Politieke rust in de Spaanse arena. SNEEUWWIT Herinneringen van Ds J. J. Buskes. Zeeland verwacht dit jaar vele vacantiegangers. SANAPIRIN ViMfyom, LANDBOUWHERSTEL BOET GOED WERK VOOR WALCHEREN. FALANGE IS WEINIG POPULAIR. Hü stond met Jezus op straat. van ©a cUaotn iaan de ÏÏlaniaÈ Een groot watersportfestijn te Zierikzee. Sneltrein in V.S. door rovers overvallen. ZEEPPOEDER Teel anime voor herstelwerk in eigen bedrijf. Zaterdag 12 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 MADKID, Maart 1949. Het is twee uur In de nacht. Een stuk of wat opgeschoten jongens met een emmer styfsel trekken door de binnenstad en plakken overal kleine pamfletjes op de muren. BU het weinige licht van een aansteker tracht ik de tekst te ontcijferen. Het is een schreeuwerige mededeling aan het volk om niet te denken, dat er geen strijd meer wordt gevoerd, want dat de voorvechters van het nationaal-syndicalisme zich op straat bevinden. De pijlenbundel in een hoek van het papier geeft aan, dat het een publicatie van de Ealange is. Kansen op Amerikaanse steun. Dollars. De economie baart de meeste zorg. Kwaion<*ens 1 Spanje hunkert "^r dollars. Dat U over het algemeen de «et is echter ,ve' ..ben^en i- Spaanse waardigheid om dat reactie a P p openlijk toe te geven. Velen zien als het de volgende morgen -andere uitweg. Amerika zelf t.g de aankondigingenleest. Dat is er niet buitenge- is ook de kwalificatie van de nog- wQon K brand Het heeft zijn al S.S.-erig uitziende Falangisten handeni'aSvol West_Europa met hun rijlaarzen, hun .g, Het practjsche belang van Spanje zwarte jassen en de wordt bovendien ernstig in twijfel blik m hun holle ogcrt getrokken. Het Spaanse leger is tenlander treft het evenbijvoorbeeld van weinig waarde, genaain. En eenzelfdegi I|Het zou geheel opnieuw opgeleid kruipt hem als de wa 1 :en modern uitgerust moeten wor- Ministerio del Ejercit den Amerika schrikt er echter Paseo del Prado a j voor terug op grote schaal geld links en rechts armen in f^cisti- l Spanje te investeren daar het sche groet de luc 1 vreest, dat het voor een belangrijk vooral als hij P deel in de zakken van knoeiende rwarte"verf nog vochtig isi generaals, Falangeleiders en amb- zwarie os s tenaren zal verdwijnen. In diplomatieke kringen houdt men wel ernstig rekening met een spoedig herstel van de normale diplomatieke betrekkingen. Er zal echter intern veel moeten veran deren voor het Marshall-plan ook Spanje gaat bestrijken. Spanje koestert overigens geen enkele illusie in een nieuwe oor log weer neutraal te blijven. Standbeeld. „Uitgeslotenverzekerde Ontevredenheid. ue Falange telt vele leden. Uniform-zieke jongelui vormen een grote groep. Verder zijn er de profiteurs, die zich op deze ma nier 'n lucratief bestaan trachten te scheppen. De mogelijkheden er voor zijn er. Falangisten neinen sleutelposities jn het plaatselijk bestuur in de ministeries en voor al in de syndicaten in. Het volk steekt er zijn ontevredenheid over niet onder stoelen of banken. Er een Spaans officier me, „een ko- verandert echter niets. mende oorlog zal tegen Rusland Op de buitenlandse politiek gaan en dat is onze aartsvijand. heett de Falange weinig invloed, j Maargeen Spanjaard zal bui- De verhouding met Franco is ten de grenzen vechten. We heb- verre van ideaal. De opvolgings- ben eenmaal de fout gemaakt kwestie is er de voornaamste oor- toen een divisie vrijwilligers naar zaak van. Kortgeleden hief men het Russische front is gegaan om op een vergadering in koor aan het communisme te bestrijden. De Franco no, Falange si. Franco wereld heeft dat verkeerd begre- kan echter moeilijk met de partij penwe voelen er nog steeds breken daar hjj tenslotte zelf de de kwade gevolgen van. leider ervan isj We zullen weer vechtenze- Ook de kerk staat niet geheel j kermaar niet eerder voor de achter hem. Op economisch ge- Russen trachten over de Pyre- bied heeft men ernstige bedenkin- neeën te komen!" gen tegen zijn beleid. De grote In het vuur van zijn betoog ver steunpilaar is nog steeds het le- geet hij echter, dat de strijd tegen ger. Weliswaar zijn daar ook Rusland plaats had op een ogen- enige strubbelingen mee geweest,1 blik, dat het er om ging Duits maar een stevige salarisverhoging land te vernietigenaan welks heeft die uit de wereld geholpen. zijde de Spaanse divisie toen De weermacht (dicht bij een mil- streed. lioen man en zevenhonderd gene-1 „Als ik generaal Franco was..." raals) vormt een machtige kaste, zei hij met felheid, dan zou waar het volk vooral financieel ik één eis stellen voor het deelne- onder gebukt gaat. Er wordt met men aan een oorlog tegen Rus- geld gesmeten. En niemand 1 landdat de wereld een stand- vraagt verantwoording. j beeld zou oprichten voor de Franco zit steviger dan ooit in Spaanse soldaat, omdat Spanje de zadel. De oppositie is te ver- het eerste land is, dat het com- waarlozen daar de monarchisten munistische gevaar herkend en sterk onder elkaar verdeeld zijn. bestreden heeft!" Er is ook weinig oppositie daar j De kans op een dergelijk stand- men geen opvolger voor Franco beeld is uiterst klein, zou weten. Naar Spaanse maat- i Dat heeft Franco zelf begrepen, staven heeft men het niet te Misschien is het daarom, dat hij slecht. Men heeft het in ieder ge- in de bergen tussen El Escorial en val nooit veel Jieter gehad. Boven dien voelt men er weinig voor te gaan experimenteren met alle ge varen van een herhaling van de bloedige burgeroorlog van 1936. Guardarrama een immens ge denkteken laat oprichten ter her innering aan zijn glorieuze over winning in de burgeroorlog. (Nadruk verboden). Generaal Franco ontvangt een aantal admiraals van de Spaanse vloot. Velen hebben behalve hun militaire functie nog een positie in de zakenwereld. Vlucht over grens kostte 10 millioen francs. Nederlandse diamanthandelaar krijgt schade na 9 jaar vergoed. Volgens de uitspraak van een Frans hof van beroep behoort de Franse regering M. Landau van de Amsterdamse diamantbeurs ongeveer 10 millioen francs te restitueren voor 157 diamanten, welke hem in 1940 door Franse douanebeambten werden ontno men, toen hij poogde de Frans- Spaanse grens te overschrijden. Landau had de diamanten in zijn regenjas genaaid en was erin geslaagd tot de Spaanse grens te komen. Hier, bij de plaats Henday, werden de diamanten gevonden en in beslag genomen. Het ministerie van Financiën verklaarde, dat Landau een wet tige transactie had gesloten. Voor de diamanten verkreeg hij ver lof de grens te overschrijden. De zesde Kamer van het Pa- rijse Hof van Beroep oordeelde echter anders. De diamanten waren onder dwang afgenomen Met zorg kijkt men dagelijks en het Ministerie van Financiën naar de koersen. De peseta staat j behoorde de waarde te vergoe- er slecht voor. Ook de .Jleichs- den. mark" komt nog steeds voor in| het lijstje, zij het zonder notering. (Van onze correspondent) Onlangs heeft ds J. J. Buskes zich in het weekblad „De Waag schaal" somber uitgelaten over het kerkbezoek te Amsterdam-Oost. Daarby meldde hij ook, dat de weeksamenkomsten in de Muider- kerk, voor het bezoeken waarvan men in oorlogstyd storm liep, zo veel minder publiek trokken. Woensdagavond stond men ech ter weer eens In de rij voor de Muiderkerk. Een grote menigte vulde het bedehuis, dat in 't stads gedeelte staat waar ds Buskes als evangelisatiepredikant werkzaam is. Want talrijke Amsterdammers en ook veel mensen uit andere plaatsen waren benieuwd om te horen wat de jubilerende predi kant aan herinneringen over zijn 25jarige ambtsbediening te mel den had. Ds Buskes begon met de mede deling dat hij precies een kwart1 eenw tevoren 9 Maart 1924 in de gereformeerde kerk van Oosterend op Texel was bevestigd. Zondag aan Zondag had hij daarna mogen preken. Slechts tweemaal werd het hem belet, de eerste keer van kerkelijke zijde doordat de classis Alkmaar hem schorste, de tweede keer door de Duitsers. In gevangenschap had hij elke Zon dag in de cel mogen preken. Men heeft zich wel eens afge vraagd of ik mijn gereformeerde afkomst heb verloochend, zeide ds Buskes. De hoorder oordele. In 1899 hebben mijn ouders njjtj laten dopen in de gereformeerde kerk van Utrecht. Die doop is nog altijd het geheim van mrjn leven. In 1919 deed ik te Utrecht belijdenis bij ds J. C. Rullmann. Tot op vandaag is dat mijn belijdenis gebleven. In 1924 werd ik bevestigd en het ambt dat ik toen aanvaardde, be kleed ik tot heden. Collega's beweren- dat ik nog steeds een leerling van Kuyper en een discipel van de Vrije Universi teit ben. Eerlijk gezegd, ik schaam mij voor deze afkomst niet, 't kon minder!- Aan mijn gereformeerde afkomst heb ik drie dingen te dan ken: de eerbied voor het Woord van God, de zekerheid dat er ge nade nodig is om genade te ont vangen en de wetenschap dat er geen duimbreed van mijn leven ls hetwelk Christus niet toebehoort. Dat laatste woord komt van Kuy per, op wie we wel kunnen af geven maar die toch een der grootsten was. Als student heb ik hem naar zijn laatste rustplaats mogen dragen. WARM GELOOFSLEVEN. Ik heb tegen de gereformeerde kerken, dat het relatieve er ver absoluteerd wordt, vervolgde ds Buskes. Ook heeft men daar een te fundamentalistische Bijbelbe schouwing die het Woord Gods in de weg staat. Ên de theologie van Kuyper wordt er gelijkgeschakeld met de reformatorische waar heden. Maar laat men niet beweren, dat er in gereformeerde kringen voor het persoonlijk mystieke ge- geloofsleven geen plaats is, zoals mijn ouders en van mijn leer meesters Bavinck, Grosheide en Van Gelderen en van de vele een- voudigen. De warmte van het ge loofsleven is ons hervormden ten voorbeeld. Later kwam de periode van het Hersteld Verband, dat een Ohris- tusbelijdende kerk wou zijn. Geen Christusbelijdende volkskerk. Kerk en volk blijven gescheiden. Wat een gedoopte natie is, is mij tot heden een raadsel, zeide ds Bus kes, al heb ik waardering vooi Hoedemaker. Even onaanvaard baar is voor mij het begrip „chris telijke staat". Vraagt men naar welke theolo gen ik het liefst luister, dan noem ik de namen van Calvijn (die ik van huisuit eerde want mijn vader kende de Institutie van buiten) en Barth (die ik in mijn studenten tijd ontmoette). Nochtans noem ik mij geen Calvinist evenmin een Barthiaan. Ik weet mij verbonden met allen die in Jezus Christus ge loven. Daarom is mijn kerk groter dan de hervormde kerk. Daarom heb ik zowel aan Kawaga als aan Niemöller wat te danken zowel aan Miskotte als aan de gerefor meerde Bonder ds Remme zowel aan Banning als aan ds Overduin en ook aan commissioner Beek huis* en majoor Hoenderken van het Leger des Heils. Orthodox zegt me evenveel en even weinig als vrijzinnig. Beslissend is of iemand de verschijning van Jezus Christus heeft liefgehad. DE HEILSSOLDAAT. Ds Buskes verklaarde hierna, waarom hij socialist en anti-mili- tairist werd en hoe hg de beteke nis van de prediking ziet. Tot slot bepaalde hij zich bij het evan gelisatiewerk. Ik ben gereformeerd in hart en nieren maar toch heb ik mij al tijd heilssoldaat gevoeld. Men verweet mij, dat ik „met Jezus" op straat stond". Ja, zo is het: ik wil met het evangelie de kerk uit. De engelen zongen in de kerstnacht niet: „in kerken een welbehagen", maar: „in mensen een welbehagen". Inderdaad, het is mogelijk, dat Jk nog eens van kerk verander. Het gaat immers niet om de kerk. Zij is maar tijdelijk. Voor de her vormde kerk verwacht ik het heil niet van een nieuwe kerkorde, al geloof ik dat zij nodig is. Ik kan evenmin mijn hart verpanden aan het geroep „kerk-kerk-kerk". De kerk gaat voorbij, maar 't nieu we Jeruzalem komt. Daarop wacht ik met verheuging. Ik ben dankbaar voor het ge duld, dat God met mij deze 25 jaar heeft gehad en mijn laatste woord kan alleen zijn: Mijn God, U zal ik eeuwig loven Omdat Gij 't hebt gedaan. (Ingez. mededeling, advert.) Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn helpt altijd FEUILLETON 70 F. HORACE ROSE „Wij verkeren in een geheel verschillende positie" protes teerde Spezha. „We zullen jou moeten uitleveren om de stam tevreden te stemmen, tenzij je je leven in eigen handen neemt en hen eerst doodt." En daar we in elk geval van plan zijn deze moei, die van vi taal belang is, te nemen wan neer dr tijd daartoe rijp is" zei Thara, „zul jij alleen maar een gebeurtenis verhaasten, waar van ik besloten nad dat ze later zou plaats vinden. Wat dat be treft kun je dus, als je week hartig of kinderachtig bene in zake zo'n bijzaak als het voort bestaan van een onbekende en onbelangrijke stam wilden in Centraal Afrika, een zuiver ge weten hebben over wat je gaat doen." ..Volkomen duidelijk", was ik het met hem eens. „Wat ik ga doen, dat zal ik vannacht met' een zuiver geweten doen en u. Thara Menechu, zult de voldoe ning smaken van te weten, dat u het doodvonnis hebt uitge sproken." Deze twee mannen, verdorven moordenaars en verraders als ze waren, bespeurden niets op miin gelaat dat er op duidde, dat "ik hun leugens en verraad zien li ad en dat ik besloten had na althans één van hen te betalen met de munt die hij voor ande ren had gesmolten. Ze lachten om wat zij als een grap beschouwen en stonden op. „Vannnacht", zei Thara. „Vannacht", zei ik hem na, en zo gingen wij uiteen. Hoofdstuk XXXVI. DE GELEENDE SPEER. Ik vertelde Treso niets over dit gesprek met Thara Menechu En het overige van die dag vermeed ik haar opzettelijk. Wij waren gewend elkaar elke dag te ontmoeten. Dikwijls wandel den we tussen de bomen en de wilde bloemen die daar over vloedig groeiden. De bodem van de krater was over zijn volle oppervlakte van ongeveer 25 ki lometer, weelderig begroeid. Deels jungle, deels bos, maar een behoorlijk deel bestond ook uit vruchtbaar, goed geïrrigeerd grasland, waarop de stam zijn vee widde en zijn oogst kweekte. Echter in de weiden, de jungle en het bos, overal waren bloe men, velen daarbij van een om vang, kleur en schoonheid die de Europese bloemenkwekers versteld zou doen staan. Een van de redenen dat ik Treso die dag niet wilde zien, bestond hierin, dat het voor haar binnenkort weieens heel gevaarlijk kon zijn, als men haar in mijn gezelschap gezien had. Ik wilde niet, dat zij ook maar op enigerlei wijze betrok ken werd in wat ik van plan was te doen. Wel zond ik haar een boodschap. Mozana bracht die over. „Zeg tegen de inhosizaan dat ik het goed maak, maar dat ik erg moe ben en tot morgen in mijn hut zal blijven." Mozana ging, en pas later werd ik gewaar dat hij mijn eenvoudige woorden mooier ge maakt had, door er zelf nog iets aan toe te voegen. „De inhosie is niet ziek, hij heeft zorgen. Hij heeft mij ge vraagd hem stiekum een speer te brengen." „Wat moet hij met een speer?" vroeg Treso verschrikt. „Dat heeft hij mjj niet ver teld". zei Mozana, breeduit grijnzend. Voor een inboorling was er iets vermakelijks in, da*, een blanke om een wapen vroeg, dat hij niet zou kunnen hanteren. „Wanneer breng je hem die speer?" vroeg Treso. „Vanavond, als het donker is, inhosinaan." Ook Treso lachte, omdat ze niet wilde dat hij zou zien hoe zeer ze van zijn verzoek was ge schrokken. Ze dacht het aller meest aan zelfmoord. Ze vroeg zich af, waarom hij die bood schap gezonden had en veron derstelde dat ik, wanhopig over de mogelijkheid van haar aan Thara te verliezen, besloten had te doen wat andere verliefde dwazen gedaan hadden, en een einde aan alls wilde maken door mij van het leven te beroven. Ze dacht er over om mij in mijn hut op te zoeken, vervol gens om mij een boodschap te sturen om bij haar te komen, tenslotte besloot ze geen van beiden te doen. Ze was bang, dat ik, als zij liet blijken dat ze me graag wilde zien, haar ervan zou verdenken een vermoeden van mijn bedoelingen te heb ben, waarop ik heel eenvoudig de daad zou kunnen uitstellen tot een tijdstip dat zij geen stap pen zou kunnen ondernemen, om die te voorkomen. Overeenkomstig hiermee be sloot zij niets te doen en niets te zeggen voor het donker was. Dan zou ze Mozana opvangen en hem overhalen haar de speer te geven, waarop zij met het be wijsstuk in de hand naar mij toe zou gaan en mij de hele zaak uit het hoofd zou praten. Een zeer wijze en bij uitstek vrouwelijke beslissing. Onge lukkig genoeg voor haar, kwam Mozana evenwel eerder dan hij van plan was geweest. De speer, die hij meebracht, had een korte steel, een breed lemmet en was scherp en sterk. „Hoe gebruik je zo'n ding?" vroeg ik de grijnzende Mozana. (Wordt vervolgd.) Terwijl de winter de aftocht nog niet heeft geblazen, is de Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreem-j delingenverkeer al weer druk be zig plannen te maken voor de ko mende zomer. Dit klemt dit jaar temeer, daar in verband met een Watersportfestijn ter gelegenheid van het 1100-jarig bestaan van de stad Zierikzee en door de toeris- tenreizen van de Mij. Zeeland van Folkestone naar Vlissingen vele toeristen naar onze provincie zul len worden getrokken. Aan het 1100-jarig bestaan van Zierikzee zal een groot water sport evenement worden ver bonden. Samensprekingen hier voor hebben reeds plaats gehad en men verwacht, dat vele zei lers uit ons land, zowel als uit België naar Zierikzee zullen ko men. Bij gunstig weer zal een baan worden uitgezet, die loopt van Zierikzee naar Wemeldinge en terug. Als er buiten de feestelijk heden iets is, dat tal van be zoekers naar Zierikzee zal trek ken, dan is het deze watersport gebeurtenis. DE ENGELSEN. Voor de Engelsen, die deze zo mer door middel van de toeris- tenreizen van de Mij Zeeland naar Vlissingen zullen komen, zal goed worden gezorgd. De be nodigde hotelruimte is beschik baar en verwacht mag worden, dat ongeveer 110 bedden vrij zijn, voor diegenen, die niet enige tijd van tevoren passage hebben besproken. Ook een aantal tochten voor de Engelse bezoekers zijn gearrangeerd. De hoteliers hebben in samen werking met de restaurateurs een folder laten ontwerpen met Engelse tekst, die in Engeland verspreid zai worden. Besprekin gen zijn nog gaande om ook door de middenstanders op Walcheren en voornamelijk in Middelburg en Vlissingen een dergelijke folder te doen ontwerpen voor verspreiding in Engeland. Overigens doet zich bij de op zet van dergelijke plannen nog immer het tekort aan hotelruim te voelen, temeer, daar de va- vanties nu eenmaal in de periode van 15 Juli tot 31 Augustus wor den opgenomen. SPREIDING. V.V.V. is daarom een groot voorstandster van de vacantie- spreidingIndien het mogelijk was de vacanties over drie in plaats van over anderhalve maand te verdelen, dan zou dit bij de organisatie van het onder dak brengen der vacantiegan gers heel veel moeilijkheden be sparen. Bovendien zouden vooral de hotels hier veel gemak van hebben, daar thans mensen moe ten worden afgewezen, zodat men nooit langer dan deze an derhalve maand volledig bezet is, terwijl dan op een bezetting van minstens drie maanden kan worden gerekend. Daarbij komt nog, dat er voor de betrokken vancantieganger meer te genie ten valt bij een behoorlijke spreiding, dan nu het geval is. LOGIESINL1CHTINGEN. Vermoedelijk zal deze zomer de logies-inlichtingendienst weer in ere worden hersteld. Op deze wijze zal men op alle V.V.V.- bureaux in Nederland regelma tig op de hoogte zijn van het deze zomer in Zeeland beschik bare aantal bedden, zodat de vacantieganger zich tot deze bu reaux kan wenden om inlichtin gen voor zijn vacantieadressen. Het is natuurlijk in de eerste plaats nodig, dat de hoteliers opgeven hoeveel bedden zij ter beschikking hebben en verder ook hun volle medewerking ver lenen. Daaraan heeft het nog wel eens ontbroken, maar ook van die zijde is een groeiende j belangstelling voor deze dienst. Tenslotte zij nog vermeld, dat er nog iets in de pen is, waar- schijnlijk pas voor 1950. Men wil n.I. in dat jaar door een culturele manifestatie van grote allure vele vreemdelingen trekken. Daar de voorbereidingen hiertoe nog slechts in een begin-stadium zijn, kunnen uiteraard nog geen nadere mededelingen hierover worden verstrekt. Herleeft het „Wilde Westen"? Vier met revolvers gewapende bandieten hebben de sneltrein Baltimore-Ohio bij Martinsburg in West-Virginia tot stilstand gebracht door aan de noodrem te trekken en vervolgens de ma chinist te bedreigen. Zij dwon- j gen de 150 passagiers van de trein hun geld, horloges en kost baarheden af te geven. Zij maakten zich uit de voeten, be roofden de bezoekers van een nachtclub in de omgeving, roof den twee auto's en verdwenen Na een grootscheepse -jacht, die zich over drie staten uitstrekte, heeft de Amerikaanse politie korte tijd later een van de die ven in de straten van Washing ton neergeschoten en ernstig verwond. Een tweede is gear- resteerd in een pandjeshuis, een paar honderd meter van het Witte Huis. Deze treinoverval, de grootste en sensationeelste sedert de j „hoogtijdagen" van het Wilde Westen, heeft in de Amerikaan se bladen de politieke ontwik kelingen in de wereld op de ach tergrond gedrongen. De treinroof aldus de kranten, is uiterst ge- raffineerd en „vakkundig" op gezet en uitgevoerd. De bandieten trokken hun re volvers toen de trein door een verlaten bergstreek raasde. Zij dwongen de machinist op een zijlijn te gaan staan. Daarna gingen de bandieten aan de slag: elke coupé werd tweemaal be zocht. In het ene rijtuig moesten de passagiers op hun knieën gaan zitten, in het andere moes ten zij op de grond gaan liggen. Nadat alle passagiers waren be roofd, moest de bemanning van de locomotief haar zakken om keren. Wie zich poogde te ver zetten kreeg een pak slaag. BESCHAVING. Het grote gezin staat in een slecht blaadje bij, laat ik zeggen „het denkend deel der natie". Twee kinderen kan er nog bij door, maar ouders die meer kin deren hebben geven daarmee blijk van weinig verantwoorde lijkheidsgevoel. Dat zegt niet de man van de straat, maar dat zeggen mensen van „standing", die prat gaan op hun beschaving. In het Weekblad voor Gym nasiaal en H.O. zijn toch naar verivacht mag worden, beschaaf de mensen aan het woord, de leraren en opvoeders van dat deel van de jeugd, dat straks al licht een leidende functie zal vervullen. Welnu, in dat blad. werd door een zekere Briickwilder gepro testeerd tegen het streven naar belastingverlaging voor grote gezinnen. Met schrik ziet hij de toename der bevolking. Waar moet het heen! zo vraagt hij. Naar de Chinese correctie, hierin be staande, dat periodiek honderd duizenden van honger omkomen? Er is echter nog hoop, want: „Nederland is een beschaafd land. behoudens wat betreft zijn bevolkingstoename." Kinderen zijn een erfdeel des Heren zegt de Bijbel. 'Nee, zegt deze moderne, zeer beschaafde paedogoog: een be wijs van gebrek aan Bescha ving. CAUSERIE OVER BROUWGERST. Onder de titel: „Brouwgerst in eigen land" zal Ir W. C. van der Meer, inspecteur van de landbouw op Maandag 14 Maart a.s. des avonds van 19.4520.00 uur via de zender Hilversum I een radiocauserie houden, waar in hij de stand van zaken met betrekking tot deze cultuur na der zal belichten. (Ingez. mededeling, advert.) cn KM lanriwpff in 1QAQ cherse wegen maakt, onmiddellijk UU n.ln. ldllUWcy lil 15F*ïJ. {ontdekken. Deze delfspecie wordt Al is dan de taak van de Ryks- voor een groot deel gebruikt tot dienst voor Landbouwherstel op het dempen van sloten, die in het het eiland Walcheren aanmerke- j nieuwe plan vervallen. Aangezien lyk ingekrompen, omdat de eerst echter het toedelingsplan der nodige voorzieningen in de achter 1 gronden nog niet is vastgesteld ons liggende jaren zyn getroffen, j wordt deze zaak met de uiterste dit neemt niet weg, dat deze zorg behandeld, teneinde niet het dienst nog veel werk heeft te ver richten in het belang van de Wal- cherse agrariërs. risico te lopen een sloot, die niet vervalt, te dempen en straks weer gedwongen te zijn deze uit te gra- Reeds geruime tijd is het appa- ven. Voorts wordt de grond ge- raat van de dienst nu ingesteld op bruikt voor de ophoging van som- het werk in het kader van de her- j mige zeel* laag gelegen gronden, verkaveling. Zoals men weet ge-1 Dit werk geschiedt zo weinig schïedt dit tesamen met het Bu-mogelijk mechanisch, omdat het reau Ruilverkaveling en de Tech-niet mogelijk is b.v. met de drag- nische Dienst van de Polder Wal- line een goede scheiding te ma- cheren. In de Commissie van Uit- ken tussen goede en slechte voering voor de herverkaveling grond. De ervaring heeft dit wel hebben de hoofden van genoemde geleerd. Aan deze grote karwei instanties zitting. I werken momenteel 1600 arbeiders Landbouwherstel heeft het vo !en de uitvoering is in handen van wil dc Heide Mij., die voor Landbouw- Uil hl^orLvaulas"herstei werkt met subsidie van men, die wegens herverkavelings- werkzaamheden aan de landbouw- De te voordelen van dit werk gronden was veroorzaakt. Zeer I enr,-'n n--r tot tevredenheid der betrokken -Sprmgcn onmiddellljk het 00g' boeren kregen zij nog in Decem ber van het vorige jaar de hun toekomende schadevergoeding. In In de eerste plaats verdwijnen de oude sloten en in de tweede plaats kan ook de strook grond, waarop het personeel van de dienst de bedragen berekend. Op het ogenblik houdt Land bouwherstel zich nog intensief be zig met het z.g. herstelwerk in eigen bedrijf- In 1948 zijn niet minder dan 15 a 1600 boerenwer ken en -werkjes als zodanig uitge voerd of in uitvoering gekomen. Hiermede is een bedrag van enige honderdduizenden guldens ge moeid. Erg te spreken is Land bouwherstel echter niet over de wijze, waarop vele boeren dit werk uitvoeren. Men kreeg de in druk, dat deze boeren zo vlug mo gelijk met de zaak klaar wilden zijn, om er maar zoveel mogelijk aan te verdienen. Het gevolg was dan ook, dat de landbouwgronden in kwestie door een verkeerde wijze van bewerking in waarde zeer achteruit gingen. In verband hiermede heeft het hoofd van Landbouwherstel zich verplicht landwegen worden aangelegd. Dit gezien een verscherpte conti jle in 'geschiedt door Landbouwherstel, te stellen. die ook de detailontwatering (ka- velsloten etc.) voor zijn rekening weer worden ingezaaid. Voor dit „opruimingswerk" is het herver- kavelingsblok zeer systematisch in 52 afgeronde complexen ver deeld. Voordat het werk begon, is alles nauwkeurig op papier ge zet en zijn vele begrotingen ge maakt. Het ligt in het voornemen tot ongeveer April op het bouw land te werken en dan over te gaan op het weiland. In de mees te oude sloten, die gedempt wor den, worden nog draineerbuizen gelegd om een behoorlijke afwa tering van het bouwland te waar borgen. De landbouwer, die in de toekomst het betrokken stuk grond krijgt toegewezen, kan dan zelf beslissen, de buizen te laten liggen of ze eruit te halen. Vele landwegen worden aangelegd. Dit jaar zal een groot complex Delfspecie wordt opgeruimd. Thans is men ook op grote schaal doende met de opruiming van de honderdduizenden kubieke meters delfspecie, die afkomstig zijn uit de nieuw gegraven sloten, watergangen enz. Welke enorme massa's grond het hier betreft zal ieder die een tocht langs de W al- neemt, terwijl de Polder de hoofd ontwatering uitvoert en de terti aire wegen. Het aantal voor 1949 geprojecteerde kilometers aan landwegen kan op ongeveer 60 ge steld worden. Tot heden zijn reeds heel wat landwegen gereed geko men op de definitieve verharding na. In het gebied van Schellach b.v. is men met de laatste weg bezig. Ook de Zuidwatering heeft reeds een groot aantal landwegen en hier hoopt men dit jaar met de fundering van het gehele wegen complex gereed te komen. Ook de definitieve nieuwe verbinding tus sen Middelburg en Gapinge via de Nadorstweg. bestemd als landweg, is prdctisch gereed. Dit verkort de afstand tussen beide plaatsen zeker met 10 a 15 minuten. Men behoeft dan niet meer via Seroos- kerke te gaan. Welke van de nieuwe landwe gen een klinkerbestrating zullen krijgen is nog niet beslist. De klinkerpositie is nog allesbehalve rooskleurig. Hoofdzakelijk zijn nu de aangevoerde klinkers bestemd voor de tertiaire wegen. De aanvoer van puin voor de fundering der wegen loopt voor treffelijk. Behalve van Walchers puin wordt (zoals reeds gemeld) thans ook een dankbaar gebruik gemaakt van puin uit Duitsland. Dit komt hoofdzakelijk uit Duis burg en Keulen. De kwaliteit van dit puin is zeer goed voor het doel. Gemiddeld wordt per week 10002000 ton aangevoerd. Deze hoeveelheid wordt wellicht nog opgevoerd tot 3000 ton. Er is nu ook aanvoer van puin uit Arnhem. Daarbij komen dan nog duizenden kub. meters puin van vroegere Duitse stellingen en onderkomens op Walcheren. Bulldozers worden op Walcheren niet meer gebruikt. Landbouwherstel en de Polder hebben ca. 25 draglines in bedrijf. De beplanting. Tenslotte nog iets over de be planting der wegen. Momenteel is men daar druk mee bezig, o.m. aan de Oude Vlissingseweg, de Groeneweg, de Breeweg, de Abeelseweg, de Bergweg, de Noord- en Zuidbeekseweg als mede enkele wegen in de omge ving van Gapinge en van Bigge- kerke. Het was de bedoeling nog meer wegen in le planten, doch het hoge zoutgehalte liet dit niet toe. Voor wegbeplanting mag n.I. niet meer dan 3 gram zout per liter bodemvocht in de grond zit ten en voor vele wegen ligt de hoeveelheid zout nog aanmerke lijk daarboven. Gelukkig heeft de laatste storm de jonge boompjes geen schade toegebracht. Helaas zijn kortge leden enkele jonge lindebomen aan de Veerseweg slachtoffer van het verkeer geworden. Zij werden n.I. gekraakt. Wij mogen ter voor koming van deze onnodige bescha digingen zeker wel de medewer king inroepen van automobilisten, wielrijders en andere weggebrui kers! «MHÜ

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3