IroviiuitSN?» KORT Schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland raakt „ingeburgerd". KERltalÉË Lichamelijke toestand der onderzochte kinderen is veel verbeterd. jaarverslag over 1948 verschenen. Medezeggenschap in de onderneming. Uifflitig. te KoMqe.ne. Gx^eJthe tyeA(Mxj,etLbe&id B/J Garage LOUISSE Opheffing kleine gemeenten. Korte Berichten. /7N Zaterdag 5 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het blijkt, dat de schoolartsen- dienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland zo langzamer hand „ingeburgerd" raakt. Werd er in den beginne, vlak na de bevrijding dus, nogal wat cri- tiek geleverd, thans is dat an ders gevallen, aldus het jaar verslag over 1948 van genoemde dienst. Volgens dr Fransen van de Putte, die West-Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Middelburg en Nieuwland behandelde, is de lichamelijke toestand van de onderzochte kinderen goed te noemen. Wat wel opviel, was, dat er nog een groot aantal kinderen met slechte ogen is. De school arts acht het hier wel gewenst de scholen op kortere termijn te bezoeken voor apart oog onderzoek. Zells zou een der leerkrachten kunnen worden gevraagd met de letterkaart van Snellen na te gaan of er „zwak ke broeders" aanvyezig zijn. Het gebit van de kinderen is nog steeds onvoldoende. De hoop wordt uitgesproken, dat de nu in Middelburg opgerichte school tandartsendienst zich snel zal uitbreiden. De inentingstoestand tegen diphtherie blijkt over het alge meen bevredigend te zijn. Voor al voor de kleinste kinderen schijnt ook de pokkeninenting weer meer belangstelling te ge nieten. Begin 1948 werd nog gebruikt om het onderzoek naar de schoolgebouwen te completeren. Een werkzaamheid, die hoewel niet helemaal wetenschappelijk, toch wel degelijk zijn nut heeft afgeworpen, daar er door is ge bleken, dat sommige toestanden 4ie beslist ongewenst waren, bij roldoende onder het oog bren gen van de verantwoordelijke instanties, op betrekkelijk kor te termijn verbeterd zijn. Er wordt wel geprobeerd de school gebouwen zoveel mogelijk in een goede toestand te brengen. Gevallen van actieve tubercu lose bleken helaas nog aan wezig. Enkele scholen zullen nog in Jan. 1949 gedaan worden. De medewerking voor dit on derzoek is groot. Betreurd wordt, dat er een einde is gemaakt aan de aan gename samenwerking met de uitzendende instanties, daar de Gemeentegeneesheer van Mid delburg de controle hiervoor heeft overgenomen. In 1948 werden uitgezonden 14 kinderen door het Centraal Genootschap naar Russenduinen en 11 kinderen door Kinabu. Voorts werden nog 35 kinde ren getest voor het Buiten gewoon Lager Onderwijs, waar van 18 geplaatst op de school te Middelburg. Gezegd kan worden dat wat betreft kleding, schoeisel en al gemeen hygiënische toestand, weer het vooroorlogs peil is bereikt. Dit betekent geenszins, dat een soort ideaal zou zijn bereikt WALCHEREN EN VLISSINGEN. De schoolarts mej. J. C. P. Tazelaar, behandelde het overig deel van Walcheren en Vlis- singen. In het district van de school artsendienst Walcheren, in to taal 58 scholen, met een leer lingenaantal van 7194, zijn 3444 leerlingen onderzocht. De algemene toestand der kinderen is het laatste jaar veel verbeterd. Veel kinderen hebben een slechte houding. De verzorging en controle van het gebit is onvoldoende Een districtsschooltandartsverzorging zou noodzakelijk zijn. Verschillende kinderen zijn getest voor B.L.O. en geplaatst. Nog steeds zijn er ouders die het grote nut van deze school niet inzien en hun kinderen maar jaren lang op de lagere school houden. Hoewel er hard is gewerkt om de toestand der scholen te verbeteren, laat het onderhoud nog veel te wensen over door gebrek aan personeel. Op T.B.C. zijn 3529 kinderen onderzocht. Bij deze kinderen vond men 217 positieve reacties (6.2 Hierbij zijn geen ac tieve gevallen gevonden. In Vlissingen zijn alle scho len gedaan, behalve de U.L.O.- scholen. In totaal zijn onder zocht 2575 leerlingen. De voedingstoestand is veel verbeterd. Toch zijn er nog veel kinderen, die er slecht uit zien. Laat naar bed gaan, onpaeda- gogische ouders, sociale toestan den, spelen hierbij een rol. In vacantiekolonies werd ^feeds 'n goed resultaat bereikt. Komen ze weer terug in hun eigen mi lieu, dan vallen ze weer terug op hun oude niveau. Het aantal kinderen met een slechte houding is nog steeds groot. Ook hier laat de verzorging van het gebit nog veel te wen sen over. Slechts 13 der kin deren had een gaaf gebit. Ge lukkig heeft Vlissingen een schooltandartsendienst gekre gen. Men heeft dit jaar de le i klassen behandeld. Betreurd i wordt dat niet alle schoolkinde- ren hiervan mee kunnen profi teren. Het hoofdonrein is sterk ge reduceerd door het gebruik van D.D.T. In totaal zijn in district Wal cheren 24 kinderen getest, waarvan 7 werden geplaatst op de B.L.O.-school. In "totaal werden 140 kinderen uitgezonden. Dat was mogelijk, omdat ze steeds geplaatst konden worden. De resultaten waren zeer wis selend. Nog steeds wordt er veel ge bruik gemaakt van de school- melk. Nu de melk vrij is, is dit getal sterk gedaald bij vorig jaar. Aan de schoolgebouwen wordt hard gewerkt. Volgend jaar heeft iedere school zijn eigen ge bouw. In totaal zijn er 2733 leerlin gen op T.B.C. onderzocht. C.N.V. besprak wetsontwerp ondernemingsraden. Het C.N.V. besprak deze week in een eendaagse studieconferen tie het wetsontwerp onderne mingsraden. Referent hierover was de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van de Nederlandse i Vereniging van Christelijke Kan- 1 toor- en Handelsbedienden. Het I gaat om „medezeggenschap in de onderneming", zette hij uiteen. Van de ondernemer moet wor den gevraagd, dat hij de arbei der erkent als een volwaardig medewerker en bedrijfsgenoot en hem daarom de sociale en eco nomische medezeggenschap ver leent, die overeenkomt met de verantwoordelijkheid, welke ieder lid van de ondernemings gemeenschap heeft. Uitvoerig ging spreker de ge schiedenis van de ondernemings raden en van dit wetsontwerp na. Spreker betreurde, dat de re geling van de ondernemingsra den gelicht is uit de wettelijke regeling van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en drong aan op de noodzakelijkheid van sociale en economische scholing der leden. Een geit als die van de heer C. Kleijn in Kortgene heeft niet iedereen. Zij is één jaar oud en zag dezer dagen kans moeder te worden van vijf jonge geitjes. Een prestatie waar (terecht) vele collega- geiten jaloers op kunnen zijn. Wetenschappelijke en artistie ke kringen in Stuttgart hebben in een brief aan het Centrale Duitse bestuur voor volksopvoe ding in de Sowj et-zone geprotes teerd tegen de Sowjetisering van de Goethevereniging. Het is pijn lijk te moeten beleven aldus het schrijven dat in het Goe- thejaar de wereldburger en in dividualist Goethe tot een poli tiek onderdaan van de Sowjet- zone wordt gemaakt. In de Sowjet-zone kan daar tegen niet geprotesteerd worden, wegens het gevaar van deporta tie, zo besluit de brief. (Ingez. mededeling, advert.) AUTORIJSCHOOL GOES - MIDDELBURG Telefoon 2175, Telefoon 2147 Ter beveiliging van de autonomie. Uit de M. v. A. aan de Eerste Kamer omtrent de begroting van Binnenl. Zaken: Voor de beantwoording van de vraag, welke taken in de ge meenten beneden de duizend in woners niet tot hun recht ko men, dient men zich rekenschap te geven van de huidige omvang der gemeentelijke bemoeiingen, bepaaldelijk op sociaal-econo misch en cultureel gebied. Daar bij zal men tot de slotsom komen, dat aan de bestuurskracht der gemeenten zo zware eisen wor den gesteld, dat de dwergge meenten veelal niet in staat zijn haar inwoners redelijke voorzie ningen te bieden. Men denke mede aan de moeilijkheden, die deze gemeen ten hebben om ervaren en des kundig personeel aan te trekken. Men hoede er zich voor in de mogelijkheid van samenwerking, noeveel nut deze ook in bepaal de gevallen kan opleveren, een panacee te zien, waarmede het gebrek aan bestuurskracht over de gehele linie kan worden op gevangen. Wie de* autonomie lief heeft, dient er zich van bewust te zijn, dat het voortbestaan van veie dwerggemeenten een wapen in de hand kan zjjn van hen, die zich tegen decentralisatie verzetten. Consument zij tevreden me. varkensvlees en spek. Er is weinig rundvlees. De Algemene Nederlandse Sla gershond en de Nederlandse Ka tholieke Slagershond berichten ons, dat de tegenwoordige toe wijzing van vlees aan de slagers voor een overgroot gedeelte uit varkensvlees met een overwe gend percentage spek bestaat en voor een gering gedeelte uit rund- of kalfsvlees. De slagers zijn volkomen af hankelijk bij hun toewijzing en hebben daarop generlei invloed. De consument wordt dringend verzocht af te nemen wat voor handen is en niet het onmoge lijke van de slager te verlangen. Te Parjjs zal van vier tot zeven Mei a.s. het vierde internationale luchtverkeerscongres worden ge houden. 47 landen zijn uitgenodigd het congres by te wonen. De Sowjetrussische geheime po litie te Halle, heeft 32 leden van de door de communisten beheerste socialistische eenheidspartij gear resteerd, onder beschuldiging, dat zü deel uitmaakten van de com munistische oppositie, aldus heeft Karl Heinz Scholz, leider van de Beriynse „Vrije communistische party' verklaard. Uit Athene wordt gemeld, dat een militair gerechtshof aldaar v«f van de 12 studenten, die ervan werden beschuldigd, in opdracht van de communisten sabotage daden te hebben bedreven tot de doodstraf heeft veroordeeld. In Oostenrijk is, tengevolge van de storm een persoon gedood, ter- wyi vier anderen ernstig werden gewond. Aan gebouwen te Wenen, Salzburg en Linz werd schade aangericht. De brandweer had druk werk met te verhinderen, dat door bombardementen beschadigde gebouwen instortten. Een tien m. hoge aan de kant van de weg staande muur. moest worden om gehaald, daar hij dreigde in te storten. Uit Londen wordt medegedeeld, dat dokters en verpleegsters uit 14 Europese staten en uit landen in het Midden-Oosten, in de loop van deze week te Londen zullen bü'eenkomen. Gedurende drie maanden zullen zij kinderziekten bestuderen. Nederland is vertegenwoordigd. Een gerechtshof te Parijs heeft ex-koning Peter van Joego-Slavie tot wettig eigenaar verklaard van aandelen ter waarde van ongeveer I 25.000 pond sterling, die zijn vader Koning Alexander, voor zgn ver moording te Marseilles, op 9 Oct. 11934, bij een Franse bank had ge deponeerd. Daar het hof de Ser vische en niet de Franse wetge ving van kracht verklaarde bij het bepalen van de bestemming der aandelen, zullen de beide broeders van ex-koning Peter geen aan spraken op de erfenis kunnen doen gelden. De Zuid-Afrikaanse minister van vervoer heeft medegedeeld, voornemens te zijn een wetsont werp in te dienen, waarby het ope nen van luchtverkeersdiensten af- hankeiyk zal worden gesteld van het verlenen van een vergunning door de regering. Van Januari tot November 1948 hebben zich 32907 blanke en 1025 niet-blanke personen in de Unie van Zuid-Afrika gevestigd. Soldaten danuen N.I.W.I.N. „Zeeland". Lt.-Kolonel F. C. Werdmölder, die de troepen aan boord van de „Kota Inten" commandeert, schreef de volgende brief aan de Niwin: „Bij aankomst in Port Said wil ik U namens de troep dankbe- tuigen voor de mij meegegeven, geschonken door Niwin „Zee land", zes muziekinstrumenten. Ik heb deze onder de verschil lende detachementen verdeeld om uit te reiken aan de man schappen-musici. Dit heeft ten gevolge gehad, dat zich spontaan een bandje heeft gevormd, aan gevuld met .instrumenten bij de mannen aanwezig, dat reeds op 18 Februari, de verjaardag van H. K. H. Prinses Marijke, zich kon doen horen en de op die dag gehouden feestelijkheid opluis terde, waardoor de feestvreugde niet weinig verhoogd werd. Uw geschenk is dan ook een vol ledig succes". Dijkwerkersvereniging van Westkapelle ontbonden. Woensdagavond hield de dijk werkersvereniging haar jaarverga dering in het café van de gez. Ka- land o.l.v. de heer E. Westerbeke. De kas van de penningmeester werd na controle in orde bevonden. In 't kort memoreerde de voor zitter, dat hij 20 jaar de functie als voorzitter vervuld en door om standigheden zich genoodzaakt zag af te treden. Men besloot gezien de tegen woordige omstandigheden, de ver eniging te ontbinden. Het batig saldo der kas werd afgedragen aan de afdeling T.B.C. De heer C. Sabber dankte, na mens alle dijkwerkers, het bestuur voor het vele werk. 2 April wordt Chr. U.L.O. school te Wissenkerke geopend. Naar wij vernemen, zal de Chris- teiyke U.L.O.-School, welke te Wissenkerke is opgericht, op Za terdag 2 April officieel geopend worden. Dit zal geschieden met een samenkomst in de Ned. Herv. Kerk. ARTSENDIENST. Zondag 6 Maart wordt de art- sendienst in Goes waargenomen door arts Doeleman, Oostsingel 118, Telef. 2391; in Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp door dr Gelderblom (Nieuwdorp), Tel. K 1196327; in 's-Heer Arends- kerke, Heinkenszand, Wolfaarts- dijk: dr Vos (Wolfaartsdijk), Tel. K 1198231; dokter Risseeuw, arts te Kapelle-Biezelinge, Telef. K 1102290; door dr Bok, arts te Wolfaartsdyk; in Middelburg door arts Feikema, Dam 16, Tel. 2993; in Vlissingen door dr de Greef; in Veere, Serooskerke en Oostkapelle: door dr v. d. Sluys (Veere), Tel. K 1181—271; in Koudekerke, Zoutelande en West kapelle door arts Huygens (West kapelle), Tel. K 1188316; in Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vossemeer en St. Philipsland door arts R. C. Renes te Oud-Vosse- meer en H. Menger te St. Philips land. APOTHEKEN. In de week van 5 Maart tot en met 12 Maart zijn de volgende apotheken voor avond- en nacht recepten geopend: Goes: Numans. Middelburg: Van Pienbroek. Vlissingen: Engering. MIDDELBURG. „Capriolen". Voor het personeel van de Vi- trite Works en de P.T.T., heeft Donderdagavond de personeels vereniging van de P.E.Z.E.M. een heropvoering gegeven van de re vue „Capriolen". Het werd even als de vorige opvoeringen, weer een genoegelyke avond. Verkeersobstakel verdwijnt. Dezer dagen heeft men een be gin gemaakt met het slopen van enkele oude woningen bjj 't kruis punt Koudekerkseweg, i-ageweg en Poelendaleweg. Deze woningen vormden reeds lang een belemme ring voor hét verkeer van Middel burg naar Koudekerke. Het ligt nu in de bedoeling de weg recht te trekken, zadat de bocht groten deels zal komen te vervallen. Dit is het begin van een geheel nieuw verkeerssituatie op die plaats. Gemeenteraad. Maandagmiddag 14 Maart a.s. zal de gemeenteraad bijeenkomen, waarbij o.m. de gemeentebegroting van 1949 aan de orde zal komen. GOES. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. De vergadering van de Ned. Maatschappy voor Tuinbouw- en Plantkunde, die Donderdag onder voorzitterschap van de heer G. Goudzwaard in „De Landbouw" plaats vond was in de eerste plaats gewyd aan de keuring van de bol gewas-bloemen wedstrijd. Er wa ren 20 serie's bollen uitgegeven, die in de kamer gekweekt moesten worden, doch 14 serie's werden ter beoordeling aan de jury getoond. Het hoogste aantal punten, dat behaald kon worden, was 60. De heer J. Kosten te Kapelle, kreeg de eerste prijs met 45 pun ten; de heer T. Mulder te Goes de tweede met 42 p. en de heer J. de Glopper, ook te Goes, werd derde met 41 p. De heer T. Muider hield een causerie over het Sierteeltcentrum Boskoop. Achtereenvolgens be sprak hij de geschiedenis van deze teelt, de verschillende teelten, de handel, vooral de export, en de verzending van de te exporteren producten in containers. Na een interessante bespreking op deze causerie, besloot de vergadering om a.s. zomer en najaar weer een dahlia- en een chrysantenwedstrijd te organiseren. Voorts werd ook besloten, om dit voorjaar een ex cursie naar de bloembollenveiden te maken. WOLPHAARTSDIJK. Propagandavergadering N.C.L.B. Woensdagavond werd een pro- pagandavergadering van de Ned. Chr. Landarbeidersbond gehouden, onder voorzitterschap van de heer J. van Gilst. Het bondsbe- stuurslid de heer van der Linde hield een rede over het onder werp, „Chr. Landarbeiders ver enigt u in uw positie in land en tuinbouw". Vele gestelde vra gen werden op vlotte wijze door spreker beantwoord. De verga dering was slecht bezocht. Ouderavond O.L. School. Woensdag was er een ouder avond in de openbare lagere school, die druk bezocht was. De opening geschiede door de heer Kik, waarna door leerlingen enkele schetsjes opgevoerd wer den. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Verder hield dokter A. J. Vos een le zing welke met aandacht gevolgd werd. KRABBENDIJKE. Buurtvereniging „De Baan en Stationsweg". By de heer Vrieze vergaderde de Buurtvereniging „De Baan en Stationsweg". Er waren weinig leden gekomen. Hun werd mede gedeeld, dat de kas sloot met een batig saldo van f 132.79. Besloten werd de straten ter gelegenheid van de a.s. feestelykheden te ver sieren en daarvoor ook te gebrui ken de 1300 vlaggetjes, welke aan gekocht zyn met verschillende an dere materialen. „De Zuidweg" belegde een feestavond. Het was een gezellige feest avond, welke Donderdagavond ge organiseerd was door de buurtver eniging „De Zuidweg". Er werd de aanwezigen een uitgebreid pro gramma aangeboden, waarin, om slechts een idee te geven, decla matie, spraakwaterval en zang een plaats hadden gekregen. Werd de avond geopend door de voorzitter, de heer Boucherie, het slotwoord werd gesproken door burgemeester Vader. RILLAND. Datum gemeenteraadsverkiezing. De stemming voor leden van de gemeenteraad is bepaald op Woensdag 22 Juni a.s. Het aantal kiezers bedraagt in deze gemeente 1337. KRUININ GEN. Jaarvergadering M.V. en J.V. Vrijdagavond werd een geza menlijke jaarvergadering gehou den in Hotel Korenbeurs door de Geref. M V. „Dient de Heere" en de J. V. „Obadja", onder lei ding van ds Koolstra. Na de jaarverslagen der vereniging hield de heer B. Cok een inlei ding over: „Onze levenshouding in deze tijd". Na de pauze volg de de samenspraak „Zonsop gang". Een zangkoortje en twee mooie tableaux vormden n^t het nummer „Wie wil het woord?" het laatste deel van de mooie avond. HANSWEERT. Omhooggevaren. Het Belgisch motorschip „Lily" (schipper J. van Kerckhoven) ge laden met consumptie-aardappelen onderweg van Ellewoutsdyk naar Antwerpen, ter overslag in een zeeboot naar Zuid-Amerika voer vorige nacht circa 5 uur by het uitvaren van de haven van Elle- woutsdijk in de Wester-Schelde omhoog. Aanvaring. Tijdens een sneeuwvlaag is op de Wester-Schelde naby Bath het Belgisch motorschip „Dory" in aanvaring gekomen met het Nederlandse motorschip „Sam- bria". De „Dory" bekwam schade aan het achterschip doch kon de reis naar Duitsland voortzetten. De „Sambria" heeft enige uren omhooggezeten, doch is daarna op eigen kracht vlot gekomen en heeft de reis naar Rotterdam voortgezet. NIEUWDORP. Uitvoering muziekvereniging Dinsdag gaf de muziekvereni ging O.N.D.A. haar jaarlijkse uit voering o.l.v. de heer W. van Boven. Na de opening volgden de verslagen van secretaris en pen ningmeester en bibliothecaris. Na een stukje muziek was er een voordracht van het jongste lid Het verdere van de avond werd gevuld met de stukken ,De nieuwe huisknecht" en „Achter de wolken schijnt toch de zon". De aceordeonmuziek van de heer Bos, werd, evenals het spel, zeer gewaardeerd. Ned. Chr. Landarbeiders vierden 80-jarig bestaan. De afdeling Nieuwdorp van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond herdacht deze week onder leiding van de heer Jac. Traas zijn 30-jarig bestaan. Een der leden die als bestuurslid mede jubileerde was de heer G. op 't Hof, die van de oprichting Lot heden het penningmeesterschap bekleed. Dit, aldus de heer Traas, is waarschynlijk een uni cum in het C.N.V. In totaal zijn nog 15 leden vanaf de oprich ting lid. De secretaris, de heer Abra- hamse, liet de aanwezigen in zijn uitgebreid overzicht van die dertig jaar zien, dat ook deze afdeling de moeilijkheden niet zijn gespaard. Maar toch, aldus de secretaris, is de afdeling velen tot zegen geweest in de afgelopen jaren. Ook wat be treft het afsluiten van arbeids contracten heeft de afdeling goed werk kunnen verrichten. Het T.B.C.-fonds, dat aan de afdeling verbonden is, kon ve len bijstaan. Na het zingen van het Bonds lied van de N.C.L.B. en enkele voordrachten, volgde een zang stukje van een koortje o.l.v. de heer Goedegebuure. Hierna sprak de heer Hom mes de afdeling toe namens het gemeentebestuur. Het jongste lid leverde eeu voordracht, waarna de heer Vingerling de jubilerende ver eniging toesprak. Hij wees er op, dat het practische dat door de afdeling bereikt werd, niet het voornaamste is om dank baar voor te zijn. De afdeling is gesticht, omdat de arbeiders als christenen op dit terrein een taak hebben en dit niet alleen 's Zondags maar ook in het da gelijkse leven wilden belijden. De heer Vingerling wees ver der op de na-oorlogse ontevre denheid, welke de duivel in de kaart speelt, doch die op grond van het Christelijk beginsel be streden moet worden. Dat de afdeling in een bijzondere om standigheid verkeert, zag spre ker in het feit, dat er voor de oorlog door de werkgevers en na de oorlog door de werkne mers te Nieuwdorp de contrac ten het minst ontdoken werden. Tenslotte vroeg hij ook het me deleven van de vrouwen met de Bond. Na de pauze volgden nog en kele voordrachten en zangstuk jes en een N.C.L.B.-revue kun stig opgezet en goed vertolkt. Een collecte voor het t.b.c.- fonds D.E.L. bracht f25,42 op. AAGTEKERKE. Jaarvergadering Varkensfonds. Woensdagavond kwam het varkensfonds „Helpt Elkander" in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer P. Boone. Deze memoreerde het af gelopen jaar en sprak de hoop uit, dat 1949 voor de vereniging weer een gunstig jaar mag zijn. Uit de jaarverslagen van secre taris en penningmeester bleek, dat de vereniging 36 leden telt en dat in het afgelopen jaar tweemaal uitkering is gedaan voor gestorven varkens, terwijl 41 varkens waren verzekerd ge weest. Er was een batig saldo. De aftredende bestuursleden, H. Peper en S. de Visser Pz„ wer den m. a. s. herkozen. De con tributie en de vergoeding wer den onveranderd vastgesteld. Be sloten werd alle varkens weer te doen inenten. GRIJPSKERKE. Jaarfeest Herv. Jeugdverenigingen De Herv. Jeugdverenigingen hielden gezameniyk hun jaarfeest in de cantine van het wederop- bouwkamp. Ds Van Winterswijk had de lei ding. Het programma bestond uit een tableau door de M. V.„ In geloof en hope één". Een toneelstuk „De kleine winst", uitgevoerd door M. V. en J.V., een samenspraak door de Jongensclub, getiteld „Twee Styf- koppen", een toneelstuk „De wees" en zang tussen de program ma-onderdelen. Ds van Winterswijk sloot de vergadering met dankgebed. COLIJNSPLAAT. S.G.P. candidaten voor de gemeenteraad. Door de S.G.P. werden de vol gende candidaten gesteld voor de gemeenteraadsverkiezing: 1. W. C. J. Bosschart; 2. P. Zuidijk; 3. M, Verschuure; 4. A. Saaman KAMPERLAND. Jaarvergadering Chr. School. Woensdag kwam de vereniging „Een school met de Bijbel" in jaarvergadering byeen o.l.v. van de heer J. Ch. de Muynck. Uit de uitgebrachte jaarversla gen door de penningmeester en secretaris bleek een toename in het ledental van 74. Hei hoofd der school de heer I. Tange, verzorgde het jaaroverzicht, waarop een aangename bespreking volgde. By de bestuursverkiezing wer den de heren J. Jille, A. L. Leen- dertse en J. Ch. de Muünck her kozen. De ere-voorzitter ds F. van de Ende sloot de vergadering THOLEN. De postdiensten op Biddag. In verband met de biddag op Woensdag 9 Maart zal in Tholen de 2e postbestelling niet uitge voerd worden, terwijl het post kantoor voor de postdienst om 13 uur gesloten zal worden. De openstelling voor telegraaf- en telefoonverkeer is echter nor maal, evenals het afhalen van post van het busrecht. De ove rige correspondentie kan afge haald worden van 17 uur tot 17.30 uur. In de gemeenten St. Maartens dijk, Poortvliet en Oud-Vosse- meer wordt eenzelfde regeling getroffen. De correspondentie kan in die gemeenten afgehaald worden van 18 uur tot 18.30 uur. In de gemeenten Scherpenisse, Stavenisse en St. Annaland is de dienst op die dag normaal, daar de biddag in deze plaatsen door de verschillende kerken niet ge lijktijdig gehouden wordt. Meisje aangereden. Woensdagavond werd 't doch tertje van de fam. P. Engelvaart, toen het plotseling van achter een muur kwam, aangereden door de heer M. Oerlemans. De heer Oerlemans kwam met zijn luxe auto door de Oudelandse- straat en door hard te remmen kon hij voorkomen, dat het kind onder de wagen geraakte. Met enkele ontvellingen werd het meisje huiswaarts gebracht. Eindles cursus Landbouw- huishoudschool. In één der lokalen der Land- bouwhuishoudschool had Woens dag j.l. de eindles van de één jarige landbouwhuishoudetirsus plaats. Na een welkomstwoord van de directrice, mej. C. Bo- gerd, werden de genodigden ver gast op een feestmenu, afgewis seld door enkele leuke voor drachten. Mevr. wed. W. L. Klompe, de voorzitster der schoolcommissie, reikte hierna de verkregen diploma's uit. De consulente der Z.L.M. (mej. Sik- kens) richtte daarna het woord tot de leerlingen en prees de kookkunst alsmede het naai- en handwerk der leerlingen, dat in het naailokaal was ten toongesteld. Eén der leerlingen dankte de leerkrachten voor hun degelijk onderwijs en bood na mens alle leerlingen cadeaux aan. Het diploma kon worden uit gereikt aan de dames Cor en Rie Lanooy, Cor Kodde, Anna Elen- baas, Mina Keur, Dien Goedege buure, Rina Goedegebuure, Rie Hage en Leny Mol, allen St An naland. Éénjarige kookcursus: Mevr. J. v. Egmond-van Loenhout, Tholen; Jo Noom en Marie Noom, Scherpenisse; Marie Hoek, Marie Kauffman en Jo v. Splunter, St. Maartensdijk. Voor de nieuwe cursus hebben zich reeds 17 cursisten aange meld. ZONNEMAIRE. Dag der stemming. B. en W. hebben bepaald, dat de dag der stemming ter verkie zing van de leden van de raad op 8 Juni a.s. zal worden gehou den. Vertoning verzetsfilm. Na eerst door een geluidswa gen aangekondigd te zijn werd Woensdagavond in de zaal van Flohil de Nederlandse Verzets film „Bezet Gebied" vertoond. De vertoning ging uit van de stichting Christelijk Film Insti tuut. Er was veel belangstelling. De kiezerslijst van Zonnemaire bevat de namen van 528 kiezers. Vorig jaar was dit 514. Tydens de jongste storm is de Noordam te Zonnemalre bescha digd. Er zün enkele diepe gaten in geslagen. De kiezerslijst van Borssele be vat de namen van 888 kiezers. Benoemd tot brandmeester van de vrijwillige brandweer te 's-Heer Arendskerke de heer J. J. Carels. Geslaagd voor 2e stuurman grote handelsvaart de heer H. Blanken te Vlissingen, leerling van de „De Ruyterschool". ZELFBESCHULDIGING. Ruim. een jaar geleden werd de heer Koejemans weggewerkt als hoofdredacteur van „De Waarheid" o.a. wegens gebrek aan politieke zelfstandigheid en neiging tot kleinburgerlijk indi vidualisme. Hij mocht deswege niet langer de communistische partij in een leidende functie dienen. De gedwongen rust heeft hem blijkbaar goed gedaan. Hij is al thans, zoals dat bij de Bolsjewis ten gebruikelijk is, met een zelf aanklacht gekomen, die niet mis is. Hij erkent, dat hij zich heeft ingelaten met een oppositionele actie in de S.D.A.P. en dat hij daarmee is doorgegaan toen het ware karakter van deze schijn- oppositie reeds gebleken was. Bovendien had hij de misdaad begaan, burgerlijke denkbeelden te propageren. Volkomen terecht, zo verklaart hij, is hij dan ook als een on waardige weggestuurd. Als de heer K. mocht menen, dat hij door deze zelfbeschuldi ging weer een kans zou krijgen, dan vergist hij zich. Hij heeft n.l. één belangrijk ding vergeten, n.l. dat de maat staf voor de beoordeling van elke politieke groepering is en blijft: de erkenning van de Sow- jet-Unie als de leidster van de strijd om de vooruitgang. Wie dat niet propageert is voor de communistische partij niet bruikbaar. RUSLAND EN STALIN BO VEN ALLES Dit is niets nieuws. Maar h.et kan geen kwaad, dat we er telkens weer aan herin nerd worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee, A. Ba- rendreeht te Klundert. Aangenomen naar Brouwers haven, K. G. Eckenhausen, em.- pred. prot. kerk in Ind., te Den Haag. Bedankt voor Numansdorp, N. Korevaar te Scherpenisse; voor Zetten-Andelst, A. J. Timmer te Polsbroek; voor Vinkeveen en Wijngaarden, W. van Tuyl, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Capelle a. d. IJs- sel en te Sehagen, C. Ch. Grif fioen, cand. te Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Moerkapeile, Chr. v. Dam te Werkendam. Beroepbaar. De classis Deventer der Geref. Kerken heeft naar art. 8 K.O. (singuliere gaven) beroepbaar verklaard de heer J. Stienstra, onderwijzer aan de Geref. School te Nijverdal. Zijn adres is: Zwar- teweg no. 12 te Nijverdal. In de Ned. Herv. Kerk zijn beroepbaar verklaard: H. J. ter Haseborg, Adm. de Ruyterlaan 52a, Groningen, en A. J. Schnei der, legerpred., Noordsingel 17, Rotterdam. Ouderlingen-conferentie. De ouderlingen-conferentie der Geref. Kerken in Zeeland zal op 5 April a.s. te Vlissingen worden gehouden. In de morgenvergadering hoopt de heer J. J. Laernoes te Vlissin gen te refereren over „Kerkvisi tatie". Prof. dr S. U. Zuidema hoopt 's middags te spreken over „He dendaagse Zendingsvragen". Predikbeurten. ZONDAG 6 MAART 1949. Ned. Herv. Kerk. Koudekerke 10 ds van Dijl, 2.30 ds Enker. 't Zandt: 10 ds Sickesz, 7 ds van Dijl. Middel burg: Oostkerk 10 ds v. Woer den, Concertzaal 10 ds Don. Vlissingen; St. Jacobskerk 10 ds Enker van 't Zandt, 5 ds Sickesz. Havendorp 10 dhr van Sabben, Nieuwe kerk 10 ds Smits van Middelburg, Jeugddienst. Engelse kerk, geen kerk. Ver. van Vrijz. Herv. Engelse kerk, Paul Kru- gerstraat, geen dienst. Geref. Kerken. Vlissingen: 9.30 en 5 ds Hin- driks. Baarland; 9.30 en 2 ds Tiemersma. Doopsgezinde Kerk. (Voor Vryz. Herv.) Middelburg: 10 ds Metz. Geref. Gemeente. Goes: 9.30, 2 en 6 ds Dorre- steijn, Opheusden. PERZIË BESCHULDIGT DE SOWJET-UNIE. In een gisteren gepubliceerde nota beschuldigt Perzie de Sow- jet Unie van inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden. Perzie beklaagt zich over de Rus sische critiek op de ontbinding van de linkse toedeh-partij in Per zie. Voorts wordt geprotesteerd tegen de aanvallen van de Rus sische radio en pers. In de nota wordt ontkend, dat de Amerikaanse adviseurs bu het Perzische leger Perzie als militai re basis tegen Rusland zouden ge bruiken en dat Perzische ambte naren zouden optreden als agen ten van een buitenlandse mogend heid. K. GEERTSMA OVERLEDEN. In de ouderdom van 75 jaar is in het gemeenteziekenhuis te Arn hem overleden de heer K. Geerts- ma, een bekend figuur in socialis tische kringen. De heer Geertsma was de geestehjke vader van de „Groningse schoolmotie" in 1904, die de weg opende tot de latere pacificatie van het byzonder en openbaar onderwys.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2