U. N.C. I. moet helpen by bereiken van eenstemmigheid over tafelconferentie. L Bedreven Nederlanders wreedheden in Indonesië? Wel huurverhoging, maar geen huurbelasting. Export van paarden niet ongunstig. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG «AART m, Biddag voor het gewas. Nieuwe beschuldigingen tegen soldaten. In Indonesië gesneuveld. Unificatie Sociale verzekering. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagotad'. Hoofdkantoor: Goes, L- Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: R. ZUI DUMA Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. ..c Advertentieprijs 16 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES Vlissineen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes- Directeur: JACQ DE SMIT Op- en ondergang vaa Zon en Slaan. Zondag: Zon op 7.00 u., onder 18.40 u. Maan op 16.51 u.. onder 6.55 u. Hoogwater op Zondag 13 Maart: Vlissingen: 0.43 u. 1.83 m„ 13.16 u. 2.07 m. Terneuzen: 1.13 u. 2.03 m. 13.42 u. 2.27 m. Wemeldinge: 2.29 u. 1.50 m., 14.58 u. 1.78 'm. Republikeinse leiders behoeven toch niet naar Djogja? Tn tal van plaatsen is deze week l weer de biddag voor het ge was gehouden. Wij hebben hierbij niet te doen met een landelijke instelling. Alleen in Overijssel en Zee land kent men de bid dag, al draagt die dag in meerdere plaatsen dan ook een ander ka rakter, dan vroeger het geval was, toen op biddag alle arbeid werd stil gelegd en de winkels werden gesloten, om een ieder in de gelegenheid te stellen naar de kerk te gaan en daar met de gemeente te bidden voor de ko mende oogst, of liever voor alles wat tot voorziening in de men- stlijke nooddruft nodig is. De biddagen worden nog wel gehouden, maar van het stilleg- ten van de arbeid is geen sprake meer. Nog een laatste kans heeft de In 'andere streken van het land Nederlandse regering, zei Ramau kent men wel het bid uur. Rau, om de republikeinse regering Maar dit biduur is in de loop j te herstellen, der tijden van betekenis veran- Hij had een telegram ontvangen derd. Er zijn mensen, die zulk (vau wje 7ej j,y met), waarin een speciale biddag of een spe- sjOIHi, dat de Nederlanders als ciaal biduur overbodig achten, repressaille tegen de guerilla- omdat elke Zondag in de samen- op Djogja zestig Indone- komsten der gemeente voor het s|scj,e studenten zouden hebben natuurlijke leven gebeden wordt geëlectroseouteerd. en ook in de prediking des Woords aan de vragen die het De Belgische afgevaardigde Ni- maatschappelijke leven betreffen sot, die de houding van de Raad aandacht wordt geschonken, vergeleek met zijn houding in de Weer anderen, en dat betreft kwesties Palestina en Kasjmir, vooral de grote steden, menen I wees er op, dat geen resultaat is aan zulk een bidstond minder te bereiken zonder geduld en soe- behoefte te hebben, omdat men pelheid. zich in zijn kortzichtigheid nie{ De Nederlanders hebben thans rechtstreeks bij de uitkomsten zelf hun bereidheid getoond om van landbouw en visserij betrok- de Indonesische volken onafhan- ken gevoelt. \Toor de grote massa, helaas ook van ons volk, wordt het houden van een biddag of biduur en in het algemeen het bidden voor gewas en visserij, voor de arbeid van hoofd en hand, als overbodig beschouwd. De tijden, zo meent men, zijn veranderd. In vroeger tijden was de mensheid in allerlei opzichten afhankelijk. Door honger en pes tilentie werden toen grote ver woestingen aangericht. Er was het gevaar van misgewas, met als gevolg hongersnood, waar door gehele landstreken geteis terd werden. De oogst .werd be dreigd door hagel en vuur; door grote droogte of een overvloed van regen. Van alle kanten dreigden toen de gevaren. CANADESE AFGEVAARDIGDE IN DE VEILIGHEIDSRAAD Do vergadering van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie is gisteravond voortgezet. De eerste spreker was Sir Ra mau Rau van India, die verklaarde, dat direct na do Japanse be zetting de Nederlanders niet in staat geweest zouden zijn Indo nesië te bezetten en dat daarom de Engelsen hiervoor hadden ge zorgd. kelijkheid te verlenen en wel bijna onmiddellijk. Het is te begrijpen dat de republikeinse leiders con tact willen hebben met hun land genoten, maar is Djogja hiervoor de enige geschikte plaats op ge heel Java? De Canadese afgevaardigde Me. Naughton vond het te betreuren, dat nog geen overeenkomst is be reikt over ""de wijze waarop het Nederlandse voorstel tot het hou den van een Rondetafelconferen tie zal worden uitgevoerd. De Raad zal daarom alles in het werk moeten stellen om deze directe onderhandelingen te stimuleren Gesneuveld 18 Februari 1949: Marechaussee 2e klas H. S. M. v. d. Linden uit ftagensteijn. Gesneuveld 19 Februari 1949: Sold. Ie kl. R. H. v. Daal uit Rotterdam. Sold. J. W. Hofstede uit Wljhe. Sold. Ie kl. N. Kok uit Bovenkarspei. Sold. Ie kl. J. A. de Kuijer uit IJsselstein. Gesneuveld 25 Februari 1949: Serg. G. W. Jansen uit Zut- phen. Gesneuveld 27 Februari 1949: 2e luit. A. W. H. van Birgelen uit Echt (L.). Serg. A. W. Brem- mers uit Beverwijk. Sold. W. Paalvast uit Amersfoort. Gesneuveld 2S Februari 1949: Sold. Ie kl. J. J. C. Dobken uit Dordrecht. Van het Kon. Ned. Indonesi sche Leger snc-uvelden acht man schappen, allen afkomstig uit In donesië. Italië en het Atlantisch Pact. De Italiaanse minister-presi dent, Alclde de Gasperi, heeft En zo is het verklaarbaar, dat Vrijdagavond voor het parlement verklaard, dat zijn kabinet zich eenstemmig had uitgesproken voor aansluiting bjj het Atlan tisch Poet en deelneming aan de slotbespreklngen over de voor waarden er van. in die tijden voor afwending van die gevaren gebeden werd. Maar dat is nu alles anders ge worden. De mens is niet meer af hankelijk. Hij beheerst nu de na tuur. De af- en aanvoer van wa ter is kunstmatig geregeld. De kunstmest heeft mogelijk ge maakt wat vroeger onmogelijk scheen. De grondbewerking is verbeterd. Tal van uitvindingen hebben de bestrijding van ziek ten, waaraan vroeger de gewas sen blootstonden verbeterd. En mocht plaatselijk de oogst vernield worden, dan behoeft dat nog geen catastrofale gevol gen te hebben, omdat de trans portmogelijkheden van die aard zijn, dat in een minimum van tijd, zelfs vanaf vergelegen stre ken hulp geboden kan worden. Daar zijn de boten en de trei nen en als het nodig is, dan kun nen zoals we dat thans in Ber lijn kunnen zien, de vliegtuigen worden ingeschakeld. De mens is niet meer afhan kelijk. Hij is een heerser gewor den. En wie heerst, behoeft niet te bidden. Dat is in grote trekken veler mentaliteit in deze moderne tijd, waarin de mens zichzelf op een hoog voetstuk heeft geplaatst. T"1 och is hier een geweldige 1 misvatting in het spel, zoals ons door Gods Woord wordt ge leerd en door de ervaring beves tigd. God de Here, de Schepper en Onderhouder van al wat be staat, heeft inderdaad zoals we onlangs meer in de brede hebben aangetoond aan de mens een grote macht geschon ken, zodat hij tot op zekere hoogte de natuur kan beheersen. Maar dit is gave, een niet verdiende gave, en dus aller minst een reden om trots op te zijn. En dan, wat is de mens eigen lijk? Een schepsel wiens adem, zoals de Bijbel het uitdrukt, in zijn neusgaten is. Zeker, de mens is tot veel in staat. Maar we vinden zijn beeld De Gasperi zeide, dat het pact geen verplichting tot automatisch ingrijpen ingeval van "agressie in houdt, om de eenvoudige reden, dat de deelnemende landen parle mentaire staten zijn en het bij gevolg de onderscheidene parle menten zijn, die in laatste instan tie beslissingen moeten nemen. De kamer van afgevaardigden heeft met grote meerderheid zich voor het Pact verklaard. Toetre den betekent voor Italië nog niet in een eventuele oorlog ten strijde trekken. en de hinderpalen int de weg te ruimen welke thans nog bestaan voor deelnemen van de republiek. 1 Uit de verklaringen van dr van J Royen en de heer Palar conclu-1 deerde hij, dat er nog steeds een mogelijkheid bestaat, dat de par tijen een overeenkomst bereiken. U.N.C.I. ZOl MOETEN HELPEN. Hij achtte het daarom wense lijk de Commissie der Ver. Na ties voor Indonesië (U.N.C.I.) Ie verzoeken behulpzaam te zijn bij het bereiken van een overeen stemming tussen partijen betref fende het tijdstip waarop en de omstandigheden waaronder de voorgestelde conferentie in Den Haag zou kunnen worden gehou den. „Deze voorbereidende discussies onder de auspiciën van de U.N. C.I. dienen vanzelfsprekend te geschieden zonder te prejudiciëren Belgische ambassadeur, Baron op de resolutie van de Raad en op j Silvereruys verklaard, dat de on- de rechten, eisen en standpunten eierhandelaars het eens zijn ge- van partijen. worden over de overgebleven pun- Om deze gedaehten te verwe-'ten van het ontwerp Atlantische zenlijken zou ik een nieuwe reso- Pa< t <'n de tekst uitgewerkt heb- lutie in deze geest in overweging ben. willen geven. Het zou dienstig tie publicatie van het Pact zal zijn indien de voorzitter van de nof» even duren. Raad in deze geest onze commis- sie zou instrueren en deze zou Nog verschillende jaren uitnodigen overeenkomstig stap- luchtbrug? pen te ondernemenzei Mc. Het hoofdkwartier van de Ame- Naughton. rikaanse luchtmacht te Wiesba- Hierna kwamen de Australi- den heeft volgens 't Duitse pers- sche en Chinese afgevaardigde bureau D.P.D. te kennen gegeven, nog aan het woord. De eerste dat het voornemens is personeel drong er bij de Nederlanders op en materiaal uit de Verenigde aan het vraagstuk op een geheel Staten te doen komen om voort- nieuwe wijze te benaderen. zetting van de luchtbrug geduren- De zitting werd verdaagd tot de verschillende jaren mogelijk te Maandag a.s. melken. Overeenstemming bereikt over ontwerp Atlantisch Pact. Ns een vergadering te Was hington van de afgevaardigden van de aeht Pact-landen heeft de Congres huis- en grondeigenaren, Van Benelux-conferentie naar Westerse Unie. Zondag zullen de ministers Stikker, Lieftinck en Schokking met de Belgische ambtgenoten1 diensten, zodat stelselmatige mis- Spaak, J- 1-*— Reeds dadelijk na het voor het eerst verschijnen van berichten over wreedheden, welke door Nederlandse militairen in Indonesië zouden zijn gepleegd, heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen Dr Beel, de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië verzocht hiernaar een grondig onderzoek in te stellen, zo wordt van officiële zijde medegedeeld. Ingesteld onderzoek had negatief resultaat. Sedertdien van de regering van Indonesië ontvangen telegrammen melden echter, dat voorzover over feitelijke gegevens kan worden beschikt, een nauwgezet onder zoek in Indonesië tot dusver geen feiten aan het licht heeft ge bracht, welke de geïncrimeerde ernstige mishandelingen bij ver horen noch andere feiten bevesti gen. Op de verhoren door de in- liohtings- en veiligheidsdiensten wordt zeer streng controle uitge oefend door de hoofden van deze I pong te slechten, is Zulks steeds geschied in overleg met het be trokken Indonesische binnenland se bestuur en na evacuatie van de bevolking. Het is gebleken, dat de leger commandant in Indonesië in sa menwerking met de procureur- generaal bij het Hooggerechtshof in vorenbedoelde onderzoeken de meest mogelijke medewerking verleent en diligentie betoont. Al le daders van voorgebrachte fei ten inzake gepleegde wandaden wonden en zijn steeds met ge strengheid in strafrechtelijke zin vervolgd. De legercommandant heeft trouwens reeds van de aanvang van het optreden der troepen in Indonesië af, in verscheidene dag orders en aanschrijvingen, door voordrachten en door artikelen in de mldatenbladen bij de troep met ernst het besef ingescherpt, dat zij bij hun optreden tegenover le ven en eigendom van de Indone sische bevolking de grootst mo gelijke zorg in acht hebben te ne men en zich in het bijzonder heb ben te onthouden van enige vorm van mishandeling. VAAGHEID. verlangt, nam in de motie een af- Tenslotte zy nog gereleveerd, wijzend standpunt ten aanzien d 2 Maart d(? minister-prc- l van de ontworpen regeling in. sidpnt in de Eerste Kamer der Tijdens de jaarvergadering van Ter vergadering bleek, dal men s1aten_Generaal heeft medege- de Koninklijke Vereniging „Het i in de paarden-commissie van de d ,d d R Vertegen- Nederlandse Trekpaard" is een Stichting voor de LandbouwhetZordiJr van de Kroon in Indo- motie aangenomen tegen een be-standpunt van de wetgever deelt l.ië te]egrafisch is verzocht een Eyskes, de Gruber en de Luxemburgse ministers Dupong en Beek naar Londen vliegen om daar Maandag de vergadering van de Consultatieve raad van de Westerse Unie bij te wonen. handeling uitgesloten moet wor den geacht. VELE BESCHULDIGINGEN ONGEGROND. Voorts blijken de beschuldigin- Momenteel zijn de ministers opgen inzake het doodschieten .van de Beneluxconferentie in bespre- j gevangenen -in de onderzochte ge king over allerlei vraagstukken, vallen ongegrond te zijn. die samenhangen met het verwe-' In de gevallen dat militaire Huurbelasting absoluut te veroordelen, zeggen sprekers. „Wat nodig is, is een huurver hoging, aangepast aan de eisen van onderhoud en economisch verantwoorde expigjtatie." Dat zei de heer S. J. Mook, toen hjj gisteren het congres van de Ne derlandse Bond van huis- en grondeigenaren te Amsterdam opende. Op dit congres, dat gewijd was aan de problemen huurverhoging en huurbelasting, zei dr Lubbers in een betoog, dat eerst jarenlang niet de geringste huurverhoging kon worden toegestaan, gezien de spanningen tussen lonen en prij zen, maar dan ineens de regering over een forse huurverhoging blijkt te denken, als de opbrengst daarvan maar in de vorm van een huurbelasting aan de fiscus kan komen. Huurbelasting noemde hij een onrecht tegenover de huiseigena ren en is economisch dan ook on aanvaardbaar zo zeide dr Lub bers omdat deze belasting het algemene vertrouwen ondermijnt tot schade van de spaarzin. Dat dit alles remmend werkt op het beleggen van geld in nieuwbouw achtte hij begrijpelijk. De huiseigenaren vragen thans een algemene huurverhoging van tenminste 25 pot. op korte ter mijn, zonder deze aan enige huur- zeniijken der Benelux. noodzaak er toe dwong een kam- Trekpaardenstambock en de Paardenwet. de geuite beschuldigingen. Uit het sindsdien ontvangen antwoord van de H.V.K. is gebleken, dat de Legercommandant met instem- i ming van de H.V.K. reeds vóór paalde regeling, die in de ontwor-Men wil de ongeveer vijf procent onderzoekete doen instenen naar pen Paardenwet ten aanzien van I minder goede dieren onder de ge- het keuren van merries is neer- j registreerde merrie-veulens elimi- gelegd. neren, dus voor fok afkeuren. De vereniging staat op hetVele fokkers staan op het stand standpunt, dat geregistreerde punt, dat minder goede exempla- merrie-veulens van keurslam- ren uit stamboek-ouders voor ver- j Dntv~an„st van telegram aan toch natuurgetrouw getekend in boek-ouders op vierjarige leeftijd dere fok geschikt zijn krachtens de pr=cureur-generaal bij het het Schriftwoord: „de dagen des nict behoeven te worden gekeurd overgeerfde eigenschappen. Hoog Gerechtsho* te Batavia had mensen zijn als het gras; gelijk ontwerp oyer huishoudelijke verzocht, bedoeld onderzoek te een bloem des velds alzo bloeit beva* een regeling waarbij alle I ahn™lp„enhaden werd ter verga-1 doen instellen hij; als de wind daarover ge- merr.es builen het keurstamboek, I Stf mStellen" ongeacht of zij in het gewone 1, gesproken over cte po Eci,ter kan niet worden ver- stamboek zijn geregistreerd ofwel v'an paarden. Deze is in l;®"? beeld, dat de anonimiteit en de „wilde" merries zijn, voor 't fok-e m zo ongunstig Sevveestvaagheid van de publicaties, zon- wen moeten worden goedgekeurd.als oorspronkelijk werd aangenp- K vermelding van troepen-on- De vereniging .Het Neder,and- derdeei, piaat/en datum m'.b.t. de se Trekpaard die dus uitslui tend keuring van „wilde merries" gaan is, zo is zij niet meer en hare plaats kent haar niet meer" Ook de medische wetenschap neeft zeer veel kunnen bereiken, maar tenslotte staat zij tegen over de dood machteloos. Er is geen geweer in die strijd. En waartoe die van niemand afhankelijke mens in staat is, heeft ons de geschiedenis van de laatste jaren geleerd. Duizenden, milliqenen, zijn van honger en ellende omgeko men. Ook in ons land hebben we Wij zijn en blijven afhankelij ke schepselen, die alleen leven en zich bewegen bij de gratie Gods. „Zo de Here het huis niet de Gid „»i-— -------------- - bouwt, tevergeefs arbeiden des- oedppl ?Sen,d' ,d„at,,hot honger- ze,fs bouwlieden. kanten enige critiek werd geuit bLdehngen zog^ Zo word gewezen op de noodzaak van het fokken van prima mate riaal, zowel voor het binnenland als voor de export. De Nederlandse kwaliteitsdie- ren hebben dé Franse markt vrij wel geheel veroverd. In verband naamd doch volstrekt ten onrech te om repressailles o'p de rap porteurs te voorkomen, een snel en doeltreffend onderzoek uiter mate bemoeilijken, temeer daar de vermeende wandaden veelal Herzieningswetsontwerp. In de M. v. A. aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Sociale Zaken, zegt minister Joekes over de herziening en de unificatie der sociale verzekering o.a.: Het overleg met de Stichting van de Arbeid inzake de herzie ning van de sociale verzekering is nog niet beëindigd. Te dezer zake heeft de Stichting haar standpunt nog niet bepaald. Incidenteel heeft de minister omtrent de her ziening met het stichtingsbestuur van gedachten gewisseld. De minister is er zich ten volle van bewust, dat bij een uitbrei ding van de sociale verzekering behalve met het sociaal-wenselijke ook rekening dient te worden ge houwen met het economisch-mo- gelijke. Hij zal dan ook, wanneer de cij fers van de kosten van de door de betreffende gemengde commis- V UjTp P j. sie gedane voorstellen, waarnaar thans een onderzoek wordt inge steld, bekend zijn, ten aanzien van het eeonomisch-mogelijke in over leg treden met het Centraal Plan- bureau. Hij acht het evenwel niet belasting te koppelen. De lieer van der Feitz heeft onlangs in de Tweede Kamer terecht opge merkt, dat de regering onrecht pleegt, wanneer zij de kosten van haar prijs- en loonpolitiek bij voortduring blijft verhalen op de huiseigenaren SÜeen. HUURVERHOGING MET 80 Pet. GERECHTVAARDIGD. Nadat dr Lubbers vanuit eco nomisch oogpunt de huurbelas ting verworpen en een huurver hoging bepleit had, deed de heer Sneep dit vanaf fiscaal stand punt. De heer Sneep zei, dat de huur belasting de eigenaar de moge lijkheid ontneemt tot reservering van een hoger afschrijvingsper centage en het vormen van een reserve ondernemingsrisico "belet. Hij vond het geenszins te boud gesproken, dat de huurbelasting een vermogensaanwasbelasting van 100 pot. betekenen zal. De huurbelasting past boven dien niet in ons belastingstelsel, omdat ze zal drukken op de zwak ste partij. Om een normaal niet geflatteerd rendement van 3.4 pet van de huizen te krijgen, 't geen de eigenaar toch wel toekomt, meende spr., zouden om de vol gende redenen verhoging van de huurprijs moeten plaats vinden. Wegens noodzakelijke meerdere onderhoudswerkzaamheden van 10 a 15 pet. van de huurwaarde. Wegens meerdere afschrijving op basis van vervangingswaarde. Deze is te -stellen op 10 pet. van de huurwaarde en voor het on dernemersrisico, welke op 8 a 10 pet is te stellen. Dit alleen rechtvaardigd een huurverhoging van 30 pet. zei de heer Sneep. De vergadering nam tenslotte een resolutie aan, waarin huur belasting veroordeeld werd en huurverhoging noodzakelijk werd genoemd. Israëlisch-Transjordaanse overeenkomst over staken van vuren. Israël en Transjordanië hebben gister een overeenkomst getekend over een staken van het vuren in verschillende gebieden. Deze over eenkomst zal van kracht blijven, totdat er een algemene wapen stilstand is bereikt. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken heeft ten stellig ste ontkend, dat Joodse troepen zich over de Transjordaanse grens begeven hébben. In het gebouw van de Eerste Kamer werd de Benelux-con ferentie geopend. Een over- ïicht van de vergadering tij lens de openingsrede van min.- ircsident dr W. Drees. DISTRIBUTIE DIT JAAR VAN DE BAAN? Mogelijk zal de bonkaart, welke van 10 April af wordt uitgereikt en op 1 Augustus in gebruik komt, de laatste zijn, waarop de distri- butiedienst de levensmiddelen over de bevolking verdeelt. Bo ter, vlees en kaas zullen dit jaar vrijwel zeker rij van distributie komen, en men mag ook wel aan nemen dat de Regering vóór 1 Ja nuari 1950 een oplossing zal heb ben gevonden voor de moeilijkhe den in de koffie-voorziening. Overigens zullen de beslissingen der conferentie van ministers der Benelux, welke thans in de Resi dentie wordt gehouden, van groot belang zijn voor he't vaststellen van de datum, waarop het laat ste distributie-artikel kan worden vrijgegeven. Vooral de datum, waarop de Economische Unie een feit zal worden, 1 Januari of 1 Juli 1950, zal van invloed zijnCop het tempo, waarmede de distribu tie wordt opgeheven. Op 10 April zal iedereen weer in 't bezit zijn van een nieuwe textielkaart, zo dat de eerstvolgende aanwijzing van punten na dit tijdstip kan worden verwacht. Of minister Van den Brink zich over het hart zal strijken en dit maal niet per I Mei, als voorlopig werd vastgesteld, doch reeds per 11 April punten geldig zal verkla ren, is nog een open vraag. Van 10 April a.s. af zullen de distributiediensten op plaatselijk nader te bepalen dagen de bon kaarten K en L 909 uitreiken. Deze bonkaarten zijn vrij groot en zullen gedurende minstens zes maanden gebruikt kunnen wor den. Het is dus niet onmogelijk, dat de bonkaarten 909 de laatste zijn, welke men ontvangt, hoewel hierover nog geen positieve mede deling gedaan kan worden. In verband met de looptijd der thans uitgereikte kaarten K en L 905 zullen de kaarten 909 eerst op 31 Juli a.s. in gebruik genomen wor den. Er zullen meer jongens worden opgeroepen. Naar het A.N.P. verneemt zul len de lichtingen met 10.000 man worden uitgebreid. Op het ogen blik is de situatie aldus, dat er jaarlijks ongeveer 80.000 jonge mannen voor do dienstplicht wor den gekeurd. Van iien komen er jrond 40.000 in twee halfjaarlijkse lichtingen van 20.000 man onder de wapenen. Door een geperfectionneerde in- deling en door de maatstaven eni germate te vergroten zullen er op den duur 50.000 jongemannen worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling de vergroting van de lichtingen geleidelijk te doen ge schieden. De legerleiding beschikt te weinig instructeurs Onze minister-president, dr geheel juist,. Het streven moet er Drees, heeft gisteren uit handen nog övër op gericht blijven de lasten van van zijn Belgische collega Spaak, en kader om de grotere lichtingen het bedrijfsleven niet hoger op te het Grootlint van de Leopoldsorde ;j,ans recds op te kunnen vangen, voeren dan noodzakelijk is. ontvangen. Waarschijnlijk zal Qm in j,et tekort aan kader te Hoewel de regering in beginsel ten behoeve van de Nederlandse VOOrzien zal men zich ais instruc- het betrekken van daarvoor in industrie Nederland over enkele teur kunnen melden, een functie. schieden, nog geen beslissing ge nomen. Bovendien meent de mi nister, hangende vorenbedoeld overleg en in aanmerking geno met betalingsmoeilijkheden wil de gebied, groter dan bijv. Frankrijk slechts worden aangeduid in een men de technische moeilijkheden oedeem zijn slachtoffers maakte. En niemand zal ooit in staat zijn naar waarheid weer te geven S, i erj z*cb vandaag de dag in Rusland, in China, in India af speelt. of enig ander land in Europa. TAe mens in zijn trotse eigen waan kan menen het zon- u }e kunncn stellen en gebed niet meer nodig te hebben, maar het is niet meer der het Jan een waan. Als God de tot Hem opgezon den gebeden niet verhoort en ons niet geeft ons dagelijks brood, dan is het met de mens heid gedaan. Daarom blijft niet alleen op de biddag, maar ook bij de voort- duur het gebed opgaan: „Dat nooit Uw zegen van ons [wijk' D i e maakt alleen ons blij cn [rijk.' cv )i'l naar Duitsland en de oos telijke landen niet vlotten. De handel op andere landen laat te' p, i, wensen over. Uit de keuringsjury u West-Dudse van hengsten kwam ernstige cri- be ~rlmiddel in West-Bcrlijn. tick. Veel minderwaardige dieren Vernomen' wordt dat nog vóór werden voor het keurstamboek het einde van deze maand de W.- aangeb'oden. Voorts werd gewezen Duitse mark het enige wettige op het slechte en voetmisvormen- betaalmiddel zal worden in de de beslag van vele paarden. Men westelijke sectoren van Berlijn. sprak van „klompen met een stuk ijzer er onder". Of de schuld hier- De Franse generaal Henri Gi- van bij smeden of boeren ligt, liel rand is glsto-rn op 70-jarige lcef- men in liet midden. tyd te Dijon overleden. aanmerking komende groepen van maanden bij de wereldbank een zelfstandigen in de sociale ver- i lening aan kunnen gaan van 15 zekering in uitzicht heeft gesteld,1 tot 20 millioen dollar. 200.000 is over-de wijze waarop en de'punten (stel U eens voor, dat U mate waarin dit zou kunnen ge- ze had en er geen Lieftinck was) zijn bij een Tilburgse firma ge stolen door een Tilburger en twee Amsterdammers. Met een deel van de buit zijn de daders gepakt. 25.000 gulden schade ontstond er in een Amsterdamse metaal- warenfabriek waar brand uitbrak. Twee Hagenaars vonden de gasmeter, niet naar hun zin. Ze gingen daarom een uitvinding doen die de gasmeter nauwkeu riger en beter doet werken. 100 schildpadden legden in 28 uur 9300 km. af. Hoe dat kan? Wel, ze waren (netjes verpakt) in een aan een verplichte sociale verze kering van zelfstandigen verbon den, met betrekking fot een uit breiding der sociale verzekering tot zelfstandigen, thans geen ver dere mededelingen te moeten doen. Wanneer het advies van de Stichting van de Arbeid inzake de herziening van de sociale ver zekering hem zal hebben bereikt, K.L.M. vliegtuig gestopt, dat hen zal de minister zich over het Ivan Johan-"sburg naar Amster- vraagstuk van de unificatie der,dam bracht. Als ze hadden moe- sociale verzekering nader bera-ten wandelen, dan waren ze in den. 1971 aangekomen. welke zowel voor militairen als voor burgers openslaat. Zij zuilen na een oefentijd van een jaar me de belast worden met de militaire training der troepen. Oesters naar Engeland. In het jifct gesloten handels verdrag met Engeland is voor 1949 een post opgenomen onder no. 4 oesters 60000 pond sterling. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Koude ochtend met hier en daar nevel of mist. Overigens toe nemende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, naar zuide lijke richtingen draaiende wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1