Iroviniies^aw Langzamerhand worden de toestanden op Sumatra normaal. Terreurbenden verhinderen volledig herstel. S.E.D. verstevigt greep op de vakverenigingen. Chinese communisten hitsen Indonesiërs op. Nog post voor overzee? Opheffing van kleine gemeenten. Een nieuwe socialistische party. Ned. My. voor Nijverheid en Handel vergaderde. ;eïï ■raasr» x s -p' rkhn n^, Van de „Sxteie fïlaJxt" De pootaardappelexport NOTEERT EVEN? Woensdag 23 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De resident van Sumatra's Westkust, Dr B. van Straten, heeft in een onderhoud ver klaard, dat de toestanden in zijn residentie moeilijk maar hoop gevend zijn. Eike week keren ongeveer 500 personen naar huis terug. Om hun terugkeer in geordende ba nen te leiden worden zij, alvo rens terug te keren, in verschil lende kampen bijeengebracht, van waaruit hun terugkeer nader geregeld wordt. De resident schatte het aantal, dat op clan destiene wijze buiten de bemoei ingen van de Overheid om, eva cueert, ook op ongeveer 500 per •■eek. Ook in de anuere gebieden van Sumatra's Westkust worden de toestanden langzamerhand nor- maai. De tekenen wijzen erop, dat de bevolking van verschillende gebieden de terreur van de ex tremistische benden moe wordt en tracht te komen tot de op bouw van een organische be- stuursopbouw van onder op. De rondzwervende benden blijven echter een hinderpaal zoor velen. De voedselsituatie is gunstig, al zijn er dan ook nog verschil lende moeilijkheden. De bedrijfs economische toestand ziet er nog donker uit. De meeste onder- nemingtn zijn nog onbereikbaar. Men verwacht dat de Ombilin- Generaal Clay meldt: Generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur, verklaart in zijn twee-wekelijks rapport aan Washington, dat de S.E.D. „haar greep' op de vak verenigingen in het door de Sow- jets bezette gebied „verstevigt". „De ontwikkelingen der laatste tijd", aldus generaal Clay, „wijzen erop, dat de door de communisten beheerste bonden van vakvereni gingen in Berlijn en de Sowjet- zone niet slechts armen zijn van de S.E.D., doch tevens, dat de lei dingen van vakbonden en poli tieke partijen in elkaar grijpen en een directoraat vormen. Function- narissen van de S.E.D. en van vakverenigingen worden naar die organisaties overgeplaatst waar zij het meest nodig geacht wor den". Verder wordt in het rapport vastgesteld, dat in de maand Fe bruari in totaal 3.545 ton indus triële vracht naar Berlijn via de luchtbrug werd vervoerd. In de eerste twee weken van Maart werden er door de Duitse grens politie aan de grens van de Sow- jet-zone minder goederen in be slag genomen dan voordien. Aan de grens van Hesse en de Sow jet zone werden in de week, welke 5 Maart eindigde, goederen ter waarde van 3.000 mark in beslag genomen, vergeleken met de vo rige weken gemiddeld 30.000 mark. In een radio-uitzending van radio Noord-Shensi hebben de Chinese communisten de Indone siërs aangespoord om samen met Rusland een „verenigd militair front van het proletariaat" te vormen. Volgens deze uitzending moest het voor 70 millioen Indo nesiërs mogelijk zijn hun strijd tegen de Nederlanders te winnen en een volksrepubliek onder lei ding van het proletariaat te vesti- mijnen te Sawah Loento hun productie binnenkort op beschei den schaal zullen kunnen her vatten. Het spoorwegnet is bijna geheel weer in gebruik. Ook de gezondheidstoestand is redelijk. Zo ziet de toestand er in dit gebied, gezien de omstandighe den, niet al te somber uit. Een voledig herstel zal eerst kunnen plaats hebben als men de ver schillende rondzwervende ben den heeft kunnen dwingen hun terreuracties te staken, en de be volking zonder vrees voor moord en roof haar stem vrij zal kun nen doen horen en haar krachten geheel aan de wederopbouw zal kunnen wijden, aldus de resi dent. Het s.s. „Zuiderkruis" en het s.s. „Volendam" zullen, met troe pen onderweg naar Indonesië, op resp. 31 Maart en 4 April in Port Said zijn. Wil men, dat aldaar de opva renden post ontvangen, dan moet deze uiterlijk op resp. 24 en 27 Maart op de bus zijn gedaan. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de colleges van Gedeputeerden een rondschrijven gericht, waarin hij ten aanzien van de opheffing van kleine ge meenten zijn standpunt heeft ge formuleerd, zoals hij dit onlangs reeds ïn de Eerste Kamer heeft uiteengezet. In bovenbedoelde eir culaire verzoekt de minister na te gaan in hoever in de betreffen de provincie gemeenten zjjn welke niet voldoende bestuurs kracht hebben. Hij wijst erop, dat elk geval op zichzelf dient te wor den bezien. Ontevredenen verzamelen zich Een aantal socialisten, van me ning dat de politiek zowel van de P.v.d.A. als van de C.P.N., van socialistisch standpunt bezien, faalt, heeft in een bijeenkomst te Utrecht besloten tot oprichting van de Socialistische Beweging. Tot de betrokken socialisten behoren oud-S.D.A.P.-ers, die niet tot de P.v.d.A. hebben willen toe treden, oud-leden van de P.v.d.A. die uit deze partij zijn getreden in het bijzonder in de periode van de politiële acties in Indonesië, ontevreden oud-leden van de C.P. N., voorts sinds de oorlog politiek dakloos gebleven leden van de R.S.A.P. en van andere in 1945 niet herleefde groeperingen. Een aantal van hen, die thans dan de oprichting van de Socialistische Beweging hebben medegewerkt, hadden zich reeds min of meer verenigd rondom het weekblad „De Vlam". Op Tweede Paasdag zal de So cialistische Beweging een congres in groter verband houden om haar organisatie nader vorm te geven en een programma vast te stellen. Voortvluchtig landwachter ter dood veroordeeld. Dinsdagmorgen veroordeelde de Drentse Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Gronin gen de 26-jarige voortvluchtige ex-landwachter A. M. Weimar uit Coevorden ter dood. Als landwachter had W. in 1944 en 1945 talloze slachtoffers gemaakt, gen. De republikeinse regering i d;e hij verschrikkelijke mishan- van Moh. Hatta werd in deze uit- delingen liet ondergaan. De ad- zending betiteld als een reaction- Vocaat-fiscaal bestempelde hem naire Bourgeois-regering., I lot „de grootste bruut op land- wachtgebied in Drente'" Vondst in Spanje uit het Neolithische tijdperk. Te Terrare de Ventura nabij Almoria, zijn belangrijke oudheid kundige vondsten gedaan. Bij op gravingen aldaar werden namelijk menselijke geraamten, 45 bijlen, 6 stenen afgoden, beeldjes, potten, 12 vazen. 85 handmolens, een 30 Juni en 1 Juli jaarvergade ring te Middelburg. In de dezer dagen gehouden Neolithische periode, blootgelegd. Brevet volgens tooster aan de Volgens de directie der oudheid- van aftreden, de heer Ir L. G. H. M. van Gooi tot secre taris aangewezen, terwijl in de plaats van de heer Ir A. Smit, eveneens aftredend volgens rooster, de heer Ir J. W. Hupkes tot bestuurslid werd gekozen. De jaarvergadering van ge noemde maatschappij zal dit jaar te Middelburg worden gehouden, waarvoor als data 30 Juni en 1 r - Juli zijn vastgesteld. Verschil- heden verhinderd aanwezig te zijn. maakt Jdit za, nader met pflet SUTÜPO GEARRESTEERD. hoofdbestuur worden besproken. Besloten werd tot een geringe Van militaire zijde is mede- verhoging der contributie; voor Volgens kundige musea, zou hier sprake zijn van de grootste, tot dusver in Spanje gevonden, nederzetting uit het Neolithische tijdperk. TRUMAN NIET NAAR MASSACHUSETTS. President Truman heeft de uit nodiging, om 1 April, een dag na Churchill, in het Technologisch gedeeld, dat dezer dagen de Ge- neraal-Majoor van de T.N.I, Sutupo door Nederlandse troe pen is gearresteerd. Sutupo is jaar bijdragen. individuele leden, wordt deze thans f 7.50 per jaar; instellin gen zullen tenminste f 15 per gewond en in het hospitaal te Solo opgenomen. Hij was vroeger eerste luitenant van het K.N.I.L. doch werd in 1935 uit de mili taire dienst ontslagen. In verband met de moeilijke verbindingen is het in Zeeland minder goed mogelijk regelma- tig bijeenkomsten der leden te organiseren zoals elders gebrui- p, V pnpv TTOT,r kel«k is- Men gaf daarom de „5_ voorkeur aan b.v. jaarlijks te BEZOI HTEN DJOGJA. houden bijeenkomsten in groter Dc plaatsvervangende leden verband waaraan algemeen kan worden deelgenomen. Enkele bijzondere punten, b.v. op fiscaal gebied, welke in de bestuursvergaderingen aan de van de U.N.CJ. hebben een be zoek aan Djogja gebracht, waar van zij 's avonds terugkeerden. De scheepvaart door de grote orde waren gekomen, zijn nog «luis te Spaarndam zal tijdelijk' nader besproken; daarbij kwam zijn gestremd van 28 Maart tot en tot uiting dat de maatschappij niet 2 April a.s. of zoveel langer geen belangen-vereniging is, of korter als nodig mocht blijken doch zich uitsluitend met onder tussen 7 uur en 18 uur elke dag werpen van algemeen belang gedurende enige tijd. zulks ten be- voor nijverheid en handel bezig hoeve van de uitvoering van wer- houdt, ken aan het buitensluishoofd. Gisteren hadden we de lente in de bol. Zomaar. We hebben de jas aangetrokken, dat moest nog. en zijn de markt opge dvvaald. Zo'n Goese markt, wat is het er toch gezellig. Tussen de kramen de huis moeders, zoekende in de koop waar. De koopman, met een feestsigaar, goedmoedig helpend, zjjn waar prijzend. „Mooi stofje mevrouw, onverslijtbaar". En mevrouw zoekt, tast. En wij dwalen verder. Langs de kraampjes met zoetigheid en kraampjes met „spul-voor-de borst-en-voor-de-keel". Langs de standwerker die in een wip een gat in een pot maakt en het in een wip ook weer dicht. Langs cic man met de bloemen, de man met de groene flesjes waarin ge heimzinnig schemert het ekster- ogenpreparaat. Tot bij de man die caar op de hoek staat en je awir.gt tot luisteren. Hij staat naast de schilderijen verkoper: „zeven-en-veertig gul den en alles op linnen" en ver kendigt het epos van de haat. Hij zat eens in Amersfoort en Berg en Oberle. Van Kotella en Berg en Oberle. O, hij heeft zijn voldoening gekregen. Eens mocht hij getuigen in het proces tegen de beulen. Nu verkoopt hij er boekjes van. Die hij zelf schreef. Ze gaan grif van de hand. Vijf en dertig cent voor de herinne ruig van een mens, een man die in Amersfoort zat. Verder dwalen we. Vooral langzaam. Loop je- snel, dan ont gaat je teveel. Want dan hoor je „En toehoorders, ik zeg tegen die President, meneer de president zeg ik. Koop bij mij een fles tegen Uw likdoorns. Heus. alle pannen repareer je er mee". Nee, je moet het langzaam doen. Men houde rekening met een vermindering. De heer ir J. A. Hogen Esch verbonden aan het instituut voor rassenonderzoek van landbouw gewassen te Wageningen neeft een radiocauserie gewijd aan de 24ste beschrijvende rasseulijst voor landbouwgewassen. Ir Hogen Esch wees er op, dat de export van pootaardappelen van 140.000 ton in 1939-1940 is toegenomen tot 440.000 ton 1947-1948, terwijl deze een gelds waarde vertegenwoordigt var. on geveer 100 millioen gulden. In verband echter met de grote aard appel-overschot in de West-Euro- pese landen in 1948 en eenafne ming van het aardappelverbruik zullen we in de toekomst moeten rekenen op een belangrijk lagere expo.'t. Daarbij komt nog de concur rentie van landen als Denemarken Schotland, Ierland, Tsjecho-Slo- wakjje en Canada, terwijl de grootste afnemers van ons poot- goed zoals Frankrijk, België, Duitsland (Bizone) en Zwitser-" land zelf de teelt van pootaard appelen tot ontwikkeling brengen. We zullen daarom onze blik ook vooral moeten richten naar verder afgelegen gebieden. ZAAIZADEN. Ook wat betreft de export van zaaizaden kan een sterke stijging worden geconstateerd. Werd het seizoen 1939-1940 17.000 ton geëxporteerd, de jaren 1947-1948 overtroffen de verwachtingen met 67.000 ton. Bij de granen beperken de mo gelijkheden zich in de eerste plaats tot rogge, zomergerst en haver voor export naar België en Frankrijk. Bij de zomergerst, waarbij ons land is aangewezen op de buitenlandse brouwgerstrassen Abed-Kenia en Balder dient men rekening te houden met Deense en Zweedse concurrenten. Van de zaaipeulvruchten zijn de kleine groene erwten van betekenis voor export naar Frankrijk en Enge land en de sehokkererwten voor Engeland. De voorjaarsbeurs te Wenen Nederland grootste afnemer. Meer dan 500.000 personen heb ben een bezoek gebracht aan de voorjaarsbeurs te Wenen, waar aan 2300 exposanten hebben deel genomen en 294 buitenlandse fir ma's. Onder de afnemers nam Neder land de eerste plaats in. Ons land bestelde montagewoningen, papier landbouwmachines, huishoudelijke apparaten, toiletartikelen en spie- iels. Tevens zijn grote contracten ge sloten met België, Zwitserland, Italië, Israël, Turkije, Hongarije en Joego-Slavie. Volgelingen van dr Samuels richten adres tot de regering. Aanhangers van dr Samuels uit verschillende delen van Nederland hebben een adres gericht tot de Eerste en Tweede Kamer, het Ne derlands tijdschrift voor genees kunde en de Mij tot Bevordering der geneeskunst, van de volgende inhoud: „Ondergetekenden, Neder landse artsen, betuigen hun in stemming met de kortegolven- behandeling van dr J. Samuels en protesteren tegen de werk wijze van de commissie Brutel de la Riviere, die door haar onvolledig en eenzijdig onder zoek tot een onjuist resultaat moest leiden". Geldkistje met 6.000 verdwenen. Begin van dit ja«r ontving een jongeman, wonende aan 't Fran- kenslag te 's-Gravenhage, een bedrag van f 6000, afkomstig van een erfenis. Hij heeft het geld opgeborgen in een ijzeren geld kistje, dat in een afgesloten muurkast geplaatst werd. De zer dagen bleek het kistje ver dwenen te zijn. Van braak wa ren geen sporen te ontdekken. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Gemeente Zierikzee koopt schilderijen van magistraten. Door omstandigheden was na de oorlog een grote verzameling schilderijen (portretten) in han den gekomen van een kunsthan delaar te Lochem. Daartoe be hoorden verschillende portret ten van Zeeuwse magistraten. Mr A. Staring een kunst-expert, heeft een aantal gemeentebestu ren van Zeeland hierop geat tendeerd en in de gelegenheid gesteld deze schilderijen tegen taxatieprijs te kopen. De gemeente Zierikzee is hier op ingegaan en heeft drie schil- voordracht. Aan het einde dankte de voor zitter de aanwezigen voor hun belangstelling waarna ds Vrij- landt eindigde met dankzegging. Jaarvergadering Groene Kruis. Vrijdagavond vergaderde de afdeling van het Nederl. Groene Kruis. De inkomsten in het afge lopen jaar bedroegen f764,30 de uitgaven f423,69. Het batig sal do van 340.61 zal worden besteed voor aankoop van twee ledikanten en twee bedden. De aftredende bestuursleden, de he ren J. v. d. Velde en Job Fraan je, werden bij acclamatie herko- derijen aangekocht, geschilderd 2en- Al het materiaal bleek zich by controle 'in uitstekende staat te bevinden, De heer Joh. Walhout bracht verslag uit van de provinciale vergadering. In 1950 zal de ver eniging 40 jaar besiaan. Getracht zal worden de jaarvergadering dan een feestelijk karakter te geven. Naar de algemene verga dering werd afgevaardigd de voorzitter, de heer J. v. d. Velde. De begroting 1949 werd ge raamd op f 600. De magazijn m #:steressen werden herbe noemd. NIEUWDORP. door de weinig bekende Zierik- zeese kunstschilder Jacob Lam- brechtszoon Loncke, voorstellen de de familie Loncke en vier Zierikzeese burgemeesters en magistraten. Reeds bezit Zierik zee dank zij een schenking twee schilderijen vaji deze Loncke. Het ligt in de bedoeling de por tretten ter zijner tijd te expo seren voor de burgerij. Dankbare militairen. Dezer dagen ontving de afd. Zeeland van de N.I.W.I.N. een brief van de Luit. Kol. Haringa. ran boord van het troepentrans portschip „Waterman", waarin deze namens de militairen zijn dank betuigt voor de prachtige zending muziekinstrumenten. Zoals bekend kon door de N I "W.I.N.-actie in Zeeland een gtote partij nieuwe muziekin strumenten worden aangekocht en daarvan zijn thans een vier tal guitaren en even zoveel mandolines met de „Waterman' naar Indië gegaan. De luit.-kol deelde verder mede dal de overdracht aan de militairen aan boord met enige plechtig heid was gepaard gegaan. MIDDELBURG. De C.H.U.-eaiiclidaten voor de gemeenteraad. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen werd door de C. H. U. de volgende lijst van can- didaten opgesteld: 1. Mr P. van Empel; 2. A. Flipse; 3. J. M. Wondergem; 4 Mr W. H. Vermaas; 5. L. Cor- stanje; 6. Mevr. W. A. Heems kerk; 7. P. de Vos; 8. J. P. le Ciercq; 9. J. de Kuiper; 10. T. J. Geleyns. De heer G. H. Luyendijk wenste in verband met zijn drukke werkzaamheden geen candidatuur meer te aanvaar den. Buitengewone vergadering Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren (afd. Zeeland-Noord) hield Maandagavond in de Bo- gardzaal o.l.v. mr J. Moolen- burgh een buitengewone alge mene ledenvergadering. Deze vergadering was belegd op verzoek van een aantal leden, die, zich niet kunnende vereni gen met de werkzaamheden van het bestuur een bespreking wensten over een nieuwe bezet ting der bestuurszetels. Deze leden, die op eenlijst een aantal handtekeningen had den verzameld van medeleden, die hun bezwaren deelden, doch van wie zich later velen weer te rugtrokken, waren van mening, dat 't bestuur zeer nalatig is in 't werk voor de bescherming van het dier en dat het dus moet ver dwijnen. Zij vormden een soort comité van actie, en hadden reeds contact opgenomen met het hoofdbestuur (waarvoor ter ver gadering aanwezig was de secre taris-penningmeester, de heer F. Vermeulen' te Zeist), terwijl zij ook reeds enige perso nen hadden gepolst voor een ev. bestuursfunctie. Na een korte inleiding van de voorzitter, die de voorgeschiede nis van deze actie belichtte, volg de een discussie, waaraan zeer vele aanwezigen deelnamen en die ruim twee uren duurde. Toen aan het slot van de avond tot stemming werd overgegaan, bleek, dat het bestuur het ver trouwen van de meeste aanwezi gen had behouden. Van de 55 uit gebrachte stemmen waren er nl. 44 voor handhaving van het huidige bestuur, 8 tegen en 3 van onwaarde. Voordat mr. Moolefiburgh deze vergadering sloot, verzocht hij de leden nog (die i.'v.m. tijdens het debat gedane suggesties) namen op te geven van personen, die bereid zijn een bestuursfunctie op zich te nemen, opdat het be stuur kan worden uitgebreid. Het is bovendien zeer noodzakelijk, dat spoedig de vacature van secretaris wordt vervuld. GOES. Bedrijfsfilm R. S. Stokvis. De technische afdeling van de N.V. R. S. „Stokvis" te Rotter dam vertoonde Maandagavond voor een geheel bezette zaal van de heer Krijger een bedrijfsfilm, die o.a. toonde, hoever de tech niek reeds voortgeschreden is. Speciaal werd de aandacht ge vestigd op de metaalbewerking, n.l. het slijpen en het boren. Eén en ander werd afgewisseld met enkele tekenfilmjes. Christelijke school West Hal. Op 3 April a.s. zal het 95 jaar geleden zijn, dat de Christelijke school voor L.O. aan de Westwal geopend werd. Als wjj ons niet vergissen, is dit de oudste Christelijke school in ons gewest. Op 4 April zal deze verjaardag in een vergadering van ouders en leden der schoolvereniging worden herdacht. BORSSELE. Ouderavond Knapenvereniging. Onder leiding van J. P. Dbrt- mond en P. de Bree hield de kna penvereniging „Weest Getrouw", haar eerste ouderavond. De Vergadering C.J.B.T.O. Op de vergadering van de C.J. B.T.O. heeft de heer J. A. van de Guchte te Kioetinge een lezing gehouden over: „De teelt en afzet van kwaliteitsfruit", waarop be spreking volgde. Verder werd door één der leden nog 'n stukje voor gedragen. WAARDE. Jaarvergadering Muziekvereniging „Vooruit"'. De muziekvereniging „Vooruit" hield onder voorzitterschap van de heer H. M. Dek haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag van de se cretaris de heer M. Wondergem, bleek, dat 1948 een gunstig ver- enigingsjaar is* geweest. Het financiële verslag van de penningmeester dhr A. Schrier, klonk gunstig, hoewel met de aan koop van nieuwe instrumenten een groot bedrag vorderde. Tot bestuursleden werden her kozen M. P. Wondergem en C. van Houte. Besloten werd deel te nemen aan het Bondsconcours op 2e Pinksterdag te Oostkapelle. Tenslotte deed de voorzitter een dringend beroep op de leden om trouw de repetities te bezoeken. Jeugddienst. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Chr. Jongemannen- vereniging werd Zondagavond een jeugddienst gehouden waarin voorging ds G. den Boer. Bij de uitgang werd een collecte gehouden voor het Bondswerk on der de militairen, die f 35.75 op bracht. Deze avond werd voor de eerste maal gebruik gemaakt van de electrische verlichting. KRABBENDIJKE. Brandweeroefening. Zaterdagmiddag werd in de Dorpsstraat een brandweeroefe ning gehouden door de vrijwilli ge brandweer. De oefening hield in het zo vlug mogelijk paraat zijn voor 'n eventuele brand. YERSEKE. A.R.-Kiesver. „Ora et Labora". Zoals gewoonlijk werd de ver gadering van de A.R.-Kiesver- emging „Ora et Labox-a" gehou den in de Chr. school (Kakel dars) onder voorzitterschap van dc lieer A. J. Koppe. Le heer P. J. van Heiden, merkte in een onderwerp „Ge zagscrisis" op, dat het meest in grijpende probleem na de tweede wereldoorlog is, dat van het ge zag der overheid, dat reeds va ker disputabel werd gesteld. Velen funderen het gezag op het vertrouwen der onderdanen en nemen voor de praetische po litiek de feiten tot uitgangspunt. Daartegenover wees de heer van Helden in een helder betoog op wat de Bijbel en de Geloofsbelij denis hieromtrent leren. In de levendige discussie hierna wer den nog vele punten nader toe gelicht. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer J. C. Cornelisse zich niet meer herkiesbaar stelt voor de gemeenteraad. RILLAND-BATH. Aanbesteding. Vrijdagmiddag werd te Rilland aanbesteed het jaarlijks onder houd van de calamiteuze Zim- mermanpolder. Ingeschreven werd als volgt: J. Hoogesteger Wemeldinge f 12.600.A. van Stee, Kam perland f 12.350.L. van Pope- ring, Bruinisse f 11.750.Lu- casse en Spanselle, Walsoorden f 10..873.A. Warrens Osse- nisse f 10.690.-. Het biljet van de laagste in schrijver werd ongeldig ver- Hon prj ARNEMUIDEN. Jaarvergadering J.V. op G.G. Onder leiding van de heer j. Kwekkeboom hield de Geref. J.V. „Immanuël" haar jaarver- adering in het verenigingsge- IOUW. Na de opening werd door M. v. Belzen Jz. ingeleid het onder werp: „Christus roept de jeugd". Uit de jaarverslagen van de bei de secretarissen de heren J. Joosse en M. Dekker bleek, dat gezien het grote ledental, het noodzakelijk was de vereniging in twee afdelingen te splitsen. De bibliothecaris gaf een over zicht van het studie-materiaal ook dit staat er goed voor. Opgevoerd werd het bondsde- ciamatorium „Reformatorische Jejjgd". Verder werd opgevoerd het stuk „Jonas Pezel als Recla mechef" (luim) en „Weergevon den" (ernst). WOENSDAG 23 MAART Middelburg: 10 u. v.m. Gymnastiekzaal, Veerse Singel 48: Algemene Ver gadering Kinderzorg. G o e s: 8 u. Prins van Oranje: Lezing der Z.V.U. van Jan Strijbos. 8 u. Schuttershof Wet. Bel. Lezing: Mr Dr K. J. Frederiks over: De Jeugdvorming van Napo leon. 8 u. Prins van Oranje Jaarvergadering Bond van Kantoor- en Handelsbedien den. DONDERDAG 24 MAART. Goes: 8 u. Prins van Oranje Alg. Verg. C.H.U. Axel; Chr. Bewaarschool Solistenconcert. Waarde: Zaal Kloet, Jaar feest C.J.M.V. VRIJDAG 25 MAART. Goes: 7.30 u. Schuttershof, Feestavond Chr. Lyceum. Zierikzee: 8. u. Concert gebouw Z.V.U. vioolconcert door Theo Olof. Middelburg: 8 u. Schut tershof, Jaarvergadering Geref. M.V.'s. gewonnen door P. Boone Pz. Aan M. v. Belzen Jz. werd de 1ste prijs toegekend van de gehouden voordrachtenwedstrijd. Als jury leden fungeerden ds Veldhuizen en J. J. C. v. d. Graaft'. Tussen de bedrijven door was er samen zang met orgelbegeleiding. Het was jammer dat er niet meer ouders aanwezig waren. Het slotwoord werd gesproken door ds Veldhuizen, die ook in dankgebed voorging. VROUWENPOLDER. Jaarfeest Chr. Zangvereniging „Advendo". Vrijdagavond hield genoemde vereniging "haar jaarfeest onder voorzitterschap van de heer W. Vos. Het feestprogramma bestond uit schetsjes, voordracht, samen spraak, enz. Door burgemeester van Liere was een taart beschikbaar ge steld, die op Amerikaanse wijze werd verkocht en de som van f49.75 opbracht, ten bate van de jongens in Indië. Tot slot werd het verzetstuk „Plicht of Liefde" opgevoerd. De heer W. Vos sloot met dankgebed deze goed geslaagde feestavond. OOSTKAPELLE. Jaarvergadering Herv. Meisjesclub. Vorige week hield de Herv. Meisjesclub „De Zonnestraaltjes" haar jaarvergadering in het ver enigingsgebouw. Na de opening door mej. C. Bommeljé werd het programma vlot afgewerkt. Dit bestond uit zangspelletjes, voor drachten, kampschetsjes etc. Het sprookje „Bellefleurtje" werd op keurige wijze uitge voerd. De twee prijzen voor de voor drachtenwedstrijd gingen naar Cath. Poppe, en Pa. den Hol lander. Tot slot werd opgevoerd het tableau „Nederland". Ds Richard sprak nog enige woorden n.a.v. Lucas 10 laatste gedeelte en eindigde met dank zegging. MELISKERKE. WAARHEEN? Waar gaan we heen? Dat is een vraag, die velen als zij otier het leven en de le vensuitingen van deze tijd na denken, benauwt. We leven in een tijd van voor- uitgang op elk gebied. Dat kan zijn voordelen hebben. Maar als het in de verkeerde richting gaai, dan betekent elke stap vooruit, bespoediging van de ondergang. Ik denk hierbij aan u>at ik las over een Lyceum te Biithoven. De rector van deze inrichting heeft 't bestaan bij de jongens en meisjes van de hoogste klassen een opinie-onderzoek in te stel len. Deze leerlingen moesten hun mening zeggen over de vrije liefde, de prostitutie, de handel in blanke slavinnen enz. en dat, naar ik in de „Maasbode" las, in een formulering, die in een dagblad beter achterwege blijft. Aan de minister van Onder wijs is door een der Kamerleden gevraagd aan deze bedenkelijke aangelegenheid aandacht te schenken en het is mogelijk, dat maatregelen ter voorkoming worden genomen. Dat verandert echter niets aan de zaak waar om het hier gaat. Waar gaan we heen, als een beroepspaedagoog, een rector van een Lyceum, een man dus die een hoogst verantiooorde- lijke plaats inneemt, op deze wijze meent te moeten optre den? Candidaatstclling A.R. voor gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de A.R.-Kiesvereniging o.l.v. de heer W. de Buck. De heer A. J. Huisman hield een inleiding over „Gezagshand having", waarop bespreking volgde. Daarna kwam de candi- daatstelling voor de gemeente raadsverkiezing aan de orde. De heer Matthysse deelde mede, dat hij niet meer in aanmerking wil de komen voor een plaats op de lijst, gezien zijn leeftijd. Hij is vanaf 1919 steeds op de lijst voorgekomen en is tal van jaren raadslid geweest. De voorzitter bracht hem dank voor al zijn werk in die jaren. De candidatenlijst werd daarna als volgt samengesteld: 1. W. de Buck; 2. L. Matthijsse; 3. P. Sin ke; 4. J. Riemens; 5. J. de Wolf; 6. Jac. Huissoon; 7. Jan Wisse; 8. W. Wisse; 9. I. Dekker; 10. J. Ds C. van Nes sloot deze ver gadering met dankgebed. Wisse. SOUBURG. Vergadering Coöperatieve Boerenleenbank. In de zaal „Rehoboth" kwam de Coöp. Boerenleenbank in verga dering bijeen. In verband met het 35-jarig bestaan van de vereniging hield de voorzitter, de heer J. Suurmond Pzn, een historisch overzicht, waarin hij meteen be trok het 50-jarig bestaan der Raffeisen Bank te Utrecht. De kassier, de heer P. Jongepier, had de lotgevallen van de vereniging in de afgelopen jaren op rijm ge steld. Uit zijn financieel overzicht bleek, dat het inkomsten- en uit- gavencijfer f 1.723.799.23 bedroeg. De balans was in evenwicht met een cijfer van f 860.434.62, terwijl de winst f 2355.30 bedroeg. De heren J. M. Deurwaarder en P. Verheul werden als bestuurslid en als lid van de Raad van Toezicht herkozen. BITTHEM. Jaarvergadering Boerenleenbank. Dezer dagen hield de Coöpera tieve Boerenleenbank „Ritthem", haar jaarvergadering. In zijn ope ningsrede verklaarde de voorzit ter, dat de bank in 1948 de volle steün der clientèle heeft genoten, Blijkens het financieel verslag be droef de omzet over 1948 in ont vangsten zowel als uitgaven f 665.719.37. De balans per 31 December 1948 gaf als eindcijfer f 381.154.31, De winst over 1948 bedroeg f 1414.91. Gezien dit winstsaldo werd besloten de rente der spaargelden over 1949 te ver hogen. De winst over 1948 zal bij de De aftredende functionnarissen werden allen herkozen. Muziekuitvoering. Vorige week gaf de muziek- en toneelvereniging „O.N.D.A." een uitvoering. Nadat de voorzitter, de heer Chr. Pouwcr, het openingswoord gesproken had, werd het muzi kale deel van het programma uit gevoerd. Het laatste deel van de avond werd in beslag genomen door de opvoering van een toneel stuk. RENESSE. V.C.J.C.-avoud. Voor de V.C.J.C.-avond, welke Zaterdag werd gehouden, bestond vrii grote belangstelling. Mej. A. C. Houtman sprak een openingswoord. Ds H. Cramer sprak over de moeilijkheden, die het werk der V.C.J.C. ondervindt door verbouwing der kerk,. Ernst en luim wisselden elkaar in het verdere gedeelte van de avond af. Dorp wordt verfraaid. Het gemeentebestuur beijvei t zich om de gemeente een fraai aanzien te doen geven. Zo zijn o.a. deze week de linde bomen op het dorpsplein aan ae Lange Rceke gezet, terwijl het plantsoen opnieuw is aangel 'go'. L)e Achterweg aan de Kromme Reeke is geheel opgeknapt. Vooi '.s /al het wegdek naar de Ou ie Hoeve verbeterd worden. avond werd gevuld met zang en Een memorisatiewedstrijd werd reserve worden gevoegd. Vergadering Mussengilde. Het Mussengiide vergaderde in dt zaal van de heer Gloude. Uit her verslag van de heer Vorseput bleek, dal er in 1918 3716 mussen ingeleverd werden. Koning werd de neer C. Sleur met 593 stuks en deken de heer P. Orsse met 446 H stuks. De aftredende bestuursleden, dj heren J. C. Priemis en P. Telie, werden herkozen. BRUINISSE. Maandagmiddag brak in de woning van de heer Joh. Bal Mz. in de Nieuwstraat een schoor steenbrand uit, die zich ernstig liet aanzien. Door kordaat ingrij pen van de brandmeester en de onderbrandmeester (waarbij de schoorsteen werd verwijderd) werd erger voorkomen. ZONNEMAIRE. Jaarvergadering Jeugdclubs. Dezer dagen hielden de jeugd clubs „Timotheus" (leiders ds Aaldersberg en de heer E. J. Jan sen) en „Margriet" (leidsters Jo ke van Boven en Kiel van Splun- der) hun eerste jaarvergadering in de christelijke school. Ds Aaldersberg opende deze avond. De avond werd gevuld met zang voordracht en spel. Dc aandacht trok de voordrachtenwedstrijd voor jongens en meisjes. Van de jongens won de eerste prijs Joost van Felius, terwijl van de meisjes Corrie de Wilde de prijs verkreeg. De heer Jansen bracht dank aan leden van de clubs, waarna gesloten werd met het zingen van Ps. 150 1 en dankgebed. BRESKENS. EilmvoorsH .ig N.Z.V. Vorige week vulden ruim twee honderd kinderen de Noodkerk, vol verwachting naar wat de Zondagsschoolfilm zou brengen. Toen de lichten uitgingen, werd de klok teruggezet en leefden ze mee met de mensen in Palestina voor tweeduizend jaar: flitsen uit het leven van alle dag. Nadat nog een tweetal kinder films waren vertoond, kwam de hoofdfilm: de rijke jongeling en dc blinde Bartimeüs. Des avonds werden voor ouders en belangstellenden de twee Bijbelse films vertoond en Brandende harten een film, die de toeschouwers meenam naar de catacomben, waar de christenen in oude tijden een toevlucht zochten bij vervolgin gen. De te Bruinisse gehouden coi-' Jecte voor de Stichting „Het,Hoge Land", bracht f 46.op. Het onderhoud van de begraaf plaats te Renesse, is. gegund aan de laagste inschrijver, de heer L. de Ruiter. Een varken van de landbouwer Jac. Francke te Thoien, bracht een dezer dagen niet minder dan 17 jongen ter wereld.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2