®i?ORT PROVINCIENIEUWS Ervaringen over de beplantingen op Walcheren. KESÉ/fZENDHi# Dinsdag 8 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2.) 22 Maart a.s. automatisering telefoonverkeer Vlissingen. Op Dinsdag 22 Maart a.s. zal de lang verwachte a. lomatisering van het telefoonverkeer te Vlissin gen een feit worden. Vanaf één uur des middags op die dag zullen d Viissingse abonné's zelf in staat zi. het contact tot stand te bren gen met de aangeslotenen in de districten eda, Rotterdam en Den Haag. Ook omgekeerd zal dit het geval zijn. -GOES. Interessante tentoonstelling S.C.S. „Luctor et Emergo". Zaterdagmiddag was er in de Goese Ambachtsschool een inte ressante tentoonstelimg van da werkstukken van de jaarlijkse vakprijsvraag van de Studio Club Schilders „Luctor et Emec- go" te bezichtigen. Van de ruim 200 werkstukken waren de meeste met toewijding en^ accuratesse afgewerkt. Zeer mooie reclames, hout- en marmerstalen waren er te zien, terwijl ook prachtige stalen met decoratieve versieringen en let- terbordjes in diverse uitvoerin gen zeer de waardering hadden van de talrijke bezoekers. RILLAND. Eindo cursus Z.L.M. Vrijdagavond werd in .de zaal van de heer Colpaart de eindles gehouden van de cursus land bouwwerktuigen, uitgaande van de Z.L.M. Het getuigschrift werd behaald door de heren: M. v. d. Klooster, Jan Minnaard, M. Zeevaart, H. Koster, H. de Leeuw Nz„ W. H. Aerts, J. J. Sinke, P. Kole, S. J. Prevo, J. J. Dansen, A. Nagel- kerke Jz., F. Dees, Joh. Blok, C. J. v. d. Durpel en A. Goeree. Deze les werd bijgewoond door de consulent, de heer Gebuis, be nevens de Commissie van Toe zicht, tw. de heren W. C. v. d. Werff en J. A. Boot. De heer W. C. v. d. Werff sprak nog tot de cursisten, en zei, dat dit de eerste cursus was op dit gebied in Zuid-Beveland. De'* heer Gebuis sprak daarna en dankte de docent, de heer de Voogd, voor zijn werk. Deze laatste bracht de sprekers dank voor hun waarderende woorden. De heer J. J. Sinke dankte de docent, de heer Gebuis en de Commissie van Toezicht, voor alle moeite, die deze had den gegeven. 's-HEERENHOEK. Vergadering van de Veiling Goes. Vrijdag werd in het café van de heer van de Bulck, een ver gadering gehouden, die was ge organiseerd door het bestuur van de Veiling Goes. De vergadering stond onder leiding van de heer M. Nijsten. De heer Cornelissen, directeur van de Veiling te Goes, sprak over de veilingsplicht. Spr. schetste o.m. het voordeel voor de teler van het buichge veiling systeem. Ook op het gebied van de voorlichting neemt de veiling te Goes een voorname plaats in. „Ik geloof", aldus de heer Cornelis sen, „dat de Goese veiling de. enige is in ons land, die een voorlichtingsman heeft". Deze zomer zullen proeven genom enworden met bakjes in plaats van bushels. De bedoeling is om de kwart bushels geheel te doen verdwijnen. De heer Cornelisse beant woordde enkele vragen. NIEUWDORP. Ouderavond christelyke school. Bestuur en personeel van de chr. school organiseerden een ouderavond o.l.v. de voorzitter, De onderwijzeres Mej. J. M. Dikkenberg sprak over het onder werp „Uit mijn klas", waarin zij iets vertelde over haar ervarin gen met de leerlingen uit de eer ste klassen en tevens verschillen de onderwerpen aanroerde, zo als b.v. het geven van rappor ten, het onderwijzen van kinde ren die niet met de anderen meekunnen enz. Het hoofd der school deed en kele mededelingen over de ge zondheidstoestand der school kinderen i.v.m. herhaald school onderzoek en over het plan om in de zomer voor het eerst over te gaan tot het maken van een schoolreisje met alle leerlingen. Hij wekte alle aanwezigen op toch vooral het schoolverzuim zoveel mogelijk tegen te gaan. Nadat in de pauze het werk der leerlingen was bezichtigd werd daarna nog een opvoed kundig stukje voorgelezen door de heer P. de Kok Johzn. en wel iets van W. G. v. d. Hulst, geti teld „Kwèker". HEINKENSZAND. Zondagsschoolfilm. Vanmiddag half vier zal de film van de Ned. Zondagsschoolver. in gebouw „Maranatha" vertoond worden voor de schoolkinderen. De kleuters van 's-Heer Arends- kerke en Nisse komen ook met hun leiders naar hier, om de film te zien. Voor eertlkleine vergoeding „één kwartje) zullen zij kunnen zien, hoe het 2000 jaar geleden, in Pale stina eruit zag. Des avonds om half acht wordt de film nog eens vertoond vogr ouders en ouderen. BORSSELE. Wereldgebedsdag. Mevr. Vrijlandt hield Vrijdag avond een kerkdienst, uitgaande van de vrouwenvereniging. Afge werkt" werd de liturgie Wereldge bedsdag. Aan deze samenkomst werd deelgenomen door de vrou wenverenigingen' uit Borssele, Driewegen, Ovezande, Oudelande, Ellewoutsdijk en Baarland. Oranjevereniging. De Oranjevereniging vergastte Zaterdagavond haar leden op een mooie avond. De opkomst was boven verwachting. Gepresenteerd werden enige mooie films. Hoofd film was: „De stem van het bloed". Voor de kinderen der le den werd een speciale kinder iroor- stelling gegeven. SINT LAURENS. «aarvergadering chr. school vereniging. Vrijdagavond vergaderde de chr. schoolvereniging o.l.v. de heer K. Otte. De secretaris, de heer G. A. Kole, deelde mede, dat het leden tal klom van 103 tot 140. Uit het jaarverslag van het hoofd der school, de heer G. F. Weeda, bleek, dat het gemiddelde aantal leerlingen in 1948 82 bedroeg. Met dankbaarheid werd gememoreerd het herstel, na ernstige ziekte, van mej. Ludikhuize. De voorzitter fe liciteerde het hoofd met het feit, dat deze straks 25 jaren als zo danig aan de school is verbonden. Hij bood hem, namens bestuur, leden en onderwijzend personeel, een tweetal boekwerken aan. De heer Weeda dankte hiervoor. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer C. Joosse, gaf reden tot tevredenheid. Tot bestuursleden werden herkozen de heren P. J. den Boeft, J. v. d. Bos- se en G. Vreke. Ds Keyzer eindigde met dank gebed. AAGTEKERKE. zijn openingswoord gaf deze uiting aan zijn grote tevredenheid over de zeer goede opkomst voor deze ouderavond. Na verder nog te heb ben gewezen op het grote nut der ouderavonden sprak het hoofd der school, de heer.J. Birza, over „On derwijsvernieuwing en verfrissing" waarna de onderwijzeres, mej. van der Linde, een viertal schetsen voorlas. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Daarna ver toonde de heer Birza een filmpje op onderwijsgebied. Hij eindigde met dankgebed. ARNEMUIDEN. Ouderavond o.l-school. Op de ouderavond van de o.l- school sprak de voorzitter, de heer H. Bliek, een hartelijk welkomst woord. De penningmeester de heer A, Theune, kon een batig saldo van f 99.78 boeken. Het hoofd der school, de heer P. C. V. Maëlsaëke, gaf een jaaroverzicht, waarna de heer H. Bliek de feestelijkheden in het afgelopen jaar schetste. De heer Alberts, onderwijzer, besprak het probleem der verwen de kinderen. Ekele etenswaren aan de school gezonden door een Amerikaanse school, werden onder de aanwezi gen verkocht. De avond werd besloten met het vertonen van enige films, opgeno men tijdens schoolreizen. GRIJPSKERKE. Jaarvergadering Chr. Oranje vereniging. Donderdag kwam de Chr. Oranjevereniging in jaarvergade ring bijeen. Na een overzicht van de voorzitter, de heer F. Dronkers, deelde de secretaris, de heer L. Jakobsen mede, dat het ledental der vereniging op 31 Dec. bedroeg 135, hetwelk nog veel te weinig is, en opgevoerd kan worden. De heer A. Francke, penning meester gaf het financiële over zicht en kon gewagen van een ba tig saldo. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren F. Dronkers, A. Francke en L. Jakobsen. De eerste twee werden met gro te meerderheid herkozen. In de plaats van de heer Jakobsen werd de heer C. Goedbloed gekozen. De vergadering verenigde zich unaniem met het voorstel van het bestuur om ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van Koningin Juliana kinderspelen te organi seren en een muziekuitvoering te geven. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering Knapen- en KI. Meisjesverenlgïng (Art. 31 K.O.). Vrijdagavond hielden de Geref. (Art. 31 K.O.) Knapen en Meisjes vereniging hun gecombineerde feestavond. Na de opening door de heer M. v. d. Broek, volgden jaarverslagen en inleidingen. Verder werd de avond gevuld met voordrachten, samenspraak, tableau's. Het voor naamste was wel het stuk „De kampeerreis naar Rouckplein' die de verenigingen deze zomer ge maakt hebben en waarvan nu een schets gemaakt was. Felicitaties werden uitgebracht door afgevaardigden. Ds Arnold sloot de vergadering met dankge bed. OOSTKAPELLE. Ouderavond Diaconieschool. Donderdag werd in de Diaconie van het schoolbestuur, de heer scljool de jaarlijkse ouderavond J. Hommes. I gehouden o.l.v. ds Theunissen. In Interessante lezing van de rekening te worden gehouden met heer W Brand de grondsoort. Beuken zullen op zware grond niet gemakkelijk Over het onderwerp „Ervarin-groeien. De grootbladige Linde is gen over de beplantingen" sprak alleen geschikt op beschutte plaat- In een vorige week gehouden ver-1 sen. 'n Minder snelgroeiende Linde gade ring de heer W. Brand uit (Tilia cordata) is echter oer-sterk, Domburg voor een groot aantal j wat wel blijkt uit het feit dat er leden der afd. Walcheren van de'van de nieuwe aanplant niet één Kon. Ned. Maatschappy voor Tuin-is doodgegaan, bouw- en Plantkunde. Walcheren landschappelijk te De heer Brand, onder wiens verfraaien is zeker gedeeltelijk ge- kundige leiding reeds een half lukt' Dat Is veriieugend maar er millioen bomen en struiken op Is «ee" T.e^n om voWaan .te Walcheren werden geplant, wees fPL bf]e'te <"2n supervisie voor er op, geen critische beschouwin- 11 antmge gen te willen geven, maar alleen j Er js veel geleerd en de 70 'n weergave van feiten. Ondanksmislukk5ngeI, van de eerste (ge- alle verbeteringen zal veel van het volg van strenge winter en droge schoons, dat Walcheren tot Zee-1 zomer) is bij de beplanting van lands turn maakte, niet terug- 11)17-11)18 tot 1teruggelopen, komen. De boerenerven zullen een Verblijdend resultaat, verkregen schraler aanzien krijgen en de ,|oor ervaring en toewijding, blanke pracht van Meidoorns zal spaarzamer te zien zijn. 'n Bijzonderheid is dat achter De verkaveling brengt mee, dat „Hoogduin" eikels gezaaid zijn in er veel wegen met brede bermen de duinhelling. Van een beplanting komen, die beplant zullen worden, was daar geen goed resultaat te Niet alleen het daarvoor te ge- verwachten. bruiken materiaal, maar vooral Met 'n beschouwing over het ook de wijze waarop dat gebeurt, plantgoed voor en na de heplan- is van groot belang. De manier, ting besloot spr. zijn rede. Het waarop de Veerseweg aan beide krachtig applaus van de begade- zijden beplant is, maakt, na een ring en de woorden van de voor- normale ontwikkeling daarvan,1 zitter de heer P. Blaauw, vertolk- dat men als door een poort naar ten hoe zeer men het gehoorde op Veere gaat. De schoonheid van het prijs stelde. landschap daarachter blijft ver- borgen. Enkele openingen er in ware beter. Dr Otto Suhr, voorzitter van Vele zijn de moeilijkheden die de West-Berlijnse gemeente- overwonnen moeten worden. Ge- raad, heeft verklaard, dat de lukkig heeft- het zoutgehalte van de grond bijna geen invloed meer, maar vijand no. 1, de wind, blijft. Daarmede wordt niet altijd vol doende rekening gehouden wat te begrijpen is omdat alleen iemand die op Walcheren geboren is, en Russische blokkade van Berlijn de West-Berlijners 37.5 millioen mark per maand kost. „Der Abend" (Amerikaanse Licentie) meldt, dat sabotage de oorzaak is van de brand in een fabriek van schoenmakersmaehi- niet blind voor de schadelijke in- nes te Leipzig. Het genationali- vloed, daarvan op de hoogte kanjseerde bedrijf, waar 2000 arbei- zijh. Spr. noemde enige voorbeel- ders werkten, is volledig ver den en vertelde hoe eens bij 'n woest, langdurige en harde westenwind in Juni en Juli, het nog niet volgroeide blad zwart werd en be dekt met een laagje zout tot 1 km van de kust. Het is dus zaak op winderige plaatsen die soorten te planten waarvan men weet dat ze er tegen kunnen. Er dient ook Niwinavond. Vrijdagavond werd ln het ver enigingsgebouw een film vertoond vanwege het Niwin-comité. Bur gemeester F. G. Sprenger heette de ruim 225 aanwezigen welkom eu wees op het goede werk, dat de Niwin doet voor de militairen in Indië. De heer C. de Witte vertelde daarna hoe de jongens leven in de rimboe en hoe verheugd zij zijn met een Niwinpakket. Deze avond werkte ook mee de goochelaar en sneltekenaar Nik hol. Enkele tekenfilms werden vertoond, alsmede de film over militaire leven in Indonesië en een film, die de aankomst van post en Niwinpakketten te zien geeft. Burg. F. G. Sprenger dankte tenslotte allen voor hun opkomst. Jaarvergadering „Sursum Corda" De Chr. Zangvereniging „Sur sum Corda" hield Donderdagavond haar jaarvergadering ln het ver enigingsgebouw onder leiding van de heer L. Wondergem. Vele nummers werden o.l.v. de heer Francke ten beste gegeven. Behalve koorzang was er het op treden van een dubbel kwartet en solozang. De avond werd verder gevuld met voordrachten, samen spraken en jaarverslagen. Stierenkeuring. Vorige week werd de jaarlijkse stierenkeuring gehouden. Goedge keurd werden: Pietje's Keizer van K. Coppoolse; Ridder v. d. Parel van Abr. Maljaars Joh.z.; Wim, van Jac. Francke; Tom van P. Louwerse; Tom van Cultuur Mij. Loverendaele. Afgekeurd werden 6 stieren. VEERE. Ons werd verzocht alsnog mee te delen, dat tijdens de jaarver gadering van de J.V. op G.G. ook de burgemeester, Jhr I. F. den Beer Poortugaal, een felicitatie uitsprak. O.m. wenste deze de vereniging in de toekomst een verenigings gebouw. STAVENISSE. Vier „Shooting Stars" van de Amerikaanse luchtmacht heb ben een nieuw snelheidsrecord gevestigd van 793 km per uur. De Amerikaanse marine-vlieg- boot „Caroline Mars" heeft een record gevestigd door op een reis 269 personen te vervoeren, dank gebracht. Ouderavond o.l.-school. Vrijdag jj. werd de ouderavond van de od.-school gehouden. De voorzitter der oudercommis sie herdacht in zijn openingswoord de op zo noodlottige wijze om het leven gekomen leerlinge uit de eerste klas. Enige ogenblikken van stilte volgden. De periodiek aftredende be stuursleden, de hereh J. A. Nortier en N. A. Klippel, werden bij ac clamatie herkozen. Inplaats van de heer W. Priem werd als commissielid gekozen de heer C. van GorseL De heer Joh. Gideonse, hoofd der school, deelde o.m. mede, dat de school eind 1948 door bijna 200 leerlingen werd bezocht.Men hoopt spoedig weer een onderwijzeres aan de school te krijgen. Mej. K. Suurland werd voor haar hulp Dr Bernardi gaf een uiteenzet ting over de schooltandverzorging. Met een beroep op de medewer king der ouders eindigde hij zijn betoog. Ter afwisseling zongen de kin deren uit de twee hoogste klassen enige liederen en declameerden en kele gedichten. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Jaarvergadering Z.L.M. De afdeling Stavenisse der Z.L. M. hield dezer dagen haar jaarver gadering. Aanwezig waren 28 le den. In zijn openingswoord heette de voorzitter speciaal welkom Ir D. W. Stolp en de heren de Ronde en van Gestel. De inkomsten over 1948 bedroe gen f 974.09, de uitgaven f 1002,87, nadelig saldo f28.78. Over de bijdragen voor de oprit bij de molen verstrekt, volgde een discussie evenals over het subsidie aan de afd. Goes. Een contributieverhoging van f 0.25 werd aangenomen. De heer Joh. Stoutjesdijk werd bij acclamatie herkozen. Ir Stolp gaf daarna een toe lichting op de film over Zweden. De heer Gestel hield een lezing over de proefvelden „De Schelde- monden". THOLEN. i Jaarvergadering Christelijke Kleuterschool. Vrijdag j.l. hield de Ver. Chr. Kleuterschool haar jaarvergade ring in het schoolgebouw o.l.v. ds van Leeuwen. Hij kon velen (o.w. de burge meester) welkom heten. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging op 31 Dec. 260 leden en 21 begun stigers telde. 90 leerlingen (thans 92) bezochten de school. De penningmeester deelde mede, dat uitgegeven was een bedrag van f 22.338.63 en er op 31 Dec. jl. nog een saldo was van f 267.87. De burgemeester merkte op, dat men dus over 1948 nog een goed slot had. Hij deed dit, omdat voor 1949 wel een subsidie was uitgetrok ken door het gemeentebestuur, doch niet voor 1948. De penningmeester merkte op, dat dit slechts een kasoverzicht was, doch geen exploitatie-over zicht. Het exploitatietekort over 1948 zal bedragen f 749.56. De be groting 1949 toont aan uitgaven f 6547.en een exploitatietekort van f 2898.waarin het te ont vangen subsidie van de gemeente nog niet is opgenomen. De burge meester merkte op, dat er daarna toch nog een tekort zal zijn van plm. f1000.— en dat dit bedrag ook gevonden dient te worden. Voorgesteld werd de contributie te brengen op 60, 50, 40, resp. voor 1, 2, en 3 leerl. en hen voor wie dit bezwaar oplevert, tegemoet te ko men uit een speciaal fonds voor dit doel bijeengebracht. Het be stuur werd gemachtigd een hogere contributie in te voeren, wanneer het dit nodig mocht achten, doch eerst op andere middelen zich te bezinnen. Als Jeden der Controle Commissie werden benoemd de he ren W. Karman, W. Tange, W. Ge luk en J. Bierens. In de pauze werd het gebouw bezichtigd. Daarna werd het huis houdelijk reglement vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heren Boender, Dijkslag, Donker en ds v. d. Wiel, werden m.a.s. herkozen. Voor het nazien van het gebouw werden gekozen de heren J. M. Schot en J. van Driel. De secretaris ging tenslotte voor in dankgebed. Aan de uitgang werd een collecte gehouden, die f 31.90 opbracht. Ds Marsman, Ned. Herv. predi kant sprak een openingswoord en de heer H. Timmer uit Haarlem bleek een aangenaam causeur, die vertelde van hetgeen door het ge ven van onderwijs kon worden be reikt. Bij de film gaf hij de nodige ex plicatie. WISSENKERKE. Overdracht nieuwe brandweerauto Zaterdag had de officiële over dracht plaats van de nieuwe brandweerauto. Deze overdracht geschiedde in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, de raadsleden, de districts-inspecteur van de brandweer, de heer Meen horst en een tweetal vertegen woordigers van de fa. Bickers, die deze wagen bouwde. Nadat de nieuwe brandspuit on der grote belangstelling van de be volking, was beproefd bracht bur gemeester van der Maas in de raadszaal dank aan de brandweer inspectie voor de medewerking. De brandweercommandant, de heer Everwijn, bracht het gemeen tebestuur dank voor het nieuwe materiaal. Brandweerman van den Berge ging in rijm de levensloop van de oude spuit na, terwijl de heer Meenhorst tot slot de gemeente geluk wenste met de aankoop van de nieuwe spuit. COLIJNSPLAAT. BRUINISSE. Vergadering Transportarbeiders. De afdeling Bruinisse van de Centrale Bond van Transportar beiders hield haar vergadering in Het Veerhuis. De afdeling telt 21 leden. De rekening sloot met een batig saldo van f5.17. De voorzitter L. E. van Pope- ring werd herkozen, de secretaris W. van der Have, die niet herkies baar was, werd vervangen door M. Boller. Vergadering Ned. Landarb. Bond. De afdeling Bruinisse van de Ned. Landarbeidersbond hield Vrijdagavond haar jaarvergade ring in Het Centrum. De afdeling telt 34 leden. In de plaatselijke raad werden gekozen A. Oosterboer en L. D. van Strien. Als bestuursleden werden her kozen J. van der Have en K. Lem- son, gekozen werd als nieuw be stuurslid A. Labeur. Verschillende bepalingen in het nieuwe concept-contract werden door de voorzitter de heer W. van den Ouden, toegelicht. Het uurloon is daarin gesteld op 70 cent, met 6 vacantiedagen en 6 snipperdagen. Aanvaring. Het kleine veerbootje van de R.T.M. kwam Donderdagmiddag op het Zijpe in aanvaring met een passerende motorboot, waardoor het onbestuurbaar werd. De veerman Jac. Maas snelde met zijn veerboot te hulp, nam de pas sagiers over en bracht het bootje in de tramhaven te Zijpe. Uitvoering Risorgimento. De Chr. Zangver. Risorgimento alhier gaf haar jaarlijkse uitvoering, onder leiding van de heer S. W. Blok uit Zierikzee, aan de piano begeleid door de heer Jac. Lu il—naar. Dat de vereniging uit het kleine werk gegroeid is moge blijken uit het met zorg samengestelde pro gramma, waarin verschillende grotere stukken voorkwamen als Jubilate Deo, De Heem'len en Psalm 103. Het was een zeer geslaagde uit voering, waarin verschillende stukken gaaf werden vertolkt. De sopranen zijn nog enigszins vlak, maar met enige oefening kan dit zeker worden verbeterd. Ds Marsman opende en sloot de samenkomst. Filmavond. Vrijdagavond werd in het Herv. Verenigingsgebouw een film ver toond vanwege de Chr. Blinden- inrichting „Bartimeus", Jaarvergadering „Het Groene Kruis". Vrijdag j.l. kwam de Ver. „Het Groene Kruis" in jaarvergade ring bijeen in de zSal van de heer Gast, o.l.v. dr L. P. Maas. Aanwezig waren 55 leden. Uit 't verslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging er fi- nantieel goed voor staat. De af tredende bestuursleden dr L. P. Maas en M. J. van Hee, werden bij acclamatie herkozen. De pen ningmeester, de heer J. van Dis, stelde zich, wegens hoge leeftijd niet herkiesbaar. De voorzitter bedankte hem voor 't vele werk, voor de vereniging gedaan in de 27 jaren van zijn penningmees terschap. In zijn plaats werd ge kozen de heer N. Houterman. Na een korte pauze werden enkele zaken behandeld betref fende de afdeling ziekenhuisver- pleging. De penningmeester kon een zeer voordelig saldo boeken. Beslofen werd nog een zeker be drag hiervan uit te betalen aan hen, die boven hun ligdagen kwamen of andere hoge onkos ten gemaakt hebben. Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. Donderdagavond vergaderde de afdeling Colijnsplaat van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Presidente was mevr. Haak. Spreekster voor deze avond was mevr. van Klave ren uit Goes met het onderwerp „Onze kerkgang". Hierop volgde een flinke bespreking. Drie nieuwe leden lieten zich inschrijven. Jaarvergadering Geref. Meisjes vereniging „Dient den Heere". Vrijdagavond hield de Geref. Meisjesvereniging „Dient den Heere" haar jaarvergadering o.l.v. mej. A. E. Contant. De secreta resse gaf een overzicht over het afgelopen jaar. Kaatje Goulooze hield een inleiding over „Mozes geroepen". Het verdere van de avond werd gevuld met spelletjes en enkele voordrachten. OOSTERLAND. Oranjevereniging. De Oranjevereniging hield Vrij dagavond j.l. haar jaarvergadering in de conferentiekamer. Het bestuur, dat, om het ver- gaderingsbezoek te stimuleren, een gratis verloting hield, had geen volledig succes, daar de zaal maar matig was bezet. De „voorzitter memoreerde in zijn "openingswoord de rit met de ouden van dagen en de feestvie ring op 31 Aug. en 6 Sept. 1948. De secretaris gaf in zijn jaar verslag een resumé van de werk zaamheden in 1948. De inkomsten waren f1154.82, de uitgaven f 1112,12, goed slot f42.70. Het batig saldo der reke ning „ouden van dagen" was f 2.57. De rekening, nagezien door de he ren de Later en Meerman, werd goedgekeurd. De aftredende be stuursleden B. Heuzen en P. Jan- sink werden bij acclamatie her kozen. Besloten werd tot een stille om gang op 4 Mei a.s. na de kerk dienst. De a.s. 40-ste verjaardag van Koningin Juliana en haar 12'4- jarig huwelijksfeest werden be sproken, doch daar de kas bijna leeg is, zullen deze gebeurtenissen op bescheiden wijze worden her dacht. ST. ANNALAND. Jaarvergadering Chr. School. Vrijdag j.l. werd in de Bijzon dere School de jaarlijkse ledenver gadering gehouden o.l.v. de heer J. Th. Kurvtnk. Aanwezig waren 44 leden. De secretaris, de heer J. B. v. Dijke, deelde ln zijn jaarverslag 0.m. mede, dat het afgelopen jaar van een betrekkelijk rustig school leven kon worden gesproken. Het aantal leden was door overlijden en vertrek gedaald van 192 tot 187. Gelukkig deden zich geen sterfgevallen onder de leerlingen voor. In het afgelopen jaar wer den twee nieuwe leerkrachten be noemd en wel: Mej. de Feijter van Terneuzen en de heer Van Beek van Den Haag. Uit het verslag van de penning meester, de heer C. K. Slager, bleek, dat de school er financieel niet slecht voorstaat. Als lid van de Comm. van Toe zicht werd, Inplaats van de heer 1. Moerland, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer A. M. L. Weijler. Medegedeeld werd, dat het bestuur als boekhouder (z.g.n. hulp) van de penningmeester had benoemd de heer J. van Luijk. Dit werd door de leden goedge keurd. In de rondvraag werden ver schillende belangrijke onderwerpen aangesneden, o.a. de opbrengst van de contributies. Hierin zal voortaan wat meer activiteit aan de dag worden gelegd. De 2e voorzitter, de heer P. Quist, eindigde met dankzegging. AXEL. Jaarvergadering Chr. Harmonie „Hosanna". De Chr. Harmonie „Hosanna" hield haar jaarvergadering in het geheel gevulde „Centrum". Na opening door de voorzitter de heer J. Lefeber, bracht het mu ziekcorps o.l.v. de heer P. C. Brak- men een zevental nummers ten ge hore, waaruit ook nu weer bleek, hoe het met deze vereniging de laatste jaren steeds omhoog gaat. Na de pauze werd opgevoerd „Boeng Toni". Dit verhaal speelt in de tweede helft van 1947, er gens op de zuidkust van Oost-Java tijdens een politionele actie. De hoofdpersoon is een halfbloed, die in Holland voor dokter heeft ge studeerd. Tijdens de actie helpt hij daar waar gewonden zijn. Talrijke verwikkelingen spelen zich af, als hij in aanraking komt met Hol landse soldaten Een twaalftal amateur-toneel spelers bracht dit stuk in drie be drijven op voortreffelijke wijze voor het voetlicht. Tussen de bedrijven door werd een verloting gehouden ten bate van de kas, die over 1948 een na delig saldo had van f 120. De voorzitter dankte tenslotte allen voor het welslagen van deze jaarvergadering. De eandidatenlijst der P. v. d. A. te Rilland-Bath draagt de vol gende namen: A. A. Mol, A. Krijn- 'sen, A. i. d. Weij, J. Breurg_.en J. H. Polderman. De biddag voor het gewas te St. Annnland zal in de Ned. Herv. kerk niet plaats vinden morgen, maar Woensdag 16 Maart a.s. Dan houdt ook de Ger. Gemeente bid dag. Gemeenteraad. HOEDEfCEN SKERKE. Aankoop herbouwplicht voor woningbouw. De raad kwam Donderdag middag bijeen. Besloten werd d ongebruikt gebleven grond op de beide bouwterreinen in per celen als tuingrond in pacht uit te geven voor de tijd van ten hoogste 1 jaar. Aan C. Franse en Jac. Zuid hof werd een gedeelte bouw terrein, grenzende aan hun per celen, verkocht voor de prijs van f 2.per vierk. M. De verordening op de straat belasting werd gewijzigd en ge bracht op 6 van de belastbar opbrengst gebouwde eigendom men, ingaande 1 Jan. 1948. Te gen stemde de heer J. C. Boone Na een uiteenzetting door de secretaris werd besloten over te gaan tot aankoop der herbouw plicht van A. Provoost, t.b.v. de bouw van twee woningen aan de Molenstraat. Na uitgebreide besprekingen werd met 4 tegen 3 stemmen benoemd tot hpuroplialer der woningwetwoningen de gemeen tebode Johs. Lukasse Dz, Tegen stemden de heren M. Steijn, Jac. Beulens en C, Franse. De jaar wedde voor deze huurophaler werd bepaald op ƒ250. De begroting voor het jaar 1949 werd m.a.s. vastgesteld op f 115.412.53 in inkomst en uit gaaf voor de gewone dienst en f703.128.voor de kapitaal dienst, met een bijzondere uit kering uit het gemeentefond, van f17.760— Bij de rondvraag werd de aan dacht gevestigd op de afraste ring van het bouwterrein, d. erfscheidingen ontstaan door do rioleringswerken en op de slech te toestand van het haven-pla teau. Op een vraag van de heer Boone deelde de voorzitter mede, dat de eerstgebouwde 8 woning wetwoningen kunnen worden verkocht aan gegadigden op hun schriftelijk verzoek, onder rijks goedkeuring. De heer Franse wees op de afschildering der woningwetwoningen aan de bui tenzijde tijdens de winterperio de, hetgeen volgens hem niet duurzaam kon zijn. De voorzit ter zal technisch advies inwin nen. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat op Donderdag 9 Juni a.s. de verkiezingen voor de gemeenteraad zullen worden ge houden. Candidaatstelling 10 Mei. Rectificatie. Onder het kopje Wolphaartsdijlc werd Zaterdag ten onrechte een verslag gegeven van een aldaar gehouden propagandavergadering N.C.L.B. Dit hoorde echter thuis onder Colijnsplaat. Met de S.G.P.-candldaten voor de gemeenteraad is het juist an dersom: deze namen staan onder Colijnsplaat, maar zij horen onder Wolphaartsdijk. De verkiezing voor de Gemeen teraad te Wemeldinge is vastge steld op 22 Juni 1949. Het aantal kiezers bedraagt 1502. -• Gekozen tot notabel in de Ned. Herv. Kerk te Krabbendijke de heer F. Kaat. De kiezerslijst van Oosterlar bevat de namen van 1132 kiezers. Ned. Hèrv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenvooer, W. van Tuyl, cand. te Utrecht; te Meppel, J. Schaap te Pur- merland. Bedankt voor Nijkerk, L. Blek te Kampen. Geref. Kerken. Beroepen te Tholen, A. J. Radder te Numansdorp. Aangenomen naar Voorscho ten, M. den Boer te Wezep. Bedankt voor Vlissingen, C. Gilhuis te Eindhoven; voor Stad a. h. Haringsvliet, W. Wielema- ker te Silvolde; voor Oude en Nieuwe Bildtzijl, H. Sweepe te Opperdoes. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Baarn, H. v. Leeu wen te Tholen en P. Smit te "Zeist; te Barendrecht, M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Beroepen te Enkhuizen, R. Kok te Veenendaal. Bedankt voor 's Gravenpolder, T. Dorresteyn te Opheusden; voor Rijssen, Chr. van Dam te Werkendamvoor Krabbendijke, - D. L. Aangeenbrug te Dor drecht. Evang. Luth. Kerk. Benoemd; tot hulppred. te Rotterdam, C. C. G. Visser Sr., em.-pred. aldaar; voor de arbeid in het doaconessenhuis te Am sterdam J. J. F. Herrmann te Bodegraven. Gevlucht advocaat legt ver klaring af over kampen in Siberië. Een vroegere Tsjechische ad vocaat, de 59-jarige Dr Frank Polak, heeft op een persconfe rentie te Frankfort verklaard te geloven, dat 20 millioen mensen als „dwangarbeiders" in Siberië worden vastgehouden. Hij zei vijf jaar in Russische „kampen voor dwangarbeid" in Siberië te hebben vertoefd. Dr Polak hoopt zijn belevenissen te vertellen aan de V. N.-commissie voor de rech ten van de mens. Hij zei, dat 10 pet. van de gevangenen in da kampen jaarlijks sterven wegens de slechte behandeling en aan ondervoeding. Een kampgenoot, die een hoge post bij de N.K.V.D. de geheime politie in de Sow- j et-Unie) had bekleed, had hem over het aantal gevangenen in de kampen ingelicht. Er waren 150 kampen in Siberië. Het da gelijks rantsoen van de gevan genen bedroeg 800 a 3200 calo- rieënëë en bestond hoofdzakelijk uit aardappelen en dunne soep. Zij, die de hun opgedragen taak niet geheel vervulden, kregen vermindering van rantsoen. Dr Polak zei, dat hij in'Sep tember van het vorig jaar uit aag naar de Amerikaanse zone van Duitsland was ontsnapt. VIJFJARIG BESTAAN VROUWENKORPS K.N.I.L. Ter gelegenheid van het vijf- arig bestaan van het vrouwen korps van het K.N.I.L. gaf Ge neraal Spoor een dagorder uit, waarin hij zijn waardering uit spreekt voor de „zo waardevol gebleken steun en medewerking van de Nederlandse vrouw". NAGEK. ADVERTENTIE Heden overleed na een kortstondig lijden, on ze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, ADRIAAN KOK Hz., in de ouderdom van 74 jaar en negen maanden. De diepbedroefde Familie: Wed. A. KOK— HOUTEKAMER. C. P. VAN KOEVERINGE—KOK. A. VAN KOEVERINGE. SUZANNA ADRIANA. Krabbendijke, 7 Maart 1949. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op Donderdag 10 Maart a.s. Aimsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 7 Maart medegedeeld door: ccasso-Bank N.V. - Goes. Nederland 1948 Dito 1947 Dito 3937 Dollarlening 1947 Invest, certif. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito m. belasting Nederl. N.W.S. Spaarccrtificatcn Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk. Ned, Handel Mij A.K/U. Berghs en Jurgens v. Berkel Patent Calvc Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton Billiton Ie rubr. Dordtsche I'etr. Dito He rubr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. Rubber Oost Java Rubber Serbadjadi Holl. Am. lijn Java-China Jap.l. 994 994 Kon. Boot 96'A 964 954 Kon. Paketvrt. 96 Ned. Scheepv. Unie 994 984 Rott. Lloyd 96K 964 Stv. Mij Nederl. 964 964 H.V.A. 964 964 Java Cultuur 974 794 N.I.S.U. 1004 954 1004 Vorstenlanden 944 Deli Bat. Mij 95-4 944 Deli Maatsch. 81 804 1064 Scnembah 108 Muller en Co. 157 1554 A'danisclie Bank 1584 155 Holl. Bank Unie 279 278 Hcrstelbk. Pr. 109 1074 R'damsche Bank 130 1304 Twentsche Bank 151 151 Anaconda Copper 132 Bethl. Steel 136 1334 Chrysler 177 176 Gen. Motors 227 2234 Intern. Nickel 252 259 Kennecott 2574 2584 Rep. Steel 2184 2144 U. S. Steel 1514 150 Cities Serv. •144 445 North American 200 4 255 Cont. Oil r 48 Midcont. Oil 2374 2804 Philips Petr. 1484 1424 Shell Union 134 Tide Water 914 874 Baltimore 56 Miss. K. Texas 63 61 New York Centr. 159 158 Pennsylvania 152 150 1484 146K 162 161 1584 157X 1474 147 1594 'Sfyf 1544 U7ü 77 91 90 42 WA 127 1404 136 1534 1544 1554 1584 18214 17914 994 994 158 1594 1714 1714 324 324 59 60 294 29 474 48 234 234 734 4074 43 4 164 164 424 •>*74 44 5674 584 344 354 204 204 74 m 10

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3