Frankrijk wil troepen uit WQrtemberg terugtrekken. Middelburgse raad keurde begroting voor 1949 goed. Doodstraf geëist tegen Ridder van Rappard. snipper Schooltandverzorgingsdienst toot de Bevelanden. BEZORGDHEID OVER HERBOUW BINNENSTAD. Groot communistisch offensief in China? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kleine zelfstandigen. Rumoer rond het Atlantisch pact. Als de Amerikanen NEDERLAND IS BEREID TOT DEELNAME AAN VOORBEREI DENDE CONFERENTIE. De strijd in Griekenland. Ter liquidatie der laatste bruggehoofden der Onderzoek naar de houding der Nederlandse troepen nog niet geëindigd. Volks-en woningtelling In 1939 wist hjj reeds wat Duitsland van plan was. Organisatie voor geheel Zeeland mogelijk nog dit jaar gereed. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- ïtr. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen.- Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1203 DINSDAG 15 MAART 1949 Franco6 pe^post^ 4.-° P' kWamaI Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 16 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes? Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag :Zon op 6.53 u., onder 18.45 u. Maan op 21.29 u., onder 7 38 u. Hoogwater Woensdag 16 Maart: Vlissingen: 2.47 u. 2.40 m., 15.14 u. 2.50 m. Terneuzen: 3.20 u. 2.58 m., 15.46 u. 2.66 m. Wemeldinge: 4.48 u. 1.89 m., 17.12 u. 2.04 m. Lange tijd hebben de kleine zelf standigen in de hoek gestaan waar de klappen vielen. Met hun belangen werd al bit ter weinig rekening gehouden. De vakorganisaties zorgden er voor dat de belangen van de ar beiders werden bepleit, en dat hun stem tot in de hoogste colleges werd gehoord. MOSKOU WAARSCHUWT TURKIJE. De Russische ambassadeur in Turkije, Lavrisjef, heeft de afge- lopen dagen besteed aan het win- I van Duitsland onder hun gezag nen van iniichtingen over de be te verkrijgen. Deze zone zou moe- langstemngdie er bestaat bij de an noctoon lilt Rorlon nn /In Dnltc I Nieuwe zone-grenzen in Zuid-West-Duitsland? °Maar de kleine zelfstandigen, Unnrij DoHpn VPHATPII te" bes,taan."'t Baden en de Palts. ianden om de Middellandse Zee er het algemeen meer of minder flUUl U DduGll VöIldlCll. De Amerikanen willen daaren- voor de vorming van een Medi- over het algemeen meer indivualistisch aangelegd, bleven op de achtergrond in de schaduw. Machtsvorming was hun vreemd en ran een krachtige organisatie was bij hen geen sprake. Zij had den geen mond die voor hen sprak. Mede als gevolg daarvan wer den ze in de hoek gedrongen. Van de voordelen van de sociale wetgeving, konden zij als regel niet profiteren. Onbarmhartig werden ze door de fiscus aangepakt. Wat met grote moeite was bijeengespaard om tóch iets te hebben voor de oude dag, werd voor een belang rijk deel in beslag genomen, ten algemenen nutte. Terwijl, en terecht voor de werk nemers allerlei maatregelen wer den genomen, om in de ergste nood te voorzien, hadden zij het toekijken. Toen gepensionneerden belangrijke toeslagen op hun pen sioen ontvingen, moesten zij de voor een pensioentje beschikbare kapitaaltjes voor een niet onbe langrijk deel afstaan, ten profijte van meer bevoorrechte medebur gers. wat voor velen niet geringe moeilijkheden met zich bracht. Er begint nu eindelijk naar het schijnt enige kentering te ko men. In zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer, betreffende de begroting van Sociale Zaken, verklaart de minister o m., dat de steeds moei lijker positie van de kleine zelf standigen aan de regering bekend is en dat in verband hiemede, het vraagstuk van de kinderbijslag voor zelfstandigen een ernstig punt van beraadslaging in het Ka binet vormt. Ook worden maat regelen vóórbereid, om de zelf standigen in de sociale verzeke ring te betrekken. Het stemt tot voldoening, dat het eindelijk tot de regering be gint door te dringen, dat de posi tie van deze burgers die in de sa menleving een zo belangrijke plaats innemen, steeds moeilijker begint te worden. Het. verdient toejuiching, dat nadat deze „zelfstandigen" eerst in de sloot werden geduwd, thans maatregelen worden genomen om de drenkeling de helpende hand te bieden. Maar het zou toch beter zijn ge- Door het Franse militaire bestuur zijn gisteravond voor stellen bekendgemaakt, welke voorzien in het vaststellen van nieuwe grenzen tussen de Frane en Amerikaanse bezet tingszones in Zuid-West- Duitsland. In de Franse verklaring wordt onthuld, dat Frankrijk heeft aan geboden zyn troepen terug te trekken uit het Zuidelijke gedeel te van Würtemberg, in ruil voor het vestigen van een Frans be stuur over het thans door de Amerikanen bezette Noordelijke gedeelte van Baden. Würtemberg en Baden zouden zodoende tot hun vooroorlogse omvang worden teruggebracht, waarbij de ene staat onder Ameri kaans en de andere onder Frans militair bestuur zou komen. OOK EEN DUITS VOORSTEL In de Franse verklaring wordt vervolgens een Duits voorstel be sproken, strekkende tot het stich ten van één enkele gecombineer de staat Würtemberg-Baden, zon der melding te maken van het feit, dat het hiertoe strekkende voorstel officieel door Duitse mi nisters-presidenten is ingediend. De Fransen verklaren bereid te zijn de Duitse inwoners door een volksstemming een keusie tussen dit voorstel en het Franse te la ten doen, voorop, gesteld dat de mogelijkheden van beide oplossin gen duidelijk naar voren worden gebracht- Van het Amerikaanse militaire bestuur was nog geen antwoord op de Franse voorstellen ontvan gen. Waarnemers hebben verklaard, dat deze aangelegenheid verband houdt met het gehele vraagstuk betreffende de wijze, waarop de drie bezettende mogendheden in de toekomst controle op West- Duitsland zullen uitoefenen; de Fransen en Amerikanen nemen hierin verschillende standpunten in. Eerstgenoemden zijn er voor stander van, dat de commandan ten der zones aanzienlijke en af zonderlijke controlerende be tegen dat alle bevoegdheid tot be- terraan Pact a]s sluitstuk van de slissen m handen is van organenAtlanlische Unie. Lavrisjef heeft der drie bezettende mogendheden, j Zü hebben echter geen bezwaar tegen het stichten van één grote staat in Zuid-West-Duitsland, welks gebied zich over twee be zettingszones zou uitstrekken. Dr v. Royen in de V eiligheidsraad: Ne Nederlandse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Dr J. van Royen, heeft gisteravond bij de hervatting van de debatten over Indonesië bekendgemaakt, dat de Nederlandse regering bereid is deel te nemen aan een voorberei dende conferentie te Batavia, on der auspiciën van de commissie aer Verenigde Naties voor Indo nesië. Het doel van deze confe rentie zou zijn de voorwaarden voor en het tijdstip van een ron- een bezoek gebracht aan alle zaakgelastigden van de landen, die by deze nog te vormen Unie van de Middellandse Zee kunnen worden betrokken. De Turkse 'regering werd te kennen gegeven, dat een deelne ming aan deze unie het misnoe gen van de Sowjet-Unie zou op wekken. Ankara heeft hierop ge antwoord, dat de unie niet tegen Rusland is gericht. Van de Egyptische zaakgelas tigde in Ankara zou Lavrisjef de toezegging hebben gekregen, dat Egypte voorlopig tot geen enapl internationaal verdrag wenst toe te treden, waaraan militaire ver plichtingen zyn verbonden. Zal IJsland deelnemen aan Atlantisch verdrag? De IJslandse minister van bui tenlandse zaken, Bjarni Bene- diktsson, is eergisteren per vlieg tuig te New York aangekomen. Hy werd vergezeld door zyn col- In de gistermiddag gehouden vergadering van de raad van de gemeente Middelburg is de begroting voor 1949 behandeld. Na een discussie, die byna drie uur duurde, werd deze begroting tenslotte z.h.s. goedgekeurd. Bij de algemene beschouwing waren de spre kers het met B. en W. eens, dat versobering een absolute nood zaak is, wil men ook in de volgende jaren de begroting, evenals dit keer (dank zjj de Rjjksbydrage) sluitend houden. De eerste, die by de algemene i het geld evengoed beschouwingen het woord voerde, I worden gevonden als dat voor de TT lega's voor handel en luchtvaart, de-tafel-conferentie te Den Haag dlde IJslandse ministers zullen te bepalen. Dr van Royen zeide: „Wij ver klaren met de meeste nadruk, dat de voorgestelde overdracht van souvereiniteit wezenlijk, volledig en onvoorwaardelijk zal zijn." Duitse hulptroepen? te Washington besprekingen over het Atlantische Verdrag voeren. Minister Benediktsson verklaar de dat hij en zyn collega's naar de V.S. waren gekomen om een was,Ir M. de Vink (Arb.). Hy was verheugd over het feit, dat de begroting sluitend was en bracht evenals de heren Schot en Hesselink later deden, B. en W. en het administratieve personeel dank voor het omvangrijke werk. De financiële toestand noemde spr. precair. Hy vroeg zich af, of de reserveringen een inleiding waren tot drastische versobering, zo niet een hantering van het niets ontziende „rode potlood". Namens de P. v. d. A.-fractie juichte hij bezuiniging toe, mits deze niet van invloed is op volks gezondheid en onderwijs. woningbouw het geval is. RECHTSE FRACTIES. Namens de C.H.-fraclie voerde de heer G. H. Luyvendijk het woord. Hy zei o.m. dat Middel burg reeds negen jaar met de last van een verwoeste binnenstad zit, waarvan de gevolgen voor Het economische leven niet zijn uitge ANTWOORD VAN B. EN W. Burgemeester Sandberg ging eerst in op de economische belan gen en de herbouw van de binnen stad. Het bouwvolume noemde spr. te weinig en zijn hoop voor de I herbouw was dan ook gevestigd op de uitspraken van de minister zou kunnen 1 vm- de getroffen stadskernen. Spr. zei, dat er een grote animo te bespeuren is voor de herbouw van zakenpanden, doch dat het «achten is op het bouwvolume daarvoor. De burgemeester was het met Ir de Vink eens, dat thans in de eerste plaats arbeiderswoningen moeten worden gebouwd. I.v.m. het verlanglijstje van Ir de Vink merkte de burgemeester op, dat bleven. Daarbij kwam later nog binnenkort een voorstel zat wor de inundatie. Zowel dit laatste als de woesting van de stadskern noem den gedaan tot het aanleggen van ver kinderspeelplaatsen. „We blijven hameren op het de spr. directe gevolgen van bet probleem der materiële oorlogs- regeringsbeleid. „De getroffenen",schade", aldus Jlir Sandberg. Het „be- kweken van bloemen in de bin- aldus de heer Luyvendijk Wat de wederopbouw betreft grijpen de opvattingen van de re-1 nenstad noemde spr. een aange- zei spr., dat de eerste ronde was gering t.o.v. de schadevergoeding legenheid voor de buurtverenigin- afgelopen, doch h(j liet een pro- njet. Men heeft ons beloofd, dat j gen en de particulieren. Wat de test horen tegen het kleine bouw volume voor de Zeeuwse hoofd- de Industrialisatie denken, blijven, zolang deze geen abnor- stad. „Middelburg moet zo spoe dig mogelyk weer een gave stad worden", aldus Ir de Vink. Spr. waarschuwde tegen een verder in grote mate bouwen van middenstandswoningen, daar hij thans de voorkeur gaf aan arbei derswoningen. Verder besteedde spr. aandacht aan de economische en sociale achterstand in Middel burg. „Op eigen kracht zullen we daar niet uit kunnen komen", al dus spr., „en we zullen dan ook onderzoek in te stellen naar het steun van het Rijk moeten ont- verdrag. I vangen". Als verlanglijstje voor de „Wij weten nog niet, of wy er- naaste toekomst somde Ir de Vink aan zullen deelnemen", verklaar- op, dat aandacht moet worden be de hij, om hieraan toe te voegen: „wy moeten uitvinden, of IJsland Door de „Daily Mail" werd ge- in het verdrag een plaats is toe gedacht. Het is buiten kijf, dat de positie van Denemarken en Noor wegen grote invloed op de open bare mening in IJsland zal uit oefenen". meld, dat Duitse troepen, die zouden zijn samengesteld uit le den van de politie-macht in de Sowjet-Russische zone van Duits land, „met grote snelheid naar Griekenland worden gezonden, teneinde de communistische gue- rilla-strijders aldaar te verster ken". Een correspondent van het blad te Berlijn telegrafeerde dit ver nomen te hebben van de zijde van het door de Russen beheerste Duitse ministerie van Buiten landse Zaken, dat „een campagne lop grote schaal, voor het aanwer- iven van vrijwilligers" zou voeren. steed aan de sportterreinen, de kinderspeelplaatsen en -weiden, de riolering, de bouw van een zui veringsinstallatie, de spoedige bouw van een zwembad en het onderwijs met name de kleuter school aan 't Zand. Spr. was van mening, dat voor al deze dingen weest als tijdig gedacht was aan I voegdheden blijven uitoefenen. Zij het spreekwoord, dat voorkomen trachten daarom een aaneenslui- beter is dan genezen. tende zone langs de Westgrens Volgens onbevestigde berichten man regeringstroepen staan, dit; te Sjanghai is de communistische generaal Tsjen Tsjen Yi,'na twee maanden van intensieve voorbe reidingen, gereed voor een groot offensief ter liquidatie van de res terende bruggehoofden van de Chinese regering aan de noorde lijke oever van de Jangtse. Generaal Tsjen zou voorts po gen met zijn troepen de rivier over te steken. Naar beweerd wordt, zou de generaal het de- ployeren van 300.000 man troe pen, ingedeeld in 19 colonnes, voltooid hebben. Tenminste vier van deze colonnes zouden bijna geheel uit recruten zonder krijgservaring bestaan. Behalve zyn eigen troepen zal generaal Tsjen Ji voor versterkingen de beschikking hebben over de le gers van de eenogige generaal Lioe Po Tsjeng, die zich op het ogenblik in Zuid-Honan en Oost-Hoepen bevindt, en vijf colonnes van de Mandsjoeryse troepen van generaal Lin Pi Ao. Officieel wordt uit Den Haag medegedeeld: Uit enkele reacties is geble ken, dat het officiële bericht over het onderzoek naar het ge drag der troepen in Indonsië hier en daar de indruk heeft ge wekt, als zoude dit onderzoek reeds beëindigd zyn. In verband daarmede vestigt men van bevoegde zijde nog- maals de mededeling, dat tot sproken tegenstander der Nazi's, dusver het onderzoek geen fel- doch veranderde hij plotseling ten aan het licht heeft gebracht, van inzicht na een onderhoud welke de geïncrimeerde ernstige met Hitier. „Er is niets aan tc Juiste cijfers gevraagd. Uit het V.V. Eerste Kamer over Wederopbouw en Volks huisvesting: In de statistische cijfers om trent het woningtekort zijn blijkbaar reken- en telfouten gemaakt, zo werd opgemerkt. Kan de Minister mededelen, hoe de juiste cijfers luiden voor 's-Gravenhage, Rotterdam, Am- iven, Venlo, Ny- megen, Arnhem, Tiel, Middel burg en Den Helder? Besonderer Verwendung" (spe ciaal commando) met vele an deren geoefend om, gekleed in Nederlandse uniformen en voorzien van Nederlandse wa pens, als voorhoede van het Duitse leger, Nederland binnen te vallen. de verdedigingslinie aan de zui delijke over van de Jangtse van'J"^If""^L„rlut''c,;"alC' Sjanghai naar Itsjang in de pro- Sterdam' Elndhoven. Venlo, vincie West-Hoepen bewaken. Het onafhankelijke Chinese tijdschrift Lao Pai Hsing is van mening, dat de Jangtse de com munistische strijdkrachten niet voor ernstige moeilijkheden zal stellen, indien zij in ernst pogen de rivier over te steken. Deze mening wordt gedeeld door vele bevoegde militaire waarnemers. Andere Chinese militaire krin gen waren van oordeel, dat de communistische activiteit op de noordelijke oever van de Jangtse gericht was op verdere verstevi ging van hun positie met het oog op de aanstaande vredeson derhandelingen. Oskar von Hindenburg voor het gerecht. De voormalige luitenant-ge neraal Oskar von Hindenburg, zoon van de Duitse president, is gisteren te Uelsen bij Hamburg voor het zuiveringshof versche nen om zich voor zyn activiteit tijdens het Hitlerbewind te ver antwoorden. Hij werd beschuldigd van vervalsing van het testament van zijn vader ten gunste van j Hitier, deelneming aan het com plot om Hitier aan de macht te brengen, onwettige verkrijging van fiscale voordelen en het houden van een radiorede om Hitier te steunen. Vandaag zal Franz von Pa pen getuigenis afleggen. Volgens de aanklager was von Hindenburg tot 1932 een uitge- mishandelingen bij verhoren noch andere feiten bevestigen. De nadruk dient gelegd op de woorden „tot dusver". Uit de verdere inhoud der mededeling blijkt eveneens, dat er geen sprake is van een reeds afgeslo ten onderzoek. Wél is geconsta doen, Hitier moet kanselier l worden", zou hij na het onder houd hebben gezegd. Negentienjarige schaakte zestienjarig meisje. Tegen een negentienjarige jon geman, die in Augustus van het vorige jaar een zestienjarig meis je uit Nieuwer-Amstel schaakte is gisteren door het Amsterdam se gerechtshof acht maanden cel straf geëist. Hij was uit een ryks- opvoedingsgesticht ontvlucht en had het meisje verteld de zoon van een Amerikaanse industrieëel te zyn. Samen was het jeugdige tweetal via België naar Frank rijk gereisd waar gendarmes de geïmproviseerde huwelijksreis on derbraken en de twee naar Ne derland terugstuurden. „Zyn vadef is op zee en zijn moeder is ook niet honderd pro cent", pleitte de verdedigster Mej. Nieboer. „Is het een wonder dat hy zo is opgegroeid?" Misschien komt hij nu in het Rotterdamse Tehuis voor Wer kenden Jongens. Eén volk, één rijk, één Führer; dat was de leuze van dr E. H. Ridder van Rappard, de leider van de N.S.N.A.P. de Nationaal Soc. Nederlandse Arbeiders Party j die gistermorgen voor het - - Haagse Bijzondere Hof terecht dueling toen ik de bedoeling be stond. En deze leuze zal hem duurSre®P verweerde hij zich nu, „Ik ben weggegaan van deze te staan komen want de proc.- fiseaal heeft de doodstraf geëist. Als er één landverraad pleegde, was het wel deze verdachte. Hy noemt zich de oprichter van de U hebt de Nederlandse rege ring niet gewaarschuwd", riep de president, „en dat is landverraad" Ook andere leden van het Hof deelden deze mening. Trouwens zyn latere redevoeringen in Hol- maar waar zuilen we de arbeiders male proporties aannemen. Ten- huisvesten, in de 28 toegew ezen slotte zei de burgemeester, dat woningen voor 1949. Als wensen voor verfraaiing van de stad noemde spr. een bete re bestrating en verlichting, het kweken van groen en bloemen in de binnenstad. Wat de financiële toestand van de gemeente betreft merkte de heer Luyvendijk ten slotte nog op, dat men 1949 wel zal kunnen doorkomen, doch dat grote soberheid geboden zal zyn. Spr. eindigde met het college van B. en W. de zegen van de Aller hoogste toe te wensen. i De heer A. J. Schot (S.G.P.) i zei, de liet college van B. en W. voor versobering is, doch niet door het domme rode potlood te hanteren. Wethouder J. W. Kögeier (A. R.) gaf een beschouwing over de financiële aspecten, waarbij hy opmerkte dat de totale reserve voor 1949 voor het opvangen van tegenvallers f 70.000.— bedraagt. Aangezien door meerdere spre kers nog was aangedrongen op een verhoging van de afschrijvin gen bij de gemeente-bedrijven zei spr., dat als deze werd doorge voerd de reserve tot f 10.000. zou teruglopen. Alleen door de ^ducLdwas,%ochSL.anïw^di-bogingcVan de «dra^e waren voor de toestand waarin ons land momenteel verkeert. opgezet. I vrijwaard van een begroting met „••b£r' k0w'gdL 1 !ien nadelig saldo. vSor de toe- hy B. en V Hi di„ bi'j komst ziet het er echter verre van ,gaaJ; Kt e .hrift 'rooskleurig uit. Op rente en af- stryc1 acht met de Heilige Schrift |lossingen Jan njet bezuinigd wor_ Sprekende S y j Qp andere posten de heer Schot, of B. en W. blindt^ bezujnjge^ wjl men in t1950 een sluitende begroting kry- gen. Uit de cijfers zal moeten blij- Spr. waarschuwde voor een ver- ken, dat we het niet zonder ver dere uitdaging van God, vooral dere steun van het Rijk kunnen ook met het oog op de ontheiii- redden. Wat het kleuteronderwijs ging van de Zondag, door open-»' betreft merkte spr. nog op, dat stellen van de vermakelijkheden Middelburg geen slecht figuur en het dansen in het Schutters- slaat tegenover de andere ge- hof. „Trek de vergunning daar- meenten. Tot de heer Schot zei voor in", aldus spr. „en vele be-1 hij. dat hij in grote lijnen met zijn woners uit de omgeving van het betoog op geestelijk gebied mee Schuttershof zullen U dankbaarkon gaan,, doch dat deze gevoe- N.S.N.A.P., een „éér" die hem land, waarin hy „Heimwee naar door anderen betwist wordt. Voor 1940 had dit partijtje 800 leden. In 1939 ging hy naar Duits land. „Om vuil werk te doen", zei de president. En „vuil" was het werk. Van Rappard meldde zich spoedig by de Duitse weermacht en werd daar by een „Einheit zu Demonstraties tegen Atlantisch Pact in Italië. Vyftien personen, onder wie de eeuwige Duitse grootheid" uit droeg, waren niet minder. In 1942 werd de N.S.N.A.P. op bevel van Seys Inquart opgehe ven en opgelost in de N.S.B. Rid der van Rappard vocht in Grie kenland met de leibstandarte Adolf Hitler en in Rusland met de SS-divisie Germania. Als ober- sturmführer kwam hij terug naar Nederland. Hij was o.m. ortskom- mandant van Velp en Bodegra ven. „Verdachte heeft een zwaardere straf verdiend dan Mussert, want zyn.Ook de verkoop van sterke drank wilde spr. beperken. Na nog enkele inlichtingen over de instelling van een centrale kas te hebben gevraagd, besloot spr. met de wens, dat God het gemeen tebestuur de wijsheid en kracht mogen schenken bij het werk. Als laatste spr. voerde de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) het woord, die aandrong op een juiste taxatie van de begrotingscijfers. Spr. vroeg inlichtingen over verhuur van het industrieterrein en zei tenslotte, dat de diverse gemeentebedrijven moeten zien. dat zij zichzelf gaan bedruipen. vyiiien person, n, onuer wie hjj j yerder gn wilde Qns land twaalf politieagenten, werden gis- verduitsen", aldus de procureur- teravond gewond by een gevecht fiscaal toen hy de 2waarste straf dat te Napels uitbrak na een de-'de doodstraf, uitsprak. monstratie tegen het Atlantisch Pact. Verscheidene duizenden perso nen namen aan de demonstratie deel. Sommigen van hen haalden rode vlaggen te voorschijn en trachtten een optocht te houden door de hoofdstraten. De politie dreef de demonstran ten in zijstraten, waar verschei dene gevechten begonnen. De me nigte werd tenslotte uiteengedre ven. TWEEDE BENELUX-JAAR- BEURS TE ANTWERPEN. Onder auspiciën van het co mité Benelux zal van 23 Sep tember tot 9 October 1949, te Antwerpen de tweede Benelux- jaarbeurs worden gehouden. Hiervoor zijn grote terreinen aan de Jan van Rijswijcklaan beschikbaar gesteld Italiaans minister vraagt ontslag. De Italiaanse minister van bui- teerd, dat de beschuldigingen tenlandse handel, Merzagora, over het doodschieten van ge-die aan de minister-president angenen in de onderzochte ge- de wens had te kennen gegeven teur voor de="vo:ksgc'zöndh'éTd'"tc aiior. j van zyn functie ontheven te Middelburg. worden, heeft schriftelijk ont slag ingediend. Merzagora is se nator maar by geen enkele par tij aangesloten. Na Zeeuwsch-VJanaderen, Schouwen-Duiveland, Walcheren en Tholen hebben de burgemeesters en secretarissen van Zuid- en Noord-F rveland op hun vergadering welke gisteren te Goes ge houden werd, in principe het besluit genomen om te komen tot een schooltandverzorgir"- dienst voor alle Bevelandse gemeenten. Op deze vergadering, die we gens ziekte van de voorzitter Mr Mes, onder leiding stond van bur gemeester C. F. A. M. van Hor- sigh van 's-Heerenhoek, waren mede aanwezig het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland en dokter J. R. v. d. Borgh, geneeskundig inspec- vallen ongegrond zijn geweest en dat op grond van de uitge oefende controle stelselmatige mishandeling uitgesloten moet worden geacht. Het onderzoek zal overigens stelselmatig worden voortgezet en de verzekering is gegeven, dat allen, die wandaden plegen met gestrengheid in strafrechte lijke zin vervolgd zijn en wor den. De burgemeester van Madrid de heer Moreno Torres, heeft medegedeeld, dat in het jaar 1954 in de Spaanse hoofdstad een wereldtentoonstelling zal worden gehouden. Dokter v. d. Borgh besprak het belang en de noodzaak van de schooltandverzorgingsdienst en de heer Lijnzaad lichtte de organisa tie van de dienst toe, waarna eni ge bespreking volgde en het be sluit genomen werd, dat dé Stich ting Zeeland terzake een plan zal uitwerken. Dit zal dan te zijner tijd met de betrokken instanties artsen, waarvan er in onze pro- NOG DIT JAAR IN GEHEEL ZEELAND Nu de voorbereidingen voor de schooltandverzorging in Oost- en West Zeeuwsch-Vlanaderen klaar zyn, in Schouwen-Duiveland een stichting gevormd is en men voor Walcheren (uitgezonderd Vlissin gen en Middelburg, waar reeds een plaatselijke dienst werkt), Tholen en nu ook voor de beide Bevelanden de voorbereidingen ter hand genomen heeft, mag het niet onmogelijk worden geacht, dat de organisatie voor de school tandverzorging in geheel Zeeland tegen het eind van dit jaar klaar komt. Voornamelijk hangt dit echter af van de medewerking der tand- 1 Gisteren heeft de Bergen op Zoomse recherche twee knapen van amper 10 jaar aangehouden, die in diverse kerken offerblokken gelicht hebben. Het veelbelovende tweetal kocht snoep voor het geld. —En in Den Haag is een 22- jarige Amsterdammer gearres teerd die in verscheidene plaat sen juwelierswinkeis bezocht, zich voor adspirant-kiper uitgaf en dan, als men hem kostbare voor werpen toonde, onopgemerkt het een en ander in zijn zak liet glij den. In korte tijd stal hij zo voor 20.000 gulden. Gisterochtend is in de nieuwe vaart bij de Funen- kade te Amsterdam het stoffelijk overschot opgedregd van de reeds vijf weken vermiste 56-jarige Zweedse zeeman Erikson, weike naar men vermoedt, op de terug weg naar zijn schip in het duis ter te water is geraakt. Gister ochtend is te Amsterdam een twee en een halfjarig jongetje door een vrachtwagen overreden en gedood. Het knaapje was, toen de wagen had gestopt, onopgemerkt op de treeplank geklommen en kwam, toen de chauffeur wegreed onder het rechterachterwiel terecht. besproken worden. I vincie weinig zyn cn van het feit, Sociale Zaken mede. dat de departementale goedkeu ring spoedig afkomt. 9 Op de samenkomst van de bur gemeesters en secretarissen maakte verder de verdeling van de woonruimte in Zeeland een punt van bespreking uit. Men was het er over eens, dat Ged. Staten voor een zeer moeilijke taak heb ben gestaan en dat op hen geen critiek kan worden uitgeoefend.öp" 21 Maart zal opde"begraaf Verder was de vergadering vah i piaa;s te Loenen het stoffelijk gedachte, dat niet veel meer ver- overschot van de vroegere, door wacht kan worden, dat het ge- de Pelikaanvlucht zo bekende brek aan woonruimte in de ge- K.L.M.-telegrafist Beukering her meenten zou kunnen verkleinen, begraven worden. Beukering ver loor als illegaal werker in een Duits concentratiekamp het le ven. In Delft is men erin ge slaagd een televisie-proefuitzen- ding uit Eindhoven op te vangen. Met ingang van vandaag zul len de Engelsen weer alle kleding en textiel zonder punten kunnen kopen. De prijzen zijn echter schrikbarend hoog. De Duitse geleerde, Dr Walther Reide!, eens de voornaamste leider en ontwer per van het V-2 raket station te Pönemünde in Pommeren, die thans deelneemt aan proeven met geleide projectielen door de Ame rikaanse marine, heeft verklaard, dat men over vijf jaar raketten zo ver zal kunnen wegschieten, dat ze als sateliet eindeloos rond de aarde zouden draaien. We zijn blij het te vernemen. Werkloosheid neemt af. Behalve in Zeeland en Drenthe. In Januari waren er 80.072 werklozen in ons land. Sindsdien begon echter het aantal aanvra gen voor mannelijke arbeidskrach ten gestadig toe te nemen. In alle provincies nam de werkloosheid af behalve in Zeeland en in Dren the. Zeeland telde eind Februari 1948 2.244 werkzoekenden. Eind Januari 1949 was dit aantal ver meerderd tot 2.308. Eind Februari 1949 waren er 2.422 werkzoeken den in Zeeland. Aldus deelt het Ministerie van lens niet gedeeld worden door de meerderheid van de raad, waar mee rekening moet worden ge houden. Wat het overschrijden van begrotingsposten betreft, zo besloot spr., is er een nieuw sys teem ingevoerd, waarbij direct kan worden nagegaan of een post is overschreden. Tenslotte sprak nog de wethou der van open hare w erken, de heer L. J. van 't Westende, die zei, dat B. en W. ook de opbouwpolitiek van de regering niet konden be grijpen. Spr. was bezorgd over de herbouw van de binnenstad. Over het industrieterrein zei spr. dat binnen enkele dagen besprekingen met de Rijkswaterstaat zullen plaats vinden i.v.m. verdere ver huur. Tevens kon hij mededelen, dat ook de houthandel Alberts kan beginnen met de vestiging van haar bedrijf op het terrein. De ge bouwen van de Coöp. „Eiland Walcheren" zijn reeds grotendeels opgebouwd en wat de nog niet verhuurde 97.000 m! betreft, doen B. en W. al het mogelijke om deze aan de man te brengen. Door mid del van sluitzegels wordt thans propaganda gemaakt. DE BEGROTING. Bij de behandeling van de be groting werd door de heer Luy vendijk naar de woningen aan de Griffioen gevraagd. Meegedeeld werd, dat eind April 29 huizen gereed zijn, terwijl dan ook de bestraling enz. in orde is, waarna binnen zes weken opnieuw elf wo ningen zuilen klaar komen. De overige van de 100 zuiien in Oc tober klaar zijn. Verder rappor teerde de heer Hesselink over de financiële toestand van het Mid delburgs Muziekcorps. Eén en an der was aanleiding lot het verho gen van het subsidie tot f 1000. en voor de Molenwaterconcerten tot f 45.Namens de andere muziekcorpsen kwam de heer -L. J. Breel (Arb.) in het geweer en na stemming wend het subsidie voor de drie andere corpsen met drie maal f 100.verhoogd. Ten slotte stelde Ir de Vink voor om ondanks het feit, dat B. en W. er niet veel voor voelden, aan de Stichting Zeeland voor Maatsch. en Cult. Werk een subsidie toe te kennen van gelijke grootte als aan het E.T.I. wordt toegekend. Met zeven stemmen tegen werd dit voorstel door de raad aange nomen. Op de agenda van de raadsver gadering, alsmede over de opmer kingen gemaakt bij de behande ling van de begroting, komen we morgen nader terug. DE BILT ZEGT: Wind draait naar Noord. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige Noordwestelijke wind. Enige daling van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1