De toestand Ét hopeloos' medewerking aan Israëlische De plannen met bet Zuidelijk Sloe. West Reeuws-Vlaamse Rrieven. De Raad van Oosterland vergaderde. Isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen en de Veren op de Westerschelde. PLu den Dcaaict Oorlogsschadevergoeding. Wat brengt de RADIO? Onkruidverordening ingesteld. Bezwaren tegen opnieuw invoeren van veergelden. Het Groene Kruis St-Philips morgen conform de eis, de 33-ja- land.' Zaterdag 5 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 I J et zijn sterke benen, die weelde kunnen dragen. We kunnen dit altijd weer waar nemen. Eerst wordt vaak een zaak met veel moeite en inspanning omhoog gebracht. Maar als dan een vol gend geslacht opstaat, dat gewend aan de weelde, zich niets behoeft te ontzeggen, dan dreigt het ge vaar dat de energie verslapt, de arbeidslust vermindert, en dat men min of meer op zijn lauwe ren gaat rusten, met het nood wendige gevolg, dat men achterop raakt en door zijn concurrenten onder de voet wordt gelopen. In het volksleven zien we soms hetzelfde verschijnsel. Een volk, dat op het gebied van economie of techniek een voorsprong heeft be haald kan in een volgende pe riode als de inspanning verslapt of de omstandigheden minder gunstig worden, in de achterhoede gerakem Er worden dan nog wel hoge eisen aan het leven gesteld, maar minder hoge eisen aan ar beid en plichtsbetrachting. Voet is volstrekt niet altijd goed. Het kan zelfs in bepaalde om standigheden een ernstig gevaar betekenen. Maar het omgekeerde is ook mogelijk. Wat ons ver van goed schijnt, kan in zijn uitwerking toch goed zijn en heilzaam. De palm groeit onder dë druk. De drukking der melk brengt boter voort. Vervolging en martelaarschap kan versterking en opbloei van het geestelijk leven betekenen, terwijl vrijheid en waardering tot verwereldlijking kunnen leiden. Een minder gunstige situatie waarin personen of volken ver keren kan oorzaak zijn, dat de tanden op elkaar worden gezet en dat de inspanning tot het uiterste wordt opgevoerd. In zulk een periode leven we thans. We hebben een tijd ach ter de rug van schijnrijkdom en schijnwelvaart. Alles scheen even gemakkelijk te gaan. De produc ten gingen vlot van de hand. Er was een groot gebrek aan arbeids krachten waardoor ieder een kans kreeg en in staat was eisen te stellen, die vaak geen verband hielden met aanwezige capacitei ten. Maar dat begint nu anders te worden. De aanwezige geldvoor raden gaan minderen. De strijd om het bestaan dringt zich weer met kracht naar voren. Nu is het een verblijdend ver schijnsel dat de reactie daarop openbaar wordt. Met name in het bedrijfsleven is er nog geen ge brek aan energie en vitaliteit. Er wordt weer ijverig gespeurd naar middelen om de concurrentie het hoofd te bieden en door het zoe ken van nieuwe wegen de presta tie te vermeerderen. Een moeilijkheid hierbij is de toenemende staatsbemoeiing. Met het optreden van minister v. d. Brink is er wat dit betreft wel verbetering gekomen, maar er werken nog allerlei factoren, die het ingrijpen der overheid recht vaardigen en soms noodzakelijk maken. Dit kan, zoals de ervaring leerde, belemmerend werken en oorzaak zijn, dat de energie ver slapt en dat men steeds meer op de alvermogende Staat gaat steu nen. Daarom is het ook uit opvoed kundig oogpunt gewenst, dat de staatsbemoeienis zich tot het uiterste beperkt, en dat aan het particulier initiatief, dat voorheen tot grote dingen in staat bleek, de nodige armslag wordt geschonken en tot verhoogde activiteit wordt geprikkeld. De omstandigheden waarin wij ons bevinden zijn in vele opzichten ver van gunstig. Er dreigen aan alle kanten gevaren. Maar de toestand is niet hope loos. Als alle krachten worden in gespannen, dan kan onder inwach ting van de zegen des Heren, die de mens tot arbeiden heeft geroe pen, voor ons volk nieuwe opbloei mogelijk blijken. De lijkverbranding. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een commissie inge steld, belast met het doen van voorstellen op het stuk der cre matie. Het is zijn bedoeling die com missie te verzoeken bepaaldelijk na te gaan welke elementen van het indertijd door de minister van Boeyen aanhangig gemaakte ont werp voor de regering aanvaard baar geacht kunnen worden. regering. De Mapam en de Zionistische partijen van links en van rechts zullen niet aan de Israëlitische co alitie deelnemen, 't Partijbestuur van de Mapam, dat uit tweehon De waterleiding en de wegen. In e^n vorig artikel hebben wij reeds enige mededelingen gedaan over het tijdstip, waarop waar- schijnlijk met de inpoldering van het zuidelijk Sloe een begin zal cierd leden bestaat, heeft 't pro- WOrden gemaakt. Dit zal, wan- gram van Ben Goerion grondig on- neer zich nu geen bijzondere derzocht en heeft daarna met een tegenslagen meer voordoen, over O 4 nnlz n wi n/wtzl- -1-*- -3 11. -I i alle deel- i regering van de jn uit artikel zullen wjj nog enkele De voornaamstehii7*iniierhp<ien geven over de sterke meerderheid neming aan de hand gewezen. De voornaamstebijzonderheden reden daartoe is wel de strekking j plannen zelf. van Ben Goerions buitenlandse politiek. Het grootste De Mapam wenst nauwere be trekkingen met de Sowjet-Unie. De Zionisten weigeren aan de re gering deel te nemen, omdat zij )iet financieel program niet aan vaarden. Zij blijven namelijk for meel gekant tegen het nationali satie-principe. Ben Goerion heeft dus naar zijn aanvankelijk plan moeten terug grijpen en wil nu een regering vormen van 12 leden: 7 vertegen woordigers van de Mapam, 3 van het godsdienstige front, 1 progres sist en 1 Sephardi. weinige maanden het geval zijn. „Groot g rondbezitte r- ar chitect' gearresteerd. Een inwoner van Bilthoven, P. Hogendoorn, plaatste sinds Octo ber van het vorige jaar adverten ties in dagbladen, waarin hij deel daarvan is reeds verwerkt in enkele het vo rige jaar gepubliceerde artikelen, zodat wij thans met de hoofdpun ten kunnen volstaan. Het is be kend, dat als gevolg van de inge brachte bezwaren de plannen nog al wat wijzigingen hebben onder gaan, hetgeen wil zeggen, dat be doelde bezwaren voor zeker 90 zijn opgeheven. Het is in de eerste plaats de bedoeling over het in te polderen gebied een flinke, brede water leiding te graven, die zal beginnen in de hoofdgeul voor de sluis van de Jacobpolder en zal eindigen bij de nieuwe suatiesluis. Deze leiding zal dus lopen eerst in oost-weste lijke richting en dan naar het Zuiden afbuigen. Door aanleg hiervan zal een belangrijk lager polderpeil gehandhaafd kunnen worden. Indien nodig kan het peil zelfs op 70 cm N.A.P. worden heidegrond onder de gemeente gehouden. Rhenen te koop aanbood. Velen, Dit zal de afwateringsmoeilijk- meestal kleine burgers, uit alleheden voorkomen. De drempel- delen van het land gingen op zijndiepte van de nieuwe suatiesluis aanbieding in, betaalden vooruit zal zijn 1.60 meter N.A.P. en de en hoorden dan nooit meer iets. Om vertrouwen ie wekken, noem de H. zich architect en eigenaar van de heidegrond. Enige slachtoffers hebben toen bij de politie te De Bilt aangifte gedaan, waarop H. gearresteerd werd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. sluis zal bestaan uit twee kokers elk met een dagwijdte van 2.50 meter. Het verschil springt wel duidelijk in het oog, wanneer men weet, dat de drempeldiepte van het huidige suatiesluisje van de Jacobpolder 47 cm N.A.P. is en dat de dagwijdte van de koker 1 meter bedraagt. De sluis van de Zuid-Kraaijertpolder heeft een XXXVIII. Geen integrale vergoeding óver de gehele linie, zo lees ik in ons Zeeuwsch Dagblad van 25 Februari 1949. Laat ik het maar in plat-Ne- derlands zeggen: niet iedereen krijgt terug, wat hij door de oor log verloren heeft. Ik citeer nu het Zeeuwsch Dagblad verder: De beschouwin gen der Kamerleden over de rechtsgrond der oorlogsschade vergoeding overziende, meent de regering te mogen concluderen, dat onder het Nederlandse volk in theorie zeker geen eenstem migheid bestaat over de vraag, welke de rechtsgrond is, waarop een regeling van de oorlogsscha de moet zijn gebaseerd. Zij meent evenwel, dat de onder scheiden standpunten in dat van het wetsontwerp een trefpunt zullen vinden. Ik lees en herlees en snap het niet. Geen eenstemmigheid over de rechtsgrond en een trefpunt in het wetsontwerp. Ja, ja, nu wordt het me duidelijk. Bedoeld zal zijn, dat het trefpunt zijn die mensen, die zoveel hebben ver loren en nu al ruim 4 vier jaar wachten op een afdoende rege- rie en in practijk, als in 1944 W. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt opgeofferd, eveneens om een doortocht naar Antwerpen te krijgen en men zijn huis hersteld of wederopgebouwd wenst te zien? Wat is de rechtsgrond in theo rie en in practijk, als in 1949 in Oostburg een halve straat (Lan- gestraat) wordt afgebroken, om een beter dorpsbeeld te krijgen en men toch gaarne voor zijn huis een nieuw heeft? Alles met verrekening van nieuw voor oud? Wat is de rechtsgrond, dat een eigenaar van een huisje, dat hij zelf bewoont een nieuw krijgt en een eigenaar, die door om standigheden is verhuisd in een huurhuis, het niet krijgt? Wat is de rechtsgrond, dat ie mand, die niks in de wereld heeft dan een traktement van 3000 gulden zijn huis hersteld krijgt en iemand, die geen trak tement heeft, maar 20.000 gul den kapitaal en dus een inko men van 600 gulden, slechts drie vierde deel vergoed krijgt? De vragen kunnen met vele vermeerderd worden. Wat is de rechtsgrond? Ook van iemand, die voor her- ling. Ja, dat is zo, die mensen stel van zijn huis meer moet be- zijn werkelijk het trefpunt. Dat is nu duidelijk, maar dat van die rechtsgrond. Daarover schijnt in theorie geen eenstemmigheid te bestaan bij 't Nederlandse volk. Dus wordt de rechtsgrond be paald door de eenstemmigheid onder het Nederlandse volk? Het is me te zwaar. De rechtsgrond in theorie! De rechtsgrond in practijk? Mag ik als goed Anti-Revolu- tionnair, dus in bescheidenheid gezegd, als goed Nederlander, eens enige vragen stellen? Wat is de rechtsgrond in theo rie en in practijk, als in 1940 in de Gelderse Vallei huizen wor den afgebroken om schootsveld te krijgen, om dan een nieuw huis te krijgen? Wat is de rechtsgrond in theo rie en in practijk, als Walcheren in 1944 wordt geofferd om de doortocht naar Antwerpen te krijgen, en men dan een nieuw huis wil in herstel van lande rijen? Wat is de rechtsgrond in theo- door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. talen, dan wanneer het verwoest was en slechts een heel klein deel van het herstel krijgt, zodat bij hen, die van nabij bij de we deropbouw betrokken zijn en el ke dag raad moeten geven, tel kens weer de verzuchting op komt. De herstelgevallen zijn de beroerdste (vergun me het lelij ke woord) gevallen? Och, laat de minister, of laten de ministers dan liever zeggen. We zullen sommigen gehele ver goeding geven en anderen slechts een deel, want we kunnen niet. Dan zullen we ons lot dragen. Dan weten we tenminste, waarom we scha de lijden. Maar laat ze niet aan komen met een rechtsgrond. Als ze ons de overtuiging kunnen bijbrengen, dat ons goede Va derland het absoluut niet kan dragen, dan weten we ten minste, waarom we schade lij den. En kunnen we het iets ge makkelijker dragen. Maar die rechtsgrond, dat is iets, waar we geen weg mee weten. Even min als met het Koninklijke woord uit Londen, dat we in onze kelders hoorden: Zeeuwsch Vlaanderen zal schoner opge bouwd worden dan het was. Ik zie met veel belangstel ling tegemoet, wat onze Kamer leden in de openbare behande ling zullen zeggen. Doe er nu het zwijgen aan toe. Maar het heeft ons getroffenen, alles bit ter teleurgesteld. Aan het eind nog alleen een vraag over iets anders: Waar blijft de toewijzing door Ged. Staten van het woningcontingent van de verschillende gemeenten in Zeeland? 't Is al Maart 1949! 40. Het jongetje kwam van de schommel af en Pier stajote er op. Stevig pakte hij de touwen vast. hij zette z'n klompen j goed op het plankje c:i IV K\v7j riep tegen de meneer: V,, KX&fy/y. f ij/ „Geef me 's een douwtje". Dat wilde me neer wel doen. Hij gaf Pier een flinke zet, er. nog één. „Ho", riep Pier. „Noe kan ik 't zelf wé." Daar ging het! Eén.... Naar gemeld wordt, heeft Scot tlSIH 'm --rim twee' Eén.... twee! i land Yard 'thans genoeg bewijs- ji(% ika-jgïl Steeds hoger. Pier was materiaal verzameld om een man, het nog lang niet ver- die zich thans in hechtenis bevindt leerd, al was hij dan een te doen vervolgen wegens een se- dagje ouder geworden.'rie der afgrijselijkste moorden in Hoepla! Eén.twee! De wind suisde langs z'n oren. Al maar de Britse geschiedenis. Hij heeft hoger ging het. Eén.... twee! Last van duizeligheid had Pier tenminste vijf slachtoffers ge- helemaal niet. Het ging hem best naar de zin. Eén.... twee!.maakt, wier lichamen naar men De meneer stond Pier vol bewondering aan te zien. Dat gelooft in een zuur werden opge- was nog eens schommelen. Heen en weer. Zo zou hij het niet [lost en wier bezittingen met be- Wij vernemen, dat deze ver deling nu binnen ca. 1 dag' kan worden tegemoet gezien! Red. De verdwijningszaak in Engeland. drempeldiepte van 80 cm N.A.P. en de dagwijdte van de koker is 1.20 meter. DE WEGEN. Ook de kwestie der wegen is tot tevredenheid opgelost. De weg naar de haven van Zuid-Kraaijert zal in aansluiting worden gebracht op de nieuwe bermweg. Van die bermweg zal dwars door de nieu we polder heen de middelweg lo pen om in westelijke richting aan sluiting te krijgen (via de zuidelij ke dijk van de Rapenburgpolder) met het wegennet van Walcheren. Iets meer naar het noorden zal de weg via de oude veerdam in oostelijke richting aansluiting geven op het wegennet van Zuid- Beveland. Er zal dus van beide kanten goede toegang tot de nieuwe polder bestaan. Het ligt in het voornemen, aan gezien de grens der gemeenten Nieuw- en Sint Joosland, Arne- muiden en 's-Heer Arendskerke dwars door het in te polderen ge bied loopt, de nieuwe polder ook bij genoemde gemeenten te voegen. Een belangrijke vraag, die op het ogenblik nog op antwoord wacht, is wie de nieuwe grond zullen kunnen pachten. Tot heden zijn hierover echter nog geen nadere mededelingen te doen. „GEWETENSGELD". De gemeente-ontvanger van Kampen ontving dezer dagen een bankbiljet van f 10.waarbij een briefje was gevoegd van de vol gende inhoud: „Aangezien ik in mijn jeugd uit het gemeente-plantsoen twee een den heb gestolen, doe ik u nu op mijn oude dag als gewetensgeld hierbij f 10.toekomen". Nederlandse Jeugdgemeen schap tegen butlincamps. Naar aanleiding van het ver schenen bericht over de exploitatie van een Butlinkamp te Zandvoort heeft de Nederlandse Jeugi Ge meenschap, zo deelt deze mede, de minister van wederopbouw tele grafisch verzocht de plannen voor de bouw van een dergelijk kamp, af te keuren. SOWJET REPATRIERINGS- MISSIE VERTROKKEN. De Sowjet repatrieringsmissie te Frankfort, die 39 uur in haar i hoofdkwartier werd „geblokkeerd" 1 nadat zij weigerde gehoor te ge- ven aan een Amerikaans bevel om de zone te verlaten, heeft gister- 1 morgen vroeg het gebouw ver laten. Dinsdag vergaderde de raad dezer gemeente, wegens onge- richt voor gunning door monu- steldheid van de Burgemeester 1 onder leiding van wethouder C. M. Zeijler. Deze herinnerde aan het treu rig bericht, dat van een onzer jongens uit Indië is ontvangen en sprak de hoop uit, dat alles nog ten goede moge keren. De raad kon zich niet verenigen met het voorstel van het gemeentebe stuur van Kerkwerve met be trekking tot een wijziging der statuten der N.V. Waterleiding Maatschappij Schouwen en Dui- veland. Tot leden der commissie voor het weren van schoolverzuim werden benoemd te Oosterland de heren M. Dane, Joh. Hage, D. Kosten, F. v. d. Have Lz. en J. Kwaak, te Sirjansland de heren A. Heule, L. Klink en D. Hanse. In verband met de plannen tot het oprichten van een bijzondere school werd besloten in de aan wezige vacature aan de O.L.- school te Oosterland geen vaste onderwijzer te benoemen. Accoord werd gegaan met de nieuwe jaarwedde regeling der gem.-secretarissen. Vastgesteld werd een wijziging der verorde ning op het beheer van het wo ningbedrijf. Een schrijven van G. S. betreffende deelname in het maatschappelijk kapitaal ener op te richten N.V. tot aanleg en ex ploitatie vah een vliegveld te Haamstede, werd aangehouden. Daarna werd vastgesteld een onkruidverordening. Volgens de ze is men verplicht om binnen de gemeente gelegen gronden of wegen of op bermen voortaan de zich daarop bevindende onkrui den uit te roeien en te vernieti gen. Ten slotte werd besloten toe De restauratie van de toren. De voorzitter deelde nog me de, dat het restauratiewerk van de toren is aanbesteed; zodra be- mentenzorg is binnen gekomen kan met de werkzaamheden worden aangevangen. Op een vraag van de heer Stoutjesdijk inzake het vroege re gemeentehuis werd geant woord dat nog geen plannen aanwezig zijn. De heer Hage besprak de wenselijkheid de regenbak, nog aanwezig op de plaats waar vroeger het gebouw op het to renplein heeft gestaan, te dem pen. De heer Bouwman wees op het gevaar op de openbare weg voor de kinderen der bewaarschool. Besloten werd de bak te dem pen en een waarschuwingsbord tc plaatsen. Met de beste wensen voor een PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 uur Nieuws. HILY. I (301 M.) KRO 6.00 Jo Budie, Aeeordeon. 6.15 Week overzicht. 6.30 Strijdkr. 7.00 Nieuws. 7.15 Kampvuren langs de evenaar. 7.30 Intern. Chansons. 7.45 Reg. Uitz. 8.05 De gewone man zegv er 't zijne van. 8.12 Mo- nuet van de dwaallichten. 8.20 Lichtbaken. 8.50 Grain. 9.00 Negen lieit de klok. 9.45 Wie neemt de handschoen op. 10.00 Orkest zon der Naam. 10.30 Actualiteiten. 10.40 Reportage. HILV. II (415 M.) VARA 6.00 Nieuws. 6.15 Populaire liedjes. 7.00 Artistieke staalkaart. VPRO 7.30 Zorgen wij voor onze soldaten. 7.45 Passepartout. VARA 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Prom. orkest. 9.15 De winkel van Sinkel. 10.00 Y'indobona Seliraminel'n. 10.25 Je moet maar pech hebben. 10.40 Or gelspel door Co.r Steyn. Zondag 6 Maart. Beide zenders 8, 1 en 11 u. Nieuws HILV. I (301 M.) NCRV 8.15 Viool en orkest. 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 NCRV-orkest. o.l.v. Piet v. d. Hurk. 10.00 Kerk dienst van de Chr. Ger. Kerk te Zwolle, voorg. ds P. Westerlo. 11.30 Na de Kerkdienst. KRO 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Orkest zonder Naam. 12.55 Zonne wijzer. 1.25 Orkest zonder Naam. I.50 Buffalo Bill. 2.05 Viooi en piano. 2.30 Concertgebouworkest. 3.50 Gemengd koor. 4.10 Sport. IKOR 5.00 Kerkdienst in de Bavo- kerk, pred. ds F. R. A. Haniels. NCRV 6.30 Strijdkr. 7.00 Kon. Oratoriumvereniging „Kerkge zang". 7.15 Kent gij Uw Bijbel? 7.30 Nieuws. KRO 7.45 Piano. 7.50 lp 't Boeckhuys. 8.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 8.12 Uit en thuis, Hit-Parade orkest. 10.37 Actualiteiten. HILV. II (415 M.) VARA 8.18 Conservatoriumorkest. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Gram. 9.12 Sport. 9.15 Men vraagt"en wij draaien. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Meester Trio. 10.30 Briefge heim. 10.50 De jonge Flierefluiters II.15 Triangel zang, muziek en voordracht. AVRO 12.00 Melodie en rhythme. 12.30 Mens erger je niet, R. Feenstra. 12.40 Anny Bo- narius. 1.15 Gram. 1.50 Even af rekenen heren. 2.00 Allerlei. 2.05 spoedig herstel van de burge- Boekbespreking. 2.30 Klarinet en meester, sloot daarop de voor-1 piano. 2.50 Singers-Visit to Hol- zitter de vergadering. 'land. 3.35 Philh. Orkest. 4.30 Aan het Voorl. Versl. van de Eerste Kamer inzake de begro ting van Verkeer en Waterstaat is het volgende ontleend: Vele leden hadden overwegende bedenkingen tegen het opnieuw invoeren van veergelden op de ve ren van de Wester-Schelde. Alles dient te worden vermeden, aldus deze leden, wat de mogelijkheid in zich houdt van versterking van te treden als begunstiger van het j het isolement, waarin Zeeuwsch- centrale archief. Vlaanderen door zijn ligging in VROUWENPOLDER. Bespreking ontwerp uitbreidingsplan. De raad kwam Woensdagmiddag bijeen. In zijn openingswoord me moreerde de voorzitter de werk zaamheden en besluiten genomen in het afgelopen jaar. Bovendien sprak hij woorden van deelneming aan het adres van de heer Geerse, i.v.m. het overlijden van diens vrouw. Op een verzoek van het bestuur der opleiding aan de Rijkskweek school te Middelburg werd be sloten f 15.per leerling afkom stig uit de gemeente, die de cur sus volgt, bij te dragen. Besloten werd aan de vérbete ring van de woning van het water leidingbedrijf te Middelburg, be woond door L. Schoe, medewer king te verlenen. Op een verzoek van de Bijz. Lagere School te Vrouwenpolder om geld beschikbaar te stellen voor vervanging van leermiddelen werd gunstig beschikt. Vervolgens bracht de voorzitter de aankoop van het slachthuis te Gapinge in bespreking. Gezien de De wijkverpleegster heeft een verhoging ontvangen van f 0.40 per dag. Uit het jaarverslag van de secr. bleek, dat zij in 1948 2391 bezoeken had afgelegd. De rekening voor de T.B.C. sloot met f 1375,56; voor het Groene Kruis f 3700.55. Het batig saldo in totaal is f 1621.25. Als financiële commissie wer den benoemd de heren P. de Raat, Joh. van Dijke en J. M. Vermeulen. Naar de medische adviseur, Dr H. Menger, mededeelde werden voor de zuigelingenzorg 24 zit tingen gehouden met 502 consul- taten. Als bijzonderheid deelde hij mede, dat er door één der zuigelingen een gewichtsrecord is bereikt van 29 pond. De begroting 1949 werd vast gesteld. Voor de T.B.C. in ont vangsten en uitgaven f 1811.67 en het Groene Kruis f 3358.33. Dhr J. P. van Dijk werd bij acclamatie als bestuurslid her kozen. Dhr L. Quist Azn. vroeg nade re inlichtingen betreffende de r_..=rschoolartsenlienst. Medegedeeld hoge kosten, werd besloten nietjwerd dat h-:t vervoer der kin tot aankoop over te gaan. In de, deren uitslu.tend voor rekening meer kunnen. Maar dat wilde hij niet weten. Pier vond, dat hij hoog genoeg was geweest. Hij liet zich lang zaam uit schommelen. De schommel stond stil. Pier stapte af. Triomphantelijk zei hij tegen de meneer: Ik was 'tnog nie ver leerd hé?" hulp van vervalste documenten werden verkocht. Deze verkopen zouden ongeveer 28.000 pond ster ling hebben opgeleverd. plaats hiervan zal de gemeente het vervoer van noodslachtingen van Gapinge naar het slachthuis te Vrouwenpolder bekostigen. I.v.m. de vervanging van het bovengronds lichtnet door een del ouders komt. Dit onderzoek is echter ni t verplichtend, wel voor het or herwijzend personeel. De ouders die van dit onderzoek niets wille.i. weten tonen echter weinig verantwoordelijkheids- ondergronds net in de afd. Vrou-1 besef, wenpolder werd besloten de P.Z. I Verder deelde het bestuur me- E.M. opdracht te geven voor de.de, dat nieuwe ledikanten wor- levering van 10 lantaarnpalen zorg, den aangekocht, en dat een nieu- te dragen, alsmede tot het opne- we tent is aangekomen. Er zijn men van een straatverliehtings- vier tenten in gebruik. Getracht ader in de kabel. Voor het aankopen van bouw terrein alsmede het bouwrijp ma ken van dit terrein werd besloten een geldlening aan Je gaan. Tot slót werd 't ontwerp-uitbrei- dingsplan in de brede besproken. Met de opmerkifigen gemaakt door de Prov. Commissie ter be oordeling van uitbreidingsplannen zal rekening worden gehouden. zal worden van vier andere, die niet meer bruikbaar zijn, twee deugdelijke tenten te maken. DOODSTRAF VOOR LID COLONNE HENNEICKE. Verraadde een meisje, dat hij eerst het hof maakte. Het Bijzonder Gerechtshof te l Amsterdam veroordeelde gister- rige Sera de Croon uit Amsterdam r. Jaarvergadering te, A. J. Polder. Woensdag vergaderde 't Groe ne Kruis, afd. St. Philipsland te A. J. Polder, onder voorzitter schap van dhr L. J. van Nieu- kenhuijze. Het bestuur ontving machti ging voor de stichting van een wijkgebouw annex woning wijk verpleegster, in een nader aan geduid pand. tot de doodstraf. De verdachte is werkzaam ge weest bij de zentralstelle für Jii- dische Auswanderung en de A.K. D. en heeft actief deelgenomen aan het arresteren van Joodse landgenoten. De advocaat-fiscaal, mr M. H. Gelinck, noemde het verraden van een meisje, dat hij eerst het hof had gemaakt, „de parel op de kroon van verdachte's ploertig heden". Sportrevue. VARA 5.00 Meisjes koor „De Krekels" 5.20 Rhapsodie de concert. 5.30 Voor kinderen van acht tot tachtig. 6.00 Nieuws. 6.15 In gesprek met de lezer. VPRO 6.30 Studiodienst, geleid door ds W. Mackenzie Remonstr. pred. IKOR 7.00 Voor luisterclubs een kinderdienst. 7.30 Bijbelvertelling. AVRO 8.15 Orchestre Miniature. 8.45 Hersengymnastiek. 9.15 Pier re Palla. 9.55 Hoorspel. 10.30 Piano. Maandag 7 -Maart. Beide zenders 7, 8 en 1 U. Nieuws. HILV. I (301 M.) NCRV 7.45 Een woord voor de Dag. 8.15 Te Deum Laudamus. 9.00 Gram. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 Muziek bij het werk. 10.05 Symphonic or kest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamermuziek. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Sleepy Lagoon. 11.45 Recital voor viool en piano. 12.15 Musette orkest. 12.33 Toonkunstkamerkoor. 1.15 Mandolinata. 1.45 Reginald Foort orgelbesp. 2.00 Schoolradio. 2.35 B.B.C. Theaterorkest. 3.10 Even onder ons. 3.30 Trio's uit alle lan den 4.00 Bijbellezing. 4,45 Marion Anderson zingt enige liedjes. 5.00 Kleuter klokje klingelt. 5.15 Sans Souci. 5.45 Reg. Uitz. HILV. II (415 M.) VARA 8.18 Operetteklanken. 8.55 Gram. 9.35 Kamermuziek. VPRO 10.00 Mor genwijding. VARA 10.20 N.B.C.- orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De regenboog. 11.20 Jonge Ned. Kunstenaars. 11.40 Een spionnage- verhaal. 12.00 Accordeola. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Enrico en zijn Zuid-Amerikaans orkest. 1.20 The Ramblers. 2.00 Schilde rijen tentoonstelling. 2.35 Causerie door IJ. Groot. 3.25 Koor en orkest. 4.35 Orgelspel Johan Jong. 5.00 De school is uit. 5.30 Selecties. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 7.14 u., onder 18.30 u. Maan op 9.40 u., onder 2.12 u. Hoogwater Maandag 8 Maart: Vlissingen: 6.16 u. 1.53 m., 18.41 u. 1.44 m'. Terneuzen: 6.40 u. 1.74 m„ 19.09 u. 1.66 m. Wemeldinge: 7.49 u. 1.40 m., 20.13 u. 1.38 m. Burgerlijke Stand. zekere mate verkeert. Het gaat lüer niet enkel om een locaal, maar om een algemeen rijksbe lang. 't Verkeer tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en overig Nederland mag geen moeilijkheden in de weg worden gelegd; er dient een kos teloze verbinding te zjjn. 's Ministers argumenten, in de Tweede Kamer ter zake aange voerd, achtten de hier aan het woord zijnde leden onvoldoende. Zij wezen er op, dat onder arti kel 264 van het onderwerpelijke begrotingshoofdstuk voor on derhoud, verbetering en bedie ning van alle veren en schip bruggen in Zeeland een bedrag van f 1.050.000 is uitgetrokken. In verband hiermede zagen zij gaarne cijfers tegemoet over de verwachte toeneming van het exploitatietekort; naar hun voorkwam kan hier van „m'.I- lioenen" moeilijk sprake zijn. Zij zouden de cijfers gaarne zien verschaft, gesplitst naar de drie veren die in sociale en econo mische betekenis belangrijk uit eenlopen en naar de maan den van het jaar. Wat het ongewenste gebruik van de veerdiensten betreft, isl het sterkste voorbeeld, daarvan' door de Minister genoemd, het meenemen van auto's voor win kel- of bioscoopbezoek in Vlis- smgen door personen, wonende in Zeeuwsch Vlaanderen, en net op en neer varen van volwasse nen en kinderen, in het bijzon der des Zondags. NAUW CONTACT GEWENST. De Minister vergete niet, zo werd opgemerkt, dat West-1 Zeeuwsch-Vlaanderen door de j oorlog zwaar heeft geleden enj wellicht geen bioscoop bezit, voorts, dat tussen het veer en de i steden op Walcheren een flinke afstand ligt en in het bijzonder, I dat het sociaal en nationaal goede politiek is, Zeeuwsch-1 Vlaanderen en de overige delen van Zeeland zo nauw en veel vuldig mogelijk met elkaar in' contact te brengen, hetgeen ooit economisch gewenste gevolgen zal hebben. Bovendien werd in dit ver- j band verwezen naar het krach-1 tige betoog van de Vereniging van Burgemeesters in- Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, dat deze) 5 Februari 1949 aan de Minister deed toekomen en waarvan aan de leden der Kamer afschrift ter kennisneming werd aangeboedn. De tot dusver aan' het woord zijnde le-j den waren van oor deel, dat de Ministe*" goed zou doen tot hetj wederinvoeren van veergelden op de Westerschelde niet over te gaan. Sommige leden, die dit standpunt in het algemeen kon den onderschrijven, merkten op. tegen een matig tarief voor. autovervoer ter bestrijding van j het door de Minister gesigna leerde ongewenste gebruik, dat eigenlijk als een misbruik is te j beschouwen, geen bezwaar te hebben. Huns inziens zal echter het misbruik van de veren door; voetgangers wel niet zulk een omvang aannemen, dat het in voeren van een veergeld als on-j vermijdelijk moet worden be schouwd. VLISSINGEN. Bevallen: G. KoperHekelaar, z.; M. van der EndtStam, z.E. ButzMaas, d.; J. P. H. Dunnesde Willigen, d R. FeniukRibun, d.; C. J. B. M. KlopWouters, d.; P. Lol- kema—de Bree, z.; E. R. Verha gen—Vijgeboom, d.; J. de Klerk Vader, d.; M. Vrijénhoekvan Noorden, z. Ondertrouwd: C. van den Berge, 31 j. en D. T. van Uk, 31 j.; J. Jansen, 28 j. en M, M. den Outer, 23 j.; A. Jansen, 29 j. en A_. Blanken, 30 j.; D. D. Tasma, 25 j. en P. van Popering, 26 j.; A. Deurloo, 49 j. en M. D. de Vries, 49 j.; J. A. Versteijlen, 27 j. en S. Scheepers, 23 j.; J. C. van Sprang, 57 j. en E. Le Roy, 54 j. Gehuwd: C. J. van Aken, 30 j. en G. J. M. van Broekhuizen, 25 j.; B. Baranczyk, 36 j. en L. J. van de Dood, 22 j.; C. Romijn, 25 j. en P. Kwant, 23 j.; A. P. Ja cobs, 25 j. en A. de Feijter, 29 j.; J. Riemens, 20 j. en M. Dinge- manse, 18 j.; A. Lute, 40 j. en G. B. Akkerman, 35 j.; F. J. Aers- sens, 30 j. en A. M. Priem, 25 j. Overleden: J. E. Oudolf, 68 j., echtg. v. J. J. Dekker; T. Baan, 94 j., wed. van C. van Dongen; F. Steenaard, 70 j., echtg. van G. de Meulmeester; R. van Biene, 73 j., echtg. van J. W. F. H. de Ruijter. N- EN ST. JOOSLAND. Ge huwd: A. Overweel, 23 j. en A. Baas, 24 j. Overleden: C. Baas, 71 j. ST. LAURENS. Geboren: Jo hanna, d. v. J. Walraven en J. Marijs. Ondertrouwd: C. Wisse, 27 j. en M. Davidse, 23 j.; A. Hoog- strate, 26 j. en A. Walraven. 22 j.; J. Walraven, 27 j. en M. C. Huijsman, 25 j. Getrouwd: P. Willemse, 23 j. en A. E. Hermans, 18 j. Overleden: W. Wattel, 65 j., echtg. van J. Baaijens; I. Schel- tens, 3 mnd. VROUWENPOLDER. Ge huwd: G. van den Bosse, 21 j. en M.' C. Moens, 19 j. Overleden: C. de Kam, 79 j., echtg. van P. de Vos; H. Polder man, 65 j., echtg. van J. de Voogd; C. Mesu, 48 j., echtg. van J. Geerse. AXEL. Geboren: Leen, z. v. M. J. Brandes en H. A. van Al ten; Evert W., z. v. A. W. van der Burg en M. J. Gulden; Fre- derik M., z. v. F. den Doelder en S. Geensen; Willy, d. v. W. M. Verhelst en E. Jansen van Ro- sendaal; Cornelia C., d. v. F. de Hegt en J. C. M. Bakker; Andre T., z. v. J. J. Provo en M. M. Verstraeten; Johannes M„ z. v. S. de Feijter en M. G. de Feijter Ondertrouwd: J. de Bruijne, 2i j. te Terneuzen en J. E. Dek ker, 21 j.; P. Dieleman, 25 j. en J. C. de Bruijne, 24 j.; J. Huis- soon, 27 j. te Henkenszand e.i C. S. Koekkoek, 24 j. Gehuwd: R. F. Notté, 25 j. te Westdorpe en L. G. Dhanis, 22 j.;A. van Asperen, 25 j. en Boeije. 23 j.; P. F. Riekwel, 26 j. en E. Wolfert, 28 j.; J. C. Ma- reels, 20 j. te Sas van Gent en C. E. Dieleman, 18 j.; M. Mieras, 63 j. en M. van Kerckhove, 38 j J. Visser, 69 j. en P. Kanger, 47 j. Overleden: J. D. Freekon- horst, 54 j., echtg. van M. J. van de Velde; C. Hamelink, 75 j., wed. van A. M. Witte; F. Herir- bout, 75 j., wednr. van M. da Bruijne; P. J. Schelleman, 69 echtg. van S. J. Begijn; M. de Visser, 10 j.; A. M. Hoebé, 2 v., z..v. H. Hoebé en C. Plomp; L. Vezperkmoes, 79 j., echtg. van W. ije Groote; J. F Vasseur 3",2 j. nd., d. v. J. J. Vasseur en M. K. Swets; M; J. de Bock, 65 j., wed. van E. 'L. van der Linden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4