Hebt er ook genoeg van? Samenwerking van gemeenten. 3rovincigg?«® Walciierse V.V.Y. ontplooide grote activiteit in 1948. NOTEERT EVEN? liBÉAZENDU# Mooie resultaten werden geboekt. Maandag 21 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Deze vraag werd in 1948 bij de Kamerverkiezingen door de V.V.D. in verband met het Indi sche drama aan de kiezers voor gelegd. En het duizendvoudig ant woord luidde: ja, méér dan ge noeg! Duizenden kiezers stemden daarop in goed vertrouwen op de candidaten van de V.V.D. Zij dachten, en konden ook niet anders denken, dat zij door zo te handelen, meehielpen een einde te maken aan de afbraak- politiek van de kabinetten Schermerhorn en Beel, een poli tiek waarvan ze zo hardgrondig genoeg hadden. Maar hoe ze zich vergisten! tiet roer moet om! Ja, maar 1 het roer werd niet omge gooid. De voorzitter van de V.V.D. nam zitting in het Kabinet-Drees echter niet om het roer te wen den, maar om ijverig mee te hel pen het Communistische pro gram uit te voeren. De partijvoorzitter staat nu mee aan het roer en hij houdt het stevig vast, teneindete voorkomen dat een andere koers zou worden gevolgd. Het gaat met volle kracht vooruit, maarin dezelfde richting. Hebt u er ook genoeg van? Wat brengt het ontwerp? Minister van Maarseveen heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat een wetsontwerp betreffende de samenwerking van gemeen ten binnenkort zal worden inge diend. Op de vraag van de heer De Wilde wat voor nieuws het ont werp brengt, luidde 't antwoord: „In de eerste plaats zal het wetsontwerp voorzien in voor schriften betreffende de open baarheid, want ik ben het met de gachte afgevaardigde volko men eens, dat een groot nadeel van het vormen van afzonder lijke lichamen voor de samen werking van gemeenten hierin is gelegen, dat die lichamen wer ken zonder openbaarheid en zon der controle van de gemeente lijke volksvertegenwoordiging. Dat is ongetwijfeld een nadeel en wij zullen proberen, dat nadeel in het nieuwe wetsontwerp al thans enigermate te ondervangen. Verder wordt een wettelijke grondslag gegeven aan de sa menwerking van burgemeesters en voorts zal het mogelijk wor den, dat gemeenten samenwer ken met provinciën en zelfs met sommige particuliere lichamen. Ziedaar, enkele nieuwigheden, die het wetsontwerp zal brengen. Havens van Terneuzen en Gent als één geheel. Te Antwerpen is vorige week een tweedaags, congres begonnen voor „Verkeer en Toerisme", dat onder auspiciën staat van het comité voor Belgisch-Nederlands -Luxemburgs toenadering. De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. Spitzen, opende het congres met een rede, waarin hij verklaarde, dat de kwestie van het Antwer penRijnkanaal niet in behan deling zal komen, daar ze zal onderzocht worden door een bij zondere commissie, ingesteld door de Haagse conferentie. In de commissie voor de scheep vaart hield de heer Bonnet, ere- inspecteur-directeur van de Scheldediensten, een inleiding over de kwestie der waterwegen, waarin hij betoogde, dat het aan bevelenswaardig was, dat Neder landse en Belgische ingenieurs een hydraulische studie zouden maken en de middelen zouden aangeven voor het onderhoud van de Schelde. België, aldus spr., moet in de gelegenheid ge steld worden, als het dit wenst verbeteringen aan te brengen in de toegang tot de Wester-Schel- de, die de Wielingenpas wordt genoemd en die België in tegen stelling met de Nederlandse op vattingen als Belgisch territo riaal gebied beschouwt. Wat de kwestie van het ka naal van Terneuzen naar Gent betreft, vroeg de heer Bonnet zich af, of het mogelijk is een organisatie te stichten, die belast zal worden met de exploitatie van beide havens en waarin de Nederlandse en Belgische belan gen samen zouden smelten. Ter neuzen zou dan de voorhaven worden van Gent. Spr. zou gaar ne zien, dat de regeling, die des tijds getroffen is inzake de loods- dienst op de Wester-Schelde, door de officiële instanties wordt bekrachtigd, en een definitief karakter krijgt. De vergadering nam een reso lutie aan, waarin ze haar ver trouwen uitsprak in de,gemeng de Benelux-commissie, die een onderzoek zal instellen naar de haven- en rivierkwesties. Vriendjes van de S.D. zullen terecht staan. Woensdag a.s. zal het Bijz. Ge rechtshof te Middelburg een tweetal zaken behandelen van lieden, die in de bezetting blijk baar goede maatjes waren met de S.D. Frans Koeyers, geboren te 's- 1 Heer Arendskerke en wonende te Heerlen wordt n.l. ten laste 'gelegd, dat hij diverse personen bij de S.D. heeft aangebracht. Zo werd F. Caljouw te Biggekerke verraden, wegens het in bezit hebben van wapens, I. van de Kreeke te Goes, wegens het be zit van een radio-zendapparaat en tenslotte verleende deze verd. de S.D. zijn medewerking bij het opsporen van handelaars in gouden tientjes. De andere S.D.-vriend, is Fran- ciscus van Loenhout te Goes, die nog meer van dergelijke gevallen op zijn geweten heeft. Deze verd. liep in September 1940 weg bij de opbouwdienst in Sluis en ging bij de S.D. vertellen, dat het er een grote bende was. Verder zei hij dat J. Bal te Hansweert het plan had naar Engeland te vluchten en ook was hij actief bij het opsporen van handelaren in gouden tientjes evenals zijn collega. Ook Van Loenhout heeft de hand in het spel gehad bij het verraad van v. d. Kreeke en Cal jouw. Tenslotte zal ook de zaak van Petrus Johannes Sarneel, des tijds ambtenaar van het arbeids bureau te Hulst, opnieuw dienen. Sarneel kwam reeds op 10 No vember voor, doch na de behan deling van zijn zaak werd deze terugverwezen naar de Raads heer-Commissaris voor nader onderzoek. Deze verd. wordt er van beschuldigd geld te hebben aangenomen voor het verstrek ken van vrijstelling voor arbeid in Duitsland. Sarneel beweert dit geld te hebben gebruikt voor steun aan onderduikers. S.D.-er Klünner komt 6 April voor. Op 6 April a.s. zal het Bijzon der Gerechtshof te Middelburg de zaak behandelen tegen de S.D.-er Het jaar 1948 is voor de Ver eniging voor Vreemdelingen verkeer in Walcheren een jaar geweest van grote activiteit, waarin duidelijk waarneembare resultaten konden worden be reikt, die aan het vreemdelin genverkeer op Walcheren in ruime mate ten goede kwamen. Deze conclusie kan men trekken uit het jaarverslag van de Wal- cherse V.V.V. over het alge lopen jaar. Het V.V.V.-huis op de Middel burgse Markt heeft goede dien sten bewezen, vooral als infor matiebron, waarnaast ook het reisbureau zich in een goede belangstelling mocht verheugen. Het succes van de openstelling van het bureau op de Zaterdag middagen in de seizoenmaanden was niet bijster groot, doch dit kan te wijten zijn aan de wei nige bekendheid, die daaraan is gegeven. EEN NIEUW GEBOUW. Daar de eigenaar van het ge bouw van V.V.V. aan de Markt in de loop van het voorbije jaar aanzegging deed, dat eind 1950 het pand moest worden ontruimd, zat men voor grote moeilijk heden. Aanvankelijk is getracht een ander gebouw te huren, doch dit mislukte, waarna werd uitgezien naar de mogelijkheid van de stichting van een een- oudig eigen gebouw. Aan de itect, de heer F. H. Klokke, opgedragen een plan te en voor een op de Markt kiosk, doch B. en ten afwijzend, zodat werd het plan te rchitect, de heer ren, werd daar na opgedragen een plan te ont werpen voor een gebouw aan de Lange Delft, hetgeen inderdaad werd goedgekeurd, en zoals wij Zaterdag reeds meldden, zal dit gebouw verrijzen tussen het pand van de Fa Cosijn en het Geschenkenhuis „De Maan". Tot tweemaal toe trad de Walcherse V.V.V. als gastvrouw- op. In de eerste plaats bij het bezoek van een dertigtal direc teuren van Engelse Reisbureaux en voor de tweede maal, toen eind September het miniatuur congres van V.V.V. in de Zeeuw se hoofdstad werd gehouden Evenals vorige jaren verzorgde V.V.V. weer tal van drukwerken met een propagandistisch en voorlichtend karakter. ANDERE RESULTATEN. Van de overige resultaten, die door de activiteit van V.V.V. Walcheren in 1948 zijn behaald, moeten nog worden genoemd de 'hernieuwde openstelling van het I wachtlokaal voor buspassagiers op de Markt en het onder brengen van tal van bezoekers voor de Tweede Z.E.T.O. Verder werd' meerdere malen gewezen op de slechte toegangsbrug over het Kanaal, de noodzakelijkheid van een telefooncel en een over kapping van het tweede perron op het Middelburgse station en de stappen, die werden gedaan om te komen tot een telefoon gids voor heel Walcheren, een wens, die juist dezer dagen in vervulling gaat Verder werd samen met Handelsbelang bjj de Stoomtram Walcheren aan gedrongen op de kwartierdienst naar Vlissingen. Het moet ech ter betreurd worden, dat het or ganiseren van het- provinciaal kampioenschap ringrijden nog steeds een vrome wens is ge bleven. Karl Wilhelm Franz Klünner, die destijds op Dam 6 te Middelburg werkzaam was. Een complete tenlastelegging kon nog niet worden verstrekt, doch hij zal terecht staan voor moord, doodslag en mishandeling van diverse personen. Als verdediger is aangewezen mrF. W. Adriaanse. RLLLAND-BATH. Vergadering A.R.-Kiesvereniging. Woensdagavond kwam de A.R.- Kiesvereniging in vergadering bij een o.l.v. de voorzitter de heer P. K. Prevo. De heer W. Vos hield een refe raat over het Communisme. Spreker noemde als grootste wapen der Sowjets de vijfde co lonne, zowel in eigen land als waar ook mogelijk te gebruiken tot gewelddaden. Geen vrede be ogende maar revolutie, geen vrij heden maar knechting van het volk. Geen zeggenschap erkennen de, dan van de opperste leiding der Sowjets. De heer H. Verschuure werd ais algem. adj. herkozen. WOLPH AARTSDIJK. 45e jaarvergadering A.R.- Kiesvereniging. Donderdag kwam de A.R.-Kies- vereniging in jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van de heer F. Caan. De secretaris de heer A. van Keulen gaf een historisch over zicht van de ontwikkeling der ver eniging gedurende 45 jaar, waar uit bleek, dat er leden zijn die al 40 jaar lid der vereniging zijn. Men kon 4 nieuwe leden inschrij ven, waarna de vereniging thans 70 leden telt. De heer N. Nagel- kerke werd herkozen als bestuurs lid en in plaats van de heer C. de Bruin, die wegens drukke werk zaamheden bedankte werd tot nieuw bestuurslid gekozen de heer D. Sandee. De afgevaardigden werden herbenoemd. Na de pauze hield de heer M. J. Contant een onderwerp over Chr. Staatkunde, waarnaar met grote belangstelling werd geluisterd. NIEUWDORP. Jaarfeest Nieuwdorpse Chr. Reciteerclub. Donderdag hield de „Nieuvv- dorpse Christelijke Reciteerclub' haar eerste jaarvergadering in de consistorie van de Geref. Kerk, onder leiding van de heer Barth. Na de gebruikelijke opening en verslagen, werd het eerste deel gevuld met declamatie en her sengymnastiek. Na de pauze volg de het luimige schetsje. „De Ame rikaanse vliegenvanger", dat zeer in de smaak viel. De rest van de avond werd gevuld met declama tie. KRUININGEN. Jaarverg. C.H.-Kiesvereniging. Donderdagavond hield de Chr. Hist. Kiesvereniging Kruiningen- Hansweert-Schore haar jaarver gadering onder leiding van haar voorzitter, de heer J. J. Fran- coys. Door de voorzitter werd een overzicht gegeven van de gebeur tenissen in het 30-jarig bestaan der Kiesver., welke hij heeft mee gemaakt als bestuurslid en raads lid. Een danktoon was de onder grond van alles. Door vertrek van de heer C. H. Heijboer werd als bestuurslid ge kozen de heer W. J. Pouwer. In de plaats van de heer J. J. Francoys, die de tijd gekomen achtte om te bedanken als bestuurslid, werd gekozen de heer C. van Iwaarden. De aftr. penningmeester, de heer H. Maat, werd herkozen. Na enige bespreking werd de candidaten lijst voor de gemeenteraad als volgt vastgesteld: 1. C. Lichthart Schenk (aftr.); 2. W. J. Pouwer; 3. C. van Iwaar den; 4. C. A. Corstanje; 5. W. H. A. Griep; 6. J. Klap, terwijl de heer J. J. Francoys zich niet her kiesbaar stelde. Bij monde van de secr. werd de voorzitter in hartelijke bewoordin gen dank gebracht voor al het werk in zijn 30-jarige periode als bestuurslid, raadslid en ook als wethouder gedaan. Met het zingen van de Avondzang en dankzegging door de secretaris werd de ver gadering gesloten. De gemeenteraadsverkiezing is vastgesteld op 22 Juni a.s. GAPINGE. Jaarfeest Jongens- en Meisjesclubs. Donderdag j.l. vierden de Ger. Knapenclub „Klimop" cn de Meisjesclub ,,'t Rankje" hun jaarfeest in de Geref. Kerk o.l.v. de voorzitter der Oudervereni ging, de heer W. Louwerse. Een gevarieerd programma bestaande uit inleidingen, reci- tcerwedstrijden, tableaux, sa menspraken, voordrachten, her sengymnastiek en zang werd op keurige wijze door de leden der beide clubs uitgevoerd. Ook werd voor de talrijke aanwezigen een vragenwedstrijd georganiseerd, waarvoor prijzen beschikbaar waren. De heer G. H. Boer eindigde. VEERE. Jaarvergadering Meisjesverenigingen. Ook de Gereformeerde Meisjes verenigingen „Tabintha" en „Len tebloesem" hielden een dezer da gen haar gecombineerde jaarver gadering. Wat er zoal door de dames werd gepresteerd is te veel om op te noemen. De vrolijke noot ontbrak niet en enkele aardige variatie-num mertjes waren in het programma verwerkt. Zelfs de jaarverslagen, die anders meestal een dorre op somming opleveren, brachten een prettige afwisseling doordat ze op rijm waren gesteld. Wel mogen nog even genoemd worden de ver schillende tableaux, o.a. „Ruth" en „De Regenboog". Het slotta- bleau, waarbij door mej. van Leeuwen en mevrouw Streef kerk een begeleiding werd gezon gen, was prachtig en oogstte een dankbaar applaus. Ds Streei kerk sloot deze ge noeglijke avond. Ouderavond openbare school. Donderdag werd in de •open bare school een ouderavond ge houden olv. de voorzitter d^r oudercommissie, de heer Huij- brecht. Het hoofd der school sprak over de geestelijke ontwrichting van de jeugd in de oorlog en in de jaren daarna. Hierin verbe tering te brengen behoort mede tot de taak van de opvoeders. Verheugend was het, dat in de school nu ook weer schoolfilms kunnen worden vertoond, die gratis gesehikbaar gesteld zullen worden door Mevr. Wit te Mid delburg. BIGGEKERKE. Jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kiesvereniging kwam o.l.v. de heer C. Polderman in jaarvergadering bijeen. Na af doening der huishoudelijke zaken en jaarverslagen werd in de va cature D. Koppoolse tot be stuurslid gekozen de heer P. Pol derman. De heer A. v. d. Heide hield een causerie over het Over heidsgezag, van principiële zijde bezien, waarop een bespreking volgde. SINT-LAURENS. Jaarvergadering J.V. op G.G. Donderdagavond hield de Ger. Jongelingsvereniging haar jaar vergadering in de consistorie der Ger. Kerk o.l.v. de voorzitter, de heer P. Boon Jr. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer L. Davidse Wz. bleek, dat de vereniging 15 leden telt. Er is een groot aantal be gunstigers en de penningmeester de heer L. Boon kon zijn boeken met een batig saldo sluiten. A. Simonse Sz. leverde een on derwerp over Babel. Voorts werd de avond gevuld met een voor drachtenwedstrijd en hersen gymnastiek. Ds Boon eindigde met dankgebed. ARNE,MUIDEN. Jaarverg. A.R.-Kiesvereniging. Woensdagavond kwam de A.R.- Kiesvereniging in jaarvergadering bijeen onder presidium van de heer J. J. C. v. d. Graaff. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental 46 bedraagt en dat de financiële toestand gunstig is. Herkozen werden de bestuurs leden B. J. Lasoe en A. Klaasse, als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer J. Schroevers Jz. Ook werd nog besproken het woningprobleem. De volgende personen werden candidaat gesteld voor de gemeen teraad: 1. B. J. Lasoe; 2. J. J. C. v. d. Graaff; 3. J. Schroevers Jz.. 4. C. Dekker; 5. A. Klaasse; 6. K. J. Steketee; 7. J. Tramper. Ds Veldhuizen ging voor in dankgebed. Jaarverg. Ringrijdersvereniging. De Ringrijdersvereniging „In Galop" hield haar jaarvergadering onder leiding van de heer A. Kod de. De jaarverslagen gaven blijk van een goed verenigingsleven. Het ledental bedraagt thans 26. De samenstelling van het be stuur, dat opnieuw werd gekozen is thans: A. Kodde, voorzitter; C. v. Sorgen, secretaris; B. de Nooijer, penningmeester; P. Tramper, vice-voorzitter en J. Goedegebure algemeen adjunct. Tenslotte besprak men nog het a.s. concours. ZIERIKZEE. Vergadering Groene Kruis. Donderdagavond kwam de ver eniging „Het Groene Kruis" in de Sociëteit „Concordia" in bui tengewone vergadering bijeen o.Lv. de heer B. A. C. Ballinttjn. Het doel dezer vergadering was te komen tot statutenwijzi ging, zulks op voorstel van de inspecteur der volksgezondheid, dr v. d Borgh. Na toelichting ging men met het wijziging accoord.. Artikel 7 werd in die zin ge wijzigd, dat het bestuur uit min stens 5 meerderjarige leden moet bestaan. Daarna volgde de gewone alge mene vergadering. De secretaresse, mevr. Schot- Engelvaart, deelde in haar jaar verslag mede, dat de heer Scheuerman per 1 Januari 1949 was afgetreden als bestuurslid, terwijl zr Grönlok op dezelfde datum ontslag had gevraagd. In haar plaats werd zr Veling be noemd. De vereniging telde per 1 Januari 1949 1080 leden. Zr Tack wordt wegens ziekte vervangen door zr v. d. Sluis-bij de Vaate. In het afgelopen jaar werden 125 kinderen geholpen. 18 maal werd laatste hulp verleend en er werden 781 bezoeken aan T.B.C.- patienten gebracht. Ook iVerd een cursus voor kraamverpleging gehouden. Verder werd hulde gebracht aan mej. Bil voor het goede onderhoud van het wijk- gebouw. Op voorstel van een der leden werd besloten schriftelijk de dank der vergadering aan de heer Scheuerman te doen toe komen. Over 1948 was er een batig saldo van f 727.49. Er werd besloten om met in gang van 1 Januari 1949 elk jaar minstens f 500.-«- af te schrijven op de gebouwen, een nieuwe verzekering te sluiten, vorming van een fonds ad f 250.als bij slag pensioen aan zr Potappel. De lopende post oorlogsschade- zal bij vereffening als afschrij ving dienen van de inventaris. De voorgestelde begroting voor 't jaar 1949 met aan ontvangsten f 5.867.en aan uitgaven f7000 werd goedgekeurd. Mevr. Schot-Engelvaart en de heer Naerebout werden als be stuursleden herkozen. Als afgevaardigden naar de Prov. vergadering te 's-Heer Arendskerke werden benoemd mevr. Schot-Engelvaart en de ■heer Uil. Pluimveever. „Excelsior". Op de algem. vergadering van de pluimveever. „Excelsior" druk te de voorzitter, de heer J. Rog geband er zijn leedwezen over uit, dat de heer W. van Splunder zich wegens ziekte genoodzaakt zag te bedanken als penningmeester. De heren Roggeband en Brou wer werden als bestuursleden her kozen. In de plaats van de heer v. Splunder werd als bestuurslid ge kozen de heer M. Berrevoets. OOSTERLAND. Jaarvergadering Groene Kruis. Donderdagavond hield de ver eniging „Het Groene Kruis" Oos- terland en Sirjansland haar jaar vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris-penningmeester de heer Zeijler bleek, dat de vereniging momenteel 448 leden telt. Door de wijkverpleegster werden 1187 bezoeken afgelegd. 95 bezoeken aan T.B.C.-patienten en 119 zuigelingen-bezoeken. Er werd 22 maal consultatiebu reau gehouden, met 16 nieuw in geschreven kinderen. Uit het magazijn werden aan 66 gezin nen 96 artikelen versterkt. De rekening sloot met een na delig saldo van f 209.71 dat uit de reserve wordt gedekt. Daar mee werd deze teruggebracht tot f 1602.05. Uit de stichting Scheldestro- men is de vereniging f 2060. toegewezen. Hiermee kunnen alle betalingen, in verband met eventuele nieuwe aanschaffingen gedaan worden. De begroting 1949 werd vastgesteld op f 3925.—. De bestuursleden W. Bakker en M. Otte werden bij acclamatie herkozen. In de week van 1823 April zal de Emmabloem-colecte wor den gehouden. Er zal getracht worden om in de a.s. winter een Moedercursus en een cursus E.H.B.O. te organiseren. Als afgevaardigden naar de Prov, vergadering werden ge kozen de heren W. Bakker en J. M. Zeijler. S.S.S. vergaderde. Vorige weew hield de gym nastiek- en Sportveren. „Sport Staalt Spieren", haar algemene vergadering. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat er een ba tig saldo in kas was. Bij de bestuursverkiezing wer den mej. M. Steenpoorte en de heer H. Deurloo gekozen. De heer Dreijer wees op het' grote belang van aansluiting bij het Gymnastiekverbond. Het be stuur wilde het toetreden tot het verbond aanhouden. Het kon zich wel verenigen met de suggestie een rekstok aan te schaffen. Ook de korfbalafdeling kwam ter sprake. Daarbij kwam weer het terrein aan de orde. Dit jaar beschikt de vereniging niet over een terrein en men zal genood zaakt zijn het twaalftal terug te trekken uit de competities. De wandelafd. wil voor het eerst zelf een afstandsmars orga niseren. Het bestuur zal haar zus tervereniging D.E.S. uit Sirjans land verzoeken om samen de or ganisatie te verzorgen en besloot toe te treden tot de N.W.B. Als wedstrijdcorrespondent werd aangewezen de heer L. Hage; als wandelsportleider de heer L. Meerman, als gymnastiekleider de heer H. Dreijer en als korfballei ders de heren L. Hage en A. C. Bakker. ST, PHILIPS-LAND. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van het voor de heer van Heek te bouwen huis werd als volgt ingeschreven: D. van Agtmaal te Steenbergen f13.800.Jac. v. d. Velde te A. Jacobapolder f 12.878.C. van Schelven te St. Philipsland f 12.770.—firma de Raat—Eve- raers f 11.279.en J. den Herder te Bruinisse f 10.249. Het werk was begroot op f 11.200.—. BRUINISSE. De taak van de sociaal werkster. Voor de leden van de Vrouwen vereniging „Helpt Elkander" heeft mej. Zuster S. Leeuwenhoek een uiteenzetting gegeven van haar taak als sociaal werkster voor Duiveland. Het werk van een sociaal werk ster is van wijde strekking en omvat o.m.huisvestingsproble men, moeilijkheden bij opvoeding van kinderen, hulp bij bepaling van beroepskeuze, kinderbescher ming, nazorg politieke delinquen ten, zorg voor de ongehuwde moe der en voor ouden van dagen, hu welijksmoeilijkheden, huishoude lijke zorgen, uitzending van kin deren om gezondheidsredenen, va- cantiezorg voor kinderen en rust- behoevende moeders, voorlichting inzake doelmatig beheer van het huishoudgeld, voorlichting inzake kinderverzorging en ten slotte hulp door middel van gezinsver zorgsters in gezinnen waar de huisvrouw niet in staat is de huis houding te doen. Dit laatste is zeker wel het voornaamste en juist hier is men op Schouwen Duiveland achter bij andere streken van ons land. Nog te weinig beseffen de Christen jonge meisjes hier welk een prachtig stuk sociaal werk in Christus' Naam kan worden gedaan. Spr. hoopt, dat in Schou wen Duiveland spoedig een aan tal meisjes zouden gevonden wor den die roeping gevoelen, om dit mooie werk te gaan doen. COLIJNSPLAAT. Vergadering afd. N.-Beveland van het Ned. Rode Kruis. Vrijdagavond vergaderde de af deling Noord Beveland van het Ned. Rode Kruis in de zaal van de lieer Suurmond, onder voor zitterschap van dr L. P. Maas. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental iets was verminderd. De penningmeester gaf het financiële verslag, waaruit bleek dat er in kas was op 31 Dec. 1948 £406.44. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende he ren A. Willemse, Kamperland, Dr L. G. Gelderman, Kortgene en M. de Pree, Colijnsplaat bij acclama tie herkozen, terwijl in de vaca ture K. van Sparretak werd geko zen de heer Ligthart Schenk te Kamperland. MAANDAG 21 MAART. Vlissingen: 7.30 u. „Con cordia": Drs J. C. Hooy- kaas. Goes: 8 u.: „Prins van Oranje": Vergadering Herv. Mannenver.; 2 u., „Prins v. Oranje": verg. „Suiker fabriek Zevenbergen". DINSDAG 22 MAART. Middelburg: 8 u., Ver enigingslokaal 'tZand: Le- denverg. Chr. School Vlissingen: 8 u., Strand- hotel: Algemene vergade ring V.V.V.: 8 u. Concert gebouw: Uitvoering Chr. Gymnastiekver. „Oranje- Nassau". Zier ik zee: 2.30 u., Huis van Nassau: afd. Schouwen en Duiveland C.B.T.B., spr. Ir van Hees. St. - Laurens: Herdenking 20 jr. bestaan Oranjever. Hoek: 8 u., Verenigings gebouw: Lezing Z.V.U., Jan Strijbos. WOENSDAG 23 MAART. Middelburg: 10 u. Gym nastiekzaal: Algem. verg. „Kinderzorg". Goes: 8 u. „Schuttershof": Lezing Wetenschappelijke Belangen", Mr Dr K. J. Frederiks; 8 u. „Prins van Oranje": Jaarvergadering Chr. Bond van Kantoor- en Handelsbedienden; 8 u. „Prins van Oranje": Lezing Z.V.U., J. Strijbos. Kloetinge: 8 u. „Tea Room" Blomaard: Jaar verg. Ver. Oud-leerlingen land- en tuinbouwcursus- sen. Zierikzee: 8 u. Concert gebouw: Volkszangavond Z.V.U. 60-jarig bestaan van de Ned. Herv. Zondagsschool „Laat de kinderkens tot mij komen", o.l.v. de heer J. de Smit. Hij memoreer de het werk der vereniging in die zestig jaren. Vervolgens sprak de heer Overgaauw uit Goes over het werk der Zondagsschool n.a.v. een Schriftgedeelte. Ter afwisseling werd een samenspraak opgevoerd, getiteld „Japke", alsmede een ta bleau voorstellende de vijf wijze en de vijf dwaze maagden. De Ned. Herv. J.V. „Onesimus" te Oosterland zal op Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) Am sterdam bezoeken, teneinde deel te nemen aan de Bondsdag, die daar gehouden wordt. In café „De Rode Leeuw" te Zoutelande werd publiek ver kocht een woonhuis met stal lingen aan de Molenweg. Koper werd de heer P. Verhage voor f 7140. Op 22 Juni a.s. zal de ge meente Wissenkerke haar nieu we gemeenteraad kiezen. Maan dag a.s. vergadert daar de ge meenteraad. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor: Leeuwarden, Jac. Treffers te Rotterdam- Feijenoord. Voor Andel, A. J. Timmer te Polsbroek, voor Poortvliet A. J. Timmer te Pols broek en Vlist. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Kampen J. H. Ritzema Bos prop. te 's-Gra- venhage. Herdenking 60-jarig bestaan Ned. Herv. Zondagsschool. Donderdag werd in de zaal bo ven de bewaarschool een herden kingsavond gehouden t.g.v. het Zitting Kantonrechter Tholen. Voor de kantonrechter die Vrijdag zitting hield te Tholen, verscheen Chr. M. te Tholen, wiens paarden 's nachts in de tuinen van weth. v. d. Berge cn M. W. de Korte schade hadden aangericht, f 15 of 8 d. en ver goeding van de schade. R. de Gr. had voor het leg gen van leidingen een gat laten graven in de straat en hierbij des avonds een paar waarscnu- wingsborden met een lantaarn geplaatst. Deze was volgens ge tuigen 's avonds niet meer aan, zodat de bus van Krijger in de losse grond van de gedichte put reed. Mr A. J. v. d. Hoeven trad als verdediger is. Hij zei dat de chauffeur overdag net gat gezien had en er dus mee op de hoogte was. f 10 of 5 d. H. J. te Tholen had zijn zoon. die geen rijbewijs had, op zijn tractor laten rijden. Dit kwam hem op f 10 of 5 d. te staan. Het rijden zonder verlichting op zijn wagen kwam C. L. O. te Poort vloot op f 10 en 6 d. h. J. O. te St. Maartensdijk was voor de tweede maal bekeurd, omdat hij weigerde lid te wor den van t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. In zijn pleidooi wees mr v. d. Hoeven er op, dat O. een zeer principieel man is. De rechter waardeerde de over tuiging van verd. en achte hem wel schuldig, doch legde geen straf op. Eenzelfde geval werd behan deld tegen A. G. te St. Anna- land. Deze ziet nog zonde in het lid worden en heeft zijn, vee cpgeruimd, omdat hij geen lid wil worden. Ook hij werd schul dig verklaard zonder opleggen van straf. P. B. te Anna Jacobapolder meende als dijkgraaf gerust de weg te kunnen bekorten door ever de tramrails te gaan. Niet alzo sprak de rechter, alleen ambtshalve en hij legde B. een boete op van f 10 of 5 d. J. W. Sch. te St.-Maartens- dijk was er van beschuldigd ge stroopt te hebben met een licht bak. Bij de aanhouding door de jachtopziener, zou hij twee ha- zon hebben vervoerd. Verd. ont kende alles. „U staat te liegen", aldus de rechter, maar ik kan u niet veroordelen, omdat er maar één getuige is". P. J. E. te Tholen had voor de zoveelste keer zijn knecht J. K. Sch. met de vrachtauto weg gestuurd, terwijl hij wist, dat Sch. geen rijbewijs heeft. „U lapt alles aan uw laars en denkt, het zal zo'n vaart niet lopen", aldus de ambtenaar van het O. M. Dezelfde had zijn chauf feur de Br. laten rijden met een wagen waarvan de remmen niet deugden. Uitspr. beide za ten 2 x f 100 en f 15. Tuchtrechter voor de Prijzen hield zitting te Middelburg. De zaak contra J. P. B. en C. W. te Kloetinge werd voor de tweede maal behandeld. De opgeroepen verbalisanten ver klaarden onder ede welke prij zen in rekening gebracht waren voor oude- en jonge jenever. Na het pleidooi van mr Vlaming legde de Tuchtrechter de zaak tegen C. W. ter zijde, terwijl B. een boete opgelegd werd van f150. De volgende „drank"-zaait was die tegen M. R. en C. S. te Wemeldinge. Ook hier werden de verbalisanten gehoord. Mr Vlaming verdedigde. Boete f 75. P. v. O. te Yerseke had voor installatie-buis te hoge prijzen in rekening gebracht. Mr Vlaming, de verdediger, viel de door ver balisanten gemaakte berekening aan. Boete f 50. De R.K. Coöperatie te Vlissin gen bood diverse levensmidde len voor een te dure prijs aan. Boete f 20. J. L. en P. S., te Leiden, „be zochten" Schouwen en Duive land met vitrage welke veel te auur verkocht werd. f 75 bij verstek voor ieder. De verkoop van sigarenaan stekers tegen aanmerkelijk te hoge prijzen was A. V. te Krui ningen en G. t. M. te Vlissingen ten laste gelegd. Ieder f 20 boete. SCHELDE-VAART Te Hansweert op 18 Maart gepasseerd: PORTE PUCE, VandcrvoorenLIVTEN, Pols; ESPERANCE, Uiterlinden; AM- BULANT, de Waal; FLUVIALE 24, v. d. Kamp: ALPINA 5, Rebsamen; HAANS WIJK, Kleinhaus; WIJKDIENST 16, Bouwens; ISALA 4, Bokslag; SANARA 17 ,van Lent; AMSTEL 4, van der Veen; SOVJCO, Hoek; DAMCO 81, v. Emmel- oord; KATHE OLTMANN, Oltmann; TELEGRAAF 12, de Jong; HOLTER- BERG, v. Strien, allen naar Antwerpen; MARIE JEANNE, Dubbeldam, naar An- derlecht; NAUTILS 1, Dung, naar Haren; MINISTER PECHER, Scliolte, naar Pont Brulé; SANTMAR, Gelpen, naar Vilvoor de; CORNELIA, de Witte, naar Clabecq; MONTANA, Hendriks: BIRSFELDEN, VerstraetenLEENTJE, IJzerlcfoi; RE SULT, Boer; RIO, de Looff; RIVAL, Strating; HARSIE, v. d. Molen; MAR THA MARIA, de Koster, allen naar BrusselKLYBECK, Klaassens, naar Duitsland; ELJO, Fluit, naar Nijmegen; GER MANIA, Visser; WIPT, Jiskoot; HILDA, Hamelinck, naar Amsterdam; WF.STFALIA, Koenen; NESKA 3, Staal; CLEMENTINE, v. Schijndel; MINOS, Bnavens, allen naar Rotterdam; RHEI- NUNION 4, Vergauwen, naar Straats burg; RES NOVA, Vorthoren, naar Wer kendam LINOUENDA, Versluis, naar WerkendamCOÖPERATIEVE 3. van Utrecht, naar Vlaardingen; CALANDA, Lavooy, naar Basel; EXPRESS 30, Broe ken, naar Basel; BRANDENBURG, Gott- sehalk, naar Hamburg; ELJO, Mooy, naar Almelo. Burgerlijke Stand. GOES. Geboren: Antonie, z.v. A. Traas en P. Verrijzer. Adri- ana Cornelia, d.v. J. J. Ransijn en J. Koens. Jacoba Johanna, d.v. L. Polfliet en A. Knopjes. Tonny Adriaan, z.v. A. D. Koeman en N. Smits. Pieter J. A., z.v. J. Korstanje en A. Sonke te Kloe tinge. Irma, d.v. P. C. Schenkel en M. Drever. Sara J., d.v. H. J. Weezepoel en J. H. Ploeg. Ondertrouwd: J. E. Lambert, 23 j. en T. P. Florusse, 21 j.; W. J. M. A. Bitter, 29 j en E. M. G. Detollenaere te Zeist; I. J. van der Have te Utrecht, 26 j. en M. A.'J. de Groof, 20 j. Overleden: P. Blondel, 66 j., echtgen. van P. C. Tazelaar; B. Boskeljon, 60 j., echtgen. van C. F. Koppelaar; M. Meulenberg, 72 j„ echtgen. van C. Meeuwse. Nagek. Advertenties. Heden ontvingen wij het ontstellende bericht, dat onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, ADRIAAN HANNEWIJK, op 17 Maart nabij Sa- wangan is gesneuveld, op de jeugdige leeftijd van 20 jaar. Zijn diepbedroefde familie: Heinkenszand; M. HANNEWIJK P. HANNEWIJK— DE BEL. Lisse: D. SCHIPPERS— HANNEWIJK. H. SCHIPPERS en Kinderen. Heinkenszand: L. HANNEWIJK en Verloofde. Nieuwerkerk (Z.): M. DE REUS— HANNEWIJK. W. DE REUS en Kind. J. HANNEWIJK Den Haag: Ja. HANNEWIJK. Heinkenszand: M. HANNEWIJK. J. HANNEWIJK Heinkenszand, 19 Maart 1949. TE KOOP GEVRAAGD: MANGELS EN WIJNPEEËN. A. DE PAGTER, Veehandel, Tel. 2833, Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3