jlrovimie^aw Terneuzense Veiling gaat uitbreiden. ULet oUn DcaaUc Gemis aan vertrouwen. Felle critiek op Rooms standpunt. Naar een machtsstrijd tussen Rome en de politieke partijen? NOTEERT U EVEN? KERI^frzDülÊ Amsterdammers stalen gouden ringen en sieraden. Nieuwe belevenisse van Maandag 21 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD T r U. J. van Mook, die na zijn. altreden als luitn.- gouverneur-generaal in de „N. R. Crt." beschouwingen geeft over de Indische politiek; wijst er op, dat een der oorzaken van de moeilijkheden van deze tijd is, dat de regering geen vaste koers volgt. Met het resultaat, dat er aan alle kanten is een gemis aan vertrouwen. „Zonder twijfel aldus Dr Van Mook heeft het buiten land het ons niet gemakkelijk gemaakt, al zijn de jongste re soluties van de Veiligheidsraad .meegevallen". Maar men vergist zich naar mijn vaste overtuiging deerlijk, wanneer men de oorzaak van onbillijke critiek vooral zoekt in partijdigheid en miskenning van onze bedoelingen. Want op de achtergrond speelt bij de ons welgezinde mogend heden uit het democratische kamp en bij de Aziatische leden juist onze onzekerheid, het gemis aan vertrouwen in onze wil en ons vermogen om het Indonesi sche probleem op eigen kracht op te lossen, de' beslissende rol. Het Nederlandse volk moge het recht der Indonesiërs erkennen ora een vrije natie te gaan vor men, in het beleid der regering zijn teveel mitsen en maren om de overtuiging algemeen te ma ken, dat ook zij dat wil." „Door die weifelingen boven al hebben wij voedsel gegeven aan de neiging tot steeds verder gaand ingrijpen, over ons hoofd heen, van Lake Success uit. Daardoor bovenal verhinderen wij onze geestverwanten in dat gezelschap om ons volledig te steunen tegenover die leden, welke zich met een geheel an dere en ons vijandige opzet mengen in de aangelegenheden van Indonesië. Evenmin kunnen wij de fede ralisten ervan beschuldigen, dat zij ons onvoldoende steun ver schaffen. Zij zijn daarin reeds zeer ver gegaan. Maar ook zij m.ssen in de Nederlandse re geringsdaden en regeringsuit spraken dat vaste en ondubbel zinnige krakter, dat hun de zekerheid zou kunnen verschaf fen van de volledige verwezen lijking van hun nationale aspi raties en hen tegelijkertijd zou kunnen bevrijden van de be duchtheid, dat zij tenslotte toch aan andere machten de Vei ligheidsraad of de oude repu- bi.ek zullen worden over geleverd." En verder: „Intussen kunnen wij niet aan de indruk ontkomen, dat de Commissie van de Verenigde Volken nu al op eigen gezag in Indonesië rondmanoeuvreert, ter wijl wij nauwelijks contact met haar hebben en haar dat even min kunnen verhinderen. En kan men in Den Haag en uit Batavia reels stemmen horen van heus niet domme of zwak ke mensen, die geen andere uit weg meer zien dan een over dracht van onze verantwoorde lijkheid en leiding aan die Com missie.' En blijft de 'republiek als een onbezworen geest in Bangka en in het buitenland rondspoken. En zuchten ernstige zakenmensen, dat het ontbreken van een vast en duidelijk en consequent beleid ons noodlot is, waaraan nu eer.maal niets valt te doen." Deze opmerkingen van Dr Van Mook zijn niet zonder betekenis. Er is gemis aan vertrouwen. Bij de Verenigde Naties, bij het 'goedwillende deel der Indi sche bevolking, bij een groot deel van ons volk. Alleen de vertegenwoordigers van ons volk in de Staten-Gene- raal blijken in grote meerder heid in dit altijd maar laveren de Kabinet vertrouwen stellen. En lo gaat het als God het niet verhoedt met Indië en Nederland naar de afgrond. Israëlisch-Libanese wapenstilstandsovereenkomst? Van gewoonlijk welingelichte zijde werden bijzonderheden ver nomen omtrent de voorwaarden van een ontwerp-wapenstilstands- overeenkomst tussen Israël en de Libanon, welke tijdens verschei dene grensontmoetingen zou zijn opgesteld. De Israëlische voorwaarden zouden o.m. zijn; het terugtrekken van het Arabische bevrijdingsle ger en van twee Syrische regi menten van Libanees gebied; het verkopen van de Libanese bezit tingen op het platteland in Gali- lea aan het Israëlische Nationale Fonds; door Joden in de Libanon aangekochte landerijen zullen Joods eigendom blijven; de bur- gisriijke rechten der in de Libanon wonénde Joden zullen r.rct worden aange'it{u>t. Ook wtprd verklaard, dat Israël zich bereed heeft verklaard scha- devergoeajng te betalen voor de door de Israëlische staat overge nomen eigencüsyrimen van Libanese burgers in Palestina. Nog geen overeenstemming over Noord-Atlantisch Pact. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Z&ken, heeft de voorgestelde bepalingen van een Noord-Atlantisch Veilig-, heidsverdrag besproken met de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat, die in geheime zitting bij een was. Men verwacht, dat Ache son amendementsvoorstellen der senatoren door zal geven aan de commissie van ambassadeurs te Washington der mogendheden, die zich bij het verdrag willen aan sluiten. De bespreking duurde drie uur, doch geen overeenstemming werd bereikt, zo meldt Reuter. Tom Conally, voorzitter der commissie, deelde aan verslagge vers mee: „Men kan niet eens zeg gen, dat een voorlopige overeen komst werd bereikt". Pagina 3 MIDDELBURG. Feestavond N.S.L. In een volle Schuttershofzaal heelt de Middelburgse Gymnast. Vereniging „Nihil Sine Labore" haar jaarlijkse feestavond gege ven. Na de opening en het wel komstwoord van de praeses volgde de opvoering van het blij spel ,,'n Zomerzotheid" naar de bekende roman van Cissy van Marxveldt. Onder de bekwame leiding van Mevr. A. A. Scheltens-Koops en Jhr mr Wttwaal van Stoetwe gen hebben de gymnasten met deze opvoering groot succes ge oogst De enige bedenking waren de té lange pauzes tussen de ver schillende delen, die door de pia nomuziek niet voldoende gevuld werden. „Nihil sine Labore" kan op een uitstekend geslaagde uitvoering terugzien! Postkoets heeft weer afgedaan. Voor de tweede maal in de geschiedenis heeft de postkoets afgedaan. De Posterijen hebben n.l. dezer dagen de beschikking gekregen over een gloednieuwe bestelwagen, zodat de koets, die de laatste weken de post van en naar de treinen bracht niet meer gebruikt behoeft te woiden. HOEDEKENSKERKE. Jaarfeest C.J.M.V. „Opwaarts". Donderdagavond hield de C.J. M.V. „Opwaarts" haar jaarfeest in het verenigingsgebouw. Ds S. J. M. Hulsbergen sprak een openingswoord waarna de wnd. secr. de heer J. Mol ver slag uitbracht over het afgelo pen verenigingsjaar. Het leden tal der vereniging is momenteel zeer klein daar verschillende jongens in militaire dienst zijn. De Jongensclub „De Korenhalm" voerde „De Schoenmaker en de spoken" op en de C.J.M.V. „De poets van Akkerlust". Verder werd de avond gevuld met voor dracht en binnenspel, terwijl een radioreportage flitsen gaf over 1948. De heer M. A. Allewijn uit Goes sprak een opwekkend woord. WEMELDINGE. Vergadering A.R.-Kiesvereniging. Donderdagavond vergaderde de A.R.-Kiesvereniging onder lei ding van de heer J. Hoogerheide in de Chr. School. Door de heer K. J. Dominicus werd verslag uitgebracht als af gevaardigde naar de A.R. Cen trale te Goes en door de heer W. Vleugel naar de Partij-Con ferentie te Breda. HEINKENSZAND. Eindles motorcursus. In de openbare lagere school werd de eindles gehouden van de motorcursus behorende by de tuinbouwtechniek. De les werd geopend door de voorzitter van de afdeling 's-Hee- renhoek N.F.O., de heeft C. San- derse. Daarna werden door de heer de Wilde, assistent van de Rijkstuin- bo uw consulent, de vragen gesteld en door allen voldoende beant woord, zodat aan elk der leerlin gen het getuigschrift kon worden uitgereikt Hierna werden de leerlingen ge feliciteerd en toegesproken door de heren Sandense, de Wilde en burgemeester Funk. Zy wezen op het grote nut van motorenkennis voor het tuinbouwbedryf. De namen der geslaagden zijn: C. Otte, M. C. de Leeuw, A. Janse, H. Courtin, B. v. d. Reepe Cz., M. v. Baaien, J. J. v. Damme Cz. en C. Boonman te Heinkenszand. M. Mulder en K. Smit te Lewe-: dorp. D. Schipper te 's-Heeren- hoek. J. Wiskerke, L. Traas, J. v. i 't Westeinde, B. Rük te Nieuw- dorp. De heer Otte dankte namens de leerlingen de heer Flipse van Schore, die als onderwijzer, op een zeer prettige wijze de cursus heeft geleid en bood hem een enveloppe met inhoud aan, welke door de heer Flipse onder dank aanvaard werd. BORSSELE. Candidaatstelling. De candidaatstelling voor de gemeenteraad van de Staatk. Geref. Partij is als volgt: i. A. J. Melis (aftr.); 2. P. J. v. Liere (aftr.); 3. C. A. Rijnhout; 4. F. Walhout; 5. G. v. Liere; 6. J. Hoogesteger; 7. Jac. Paardekoo- per; 8. M. Krijger. VROUWENPOLDER. A.R.-Kiesvereniging. De AJt.-Kiesvereniging verga derde onder leiding van de heer W. Maas. In zqn welkomstwoord tot de aanwezige leden betreurde de voorzitter de matige opkomst. Door de secretaris de heer S. Maas, werd een inleiding gehou den over het artikel van het A.R.- program „Internationale verhou dingen". Op verzoek van de voorzitter gaf de heer de Wolf uit Middel burg, in kort bestek een uiteen zettingvan de door de partijvoor zitter de heer J. Schouten op de partyconferentie te Breda uitge sproken rede. Besloten werd half Maart weer te vergaderen. SOUBURG. Jaarvergadering A.R.- Kiesvereniging. In het jeugdgebouw van de Geref. Kerk hield de A.R. Kies vereniging Luctor et Emergo haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer M. A. v. d. Putte. De secretaris de heer W. Huson dankte de pro- pagandacommissie en verder al len die hun medewerking hebben verleend bij de verkiezingsactie in 1948. Het ledental is gestegen van 116 tot 150. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden de aftredende bestuursleden de heren W. Suur- mond Pz. en Chr. Simonse her kozen. Door de heer M. J. Contant werd een verslag uitgebracht van de door hem bezochte con ferentie te Breda, waar de heer J. Schouten een rede heeft ge houden over: Onze politieke ver houdingen. Hij beëindigde zijn uiteenzet ting van de conferentie met een opwekking om paraat te zijn en de A.R. beginselen te bestuderen. Hierna lichtte de voorzitter toe de samenwerking tussen de C.H. en de A.R. die hier ter plaatse altijd goed is geweest, getuige de gehouden fractievergaderin gen. Uit een bespreking in de ver gadering bleek dat het instem ming vond. De tweede voorzit ter de heer E. Fraanje sloot de vergadering. OOSTERLAND. Zanguitvoering V.Z.O.S. In het Hervormd jeugdgeBouw gaf de Chr. Gem. Zangver. V.Z. O.S. een uitvoering voor dona teurs en belangstel lenden, die de zaal geheel vulden. Nadat de directeur de heer J. Schouls, de samenkomst geopend had werd het programma uitge voerd. Een keur van liederen werd op lofwaardige wijze uitgevoerd, waarvan in 't bijzonder mag wor den genoemd: „Starrenhemel" en ,,'t Morgent, 't Noent en 't Avondt". Ook het toneelstuk in 2 bedrij ven „Het kan verkeren" werd zeer goed opgevoerd. Met het gezamenlijk zingen van Het onderwijs in de nieuwe West^Duitse staat» bedreiging der menseiyke vrijheid achterstellen voor „clericale machtsaanspraken". Het blad vraagt voorts, of de bisschoppen De discussies over een regeling j er slechts op uit zijn tegenover de van het onderwijs in de nieuwe oostehjke dictatuur hun eigen to- West-Duitse staat hebben door talitaire eisen te stellen, een verWaMg der Dvdtse bis-INTERNE MOEILIJKHEDEN schoppen scherper vormen aange- j nomen en politieke waarnemers j in socialistische kringen schijnt vrezen, dat de nieuwe staat nog men er0p te speculeren, dat de voor zyn geboorte belast zal wor-schoolstryd zou kunnen leiden tot den met een ernstige „Kultur-j interne moeilijkheden in de chris- kampf". jteiyke party, daar Evangelische leden dezer party zich van'n een- De bisschoppelijke verklaring zjj{jjge Katholieke schoolpolitiek heeft doen uitkomen, dat de R.K. kerk zich niet wenst neer te leg- zouden willen distanciëren. In het bijzonder met het oog op de aan- U^JZUllUCl met net WU5 v-»s- gen bij het compromis, dat in de slaan(p, verkiezingen voor de loop van de vorige week in de vo}ksraadi waarbij de sociaal-de- parlementaire raad te Bonn is be- - mocratische party kans maakt de reikt tussen de christelijke, socia- j fractje te worden, is deze listische en liberale politici. Dit specu]a(-je interessant. Reacties in compromis schonk niet ten volle jü,eraje partijbladen zijn even bevrediging aan de R.K. kerk in scj,erp Zij verklaren, dat de dic- baar eis tot een volkomen preva-laluur der kerk evenzo onver leren van het recht der oudens 111draaglijk is als de dictatuur van het bepalen van de atmosfeer, fje staa(. en beschuldigen de Ka- waarin het onderwijs aan open-tbolieke kerk ervan, de wil te on- bare scholen zal worden gegeven. herdrukken van dat deel van het De Katholieke bezwaren gaan v0]ki dat het ware christendom voornamelijk tegen de schoolrege-1 nje^. de confessie identificeert, lingen in Bremen, Hamburg en jje schoolstrijd, verbonden met Hessen, waar het Bijbelonderwijs de door de bisschoppen herhaalde -met door vertegenwoordigers der js tot erkenni van het Concor. kéfken gegeven wordt De bis- daat, iegt een nieuwe schaduw schoppen willen voor het gehele jover werk aan de grondwet van gebied-bepalen, dat de kerken de gonn ijet iag eerst in de bedoe- mogelijkfto.id hebben het gods- ]jng deze vveek de laatste hand te dienstonder^ijs zeif te verzorgen. jeggeil aan deze grondwet, doch „CLeW'ALE MACHTS- hee" opnieuw tot uitstel be- A WSPltSAKEN" sloten. Dit temeer, omdat men de inhoud van het bezettingsstatuur, In kringen der socï<ial-democra-welks afkondiging nu binnen wei- tische partijleiding te\ Hannover nige dagen verwacht wordt, eerst deelde men mede, dat vnen het wenst te kennen, streven, der bisschoppen \slechts De Amerikanen staan naar het wenst te zien als een machtsstrijd schijnt op sterkere decentralisatie der Katholieke kerk. Uiterst van bestuur en de Fransen steu- scherp is het Hannoverse blad <S,er nen dit standpunt door de eis, dat partij van Schumacher, dat vraagt de federatieve landen de koorden of de bisschoppen in hun blinde I van de geldbeurs in eigen hand yver de uit het Oosten komende moeten houden. Dinsdag 22 Februari Middelburg: 8.Boven zaal Schouwburg: Mary Pos voor Z.V.U. 8.Zaal den Boer: Jaarvergadering C.B.B. Goes: 1.Praatmiddag B.V.G. in samenwerking met de Ver. van Oud-Leer lingen der R.L.W.S., in de „Prins van Oranje". 105: Schuttershof: Vergadering plattelandsvrouwen, 8. Biologielokaal Goese Lyc.: lezing de heer N. M. de Jonge over „Herbeplanting van de geïnundeerde ge bieden". het Wilhelmus en de avondzang, werd de uitvoering besloten. VEERE. Vergadering landbouwvereniging. In het café van de heer Huij- brecht werd de algemene vergade ring van de Landbouwvereniging „Samenwerking" te Veere, afde ling van de Z.L.M. gehouden. Nadat de huishoudeiyke aange legenheden waren behandeld hield de heer Kodde, burgemeester van Zouteiande een bespreking over de herverkaveling van Walcheren. (Van deze rede hebben wy reeds eerder een uitgebreid verslag ge plaatst.) Van de gelegenheid, die bestond om vragen te stellen werd ruim schoots gebruik gemaakt. HAAMSTEDE. Eindles Motorcursus tuinbouwtechniek. Donderdagmiddag vond in de L. Tuinbouwschool te Haamstede de eindles plaats van de motorcursus voor volwassenen in tuinbouwtech niek. De heer J. W. de Vrieze sprak als voorzitter van de com missie van toezicht een welkomst woord tot de heren Ir. van Soest, de tuinbouwconsulent, het bestuur van de N.F.O. en de heer Hartog, hoofd der lagere tuinbouwschool en wees op de belangrijkheid van de cursus. Nadat de leraar de heer Flipse de gang van zaken had gerele veerd, stelde hy de leerlingen vra gen, die over 't algemeen vlot werden beantwoord. Hierna werden de leerlingen toegesproken door Ir van Soest, die zei, dat thans de fruitteelt niet meer denkbaar is zonder motor. Werkte 15 jaar geleden bijna ieder nog met vatpomp en rugspuit, thans zqn naar schatting 1500 sproeimachines in Zeeland. De mechanisatie vergt grote ka pitaalsinvestering. Per ha. zal dat in Zeeland naar schatting onge veer f1500 zijn. Iets wat zoveel kost mag zeker goed onderhouden worden. Vervolgens reikte hij de diplo ma's uit aan de heren M. L. de Feiter te Renesse; P. Slager Az. en W. v. d. Berge te Haamstede; J. de Feiter en C. A. Bakker te Burgh; J. L. Boot te Haamstede; A. Horst te Renesse; N. Dam- bruine en L. J. Blom te Haamste de: L. Verseput te Renesse. Eén leerling kon de eindstreep niet halen. De heer Flipse als leraar Com. van Toezicht, de heer Hartog, het schoolbestuur en N.F.O. bestuur werden dan gebracht voor hun medewerking. Enkele heren voer den daarna nog het woord. Tot slot sprak namens de leerlingen C. A. Bakker woorden van dank tot de heer Flipse en overhandigde hem een couvert met inhoud. COLIJNSPLAAT. Oprichting comité bazar. Onder voorzitterschap van de heer M. van der Weele, pres. kerkvoogd, werd Donderdag avond een vergadering gehouden in de zaal boven de Bewaar school met het doel tot oprichting te komen van een comité voor een te houden bazar ten behoeve van een centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk. In het co mité hebben zitting Mevr. Maas- Maas, presidente; Mej. S. Chris- tiaanse, secr.; Mevr. van der Weele-Israël, penn.; Mevr. Ane- maet-van der Maas en Mevr. Tazelaar-Zonneville. De bazar zal gehouden worden in het na jaar. Jaarvergadering Geref. Vrouwenvereniging. Donderdagavond vierde de Geref. Vrouwenver. „Geloof en Werken" haar eerste jaarver gadering o.l.v. Mevr. Haak. Een inleiding werd gehouden over Art. 37 N.G.B., waarop een leer zame bespreking volgde. Het verdere van de avond werd ge vuld met gedichtjes en zang. WISSENKERKE. NIWIN-avond. Donderdag organiseerde het Niwin-comité een filmavond in de zaal van de heer Verburg. Burgemeester van der Maas, voorzitter van het comité, sprak een openingswoord, waarna de heer C. de Witte, pormotor van de Niwin, een uiteenzetting gaf van het werk van onze jongens overzee. De vertoonde films gaven eer. goed beeld van het leven en werken van onze jongens in In donesië en toonden het zo zware werk van patrouille en weder opbouw. In de pauze verzorgde de clown-sneltekenaar Nicholls voor de nodige afwisseling. De verloting van een tweetal taarten bracht de nodige span ning en het Niwin-comité ver sterking van de kasmiddelen. De heer de Witte sloot deze byeenkomst. Belangrijke beslissingen voor de toekomst. NIEUWBOUW. Gebleken is, dat nieuwbouw Met belanosteii;^., i voor de veiling een noodzakelijk- Met belangstelling beschouwt heid wordt en een dringende Jeis men in Zeeuwsch-Vlaanderen om aan alle verlangens en be de veiling te Terneuzen, temeer daar deze voor onze boeren en tuinders van groot belang is. Het pad van de Neuzense Veiling is niet altijd over rozen gegaan en men moet bewonde ring hebben voor hetgeen in het verleden gepresteerd werd. Oost en West Z.-Vlaanderen hebben eindelijk ingezien, dat geheel Z. Vlaanderen gebaat is met een eigen veiling en nu vooral in de laatste jaren ook het Westen zich hoe langer hoe meer op de Terneuzense Veiling is gaan concentreren, bleek een reorga nisatie dringend noodzakelijk te zijn. Wil men met de tijd meegaan, dan dient men de bakens te ver zetten en alle krachten in te schakelen. Dit heeft men begrepen en daar een reorganisatie noodzake lijk Was, besloot men de oude kringen op te heffen en te stre ven naar een vertegenwoordiging in het bestuur, die geheel Z. Vlaanderen zou omvatten. Het oude bestuur, dat zeer veel nuttig werk verricht heeft, trad af en een nieuw bestuur werd :ekozen. Voorzitter werd de aftreden de voorzitter, de heer E. F. de Koning uit Hulst, die altijd-voor de belangen van de veiling is opgekomen, terwijl hem als be stuursleden werden toegevoegd, de heren J. de Putter, Terneu zen; Alb. Rammeloo, Philippine hoeften te kunnen blijven vol doen. De fruitteelt ontwikkelt zich gestadig en voor de veiling lig gen hier grote mogelijkheden. Deze dienen voor het te laat is, te worden uitgebuit en vandaar uitbreiding. Het bestuur wil daarom een obligatielening uitschrijven on der de leden, renterende 4 pet. met een uitloting per jaar van 35 stuks. Men wil 1500 aandelen van 10 gld. plaatsen, zodat een kapitaal van 150.000 gulden no dig schijnt te zijn om de bestaan de plannen te verwezenlijken. Van ieder lid wordt verwacht, dat hij minstens drie aandelen zal nemen. De financiële positie der co- operatie is niet geheel zonder zorg en hoewel men in de toe komst ernstig zal bezuinigen is de medewerking der leden on ontbeerlijk om het gestélde ddel te bereiken. In een ledenverga dering werd met grote meer derheid van stemmen het voor stel tot deelneming aangenomen en men verwacht, dat ook de toentertijd niet aanwezige leden hun adhaesie zullen betuigen. WAAR KOMT DE UITBREIDING? Het veilingsterrein ligt recht tegenover de Kerkhoflaan te Terneuzen. Het heeft een opper vlakte van twee hectaren en is volgens deskundigen zeer gun stig gelegen. Het hedendaagse L. v. Dijken, Breskens; J. Wul- veilingsgebouw beslaat een be- lems, Terhole; P. Vereerken, Stoppeldijk en C. de Kraker, Zaamslag. Het Westen, dat langzaam maar zeker voor de veiling ge wonnen wordt, is nu ook in dit bestuur vertegenwoordigd, het geen de zaak alleen maar kan bevorderen, aldus „de Stem". dekte oppervlakte van 250 m: maar het ligt in de bedoeling deze oppervlakte uit te breiden tot 2400 m2. Voorwaar geen kleinigheid. Het is in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen te hopen, dat de plannen spoedig verwe zenlijkt mogen worden. Te Amsterdam slaagde voor het eindexamen der electro-technische school (E.T.S.) de heer W. F. van Gorsel Cz. te Rilland-Bath. Benoemd tot controlerend amb tenaar by de soc. dienst te Zie- vikzee de heer W. A. Beekman te Franeker. WEMELDINGE. Nieuwe klok gearriveerd. Nachtpersoneel op „Vredebest"? Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Na opening der vergadering hield de voorzit ter de gebruikeiyke nieuwjaars rede. Wethouder Lindenbergh betuigde de voorzitter namens de raad dank voor deze woorden en voor de daarbij uitgesproken goede wensen voor 1949. Na het voorle zen der notulen werd o.m. mede gedeeld dat door B. en W. beslo ten is bouwgrond voor 4 woningen aan de zuidelijke achterweg te verkopen aan de aannemer van Gorp, zulks krachten door de raad verleende machtiging en dat de nieuwe gemeenteklok voor de kerktoren is gearriveerd. Na de behandeling van enige in gekomen stukken werd besloten tot goedkeuring van de rekening 1947 van het Burgerlijk Armbe stuur. Bij de behandeling van de be groting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1949 werd de com missie van onderzoek gewezen op de wenselijkheid om in voorko mende gevallen over te gaan tot het aanstellen van nachtperso neel voor Vredebest. De voorzit ter deelde mede, dat de begroting ruimte laat voor het bekostigen van het daarvoor benodigde per soneel. Deze begroting werd daar na z.h.s. goedgekeurd. Na uitgebracht rapport door de commissie van onderzoek voor de gemeenterekening 1947 werd deze rekening voorlopig vastgesteld. Voorts werd het brandweer reglement aan een herziening on derworpen in dien zin, dat de ver goeding van het personeel der vrijwillige brandweer en voor de brandraad reglementair wordt vastgesteld. Het bedrag der kosten per leer ling voor de openbare lagere school voor het jaar 1949 werd vastgesteld op f 24.93. Op verzoek schriften van de schoolbesturen om een voorschot op de exploita tiekosten voor het dienstjaar 1949 werd gunstig beschikt. De ge meentebegroting, dienst 1948 werd overeenkomstig de van G.S. ont vangen aanwijzingen gewijzigd. Daarna kwam in behandeling de gemeentebegroting 1949. De voor zitter gaf daarop enige toelichting Vervolgens werd het door de com missie van onderzoek opgemaakte rapport in behandeling genomen en werd van gedachten gewisseld over de opbrengst der begrafenis rechten, over de door de voetbal vereniging verschuldigde vergoe ding voor het gebruik van het sportterrein, welke van f 150. werd teruggebracht op f 100. per jaar, over het aan het Groene Kruis te verlenen subsidie, het welk werd verhoogd tot f 500. per jaar, over de bouwpolitiek, waarvan na de reorganisatie per 1 Maart a.s. betere resultaten wor den verwacht, over het onderhoud van straten en pleinen, de kosten der algemene begraafplaats, enz. De begroting werd daarna m.a.s. vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 172.655.99 op de gewone dienst en in ontvang en uitgaaf op f 127.323.26 op de kapitaaldienst. Besloten werd tot toetreding tot de gemeenschappehjke regeling t.b.v. onderwijs aan zwakzinnige kinderen op Z.- en N.-Beveland. By voorkomende zaken infor meerde de heer D. M. de Jonge naar de electrificatie van de Oost zijde van het Kanaal en gaf deze in overweging ernstig toe te zien op het behoorlijk dichten van de Bierweg, die voor gasverlichtings- doeleinden wordt opgegraven. De heer A. de Schipper wees op het onvoldoende afsluiten van het door oorlogsgeweld getroffen perceel tje grond aan de Achterweg, ter- wql de heer J. de Jong wenste te worden ingelicht omtrent de door Mej. Moelker verlaten woning. De voorzitter verstrekte de no dige inlichtingen en sloot de ver gadering. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage- Loosduinen, W. Nijenhuis te Oosterend (Fr.); te Winschoten, W. A. Versteeg te Kortgene; te Gouda, H. M. Cnossen te Breu- kelen. Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam (10e pr.pl.), R. C. Harder, stud. pred. te Wageningen en dr N. J. Hom mes te Hilligersberg. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Aduard, J. v. Dijk, cand. te Groningen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Enkhuizen, R. Kok te Veenendaal. Kerk en bioscoop. De Conïmissie voor bijzondere diensten der Ned. Herv. Kerk te Groningen, die reeds speciale bioscoopvoorstellingen voor de kerk organiseerde, heeft volgens het „Hdsbld." thans besloten het Amsterdams toneelgezelschap 12 Maart in de Stadsschouwburg te Groningen te laten opvoeren „Voor altijd Pilatus" van Jef Heydendael. Het is voor Gronin gen tevens de première. Zoals gebruikelijk wordt de volgende dag in een der godsdienstoefe ningen n.a.v. de voorstelling ge preekt. Contact met Zuid-Afrika. „Die Volkstem" meldt, dat de Generale Synode der „Geref. Kerk in Suid-Afrika", welke te Potchefstroom is gehouden, op hartelijke wijze afscheid heeft genomen van prof. dr G. C. Berkouwer en dr R. Danhof, die resp. namens de Geref. kerken in Nederland en de Chr. Ref. Church in de V. St., deze Sy node hebben bijgewoond. De Sy node heeft besloten, zoveel mo gelijk contact te onderhouden met de Nederlandse immigran ten, waarvan er velen tot de Geref. Kerk behoren en ook de plaatselijke kerken op de hoogte te stellen van de aankomst en bestemming der landverhuizers De vergadering heeft voorts uit gesproken, dat financiële hulp aan de kerken in Europa drin gend nodig is. Het gehele land hun operatieterrein. In het laatste jaar werden bij de Haagse politie voortdurend aangiften gedaan door juweliers, die na het bezoek van een jon geman van ongeveer 25 jaar, gouden ringen en sieraden ver misten. Een paar dagen geleden sur veilleerde een brigadier van de Haagse recherche in de binnen stad en ontmoette een man, die aan het opgegeven signalement voldeed. Hij volgde deze en ar resteerde hem, nadat de man een juwelierszaak had bezocht. Hiervan was de man niet ge diend. Hij nam een bokshouding aan, gaf de rechercheur een klap in het gezicht en wrong zich tel kenmale los. Niettemin kwam hij aan het politiebureau terecht waar hij opgaf G. E. te zijn, oud 22 jaar en wonende te Amster dam. In zijn bezit werd een gou den armband en een retourtje 2e klasse Amsterdam gevonden. Dezelfde avond werden in sa menwerking met de Amster damse recherche te Amsterdam gearresteerd de 24-jarige mede dader L. S. en de 60-jarige he ler E. S. Voorlopig konden in beslag genomen worden 38 stuks sieraden (gouden en briljanten ringen, armbanden, broches, hangers enz.) Dat de Haagse politie een goe de vangst had gedaan, bleek wel uit het feit, dat de gearres teerden bekenden bij een 12-tal juw-'iers in Den Haag een aan tal s. raden te hebben ontvreemd en dit eveneens te hebben ge daan in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Breda, Roo sendaal en Alkmaar. Nagek. Advertenties. Heden overleed, zacht en kalm, na een kort stondige ziekte, onze lieve Vrouw, Zuster, Behuwdzuster en Tante CORNELIA DE VOS- DE KAM, in de ouderdom van bijna 80 jaar. Uit aller naam: P. DE VOS. Vrouwenpolder, 19 Februari 1949. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, in de volle zekerheid des geloofs, onze geliefde Vader, Behuwd-, Grootvader en Broeder, JACOBUS JOHANNES VAN AARTSEN, Weduwnaar van Jacomina Aarnoutse, in de ouderdom van 74 jaar. Middelburg: J. VAN AARTSEN. M. M. VAN AARTSEN- VOLK. J. W. DEN HOLLANDER- VAN AARTSEN. G. H. DEN HOLLANDER. Den Haag: J. J. VAN AARTSEN. D. VAN AARTSEN— CORSTANJE. Vlissingen: E. SUURMOND VAN AARTSEN. P. SUURMOND. Amsterdam: A. VAN AARTSEN. J. VAN AARTSEN— v. d. VLIET. Middelburg: J. J. VAN AARTSEN Jr I. VAN AARTSEN— PLEYTE. En Kleinkinderen. Middelburg, 20 Februari 1949. Korte Noordstraat 16. De begrafenis zal plaats vinden Woensdag 23 Februari 1949. Vertrek 1 uur van het sterf huis. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKF.S, O 29. Het paard, dat eerst geen poot wilde verzetten, danste nu op alle vier haar poten tegelijk. Dan voor uit, dan achteruit. Nu eens ging het de linkerkant van de weg op, dan weer naar rechts. Pier schrok zich een hoedje. Hij had niet gedacht, dat zijn daad zulke grote gevolgen zou hebben. Hij trok uit alle macht aan de teugels en schreeuwde: „Ho, ho! Ho dan toch peerd, straks gaen we de sloot nog in." In eens schoot het paard zooruit. En dat ging met zo'n ruk, dat Pier bijna van zijn bankje viel. Z'n pet schoot van ,z'n hoofd en rolde achter in de wagen. Nü ging het nog eens hard, veel te hard naar Pier z'n zin. Liep het paard nu maar in één rechte lijn, maar dat was niet het geval. Ze schoten links en rechts over de weg. De verenwagen schommelde van heb ik jou daar. Zig-zag ging het. In vliegende vaart. Pier stond duizend angsten uit. Zijn an ders rode gezicht, was nu geheel bleek en hij deed niets anders dan ho-roepen. Het paard was compleet aan de haal gegaan en Pier zat in 't wagentje en moest meerijden of hij wilde of niet.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3