IMPASSE TE BERLIJN kan niet tot een oplossing worden gebracht. L Munthervorming in gehele stad blijkt onmogelijk. Begrafenis van dhr W. A. van Leeuwen te Vlissingen. Bulgarije, Hongarije en Roemenië Verklaring van Minister Lieftinck over nieuwe fiscale tarieven. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 17 MAAKT 1949 Nog plaats voor de Middenstand? Thans alleen in het Westen? Oak Ridge wordt open stad. Olie gevonden in het Po-dal. Het feest ging niet door. Ernstig verkeersongeluk te Nieuw- en St Joosland. van schending vredesverdragen beschuldigd. Gemeenschappelijke tarieven voor gedistilleerd, benzine en suiker. SNIPPER Uitgave 5 ..•hliug „Zecuwsch Dagulad". Hoofdkantoor. Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG Xo. 1206 Franco*^erpost^i 4 P kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 18 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FEI.TZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes- Op en ondergang van Zon en maan. Vrijdag: Zon op 6.49 u., onder 18.49 u. Maan op u. onder, 8.09 u. Hoogwater op Vrijdag 18 Maart: Vlissingen: 4.13 u. 2.34 m., 16.39 u. 2.24 m. Terneuzen: 4.46u. 2.51 m., 17.10 u. 2.41 m. Wemeldinge: 6.09 u. 1.86 m. 18.32 u. 1.85 m. De vraag of de middenstand in onze tijd nog bestaans recht heeft, en als nuttig en nodig voor de maatschappij in Stand moet worden gehouden, wordt door niet weinigen zon der meer ontkennend beant woord. Men gaat zelfs verder en oor deelt, dat de middenstand niet alleen gemist kan worden, maar ook noodzakelijk onder de drang der omstandigheden moet ver dwijnen: Het is een stand, die nu eenmaal ten dode gedoemd is. Bij oppervlakkige beschou wing schijnt deze redenering juist en met de practijk in over eenstemming. In vergelijking met het kapi taalkrachtige grootbedrijf dat alles in het groot en op de meest economische wijze kan aanpakken, is de kleine midden stand ver in de minderheid. Reeds jaren geleden is dan ook voorspeld, dat de dagen van de middenstand geteld waren en er waren de uitvoerige sta tistieken, die aan deze voorspel ling een wetenschappelijke basis schenen te geven. I Neze theorie vond te gemak- keiijker ingang, omdat zij volkomen pastte in het ontwikkc- lingssysteem, zo men zich dat gedacht had. De tegenstellingen, zo hadden de grondleggers van het Socia lisme verkondigd, zouden steeds scherper worden. De middenstand zou wegvallen en dan zou aan de ene zijde staan, het grote leger van pro letariërs, de niets-bezitters, wier 'ellende steeds groter zou worden, als gevolg waarvan de verbittering zou toenemen. En tegenover dat geweldige leger van proletariërs, zou dan staan een kleine groep van ka pitalisten, die voortdurend rijker werd en machtiger, tot eindelijk de arbeidersklasse zich haar macht bewust zou worden en in een verschrikkelijke laatste strijd het kapitalistische stelsel vernie tigen. V j was de theorie, of liever, A-* het was voor velen lang zamerhand een beginsel gewor den, een dogma, dat met te meer vuur beleden werd, naar mate de practijk daarmee meer in overeenstemming scheen te zijn. Maar nu is er de laatste jaren een kentering gekomen. Ten spijt van alle mooie theorieën, blijkt steeds duidelijker, dat de kleine bedrijven over het alge meen nog weinig neiging tonen om te verdwijnen. Verschillende factoren, die wij hier niet alle behoeven te noe men, spelen hier een rol. Wij wijzen slechts op de persoon lijke toewijding die hier van niet geringe invloed is. De middenstander kent zijn publiek en zal zijn best doen, om aan alle billijke eisen te voldoen. fAc zaak zou anders staan, als alle mensen naar één model waren gevormd, indien ze allen hetzelfde baksel wilden gebrui ken en allen één smaak hadden. Dan zou b.v. de distributie meer economisch kunnen worden ge regeld. Maar en dat moeten wij niet uit het oog verliezen het leven zou armer worden. Neen we zouden er niet bij winnen. In een karakterloze maat schappij naar Russisch model, zou zulk een dode en doodse eenvormigheid mogelijk zijn. Maar zolang de maatschappij uit levende wezens bestaat, uit mensen met verschillende aan- g en uiteenlopende karakters, zolang zal dat verschil van smaak en eis blijven. En zolang is er ook nog plaats voor een middenstand die zich weet aan te passen en zich van zijn belangrijke taak bewust is. TAe middenstand heeft een die nende taak. Hij mag niet het leven beheersen. En wanneer hij blijft op de plaats die hem in het maat schappelijk leven is aangewezen en aan zijn dienende taak be antwoordt, dan behoeft er voor alsnog ook geen reden te zijn, om zijn verdwijning te verwach ten. Integendeel, dan zal sterker worden de overtuiging, dat de middenstand in het maatschap pelijk leven ook van deze tijd een onmisbare schakei vormt. „NEUTRALEN" RAPPORTEREN VEILIGHEIDSRAAD: In een rapport van de commis sie van deskundigen van „neutrale landen" aan de Veiligheidsraad over hun pogingen om tot een op lossing van het vastgelopen Ber- lynse vraagstuk to komen, wordt verklaard, aldus meldt Reutor uit Genève, dat van de vier hierbij betrokken mogendheden slechts de Verenigde Staten een plan heb ben verworpen, dat in December 1948 door de commissie was uit gewerkt. In klit plan land, de Sowjet geweld, zoals uit de door hen in- gestelde willekeurige blokkade van de stad Is gebleken". Dr Otto Suhr, voorzitter van de gemeenteraad van West-Berlin, heeft gisteren bekendgemaakt dat in de zeer nabije toekomst een munthervorming zal worden door gevoerd in de Westelijke sectoren van de stad. Hy verklaarde ge- j machtigd te z|jn binnen 34 uur, nadat een munthervorming zou zyn afgekondigd, een speciale zit- BERLIJN Uit Berlijn wordt gemeld dat de publicatie van het rapport de Ber- lijners heeft overtuigd, dat een of, ting van de gemeenteraad uit te andere wijziging in de situatie van 1 schrijven, het Berlynse geldwezen slechts I een kwestie van dagen is. Finan-j ciële deskundigen uit Oost- en West-Berlijn waren gisteren hard aan het werk om in allerijl in i verband hiermede opgestelde plannen uit te werken. De des- kundigen werden door gewapende j schildwachten bewaakt. EN WASHINGTON. Uit Washington wordt geseind, dat de Amerikaanse regering de dat door Enge- j Sowjetrussische autoriteiten ver- -Unie en Frankrijk j antwoordelijk heeft gesteld voor als een basis voor besprekingenjiet; afbreken van de onderhande- was aanvaard werd voorzien in lingen over de oplossing van pro een opheffing van de blokkade,blemen, verband houdende met welke gepaard zou gaan met het het geldwezen en de handel te invoeren van de „sowjetrussische 1 mark" in geheel Berlyn. Aan de autoriteiten van de vier sectoren van Berlijn zouden ver gaande bevoegdheden worden ver strekt voor het controleren van Berlijn. In een door het ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd dat „de Sowjetrussische autoriteiten een .oplossing van de Berlynse vraag- geldwezen en handel. Tevens werd I stukken hebben gezocht door het de instelling van een ingewikkeld i op onwettige wijze toepassen van mechanisme voorgesteld, dat ten- 1 doel had de uitgifte van Sowjet- russische marken in Berlijn en in j de Sowjetrussische zone van Duitsland in een bepaalde verhou- j ding te doen geschieden. Engeland en Frankrijk hadden De beperkingen, waaraan de in de oorlog geboren Amerikaanse atoomstad Oak Ridge onderhevig is geweest, zullen Zaterdag a.s. gelijkluidende commentaren op:worden opgeheven. De fabrieken het plan ingediend, waarin zij ge- van atoom-energie zullen echter detailleerde amendementen had den verwerkt doch zij hadden zich tevoren. energie nog strenger bewaakt worden dan „accoord verklaard met de alge mene opzet" ervan. De stad zal omsloten worden door electrische impulsen uit de Vice-president Barkley en film sterren uit Hollywood zullen de opening van de stad bijwonen. Naar vernomen wordt, is in het dal van de Po een geringe hoeveelheid olie aangetroffen. Men is reeds enige jaren gele den met de boorwerkzaamheden begonnen. Deskundigen delen mede, dat men de boringen in dit gebied zal voortzetten, doch dat de waarde van de vondst op het ogenblik nog niet kan worden geraamd. Tevens is te Montalbano, op een afstand van 7"mijl van Fér- rare in het Po-dal, een belang rijke hoeveelheid methaangas aangetroffen. Deze „bron" le vert 25.000 kub. meter gas per De Verenigde .Staten daarente- reusachtige uranium-reactor, die gen hadden het plan verworpen, de linten in de vier poorten zul- Zij hadden in een memorandum len doorbranden. Men gelooft, dat verklaard dat de splitsing te Ber- dit de eerste maal is, dat door lijn reeds te ver nas gegaan, om atoomenergie opgewekte electri- nog een controle der vier bezet- sche stroom door een draad wordt tende mogendheden over het geld-geleid, wezen en de handel van de stad mogelyk te maken. Nadat de commissie van „neu trale deskundigen" te Parijs en te Genève 70 vergaderingen had ge houden, stelde zij de Veiligheids raad op 11 Februari j.l. van haar falen in kennis. Het rapport van de commissie werd gisteravond gelijktijdig te Lake Success en te Genève gepubliceerd. Door de Britse en Franse rege ringen zijn gisteravond gelijklui dende verklaringen over het rap port afgelegd. Hierin wordt de Sowjet-Unie ervan beschuldigd, de problemen van het Berlijn- se geldwezen op te lossen, te ver ijdelen. LONDEN Door het ministerie van buiten landse zaken te Londen werd ver klaard dat het onmogelijk was ge bleken de impasse te Berlijn te dag op en men verwacht, dat beëindigen, „als gevolg van de iA: gezamenlijke^ methaan„bron- steeds sterker wordende politieke 'n gebied thans 40.000 tegenstellingen in de stad, welke J~~ I worden aangemoedigd en goedge keurd door de Sowjetrussische autoriteiten." PARIJS Te Parijs luidde de verklaring: „Men moet er wel acht op slaan dat elke actie op financieel en economisch gebied, waardoor de kloof tussen de bezettende mo gendheden werd verbreed, door de Sowjetrussische autoriteiten werd uitgevoerd." Eervolle opdracht voor Haagse beeldhouwster. kub. meter per dag zullen pro duceren. Filibuster in Amerikaanse Senaat geëindigd. De filibuster-campagne van de zuidelijke Senatoren in de Senaat van de V.S., welke de werkzaamheden gedurende 14 dagen heeft opgehouden, is op In een dorp op Zuid-Be veland heeft zich gistermor gen een niet-alledaagse ge beurtenis afgespeeld. Drama is wel een groot laoord, maar dramatisch was het zeker en dat# de burgemeester voor niets zo lang heeft moeten wachten, dat was toch wel erg. Enkele weken geleden hadden „hij" en „zij" onder trouw gedaan. En ja, als het eenmaal zover is, dan ligt de trouwdag in het verlengde. Die was vastgesteld op gis teren. Alle dingen waren gereed en de twee. die zich voor het leven zouden binden, hadden al gesproken over een huwe lijksreis. Welgemoed en vervuld van alleen maar gedachten aan rozegeur en maneschijn ging het tweetal op stap naar 'l :t gemeentehuis. Tenminste, aat dachten de buren en „zij" dacht het ook.. Hij niet. Want halverwege liet hij haar arm plotseling los, streek eens met de hand over het voorhoofd en sprak tot het bruidje: „Ik zie er toch maa- van af". En hoe zij ook trachtte hem van de dwaling zijns weegs te bekeren, hij hield voet bij stuk. Resoluut keerde hij zich om en aanvaardde de terug tocht.... Misschien (maar dat is slechts een veronder stelling), dat hij juist kort geleden „Ik verkoos de vrij heid" gelezen had? Hoe het zij, een halfuur later stond de gemeentebode bij hem op de stoep. „Complimenten van de burgemeester, en of jullie nog komen!" Bedaard schudde onze man het hoofd. Zijn besluit stond vast. Of hij er nog op zal te rugkomen weten wij niet. Gistermiddag is onder grote be- lieer van As, namens liet perso- langstelling het stoffelijk over- neel. Hij roemde de grote gaven schot van de heer W. A. van Leeu- en de vriendschap van de heer va n wen, in leven Chef van de Prac- Leeuwen. tische opleiding van de K.P.M. en De heer Vader, leraar aan de K.J.C.P.L. op de Noorderbegraaf- Zeevaartschool, sprak vervolgens plaats te Vlissingen ter aarde be- enkele woorden, mede namens de directeur der school de heer P. DE PRINSESJES BIJ DE KANDAHAR-SKILOOP. In 1924 legden twee beroemde skilopers, Arnold Lunn en Han nes Schneider, de grondslag voor de klassieke Arlberg-Kan- dahar-skiloop, welke afwisselend in Sankt Anton, Miirren en Chamonix wordt georganiseerd. Bij het zilveren jubileum van deze wedstrijd waren zowel de stichters als alle winnaars aar.- wezig, maar ook de beide oudste Nederlandse prinsesjes waren van de partij. Hier ziet men Prinses Beatrix en Prinses Irene samen met Lunn (links) en Schneider bij deze belangrijke sportgebeurtenis. steld. Nadat de stoet ojn ongeveerVijn, die door ongesteldheid ver twee uur van het sterfhuis was1 hinderd was de begrafenis bij te vertrokken, ging men op weg naar wonen. de begraafplaats langs de Zee-1 Voor de Machinistencursus te vaartschool, waar een groot deel Middelburg, vertegenwoordigd der leerlingen stond opgesteld.1 door enkele bestuursleden met de Nadat een .krans op de kist was heer E. Visscher, sprak de lieer gelegd, volgden alle leerlingen de M. J. Louws, woorden van af- stoet naar de Noorderbegraaf-scheid. plaats. Treffend was het ogenblik, toen Na aankomst daar verzamelde tenslotte een van de leerlingen men zich in de aula, waar eerst van de heer van Leeuwen staande voor de baar met enkele woorden en een „rust wel chef" afscheid nam van de leraar, die hun dier- Java-China-Japan Lijn. Spr. zei, J baar was. Namens de familie dat vele léden van het personeel dankte de zoon voor de veie be- der maatschappijen hebben gepro- langstelling, fiteerd van de kennis van de over ledene. De heer Corneiis herin nerde aan de tijd die de heer van Leeuwen in een kamp op Java had doorgebracht, waarna hij in 1946 bij zijn terugkomst in Ne derland werd aangesteld in de functie, die hij tot zijn dood toe bekleedde. het woord werd gevoerd door de heer E. T. Corneiis, namens de Kon. Pakketvaart Mij en de Kon. Actie Nederlandse Vrouwen staakt arbeid voor gevangenen Het comité van de gemeen schappelijke actie van Neder landse vrouwen, deelt mede. dat het zijn arbeid inzake de ge vangenen op republikeins ge bied als voleindigd beschouwt en verdere afwikkeling van deze zaak aan de bevoegde instanties overlaat. Er is nu een nieuw comité gevormd om hulp te bieden aan de Nederlanders, die bij de be vrijding in behoeftige omstan digheden zijn of worden aange troffen. Tot nu toe werd opgave ont vangen van de bevrijding van meer dén 1200 Nederlanders. VLEESRANTSOEN IN ENGELAND WEER VERLAAGD? De Britse avondbladen voor spelden gisteren dat het Britse vleesrantsoen in de komende paar j weken opnieuw verlaagd zal wor den. Het ministerie voor de voedsel- voorziening weigerde zich echter over deze kwgstie uit te laten. Gisteravond omstreeks 6 uur reed een vrachtwagentje, bestuurd door de 26-jarige J. Hoppenbrou- Namens het comité voor lietwers uit Bergen op Zoom, slin- aanbrengen van een gedenkplaat gerend door de bocht Nicuwland- in de de Ruyterschool voor de in seweg-Veerdam te N. en St. Joos- de oorlog omgekomen leerlingen land. van die schooi, van welk comité i De chauffeur raakte de macht de overledene lid was, sprak de over het stuur kwijt; de auto heer Anker enkele woorden. kwam in de berm van de weg te- Van de K.J.C.P.L. sprak nog de recht, zwenkte naar links en reed toen in volle vaart op een lege autobus van de Stoomtram Wal cheren, bestuurd door de 26-jarige J. Wattel uit Middelburg.. Het vrachtwagentje werd to taal vernield en ook de au' us die op de berm van de weg bleef hangen, werd ernstig beschadigd. De bestuurder van de vrachtwa gen werd deerlijk gewond. Met een linkerbeenbreuk en zware in wendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis te Middelburg ver voerd. De chauffeur van de autobus kwam, behalve dat hij enkele schrammetjes opliep, met de schrik vrij. Dinsdagavond plotseling beëin- beide de militaire^ clausules ge- De Amerikaanse regering heeft derwerp" aan het Huis mede te heden de regeringen van Bulga rije, Hongarije en Roemenië ervan beschuldigd de iiaar overeenkom stig de vredesverdragen opgeleg de verplichtingen „op flagrante wijze te hebben geschonden of in het geheel niet te hebben ver vuld". Door de Britse regering zyn reeds nota's in dezelfde geest tot de regeringen der genoemde landen gericht. Dit laatste verklaarde de Britse minister van staat, Hector Mc Neil gisteren in het Lagerhuis. Roemenië en Bulgarije hadden digd, doordat de zuidelijke en republikeinse senatoren achter de schermen tot een compromis zijn gekomen, volgens hetwelk naar de mening van de zuide lijken het Senaatsreglement ge wijzigd kan worden ter afsnij ding van de mogelijkheid tot ob structie zonder dat de mogelijk heid weggenomen wordt het burgerrechtenprogram van Tru- wenselijk geacht had, deze bijzon man te blokkeren. derheden „over dit belangrijk on- schonden en Hongarije was voor nemens zijn militaire strijdmacht uit te breiden buiten de sterkte, die volgens het verdrag was toe gestaan. Alle drie landen hadden eveneens de economische clausu les en de clausules betreffende de rechten van de mens overtreden. Mc Neil zeide, dat de minister van buitenlandse zaken, Bevin, het delen In een namens het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken tegenover persvertegen woordigers afgelegde' verklaring j heeft gisteren Ernst Voorhoeve, Vakverenigingsleiders beraadden zich over controle op Ruhrgebied. Vertegenwoordigers van mijn werkers- en metaalbewerkers bonden uit Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland en Duitsland zijn in Luxemburg bijeengekomen om zich te bera den over de controle op net Ruhrgebied. Britse vertegen woordigers waren niet versche nen. Men kwam tol volledige over eenstemming. De vergadering achtte het niet wenselijk, dat het internationale instituut voor de controle op het Ruhrgebied een zuiver ambtelijk orgaan zou worden en legde in een resolutie vast, dat daarin ook vertegen woordigers uit de arbeidende klasse dienen te worden opge nomen, ook uit Duitsland. Clay wijst Nederlands protest af. Naar het Franse persbureau A.F.P.meldt heeft de Amerikaan se militaire gouverneur in Duits land, generaal Clay, het Neder landse protest betreffende de te- genblokkade van de Sowjet-zone en het verbod van transitovervoer per vrachtwagen naar de Sowjet- zone van de hand gewezen. Elf jaar voor Ernst Voorhoeve. Het bijzonder hof te Arnhem wordt ook de Sowjet-Unie in staat van beschuldiging gesteld. Hierin wordt gezegd dat de U.S.S.R. „het ten uitvoer leggen van de vredes verdragen heeft tegengewerkt". Voorts wordt verklaard dat de Amerikaanse regering zich al haar rechten voorbehoudt, „waar onder het recht geëigende maat regelen te treffen, teneinde na koming van de vredesverdragen te verzekeren." MANDALY BEZET. De opstandige Karens hebben thans met de communisten, die zich bij hen hebben gevoegd, de tempelstad Mandaly volledig in handen. De communisten plunde ren in de stad en zijn de huizen van verschillende rijke burgers binnengedrongen. Kroonprinses van Noorwegen zal Oslofjord" te water laten. Zaterdagmiddag 2 April a.s. zal te Amsterdam de .Osloford" te water worden gelaten. Het' schip is bestemd voor de Norsk.: Amerika Linje te Oslo. De doop- plechtigheid zal worden verricht ^,'hfua op Domplein door kroonprinses Martha van ?5?en' Noorwegen, die met kroonprins Het beeld' dat zcs en een haIve Olav dere dam overkomt. DE UNIFICATIE DER ACCIJNZEN. (Van onze parlementaire redacteur.) Het wetsontwerp goedkeuring en uitvoering van het op 16 De cember 1948 to 's-Gravenhage tussen Nederland, België en Luxem burg gesloten verdrag tot unificatie der accijnzen was voor minis ter Lieftinck een schitterende gelegenheid om nu eens precies aan de Kamer to vertollen hoe het in de toekomst met de accyirzen werkt de Haagse beeldhouwster en belastingen zal gaan. Daarover bestond na de Benelux- coi.ferentie nogal twijfel. Voordat de debatten begonnen legde minister Lieftinck zijn verklaring af. In opdracht van de stad Utrecht Corinne Franzen-Heslenfold aan een groot monument voor het ver Omzetbelasting iets naar-boven Op het gebied der Directe Be speciaal voor deze bijzon- ^'CuTv^d' i^VT lM,lnSe" -eer direcm be^r- izriS ni'ar torntje staan Z° - de mi" op een 5 meter hoog voetstuk. Hot De regeringen zijn het eens ge beeld wordt uitgevoerd in Franse «orden over unificatie der accijn- kalksteen. zen op gedistilleerd, zout, suiker, Corinne I ransen-Heslenfcid benzine en lucifers, waarbij voor maakte ook de grote beelden aan gedistilleerd, benzine en suiker de ingang van het Zuiderpark, het gemeenschappelijke tarieven zijn beeldhouwwerk van het gebouw vastgesteld. - L. w. der arbeidersverzekeringsccntrale Stikker na zijn Londense -bespre- aan de Rijnstraat en „Het kind OMZETBELASTING, kingen naar Nederland terug. De met het rendier" in Marlot. In het rapport der deskundigen minister was zeer zwijgzaam, en! In Rotterdam staat het beeld- wordt een nieuwe gemeenschap- zeioe slechts: „Ik ben een zeer bouwwerk van de Rotterdamse pelijk stolsel van helling der om- tevreden mens". Met deze woor- hypotheek bank op haar naam. zetbelasting voorgesteld^met welk oen draaide de minister zich glim-Verder vervaardigde zij een nieuw stelsel de regeringen op de lachend om en keerde snel huis- groot marmeren beeld voor het conferentie zich hebben vereni uiaoMc Minister Stikker terug. „Een ze er tevreden mens". Met het K.L.M.-toestel uit Lon den, dal gisteravond op Schiphol aankwam, koerde minister D. U. voor Nederland een zekere ver hoging van de druk der omzet belasting. MOTORS IJTUIGEN- BELASTING. Over de unificatie van de mo torrijtuigenbelasting is eveneens overeenstemming verkregen. In Nederland zal de druk iets ting, medebrengende een afschaf fing van de belasting naar de grondslag bedrijfskapitaal en eni ge verzachtingen van de belastin gen van de belasting naar de grondslag bedrijfsopbrengst. De Kamer sprak af deze ver klaring niet direct in het debat ter sprake te brengen, doch te wachten totdat een desbetreffend l in bezettingstijd leider tan de N.S.B.-propaganda, in het bijzon der voor de werving van recruten voor het Oostfront, veroordeeld tot 11 jaar gevangenisstraf met aftrek. Op 3 Maart was 12 jaar tegen hem geëist. „Poeloe Laut" bracht eerste Deli-tabak naar Amsterdam. Het m.s. „Poeloe Laut" van de N.V. Stoomvaart Mij. Neder land, dat Dinsdagavond in de Amsterdamse haven binnen kwam, had een kostbare lading Indonesische producten aan boord. De eerste Deli-tabak van de nieuwe oogst bereikte met dit schip Amsterdam en wel 2500 pakken voor de Deli Mij., 106 pakken voor de Senembah en 310 pakken voor de Tjinta Mij. Kapitein A. P. de Wild had echter niet alleen vóór de beren welkome lading. Ook de huis vrouwen werden niet vergeten. De „Poeloe Laut" bracht n.l. niet minder dan 6042 kisten thee naar het vaderland en voorts nog 2500 ton copra, 1300 ton tinerts, 3480 ton rubber en 114 ton rottan. De voorlopige commissie van overleg van de samenwerkende C.J.M.V.-bondsdagen in Den Haag. Op 25 en 26 Mei a.s. zullen in Den Haag een tweetal bondsda gen worden gehouden door het verbond van Chr. Jonge Man nen Verenigingen. De eerste dag worden vijf sectievergaderingen gehouden in het gebouw der C.J.M.V. aan de Prinsegracht, de Ger. Kerk Den Haag-Oost en het gebouw van de Ver. E. N.O. Des middags is een huis houdelijke vergadering in het gebouw voor Kunsten en We- Itenschappen. Op de tweede dag, die begint Nederlandse middenstandsbonden met ecn tweetal kerkdiensten, heeft tot de heer v. d. Eeren-jéén in de Grote Kerk en één in de Nieuwe Kerk. zullen de deelnemers in marsverband naar de Houtrusthallen gaan, waar de bondsrede wordt uitgesproken beemt, voorzitter van het comité Koninginnedag 1949 een telegram gericht waarin wordt aangedron gen om alsnog de middenstands bedrijven voor de kaartverkoop in'c|0or de bondsvoorzitter. Dr G te schakelen. In Winsum heeft p van ntterzon. Voorts zullen gisteren een enorme boerderij-1 spreken Ds A. A. Wildschut en brand gewoed waarbij de kapitale Ds j c Koningsberger, 's Mid- boerderij van J. Falkema een da„s za] pastor Busch, voorzit- prooi der vlammen werd. Een ter van de West-Deutsche Bund zoontje had in de schuur met lu-van c.J.M.V. het onderwerp: cifers gespeeld. Vijf koeien, vijf ontwikkeling en voortgang van jk-- c.J.M.V.-werk in West- Duitsland" behandelen. Daarna zal een declamatoriüm worden opgevoerd. Geraffineerde inbraak te Bergen op Zoom. In de nacht van Maandag op kalveren en lal van landbouwma chines verbrandden. En in Vlist onder de rook van Gouda woont de veehouder Rijneveld. Die had een stier en wilde dit beest, zoals voorstel z.ou worden ingediend. veelal geschiedt, een ring in de Het wetsontwerp, dat behandeld j neus doen. Nu laat men "meestal werd had tot strekking om de ac-!een deskundige zoiets verrichten, cynzen op zout en geslacht af te, Rijneveld deed het zelf. De stier schaffen, de accynzen op hier en verzette zich. Logisch, men iaat Dinsdag hebben ongenode gasten edelmetalen te verlagen en de des-zich niet bij de neus nemen! Ten een bezoek gebracht aan de zaak tijds reeds tijdelijke verhoging van einde raad bond men een touw in goud en zilver, horloges en op- de tabaksaccijns te bestendigen.strak rond de kaken en scheen tick van de firma Steenbak aan De heer v. d. Heuvel (A.R.) en het beest zich gewonnen te geven, de Korte Bosstraat te Bergen op Lucas (K.V.P.) konden zich gro- Alle moeite bleek tenslotte tever- Zoom. Een groot aantal gladde tendeels met dit ontwerp vereni-1 geefs, want juist toen men con- j gouden ringen, gouden gen. Tenslotte werd het wetsont-stateerde de juiste methode ge- ,pn met edelstenen, gout.en werp aangenomen. vonden te hebben blies het slacht- horloges en chroom nikkelen e- Daarna ging men spreken overoffer, dat al geruime tijd geen ren polshorloges, in totaal tot een het amendement van Sleen over een toeslag op de pensioenen. Dit werd een' levendig debat, waarin de communisten zich moeilijk kon den beheersen. Overigens hield minister v. Maarseveen het been strak. Wordt dit amendement lucht meer kon krijgen, de laatste waarde van ruim 1 3000 wordt meer worden verschoven naar de aangenomen, dan trek ik het personenauto's, speciaal naar de wetsvoorstel in. Van Sleen (Arb.) duurdere wagens. was daarvan helemaal onoer de De besluiten voor een eerste indruk. Toch vond hij het ook wij toenadering op het gebied derjzèr om zijn stem te geven aan directe belastingen zijn nog van de motie Stapelkamp (A.R.) om adem uit. De C.G.T., de com munistische Franse vakbond heeft tot zijn twee en een half millioen leden een oproep gericht om het Atlantisch verdrag te saboteren door massale actie en massa de monstraties. liet Franse kabi net heeft zich hiervan, echter niets aangetrokken en de voorstellen inzake het pact goedgekeurd. En tenslotte nog iets voor de da mes. De rokken tot halverwege vermist. Hoe de dieven zijn bin nengekomen heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar geen sporen van braak aanwezig zijn. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat echter nog tot geen resultaat heeft ge leid. DE BILT Z E G T: Wisselend weer. Weersverwachting geldig tot waarts. j Hollandhuis te Rome. bes£heitien omvang en zij hebben dit amendement in de afdelingenkuit, dicteert Christian Dior, vanavond: Geleidelijk loehemende 'inzonderheid betrekking op de be- te onderzoeken. Met 71-5 stem-i de ontwerper van de New Look. j bewolking, maar nog bijna overal lastingen, die op het bedrijfsleven men werd deze motie aangeno-1 Op zijn voorjaarsshow, die dezer droog weer. Afnemende en naar slaan. Van Nederlandse zijde is men. Tegen de communisten.dagen te Parijs werd gehouden, Noordoosl of West krimpend# besloten tot een verlichting van Daardoor werd het gehele wets-had de modewereld met spanning wind. Ongeveer dczeltde tempera- Deze nieuwe tarieven betekenen de druk der ondernemingsbelas-1 voorstel aangehouden. I gewacht. tuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1