Het verzorgen der aanplant een moeilijke maar dankbare taak. Zeeuwse Vereniging te Den Haag doet goed werk voor Zeeland. Vitt den dcaaiet A.N.W.B. wil verlichte wegwijzers. Lezers grijpen naar de pen. lepenziekte bedreigt bet stadsschoon. Herv. Chr. School te Middelburg ('t Zand) over drie plaatsen verspreid. Een lijdensgeschiedenis. Neentt de feesten te Zierikzee Zeelandia" deel aanleniging met het verzoek °m on derdak voor een aantal leerlingen, dat graag drie dagen in Den Haag wilde doorbrengen. De organisatie werd ter hand genomen, waardoor 96 leerlingen en 8 begeleiders drie dagen kasten waren van de leden van „Zeelandia", die tevens een drietal dagprogramma's in elkaar hadden gezet om de bezoekers te doen genieten. Nieuwe belevenisse van Wat iedere automobilist moet weten. Pluimveestapel moet in betere banen geleid worden. Voorkomen beter dan genezen. Burgerlijke Stand ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Nog altijd ontbreekt het eigen schoolgebouw. Dat ©r thans, vier en een half jaar na de bevrijding, in de Zeeuwse hoofdstad nog een school is, waarvan de klassen in drie verschillende gebouwen zijn gehuisvest, is slechts weinigen bekend. Ondanks dat groeit het aantal leerlingen gestadig en het wachten is nu maar op het klaarkomen van de nieuwe school, die aan de Poelendaeleweg wordt gebouwd. grote kamers werd door haar een oud-leerlinge van de Herv. school geheel in orde gemaakt om als schoollokaal voor de zesde en zevende klas te dienen. Zo doende huist de heer Schipper met deze twee klassen in de ver vallen buitenplaats. Het is een ware lijdensgeschie denis, die het schoolhoofd de heer J. Schipper, ons vertelde. Reeds in 1940 werd de school door de Hollandse militairen gevorderd en de vreugde van weer in de eigen school les te kunnen geven, was na de capitulatie maar van korte duur. De bezetter vond de school geschikt om er zijn bivak in op te slaan en opnieuw moest het eigen gebouw aan de Koudekerk- seweg worden ontruimd. Ruimte was er in die dagen niet voor de huisvesting van zeven klassen en men was aangewezen op de Ned. Herv. Kerk aan de Kerkstraat. Het bleef echter behelpen. De hoogste klassen zaten ieder in een apart deel van de kerk, de laag ste klassen huisden in de con sistorie. Lange tijd werd hier school gehouden, doch eindelijk werd een andere oplossing gevon den, die hierin bestond, dat men een barak aan de Langevieleweg betrok, waarbij ook nog school werd gehouden in de zgn. Buiten tuin. Naar de stad. De evacuatie van de Zandenaren naar de binnenstad maakte ook hieraan een eind. De barak werd echter afgebroken en aan de Zus terstraat weer opgezet. Korte tijd daarop mocht men naar 't Zand terugkeren en opnieuw verhuisde men met barak en al. Helaas, deze terugkeer bleek van korte duur en door de komst van het water moest men zo goed en zo kwaad dat ging een onder komen zoeken. In deze evacuatie tijd bemoeiden weinigen zich met de school, daar men het te druk hau met het evacueren van eigen zaken, zo vertelde het school hoofd en zo kwam het voor dat hjj met de onderwijzer de heer A. Everaars en het bestuurslid de heer J. Polderman met een hand kar trachtte te redden, wat nog te redden viel. De bevrijding. ocht na de bevrijding begon mei een roulerend lesroos ter, waarbij de toenmalige zaai van de heer den Boer aan de Lan ge Giststraat als school in gebruik was. Wilde men normaal onder wijs kunnen geven, dan was meer ruimte noodzakelijk en zo trok men daarna met een gedeelte naar dc Handelsschool en een an der deel nam intrek in de U.L.O.- school aan de Nieuwe Haven. Toen 't Zand weer droog was, keerde men terug. Er was echter geen eigen schoolgebouw meer. Het water en de beschieting had den het zodanig aangetast, dat herstel op korte termijn niet mo gelijk was. Wat te doen met het schoolgebouw? De eerste berich ten waren, dat de school zou wor den opgeknapt, doch later keurde men het gebouw af, waarna men weer op dit besluit terugkwam met de mededeling, dat nog maar even afgewacht moest worden. Men wacht echter nog steeds af, al is men niet bij de pakken gaan neer zitten. Op drie plaatsen. Het schoolgebouw in de Bree- weg werd zo goed en zo kwaad het ging opgelapt. Twee oude pla ten, nog gered uit de oude school, sieren de wand, terwijl in een van de klassen de electrische lampen aan draden aan de zolder hangen. De waterverf valt er in plakkaten van de muren. De vierde en vijfde klas worden gehouden in het Verenigingsge bouw in de Kerksteeg, dat pas is opgeknapt. Door een in tweeën verdeeld schot is hier wel behoor lijk les te geven. Achter het schot in een ruimte van een twintigtal vierkante meters, waarin gymna stiekles wordt gegeven. Tenslotte de hoogste klassen. Bijna onvindbaar zitten deze op het oude buiten Vijvervreugd aan de Koudekerkseweg. De eigenaar van Vijvervreugd Uitbreiding. De bevolkingsaanwas in deze na enkele herstelwerkzaamheden de Chr. Kleuterschool een onder dak gevonden. Ook deze school voorziet in een grote behoefte en telt momenteel meer dan 80 leer lingen. Begon men met een lokaal, thans heeft men reeds twee loka len in gebruik. Beide lokalen zijn echter zo goed mogelijk opge knapt, doch voldoen zeker nog niet aan de eisen, die aan een goede kleuterschool moeten wor den gesteld. De nieuwe school. Het is thans wachten op de nieuwe school, die in September a.s. klaar zal moeten zijn. Zou de gemeente eerst een dubbele school met gymnastieklokaal mogen bou wen, tenslotte werd slechts toe stemming verleend voor een school met zeven klassen. wijk van Middelburg, die haar oor- i Viet lokalen zullen nu ter be- zaak vindt in het grote aantal in schikking van de Herv. school ko- de laatste jaren daar gebouwde men, waardoor men eindelijk uit woningen, heeft niet nagelaten in-1 de misère verlost is. vloed te doen gelden op het aan-; Blijft echter nog het huisves- tal leerlingen. Men had in 1940 tingsprobleem voor de Chr. Kleu- 81 leerlingen, hetgeen terugliep tersoiiool. Alle hoop is gevestigd tot 76 in 1941 om daarna tot 122 0p t|e gemeente, die over het ge in 1944 te stijgen. De inundatie j bouw aan de Breeweg en de en evacuatie werkten mee, dit Kerksteeg kan beschikken, zodat aantal te doen dalen tot 92 in deze gebouwen eventueel in orde 1945 en 98 in 1946. J zouden kunnen worden gemaakt, In 1947 kwam de school tot nadat de lagere school voor de grote bloei en had 123 leerlingen, laatste maal zal zijn verhuisd. V» -I. openbare ,W,I b,7r!ó,rS in dit stadsdeel, die werd gehuis- aaï ,m a"es verloren 0in0 zodat na de bevrijding met uit vest in twee woningen op Zand- Fil| „r.L-rf," Lrhopwn dorp en daardoor over veel betere re"ene"n en Ned Taal moesïWr" lokaliteit beschikte dan de Herv. n schooi, was oorzaak, dat 12 leer- ^soneT voor de lingen naar die school overgingen. wyze Personeel voor ae Het grote aantai leerlingen la.j a'ltikrllrie 1 lelkrachteï^télitebaarheid. dat men weer behoorlijk fh r l Ies kan geven. Hulde aan deze thans een vierde leerkracht heeft P stille werkers, die onder alle om- g 1 standigheden hun plicht hebben In het oude schoolgebouw aan gedaan tot heil van het school de Koudekerkse weg heeft thans gaande kind. Bjjna 27 jaar bestaat de Zeeuw se vereniging „Zeelandia'' te Graveniiage en ondanks het feit, dat de bezetter ook deze vereni ging niet met rust heeft kunnen iaten, staat men er na enkele moeilijke na-oorlogso jaren zeer goed voor, hetgeen te danken is aan de grote activiteit van het be stuur en de vele leden. Slechts een twintigtal Zeeuwen in Den Haag had bij de bevrijding nog contact met elkaar. Men deed een poging om „Zeelandia" weer nieuw leven in te blazen, hetgeen niet direct is gelukt. Het was bijna een jaar na de bevrijding, n.l. op 15 April '1946 dat een definitief bestuur werd gekozen en vanaf deze datum is de opbouw weer begonnen en de vereniging opnieuw tot bloei ge komen. HET WERK. De vereniging was een zangclub rijk en één der eerste stappen van het bestuur was deze om te zetten ,n een onderafdeling met een eigen oestuur. Verder kwam er een afd, toneel, dat Hollandse stukken ging opvoeren en sinds verleden jaar heeft men zelfs een toneelafdeling, die zich toelegt op het opvoeren van Zeeuwse stukken. Op deze wijze worden de feestavonden, die worden gehouden, bijna geheel door eigen krachten verzorgd. Het 25-jarig bestaan werd gevierd in de Haagse Dierentuin, waarbij de feestcommissie na het feest als propaganda-commissie aan het Iwerk is gegaan. CONTACTEN. „Zeelandia" onderhoudt een nauw contact met diverse Zeeuwse gemeenten. In de zomer van 1947 werd contact verkregen met de burgemeester van Domburg, Jhr Ir. H. L. Boogaert. Het gevolg was, dat men nog diezelfde zomer naar Domburg trok om daar met de zangafdeling een goed geslaag de uitvoering te geven, die een netto-winst opleverde van f 150 ten bate van het Domburgse Klok- Kort daarop trok de afd. zang en toneel een weekend naar Oost burg, waar in het Ledeltheater een uitvoering werd gegeven. Een rij toer door West-Zeeuwsch-Vlaan- deren werd gemaakt, waarbij de burgemeesters van Groede, Cad zand en Sluis iets vertelden over de bezienswaardigheden en ver woestingen door de oorlog aange richt. NAAR ZIERIKZEE Momenteel is men in onderhan deling met het feestcomité voor de viering van het 1100-jarig be staan van Zierikzee. Indien alles naar wens verloopt, zal zowel de afd. zang als de afd. toneel daar in Mei a.s. te gast zijn. Van de verdere gebeurtenissen in het nabije verleden noemen wij het bezoek aan Gorkum op 23 Febr., waar men meehielp een feestavond te vullen van de pas opgerichte Zeeuwse vereniging in die stad. De zangafdeling gaf ver der concerten in het gemeentezie kenhuis en in de Stichting voor Geesteszieken te Bloemendaal. Op 3 Maart tenslotte werd weer eens een echte Zeeuwse feestavond ge houden, waar o.l.v. de heer Koets het toneelstuk „Al is de leugen nog zo snel" werd opgevoerd, ter wijl de afd. zang o.l.v. de heer P. D. de Ridder het muzikale deel van de avond verzorgde. Al deze activiteit getuigt van een hechte band tussen de Zeeuwen onderling in Den Haag. overleed enkele jaren geleden en kenfonds. Vorig jaar riohtte het zijn dochter kreeg de beschikking hoofd van de U.L.O.-school te over het oude buiten. Eén van de Oostburg zich tot de Zeeuwse ver- door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 46. „Ik kan er zo oo niet op komen meneer' riep de jongen. Pier stap te af. „Allebei g'eliek, dat za beter gae." En het ging beter. Daar zaten ze. Pier zette af en wipte naar bo ven. De jongen zette op zijn beurt af. Met een ruk vloog hij naar boven maar Pier viel met eer. vaartje naar beneden. De wipplank stootte hard op de grond. „Auw", riep Pier. De jongen lachte. „Afzetten meneer", riep hij. Pier zette af, nog eens en nog eens. Maar 't hielp niets, hij bleef beneden De jongen was immers veel lichter dan Pier! ,,'t Gae nie", riep Pier. Hij zette nog eens af. De jongen had de grootste pret. „An wippen is ook nie vee op die manier", mompelde Pier. Hij keek eens om zich heen. In eens sprong hij van de wip plank en holde weg. De jongen zakte met een grote vaart naar beneden. De plank bonsde op de grond. „Auw, auw", riep de jongen. „Dat vind ik heel niet aardig van die vreemde meneer. Auw, auw!" Hij wreef eens over z'n zitvlak. Auw! Waar was die malle Pier nu weer naar toe gegaan? De E.V.O., Algemene Verla ders- en Eigen Vervoerders Or ganisatie heeft een handig cn interessant boekje uitgegeven, dat tot titel draagt „Eerst lezen, dan rijden" en dat een omvang heeft van ruim 40 pagina's. Al worden in het boekje dan speciale wenken gegeven aan de autobestuurders in de by de E.V.O. aangesloten bedrijven, iedere automobilist kan er zijn winst mee doen, want het be vat een schat van mededelin gen, aanwijzingen, adviezen en wenken voor de behandeling van de auto, de houding van de bestuurder in het verkeer, bij ongevallen en nog veel meer. Het boekje voorziet in een grote behoefte en kan, wat de gegevens, die het bevat, betreft, wel als volledig worden aange merkt. Een zeer onvolledige opsom ming van de inhoud bewijst dit. Aandacht wordt o.a. besteed aan het algemeen verkeer, de dage lijkse inspectie, storingen, star ten, banden, benzineverbruik, autopapieren, het werkboekje, rijden in het donker, wat te doen bij aanrijdingen enz. De waarde van het boekje, dat zeer goedkoop wordt uitgegeven, wordt nog belangrijk verhoogd, doordat alle verkeersregels met een uitvoerige toelichting er in zijn opgenomen, terwijl een groot aantal schema's en over zichten het geheel completeren. Zeepost voor Curasao en de Ned. Antillen kan op 18 Maart a.s. met de „Hydra" worden ver zonden. 16 Maart moeten de brie ven op dé post zijn. Zeepost voor Suriname, die op 22 Maart a.s. ter „Cottica" wordt verzonden, moet 19 Maart zijn gepost. 14 Maart eerste hoender telling. Het is dringend geweest, *o vernemen wij van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat gegevens over de grootte en samenstelling van de pluimvee stapel met korter tussenpozen dan tot op heden mogelijk was, beschikbaar komen. ,Om dit mogelijk te maken zullen in het vervolg ook bij de pluim veestapel steekproeven worden genomen, evenals dit voor run deren en varkens geschiedt. De steekproeven voor de pluimvee stapel zullen zo mogelijk ieder kwartaal worden gehouden. De eerste hoendertelling in dit kader zal op 2000 daartoe geko zen bedrijven geschieden op 14 Maart a.s. Deze bedrijven zullen j op die dag worden bezocht door tellers, die alle aanwezige kippen moeten tellen. Omtrent de keuze van deze steekproefbedrijven kan nog worden opgemerkt, dat de bedrij ven, welke bg de Mei-inventari satie 1948 minstens 300 hennen hadden alle ln de steekproef zijn opgenomen. Ook de vermeerderingsbedrij- ven, welke reeds maandelijks een opgave aan het bedrijfschap voor pluimvee en eieren verstrekken, zullen ln de steekproef vertegen woordigd zijn. Want het gaat er immers om, de grootte van de hoenderstapel ook te kunnen vaststellen, als te zijner tijd deze maandelijkse opgave niet meer tehoeft te geschieden. Indien deze steekproeven aan haar doel beantwoorden, zal het mogelijk zijn, tijdig maatregelen te treffen voor het in de gewens te banen lelden van de pluimvee- stapel en daarmee van de eler- productie. Dit moet met het oog op de afzetmogelijkhden ln de eerste plaats voor de pluimvee houders zelf van het grootste be lang worden geacht. Volgens radio Moskou heeft het Amerikaans Federaal Bureau van Onderzoek, Valentin Goebitjef, die als technicus voor de S.U. aan de V.N. verbonden is en te New York werd gearresteerd op beschuldi ging van spionnage, 14 uur lang „gemarteld". Met genoegen heb lk het ver slag gelezen van de practlsche lezing, die de heer W. Brand te Domburg hield voor de leden van de afd. Walcheren der Ned, Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. Met het zout, dat de storm achtige westenwind over Wal cheren aanvoert en waarover de heer Brand sprak, is het m.i. nog erger dan hij het zeide. Hij sprak van 1 km uit de kust, maar lk heb gezien, dat zelfs in Middel burg en omgeving niet alleen het blad, maar ook het houtgewas zelf doodging (a.h.w. verbrand de), zodat er verschillende hees ters stierven. Dit gebeurde ln de tijd, toen Walcheren nog een volle bomen- pracht bezat. Vele mensen den ken. dat alleen de wind dit doet. maar het is in hoofdzaak 't zout dat met de wind meegevoerd wordt. Het opmerkelijke is n.l., dat men, wamneer het flink re gent bij de wind, de schade niet ziet. W. VERSTRAATE. Middelburg. Wat brengt de radio? Met gemengde gevoelens kij ken de liefhebbers(sters) onzer bomen, elk voorjaar naar een ieder die met een bijl rond loopt, denkende dat weer één onzer mooie bomen het loodje zal moeten leggen en in het bijzon der één der mooie iepen. Jammer dat men alleen maar opmerkt, wanneer de bijl reeds aan de boom hakt, dat deze moet vallen. Men had het reeds eer der kunnen constateren, dat een boom door de Iepenziekte is aan getast en dus ten dode opge schreven. Dit is reeds in de maanden Juni, Juli en soms nog in Augustus te zien. HET BEGINT IN DE TOP. Het ziektebeeld is het eerst in de top te constateren, doordat op een gegeven moment plotse ling het blad gaat verwelken; het schrompelt ineen en valt af. Dit kan soms zo snel gebeuren, dat de bomen na verloop van een paar weken kaal staan. Het gebeurt ook wel indien dit ver schijnsel in Juni plaats heeft, dat ze in hetzelfde jaar nog weer op nieuw uitlopen, 't Is een laatste krachtsinspanning. Bij anderen gaat het minder snel. Zeer vaag in de top is het verwelken zichtbaar, zo'n boom ontsnapt de dans de daarop vol gende winter gerooid te worden. Het volgend jaar loopt hij prach tig uit, maar na verloop van een paar weken staat hij kaal. Dit zijn de grootste onruststokers en verspreiders der ziekte, omdat zij een goede broedplaats bieden voor de Iepenspintkever, die de ziekte helpt verspreiden. De ziekte wordt veroorzaakt door een zwam of schimmel. De ziekte dateert van plm. 1920, maar eerst in 1927 werd zij we tenschappelijk onderzocht en wel te Baarn, aan het laboratorium voor Plantenziekten, „Willie Commelin Scholten", onder lei ding van Dr Christine Buisman. Zij stelde vast dat de reeds eer der door Mej. Schwarz in 1922 beschreven zwam Graphium ui- mi, de veroorzaker der ziekte was. WATERTOEVOER WORDT AFGESNEDEN. Populair beschreven ontstaat de ziekte als volgt: De zwam- draden van deze schimmel woe keren het liefst in de jongste jaarringen van de boom. Deze jaarringen zijn juist van zeer groot belang, omdat hierdoor het water omhoog trekt, dus 't voed- seltransport plaats heeft. Doordat de zwam in deze jaarringen gaat woekeren ontstaan hierin bruine gomproppen, die de watertoevoer afsnijden en de top het eerst doen verwelken. Bij inkervingen in het jongste hout, vindt men duidelijk een laag van deze brui ne kleine proppen; dit is het ken merk voor het al of niet ziek zijn. Men zal vragen hoe deze ziek te zich verspreidt. De zwammen kunnen toch niet, vanuit de ene boom naar de andere overgaan? Het ontdekken hiervan hebben we te danken aan enkele heren uit Wageningen, die constateer den, dat dit gebeurt door een kever en wel de kleine en de nieuwe ontdekking en wel met heeft bij lichte beschadiging reeds last van 't vuur, een rode schimmel enz. De meeste kwe kers zijn dan ook met het ver meerderen van deze boom op gehouden. NIEUWE ONTDEKKING. Later deed men weer een grote Iepenspintkever resp. 2,2 3,3 en f—5,5 m.m. metende. Het wijfje van de Iepenspint kever legt haar eitjes het liefst in zieke en dode Iepen. Uit de eieren komt een larve die zich voedt met het spint en de bast, waarin als gevolg daar van de mooie vraatfiguren in spint en jong hout van de stam ontstaan. In Mei verlaten de verpopte larven, nu kever geworden, hun woning, om op jonge takken van gezonde bomen zich geslachtsrijp te eten, maar zo brengen zij le vens de zwammen van de ziekte mee. BESTRIJDING IS ZEER MOEILIJK. Men begrijpt uit het boven staande, dat de bestrijding zeer moeilijk is, maar dat het zaak is de zieke exemplaren, eer dat de kevers zich kunnen verwij deren, op te ruimen. Ernstig aangetaste bomen met spintke vers leveren enkele duizenden kevers. Men moet zich dus bepa len tot voorbehoedmiddelen. De bestrijding zoekt men nu, door Iepen te planten die resis tent zjjn tegen de ziekte. Enkele Sieriepen die tamelijk veel worden aangeplant en niet worden aangetast, groeien te langzaam en leveren geen werk- hout. In Baarn heeft men onder leiding van Dr Buisman een groot aantal Iepensoorten uit de no. 62. Het laat zich aanzien dat deze het door een betere ont wikkeling, verder zal brengen dan zijn voorgangers. Bij deze onderzoekingen is het echter jammer dat men pas na verloop van tientallen jaren kan bepalen of het werkelijk de.goede boom is. Dit blijkt pas na een zeker aantal jaren wasdom. Dit is trouwens met geheel ons mooie vak zo. Alleen grondige kennis der houtachtige gewassen en de jarenlange ervaring, kan even tuele fouten tot een minimum terugbrengen, omdat een boom pas na 2530 jaar gaat vertellen wat hij wil. Men komt er niet met een beetje liefhebberen of oppervlakkig bekijken. Deze no. 62 die zeer veel be looft en reeds in verschillende proefvakken als boom van plm. 14 c.m. omtrek is uitgeplant, heeft de naam gekregen: „Bea Schwarz", de naam die ik reeds noemde in het begin van dit ar tikeltje. Zonder een speciaal plombe mo gen deze bomen niet in de handel komen, en ze mogen ook niet voort gekweekt worden zonder toestemming, omdat het Iepen- ziektecomité hiervan het kwe kersrecht bezit. Hiermede heb ik getracht enig inzicht te geven in het moeilijke werk van het op de juiste ma nier verzorgen van onze aan plantingen. Een moeilijke maar gehele wereld verzameld en on- tQch ook weer zo dankbare taak. der nummer uitgeplant. Deze heeft men geïnfecteerd met de zwam, met het resultaat dat b.v. no. 24 niet ziek werd. Deze kreeg de naam van „Christine Buis man", de naam van de op jeug dige leeftijd overleden onder zoekster. Deze boom die in zijn kinder jaren zeer veel beloofde, beant woordde niet aan het doel. Hij is niet vatbaar, maar is niet be stand tegen wind, groeit slordig, door de vele verrassingen van kleurenspel en silhouet in de verschillende jaargetijden in Gods schone natuur. Goes. Kr. GOUDZWAARD Naar verluidt heeft Tsang Kai Sjek, de benoeming van generaal Ho Ying-Tsjin tot minister-presi dent als opvolger van dr Soen Fo goedgekeurd. Medewerking der gemeentebesturen gevraagd. De A.N.W.B. gaat thans de medewerking der gemeentebe sturen in het gehele land inroe pen teneinde te komen tot een afdoende verlichting van de be kende blauw-witte Bondsweg- wijzers, die reeds zovele jaren in steden en dorpen en langs de wegen trouw hun belangrijke taak vervullen. Wanneer deze opzet slaagt, zal het ook bij avond steeds drukker wordende verkeer hier mede in aanzienlijke mate ge baat zijn. Er is een speciale constructie ontworpen, welke naar de me ning van de A.N.W.B. zeer gun stige resultaten biedt. Op een aantal punten in het land zullen binnenkort als proef verlichte wegwijzers worden ge plaatst, zodat de betreffende autoriteiten gelegenheid krijgen deze verkeersservice praktijk te toetsen. Dezer dagen is op de hoek Parkstraat—Lange Voorhout in Den Haag de eerste volgens het nieuwe systeem verlichte wegwijzer voorlopig dus nog als experiment aangebracht. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Belde zenders 8 en II u. Nieuws. HILV. I, (801 M.)s KRO 6.00 Piano door Jo Spiers. 6.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.80 Strijdkr. 7.00 Nieuws. 7.15 „Juist die stilte". 7.25 Uit de discotheek. 7.45 Reg. Uitz. 8.05 De gewone man zegt er 't zyne van. 8.12 Gram. 8.20 Lichtbaken. 8.50 Gram. Piano. 9.00 „Negen heit de klok". 9.45 Theorie en practijk. 10.10 „Orkest zonder naam". 10.35 Actualiteiten. HILV. H, (415 M.): VARA 6.00 Nieuws. 6.15 Populaire liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staal kaart. VPRO 7.30 Vrijzinnige pro testanten. 7.45 „De wereld gaat bewegen". VARA 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Concert door het Om roeporkest. 9.15 „De bonte bal'. 10.00 „Stradiva" sextet. 10.25 Je moet maar pech hebben. 10.40 „The Ramblers". Zondag 13 Maart 1949. Beide zenders 8, 1 en 11 u. Nieuws HILV. 1, (301 M.): NCRV 8.15 Kamerorkest. 8.30 Morgenwijding KRO 9.30 Nieuws. 9.45 Loudens Philh. orkest. 11.30 Gram. 11.40 Pianoconcert. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Orkest zonder naam. 1.25 Kamermuziek door „Alma Musica". 1.50 „Buffalo Bill". 2.05 Holland-België, Klaas van Beeck. 4.25 Jan de Cler. IK OR 5.00 Studiodienst. NCRV 6.30 Strijdkr. 7.00 Fernando Germani. 7.15 „Kent gij Uw Bijbel?" 7.30 Nieuws. KRO 7.45 Gram. 7.50 „In 't Boeckhuys 8.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 8.12 Uit en thuis, Hitparade orkest. 8.35 „De strijd om het recht". 8.55 Verzoekconcert. 9.43 Muzikale Tombola. 9.52 Luisterspel. HILV. II, (415 M.): VARA 8.18 Symph. orkest. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Gram. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 9.45 Lezing. VPRO 10.00 Zondagshalfuur. IKOR 10.30 Kerkdienst uit de Remonstrantse Kerk te Den Haag, voorg. ds J. v. d. Guchte. VPRO 11,45 Tussen kerk en wereld AVRO 12.00 Ver geelde partituren. 12.30 De Zon dagclub. o.l.v. R. Feenstra. 12.40 André de Raaff en Jacques Schut te. 1.20 Zigeunermuziek. 1.50 „Even afrekenen heren". 2.00 Gram. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 z-o geniet U meer van muziek. 3.45 Filmpraatje. 4.00 „The Sky- masters". 4.30 Sport. VPRO 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.20 Len mooi kerklied. VARA 5.30 Uitz. voor jong en oud. 6.00 Nieuws. 6.15 De Camera Obscura. 7.00 Vragen van luisteraars. 7.30 Paul Godwin en Benedict Silber- man. AVRO 8.15 Koorver. „Pro Musica". 8.45 Hoorspel. 9.20 Ge rard van Krevelen. 9.50 Zangde clamatie. 10.05 Enkele nieuwe plaatjes. 10.30 Piano. Maandag 14 Maart 1949. Beide zenders 7, 8 en 1 Nieuws, HILV. I, (301 M.): NCRV 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Kwintet Opus. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 Symph. Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lily Pons zingt. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Pianorecital. 12.10 Opgewekte Lunch klanken. 12.33 NCRV Koor. 1.15 Metropole orkest. 2.00 Schoolradio. 2.35 „Ge- sangverein Riesbach". 310 Lon don Radio Orchestra. 3.25 Histo rische Cyclus. 4.00 Bijbellezing. 4.45 New York Phillh. Symph. orkest. 5.00 Het kieuterklokje klingelt. 5.15 Populaire orgelbe speling. 5.45 Reg. Uitz. HILV. H, (415 M.): AVRO 8.15 Gram. 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.00 Gram. 9.35 Een dansliedje deint. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitami nen. 10.50 Gram. 11.00 Op de uit kijk. 11.15 Orgelconcert door Jo- han Spelde. 12.00 Trio Hofmees ter. 12.33 In het spionnetje. 12.38 Gram. 1.20 Promenade orkest. 2.00 Wat gaat er.om in de wereld. 2.20 Gram. 3.00 Bonbonnière. 4.00 Solistenconcert. 4.45 Musicalen der. 5.30 „Hoort zegt het voort". 5.45 Licht pianospel. Op- cn ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 6.58 u., onder 16.42 u. Maan op 18.25 u., onder 7.11 u. N.M. 20.03 u. Hoogwater op Maandag 14 Maart Vlissingen: 1.27 u. 2.07 m., 13.58 u. 2.26 m. Terneuzen: 1.58 u. 2.26 m., 14.25 u. 2.45 m. Wemeldinge: 3.19 u. 1.66 m„ 15.47 u. 1.90 m. (Ingez. mededeling, advert.) Vliegen, muggen en de rest sterven zeker door Funest. GOES. Geboren: Marinus W z. v. L. Openneer en C. Schip per; Jan P., z. v. J. P. Bruël en C. Ringelberg. Ondertrouwd: J. M. van den Ende, 25 j. en M. A. Hendrikse 23 j. Overleden: T. Faberij de Jon ge, 74 j., echtgen. van J. M. Her- aink; P. de Dreu, 72 j., echtgen. van C. J. de Jonge; A. Jobse, 5 uren; F. Jobse, 5 uren. MIDDELBURG. Geboren: Jan- nigje, d. v. J. Leegganger en C. d. Brink; Louise, d. v. C. Fuijkschot en H. M. Haasakker; Jan, z. v. J. de Noorjer en M. de Visser. Gehuwd: F. de Buijzer. 27 j. cn A. H. Scheijbeler, 21 j.; Th. J. van Schoote, 29 j. en J. E. de Groot; J. A. de Wolff, 41 j. en M. E. Labrujère, 19 j.; J. J. Jansen, 20 j. en M. Leiendecker, 20 j. Ondertrouwd: D. C. Wolfert, 40 j. te Axel en A. A. van de Poll, 28 j. Overleden: A. C. Snoep, 87 j., wed. van H. L. E. Dormaar; M. Snoep, 74 j., ongeh.; S. de Voogd, 78 j., wed. van J. Patte- nier; R. van Biene, 73 j., geh. met J. W. F. H. de Ruijter. VLISSINGEN. Bevallen: R. MouthaanBurger, z.; M. Blok Kruijf, d.; C. M. Visservan de Grijp, d.; E. H. de Zwart Aveling, z.; N. RouwLouis- se, z. Ondertrouwd: J. C. van Sprang, 57 j. en E. Le Roij, 54 j.; L. Landowski, 35 j. en M. A. van Dommelen, 23 j.; N. H. van der Heiden, 28 j. en J. C. van Stee, 27 j.; E. van Asselt, 22 j. en A. Roedema, 22 j. Gehuwd: W. L. Bliek, 48 j. en I. K. Bausz, 41 j.; J. A. Poer- stamper, 30 j. en M. de Nooijer, 32 j. Overleden: F. Steenaard, 70 j., echtg. van G. de Meulmees- ter; J. H. van Breugel, 66 j echtg. van C. L. L. Riemens. SOUBURG. Geboren: Magda- lena A., d. v. J. Baijens en J. C. Pleijte; Cornelia A., d. v. S. J. Groenendijk en T. Davidse; Wilhelmina M., d. v. A. Minder- houd en J. E. de Jonge; Lena L., d. v. M. van de Vrede en C. van Keulen; Anton P. J., z, v. C. A. Grashuis en H. L. Bosloo- per. Ondertrouwd: B. P. J. van der Geest, 34 j. en C. de Kam, 32 j. Getrouwd: J. Sinke, 27 j. en M. Bimmel, 26 j.; C. Scharis, 27 i en C. J. Wissekerke, 29 j.; J. Jonkman, 32 j. en W. J. van He- mert, 23 j. Overleden: P. Marijs, 88 j., Wednr. van T. Koppejan. VEERE. Geboren: Elizabeth A., d. v. D. J. de Jonge en E. M Caljouw. AAGTEKERKE. Geboren: Eli zabeth, d. v. J. Maljaars en J. de Visser. Ondertrouwd: W. H. S. Heij- dra, 42 j. te 's-Gravenhage en C. W. Hugense, 21 j. Gehuwd: W. Westerbeke, 35 j. te Westkapelle en F. Me'se, 23 j.; M. Peene, 25 j. te West kapelle en L. Melse, 19 j. Overleden: S. Louws, 58 j., echtgen. van J. de Visser. TERNEUZEN. Geboren: Pe ter A., z. v. J. Smids en D. de Jong; Marinus W., z. v. M. O Kerkvoort en K. Zeijlemaker: Jacobus B. J., z. v. J. N. van den Bergen en M. A. Bliek; Lutske S. J., d. v. M. Krol en M. C. Bliek. Gehuwd: M. A. de Smet, 24 j. en M. C. van Gremberghe ie Westdorpe; A. van Doorn, 40 j. en J. L. Reigel, 47 j.; P. van der Hooft, 29 j. en R. A. Lauret, 27 j. Overleden: A. Goossen, 83 j., echtg. van J. Kolijn. ZAAMSLAG. Ondertrouwd: C. Vinke, 23 j. te Vogelwaarde en L. M. Verberkmoes. 23 j.; J de Feijter, 24 j. te IJzendijke en K. J. Herrebout, 23 j.; W. M. Hamelink, 22 j. te Terneuzen en F. P. de Feijter, 22 j. Gehuwd: L. Stapper, 26 j. te Nieuwer-Amstel en C. J. Dees, 27 j.; P. C. van Drongelen, 23 j. te' Hoek en C. Verplanke, 21 j. Overleden: C. Dieleman, 70 j., echtg. van A. J. Scheele; F. Ha melink, 79 j., wednr. van G. Faas; H. de Visser, 86 j., wed. van J. Wisse; M. Dees, 84 j., wed. van A. van Arenthals (overleden te Terneuzen). SCHERPENISSE. Geboren: Neeltje W., d. v. W. J. Potappel en H. M. Quaak. Ondertrouwd: J. A. Voshol, 21 j. en J. C. Wesdorp, 21 j. Overleden: N. Goudzwaard, echtg. van G. van Ast.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4