In Grljpskerke wordt het Zeeuwse houtsnijwerk nog gemaakt. Polderlasten in Zeeland sinds 1939 met 74 pCt gestegen. belangstelling van het Openlucht-Museum. Herbouw van Middelburgs binnenstad. Bondsdagen van de C.B.T.B. te Middelburg. Ket drama te Eeöe. Stijging by calamiteuze polders het sterkst. ZeeuuM MeJilei Zaterdag 19 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Bijna aan het eind van de Jaeob Catsstraat te Grijpskerke staat •en eenvoudige landarbeiderawo- aing. Naambordjes op de deur en een bel kent men hier nog niet, doch als we dan wat minder of ficieel onze komst hebben aange kondigd, bljjken we toch op het juiste adres te zijn aangeland, n.l. bü ile heer W. Krijger, die één van de weinigen is, die nog het Zeeuw se houtsnijwerk maakt. Toen we korl geleden de prijs zagen, die V.V.V. uitlooft aan hen, die de fietstocht, welke voor deze zomer is uitgeschreven, tot een goed einde te brengen, werd ons erbij verteld, dat de sierlijke kroonkurk was gemaakt door een Zeeuw, die ook thans nog het houtsnijden beoefent. Bij ons be zoek bleek echter, dat de heer leen deze kroonkurken voor V.V. V. Trouwens, wie de eenvoudige Krijger meer vervaardigt dan al- woning betreedt, zal dadelijk op merken, dat hij hier te doen heeft met iemand, die de kunst van het houtsnijden meester is. Een sier lijke uit hout gesneden vaas op de tafel, een keurige naaidoos en ver der de wandversiering, alles zelf vervaardigd. EEN KNUTSELAAR. Onze vraag aan de heer Krijger, of hij reeds van jongsaf dit beroep uitoefent, wordt ontkennend be antwoord. Eerst in 1933 begon hij met het houtsnijden. Vroeger knutselde hij graag en veel en toen hij door omstandigheden in 1933 niet langer als landarbeider geschikt was, probeerde hij het met het vervaardigen van hout snijwerk. De eerste jaren zijn moeilijke jaren geweest, zo valt zijn vrouw hem bij. Hij heeft haar man toen dapper geholpen. Ze vertelt van de zomers, die zij aan het strand doorbracht om het door haar man gemaakte aan de vreemdelingen te verkopen. Op deze wijze moesten deze mensen in hun onderhoud voorzien. Ze hielden echter vol en andere tij den kwamen, 't Boerenmesheft, dat in het begin werd gemaakt, werd allengs opgevolgd door aller lei andere voorwerpen. De afzet werd beter en de belangstelling voor het Zeeuwse houtsnijwerk nam toe. De evacuatie trad echter als spelbreker op en in 1942 moes ten zij naar Brabant. NAAR ARNHEM. „Hoe ze aan mijn naam en adres gekomen zyn", vertelt Krij ger verder, „is me nog niet duide- j ljjk, doch op een goede dag kreeg ik bezoek van mej. Bottema van S het Openluchtmuseum in Arnhem. 1 Dit gebeurde kort na de terug- keer naar Grjjpskerke in 1946. Het bleef niet hij dit bezoek en een bezichtiging van het hand werk, doch spoedig volgde de uit nodiging om een week naar het Openluchtmuseum te komen, voor1 het geven van demonstraties". De uitnodiging werd gaarne aanvaard en zo kon men niet al leen in 1946, doch ook in 1947 en 1948 de heer Krijger een week lang vinden in een van de gebou wen van het museum. Er bleek; van de zijde van de bezoekers veel belangstelling te zijn en dit onder vond de heer Krijger ook later, want allerlei aanvragen om hout-J snijwerk kwamen uit heel ons land binnen. Daarbij komt nog, dat het handwerk niet alleen be ter van kwaliteit, doch zeker niet duurder is dan het fabriekswerk. Op deze wijze kon de heer Krijger via de winkeliers, die daarvoor be langstelling hadden, leveren. HOE GEWERKT WORDT. Alles wordt uit eikenhout ver vaardigd, daar dit de beste hout soort is, die bewerkt kan worden. De voorwerpen, waarmee de heer Krijger het hout bewerkt, kan men gemakkelijk in één hand vasthouden. Kleine beiteltjes, een mes en nog enkele kleine voor werpen. In de werkplaats mist men schetstekeningen en voor beelden, want de heer Krijger maakt alles naar eigen idee. Er komt wel eens een krabbel tje op papier, doch van nabootsen houdt hij niet. Voor het verkrij gen van het eikenhout worden bonnen afgegeven, zodat steeds voldoende werkmateriaal aanwe zig is. Dan worden de aanwezige voor raden getoond. We zien brood- en speculaasplanken, naaidozen, ta bakspotten, mesheften, servetrin gen, alles met de hand gemaakt. Dat 't echt Zeeuws werk is, ziet men direct aan de paarden met wagens of met de ploeg, die als figuren overal op voorkomen. We zien zelfs ons aanknopingspunt, de kroonkurk, die nu „aan de lopende band" moet worden gemaakt. Zo bij 25 tegelijk gaat dat, zegt de heer Krijger. Als we tenslotte nog de foto's van het Openluchtmu seum hebben bekeken en ons is verteld van de klederdrachten ten toonstelling in de Middelburgse Abdij in 1939, waar de heer Krij ger ook zijn handwerk demon streerde, nemen we afscheid. Wjj betreuren het, als we terug rijden naar Middelburg, met de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die grote belangstelling voor dit handwerk heeft, dat het beroep van houtsnij der aan het uitsterven is. (Vervolg van pag. 1) Financiering. Bij de financiering is het grote struikelblok de prijs per kub. m. Theorethisch is het financierings schema tot in de puntjes in orde, maar daar het Rijk met een lage re prijs per kub. m rekent, dan de betrokken aannemer, treden ver schillen op, die door de gedupeer den moeten worden bijgepast. De excentrische ligging van Zeeland maakt, dat de aanneemsom in het grootste deel der te behandelen gevallen boven de door het Rijk vastgestelde ligt. Toch is over het algemeen, zo verzekerde men ons, de financiële regeling wel aan- vaai dbaar. Zolang het panden be treft beneden 500 kub. m inhoud, wordt, zoals bekend, het onren dabele deel door het Rijk meege financierd, terwijl bij grotere pan den de herbouwplichtige zelf be dragen dient' te fourneren. Men is er nog steeds niet in ge- slaagd, een vervangingsgebied aan te wijzen in de buitenwijken, dat kan dienen om hen, die in de stad hadden moeten herbouwen, doch om één of andere redenen (mede door verbreding en verlegging der stralen) niet op hun oude plaats terug kunnen komen, toch gele genheid te geven hun herbouw- plicht in te lossen. Dit wil echter niet zeggen, dat deze mensen niet geholpen worden Steeds wanneer dergelijke gedu peerden zich melden wordt over wogen, of het mogelijk is, een ev. door de betrokkene aan te geven plaats goed te keuren is, waarna dan buiten de binnenstad kan worden herbouwd. Op deze wijze ondervangt men veel onaange naamheden. Het herstel. Het herstel van licht en zwaar beschadigde panden, zowel in de stadskern als in de buitenwijken, vindt regelmatig voortgang. Toch vallen de cijfers tegen, wanneer men weet, dat nog 500 lichte scha degevallen op herstel wachten, hetzij dat men met het herstel begonnen is of dat de financiering nog afgewikkeld moet worden. Wat de gevallen boven de f 3000 schade betreft, hiervan zijn er nog 200 in behandeling. Het zal er nu voor <le Zeeuwse hoofdstad om gaan of voldoende bouwvolume zal worden toegewe zen teneinde aan de toenemende vraag naar herbouw te kunnen voldoen. De Middelburgse midden stand heeft nu gesproken door middel van een opgaaf, of men tot herbouw wil overgaan. Het ant woord zal thans uit Den Haag moeten komen in de vorm van de benodigde kub. m. bouwvolume. Van harte hopen we, met het gemeentebestuur, dat men de ani mo om te herbouwen niet de kop in zat drukken door de herbouw van Middelburg te laten, zoals dez.e op dit moment is. Zulks zou rampzalige gevolgen kunnen hebben! Middelburg kan alleen nog maar gered worden, indien zal worden beslist, dat herbouw een eerst» vereiste is. De jaarljjkse algemene verga dering van de Chr. Boeren en Tuindersbond, die dit jaar te Mid delburg wordt gehouden, is vast gesteld op 28 Juni in het Schut tershof. De dag daaropvolgend zal de officiële Bondsdag gehouden wor den, waarop enkele sprekers over belangwekkende en actuele onder werpen het woord zullen voeren. De 3üe Juni worden de bonds dagen besloten en wei met een excursie door Oost- en West- Zceuwseh-Vlaanderen. Lezing van de grenscotnmies. Voor zover tot nu toe kan wor den nagegaan, hebben de com miezen V. en F. te Ede in de nacht van Dinsdag op Woensdag een aantal smokkelaars betrapt. Deze sloegen op de vlucht met achter lating van hun smokkelwaar. De vluchtenden werden schoten na gezonden. De commiezen haalden de smokkelwaar uit het land en terwijl de commies V. met een pak de weg naderde, kwam Rae- man op de fiets aanrijden op weg naar huls. Volgens de lezing, die de com mies V. van het voorval heeft ge geven, zou er tussen hem en Rae- man een twist zijn ontstaan en zou de laatste gedreigd hebben hem een pak slaag te geven. Htj vluchtte het veld in en werd door Raeman achtervolgd. Tijdens zijn vlucht zou V. kans hebben gezien zijn revolver opnieuw te laden. Het schijnt dat hij van zeer kor te afstand zijn achtervolger heeft neergeschoten. V. zou zich thans beroepen op zelfverdediging. In hoeverre het slachtoffer bij de smokkelaffaire betrokken is ge weest. Is nog niet duidelijk. Friezen naar Zeeland en Zeeuwen naar Friesland. In December van het vorige jaar beleefden de zwaar door de oorlog getroffen plaatsen Cadzand cn Retranchement een plezierig St. Nicolaasfeest, want de afdeling Drachten en Omstreken van het Jeugd Rode Kruis kwam met een vracht speelgoed en meubilair voor de kleuterschool. De burgemeester van Cadzand, de heer Leenhouts, heeft thans met zijn gemeentesecretaris, de heer Verhagen, een tegenbezoek aan Friesland gebracht, om per soonlijk dank te betuigen aan de Friese schooljeugd en de leerlin gen der ambachtsscholen, die het meubilair vervaardigden, voor hun aandeel ln de hulp. Hij bezocht verschillende dorpen tn Oostelijk Friesland. Tevens kwam hij met een plan tot uitwisseling van de schooljeugd, zodat tn de komende zomer waarschijnlijk jonge Frie zen en jonge Zeeuws-Vlamingen elkaar ln de uithoeken van het land komen opzoeken. ARTSENDIENST. Op Zondag 20 Maart wordt de artsendienst in Goes waageno- men door dr Doeleman, Oostsin gel 118, telef. 2391; in Driewe gen, 's-IIeerenhoek en Nieuw- ooip door dr Lucas Luyck, telef. K 1105282 te 's-Heerenhoek; in 's-Heer Avendskerke, Hein- kenszand en Wolfaartsdijk door dr Zonnevylle ('s-Heer Arends-' kerke), tel. K 1106202; dokter, Risseeuw, arts te Kapelle-Bie-1 zelinge, telef K.1102—290 voor] dokter Bok, arts te Wolphaarts-' dijk; in Middelburg door arts' Peeck. Lange Viele 49, telef. 2637; in Vlissingen door dokter van Kooten; in Veere, Seroos- kerke en Oostkapelle door dr Reijnders—Schilt, telef. K 1189— 212, Serooskerke; in Koudeker-j ke, Zoutelande en Westkapelle door arts Sloos, telef. K 1185— 231, Koudekerke; in Tholen. Oud-Vossemeer, Nw.-Vosse- meer en St. Philipsland arts Duinker te Tholen en arts Ver met te Nieuw-Vossemeer. APOTHEKEN. In de week van 19 tot en met; '16 Maart zijn de volgende apo theken voor avond- en naeht- tecepten geopend: Goes: Numans. Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Van Ockenburg. Badhuisstraat. Prov. jaarvergadering C.B.T.B. te Zierikzee waarschijnlijk 8 Juni. De provinciale jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond zal naar alle waarschijnlijkheid op 8 Juni gehouden worden te Zierik zee. 's Morgens zullen de huishoude lijke zaken besproken worden en 's middags zal, nadat een tweetal sprekers aan het woord zijn ge weest een excursie over het eiland gemaakt worden. Eindles cursus land- en tuinbouwbedrijfsleer C.B.T,B. Walcheren. Dezer dagen had te Middelburg de eindles plaats van de speciale cursus in land- en tuinbouwbe drijfsleer, uitgaande van de C.B. T.B. Walcheren. Hij werd door 13 deelnemers met vrucht gevolgd, n.l. N. A. Vrooman, Middelburg; L. A. de Rijke, Serooskerke; J. Meliefste, Serooskerke; W. Kasse, Veere; A. Francke, St. Laurens; J. Castel, St. Laurens; P. Jeras, Nw en St. Joosland, K. Dinge- manse, Grijpskerke; H. Lorier, Middelburg; Chr. de Boks, Mid delburg; C. P. Dieleman, Arne- muiden; H. v. Waarde, Nw en St. Joosland; Joh. Kasse, Veere. Namens de commissie van toe zicht sprak de heer A P. Koster waarderende woorden tot het hoofd der cursus, de heer J. K. Voogd. Hij feliciteerde de cursis ten met het behaalde getuig schrift, dat met zeer goede en goede rapporten behaald was. Namens de leerlingen bracht Chr. de Boks de heer J. K. Voogd dank en bood hem een geschenk aan. De heer Voogd dankte hiervoor en wekte de cursisten op om in bedrijf en maatschappij hun winst te doen met hun kennis in boek houding en bedrijfseconomie. De Rljkstuinbouwconsulent ir. van Soest, richtte eveneens woorden van dank tot de heer Voogd. Automatisering telefoonnet te Vlissingen. Zoals wij reeds meldden ligt het in het voornemen de nieuwe auto matische telefooncentrale te Vlis singen op Dinsdag 22 Maart 1949 te 13 uur in dienst te stellen. De bedoeling is, dat alle telefoon- abonné's op Walcheren tijdig een nieuwe telefoongids toegezonden krijgen, waarin de nieuwe tele foonnummers van Vlissingen zijn opgenomen. Teneinde stagnatie in de af wikkeling van de gesprekken te voorkomen, wordt met nadruk verzocht het rechtstreeks kiezen van en door abonné's te Vlissingen niet eerder te beginnen dan op genoemde Dinsdag te 13.15 uur. MIDDELBURG. Dierenbescherming. Donderdagavond kwam de afd. Walcheren van de Bond. van Politie-ambtenaren in Ne derland tot bescherming van dieren bijeen, onder voorzitter schap van de heer Goedhart. De dierenarts S. J. Hoogstra hield een lezing over de kreupelheid der paarden. Spr. behandelde o.m. de acute en de chronische kreupelheid en wees op verschillende onder delen bij de beoordeling, of een gebrek aanwezig is. De dierenarts behandelde eveneens het beslaan der paar den, waarbij door ondeskundig heid meermalen kreupelheid wordt veroorzaakt. Ook de moeilijkheden die zich voordoen bij het verzorgen van zieke paarden, werden door de heer Hoogstra belicht. Eén en ander werd toegelicht met voor beelden uit de praktijk. Tenslotte werd nog gespro ken over het couperen en castreren der dieren. Het was jammer, dat er voor deze ver gadering weinig belangstelling bestond. Eenjarig bestaan Chr. Midden standsvereniging. Woensdagavond hield de Chr. Middenstandsvereniging haar eerste jaarvergadering in het C.J.M.V.-gebouw onder voorzit terschap van de heer P. I. Ham ming. In zijn welkomstwoord wees deze op het feit, dat elke christen-middenstander thuis hoort in de Chr. Middenstands vereniging, opdat men sterk sta en de belangen bij de overheid Uit de gemeentebegroting van Goes. GASBEDRIJF. Op de begroting van de gas fabriek is een bedrag ran f 350.000 uitgetrokken voor de bouw van 'n nieuwe gashouder; f 40.000 voor de bouw van een oven en f 400. voor een nieuwe garage. Dit laatste is nodig, omdat de bestaande garage niet aan de ge stelde eisen voldoet, en niet ge mist kan worden als bergloods. De uitvoering van de eerder ge noemde punten zal mee afhangen van het al of niet op korte termijn tot stand komen van de gasvoor- ziening op verre afstand. NIEUWE AUTOSPUIT. Het in deze gemeente aanwezi ge brandblusmateriaal is niet van voldoende capaciteit, omdat er naast de autospuit met een capa citeit van 2000 L. per minuut, nog slechts een totaal versleten spuit is met een capaciteit van 600 L. per minuut. B. en W. stellen aan de gemeen teraad voor, over te gaan tot de aankoop van een trekker-man- schappenwagen met tweewielige motorspuit van groot vermogen. De kosten worden geraamd op f 15.600. Verder wordt voorgesteld een nieuwe mechanische ladder aan te schaffen, waarvan de kosten wor den geraamd op f 6000. KOLKENZUIGER EN FAECALIëN AUTO. Op de begroting voor 1949 is een bedrag van f 27.400 uitgetrok ken voor de aanschaf van een zuiginstallatie waarmee niet al leen de septic-tanks, maar ook de rioolkolken kunnen worden leeg gezogen. Hierdoor wordt een be sparing verkregen, van naar schatting f 3456.per jaar. SUBSIDIE BIJZONDERE BEWAARSCHOLEN. Het vorig jaar besloot de ge meenteraad tot financiële gelijk stelling van openbaar en bijzonder voorbereidend l.o. Dit besluit werd echter niet goedgekeurd. Thans stellen B. en W. voor om het jaarlijks subsidie van f 15 per leerling, ouder dan 4 jaar te ver hogen tot f 25. HOOFDVERKEERSWEG. Daar het nog steeds niet moge lijk blijkt de hoofdverkeersweg door Goes afdoende te verbeteren, wordt gezocht naar een mogelijk heid om althans voor de aller slechtste gedeelten verbeteringen aan' te brengen. GASTHUIS. Het tekort op de exploitatie van het Gasthuis is voor 1949 geraamd op f 61.255.44. kan bepleiten. Hij wees ook op de activiteit der leden om nieuwe leden te werven. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereni ging groeiende en optimisme niet misplaatst is. Daarna las de penningmeester zijn jaarverslag. In de pauze werd gestemd voor een andere voorzitter, daar de heer Hamming, wegens drukke werkzaamheden zich ge noodzaakt zag te bedanken. Na de pauze volgde een praatje over de winkelsluitings wet waarop een geanimeerde bespreking volgde. De meeste aanwezigen achtten de Dinsdag middag de beste middag voor sluiting. Niemand der aanwezigen ver klaarde zich voor openstelling der winkels na 6 uur op Don derdag. Ds H. Veldkamp hield de slot rede, getiteld: „Waarom onze Chr. Middenstandsorganisatie in 't bijzonder" en „Hoe christe lijke organisatie?" Spr. ging uitvoerig in op de roeping van de Chr. midden stander zowel in het particu liere- als in het zakenleven. Daarna ging hij voor in dank gebed. Mutatie bij belastingen. Met ingang van 1 April 1949 is aan P. van den Ameele, as sistent dienstgeleider der In voerrechten en Accijnzen te Middelburg eervol ontslag uit 's Rijksdienst verleend. Als dienstgeleider der Invoer rechten en Accijnzen zal hij door de assistent J. v. d. Voorde te St.-Laurens worden opge volgd. GOES. 35-jarig bestaan afd. Chr. Grafische Bond. Donderdagavond hield de afd. Goes van de Ned. Chr. Grafi sche Bond zijn 35e jaarvergade ring onder leiding van haar voorzitter, de heer C. K. Maar- tense. In zijn openingswoord herinnerde deze aan het feit, dat het 35 jaar geleden was, dat de afdeling werd opgericht. Hij schetste de sociale toestand van vroeger en nu. De secretaris, de heer D. Gorsse, gaf een overzicht over de jaren 1914-1949, en memo reerde o.a., dat de heer Maar- tense 35 jaar bestuurslid is, waarvan 27 jaar voorzitter. Felicitaties werden uitgespro ken door het Hoofdbestuurslid, de heer J. Marijs uit Vlissin gen en de heer A. de Lange, namens de Chr. Besturenbond te Goes. Een opwekkend woord richtte deze tot de jongere le den om trouw te blijven aan het beginsel. De avond werd verder gevuld met muziek, voordracht en sa menspraken. Na sluiting volgde een geanimeerde sjoelwedstrijd. Schoorsteenbrandje. Een schoorsteenbrandje, dat gistermorgen de Nieuwstraat in beroering bracht, was snel ge blust, daar enige omwonenden met de politie de blussing direct ter hand namen. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Vermoedelijk is de brand ont staan door oververhitting. KLOETINGE. 40-jarig bestaan C.H.- Klesvereniging. Woensdagavond herdacht de Chr. Historische Kiesvereniging het 40-jarig bestaan der C. H. Unie. In een gezellig samenzijn werd dit jubileum feestelijk herdacht. De voorzitter, de heer M. Reijnhoudt, wees er in zijn welkomstwoord op dat ook in de partij Christus beleden kan worden als Heer en Ko ning. De heer A. Sinke hield een inleiding over het 40-jarig jubi leum. Hij wees o.a. op de man nen, die tegen de Revolutie het Evangelie stellen. De C.H. heeft een rijke geschiedenis. Ook nu nog heeft ze een belangrijke taak. Daarom moeten we allen meewerken, aldus spreker, om de invloed van de Unie groter en sterker te maken. Wethouder J. Straub gaf een overzicht van het werk van de C. Wiskerke en Co, Nieuwdorp f 28.500; Aannemersbedrijf „Zeeland", Middelburg f27.980; J. Hoogesteger, Wemeldinge en L. van Boven. Ellewoutsdijk f 26.845. Varkens vereniging vergaderde. Woensdagavond werd de jaar vergadering gehouden van de verkensvereniging o.l.v. de heer J. de Smit. Deze vereniging telt 87 leden. Er was een klein batig saldo. De heren A. Walhout en C. Bruinoge wei-den bij acclamatie herbenoemd als bestuursleden. De rekening 1949 zal worden nagezien door de heren C. van Weele en A. Corstanje. Tot bode werd herbenoemd de heer J. de Smit. De contributie werd be paald op f 0.15 per week voor leden, die een varken hebben plaatselijke kiesvereniging. Er en fO.10 voor hen, die geen is reeds met vrucht gewerkt.varken bezitten. Het entréegeld Hij wekte op om de beginselen der C.H. Unie uit te dragen. De heren D. Koster en J. W. de Vrieze gaven op deze goed geslaagde jubileum-avond ten- slcKte enkele voordrachten ten beste. bVEZANDE. Benoeming opzichter. Tot districtsopzichter van de Centrale Dienst Bevelanden voor de gemeenten Ovezande, Hein- kenszand, 's-Heerenhoek en Borssele is benoemd met ingang van 1 Mei 1949 de heer J. Bud ding, bouwkundig ambtenaar hij de Rijksgebouwendienst te voor nieuwe leden werd bepaald op f 2.50, plus f 10.voor re servefonds. Bij wettige uitbrei ding wordt een vastgestelde vergoeding teruggegeven. souburg. Zanguitvoering. Donderdagavond werd in de Geref. kerk, die geheel bezet was, een zanguitvoering gege ven door de Chr. Gem. Zang vereniging „Soli Deo Gloria", o.l.v. de heer Jac. Suurmond. De heer A. Goethart sprak eerst een openingswoord, waar na het programma werd afge werkt. Middelburg, met als standplaats Het ten gehore gebrachte ge- Heinkenszand. i tuigde van een nauwgezette hoedekenskerke. i ?'e,™ alle verenigingsleden I die aan deze avond mede- Wagenhuis en houtmyt verbrand, werkten, t.w. de leden van de Bij de landbouwer J. de Bat brak gistermorgen brand uit in het geheel van pakstro opge- trok wagenhuis. De houtmijt die er achter stond, werd mede een prooi der vlammen. De brand weer van Hoedekenskerke wrs weliswaar spoedig gearriveerd, maar kon door gebrek aan wa ter weinig uitrichten. Dank zij de gunstige wind (ronden de aangrenzende gebouwen behou- zangverenigingen uit Middel burg en Vlissingen, van welke de heer Suurmond directeur is. Aan het einde sprak de heer Goethart woorden van dank en werd de dirigent een mand met bloemen overhandigd. Ds v. d. Berg eindigde. OOSTKAPELLE. Jaarverslag Oranjevereniging. Woensdagavond hield de den blijven. De oorzaak is nog Oranje-vereniging haar jaarver- niet hetonri gadering in het café van de heer Helmstrijd, o.l.v. de heer J. Jobse niet bekend. WQLPHAARTSDIJK. Comité Steun Wettig Gezag. De plaatselijke commissie van Mz. De secretaris, de heer A. J. de Broekert, las het jaarverslag, het Instituut Steun Wettig Ge-waarin een overzicht werd gege- zag is samengesteld uit de vol- Ven van de feesten in 1948. gende heren: Burgemeester S. - De penningmeester, de heer A. A. N. van Oeveren, A. I. Vos, de Visser, kon een batig" saldo J. J. Klompe, J. J. v. d. Velde, boeken van f 142.66. Als bestuurs H. Bliek, L. J. Overbeeke, D. Vleugel Jz., W. R. Hekker, D. Katsman, A. Koert en J. G. de Jager. borssele. Aanbesteding. Het bestuur der waterkering van de Calamiteuze polder Borssele heeft Woensdag aan besteed het slopen van bunkers met bijbehorend grondwerk uit de dijk van de Calamiteuze polder Borssele, tussen de dijk- palen 9 en 56. Raming f 59.791. De uitslag was als volgt: L. J. Dekker, Vlissingen f 45.750; J. G. Schiller, Vlissin gen f 41.400; J. Aafjes, Bever wijk f 39.990; G. van Deulekom, Tilburg f 39.845; Gebr. Bezuien, Ouddorp f 38.998; Cambier en Vermeulen, Breskens f 37.680; Gebr. de Box, Terneuzen f 37.187; J. Blommaert, St Jan steen f 36.900; W. v. d. Berg, lid werd herkozen de heer A. de Visser. In de plaats van de heren G. Schooneboom en H. M. van Kruijningen, die beiden zich niet herkiesbaar stelden, werden ge kozen de heren A. W. Louws en P. de Voogd. Besloten werd op Koninginne dag geen feest te vieren, doch wel aan „Crescendo" te vragen, des avonds te concerteren. domburg. Lezing voor de z.v.u. Over „De historische achter grond van de Russische kerk", sprak Woensdagavond voor de Z.V.U. ds G. H. van Willens- waard in de „Walcherse Dolfijn" te Domburg. Ds van Willens- waard begon met de opmerking, dat de bouwstijl van een kerk aangeeft, wat voor een kerkbe grip er is bij het volk, wat er in de harten der mensen leeft. Terneuzen f 34.500; J. de Waard I Het sprekende voorbeeld van de Schiedam f33.185, A. Sponselee t Byzantijnse stijl is de Aya So- en J. Lucum, Walsoorden f 33.000; K. Lucum en G. Spon selee, Walsoorden f32.999; J. en Iz. de Oude, Biervliet f 32.294; Fa Baak en Servaes St Philips land en D. Hardcnberg, Wemel dinge f 31.446; M. v. d. Velde, Bruinisse f30.800; J. D. Jan- se, Colijnsplaat f 30.500; A. Warren, Ossenisse f30.400; A. en B. v. d. Werf, St Maartens dijk f30.200; A. L. Kamslag, phia in het oude Byzantium. Spreker behandelde de ge schiedenis van het Byzantijnse Rijk en toonde aan, dat zij te gelijk de geschiedenis van de Kerk is. In 1053 voltrok zich het schisma met Rome naar aanleiding van de kwestie over het oppergezag van de Paus. De Aya Sophia is gebouwd door keizer Justinianus met het doel de glorie van het Oost-Romein- IJselmonde f30.000; J. Warrens se Rijk indruk te doen maken Ossenisse en D. Hardenberg, op de barbaarse en half-barbaar- Wemeldinge f29.900; W .van se volken van de Balkan en Vossen en J. van Vossen, St Rusland. Annaland f 29.450; Aannemers- j De Byzantijnse stijl is dus een bedrijf Sanders en Vliegers, O.- 1 prestige-stijl. Souburg f 28.990; C. Vervaeten, I In deze Grieks-Orthodoxe Tilburg f 28.800; W. en J. van vorm ontving Rusland 't Chris- Vossen, St Annaland f 28.600; dendom. Nadat Constantinopel De laatste jaren kon er geen polder- of watersoliapsvergadering gehouden worden, of er werd ge sproken over de verhoging van de dykgeschotten. De verhoging van de arbeidslonen en de sinds 1989 sterk in prys gestegen materialen waren do oorzaak, dat sinds 1939 de lasten met 74 gestegen zijn. De Rijksconsulent voor grond- en pachtzaken in Zeeland, Ir R. van Hees heeft in „De Zeeuwse Polder" berekend hoe deze stijging van de polder- en waterschapslasten in onze provincie verlopen is. In zijn overzicht verdeelt hij de polders en waterschappen in drie groepen. In de eerste plaats de Zeewerende polders, die in totaal ruim 100.000 ha. groot zijn. Ten opzichte van 1939 waren de iasten van deze polders in 1947 gestegen met 55 procent. In 1948 was dit gemid delde gestegen tot 77 De tweede groep bestaat uit de binnenpolders, die een gezamen lijke oppervlakte hebben van bij na 40.000 ha. en waarvan de las ten in 1947 t.o.v. 1939 met 45 toegenomen waren. In 1948 was het 64 CALAMITEUZE POLDERS. Tenslotte zijn er nog de calami teuze polders, ruim 9000 ha. om vattende en enkele internationale en interprovinciale polders (die resp. op rijks- en provinciegrens liggen) alsmede enkele polders waar geen dijkgeschot geheven wordt, omdat deze meestal eigen dom zijn van één eigenaar, die de benodigde gelden in de polderkas stort. Van de calamiteuze polders wa ren de lasten in 1947 met ol gestegen en in 1948 met 70 t.o.v. 1939. De internationale en -provin ciale polders, alsmede die van één eigenaar beslaan ongeveer 4300 ha., waarvan de dijkgeschotten niet vermeld worden. Uit het overzicht blijkt, dat in Zeeland 3948 gemiddeld f 10.79 per ha. meer geheven werd dan in 1939, dat is een stijging van 74 in 1947 werd 53 meer geheven. In het bijzonder de calamiteuze polders hebben sterk gestegen las ten: hier is de stijging gemiddeld f 21.G2 per ha. De vrije, zeewerende polders I heffen in 1948 gemiddeld f 12.20 meer dan in 1939 en de binnenpol- ders f 4.67. In 1947 waren van I deze polders de lasten ook al aan- merkelijk hoger dan in 1939, maar in 1948 is dit nog toegenomen. ZEELAND IN ONGUNSTIGE POSITIE. De heffing 1948 moet dienen om de onkosten te dekken van het onderhoud van dijken wegen, wa terlopen en soms van de waterge malen voor de tijd van 1 Mei 1948 tot 30 April 1949. Weliswaar kan daarom nu nog niet gezegd wor den of de polderlasten in het ko mende werkjaar zullen stijgen, maar het lijkt aannemelijk en ze ker is, dat de lasten niet zullen minderen. Dat betekent, dat onze provin cie, die in dit opzicht toch al in een ongunstige positie verkeerde, door deze stijging in een nog moeilijker financiële situatie is komen te zitten teu opzichte van andere provincie*. Tholen vraagt deze week onze bijzondere belangstelling. U hebt kunnen lezen, dat er na breedvoerige inleidende bespre kingen, thans besloten is tot de oprichtin gvan de Stichting oprichting van de Stichting Ge meenschap Eiland Tholen". Een belangrijke beslissing, die vele mogelijkheden in zich sluit.' Het arbeidsterrein is zeer breed; de Stichting zal zich be zig houden met de sociale, cul turele en economische proble men. Hiermede heeft Tholen een initiatief genomen, dat tot dus ver een unicum is in Zeeland. Et blijkt uit een streven naar samenbinding en samenbunde ling van de krachten die, mits goed geleid en eendrachtig sa menwerkend, dit eiland zullen kunnen vooruitbrengen op de terreinen, waarop de activiteit zich uitstrekt. Tholen is, door ligging vlak naast een andere provincie en ook door de mentaliteit der be volking een bijzonder eiland in onze provincie. Er is hier, mis schien wel het sterkst in Zee land, sprake van een gesloten gemeenschap. Dit KAN gevaren meebrengen, maar dat hoeft niet. Dat ..geslotene" KA -V leiden tot enghartig, plaatselijk chau vinisme en dat zou de Zeeuwse gemeenschap niet dienen. Wanneer de iniatiefnerners dit steeds voor ogen houden, en wanneer de Thoolse organisa ties en verenigingen zich bewust zijn van hun taak in eigen streek, dan zijn goede resulta ten te verwachten. Men spreekt tegenwoordig graag van ..mondiaal" denken. Laten de Tholenaars beseffen, dat de mogelijkheid daartoe slechts aanwezig kan zijn, wan neer zij op de hoogte zijn van wat leeft in eigen plaats en streek. aan de Turken was ten offer gevallen, waarmee de Keizer verdween en het aanzien der Patriarchen verbleekte, ging de glorie van de Keizer over op de Vorst van Moskou. Hij werd Vadertje (is papa) Czaar ge noemd en als de verdediger van de Christelijke Kerk in deze wereld beschouwd. Zo werd Moskou het Derde Rome. Ds van Willenswaard liet na zijn hoogst belangrijke rede een aantal lichtbeelden van de By- zantynse bouwstijl zien. De burgemeester, Jhr ir H. L. Boogaert, dankte namens de vele toehoorders de spreker voor de avond van wetenschappelijk genot. COLIJNSPLAAT. Jaarvergadering A.R.J.O.S. Dinsdagavond hield de plaat selijke afdeling van de A.R.J.O.S. haar jaarvergadering. Momen teel telt deze afdeling 23 leden. Door de heer J. van Gilst werd gerefereerd over het onderwerp: De Verenigde Naties, terwijl de heer D. van Gilst een politiek maandoverzicht verzorgde. De rest van de avond werd op ge zellige wijze gevuld. THOLEN. Beplanting wegvak Scherpenisse- Stavenisse. Woensdag 16 Maart jl. werd te Middelburg openbaar aanbesteed het beplanten van het wegvak Scherpenisse-Stavenisse op het eiland Tholen. De hoogste in schrijver was de heer v. Lint te 's-Gravenhage voor de som van f 15.244 en "de laagste inschrijver was de heer A. v. d. Werl' uil SL Maartensdijk voor 17730. Eindelijk wordt dan een van de mooiste wegen van het eiland be plant. Naar vernomen wordt, zal bij deze beplanting zogenaamde boomplantdagen gehouden worden voor de schooljeugd van St. Maar tensdijk en Stavenisse. Jaarlijkse vergadering Chr. Nat, School. Woensdag jl. hield de Chr. Nat. School te Tholen haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer T. Dijkslag, opende de bijeenkomst, waarna de secretaris, de heer P. de Heer een overzicht gaf van het afgelopen jaar. Het bestuur van de school on derging een grote verandering. Door het vrijwillig afstaan van de bestuurszetels door de heren D. de Vos en M. M. C. Heaijer was het mogelijk de bestuurszetels te verdelen onder 3 leden der Chr. Geref. Kerk, 3 leden der Geref. Kerk en drie leden der Ned. Herv. Kerk. Wegens vertrek van de heer v. d. Put in November 1948 heeft de heer W. Karman zich bereid verklaard het financiële beheer op zich te nemen. De heer Karman gaf vervolgens een verslag over 1948 van de kas- giro- en bankmutafles, alsmede een overzicht van de beziltingen en schulden per 1 Jan. 1949. POORTVLIET. Uitslag aanbesteding. Onder auspiciën van het Bu reau Wederopbouw Boerderijen Zeeland werd Woensdag 16 Maart j.l. door het Architectenbureau Donkelaar en Bodegraven uit Woerden te Middelburg aanbe steed het bouwen van een land- bouwschuur ten behoeve van de heer M. Buys te Poortvliet. De inschrijvingen waren als volgt. Burgers, St. Annaland f7000, Kurvink, St. Annaland 1697a, Koppenbrouwers, Bergen op Zoom 6790 en W. Blaas, Tholen f o750. ST. PHILIPSLAND. Wederopbouw Boerderijen. Woensdag 16 Maart jl. werd te Middelburg door de architecten van Donkelaar en Bodegraven uit Woerden voor het Bureau Weder opbouw Boerderijen Zeeland aan besteed het bouwen van een wo ning met landbouwschuur. De hoogste inschrijver was de heer Geense uit St. Philipsland voor de som van f61.000 en de laagste was de firma Guldemond en Versloot uit Nieuwerkerk a. d. IJssel met de som van f 52.800.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2