ZEEUWSCH DAGBLAD Palar eist herstel der republikeinse „regering" te Djogja binnen 14 dagen. 'L NIEUWS Verdediger van „Les Lettres Francaises' aan liet woord Slechts één Indonesische afvaardiging naar Rondetafelconferentie. Politielioiid braclit overval op Boerearaisank tot klaarheid. Stichting v. d. Landbouw wil lonende prijzen voor agrarische producten. S't ï'ïmJïSSlt, sssmsarssnï -w«.- «!»»»- PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nationalisatie. U. N. C. I. moet onmiddellijk rapporteren. Britse patrouilles aan Trans jordaanse grens? Conferentie van Sumatra vindt gunstig onthaal. Montgomery voorzitter van Verdedigingscommissie van Atlantisch Pact? Het eerste kievitsei. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiaj Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1209 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 22 MAART 1949 Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.38 u., onder 18.57 u. Maan op 4.58 u., onder 11.61 u. Hoogwater op Woensdag 23 Mrt: Vlissingen: 9.23 u. 1.18 m„ 22.08 u. 1.03 m. Terneuzen: 9 48 u. 1.39 m., 22.36 u. 1.25 m. Terneuzen; 10.41 u. 1.15 m., 23.30 u., 0.96 m. In de kringen van de Partij van de Arbeid, zit men met een moeilijkheid. Door de uitzonderlijk zware belastingdruk van de laatste tijd, zijn de grote particuliere besparingen voor een belangrijk deel verdwenen. Kapitaalvorming is sterk be moeilijkt en voorzover het nog enigszins mogelijk was, geven velen er de voorkeur aan maar niet te veel te sparen, daar toen practisch liet persoonlijk bezit is opgeheven. Dit zou nu alles prachtig zijn, omdat op deze wijze de gehate kapitalisten verdwijnen, ware het niet, dat ons volk als volk. sas en daarmede ook de arbeiders, cjeujjwordt uitgevoerd, dat de /In nor -to *Alïïïlt« fi 1 O Palar, de vertegenwoordiger van de (niet meer bestaande) Repu bliek Indonesia, heelt in de Veiligheidsraad, die gisteravond op nieuw zich meende te moeten bezighouden met de Indonesische kwestie, in een uitvoerige rede o.m. geëist, dat de republikeinse „regering" nu binnen 14 dagen te Djogja in rechten wordt hersteld. Het enige doel van een voorbereidende conferentie in Indone sië .onder auspiciën van de U.N.C.I., zou in ieder geval moeten tijnse grens zullen patrouilleren, /.ijli dit onmiddellijk herstel. aldus werd te Londen vernomen. Voorts eiste Palar, dat de re- tefë de dal B^trö^penlan -t™iyk solutie van 28 Januari j.l. onmid-^ische gedelegeerde, die de faa ge]egerd 2ijrli aan de Xrans_ De Britse regering overweegt tbans een Transjordaans verzoek, dat Britse troepen het zuidelijk deel van de Transjordaans-Pales- ir. de eerste plaats, dreigt te worden. Immers, uitbreiding van in dustrie is voor de vermeerde ring van werkgelegenheid drin gende noodzaak. Maar dit gaat nu eenmaal niet zonder kapitaal. Daarom is het nodig, dat door het bedrijfsleven, voor vernieu wing en uitbreiding reserves worden gekweekt. Nu heeft onlangs, zoals men zich herinnert, de heer Hof- stra d e gedachte geopperd, het kweken van reserves mogelijk te maken, zonder vermeerde ring van particulier bezit. Op deze wijze: de Overheid neemt het voor reservering be stemde kapitaal in beslag, maar laat een gedeelte daarvan bij wijze van lening in het bedrijf, met dit gevolg, dat de begeerde nationalisatie zonder gerucht wordt bevorderd. De heer Oosterhuis, die dit onderwerp in de Eerste Kamer behandelde,' wees er op, dat men in de kringen van de Partij v. d. Arbeid wel oog heeft voor de activiteit van de particuliere on dernemer. Men zou hem dus ge legenheid moeten laten om te reserveren, maar hierin schuilt een gevaar, omdat industrialisa tie niet in de eerste plaats een ondernemersbelang, maar een landsbelang. Daarom moet wel de indus trialisatie worden bevorderd, maar door „de gemeenschap", de staat, zoals die ook voor wo ningbouw aanzienlijke kapitalen heeft beschikbaar gesteld. Kaoi- talen, die eerst in de vorm van belastingen, van de spaarders, worden geïnd. e zien hier dus een drij ven om het particuliere bezit langs een omweg te ont eigenen en heel het leven afhan kelijk te maken van de staat. Van de „ongrijpbare" staat, die op deze wijze ver buiten haar bevoegdheid gaat en die de neiging heeft door een vergaan de bureaucratie het bedrijfsle ven te verstrikken. En niet alleen het bedrijf sle de dupe uNCI onitóddeluïrraDTOrteertraad inzake Indonesië "evengoedi°rdaa,fe ftens Tï U.N.U1. onmiddellijk rapporteert -nmnrnmic de Golf van Akaba tot Gharandal W' over de situatie in Djogja en ook I ^en eomPromjs zou kunnen vin- rinri mnl Knë„Al.l.i'vi/* 4-«-v+ over de militaire situatie in de gebieden, die vóór 18 December j.l. onder Nederlandse controle stonden en tenslotte, dat een on derzoek wordt ingesteld door een internationale commissie naar de aan beide zijden begane wreed heden. Palar wees nog op de tweemaal met algemene stemmen aanvaar de resolutie in de B.F.O., waar in herstel der republikeinse „re gering" wordt geëist. Voor Palar sprak nog de afge vaardigde van India. Volgens hem was de Nederlandse regering van mening, dat de uitnodiging aan de republikeinse leiders tot het bijwonen van de Ronde-tafel-con- ferentie een voldoende tegemoet koming was aan de resolutie. De Canadese resolutie achtte hij on duidelijk en voor velerlei uitleg vatbaar. De afgevaardigde van Egypte, Abdul Malik, de Wali-negara van Zuid-Sumatra is voornemens vertegenwoordigers van de ver schillende Zuid-Sumatraanse ge biedsdelen bijeen te roepen, teneinde met hen van gedachten te wisselen over deelneming van Zuid-Sumatra aan de Conferen tie van Sumatra, die op 28 Maart te Medan begint. Op de confe rentie van Zuid-Sumatra zullen o.a. behandeld worden: a. versterking van de onder-' linge samenwerking; b. de algemene situatie in de verschillende gebieden; c. de staatsregeling. De correspondent van An 'ta seint uit Medan, dat Zuid-Suma tra, Djambi, Benkoelen en de Lampongse districten bericht hebben gezonden, dat zij de uit nodiging van de Conferentie van Sumatra aanvaarden. Zij zullen een gezamenlijke delegatie van 15 tot 18 leden naar Medan zen den. De deelneming van het repu- blikeinse Atjeh is minder zeker. den met betrekking tot haar eigen resolutie als zij vond in het ge val van Palestina. De Egyptenaar verklaarde, dat het juist was om dat de V.N. vervallen waren in compromissen met haar eigen oorspronkelijke beginselen, dat zij aan gezag hebben ingeboet. Hierna werd de zitting ver daagd tot morgenavond. (80 km. Noordwaarts) zullen pa trouilleren. Naar verluidt, vloeit dit verzoek Het proces- Kravchcnko. HET ATLANTISCH PACT. inddl VcilUlUlj lUcll Uil VcL/iUciv - m m m /-f voort uit het geloof, dat Israëli-Telefoto van Senator Tom Con- sche troepen sinds zij twee weken i president van de Comniis- geleden de oostelijke Negeb bezets:e voor buitenlandse zaken van hebben en herhaalde malen de Transjordaanse grens hebben overschreden. Onder het Engels-Transjor- daanse verbond van 1948 is En geland gehouden Transjordanië militaire hulp te verlenen. Dit wil n n l in miutaire nuip te venenen. uit wu tl JspAeJcetlde. CUitCLU-UÖ niet zeggen, dat de Britse rege- i ring zich noodzakelijk „Ho dame, niet zo arm- 1 zo gen, u stond achteraan", zo klonk het een dame tegen, die duwde bij het instappen in een autobus van de N.B.M. te Leersum. Mevrouw bloosde, kromp ineen en vroeg zich verwonderd af, waar deze terechtwijzing vandaan kwam. Het was n.l. niet de stem var. de conductrice, maar een me talen mannenstem, die haar tot de orde riep. De N.B.M. neemt momenteel een proef met een geluidsversterker in een van haar bussen. In deze bus komt niet meer voor, dat een dommelige passagier te ver reist, omdat de chauffeur hem tijdig wakker doet schrikken. Galant is deze bus ook, want toen een aardig meisje uitstapte, zei de bus: „Dag juffrouw" en even later „Verder een goede reis", want ze liep het station binnen. met het Transjordaanse standpunt in deze zal verenigen. Zij geeft er de voor keur aan, dat het huidige garni zoen te Akaba als een compacte eenheid gehandhaafd blijft. Frans-Italiaanse tolunie wordt Zaterdag een feit. De minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, heeft gister ochtend bevestigd, dat hij zich 26 Maart a.s. naar Parijs zal begeven om met de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schu- man, het Frans-Itaiiaanse tolunie- accoord te ondertekenen. de Amerikaanse Senaat, terwijl hij de inhoud van het Noord At lantisch Pact bestudeert, dat op 4 April ook door Nederland te Washington zal worden getekend. Prins Bernhard morgen terug. I Uit St. Anton vernam het A.N. P., dat Prins Bernhard met de i Prinsessen Beatrix en Irene, mor- Volgens een bericht uit Was hington van het Engelse conser vatieve blad Daily Mail, wordt verwacht, dat de V.S. zullen in stemmen met de benoeming van veldmaarschalk Montgomery, per manent voorzitter der commissie van opperbevelhebbers der West- Europese Unie, tot hoofd van de Verdedigingscommissie van het Atlantisch Pact. „De troepen van 12 landen zul len onder zijn (Montgomery's) bevel komen", aldus de Washing- tonse correspondent van de Daily Mail. „Men denkt hier", zo ver volgt hij, „dat de commissie haar hoofdkwartier in de buurt van Parijs zal hebben". Verder zou ge- neraal Joseph Lawton Collins, de gen naar ons land zal terug-Amerikaanse vice-stafchef, moge- keren. Het gezelschap zal met een extra trein tot Friedrichshafen reizen. Vandaar gaat de reis per vliegtuig verder. Officiële commentator voor Radio-Makassar: Indonesiërs moeten het eerst vormd. Daarom is een voorlopige onderling eens worden. Een officiële commentator van Radio-Makassar heeft verklaard, lijk tot lid van de commissie be noemd worden. Feitelijke onjuistheden in Krav's boek? Maitre Joe Nordmann is giste ren te Parjjs begonnen met z(jn pleidooi voor de gedaagde, „Les Lettres Francais ea", waartegen Kravehenko 10 millioen francs geëist heeft. Nordmann verklaarde, dat Kravehenko's geschriften al t ij <1 communist heden ten dage niet wist, dat een dergelijke man had bestaan. De verdediging had daar entegen een in 1945 te Moskou gedrukte atlas overgelegd, waar in zeven Sowjet-Russische plaat sen naar Orjonikidze genoemd waren. Kravehenko's critiek op bewapening en oefenmethoden van het Rode Leger is weerlegd door geallieerde en Duitse mili- van vijfde colonnes in de S.U. voor de oorlog wordt in Krav- chenko's boek voorgesteld als terreur. Volgens het boek lag er sneeuw toen het Zinovief-proces plaats vond, maar dat was in Augustus. Dit was één van een serie feitelijke Onjuistheden. een politiek doel gediend hadden taire deKkundigen. Het uitroeien en niet handelden over liet leven en de ervaringen van mensen. Nordmann noemde eiser slechts een bescheiden lid van de 100 man personeel omvattende staf tan het Sowjet-inkoopbureau te Was hington, hoewel Kravehenko zich voordoet als een hoge Sowjet- functionnaris om zijn anti-Sowjet- Russische propaganda overtuigen der te maken. De verdediging had aange- j toond, dat Kravehenko heeft ge- logen op bepaalde punten, die men had kunnen verifiëren, aldus Nordmann. Als voorbeeld hiervan haalde hij aan, dat Kravehenko in zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" verklaard had, dat de herinne ring aan de vroegere volkscom missaris Orjonikidze „uitgevaagd" was, zodat een jonge Sowjet- Radio-Moskou doet onthullingen. Radio-Moskou heeft gisteren verklaard, dat Engeland heeft j hecht groot "belang aan de* hand- having van goede betrekkingen Italiaanse Senaat debatteerde over Atlantisch Pact. Graaf Carlo Sforza, de minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in de Italiaanse Senaat het debat over het Noord-Atlantisch Pact geopend. Hij verklaarde, dat Ita lië niets andehs te doen stond dan tot het Pact toe te treden, als het zijn vredeswerk wilde voortzetten en zijn veiligheid wil de waarborgen. Sforza zeide, dat elke gedach te van de regering naar hand-j having van de vrede uitgaat. ,,Ik vertrouw dat het in Belgrado be grepen wordt, dat wij vrede wil len, zowel in het binnenland als met het buitenland en dat wij wensen, dat onze grenzen onge- schonden blijven. Ik hoop, dat dezelfde stand van zaken ook steeds voor Joego-Slavië zal gel- den. De Italiaanse republiek Nieuwe Amerikaanse ambas sadeurs te Moskou en Londen? Volgens Walter Winchell, de Amerikaanse radio commentator, zou Dean Acheson, de adviseur van het ministerie van buiten landse zaken, tevens deskundige voor Russische aangelegenheden, Charles Bohlen, hebben aangewe zen tot opvolger van Generaal Bedell Smith als ambassadeur der Verenigde Staten te Moskou. De ambassadeur der V.S. te Buenos Aires, James Bruce, zou als zodanig te Londen worden be noemd. I bespreking in Indonesië een ge- beurtenis, waaraan niet te ont- ven. De almachtige staat betekent de dood, ook voor de vrijheid en j Er doen jreeds geruchten de ontwikkeling van het cuitu- tonde, dat Atjeh de uitnodiging iele en geestelijke leven. niet zou aanvaarden. dat, naar do mening van de re gering van Oost-Indonesië, de Indonesische afvaardiging naar j de Ronde-tafel-conferentie uit één lichaam moet beslaan en komen is. Tussen de Republiek en de B.F.O. is al zekere overeen komst bereikt tengevolge waar van één partij gevormd wordt, die later met de Nederlandse re gering in Indonesië besprekingen houdt. In deze driehoeks-confe- besloten Malta te stellen onder Amerikaanse controle, om het te veranderen in een Amerikaanse marine- en luchtbasis. I Cyprus en Kreta zouden even eens schakels wsorden in het wereldnetwerk van Amerikaanse bases „voor agressieve oog merken". De commentator zei, dat detjsch Pact uiteenzette, riep een Amerikaanse bases in het Atlan- communistische Senator: „Nu zijn tisch gebied als voigt zouden zijn we werkelijk in het Paradijs", verdeeld: 'waarop Sforza antwoordde: „We niet een delegatie van de B.F.0.1 rentie zal de samenstelling van Daders moesten volledige bekentenis afleggen. Toen op Donderdagavond j.l. de zoon van de kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Nieuwe Pekela, de heer Oosting Jr, thuis kwam, werd hij aehter het ge bouw overvallen door drie gemas kerde en gewapende mannen, die liet huis binnendrongen. De zoon en de dochter van de kassier waren op dat ogenblik alleen thuis. Onder bedreiging met pistolen trachtte men hen| sleutels van de kluis. Er viel zelfs een schot, dat het telefoon-toestel vernielde. De zoon en dochter! wisten echter niet waar de sleu- 1 tels waren. De kassier zelf en zijn echtgenote waren n.l. in Gro ningen. De overvallers moesten aftrekken zonder buit te hebben behaald. Nog dezelfde avond werd op aanwijzing van de heer Oosting Jr overgegaan tot de arrestatie j van L. Groenhof te Nieuwe- Pekela. Deze ontkende iets te weten. Zaterdag werd de politie hond I-Ierta uit Scheemda ge haald, maar deze kon door het regenachtige weer weinig uit richten. Zaterdag werden verder j nog gearresteerd de te Stads- kanaal woonachtige Gebrs Van Dam. Deze bevonden zich met een turfschip in het Roswinkeler Veen. In de roef van dit schip vond de politie o.m. twee pisto len, een revolver en enkele gum- mi-handschoenen. Ook de Gebrs Van Dam bleven ontkennen. Het is de politiehond Herta geweest, die tenslotte de schuld en een republikeinse delegatie. „Wij moeten erkennen, dat een voorlopige bespreking onder toe zicht van de UNCI vele nieuwe mogelijkheden kan openen. Be halve een doorbraak in de im passe zal het verlangen van onze j regering om tot een synthese tus- 1 sen de Indonesiërs onderling te komen verwezenlijkt worden", al dus de commentator. „Ook eist onze regering, dat de UNCI in van dit drietal wist aan te to nen. Toen de hond lucht gegeven weid aan één der handschoenen, Dikte zii n.l. uit een groot aan- tal voorwerpen enige spijkertjes haar volle competentie wordt er on die aangetroffen waren in de zakken van%en der arrestanten. Een van de_|ep«, de Indonesische delegatie naar de Ronde-tafel-conferentie worden bepaald", aldus de commentator. hebben alle drie de volledige bekentenis Duitse krijgsgevangenen Illtfl U151U1CH uauiuc xixcii I 1 O TT-:» te dwingen tot afgifte van de repatriëren uit de bowjet-Unie. De Taglische Rundschau, het officiële blad van het Sowjet- Russische bestuur te Berlijn, meldt, dat de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie op grote schaal be gonnen is. Te Frankfurt am Oder arriveerde gisteren een grote groep van hen. Syrië wil onderhandelen met Israël, Syrië heeft besloten vvapcnstil- standsonilcrlianilelingeii te openen met Israel, aldus heeft dr Bunohe aan het hoofdkwartier der V.N. te Lake Success meegedeeld. herhaling we'eT Herta ten is, dat het Indonesische pro- - - - - bleem eerst uitgemaakt dient te worden tussen de Indonesiërs onderling, waarna pas de andere belanghebbende partij rechten kan doen gelden. De Ronde-tafel-conferentie zal moeilijk door de Indonesiërs kun nen worden bijgewoond voor deze zich tot één partij hebben ge- Ook bij met grote stelligheid de dader aan. Overstelpt door dit bewijs materiaal daders een afgelegd. Nieuwe Chinese Kabinet goedgekeurd. Het nieuwe Chinese Kabinet met Ho Ying Tsjing als minister president en dr Foe Ping Tsjang als minister van Buitenlandse Zaken is goedgekeurd door de twee belangrijkste politieke or ganen in China, n.l. de centrale uitvoerende commissie en de cen trale politieke raad. Morgen zal het uiteindelijk ont werp van de vredesformule der regering voor onderhandelingen met de Chinese communisten be sproken worden. met de Sowjet-Unie", aldus de minister. I Sforza vervolgde: „Wij hebben nooit verzoeken ontvanger om militaire bases. Ook hebben wij nooit bases aangeboden". Toen Sforza de positie van Ita- I lië met betrekking tot het Atlan- Gisterochtend is onder WIerdum in Friesland, het eerste kievitsei gevonden door de heer K. Dijkstra, wonende Kleienburg onder Leeuwarden. Dit ei is aan II.M. de Konin gin aangeboden. Echter doet ook de heer H. Menkveld te Hengelo (Gld.) rechten gelden op het eerste kievitsei. Hij vond het n.l. gis termorgen om zeven uur. Hier zal het horloge moeten beslis sen. In ieder geval was het ei, gevonden door de heer Dijkstra, het eerst aan de Koningin aangeboden. De zaak wordt nog gecom pliceerder, wanneer men weet, dat een tweede Wirdummer, de heer P. Dijk, kort na zijn dorpsgenoot Dijkstra, ook een kievitsei vond. Hij solliciteerde naar de tweede plaats, maar daar neemt de heer Menkveld geen genoegen mee.' 68 in de Golf van Panama en de Caraibische Zee, 63 in Enge land, Frankrijk of Duitsland en nog 25 in het Zuid-Atlantisch en 18 in het Noord-Atlantisch ge bied. Een „speciale rol" zou zijn toe bedeeld aan het Iberisch schier eiland, waar 13 bases zouden wor den aangelegd in Spanje en 7 in Portugal. Japan zou worden veranderd in 'n „militaire strategische spring plank in het Verre Oosten". Truman zal grote vrijheid vragen aan Congres. Truman zal het Congres om grote vrijheid van handelen bij de verdeling van wapenen voor Europa verzoeken, wanneer het i programma van militaire hulp aan het Congres wordt voor- gelegd, aldus wordt te Washing- I ton vernomen. Het zou zijn be doeling zijn niet door het Congres te worden gebonden om een be- paalde som voor elk land apart j uit te trekken, doch te verzoeken om een totaalbedrag, dat hij zou kunnen verdelen naar goeddun ken van het ministerie van Bui tenlandse Zaken en naar eigen goeddunken. Volgens de huidige schattingen jaL^isfernEiaen,l^'mnhLdeSie:Ruhrgebied geheel Duitsland zoui stand van de fundamentele vrij jaar tussen ieni4 milliard dof- aangaan zou geen „Land" (Duit hebben laten". de hel tenminste ver- Geschenk van oud-strijders aan Koninklijk Paar. De Bond van Nederlandse Oud strijders zal het Koninklijk Paar ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest een gedenkbord aanbieden, dat bij „De Porceleyne Fles" te Delft wordt vervaardigd. Oud-militairen, die willen bij dragen aan dit geschenk, kunnen een bedrag storten bij de heer A. J. van Meenen, Palamadesstraat 28, Delft, giro 6646, onder ver melding „bijdrage bord". Amerikaanse verklaring over het Ruhrgebied. De Amerikaanse autoriteiten zouden zich niet kanten tegen nationalisatie van het Ruhr gebied door een federale Duitse regering met de noodzakelijke bevoegdheden, aldus heeft Philip Hawkins, plv. hoofd van de eco nomische afdeling van het Ame- Alie politieke optochten in het rikaanse militaire bestuur tegebied van Londen zijn voor drie Berlijn verklaard. j maanden verboden. - Australië Daar nationalisatie van hetheeft de V.N. verzocht de toe- Protestbetoging tegen grenscorrecties. In Gangelt bij Geilenkirchen is gistermiddag een protestbetoging tegen de grenscorrecties gehou den, die werd bijgewoond door de meeste leden van het Kabinet van Noord-Rijniand-Westfalen, De minister-president, dr Karl Arnold, heeft een menigte van ongeveer tweeduizend personen toegesproken en de verwachte correcties aangeduid als land- roof. Ook een Roomse geestelijke hield een protestrede. Het grootste deel van de be zoekers der betoging bleek niet afkomstig te zijn uit het gebied, dat voor correcties in aanmer king komt, waar de bevolking zeer terughoudend is in haar uitingen. lar kosten. VONDST IN EGYPTE. Een laan, geflankeerd door sphinxen met mensenhoofden, werd dezer dagen te Luxor, op 300 mijl ten Zd.-Oosten van Cairo, waar de tempels van Karnak en Luxor eeuwenlang touristen heb ben getrokken, ontdekt. Deze beelden werden 2300 jaar geleden gemaakt. De hoofden der sphinxen stellen koning Nechtanebis voor, die ongeveer 400 voor Christus over Egypte regeerde. Uitslag Franse verkiezingen. De door het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken mede gedeelde uitslagen van de kanto nale verkiezingen, luiden als volgt: communisten en verwante partijen:- 1.689.764 of 23,54 Meer veevoeder van eigen bedrijf. De Stichting voor de Landbouw heeft haar antwoord aan de mu.lst.er gepubliceerd, n.a.v. zijn vraag naar voorstellen betref fende de concretisering van de nieuwe koers in het landbouw beleid. Bij de bepaling van haar standpunt heeft de Stichting als uitgangspunt aanvaard: een zo intensief mogelijk gebruik van de beschikbare cultuurgrond en bestaanszekerheid voor boeren en landarbeiders. De beloning van de arbeid, op De Stichtiiig heeft, na overleg het boerenbedrijf verricht, dient met het F.N.Z. besloten, om ter socialisten: 1.206.895 of 16,81 onafhankelijke socialisten, repu blikeinse socialisten enz., die niet bij een concentratie zijn aange sloten185.431 of 2,58%, concen- Irati s der linkse republikeinen: 798.581 of 11,12 M.R.P.: 579.390 of 8,07 onafhankelijke ran alen, onafhankelijke en rechtse onafhankelijken855.252 of 11.91 republikeinse vrij heidspartij: 42.281 of 0,58 R.P.F. en /èrwante partijen: 321.021 of 25.34 in gepaste verhouding te staan tot de arbeidsbeloning in andere bedrijfstakken. Op dit punt be staat geen verschil van mening tussen de regering en de Stich ting. Wat betreft de nadere concre tisering van het toekomstige landbouwbeleid is men er in landbouwkringen echter be vreesd voor, dat het aangekon digde beleid niet zal voeren tot hun objectieve en concrete basis moeten vinden. Meer veevoer van eigen bedrijf. Met de minister is de Stichting voor de Landbouw van mening, dat de hoeveelheid veevoeder, die in eigen land wordt geprodu ceerd, zowel quantitatief als kwalitatief zoveel mogelijk moet worden verhoogd. Naast een zo hoog mogelijke voederproductie van het eigen bedrijf zal evenwel een belang rijke import van krachtvoeder- middelen noodzakelijk zijn ten heden en rechten van de mens in Bulgarije en Hongarije te onder zoeken. Rusland en Noord- Korea hebben een cultureel en economisch accoord getekend. Engeland heeft aangeboden alle uraniumertsen gedurende de ko mende 10 jaar, in de koloniale ge bieden van het Imperium geprodu ceerd, te kopen. De commissie- Hoover, belast met de reorgani- se staat) over deze kwestie kun nen beslissen. De Amerikanen zouden natio nalisatie op dit tijdstip alleen goedkeuren, indien de voormalige eigenaars voldoende werden schadeloos gesteld. Compromis-voorstel van Belgische katholieken. het katholiek-socialistische Kabi net i.v.m. een geschil over de werkloosheidsuitkering te ver mijden. De katholieken, die het plan van de socialisten tot een extra belasting op ondernemingswin- lijke zekerheid en opvoeding. In de Albanese hoofdstad is het proces begonnen tegen 21 perso nen, die van spionnage en sabo tage worden beschuldigd. In Kaiser-Laulern leeft een ge sprek plaats gevonden over prin- i cipiële en actuele vragen tussen ben verworpen, hebben een ande re methode voorgesteld ter ver Ide communistische partij in I I Rheinland-Pfalz. Waarschijnlijk emdt de voortbrenging van vee-°P de laagste lonen. krijging van de nodige middelen: drie milliard francs per jaar. In het katholieke plan, dat is opge steld door de minister van Finan ciën Gaston Eyskens, worden ver schillende bezuinigingen voor gesteld, o.m. verlaging van de regeringssubsidies aan de spoor wegen en van de duurtetoeslagen de noodzakelijk geachte be-,of indirecte lonende prijzen van staanszekerheid van de rationeel de agrarische producten ten doel werkende boer en landarbeider. 1 hebben, en deze berekeningen bestudering van de verschillende hiermee verband houdende pro blemen, een z.g. kleine commis sie in te stellen, die onder voor zitterschap van Prof. Dr G. Min- derhoud een rapport zal uitbren gen. De Stichting is van mening, dat de berekeningen van het Landbouw Economische Insti tuut t.a.v. de kostprijs niet ge mist zullen kunnen worden, daar._ de maatregelen, die op directe productie deze afzetmogelijkhe- houderij-producten op een bedui-' dend hoger peil te brengen, waardoor niet alleen de kostprijs gunstig zal worden beïnvloed, doch ook de zich in grotere mate voordoende mogelijkheden van ten lonende afzet, zowel in bin nen- als buitenland, volledig be nut zullen kunnen worden. Uiteraard zal hierbij in het oog gehouden moeten worden, dat de den niet zal mogen overtreffen, waartoe verschillende middelen kunnen worden gebezigd; Communistische veroveringen in Birma. Volgens te Rangoon ontvangen berichten hebben troepen van de volksvrijwiiligersorganisatie (de z.g. „witte band"-communisten) Zaterdag Lasjio, het hoofdkwar tier van de Noordelijke Sjansta- ten van Birma, bezet, alsmede het nabijgelegen Namtoe, waar zich lood- en zilvermijnen in Brits be zit bevinden. Lasjio zou later her overd zijn door de regerings troepen. gaan in Finland 34.000 metaal arbeiders staken. De staking wordt door de communisten ge organiseerd. -• De looneisen der Britse spoorwegarbeiders (zij wil den loonsverhoging met 12 sh. 6 d. per week) zijn niet ingewil ligd. Mr Van Kleffens heeft gisteren een half uur lang met Acheson gesproken over Duitse kwesties. Morgen vertrekt de „Zuiderkruis" uit Rotterdam met troepen naar Indonesië. Prin ses Wilhelmina bezocht gister middag de kunsthandel van Lier te Amsterdam. 15 parket- en hardhoutvloerenbedrijven gaan een actie voeren tot bescherming van het publiek tegen minder waardige kwaliteiten. Dezer dagen is de notariële oprichting geschied van het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw, dat waarschijnlijk per 1 Mei a.s. in werking zal treden. Dr K. H. E. Gravemeyer sprak te Goes. Op uitnodiging van de Ned. Herv. Mannenvereniging „In dienst der kerk" sprak gister avond in „De Prins van Oranje" te Goes Dr K. H. E. Gravemeyer uit Den Haag,* algemeen gedele geerde van de Synode van de Ned. Iferv. Kerk, voor een zeer groot en aandachtig gehoor over het onderwerp: „De kerk in het heden". Spr. betoogde, dat de Ned. Herv. Kerk een katholieke, d.w.z. een algemeen christelijke kerk is, die verspreid is over de hele aar de. Onvolkomen weliswaar. In Augustus vorig jaar werd in Am sterdam een voorproeve gesmaakt van de Una Sancta. Er is dan ook alle reden om bepaald te worden bij de Alg. Chr. Kerk. Men heeft, aldus dr Gravemeyer, te verstaan, dat de Kerk een kudde met een Herder is; dat werd ook in Am sterdam beleefd. Spr. schetste verder de ontwikkeling in de Ned. Herv. Kerk vanaf de Refor matie. Uitvoerig stond hij stil bij de deformatie, die bijna gelijk tijdig met de Reformatie haar afbrekend werk deed in de Kerk. Uitvoerig belichtte spr. ook de synodale organisatie, zoals deze in 1816 werd opgelegd. Ook besprak dr Gravemeyer de ontwikkeling in de jongste tijd en het werk van de Generale Sy node; het opstellen van een nieu we kerkorde. Op de taak van de Kerk als Christus belijdende volkskerk werd zeer nadrukkelijk gewezen. Na de pauze werden nog en kele vragen beantwoord. Als inleiding op de rede van dr Gravemeyer sprak de heer J. J. Duvekot, voorzitter van de Mannenvereniging, een propagan distisch woord voor deze vereni ging, die in Goes, volgens spr., nog te weinig leden telt. DE BILT ZEGT: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Op vele plaatsen nevel of mist, overigens veel bewolking en tijdelijk enige regen of motregen. Iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1