De dagen van „Woltersom" zijn geteld. Wat gebeurt er met de Midden- standsraad ZO IS HET IN INDIË. Vice dch> deaaice DE „BOLLENRASERNIE VAN FLORA". Samenwerking met Duitsland. GLIM HET RUSSISCHE SCHRIKBEWIND. Russisch hevrydings- comité ingesteld. Het ontbijt voor Uw schoenen De planter werkt weer! En de soldaat waakt! Kriminal-assistent zweeg liever over „England-Spiel". BLOKKADE-VENSTER. Een dure Onderkoning. Maar eerst openhartig spreken! Woensdag 16 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 PROF. VAN MUISWINKE:L: (Van onze Utrechtse correspondent.) Een simpel bericht in de kranten heeft er onlangs mel ding van gemaakt, dat mr A. L M. J. baron van Wijn bergen, die juist tachtig jaar werd, is afgetreden als voor zitter van de Middenstandsraad en dat hij is opgevolgd door prof. dr F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Waaruit bestaat eigenlijk de Middenstandsraad en wat doet hq? Het is ongetwijfeld interes sant iets te vernemen over de werkzaamheden van dit college, dat nu reeds dertig jaar achter de schermen allerlei nuttige ar beid verricht ten dienste van overheid en middenstand. Baron van Wijnbergen zag zich bij de instituering van het col lege in 1919 de voorzittershamer toegewezen om hem tot voor enkele maanden te blijven han teren. Men kon de Midden standsraad eigenlijk niet denken zonder „de rode Baron", zoals men hem in zijn jonge jaren noemde. De heer Van Wijnber gen stamde uit de tijd van Schaepman, wiens adjudant hij was. In rooms-katholieke krin gen vond men zijn sociale op vattingen destijds zeer vooruit strevend getint. Hij leek wel een socialist! Welnu, dat was hij ook. Doch dan op een bijzondere manier. Hij zei: „Wij katholie ken, willen de arbeiders alles geven wat de socialisten hun als goeds beloven, maar de hemel bovendien Toen de Middenstandsraad was gesticht als adviescollege ten behoeve der overheid in aan gelegenheden van de midden stand, kwam men overeen dat alle zaken met gesloten deuren behandeld zouden worden. Bij openbare vergaderingen zou de juiste sfeer ontbreken die no dig was om door vertrouwelijk overleg een advies aan de re gering te kunnen uitbrengen. Revue der vraagstukken. Hoe het dan komt, dat wij over de gang van zaken in de Middenstandsraad precies zijn ingelicht? Elk jaar verscheen een verslag van de werkzaamheden, samengesteld door de heer L. Bückmann te Bussum, secretaris van de Middenstandsraad. Naast baron Van Wijnbergen is dat de enige figuur, die alle dertig levensjaren van de Midden standsraad meemaakte. Zijn jaarverslagen waren een voor beeld voor alle Nederlandse jaarverslagen, merkte de heer Van Wijnbergen op bij zijn af scheid. Inderdaad. Wij hebben zelden met zoveel belangstelling jaarverslagen doorgeneusd. Geen dorre opsommingen, ook geen wijdlopige beschouwingen maar een boeiende revue van de vraagstukken waarmede de mid denstander van 1919 af te ma ken kreeg. Het begint al met een discus sie over „handeldrijven door ambtenaren", een probleem dat in het eerste levensjaar van de Baad aan de orde kwam. Daar na wisselen de adviezen zich in grote verscheidenheid af. Tel kens vraagt de minister 's Raads gevoelen omtrent de een of an dere zaak. Wij lezen hoe door de activiteit van de Midden standsraad in 1926 een wijziging in het ontwerp weeldebelasting wordt bewerkstelligd. Het ca deaustelsel ook heden weer oen kluifje voor het college brengt de middenstand in be roering. De Vestigingswet Klein bedrijf dient zich aan. De jaren waarin de middenstand verteerd werd door concurrentiestrijd staan ook aangetekend in de an nalen van de Raad. Er wordt gewaagd van oneerlijkheid in reclame, van ontduiking der voorschriften betreffende oprui mingen en uitverkopen. Ook nu zijn er vraagstukken genoeg bij detailhandel en am bacht. Ze vinden weerspiegeling in de jaarverslagen van de Mid denstandsraad: winkelsluitings wet, verzekering van kleine zelf standigen, publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Met dat laatste Voortzetting noodzakelijk. Intussen is de lezer nog niet ingelicht over de samenstelling van het college. Ziehier: de Middenstandsraad wordt ge vormd door de drie organisaties van middenstanders, de K.N.M.B., de N.R.K.M.B. en de C.M.B., die elk vijf leden aanwijzen. Deze bonden zenden ook ieder een buitengewoon lid naar de Raad. Afzonderlijk hebben daarnaast nog zitting een vertegenwoordi ger van de minister van Econo mische Zaken, een voorzitter en een secretaris. Nu trad als buitengewoon lid voor de Christelijke Midden-1 standsbond op prof. dr F. L. van Muiswinkel. Toen er een nieu we voorzitter moest komen, achtte men hem de aangewezen man daartoe. Prof. van Muis winkel, die vóór zijn hoogleraar schap directeur was van het Economisch Instituut voor de Middenstand, staat door het hele land bekend als een expert op het gebied van middenstands vraagstukken. Men had moeilijk een geschiktere functionaris kunnen vinden. Hoe zal het nu verder met de Middenstandsraad gaan? Deze vraag stelden wij aan prof. Van Muiswinkel tijdens een onderhoud dat hij ons toestond. Volgens het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zal de Raad in zijn huidige samenstelling verdwij nen. verklaarde de hoogleraar. Toch dient er ten behoeve van het kleinbedrijf iets in de geest van de Middenstandsraad te blij ven bestaan. Ook de te vormen Sociaal Economische Raad zal immers behoefte hebben aan een door de vrije organisaties samengesteld adviescollege in middenstandsaangelegenheden. Over vorm en plaats van zulk een college in de toekomstige publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie kan thans uiteraard nog geen gedetailleerd beeld worden ontworpen. Vast staat slechts, zo verklaar de prof. Van Muiswinkel, dat de dagen van de zogenaamde Wol- terom-organisatie geteld zijn en dat de komende publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zal steu nen op de snel groeiende vrije organisaties van het bedrijfs leven, waaruit de Middenstands raad is voortgekomen. Alexander Kerensky, premier van de voorlopige Russische rege ring na de val van het Tsaren- bewind, heeft tezamen met 24 an dere Russische ballingen te New York een comité ingesteld, dat voornemens is „Rusland van de communistische dictat tur te be vrijden". Het comité, dat de naam „Unie voor de bevrijding van het Rus sische volk" heeft aangenomen, wil een „vrij en waarlijk democra tische Rusland" tot stand brengen. Onder meer maken van het co mité deel uit: Victor Tsjernof, president van de constituerende vergadering, die in 1918 door Le nin werd ontbonden, en Raphael Abramowitsj, de vroegere leider van de socialistische partij, welke thans in de S.U. verboden is. (Ingez. mededeling, advert.) nv glimfabriek overschie Meer dan dertig procent van een gebied te maken, waarin de wereldexport aan rubber kwam ieders recht werd gewaarborgd, uit Indonesië en Sumatra's Oost- waar de wederopbouw in veilig- kust tapte en verwerkte meer dan heid kon geschieden. vijf en twintig procent van Indo- nesië's export. In de maanden van oorlog en jaren van krijgsgevan genschap had niemand aanmer king op de planter. Hij was er even slecht aan toe als de rest en dat vond niemand iets bijzon ders, ook de planter zelf niet. Bij de Japanse capitulatie ston- De planter ging weer naar zijn tabaksonderneming, naar zijn rub- berbossen. Maar al te vaak vond hij toestanden, die hem de wan hoop nabij brachten. Installaties verdwenen, verwaarloosd of ver nield, ondernemingen verwaar loosd of gerooid. Wegen bestonden uit gaten met asfalt aaneengere- den zjj alweer te dringen. Wilden gen, bruggen opgeblazen, wonin- terug naar Deli. Hij herinnerde gen verbrand. zich misschien een stuk nieuwe Zo'n plante- aanplant, dat nu zo wat rijp was Net zo raar als een soldaat. Als voor de tap, zijn handen jeukten het niet zo is, als hij het hebben misschien weer om het fluwelen wil en zoals het zou moeten zijn, tabaksblad te betasten. In ieder dan improviseert hij, dan organi- geval, hij wilde weer aan de slag. seert hij in de juiste zin van het Het is, aldus „Oost en West", i woord, en peutert en werkt hij net in den beginne een naar verhaal.zo lang, tot het in ieder geval het Een verhaal van „beschermde" beste is geworden wat onder de wijken in de stad Medan, van hul- gegeven omstandigheden mogelijk peloos en machteloos toezien, hoe is. Dan kan hij zijn roeping gaan „hun" ondernemingen werden ver- vervullen: produceren. En de waarloosd en verknoeid. planter van heden produceert. Een tijd, waarin hij op de vraag Frascatie kan er van meepraten van zijn vroegere mandoers „Ka- en de rokers overal ter wereld, pan kembali" niets anders kon te-1 De planter werkt weer, mijn- ruggeven dan een handje en een heer! En de mensen, die achter 't Neptune sigaret en als hij erg stuurwiel van hun auto niet lan- optimistisch was een dubieus „Se- ger meer behoeven te luisteren bentar sadja". Daar kon niemand met een bezorgd oor naar het iets aan doen. Wantrouwen over gieren van hun synthetische en weer staken telkens opnieuwbandjes, omdat er weer echte na- ideologisch spaken in het wiel van tuurrubber om hun wielen zit, zij de wederopbouw. kunnen ook in vele gevallen zeg- Tot eindelijk de Negara Suma- gen: De planter Werkt weer mijn- tra Timur werd geboren uit een heer! moedig vertrouwen in Nederland-En wie een boterham smeert en se goede trouw en een krachtig niet meer zo heel erg met de voornemen, gedane beloften na te scherpe kant erop en de botte komen van Nederlandse zijde. kant eraf hoeft te schrapen, pro- gere welvaart weer te gaan her stellen. Troepen, deskundigen op allerlei gebied voor zover nodig enplanters. Het leger zorgde voor de veiligheid voor het schep- punt heeft de Raad zelfs heel j pen van zodanige toestanden, dat veel te maken. I het mogelijk werd van de Negara Het is de Negara Sumatra Ti- fiteert van het werk van de plan- mur bij uitstek, die het bewijs le- ter. Want de planter werkt weer verde dat de „nieuwe stijl" le- mijnheer! vensvatbaar, zelfs voor beide par- j En als U uw handen wast, of tijen pleizierig was. Nederlandse een couponnetje knipt, of een ma- hulp werd aanvaard om de. vroe- nillatros uitlegt, of een kopje thee zet, een lekkere kop koffie geniet. De planter werkt weer mijn heer! En achter die planter in Pen- galengan en in Deli staat een fi guur in grijsgroen. Hij ziet er oud- jong uit en heeft een sten bij zich of een Lee Enfield. Hij sjouwt met Bailey-panelen en. met injectie spuiten en dicht gaten in de we gen. Hij voelt zich maar een dood gewone jongen in een vreemd land. Een beetje verlaten soms en verlegen. En.als men hem hemel hoog prijst is er een vlotte kans, dat Hij zegt: „Geef maar liever een goeie si garet, heb ik meer aan". En hij scheldt op peloppers en kan soms erg rauw zijn en kwaad worden. Hij pikt ook verwaarloos de kinderen op en probeert met de Indonesiër goeie vrienden te worden. Hij kan zijn heimwee uit zingen in mooie molens en Made- lein of in Ole Sioh en Djangan marah beta. Die knaap in 't grijsgroen komt van verre gewesten of uit de eigen het park. Daar was het streek en land. rustiger vond hij. Hij wat is die jongen niet waard? wreef nog eens over z'n Want zonder die jongen? hoofd. De pijn ging al een beetje over. Pier vond het park schitte rend. „Wat zou Geertje geniete", zei hij. „Ze Van gewoonlijk betrouwbare moest 't is wete." Héla! diplomatieke zijde werd in Lon- Het weggetje ging niet den vernomen, dat Engeland Is- verder. Pier kwam voor1 raël de vorige week een nota heeft smal wetertje te'gezonden met de waarschuwing, door PIET VAN'DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 49. De jongen vond, dat die meneer per slot van rekening nog best mee viel. Hij liep als een kie vit naar het café om z'n limonade. Pier ging naar Engeland waarschuwde Israël. een staan. voor kikkerslootje", bromde Pier. „Kiek d'r leit nog een soortement plank in 't waeter. Ik zou wè 's wille wete, oe ik ier noe over moe komme! Zoies eb ik nog nooit gezie, zelfs in de stad nie en daer ebbe ze toch ook vee raere diengers." Juist stond Pier op het punt om te keren, toen er een paar jonge mannen aankwamen. Ze zagen Pier bij het vreemde bruggetje staan. Eén van hen zei: Durft U er niet over meneer?" „Tc Weet nie_ of dat wè vertrouwd is", zei Pier. „Da gekke brug getje leit eélegaer in 't waeter! Dae ka je nie over löpe!" „O jawelzei de andere man. „Dat noemen ze 1 1 Daar kunt U best over." Was dat noe wee j dat Britse troepen in de Trans- jordaanse haven Akaba consigne hadden het vuur te openen op welke strijdkrachten ook, die de Israelisch-Transjordaanse grens zouden overschrijden. Een Israëlisch antwoord op de nota zou Engeland verzekerd heb ben, dat de bedoelingen van de Is raëlische troepen vredelievend een kettingbrug, j waren. Britse officieren moeten Birma verlaten. Zeven en dertig Britse officie ren van de militaire missie te Rangoon hebben bevel gekregen Birma te verlaten, daar premier Thankin Noe de mening is toe gedaan dat zij door hun contact met de oproerige Karens zijn „be smet" zo meldt de „Daily Ex press". De 37 officieren en hun gezinnen samen 48 personen zul len langs de zee en door de lucht naar Singapore worden overge bracht. I>e Groninger kamer van het bijzonder gerechtshof eiste tegen de 37-jarige Duitse kriminal- assistent Arnold Afflcrbaeh een gevangenisstraf van zeven jaar. Verdachte maakte in October 1944 en April 1945 deel uit van twee executiepelotons te Wester- bork en Norg, waardoor vijftien personen om het leven kwamen. Geruime tijd deed hij dienst in Den Haag onder direct commando van Schreieder. Op een vraag van de president hoe het mogelijk was, dat van honderd dertig Nederland se spionnen, die gedropt werden, honderd tien verraden werden, deelde verdachte mede, dat hij hierover liever geen inlichtingen wilde verschaffen. Met betrekking tot het seinen van mededelingen naar Londen door gevangen geno men Nederlandse agenten, zeide verdachte, dat dit niet onder dwang geschiedde. De gearres teerde agenten ontvingen een zeer goede behandeling in Haren, waardoor zij wankelmoedig wer den. Bedrijvigheid in West-Berlijn In het hoofdkwartier van het Britse militaire bestuur te Berlijn is een tentoonstelling geopend on der de naam „blokkade-venster", waarop de producten te zien zijn van 52 firma's in de westelijke sector van de stad. De tentoon stelling is bedoeld om te demon streren hoe de Duitse firma's on danks de blokkade voortgaan met produceren van electrische appa raten, aardewerk, gereedschap pen, boeken, klokken, radio's e.a, Deze producten, waarvan slechts weinige in Berlijn zelf in verkoop komen, worden door de terugke rende luchtbrugvliegtuigen uit de stad gebracht. Nieuw geneesmiddel tegen suikerziekte. Twee artsen, verbonden aan het laboratorium in Bad Rei- chenhall (Amerikaanse zone) dr F. Reischle en dr F. Woiss- man, hebben verklaard, onder de naam „Myrtilin" een genees middel tegen suikerziekte te hebben bereid. Myrtilin is een van phyllin afgescheiden gist- product, dat aangewend kan worden bij de behandeling van insulaire diabetes en van ande re suikerziekten. Myrtilin wordt en wordt als een giftvrij middel voor bloedvorming en voor het stimuleren van de hartwerking beschouwd. Korte Berichten. Kolonel Frank Howley, de com mandant van de Amerikaanse sec tor van Berlijn is gepromoveerd tot brigade-generaal. Amerikaanse vliegtuigen van de luchtbrug hebben drie maal zo veel voorraden naar Berlijn ge bracht als de Britse, zo deelt een Brits overzicht mede. Sinds het begin van de luchtbrug zijn 870.639,7 metrieke tonnen aange voerd. Een Amerikaanse militaire commissie heeft drie vrouwen en vijf mannen, die beschuldigd wor den van spionnage voor de Tsjechoslowaakse geheime dienst, veroordeeld tot gevangenisstraf fen, welke van één tot 18 jaar variëren. Naar het oordeel der commissie waren drie -van hen Tsjechoslowaken. De overigen waren Duitsers of Sudetenduit- sers. Oostenrijk en Hongarije hebben protestnota's uitgewisseld naar aanleiding van recente grensinci denten, zo meldt een Oostenrijks bericht uit Boedapest. Te Hamburg staan 35 personen terecht voor een Duits gerechts hof. Zij worden er van beschul digd deel te hebben genomen aan het in brand steken van de syna goge Harburg en het vernielen van Joods bezit in November 1938. De drie westelijke bezettings- mogendheden hebben hun goed keuring gehecht aan het tot stand brengen van telexverbindingen tussen West-Berlijn en de weste lijke zones van Duitsland voor privé-doeleinden. In de nabijheid van het West- friese eiland Wangeroode is een zandbank, genaamd Oldeooge, thans tot een eilandje uitgegroeid. Op het eilandje, dat ook bij vloed droog blijft, hebben zich veel vo gels gevestigd. Er zal een obser vatiepost voor vogels worden ge vestigd. Te Lissc is een bloemententoon stelling gehouden, waar van een prachtige verzameling narcissen, tulpen, hyacinten In bonte ver scheidenheid te genieten viel. De nieuwste narcis heette „Kar dinaal Mindszenty". Er was ook, meldde de pers, „een rode tulp, voor geen f 1200 te koopEen iets kleinere was wel duizend waard. En de kleinste een f 800. In verband hiermee brengt de „Maasbode" in herinnering, dat lang geleden, in ons land nog ho gere prijzen voor tulpen en hya cinten werden besteed. Niet voor één tulp, enig in haar soort, want dat zou te begrijpen wezen. Maar voor honderden, ja, duizenden tul pen. Het was zo erg, dat men van een „tulpo-manie" sprak. De geschiedenisboeken noemen het verschijnsel: de dwaze tulpen handel (1636—1637), ook wel: „bollenrasernie!" of: „rasernie van Flora!" Om een voorbeeld te geven van de waarde van één enkele bol de „Onderkoning", of „Viceroi" geeft de heer E. Krelage in zijn boek: „Bloemenspeculatie" dit lijstje uit die tijd: gld. Twee lasten tarwe 448 Vier lasten rogghe ..r.558 Vier vette ossen 480 Acht vette verekens 240 Twaelf vette schapen 120 2 oxhoofden wijn (440 L.) 4 tonnen acht guldens bier Twee tonnen boter 192 Duysent pont kaes Een bedde met toebehooren Een pack kleeren Een silveren beecker Somma in alles f 2000 „Doet hier noch bij een schip om alle dese waren te voeren weerdich (waard) 500 guldens so hebt ghy 3000 guldens, om welcke somme de beste tulpbolle niet en is te koopen!" Hieruit blijkt, dat een bol, in die dagen, heel wat mans was maar, 't was dan ook de bol van de Onderkoning. En, vervolgens, dat „de vette verekens" minder hoog werden geschat dan heden ten dagen f30 per stuk. Er staat niet bij: mét of zonder bon nen! Een vet schaap voor f 10 is evenmin aan de hoge kant, terwijl een pondje kaas voor 12 cent er ook de duurte niet aan bracht. „Een pack kleeren" voor f 80 komt dichter in de buurt van de tegenwoordige prijzen, de „silve ren beecker" eveneens! Het gebeurde heel dikwijls, dat de verkoper niet uitsluitend met geld tevreden was te stellen. Soms eiste hij een kales met paarden toe een mantel, zilveren voor werpen, schilderstukken enz.! „Honderden, duizenden guldens werden voor sommige bollen in groei, toekomstige planten dus, besteed. In een enkele stad ging voor meer dan tien millioen om. Armen en gegoeden hoopten in een ommezien rijk te worden!" schrijft professor Blok. Niet alleen te Haarlem, maar ook in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Alkmaar probeerden de „floristen" goud uit de tulpen handel te slaan. In straatliedjes en spotschrif ten moesten degenen, die haer te- genwoordigh laten noemen: flo risten", het ontgelden! Deze lied jes hielden soms een voorspelling in, die in de maand Februari 1637 en later verschrikkelijk be waarheid werd: „Maar als het radt van [avontueren Met Flora eens zal omme slaen, Soo sullen haer kooplieden [treuren, En met Flora te gronde gaen! Soo hoogh als sy nu is geresen, Soo groot sal haren val dan* [wesen". Want in die gedenkwaardige Februari-maand trad een plotse linge daling van de prijzen in, die zich tot eind April voortzette. Mensen uit alle standen, mannen en vrouwen, regenten en burgers, boeren en ambachtslieden, schip pers en voerlui, haalden de strop van hun leven. „Menig huishouden werd bedor ven, menig leven verwoest, méér dan cijfers ons kunnen vermel den", schrijft prof. Blok. Velen, die hun werk in de steek hadden gelaten om „in de bollen" slapende rijk te worden, zagen zich plotse ling van alles beroofd, en tot de bedelstaf gebracht. De regering probeerde nog te helpen, maar kon de geldelijke ondergang van tallozen niet voorkomen. „Zo ein digde de „rasernie van Flora" on der de vervloekingen der honder den, die in hun verwachtingen wa ren teleurgesteld!" Gelukkig bleef het kweken der tulpen voortbestaan. Maar van de soorten, waarin de „floristen" handelden, zijn er, nagenoeg, geen meer over. Wat brengt de radio? Nieuwe handelsovereenkomst tussen Nederland en Italië. Te Rome is een overeenkomst geparafeerd volgens welke het handelsverkeer tussen Nederland en Italië een omvang zal hebben van 18 milliard Lire aan invoer door Italië en een gelijk bedrag aan Italiaanse export naar Ne derland. De overeenkomst heeft een geldigheidsduur van een jaar. Legionairs naar Indo-China. Vijfhonderd manschappen van het vreemdelingenlegioen zijn aan boord van de „Saint Nazaire" uit Oran naar Indo-China vertrokken, aldus werd te Algiers vernomen. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en II u. Nieuws. H1LV. I, (301 M.): NCRV 6.00 Onze Nederlandse Koren en Korp sen. 6.30 Strjdkr. 7.00 Nieuws. 7.15 Prikkebeen. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Engelse les. 8.05 Pro gramma proloog. 8.15 Lydensover- denking. 8.45 Radio Pliiin. orkest. 9.45 Pianoduo André de Raait en Jaques Schutte. 10.15 Viool recital. 10.45 Avondoverdenking. HILV. II, (415 M.)VARA 0.00 Nieuws. 6.15 VARA varia. 0.20 Metropole orkest. 7.00 Lezing. 7.15 Reg. jütz. VPRO 7.30 Voor de jt-ugcKÏ.lö Lezen in de Bijbel. VA RA 8.05 Dingen van de (lag. 8.20 Opera concert door omroeporkest. t>.i0 Klankbeeld. 10.10 Melando en zyn orkest. 10.45 Van boek tot boek. Donderdag 17 Maan. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws. HILV. I (301 M.)KRO 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Muziek houdt fit! 9.40 School radio. NCRV 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO 11.00 „De Zonnebloem". 11.40 Schoolradio. 12.03 Joop Ruiven kamp en Jan Nederpelt. 12.33 Luncnconcert door Amusements orkest. 12.55 Zonnewijzer. 1.25 Artie Shaw en zijn orkest. 1.45 Een programma van afwisseling. NCRV 2.00 Marinierskapel. 2.40 Even onder ons. 3.00 Bekende or ganisten spelen eigen werken. 3.15 Kamerorkest. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Sonate voor viool en piano. 5.00 Het radio jeugdjournaal. 5.30 NCRV koor. HILV. 11 (415 lvi.)VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.15 Ochtend- vana. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Gram. 9.35 Een lied gaat de we reld rond. 10.00 Morgenwijding. 10.45 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Ochtend concert. 11.45 Het dagelijks leven. 12.00 Joop Walvis bespeelt het or gel te Schiedam. 12.30 „De Speel doos". 1.20 Luchtige muziek. 2.00 De toekomst der Nederlandse klederdrachten. 2.15 Solistencon cert. 3.00 Voor zieken en gezonden 4.00 Van vier tot vijf. 5.00 AVRO Kaleidoscoop. 5.20 Welk dier deze week. 5.35 Uit discotheek. 5.50 Reg. Uitz. Wat Dr H. Berkhof vertelde. Dr H. Berkhof heeft onlangs Berlijn bezocht. Hij vertelt er in „Wending" ondermeer het volgende van: „De gezichten van de mensen zijn bijna alle vaal, oud en moe, gezichten van mensen, die al jarenlang onder zware beproe vingen leven.' De Westelijke sectoren, door de Engelsen, Fransen en Amerikanen gecon troleerd, zijn er in zekere zin nog het beste aan toe. Als het weer goed is, kan men dag en nacht het ronken horen van de vliegtuigen in de luchtbrug, die deze sectoren van eten voorzien. Over dit eten hoort men wei nig klagen. Ieder weet immers, hoeveel minder en slechter het eten onder de Russische bezet ting is. Maar de westsectoren vormen een belegerde stad. De ring wordt steeds nauwer toe- Zaterdag zijn de Nederlandse en Duitse deelnemers aan de Nederrijnse havendag door Rot terdams gemeentebestuur ont vangen. Burgemeester Oud sprak in het bijzonder de Duit sers toe. en Hj herinnerde aan de goede betrekkingen tussen Duitsland en ons land voor 1940. Op ïO Mei van dat jaar, zo vervolgde hij, zijn die betrekkingen plotse ling verbroken. Over een schuldvraag valt in dezen niet te twisten. De schuld ligt geheel aan de Duitse kant. Wat Neder land en Rotterdam door deze schuld hebben geleden behoef ik u niet te zeggen. Gij kunt het vanuit de ramen van deze zaal voor uw ogen zien. De diepe wonde, die dit ge slagen heeft, is nog allerminst geheeld. Er zijn er dan ook ve len in Nederland die het moei lijk kunnen verwerken, wan neer Duitsers in ons land wor den ontvangen. Wij in Rotterdam hebben ech ter gemeend, dat wij niet uit sluitend naar het verleden der laatste tien jaren mogen zien. Grotere belangen dan die van Nederland en Rotterdam alleen orderen reeds, dat wij het oog op de toekomst richten. Teza men hebben wij te zoeken naar middelen, die de wereld een ware vrede zullen verzekeren. Voor ieder onzer ligt daarbij als eerste taak het herstel van goede betrekkingen met hen, die de naaste buren zijn. In dit licht hebben wij uw bezoek te zien. Het is een eerste poging tot een voorzichtig aanknopen van banden, die op zo ruwe wijze werden verscheurd. Wil verder 'een nieuwe vriend schap kunnen groeien, dan is een erste vereiste, dat wij open hartig tegenover elkaar zijn. Wij moeten dus niet doen alsof de oorlog er niet was geweest en wij de band, die in 1940 is ver broken, zonder meer zouden kunnen herstellen. De burgemeester vervolgde dan: Hiermede stap ik dan ech ter van het verleden af en wan neer ik dat doe, mag ik er mijn vreugde over uitspreken, dat dit het eerste begin van een nieuwe tijd i*. Moge eenmaal het nieuwe gebouw van vrede en vriend schap verrijzen, dat de plaats zal innemen van het oude, dat in 1940 met zovele andere ge bouwen gewelddadig werd ver woest. Namens de Duitsers zegde de heer F. Greisz, voorzitter van de Kamer van Koophandel Le Keulen, dank voor de ontvangst, waarna hij de beste wensen uitte voor de toekomst van Rot terdam. Nog meer wijzigingen in het bestuur van de Sowjet-Unie. Het praesidium van de Opperste Sowjet heeft weer enkele hoog geplaatste bestuursambtenaren van hun posten ontheven. Nicolai A. Voznessensky werd als voorzit ter van de staatscommissie voor het ontwerpen van plannen en als I plaatsvervangend voorzitter van 'de ministerraad van de Sowjet- Unie opgevolgd door Maxim Sa- boerof, die sinds 1947 plaatsver vangend van de ministerraad is. In de plaats van Iwan Golikoff werd tot voorzitter van het hoog gerechtshof der S. U. benoemd Anatoli Volin. Pyotr Popkof werd ontslagen als lid van het praesidium der Opperste Sowjet. Reeds eerder was hij ontslagen als burge meester en partijleider van Le ningrad. Verder werden verschillende wijzigingen gebracht in de organi- j satie van de ministeries. Door deze reorganisatie worden ver schillende ministeries samenge voegd, waardoor het totaal aantal aanzienlijk wordt ingekrompen. Moeder verborg zoon voor de wereld. Morgen moet in Boston (Amerika) een vrouw terecht staan die tien jaar lang een jongen in een kamer heeft op gesloten omdat dit kind niet wettig was en zij zich de schande wilde besparen. De jongen, die thans 14 jaar oud is, ontsnapte gisteren en kwam, omdat hij eruit zag als een wild beest in handen van de politie tereclK. Zijn haar hing tot op zijn schouders en hij Jiep, gekleed in een oude jurk, op blote voeten over straat. De wilde jongen kon de po litie maar weinig vertellen. Hij sprak zeer gebrekkig, bleek nog nooit een appel of een si naasappel te hebben gezien en vroeg, toen hij een kat zag, „wat is dat?" gehaaid. Dit feit beheerst de gesprekken en daden en stelt het leven onder een bijna on draaglijke spanning. Aan de grenzen is scherpe controle. Wee dengene, die pro beert wat aardappelen of brand stof naar binnen te smokkelen. De Russen leveren ook geen eiectriciteit meer, zodat in de Westelijke sectoren de eiectri citeit nu streng gerantsoeneerd is. Er zijn wijken, waar men alleen 's nachts licht heeft. Naast het gebrek aan kolen (die over de luchtbrug niet in voldoende hoeveelheid kunnen worden aangevoerd) is vooral de don kerheid in deze wintermaanden de schrik der West-Berlijners. Intussen beraamt de Rus al weer nieuwe plannen. In de eigen sector voert men een nieuw persoonsbewijs in, om de bewoners der andere sectoren te kunnen weren. En waarschijnlijk zullen binnenkort ook de door de Russen gecontroleerde stads- treinen niet meer naar het Wes ten mogen rijden. Zo wordt de belegering steeds scherper. En toch de verkiezingen hebben het nog weer eens dui delijk bewezen aan deze toe stand geven de Berlijners verre de voorkeur boven het leven onder het Russische schrik bewind. Daarmee heeft men immers in de eerste maanden na de capi tulatie voldoende kennis ge maakt. En de familie en ken nissen in de Oostzone geven wel de nodige inlichtingen over de ontwikkeling tot vandaag toe. Huis na huis werd in de eerste weken leeggeroofd. Huis aan huis werden de vrouwen en meisjes aangerand. Men moet deze dingen van ooggetuigen horen, om ze in hun verschrik king enigszins te kunnen na voelen. Nu wordt de zone beheerst door een wijd vertakt en zeer grondig werkend spionnage- systeem. Wie de hem toegedach te rol niet of slecht vervult, gaat naar de concentratiekampen, naar de Oeral of naar Siberië. Zonder vorm van proces. Men verdwjnt eenvoudig. Meestal horen de nabestaanden niets meer. Het eten is onvoldoende en de sociale toestanden zijn ont stellend. De verdeling van het groot-grondbezit heeft op zulk een wijze plaats gehad, dat het meer bestaansonzekerheid ge schapen, dan weggenomen heeft. Een onophoudelijke proletarise ring heeft in het Oosten plaats. Velen hebben nog maar één ideaal: niet op te vallen bj de Russen en bij de Duitse com munisten, die een kleine boven laag van profiteurs vormen. Want wie opvalt, loopt gevaar". Ziehier iets van de Russische zegeningen waarvan de commu nisten ook ons volk willen laten profiteren. K.L.M. heft Bazellijn op. De K.L.M. heeft besloten haar luchtlijn naar Bazel met ingang van heden op te heffen. De reden is het onvoldoende aantal passa giers op deze dienst, hetgeen een lonende exploitatie onmogeljk maakt. De K.L.M. was de enige maatschappj, die van Schiphol naar Bazel vloog en wel driemaal per week op Maandag, Woensdag en Zaterdag. Passagiers, die naar Bazel moeten, kunnen desgewenst met het toestel naar Zurich vlie gen en de reis naar Bazel per trein voortzetten. De Swiss-Air onderhoudt geen binnenlandse dienst tussen Bazel en Zurich.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3