Brovinti^Spi» DE RONDETAFEL-CONFERENTIE HS" BENELUX-GEDACHTE. ZeeuiaJ cMeAJtei Opstel-prijswinnaars naar Engeland. Grenscorrecties op komst? Amerika heeft atoom bommenwerpers. Kring Zeeland der N.F.O. besprak oprichting Onderlinge Hageiverzekering Maatschappij. Duitsland bufferstaat tussen Oost en West. De moord op een Duitse douane-beambte. Het zal de idee zijn, die blijft stimuleren. Zaterdag 12 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Dr van Royen en Palar xeggen hun mening over Het nut van een „vlotte pen". Met een toestel van de B.E.A. zijn Els Eilers van het Barlaeus- gymnasium te Amsterdam en Johan Goudsblom van het Hugo de Grootlyceum te Zaandam in hun kwaliteit van opstelprijs winnaars naar Londen vertrok- kenj De opstellen van Els en Johan over .Jeugdvriendschap reikt over de grenzen" (het on derwerp van de door „de raad van opvoeding in wereldburger schap" uitgeschreven internatio nale opstelprijsvraag) behoor den tot de 9 beste van de talloze opstellen, die gemaakt waren door leerlingen van 280 middel bare scholen, in Nederland. In Den Haag werd vervolgens een intellectuele veldslag geleverd op de afdeling voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs van het ministerie, waarbij Eis en Johan de meeste vaardigheid bleken te bezitten in de Engelse taal. het houden van een cause rie en voorts bleken uit te mun ten in de kennis van land 0tt volk. De twee jeugdige vertegen woordigers van ons land, die ir. Engeland in aanraking zullen komen met de winnaars uit an dere landen, zullen verblijf hou den in Londen, Manchester, Leeds en Glasgow en daar deel uitmaken van discussiegroepen. Voor hun terugkeer naar Ne derland zullen zü op een grote jeugdbijeenkomst in Londen net woord moeten voeren. Het Britse militair bestuur heeft aan de Duitse douanebe ambten, die te Elten (arrondis sement Rees) aan de Nederland se grens, gestationneerd zijn, bevel gegeven zich gereed te houden om hun woningen te ontruimen. Alles schijnt er op te wijzen, dat Duitse grenscor recties ten voordele van de Be neluxlanden in het vooruitzicht zijn. De Amerikaanse luchtmacht heeft verschillende groepen bom menwerpers met grote actiera dius, welke speciaal getraind en uitgerust zijn voor het bombar deren met atoombommen, zo wordt te Washington vernomen. Deze mededeling werd gedaan in een aankondiging van ma noeuvres over zee van B-29 Su perforten. Het aantal en de na men der groepen werden niet genoemd. De manoeuvres zullen in April, en in Juni worden ge houden. Archeologische vondst te Pisa. Bij de kathedraal van Pisa is belangrijk archeologische ont dekking gedaan. Men heeft namelijk twee uit stekend bewaarde graven uit de 6e eeuw ontdekt, waarvan een nog beenderen bevatte Verder vond men overblijfselen van een muur uit een nog vroegere pe riode. Oudheidkundigen menen te doen te hebben met overblijf selen van een heidense tempc van voor onzg tijdrkening. Dr VAN ROYEN: Niets is] onoverkomelijk. Het schijnt tot dusver, dat alle partijen het er over eens zijn, dat de Rondetafelconferentie een goed ding zou zijn, wanneer wij er maar eerst in slagen de obstakels uit de weg te ruimen, aldus heeft dr van Royen na de zitting van de Veiligheidsraad verklaard te genover de diplomatieke corres pondent van Aneta. De voornaam, ste van die obstakels is natuurlijk de kwestie van terugkeer der re publikeinse leiders naar Djogja- karta, zo voegde hij toe. Op de .vraag of hij die moeilijkheid on overkomelijk achtte, zeide dr van Royen: „Niets ter wereld is onoverkomelijk. Als aan onze be zwaren tegemoet gekomen zou kunnen worden, zou niets ons ver hinderen de gehele kwestie op nieuw in ogenschouw te nemen. Maar ik heb nog geen enkele practische methode horen noe men, die inderdaad onze bezwaren opheft". Omtrent de rede van de Ameri kaanse gedelegeerde, Austin, zei- de dr van Royen, dat hij het een voornaam punt vond, dat die rede de deur had opengelaten voor deelneming aan de Rondetafelcon ferentie door de partijen*wanneer deze onderling tot overeenstem ming konden komen. Hij achtte het belangrijk, dat de V.S. zich blylAaar niet aan de letter van de resolutie van de Veiligheids raad vastklampen, maar het be reiken van het gemeenschappely ke doel zwaarder laten wegen. Wanneer de Veiligheidsraad zich maar niet perse aan de letter van de resolutie wil houden, maar ook een open oog toont voor an dere methodes, geloof ik wel, dat we iets zullen bereiken, aldus ver klaarde de Nederlandse gedele geerde. Naar aanleiding van de vraag van Austin,' waarom Neder land thans de Republiek niet in Djogja kan herstellen, maar zulk herstel over enkele maanden na de overdracht van de souvereini teit wel mogelijk acht, merkte Dr van Royen op, dat de souvereini teit niet aan de republikeinse re gering zal worden overgedragen, doch aan de federale regering, hetgeen een geheel andere kwes tie is. Bovendien zal de over dracht van de souvereiniteit elk psychologisch waflgn ontnemen aan de guerjll&benden, zo zeide hy. PALAR: Jullie zijn veel te goede democraten. De republikeinse afgevaardigde Palar, deed in het gesprek uitko men, dat een der ernstigste moei- hjkheden voor de uitvoering van het plan gelegen is in de consti tutionele gebondenheid van de Nederlandse regering. De Neder landse grondwet, inclusief de amendementen van verleden jaar, zyn gebaseerd op de oude toe stand en negeren volkomen het historische feit van de Indonesi sche revolutie en de vorming van de Republiek Indonesia met eigen wetten, aldus Palar. De Neder landse regering zou zich op de ba sis van de realiteit dienen te stel len en besluiten moeten nemen, dje uit die realiteit voortvloeien, zelfs al zou de grondwet daarin niet voorzien. Deze zou later by de nieuwe situatie moeten worden aangepast, zo zeide Palar, die daaraan schertsend toevoegde „De moeilijkheid is, dat jullie Hol landers veel te goede democraten zy'n". Aanval op rubberonderneming Een bende'van 200 man deed een aanval op de rubberonder neming Prumpang in Pekalon- gan, doch een militaire oa- trouille en de ondememings- wacht sloegen deze aanval af. Een later uitgerukte militaire patrouille geraakte in een vuur gevecht met een bende, waar bij een militair werd gedood. Geen schade werd aangericht. Britse marine hield geslaagde oefeningen in de Poolstreken. De oefeningen door de Britse marine in de Noordpool gehou den en die drie weken geduurd hebben zijn voor 95 pet. met succes bekroond. Wel bleek, dat lichte vliegdekschepen niet zon der gevaar in het pakijs kunnen j opereren. Voorts bleek het practisch on mogelijk des nachts te varen omdat het vlakke pakijs niet op het radarscherm geprojecteerd werd. De kosten van deze verzor- worden voor vrijwillig- ART SENDIENST. j ging worden voor vrijwillig Zondag 13 Maa zowel als voor de verplicht ver men door" arts Snoek, Wijngaard j ^d*£ door het Ziekenfonds door dr Folmer (Driewegen), telef. K 1195—275; m 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk door dr Staver- man (Heinkenszand), telef. K 111)6234; dokter Bok, te Wol faartsdijk, telef. K 1198237; voor dr Risseeuw te Kapelle- Biezelinge; in Middelburg door dr Simons, Tramsingei, telef. 2191; in Vlissingen door arts Grippeling; in Veere, Seroos kerke en Oostkapelle door dr Bom (Oostkapelle), telef. K 1188—276; in Koudekerke, Zou- telande en Westkapelle door arts Frima, telef. JK 1186282, Zoutelande; in THWen, Oud- en Nieuw-Vossemeer en St. Phi- I Men begint thans met de kin deren der le klasse der lagere scholen, die onder deze zorg kunnen blijven gedurende alle jaren, dat zij op de scholen ver blijven. Verder wordt er op ge wezen, dat bij grotere gebreken niet zelfstandig, doch 'in over leg met de ouders zal worden opgetreden. Zij, die niet zijn verzekerd by een Ziekenfonds en voor wie het financieel niet mogelijk is, de kinderen toch te laten verzor gen, kunnen zich wenden tot de dienst voor Maatschappelijke Zorg in de Bogardstraat. Men ziet met belangstelling Wland door arts Duinker te de aan de circulaire gehechte si», i.rss'ïi's.s Philipsland. APOTHEKEN. In de wgek van 12 Maart tot en met 19 Maart zijn de volgen de- apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend: Goes: La Porte. Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Van Ockenburg, Walstrdat. MIDDELBURG. Oprichtingsvergadering Chr. Bond van Huispersoneel. De Chr. Bond van Huisperso neel hoopt Woensdag a.s. een poging te doen om in Middel burg een afdeling op te richten De Bondspresidente, Mep tegemoet. Spooriyn industrieterrein. Sedert enige tijd is men druk bezig met het aanleggen van een spoorlijn langs de weg, die door het industrieterrein loopt. Met het uitgraven van de baan is men reeds voorbij de opslag plaatsen van de fa. Polak ge vorderd, terwijl de spoorlijn reeds is aangelegd tot aan het Haventje. De bouw van de graandrogerij vordert eveneens gestadig. Restauratie station. Het station wordt momenteel flink onder handen genomen. Wessels zal die avond in de zaal I Het gedeelte waar tot voor kort van de heer Montaan aan de L Giststraat aanwezig zijn om et_n propagandawoord te spreken. De voorbereidende werkzaam heden werden door de C.B.B. verricht. O.a. zijn de verschil lende prot. meisjesverenigingen van één en ander op de hoogte gesteld. Ook propagandanummers van het orgaan van de Bond van Huispersoneel zijn verspreid. Lid kunnen worden zij, die werkzaam zijn in het beroep van: concierge, gezinshulp, ge zinsverzorgster, hoofd van de huishouding, hoofd van de keu ken, huishoudster, huisknecht, huisnaaister, hulp in de huis houding (extern en intern), ka menier, kamerdienaar, keuken meisje, keukenwerkmeisje, kin derjuffrouw, kindermeisje, kin- derverzorgster, meisje voor halve leiding: „Reformatorisch Psalm- de kaartverkoop plaatsvond, is geheel gemoderniseerd en de kleine ruitjes zijn vervangen door grote spiegelruiten met moderne loketten. KAPELLE-BIEZELINGE. Jaarvergadering Geref. Jeugdcentrale. Woensdagavond hield de Ger. Jeugdcentrale haar jaarvergade ring in het gebouw „Obadja" o.l.v. de heer J. C. Keim. Het lokaal was tot in alle hoe ken gevuld. Ook burgemeester van Suylekom was aanwezig. In de voordrachtenwedstrijd be haalde bij de meisjesclub Anna de Graaf de le prijs. By de jongensclub was Wim Sinke de le prijswinnaar. De voorzitter, de heer Keim, hield m.m.v. een koortje een in dagen. 1 gezang". Reeds zijn voor de diverse ca- Bijzonder werd gewaardeerd de tegorieën richtlijnen vastgesteld opvoering van het declamatorium voor de lonen en arbeidsvoor waarden. terwijl ook een contri- butieregeling is vastgesteld. Simavl-collecte. Donderdag a.s. zal weer een „Wy, de jeugd, en Oranje" ge schreven door C. Balkenende. Een zangkoortje en een spreekkoor verleenden hierbij medewerking. Een speciaal woord van lof aan ide schrijver is zeker op zijn straatcollecte gehouden worden ip]aats voor de S.I.M.A.V.I. Simavi i pja je tweede pauze werd on- Steun In Medische Aangele- der ]eici;ng van p su]sters een .genheden Voor Inheemsen)familie-competitie gehouden. De aeeft m de na-oorlogse jareiv gewonnen taart werd later terug een zware taak. De nood onder geschonken aan de Jeugdcentrale cle bevolking is vooral in ludo- en daarna Dp Amerikaanse wy'ze nesie zeer groot en de medische verloot. Aan het eind van de ver teams van het Ned. Rode Kruis, gadering werd aan J. C. Fossen, die daar werkzaam zijn, zitten |j c Keim en p Suisters het ere- nog steeds verlegen oin allerleilijmaatschap van de J.V. aange- medicamenten. Simavi doet terwiji de heer J. C. daarom een beroep op de vrij— xc^irri ook het erevoorzitterschap gevigheid van het publiek om van de jeugdcentrale ontving. Ds deze collecte te steunen, zodat van der r ppk pindieHo op deze wijze het werk door gang kan vinden en vele in heemsen van een wisse dood door de tropische ziekten kun nen worden gered. Nat. Chr. Onderofficieren- vereniging. Dezer dagen is een afdeling opgericht van de Nat. Chr. On derofficierenveren. Als secreta- taris treedt op de heer G. Lems, Nw. Vliss. weg 96. De school tand verzorging. De Stichting Schooltandver- van der Leek eindigde. KAPELLE. Jaarvergadering "„Ons Genoegen". Dezer dagen hield het fanfare corps „Ons Genoegen" in Hotel de Zwaan zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer C. A. Blok. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat 1948 voor de vereniging een duur jaar was geweest. De aftredende bestuursleden de heren D. C. Nysse en Joh. Evers- dijk, werden herkozen.» Ter sprake kwam in de loop zorging is met haar werkzaam-van dit jaar een bazar te organi- heden begonnen. In een verga- seren voor het aanschaffen van dering met de hoofden van scho- nieuwe instrumenten. Vele instru- len zijn de circulaires uitgereikt,menten gaan reeds vanaf de op- waarin het doel, dat men na- richting mee en zijn totaal ver- streeft, nog eens nauwkeurigsleten. wordt omschreven. j Het plan bestaat om dit jaar Er wordt o.m. op gewezen hoe ook aan het Bondsconcours deel zonder deze verzorging 95 pet. te nemen, indien het gelukt, 1 ijdig van de kinderen met onherstel- het instrumenlenprobleem op te bare defecten aan het gebit delossen. Op ieder lid werd nog- school verlaat, terwijl met een maals een dringend beroep gedaan goed functionerende schooltand- 1 om te trachten nieuwe leden aan verzorging 97 pet. der leerlingen te werven. Men weet thans het e school met een gaaf gebit corps nauwelijks staande te hou- verlaat. den. biezelinge. Ouderavond Herv. Chr. SchooL De Herv. Chr. School hield Woensdag haar ouderavond in de school o.l.v. het hoofd der school, de heer B. J. J. R. Walrecht. De kinderen voerden verschillende stukjes op. De voorzitter, ds van 't Hooft, sprak een inleidend woord over 1 Samuel 1. De secretaris, de heer J. Bie- rens en het schoolhoofd brachten jaarverslagen uit. Daarna behandelde de heer Walrecht een onderwerp over ver nieuwing. De burgemeester, sprak waarderende woorden over het chr. onderwijs. De onderwijzeres mej. Wielings, sprak over lees onderwijs vroeger en nu. In de pauze werd het werk der leerlin gen bezichtigd. Na de pauze volg de een interessante lezing van de heer Taal met lichtbeelden over 1,800 M. onder de zeespiegel". De heer Bieren., sprak over het on derwerp: „Waarom de school- jeugd-opstellen ^tie?". - Namens de ouders bedankte de heer M. in 't Anker bestuur en personeel voor de mooie en leerzame avond. Ds van 't Hooft sprak het slot woord en eindigde met dankgebed. HOEDEKENSKERKE. Meubilair verenigingsgebouw, Woensdagavond werd in het verenigingsgebouw een gezellige avond belegd waaraan alle plaat selijke verenigingen medewerk ten. Het doel was gelden bijeen te krijgen voor het meubilair van het verenigingsgebouw. „Tot wederdienst bereid", in 3 bedrijven werd op verdienstelij ke wijze gespeeld. Verder werd de avond gevuld met spraakwa terval en voordracht terwijl in de pauze een verloting werd ge houden. De pryzen waren door de winkeliers beschikbaar ge steld. Een en ander werd afge wisseld door een stukje muziek. De leiding was in handen van de heer H. A. v. d. Jlave. 's-HEER ARENDSKERKE. Aanbesteding Kantoor Centrale Dienst Bevelanden. Van gemeentewege is aanbe steed de verbouw van het pand E 149, voormalig distributiekan toor, teneinde dit geschikt te maken voor kantoor van de „Centrale Dienst Bevelanden" en voor bergplaats brandweermate riaal. Als volgt werd ingeschreven: C. Priem f 10.350,—F. de Rui ter 10.220,—; H. Remijn 13.773,—; A. Blankenburgh 9.500,C. Beenhakker 12.700,J. P. de Reiger 13.774,-. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, A. Blanken burgh. HANSWEERT. Jaarvergadering ring Oost-Zuid- Beveland C.J.M.V. Op Biddag hield de Ring Oost- Zuid-Beveland van het C.J.M.V. zün jaarvergadering in de zaal van de heer P. Schot. De heer G. L. Hamelinck uit Terneuzen, voorzitter ring O.-Z.- Vlaanderen, behandelde het on derwerp „Een Koningonze Her der". In de pauze werd een verloting gehouden. Na de pauze voerde de afd. Krabbendyke het toneelstuk „Plicht of Liefde" op. Het programma bestond verder uit het optreden van de mondor gelclub van de C.J.M.V. Hans- weert „De Echo". De vergadering, welke door ruim 300 christeiyko jongeren werd bezocht, werd door ds v. d. Ham, Ned. Herv. Pred. te Hans- weert met een kort slotwoord en dankgebed gesloten. De collecte, gehouden voor de Ned. militairen in Indië, bracht f50 op. YERSEKE. Schoolvergadering. Woensdagavond hield de Ger. schoolvereniging haar jaarverga dering in de school Kakeldans. De voorzitter, de heer J. W. Bol, wees in zyn openingswoord speciaal op de waarde van het christelük on- derwys. g De secretaris, de heer J. C. Cornelisse, was door ziekte ver hinderd, zodat als zyn waarnemer fungeerde de heer Joh. Zoetewij. Het hoofd'der school, de heer J. Jonkheer, behandelde een interes sant onderwerp over het verschil van het „kunnen" der leerlingen. De ouders hadden de gelegen heid om het schoolwerk der leer lingen en de handwerken te be zichtigen. De heer Talma eindigde met dankgebed. BORSSELE. Vergadering Korfbalvereniging. De Korfbalveren. „V.O.P.O." hield Donderdagavond haar jaarvergadering. Over 1948 be droegen de inkomsten f 572,67, de uitgaven f 339,01, batig saldo f233,66. De begroting voor 1949 werd geraamd op f 550,56. De vereniging heeft 44 leden, w.o 21 juniores. Voor een te benoe men twaalftal werd een com missie gekozen, bestaande uit mej. B. Rottier en de heren J. Huizen en G. v. Coeveringe. SEROOSKERKE. Jaarvergadering Ring „Seroosker ke en omstreken der J.V. op g.g. Woensdagavond hield de Ring „Serooskerke en omstreken" der J.V. op G.G. haar jaarvergade ring in de Geref. Kerk. Ds Veld- huijzen van Arnemuiden sprak over „Het Communisme". Hy ging uitvoerig na hoe het com munisme is ontstaan en wat het heden geworden is. Na afloop kreeg de spreker nog enkele vragen te beantwoorden. Verder werd deze avond gevuld met jaarverslagen en varia. Jaarvergadering Coöp. Boeren leenbank „Serooskerke". Woensdagavond hield de Co- operatieve Boerenleenbank „Se rooskerke" in het vergaderlokaal haar algemene jaarlijkse verga dering onder voorzitterschap van de heer P. Melis. De rekening en balans over 1948 werden vast gesteld. De rekeningcüfers be-1 dragen f 1.475.056,22; de balans- cijfers f 925.636,17. Het winstsal do over 1948 bedraagt f 1.256,70. Het bedrag van het reservefonds is f 15.967,51. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A, Melis werd als bestuurslid de heer J. de Visser Pzn. gekozen. Als plaatsvervangend bestuurs lid werd de heer J. Louwerse Mzn. gekozen, terwijl de heer W. C. Allaart als lid van de Raad van Toezicht herkozen werd. De rentetarieven zijn met ingang van 1 Januari 1949 herzien. OOSTKAPELLE. Steun Wettig Gezug. Dinsdagavond werd in het verenigingsgebouw een vergade ring belegd door „Steun Wettig gezag". Burgemeester F. G. Sprenger verwelkomde de heren P. de Kam en Kloosterman, die 'n uiteenzetting gaven over het doel van S.W.G. Vele vragen werden beantwoord. Na een paar films vertoond te hebben over militaire legerafdelingen enz. eindigde de burgemeester met een woord van dank. Hij sprak de hoop uit, dat velen zich zullen verbinden. Commissieleden zijn: F. C. de Roo, W. Mesu, J. Jobse, Mr Dr P. J. Bom. COLIJNSPLAAT. Jaarvergadering Chr. Hist. Kiesvereniging. Woensdagavond hield de Chr.- Hist. Kiesvereniging haar jaar vergadering in de. consistorie der Ned. Herv. Kerk onder voorzitterschap van de heer M. van der Weele. Aanwezig waren 14 leden. In de vacature, ont staan wegens vertrek van' de heer C. Hoogerheide, werd als bestuurslid gekozen de heer C. Kole. Besprekingen werden ge houden over de gemeenteraads verkiezingen. In een volgende vergadering zal de candidaten- lijst worden opgesteld. Gecombineerd Kring- en Ringvergadering. Woensdagavond kwamen de Kring van Geref. Meisjesvereni gingen en de Ring van Geref. Jongelings verenigingen op N.- Beveland in gecombineerde ver gadering bijeen in de Geref. Kerk. Ds Wouters van Dor drecht sprak over „Verlieven, verloven en trouwen". Met grote aandacht werd geluisterd naar deze rede, waarin de spreker genoemde punten behandelde bij het licht van Gods Woord en waarbij hij wees op de moei ten en gevaren wanneer gehan deld wordt naar eigen zin. Na een kort bespreking eindigde ds Wouters met dankgebed. „Verlieven, Verloven en Trouwen" Woensdagavond hielden de Gereformeerde jeugdverenigin gen van Noord-Beveland in de Gereformeerde Kerk te Colijns- plaat onder leiding van de heer M. C. Capelle een kringvergade ring. Onder de merkwaardige ti tel van „Verlieven, verloven en trouwen" hield ds Wouters uit Dordrecht een rede die met gro te aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. De zo belangrijke problemen in het jeugdleven werden, door talrijke voorbeelden uit een veelzijdige ervaring, in een boei end betoog uiteengezet. Voor de helaas niet talrijke aanwezigen, een leerzame avond. RENESSE. Algemene vergadering Groene Kruis. De Groene Kruisvereniging van Renesse, Noordwelle en Se rooskerke hield Woensdagavond een algemene ledenvergadering te Renesse, onder voorzitter schap van de heer J. M. de Nooijer. Medegedeeld werd, dat de P.Z.E.M. de huur had opgezegd van het lokaal, waarin het ma teriaal der vereniging wordt op geborgen. De gemeenten Renesse en Noordwelle hadden medegedeeld dat Volksherstel Zeeland f 1255 had beschikbaar gesteld, waar van voor Noordwelle f 1000 en voor Renesse f 255. In zijn jaarverslag memoreer de de secretaris, de heer G. A. Haringman het overlijden van de heren L. Zonruiter en P. Ge- leijnse. Het ledental was op 31 Dec. j.l. 452, n.l. te Renesse 253, te Noordwelle 121 en te Seroosker ke 78. In de vacatures werd voorzien door de benoeming van de heren G. A. Haringman, M. J. Bouw man, K. A. Stoel en C. Berre- voets, terwijl het bestuurslid de heer A. J. de Ruyter voor Re nesse herkozen werd. De wijkverpleegster, zuster Hulshof werd dank gebracht voor haar werk. De contributie werd in 1948 verhoogd tot f 4.de materialen zijn op peil gebracht en meer dere giften zijn, ontvangen. De rekening over 1948 werd goedgekeurd, evenals de begro ting voor 1949. Mej. Verjaal deelde namens de commissie Kindervacantie- kolonies mede, dat in 1948 geen kinderen zijn uitgezonden. Uit het verslag van de wijk verpleegster (die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn) bleek, dat in 91 gezinnen 2596 bezoe ken zijn afgelegd, 77 maal werd de hoogtezon gebruikt, 218 stuks materialen werden uitgeleend. De vergadering verleende het bestuur machtiging door te wer ken aan de plannen tot oprich ting van een wijkgebouw, waar toe o.m. een perceel te Noord welle dient te worden aange kocht. De bestuursleden J. M. de Nöoyer, K. A. Stoel en K. Viergever werden herkozen. Bij de rondvraag sprak de heer L. de Ruiter woorden van hulde aan het adres van de wijkver pleegster. Goes is een echte forensen- stad. Des morgens tussen zeven en negen uur voeren tientallen bussen honderden metisen aan. Jongens en meisjes, die de scho len bezoeken en ouderen, die in Goes hun iverk hebben. Er heerst dan een gezellige be drijvigheid, die om negen uur achter de rug is. Maar ttissen de middag begint het weer. Als de meegebrachte boterhammen zijn opgepeuzeld, dan wordt er gewandeld. Lange ritsen bakvissen bevol ken de straten. Het is dan wel eens luidruchtig, vooral wanneer zij toevallig geëscorteerd worden door wat vriendjes.... Maar dat brengt leven in de brouwe rij. Wat meer bezadigde „over blijvers" lopen gezellig etalages te bekijken of gaan de krant le zen in de Lange Vorst, de Goese „Fleetstreet". Na twee uur is de rust terug gekeerd. De scholeti zijn in en de kantoren weer aan de gang. Tussen vijf en zes is het een algemeen „haast je, rep je" naar de bussen en dan lijkt het, of er een wedstrijd aan de gang is! ~Zo gaal dat iedere dag en vooral op Dinsdag, als het markt is, neemt Goes werkelijk grote- stadsallures aan. De oprichting van een onderlin ge Hageiverzekering Mij. in Zee land was gistermiddag het onder werp van discussie op de alge mene ledenvergadering van de Kring Zeeland der N.F.O., welke in de Prins van Oranje gehouden werd. Na een openingswoord van de heer J. Q. C. Lenshoek en het voorlezen der notulen werd de heer Th. F. van der Plassche bij acclamatie als stemgerechtigde voor de aig. ledenvergadering der N.F.O. te Utrecht herkozen. Het bestuurslid, de heer C. Traas, tevens voorzitter van de Hagelcommissie gaf een toelich ting op het ontstaan van deze commissie, waarby hy wees op de voordelen van een onderlinge ver zekering boven het verzekeren by een maatschappy. Het doel zal zyn leden te ver zekeren tegen schade, geleden aan appelen, peren, pruimen en ker sen. De leden moeten ieder jaar opnieuw opgeven voor welk be drag zij wensen te verzekeren. De bedoeling is voor elk lid een apar te rekening vast te leggen. De: contributie zal moeten be dragen 3 pet, van het verzekerde bedrag. Het eigen risico bedraagt 15 pet. De schade wordt door taxateurs vastgesteld en wel na twee maal taxeren. De verzekering komt neer op 3 premie met 15% eigen risico en een naheffing van 2 pet. Uit de vergadering kwam een stem naar voren om eerst 2 pet. te heffen met 3 navordering. De voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek wees er echter op, dat de Z.L.M. het initiatief heeft ge nomen tot de onderlinge verzeke ring. De N.F.O. kan slechts advies geven. Nadat nog enkele leden vragen over deze materie hadden gesteld, werd besloten dat zij, die zich wensen aan te sluiten, dit schrif- teiyk by de Z.L.M. afd. tuinbouw West-Duits voorstel krijgt steun van Aioskou. Sowjet-Russische autoriteiten in Duitsland hebben hun offi ciële steun gegeven aan ee:i West-Duits voorstel, Duitsland tot neutraal gebied te maken als „bufferstaat tussen Oost en West". Het plan, dat door een groep West-Duitse intellectuelen, be kend onder de naam „Kring Mannheim" werd ontworpen en in de Russische „Talische Rund schau warm wordt toegejuicht beoogt, dat Duitsland, op basis van zijn nieuwe positie samen met Zwitserland, Oostenrijk en misschien Finland een neutrale buffer zal vormen tussen de te genstellingen der wereldmo- gendheden. kunnen doen. Zy zullen dan na derhand een oproep ontvangen. Tijdens de rondvraag heeft het hoofd van de P.D., de heer S. K. Phaff, nog een en ander meege deeld over de bestryding van de koolzaad-parasieten. De byenvol- ken mogen hiervan niet de dupe worden, zo betoogde hy. Spr. had een rondgang langs enkele bedrij ven gemaakt en diverse verbou wers van bepaalde maatregelen tegen bijenvolken weten te weer houden. Over de maatregelen tegen de koolzaad-glanskever, zei de heer Phaff dat men, wanneer de paar debloemen gaan bloeien, moet be ginnen het koolzaad met D.D.T. te bespuiten. Dit kan geschieden tot het koolzaad gaat bloeien. De snuitkever kan men met H.C-H. of 666 bestrijden. Nadat de heer Ph. T. v. d. Plas sche nog enkele mededelingen had gedaan over de byenvolken en de heer Phaff nogmaals op het drei gende muizengevaar in de boom gaarden had gewezen, werd de vergadering, welke slechts matig bezocht was, gesloten. Ook de derde verdachte gepakt. De recherche van de Amster damse politie is er in geslaagd ook de tweede medeplichtige aan de inbraak in de Kraaipan- straat te Amsterdam en de moord op een Duitse douana-beambte nabij Kerkrade te arresteren. Het is de 32-jarige chauffeur J. m„ die woonde in de Van Os- tadestraat. Hij werd van zijn bed gelicht. Hiermede zijn alle da ders van het drama bij Kerk rade thans gepakt. Zoals men zch zal herinneren werd allereerst aan de Frans Belgische grens gegrepen de po litieke delinquent J. van E., die poogde naar Frankrijk te ont komen. Enkele dagen geleden werd de tweede verdachte, van E. te Noordwijkerhout, gegre pen. Het is niet uitgesloten, dat dit drietal in verschillende an- Vast staat, dat zij voor niets te dere zaken de hand heeft gehad, rugséhrokken. Evenmin is het uitgesloten, dat de moord op de Duitse douane-beambte in Ne derland en dan vermoedelijk te Amsterdam zal worden berecht. Van E, die in Frankrijk werd gearresteerd, bevindt zich thans te Verviers, waar hij een vonnis van -negen maanden heeft ge kregen wegens illegale grens overschrijding en het in bezit hebben van wapenen. Hij droeg een revolver y zich toen hy ge arresteerd werd. Een van de goede dingen binnen de Benelux is, dat men ermede niet over Ijs van één nacht pleegt te gaan en dat men niettemin go- stadige vorderingen maakt. Dit laatste is al evenzeer een ver heugend verschijnsel als het eer ste. Want het is gemakkelyker, het niet elkaar eens te zyn over een algemene idee, dan om de idee ook te verwezenlijken en nog wel In de nuchtere, zakelijke gang van het alledaagse leven. Aldus de „N. Haagsche Crt." in een beschouwing over de Be- nelux-conferentie, die Donder dag is aangevangen en waarvan het dan verder heet: Waaraan de Benelux tot dus ver haar welslagen te danken heeft? Stellig ook hieraan, dat zij als gedachte de drie volken heeft toegesproken. Maar voorts ook hieraan, dat aan haar ver wezenlijking een vast plan ten grondslag ligt, op zichzelf een bewijs van een sterke idee. In dit plan zijn de drie unies, de tariefunie, de tolunie en de eco nomische unie, de drie belang rijke hoofdstukkn. Dat gaat ax les niet van een leien dakje. Tal van moeilijkheden moeten wor den overwonnen. De denken by die moeilükhe- den aan de eigen problemen van de lanbouw in Beneluxverband, aan de vragen welke hier rijzen ten aanzien van lonen en prij zen. We denken aan wat er zoal vastzit aan de uitwisseling van valuta, aan de verhouding van distributie, subsidiëring van de levensmiddejen en vrije con sumptie. Kwesties die binnen de Benelux met een eigen zwaarte wegen. Naast de vragen van economi sche, fiscale, monetaire politiek zijn er de sociale vragen, waar van de oplossing straks voor een aanzienlijk deel zal moeten wor den gecoördineerd. En als we dan nog de kanalenkwestie ver melden, dan stippen we daar mede alleen al een probleem aan, dat voorzichtige behande ling eist. Wanneer men deze lange reeks van vraagstukken beziet en de serie is gemakkelijk uit te breiden dan heeft men wel enig besef van wat er zoal nog gedaan moet worden. Maar dan mag men tevens zeggen, dat de onderlinge verhoudingen binnen de Benelux reds van dien aard zijn, dat deze kwesties geens zins behoeven te worden verme den. Want hier komt steeds weer naar voren de Benelux als idee, als gedachte, de Benelux zoals zy een voorbeeld is voor de verwarde wereld. Dit alles is, dunkt ons, reeds de winst van de Benelux nog voordat zij geheel tot verwezenlijking ge raakte. Eendracht maakt macht. De idee der Benelux kwam op in de donkere dagen der Duitse overheersing. De in Sep tember 1944 te Londen gesloten douane-overeenkomst tussen Nederland en België was van de latere verwezenlijking een op merkelijke voorloper. Die ge dachte van het „Eendracht maakt macht" is vastgehouden. Reeds enkele malen traden in het internationale leven de Be- nelux-landen als een eenheid op. En België heeft zich in ons land grote sympathie verworven door de onbaatzuchtige wyze waarop het zich in de Indonesische kwestie naast ons schaarde te genover het wanbegrip van heel een wereld. Er zullen nog vele teleurstel lingen voor de Benelux te over winnen vallen. We denken aan de geopperde vrees, dat men er niet in slagen zal, de economi sche unie op de vastgestelde da tum, 1 Januari 1950, tot stand te doen komen. Dat vooral het za kenleven hierover teleurgesteld is, tekent de groei in de samen werking. Op zulke ogenblikken echter zal het de idee zijn, die blijft stimuleren en die waard bbjft in werkelykheid te worden om gezet, hinderpalen ten spyt.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2