ILLEGALITEIT wist niet, dat Rauter Woeste Hoeve zou passerei Represaillemaatregelen kostten 1P00 Nederlanders het leven. ABP'JsiroOP Domburg krijgt met Pasen Belgen te logeren. VMUMSSHMS Gesprekken in de oei met Rauter. (ill) G. G.-groep hield Reuters B. M. W. aan. Laf en misdadig! De functie van de detailhandel. V.Y.V. is actief. Vrijdag f8 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Toen de nood het hoogst was in het uitgehongerd© doei van Nederland, toen de geallieerde legers gereed stonden om de sprong over de rivieren, die by de slag om Arnhem mislukt was, op- te wagen, toeu de Duits© bezetten in de nog bezette pro- •n waar schrikbewind uitoefenden uit angst, dat een ne opstand, geleid door de illegaliteit, hun positie in ons helemaal onhoudbaar zou maken, toen werd op 6 Maart 194/5 by Woeste Hoeve op de grote verkeersweg van Arnhem naar Apeldoorn per ongeluk een aanslag op Rauter gepleegd. Rauter, wiens betekenis voor het Duitse Rijk nog groter was ge worden, sinds hy na de luchtlandingen by Arnhem in September 1944 tot rijn eigen grote vreugd© Duits bevelhebber aan het Maas- front was geworden. ■Ie vb alfc land Het meest tragische van de aanslag op Rauter is geweest, dat de 4 illegale strijders van de op de Veluwe opererende G.G.- groep niet geweten hebben, dat zij de wagen aanhielden, waarin zich een der meest gehate, maar ook een der belangrijkste leiders van het Duitse bezettingsappa raat in Nederland bevond. Zij hebben na de korte veldslag op de duistere verkeersweg met een zaklantaarn in de wagen ge schenen. Daarin zaten vier per sonen. De drie begeleiders van Rauter waren dood, Rauter hield zich dood. Zij hebben Rauter on danks zijn generaalsuniform niet herkend. Zij hebben ook niet ge zien, dat hij het uniform van een generaal droeg en zij hebben er daardoor niet aan gedacht de in- zitt' ''en te fouilleren of de wa- gen o doorzoeken. Het grootste voordeel dat de aanslag zou heb ben opgeleverd, n.I. het ten be hoeve van het geallieerde leger in beslag nemen van de belang rijke kaarten, waarmee Rauter op weg was naar generaal Blu- montritt, ging daardoor verloren. Represailles. cc aanslag leidde tot een der meest onmenselijke en gerucht makende represailles van de be zettende macht: 117 goede vader landers, die als politieke gevan genen waren opgesloten in Arn hem en Apeldoorn, werden uit hun cellen gesleept en op bevel van Rauters plaatsvervanger, Schöngarth, op de plek van de aanslag gefusilleerd. Als af schrikwekkend voorbeeld legden de Duitse soldaten de slachtof fers daarna langs de kant van de straatweg en lieten ze zo achter. Bovendien werden overal elders in den lande gevangenen uit hun kerkers gesleurd en in grote groepen ter dood gebracht. Het juiste aantal als represaille voor de aanslag op Rauter gefusil leerde Nederlanders is niet be kend. maar volgens het verzets boek „Ik draag u op" zijn het er ongeveer 1000 geweest. Visie der illegaliteit. In eerste instantie is, volgens de illegaliteit, de aanslag het ge- I volg geweest van het nijpende vervoersprobleem, waarmede iedere ondergrondse groep in ons land tegen het einde van de oor log te kampen had. De G.G.- groep uit Apeldoorn, die hoopte in staat te zijn om in Ede bru taalweg met een vrachtwagen door middel van in Duitse uni formen gestoken illegalen een partij weermachtsvlees in de wacht te kunnen slepen, moest daartoe eerst een vrachtwagen „organiseren". Tot dit doel be gaven 4 leden van deze groep zich op 6 Maart 1945 des avonds naar Woeste Hoeve, plaatsten hun fietsen langs de berm van de weg en wachtten af. Het wa ren Geert (de commandant van het viertal), Sepp, Henk en Ka- rel. Zij waren gekleed in de uni formen van Oberscharfiihrer en Rottenführer der S.S. Henk en Karei posteerden zich met een stengun langs de weg en op enige afstand van hen stonden Geert en Sepp met een zaklan taarn en revolvers gereed om een vrachtwagen aan te houden. Zij lieten eerst twee Nederlandse personenwagens passeren. Toen hoorden zij in de verte het ge ronk van de naderende B.M.W., dat zij voor het geluid van een vrachtwagenmotor hielden. Sepp ontstak de lantaarn en zwaaide ermee. De B.M.W. passeerde hen in, een grote bocht en stopte langs de kant van de weg. Er za ten 4 geüniformeerde Duitsers in, 2 voor en 2 achter. Een kleine open B.M.W. was niet, wat de groep nodig had, maar de wagen was tot staan gebracht en de twee illegale strijders stonden er bij. Dus vroeg Sepp hun in het Duits naar hun papieren. Duitse vrachtauto reed door. „Was ist denn los, mensch, wis sen Sie denn nicht wie wir sind?" werd hem toegesnauwd. Meteen zag hij de Duitsers in de wagen naar hun wapens grijpen. Toen begon het vuurgevecht. Geert sprong schrijlings op de motor kap en loste een schot dwars door de voorruit, waarna hij er af sprong en wegdook naar ach teren om de schoten uit de wa gen te ontwijken. „Vuur" riep hij tot Henk en Karei, die zonder verder aarze len hun stengun van schuin ach- j ter de wagen iets boven het ach terlicht richtten en de ratel van het wapen over de wagen lieten lopen. Toen was het gevecht spoedig beslist: het werd stil en in de stilte liet Sepp het schijn sel van zijn lantaarn in de wagen vallen. Hij meende 4 doden te ontwaren. Onmiddellijk daarop kwam er een vrachtwagen aan rijden, vol met Duitse soldaten. De 4 Illegale strijders verscholen zich bij hun fietsen achter de berm en brachten hun wapens in gereedheid. Nauwelijks 5 secon den stond de vrachtwagen stil. Daarna klapten de Duitsers, die in de verte waarschijnlijk de schoten hebben gehoord, het por tier dicht en snel verdween de wagen in de richting van Beek bergen. De 4 illegalen besloten daarop het gevaarlijke terrein te ver laten. Twee van hen zijn weken later zelf het slachtoffer gewor den van hun aanslag. De Duit sers kamden toen alle bossen in de omgeving uit. In die bossen i waren wapenen verborgen van I de G.G.-groep. Zij trachtten deze nog in veiligheid te brengen. Het ontzielde lichaam van een van hen werd later in de bossen aan getroffen. Van de ander is nim mer een spoor teruggevonden. In een volgend artikel zullen wij Rauters visie op de gebeur- I tenissen bij Woeste Hoeve weer- geven. Tegen het Chr. Onderwijs. Drie jaren geleden, zo meldt „De Nederlander" werd in Lekkerkerk een Chr. Ulo op gericht door samenwerking van verschillende lagere scho len. Op 1 November 194 7 werd een nieuw gebouw in gebruik genomen. Dat deze school voor tegenstanders van Chr. onderwijs een doorn in het oog is, moge blijken uit een toen in de Schoonhovense Courant verschenen ingezon den stuk. Een tijd geleden werd de schoolmuur bekalkt met een 50-maal Bijbel. Bij bel. Ook hebben de ruiten het al eens moeten ontgelden. Op Zaterdag- of Zondag avond heeft men zich toegang verschaft door een grote ruit in te slaan en zo het raam te openen. Uit de lessenaars werden de grote Statenbijbels genomen, die Maandagmorgen een goede honderd meter verder, vernield in het kanaal werden teruggevonden. De politie speurt nu ijverig naar de daders. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Dr L. G. Kortenhorst, heeft Dinsdagmiddag een receptie gehou- aen voor leden van de regering, het corps diplomatique en de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Dit was de eerste ont vangst, die na de oorlog in het gebouw van de Tweede Kamer is gehouden. Minister-president Dr W. Drees en zijn echtgenote (rechts) in gesprek met de voorzitter der Tweede Kamer Dr L. G. Korten horst en diens echtgenote. tlngez. mededeling, advert.) Middenstandsvragen. „Wanneer wij spreken over on ze nationale economie, is het ge vaar niet denkbeeldig, dat wy daaronder alleen landbouw, in dustrie en handel verstaan. Wij moeten echter niet vergeten, dat ook de detailhandel zeer belang rijk is. Van ons totale inkomen passeerde de laatste jaren 50 a 60 procent van ons totale natio nale inkomen op een of andere wijze de detailhandel: In getallen betekent dit, dat 4 'A a 5 mil liard door deze bedrijven gaan". Aldus ongeveer drs H. L. Jansen, de secretaris van de bedrijfs groepdetailhandel op een ver gadering van de Leeuwarder De- tailhandelsraad. In 'n uitvoerig betoog had Spr. gewezen op de vrijheid, die ook voor de detaillisten gaat aan breken. In de toekomst zal men rekening moeten houden met conjunctuur en met structuur verschillen, die waarschijnlijk blijvend zullen zijn. De tijd van concurrentie komt weer. De winkelier zal weer op zijn post moeten zijn. Er wordt niet zozeer meer vakbekwaam heid in de vorm van waren kennis gevraagd, maar wel com merciële aanleg. De detaillist is een deel van het geheel van het maatschappelijk leven, maar van hem wordt meer en meer geëist, dat hij volledige kennis van het geheel heeft. De vrees van som mige kleinhandelaren inzake de strijd om het bestaan, achtte spr. onjuist. Wel zullen zich structu rele wijzigingen in het bedrijf voltrekken: de armoede zal lei den tot grotere moeilijkheden en men zal, om de rentabiliteit te kunnen handhaven zoeken naar verbreding van het verkoop oppervlak. (Ingez. mededeling, advert.) yeroudereie Musk mb einde nan dat on ophoudelijk bol gekuch, ini- ver Uwademhalingsorganea *mn «Hjm en ziektekiemen, neem nog vandaag de bekende. alQmopIossende ft K AKKER'S Begroting inkomsten en uitgaven provinciefonds, f 1.357.537.88 voor Zeeland. Aan de memorie van Antwoord van het by de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp tot vast stelling van de begroting van ink. en uitg. van het provinciefonds voor dienstjaar 1949 ontlenen we, dat Zeeland van het naar raming beschikbare bedrag van f20.577.550.een bedrag van f 1.357.537.88 uitgekeerd krijgt. Nieuwe uitnodigingen tot deelneming aan het Atlantisch Pact. Italië, Denemarken, Portugal en IJsland zijn door de acht Noord-Atlantische mogendhe den uitgenodigd het Noord-At lantische pact te Washington te ondertekenen in de eerste week van April. Dit is meegedeeld door het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken. Amerikaanse resolutie tegen Oost-Europese regeringen. De commissie voor buitenland se aangelegenheden van ie Amerikaanse Senaat is het m beginsel eens geworden over een resolutie, waarin de rege ringen van Hongarije, Bulgarije en Joego-Slavië korden geeriti- seerd wegens vervolging van de protestantse en rooms-katho- lieke geestelijkheid. De voorzitter van de com missie Tom Connally, verklaar- ae, dat thans gewerkt wordt aan een uiteindelijke tekst voor de resolutie, die %en combinatie zou worden van de protesten, die die zijn uitgebracht i.v.m. de vervolging van kardinaal Mindszenty, aartsbisschop Ste- pinatz van Joego-Slavië, de Lu therse bisschop Lajos Ordass van Hongarije, vijftien protes tantse predikanten in Belgarije en andere kerkelijke leiders. FEUILLETON F, HORACE ROSE dAaom mart de ÏÏlaniaÈ 74 „Als dat het geval is en als er regeringen bestaan die klaar zijn om de bom te gebruiken, hoe stel jij je dan voor dat te voorkomen?" „Ik wil één der boze volken beletten het geheim te bemach tigen of om zich meester te ma ken van de bommen. Aan de zijde van Thara Menechu kan ik doen. waarvan hij nu nog geen vermoeden heeft dat ik er toe in staat ben. Ik kan hem over halen om het gebruik van atoom energie uit te stellen tot een be roep is gedaan op alle volken der aarde, om nooit te gebrui ken. voort te gaan met de ont wikkeling of de experimenten in welke vorm dan ook. Als zij dat overeen willen komen, zul len de wereld en de mensheid gered zijn, en de gruwelijke ver schrikking. die nu de achter grond van heel ons leven vormt, zal verdwijnen." Hierom lachte ik minachtend. ..Dat zullen de volken nooit overeen komen. Zelfs de volken die in de oorlog zij aan zij voch ten. geraken al van elkaar ver wijderd en verschillen over alles van mening." „Ze zullen het experimenteren' helemaal moeten opgeven", ver klaarde Treso. „Het is te ge vaarlijk, het is de gevaarlijkste en verschrikkelijkste bedreiging voor het leven op deze planeet, die ooit denkbaar is geweest. Wie heeft het recht om de vol ken der aarde aan een dergelijk gevaar bloot te stellen, opdat een paar geleerden verder kun nen gaan met experimenteren n iedereen aan plotselinge dood en vernietiging bloot stellen?" „Ik ben het in alles met je eens", antwoordde ik, „behalve dan dat ik niet geloof dat de re geringen iets dergelijks overeen zouden willen komen of, als zij het al deden, dat zij hun woord zouden houden. Het volk dat als eerste toeslaat zal alle andere landen weg vagen voor zij ook maar een kans krijgen om mee te doen." „Door alles wat je nu zegt, word ik slechts in mijn mening versterkt", zei Treso, „dat de volken er, als het maar enigszins mogelijk is, toe ge bracht moeten worden om het gebruik van of experimen teren met de atoom-energie in elke vorm op te geven. En. ais zij dat weigeren, dan zal dat de overtuiging van Thara verstek ken, dat de volledige macht over deze pas ontdekte kracht enkel en alleen moet berusten bij één volk of één land." „En jij, Treso, zult aan ue zijde van die man koningin der aarde worden, en hij de koning. Dat nu is je droom. Het is niet aan mij om me daarover boos op te maken. Wat jou en mij be treft, wy zijn slechts zwaki-.e mensen, een waarvan name lijk jij willens en wetens haar liefde in de vlammende en ver terende smeltkroes van de macht werpt; de anderena-j melijk ik zal de herinnering i aan die liefde levend houden, j zelfs al wordt die liefde zelf j misschien verbrand en vernie tigd in het vuur, waarin jij haar hebt geworpen. Van nu af, heb ben jij en ik het laatste woord over dit onderwerp gesproken." „Ons laatste wool'd", herhaal de Treso, terwijl we gingen staan. „Wanneer ga je als vrouw naar Thara Menechu?" „Morgen, of liever: vandaag, het is al na middernacht." „Heb je dat tegen hem ge zegd?" „Ja." „Heb is daarom die speer uit mijn hand getrokken?" „Neen, niet daarom", en hiermee zei Treso iets vreemds; het mag wel inconsequent lij-j ken, maar ik weet nu dat het! niet zo was. Ze keek mij open aan. Haar breed, bleek gezicnt I scheen vervuld te zijn van diepe maar onuitgesproken verlan- gens. j „Ik ontfutselde die speer aan de man die ik lief heb, mpdat hij niet de rechtvaardige dood van een moordenaar zou vinden. Als iemand anders die speer in han- j den had gehad, dan zou ik hem j als het zwaard des oordeels heb- ben beschouwd, en ik zou de speer niet hebben aangeraakt." „Als het zwaard des oordeels die man treft", zei ik ernstig, is het misschien in andere dar. menselijke handen. Ik bid God dat jij er dan niet door getrol- fen wordt, zoals het die man stellig eens zal treffen." Kort daarop gingen we uit elkaar. Ik geloof dat zij graag wilde, dat ik haar zou omarmen en kussen. En ik weet, dat ik als nooit te voren er in dit opzicht van onherroepelijk afscheid naar verlangde om haar te omarmen. Ik verlangde met de hevigheid van de wanhoop zelf om in haar over te doen gaan de volheid van mijn verterende liefde. Maar ik hield mij in bedwang. Die laatste wanhopige omarmin gen zouden slechts fel de vlam men kunnen aanwakkeren, die nu liever gedoofd moesten wor den. Nog één ding deed ik, voor ze mij alleen liet. Ik raapte de speer op van de grond waar zij die, toen ze mijn hut binnen kwam, had neergelegd. „Neem deze speer", zei ik. .Laat het een symbool zijn, een tweesnijdend zwaard. Jij ver hinderde mij die te steken ;n het hart van de man, die je niet lief hebt, maar zelf heb je het gestoken, diep in het hart van de man die jou lief heeft. Bor duur er een mooie schede voor, mijn beste Treso, - en bewaar hem tussen je schatten, om je er aan te herinneren hoe trouw en hoe constant de liefde van een vrouw kan zijn." Bittere woorden, die ik al gauw betreurde, toen ik zag hoezeer ze haar pijn deden Maar misschien kan men mil vergeven dat ik juist toen enigszins bitter was gestemd. (Wordt vervolgd.) (Ingez. mededeling, advert.) •VH 15 - 0179 Dinsdagavond hield de Dom- burgse V.V.V. een algemene le denvergadering in de zaal „Tramzicht". De voorzitter, dr B. Vaandrager, heette de burge meester van Domburg, Jhr ir. H. L. Boogaert, erevoorzitter van V.V.V., welkom en herdacht met waardering het werk van de heer G. Tichelaar, die om gezondheids redenen als bestuurslid heeft be dankt. Hij zeide, dat de maan den Juli en Augustus van 1949 vrijwel geheel besproken zyn; de vraag overtreft het aanbod. Even wel zal het bestuur graag vóór 1 Mei opgaven van plaatsruimte in het voorseizoen ontvangen om desgewenst reclame te maken. Met B. en W. zijn mogelijkhe den tot vermeerdering van sport- geiegenheld besproken. Voor een nieuwe tennisbaan bleken de kos ten vooralsnog te hoog te wezen. De notulen van de secretaris, de heer P. J. Etout van Soeter- woude, werden goedgekeurd. Uit het verslag van de pen ningmeester, de heer B. J. Wes tenburger, werd vernomen, dat de inkomsten In 1948 hebben be dragen f 728.22 en de uitgaven f478.62; alzo een batig saldo van f 249.60. Het bezit van de vereni ging ls uitgegroeid tot f 2395,54. Het jaarverslag van de secre taris was in opgewekte toon ge steld: het aantal overnachtingen bedroeg 43.241. hoofdzakelijk van Nederlanders. Daarop volgen de Belgen met bijna 10 pet. en klei nere groepen Engelsen, Fransen, Zwitsers, Amerikanen en staten- lozen. Er werden 3274 badgasten in geschreven. Tengevolge van dei vele gure dagen beliep het aantal gebruikte baden niet meer dan 12.383. Het badpaviljoen werd ge heel hersteld en kon onder een bekwaam gérant zyn service uit breiden. De avonden trokken veel bezoekers, zelfs uit Middelburg en Vllssingen en als ln vroeger jaren waren er weer vermakelijk heden voor de j'eugd. Aan het fanfarecorps „Apollo" werd een jaarlijkse subsidie toe gekend van f 50 met terugwer kende kracht voor de jaren 194-7 en 1948. Als bestuursleden werden her kozen dr B. Vaandrager en de heer P. J. Elout; gekozen de heei L. Dourleijn. Vervolgens werd een contribu tieregeling, die kort vóór de oor log was goedgekeurd, opnieuw door de secretaris uiteengezet, daar ze nog nimmer was toege past. De regeling, die met 1950 zal ingaan, werd bij vernieuwing aangenomen. Bij de rondvraag vroegen enige leden om verbetering van de toe gangen naar de stranden. Een commissie, bestaande uit de he ren W. Brand, L. Dourleijn en A. v. d. Hage zal deze zaak verder uitwerken. Het blijkt, dat dit voorjaar Bel gische gezelschappen tijdens en omtrent de Paasdagen ln Dom burg willen logeren. Het is te ho pen, dat zij een onderkomen vin den, want mochten zulke vroege bezoeken zich herhalen en toene men dan zou het seizoen (al ls 't dan nog geen badseizoen) een verlengstuk naar voren krijgen. Iets, waar Domburg o.m. door vacantiespreiding met ijver naar streeft, maar nog niet heeft zien verwezenlijkt! vim TUINDERIJ EN INDUSTRIE. Wij winnen land door droog legging en inpoldering. En we verliezen land aan we gen en sportvelden en door uit breiding van de steden. Dit geeft aanleiding tot moei lijkheden. Den Haag b.v. heeft grote uit breidingsplannen ten koste van de Loosduinse tuinders. De laatsten zijn niet weinig ontstemd, omdat het hier gaat om grond, die vanwege de na tuurlijke kwaliteit en de daarop verrichte arbeid, onvervangbaar is. Vandaar dat de suggestie om de tuinderijen te verplaatsen wordt afgewezen. In een gehouden protestverga dering maakte prof. ir. C. H. Edelman een vergelijking tussen tuingrond en industrie. Als door de uitbreiding een I bedrijf b.v. van Philips bedreigd werd. zo betoogde hij. dan zou één briefje voldoende zijn om I van die plannen af te zien. I Welnu, de tuinderij is ook een industrie, die dezelfde rechten behoort te hebben als iedere an dere industrie. 't Is een interessante en be langrijke kwestie, hier aan de orde gesteld. In elk geval staat het zo, dat we met de beschikbare tuingrond zuinig zullen moeten zijn. Onbetwist de beste tandpasta Woningbouw in Januari 1949. Volgens de voorlopige cijfers van het C.B.S., werden Ln Januari 1949 3178 woningen voltooid. Ge durende genoemde maand werd begonnen aan 1709 woningen, zo- j dat het aantal in aanbouw zijnde 'woningen verminderde en op 31 I Januari 39.065 bedroeg. I De gereedgekomen woningen j waren als volgt over de provin- Icies verdeeld (tussen haakjes I worden opgegeven de definitieve cijfers over December 1948)Gro- iningen 129 (185), Friesland 161 (243). Drenthe 126 351), Over ijssel 175 (341), Gelderland 369 (723), Utrecht 134 (169), Noord- Holland (excl. Amsterdam) 396 (809), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 282 (317), Zeeland 188 (420), Noord-Brabant 778 (1716), Limburg 166 (1152), .Amsterdam 71 (102), 's-Graven- hage 10 (24), Rotterdam 51 (87), N.O. Polder 142 (40). BOUWVOLUME ZD.-HOLLAND. Bij de verdeling van het in 1949 voor woningbouw beschikbare bouwvolume, heeft de minister van wederopbouw aan Zuid-Hol land (met uitzondering van Den Haag en Rotterdam) een contin gent van 2070 woningen toegewe zen. Vergadering Bond van gepensionneerden te Goes. Woensdag hield de afd. Zee land van de Algemene Neder landse Bond van gepensionneer den een grote propaganda-ver- gadering voor Noord- en Zuid- Beveland in de zaal van de heer Krijger te Goes. De vergadering was uitste kend bezocht. De voorzitter, de heer F. C. Wijsveld, deelde o.m. in zijn openingswoord mede, dat er in Zeeland 1400 burgerlijk gepensioneerden zijn en het aan tal leden 535. In geheel Neder land zijn er ongeveer 98.000 ge pensioneerden en 40.000 leden. Het doel van de bijeenkomst was het aantal leden in Zeeland zo vlug mogelijk op te voeren, want alleen een krachtige bond kan voor de nood der gepensio neerden overtuigend in de bres springen. Verder wilde men in Schouwen-Duiveland, N.- en Z. Beveiand, Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen komen tot afzonderlijke afdelingen. Dit kan geschieden als er honderd of meer leden zijn. Ook was het de bedoeling meer bekendheid aan het werk van de Bond te geven. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer G. de Vos, hoofdbestuurslid, die in een uit stekend betoog doel en werkwij ze van de Bond behandelde. Van het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt en de motie van Sleen, deze week in de Ka mer behandeld, werd eveneens onder de loupe genomen. De heer J. Butler, secr. der afdeling Zeeland, hield vervolgens een warm pleidooi voor de te voeren propaganda. Vele aanwezigen gaven zich als lid op, anderen besloten in de verschillende plaatsen van Z.-Beveland leden te werven. De bedoeling is, bin nenkort een zelfde propaganda- vergadering in Zierikzee en in Oost- en West Zeeuwsch Vlaan deren te houden. Inwoner van Eede neergeschoten. Dinsdag op Woensdagnacht heeft zich in het Zeeuwsch Vlaam se dorpje Eede een drama afge speeld, waarbij de 35-jarige P. Raeman uit Eede om het leven kwam. R. had omstreeks middernacht de woning van zijn verloofde ver laten en was op weg naar huis. Onderweg heeft hij blijkbaar kommiezen ontmoet en of deze hem nu verdachten van smokke len en na aanroeping op hem ge schoten hebben, is niet zeker. maar het lijkt aannemelijk. In ieder geval was Raeman door een schot dodelijk gewond en overleed hij in de ochtend van Woensdag in het Ziekenhuis te Oostburg. Naar de juiste toedracht van de zaak wordt nog gezocht. Het par ket uit Middelburg stelde ook reeds een onderzoek in. De uit slag daarvan is echter nog niet bekend. Zeeuwse militairen op weg naar huis. Met het troepentransportschip „Grote Beer", dat vermoedelijk 27 Maart te Amsterdam zal ar riveren, komen de volgende Zeeuwse militairen mee: L. de Bat uit Krabbendijke; A. J. Kole uit Yerseke; A. van Leest uit Arnemuiden; C. J. Kegge uit Tholen en Th. Schoon uit Middelburg. MIDDELBURG. Correspondentschap Chr. Bond van Huispersoneel. Woensdagavond werd ln de zaal van de heer Montaan een vergadering gehouden vanwege de Chr. Bond van Huispersoneel. De vergadering stond onder lei ding van de voorzttter van de Chr. Besturenbond, de heer P. Mellef- ste. Na opening en welkomstwoord kreeg Mej. Wessels, de Bonds presidente, het woord. Zeer speciaal werd onder de aandacht gebracht de noodzake lijkheid om te komen tot organi satie op Chr. grondslag, omdat de samenleving op sociaal terrein alleen ln goede banen geleid kan worden, als ln gebondenheid aan de Heilige Schrift deze arbeid wordt gedaan. Vervolgens werd nagegaan wat de oorzaak Is van liet feit, dat vele meisjes hun huishoudelijke betrekking verwisselen voor kan toor of fabriek. Dit is, aldus mej. Wessels, het gevotg van het ont breken der geordende arbeidsvoor waarden voor het dienstpersoneel. Het resultaat van de avond was dat een correspondentschap tot stand is gekomen van waaruit ge tracht wordt zo spoedig mogelijk een afdeling te vormen. Inlichtingen voor gegadigden wil de Besturenbond gaarne ver strekken. Mej. Weasels werd dank ge bracht voor de geanimeerde wijze, waarop zy sprak en de vragen beantwoordde. Op verzoek van de voorzitter eindigde zij met dank zegging. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie te Middelburg zyn de volgende voor werpen als gevonden gedeponeerd jen terug te bekomen Zaterdag avond tussen 7 en 8 uur. Verschillende handschoenen en wanten, huissleutels, portemon- naie, zilveren ring, corresponden tieboekje, hondenpenning, liamer en breekijzer, springtouw, blauwe muts, duimstok, mattenklopper, rijwielslotsleutel, blauwe ceintuur. De lijst van voorwerpen welke bij particulieren ln bewaring ge houden worden ligt op ons Bureau Korte Noordstraat 35, ter inzage. GOES. Ledenvergadering Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen. In de benedenzaal van de „Prins van Oranje" werd Woensdagmid dag een zeer goed bezochte ver gadering van bovengenoemde af deling gehouden, die onder leiding stond van Mevr. A. A. Mot-de Vries. Precies acht uur werd geopend met gezang, gebed en Schriftle zing. In de Schriftoverdenking wees de presidente speciaal op de oor zaak van de moedeloosheid. Oók onder de christenen. Ook zien zij niet dat moedeloosheid een „straf baar feit" Is. Ons onvoorwaarde lijk vertrouwen op God en de twij felloze aanvaarding van Zijn be loften brengen hier de oplossing. Zó alleen kunnen wij anderen tot steun zijn. Na het vaststellen der notulen werd een definitief bestuur geko zen. Dit werd als volgt samenge steld: Mevr. A. A. Mol-de Vries, Goes; Mevr. Rouw-Eckhardt. 's-H. H.- kinderen; Mevr. Breure-Breure, Geersdijk; Mevr. Op 't Hof-Frede- rikse. Biezelinge; Mej. de Looze, Goes; Mevr. de Leeuw-Schipper, Heinkenszand; Mevr. Wed. Wii- lemse-Franeois, Yerseke; Mevr. de Dreu-de Regt, Driewegen. Een twintigtal nieuwe 'leden meldde zich aan. Commissie „Steun wettig Gezag". De plaatselijke commissie van „Steun wettig Gezag" is samen gesteld uit vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen. Het zijn de heren: Mr Kegge. W. van Dullemen, H. B. Pilaar, D. G. Kloosterman, J. Verhage, M. van Gorp, A. de Lange, D. Faberij de Jonge en kapelaan van Teylln- gen. YERSEKE. Declaniatorium De banier van het beginsel. Blijkens een adv. ln dit num mer wordt Maandagavond in de Geref. Kerk alhier vanwege het plaatselijk V.TJ.-comité opgevoerd het door de heer B. Faber ge schreven declamatorlum: De ba nier van het beginsel. Deze avond wil nader contact leggen met de Vrije Universiteit en haar betekenis. Niet in de oude vorm van een toespraak, zonder meer. Die avond zal men kunnen be luisteren, samenzang, koor en so lo-zang, zowel van volwassenen als kinderen, en declamatie sa mengevoegd tot één geheel. Het is gelukt een keurkorps van zan gers en zangeressen voor deze avond samen te brengen. De toe gang is vrij; slechts een collecte wordt gehouden. NIEUWDORP. Dinsdagavond werd ln de Ge ref. Kerk onder auspiciën van de C.F.A., de film „Bezet gebied:" vertoond. Ds Beukema opende deze film avond met een kort welkomst woord. De belangstelling was slechts matig. SOUBURG. Kind viel uit auto. Dinsdagmorgen had in de Vlls- singsestraat een verkeersongeval plaats. Het 3-jarig zoontje van de fam. L. uit de Beclusstraat reed met de heer H. mede ln diens luxe auto. Doordat de heer H. krachtig moest remmen voor 'n hem tegemoet komende handwa gen. viel het ventje, dat op zijn knieën in de auto zat, voorover. Het kind greep de deurknop en vloog uit de wagen. IJr Van Bockel, die de eerste hulp verleende, constateerde een arm- en kaakbreuk, terwijl het kind een diepe snijwond aan zijn voorhoofd had. Het kind kon, na dat het verbonden was, naar huis worden overgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2