Be „Motorwinkel" van de K. L. M. leverde 3500 tochten om de aardbol. Schiphol's Technisch Dorp wordt Stad. Het Bouwplan 1949 onder de loupe. AKKERTJE Picc den DeaaUc Guerillastrijd op Midden-Java neemt met de dag af. KiPljUZENDII# Als de nieuwe woningen klaar zijn heblieii 250 Terneuzense gezinnen nog geen goed verblijf. Het Indische debat in de Tweede Kamer. Uiteenzetting ran Ir A. de Bruin. Er moeten huizen komen voor de industrie. handig uitgever. Vele Japannezen in Indonesl- Wat brengt de RADIO? Zaterdag 26 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Aan de rand van de ringvaart, die Schiphol» zuid-oostkant be grenst, vele meters beneden het peil der waterspiegel, ligt 't tech nisch dorp. Een goede drie jaar geleden was men op deze plaats begonnen met het opruimingswerk. Het ging snel, het moest snel gaan, want wat begint men met vliegers en vliegtuigen, als er geen gelegenheid is, zorg te besteden aan de motoren en instrumenten. Verhogen stalen staketsels en vormeloze puinmassa's, trieste over blijfselen der oorlog, maakten plaats voor nieuwe gebouwen die, als ze gereed waren, weer te klein bleken te zijn. De Vliegende Hollanders kon den gaan uitzwermen naar alle werelddelen, want het Technisch Dorp schoot omhoog uit de som- pige bodem van de Haarlemmer- meerpolder. Nog klinkt het rusteloos malen der betonmolens en het gehamer en geklop der werklieden, want wagen, die zijn voorgeschreven weg langs de afdelingen gaat ma ken. Nauwgezet als een horloge maker die een uurwerk repareert, behandelen de monteurs deze on derdelen. Mankeert er ook maar een kleinigheidje aan dan worden zij vervangen door nieuwe. Aan de achterzijde van het ge- het dorp is aan het uitgroeien tot bouw, uit de eindmontage-hall een stad, een stad, waar enkele verdwijnt de motor weer, nu glim- duizenden een bestaan vinden: de mend, als nieuw. Naar de prachti- mannen-achter-de-schermen van ge proefbank, die eerder aan een een wereldluchtvaartbedrijf, diestrak-zakelijk, modern bioscoop- er voor zorgen, dat de vliegtuigen1 gebouw doet denken dan aan een ook inderdaad kunnen vliegen. ruimte, waar uren achtereen de nu- motor chop motoren bulderend proefdraaien, de, MuiuK-snur. voordat zij weer aan de vliegtuig- In de schaduw van de machtige j vleugel worden gebouwd. Van hangars ligt de motoren-werk- waar zij na een bepaald aantal plaats (de motor-shop, zeggen de draai-uren weer naar de motor- monteurs). Een paar jaar geleden'shop verdwijnen, nog werkten zij in een primitieve „Uitbouwen" uit de gondel, de- garage onder de rook van Amster- monteren, wassen, controleren, dam, nu weten er velen nog steeds repareren, schilderen, monteren, niet de weg in het moderne ge bouwen-complex, waar de vlieg tuigmotoren staan opgesteld als geordende rijen paddestoelen in een bos. Voortdurend komen hier aan de ene zijde de motoren binnen, kolos sen van 2 ton van Constellations en DC-6 toestellen, andere van DC-3's, DC-4's en Convair-liners, ingewikkelde, technische kunst werken. Als zij gedemonteerd zijn, vul- ]®n de vele onderdelen van één •"aotor een vier verdiepingen hoge proefdraaien, inbouwen in gondel, naar het vliegtuig, terug naar de motorenwerkplaats; een voort durende kringloop. CIJFERS. In één jaar tijds is de werk plaatsruimte uitgegroeid van 4850 tot 6950 nr. 130 monteurs werden er in 1948 in de K.L.M.- opleidingsinsti tuten geschoold: jonge mannen met een diploma ambachtsschool en een dosis er varing als auto-monteur, die na enkele maanden theorethische en Kring Schouwen en Duiveland der Z.L.M. vergaderde. Voor cle kring Schouwen en Dui veland der Z.L.M. sprak Donder dagmiddag in de bovenzaal van het „Huis van Nassau", Ir A. de Bruin over het bouwplan 1949 en de arbeidsverdeling. De voorzitter, de heer H. C. v. d. Zande, besprak in zijn ope WELKE GEWASSEN? Daarna behandelde Ir de Bruin de vraag, welke gewassen ge teeld moeten worden en in wel ke oppervlakte verhouding. Een veelzijdige gewassenkeuze is het meest rationeel. De brutokosten per ha zijn voor: wintertarwe f 700, gerst f 650, suikerbieten f 1050, pootaardappelen f 2000, consumptieaardappelen f 1560, uien f 2000, wortelen f 1500, bo ningswoord o.m. de tot nu toe nen f800, erwten f600, vlas (in gevoerde landbouwpolitiek. Drie j de schuur) f 850, vlas (gerepeld) dingen, aldus spr., vragen onze f 1225, rode klaver f560, lucerne aandacht, n.l. afschaffing van f 625, koolzaad f 650 en graszaad overheidsmaatregelen, het bouw- J f 1050. plan en de bestaanszekerheid De wintertarwe zal een goede der ondernemer, welke onder- prijs behouden, daar de regering werpen hij breedvoerig besprak, zich voorneemt deze nog iets te V.S. zouden om vervanging van Lie verzoeken. Het Amerikaanse blad de „Dai ly Mirror" schrijft, dat het Ame rikaans ministerie van buitenland se zaken voornemens is, om de vervanging te verzoeken van practische lessen onder de hoede Trygve Lie als secretaris-generaal van ervaren rotten de eerstevan de V.N. op grond van de cri- schreden zetten op dit moeilijke, j tiek die hij heeft uitgebracht te- maar mooie pad. Sommigen op gen het voorgenomen Noord-At- Schiphol, anderen in de onlangs in lantisch pact. gebruik genomen motor-afdeling voor kleine motoren in het nabu rige dorpje Sloten. Meer dan 1500 motoren van al lerlei typen hebben de mannen van de motoren-werkplaats na de oorlog tot nu toe afgeleverd. Een resultaat van nauwgezette en har de arbeid, een getal, dat nog meer betekenis krijgt, als men bedenkt, dat de vliegtuigen, waarvoor deze gereviseerde motoren werden ge bruikt, hierop een afstand van 140 milioen kilometer, dit is 3500 maal de aardomtrek, hebben afgelegd. Niet alleen de Vliegende Hol landers, maar ook de „vaste klan ten" van de motoren-werkplaats, luchtvaartmaatschappijen uit Frankrijk, Noord-Afrika, Enge land, Noorwegen, Amerika, Ier en de Philippijnen. Eindelijk Keiweg in Wouw wordt verbeterd. De K.N.A.C. deelt mede, dat de keibestrating ter plaatse van de traverse te Wouw in de rijksweg Bergen op ZoomRoosendaal in de loop van dit jaar hersteld zal worden. Berechting van Mindszenty's „medeplichtigen". De volksrechtbank te Boedapest heeft de beschuldigingen, gepubli ceerd tegen 14 beweerde mede plichtigen van Kardinaal Minds- zenty- m illegale dollarhandel, die Maandag te Boedapest zullen te rechtstaan. Do burgemeester van Terneu- zen, mr Teilegen, heeft in de Woensdag gehouden gemeente raadsvergadering een rede uitge sproken, waarin hij er zyn ver heuging over uitsprak, dat de be langstelling van de Zeeuws Vla mingen zich meer op het Noor den van het land gaat richten en het Noorden een iets grotere be langstelling voor Zeeuwsch Vlaan deren gaat tonen. De burgemeester sprak vervol gens over hetgeen in 1948 is tot stand gekomen in de gemeente, waarvan het inwonertal nog steeds toeneemt. Mr Teilegen merkte op, dat in de organisatie van het ge meentewerk verbetering geko men is. Zo is per 1 Juli 1948 de Dienst van Maatschappelijke Zorg zijn taak begonnen, die vrijwel onmid dellijk verandering heeft aange bracht in de wijze waarop de ar menzorg plaats vond. Werden vroeger de steunbedra gen afgehaald aan het bureau, nu worden deze thuisbezorgd door een rapporteur, die zich beter op de hoogte kan stellen van de toe standen in de ondersteunde ge zinnen. De steun aan betrekkin gen van politieke delinquenten kon ophouden. De bemoeiingen in Nadat de secretaris, de heer T. C. Hanse, het jaarverslag had gelezen en de heer v. Langeraad namens de financiële commissie rapport had uitgebracht (er was verhogen. Ook gerst is een ren dabel gewas. Peulvruchten acht te spr. riskanter. Er is echter een goede prijs. Aan tuinbonen is grote behoefte. Pootaardappelen een batig slot van f 728.02; de hebben ons in het buitenland een kringcontributie werd gesteldslechte naam bezorgd en de con- op 20 et. per lid) werd de be- sumptie-aardappelen zijn laag in groting 1947 besproken, die in prijs. Toch adviseerde spr. hier- ontvangst en uitgave f 2450 aan- uit nu geen verkeerde conclu- geeft met een post van f 750 sies te trekken, maar op gewone onvoorzien. I wijze met verbouwing door te Ir DE BRUIN. gaan. Uien achtte hij voor grote Ir de Bruin besprak eerst de bedrijven minder geschikt. Sui- jaren 1922—1936 met slechte be- kerbieten zijn ook, gezien de drijfsuitkomsten. Door de oorlog huidige prijs, rendabel te noe- zijn wij zeer verarmd, speciaal men. Nog meer gewassen wer- in Zeeland door de gevolgen der den door spr. onder de loupe ge- inundatie. Spr. wees op het pro- nomen. Met klem wees hij er bleem-Indië en op het feit, dat noë op, dat vruchtwisseling belangrijke exportgebieden ver- noodzakelijk is mede met het oog loren zijn. De bedrijven moeten°P ziekten, arbeidsverdeling, ho- daarom worden uitgebuit en het Sere opbrengst en onkruidbe is niet meer de vraag: hoe maak strijding. ik grote winsten, maar hoe blijf j Aan de hand van grafieken, i. ik staande? Bedrijfszekerheid is v. m. de arbeidsrisico, gaf spr. nummer één. Vooral voor j een toelichting betreffende de te Schouwen en Duiveland geldt bebouwen oppervlakte. De aard- niet: grote opbrengsten in de appelteelt kan volledig gemecha- eerste plaats, maar economische niseerd worden. Spr. wees ver exploitatie. j der nog op de noodzakelijkheid Er moet samenwerking zijn der organisatie. Een alleenstaan- tussen milieu, arbeid en bedrijfs- de boer bereikt niets, kapitaal. Ook de „kwaliteit"De voorzitter dankte Ir de van de boer zelf speelt een rol. j Bruin voor zijn rede. Er volgde Daarom is het raadzaam alle ge- een drukke bespreking, wassen te verbouwen en hierin 1 stemt de moderne wetenschap overeen met de boerenervaring. Het bedrijf zal ook een meer ge mengd karakter moeten dragen. Meer risicoverdeling en afzet te gen lonende prijzen zullen hand in hand moeten gaan De huidige landbouwpolitiek is volgens spr. een gokje geworden. neem een door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. O 34. Doordat de veld wachter bijna viel. kwam >oer Hooi van Gras het eerst bij het bankje van Jewannes Jacobse. „Ie is zeker nae Knup- In een groot New York's blad verscheen onlangs de na volgende advertentie: „Milli- onnair, jong, sportief, elegant, zoekt kennismaking met dame die in alle opzichten gelijkt op de vrouwelijke hoofdpersoon uit de roman van Huwelijk niet uitgesloten". De volgende dag was de ro man uitverkocht. verband met de Noodwet Ouder domsvoorzieningen en het Consu- mentencrediet eisten veel werk kracht en tijd van de Dienst; de zorg voor de huisvesting vergt nog veel inspanning. DE WONINGBOUW. Ondanks het feit, dat in 1948 76 nieuwe woningen zijn klaar gekomen en in 1949 240 nieuwe woningen klaar zullen komen, zullen er nog ongeveer 250 ge zinnen geen passende woonruimte bebben. Er is in dit opzicht nog geen zicht op een merkbare verbetering, zei de burgemeester, temeer niet, daar bij eventuële vestiging van in- dustrien veel van de gemeente zal worden gevraagd. De burgemees ter is van mening, dat bij het uit geven van vergunningen tot de bouw van woningen te weinig re kening wordt gehouden met in dustriemogelijkheden en teveel met herbouw. De vestiging van de bontfabriek bijv. is daaraan te danken, dat voor voldoende woon ruimte is gezorgd. Ook op het gebied van de volks gezondheid heerst grote activiteit getuige de uitbreiding van het ziekenhuis te Sluiskil in de kom, waaraan mogelijk dit jaar nog 'n begin van uitvoering zal worden gegeven. De bouw van een nieuwe school ring een vaste'lijn aangeeft, kan betekent een even belangrijke !de opsporing van deze wapenen, vooruitgang. Hetjkieuter- en het.hetgeen de taak van het bestuur DE KONINKLIJKE FAMILIE IN SANKT ANTON. Met uitzondering van Prinses M arijke, die onder de hoede van haar grootmoeder in Paleis Soestdijk is achtergebleven, is thans de Koninklijke Familie voltallig in Sankt Anton am Arlberg bijeen. Alvorens Hotel Post te verlaten voor het maken van een skitour, poseerden de vorstelijke personen even voor de fotograaf. V.l.n.r.: Prinses Irene, Prinses Margriet, Prins Bern- hard, Koningin Juliana en Prinses Beatrix. SCuG D6flu6n. j in het gebied Bojolali-Klaten en De guerilla-strijd neemt met deSolo-Sragen heropend waren. Hij dag af", aldus verklaarde de ter- zeide, dat overal, waar contact ritoriaal t roepen commandant van met de benden verkregen werd, Midden-Java, generaal-majoor J.1 telkens een of twee Japannezen, Meyer, in een interview met de als aanvoerder(s) optredend, ge- speciale correspondent van Aneta signaleerd waren, te Semarang. j Er zijn veel meer Japannezen ,Het optreden tegen de benden dan WÜ veronderstelden. Velen duurt gestaag voort en wij zijn hebben Indonesische namen aan- thans halverwege naar de toe- genomen en zijn soms moeilijk te stand van redelijke veiligheid. Er herkennen: onlangs werden nog blijven uiteraard nog verspreide 2 Japannezen gearresteerd met wapenen in handen van individu-Indonesische namen, aldus besloot en, maar bij opklaring van de po- generaal-major Meyer, litieke toestand, wanneer de rege- Door en door droeve vertoning. „De Nederlander" het orgaan van de C.H. Unie is slecht te spre ken over het Indische debat in de Tweede Kamer. Een door en door droevige vertoning, zegt het blad. In niets hebben zij gelijk gekre gen, die menen, dat dit Kabinet iets zou bereiken. Dit gouverne ment is een gouvernement van li quidatie. Het houdt uitverkoop van ons Koninkrijk. En het zal een streep halen door de eervolle naam van Nederland onder de mo- gendheden en het zal, nadat het] de band NederlandIndië heeft doorgesneden, de basis leggen waarop anderen weer de hand OranjeNederland kunnen door snijden. En met dit inzicht moeten onze troepen in Indië vechten. Wij willen niet zeggen, dat in de politiek ruggegraat, echte ïugge- graat van node is. Maar toch wel een beetje rugge graat. Of toch nog wel de schijn van ruggegraat. Dat heeft het Binnenhof zelfs niet getoond. Het is voor veel te vinden! Het ziet niet in, dat het op deze wijze het parlement verlaagt tot een Duitse Rijksdag, waarop de ja-knikkers met handgeklap alleen maar re gistreren. Bijzonder Lager Onderwijs waeh ten echter nog op een oplossing. BOUW VAN NIEUW STADHUIS VLOT NIET. Traag gaat het echter met de bouw van een nieuw stadhuis. Grote moeilijkheden waren te overwinnen voor het verkrijgen van het Westelijk bolwerk, waar de sportvelden zullen worden aangelegd. De burgemeester vond het jammer, dat er zo weinig particulier initiatief is voor de aanleg van een behoorlijk zwem bad. De baldadigheid van de jeugd Is niet groter dan voor de oorlog doch de openbare dronkenschap Is wel ernstig toegenomen. Er is een toename te constateren van drankgebruik onder de jeugd en door meisjes. Het havenverkeer is toegeno men. Iets, dat met het inctustrla- lisatlerapport grote ongerustheid verwekt heeft ln België. De vriendschapsbanden met de stad Gent zijn echter goed en aan het Kanaal kan zeker een goede basis gevonden worden voor de ver sterking van de Benelux-gedach- te, meende mr Teüegen. en van de politie is, intensief ter hand genomen worden". Hij zeide dat van georganiseerde republi keinse eenheden geen sprake meer was. Reeds de tweede dag van de Leestafel. De Achtergrond, door Aart Romijn. Uitgave Bosch en Keuning, Baarn. Een boek voor jonge mensen. De hoofdpersoon is Geert Dam- WCtO. ïvccua Uit? ItVCCUV ucit v uu uc. I - ril politionele actie was de leiding enige?*, ^erlmg van de 5e klas ener waren de verbindingen van de H.B.S., de begaafde zoon van zeer T.N.I.-eenheden verbroken. De eenvoudige ouders. Dank zij de op- rondzwervende benden van 20 totoffetfoigen die zijn ouders zich ge- 40 man, hoogstens ten getale van I troosten verkeert hij in een be- 500 man, zijn veelal samengesteld voorrechte positie Maar er zqn uit restanten van vroegere een- ook schaduwzijden. Geert kan niet heden, soms van 4 eenheden. Het™eed°en. Zijn kleding steekt af bij gros van de munitiedumps is ind!f van zijn medeleerlingen Voor Nederlandse handen, terwijl de mtgaan en meedoen aan partijtjes benden onderling twist krijgen, f er f" ÊfId e" °m toch met he ook al wegens moeilijkheden bij lemaal achteraan te komen fun- de voedselvoorziening. I ?eert,_ hïï in zijn vrije uren als „Een gedecentraliseerde bezet-krantenbezorger, ting, waarbij de detachementen1 Geert heeft het daar moeilijk behalve in de grote plaatsen ook!1™?- Waarom moeten zijn ouders tot in de uiterste hoeken en in de fcl> van all,ea ontzeggen om hem kleinste plaatsen gelegerd zijn, Ite kunnen laten leren? Waarom maakt het mogelijk een gesigna- an niet_ meedoen met zijn leerde bende op korte termijn van verschillende punten uit te berei ken", aldus generaal Meyer, die mededeelde, dat de noordkust tot Rembang is vrijgegeven en dat te Solo de handhaving van de orde vrijwel geheel is overgedragen aan de politie en het legioen van de Mangkunegoro. gen. VPRO 10.00 Zondagshalfuur. IKOR. 10.30 Oud Katholieke kerk dienst. VPRO 11.45 „Tussen kerk IIITen wereld". AVRO 12.00 Aan HILV. f (301 M.): KRO s-0()jKK,nj van het s.s. „Bonaventura". London radio-orkest 6.15 Journa-12 3Q Zondagclub. 12.40 Pierre listiek Weekoverzicht. 6.30 Strijd-,pajja q20 Italiaanse liederen door kr. 7.00 Nieuws. ..15 Katholieke pien.e pa]la 150 vAfrekenen he. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws. Thuisfront. 7.25 Promenadeorkest. 7.45 Reg.uitz. 8.12 Symphonic or kest. 8.20 Lichtbaken. 8.50 Philh. orkest. 9.00 „Negen heit de klok". 9.45 Wie neemt de handschoen op 10.00 Orkest zonder naam. 10.80 Actualiteiten. HILV. II (415 M.)VARA 6.00 Nieuws. 6.15 Verrassende getallen 6.25 Populaire liedjes en melodiet- ,,Het hart nijpt ons toe als wij 7.0O Artistieke staalkaart, zien, dat onze sterke beginselen VPRO 7.30 Klankbeeld. 7.45 „Een ook al bedenkelijk op koekedeeg reeks Causerieën". VARA 8.15 ren". 2.00 Viool. 2.05 Boekenhalf uur. 2.30 Sneker Cantatekoor. 3.05 Philh. Orkest. 4.10 „The Skymas- ters". 4.30 Sport. VPRO 5.00 Rep. Prov. dag Zuid-Holland. VARA 5.30 Voor de kleinen. 6.00 Nieuws. 6.15 Camera Obscura. 7.00 Vragen klasgenoten die hij toch allemaal achter zich laat Waarom kan hij zich niet op zijn gemak gevoelen bij de* ouders van Noortje, de ban kiersdochter, die sympathie voor deze eenzame jongen heeft opge vat Zo gaat hij mokken en wrok ken over het „sociale onrecht", tot hij bij nadere kennismaking met de „meer bevoorrechten" tot de ontdekking komt hoe rijk hij is met*zijn eenvoudige maar gelovige ouders aan wie hij zoveel te dan ken heeft en tot de erkenning komt van de trots en de zondig heid van zijn eigen hart. Een goed boek voor jonge men sen. De moeilijkheden die zich in het jeugdleven kunnen voordoen worden hier open en eerlijk be handeld. Maar hier worden ook uitzichten geopend. (Ingez. mededeling, advert.) De ontmanteling van Duitse fabrieken. Zolang de driemogendheden-be- sprekingen over de verboden Duit se industrieën niet voltooid zijn, is Engeland niet bereid tot bespre kingen over de Amerikaanse voor stellen om 167 Duitse fabrieken van ontmanteling te vrijwaren, al dus verneemt Reuter's diplomatie ke correspondent Tuchtrechterzitting te Tholen De eerste zaak was legen F. J. P. te St Maartensdijk die de huur van een woonhuis gebracht had van f 2.50 op f 3.50. Met de huur- van luisteraars. 7.30 Paul Godwin der Was hij dit bedrag overeenge- en Benedict Silberman. AVRO komen, daar hij het huis had laten beginnen te lijken. Zo hebben Groen noch Lohman het bedoeld. Gesteld, dat zij eens geconfron teerd waren met deze ontbinding van dit rijk. Zij waren opgespron gen, hun woorden waren te kort geschoten om te striemen. Zij had den de vijand recht in de ogen ge zien, zij hadden beginsel tegenover beginsel geplaatst; en zij hadden duidelijk gemaakt, dat onze be ginselen nimmer kunnen strekken Aecordeola. 9.00 Commentaar. 9.15 Metropole orkest. 10.00 Stradiva Sextet. 10.25 Je moet maar pech hebben. 10.40 Jan Corduwener. 11.15 Gram. Zondag 27 Februari. Beide zenders 8, 1 en 11 u. Nieuws HILV. I (301 M.): NCRV 8.15 Nieuw Londens Strijkorkest. IKO R 8.30 Vroegdienst. KRO 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 b'""","" IIICUVYO Cll iiuicioiuimvu. om dit rijk te ontbinden tot wel- Philharm. orkest. 11.40 Kamer- ker instandhouding zij zijn neer-1 orkest. 12.15 Apologie. 12.35 Gui- geschreven. Want de Christelijk- taar. 12.40 Orkest zonder naam. ptldorp gereje" riep de Historische denkwijze in dit land saebel." „Och wat zeur je man, ik vraag wat voor kant hij opge gaan is!" bulderde Hoekstra. „Wat cza me noe gebeure", zei Jewannes. „Je spreekt in raedsels veldwachter. Ik sriap er niks van. Wien bedoel je eigenlijk?" „De dief natuurlijk!" riepen Hoekstra en Hooi van Gras tegelijk. „De dief? De dief?" 'vroeg Jewannes heel verwonderd .„Zó'n man mee een revolver en eer. grote hangsnor? Is die in de buurt", vroeg Jacobse benauwd. Hjj was niet alleen lui, maar ook niet één van de dappersten. boer. „Natuurlijk niet".'s ontstaan om te voorkomen wat riep Hoekstra, die zo vlug j thans geschiedt, als z'n lange sabel het 'm w« weten, dat dit harde woor- toeliet aan kwam stappen. iden z«n' maar w« weten ook, dat „Hij is vast naar de stad duizenden vrienden in den lande gereden, niet Jacobse?" ket water tot aan de lippen staat Jewannes hield op met lachen. Hij streek eens over z'n dikke buik en zei langzaam: „Hè hè, wat eb ik gelache. De veldwachter viel dae bienae over z'n en de drie Musketiers. 1.25 Verv. 8.15 Operette. 9.15 Hoorspel. 9.50 „De speeldoos". 10.05 Hoorspel. In stijgende lijn. 11.15 Boston Props orkest. Maandag 28 Februari. Beide zenders 7 en 8 u. Nieuws. HILV. I (301 M.) NCRV. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Kamermu ziek. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 Concert Franz Schubert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Pianorecital. 12.10 Lunch- muziek. 12.33 Metropole orkest. 1.15 Mandolinata. 1.45 Victor Sil vester en zijn orkest. 2.00 School radio. 2.35 Richard Wagner con cert. 3.00 Een tuinman praatje. 3.30 Trio's uit alle landen. 4.00 Bij bellezing. 4.45 Orgel. 5.00 „Het Kleuterklokje klingelt". 5.15 NC RV-koor 5.45 Reg. Uitz. HILV. II (415 M.): AVRO 8.15 „Orkest zonder Naam". 1.50 Buf falo Bill. 2.05 Kamermuziekprogr. 3.40 Amusementsorkest. 4.10 Sport. NCRV 5.00 Kerkdienst van de Baptisten-Gemeente v. Leeuw- arden> voorganger ds F. E. Hui- wanneer zij aan Indie denken en zinga. 6.30 Reg. Uitz. 7.00 NCRV- Ochtend'varia 8 55 Schlinw^oers wanneer zij zien wat thans ge- koor. 7.15 „Kent gij uw Bijbel? :9po G '9g0 ff SS,' schiedt. Zü zijn oprecht verheugd,]7,30 Nieuws. KRO 7.50 ln 't g™ Een dansliedie delnl 1000 dat een onzer Kamerleden open-Boeckhuys. 8.05 De gewone man\üOTinwijding 1015 Arbe\'dslua- lijk en anderen binnenskamers j zegt er 't zijne van. 8.12 Hit Para- ttTX;S ii ir; zich distaneieren van deze wijze de orkest. 9.23 Ik zie, ik zie, wat van regeren, die onherroepelijk opjij njet ziet 9.33 Muzikale tombo- een bittere nederlaag uitloopt. ha. 9.53 Luisterspel. 10.37 Actuali- In de 11 all id van onze beginselen,teiten. 11.15 Avondconcert, in de naam van onze voorgangers,! HILV. II (415 M.) VARA 8.18 gaat er om in de wereld. 2.15 Ope- van Groen en van Lohman, past Philh. orkest. 8.30 „Voorjaarsbloe- j retteconcert. 3.00 Bonbonnière. tegenover de Veiligheidsraad en men. 8.40 Johan Jong. 9.12 Sport. j4.00 Piano. 4.30 Musickalender. tegenover dit Kabinet een vol- 9.15 Men vraagt en wij draaien: 5.30 „Hoort zegt het voort". 5.45 mondig: neen". |9.45 Lezing Menselijke verhoudin-1 „The Skymasters". minen. 11.00 Op de Uitkijk. 11.15 Orgelconcert. 12.00 Trio Jan Hof meester. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Piano. 1.20 Promenade-or kest. 1.50 Tino Rossi. 2.00 Wat opknappen. Het teveel betaalde heeft hij terug gegeven. Boete f 10.—. A. v. H. en zijn vrouw M. V. uit Etten-Leur hadden in Goes de wol te duur aangeboden. Als verdedi ger trad op mr v. d. Hoeven. H. werd vrijgesproken, zijn vrouw kreeg f 25. A. G. te St Annaland had in zijn etalage verschillende artikelen niet van een prijsaanduiding voor zien. Ondanks zijn ontkenning moest hij f 25.betalen. M. P. C. te Tholen verkocht bo lussen te duur en had het recept tenregister niet ingevuld. De bo lussen waren niet voor de verkoop geweest. Een boete van f 20.en een van f 10. C. v. d. H. te Scherpenisse had geen prijsaanduiding op zijn ban ketbakkerswaren, geen recept in geschreven voor punten en te duur verkocht. Met een boete van f 60 kon hij naar huis gaan. J. v. O. te Tholen, voor wie als verdediger optrad mr v. d. Hoeven had bolussen te duur verkocht en het receptenregister niet bijgehou den. Dit k'vam hem op f 50 te staan. Bij verstek veroordeeld A. J. S. te Bergen op Zoom, wegens ver handelen van textielgoed zonder afgifte van factuur, f 30 boete be talen. P. v. d. O. te Scherpenisse kreeg f 25.omdat hij geen prijsaan duiding op zijn artikelen had. Ds G. Venema f In de ouderdom van 66 jaar is overleden ds G. Venema.em. pred. van de Ned. Herv. Kerk. De overledene diende de ge meenten te Lettelbert, Budaard, Koudum, Appingedam en Loos duinen, waar hij in 1945 emeritaat verkreeg. Dr J. C. Hoekendijk. Dr J. C. Hoekendijk, thans se cretaris van de Nederlandse Zen dingsraad, werd benoemd tot se cretaris van de Wereldraad van Kerken te Genève. Het ligt in de bedoeling dat dr Hoekendijk de (pas ingestelde) post van secreta ris voor Evangelisatie bezetten zal, d.w.z. de coördinatie van de Evangelisatie-activiteiten in ver schillende kerken, het stimuleren van de bestudering van vragen in verband met de Evangelisatie- theologie en het uitwerken van het algemene propect „Evangeli satie in de moderne massamaat schappij". Ned Herv. Synode en Indonesië. Ook in de vergadering van de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Groningen is de verklaring van de Generale Synode ten aan zien van Indonesië ter sprake ge bracht. Naar het „Gron. Kerkblad" meldt, werd op dit stuk ernstige critiek uitgeoefend. Velen vonden deze verklaring eenzijdig en on voorzichtig. De Synode heeft door haar houding er zichzelf allerlei moeilijkheden door bereid en aan stoot gegeven bij talrijke gemeen teleden. Anderen verdedigden deze verklaring ais een kerkelijk oor deel en bestreden de opvatting, dat de Synode zich politiek wilde uitspreken, hetgeen niet op haar weg ligt. Volgens enkelen was de Synode zelfs niet ver genoeg ge gaan. De voorzitter ontraadde het in dienen van een motie van afkeu ring, maar wilde wel het verslag van hetgeen is gezegd ter kennis van de Synode brengen. Hij vroeg daartoe, wie der leden deze ver klaring „betreuren". Dertig leden spraken zieh in die zin uit. DE WERELDRAAD VAN KERKEN. Onlangs hebben wij melding ge maakt van de verschijning van een brochure van ds D. Krijger te Lo- chem, waarin een hartstochtelijke oproep werd gericht tot de Gere formeerde Kerken, om alsnog tot de Wereldraad van Kerken toe te treden. In antwoord daarop ver scheen thans bij Jan Haan te Groningen een brochure van dr N. J. Hommes te- Hiliegersberg, waarin deze „alsnog een smarte lijk, doch onverbiddelijk: neen!" doet horen. „Er is aldus dr Hommes, o.m. een dwaling, die niet met het ware geloof gepaard kan gaan en dat is de ontzettende dwaling van Arius, de leugen, die zegt, dat Jezus Christus niet waarachtig God is, kortom de loochening, dat het Woord vlees geworden is. In deze belijdenis is de grens tussen Chris tendom en heidendom en wie haar loslaat is over de grens. Dit zeg ik niet, maar de Schrift (Joh. 3 36) en dit raakt ais gronddogma van het Christelijk geloof zeer nauw de basis van de Wereldraad, vooral het hanteren van die basis. Immers wij staan voor deze le venskwestie of de Wereldraad met de gestelde basis: Christus God Zaligmaker, onverbiddelijk en on aantastbaar de grens tussen Christendom en heidendom, hand haaft. Daar gaat het ten diepste om en het antwoord op deze vraag is en moet beslissend zijn over ons al of niet toetreden. Welnu het is met- de stukken in de hand te bewijzen, dat de We reldraad deze onaantastbare grens tussen Christendom en heidendom niet handhaaft voor haar leden en ook niet handhaven wil. Dat is de naakte en ontstellende waarheid, dat de Wereldraad wat onaantastbaar moest zijn prijs geeft aan de willekeur der parti- picerende kerken, aan wie overge laten wordt aan de gekozen be woordingen, die uitleg te geven, die zij voor zich verantwoord acht. Dit betekent dus dat er strikt ge nomen niets onaantastbaars is binnen de Wereldraad der kerken. Hier ligt het vitium origines van de Wereldraad der Kerken en zolang dit zo blijft en men dat niet radicaal uitsnijdt, zeg ik, dat men ten spqt van alle uiterlijke parade van gespreks- en daadsge meenschap ten spijt van alle prachtige rapporten vol eventueel orthodoxe zinnen, boven de poor ten van de Wereldraad mag en moet schrijven: Laat varen alle hoop, gij die hier binnentreedt om te zoeken de Una Sancta! Het is een zeer belangrijk vraagstuk dat hier in het geding is. Wij bevelen lezing van deze brochure van harte aan. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 7.30 u., onder 18.17 u. Maan op 8.06 u., onder 18.57 u. Hoogwater Maandag 28 Febr. Vlissingen: 2.35 u. 1.87 m., 14.58 u. 2.00 m. Terneuzen: 3.05 u. 2.06 m„ 15.25 u. 2.19 m. Wemeldinge: 4.25 u. 1.52 m„ 16.43 u. 1.72 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4