Soekarno wil eerst terug naar Djogja L En dan deelnemen aan rondetafel conferentie. Brand te Amsterdam veroorzaakt honderdduizenden guldens schade. Chr. Historische jongeren hielden Toogdag NIEUWS Middelburgse raad moet beslissen over verhoging van gasprgs. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onbillijke critiek? Uitstel conferentie lijkt onvermijdelijk. Gromyko opvolger van Wysjinsky. H Balinese kunst in het Middelburgse kunstmuseum. Steekvlam van dertig meter spoot over het terrein. SNIPPER „Wij scharen ons vol vertrouwen achter Tilanus". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438. Giro 274289, Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83 Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG. No. 1196. Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 7 MAART 1949. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meiiskerke; Ds J. KAK ELSE, Goes: Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.12 u. onder 18.31 u. Maan op 10.15 u., onder 3.27 E.K. 17.42 u. Hoogwater Dinsdag 8 Maart: Vlissingen: 7.08 u. 1.37 m., 19.38 u. 17.29m. Terneuzen: 7.30 u. 1.60 m. 20.04 u. 1.51 m. Wemeldinge 8.32 u. 1.35 m, 21.04 u. 1.27 m. Minister In 't Veld laat zich de laatste tijd nogal eens horen over de wederopbouw en in verband daarmee ook over de ver deling van het beschikbare bouw volume over de verschillende pro vinciën. Zo heeft hij in Tiel gesproken bij de onthulling van een gedenk plaat aan de 50.000ste woning, welke na de bevrijding is gereed gekomen. Naast een belangwekkend over zicht van wat er op het gebied van herstel van oorlogsschade tot stand gekomen is, beklaagde hij zich erover griefde het hem zelfs dat vreemdelingen, die ons land bezoeken, niet weten hoe zij uiting moeten geven aan hun be wondering voor wat ons land op het terrein van de wederopbouw tot dusver gepresteerd heeft, ter wijl in eigen land althans tot voor korte tijd de critiek vol ledig overheerste. Voor leden van zijn partij de Partij van de Arbeid uit vrijwel alle delen van onze provincie heeft hij onlangs te Middelburg even eens een overzicht gegeven van wat ten opzichte van de weder opbouw reeds bereikt is, maar in deze vergadering noemde hij spe ciaal hetgeen alleszins begrij pelijk en voor de hand lag de cijfers welke op Zeeland betrek king hebben. En zijn conclusie was, dat Zee land bij alles wat reeds heeft plaats gevonden en nog zal plaats vinden het toegewezen bouw volume dus heus niet ernstig te beklagen is. De door vele burgemeesters en anderen uitgebrachte critiek moet dus als onbillijk en ongerechtvaar digd worden beschouwd? Ja, zegt minister In 't Veld, want werden in 1945 in Zeeland ongeveer 7000 woningen vernield, sedert de oorlog zijn in totaal 7900 woningen hersteld, gebouwd of in aanbouw. Zo op het oog gezien valt tegen deze cijfers niet zo heel veel in te brengen. Echter moet niet vergeten wor den dat de minister de 1800 ge plaatste noodwoningen in zijn be rekening meetelt en, voorzover ik uit de krantenverslagen kan na gaan, niet rekent met wat in 1940 en daarna ook vóór 1945 is verwoest. En daarmee komt de zaak toch wel enigszins anders te liggen. Zijn b.v. noodwoningen als in Kloetinge en verschillende andere plaatsen ook door hem voor vol gerekend? En de verschillende huizen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men noodmuren enz. heeft opgetrokken Laat ik mij slechts tot deze twee voorbeelden bepalen; ze zijn op zichzelf reeds duidelijk genoeg om twijfel te wekken aan de con clusie dat wij over wat in onze provincie gebeurd is en nog ge beurt niet mogen klagen. Daar is echter nog meer. REPUBLIKEINSE LEIDERS STELLEN VOORWAARDEN. Soekarno heeft geweigerd de Nederlandse uitnodiging tot het deelnemen aan de ronde tafelconferentie te aanvaarden, zolang de republikeinse regering niet in Djogja is hersteld. Dit antwoord van Soekarno is Zaterdag aan de H. V. K., Dr Beel, overhandigd. Soekarno verklaarde, dat hij de uit nodiging evenwel in principe aanvaardt. Zijn antwoord wenst echter niet vooruit te lopen op een beslissing van de commissie der V. N. voor Indonesië. De republikeinse leiders blijven echter op Banka, omdat hen geen toestemming is verleend naar Djogja terug te keren. De „Nieuwsgier" meldde Zaterdag, dat men als vrij wel zeker mag aannemen, dat de republikeinse leiders de uitnodiging voor de ronde tafelconferentie niet zullen aanvaarden eer de restauratie van de republikeinse regering te Djogja is voltooid. Welingelichte kringen menen, dat de federalisten na kennis te hebben genomen van het verslag uitgebracht door de contactcom missie, die de republikeinse leiders bezocht, een resolutie hebben aan genomen waarin werd aangedron gen op aanvaarding van de repu blikeinse eis betreffende het her stel van de republikeinse regering Djogja en de bevoegdheid tot toe zicht bij de besprekingen op de ronde tafelconferentie door de commissie der V. N. Verder zou de resolutie bij beide regeringen aandringen op afkondiging van de order tot staken van het vuren en op een gezamenlijke poging tot herstel van rust en orde. ON- de voorstellen, die zij op korte óf lange termijn zou trekken uit het aanvaarden van een ruimere poli tiek ten opzichte van Indonesië. TELEURSTELLING VOOR IRAN. De regering van Iran stelt met leedwezen vast, dat de Nederland se regering geen enkele doeltref fende maatregel heeft getroffen om de Indonesische kwestie op te lossen, zo wordt verklaard in een nota van het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken, die gis teren aan de gezant van Neder land te Teheran is overhandigd. VOOR NEDERLAND AANVAARDBAAR Tot nu toe is officieel niets be treffende deze resolutie gepubli ceerd, maar volgens betrouwbare bronnen in Batavia zouden de Ne derlandse autoriteiten deze reso lutie onaanvaardbaar hebben ver klaard. Hierna zou de geldigheidVJ™>r;iraans van de resolutie in de B.F.O. zijn betwist. In de B.F.O. acht men uitstel van de aanvangsdatum der conferentie onvermijdelijk. OVERLEG TUSSEN LONDEN EN DEN HAAG. Agence France Preese verneemt Commentaar op Molotof's aftreden. De Sowjet-Russische raad van ministers heeft Andrei Gromyko tot eerste onderminister van bui tenlandse zaken benoemd. Gromy ko, vooral bekend als gedelegeer de bij de Veiligheidsraad, neemt hiermee de plaats in van Wysjins- ki voor deze tot minister van bui tenlandse zaken benoemd werd. De commentaren op het aftre den van Molotof en de vervanging door Wysjinski verschillen hemels breed. Kringen „onder de toon bank", zoals men ze in Berlijn noemt, beweren dat er ruzie is geweest tussen Stalin en Molotof. Anderen menen, dat Molotof geen lagere functie gekregen heeft en er een administratieve verande ring heeft plaats gevonden. Een parlementslid zegt, lukte Russische politiek in Euro pa. Diplomatieke kringen in Was hington zien er de vormipg van een machtig kernkabinet in, dat zo nodig ieder ogenblik grote be slissingen kan nemen. Bevoegde Vllvv JL 1 ivllvv JE E Vv,5U V vt UCC11* V uit officiële bron, dat thans langs diplomatieke waarnemers in Mos- kou menen, dat de veranderingen geen wijzigingen in de Russische buitenlandse politiek tengevolge diplomatieke weg tussen Londen en Den Haag overleg wordt ge pleegd inzake de Indonesische kwestie. De Engelse gezant in Neder land. Sir Nichols, heeft in de loop van de laatste dagen verscheidene malen een onderhoud omtrent de kwestie gehad met minister Bevin, 'die hem gevraagd zou hebben de eeft minister In 't Veld grie- Nederlandse regering te wijzen op ting bijwonen, ven over de uitgebrachte cri- zullen hebben. Het officiële Turk se blad „Ulus" ziet er wel drin gende veranderingen in, doch geen nieuwe koers in de buiten landse politiek. Donderdag zal de Opperste Sow- jet Unie bijeen komen. Meer dan 1000 afgevaardigden zullen de zit- Werken van Prinses Wilhelmina worden geëxposeerd In verschillende delen van het land. Prinses Wilhelmina wil begin April een tentoonstelling houden van een veertigtal door haar zelf gemaakte schilderijen en tekenin gen, die in verschillende delen van het land zullen worden geëxpo seerd. Behalve in de provinciale hoofd steden zullen de werken ook in die plaatsen tentoongesteld worden, waar op het gebied van de kunst doorgaans minder valt te beleven en te zien dan in de grote centra. De eerste plaats, waar de wer ken te bezichtigen zullen zijn, is Apeldoorn. Het maken van foto's en repro ducties van de tentoongestelde werken is niet toegestaan. Sedert haar abdicatie beschouwt de Prin ses zich als een zuiver particulier, die dus evenals iedere andere schilder de auteursrechten van haar werken in eigen hand heeft. Kosteloze wegenkaart voor landbouwtractoren. De minister van Financiën heeft aan de directies der Rijksbelastin gen opdracht gegeven voor land bouwtractoren kosteloze wegenbe- lastingkaarten af te geven. Dit De wet op de materiële oorlogsschaden. Niet voor Mei in openbare behandeling In parlementaire kringen wordt vernomen, dat de commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer ter zake van het wetsontwerp op de materiele oorlogsschaden 't nodig oordeelt, mondeling met de regering van gedachten te wisse len alvorens zij het ontwerp zo danig voorbereid acht, dat de openbare behandeling kan geschie den. In dezelfde kringen wordt de verwachting uitgesproken, dat het wellicht begin Mei zal worden eer de Tweede Kamer dit omvangrijke wetsontwerp in openbare behan deling zal kunnen nemen. Lid van Russische V. N.- delegatie gearresteerd in Amerika. Te New-York is Goebitsjef, een lid van de Russische delegatie der V. N. gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd verslagen der Amerikaanse regering verduisterd en gespionneerd te hebben. Even eens is een ambtenares van het ministerie van justitie op dezelfde beschuldiging gearresterd. Goe bitsjef, voor wie de Russische am bassadeur in de V. S. verzocht heeft om vrijstelling, is geschorst uit zijn ambt bij de Ver. Naties. Vrijdagmiddag nam Mevr. de Casembroot op de eiland-werf van de Kon. Mij. „De Schelde" de laatste beletselen weg, die de nieuwe ferryboot de „Koningin Juliana" van de Prov. Stoombootdiensten, verhinderden in zijn element te glijden. Interessante expositie Zaterdag geopend. Opnieuw Bulgaarse predikan ten gearresteerd. Naar officieus wordt gemeld, is opnieuw een aantal protestantse Bulgaarse geestelijken gearres- teerd. Het bericht kwam binnen ten sidente van de vereniging voor de tijde, dat de ongeveer 60 predikan- j Kunst te Middelburg de gasten houdt dus in, dat niet alleen de j ten, die in Bulgarije zijn, bijeen had welkom geheten, hield de heer aflevering van eigen (oogst-) pro-waren om een nieuwe opperste Konijnenburg namens de Stichting ducten, doch ook de aanvoer van raad van de Evangelische kerk te voor de culturele samenwerking daagse Balinese kunst, beschik baar gesteld door de regeringen van Oost-Indonesië. Spr. wees ver- Zaterdagmiddag is in aanwezig- der op de Westerse invloed, vooral heid van tal van autoriteiten, w.o. bij het beeldhouwwerk en zei, dat de burgemeester Jhr Mr W. C.het vreemdelingenbezoek op Bali Sandberg tot Essenburg de ten- de productie van goedkope kunst toonstelling „Kunst uit Bali" tcvoorwerpen in de hand heeft ge- Middelburg door de Commissaris werkt. der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, geopend. Nadat Mevr. Evers-Keg als pre- kunstmest, veevoerder enz., voor- j kiezen. zover dit transport met behulp van een landbouwtractor plaats vindt, langs de openbare weg, op een kosteloze kaart kan plaats vinden. De minister overweegt echter, of de wettelijke bepalingen moe ten worden gewijzigd, aangezien de tegenwoordige landbouwtracto ren in toenemende mate voor weg vervoer worden gebezigd. De 15 dominees, die Dinsdag gevonnisd zullen worden, waren allen lid van de opperste raad. tussen Nederland, Indonesië, Su riname en de Nederlandse Antil len een causerie over het doel van de Stichting en hetgeen op de ex positie te zien is.' Het doel van de Stichting is, de overzeese gebieds delen kennis te doen nemen en in Dertien medebeschuldigden van kardinaal Mindszenty, die te Boe dapest terecht hebben gestaan op j contact te brengen met de Wes- beschuldiging van speculatie in I terse cultuur, speciaal in haar Ne- vreemde valuta, zijn veroordeeldderlandse vorm te stimuleren en tot gevangenisstraffen van een totomgekeerd. Op de tentoonstelling acht jaar. treft men aan uitingen van heden- tiek, onze grief is dat bij de ver- deling van het beschikbare bouw volume de bevolkingscijfers nog steeds de belangrijkste maatstaf vormen, terwijl met de geleden oorlogsschade óf heel weinig óf practisch in 't geheel niet gere kend wordt. Onze grief is bovendien dat men van hogerhand aandringt op meer industrialisatie, maar door geringe toewijzing van bouwvolume dit voor onze provincie vrijwel onmo gelijk maakt. Dat Zeeland, onze zo zwaar ge troffen provincie, totaal onder aan de lijst bengelt, het kan ons niet bevredigen! Het mag dit ook niet. En daarop te wijzen zoals b.v. onlangs de burgemeester van Mid delburg in zijn nieuwjaarsrede het deed, zoals ook meerdere van zijn collega's het eveneens deden dat is geen onbillijke of ongerecht- ^Intefendeek'het is uiting geven EEN MILLIOEN DOLLAR IN DE GOLVEN, aan wekerlijk bestaande ernstige 1500 ton huiden en 800 ton looistof waren aan boord van het Poolse grieven. vrachtschip „Katowice", dat Dinsdag op de Westergronden bij Ter- En aller taak is op de achteruit- schelling in de zware Noordoosterstorm aan de grond liep en door zetting van onze provincie ook midden brak. Met achterlating van al hun bezittingen konden de wat wederopbouw en bouwvolume 26 opvarenden zich met de reddingboot „Brandaris" van de N. Z. betreft de aandacht te blijven H. R. M. in veiligheid brengen bij één der moeilijkste reddingen der vestigen. J. Hommes. laatste jaren. Zaterdag heeft in Amsterdam een enorme brand gewoed, die, ver moedelijk door het wegwerpen van een eindje sigaret, ontstaan is in een pakhuis aan het Prinseneiland. De brandweer rukte met groot materiaal uit, doch kon niet verhinderen, dat voor honderdduizen den guldens aan goederen verbrandde. Voor 600.000 gulden aan geneesmiddelen verloren. De brand ontstond Zaterdag ochtend in de meubel- en lakfa briek van de firma Zoetmulder. Nauwelijks was de brandweer ge arriveerd of met een enorme ont ploffing vloog uit de tweede etage van de meubelfabriek met een ge weldig sissend geluid een bran dend vat op de straat, waarin zich cellulose bevond. BELENDENDE HUIZEN IN BRAND. Onmiddellijk daarna werd de hitte-ontwikkeling zo groot, dat de brandweer de vuurhaard niet meer kon benaderen. Lege vaten, die 30 meter verder lagen, waren er een kwartier later nog warm van. Het gevolg was, dat de brand over sloeg op de belendende pakhuizen, die binnen vijf minuten ook een prooi der vlammen werden. Dit kwam doordat een loeiende steekvlam niet minder dan circa 30 meter horizontaal uit het open gevlogen luik van de tweede etage naar voren spoot en de hele om geving in gloed zette. Om twaalf uur was de brand in de meubelfabriek vrijwel bedwon gen. toen echter stegen grote rookzuilen op uit drie naastliggen de pakhuizen. Vooral in twee er van, waarin zich de geneesmiddelen en chemi caliën bevonden van de Amster damse kininefabriek, naar ruwe schatting voor een waarde van minstens f 600.000, was de rook ontwikkeling bijzonder hevig. De brandweer, die met vol ma teriaal aanwezig was en met 20 stralen en vijf waterkanonnen het vuur bestreed, zag geen kans de vier pakhuizen te behouden. Ze brandden geheel uit en de er in gevestigde verschillende bedrijfjes en bedrijven werden zeer gedu peerd. Een er van, de fouragehan- del_ Kamphuis, leed een verlies van f 25.000, waarvan slechts een ge ring bedrag door de verzekering gedekt wordt. De firma Zoetmul der was ook maar voor f 5000 ver zekerd. Door de enorme steekvlam, die horizontaal over het terrein spoot, werden enkele voor de pakhuizen staande plaatijzeren loodsen ge deeltelijk vernield. Om 2 uur was de brandweer het vuur meester en kon begonnen worden met het na blussen. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Aanvankelijk vond men het vreemd, dat nergens hulpgeroep gehoord werd, doch later bleek, dat enige mensen in het eerst in brand staande perceel kort voor de brand het gebouw verlaten hadden en twee anderen ijlings weggerend waren. Van persoon lijke ongelukken is dan ook niets bekend. Het verloren gaan van de ge neesmiddelen van de Kininefa- briek is weliswaar een grote strop, cultureel gebied hun steun hebben De opening. In zijn rede, die de Commissa ris der Koningin bij de opening uitsprak, wees deze op de schier hopeloze taak waarvoor de rege ring zich momenteel in Indonesië geplaatst ziet. Spr. schetste de voortreffelijke taak, die ons leger daar vervuld, terwijl Jhr de Ca sembroot het regeringsbeleid van voor de oorlog prees, daar dit de bevolking in staat heeft gesteld zich in hun kunstzin uit te leven. Dat U een en ander in Zeeland wilt vertonen, stemt ons tot dank baarheid, aldus Jhr de Casem broot, die de hoop uitsprak dat niet alleen de tournee, die de ten toonstelling straks gaat maken door- Engeland en Amerika, suc cesrijk zal zijn, maar bovenal het verblijf in 't Middelburgse Kunst museum succes zal hebben. Hier na bezichtigde het gezelschap de verzameling, die bestaat uit plaat werk, beeldhouwwerk, zilverwerk en kleden. Werken van Van Gogh tentoongesteld te Middelburg. De Vereniging voor de Kunst is er in geslaagd beslag te leggen op een aantal schilderijen van de grote Hollandse meester Vincent van Gogii, welke van 9 April t.m. 1 Mei a.s. in het Kunstmuseum in de Schuttershofstraat te Middel burg zullen worden geëxposeerd. De expositie zal door een be langrijk aantal schilderijen een chronologisch overzicht geven van de drie voornaamste tijdvakken, waarin het leven van deze grote schilder kan worden verdeeld. Voor het tot stand komen van deze tentoonstelling is de mede werking verkregen van de heer Ir V. W. van Gogh te Laren en de directie van het Stedelijk Museum te Amsterdam, terwijl de gemeen te Middelburg en instanties op onze Utrechtse correspondent.) Het gebouw „Uw Koninkrijk Komo" te Amersfoort was Zaterdag stampvol, toen de Federatie van Christeljjk-Historische Jongeren groepen er haar toogdag hield. Onder vroljjko klanken van een pijpercorps kwamen de jongelui binnen. Ook enkele leden van de oudere garde waren tegenwoordig, o.ra. de minister van Oorlog Mr W. F. Sehokking. Vol élan wekte de heer Bud- dingh zijn gehoor op tot activiteit in de jongerengroep. Dat geldt zo- Met een enthousiaste speech heeft de voorzitter van de Fede ratie, de heer B Buddigh, de aan- wel de jongens- als' de mejsjeSj zei wezigen verwelkomd. In zyn be-1 J toog over „Een nieuwe tijd, een nieuwe taak", bracht hij naar vo ren, dat de kern van het jeugd werk in de C.H, Unie geen wijzi- S'ng kan ondergaan. Hoogstens verandert de werkmethode. Als jongere moet men niet tevreden zijn met een plaatsje achteraf. ÏÏÏÏT™* studie geeft ten- otte het recht van meespreken. van wantrouwen van de rf" Schouten in de Tweed" Ka- weinig posititfs' zij een ste.ele !e- DOORZIE HET SPEL. Hierna sprak de heer P. Brijnen van Houten, oud-hoofdredacteur van „De Nederlander" en voor zitter van de propaganda-commis- sie der C.H.U. Hij schetste de be tekenis van de Federatie voor de p„,'tij. Er zijn ouderen, zo begon hij, die menen dat de jongelui al leen nuttig zijn in de verkiezings tijd als er propagandalectuur ver spreid moet worden. De jongeren mogen zich beslist alt .trie -e- uk juinden jjiugeil zieil oesiist den wij haar' ^r' Daaro™ Ir-1 niet in die hoek laten dringen. Zij verdienen dat naar hen wordt ge luisterd. Dat verplicht echter wel tot oefening in het critisch den ken. Wie dat doet, hecht bij voor beeld geen waarde aan de excla maties van de heer Welter over verwijdering tussen de C.H.U. en de andere partijen in het kabinet. De heer Tilanus heeft mij ge machtigd, aldus de heer Brijnen, te verklaren, dat er van enige ver wijdering geen sprake is. Heel dat verhaal van oud-minister Weiter is een politiek spelletje. Het principe van de C.H.U. ver anderde geenszins in de veertig jaren van haar bestaan. Doch t. a. v. de beleidsvragen heeft zij menigmaal haar houding herzien. OPOFFERING HET PAROOL. Niet "weinig vereerd waren de jongeren, toen ook minister Schokking het woord tot hen richtte. De minister gewaagde van de teleurstellingen die vele jongeren ondervinden nu hun toe komst geblokkeerd schijnt te wor den door een oproep voor de mili taire dienst. Wij moeten per sé leren offers te brengen en wer kelijk niet alleen in verband met de militaire dienst andei's zul len wij als volk niet opgewassen wen achter Tilanus' zijn tegen de taken welke ons in deze tijd worden opgelegd. NIET OMGEVALLEN. De heer Tj. Krol uit Haren, lid van de Tweede Kamer, schilderde in een uitvoerig betoog het jong ste verleden van de C.H.U., d.w.z. de jaren na de bevrijding. „Dat wij voor de grondwetswijziging hebben gestemd, kan men in sommige kringen maar moeilijk aanvaar den". „Een A.R.-Kamerlid voeg de mij toe, zei de heer Krol, dat wij waren omgevallen en daardoor de oppositie hadden gebroken. Tot op de huidige dag ben ik dank baar dat wij onze steun aan de grondwetswijziging gaven. Wij zijn niet omgevallen." T. a. v. de Indonesische kwestie zei de heer Krol te vrezen, dat de uiteindelijke ontbinding van het Koninkrijk te wachten is. Het slotwoord op deze toogdag werd gesproken door de heer H. P. van Sinderen, tweede voorzit ter van de Federatie. Daarmede was deze jaarlijkse gebeurtenis weer ten einde. Zij had, overeen komstig een uitlating van de heer Buddingh, gestaan in het teken van „Wij scharen ons vol vertrou- maar het zij" geen onvervangbare artikelen en in het verstrekken van geneesmiddelen zal geen be langrijke stagnatie optreden hier door. Omtrent de oorzaak wordt nog gemeld, dat deze vermoedelijk ge weten moet worden aan het weg gooien van een eindje sigaret in een vat met cellulose, van een filmhandelaar, die in het pand van de firma Zoetmulder een ruimte had. toegezegd. Bij het begin der tentoonstelling zullen een of meer causerieën ge houden worden door de neef van de schilder, Ir van Gogh, die het leven en werk van de schilder zal behandelen. Het bestuur van de Vereniging voor de Kunst verwacht een zeer grote belangstelling uit de gehele provincie voor deze beroemde ver zameling, die vorig jaar in Enge- werk- land een overweldigend succe* oogstte. De Engelse minister-president Attlee neemt op het ogenblik een kijkje in Duitsland om zich op de hoogte te stellen van verschillende zaken. Een man is om het leven gekomen bij het neerstorten van een Amerikaanse Skymaster van de luchtbrug. Bij het neerstor ten van een Engels militair vlieg tuig boven Spanje zijn vijf per sonen gedood. De kolenpositie wordt beter, want het tegenwoor dige kolentekort van Europa zal met ruim een vierde verminderen. En Duitsland is herstellende. Voor de tweede maal na de oor log wordt nu de Leipziger Messe gehouden. De Franse commu nist Thorez heeft trouwe navol gers. In Finland zullen de com munisten zich ook aan de kant van de Russen scharen hij een eventuele inval en Oostenrijk denkt er precies eender over. In Wanneer de raad van de ge-1 bij ziekte niet meer 80 pet. van meente Middelburg Maandag 141 ^un salaris met een wachttijd van drie dagen van de Raad van Ar- Maart a.s. bijeenkomt, wacht de bei(J uitfabetaa]d k !jgen raadsleden naast de behandeling. van do gemeentebegroting voorBenoemingen. 1949 nog een achttiental voorstel-In de vacature van leraar He len. De belangrijkste hiervan zijn breeuws aan het Gymnasium wel, die tot uitbaggeren van de binnenhavens en het verhogen van de gasprijs met 2 cent. Het uitbaggeren van de binnen havens zal een bedrag vorderen van f 27.177. Ook het kanaal langs de Loskade zal worden uitgebag gerd. De gasprijs. Daar per 1 Januari 1949 de prijs België hebben de confraters 'het van de d°°r da gasfabriek te ont vangen kolen is verhoogd met nog nog niet zo sterk gezegd. Ze zullen in ieder geval niet meedoen aan een agressie-oorlog tegen Rus land. Och, de rest hegrijpen we f7.80 per ton, terwijl de subsidie van f 3.30 per 1000 kg. door de gasfabriek verkochte cokes kwam heus wel! - Dan Canada. Dat zalte vervallen, vinden H en W. een niet neutraal blijven ingeval er een verhoging van de gasprijs met.2 oorlog uit mocht breken tussen jc per meter verantwoord. Amerika en Rusland. Die Garry j De verhoging zal, indien de raad Davis toch. Nu wil hij naar ons er zijn goedkeuring aan hecht, in land komen om ons te vertellen, gaan met de meteropname over wordt, na beoordeling van de vijf sollicitaties voorgesteld te benoe men Ds M. Enker, Herv. Predi kant te Koudekerke ('t Zand), terwijl als eventuele tweede can- didaat wordt voorgedragen Ds A. de Vries, Herv. Predikant te Mid delburg. Tot leraren aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs worden voorgesteld te benoemen de heren L. Vink en voor het tijdvak van 1 Oct. 1948 tot 30 Sept. 1949 de heren H. Hozee, A. de Muynck, B. Kalkman, C. Wouters, J. van Driel, W. Heyt, G. de Ru, M. van Strien en C. P. Kant. dat hij wereldburger no. 1 is. Als de regering het nu maar goed vindt, dat hij komt, anders missen we wat. Als we De Bilt niet hadden, dan wisten we nu niet, dat er Zaterdagmorgen een zeer sterke aardbeving geregistreerd is, waarvan de haard in China lag. In een boodschap, die op een banket van Amerikaanse journa listen voorgelezen werd, bracht Koningin Juliana hulde aan Mars hall, die ook zoveel voor ons land heeft gedaan. de maanden Maart en April. Andere voorstellen. Verder zal aan de orde komen een voorstel tot het aankopen van de zestig stenen noodwoningen die er in de gemeente zijn ge bouwd. De kosten van overname van het Rijk, voor wier rekening De uitslagen van de Zaterdag in Goes gespeelde wedstrijden in de finale om het persoonlijk dam kampioenschap van Zeeland luid den: Sinke (Goes)Heijdra (Aag- tekerke) 2—0; Anderson (Goes)— Blom (Yerseke) 11. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Aanvankelijk zwakke wind uit uiteenlopende richtingen, later wat toenemende wind tussen Zuid deze woningen zijn gebouwd, be- en Oost. Veranderlijke bewolking dragen f 111.653.59. met op enkele plaatsen enige Voorgesteld wordt de arbeids- sneeuw. Koude ochtend, in de mid- contractanten bij ziekte het volle1 dag temperatuur om het vries- loon door te betalen, zodat deze punt.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1