Wie kunnen straks gronden pachten in de nieuwe Sloe-polder? Het woningtekort in Viissingsn neemt nog steeds toe. Vele vragen wachten op een antwoord. „Het sociale aspect van deze tijd". 600 geëvacueerde!) keerden nog niet terug. Midöeliiargse gemeentebelangon passeerden tie revue. BegrotingslieiiaMeling bracht weinig nieuws. Contact met Zeeuwse instan ties dringend gewenst. Nog dit jaar verbetering van weg Middelburg-W. Souburg j Samenwerking tussen kapi taal en arbeid. Zeeuw-ó aitek!Ui cIacwm imn. de YïlcuiLak Woensdag 16 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Priina 3 Dit jaar zal, indien zich geen onverwachte tegenslagen voor doen, het grondgebied van de provincie Zeeland worden uit gebreid. Geen annexatie van buiten de provincie liggende gron den is het doel, maar het winnen van nieuw, vruchtbaar land in Zeeland zelf. Als, wellicht nog in 1950, de klei van het Zui delijk Sloe als vast land tussen de dijken zal liggen, zal daar mede tegelijk een bestaansmogelijkheid zijn geschapen voor boe ren, die nu zo'n groot gejj/ek aan grond, voor hen onmisbaar kapitaal, hebben. Welke boèren? zult u vragen. Ja, daarover gaat dit artikel juist en uit het vraagteken boven het artikel hebt u al begrepen, dat er nog heel weinig, om niet te zeggen, nog niets over bekend is. Niettemin is het noodzakelijk deze belangrijke vraag eens na der onder ogen te zien en vast te stellen, wie voor het pachten van deze vette kleigronden in aanmerking dienen te komen. Er zijn reeds enkele honderden aanvragen gedaan, maar de aanvragers moest geantwoord worden, dat niemand nog weet, wie grond kan pachten. In Zee land niet en (het lijkt er erg veel op) ook in Den Haag niet. En men zal het met ons eens zijn: het wordt hoog tijd, dat hiervan iets meer bekend wordt. Niet minder, dat in de aller eerste plaats adviezen dienen te worden gevraagd van de Zeeuw se instanties als het Prov. Be stuur, de Stichting voor de Landbouw, enz. In de eerste plaats dan en kele algemene opmerkingen over de vraag, wie in aanmer king dienen te komen voor gronden in nieuwe Zeeuwse pol ders. Want niet alleen gaat het hier, bij de landaanwinning, om het Sloe, maar ook om de Braak man, het Verdronken Land van Saeftingen enz. Zeeuws land in Zeeuwse hand! Bij een gesprek, dat wij over deze kwestie met een bij uit stek deskundige voerden, wees deze reeds onmiddellijk er op, dat nieuwe grond allereerst ten goede moet komen aan de Zeeuwse bevolking zelf. Een con clusie, waarmede wij het uiter aard volkomen eens waren. De vraag, of daarbij met de men taliteit der omwonende en zich op het nieuwe grondgebied te vestigen bevolking rekening moet worden gehouden, dient bevestigend te worden beant woord. Er is nu eenmaal ver schil in „inslag" tussen de be woners van Noord-, Midden- en Zuid-Zeeland. Houdt men dit als een realiteit in het oog, dan is er alles voor, dat, wanneer b.v. (waarschijnlijk ook in de naaste toekomst) tot inpoldering van de Braakman wordt overgegaan, deze nieuwe grond ten goede zal komen aan Zeeuwsch-Vlaamse boeren. Men dient daarbij te be denken, dat het inpolderings- rijpe gebied van de Braakman 1600 ha groot is en van Saef tingen thans 2300 ha (van een totaal van 3000 ha). tlit de hierboven omschreven stelling vloeit ook voort, dat de gronden van het Zuidelijke Sioc bestemd dienen te worden voor hen, die de mentaliteit van de omwonende bevolking zo dicht mogelijk benaderen. Walcheren en de Beveinnden. Hier zit natuurlijk heel wat meer aan vast. Direct denkt men aan de vraag: gaat het hier om gegadigden uit de Bevelanden of uit Walcheren? Gingen oor spronkelijk de gedachten in de richting van het beschikbaar stellen van een geringer percen- tage grond aan de Walcherse boeren in vergelijking met de anderen, omdat voor eerstge noemde categorie in het kader der herverkaveling reeds 3000 ha beschikbaar is gesteld in de Noord-Oost-Polder, thans is deze mening wel gewijzigd. Het is n.l. zo, dat de 3000 ha in de N.O.P. gegeven wordt met de bedoeling op Walcheren wat meer „ruimte" te maken, ten einde de bestaansmogelijkheden der reeds aanwezige bedrijven te vergroten. Daaruit vloeit voort, dat van de stichting van nieuwe bedreven op Walcheren geen sprake kan zijn, eerder het tegendeel. De bedrijven worden n.l. over 't algemeen groter. De jonge Walcherse boeren, die op iin November moet de dijk pas gereed zijn. Is inzaai van vlas de bedoeling in 1950? Hoe het ook zij, men gaf ons de stellige verzekering van de noodzakelijkheid, dat de uitgif te der gronden volkomen dient te worden aangepast aan de wet telijke bepalingen van het Paehtbesluit, opdat zowel de rechten als de plichten van I pachter en verpachter gewaar borgd zijn. Grote of kleine bedrijven? Het antwoord op de vraag naar de wijze van verkaveling beslist tevens over de vraag, of het gebied bestemd zal worden voor grote bedrijven of dat eveneens plaats zal worden ge maakt voor kleine bedrijven. De overtuiging leeft, dat, gezien het grote aantal kleine bedrijven in zowel als in Walcheren blijven, hebben hier Zeeland zowel als in geheel dus niets aan, zodat het billijkNederland en de te verwachten is, dat zij een gelijke kans ma-coöperatie dezer bedrijven, het ken met hun collega's in andere zeker gewenst is hier de klejne delen der provincie. Wie zal de grond uitgeven? Een andere vraag is, wie deze gronden zal uitgeven. Naar het ons voorkomt, is de Inspectie van de Domeinen hiervoor het meest geëigende lichaam. In ver band hiermede roept een andere vraag om een antwoord en wel deze: worden de gronden reeds bij het begin aan de gegadigden toegewezen en voor hoe lange termijn? De wijze van uitgifte in de N.O.P. verdient zeker niet te worden toegejuicht. Hier wor den n.l. slechts voor korte ter mijn (drie jaar) gronden in pacht gegeven. Daardoor wordt bedrijven een kans te geven. Ge schiedt dit (waarbij de moei lijkheden zeker ernstig onder ogen moeten worden gezien), dan is daarmede tevens de mogelijkheid geschapen voor fruitteeltbetlrijven. Hoewel men een open oog dient te hebben voor de problemen, waarvoor het met de uitgifte te belasten lichaam zal komen te staan, toch verdient het zeker geen aan beveling (uitzonderingsgevallen daargelaten) in de eerste jaren gronden uit te geven aan dicht- bijwonende of aanpalende grond gebruikers. Hoe hoog bij de uitgifte de pachtprijzen zullen zijn is het verlengingsrecht, zoals dit is uiteraard ooknog niet bekend, vastgelegd in het Paehtbesluit,1 Men kan deze echter met ver- teniet gedaan. Daarin wordt im- trouwen tegemoet zien, omdat mers bepaald, dat losse percelen hierover de door de wet ge grond voor minstens 6 jaar en schapen instantie, i.e. de Grond- behuisd land voor minstens 12 kamer voor Zeeland, zal beslis jaar verpacht dient .te worden. De vragen stapelen zich op! Hoe zal de nieuwe grond in cul tuur worden gebracht? Hoe zal de verkaveling zijn? Wat het eerste betreft: is het de bedoe ling (zoals met jonge grond ge woonte is) koolzaad te zaaien in het eerste jaar? Dat zal dit jaar zeker niet meer gaan, want ceren. sen. Vast staat intussen wel, dat de toekomstige gebruikers èn financieel èn landbouwtechnisch voor zware eisen zullen komen te staan. Men ziet uit dit alles wel dui delijk: vragen zijn er bij de vleet. Wij hopen spoedig in staat te zijn de antwoorden te publi- Naar wij vernemen is thans tussen het Provinciaal Bestuur en I het gemeentebestuur van Middel- I burg overeenstemming bereikt omtrent de verbetering van de Nieuwe Vlissingseweg tussen Mil!-1 delburg en West-Souburg. I Er was n.l. een twistpunt gere zen over de verlegging van de wa tergang aan de dijkzijde van de weg naar de andere kant achter de huizen. Middelburg maakte daar bezwaar tegen, omdat deze nieuwe watergang juist door het bouwterrein zou lopen. Thans moet de-Herverkavelings commissie nog een beslissing ne men. Zij zal n.l. opdracht moeten geven voor het dempen van de oude en het graven van de nieuwe watergang. Wanneer dit is geschied en zich ook geen moeilijkheden voordoen i.v.m. 't toe te wijzen bouwvolume voor openbare werken zal de uit voering van het project nog dit jaar geschieden. Deze moeilijkhe den zijn echter allesbehalve denk beeldig. Daarbij komen nog de moeilijkheden met de steenfabri kanten. De weg komt n.l. slechts voor klinkerbestrating in aanmer king. De precaire klinkerpositie is er ook de oorzaak van, dat het Pro vinciaal Bestuur, in overeenstem ming met belanghebbenden, be sloten heeft het wegvak Isabella- sluisPhilippine van een beton- in plaats van een klinkerdek te voorzien. Overigens ligt het zeer zeker in de bedoeling de voor 1949 toe gestane bedragen voor wegsver- beteringen in Zeeland te verwer ken. Gehoopt wordt dan ook, dat de moeilijkheden t.a.v. de stenen spoedig zullen zijn opgeheven, op dat de zo zeer begeerde verbindin gen tussen Oud-Vossemeer en St. Annaland, 's-Gravenpolder-Ove- zande, Baarland-Kwadendamme e.a. tot stand kunnen worden ge bracht. De heer A. Stapelkamp sprak te Terneuzen. Naar wij vernemen bestaan er plannen om in het nieuw aan te leggen sportpark in Hulst ook een wielerbaan te doen verrijzen. Geslaagd voor Radio-telegrafist 2e kl. B. V. d. Weele, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissin- gen. Vorige week kwam onder voor zitterschap van dhr P. Lankamp de A.R.-Kiesver. te Terneuzen bij een. Als spreker voor die avond was aanwezig de heer A. Stapel kamp, lid van de Tweede Kamer, die sprak over „Het sociale aspect van deze tijd". In zijn rede wees hij op de noodzaak van meer pro ductie, terwijl hij het „Marshall plan", dat niet maar een filantro pische instelling is, en de Benelux de revue liet passeren. In dit ver band- wees hij op de economische kwetsbaarheid van kleine landen, die daarom nauwere aaneenslui ting zoeken. Voor de welvaart van ons land is nodig meer export. Maar dan mogen de prijzen weer niet te hoog zijn. Doch de lonen kunnen dan ook niet hoog zijn. Om de lonen laag te houden, gaf de regering subsidie op het voed selpakket. Nu deze subsidie voor een deel is ingetrokken moesten de lonen verhoogd worden. Hogere lonen brengen echter weer meer gevaar voor werkloosheid. Als voorbeeld hiervan wees hij op de toestand in België. Om deze span ning te verminderen is nodig mo bilisatie van het gehele Neder landse volk en industrialisatie, waarvoor echter weer kapitaal vereist wordt. Dit kapitaal moe ten we zelf verdienen. Een grote bron van inkomen is echter weg gevallen, dreigt dit althans te doen, door de politiek van de re gering ten aanzien van Indië. In deze economische situatie moet nu getracht worden meer sociale zekerheid te scheppen dan er voor 1940 was. Hiernaar zal ook een christelijke partij streven. Doch de christen vraagt naar de waarheid. Hij vraagt zich dus ook af, of de toestand dit mogelijk maakt. Om dit doel zo goed mogelijk te bereiken, moet de samenleving ge fundeerd worden op de christelijke grondslagen. Dit houdt im de er kenning van de arbeider als beeld drager Gods. Er zal dus moeten zijn een samenwerking tussen ka pitaal en arbeid. Deze samenwer king eist ook de socialist ,doeh hij meent dit te kunnen bereiken door socialisatie van de bedrijven. Dit heeft echter tot gevolg dat men ook nooit meer van werkge ver kan veranderen met als uiter ste consequentie: Russische toe standen. Spr. acht de eigendom in de schepping gegrond. Door de christelijke gedachte van het rent meesterschap krijgt de arbeider meer gevoel voor zijn werk, en ziet hij zijn roeping tegenover de Eigenaar en tegenover zijn mede mens. Zo komt spr. tot de be drijfsorganisatie, waarin de ar beider meer kan meewerken aan de bloei van het bedrijf. Spr. besloot zijn rede met de opmerking dat de toestand in Ne derland niet rooskleurig is. Ons volk kan alleen voor een catastro fe behoed worden door de inwer king van de christelijke gedachten op de basis van het recht. Dit heeft de A.R.-partij ook steeds na gestreefd, hetgeen spr. met enige voorbeelden aantoont. Hierop volgde een bespreking, waarbij de heer Stapelkamp nog meedeelde, dat hij meer gevaren ducht van de actie voor de fede- I ratieve samenwerking van Euro pese Staten dan van de Benelux. Zeelands aandeel voor 1948 in het Provinciefonds. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp tot vast- I stelling van de begroting van in komsten en uitgaven van het provinciefonds voor het dienstjaar j1948. Van het voor 1948 naar ra- ming beschikbare Bedrag van I f 19.229.000 krijgt Zeeland toege- 1 wezen f 1.268.571.60. j In de toelichting wordt o.m. me- degedeeld, dat bij de vaststelling van de oppervlakte voor de pro vincie Zeeland mede in aanmer king is genomen de niet kada straal ingedeelde oppervlakte van de rivieren en rivierarmen binnen het gebied dier provincie. Het bedrag, dat Zeeland ont- I vangt naar de oppervlakte, is f 511.661,95 en naar het aantal in woners f 174.212,68. De voor alle provircies gelijke uitkering is f582.696,97, hetgeen ook voor Zeeland geldt. Het totaal der uitkering bedr. f 1.268.571,60. Stijfkoppigheid is geen deugd, men zal ons dit moeten toe geven. Want stijfkoppigheid ,s steeds, zeggen wij, het op cle troon zetten van het eigen ik, Een grote tankauto uit Holland en een kleine Zeeuwse auto ont moetten elkaar in tie Ganze- poortstraat in Goes. Ze reden door tot men tussen de bumpers nog net een ellestok kon passen, waarna de chauffeurs demon stratief de motor afgooiden en door de respectievelijke voor ruiten naar elkaar grijnsden. Geen van beide vijf meter te- rugrijden. 'En zo stonden ze daar, aangegaapt door een groot publiek, dat als het niet Zeeuws j toas geweest zeker de daad bij j het woord zou hebben gevoegd en de kleine wagen opzij zou hebben gezet. Mensen grinnik- ten. fietsers belden en auto's 1 trachtten de opstopping weg te toeteren. Lange tijd gebeurde er mets tot eindelijk een agent kwam, die eerst de „kleine" chauffeur sommeerde achteruit te rijden en 'toen deze in zijn recht ver klaarde te zijn, de „grote" de opdracht gaf. ,,'t Kan niet", zei de ..grote", ,,'t Kan wel", zei da agent. Toen schoof de grote auto langzaam achteruit. Triomphe- rend passeerde de „kleine", maar nog net kon hij de grijns van de „grote" zien en horen: „We zien mekaar nog wel eens, vadert" Gelukkig dat wij (al zijn we niet groot) die kleine niet zijn. Spoorweg MechelenTerneuzen. Het jaarlijkse tekort van 300.000 tot 400.000 gulden, waar mede de „Societe du Chemin de fer international de Maiines a Terneuzen" -de maatschappij welke de spoorweg Meehelen- Terneuzen exploiteert te kam pen heeft, en dat, bij overname ten laste van de N.S. zal worden ge bracht, heeft, blijkens het voorl. verslag van de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp ter over name, vele leden de vrees doen uiten, dat dit tekort een ongun stige invloed zal hebben op de po sitie van het N.S. personeel. „Wij verliezen nog steeds terrein, daar het aantal inschrijvin gen voor woningen gestadig toeneemt, terwijl het aanbod aanmerkelijk beneden de vraag ligt." Dit vrij sombere beeld van de woningtoestand in Vlissingen vernamen wij dezer dagen, toen wij een gesprek hadden met de heer A. Rorije, hoofd van de Gem. Woningdienst te Vlissingen. Rmiwvniump tp llPrilin woningen van de Ver. tot Ver- BUdVV VILUUlo ItJ ytsiiliy. beterjng van de Volkshuisves- Men zal het moeten doen met I Bng in Vlissingen en omstreken de toewijzing, die voor 1940 Vlis- en 124 van de Wonlngbouwver. singen werd toebedeeld, doch1 „Goed Wonen „Gemeenschap pelijk Belang" heeft nog vier woningen in aanbouw. Verder worden door de Woningbouwver. „Goed Wonen" nog 176 montage woningen gebouwd, waarvan 12 reeds zijn opgeleverd. Het plan bestaat om de thans toegewezen montagewoningen als duplex- huizen in plan Oost te bouwen. Wanneer men echter aan de vraag van de Kon. Mij „De Schelde" zou willen voldoen, dan zou .men nog over 1000 .Woningen moeten beschikken. Deze cijfers geven een klein inzicht in de grootte van het woningtekort in Vlissingen. Ruilen doet men regelmatig. Het is opmerkelijk, dat de meeste personen buiten Zeeland ruilen. Vooral met de grote steden is een ruil ontstaan, mede in ver band met het personeel van de echter zijn reeds toegewezen I Mij „Zeeland", dat hoofdzakelijk aan de gegadigden. Wanneer men j naar Rotterdam trekt. Over het daarbij in aanmerking neemt,algemeen kan worden gezegd, dat een groot aantal van deze j dat deze ruiltransacties tot te huizen voor het personeel van vredenheid .van de betrokkenen de Kon. Mij „De Schelde" moettot stand worden gebracht, gereserveerd blijven, dan zal' wat zal dit kleine aantal wo ningen uitmaken bij een zo grote vraag naar betere behui zing? Neen, het is niet roos kleurig met de woningtoestand in Vlissingen, waar men de wachtlijsten niet kleiner ziet worden en steeds meer namen moet inschrijven inplaats van ze te kunnen doorhalen. In aanbouw. Uit liet overzicht over 1948 blijkt, dat aan het eind van daf jaar in aanbouw waren 765 woningen, waarvan reeds 115 bewoond waren, zodat nog moes ten worden opgeleverd 650. Deze cijfers zijn inmiddels weer ge wijzigd. Het aantal bewoonde huizen is gestegen tot 297, zo dat nog op te leveren zijn 468 woningen. Al deze woningen men begrijpen, 'dat er weinig j Wachtlijsten. o\ e blijft. Natuurlijk heeft men diverse Op te leveren zijn nu nog 176 wachtlijsten. Men Heeft de wachtenden in vijf categorieën ingedeeld. In de eerste plaats zijn er nog steeds zeer dringen de gev,allen, die voorrang moe ten hebben, wanneer er geschik te woningen kunnen worden toe gewezen. "Het betreft hier 30 a 40 gezinnen. Dan zijn er de dringende gevallen met daarna de gewone gevallen, welke lijst uit de aard der zaak het grootst is. De lijst met trouwlustigen bevat dök een hele reeks met namen vooral van pasgehuw den, die graag een woning zou den willen hebben. Dan zijn er nog steeds 600 personen geëvacueerd buiten Vlissingen, die al jaren op terug keer naar hun gemeente wach ten. De heer Rorije schatte voor het onderdak brengen van deze mensen 250 woningen nodig te hebben. Wanneer we hier een aantal lijsten hebben opgesomd, dan wil dit niet zeggen, dat men in deze volgorde lijst voor lijst I afwerkt bij het beschikbaar komen van huizen. Naar de heer Rorije ons mede- I deelde wordt meestal toege- I wezen aan personen uit iedere i lijst, zodat van alle lijsten steeds weer namen kunnen worden gehaald. De toewijzing is geen gemakkelijke taak. Men begrijpt, dat, nu met de ruimte moet wor- den gewoekerd, ook strenge controle moet worden uit geoefend op de toewijzing van jde woningen. Zo zullen bijv. eengezins-woningen in de regel alleen worden toegewezen aan gezinnen met vier personen. Deze kunnen in dergelijke woningen worden ondergebracht, zodat geen ruimte verloren gaat, wat wel het geval zou zijn, wanneer aan gezinnen van twee perso nen zulke woningen zouden wor den toegewezen. Daar komt nog bij, dat tal van noodwoningen overvol zijn, omdat te grote ge zinnen daarin zijn gehuisvest. Ook voor deze mensen moet een oplossing worden gevonden. FEUILLETON 73 F. HORACE ROSE „Ik zou liever dood zijn dan dat die man, Thara Menechu, van hier uit de wereld in zou trekken met die verschrikke lijke wapens van wraak en ver nietiging in zijn handen", zei ik. „Als hij van hier uit de we reld in trekt, dan zal hij die wa pens niet kunnen gebruiken, zo als jij je die voorstelt", ant woordt zij. „Wie zal hem dat beletten?" vroeg ik. „Ik zal hem dat beletten, w-irt ik zal met hem heengaan, waar hij ook heen gaat." Verrast en ontsteld keek ik Treso aan. „Bedoel je dat jij zijn vrouw zult worden?" „Ja.... het kan niet anders, Faosik .vist het al voor hij Let mij zelfs vroeg.ik wist het toen ik het wonder met de leeuwen zag, en wat hij ons in de camera obscura liét zien. deed alle twijfel weg zinken." „Het komt dus hierop neer" zei ik, bitter en minachtend, „dat jij ook al de droom van de macht gedroomd hebt, ondanks al je hoge idealen en je gods dienstige overtuiging, „de droom van de maniak", zoals je het zelf genoemd hebt en dat jij hetgeen macht je kan geven ge steld hebt boven wat de liefde je kan geven." „Zolang macht slechts een droom is, kunnen wij stervelin gen er om lachen en die min achten", antwoordde zij verdrie tig. „Wanneer zij echter een oe- reikbare werkelijkheid wordt, kunnen wij niet weerstaan haar te beproeven. Wanneer liefde nog slechts een dode bloem is, dan kan macht misschien nog groeien als een'boom. Als wij onsterfelijk kunnen worden zullen dan ook niet liefde zowel als macht onsterfelijk worden met ons? Als een mens. of God ons de beker der onsterfelijk heid zou bieden, zouden wij die dan niet tot de laatste teug uit drinken en verder leven?" Hoofdst.uk XXXVIII. HET ZWAARD DES OORDEELS. Het was de eerste - keer, die avond, dat we elkaar ontmoet ten, sinds we bij de camera obscura in Ibel Therter gestaan hadden. Sindsdien hadden w ij elkaar slechts heel kort gezien, maar nu we alleen waren had het geen zin onverschilligheid voor te wenden over wat 'x'ha; i had gezegd, of over wat Tresö als consequentie daarvan, beslo ten was te doen. Ongetwijfeld was dit ook ie reden waarom zij mij zo duide lijk vertelde wat haar bedoelin gen waren. „Geloof je werkelijk dat deze man, Thara Menechu, je onster felijkheid kan verlenen?" vroeg ik, het niet kunnende geloven. „Ja. Na, wat ik gezien heb, geloof ik dat hij de geheimen van het heelal heeft opgelost en ae machten daarvan verwor ven." „Nog maar heel kort geleden", ging ik hiertegen in, „lachte je om mijn trotse beweringen en zijn godslasterlijke pretenties." „Nog maar heel kort gele den dacht ik dat er reden was orn te lachen en niet te geloven. Nu de gebeurtenissen mij in het ongelijk hebben gesteld, erken ik dat." „Die verschrikkelijke dingen, die hij ons in de camera obscura heeft laten zien bestonden alleen! maar in gedachten", bracht :ki naar voren, „het waren geen werkelijke gebeurtenissen, het) waren zijn gedachten en zijn' voorstellingen die hij in onze' hersenen 'wist over te brengen en via deze werden zij door onze ogen weerkaatst op het glanzen de oppervlak dat ons weer dus danig wist te hypnotiseren dat wij zagen, wat hij wilde dat xe zouden zien. Je veronderstelt toch niet, dat New-York, Lon den, Rome en die andere steden' ir-'erdaad door atoombommen zijn vernietigd?" J „Neen, maar ik ben er vol komen zeker van, dat ze ver nietigd kunnen en heel gauw ook zullen worden tenzij de man of de regering, die de macht tot vernietiging bezit, daartoe ver nietigd wordt." „Het doden van Thara zou de zekerste manier van verhinde ring zijn geweest." „Integendeel, dat zou hele maal geen belemmering zijn ge weest. Overal in de wereld on derzoeken geleerden, of de re geringen die hen financieren, de atoom-energie met als doel voor ogen de vernietiging. De Ameri kanen, die het geheim reeds be zitten, vormen niet een natie, waarvan het waarschijnlijk is dat zij atoom-energie zullen ge bruiken om de hele wereld aan zich te onderwerpen. Engeland evenmin. Aan deze landen, waar zich in hoge mate vrijheid van meningsuiting heeft ontwekkeld, zou men het geheim wel kunnen toevertrouwen, indien zij het geheim aan zichzelf konden hou den, maar dat is niet zo. Even min kunnen zij voorkomen, dat <ie één of andere avontuurlijke gek een paar van die bommen in handen krijgt, En er bestaan regeringen die geen publieke opinie als rem achter zich heb ben. Zij zouden grote sommen geven aan elke vérrader, of groep van verraders, die de ge heimen van de Amerikaanse atoombomfabriek of liever nog een paar atoombommen zouden willen verkopen." (vVordt vervolgd./ Herbouw. Dan is er tenslotte de her bouw. Tal van eigenaars, wier woning door de oorlog werd verwoest, zitten momenteel te wachten op toewijzing van bouw volume om hun panden te kun nen herbouwen. Hier en daar in de stad treft men nog grote gaten aan, die door herbouw moeten worden volgebouwd. Men kan echter niet vooruit omdat geen bouw volume beschikbaar is. Een an dere moeilijkheid is de bouw van de flat, die wellicht ook uit het volume voor de herbouw- gevallen moet worden opge trokken. Al met al zal ook de gemeente Vlissingen trachten nog iets uit de beschikbare herïsouwreserve te bemachtigen, opdat men ook in de stad de huizen kan her bouwen. Hoe het ook zij, de ver deling van de woonruimte in Vlissingen zal het Gemeentelijk Woningbureau nog jarenlang handen vol werk geven. In de maand Februari wer den te St.-Annaland 52 huis- slachtingvergunningen uitge reikt. (Ingez. mededeling, advert.) H0E3EBS l® fSOSS! Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het 'n uitkomst flijnhardt poedars bij da hand ta hebben. Doos 45 ct Jaarvergadering N.C.L.B. district Oost-Z.-Vlaanderen. Het district Oost-Zeeuws-Vlaan- deren van de N.C.L.B. heeft een goedgeslaagde jaarvergadering te Zaamsiag gehouden onder leiding van voorzitter W. Faas. Op deze bijeenkomst heeft de heer J. Dieleman gesproken over „Historie en ontwikkeling der Christelijke Vakbeweging". De heer D. Bareman sprak over „Drie heerlijkheden in de schep ping", waarin hij het doel der Christelijke Vakbeweging „ver heerlijking van Gods Naam in de arbeid door Hgm gegeven" be- 1 lichtte. Het bestuur van het district is thans als volgt gekozen: W. Faas, j voorzitter; J. Pladdet, secretaris; dhr Riemens, penn.; J. v. Ham, 2e voorz. en P. de Kraker, 2e secr. De behandeling van de begroting voor 1949 door de Middelburgse gemeenteraad was voor veie raadsleden aanleiding tot het stellen van vragen over diverse onderwerpen. De beantwoording van deze vragen bracht echter weinig groot nieuws. Bij de behandeling van de be groting voor het gasbedrijf merk te wethouder L. J. van 't West- ende (K.V.P.) op, dat de kwali teit van het gas thans goed is. De begroting voor"het 'waterleiding bedrijf was aanleiding voor een vraag over de toegang tot het ge meenteterrein aan Oranjezon naar het strand. Vroeger mocht men via een door dit gebied lo pende weg het strand betreden, doch nadien werd dit verboden. Het antwoord was, dat binnen kort weer toestemming zal wor den verleend het gebied te betre den en naar het strand te wande len. Zonder opmerkingen passeer den de begrotingen van het elec- triciteitsbedrijf, gemeentewerken, de reinigingsdienst, het slachthuis en maatschappelijk hulpbetoon. Mr P. van Empel (C.H.) ontdekte juist op tijd dat 4 van f 30.000 f 1200.en niet f 120 was, zo als de begroting van de Gods huizen abusievelijk vermeldde. ALGEMENE BEGROTING. De algemene begroting gaf meer stof tot praten. De heer M. Wattel (A.R.) had bezwaar tegen de aanschaf van een tweede auto voor de politie. Spr. vond één auto en één motor voldoende. De heer J. S. Hoek viel zijn par tijgenoot bij en beiden stemden dan ook tegen het bedrag, dat voor de aanschaf op de begroting voorkwam. Bij de verlichting van de straten vroeg de heer P. Me- Iiefste (A.R.) aandacht voor de verlichting van de buitenwijken. Spr. wees er verder bij de volks huisvesting nog op, dat deze veel te wensen overlaat. Hij wilde nog maals in Den Haag protesteren en daarbij de nadruk leggen op de zedelijke nood. De burgemees ter deelde voorts mede, dat een plan wordt gemaakt om te komen tot verbetering van de graan- beurs. Op een andere vraag van de heer Meliefste deelde jhr Sand- berg nog mede, dat de Nieuwe- poort geen enkele historische waarde heeft en dat de kosten worden opgevraagd om deze af te breken om zodoende een betere toegang tot deze straat te krij gen. Bovendien werd daarbij aan gedrongen op verbetering van het slechte wegdek ter plaatse. De heer A. Flipse (C.H.) vroeg naar het Damplantsoen, doch kreeg te horen, dat Den Haag geen toe stemming wil verlenen. Op een vraag van de heer Schuitema (Arb.) om het bedrag, dat als sub sidie aan de openbare lagere school wordt verstrekt voor de schoolbibliotheken te verhogen. antwoordde wethouder Kögeler, dat alleen bij school J. behoefte bestond voor vermeerdering van het subsidie. Spr. was bereid bij een begrotingswijziging daarin verandering te brengen. DE MUZIEKCORPSEN. De heer B. A. Hesselink (V.V. D.) kwam b(j het punt subsidies aan de plaatselijke muziekcorpsen met een verslag over zijn bevin dingen van de financiële toestand van het Middelburgs muziekcorps. 1 „Wanneer we de exploitatiereke ning nagaan", aldus spr., „dan is het muziekcorps op de rand van het failissement". De Molenwater- concerten kosten iedere keer f 44.50, terwijlf 35.subsidie wordt ontvangen. Voor de mede- I werking bij feestelijkheden wordt niets ontvangen i.v.m. de subsidie van f 750.die jaarlijks wordt 1 uitgekeerd, doch zulke concerten brengen veel kosten met zich mee wegens werkverlet van de leden. Spr. pleitte voor een verhoging van het jaarlijkse subsidie van f 750 tot f 1000.en die voor de Molenwaterconcerten tot f 45. Het voorstel werd aangenomen met alleen de heer A. J. Schot (S.G.P.) tegen. De heer L. J. Breel (Arb.) wilde nu de andere j corpsen in een gelijke positie brengen door het subsidie voor hen met driemaal f 250 te ver hogen. Dit was voor de heer Schot aanleiding te betogen, dat hij niet begreep waarom hiervoor altijd bij de gemeente om subsidie werd aangeklopt. Hij vond dit werk voor particulier initiatief, waarbij men moest trachten zich te be druipen. De heer Luyendijk (en niet I Luyvendijk, zoals abusievelijk in j ons raadsverslag van gisteren jwerd vermeid) stelde hierna voor om het subsidie voor de overige I corpsen met f 230.totaal te ver hogen, waarna de heer Breel f 100 per corps, dus f 300 vroeg. Dit i voorstel werd in stemming ge bracht, waarbij alleen de heren A. J. Schot, M. Wattel en L. J. Geers tegen stemden. Tenslotte keerde de heer Schot zich ook tegen het subsidie voor de jeugdbibliotheek. ONTVANGSTEN. Het enige strijdpunt bij de ont vangsten bleek, zoals te verwach ten viel, de post inkomsten van de kermis. De heer Schof kwam met een voorstel tot schrappen van deze post, hetgeen dus afschaffing van de kermis betekende. Hij werd bij stemming gesteund door de heren M. Wattel, J. S. Hoek, P. Meliefste en J. L. Kögeler, allen A.R. De heer Luyendijk (C.H.) was vóór de kermis onder voorbe houd, dat zou worden toegezien, dat geen mensonterende dingen tentoon zouden worden gesteld. DE AGENDA. Voor de behandeling van de be groting werd de korte agenda af gewerkt. De heer J. van Loenhout kreeg eervol ontslag als leraar aan de Avondschool' voor Nijver- heidsonderwijs en ds M. Enker werd met 15 stemmen tegen ds de Vries 3 stemmen benoemd tot le- iraar in de Hebreeuwse taal aan het Gymnasium. I Alle leden van de commissie tot l wering van het schoolverzuim werden herbenoemd, terwijl ook de voorgedragen leraren voor de Avondschool voor Nijverheidson derwijs hun benoeming- kregen. Na enkele technische opmerkin gen van de heren Hesselink en Luyendijk werd ook de rekening over 1947 goedgekeurd, terwijl op j verzoek van enkele raadsleden aan de van gemeentewege te ver strekken tegemoetkoming bij vrij willige beschikbaarstelling van woonruimte meer publiciteit zal worden gegeven. Na enkele opmerkingen van wethouder J. W. Kögeler, vooral de financiering betreffende, werd besloten tot aankoop van de 60 .stenen noodwoningen over te 1 gaan. DE HAVENS, i Dat de uitbaggering van de ha- vens niet voor de tijd werd voor gesteld bleek uit de opmerk, g van wethouder van 't Westende. Het is ongeveer 35 jaar geleden, dat 'de havens voor de laatste maal werden uitgebaggerd. E_fc uitbaggeren van het kanaal zai voor het grootste gedeelte voor rekening van de Rijkswaterstaat geschieden en het is niet onwa- - schijnlijk, dat deze werkzaamhe den gelijktijdig zullen plaats vin den met het uitdiepen van het ge deelte, dat door de gemeente moet worden uitgebaggerd. De gasprijsverhoging werd met twee cent per kub m. ondervond tenslotte ook geen tegenstand. RONDVRAAG. Na zoveel te hebben gesproken j bleef er voor de rondvraag weinig lover. De heer Hesselink kreeg op een desbetreffende vraag ten ant- i woord, dat de kleedlokalen op het sportterrein zullen worden verbe terd en de heer van Loo, dat de betere uitgang voor de volkstui- nen in de Nadorst zal worden be- keken. Tot besluit vestigde de heer Meliefste de aandacht van B. en W. op het gevaarlijke kruis- punt Herengracht, Seisdam, Seis- j straat, waarbij hij suggesties deed i tot verbetering hiervan, die in overweging zullen worden geno- i men.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4