Rauter verklaarde de Nederlandse Joden vogelvrij. ]3rovinri&^/» „Ich habe es nicht gewuszt". Dr Max Euwe terug uit Amerika. Ook Utrecht heeft een actisve Zeeuwse vereniging. Hü was met de kampen op de hoogte. Ruim twee millioen voor het Kankerbestrpngsfonds. Nieuwe nota van Sowjet- ünie aan Zweden. Senaatscommissie keurt wetsvoorstel inzake de Marshal-hulp goed. De polder- en waterschaps lasten in Zeeland. „Ons Zeeland" telt 200 leden. Woensdag 16 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Gesprekken in de cel met Rauter. (I) „Op 15 October worden de «Toden in Nederland vogelvrij verklaard", zo schreef Rauter op 24 Sep tem be, '42 in een geheime brief aan de Reichsführer-SwS. und chef der Deutsche Foiizei, Heinrich Himm- ler, en hij vervolgde: „Dan begint een grote politieactie, waarbij niet alleen Duitse en Nederlandse politieorganen, maar ook de gezamen lijke afdelingen der N.S.D.A.P., de organisaties van de partij, van de N.S.B., van de weermacht betrokken zullen worden. Iedere Jood, die ergens in Nederland wordt aangetroffen, wordt naar de grote Jodenkampen overgebracht. Dus kan geen enkele Jood zonder voor keurstempel zich meer in Nederland vertonen". „Tezelfdertijd maak ik een begin met publicaties, waarjp ik bekend maak, dat het vermogen van Ariel's die Joden verstopt ge houden of over de'grens gesmok keld hebben, of die p.b.'s vervalst hebben, in beslag wordt genomen, en dat de daders naar een con centratiekamp worden gestuurd dit alles om de vlucht van Jo den, die in grote omvang begonnen is, te voorkomen. De nieuwe hon derdschappen van de Nederlandse politie gedragen zich inzake de Jodenkwestie uitstekend en ne men dag en nacht honderden Jo den in hechtenis. Het enige ge vaar, dat hierbij optreedt, is de omstandigheid, dat hier en daar een der politie-agenten wat al te ver gaat en zich verrijkt met Joods bezit. Ik heb bevolen, dat de bepalingen van het S.S.- und poli- zeigericht ten overstaan van de volledige honderdschap voorgele zen worden. Het Jodenkamp Westerbork is al helemaal gereed, het Joden kamp Vught zal 10 15 October klaar komen". Toch onkundig! Tijdens zijn proces beweerde Rauter, dat hij van het lot der gedeporteerde Joden tot rta de Duitse capitulatie onkundig was gebleven. Hij zeide er voor het eerst van gehoord te hebben in de gevangenis te Arnhem, waar prof. Posthumus en drs de Jong het hem hadden verteld. Over dit gesprek schrijft drs de Jong het volgende: Tijdens ons onderhoud met Rau ter, op 3 April 1947, in de gevan genis te Rotterdam, confronteer den wij Rauter voor de eerste maal in onze gesprekken met het lot der Nederlandse Joden, die op zijn bevel opgejaagd, opgesloten en gedeporteerd waren. Fragmen ten uit zijn brieven werden hem getoond en passages werden voor gelezen uit een toespraak, door hem in 1943 gehouden, waarin hij de S.S. tot onbarmhartig optreden aanmaande. „Ik wist het niet". „Ich habe es nicht gewuszt". „Maar hebt u zich nooit afge vraagd, wat het lot zou zijn van al die zuigelingen en ouden van dagen en invaliden, die u midden in de winter in goederenwagons naar Polen liet rijden?" vroeg prol. Posthumus. „Es war Krieg". „De mensen, die in 1942 door gezonden werden, waren op het eind van het jaar bijna allemaal al dood. Wanneer de trein Wes terbork verliet, gingen de mensen hun dood tegemoet. En die rege ring van u, deze heren wilden de wereld regeren. Begrijpt u nu misschien de alschuw, die wij al len voelen, en de schuld, die op 't Duitse volk rust?" Rauter zweeg. Een bedremmeld zwijgen. Voor het eerst. „Sie haben einer schlechten Sacbe gedient". In de stilte viel slechts één woord van Rauter's Tippen: „Schicksal Rauters „geestelijke eksterogen". In gesprekken, die de beide ver tegenwoordigers van het Rijks instituut eerder met Rauter hadden gevoerd, hadden zij enkele malen vluchtig over de deportatie der Joden in concentratiekampen gesproken. De volgende passage „Koningin Wilhelminafonds" thans gesticht. Dinsdag had de officiële op richting plaats van het „Konin gin Wilhelminafonds". Bij het passeren van de Stichtingsacte, die werd verricht door Notaris Van Riel, waren vele officiële personen tegenwoordig. Als lasthebber van H. K. H. Prinses Wilhelmina trad op bij de Stichting burgemeester d'Ailly van Amsterdam. Uit de acte blijkt, dat tot op heden 2.081.127,51 gulden bijeen werd gebracht voor het fonds ter bestrijding van de kanker, dat Koningin Wilhelmina t.g.v. haar vijftigjarig regeringsjubi leum werd aangeboden. Dit be drag is thans door burgemeester d'Ailly, als voorzitter van het comité overgedragen aan dé Stichting „Koningin Wilhelmina fonds". H. K. H. Prinses Wilhelmina is regentes van de Stichting of een door haar aan te wijzen persoon. De opvolger wordt aan gewezen bij testament of nota riële acte. Het bestuur bestaat uit zes leden en een voorzitter. Het bestuur wordt bijgestaan door een commissie van advies, be staande uit 7 tot 11 deskundi gen. De gezondheidsraad wijst deze leden aan. Nog steeds ko men er bijdragen binnen. Zo werd Dinsdag nog een cheque ontvangen van de Nederlandse Vrouwenvereniging in Australië. komt voor in de indrukken, die drs de Jong na afloop vaij het vierde gesprek op schrift stelde: „Het is net o£ je Rauter op zijn geestelijke eksterogen trapt, wan neer je hem iets vraagt over het voor hem zo pijnlijke punt: de de portatie en uitmoording der Jo den, Gisteren bijvoorbeeld, vertelde hij van de mannen van de Ord- nungspolizei die met de Joden- transporten meegingen naar een kamp in Silezië. „Weet u de naam?" hij zei van niet. „Auschwitz". „Ach ja". Hij loog m.i. Ik vroeg hem toen, of hij die bewakers wel eens ge vraagd had naar het soort kamp waar die honderdduizend mensen afgeleverd werden. Nooit. Of hem dat niet interes seerde? Nee, hij had er niet naar gevraagd. „Ich wusste ja gar nicht dass all die leute dort vergast wurden". Daar vroegen we hem toch he lemaal niet naar. Maar hij vond het nodig, zich „im voraus" te verdedigen. Verdacht" Rauter is ter dood veroor deeld en de beperking, die c'1 vóór zijn proces bestond oiii ruchtbaarheid te geven aan het vele bezwarende mate riaal dat tegen hem bijeen gegaard was, is thans wegge vallen. Wij kunnen daarom overgaan tot publicatie van enkele artikelen over persoon en daden van deze destijds zo machtige leidende figuur uit het Duitse bezettingsap paraat. Het materiaal daartoe is ons verstrekt door het Rijks instituut voor Oorlogsdocu mentatie te Amsterdam, dat te Berlijn in de persoonlijke correspondentie van Rauters chef, Himmler, een groot aantal brieven van Rauter aantrof, en copieerde. Boven dien roerden ttuee vertegen woordigers van het Rijksin stituut, prof. mr N. W. Pos thumus en drs L. de Jong, begin 1947 dus nog voor zijn berechting urenlange gesprekken met Rauter m diens cel, waarbij Rauter vrijelijk aan het woord werd gelaten. De Sow jet-Unie heeft eergister avond een nieuwe diplomatieke nota aan Zweden gezonden, waar- j in erop wordt aangedrongen, dat de Zweedse politie ophoudt Sow- jetburgers, die naar de Sowjet- Unie willen terugkeren, te vervol gen. j Zweden wees reeds eerder soortgelijke besehuldigingen van de hand. In de nieuwe Sowjet nota wordt gezegd: „Het is duidelijk, dat de poging van het Zweedse ministe rie van buitenlandse zaken om de onwettige acties van de Zweedse politieautoriteiten te rechtvaardi gen onhoudbaar is". De nota werd strijdig met de diplomatieke gewoonten door de Sowjet ambassade aan de pers be kend gemaakt, voordat zij aan de Zweedse regering werd overhan digd. In October van verleden jaar verklaarde Rauter tijdens de be handeling van zijn zaak voor de Bijz. Raad van Cassatie, dat hij nimmer geweten had welk lot de Joden na hun deportatie wachtte. „Ik herinner mij," zo zeide hij, „dat professor Posthumus en de heer De Jong in Arnhem bij mij waren en mij vertelden, dat 6 \h. millioen Joden vergast waren. Toen heb ik ze met. open mond aangekeken en ze niet geloofd". Hij verloor 60 van de partijen. 1500 I gewonnen. Ongeveer 60 van de 1500 partijen verloor ik, de rest van de 15 pet werd remise. In de rooksalon van de „Noor- gen resultaat dat alleszins be- dam" van de Holland-Amenka vredigend is. Men speelt daar Lijn maakte een A.N.P.-redac- teur gistermorgen in alle vroeg te een praatje met dr Max Euwe, die van zijn tournee in Amerika is teruggekeerd. Hij zag er op gewekt uit, zeker niet als iemand die het nodig oordeelt een tijdje rust te gaan nemen. „Waarom ik mijn tournee heb afgebroken en niet aan het tour- nooi van Mardel Plata deel neem? Het antwoord daarop is vrij eenvoudig. Ik vond het zeer onverstandig er heen te gaan. Een soortgelijke stommiteit, om vlak na een simultaanperiode een tournooi te gaan spelen, had ik al eens meer uitgehaald. Bei de speelwijzen vereisen een andere instelling. Bij simultaan moet je vlug een besluit nemen, terwijl je op een tournooi ge lijkwaardige tegenstanders ont moet, die je als 't ware dwingen grondig na te denken In dit geval was ik met 1500 partijen achter de rug niet fit genoeg meer en bovendien aan iets an ders gewend, en om dan weer een maand in Argentinië te gaan zitten, waar voor mij niet veel te halen viel.... Natuurlijk, het is een goed tournooi, maar als je niet eens de allersterksten ontmoet en toch niet goed op dreef bent, is het risico te groot. Zoals gezegd heb ik dat al eens meer gedaan en toen ging het mis. Daarom heb ik afgeschre ven." „Mijn resultaten op dit tour nee?" „Ik heb in totaal 85 pet niet beter maar ook. niet slech ter dan in Europa." „Doet u nog mee aan het fi- naletournooi der grootmeesters?" Nou en of", zei dr Euwe lachend De Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft haar rapport gepubliceerd over het wetsvoorstel tot voortzetting van het plan-Marshall. Zij beveelt daarin aan dit wetsvoorstel aan te nemen en voor de landen van het plan-Marshall een bedrag van 1150 millioen dollars toe te staan voor de periode April tot en met Juni 1949 en 4280 millioen dollars voor het daarop volgende jaar, In haar rapport somt de com missie het succes op, dat het Plan-Marshall totdusverre 'heeft gehad en zegt zij, dat dit jaar de i deelnemende landen nog dichter moet brengen tot het bereiken van de grote idealen van ge meenschappelijk welzijn en vre de, die in het herstelprogram vervat zijn. Wat betreft de strategische materialen dringt de commissie aan op de aanvaarding van een amendement, dat voorziet in grotere productie van strategi sche materialen in overzeese ge bieden en de overdracht daarvan aan de V.S. De commissie heeft aanbevolen het bedrag van 940 millioen dol lars voor Engeland geheel toe te staan. Zij zegt, dat zij de Britse maar beslist. „Ik heb er echt zin behoe{te^ hee{'t onderJzocht in >t m Het is juist met het oog op licht van een verklaring van de nat panHinaarcrniirnnni Hat Lr dat candidaatstournooi, dat ik Mardel Plata heb laten schie ten. Vermoedelijk vindt het can didaatstournooi in September plaats in Buenos Aires. In die tussentijd zal ik hier wel sean ces geven en ook staat er nog een tournooi in Denemarken op het programma, maar .voorname lijk wil ik gaan trainen. Moge lijk staat er nog een match met Lodewijk Prins voor de deur, maar dat hangt van de Schaak-1 staan bond af." I Britse parlementaire ondersecre taris voor Buitenlandse Zaken, Christoopher Mayhew, op 23 Fe bruari j.l., waarin gezegd werd, dat het Britse herstel vrijwel voltooid was. Gezien het catastro fale effect, dat een reactie in een zo belangrijk land als Enge land op het gehele EEuropese herstel zou hebben, beveelt de commissie de Senaat aan, het ge hele gevraagde bedrag toe te In de wet van 1870, die o.m. de verhouding regelde tussen het Rijk en de Provincie Zeeland om trent de dekking van de tekorten der calamiteuze polders in Zee land, werd bepaald, dat het Rijk tweederde en de Provincie één derde van deze tekorten voor hun rekening namen. In een kortgeleden van kracht geworden afzonderlijke wettelijke regeling, ontwerpen door de Com missie-Oud, wordt bepaald, dat de Provincie een zodanige subsidie zal ontvangen over de jaren 1948 en 1949, dat zij niet meer dan één vijfde dezer tekorten zal hebben te dragen. Deze regeling eindigt dus op I Januari 1950 en het is de vraag wat dan moet gebeuren. Door de wijziging van het verhoudingscij- fer drukt nu jaarlijks een mindere last van f140.000.op het pro vinciaal budget. Intussen is een rapport versche nen van de hand van ir. R. van Hees, consulent voor. Grond- en Pachtzaken voor Zeeland, in welk rapport duidelijk de grote stijging van de polder- en waterschapslas ten in Zeeland tot uitdrukking komt. Mede in verband met de daar uit te trekken conclusies moet nu een beslissing genomen worden, welke richting men in Zeeland zal moeten inslaan, die van de z.g. dijkringen of die van de samen voeging van polders en water schappen. In beide gevallen zullen de lasten over een breder vlak worden uitgesmeerd. Uiteindelijk zal echter op het gehele gebied een grotere last moeten worden gelegd. Men denke alleen slechts aan het feit, dat de gulden van 1870 nu eenmaal niet meer de zelfde waarde heeft als die van 1949. Het wachten is thans op het rapport van de commissie, die de kwestie der dijkringen bestudeert en die onder leiding staat van de heer J. M. Bommel van Vloten te Goes. Wij vernemen tenslotte nog, dat deze materie ook in studie is ge nomen door de Unie van Water schapsbonden, wier rapport met belangsteliing wordt tegemoet ge zien. Naturalisatie I avonds uit school komen, van Terneuzenaar. Maandagavond vielen er weer eens slachtoffers en een agent Bij de Tweede Kamer is inge- van politie stond ijverig te note- diend een wetsontwerp tot natu-|ren. jammer dat aan de andere rahsatie van 21 personen, o.vv. de j kant van de plaats waar hij in 1897 te Terneuzen geboren M.stond een tweede groep gevaar E. Stockman. Deze bezit de Bel- voor 't verkeer en bovenal voor gisehe nationaliteit^ doch heeft de voetgangers opleverde. zijn gehele leven in Terneuzen ge woond. Hij is met een van huis uit Nederlandse vrouw getrouwd. Concours Zeeuwse Zangers- bond „Zang Veredelt" op 18 Juni. Het zangconeours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" wordt dit jaar te Goes op Zaterdag 18 Juni in het Schuttershof gehouden. Als gastvrouwe treedt op het ge mengd koor „Ari et Amicitae" te Goes. MIDDELBURG. Jaarvergadering Centrale A.R.- Kiesvereniging. Zaterdagmiddag hield de Cen trale A.R. Kiesvereniging Mid delburg haar jaarvergadering in het gebouw C.M.J.V., Singelstr. o.l.v. dr K. Huizenga. De voorzit ter wees in zijn openingswoord op de vele gevaren die ons nati onaal en internationaal omringen en spoorde aan tot gelovig vol harden in de moeizame strijd. De secretaris de heer J. de Wolf bracht het jaarverslag uit en memoreerde de uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer. A, Geschiere J. Hz. gaf het fi nancieel verslag, dat een batig saldo aantoonde. Als bestuursleden werden her kozen J. S. Hoek van Middelburg en C. J. van Burg van St Lau rens. Tot afgevaardigden naar een eventueel te houden deputa- tenvergadering werden gekozen W. Maas van Vrouwepolder pri mus en J. Bosselaar van Aagte- kerke, secundus. Naar het Cen- tralen Concent P. Boone, dr K. Huizenga en J. S. Hoek en 'm 't Prov. Comité P. Boone, dr K. Huizenga en J. de Wolf. Medegedeeld werd dat de kwestie Middelburg-'t Zand door het Centraal Comité om advies zal worden doorgegeven aan het Prov. Comité. Momenteel wordt de Zandse Kiesvereniging als zelfstandige kiesvereniging er kend. Bij de rondvraag werden verschillende interne zaken be sproken. De heer P. Boone ein digde met dankgebed. Op de bon- De leerlingen, die per fiets de avondschool voor Nijverheids onderwijs bezoeken schijnen niet Er zullen nog wel meer bonne tjes worden uitgedeeld, als dit niet verandert. Winkelweek op komst. Sedert 1 December j.l. staat de Burgactie niet meer alleen. De winkeliers van de Langeviele en Pottenmarkt hebben eveneens besloten een cn ander samen te gaan doen. Er werd contact ge zocht met de Burgactie, daar net geenszins in de bedoeling van de middenstanders van beide stra ten ligt elkaar zoveel mogelijk te beconcurreren. Deze samenspreking heeft tot gevolg gehad, dat men besloot tot het organiseren van een win kelweek voor beide straten op 6, 7, 8 en 9 April a.s. Zowel de Langeviele als de Burg hebben een programma ontworpen, dat zal worden uitgevoerd, deels in samenwerking. Zo zal er o.m. op genoemde dagen muziek zijn in beide straten, terwijl natuurlijk een attractieve wedstrijd, waar aan het publiek kan meedoen, is ontworpen. Wat dit precies zal worden wilde men ons nog niet verklappen, doch verdere publi - caties zullen binnenkort volgen. Men heeft deze winkelweek in het voorjaar moeten houden, daar het niet uitgesloten is, dat de vereniging „Handelsbelang" in het najaar voor de gehele stad een winkelweek zal organiseren. In ieder geval is het een prij zenswaardig initiatief, waardoor de middenstand in de hoofdstad weer eens in het middelpunt van de belangstelling komt te staan. Ned. Reis Vereniging. In de bovenzaal van het Schuttershof hield de heer B. v d. Wey uit Bergen op Zoon Maandagavond een lezing voor de leden van de afd. Walcheren van de Ned. Reisvereniging over „Tirol en Vorarlberg". Deze le zing werd toegelicht met tal van gekleurde lantaarnplaatjes. Na afloop van de lezing werd de heer v. d. Wey een boekwerk over Zwitserland overhandigd als dank voor het gebodene. In het tweede deel van 4e avond werd een ledenvergade ring gehouden. In verband met de bestuurs verkiezing kwam enige wijzi ging in het bestuur, dat nu als te weten of althans te doen of ze j volgt is samengesteld: A. Buy- niet weten, dat de verkeersregels terse, voorz., J. B. Rosenboom. ook voor hen gelden als zij des secr., G. Schippers, penningra., Volgend jaar zullen de Zeeuwen in Utrecht feest vieren. Immers op 26 Februari 1925 werd door een kleine groep Zeeuwen in deze stad een Zeeuwse vereniging op gericht onder de naam van „Ons Zeeland". Sedert die tijd is de vereniging gegroeid en een ledental van 200 is bereikt. De in Utrecht wonende Zeeu wen zijn niet alleen actief wat hun eigen vereniging betreft, maar ook landelijk. Utrecht is 't middelpunt geworden voor het contact met de Zeeuwse vereni gingen, die overal in ons land verspreid zijn. „Nieuwelingen". De vereniging heeft ertoe mee gewerkt, dat vriendschapsbanden zijn gesmeed, die zonder haar zeker niet tot stand gekomen zouden zijn. Dit is voor een Zeeuw buiten de provincie zeer belangrijk en men constateert regelmatig, dat het hen, die zich in Utrecht vestigen, en worden uitgenodigd kennis te komen ma ken, goed doet een dergelijke kring van mensen te ontmoeten. Er blijken altijd wel enige men sen te zijn, die de nieuweling kennen, hetgeen prettig aandoet. Bijeenkomsten. Vanaf September tot Mei komt men regelmatig maandelijks bij een, terwijl in de zomer fiets- en wandeltochten worden georgani seerd. De wintermaanden zijn nu eenmaal de vergadermaanden bij uitstek en de vereniging beschikt over een zang- en een toneel club. Zoveel mogelijk worden Zeeuwse stukjes opgevoerd en Zeeuwse liederen ingestudeerd, terwijl men op de bijeenkomsten toont, dat men het Zeeuwse di alect nog niet is verleerd. Het is begrijpelijk, dat men door de aanwezigheid van mensen, die uit alle delen van Zeeland komen een keur van dialecten te horen krijgt. Behalve de toneel- en zangavonden zijn er ook bijeen komsten waarbij over de Zeeuw se cultuur wordt gesproken. Verder zijn er nog de zgn. contactavonden, die meer bedoeld zijn als een gezellige conversatie, waarbij onderling enkele spelen worden beoefend. Het spreekt vanzelf, dat op dergelijke bijeen komsten heel wat oude herinne ringen worden opgehaald. Actie voor Zeeland. Natuurlijk hebben de Zeeuwen in Utrecht meegeleefd in de meegeholpen aan de actie van jde Utrechtse vereniging Lombok, I waarbij veel voor Westkapelle is gedaan. Verder is er van alle i Zeeuwse foto's waarover men in Utrecht beschikte een tentoon stelling gehouden en hoewel de j entrée vrij was, bleek de bus, j waarin giften voor Zeeland kon tden worden gedeponeerd, veel te t bevatten. Het zodoende bijeengebrachte bedrag is in overleg met de diver se autoriteiten afgedragen aan de burgemeester van Breskens èn be stemd voor de kleuterschool in die gemeente. Daarna is nog een in zameling van boeken gehouden voor de dorpsbibliotheek van Rit- them. Ongeveer 5J0 goede boeken konden keurig gekaft worden ver zonden. Utrecht is een garnizoens plaats, zodat ook tal van Zeeu wen er in militaire dienst zijn. Deze militairen worden op de bijeenkomsten uitgenodigd, ter wijl een dames-comité is ge vormd, dat de ZeeuweA, die in een hospitaal verblijven, gaat op zoeken. De jongens worden dan met een aardige attentie verrast, hetgeen door hen zeer op prijs wordt gesteld. In klederdracht. Slechts enkele Zeeuwen In Utrecht beschikken nog over een Zeeuws costuum. Deze eostuums worden steeds in ere gehouden en gedragen op de bijeenkomsten. Jammer genoeg z(jn deze eostuums niet helemaal volledig en zou men gaarne op de Zeeuwen in de provincie een beroep doen ter aanvulling van het tekort. Wellicht heeft iemand door af schaffing van het costuum iets over, dat hij of zfj ter beschikking van de Zeeuwen in Utrecht wil stellen. Eén en ander is temeer be langrijk, daar de Zeeuwen ook contact onderhouden met soort gelijke verenigingen uit andere provincies, zodat op gecombi neerde bijeenkomsten de kleder drachten veel belangstelling trekken. Tenslotte vroeg de voorzitter de heer M. de Meyons een be roep te doen op hen, die zich uit onze provincie in Utrecht vesti gen. De Zeeuwse vereniging wil graag contact opnemen met hen, die hun woonplaats in Utrecht kiezen of pas gekozen hebben- Wij geven op deze wijze dit ver zoek gaarne door. en mej. H. A. van Visvliet. Als afgevaardigde naar 4e algem. vergadering der N.R.V. werd gekozen de heer A. Buy- terse, terwijl mej. van Visvliet de afd. Walcheren in de raad van afgevaardigden zal verte genwoordigen. Uit de jaarverslagen bleek, dat op 1 Januari van dit jaar 390 leden waren ingeschreven. Er werden in 1948 vijf lezingen gehouden, terwijl een drietal tochten werd gemaakt. VLISSENGEN. Drukkerij v. d. Velde herbouwd. Gisteren is de drukkerij van de fa. v. d. Velde, waar tevens de kantoren van de P.Z.C. zijn onder gebracht, en die bij het bombarde ment in 1944 werd verwoest, op nieuw in gebruik genomen. Van de gelegenheid die de herbouw bood is gebruik gemaakt om alles te moderniseren en aan te passen aan de eisen van de tijd. Het ge heel maakt een voortreffelijke in druk en is een sieraad voor dit deel van de Walstraat. GOES. Doorlichting en masse. Bij de Ned. Spoorwegen is men deze week begonnen met het doorlichten van het spoorwegper soneel en de huisgenoten, die in Zeeland wonen. Het onderzoek, dat verplicht gesteld is voor het personeel, ge schiedt met een eigen Röntgen toestel der N.S. Nog geen opvolger van Adr. Kousemaker. De heer P. Post uit Breda, die in aanmerking zou komen voor de door het vertrek van de heer Adr. Kousemaker openvallende plaatsen van organist in de Ned. Herv. Kerk, dirigent van het Ned. Herv. Kerkkoor, het Chr. Gemengd Koor en de muziek gezelschappen „Hosanna" te Goes en O.K.K. te Wemeldinge, heeft zich teruggetrokken. Een pluim voor 's-Gravenpolder. Onbekend maakt onbemind, luidt een oud spreekwoord. De waarheid van dit gezegde bleek wel uit de resultaten, die men in 's-Gravenpolder boekte bij een ledenwerfactie voor de Stichting „Vrederust", uit gaande van de Ver. tot Chris telijke verzorging van Krank zinnigen in Zeeland. Jarenlang telde deze vereniging slechts 11 contribuanten in 's-Graven polder. Men wist eigenlijk niets van „Vrederust" af. Nu echter is het anders. Huis aan huis werd een circulaire verspreid, waarin aangedrongen werd op het verlenen van steun aan de vereniging. Later ging men persoonlijk het antwoord opha len. Nu men hiermee bijna ge reed is, blijkt dat ruim 300 ge zinnen thans de vereniging wil len steunen. Een prachtig resultaat. OVEZANDE. Schutterij-concours. Dezer dagen heeft de Ovezand- se Sociëteit „Zeelandia" een con cours gehouden, waaraan 26 schutters deelnamen van 10 ver schillende sociëteiten. De heer J. Vermeule van St Sebastiaan te Heinkenszand wist drie pry- I zen in de wacht te slepen, n.l. de hoofdvogel, le zijvogel en 2e klep. Verder was de uitslag als volgt: le klep C. Bek, Soranus, Heinkenszand; 3e klep P. Schreurs, Zeelandia, Ovezande; 2e zij vogel G. Vereijke, Zorg vliet, Ellewoutsdijk; le boven ka! M. Koens, Spes Nostra, Ove zande; 2e bovenkal P. Drijdijk, St. Sebastiaan, Heinkenszand; 3e onderkal J. Smallegange, Elle woutsdijk; 4e onderkal H. de Jonge, Zeelandia, Ovezande. De meeste kleine vogels werden ge schoten door A. van Zunderen, Spes Nostra, Ovezande. KAPELLE. Jaarvergadering C.J.M.V. Vrijdag- en Zaterdagavond hieid de C.J.M.V. „Obadja" haar 58e jaarvergadering in haar gebouw, o.l.v. de heer J. Burger. Na een voordracht volgde het jaarverslag van de secretaris. Met een projectielantaarn werd het werk onder de militairen toe gelicht. De zeven in Indonesië verblij vende leden kwamen stuk voor stuk op het witte doek. Na de pauze werd een ernstig toneelstuk opgevoerd in 5 bedrij ven, getiteld: „Kaf tussen het ko ren". Vrijdagavond hield ouderling Glas een dagsluiting en des Zater dags ds Jebbing. VROUWENPOLDER. Landbouwbelang vergaderde. De landbouwvereniging „Land bouwbelang", plaatselijke afde ling van de Z. L. M., vergaderde in café Duvekot, onder leiding van de voorzitter, de heer J. Francois. In 't bijzonder kon hij verwel komen burgemeester Kodde van Zoutelande en B. W. van Vrouwepolder. Spreker was burgemeester Kodde, over „De ruilverkaveling van Walcheren". Op zeer uitvoe rige wijze behandelde hij de Herverkavelingswet Walcheren, gelijk hij dat reeds in meerdere plaatsen had gedaan. Uit het zeer aandachtige ge hoor concludeerde de voorzitter, dat sprekers rede ook hier zeer werd gewaardeerd. Verschillen de gestelde vragen werden dom- burgemeester Kodde beantwoord De voorzitter dankte hem vo„r zijn betoog en beval de Vereni- j ging in ieders belang aan. YERSEKE. Aanbesteding. Ten behoeve van de heren J. i Lindenberg en J. Joossen werd door de architect J. C. van den Hout aanbesteed twee woonhui zen. Laagste inschrijvers waren: Fa W. Dronkers. Yerseke en v. d. Velde, Biezelinge, woning Lin denberg f 11.614.woning Joos sen f 11.7.82, opvolger was de heer van Koeveringe, Schore,, wo ning Lindenberg f 12.489.wo ning Joossen f 13.899. VEERE. Feestelijke vergadering afd. Veere van de Z.L.M. Zaterdagmiddag vierde de afd. Veere van de Z.L.M. feeste lijk haar 40-jarig bestaan. Voorzitter, H. J. Volkers, die een openingswoord sprak, gaf een overzicht van al hetgeen in de afgelopen jaren door of met medewerking van de vereniging BELASTINGEN. Enige tijd geleden is een her ziening van belastingen aange kondigd. Dit zou, naar velen op grond van gedane toezeggingen hoop ten, nu eens niet een verzwa ring, maar een verlichting van druk betekenen. peze hoop zal naar thans blijkt, niet worden vervuld. Wel komt er enige verschui ving tussen de directe en de in directe belastingen. In verband met het Benelux- uerdrng, zal het nodig zijn ver schillende verbruiksbelastingen w.o. de omzetbelasting, te ver hogen. Daartegenover zullen dan waarschijnlijk enkele directe be lastingen enigszins worden ver hoogd. Maar de totale belastingdruk, zo verklaarde minister Lie/tincsc aan de Eerste Kamer, zal gelijk b lijven. In de practijk zal dit vermoe delijk betekenen, dat grote ge zinnen met matige inkomens, er op achteruitgaan, terwijl ook het bedrijfsleven weer een nieuwe teleurstelling heeft te boeken. TRAGEDIE. „Oost en West" geeft een lange lijst van in Indonesië vermoorde soldaten, planters en ambtenaren om dan te vervolgen: En zo gaat het voort. En de planters sterven. En de soldaten sterven. En de Indonesiërs, die ons vertrouwen, sterven. En de misdaden van de terro risten worden zelfs niet geloo chend of gelaakt, maar als „vrij heidsstrijd" verheerlijkt. Door die zelfden verheerlijkt, die wij zo dringend en hoffelijk uitnodigen toch met ons te willen confereren. Wij zeggen niet, dat dit alles anders had gekund. Wij zeggen alleen, dat wij ge tuige zijn van een tragedie". was tot stand gekomen. De se cretaris vergeleek daarna de vroegere en de tegenwoordige toestand van de vereniging. Verschillende sprekers, onder wie de burgemeester, namens het college van B. en W., de se cretaris van de Z.L.M., een ver tegenwoordiger van de kring Walcheren van de Z.L.M. en van de Coöp. Boerenleenbank, spra ken enkele woorden van waar dering voor het vele werk dat werd verricht. De vereniging, opgericht in de „goede, oude tijd" heeft reeds vele moeilijk heden het hoofd geboden. De eerste wereldoorlog, de crisistijd, de tweede wereldoorlog, terwijl nu weer een nieuwe toekomst te gemoet wordt gegaan, waarin de Nederlandse boer het zeker niet gemakkelijk zal hebben. Door de Landbouw Jongeren Groep te Middelburg werd nog een aardige variatie gebracht in de vorm van een toneelstukje. KOTJDEKERKE. Zaterdag j.l. gaf de Zangver. „Zanglust" een uitvoering in de cantine van het Wederopbouw- kamp. Voor deze uitvoering be stond veel belangstelling en het gehoorde stond op hoog peil. On der leiding van de directeur, de heer M. P. Ventevogel, werd een kort zangprogramma afgewerkt. Op bijzonder goede wijze werd de wals van Joh. Strauss „Morgen klanken" ten gehore gebracht. Het tweede deel van de uitvoe ring werd gevuld met het blijspel „Gebr. Kalkoen". ARNEMUIDEN. De heer v. d. Gruiter overleden. Een oud historicus, de heer L. v. d. Gruiter is alhier overleden. De overledene had o.m. zitting in het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk. OOSTKAPELLE. Jeugdkrlng „De Schakel". Vrijdag en Zaterdagavond hield de Herv. Jeugdkring „De Scha kel" een jaarvergadering in het verenigingsgebouw onder leiding van de wnd. voorzitter H. Vis ser. Na opening door Ds Richard, welke allen hartelijk welkom heette en gemeenschappelijk zin gen en schriftlezing, volgden de verslagen van secretaris en pen ningmeester. Nadat in de pauze een verloting was gehouden volgde de opvoering van het blijspel „Willy's Trouwdag", dat goed in de smaak viel. Ds Ri chard sloot na gemeenschappe lijke zang deze zeer goed ge slaagde avond. Jaarvergadering V.V.V. De V.V.V. „Mooi Oostkapelle" hield Vrijdag haar jaarvergade ring in café „De Vriendschap" on der voorzitterschap van burgem. Sprenger. Volgens het verslag van de secretaris hebben in 't afgelo pen jaar alhier plm. 850 personen gelogeerd. Een 10-tal nieuwe leden traden lot de vereniging toe. Wegens de hoge bouwkosten is dit jaar geen uitbreiding van pensionruimte te verwachten. De contributie der leden werd van f3 op f4 gebracht. De voorzitter meende voor V.V. V. een goed jaar te mogen ver wachten. Het aftredend lid, de heer J. Geldof werd herkozen, terwijl in- plaats van F. C. de Roo gekozen werd de heer W. Bommeljé. Als secretaris van het muziek gezelschap „Excelsior" Kloetingo werd gekozen de heer J. Kole, alhier. Vrijdagavond werd in de zaal van mej. Kloet te Waarde, twee maal vertoond de verzetsfilm. „Bezet Gebied", uitgaande van de Stichting Chr. Filminstituut. De kiezerslijst te Aagtekerk« bevat de namen van 439 kiezer».

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2