Geen reorganisatie zonder reformatie. Het hangt in de kerk niet alleen af van de dominé's. Het tragische van het regeringsbeleid. Begroting Binnenlandse Zaken. Dr Drees opende Benelux-conferentie. De betekenis van de Nederlandse groot handel. De twaalfde provincie botweg genegeerd. Monetaire vraagstuk vraagt allereerst om oplossing. 'ï^foeU BbÜSlRQOP 2)-e dAaom man de WxmJLak Vliegtuigramp in Australië. AT00M'T0EK0MSTBEELD._ Vrijdag 11 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Hervormde mannen te Utrecht bijeen. heeft: verwijzen naar de dag waarop zij niet meer nodig is. De Hervormde kerk is dan ook geen nieuwe kerk. En hervormd zijn betekent niets anders dan: te willen leven uit een nieuw ontdekken van de Bijbel. Niets de meer en niets minder. (Van onze Utrechtse correspondent.) „Wanneer gij het bestaan van uw organisatie beschouwt als een der tekenen van opleven van het hervormd bewustzijn, dan aebt ik het een voorrecht in uw midden te mogen ver keren". Deze woorden sprak dr K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de synode der Ned. Herv. Kerk op de toogdag van de hervormde mannen organisatie „In dienst der Kerk", welke Woensdag in Utrecht werd gehouden. niet tevreden met christelijke verenigingen wanneer zij plaats der kerk gaan innemen. Wij kennen maar twee vereni- 1 gingen, die door Christus zijn j ingesteld: de kerk en het ge- !zin. Het accent valt bij vereni- gingen anders dan in de kerk. tereen volgens ging hij de hoofd- Terwiil het in een vereniging punten van die orde na. Daarbij Het tragische van liet beleid der maar steeds achter de Republiek De kerk staat in de wereld ter'"^ nle? a"een het/eit' wille van de wereld, niet ter- ""ar stefdf, achter republiek wille van de gelovigen. Ds Krop '!uft aa1"'u,11.,'"1' maa' n.f n,"nd1er stelde de nieuwe kerkorde in het lue"n' <lat de goedwillende ele- licht van deze opvatting en ach- ™enten steeds weer van zich ver- - - - - vreemdt. vemeyer. Ook nu nog dreigt het Igevaar, dat wij onze vereniging veel aan tekort. Wij mogen be- verkiezen boven de avondmaals- slist niet terug naar de situatie gemeenschap der kerk. waarin wij door het reglement vallen we dan terug op Terwijl het in een vereniging gaat om de mensen die zich ver- j wijdde hij enigd hebben, gaat het in de net politieke vraagstuk in de kerk om Christus. Tot een ver- kerk> dat vele gemeenteleden eniging treed ik toe, in de kerk yan elkaar verwijdert. Doet de word ik geboren, aldus dr Gra- kers aan politiek? De kerk, al het verkeerde tijdperk. Tfju i bieden. Een samenstel van ra den Het is nu twee jaar geleden dat in de zaal van hotel „Noord- Brabant" de organisatie tot stand kwam door samensmelting van de Chr. Nat. Werkmansbond en de Federatie van Herv. Man- nenverenigingen. Blijkens het openingswoord van de heer J. Prikkel te Haarlem, voorzitter van „In dienst der Kerk", is het werk gezegend in twee jaar. te in ae kerk. werden toegedaan tot de ge-i Naar in de huishoudelijke ver- Toen is, als een wonder, de meente die zalig werd. Nu stoot °P aar<ie geschiedt. Om die reden gadering werd medegedeeld telt werkorde ontstaan. Een orde des <je kerk dikwijls af. Waar de j J' de organisatie thans vijfduizend levens. En nu arbeidt de kerkkerk ;s samengesteld uit de leden. Het doel is: eon bijdrage aan de totstandkoming ener gemeenten en de gemeenten uit leveren tot de bewustwording I nieuwe kerkorde. Toch zal deze (je gelovigen, daar vraagt de van de Hervormde kerk. Het i kerkorde de kerk niet redden.1 kerk van iedere gelovige be hangt in de kerk iihmers nietReorganisatie zonder reformatie j wustwording. Wie hier aan alleen van dominé's af! Juist' opbaadt niet. Daarom worden alle medewerkt, arbeidt metterdaad de gezamenlijke gemeenteleden1 hervormden opgeroepen om !jn dienst der kerk. van 1816 waren gebracht; 1816 was^de bekroning van de defor-'raögen alleen teruggaan naarden en werkgroepen is in de matie die in de 18e eeuw merk-eerste christengemeente j weer om de kerk te steunen bij baar werd in onze kerk. In alle Zonder romantisch over haarhaar taak- Wie dit „hervormd hoeken van de kerk konden wij spreken, moeten we ons toch imperialisme noemt, begrijpt er constateren, dat het hart der herinneren hoe van haar ge- weinig van. Juist de positie van belijdenis haast niet meer klop-schreven staat, dat er dagelijks 'de kerk in wereld bepaalt te in de kerk. werden toeeedaan tot de se-baar interesse voor hetgeen er De federale staten waren aan- grote aandacht aan vankelijk tot samenwerking met Nederland bereid. Tegen het hou den van een Rondetafelconferen tie werd van die zijde geen be zwaar gemaakt. Maar nu begint er aarzeling te komen. Men begint het vertrou wen in de Nederlandse regering kwijt te raken. De republiek met haar terreur- benden is een gevaarlijke buur man. Wordt zij door Nederland in het zadel geholpen en de Neder landse troepen gaan zich terug trekken, dan is er grote kans, dat de deelstaten er de dupe van wor den. Gezien de onbegrijpelijke slappe houding van de regering en haar zig-zag-politiek, geeft men er daarom de voorkeur aan de Repu- dus ds Krop, kan niet anders dan meespreken in de politiek, al wordt het woord haar uit de Daar- mond geperst. Zo gaat het ook op andere ge- komt het aan. In deze geest sprak ook dr Gravemeyer. Hij zag een span ning in de naam; want passen de woorden „organisatie" en „kerk" wel bij elkaar? Moet er naast de kerk een afzonderlijke vereniging zyn, een elitekerk misschien? Gelukkig, dat de term „in dienst" hier de oplos sing geeft Daaruit blijkt duide lijk hoezeer de organisatie alleen terwille van de kerk bestaat en niet naast de kerk voortleeft Voor zulk een organisatie is zeker plaats. Want er ontbreekt veel aan het kerkelijk bewustzijn, ver klaarde dr Gravemeyer. Velen zijn zich in de verste verte niet bewust wat hun lidmaatschap inhoudt, al gaah ze misschien uit sleur nog ter kerk. Het zijn niet slechts de nihilisten op godsdienstig gebied, die zeggen: „God is dood". Wij kennen alle maal van dichtbij wel zo iemand. Misschien woont hij in ons eigen hart Het gemis aan kerkelijk be wustzijn openbaart zich op al lerlei terrein. De gescheurdheid der kerk is er een beeld van. Niet minder dan 66 kerken staan bij de overheid ingeschreven. Groot is de nood van geschei den kerkgang en geseheiden avondmaalsviering. GEEN' ISOLEMENT. In de oorlog, zo zeide dr Gravemeyer, hebben we wat anders beleefd. In die tijd zagen we iets van de gemeenschap der heiligen in de getuigenissen der kerken. Na de oorlog, op 31 Oc tober 1945, toen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de eerste Vergadering van de generale sy node werd gehouden, mochten wij ervaren, dat de hervormde kerk wilde afrekenen met de burgerlijke organisatie waarin zij bekneld was geraakt. Zij wenste haar plaats weer in te nemen in ons volksleven en zij wilde met andere kerken spre ken over de Heer der Kerk, het geen geschiedt in de Oecumeni sche Raad in Nederland. Geen isolement meer in de kerk. Geen binding aan eigen groep of aan eigen predikant. D. t komt allemaal neer op het niet waarachtig belijden van Jezus Christus als Heer der Kerk en der wereld. Rechts en links en in het midden van de Her mede te werken (en in 'tbij zonder gij mannen, zeide dr Gravemeyer) aan de bewust wording der kerk. Hiermede is natuurlijk niet gedelegeerde van de synode der gezegd, dat wij ondankbaar zijn Ned. Herv. Kerk in het Hoofd- vcor het werk wat door allerlei bestuur van de organisatie, voer- christelijke verenigingen in de de het woord. In zijn toespraak: loop der jaren is gedaan; in- „Wat betekent hervormd zijn in tegendeel, we zijn blij dat langs 1949?" begon hij met er op te at- die weg veel is geschied dat de tenderen dat een kerk van Bijbelse kerk liet liggen. Doch wij zijn structuur maar één roeping heeft de kerk ook haar plaats hESSSÏ? £Lde oe.cu"lemschy bliek niet al te zeer tegen zich vaT bé?ekeSf dT ',l °d°£ het harnas te jagen. Met het WW dat elk ,lld, der gevolg, dat het nog zeer de vraag hreft hJ, Ti"® verstaat e" of zij bereid zullen zijn zonder In dienst oer Kerk" "in het ?e de RePubliek naar Den Haag te komen. Nog veel erger is intussen, dat getrouwe landstreken, die van ven zijn geroepen. Mits men maar begrijpt, dat het organi- HERVORMD ZIJN IN 1949. satorische li ven op zichzelf geen Ook ds M. A. Krop, studen-waarde heeft. Wij mogen ver- ouds met Nederland hebben mee- tenpredikant te Groningen en teren sis wij maar licht geven, gewerkt, en die de band met Ne- Oo beide toespraken volgdederland wensen te bestendigen en een gedachtenwisseling. Zij ga ven stof genoeg om een jaar over te praten! Daarmede hadden de hervormde mannen hun toogdag die ook werd bijgewoond door afgevaardigden van ta rijke be vriende organisaties weer achter de rug. Door de Eerste Kamer goedgekeurd. Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken, Woensdag in de Eerste Kamer, voerden een negental sprekers het woord. De' heer Rijers (C.H.) be sprak o.a. het instituut Steunt Wettig Gezag, waardoor hij vooral de heer de Dreu (P. een en ander te verbeteren is. De heer De Wilde (A.R.) sprak uitvoerig over de samen werking en de samenvoeging van -de gemeenten. Voor samen voeging was hij niet bijster en thousiast, al zal dit soms nood zakelijk zijn. Hij vond het ech ter wel degelijk een bezwaar, v. d. A.) uit zijn tent lokte, toen dat de grote steden steeds meer hij herinnerde aan de greep omliggende plaatsen gaan an- naar de macht van Troelstra, nexeren. Samenwerking is de oude S.D.A.P.-er, waaraan de soms, aldus de heer De Wilde, P. v. d. A. in wezen nauw ver- nodig om samenvoeging te ont want is. komen. Het was eveneen» de heer Het gevaar is echter niet R ij e r s, die de centralisatie denkbeeldig, dat verschillende van het politiewezen ter sprake commissies het werk van B. en bracht. Hij voelde daar niet veel W. gaan overnemen, waardoor voor. De Minister moet de knoop de controle van de Gemeente- nu maar eens doorhakken, want raden wel zeer gering wordt, zo komen we er niet uit. De Breedvoerig werd verder van heer Tjalma (A.R.) was het gedachten gewisseld over de ge- daar roerend mee eens. Uit de huwde ambtenares, waarbij ech- richtlijnen, die de Minister heeft ter geen nieuwe gezichtspunten uitgegeven is niet wijs te wor- ter sprake kwamen, den welke gemeente nu een De heer Al gr a (A.R.) kwam eigen politie mag hebben en met een pikant onderwerp, n.l. welke niet. En de centralisatie de herbenoeming van de heer is onmogelijk, omdat men daar- Krijger, burgemeester van Lem- mede het politiegezag in han- sterland, die wegens zijn houding den geeft van één man, wat t.o.v. de Joden tot voorwaardelijke uitermate gevaarlijk is. Deze gevangenisstraf werd veroor- spreker had over het algemeen i deeld, maar die reeds voor het tegen centralisatie bezwaren.verstrijken van de proeftijd Hij noemde daarbij vooral de werd herbenoemd. Nadere in- electriciteit- en gasproductie.1 lichtingen hieromtrent achtte hij Wat moet er gebeuren als er en met recht, noodzakelijk, een staking uitbreekt en wij Minister Van Maarse- hebben nog maar een vijftal ve e n, die in de avondvergade- grote gasfabrieken? De heer Berger (K.V.P.) nng aan het woord kwam, be toogde o.m. dat de decentrali- rormde kerk komen wij hier acter was, dat er nog wel het (Ingez. mededeling, advert.) KRISTAL VITA VONK BIRD'S EYE WINTERZON vroeg aandacht voor de verde- satie het in principe gewonnen ling van de woonruimte. heeft, al zal men de centralisa- In het treurspel, dat hij op- t'e niet geheel kunnen missen, voerde, bracht hij een drietal De middelen, welke de Woon- figuren naar voren: de philan- ruimtewet geeft jegens onwilli- troop, de sociaal voelende en de Sen, zullen met tact gebruikt bruut. De moraal van deze drie- moeten worden. De kwestie van de gasproduc tie kan beter behandeld worden door de minister van Economi sche Zaken. Hij is niet voornemens de rust van kleine dorpsgemeenschap pen te verstoren. Men bedenke echter, dat zeer kleine gemeen ten vaak weinig bestuurskracht hebben. Het lijkt hem volkomen juist, dat men met annexatie voorzichtig moet zijn. De houding der regering in zake de herbenoeming van de burgemeester van Lemsterland kan niet beschouwd worden als een slag in het gezicht der rech terlijke macht. Het B.G. had bezwaar kunnen maken tegen het m zijn functie herstellen van bedoelde burgemeester, maar te versterken, door de regering worden genegeerd. Het gaat hier om de Persatoen Timoer Bezar, (Vereniging Geme nebest Grote Oost) de saambun deling van een aantal loyale ver enigingen uit de Minahassa, Am- bon en Timor, die als twaalfde Provincie, met Nederland verbon den wensen te blijven. Deze organisatie heeft een on overwinnelijke afkeer van de Re publiek en haar aanhangers, die zij als haar onverzoenlijke tegen standers beschouwt. Gedurende ongeveer 300 jaren zijn deze bevolkingen de trouwe .bondgenoten en krijgsmakkers wet vrij spoedig verwacht kan van Nederland geweest, worden evenals een Kampeer- Omgekeerd hadden zij vertrouwd wet. op de stellige belofte van de re- Wat de vermeende achter- gering, dat zij, overeenkomstig stelling der randgewes- art, 3 van Linggadjati, het recht ten betreft merkte spr. ten- zouden hebben langs democrati- slotte op, dat de indruk van sche weg te kennen te geven, niet achterstelling gewekt kan wor- tot de V.S. van Indonesië te wil den, doordat het voor velen in len toetreden. dat is niet geschied. Wat betreft de kwestie van het instituut „Steunt Wettig Ge zag" verklaardde spr„ dat de P. v. d. A. met de andere par tijen front maakt tegen drei gende gevaren. Verder deelde de Minister nog mede, dat een Brandweer weging van „de twaalde provin cie", elke politieke meningsuiting verboden. Doch tegelijkertijd werd uit Den Haag bericht ontvangen, dat aan haar wens gevolg zal worden ge geven, indien zij het volledig be wijs levert, dat zij de meerderheid der bevolking vertegenwoordigt. De Republiek behoeft geen en kel bewjjs te leveren dat zij de meerderheid der bevolking achter zich heeft. Haar gezag, steunend op de terreur, wordt de faeto er kend. Maar zij, die trouw wensen te blijven, worden buiten de deur gezet. Zij vragen thans, naar de Ne derlander meldt, binnen 14 dagen definitieve inwilliging van hun onaantastbare rechtseis; zo niet, zo de regering haar beloften niet vervult en „blijft volharden in haar pogingen om hun vrijheid en hun zelfbeschikkingrecht op te of feren aan haar steeds veranderen de politieke berekeningen, en hen te scheiden van hun wettige en geliefde Koningin dan zullen zjj zich liever tot enige machtige mogendheid tot bescherming wen den, dan zich te onderwerpen aan een Staat, die zij verwerpen". Zo gaat het, naarde af grond. deze gewesten moeilijk is deel te nemen aan commissie-arbeid. De departementen is opdracht gegeven tegemoet te komen aan eventuele verlangens ten deze. De begroting is daarna z.h.s. goedgekeurd. Zij hebben dit gedaan. Zij heb ben dit aijdig gedaan. Maar wat gebeurt nu? Nadat ze eerst door de Indische regering op allerlei wijze werden gedwars boomd, is nu met gebruikmaking van de staat van beleg aan de be- „Een kloek besluit" Op de Beneiux-ministersconfe- lentie, die op 10, 11 en 12 Maart te 's-Gravenhage wordt gehouden en die gister door Dr W. Drees in het gebouw der Eerste Kamer werd geopend, sprak de heer Drees een rede uit, waarin hy, al vorens op het doel van de bijeen komst in te gaan, nogmaals wees op de grote goodwill, welke de Benelux-samenwerking ook in haar tot nog toe beperkte vorm gedurende de afgelopen jaren reeds heeft verworven. De minister noemde het een kloek besluit" om te trachten drie landen, klefn van omvang, maar in het wereldverkeer aller minst zonder belang, tot een eco nomische eenheid samen te voe gen. „Zijn wjj reeds een eind gevor derd op de weg, die afgelegd moet (Ingez. mededeling, advert.) Bedenk, dat uit een onvol doend verzorgde kinder- hoest ©en zwakke borst en asthmatische aanleg bonnen overblijven. Neem geen risi co, bestrijd klnderhoest on middellijk met de heerlijk ver zachtende, slymoplosscnde: worden, een werkelijk economische unie is er echter nog niet. Een grote stap, het verwezenlijken van vrij, onderling verkeer, moet echter nog worden gedaan. Dit kan grote voordelen opleveren, doch ook moeilijkheden. Die moei lijkheden verder te onderzoeken en zo mogelijk uit de weg te rui men, zal een eerste taak zijn". „Het centrale punt daarbij is het monetaire vraagstuk", zei de mi nister-president. Daarnaast en In samenhang daarmede staat de belangrijke vraag op welk terrein een ge meenschappelijke economische po litiek gevoerd zal moeten worden en in welk opzicht ieder land vrij kan blijven zyn economisch en sociaal beleid naar eigen inzich ten te voeren. Tenslotte zal nu of later ook moeten worden overwogen ln hoe verre nieuwe organen nodig zul len blijken om te bevorderen, dat snel gezamenlijk beslissingen ge nomen kunnen worden zonder dat te kort wordt gedaan aan de noodzakelijkheid, dat de Reeds bijna honderdduizend werklozen. Mr P. A. Blaisse, directeur van de buitenlandse economische be trekkingen van het ministerie van economische zaken heeft te Amsterdam gesproken over de betekenis van de groothandel in ons economisch leven. Mr Blaisse wees op het belang van de internationale goederen handel en op de betekenis van het in verdrukking rakende driehoeks- of veelhoeks verkeer. De groothandel heeft een speciale functie in het Neder landse bedrijfsleven en vooral ook voor de Nederlandse indus trie. De diensten, die deze be drijfstak bewijst zijn altijd voor deliger dan indien de betrokke nen deze zelf zouden verrichten. Daarom moet een geschikt kli maat het mogelijk maken het particulier initiatief wortel te doen schieten, als prikkel voor het bedrijfsleven om bepaalde risico's te nemen, zei de heer Blaisse. Verder vestigde spr. er de aan dacht op dat Nederland zich met het toenemende aantal werklo zen, dat thans tegen de honderd duizend loopt, n.l. 50.000 gere gistreerde en 30 tot 40.000 niet geregistreerde werklozen, voor het vraagstuk geplaatst hoe de bevolking zich moet vestigen. FEUILLETON 69 F. HORACE ROSE „Vertel mij dat alternatief dan eens, als het prettiger is dan om dood gemarteld te worden om jullie huid te redden", merkte ik koeltjes op. „Dat zit zo", zei Thara, „Deze mensen hebben een beek dicht bij hun „kraal", die van een on deraardse bron komt in een vij ver, waaruit zij al hun drinkwa ter betrekken. Gewoonlijk gaan ze elke dag bij zonsopgang naar dat beekje. Ze gaan bij honder den tegelijk, meest vrouwen en kinderen, maar ook mannen. Ze vullen daar hun nappen, potten, kalabassen en waterzakken van huiden en gaan naar hun hutten terug met een voorraad drink water voor die dag. Evenwel beschikken wij over een sub stantie, gemaakt van uranium en enkele andere minerale pro ducten, die nuttig, ja onmisbaar, zal zijn voor de behandeling van elk bevolkings-overblijfsel dat misschien geneigd is om te re belleren tegen het gebruik en de uitwerking van atoom-energie, wanneer die op een land is toe gepast." „Ongelukkiger genoeg hebben we nog geen gelegenheid ge had", zei nu Spezha weer, „om deze waardevolle stof aan een proef te onderwerpen." „Wat houdt die proef dan in?" vroeg ik. „De algehele vernietiging van menselijk leven door besmetting van het water", legde Thara uit. Ik keek de beide mannen stomverbaasd aan. „Beschrijft u hiermee nog één van de onschatbare weldaden die de wetenschap binnenkort aan de mensheid zal schenken?" vroeg ik sarcastisch. „Ik beschrijf een belangrijk hulpmiddel voor de uitroeiing van gevaarlijke en obstinate dwaasheid", was het onbewogen antwoord. „En hoe stelt u zich voor", vroeg ik, „deze zegenrijke uit vinding ter bevordering van net menselijk geluk op de proef te stellen?" „Door de watervoorraad te vergiftigen." Het gezicht van Thara gaf niet meer bewogenheid te ken nen toen hij dit plan voor de totale afslachting van onschul dige mensen voorstelde, dan wanneer hjj een verdelgings middel voorgesteld zou hebben voor de veldmuizen, die de ko lonie bedreigden. „En aangezien jouw leven op het spel staat", bracht Spezha in het midden, „wordt jou het voorrecht verleend om deze proef uit te voeren." „Ik moet wel heel stom zijn", protesteerde ik, want ik was vast besloten dat zy hun voor stel in al zyn duivelse afschu welijkheid onder woorden zou den brengen. „Als je het dan zo moeilijk kunt begrijpen", zei Thara. flauwtjes glimlachend, „dan zal ik het duidelijker maken. De stam wil dat jy overgeleverd wordt omje dood te kunnen martelen. Wij beschikken over een samenstelling die we bij zonder graag aan een proef op grote schaal willen onderwer pen. Als die proef resultaat heeft, en we hebben alle reden loos. Als deze vijandelijke stam uit de weg geruimd is, zullen we hier veilig zijn tot het onze tyd is om te vertrekken." „Nog drie vragen, Thara", antwoordde is, „Ten eerste, wanneer moet ik deze proef volbrengen?" „Vannacht of morgennacht. Zeduga en zijn raadslieden zijn woedend naar hun kraal terug gegaan, we kunnen geen tijd verliezen." „Mijn tweede vraag, Thara. Stel eens dat ik weigerde, wat zou er dan met mij gebeuren?" „In dat geval zouden we er geen bezwaar tegen hebben jou aan de stam uit te leveren." - „Myu derde vraag. Stel eens, om dat te geloven, zal, voor zo- dat het mogelijk zou zijn om de ver het jou betreft, betekenen dat je leven gered is." „En het uwe", interumpeerde ik hem. „Stellig en ook het leven van de vrouw, die jy lief hebt. want er is ongetwijfeld groot gevaar in de situatie, waarin wy nu verkeren." „U vraagt my dus om de put met een krachtig en noodlottig middel te vergiftigen." „Inderdaad." „En u verwacht, dat een groot aantal mensen tengevolge hiervan zal sterven." „Ik verwacht dat de hele stam vrijwel onmiddellijk zal ster ven, omdat ze stellig allemaal van het water zullen drinken, niet wetende dat het vergiftigd is, want het vergift is wiake- vrede met deze mensen te her stellen, dat deze kwestie nooit tussen beide was gekomen was het ook dan uw bedoeling om in elk geval bij wijze van al- scheid dit experiment op deze mensen te beproeven, voor u deze plaats voor goed ging ver laten." „Zeer zeker en zo zie je, Faos, dat jy, door er in toe te stem men dit te doen en door het ri sico op je te nemen want daar zal moed voor nodig zijn, ze be waken hun water en als ze jou daar vinden, zullen ze je doden...." „Wil misschien daarom geen van jullie beiden het doen?" viel ik hem in de rede. „Jij bij voorbeeld, Spezha." (Wordt vervolgd.) NATIONALE SCHANDE Met onze nationale feesten wil het niet erg lukken. Vorig jaar heeft men het stoute stuk bestaan in het sta dion te Amsterdam in tegen woordigheid van de Kon. fami lie een stuk op te voeren, dat een sterk partijdig karakter droeg. Domela Nieuwenhuis en Troel stra werden als de nationale helden op sociaal gebied ver heerlijkt en de noormannen ran Christelijke zijde eenvoudig doodgezwegen. Nu wordt in verband met de 40ste verjaardag van Koningin Juliana tveer een stuk opge voerd. Ditmaal door kinderen en ten bate van kinderen (Centrale Raad voor Kinderuitzending). Voor dit goede doel is geld nodig. En om dat te krijgen, zal op Koninginnedag, weer in het stadion, een groot ganzebordspe'. worden gespeeld. Een spel. Maar het gaat om de knikkers. Op alle manieren wordt de begeerte geprikkeld. Grote prijzen o.a. auto's worden beschikbaar gesteld. Aan het spel is n.l. verbonden een loterij met 480.000 loten. De opbrengst wordt geraamd op f 240.000.dat is gemiddeld per Nederlander 2'A cent. Als dit bedrag vrijwillig bij elkaar werd gebracht zou het een mooie daad zijn. Een blijk van dankbaarheid op Koningin nedag. Maar de wijze waarop het ge daan wordt is, afgezien van principiële overwegingen, een nationale schande. 10e Nationale Bondswandel- tocht N.C.W.B. De Nederl. Chr. Wandelsport Bond organiseert dit jaar zijn 10e nat. Bondswandeltocht op Maandag 17 April (Tweede Paas dag) a.s. te Utrecht. De start vindt plaats vanuit de ..Markthallen" aan de Croeselaan Om 11 uur voor de 30 km, om 11.30 uur voor de 20 km en om 12 uur voor de 10 km. Iedere deelnemer(ster) ontvangt voor de le maal het originele N. C.W.B.-kruis en zij, die reeds meerdere malen aan een dergelij ke tocht hebben deelgenomen een cijfertje, gelijk aan het aantal ma len dat men heeft deelgenomen. Deelnemers, die voor de tiende maal deelnemen ontvangen het N.C.W.B.-kruis ln verzilverde ge- emallleerde uitvoering. Groepen met ten minste vijf tien deelnemers, ontvangen bo vendien een groepsbeloning, ter- wijl voor groepen met de beste al- volken gemene indruk fraaie extra prij- zelf maatschappelijke en politie ke Invloed kunnen uitoefenen. Een volledig succes zal de Be nelux slechts kunnen worden in dien onze volkeren de betekenis ervan ten volle gaan beseffen en ln de practrjk ondervinden. Meer Franse landbouw producten naar Frankrijk. De Franse minister van finan ciën heeft medegedeeld, dat hij met zijn Britse collega tot volle dige overeenstemming is gekomen over een verhoging van de Fran se export van landbouwproduc ten naar Groot Brlttannlë. zen beschikbaar zijn, w.o. een drietal wisselbekers. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer W. G. Baas, Goever- neurlaan 381 te 's-Gravenhage. Zestien personen werden ge wond, onder wie acht brand weerlieden toen bij een brand in een fabriek bij Londen een cylinder met acetyleengas uit elkaar sprong. Vier employes van een Joego slavische staatsboerderij te Jo- sipindvor, in Slovenie, zijn ter dood veroordeeld. Hun was econo mische sabotage, ten laste gelegd. Afwerking van het wegennet. De K.N.A.C. heeft zich tot de regering gewend met een adres, waarin zij haar leedwezen uit spreekt over het feit, dat het in de bedoeling ligt van de overheid het werk aan de aanleg van nieu we wegen gedurende dit jaar gro tendeels stop te zetten. Zy la van mening, dat het niet alleen uit veiligheidsoverwegingen, maar ook op economische gronden nut tig en bepaald nodig moet worden geacht, dat ondanks de ongunsti ge toestand van 's lands flnancl- j en de werken, waarin reeds een betrekkelijk aanzienlijk kapitaal is geïnvesteerd, met kracht wor den voltooid. Alle inzittenden vonden de dood. Een Lockheed Lodestar toestel met 21 Inzittenden ls kort nadat het van het vliegveld Coolangatta (aan de grens van Nieuw Zutd- Wales in Queensland, Australië) was opgestegen ln een moeras neergestort en ln brand gevlogen. Het vliegtuig was op weg naar Brisbane. De 18 passagiers, w.o, twee kinderen, en de bemanning van 3 koppen, verloren het leven. Brandweerlieden waadden tot hun middel ln het water om de vlam men met schulmblusapparaten te doven. Binnen drie jaar zal men uitgaande van uranium, electrische stroom kunnen vervaardigen. Over 10 of 20 jaar zullen waarschijnlijk energie-centrales worden op gericht in die gebieden, die tot nu toe van electrische stroom waren verstoken, zoals woestijnen. Interplane taire luchtschepen zullen door atoomenergie voortbe wogen worden. Over 30 tot 50 jaar zal de atoomenergie economisch bruikbaar zijn en zal zij naast petroleum en steenkool de voornaamste plaats gaan innemen. Sche pen zullen dan door deze energie worden voortgedre ven. Voor auto's zal de atoomenergie nog niet ge bruikt kunnen worden van wege de sterke radio-activi teit. Aldus verklaarde gisteren de heer Bertrand Gold- schmidt, lid van de weten schappelijke commissie van het Franse commissariaat voor de atoomenergie, toen hij voor leden van de mili taire academie te Brussel een lezing hield over het onder werp: „de vredelievende toe passing der atoomenergie". Korte Berichten, BINNENLAND. De derde Willem Barendsz- expeditie nadert zijn einde. Op 26 Maart a.s. eindigt n.l. de wal visvangst in de antarctische ge bieden. Molens verdwijnen. Na „De strijd" die enkele weken gele den verbrandde, staat opnieuw een molen op punt te verdwij nen n.l. „De ooievaar te Zaan dijk. De vereniging - De Zaanse molen" heelt getracht de molen te kopen doch de prijs bleek te hoog. Een televisieontvanger wordt thans gebouwd in Zaandam door vier ondernemende lieden die hiermee hopen te bewijzen dat televisieontvangst ook in de Zaanstreek mogelijk is. H.M. Koningin Juliana heeft het behaagd het besehermvrou- weschap van de vereniging ,Dorus Rijkers" op zich te nemen. Lt. Kolonel Siiiacus die 50 jaar in militaire dienst is werd Woensdag gehuldigd in de cadi-club Prinses Margriet te Rotterdam. In Brielle zal ter gelegenheid van de 300ste geboortedag van Witte Cornelisz de Wit op 29 Maart in de St. Catherijne kerk een herdenkingsdienst worden gehouden. Burgemeester Oud van Rotter dam, opende gisteren met een geestig woord de bloemententoon stelling „Floribunda" in diergaar de Blydorp. Zij die verzot zijn op kleurschakeringen en tintenweme- ling in bloem en blad, kunnen hier hun hart wel ophalen. Twintig jaar gevangenisstraf met aftrek was het vonnis, dat gisteren de voormalige secretaris generaal van de N.S.B. Ir C. J. Huygens, door het Bijz. Hof te Utrecht tegen zich hoorde uitspre ken. Op 25 Febr. was 15 jaar te gen hem geëist. Omdat Hij met de lielicoptere in November 1948 een verboden lan ding uitvoerde op een kleine weide bij Nieuwer-Amstel werd gisteren de heer E. C. Senger, tot 25 gul den boete veroordeeld. Tegen acht Haagse slagers is gisteren proces-verbaal opgemaakt omdat zo opplakvellen met valse vleesbonnen bij de distributie- dienst hadden ingeleverd. Ze had den bonnen betrokken van een rei ziger in vleeswaren, die verklaar de niet te hebben geweten, dat de bonnen vals waren. BUITENLAND. Olie uit leisteen gaat men in de V.S. winnen. Nabij Riffle in Co lorado is een mijn die 350 mil liard barrels ruwe olie zal op leveren. Dit is tien maal zoveel als alle andere Amerikaanse bronnen tezamen. Tot aan de pacific kunst zullen buisleidin gen gelegd worden. Zes en veertig Sowjet-schrij- vers w.o. Ilja Ehrenburg, hebben zo meldt Tass, eenparig een voorstel gesteund tot het bijeen roepen van een wereld-congres voor de vrede in April. Een „schaduw oorlogskabinet" voor intensivering van de „kou de oorlog" aldus noemen zeer ervaren diplomaten in Lake Succes de recente mutaties in de Sowjetleiding „Stalin pro beert een meer effectief con trole-lichaam te scheppen", zo meent men voorts. Alleen de West-Duitse mark zal binnenkort nog als wettig betaalmiddel geldig zijn in de Westelijke secoren van Berlijn. Er wordt reeds de laatste hand gelegd aan een nieuwe munt hervorming, wat reeds duidelijk aan de wisselkoers te bemerken zou zyn. Een Mozart-manuscrjpt, vol gens 'n deskundige door Mozart op zijn 12 jarige leeftijd geschre ven en dat 100 jaar geleden verdween, om kortelings in een tweedehands boekwinkel te Boe dapest weer op te duiken, zal a.s. Maandag in Londen worden verkocht. Alle hoop koestert minister Bevin, zoals hij in het parlement verklaarde, op een bevredigen de regeling van de schadeloos stelling voor de vier Engelsen, die het leven verloren, toen een toestel op 29 Juli 1947 door Nederlandse vliegtuigen in In donesië werd neergeschoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2