Orovineii^/m Schadegevallen en Rijksbijdragen. Ceen speciale regeling voor Walcheren Zendingspamflet over Indonesië. fxilfesiott Regering handhaaft haar standpunt. De schade in Zeeland. Amerikaanse onderscheidingen. Zü zou ongelijkheid met andere gebieden vergroten Faliciteiten voor herbouw woningen tot 1000 M3. „Schandalige lastercampagne van oplichter". Zaterdag 26 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De materiële oorlogsschade. e met zoveel spanning ver- beide Memorie van Ant woord op de beschouwingen van de Tweede Kamerleden over het wetsontwerp Materiële Oorlogs schaden is thans verschenen, liet is een boekdeel van 164 pagina's geworden. Op een persconferen tie werd verteld, dat minister Lieftinck het zelf heeft geschre ven. Niettemin komt het, blij kens de ondertekening, voor re kening van het gehele Kabinet. Men mag dus rustig aannemen, dat ue regering straks, bij de behandeling door de Kamer, geen ingrijpende en principiële wijzi gingen zal accepteren, indien die mochten worden voorgesteld. Of dit zai geschieden dient te wor den afgewacht. De tijd heeft ons ontbroken het antwoord geheel door te ne men. Uit het excerpt, dat wij gisteren publiceerden en dat de Voornaamste punten van het ant woord der regering bevatte, kun- fien echter reeds wel enige con clusies worden getrokken. In de eerste plaats is duidelijk, dat de regering haar afwijzend standpunt met betrekking tot ie vergoeding op basis van vervan gingswaarde in alle gevallen van materiële oorlogsschade handhaaft. De integrale schade vergoeding blijft beperkt tot de kleine gevallen, d.w.z. voor eigen woning en voor bedrijfsgebouw niet boven een verkoopwaarde per 10 Mei 1940 van f5000, voor woning annex bedrijfsgebouw tot f8000 en voor schepen .o f 9000. In de loop van het vorige jaar hebben wij vele malen met in stemming gewezen op de argu menten dergenen, die een inte grale vergoeding over de gehele linie voorstaan. Er is hier in ge ding de kwestie van het prin- cipieële uitgangspunt. De rege ring wil zich, ook blijkens deze Memorie van Antwoord, niet over het recht van alle getrof fenen op een volledige vergoe ding (uiteraard met de nodige correcties van aftrek wegens „nieuw" voor „oud") uitlaten en zegt slechts, dat het financieël- economisch niet mogelijk is ver der te gaan dan in het wets ontwerp is voorgesteld. Men be grijpt dat het spreken over de rechtsgrond, waarop de vergoe ding dient te berusten, thans weinig zin meer heeft. De rege ring is er van overtuigd, dat een integrale vergoeding het welzijn der gemeenschap geenszins ver draagt. "7 o beschouwd biedt deze Me morie van Antwoord weinig nieuwe gezichtspunten. Wij had den dit ook niet verwacht. Slechts worden enige, in het ont werp reeds aangeduide voorzie ningen, nader gepreciseerd. Eén der voornaamste voorzie ningen voor hen, die niet onder de categorie der getroffenen val len, welke volledige vergoeding zullen ontvangen (d.i. ca. 35 pet. van het totaal) is die der belas tingfaciliteiten. Een voor de leek ingewikkelde materie. De belas tingdienst houdt hiermede op aanschrijving van de minister van financiën reeds rekening, doch de regering wil deze zaak nu een wettelijke grondslag ge ven. In hoeverre deze tegemoet koming in de praktijk zal gaan en of tengevolge daarvan de gene, voor wie zij geldt, in staa: zal zijn op een niveau te komen aat ongeveer gelijk zal zijn aan dat, waarop de niet-getroffene staat, dient te worden afgewacht. De hier gestelde eis moge scherp zijn, zij is uitvloeisel van de op vatting, dat alle getroffenen recht op integrale vergoeding kunnen doen gelden. Aangezien de regering hier echter niet aan wil kan niet worden aangenomen dat deze faciliteiten een gelijk stelling beogen. De regering zou zichzelf dan tegenspreken. \l an belang is ongetwijfeld ook v wat de regering opmerkt over de z.g. „onrendabele top pen" bij de herbouw. Reeds ge ruime tijd was bekend, dat het in de bedoeling lag vanwege deze „onrendabele toppen" een Rijksbijdrage of een kwijtschel ding te verlenen._ De normen, waarnaar de grootte van deze bijdrage zal worden vastgesteld, kunnen thans tengevolge van de onzekere toestand en de onge wisse toekomst nog niet worden vastgesteld. De regering is ech ter voornemens vóór 1 Januari 1956 deze normen in een wet vast te leggen. Tot die tijd zal een „noodverband" worden ge legd, bestaande uit credieten en vergoedingen. De herbouwpkch- tige, die hiervan gebruik gaat maken, zal dus nog vele jaren geduld moeten oefenen, voordat hij weet, waaraan hij precies toe is. Het dekkingsplan, nodig ter fi nanciering van de schadevergoe ding, blijft gehandhaafd. Om. zal een huurbelasting worden in gevoerd, die daarvoor zal worden bestemd. Combineert men deze mededeling met die van minister In 't Veld kortgeleden over de huren, dan is het o.i. niet te ge waagd te veronderstellen, dal de huurverhoging ingrijpend zal zijn. Minister In 't Veld had n.l. het oog op de moeilijkheden der huiseigenaren en kwam mede daardoor tot de conclusie, dat verhoging noodzakelijk was. Als daarbij dan nog een huurbelas ting voor het bovengenoemde doel komt, is wel duidelijk, dat de geruchten van een verhoging met 30 pet. zeker niet overdre ven kunnen worden genoemd. In de M. v. A. stèat voorts te lezen, dat tengevolge van nieuwe berekeningen de totale uitgaven 'er financiering der oorlogs schade, die eerst op 7.4 milliard gulden werd geschat, tot 7.239 milliard kon worden terugge bracht. Dat scheelt dus weer 161 millioen gulden! Tenslotte: wij dienen af te wachten, wat de Kamer doet. Het is zeker niet onmogelijk, dat In de bijlagen van de M v.A. op het wetsontwerp mat. oorl.- schade wordt een totaal-overzicht van de rijksbijdragen en toe slagen, verdeeld over de diverse gegeven schade-categorieën: Aantal schadegevallen Woningen 532.000 Woningen met bedrijfsruimte 71.000 Boerderijen54.060 Bedrijfsgebouwen grote 1.475 middelgrote 8.350 kleine 15.200 Kerken 2.019 Kerkelijke gebouwen 2.850 Ziekenhuizen (part) 80 Jeugdgebouwen 520 Andere inst. ten alg. nutte Schepen 10.472 Agrarische schade (excl. boerderijen) 142.600 Huisraad 648.000 Bedrijfs- en beroepsuitrusting136.000 Handels- en bedrijfsvoorraden78.000 Door buitenlanders in Ned. geleden oorlogsschade Overheidsaansprakelijkheid bezeil in "shandelingen Totaal van Rijksbijdrage en toeslagen 882.593.000 180.386.000 330.952.000 77.550.000 68.257.000 41.065.000 74.738.000 45.761.000 16.080.000 4.037.000 80.000.000 142.934.000 502.800.000 675.000.000 400.000.000 252.000.000 50.000.000 125.000.000 Totaal 3.949.153.000 REGERING VERZEKERT NOGMAALS: In verband met de door som mige Kamerleden in het Voorlo pig Verslag wetsontwerp Materi ele Oorlogsschaden ter sprake ge brachte toestand op het eiland Walcheren, wijst de regering er op, dat ook zij terdege er van overtuigd is, dat dit eiland tot één van de zwaarst getroffen ge bieden van ons land behoort. Hier mede is tot dusverre dan ook steeds rekening gehouden, zoals gebleken is bjj de behandeling van het wetsontwerp „Herverkavelin gen op Walcheren". Toen is al medegedeeld, dat er aanleiding zou bestaan voor dit gehele eiland een afzonderlijke re geling voor de vergoeding der materiële oorlogsschade te tref fen, niet kan delen. De leden, die hierom, vragen, hebben zich blijkbaar nog niet voldoende gerealiseerd, dat t.a.v. Walcheren naast het onderhavige wetsontwerp ook de Herverkave- lingswet Walcheren tegemoet komt in de op het eiland geleden oorlogsschade, aldus de M. v. A. die vervolgt: De kosten der herverkaveling worden door het Rijk gedragen, zodat de boeren, zonder verdere kosten dan alleen het bedrag der waardevermeerdering van de grond, bedrijven terug krijgen, welke belangrijk economischer te exploiteren zullen zijn dan de be drijven ln de oude toestand, Gebrulksgerechtlgden op but- tengedijkte- en door af- en opspoe ling geheel of gedeeltelijk waar deloos geworden gronden behou den hun volle rechten van eigen dom en gebruik bij de toedeling na de herverkaveling, terwijl >!e regeling van dit wetsontwerp een zodanige voorziening niet kent ten behoeve van gebrulksgerech tlgden van gronden, die onher stelbaar zijn beschadigd. Een derde bijzondere voorzie ning voor de agrarische gedu peerden op Walcheren, welke ln het algemeen niet geldt voor de boeren elders ln den lande, ls de toepassing van het Ontruimlngs- besluit V.V.O. 1944. De drie genoemde punten bete kenen derhalve voor de agrari sche schade op Walcheren reeds een verdergaande tegemoetko ming ln de geleden oorlogsschade dan volgens de algemeen gelden de voorzieningen op basis van het onderhavige wetsontwerp moge lijk zou zijn. Deze bijzondere voor zieningen voor Walcheren vinden haar rechtvaardiging ln het feit, dat dit gebied in zijn geheel zwaar getroffen ls, waardoor het alge mene welvaartspeil van het eiland bedreigd ls; het ware minder juist te stellen, dat de individuele ge In de M.v.A. op het wetsont werp Materiële Oorlogsschaden wordt medegedeeld, dat de schade enquête-commissies de tot hun competentie behorende gevallen reeds voor 85 hebben afgewik keld. In dit stadium is concentra tie en liquidatie mogelijk en i.v.m. de gewenste bezuiniging ook drin gend noodzakelijk. De klachten over de trage afdoening door de commissies zijn naar het oordeel der regering niet gerechtvaardigd, temeer als men bedenkt, dat de medewerking der getroffenen vaak te wensen overlaat. De Memorie geeft een overzicht van de stand der werkzaamheden per 1 Januari 1949, waaraan wij voor Zeeland enkele gegevens ont lenen. Daaruit blijkt, dat in onze provincie 16282 schadegevallen aan bedrijfs- en beroepsuitrusting en aan bedrijfs- en handelsvoorra den zijn aangegeven. Definitief daarvan zijn afgehandeld 14948 gevallen, terwijl nog 491 gevallen zijn geënquêteerd. Wat de schade aan huisraad betreft, zijn 43153 gevallen aangegeven. Daarvan zijn 37624 gevallen definitief afgehan deld en 24 geënquêteerd. Er zijn 2482 voorschotgevallen. Ook wordt een overzicht gege ven van de stand van zaken t.a.v. de afwikkeling der oorlogsschade aan gebouwde onroerende goede ren per 1 Jan. 1949. Voor Zeeland zijn deze cijfers: Totaal aantal schadegevallen 41513; totaal ver nietigd 4581, herstelbaar zwaar- beschadigd 5868, licht beschadigd (schade beneden f 3000.31064. In totaal zijn in 41064 gevallen taxaties verricht. Dit moet in 449 gevallen nog geschieden. 6079 ge vallen zijn ingeschreven of gereed voor inschrijving in het Grootboek voor de Wederopbouw. deze nog in staat is enkele cor recties van ondergeschikte aard aan te brengen, maar dat in grijpende wijzigingen zullen worden aangebracht, laat zich niet denken. troffene op Walcheren in een bij- •rrndere positie verkeert ten op- ,cht van die van elders, aange- len het toch voor hem persoon- ijk geen direct financieel ver schil maakt of hij een schade van een bepaalde grootte heeft gele den op Walcheren dan wel elders. Voor wat betreft de nlet-agrari- sche schade spreekt dit nog dui delijker. De regering handhaaft evenwel liaar standpunt, dat nog verder gaande tegemoetkomingen voor dit gebied de ongelijkheid in ver gelijking met andere gebieden op niet te verdedigen wijze zou ver groten. Wat de oogsten betreft moge worden opgemerkt, dat tijdens de inundatie verloren gegane oogs ten integraal worden vergoed. De eerste jaren na de drooglegging kan uiteraard van normale oog sten niet worden gesproken. Wan neer dit wel het geval zal zijn, valt van te voren niet te zeggen, omdat dit grotendeels afhangt van de natuurlijke omstandighe den. Inmiddels hqlpen de boeren mee aan het herstel van de grond door het toepassen van door het ministerie van landbouw aange geven cultuurmaatregelen; indien de hiervoor gemaakte kosten niet uit de opbrengsten kunnen wor den gedekt, wordt ook dit nade- iig versch.il vergoed op grond van artikel 13 van het ontwerp. Ee drijfssehade kan evenwel niet ver goed worden, omdat zulks strij dig zou zijn met het algemene be ginsel, waarvan bij de opzet van de onderhavige regeling is uitge gaan. Tenslotte meent de regering, dat hetgeen door sommige leden is opgemerkt met betrekking tot de voorschotten op een misver stand berust. Dat de tot dusver "erleende voorschotten slechts 'n gedeelte van het verlies dekken is juist; een voorschot ls nu een maal altijd een voorlopige voor ziening. Bij de definitieve afreke ning worden de voorschotten evenwel aangezuiverd tot 't volle bedrag, waarop de gedupeerden ingevolge de bepalingen van de wet recht zullen hebben. Terugsturen, o£ niet? „Niet doen", zegt een inzender in „De Nieuwe Eeuw". „Zijn we dan nu al vergeten dat duizenden Amerikanen hun leven verloren hebben op de slagvelden van Europa, ook om ons land te verlossen van de Hitler-terreur! En aan wie hebben we het te danken, dat we nog „voor" hei IJzeren Gordijn, in vrijheid le ven? In het artikèltje, dat de Re dactie ter plaatsing toegezonden kreeg, lees ik: „Zoals bekend, betoonden beide regeringen (van Amerika en En geland) aan vele Nederlanders hun dank voor bewezen dien sten aan de geallieerde oorlog voering." Was dat een dienst alleen be wezen aan Amerika en Enge land, of was het werk meteen ten voordele van ons eigen land en volk. Neen, men protestere in 'geen geval op deze wijze!" De redactie merkt hierbij op; „Men behoeft niet te kort te schieten in zijn plicht van dank baarheid, als men protesteert op de een of andere wijze te gen wat men meent een onrecht vaardige behandeling te zijn. Dat we nog vóór het IJzeren Gordijn leven, hebben we o.a. te danken aan de Verenigde Sta ten. Dat intussen de V.S. door hun potentiëel Europa bescher men is niet het gevolg van de omstandigheid dat zjj ons zulke aardige lui vinden, maar omdat het het belang van Amerika is Europa niet ten onder te zien gaan. Inzender vergeet, dat po litiek is: zaken-doen." Leren zolen en hakken. Prijsverhoging met 10 pet. Op grond van de nieuwe prijs- beschikking voor schoenreparaties die binnenkort in werking treedt, zal de prijs voor leren zolen en aakken met ongeveer 10 stijgen Als uitwijkmogelijkheid voor het publiek zuilen de prijzen voor ge spijkerde gevulcaniseerde zolen en hakken daarentegen worden ver laagd en wel van f 3.60 tot f 2.90. Gelijmd zal de prijs f 3.30 bedra gen. Bovengenoemde bedragen hebben betrekking op de zg. hoek- prijs, d.w.z. de prijs, welke wordt berekend voor herenschoenen. Voor andere categorieën schoe nen gelden verhoudingsgewijze la gere prijzen. Uit de Memorie van Antivoord op het wetsontwerp Materiële Oorlogsschade blijkt, dat by nota van wijzigingen een regeling is getroffen, die financiële facilitei ten in vooruitzicht stelt voor de herbouw van woningen tot 1000 m3, al dan niet met bedrijfsruim te. Een volledige financiering van deze grotere panden ligt daarbij niet ln het voornemen. De rege ring is van mening, dat in deze gevallen van de getroffenen kan worden gevergd, dat zij een deel van de onrendabele top voor eigen rekening nemen. Voor de panden met een woongedeelte tot 600 m3 zal dit deel worden vastgesteld op 5 pet, voor die met een woon gedeelte tot 800 m3 op 10 pet en voor de grotere 15 pet van de stichtingskosten. Voor het herstel gaat de ge troffen regeling verder. Wat dit betreft stelt de wijziging zonder meer, dat het herstel van wonin gen, al dan. niet met bedrijfs ruimte, zal worden gefinancierd. De minister van Financiën ls voornemens in de desbetreffende financieringsregellng de voor waarde op te nemen, dat een her stelde woning van meer dan 750 ms voor de bewoning door meer dan 1 gezin geschikt moet worden gemaakt. Tenslotte is in de wij ziging bepaald, dat op financiële faciliteiten mag worden gerekend bij de herbouw en het herstel van kleine bedrijfspanden, waaronder begrepen worden alle bedrijfspan den, waarvan de bouwkosten per Mei 1940 niet meer dan f 30.000 bedroegen. Het persbureau der Nederlands Hervormde Kerk deell, mede; „In enkele Nederlandse bladen werd onlangs een schandalig pamflet gepubliceerd, afkomstig van de U(nevanjjelised) T(ribes) Mission of Indonesia. O.m. werd hierin een aanval gedaan op het anti-christelijk optreden van Nederlandse militairen (b.v. het uit moorden van Christengemeenten „omdat Christen-Indonesiërs zoveel moeilijker te onderwerpen zouden zijn dan heidenen") en werd de Amerikaanse Christenheid opgeroepen om bij haar regering aan te dringen op boycot van Nederland. Bij onderzoek is gebleken, dat de uit vroeger jaren beruchte Amerikaanse zendeling John G. Breman (die zich nu ten on rechte dr Breman noemt) de leider van deze zendingsorganisatie is. De heer Breman werd vóór de oorlog door de regering wegens oplichting uit Indonesië uitgewezen. Nadien moest hij ook op last van de regering aldaar Singapore verlaten. Kort voor de Japanse invasie keerde hij naar Java terug en er zijn overtui gende bewijzen, dat de heer Breman, die zich nu in zijn blad als een der leiders van het verzet tegen Japan uitgeeft, aan vankelijk met de Japannezen geheuld heeft. De Nederlandse Zendingsraad stelt er priis op om uitdruk kelijk te verklaren, dat de heer Breman noch zijn actie in ver band moeten worden gedacht met de grote zendingsorganisaties, die in de Foreign Missions Conference of North America ver enigd zijn. Men heeft hier te maken met iemand, die zijn anti- Nederlandse sentimenten op een schandalige wijze afreageert in een lastercampagne", aldus het Persbureau der Ned. Her vormde Kerk. Plan-Marshall binnen vier jaar voltooid. President Truman heeft mede- I gedeeld, dat het wellicht mogelijk izai zijn om het plan-Marshall in j kort tijd dan dè oorspronkelijke geprojecteerde vier jaar te vol tooien. Hij verwierp de veronderstelling dat de Marshall-hulp aan Groot Brittannie zal worden geëindigd. f Nationale Keclasseringsdag bracht in Zeeland 7048 op. De nationale reclasseringscol- lecte in 1948 heeft in ons land totaal opgebracht een bedrag van f274.577.— netto. Dit is f1168.— meer dan in 1947. Uit een overzicht van de op brengst in de provincie blijkt, dat de netto-opbrengst in Zee land rond f 7048 bedroeg. Dat is f 630.minder dan vorig jaar. Wereld Vrouwen Gebedsdag. Op de eerste Vrijdag in de lij densweken, dat is dit jaar op Vrijdag 4 Maart, wordt de We reld Vrouwen Gebedsdag gehou den. Over de gehele wereld ver enigen de Christen-vrouwen zich die dag in gemeenschappelijke aanbidding, inkeer en dankzeg ging. De liturgie, die over de ge hele wereld dezelfde is, wordt elk jaar in een ander werelddeel voorbereid en is dit jaar door enkele Chinese vrouwen samen gesteld. In Vlissingen wordt deze Vrouwen Gebedssamenkomst ge organiseerd door een interkerke lijk comité, waarin alle plaatse lijke kerkgenootschappen en het Leger des Heils vertegenwoor digd zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in de Lutherse kerk, in de Walstraat op 4 Maart. ARTSENDIENST. - Op Zondag 27 Februari wordt de artsendienst in Goes waarge nomen door dr Griep, Ganze- poortstraat 6, Telef. 2460; in Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwaorp door dr Lucas Luyck Telef. K 1105282 te 's-Heeren- hoek; in 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijlc door dr Zonnevylle ('s-Heer Arendskerke), Telef. K 1106 202; dokter Bok arts te Wol- faartsdijk, Telef. K 1198237, voor dokter Riseeuw, arts te Ka- peileBiezelinge; in Middelburg door arts Frumau, Groenmarkt 17, Telef. 2635; in Vlissingen door dokter Detmar; in Veere, Serooskerke en Oostkapelle door dr ReijndersSchilt, Telef. K 1189212, Serooskerke; in Kou- dekerke, Zoutelande en West- kapelle door arts Sloos, Telef. K 1185231, Koudekerke; in Tholen, Oud-Vossemeer, Nw.- Vossemeer en St. Philipsland arts Looysen te Tholen en arts Renes te Oud-Vossemeer. APOTHEKEN. In de week van 26 Februari tot en met 5 Maart zijn de volgende apotheken voor avond- en nacht recepten geopend: Goes: La Porte. Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Van Ockenburg, Singel. MIDDELBURG. Feestavond vervoerders. Donderdagavond werd door de organisaties van het beroepsgoe- derenvervoer en het eigen ver voer een feestavond gehouden in het Schuttershof. Aan deze bijeenkomst werkten 0.m. mee „De Zuid Westers", die een rijk gevarieerd programma brachten. Er was veel belangstel ling. Filmavond N.R.V. In de groene zaal van het Schuttershof ls Donderdagavond een filmavond belegd door de af deling Walcheren van de Neder landse Reisverenlging. De heer A. C. Leenders, chef van de afd. Films en Lezingen van de K.L.M., hield een inleiding over de ontwikkeling van de luchtvaart en speciaal over de 30-jarlge geschiedenis van het K.L.M.-bedrijf. Hierna werd de film: Een transatlantische vlucht, een reis van Amsterdam vla New York naar West-Indië vertoond. Na de pauze volgde de verto ning van de kleurenfilm over de reis Amsterdam-Batavla. De zaal was geheel met leden en belangstellenden gevuld, ter wijl de voorzitter der N.R.V., de 1.eer A. Buyterse een kort ope ningswoord sprak. MIDDELBURG. Schooitandverzorging. In een daartoe ten gemeente huize belegde vergadering werd overeenstemming verkregen over een ontwerp-Stichtingsbrief. Hierdoor is dus de schooitand verzorging ln Middelburg weer 'n schrede nader tot het doel geko- i men, I Het dagelijks bestuur zal wor- den gevormd door de heren: A. J. Berenpas, wethouder van So- I clale Zaken, vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur; L. On- derdijk, vertegenwoordiger van het Algemeen Middelburgs Zie- I kenfonds en tandarts H. B. J. Knoop, vertegenwoordiger van de afd. Zeeland van de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde, i Voorts treden als bestuurslid oparts P. C. J. v. d. Slikke, ge- meente-geneesheer te Middelburg en vertegenwoordiger van de in j Middelburg gevestigde oudercom missies der O.L. scholen, van de Hervormde, Gereformeerde en Rooms Katholieke scholen, van het Groene Kruis en van het Wit- Gele Kruis. I Over de wijze van werken, het grote belang 9an een goede tand- verzorging bij kinderen, zullen binnenkort nadere mededelingen kunnen worden verstrekt. Het bureau van de te benoe men tandarts wordt gevestigd in het pand Eigenhaardstraat 2, de administratie zal worden gevoerd door de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg. GOES. Uitvoering Lyceumclub „Vlam". Donderdagavond gaf de Goese Dyeeumclub „Vlam" haar tradi tionele jaarlijkse grote uitvoering ln het Schuttershof. Na de opening door de voor zitter, de heer W. Duvekot en 't zingen van het clublied, volgde een zeer verdienstelijk optreden van de schoolband onder leiding van Jan Bruijnooge en een rhyth- mische gymnastiekoefening onder leiding van de heer J. van Tiel. Het orkest, dat ditmaal werd gedirigeerd door de heer D. A. de Graaf, kon een welverdiend suc ces oogsten met drie, speciaal door ds S. P. de Roos gecompo neerde danssehetsen, de derde „Llebestraum" van Fr. Lizt, waar vooral Jo Mazure als soliste op viel en een werk van Tschalkows- ky. Na de pauze werd onder regie van de heer J., v. d. Woude het politiespel van Willy Corsari „Het mysterie van de vrouw die te rugkeerde" opgevoerd. Bij de aanvang van het eerste tafereel bekruipt de toeschouwer een gevoel van onrust door een snelle opeenvolging van de korte heftig scenes. Tegen het eind van dit eerste tafereel wordt echter de juiste sfeer geschapen door de steeds geheimzinniger wordende hande lingen. Op het moment, dat het dramatische gebeuren, waar het verhaal rond geweven is, zal plaats hebben, sluit het eerste tafereel, waarmee definitief de spanning in het stuk ls gelegd. Het tussenspel, dat voor het doek wordt gespeeld, geeft op 'n zeer originele wijze antwoord op de vraag wat er is voorgevallen. Een voor een verschijnen de ge tuigen in het spotlight om voor de onzichtbare inspecteur hun verklaringen af te leggen Inzake de moord op mevr. Verduyn. In snel tempo volgen de ge- beurtenissen elkaar op ln de vol- gende twee tafereelen. Als een rots tussen de bran ding betreedt inspecteur Lund (Ko Burger) het terrein van de misdaad. Tezamen met zijn vriend Spit (Piet Kramer) de op copie beluste verslaggever, weet hij het mysterie tenslotte te ontrafelen. Maar niet voordat enkele heftige scenes hebben plaats gevonden, waarbij Josien Wagenaar de dank bare, maar lang niet gemakkelij ke rol van de zenuwachtige dienst bode voortreffelijk speelde. Ook het goede spel van Rie Drogendijk als Evelien Verborg en Hanneke Mullé als juffrouw Kant mogen wij zeker niet verge ten. Het spel van Jim Nobels ln de figuur van Richard Terwijn was o.i. wat te stug. Dank zij de voortreffelijke re gie blijft de spanning tot het ein de toe behouden, hoewel reeds in het midden van het laatste tafe reel de ontknoping van het eigen lijke drama valt. Aan het eind van de avond werden aan de medewerkers bloe men aangeboden en schonk de oudervereniging de club een be drag van f 50.voor het plano fonds. Daarna vond de uitreiking plaats van de prijzen der in de pauze gehouden verloting ten ba te van het pianofonds. De Goese Lyceumvereniging kan weer op een uitstekend ge slaagde uitvoering terugzien. BORSSELE. Kunstniestvereniging. De afdeling Borssele van de Coöp. Kunstmestverenlging We- meldinge heeft in haar vergade ring een definitief bestuur geko zen, bestaande uit: J. Walhout Jobsz., voorzitter, W. J. Nieuwen- huize, secr.-penn., M. de Regt Johz., J. Steketee en A. Walhout Jz., bestuursleden. YERSEKE. Ned. Chr. Vrouwenbond. Donderdagavond herdacht de afdeling van de N.C.V.B. haar 10-jarig bestaan. Er was voor deze bijeenkomst grote belangstelling. De presidente, mej. Bogaards, sprak een openingswoord, waarin zij terugzag op de achterliggende jaren. Zij verwelkomde de afge vaardigden van de verschillende afdelingen op Zuid-Beveland en in het bijzonder de beide oprichsters mej. Donner en mevr. Zuidema uit Goes. De jaarverslagen van secreta resse en penningmees teresse wa ren in opgewekte toon gesteld. Verschillende afgevaardigden brachten haar gelukwensen qver. Mej. Donner deed dit namens het hoofdbestuur. Mevr. Bikker hield een inleiding over „Vier vrouwen uit de Heilige Schrift". Verder werden door ver schillende leden bijdragen geleverd De dames Stoel en Talma gaven enkele zangnummers ten beste. Aan de presidente, die vanaf de oprichting als zodanig fungeert, werd namens bestuur en leden een fraaie bloemenmand en cadeaux aangeboden. De jubilerende afdeling kan met voldoening op deze uitstekend ge slaagde vergadering terugzien. HANSWEERT. Aanvaring. Alhier passeerden 2 Tsjechische binnenschepen, n.l. het motorschip M.O. 25, schipper v. Suppen en het sleepschip CSPO 7210, schipper Piekens, welk laatste schip door de M.O. 25 werd gesleept. De schepen waren op weg naar Ant werpen om erts te laden voor Arn hem. De MO 25 voer eerst tegen een ducdalf en daarna tegen de sluismuur van de grote sluis. Enige schade ontstond aan het remmings werk, terwijl de MO 25 enige deu ken opliep. KRABBENDIJKE. Chr. Vrouwenbond. De Chr. Vrouwenbond hield haar maandelijkse vergadering. Deze werd geopend door de pre sidente mevr. de Pagter. De heer J. Keim van Kapelle behandelde het onderwerp Ester hetgeen aandachtig werd aange hoord. RILLAND. Ouderavond School met de Bijbel. Dezer dagen hield de school met de Bijbel haar jaarlijkse en voor dit seizoen haar tweede ou deravond. De voorzitter, de heer JMeloen wees in zijn openings woord op de verheugende en toenemende belangstelling van de zijde der ouders en wekte allen op om de school te steu nen. Het hoofd der school, de heer Bison, hield een causerie over „Ons werk in de practijk". Van de zijde der ouders lever de mej. Meeuwsen-Walraven uit Bath een inleiding over „Onze taak als ouder thuis". Verder volgde een behandeling van de onderwijzer de heer Tazelaar over „De Bijbelles in de prac tijk" en werd deze gezellige en leerzame avond gevuld met zang, declamatie en een spraak waterval. Nadat ds Kuiper in zijn slot woord nog gewezen had op de houding tegenover het christelijk onderwijs, de leerkrachten en het bestuur opgewekt had om onder Gods zegen verder te bouwen, eindigde hij met dank gebed Vergadering A.R. Kiesvereniging. Woensdagavond kwam de A. R. Kiesvereniging in vergade ring bijeen. Na opening door de voorzitter en afwikeling van en kele huishoudelijke zaken, werd door J. C. Meul- nberg ingeleid „Monarchie of Republiek" waarin duidelijk naar voren werd gebracht de zegen van het Koningschap zoals wij dat ge- ONZE HUISMOEDERS. Vele huismoeders hebben htt ver van gemakkelijk. Het wordt steeds moeilijker om met het beschikbare huis houdgeld rond te komen. De voorzitter van de K. v. IC. in Gelderland wees er in een door hem gehouden rede dan ook op, dat de voorjaarsuitver kopen hebben geleerd, dat het publiek „uit de markt" begint te gaan. Er is wel behoefte, er is wel koopLUST, maar de koop- KRACHT gaat minderen. En nu komt daar nog bij, iat volgens de prijsindexcijfers van het gezinsverbruik, berekend door het Centr. Bur. Statistiek, het indexcijfer de laatste maan den weer omhoog gelopen is, tengevolge van prijsstijgingen over heel de linie. En dan staat binnenkort nog de verhoging van de huurprijzen te wachten. Waarlijk, het valt niet mee voor onze huismoeders, om de touwtjes aan elkaar te knopen. Er wordt veel van haar geest kracht gevraagd. We zien herhaaldelijk, dat Kon. onderscheidingen worden uitgereikt. Huismoeders zijn daar als re gel niet bij. Zij timmeren immers niet aan de weg. Maar als het op verdienste aankomt, dan geloof ik. dat onze huismoeders wel in de eerste plaats voor een onderscheiding in aanmerking komen. Een deugdelijke huisvrouw! Haar waardij zegt de Spreuken dichter is verre boven de roby- (Ingez. mededeling, advert.) Was Uw wol veilig in 35 et per pak kend hebben tijdens de lange re gering van Prinses Wilhelmina als Koningin. Een brede discus sie volgde, waarna ds Kuiper sprak over de taak der kerken n.a.v. de gehouden Wereldraad der Kerken. Ook op deze inleiding volgde een geanimeerde bespreking door de goed bezette vergade ring. De candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen werd als volgt vastgesteld: 1. J. Nieu- wenhuijze; 2. J. C. Meulenberg; 3. H. Verschuure; 4. W. Vos. Tenslotte werd de wenselijk heid overwogen om te komen tot het indienen van één lijst en te dien aanzien eenzelfde ge dragslijn te volgen als bij de laatste verkiezingen. NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Steun Wettig Gezag. In het gemeentehuis werd een propaganda-bijeenkomst gehouden van de plaatselijke commissie „Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag". De bijeenkomst stond onder lei ding van burgemeester F. van Randvvijck, voorzitter van het plaatselijk comité. Mede waren aanwezig Majoor P. de Kam, se cretaris van de provinciale com missie, alsmede de secretaris der commissie, de heer P. J. Brakman, de voltallige commissie, bestaande uit de heren J. Kwekkeboom, P. van Leerdam, C. van Nimwegen, P. C. Reijnoudt en E. Verlare en enige belangstellenden. Majoor de Kam zette hier doel en werkwijze van het Instituut uitvoerig uiteen. De inhoud hier van hebben wij in een vorig arti kel reeds in de finesses uiteenge zet. Alle aanwezigen gaven zich op, om het Nationale Instituut „Steun Wettig Gezag" te steunen. Alle mannelijke inwoners van 2050 jaar kunnen zich alsnog opgeven op het gemeentehuis. KAFELLE. Vergadering werkliedenvereniging Onder voorzitterschap van de heer J. Sinke vergaderde in het gebouw „Obadja" de Werklie denvereniging V.I.O.S. De op komst van de leden was tame lijk goed. De penningmeester C. v. d. Kuil gaf zijn verslag over 1948, dit sloot met een batig sal do van ruim f 19. De heer C. Baijens werd tot lid van de financiële commissie benoemd. Om de kas weer op een beter peil te brengen werd besloten om voor het jaar 1949 de contributie met f0.25 per jaar te verhogen. Voor de vereniging Wijkver pleging werd de gewone bij drage vastgesteld voor het jaar 1949. Ook het ondersteuningsfonds V.I.O.S. vergaderde onder voor zitterschap van de heer J. Sinke. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek hier, dat de kas met een voordelig saJdo sloot. In 1948 verloor de vereniging twee leden. Per 1 Januari 1949 telde zij 18 leden. Een zelfde bijdrage als in 1948 werd beschikbaar gesteld voor de vereniging Wijkverple- 1 r: VVEMELDINGE. Jaarvergadering Chr. Hist. Kiesvereniging. Woensdagavond vergaderde de Chr. Hist. Kiesvereniging onder voorzitterschap van de heer A. Veerhoek ln de Chr. School al hier. De voorzitter heette de aan wezigen welkom en verzocht de secretaris om voorlezing van zijn jaarverslag. De pennlngm. gaf een uitvoerige uiteenzetting van zijn financieel beheer. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer A. Veer hoek, die aan de beurt was om af te treden, herkozen. Als afgevaardigden naar een ta

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2