Poging tot herstel van republikeinse regering leidt tot chaos. NIEUWS Zijn Joodse troepen Transjordanië binnengerukt Bulgaarse dominee kreeg beter eten en een zachter bed. V.Y.V. gaat deze zomer fietstocht door Zeeland nitschrjjven. Het bouwvolume voor Zeeland is verdeeld. Palar beschuldigt Nederlandse soldaten. Nederlands aanbod biedt vele voordelen. Propaganda, zegt Israëlische vertegenwoordiger. Koningin op Soestdijk terug. Toeslag op Orient-sigaretten wordt 90 cent minder. Te weinig deviezen beschikbaar voor wederopbouw. Als hij maar bekende. SNIPPER Uitgave ..enting „Zeeuwsch Dag.na Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83 Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1200 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 11 MAAKT 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAK ELSE, Goes; Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.03 u., onder 18.38 n. Maan op 15.16 u., onder 6.45 u. Hoogwater op Zaterdag 12 Maart: Vlissingen: 12.22 u. 1.80 m., u. m., Terneuzen: 0.13 u. 1.78 m., 12.49 u. 2.00 m. Wemeldinge: 1.23 u. 1.34 m., 13.58 u. 1.60 m. IT et bouwvolume voor Zee- T- land voor het jaar 1949 is thans verdeeld. Wij schrijven reeds Maart, zodat het tijd werd om een beslissing te nemen. Ged. Staten hebben een uiter mate moeilijke en ondankbare taak gehad bij deze verdeling. Dat hiertoe niet eerder kon wor den overgegaan, komt, doordat nog ernstige pogingen in het werk gesteld zijn het bouwvo lume voor onze provincie te ver groten. Het heeft echter niet mogen baten. Onze lezers hebben kunnen kennisnemen van de reacties van een groot aantal Zeeuwse burgemeesters omtrent het hun gemeente toegewezen aantal woningen. Maar zeer weinigen zijn voldaan. Die reden tot te vredenheid hebben, merken on middellijk op, dat het, gezien de behoeften van hun gemeente, te weinig is. Zij beseffen echter, dat het niet anders kon, omdat het totale bouwvolume zeer klein was. Verschillende gemeentebestu ren zullen ongetwijfeld bij Ged. Staten protesteren, misschien zelfs adressen tot de regering richten. Zij dienen echter o.i. zich ervan overtuigd te houden, dat dit weinig zal helpen. Uit den treure is al geschre ven over het verkeerde uitgangs punt van de regering met be trekking tot de verdeling van het bouwvolume over de ver schillende provincies. Van ver schil in behoeften en mitsdien in behandeliing tussen de wèl en de niet getroffen gebieden wil de regering niet meer weten. En dan moge nog zo dikwijls gezegd worden, dat in de toe wijzing aan Zeeland de factor der verwoestingen is verdiscon teerd, voor ieder staat vast, dat de uitkomst bedroevend is. \\T ij hopen, dat de Zeeuwse gemeentebesturen nu on derling niet gaan kibbelen over het feit, dat de ene gemeente één of meer woningen meer heeft toegewezen gekregen dan de andere. Dit heeft geen zin, omdat de „bevoorrechte" ge meente toch ook niet in de mo gelijkheid zal komen te verke ren andere gemeenten te over vleugelen. Een zesde deel van het bouw volume is nog gereserveerd voor de z.g. „herbouwpot". Vele ge meenten hebben daarop hun laatste hoop gevestigd, maar omdat het er juist zovelen zijn, moet ermede rekening worden gehouden, dat het eventueel nog toe te wijzen aantal woningen geen gewicht in de schaal zal leggen. Een andere omstandigheid is, dat (en dit geldt speciaal voor de West-Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten, waarvan de kern ver nietigd is) in vele gevallen het aantal toegewezen woningen wei tot op de helft kan worden teruggebracht, omdat flinke za- kenpanden moeten worden ge bouwd, die nu eenmaal een heel wat grotere inhoud hebben dan normale woonhuizen. Deze ge meenten zijn dus dubbel gedu peerd. Wat zo van plaatsen als Oostburg en Sluis moet te recht komen, laat zich slechts vermoeden. De hoop van deze gemeente besturen (w.o. ook dat van Mid delburg) is nog gevestigd op de realisering van de belofte van minister In 't Veld, dat voor de herbouw van kernen een speci ale toewijzing zal worden ver strekt. INDONESIË OPNIEUW IN DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad is gisteravond weer eens begonnen met de Indonesische kwestie, die, zoals uit de redevoeringen blijkt, verschillende afgevaardigden ongeduldig doet worden. Op de vergadering van gisteravond heeft Dr van Royen het standpunt van de Nederlandse regering nog eens uiteen gezet en heeft ook Palar uitvoerig zijn mening verkondigd. Dezwaren zijn "ook ingebracht door gemeenten, die niet of bijna niet door de oorlog in hun woningvoorraad zijn getroffen. Dat is zeer te begrijpen, maar vergeten mag niet worden, dat in diverse plaatsen hier ai op grotere of kleinere schaal is ge bouwd, vooral nadat medio 1947 de bouwcontingenten werden losgelaten. Gemeenten, die wèl getroffen waren, moesten zich toen nog volop met het herstel bezig houden of waren door al lerlei factoren buiten hun schuld niet in staat die activiteit te ont wikkelen, waardoor ook zij vol op konden bouwen. Het is voor gemeentebesturen, die uitbrei dingsplannen hebben en wier gemeenten niet waren getroffen erg zuur, dat zij niet verder kunnen, maar laten zij aan hun collega's denken van de getrof fen gemeenten, die voorlopig hun vooroorlogse woningvoor raad nog niet eens op peil heb ben en die aan uitbreiding nog niet kunnen denken. Montagewoningen zijn hoofd zakelijk toegewezen aan ge meenten, die over industrie be schikken. Dat is verheugend. Industrialisatie van Zeeland is thans nog meer een woord dan een daad, zo verklaarde iemand ons. Daar zit iets in, doch het neemt niet weg, dat Zeeland op korte termijn de voorwaarden dient *e scheppen, om industrie- Nadat dr van Royen vóór de vergadering aan de Raad ai mede gedeeld had, dat het bericht in „Trouw", als zouden republikeinse leiders tóch naar Djogja mogen terugkeren, onjuist was, verklaar de bij bfj de aanvang van zijn be toog in de Raad dat de Neder landse regering drie punten van de resolutie van de Raad heeft uit gevoerd, maar dat zij bezwaren houdt tegen het herstel van de republikeinse regering in Djogja op dit ogenblik. Elke poging tot herstel van de republikeinse regering zou slechts leiden tot wanorde, zeide dr van Royen. „Het voornaamste punt van ge schil tussen mijn regering en de Veiligheidsraad, zei dr van Royen, is de aanbeveling van de Raad om de republikeinse regering in Djog ja te herstellen. Dit herstel zou ongetwijfeld over geheel Indone sië beschouwd worden ais een zichtbaar symbool van een zeer groot succes van de republiek." Vervolgens ging dr v. Royen uit voerig in op het voorstel van de Nederlandse regering tot het hou den van een rondetafelconferentie. Hij zei, dat dit Nederlandse aan bod vele voordelen biedt boven de resolutie van de Veiligheidsraad. Hierdoor kan het doel van de resolutie, de overdracht van de souvereiniteit, een jaar eerder worden verwezenlijkt, terwijl ver der de interimperiode met al haar moeilijkheden tot enige maanden kan worden teruggebracht. HET GAAT SLECHTS OVER DE MIDDELEN. Dr van Royen zei, dat er geen verschil bestaat tussen de -doel stellingen van de Nederlandse re gering en die van de Veiligheids raad, maar het dispuut slechts handelt over de middelen om tot het gemeenschappelijke doel te ge raken. „Het Nederlandse volk is er van overtuigd, dat blijvende vrijheid en vrede voor Indonesië niet kunnen worden bereikt door volledige uitvoering van de reso lutie onzerzijds en dat er elemen ten zijn in deze resolutie, die slechts tot rampen kunnen leiden. Tenslotte protesteerde dhr van Royen tegen de aansporing van de noodregering op Sumatra, om de Engelse ambassadeur bezocht minister Stikker. Heden wordt vernomen, dat de Engelse ambassadeur in Ne derland, sir Philip Nichols, in het begin van deze week een bezoek aan minister Stikker ge bracht heeft met betrekking tot de besprekingen inzake een op lossing in Indonesië. Ofschoon geen bepaalde in lichtingen omtrent de reden van dit bezoek beschikbaar waren, zou de algemene Engelse mening omtrent de situatie de volgende zijn: 1. De Nederlandse regering moet besluiten de resolutie van de veiligheidsraad van 28 Jan. in zijn geheel uitvoeren. 2. De republikeinse leiders moet worden toegestaan naar hun vroegere zetel te Djogjakarta terug te keren. 3. Geen conferentie inzake Indonesië zou met vrucht gehou den kunnen worden zonder deelneming van de republikeinse leiders. guerillastrijd voort te zetten en tegen het feit, dat de U.N.C.I. hiervan niets in haar rapport zegt. De Nederlandse regering vraagt thans alleen dat de Raad de U.N. C.I. toesta de rondetafelconferen tie bij te wonen en haar succes te bevorderen. PALAR AAN HET WOORD. Op zijn gewone fanatieke wijze verklaarde hierna generaal Romu- lo van de Philippjjnen o.m. dat de Nederlanders de republikeinse lei ders niet naar Djogja laten terug keren, omdat zij thans doende zijn de gebieden van midden-Java te organiseren tot een nieuwe „ma rionetten-staat". Nog enkele zaken, die de man evenmin ooit bewijzen kan, bracht landse constitutie en de. over dracht daardoor volkomen onze ker wordt. Aan de garantie van de Neder landse regering hechtte hij geen enkele waarde. „Dat de Nederlanders de bedoe ling hebben om de uiteindelijke beslissing in eigen handen te hou den blijkt duidelijk uit de Neder landse verklaring dat op de ronde tafelconferentie Nederland bereid is elk voorstel voor een oplossing dat verenigbaar is met zijn verant woordelijkheid te onderzoeken. NEDERLANDSE LEGER BESCHULDIGD. Palar beschuldigde de Neder landse soldaten op Java er van, dat ze Nazi-methoden gebruiken. „Ik ben bevreesd voor het lot van mijn volk daar, omdat ik weet, wat het Nederlandse leger mijn volk aandeed in Zuid-Celebes, niet zo heel lang geleden. Ik vraag dan ook om een onderzoek door een internationaal orgaan naar de methoden, welke het Ne derlandse leger toepast op Java, Sumatra en Madoera." Nadat tenslotte de vertegen woordiger van Australië nog ver klaard had, dat zijn regering de bekende resolutie van de Veilig heidsraad blijft steunen, werd de V O oracnizittihg verdaagd tot vanavond, hij naar voren, waarna Palar del republikeinse afgevaardigde, een Uitw1[igve!t°eng Leden V.N.-commissie voer- „Wij vragen om voortzetting van de onderhandelingen onder "en besprekingen te Bangka. auspiciën van de U.N.C.I.", zei Pa lar. Wij verlangen voortzetting van de onderhandelingen op de basis waarop wij altijd gestaan hebben. Hij zei, dat de voorge stelde vervroegde overdracht van souvereiniteit verbonden wordt met de gelijktijdige vestiging van de Nederlands-Indonesische Unie Leden van de V.N.-commissie voor Indonesië zijn van Bangka te ruggekeerd, waar zij informele be sprekingen met de republikeinse leiders hebben gehouden. Dr Leimena en Moh. Natsir, die mee naar Bangka waren gereisd, zijn eveneens teruggekeerd, doch Pringgodigdo is op Bangka ach- binnen de grenzen van de Neder- tergebleven. Zoals wij gisteren reeds meldden waren berichten ontvangen, dat Israëlische troepen weer in gevecht geraakt waren met Transjor- daanse strijdkrachten. Een officiële bevestiging, dat het inderdaad tot een botsing gekomen is, is nog niet ontvangen. Niettemin komen steeds meer berichten binnen, die spreken over het oprukken van Joodse troepen naar Akaba, waar een Britse legermacht op verzoek van Transjordanië gelegerd is. De Joodse strijdmacht, die vol- Gistermiddag om even half vier, is H.M. de Koningin met het prinsesje Margriet, van haar vacantieverblijf in St. Anton, teruggekeerd. Kapt. Sonderman bracht het vliegtuig, waar H.M. mee reisde van Friedrichshaven naar Soesterberg, waar Prinses Wilhelmina gereed stond om Haar dochter te verwelkomen. Met ingang van 1 April zal de toeslag op de zgn. volksherstel- sigaretten een gedeeltelijke wij ziging ondergaan. De toeslag op de Orient-sigaretten wordt met ingang van genoemde datum teruggebracht van 1 gulden tot 10 cent. De toeslag op de andere volksherstel-sigaretten blijft echter dezelfde prijs houden. Half millioen dollar in de republiek gestoken. Matthew Fox, de directeur van de AmerikaansIndonesi sche Handelmaatschappij, heeft verklaard, aldus meldt Ass. Press, dat hij meer dan 500.000 dollar in de Indonesische repu bliek heeft gestoken. Sinds 1 Januari 1948 schoot hij 400.000 dollar voor aan de Amerikaans Indonesische Handelmaat schappij, terwijl hij een lening van 150.000 dollar verstrekte aan de Indonesische republiek voor uitgaven in het buitenland. Fox vertelde, dat zijn contract met de republiek er in voor ziet, dat zijn maatschappij op een commissie van 5 pet. zal op treden als koper van de repu bliek. Rusland levert 50 millioen bushels tarwe. De Sowjet-Unie wil niet meer dan 50 millioen bushels leveren van de 505 millioen bushels tar we, die de importerende landen krachtens de voorgestelde nieuwe internationale tarwe-overeen- komst jaarlijks zouden moeten af nemen, zo wordt vernomen. Frankrijk en Uruguay zullen waarschijnlijk eveneens een aan deel in de exportmarkt opeisen, doch dit zal betrekkelijk klein zijn. Wel heeft de vertegenwoordiger van de Staat Israël in Frankrijk! een communique aan de pers ver- Amerikaans wetsontwerp voor militaire hulp. Het Amerikaanse ministerie van gens de gisteren ontvangen be- i trachten te stichten inzake Aka- richten door de Negeb-woestijn ba. (Hier liggen n.l. de Engelse naar het Zuiden oprukte, heeft de,soldaten, die volgens een verdrag, kust van de Rode Zee bereikt, zo Transjordanië in geval het aange- wordt thans vernomen. I vallen wordt te hulp moeten snel- Voigens berichten, die op het len). strekt, waarin gezegd wordt, datbuitenlandse zaken heeft medege- sommige kringen" verwarring Transjordaanse departement van defensie waren binnen gekomen, is de Joodse strijdmacht 50 km. ten Noorden van Akaba door het Transjordaans-Arabisehe legioen tot staan gebracht. Verder is van gezaghebbende zijde vernomen, dat een Israëlisch detachement van de hoofdmacht 8 km. diep Transjordanië is bin nen gedrongen. OP EGYPTISCH GEBIED. Te Amman is al gezegd, dat Joodse troepen zich te Ras Negeb PROPAGANDA. Verder luidt het communique: Men dient onderscheid te ma ken tussen de stad Akaba, die op Transjordaans grondgebied ligt, en de golf van Akaba, waarvan een gedeelte der kuststreek, krachtens een beslissing der V. N. aan Israël werd toegekend. De andere randstaten van deze golf zijn Egypte en Saoedi-Arabië. Alle berichten, die op deze ver warring steunen, zijn er op ge- op Egyptisch grondgebied ver- richt de mening ingang te doen sehanst hebben. De Joden zouden vinden, dat de Israëlische troepen niet anders gekund hebben, omdat het grondgebied van Transjorda- ze door terreinmoeiljjkheden geen andere keus hadden. Dr Bunche, de waarnemende bemiddelaar van de V. N. in Pa- nië bedreigen, en dienen dus als propaganda te worden bestempeld. Bij de wapenstilstandsbespre kingen tussen Israël en Transjor- lestina, heeft verklaard, dat hijdanië schijnt het door deze ver geen officiële berichten had ont vangen van zijn staf in Palestina over de gemelde Israëlische op mars naar Akaba. Hij zei, dat hij waarnemers van de Ver. Naties had gevraagd te onderzoeken en hem verslag uit te brengen. Om dat van Israëlische zijde nog niets positiefs verklaard is, wacht alles op het verslag van deze waarne mers. wikkelingen minder goed te zullen gaan. Dr Bunche heeft de beide onderhandelende delegaties ge waarschuwd voor deze overtreding van de order „staakt het vuren". De leider der Israëlische delegatie wees de Transjordaanse beschuldi ging van de hand en zei, dat het normale patrouillediensten betrat en en het niet de bedoeling is naar Akaba op te rukken. deeld, dat ongeveer terzelfder tijd, dat het Noord-Atlantische Pact in het congres gebracht zal wor den, een wetsontwerp zal worden ingediend op het verlenen van mi litaire hulp, om het Atlantisch Pact kracht bij te zetten. Nieuwe Chinese premier. Ho Ying Ttjin heeft gisteren zijn benoeming als premier van China aanvaard en volgt dr Soen Fo dus op. Hij zal zo spoedig mo gelijk een regering trachten te vormen. De Italiaanse regering heeft thans een officiële uitnodiging ont vangen om tot het Atlantisch Pact toe te treden. De begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Meer attentie voor getroffen gebieden. De Commissie van rapporteurs van de Eerste Kamer heeft het voorlopig verslag uitgebracht over de begroting van 't departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Uit dit verslag blijkt, dat veel Kamerleden waardering hebben gekregen voor het beleid van minister In 't Veld, maar wel graag wilden, dat de minister aan gelegenheden van algemeen belang niet eerst op partij-vergaderin gen bekend maakte, doch aan de volksvertegenwoordiging. De herbouw van verwoeste stadskernen. Rotterdam wel in uitzonderlijke moeilijkheden verkeert. Deze stad draagt, evenals Middelburg, bijna Over het ontslag aan ambfena- ret'ds 9 jaren de ellende van de ren van het departement hadden sommige leden nogal het een en ander te zeggen. Ze vonden, dat de afvloeiing van deze rijksdiena ren niet erg vlot verlopen is en begrepen niet waarom het aantal hogere personeelsleden vrij be langrijk toegenomen is. Bij verscheidene leden rees de vraag of van de f 5410 millioen deviezen werkelijk niet meer dan f 330 millioen beschikbaar behoort te komen voor de wederopbouw. REKENING HOUDEN MET OORLOGSSCHADE. Het is naar het oor.öeel van de ze leden zeker mogelijk, de ar beidsproductiviteit op te voeren. Zo had de stenen- en dakpan- nenfabricage veel hoger kunnen zijn. Dit is ook het geval met de cementproductie. Bij de verdeling van het aantal te bouwen wonin gen wordt als maat genomen het woningtekort in een gemeente op grond van de laatste volkstelling, merkten verscheidene leden op. De aangerichte oorlogsschade wordt hierbij niet in aanmerking genomen. Zij vonden dit niet ge heel redelijk. De aangerichte verwoestingen hebben immers tot verplaatsing van de bevolking geleid, zodat de len der bevolking in andere ge meenten zijn geteld, dan waar zij thuis horen. De vraag werd dan ook gesteld of hier in elk geval voor de ge bieden, die tengevolge van de ver woestingen veel minder inwoners hebben gekregen, niet een aan zienlijke correctie moet worden toegepast. De uit die gebieden weggetrokken arbeidskrachten kunnen er niet worden gemist. Enige leden merkten op, dat vooral in de zuidelijke provincies te weinig rekening is gehouden met de oorlogsschade. Het baarde verschillende leden zorg, dat bij de afwikkeling van de z.g. kleine schadegevallen (die beneden de f 3000) de methode was gevolgd, dat aan belangheb benden een aanbieding was gedaan welke in doorsnee neerkwam op ongeveer 50 pet. van het schade bedrag, dat voor vergoeding in aanmerking kwam. Aan de be langhebbenden werd dan gesugge reerd, dat alleen op deze wijze een spoedige afwikkeling kon worden verzekerd, terwijl, wanneer men zich hierbij niet neerlegde men een veel hogere bijdrage ontving dan aanvankelijk was aangebo den. Op deze wijze wordt met het recht van de oorlogsslachtoffers gespot. VERWOESTE STADSKERNEN. Er werd op gewezen, dat onder de steden met een verwoeste kern verwoesting en van een herbouw van de city kan nog nauwelijks worden gesproken. Vele opmerkingen werden ver der nog gemaakt. Zo achten ver schillende leden een huurverho ging zeer op z'n plaats. Duplex- woningen bouwen achtten ver scheidene leden een goede oplos sing voor de kleinere gezinnen, er dient echter wel terdege rekening worden gehouden met het feit, dat deze gezinnen uitbreiden en er dan grotere woningen moeten zijn. FRANSE ASSEMBLEE KEURT WETSONTWERP COCHIN- CHINA GOED. Na een debat, dat de gehele nacht duurde en een communis tisch incident heeft de Assemblee van de Franse Unie, waarin alle Franse gebiedsdelen zijn vertegen woordigd is met 89 tegen 0 stem men het wetsontwerp tot instel ling van een territoriale Assem blee in Cochin-China goedgekeurd. Apeldoornse eierhandelaar moet f 183.000 betalen. De Zutphense rechtbank heeft vonnis gewezen in een civiele zaak, waarbij een Apeldoornse groot handelaar in eieren werd veroor deeld tot betaling van een bedrag van f183.000 aan 'n Franse com- missionnair, omdat onze landge noot in gebreke was gebleven een opdracht voor de levering van 30 millioen eieren uit te voeren. Hjj had slechts 'n half millioen afgele verd. Trots aanmaningen en som matie bleef de Apeldoornse groot handelaar in gebreke. Behalve de f183.000 zal hij nu ook de kosten van het proces moe ten betalen! Strafvervolging van communisten. Op een ledenvergadering van de afdeling van de K.V.P. is grote aandacht gewijd aan de verkla ring van Paul de Groot, waarin deze zich aansloot bij de verkla ring van Thorez en Togliatti. Na enige besprekingen werd in de vergadering een resolutie aan genomen, waarin verzocht werd, dat een strafvervolging zal wor den ingesteld tegen de Kamer leden van de C.P.N., die zich blijk baar aansluiten bij de verklaring van Paul de Groot. Deze resolutie is gestuurd aan het hoofdbestuur van de K.V.P., aan de minister president, de minister van Justi tie en de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer. vangenis contact mocht onder- houden met al zijn medebeklaag- „Een tip van de sluier, die het den, ofschoon hij voor de tijd van In zes dagen door heel de provincie. De Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft het plan opgevat ora deze zomer, d.w.z. tussen 15 Mei en 1 October a.s. een fietstocht uit te schrijven met een route door de gehele provincie. Daar het inschrijfgeld zeer laag zal worden ge steld, kan iedereen hieraan meedoen. Het doel van deze fietstocht is, i Domburg, waarna Westkapelle, dat men een groot aantal plaatsen Izoutelande en Koudekerke worden in Zeeland bezoekt, waarbij men zich in de diverse gemeenten zal moeten melden om zijn fietskaart te laten afstempelen. Op deze wijze zijn zes verschil lende dagtochten samengesteld, die naar verkiezing kunnen wor den gereden. Wil men er zes aparte dagen voor nemen met gunstig weer, dan is daar geen enkel bezwaar tegen. Wil men er een week vacantie aan geven om ^ejj,,'5in^en _^]°Sel'jk te maken, 'op deze wijze een week te genieten 'van hetgeen Zeeland biedt, dan is Andere randprovincies zitten °°k niet stil. Uiteraard zijn de toewijzingen voor industriewo ningen niet voldoende, maar er Komt iets meer ruimte. ,®'ai de Zeeuwen zich ten slotte realiseren, dat de wind dit\ü°l al,tljd tegen zit. Laat de hand ec?lter geen reden zijn gin In d? m ie- sch00t te leS" vfnêie geschiedenis der pro- geweest Jenedi?ee- tegensIagen hidn ^teed. zm met Gods r? s*eec*s overwonnen. e eeowse wapenspreuk is geen holle phrasel hiervoor alle gelegenheid. Hoofdzaak is, dat men de zes routes uitrijdt en met de benodig de stempels zich daarna bij de Prov. V.V.V, weer aanmeldt. DE TOCHTEN. De eerste tocht loopt van uit Goes, via Wolfaartsdijk naar N.- Beveland, waar van Kamperland wordt overgestoken naar Walche ren. Via Veere, Serooskerke en St. Laurens komt men naar Middel burg. De tweede route gaat via Grijpskerke naar Oostkapelle en bezocht om via deze route naar Vlissingen te fietsen, waar wordt overgestoken naar Breskens. Van daar loopt de tocht naar Groede, Nieuwvliet en Cadzand, waar het eindpunt is voor de tweede dag. Op de derde dag gaat men van Cadzand naar Oostburg om via Schoondijke en IJzendijke naar Hulst en Axel in Oost-Zeeirwsch- Vlaanderen te gaan. Doet men dit, dan zal men via Perkpolder naar Zuid-Beveland oversteken, doch waarschijnlijk zal men ook via Terneuzen naar Hoedekenskerke kunnen gaan. Na een dagtocht door Zuid-Beveland gaat het de volgende dag via Yerseke naar St. Maartensdijk, waarna er gelegen heid is om het eiland Tholen rond te rijden. De laatste dag wordt dan be steed voor een bezoek aan Schou wen en Duiveland, waarbij dan Zijpe het eindpunt van de gehele tocht wordt. DE PRIJZEN. De moeilijkheid van het toeken nen van prijzen is overwonnen, door het beschikbaar stellen van een sierknrk van Zeeuws hout snijwerk voor alle deelnemers, die de tocht hebben afgelegd en over al hnn vereiste stempel hebben gekregen. Wat het stempel betreft is er nog geen officieele regeling getrof fen, maar men hoopt in dit ver band op de gulle medewerking van gemeente- en politie-autoriteiten in die plaatsen, die zullen worden bezocht. Iedere inschrijver krijgt voor zijn inleggeld een Zeeuws reisboek mee, waarin alle wetenswaardig heden over Zeeland zijn te vinden. Ook in groepen of per gezin kan men meedoen .waarbij een leider wordt aangesteld. Een en ander mysterie van de bekentenissen ia de volksgerechtshoven omhult, werd gistermiddag opgelicht door ds Angei Dinof, een der twee predikanten, die Dinsdag bij het proces tegen de 15 dominees te Sofia werden vrijgesproken", al dus meldt een speciale correspon dent van de „Times" uit Sofia. Ds Dinof keerde Woensdagmid dag naar huis terug als een vrij man en verklaarde overtuigd te zijn, dat hij met de communisten kan samenwerken. „Twee maanden werd ik ver hoord alvorens ik mijn definitie ve verklaring aflegde", zo zeide hij. „Men zeide mij in het begin, dat ik een lichtere straf zpu krij gen als ik bekende. Na te hebben bekend kreeg ik beter eten en een zachter bed. Mijn verklaring voor het Hof, dat ik goed behandeld was, was geheel oprecht. Ik werd goed gevoed en kreeg voldoende boeken. Tijdens mijn zes maanden gevangenschap las ik 40 boeken. De meeste handelden over poli tiek, doch er waren ook romans van moderne Sowjet-Russische en Poolse schrijvers. Wij konden naast onze maaltijden voedsel in de cantine kopen en mochten het van huis toegezonden krijgen". Ds Dinof werd soms door een enkele ondervrager verhoord twee jaar uit de burgerrechten is ontzet, heeft hij van de autoritei ten aanzegging gekregen, dat hij zijn werkzaamheden als predikant mag voortzetten. Zeeuwse viert te Rotterdam haar honderdste verjaardag. De z.g. Palestinabuurt in Ooste lijk Rotterdam schijnt een zeer bijzondere wijk te zijn. Opoe Herfst, die er woonde .bereikte de leeftijd van 106 jaar en thans ia er weer een honderdjarige. Het i* Mevr. de Wed. D. J. den Braber Moerland, uit Zeeland afkomstig, die vandaag dit eeuwfeest viert. Ze is reeds van haar zestigste jaar af ziekelijk, maar het wonen m deze buurt doet haar goed, al is ze dan nu belegerig. Van verslag gevers en persfotografen moet z echter niets hebben en daarom was een interview by voorbaat tot mislukking gedoemd. Zij zegt n.L dat zij deze leeftijd alleen heeft mogen bereiken dank zij de Aller hoogste en van persoonlijke ijdel- heid wil ze niets weten. In de begroting van de Sowjet- Unie voor 1949 is 39.5 milliard gulden uitgetrokken voor de ge wapende macht; dat zou 19 pet. van de gehele begroting zijn. Sabotage duldt het Sowjet-com- mando in Berlijn niet. Er zullen dan ook strenge straffen voor ge geven worden, waaronder de dood straf. Chili wil een vloot bij el kaar kopen in Engeland en Ame rika. Straks krijgen we dus Chi leense Jantjes. Smuts heeft het toch niet zo goed gedaan bij de verkiezingen voor de Provinciale raden in Zuid-Afrika. De huidige I Franse franc 20 pet. gestegen. De franse minister van finan ciën en economische zaken, Pet- sche, heeft in een radiotoespraak gezegd, dat niemand er aan kaa twijfelen, dat de omstandigheden in Frankrijk beter worden. Op alle geldmarkten ter wered is de frane 20 pet. gestegen. Dat is onze eer ste beloning. Het vernuft beloond. Aan Edward Terrel, een voor malig kapitein van de vrijwil lige reserve der Britse marine, i* een beloning van 9500 pond sterling toegekend. Terrel vond tijdens de oorlog pantserplaten uit, vervaardigd van plastisch materiaal, waarmee aan het eind premier Malan snoepte hem een'van de oorlog 3000 koopvaarder* behoorlijk aantal stemmen af. —'en ruim 1000 oorlogsschepen Israël wil nog eens proberen of het lid kan worden van de Ver. Naties: 5 April zal het desbetref fende verzoek besproken worden, en 1 Na drie dagen kan de postboot brengt geldelijk voordeel met zich soms door meerdere tegelijk. Hij i weer naar Ameland varen, want mee, daar dan alleen de leider een werd plotseling geconfronteerd het water is nu weer hoog genoeg. Reisboek nodig heeft en het inleg- met verklaringen, die andere be- De staatcourant heeft ons mee- geld voor de groeps- of gezins deelnemers met f 1 wordt vermin derd. Zoals gezegd is het niet nodig de tocht op zes achtereenvolgende dagen af te leggen, doch kan men het zo regelen, dat men dan een dag naar Schouwen trekt en in een andere week Zeeuwsch-Vlaan- deren doorfietst. Op deze wijze hoopt men, dat een leger van fietsers deze zomer door alle delen van Zeeland zal trekken. schuldigden enige uren tevoren i gedeeld, dat de personenauto's nu hadden afgelegd en zijn eigen be-1 vrij in prijs zijn. Wel jammer dat kentenissen werden onmiddellijk ze zo prijzig zijn. Dit jaar wordt tegen de anderen gebruikt. „Eerstgeen Friese elfstedentocht gehou- werd ik steeds gedurende korte den. Wel in 1950. 't Kost te duur tijd verhoord", zeide hij, „doch la- zeggen de Friezen, en ze zullen ter, toen zij haast hadden, maak ten zij het langer, soms tot laat in de nacht. Mijn voornaamste on dervrager was een zeer intelligen te jonge man van 24 of 25 jaar. Hij was goed geschoold en was goed thuis in de politiek". Ds Dinof zei, dat hij in de ge- wel gelijk hebben. 't Is niet prettig dat je als dief van sieraden enz. met een valse sleutel een deur wilt openen en ineens door de bewoner in je kraag gepakt wordt Dat overkwam een Am sterdammer, die in Roosendaal opereerde. waren uitgerust. Wederom drie jaar geëist tegen grootindustrieel. De advocaat-fiscaal aan het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft gisteren tegen de groot industrieel Menten uit Aarden hout bevestiging van het verstek- vonnis geëist, dat een gevangenis straf van drie jaar met aftrek vaa voorarrest inhield. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Veel bewolking, overwegend droog weer met plaatselijk och tendnevel of mist. Meest zwakke wind. Ongeveer zelfde tempera tuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1