Officiële instanties in de Oostelijke Zóne hebben zwarthandelaren in dienst. Men smokkelt om in het leven te blijven. Wetsontwerp Winkelsluitingswet. Jaarvergadering Coëp. Landbouwver- eniging „Eiland Walcheren". Een nieuw Lhtydschip glijdt te water. Vlissingen gaat weer 100 montage- woningen bouwen. Streekplannen voor de Beveianden en voor Tholen-St. Philipsland in voorbereiding. Walcheren van het jaar nul tot 1250. KLOOSTERBALSEli Grote manoeuvres van de Amerikaanse vloot. De „grote smokkelhandel" verloopt langzamerhand. Middenstanders z(jn niet eenstemmig. Volkscredietbank in oprichting. £le dAootn imti de. ÏÏlamok Interessante lezing van de heer P. J. v. d. Feen. Tekortkomingen in Ameri kaanse buitenlandse politiek. Dinsdag 22 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD v Pagina 2 In de Oostelijke sector van Berlijn, die nu door de tegenmaatre gelen getroffen wordt, zal het gebrek aan bepaalde grondstoffen steeds nijpender worden, naarmate het Westen van Duitsland zyn uitvoer drastischer beperkt. Het gaat hier voornamelijk om ijzer en staal, kolen, chemische producten en grote machines, maar ook om autobanden, auto-onderdelen, spijkers en schroeven. Sedert enige Gistergn zijn tal van zware krui sers en andere eenheden van 4e Amerikaanse vloot uit de Atlan tische havens vertrokken om de grootste manoeuvres te houden den van ponden werken, mogen (sedert he(. ein(Je van de oorlog. j niet worden verwisseld met de e - j}e hoofdschotel van deze oefenin- gros smokkelaars, die de saccha-1 gen^ die in de caraibische Zee rine maar liefst per tonnenv ra - worden gehouden, is een schijn- Iten naar Polen smokkelen waar bombardement met atoombommen ?LV™^ Limc^!lïfVe^amenin te.Sen oorlogsschepen waarbij de een grote rol speelt. De mensen die hiervan in letterlijke en fi guurlijke zin zoete winsten opste ken, waren hoofdzakelijk Sowjet- Russische officieren. Maar zoals gewoonlijk, wist men geen walle tje bij het schuurtje te houden, kwantum iloor gebrek aan grondstoffen niet meer leveren en de verschillen tussen de verwachte herstelieveranties en de daadwer kelijke tot stand gekomen afleveringen worden steeds groter. CURT RIESS. Berlijn I's Werelds grootste smokkelnest. in. Tengevolge hiervan is thans een smokkelbedrijf ontstaan, dat in verhouding tot hetgeen hier tot nu toe beschreven is, klein en onbe duidend aandoet. Hier gaat het er niet meer om, dat de een of ande re zwarthandelaar of een zaken man een paar duizend mark wil verdienen, het gaat hier om het economische bestaan van een ge bied met zeventien millioen men sen, voor wie de meest noodzake lijke materialen dan maar. des noods door smokkelen moeten worden bemachtigd. Opdracht geefster is de Duitse Economische Commissie, Haar orders aan de „vertegenwoordigers" duiden: al- alles wat in West-Duitsland ook stof. Door de al te grote activiteit ren voor eigen gebruik te houden maanden kan de Oostelijke zone het door Moskou voorgeschreven 2^a(. de mmtaire Sowjet-regering w_„i. ziCh met het geval ging bemoeien en aan het enorm complot een I einde maakte door de Saccharine- •I fabriek Fallberg in Maagdenburg tot een Sowjet-industrie te bom- barderen, waarvan de gehele op- brengst naar Rusland gaat. ïi Nu wij het toch over zoetstof hebben: het is in de laatste tijd een opmerkelijk feit, dat de Duit- j se grenspolitie veel minder ora- S koopbaar is dan de Russische grensbewakers. De afgelopen zo- mer kregen de inwpners van Ber- lijn bijna geen kans op fruit, dat j zij in Werder of Caputh kochten, hetdus slechts weinige kilometers van Berlijn j de hoofdstad verwijderd, naar hun „Zoete" winsten. In de loop der tijden smokkelen in en rond steeds ingewikkelder geworden.woonplaats te brengen. De Duitse Als men thans een lap stof wil ko- politie nam alles in beslag en zij pen, vindt men' die waarschijnlijk was doof voor smeekbeden, maar bij de slager, maar voor een stuk ook voor pogingen tot omkopen, vlees moet men bij een wasserij De oplossing van het raadselDe zijn. Een rijwielhandel levert sui- Russen stonden hun toe de helft ker of, bij gebrek daaraan zoet-van de in beslag genomen goede- afweer zal worden verzekerd door radiografische bestuurde projec tielen. Bovendien zullen acht ge wone duikboten en zes andere met een Schnorkel-apparaat uitgerust,, worden gebruikt. Meer dan 120 oorlogsschepen, waaronder vlieg dekschepen en kruisers, honder den vliegtuigen en 25.000 man schappen van de land-, zee, en luchtstrijdkrachten evenals een afdeling Canadese soldaten zullen aan de manoeuvres deelnemen. Admiraal Blandy, die in 1946 de proefneming op Bikini leidde, is met het commando belast. Door heel het land zijn de Iaat- denbesluit des middags ahderhalf in plaats van een half uur vrijaf moeten geven. Dit leidt onvermij delijk tot uitbreiding van het per soneel, of het heeft tot gevolg, dat OPVOEDING. ste tijd vergaderingen van mid- men zich tussen 12 en 2 uur en deiistanders gehouden ter bespre-des middags en des avonds na zes king van het voor-ontwerp Win- uur met 50 pet van het personeel kelsluitingswet. I moet behelpen. Aan de economische en sociale raad der Verenigde Naties, zijn onder ede afgelegde verklarin gen voorgelegd van personen die met Russische arbeidskam pen hebben kennis gemaakt. I i Verschrikkelijke bijzonderhe- he'. met gemakkelijk is te zeggen oplossing. Thans staat de mogelijk- dell werden da'arbij meegedeeld. l"~" heid daartoe open, doch in de i yroeoere slachtoffers van de practijk wordt er vrijwel geen ge- - Dujtse \erreur> verklaarden, dat bruik van gemaakt. Hetgeen be- in vergeUjkiny met de Russische uniet Hor or cron tttnvL-oliiL-o hnr>_ J 7 rt Daarbij is gebleken, dat de me- Het facultatief stellen van de 7- ningen nogal uiteen lopen, zodat j uur-sluiting brengt evenmin een hoe de middenstand over bepaalde onderwerpen denkt. Vooral op het platteland schij nen velen te voelen voor een win kelsluiting om 7 uur 's avonds. Hiertegenover wordt echter ge steld, dat door een dergelijke maatregel de niet onbelangrijk worden verhoogdnPrsoneel er toe breneen zonder dat er een stijging van de L wijst, dat er geen werkelijke be hoefte aan bestaat. Een ruimer worden van de goe derenmarkt en de daarmee ge- bedtiifsonkosten 1 Paard 2aando toenemende concur- Deorijtsonkosten renUe zal misschien de bedrijven omzet tegenover staat. Het open houden van de winkels tot 7 uur heeft b.v. tot gevolg, dat de be drijven met personeel hun werk nemers ingevolge het arbeidstij- Het jaar 1947 was niet gunstig voor de boeren. De Coöperatieve Landbouwver- eniging „Eiland Walcflteren" hield Vrijdag j.l. haar algemene leden vergadering in het Schuttershof. De voorzitter, A. W. Cevaal, wees er in zijn openingsrede op, tlllCi Weit 111 VYTOl-izwiiomiiM o ue «A cv, giuic OV-IUHUII. ach vwwa b"- 7iin H 070 maar te koop is, op te kopen. De van de kleine smokkelaars was er en omdat zjj tenslotte niet alles dat de vereniging weer e S eeweest .,1 i.iin* 7waptp ann ffnnairan -n '-.Wil 1 f nnotOTl l,apri i i ppn .Paf aChtef lift TUg IlCt' IL. DOOT O vertegenwoordigers zijn: zwarte handelaren uit de Westelijke sec tor van Berlijn. Zij hebben inmid dels hun zaak overgebracht naar Hamburg of Hannover en dank zij hun goede betrekkingen tot voor noemde commissie hebben zij ook hun gehele bezit uit Berlijn weten te krijgen. Politie doet de ogen dicht. Opdrachten van 800.000 mark en meer zijn aan de orde van de ■op een gegeven ogenblik zo veel zelf konden opeten, kregen zij eenjaar achter de rug zoetstof, dat de prijs daardoor be-i hoeveelheid suiker toegewezen, j ziekte van het personeel en drukte denkelijk daalde. Deze kleine waardoor zij het /ruit konden in- wegens grote omzetten in ruwv oe- i, I rlzxr- an err a nan in 'f tiipilVVft nOftK- smokkelaars, die met hoeveelhe-1 maken. De tweede „Langkoeas" Het vracht- dubbelschroef motor en passagiersschip „Lang- dag. Op 1 October j.l. waren er fcogas'^ in aanbouw voor de Kon. vier van dergelijke „grensover- Rotterdamsche Lloyd", is Zater- schrijdingen" en de politie van de dagmorgen met goed gevolg van Westelijke sector was voldoende gestopt om beide ogen dicht te doen. één der hellingen der machine fabriek en scheepswerf van P. Smit Jr, te water gelaten. De Bovendien hebben de R.ussen dooplechtigheid werd verricht nog een aanleiding tot smokkelen door mcj. J. C. Ruys, dochter al gaat het hier om een smokkel van de heer Th. A. W. Ruys, in omgekeerde richting. Zij staan der directeuren van de bijvoorbeeld toe, dat sommige fa brikanten grote hoeveelheden kousen of stoffen aan het Westen Lloyd. De .Langkoeas" draagt de verkopen. Een gedeelte van de op- naam van een in de oorlog ver- brengst moet dan op bepaalde re- gaan schip. Met zes andere even- keningen in West-Duitsland wor-1 eens vergane schepen, die, va- -i _.i7ronri nnrior Tliiirco ttlotf H/-vrvr» rlca den gestort. Die rekeninghouders fend onder Duitse vlag door de u::j tnpnmr»licfo pJp»H InulSCilG uocro_ in het Westen staan altijd in ver- toenmalige Ned Indische rege- binding met de communistische ring bij het uitbreken van de partij Hef Is dus wel duidelijk, oorlog in de Indonesische wate waarvoor deze gelden worden ge- ren werden prijs gemaakt en in bruikt. De Russen hebben immers beheer gegeven aan de Lloyd, Westmarken nodig om hun com munistische propaganda in West- Duitsland te kunnen bekostigen ja sterker, om hun partijgenoten in West-Duitsland te kunnen steunen. „Langkoeas" w.ordt genoemd is uitsluitend om de gevallen be manning van het eerste schip te eren en haar nagedachtenis le vend te houden. Hiertoe zal te vens aan boord van deze nieu we bodem een gedenksteen worden aangebracht, vermelden de alle namen der gesneuvelden. De afmetingen van het te wa ter gelaten schip zijn: lengte over alles 157 m., breedte op de spanten 19 m,. hoogte 15 m. Het machinevermogen bedraagt 8.400 A.P.K., het draagvermogen ruim 12000 ton. Het M.s. „Langkoeas" is het laatste van een vijftal schepen, dat kort na de bevrijding bij drie Nederlandse werven door de Kon. Rotterdamsche Lloyd werd de j besteld. der en granen in 't nieuwe boek jaar was de algemene vergadering wat later dan andere jaren. Hij wees op het grote belang van samenvrerki'ng. In het bijzonder heette hij wel kom de heer Ir Y. de Boer, lid der directie van het Centraal Bureau te Rotterdam. De secretaris, de heer C. Lou- werse te Domburg, las de notulen van de vorige algemene ledenver gadering voor. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Geschiere J.Hz. te Grijpskerks. Wegens vacature en aftreding werden tot commissarissen geko zen de heren E. de Korte, Bigge- kerke; W. Coppoolse, Grijpskerke; M. Minderhout, WestkapeUe en KI. Verhage, Zoutelande. Tot lid der fusie-commissie werd gekozen de heer H. de Pagter te Serooskerke. Daarna bracht de directeur het jaarverslag over het boekjaar 1 Juni 1947— 31 Mei 1948 uit. Hieruit bleek dat met jaar 1947 voor de boeren niet zo gunstig was geweest. Door de grote droog te die vooral op Walcheren door het hogere zoutgehalte van de grond zo funest heeft gewerkt. Dit heeft zijn terugslag gegeven in de omzetten, speciaal in de af zet van granen en ruw^oeders, al zijn deze relatief nog bevredigend I van de langere openingstijd ge bruik te maken, waarna de grote re bedrijven wel hoodgedwongen zullen moeten volgen. Tegen een uitbreiding van de koopgelegenheid op een bepaalde avond worden eveneens nogal be zwaren aangevoerd. Voor een deel van het publiek is er iets voor te zeggen, dat men b.v. Donderdagsavonds nog kan winkelen en man en vrouw de ge legenheid hebben samen inkopen te doen. Vele middenstanders zjjn echter van oordeel, dat er aan een be paalde koopavondgeen behoefte gerezen bestaat, en dat het geen zin heeft,algemene, arbeidskampen, oorden als Bu- chenwald en Dachau, paradijs achtige herinneringen wakker riepen. Een Russische vertegenwoor diger kon het bestaan van deze kampen niet ontkennen. Alleen, zo verklaarde hij, ze worden verkeerd beoordeeld. Het verblijf in dergelijke kam pen is geen straf, zoals in an dere landen, maar het is een kwestie van opvoeding. Precies hetzelfde wat ook de Duitsers in de oorlogsjarenaan voerden om aan hun duivelse practijken een schijn van recht te geven. Opvoeding, tot na lang lijden vaak, de dood er-op volgt. zullen zijn, een nieuwe gedachte Men overweegt n.l. een voor het gehele land zulk een behoefte te kweken, door geldende regeling te treffen, wel- In dit boekjaar werd de Coöpe ratieve groenvoederdrogerij ge sticht, die bij de nog steeds voort durende schaarste aan veevoeders en de ook in de naaste toekomst nog onvoldoende importen, in be tekenis kan toenemen De balans heeft als totaaltelling f 549.680.97 en de verlies- en' winstrekening f 104.720.27, terwijl het saldo f 553.44 bedroeg. het geven van de gelegenheid. De koopkracht zal in geen geval door een langer openstellen van de zaken worden gestimuleerd. Het publiek kan iedere gulden meer dan éénmaal uitgeven. Ook over de sluiting op een be- ke de sluiting verdeelt over twee nader te bepalen dagen van de week. Op de ene dag zullen alle win kelbedrijven in het gehele land, niet vvelke een even huisnummer heb ben, zijn gesloten, op de tweede dag de zaken, welke op oneven paalde middag in de week bestaatnummers zijn gevestigd, ongeacht veel verschil van gevoelen. Somnjigen zouden een spreiding hun branche. Daardoor wordt de controle zeer eenvoudig, alle win- over verschillende bedrijven enkeiiers kunnen volledig van hun verschillende dagen wenselijk ach-1 vrïje middag profiteren, en het pu- Er zijn echter ook bezwaren. Zo is controle op de naleving van de eventuele wetsbepalingen Daarna hield de heer Y. de Boer vrijwel onmogelijk, vooral bij be- een inleiding over: „De coopera- - drijven, die gemengde artikelen tieve afzet van landbouwproduc- j verkopen. Bovendien moet reke- I ning worden gehouden met het be lang van het kopend publiek, j Sinds kort is in kringen, die met 1 de uitvoering van de wet belast werd dit schip genoemd naar een vuurtoren in Indonesië, dit maal naar een vuurtoren op een klein eilandje, gelegen aan de N.W. punt van Billiton. Bij de ondergang van de eerste „Lang koeas" op 2 Januari 1942 in de buurt van het eiland Bawean liet de gehele bemanning, die zelfs in de reddingboten of zwemmend in zee nog werd be- Een 9 meter hoge muur is teschoten, het leven, met uitzon- Cicade Apj-aia op een der Kaapdering van de vijfde machinist, Verdische eilanden op een menigteeen Javanase en een Chinese mensen terecht gekomen, die in schepeling. Korte Berichten. BUITENLAND. meter hoge muur de rij stonden voor maaltijden, die van regeringswege versterkt wor den. 300 mensen werden gedood, velen gewond. In het kader van de algemene repatriëring van Joodse en Ara bische krijgsgevangenen in Trans- Jordanië en Israël zijn de eerste 157 Arabische krijgsgevangenen naar Trans-Jordanië teruggekeerd In een bioscoop in de Britse sec tor van Berlijn hebben een aan tal Poolse Joden de premiere van de film „Olivier Twist" verhin derd. Zij drongen de bioscoop bin nen en riepen: „Deze film is anti- semietisch". De politie van India heeft we derom 125 personen gearresteerd in het kader van de anti-commu nistische actie. Demetrius Paparigas, een voor aanstaand Grieks communist, die in de volgende maand terecht zou staan als „morele aanstichter van misdadige handelingen", waaron der het vermoorden van minister Ladas, heeft zich in zijn cel op gehangen. Door een brand die woedde in Dat dit nieuwe schip nu ook Aardappelvezels als kracht voer voor onze veestapel. Geslaagde proef te Wassenaar. Op de proefboerderij Belle- steijn te Wassenaar zijn in het af gelopen jaar proeven genomen, om aardappelvezels vermengd met gras in te kuilen als veevoeder. Voor dit doel werd vooral van jong eiwitrijk gras gebruik ge maakt. De monsters van deze in kuilingen werden door het cen traal instituut voor landbouwkun dig onderzoek te Wagenlngen ge analyseerd en zeer waardevol be vonden. Op een gelijke oppervlakte kun nen door bijvoeding met aardap pelvezels mee? koeien gehouden worden. Koeien en jongvee hebben getoond, het vezelvoedsel met graagte op te nemen, met als re sultaat een uitstekende melkgift een diepglanzende kleur van de beesten zoals in de weide en een mooi gebonden mest met een kleur ongeveer gelijk als tijdens de wei- degang. Hoewel het voorkeur ver- twee paviljoenen van de Parijsedient de nieuwe wijze van inkui- hailen ontstond meer dan 400 mil- len in silo's toe te passen, kan dit hoen francs schade. 1 ook op de grond geschieden. Vrijdagmiddag zal de raad der gemeente Vlissingen bijeenkomen, waarbij o.m. aan de orde komt de bouw van 108 montagewoningen. Men zal tot de bouw daarvan kun nen overgaan, daar dit aantal aan deze gemeente werd toegewezen uit het bouwvolume voor 1949 van de provincie. Als voorwaarde is echter ge steld, dat 48 hiervan, duplexwo- ningen moeten zijn. Deze 48 wo ningen zijn bestemd voor de wo ningbouwvereniging „St. Wille- brord" en zullen worden gebouwd benoorden de Pr. Rooseveltlaan, terwijl de overige 60 op een ter rein gelegen aan de Irislaan en van Goijenlaan zullen verrijzen en bestemd zijn voor „Goed Wonen". Beplanting. De beplanting vindt ook regel matig voortgang en ook nu weer staan hiertoe een tweetal voor stellen op de agenda. In de eerste plaats wordt een crediet gevraagd van f 4900.ten behoeve van de beplanting van de voortuinen en de openbare plantsoenstroken be horende bü het complex van 261 montagewoningen in plan Oost, terwijl verder een crediet van f 9750.- wordt gevraagd voor de herbeplanting van de Noorderbe- g'raafplaats. Volkscredietbank. Nu de raad in haar vorige ver gadering in principe besloot tot stichting van een volkscrediet bank, komen thans de voorstellen aan de orde regelende de defini tieve oprichting van de bank. In de commissie van toezicht en ad vies worden voorgesteld te benoe men de heren E. Andriessen, A. de Bart, A. R. König en H. van Royen. Huisvuil. Door B. en W. wordt verder voorgesteld over te gaan tot aan koop van 7000 genormaliseerde vuilnisemmers a f 5.per stuk, en tevens een crediet toe te staan van f 8000.voor de verbouwing van de laadinrichting van de vuilniswagens. Do Boulevard. Tenslotte verdient vermelding het voorstel voor het onderhands aanbesteden van de verbetering van de Boulevard de Ruyter. Dit werk zal, naar wordt voorgesteld, opgedragen worden aan de N.V. Aannemers en Wegenbouw Mij. voor een bedrag van f 214.000. 266 gezinnen of alleenstaande personen uit Zeeland zijn nog ge- evacueerd. In India zijn Zaterdag meer dan 350 personen gearresteerd bij razzia's op communisten. (Ingez. mededeling, advert.) WONDEN van allerlei aard Hoe licht loopt U niet een wondje op, hetzij k een bfand-, schaal- of snijwond, hetzij 'n ont- Y 5s veiling. Neem voor elk wondje - hoe klein ook \y direct de ontsmettende, genezende balsem: FEUILLETON 56 F. HORACE ROSE Ik staarde de wtan enkele ogenblikken aan, nauwelijks in staat om te beseffen, dat een menselijk wezen als ik zo kalm zeer binnenkort laten zien en dan zullen jullie begrijpen waar om de eeuw, waarin we nu le ven, de eeuw van vernietiging n beheerst deze verschrikkelijke zal worden. De ontdekking en be- aaneenschakeling van ellende er.! teugeling van de atoombom onheil kon voor de geest roepen.heeft in één dag de gang van de Toen vroeg ik hem, zo kalm alsv/ereldgeschidenis totaal veran- ik kon: „Meent u dat ernstig, Thara? Vertelt u ons de weten schappelijke waarheid, of alleenvan maar wat u zich voorstelt, wat op zekere dag zou kunnen ge beuren?" „Ik geef me niet over aan wil de fantasieën, beste Faos, ik ver tel je slechts de naakte, weten schappelijke waarheid. Niemand heeft ook nog maar bij benade ring beseft ik zou zeggen, nie mand behalve wij die diep heb ben nagedacht en grondig heb ben gestudeerd de enorme bijna zou ik zeggen fabelachtige maar het is geen fabel, het is werkelijkheid de enorme, vernietigende kracht van atoom energie. Zelfs ik heb die nog niet ten volle begrepen, ondanks het feit, dat ze al in werking is ge steld." „Hoe hebt u haar in werking gesteld?" vroeg Treso. „Het hoe en waar zal ik ie derd. Twee, drie of tien van de nieuwste bommen, met behulp radio-controle over lange gens en meisjes langs de laantjes lopen om er te minnekozen. Je kent het tafereel wel, Faos en jij ook, Treso, want by elk volk riet een dergelijk landschap er precies eender uit. „En wat gaat er gebeuren als die bom in de lucht ontploft?" vroeg ik. Misschien heeft Thara aan mijn gezicht gezien hoe ik met walging vervuld raakte. „Verontwaardiging en - spijt zullen nu niets meer aan de zaak veranderen, waarde vriend daarvoor is het nu te ver heen- Je mag precies zeggen wat je wilt, en je commentaren zullen afstand op hetzelfde moment ge- ongetwijfeld belangwekkend zijn. worpen, zullen in enkele secon-!Als je evenwel naar me wilt den de grootste steden der we-luisteren zal ik je vertellen wat reld totaal weg vagen". „En wat zal de speciale uit werking zijn van die bom, in de vorm van een torpedo, die u ons nu laat zien?" vroeg ik. „Deze bom", zei Thara hem omhoog houdend en in zijn vin- er gaat gebeuren." Hoofdstuk XXIX. BLIK IN DE TOEKOMST. Thara legde de bom, die hij in gers ronddraaiend „zal, als hij de hand hield, met een blik van gebruikt wordt, niet in de stra-trots op tafel terug. Klaarblijke- ten en tussen de huizen van een lijk beschouwde hij die met bil— grote stad uiteen barsten. Die zalzondere voldoening, en vond hij in de lucht ontploffen, boven het heel aangenaam, dat hij nu landelijke streken met boerde-1 de gelegenheid had over de toe- rijen, gehuchten en dorpjes, bo-1 komstige resultaten en verrich- ven de plaatsen waar schapen en tingen daarvan te oordelen, koeien grazen in de veldpn. wear T(ja vraagt mij wat er gaat ge beuren als deze bom barst bo ven de velden, boerderijen oeien grazen in de velden, waar kinderen spelen in de weiland, waar vader en moeder werken op de boerenplaatsjes en in de winkeltjes en waar stellig jon- aorpen van het platteland. Dat zal heel anders zijn dan wat er ge beurt als de andere bommen ont ploffen in de straten der steden. Deze bom, die op ongeveer 1000 meter hoogte ontploft boven het platteland zal letterlijk golven des doods los laten. Er zullen steeds wijder wordende cirkels ontstaan, tot een radius van meer dan 150 k.m., van stralen van electrisch samengeperste energie, welke energie volkomen zal worden opgenomen in de omringende atmosfeer. Het re sultaat zal niet een ontploffing zijn, maar het onstaan van een ronde vlammengordel, die on middellijk alle leven binnen het bereik van 150 km. zal verte ren. Te velde staand koren, men sen, die dwaas genoeg zijn om zich veilig te wanen, omdat ze verspreid op het platteland en niet in de overbevolkte steden wonen, zij allemaal en al hun be zittingen zullen volkomen ver branden. Voor hen en voor het platteland zal het precies zijn alsof onze aarde plotseling door de oneindige ruimte en in de zon zou zijn gevallen. „Wat is de bedoeling van die verschrikkelijke verwoestingen?" informeerde Treso. „De bedoe ling is eenvoudig om dat land in puin, hulpeloos en weerloos te leggen aan de voeten van dat land, dat als eerste op die wijze gebruik maakt van de atoom energie." „Is dat alles?" vroeg ik sarcas tisch. (Wordt vervolgd.) Na con kort historisch overzicht der ontwikkeling van de afzet in de verschillende afdelingen voor, tijdens en na de oorlog, besprak hij de afzet van zaai- en pootgoed, granen, consumptie-aardappelen en ruwvoeder. Tenslotte sprak hij over de land bouwpolitiek. De prijzen van verschillende landbouwproducten worden in be langrijke mate bepaald door de exportmogelijkheden. Hierin is we gens deviezennood van het buiten land in verschillende opzichten een wijziging ten ongunste geko men. Bovendien komen nog vaak practijken voor, die èn de naam van ons product èn de prijs beder ven. Op de binnenlandse markt worden de boeren nog steeds te gen elkaar uitgespeeld. Alleen door een eendrachtige samenwer king is hier te bereiken dat in vloed op de prijs kan worden uit geoefend. Zoals de minister heeft gezegd, ligt hier een grote taak voor de coöperatie, die jammer genoeg nog niet door alle boeren wordt ingezien. bliek wordt niet gedupeerd, omdat steeds 50 pet. van de winkels in elke branche geopend blijven. Duidelijk is wel, dat het niet ge makkelijk zal zijn een regeling te ontwerpen, die zowel voor de win keliers als voor het kopend pu bliek bevredigend kan worden ge acht. Sociaal-economisch en planologisch een geheel. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft be sloten te bepalen, dat een streek plan in voorbereiding is voor Zuid en Noord-Beveland en voor Tho- len en St Philipsland. Het is, zo wordt in een officiële mededeling der Prov. Griffie ver klaard, ten zeerste gewenst, dat voor genoemde gebieden wordt be paald, dat een streekplan in voor teneinde bij een on- bereiding is, juist geachte ontwikkeling op pla- Èen goede bespreking volgde op J nologisch gebied daartegen bezwa- dit onderwerp. I ren te doen maken. (Van onze Domburgse correspondent) Over het onderwerp „Walche ren van het jaar nul tot 1.250", hield de heer P. J. v. d. Feen, Vrijdagavond in de „Walcherse Dolfijn" te Domburg, een lezing met lichtbeelden voor de Z.V.U. Het aantal belangstellenden was zeer groot. Geschriften over Walcheren voor 1250 zijn schaars, aldus de heer v. d. Feen. Vóór die tijd moet het bodemonderzoek licht ver schaffen. Op een kaart van 1250 kunnen wij de weg vinden, het ei land was overal bewoond. Uit de jaren 800 en 850 zijn slechts 5 be richten ons gebleven, tussen 850 en 950 geen enkel. Thans bevindt zich onder een laag van ongeveer 1 m klei de oude bovenlaag van derrie (veen). Ze is veeltijds uit gespoeld, werd meermalen uitge graven (darinckdelven) om de brandstof en om het zout uit de as(selbernen). Men heeft er scher ven in gevonden van zachtgebak- ken aardewerk, al of niet van pri mitieve versieringen en lijnen voorzien. Lantaarnplaatjes verdui delijkten het gesprokene. Van de mensen uit die tijd is weinig bekend, dateringen zijn moeilijk vast te stellen, voorname lijk door het ontbreken van munt stukken. In de zuidelijke helft van Walcheren groeiden heide en veenmos, in 't noorden berken. Bij Koudekerke zijn plekken voor de da& gekomen waar 90 vroeg inlands werd gevonden tegen 10 scherven van Romeinse import, dat gedetermineerd is 80 tot 250 n. C. De lakrode, terra sigillata uit Zuid Frankrijk en uit de om geving van Straatsburg helpt voor de datering; soms geeft een stem pel de tijd en de fabrikant aan. Uit dezelfde fabrieken is materi aal gevonden in Engeland en bij Pompeij. Ook zijn er lampjes ge vonden. De heer v. d. Feen las e.en en ander uit Smallegange 1696 Cro- nyk van Zeeland, waar verhaald wordt over de blootgekomen'beel den, stenen en opschriften, beho rende tot de verering van Neha- lennia (1647). In volgende jaren werd de tempel steeds beter zichtbaar, doch naderhand door de zee èn door de mensen vernield. De veronderstelling dat de tempel bij lage eb ontdekt zou zijn is fout. Van lieverlee werd een en ander minder goed zichbaar. In de kerk van Domburg werden een aantal altaarstenen bewaard, maar de mees ten zijn bij de brand van 1848 vernield. Doordat bij Domburg ook Ro meinse munten zijn gevonden, wordt aangenomen, dat daar een station was tussen de Rijn en Brittannia. Een plaatje vertoonde voorts Romeinse dakpannen, be stemd voor de militaire gebouwen. Ze droegen een stempel; bij Co- lonia (Keulen) was een vlootsta- tion. Omstreeks 273 verdwenen al lengs de Romeinse soldaten, waar schijnlijk door politieke oorzaken. In de pauze konden de aanwe zigen enifee vondsten in een vitrine bezichtigen. Er was ook een spin- steentje onder. De vondst van veel mensen schedels, metaal en munten wijst erop, dat bij Domburg tussen 500 en 850 een rijk handelsoord moet gelegen hebben. Geen wonder, dat de Denen (Noormannen) hierheen koersten en hier bleven (Harold, Rorik). De ontdekte graven zijn van het type, dat ook bekend was in Engeland, Frankrijk en Duits land. Ze borgen langwerpige sche dels, die het Noordse ras aandui den. In 700 predikte Willebrord op Walcheren, waarschijnlijk in een Nehalenniatempel, waar hij een beeld zou hebben gebroken. Sinds 972 is er een onafgebroken reeks van oorkonden, die doorgaat tot 1100 en 1200 en later. Daaruit blijkt ook een meermalen op tredende belangstelling van de Vlamingen voor Walcheren. De spreker vertelde bovendien veel wetenswaardigs over de vlucht heuvels en over de rassen, in het bizonder over het alpine ras. De burgemeester, Jhr ir H. L. Boogaert, dankte de heer van de Feen hartelijk voor zijn boeiende en leerzame voordracht. Voor wat de omvang van het streekplangebied betreft, maken zowel Noord- en Zuid-Beveland als Tholen en St. Philipsland soci aal-economisch en planologisch ge zien in feite één geheel uit. De Vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationaal Plan heeft over deze materie op 11 Februari j.l. een advies up bracht. Voor wat Noord- en- ZSid-Be land betreft geldt het besluit gebied, omvattende de gemeent Baarland, Driewegen, Ellewou dijk, Goes, 's-Gravenpolder. 's-H Abtskerke, 's-Heer Arendsker 's-Heerenhoek, Heinkensz" Hoedekenskerke, Kapelle, Ka dijke, Kloetinge, Kortgene, bendijke, Kruiningen, Nisse, lande, Ovezande, Rillan Waarde, Wemeldinge, Wia" Wolphaartsdijk en Yersel Voor Tholen en Sint-P betreft het gebied der Sint-Annaland, Sint-Ma, Oud-Vossemeer, Sint-P Poortvliet, Scherpenis. nisse en Tholen. Tot heden waren in de Zeeland voor drie gebiede ten Tot voorbereiding va streekplan genomen, t.w. Walcheren, Zeeuwsch-Vlaan en Schouwen en Duiveland. Toch krijgen ze een tabakskaart. Er zijn heel wat personen ge weest, die geen nieuwe tabaks- kaart konden krijgen. Ze had den namelijk de pech, dat ze de bonnen „07 Tabak" of „10 Di versen" kwijt waren en alleen tegen inlevering daarvan werd een nieuwe kaart verstrekt. In tussen heeft, naar wij vernemen het C.D.K. de mogelijkheid ge schapen, dat in vele bonafide ge vallen alsnog een nieuwe kaart kan worden verstrekt. Betrokkenen dienen zich als dan met hun stamkaart te ver voegen aan één der kantoren in hun kring-gemeente. Dit dient evenwel te geschieden uiterlijk vóór 26 Februari a.s., aangezien dan deze uitzonderlijke gelegen heid krachtens voorschrift beslist vervalt. Reorganisatie voorgesteld. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken moet vol ledig aan een grondig onderzoek worden onderworpen om do tekort komingen in 't behandelen van de Amerikaanse buitenlandse betrek kingen te verwijderen, aldus de commissie voor organisatie van de regering, welke is samengesteld uit leden van beide grote politieke partyen en wordt gepresideerd door Herbert Hoover, ex-president der V.S. De commissie verklaarde, dat de achting voor het ministerie van buitenlandse zaken in de ogen van wetsontwerpers, de pers, het publiek en vele van zijn eigen ambtenaren tot een laag niveau is gedaald, hetgeen wordt veroorzaakt, doordat het depar tement sedert het einde van de oorlog met werk is overladen. Het beleid t.a.v. de buitenland se politiek thans verspreid over de gehele regering moet direct worden geconcentreerd in de handen van president Tru man, aldus de commissie. Zij verwerpt voor het ogenblik elke maatregel om het militaire bestuur in Duitsland en Japan aan burgerlijke instanties over te dragen. De bepaling van de Amerikaan se grondwet, dat voor goedkeu ring van verdragen een meer derheid van twee derden in de Senaat nodig is noemt de com missie een ernstige verwekker van moeilijkheden. Hierdoor worden pogingen aangemoedigd om de Senaat te passeren, door dat men zijn toevlucht neemt tot overeenkomsten van de uitvoe rende macht, welke geen goed keuring vereisen. In geheel Italië is te midder nacht een staking begonnen van het personeel van openbare ver voerdiensten, die 24 uur zal du ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2