Het Spaanse volk heeft het lang niet gemakkelijk. Geestelijke conflicten zijn niet zeldzaam. Gehele gezinnen hokken samen in een gat in de grond. Een bedrag ran f 60.000.- voor een barak. DE WERELD NU. H Gevallen in Indonesië. Betrekkelijkheid van tradities wordt pas in het nieuwe vaderland heseft. En de Regering bouwt maar. onderhoud zijn hoog. De huis- Ook bekend uitvinder slachtoffer van zwavel- zuurmoorden Het Noord-Atlantisch Pact binnen tien dagen gereed. Aanpassen by nieuwe ge meenschap is nodig. SDie cUo-otn man de Yïlaniak Maaidag 7 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Door Alfred van Sprang) MADRID. In een buitenwijk staat een groot herenhuis, riet is het eigendom van een vooraanstaand dokter. In de burgeroorlog is het echter grotendeels verwoest. De gra naten hebben er overal gaten in geslagen. Het dak is kapot. Er is geen enkele ruit meer heel. De waterleiding werkt niet. Er is geen gas en geen electriciteit. In deze ruïne wonen nu vijftien gezinnen. Over de honderd mensen. huren eveneens. Het levensmid- Een van de bewoners is de delenpakket is ontoereikend. En weduwe Maria Martinez. Met bijna alles is wel vrij te krijgen, fijt kinderen leeft ze in een maar de meesten kunnen zich aoort keldergewelf. Negen jaar ai. 2en cynicus heeft boven de ingang met gebrekkige krijtlet- tlry gekalkt HOTEL PALAS. Bet is niet meer dan een kil hol. Twee gaten in de muur laten licht en lucht toe. En de kou. Er Staan een tafeltje en een stuk of wat stoelen waar de leunin gen afgebroken zijn. In een hoek acn wastafeltje met een emaille kom er op. De versiering bestaat rit een paar foto's als laatste herinnering aan betere dagen, een religieus plaatje, een stuk spiegelglas en een touw met wat goor wasgoed er aan. Een poortje met een oude doek er voor leidt naar een andere ruimte. Kleiner en donkerder. Op de stenen vloer liggen drie bedden. Dat is alles. De vrouw haalt gelaten haar schouders op. „Het is niet veel, senor.... maar het kost ook niets. Dat is maar goed ook. Er zijn weinig inkomsten. De zoon van zeventien heeft nu de betrekking van zijn overleden vader. Werk man bij de gemeente. Het levert driehonderd peseta's in de maand op. De oudste dochter fa briceert kunstbloemen en tracht die langs de huizen te verkopen. De drie andere kinderen zijn op de armenschool. Bleek en mager zijn ze. En hun kleren zijn af- dragertjes van een ander. Met grote ogen kijken ze de vreem den aan. „Wat is er nu vandaag te eten?" De vrouw wijst naar een paar schalen. In de een plakken aard appelen en in de ander witte bonen. Verder is er nog een klein schoteltje met vis. Dat is het Zondagsmaal. Doordeweeks is het nog minder. De distributie verstrekt niet veel. Er is geen kei gezin, dat er van leven kan ood koopt iedereen zwart. Ook de weduwe Martinez. Voor an dere dingen is geen geld. De kerk stuurt nu en dan wel eens iets. En de een of andere liefdadig heidsinstelling. Boter en kaas komen nooit op tafel. Melk (van negentig procent water) is een zeldzame tractatie. Er heerst echter maar al te vaak honger in HOTEL PALAS. „Ach, senor.er zijn men sen, die het nog slechter hebben En er klinkt niet eens verwijt n haar stem. Somber. Het leven is niet licht. Er wordt armoede geleden. In de holen op de onbebouwde ter reinen, waar hele gezinnen sa menhokken in een ellendig gat in de grond. In de donkere woonkazernes van de volkswij ken. En ook elders. Het valt op, hoeveel mensen trachten op straat een schamel bestaantje bij elkaar te scharrelen. De vele blinden, die op practisch elke straathoek hun loterijbriefjes te koop aanbieden met een mono toon „cinquenta para hoy" De vrouwen met een paar brood jes, een stuk of wat pakjes Ame rikaanse sigaretten en andere met kranten of zuurtjes. De zwarte waar. De kleine jongens mannen met hun schoenpoets kistje. De scharrelaars, die onder het voorbijgaan fluisteren, dat ze een gouden ring, een prachtige briljant of een Parker 51 te koop hebben. Ik heb met allerlei mensen ge sproken. Fabrieksarbeiders, kantoorbe dienden, kellners, soldaten. Over het algemeen klagen ze niet. Dat ligt niet in hun volksaard. Maar uit hun verhalen blijkt zonneklaar, dat de meesten on der slechte omstandigheden le ven. De kosten van het levens dat niet permitteren. Daarom hebben velen twee of drie be trekkingen. Het is een algemeen verschijnsel. Men werkt des mor gens op een ministerie en des avonds in een winkel, houdt de boeken ergens bij, speelt portier, sluit verzekeringen af of verte genwoordigt een of andere han delaar. Het schept natuurlijk een zeer ongewenste toestand. De ar beidsproductiviteit heeft er on der te lijden. Maar daar bekom mert men zich niet om. Achter. Het is niet billijk om vergelij kingen te trekken. Spanje moet men zien in haar eigen verband. Er gelden hier nu eenmaal andere normen. De mensen stellen ook andere eisen. Het land is echter in sommige opzichten zeker vijftig jaar ten achter. Dat is heel veel. En het ergste is, dat men in de waan leeft minstens vijftig jaar voor te zijn op de rest van de wereld. Het sociaal gevoel ontbreekt. De ene klasse is volmaakt onver schillig voor het welzijn van de andere. Op het platteland heerst nog een feodaal denken. De macht van adel en leger is on aantastbaar. De tuberculose is een nationale plaag. En elke vreemdeling verbaast zich tel kens weer over de primitieve wijze waarop in het afval graai ende mannen en vrouwen met open ezelkarretjes het vuilnis van een wereldstad als Madrid ophalen. Maar dat alles beseft men niet. Het volk is over het algemeen slecht ontwikkeld. Het weet wei nig van de toestanden in het bui tenland. En de Spaanse pers spant zich allesbehalve in om die leemte aan te vullen. Daarom legt men zich er bij neer in ho len en krotten te wonen, terwijl overal de bordjes ETAGE TE HUUR hangen bij flatgebouwen van twee en drieduizend peseta's in de maand. Men beseft de scheve toestand niet, dat een straatarm land als Spanje links en rechts gigantische complexen ministeries en paleizen van ban ken bouwt. Het leest met een ze kere trots, dat generaal Franco 1 - weer een prachtig sanatorium in genomen ter bevordering van de - - - - - watervoorziening met zoet water in de zomer en de bestrijding van de „zoute kwel". De wei- Groot zijn de tegenstellingen, waaronder het Spaanse volk leejt. In verschillende wijken van Madrid wonen de mensen nog in nolen. Het zijn broedplaatsen voor t.b.c. en andere ziekten. De herverkaveling van Walcheren. Maatregelen ter bevordering der watervoorziening. In de toelichting op het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot wijziging van de be groting 1948 van het departe ment van landbouw, visserij en voedselvoorziening wordt o.m. nog het volgende medegedeeld: Geraamd wordt, dat van de over te plaatsen bedrijven gedu rende de jaren 1948, 1949 en 1950 jaarlijks 1000 h.a. hetzij verpacht zullen worden of tijdelijk in ex ploitatie moeten worden geno men. Hierop wordt een tekort geraamd van f 30 per h.a. Ten laste van de dienstjaren 1948, 1949 en 1950 komen respec tievelijk: 1000 h.a. a f 80 per h.a., 2000 h.a. a f 80 per h.a., 3000 h.a. a f 80 per h.a., totaal f 480.000. Een andere mogelijkheid grond aan de kleine bedrijven toe te wijzen is gevonden door de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden in Walcheren gronden te doen aankopen. Zij zal echter te zijner tijd geen recht op toewijzing van kavels doen gelden. Aangezien de Stich ting ten behoeve van de herver kaveling tot deze aankopen over gaat, is het gemotiveerd het ev. nadelige saldo, dat ontstaan door de aankoop en tijdelijke exploi tatie van deze gronden, ten laste van de herverkaveling te doen komen. Dit nadelige saldo gedu rende de jaren 1948, 1949 en 1950 wordt geraamd op maximaal f 10.000 per jaar. Maatregelen dienen te worden nieuw zijn ingeplant. Nagegaan word, welke bedrijven tengevol ge van de zware verwoesting moeten worden verplaatst ter bevordering van een juiste land bouwkundige exploitatie van het eiland. Ten behoeve van de in te schakelen ambtenaren zal het noodzakelijk zijn een aantal wo ningen op Walcheren geschikt te maken voor het bewonen door meer gezinnen, dan tot nu toe het geval is, en de ambtenaren in deze huisvestingskosten tege moet te komen. De hieraan ver bonden verbouwingskosten wor den geraamd op f35.000. Teneinde de mogelijkheid open te houden arbeiders van elders in Walcheren te werk te stellen is voor de bouw van een barak een bedrag uitgetrokken van f 60.000 en voor exploitatiekosten een bedrag van f 500.000. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn geraporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 3 Maart: tdl. serg.-majoor der mar. H. J. Sanders uit Maastricht. Koninklijke Landmacht: Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 20 Febr. 1949: Sold. J. T. van Brienen uit Loosduinen. Gesneuveld 20 Febr. 1949: Sold. C. A. de Groot uit Am sterdam; Sold. C. J. Risch- lingman uit Reeuwijk (Z.-H.), Serg. K. Severs uit Amster dam. 21 Febr. 1949: Korp. R. H. Bakker uit Haarlem.; Sold. C. Beets uit Langedijk; Sold. A. C. de Jong uit 's-Graven- hage; Sold. D. de Jong, uit Hendrik Ido Ambacht; Serg. W. Meijer, Rijswijk (Z.-H.); Korp. G. J. Salemink uit Ter- borg (gem. Wisch); Sold. J. van Zomeren uit Rotterdam. 23 Febr. 1949: Sold. G. Bodde uit Assen; Serg. J. J. A. Houben, Valkenburg (L.) Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 25 Febr. '49: Sold. A. J. van Agthoven uit Rotterdam. 27 Febr. 1949: Sold, le kl. M. Baay uit 's-Gravenhage; Sold, le kl. J. Lemstra uit Zwolle; Sold, le kl. J. van der Wansem uit 's-Graven hage. Kon. Ned.-Indisch Leger: 28 Febr. 1949: Sold. 2e kl. mil.bur.pers. C. Buntua uit Indonesië. Agoon, „Jamboree" voor invalide verkenners. Aan het internationaal kamp voor invalide verkenners, dat van 16 tot 23 Juli op de Gouds- berg bij Lunteren wordt gehou den, zal waarschijnlijk worden deelgenomen door invalide jon gens uit Engeland, Frankrijk, Luzemburg, België, Zwitserland, Denemarken en Noorwegen. Het ligt in de bedoeling, dat ook de Nederlandse verkenners, die hiervoor in aanmerking komen, het kamp zullen meemaken. Het kamp zal de naam „Agoon" dra gen, het Griekse woord voor: verzameling, vergadering. Scotland Yard speurt nog naar vermisten. De zaak der zwavelzuurmoor- den neemt snel grotere afmetin gen aan. John George Haigh, die is beschuldigd van de moord op de rijke weduwe Durand, werd om onbekende redenen opgeno men in de ziekenbarak van de gevangenis van Lewis. Al het beschikbare personeel van Scot land Yard heeft een drukke week gehad. Eindeloze rijen ge tuigen worden dagelijks gehoord: de families en kennissen der slachtoffers, de leveranciers der vaten zwavelzuur geen zout zuur, zoals eerst werd gedacht waarin de lijken zijn opgelost, aldus de Londense correspondent ;van de Volkskrant. Deskundigen onderzoeken sta pels vervalste documenten, waarmee de moordenaar zich het eigendom van zijn slachtoffers heeft toegeëigend. Zo heeft hij, volgens de gegevens waarover de politie op het ogenblik beschikt, 400.000 gulden gestolen. Na de ontdekking van het lijk der we duwe, dat bijna was opgelost in een zwavelzuurbad in de fabriek van Haigh in Crawley, leidden de sporen naar vijf andere moor den. Over het lot van vier an dere vermisten verkeert men nog in het onzekere. Twee van hen, beiden makelaars in effec ten, hebben de moordenaar ge kend. Het lijk van een derde is een tijd lang geleden zonder hoofd uit zee opgevist. In de buurt vond men de verongelukte wagen van een ander slachtof fer. Scotland Yard is bezig de lijst van personen, die de laat ste vijf jaar in Engeland zijn vermist te onderzoeken. De poli tie heeft vooral het oog op men sen van een zekere welstand. Verder maakt Scotland Yard zich bezorgd over de verdwijning van een bekend uitvinder. Of hij in contact isgeweest met de moordenaar is nog niet bekend. Maar hij verdween juist toen Haigh bezig was met een uitvin der te onderhandelen. De politie heeft ontdekt, dat het vori ge jaar plotseling een geweldige brand uitbrak in een wasserij naast de fabriek van Haigh. Het was een vuur, waartegen geen brandweer iets kon doen. Men vreest nu, dat de brand in ver band staat met het werk van de moordenaar. NATIONALISATIE. Sinds het Kamerlid Hofstra zijn plan inzake geruisloze na tionalisatie" ontwikkelde, is daar al heel wat over te doen ge weest. Men weet wat het betekent. De bedrijven die hun belasting schuld niet kunnen voldoen en hun getal is niet gering als de schroef maar steeds wordt aangedraaid kunnen vrijstel ling krijgen. Maar de overheid krijgt dan voor hetzelfde bedrag een claim op het bedrijf. En zo op de duur de zeggenschap. Inde Eerste Kamer werd aan minister Lieftinck gevraagd nu eens precies te zeggen hoe hij hit rover denkt. Over het denkbeeld zelf liet deze zich echter niet uit. Wel verkl arde hij. dat als deze re gering zou willen socialiseren, zij dit nic geruisloos zou doen. Voorlopig gebeurt er dus niets in deze richting. Maar wat niet is kan komen. De P. v. d. A. juicht het plan- Hofstra toe. En nu heeft zij wel niet de MAJORITEIT, maar in vele op zichten toch wel de AUTORI TEIT. Denk maar aan Indië. ROME beschikt over meer stemmen. Maar DE STEM die indruk krijgt men althans vaak is bij ROOD. gebruik heeft gesteld. En het be seft niet, dat dat kolossale sana torium GENERALISSIMO slechts tweehonderd-en-veertig bedden heeftuitsluitend bestemd voor generaals, chefs en andere officieren met hun families. En evenmin valt het er over, dat de Spaanse regering met een groots gebaar vijfhonderd zwakke en ondervoede Oostenrijkse kind.e- ren voor herstel van gezondheid naar Spanje laat komen, terwijl er misschien wel vijftigduizend nog zwakkere en slechter ge voede kinderen in het land zelf leven. Kinderen als die van de wedu we Martinez. (Nadruk verboden.) VREEMDELINGEN IN EEN VREEMD LAND. (II) land-gebieden hadden ook vóór de overstroming zeer te lijden van verzilting van het drinkwa ter, hetgeen de gezondheidstoe stand en de productiviteit van het vee ten zeerste benadeeld. Het wegenplan zal door de Her verkavelingscommissie nader worden uitgewerkt. Met de uit- voering van het wegenplan is in meenschap met een ander geeste- 1948 een aanvang gemaakt, igk klimaat. Bij die gemeenschap waarbij de tracé's zoveel moge- l Zsd hij zich moeten aanpassen, lijk bij de natuurlijke terreinge- want hij is er midden in gaan steldheid worden aangepast. Ten staan. Deze gemeenschap leeft van de herbeplanting j volgens andere traditie, heeft een wordt vermeld, dat reeds 70 boe renerven tot 1 Januari 1948 op- De diplomatieke correspondent van de „Times" verklaart, dat er redelijke hoop bestaat, dat het Noord-Atlantische Pact binnen 10 dagen voor ondertekening gereed zal komen. De tekst van het ver drag zou dan enkele dagen later gepubliceerd worden. De internationale tarwe- conferentie. Het merendeel van de zes ex porterende landen van de inter nationale tarwe-conferentie heeft overeenstemming bereikt over een definitief voorstel aan de importerende landen over de 3 voornaamste punten, waarin de tarwe-overeenkomst moet voor zien. Deze zijn: dat de overeen komst vier jaar zal duren; de maximumprijs 1.80 dollar zal bedragen en de minimumprijs 1.50 dollar voor het eerste jaar, l.éO dollar voor het tweede jaar, 1.30 dollar voor het derde jaar en 1.20 dollar voor het vierde jaar; de totale hoeveelheid, waarin de overeenkomst voor ziet, zal 550 millioen bushels per jaar bedragen. Een sober bestaan en harde arbeid zijn niet de grootste moeilijk heden, die een landverhuizer in het nieuwe land moet overwinnen. Veeleer werpt het behouden van zjjn geestelijk evenwicht midden in een baaierd van hem wildvreemde opvattingen, de moeilijkste problemen op. De uiterlijke banden met zijn vaderland kan de emigrant verbre ken. Maar zijn geestelijke bagage erfenis van eeuwen, brengt hij mee aan boord. Deze ontsnapt aan iedere douane-controle en gaat mee aan land. Zondagsavonds thuis een „slokje" drinkt. Dat past weer niet in him leefregel als christenen. Een ander voorbeeld: De landverhuizer heeft de eerste jaren geen stemrecht, maar hij verneemt, dat de strenge Calvi nisten in het nieuwe land stemmen op Republikeinen of Democraten. Christelijke partijen zijn er niet. Zijn nieuwe buren hebben daaraan nooit behoefte gevoeld. En weer vraagt hij zich af: Kan het ook zo? Gaat het op deze manier ook goed? Hebben wij ons in Neder land voor niets zo uitgesloofd? De verhoudingen in het nieuwe land liggen totaal anders dan in Nederland. Hij brengt het geestelijk klimaat van de gemeenschap waaruit hij is voortgekomen mee naar een ge- andere levenswijze, andere denk beelden, zelfs op zekere hoogte een ander moraal dan de gemeen schap waarin de landverhuizer is opgegroeid en welks levensregels hij tot dusver als juist en mis schien zelfs als onveranderlijk heeft beschouwd. Hier zijn alle voorwaarden aan wezig voor een grensconflict. ANDERE VRAGEN. In het oude land was b.v. het per fiets naar de kerk gaan een onderwerp van discussie. In de Verenigde Staten en Canada ziet hij de stammen, waartoe hij be hoord, per auto opgaan, ook al wonen ze vlak bij de kerk. Hij ziet In Lahore heeft zich gedurende twee minuten een aardschok doen zijn broeders en zusters zelfs een gevoelen, waardoor twee torens Zondagmiddagritje maken. Kan van de R.K. kathedraal ter aarde'het ook zo?, vraagt hij zich af. werden geworpen. De zich in de Datzelfde vragen de Amerikaanse kathedraal bevindende mensen en Canadese gemeenteleden zich werden niet gekwetst. af, wanneer de landverhuizer des FEUILLETON 65 F. HORACE ROSE Ais dus in onze dagen en onze natuur, zoals de Schepper het generatie bewezen kon worden, had gemaakt, maar enkel en al- dat een fantasierijke roman- j leen met behulp van een rea- schrijver eerder een bescheiden1 geerbuisje in een laboratorium, profeet van een profeet was ge-j Aan enkele van deze dingen weest, waarom zouden dan ook moest u denken, niet alleen in niet de vromen van onze he-1 de paar minuten dat we in de dendaagse geleerden op één- hut naar elkaar stonden te kij- zelfde verbazingwekkende wijze ken over de tafel heen, maar verwerkelijkt kunnen worden? i ook terwijl we naar onze hutten Hadden zij met de materialen j in de kolonie terug liepen. Ik verkregen en de beschikking besefte dat er niets ongeloof- gekregen over machten, waarop! waardigs of fantastisch meer was in wat deze man beweerde. Er was niets in wat hij van plan was te doen, dat niet gedaan zou kunnen worden als hij er de ge legenheid, toe kreeg. „Als." ja, er bestond een alternatief zelfs de vruchtbare verbeelding van Jules Verne gefaald zou hebben? Inderdaad! Zij hebben het ge heim van de universele energie ontdekt, zij zijn het grootse en. geheimzinnige krachtstation vanj voornemens. Ik liet hem pra ten, stelde slechts één keer een paar vragen. „Bestaat er een afweerwapen tegen de atoom-bom? het een of ander middel om die te ver nielen zoals de vliegende bom men boven Engeland vernietigd werden?" „Misschien wel. Mogelijk zul len de Britten, die knap zijn in het ontwerpen van afweermid delen en niet zo knap in het uit vinden van nieuwe wapens, ook wel één of andere manier ont dekken om de bom in de lucht aan te vallen en te doen explo deren. Maar zelfs dan nog, al zullen vele bommen onschade lijk gemaakt worden, zullen stel lig ook sommige het doel be reiken." „Wat zou de uitwerking van een atoom-explosie in de stra tosfeer zijn?" „Dat weten we niet, dat weet niemand. De prachtige onzeker- de planeten binnen getreden. De voor dit alles. Er was een alter- heid bij het experimenteren oorsprong waardoor al het ge-jnatief voor het ontzettende ge-j met atoom-energie vormt de schapene met leven, groei en be- vaar dat deze man, in zijn weging vervuld is, is hun niet krankzinnige honger naar langer verborgen. Het geheim macht, op het punt stond van op van de zon is het hunne. De ge-1 de wereld los te laten. Dat al ver van hitte en kracht is nuternatief lag in mijn eigen han- aan hun wil onderworpen. En het meest verbazingwekkende, meest monsterachtige daarbij is, dat zij weten het dierlijk of menselijk leven te verwekken zonder de tussenkomst van de den. Wij gingen naar de kolonie terug, zonder iets naders over het voorstel van Thara te heb ben gezegd. Hij praatte maar steeds over zijn plannen en voornaamste aantrekkingskracht voor de geleerden." „En zijn grootste afschuw voor hen, die het slachtoffer van deze experimenten zullen zijn", zei ik heftig. „Inderdaad, maar je kunt toch niet verwachten, dat geleerden zich daar druk om gaan maken. Zij geven alleen ons de ontdek- moeten op zichzelf passen. Het 1 is heel goed mogelijk, dat het exploderen van een vliegende atoombom— m.a.w. atoomsplit sing in de stratosfeer ver schrikkelijke stoornissen in het planetaire stelsel zou veroorza ken en de aarde zou verwoesten door hem uit zijn baan te ruk ken en in botsing met de zon of de maan te doen komen. „Meent u dat werkelijk?" „Waarom twijfel je daaraan? Je moet je er bewust van zijn, dat atoom-energie in onze da gen de macht vormt die het ge hele universum van werelden en zonnen omringt, bezielt en regelt. Hoe kunnen we weten waartoe die ontzaglijke kracht in staat is, als ze los gelaten wordt in de diepten van de ruimte, waar ze in contact kan komen met andere schrikkelijke en vernietigende machten? Mis schien zou er onmiddellijk een witgloeiende vlam ontstaan, die milüoenen kilometers ver de ruimte in geslingerd zal worden en alles zal verteren. „Maar voor dit gebeurt", merkte ik sarcastisch op, „gaat u net zoveel van de aarde ver woesten en net zoveel van zijn inwoners doden als u maar kunt. Hebt u enig idee wat er van de overlevenden zal wor den, als u tenminste zo vrien delijk bent ons nog een jaar in king, de resultaten daarvan leven te laten?" DE VERHOUDING DER KERKEN. De verhouding tussen de kerk genootschappen onderling bijvoor beeld, is in het nieuwe land veel soepeler en vriendschappe.lijker dan in Nederland. Dit wekt bij de landverhuizer, behept met eeuwen kerkstrijd, aanvankelijk argwaan. Hij weet niet, wat hij van deze wirwar van vreemde opvattingen en verhoudingen moet denken. Bij kolonievorming is dit aan passingsproces minder acuut, maar daar dreigt het gevaar van een al te nauwlettend op elkaar toezien van de broeders en zusters hetgeen de verwachte vrijheid in het nieuwe land tot een illusie dreigt te maken. De landverhuizer, die alleen, eventueel met zijn gezin, temidden van een vreemde gemeenschap komt te wonen, wordt bedreigd door een uit zelfhandhaving vrij willig aanvaard isolement. De stelregel van een pioniers gemeenschap als die in Canada en ook nog in de Verenigde Staten: ieder voor zich en God voor ons allen, is een gevolg van het isole ment, waarin iedere pas-gearri veerde getracht heeft zijn meege brachte geestelijke bagage niet prijs te geven. Ook al zou de landverhuizer, willen trachten zijn opvattingen omtrent allerlei zaken te toetsen aan die van zijn nieuwe buren, de taai-barrière maakt hem dit wel buitengewoon moeilijk. DE HOGE MUUR. Sommige landverhuizers in Ca nada hebben geprobeerd een ge sprek te beginnen, bijvoorbeeld over een christelijke school, over christelijke politiek. Meestal was het resultaat, dat de Canadese buur meende te begrijpen, dat de nieuweling bedoelde te zeggen: Bei uns 1st alles viel besser, en de muur tussen landverhuizer en Ca nadees was eens zo hoog als voor heen. Hier is al een volledig grens incident geboren. Dat de landverhuizer in conflict komt met zijn buurman is erg. Erger is zijn innerlijk conflict, zo dra hü de betrekkelijkheid van sommige opvattingen in het oude laftd ontdekt. Voordat hij emigreerde heeft hij die opvattingen misschien steeds zonder critiek als goed aanvaard, er wellicht niet eens over nage dacht. Hij heeft 's Zondags nooit de wandeling vervangen door een autotocht. Dat werd in zijn krin gen niet gedaan en daarmee uit, evenals met zoveel andere dingen. CRITISCH BESCHOUWEN. Nu moet hij zijn geestelijk even wicht behouden in de nieuwe ge meenschap, waar dingen gedaan wórden, die door hem tot dusver als verkeerd, zelfs als zonde wer den beschouwd, terwijl hij zonder euvelmoed dingen doet, waar hij hier scheef om wordt aangekeken. Hij wordt gedwongen de oude op vattingen en de nieuwe critisch te beschouwen. Het beste doet hij wellicht nog met voor zichzelf en voor zijn gezin, vooral voor zijn opgroeiende kinderen, van ogen blik tot ogenblik en van geval tot geval biddend zijn houding te be palen, totdat hij het geestelijk kli maat van de nieuwe gemeenschap door en door kent en zijn even wicht daarin heeft gevonden. Dat zal betekenen, dat hij op vattingen, die hü in de strijd om zelfhandhaving heeft leren kennen als enig juist, zal vasthouden. Tradities, waarvan hij daaren tegen de betrekkelijkheid ontdekt heeft, zullen hem geen verdriet meer bezorgen. Hij zal inzien, dat in verschillende gemeenschappen, dikwijls alleen al uit practische overwegingen, noodzakelijk ver schillende opvattingen gevormd worden. De ene gemeenschap draagt bovendien een andere geestelijke erfenis mee dan de andere. Het zal zeer zelden voorkomen, dat iemand, die op middelbare leeftijd emigreert, zich geheel thuis gaat voelen temidden van zijn nieuwe landgenoten. Daarvoor is de geestelijke afstand doorgaans te groot. Emigreren is ontberen, en dat waarlijk niet alleen in ma teriële zin. In een volgend artikel zullen wij de problemen van -de jeugdige emigranten onder de loupe nemen en de verhoudingen en conflicten die daarbij in het gezinsleven kun nen ontstaan. Korte Berichten. Dader roofoverval te Schagen gearresteerd. De rijkspolitie te Schager, is er in geslaagd de dader van de op 16 Februari j.l. gepleegde roofoverval op het postkantoor te Schagen te arresteren. Het is een 30-jarige man uit Wierm- gerwerf. Bij huiszoeking zijn acht van de tienduizend gestolen gul dens alsmede de geldtrommel, waarin het geld zat, en het pistool, waarmee hij de enige in het postkantoor aanweizge P.T.T.- ambtenaar bedwong, teruggevon den. De tweeduizend gulden, die zijn opgemaakt, heeft hij be steed aan de inrichting van een woning in Wieringerwerf, welke hij een week na de overval be trok. Het onderzoek wordt nog voortgezet, maar het staat in middels wel vast, dat S. bij deze overval geen medeplichtigen heeft gehad. Uit San Malo wordt gemeld, dat André Legall, „de man met het stalen gebit", op een akker te Chateau Malo een 175 kg wegende ploeg met zijn gebit heeft voort getrokken en zodoende een voor van 13 meter lengte en 20 cm diepte in de akker heeft getrok ken. De proef werd bijgenoond door journalisten en door talrijke ander jiersonen. Legall heeft in dertijd, met behulp van zijn gebit, een vliegtuig belet te starten, ter wijl hij in een dok te Saint Malo een driemaster met zijn gebit heeft voortgetrokken. Uit Berljjn wordt gemeld, dat de gemeenteraad van de westelijke sectoren van Berlijn er bü zijn burgemeester op heeft aangedron gen bij de geallieerde kommanda- tura stappen te doen, opdat spoe dig een wet zal worden afgekon digd, waarbij amnestie wordt ver leend aan jeugdige inwoners van Berlijn, die lid zijn geweest van de voormalige nationaal-socialistische partij of van een van haar orga nisaties. In Jeruzalem zijn de laatste Joodse krijgsgevangenen uit Transjordanië, ten getale van 203 man, aangekomen. In Israël gaat men voort met het vrijlaten van de zich op het grondgebied van deze staat be vindende Transjordaanse krijgs gevangenen. In de Amerikaanse zone, in de nabijheid van Fulda is een lid van de Duitse grenspolitie ontvoerd, terwijl hij met leden van de politie uit de Sowjet-Russische zone aan het praten was, de regering van Hessen zal hierover een protest indienen bij de regering van de in de Sowjet-zone gelegen staat Thuringen. Uit Cuttack, in India, wordt ge meld dat met een pijl en boog be wapende stam, die zich op het oorlogspad tegen de provinciale regerin Vanorissa heetf begeven, de enige door de Majoerbhanj- heuvels leidende weg heeft geblok keerd en een hinderlaag heeft ge legd aan politie, die was uitge zonden om de leden van de stam te achtervolgen. Tien personen werden gedood en verscheidene andere gewond. Twee duizend mensen hebben voor de opstan delingen naar de steden moeten vluchten. Wegens „hulpverlening" aan een „ondergrondse bende", die be schuldigd wordt van het vermoor den van 55 leden van de veilig heidspolitie en plaatselijke com munistische partijfunctionarissen tijdens de afgelopen twee jaar, zijn door een militaire rechtbank te Lodz twee R.K. geestelijken ter dood veroordeeld. Volgens de „Daily Graphic" heeft Scotland Yard bijzondere maatregelen getroffen naar aan leiding van een anoniem schrijven waarin gedreigd wordt met het opblazen van het Britse parle mentsgebouw. Schumann naar Delft. Het gemeentebestuur van Delft heeft tot de Franse minister van Buitenlandse Zaken, M. Robert Schumann, het verzoek gericht op 12 Maart a.s. in het Museum Het Prinsenhof" te Delft da tentoonstelling „Elzasser Schoon heid" te openen. De heer Schu mann is een geboren Straats burger. Tevens is hij een groot minnaar van de kunst. Hij bezit zelf een uitgezochte collectie bi- bliophiele uitgaven, waaronder vele Nederlandse. Naar de heer Schumann mondeling mededeel de, is hij zeer geïnteresseerd in de Straatsburger tentoonstelling. De vergadering van vertegenwoordigers der landen van New Dehli. De informele bijeenkomst der vertegenwoordigers van de lan den die in New Dehli de Indo nesische kwestie bespraken, ver toonde „meer rook dan vuur", aldus verneemt Aneta van wel ingelichte zijde. Ofschoon de bijeenkomst was uitgeschreven om de mogelijkheid van een ster kere actie tegen Nederland te bespreken, ontaardde zij in een informele lunch, waarop Indo- - nesië nauwelijks meer ter spra ke kwam. Het republikeinse bureau te New-York was dan ook niet bereid enig commentaar op de bijeenkomst te geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2