KORT PROVINCIENIEUWS Scheepspassages Kanaal door Zuid-Beveland in Febr. 1949. „De C. B. T. B. in deze tijd." Haamsteedse bloembollentelers zagen „Hollands Glorie". Dinsdag 15 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2.) Richting Wemeldlnge-Hansweert: Aantal stoomschepen 211 met een tonnage van 10.911; motor schepen 1245 324.623; kustvaart 17 4113; hulpmotorschepen 12 2303; sleepschepen 352 306.643. Het aandeel van de Rijnvaart bedroeg hierin: sleepschepen 150 163.120; motorschepen 165 88.795. Richting Hansweert-Wemeldïnge: Stoomschepen 208 10.531; mo torschepen 1246 332.393; kust vaart 15 2884; hulpmotorschepen 16 3217; sleepschepen 386 341.254. Het aandeel van de Rijnvaart be droeg; sleepschepen 187 191.893; motorschepen 187 106.577. Het totaal aantal schepen in de richting Hansweert-Wemeldinge bedroeg 1837 met 618.596. Het totaal aantal schepen in de richting Wemeldinge-Hansweert bedroeg 1871 met 690.279 ton. In totaal 3708 met 1.338.875 ton. Het aantal van de Rijnvaart be droeg totaal 689 schepen met 550.385 ton. Hiervan in de richting Hansweert-Wemeldinge 374 sche pen niet 298.470 ton. Richting We- meldinge-Kansweert 315 schepen met 251.915 ton. Verdeling in nationaliteiten: 2631 Nederlandse, 814 Belgische, 51 Franse, 165 Zwitserse, 5 Engel se, 2 geallieerde, 1 Luxemburgs, 2 Deense, 4 Tsjechische. Voorjaarsconferentie Ned Zondagsschoolvereniging. Zaterdagmiddag en -avond zal in het kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Goes de voorjaarsconferentie van de Nederlandse Zondags schoolvereniging plaats vinden. Mosselexport in Januari 1949 190.000.minder dan in januari 1948. In Januari bedroeg de mossel- verzendmg van uit Yerseke naar België en Luxemburg 10.468 ton ter waarde van f 99.340.naar Duitsland resp. 70 ton en f833 Eiankrijk 22.365 ton en f264.855; Erland 4537 ton en f 40.252, en Zwitserland 84 ton en f 1017. In totaal werden 37.893 ton nen ter waarde van f406.327. in Januari geëxporteerd. Januari 1948 was dit 50.120 ton of f 594.655.dus ruim 13.000 ton minder met een verschil van bijna f 190.000.—België nam 1000 ton minder. Frankrijk 15.00(. ton n:nder. Slechts Engeland nam bijna 4000 ton meer af. Nieuwe havenmeester te Vlissingen. Tot havenmeester te Vlissingen is benoemd de heer M. A. Dop, thans eerste stuurman bij de Rot terdamse Lloyd. De heer Dop, die geboren werd te Dieren, ontving zijn opleiding aan de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Hij was gedurende zestien jaar in dienst van de Rotterdamse Lloyd. Vandaag zal de heer Dop in func tie treden. Vitrite Fabriek te Middelburg wordt gemoderniseerd Naar wij vernemen heeft de di rectie van de N.V. „Vitrite Works" t» Middelburg grote plan nen voor de modernisering van het bedrijf. Op een bijeenkomst met de arbeiders werden deze plannen, die zeer ingrijpende ver anderingen teweeg zullen brengen, reeds ontvouwd. Naar de directie ons in dit ver band mededeelde is men voorne mens om binnenkort een perscon ferentie aan deze modernisering te wijden, zodat in ruime kring bekendheid aan deze vooruitstre vendheid zal worden gegeven. Inzameling Leger des Heils op Walcheren. an half Maart tot half April zal door het Leger des Heils over het gehele land een inzameling gehouden worden ten bate van zijn werk. De folder die als aan kondiging voor deze inzameling verspreid wordt, geeft in woord en beeld een verslag van dit werk, waaruit blijkt, dat na de oorlog ook op dit terrein weer goede vor deringen zijn gemaakt. Het Leger des Heils te Middel burg doet in deze Nationale In zameling zijn deel door niet alleen Middelburg, maar ook Walcheren huis aan huis te bewerken. De volgende week begint deze inzameling, die zeker de sympa thie van velen zal hebben. Oud-leerlingen Fruitteelt- school te Wilhelminadorp bijeen. De heer M. de Vrie uit 's-Heer Hen-'rikskinderen presideerde Zat. igmiddag in hotel „Cen traal te Goes de vergadering van de Vereniging van Oud leerlingen van de Fruitteelt- school te Wilhelminadorp. Na de jaarvergadering, waaruit duide lijk werd, dat het ledental thans gestegen is tot 140, dat een on derafdeling gevormd is in Zeeuwsch-Vlaanderen en een op Schouwen-Duiveland en dat over het afgelopen jaar een ba tig saldo geboekt werd, vond ae bestuursverkiezing plaats. In de plaats van de heer de Kunóer uit Borssele werd de heer Pol derdijk uit Nieuwdorp gekozen. Het verdere deel van de mid dag werd besteed aan een le zing van de heer C. Sander.se, bedrijfsleider van het fruitteelt- bedrijf „Oost Ketelaar" te Xe- wedorp over de Franse fruit teelt- In Frankrijk is de druiven- teelt van het grootste belang, hoewel de peer eveneens een veel geteelde vrucht is. De teelt van appels is tweesoortig; er worden appels geteelt voor de ciderwijn en handappels. De kersenteelt is van weinig belang; de pruim nog minder. De mechanisatie in de Franse fruitteelt is zeker zo ver gevor derd als in ons land. Veilingen heeft men er echter niet, men doet het fruit door middel van commissionnairs van de hand. Aan het slot van de verga dering sprak de voorzitter het scheidende bestuurslid toe en deelde hij mee, dat weer enkele excursies op het plan staan. MIDDELBURG. Contactavond Band Nederland Indonesië. In de overvolle groene zaal van het Schuttershof hield de afdeling Middelburg van de Band Nederland—Indonesië haar eerste contactavond in dit jaar. De talrijke leden en donateurs werden welkom geheten door de voorzitter, de heer P. van Aalst, die in zijn openingswoord een overzicht gaf van de werkzaam heden der afdeling in het af gelopen jaar en de doelstelling der vereniging. De avond werd opgeluisterd met zang en muziek door enige jeugdige dilettanten. GOES. Vergadering B.B.N. In de Zaterdagmiddag door de Bond van Bedrijfsautover- keer in Nederland (B.B.N.) in de „Prins van Oranje" belegde propagandavergadering voor de particuliere wegvervoerders, welke onder leiding stond van de heer J. M. Blomaard uit Goes, sprok de heer B. Vos, landelijk directeur van de B.B.N. over de strijd, die het particuliere weg vervoer had en heeft te voeren tegen de N.S. en de dochter maatschappijen hiervan. Hij wees op de acties, die de B.B.N. voert tegen de pogingen tot na tionalisatie en combinatie van het particuliere vervoer en gaf als zijn mening te kennen, dat slechts organisatie en gezamen lijke strijd der particuliere ver voerders succes zal kunnen heb ben. De heer J. W. de Vos sprak m het bijzonder over de samen werking bij lijn- en bode diensten. Hij 'was van mening, dat een goed-georganiseerd bodehuis voor Goes zeer be langrijk is, dat t.z.t. deze zaak haar beslag zal krijgen. Tenslotte besprak de heer Vos nog het internationale vervoer. Niet onnodig in portieken Daar er. reeds herhaalde ma len door de politie op gewezen is, dat onnodig verblijven in een portiek verboden is en hier niet naar geluisterd werd, is er proces-verbaal opgemaakt tegen enkele jongelui. Van de zijde der politie wordt men er nog op attent gemaakt, dat onnodig verblijf in een por tiek streng gestraft zal worden Jeugdbond voor natuurstudie. In het Goese Lyceum hield de Ned. Jeugdbond voor natuur studie Zaterdag een propaganda- avond op welke de heer Essen enkele zeer fraaie film3 ver toonde van het vogelleven op de „Kaloot" en op Schouwen Duiveland. Hans Schwantje uit Amsterdam hield een causerie over de Bond en de natuur bescherming in ons land. Verder werden volksdansen gedaan en werden liedjes gezongen. BIEZELINGK. Vergadering C.H. Kiesvereniging. Vrijdagavond hield de CJ1. Kiesvereniging, onder voorzitter schap van de heer L. de Koeijer, haar jaarvergadering. De secretaris-penningmeester sloot over 1948 met een goed slot De voorzitter bracht verslag uit van de vergaderingen te Gees en Breda. Herkozen werden als be stuurslid de heren H. Zuidweg en S. de Puit. De houding van de C.H. in de gemeentepolitiek werd uitvoerig besproken. Dezer dagen heeft de afdeling j bezitten, juist ook omdat de Veere van de C.B.T.B. haar jaar- organisatie op de grondslag van vergadering gehouden. Gods Woord berust, aldus de Na opening door de voorzitter, spreker. Dit is een aansporing de heer D. Kasse Dz., werden voor ons allen, als belijders van door de verschillende functio- i dat Woord, om achter de orga- narissen der vereniging enkele nisatie te staan en met de daad jaarverslagen over het jaar 1948 gegeven, waarin ook op het bij zonder zegenrijke jaar werd ge wezen. Bij de gehouden bestuurs verkiezing werden alle aftre dende leden in hun functies herkozen. Het hoofd van de christelijke lagere landbouwschool te Oost- kapelle, de heer Haandrikman, hield daarna een lezing over het onderwerp- „De C.B.T.B. in deze tijd". Spr. wees op de strijd die door de C.B.T.B. is gevoerd om de plaats, die zij thans inneemt, te veroveren. Dit plantje, door on ze voormannen geplant,, heeft bewezen levensvatbaarheid ie te tonen door mede te werken aan de opbouw van deze orga nisatie. Uit deze inleiding bleek, dat de heer Haandrikman de prin cipiële lijnen wist te trekken, waarna de voorzitter met een hartelijk en welgemeend woord van dank aan de inleider, de bespreking sloot. De voorzitter wees nog op de noodzakelijkheid van christelijke organisatie, waarbij dan het „christelijk" niet zo maar een dekmantel is, doch een princi- p'ëel levensbeginsel moet open baren. Met dankgebed werd deze bij eenkomst gesloten. KAPELLE. Gemeenteraadsvergadering. Donderdagavond om 7 uur zal de gemeenteraad bijeenkomen voor de installatie van het raads lid H. J. v. d. Vrie en de vast stelling van de gemeentebegroting 1949. Verder zal behandeld wor den een verzoek om ontslag door mej. v. Prooyen en de heer P. Haveman, resp. als onderwijzeres en onderwijzer aan de o.L-school te Kapelle, wegens benoeming el ders; het aangaan van een ge meenschappelijke regeling voor het onderwijs aan zwakzinnige kinderen op Z.- en N.-Beveland; een voorstel over te gaan tot de bouw van het bestaande schoolge bouw tot gymnastieklokaal; een verzoek om subsidie voor gedeel telijke restauratie der Ned. Herv. Kerk te Kapelle en een voorstel tot aankoop van een perceel grond voor vuilverzamelplaats. Vergadering Voetbalvereniging. In het Hotel „de Zwaan" kwam de voetbal vereniging „Kapelle" in algemene vergadering bijeen. In zijn openingswoord noemde de voorzitter het afgelopen jaar een goed verenigingsjaar. In de bijna afgelopen competitie nemen de deelnemende elftallen een bevre digende plaats in. Vooral de ju nioren hebben zich van hun goede kant laten zien. De jaarrekening sloot met een batig saldo. De toe stand van het materiaal is goed, terwijl het ledental stijgt. Goed keuring volgde van het jaarver slag en rekening en verantwoor ding van de penningmeester. Het aftredend lid van de finan ciële commissie de heer G. v. Oos ten werd herkozen. De commissie werd uitgebreid met de heren P. Glas en A. Zegers. De heer F. Geluk werd herkozen als be stuurslid in de vacature van M. de Jager kwam de heer P. J. Dekker. Joh. Eversdijk werd aan de elf- tallencommissie toegevoegd. Bij de rondvraag kwam specjaal het probleem sportterrein ter sprake. Het gemis aan een goed terrein wordt steeds in gro ter mate voelbaar. Het ledental van 60 zou verdubbeld kunnen worden, indien een goede gelegen heid was om te oefenen. Men was van mening dat de vereniging een dienende taak heeft in de jeugdop- voeding. Zij wordt zeer in dit werk belemmerd. Het devies blijft echter „de jeugd moet van de straat". Betreurd werd, dat van Ge meentewege nog steeds geen vaste plannen zijn ontworpen tot aanleg van een sportterrein. Als deze toestand wordt vergeleken met de omliggende gemeenten slaat het welvarende Kapelle wel een pover figuur, zo was men van mening. Toch blijft men hopen op een spoedige oplossing. Met dit opwekkend woord sloot de voor zitter de vergadering. Vergadering N.C.V.B. Eind vorige week vergaderde de afdeling Kapelle-Biezelinge van de Nederlandse Christelijke Vrou wenbond. Mevrouw Bögaards Loen uit Yerseke sprak over het onderwerp „Humanisme en Refor matie". Als bestuurslid werd gekozen mevrouw SpruitAdriaanse. Verschillende aardige eijjen ge maakte voorwerpen werden inge leverd voor de tentoonstelling die zal worden gehouden ten bate van de U.N.A.C. en het behoeftige kind. KRABBENDIJKE. C.F.A. draaide „Bezet gebied". Vrijdagavond werd onder auspiciën van de C.F.A., in Hotel „De Koophandel", alhier, de film vertoond „Bezet gebied". Er was weinig belangstelling. HEINKENSZAND. Afscheid voorzitter Zondagsschool Wegens vertrek naar Vlissin gen was het Zondagmiddag de laatste keer, dat de heer A. Geel hoed voorging in de Zondags school. De heer Geelhoed, welke de school eerst als leider en daarna als voorz. 12 jaar heeft gekend zien bestuur en kinderen met spijt heengaan. Uit waardering en dank voor het vele werk voor de Zondags school gedaan, werd namens het bestuur en de kinderen de heer Geelhoed, door de heer M. Rottier toegesproken. Twee leerlingen bo den een schemerlamp aan, waar na hij werd toegezongen. Getroffen door deze blijken van waardering dankte hij het bestuur voor de prettige samenwerking en de kinderen voor hun betoonde vriendschap. Ouderavond School met de Bijbel. Vrijdagavond hield de School met de Bijbel haar ouderavond o.l.v. de heer J. v. d. Guchte. Het hoofd der school, de heer J. v. Belle, gaf een referaat, ge titeld „De open deur", waarin hij het leven van de mens be schouwde als een reis, die met eindigt met de dood maar ver der gaat naar de eeuwigheid. Daarna zongen de kinderen op loffelijke wijze een aantal liede ren, o.m. het „Kinderen loven de Heere", bestemd als dagbegin op de Engelse christelijke scho len. Aan drie leerlingen werd een getuigschrift uitgereikt. Na de pauze gaf de onderwij zeres mej. Dikkenberg een schets over het leven in een mannengevangenkamp in Indië tijdens de Japanse bezetting. De heer v. Belle eindigde met dankgebed. WEMELDINGE. Verzetsfilm. Zaterdagavond had de vertoning plaats van de verzetsfilm „Bezet gebied" e.a., verzorgd door de Stichting „Christelijk Instituut' gevestigd te Ermelo. De film „Bezet gebied" heeft hoofdzakelijk betrekking op het werk van de verzetsgroepen, zoals overvallen op distributiekantoren, gevangenissen enz.. Vele staaltjes van heldenmoed werden hierbij te zien gegeven. De film eindigt met de bevrij ding van een der grote steden van ons land. 500 millioen bloembollen geëxporteerd. Voor een goed bezette zaal werd Vrijdagavond in „Tavenu" voor de leden van de Bloembollencultuur en de Floraliavereniging de Bloembollenfilm „Hollands Glo rie" gedraaid. De voorzitter van de afdeling „Westelijk Schouwen" van de ver eniging voor bloembollencultuur, de heer T. L. Jonker, opende deze avond met een korte inleiding, waarin hij vaststelde, dat geen land ter wereld is, waar de bloem bollenteelt in die mate en in die perfectie wordt beoefend, als in Nederland. Van welke betekenis en omvang de bloembollenteelt voor ons land is, bleek uit zijn mededeling, dat in 1948 500 millioen bloembollen werden geëxporteerd, welke een waarde vertegenwoordigen van 78 millioen gulden aan kostbare de viezen, waar geen importen tegen over stonden. De afdeling „Westelijk Schou wen", welke omstreeks 1900 werd opgericht, telde toen heel wat meer leden, doch de uiterst moei lijke economische omstandigheden tijdens de beide wereldoorlogen, waren oorzaak, dat velen met de teelt ophielden. Toch is in de loop der jaren ook zelfs in Haamstede bijgedragen aan de Glorie van Holland. Het is n.L wijlen de heer HB. v. Wa- veren geweest, die een prachtige Iris heeft gekweekt, welke de naam van het beroemde Engelse porcelein Wedgewood kreeg en thans over de gehele wereld ver spreid is. Verder was op de vorige week in Haarlem gehouden bolge wassen-tentoonstelling onder al die duizenden bloeiende bolgewas sen slechts één bloeiende Iris, eveneens van de firma H. S. v. Waveren. De film, die hierna gedraaid werd, is bedoeld als propaganda film en is in het buitenland zelfs in Amerika reeds vele malen ver toond, waarvoor door het „Fonds voor onpersoonlijke reclame" een bedrag van 1% millioen gulden beschikbaar werd gesteld. De film, die uit verschillende delen bestond was een weelde van kleuren en schoonheid, terwijl de artistieke vormen en de elegance van de bolbloemen goed tot hun recht kwamen. Ook het technisch gedeelte van de bollencultuur kreeg zijn aan deel. De voorzitter van „Floralia", jhr R. Roëll, dankte aan het eind van deze mooie avond het bestuur van de Bloembollenvereniging I voor het genomen initiatief. WEMELDINGE. Haar laatste kerkgang. Zondagmiddag was de 83-j. oude vrouw uit Rilland-Bath, mej. M. Schrier, welke reeds 6 jagr in het huis voor ouden van dagen, het „Vredebest" woonachtig is. zoals gewoonlijk naar de kerk gegaan. Toen ze eenmaal in de kerk ge zeten was, kreeg ze last van een flauwte en viel bewusteloos. Een haastig ontboden dokter kon helaas niets anders constate ren dan de dood, hartverlamming was de oorzaak. De dienst werd op de gewone wijze voortgezet, doch het ern stige voorval deed meer dan an ders de stilte gevoelen. NISSE. Raadsvergadering. De raad komt Vrijdagavond a.s., om 7 uur bijeen. Op de agenda staat o.m. een voorstel een bedrag beschikbaar te stellen voor uitvoering van de verbetering van het weg gedeelte 's-Gravenpolder—Ove- zande, voorzover dit is gelegen in de gemeente Nisse. Stemming gemeenteraad. De datum der stemming voor de leden van de gemeenteraad is bepaald op 22 Juni 1949. De vastgestelde kiezerslijst bevat de namen van 416 kies gerechtigden. KATTENDIJKE. Verkiezing. De verkiezing voor leden van de gemeenteraad zal gehouden worden op 8 Juni 1949. Het totaal aantal kiezers bèdraagt 710, n.1. te Wilhelminadorp 376 en te Kat- tendijke 334. NIEUWDORP. Jaarvergadering C.J.M.V. De C.J.M.V. „Bidt en werk", en de Meisjesvereniging „Dorcas" vierden hun jaarfeest in de Chris telijke Bewaarschool, onder lei ding van de heer H. de Boot. Na de gebruikelijke opening en ver slagen, volgden voordrachten, schetsjes en zangstukjes elkaar in bonte rij op. Van de opbrengst van de verloting die werd gehou den, is de helft voor de onkosten en de andere helft voor de mili tairen. De Cowboyliedjes en Hawaii- liedjes alsmede het toneelstuk „Toen de misthoorn loeide", vielen wel zeer in de smaak van het pu bliek. Ds Renting van Heinkens- zand sloot deze welgeslaagde avond. OVEZANDE. Propagandaavond Steun Wettig Gezag. Ook hier had een propaganda avond plaats van Steun Wettig Gezag, waarbij door de comman dant van het district Zeeland van S.W.G. KoL de Feijter werd een duidelijke uiteenzetting gegeven omtrent het doel en de samenstel ling van de Nationale Reserve. Tien personen meldden zich voor de Nationale Reserve. De burgemeester Mr A. J. M. Eikhuizen opende en sloot deze avond. BORSL JLE. Jaarvergadering „De Kleine Lofstem". Vrijdagavond gaf het Chr. Gem. Kinderkoor „De Kleine Lofstem" de jaarvergadering. Een gevarieerd programma werd afgewerkt, bestaande uit verslagen, koorzang en voordrach ten. Boerenleenbank vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderde de Coöp. Boerenleenbank. Als secretaris fungeerde de heer Joh. Zweemer. Het eindcijfer van de rekening was f 1.094.359,56 en dat van de balans f 640.109,66, w.o. een winst van f 1.777,24. Besloten werd de winst te stor ten in het reservefonds. De rente bedraagt voor leden tot f 5.000) 2.16 en boven f 5.000 'n vermin derd percentage. Voor niet-leden (tot f3000) 2.16 boven f3000 verminderd percentage. De heer P. Dekker werd als be stuurslid herkozen en de heer J. v. d. Velde als lid van de raad van toezicht. In het jaarverslag werd mede gedeeld, dat de vereniging 30 jaar bestaat. Vanaf de oprichting hebben reeds zitting in het bestuur de heren C. Rottier, J. v. d. Velde, M. de Regt en P. Dekker. Bij de rondvraag stelde één der aanwezigen voor, de heren, die 3 jaren de belangen der vereniging hadden voorgestaan, een aanden ken aan te bieden, hetgeen alge meen werd goedgevonden. Een commissie voor dit doel werd gevormd. VROUWENPOLDER. Jaarverg. Geref. Jongelings- vereniging (Art. 81 K.O.) Vrijdagavond kwam genoemde vereniging in jaarvergadering bij een onder leiding van de heer L. de Rijke. De jaarverslagen werden in vraaggesprek geleverd. Door Jo Volmer werd een inleiding gele verd over „De taak der Kerk ten opzichte van de jeugd in deze tijd". Verder wisselden voordrachten, memorisatie's en proza elkander af. Door afgevaardigden werden felicitaties uitgebracht. Ds Arnold sprak een pakkend slotwoord en eindigde met dank gebed. RENESSE. Jaarfeest. De C.J.M. „Lydia" te Rer.esse hield in het Evangelisatiegebouw haar jaarvergadering. Na opening door de voorzitster mej. Oosterlingvan Eeden Pe tersman, hield deze een Bijbelin leiding naar aanleiding van 2 Sa muel 18. De secretaresse mej. de Bleijker en de penningmeesteresse mej. de VroomenHorst brachten de jaarlijkse overzichten. Ernst en luim wisselden elkaar in het verdere gedeelte der avond af. De heer C. Bolijn sprak het slotwoord en eindigde met dank zegging. De meisjesvereniging kan op een goed geslaagd jaarfeest te rugzien. Jaarvergadering K.V. „Strandvogels". De korfbalvereniging Strand vogels hield Vrijdag haar jaarver gadering, onder voorzitterschap van de heer J. J. Hanse. Aanwe zig waren 29 leden. Tot bestuursleden werden geko zen de dames M. v. d. Hoek en N. Kappers, de heren J. Hanse, K. Hogerland en W. Vlaander. Aangezien N. Kappers en K. Hogerland hun benoeming niet aannamen, traden voor hen in de plaats mej. M. v. d. Wende en de heer J. P. Verboom. In de Twaalftalcommissie wer den gekozen mej. A. de Zwarte en de heren Hogerland (wedstrijd secretaris) en Jac. Wandel. Aan de competitie zal door 3 twaalftallen worden deelgenomen. 2e Paasdag zullen te Renesse seriewedstrijden georganiseerd worden, waaraan naar men hoopt door ongeveer 300 kolfballers (sters) wordt deelgenomen. De nieuwe competitie-indeling werd gunstig ontvangen. Hierna sluiting. Ouderavond O.L.-schooL Vrijdag werd in de openbare la gere school de jaarlijkse ouder avond gehouden, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Uitvoerig besprak het hoofd der school het tot stand komen van een school voor buitengewoon la ger onderwijs op dit eiland, waar door een achterstand van het platteland op de grote steden weggewerkt kan worden, en wel ke in een grote behoefte zal voor zien. Ook besprak hij de komende schooltandverzorging. Door de ontstane achterstand tengevolge van de oorlog moeten bepaalde leermiddelen weer op peil gebracht worden, hetwelk grote onkosten met zich mede brengt. Een bijzondere bijdrage uit de gemeentekas zal noodzakelijk zijn, buiten het gewone budget om. Tot lid der oudercommissie, we gens periodiek aftreden en ver trek van de heer J. C. Stolte werd de heer L. Matthijsse gekozen. De heer J. C. Stolte werd dank gebracht voor zijn bewezen dien sten, in deze functiè verricht, en voor de grote belangstelling, die hij voor het onderwijs koesterde. Nadat men het werk der leer lingen bezichtigd had, hield het hoofd der school een causerie met lichtbeelden over Indonesië. Namens het Bestuur der Ge meente Renesse dankte de heer W. van Klooster voor de ontvan gen uitnodiging en zag gaarne; dat het hoofd der school aan het gemeentebestuur opgeeft, welke leermiddelen noodzakelijk ver nieuwd resp. aangevuld moeten worden. ST. ANNALAND. Biddag. D.V. Woensdag 16 Maart is het in de beide kerken alhier Bid dag voor het gewas. Het hulppost kantoor zal op die dag om 13 uur worden gesloten; telegraaf- en te lefoondiensten vinden normaal doorgang. Daar de tweede bestel ling niet zal worden uitgevoerd, bestaat er gelegenheid voor het afhalen van correspondentie en wel van 1818.30 uur. Leesgezelschap „Elck wat Wils". In de zaal van dhr F. Rijnberg werd vorige week de alg. ver gadering gehouden van het lees gezelschap „Elck wat Wils", on der voorzitterschap van de heer C. J. C. Boot, die in zijn ope ningswoord zijn spijt er over uitsprak, dat slechts 10 van de 81 leden aanwezig waren. In- kozen, waarna deze uitvoerig het agendapunt „Mededelingen aan te schaffen lectuur" oelichtte. Men was er in geslaagd een goede collectie tijdschriften in de portefeuilles te hebben. Eind 1948 was echter van diverse uitgevers bericht ontvangen, dat niet langer de circulatie van week- en maandbladen in de portefeuilles werd toegestaan. In 1948 is een zeer groot aan tal boeken gelezen, n.l. 8846; per week was het hoogste aan tal 435. M.i.v. 1 April wordt het leesgeld verhoogd voor leden van 2 op 4 cent en voor niet-leden van 5 tot 7 cent. Tijdens de zomermaanden zal men om de 14 dagen boeken uitgeven en wel op Vrijdagavond van 6.30 8 uur. Tot en met Zaterdag 16 April zal de bibliothecaris we kelijks boeken uitdelen, daarna om de 14 dagen op genoemde dag en uren. Aan het Bestuur werd machtiging gegeven om eerst op het einde van het jaar het leesgeld vast te stellen. Men kan dan zien of f6.genoeg is. Hierna sluiting van de vergade ring. BRUINISSE. De mosselhandel. Door de mosselkwekers te Brui- nisse werden in de week van 7 tot 12 Maart aan de handelaren afgeleverd 5170 tonnen mosselen. Aangevoerd werden 360 tonnen mosselzaad van de Waddenzee. Joh. de Waal geen bode meer. De heer Joh. de Waal Cz„ heeft om gezondheidsredenen bedankt als gemeentebode. Inkoopvereniging „Onderling belang" vergaderde. Vrijdagavond hield „Onderling belang", de Coöp. inkoopvereni ging van mosselkwekers, haar jaarvergadering in het Veerhuis. De heer A. de Koning Az„ is thans voorzitter en de heer Anth. Verspoor vice-voorzitter. Alle daarvoor in aanmerking komende bedrijven n.L 44, zijn lid van de vereniging. In 1948 werd 448.300 liter gas- olie omgezet. Het saldo in kas was f 1867.33 en de goederenvoorraad per 1 Maart f 1537.37. De aftredende bestuursleden J. de Ronde Dz., L. en H. Jumelet werden herkozen, evenals de leden van de commissie van toezicht. Besloten werd f 0.50 per vat uit te keren aan leden over de in 1948 afgenomen hoeveelheid gasolie. Sommigen zagen van het batig saldo liever een reisje georgani seerd en om nu beide groepen te vreden te stellen, werd besloten de uitkering a f 0.50 per vat te geven en over enige maanden een speciale vergadering te beleggen om over deze reis (naar België) nader te spreken. Bij de rondvraag werd nog maals gewezen op het gemis van een werf voor ijzeren schepen. Aan de scheepstimmerman van Duivendijk zal worden gevraagd zijn scheepswerf gedeeltelijk om te schakelen op ijzeren schepen. Ook een goede bankstelling om de schepen te kunnen schoonma ken en te teren, is dringend nodig. Aan de waterbouwkundige Pik kaart zal gevraagd worden een kostenberekening te maken. Met veel enthousiasme werd kennis genomen van de oprichting van een Ver. voor Vreemdelingen verkeer, enige tijd geleden. Een subsidie van f 75.werd grif ver leend. De heer D. Muller bracht de eeuwfeesten te Zierikzee ter sprake. De heer Verspoor meende, dat de medewerking van de Vis sersvloot zal worden ingeroepen, daar het plan bestaat. H. M. de Koningin bij het bezoek aan deze feesten met gepavoiseerde vaar tuigen in het Krammer op te wachten en zo naar Zierikzee te begeleiden, via Zijpe, Mastgat, Keeten en Ooster-Schelde. De heer M. Padmos dankte ten slotte de scheidende voorzitter voor het werk voor de vereniging gedaan. Hij bracht tevens hulde aan de depothouder J. Otte voor zijn goede zorgen. POORTVLIET. Ouderavond Christelijke school. In de Christelijke school werd Vrijdag de jaarlijkse ouderavond gehouden. -Voor deze vergadering bestond goede belangstelling. De voorzitter sprak een openings woord. De heer Looijenga kreeg het woord en sprak over de opvoeding van het kind. Deze causerie werd in bespreking gegeven, waarvan werd gezongen Ps. 25 vers 5 en 6. zongen Ps 25 vers 5 en 6. In de pauze werd gelegenheid gegeven om het werk der kinde ren te bezichtigen. De onderwijzer, de heer C. Har- tog, hield een causerie over; „Het angstige kind". Deze leerzame causerie werd in bespreking ge geven. De voorzitter bracht daar na een woord van dank aan allen voor hun medewerking. Een collecte aan de uitgang ge houden, bracht f23.03 op. STAVENISSE. Praatavond Dorpsgemeenschap. Vrijdag werd wederom een praatavond gehouden door de Stichting Dorpsgemeenschap. De belangstelling voor deze bijzon dere interessante avond was niet groot. Na opening door burgemeester Verburg werden door Dr Bun- hardi verschillende vragen be antwoord, o.a. over Noorderlicht, kruissnelheid van vliegtuigen, tekenfilms, enz. Door de miscroscoop konden de aanwezigen kennis nemen van wat leeft in een druppel verontréinigd water. Met de opwekking tot meer dere belangstelling sloot burge meester Verburg de bijeen komst. Jaarvergadering „Groene Kruis". Zaterdagavond werd in de be waarschool de jaarvergadering van het „Groene Kruis" gehou den. Aanwezig waren 81 leden. Na opening en notulen volgde het jaarverslag. Zuster Boon, die 19 Mei 1948 in dienst trad, leg de tot 31 December 1.1. de vol gende bezoeken af: 215 zuigelingen- en 487 t.b.c.- bezoeken, alsmede 163 kraam- verzorgingsvisites en 1229 bezoe ken voor algemene hulpverle ning. De vereniging telt thans 452 leden. De materialen werden 108 maal uitgeleend. De begroting over 1949 geeft een nadelig saldo van f 525. aan. M.a.s. werd besloten tot bouw van een woning voor de wijk verpleegster, met subsidie van het Rijk. Voor 1949 is hiervoor op de begroting f 300.uitgetrokken. Het salaris der wijkverpleeg ster werd van f 2125 op f 2300.gebracht. De secretaris, Dr Bernhardi, werd bij acclamatie herkozen. In de vacature Ds F. J. Sinke werd gekozen de heer J. Gide- onse, die zijn benoeming aan vaardde. Dr Bernhardi hield een voor dracht met lichtbeelden over „Onze inwendige organen". BRESKENS. Youth for Christ Rally. Op Donderdag 10 en Vrijdag 11 Maart werd in de Noodkerk een rally gehouden met het doel om in het bijzonder de jeugd tot Christus te brengen. Was Donder- dagavong de samenkomst matig bezocht, op Vrijdagavond kon de Noodkerk de honderden maar nauwelijks bevatten. Het pro gramma gaf korte toespraken en veel muziek en zang aan. De hoofdleiding berustte bij een drietal Amerikanen Don de Vos, Sidney Wilson en Gene Jordan. Enkele predikanten en leiders van verschillende richtingen, benevens een gemengd koor gaven hun me dewerking. Uit de toespraken, ge sproken van hart tot hart, klonk telkens het thema: Kiest u heden wien gij dienen zult. Temidden van een verworden wereld vol valse vreugde is de ware blijd schap alleen bij Jezus te vinden. Gene Jordan ontpopte zich als kunstenaar bij het bespelen van het wonderlijke instrument: de Marimba. Zeer gevoelvol klonk o.a. het „Abide with me". Ook de gemeentezang werd zeer mooi be geleid. /fN Bij het vee van de landbouwer A. Maljaars te Koudekerke is mond- en klauwzeer geconsta teerd. Woensdagavond heeft de har monie „Excelsior", o.l.v. de heer J. H. C. Ferrée en m.m.v. de toneelvereniging „Onze Vrije Uurtjes" te 's-Heer Arendskerke in het verenigingslokaal een uitvoering gegeven. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 14 Maart. Spinazie 6676, Spruiten I 55 57, idem II 25—36, Witlof I 41— 49, idem II en stek 1635, I Rodekool 15—17, Groene Sa- voyekool 29, Waspeen (fijn) 14 18, Kroten 9, Prei 1114, alles per 100 kg.; Knolselderij 9,50 per 100 stuks. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 14 Maart medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest, cert if. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito met belasting Nederl. N.W.S. Indië 1937 A Spaarcertificaten Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Hand. Mij. A.K.U. Iierghs Jurgens V. Bcrkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon, Hoogovens Lever Br. Unil. Ned, Ford Ned, Kabelfabr. Philips Gloeit. Wilton Billiton Ie r-ibr. Dito lie r; jr. Dordtsche 1 ctr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. Rubber Kenden g Lemboc Oost Java Rubber de Oostkust Serbadjad^ Holt. Am. lijn Java-China-Jap.l. 100# 100# Kon. Boot 148# 147# 96# 96# Kon. Paketvrt. 164# 165# 95 H 96# Ned. Scheepv. Unie 160 161# WA 98# Kott. Lloyd 148# 147 97 97# Stv. Mij Nederl. lil! 159# 97 97# H.V.A. 155 97% 97# Java Cultuur 77 77 79# N.I.S.U. 88 94# 94# Vorstenlanden 41#' 42 100# 100# Deli Bat. Mij. 120# 96 96 Deli Maatsch. 136# 137# 78 77# Senambah 124 124 106# 107# M Muller Co. 155 156# 153 154 A'dam sche Bank 149# 150 155 155 IIoll. Bank Unie 179# 179 281 282 Cert. Javasche Bank 182 108 108# Herstelbk. Pr. 100# 129 128 Ned. Ind. Escompto Mij. 80 79# 150# R'damsche Bank 159# 160 131# Twentsche Bank 167 16 7 136# 136 Anaconda Copper 31# 32# 175 175 Bcthl. Steel - 229# 232# Chrysler 111 254 254 Gen. Motors 59# 60# 257# 257# Intern Nickel 29 29# 217 219 Kcnnecott 48# 49# 152 158 Rep. Steel 23# 24# U.S. Steel. 73# 2 324 328 Cities Scrv. 44 256 259# North Americain 16# 283# 286# Cont. Oil 56 56# 143# 1-46# Midcont. Oil 44# 46# 130 134 Philips Petr. 59 59# 88 88# Shell Union 35 36# 76# Tide Water .21# 23 56 Baltimore 8 8# Miss. K. Texas 60 63 New York Centr. 10# 159# 161 Pennsylvania 14# 151#

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3