In Berlijn wordt op alle mogelijke manieren gesmokkeld. Os luchtbrug maakt veel Duitsers vliegend rijk. Christelijke Bond van Patroons in het Meubileringshedrjjf. Een opzienbarende beschuldiging. Welke nationale vlag krijgt West- Duitsland Iedereen knoeit, ook de militaire missies. Berlijn: j's Werelds grootste: i smokkelnest. „Daar houdt het ook mee op." Zijn miudenstanders slechte menschen? Rode Hoestpoeders Ste cUaotn imti de YïlxwiaJfc HET ENGLANDSPIEL. Honderden verzetsmannen koelbloedig opgeofferd? Adelaarsmotieven domineren in de ontwerpen. Peniciline tegen influenza. Zaterdag 19 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De „Salon Daisy" vindt men in een zijstraat van de Kurfüsten- damm, daar, waar vroeger de chique van Berlijn kwam. De salon, die voor het oog een pension is, bezit nog steeds een zeker ele gant cachet. Hierop word ik dan ook nadrukkelijk attent gemaakt als de eigenares mij het huis laat zien: zijden beddegoed, fraaie indirecte verlichting en een bar met de meest uiteenlopende soorten whisky, wodka, Franse cognac en champagne. „TJ ziet het, hier is alles te krygen, maar Mevrouw Daisy, die de vijf kruisjes wel achter de rug heeft en die ik zeker op tweehonderd pond schat, bezit een grote ervaring in haar vak. Gedurende de oorlog stond z aan net hoofd van zekere amuseiïumtsgelegenheden voor de nazi-officieren in Polen, later op de Balkan. Nieuwe kansen. Ongeveer tegelijk met de geld- sanering, die voor de meesten geheel onverwachts kwam, zo wel voor hen als voor hun satel lieten, kwamen de Russen met hun blokkade tegen Berlijn Op het eerste ogenblik scheen het, „Dat was nog eens een tijd" zuchtte zij. „Maar ook hier in Berlijn was het zo slecht nog niet, tenminste tox voor een paar maanden geleden". Ondertussen mag ik een blik werpen in de salon, waar enige dames in ge-, sprek zijn. „Allemaal dames uit de eerste kringen", verzekert zij mij. „Maar u had hier een half jaar geleden eens een kijkje moeten nemen. Toen zat er leven in de zaak. Nu, sedert de blok kade het zakendoen zo belem mert De roulette draait Oude bekenden van de zaak of zij, die over goede introducties beschikken, mogen het nog een trapje hogerop zoeken. Daar vindt men de speelclub. De rou lette draait er, er zijn tafels voor bacarat, maar het enige dat ont breekt zijn de spelers. De crou- d pier kan al evenmin een zucht Eigenlijk voitrok zich deze om- onderdrukken Vroeger ging wenteling in een handomdraai, hier anderhalf millioen per nacht Ee sanering zette een dikke door mijn handen. Dat was geen st Qnder de zwarte markt in zeldzaamheid Vroeger, ik bedoel Berli[ maar even later dook in de jaren 1940 tot het voorjaar deze in heel andere vorm weer Curt Riess is reeds vele jaren Amerikaan, maar zijn wieg stond tussen de be sneeuwde bergen van Zwit serland. Derhalve bevat de bril, waardoor deze befaamde journalist-auteur de wereld en de wereldse zaken beziet, één Amerikaans geslepen en één Europees geslepen glas. Hetgeen de waarde van zijn over de gehele wereld met graagte gelezen artikelen niet weinig verhoogt. In enkele artikelen rneemt Riess de historie van de Ber- lijnse smokkelhandel onder de loupe. Het is inderdaad een historie: met phasen en stro mingen en lijnen, de een nog fantastischer dan de ander. beurde er iets, dat niemand had verwacht: er kwamen niet min der goederen in de handel, maar steeds meer. In de maanden Juli, Augustus, September en October kon men alles, maar dan ook let- aïsof deze blokkade ook de laat- i terlijk alles in Berlijn kopen: ca ste mogelijkheden tot zakendoen in deze enorme stad van ruïnes CURT RIESS. I. van 1948. Nu zijn wij al blij als een bezoeker duizend mark per nacht verliest,of wint na- j tuurlijk", voegt hij er haastig toe. De gasten? Ja, daar wringt de schoen juist. De gasten waren voornamelijk buitenlanders. Le- j den van een der ontelbare han delsdelegaties, die in Berlijn wa ren neergestreken, hoofdzakelijk vertegenwoordigers van de Bal- kanstaten, die op een niet be paald duidelijke wijze met de Russen samenwerkten. In ieder geval stelden zij de transport middelen ter beschikking om hun spiritualiën, tabak en oliën naar Duitsland te brengen, waarmee zij dan de aankoop van machines moesten financieren. Millioenen winsten. Toen werden er zaken ge daan'. Een liter slivowicz (een soort pruimenjenever) die in Joego-Slavië voor 30 dinar werd verkocht, hetgeen vóór de geld- sanering op 10 mark in Duitsland neerkwam, werd voor 280 mark verkocht. Met de millioenenwin- viaar en eieren, paling en stoffen, gramofoons en autobanden, ben zine en dollars. En de prijzen daalden en daalden. Berlijn kan niet worden geblokkeerd. Het feit, dat men in Berlijn drie maanden nadat de blokkade werd doorgevoerd alles kan ko pen bewijst, dat een zo grote en ingewikelde stad als Berlijn in het geheel niet kan worden ge blokkeerd. Ten eerste vindt men er de traditionele .kleine" grens- smokkel, die zo nu en dan een tik- nieuwe mogelijkheden van een j je gevaarlijk is, zodat er nogal soort, zoals die Berlijn die tot op eens een schietpartij aan verbon- dat ogenblik nog niet gekend j den is. De smokkelaars, die meestal in ietwat romantischere omgevingen volgens de verha len dan altijd plegen te ope reren, bepalen zich er thans toe voor een paar honderd mark per nacht de goederen uit de Westelijke zone naar de Ooste- op. De eerste gevolgen van de I lijke zone te smokkelen. Als zij zou verstikken. Maar het liep anders. Deze sanering opende blokkade waren, dat voorwerpen van waarde in prijs daalden, maar levensmiddelen opliepen. Met ongeveer 30 procent. Dat was alleen het begin. Toen ge- eenmaal de zonegrens gepasseerd zijn, worden zij direct naar Ber lijn doorgezonden, omdat daar de beste prijzen kunnen worden ge maakt Fantasie van prof. Schermerhorn. Volgens een verslag in het Nieuwsblad v. h. Noorden, heeft prof. Schermerhorn in een verga dering van de P. v. d. A. te Em- men o.m. het volgende gezegd: „Spr. gaf toe, dat het achteraf bezien fout is geweest, dat niet direct na de conferentie op de .Hoge Veluwe" de lont in het kruitvat was gegooid, waarvoor hjj mede verantwoordelijk was, maar daar houdt het ook mee op". Prof. Schermerhorn erkent dus, dat bij de aanvang inzake de In dische kwestie een onvergeeflijke fout is gemaakt. „Daar houdt het ook mee op", aldus de professor. Maar zo is het niet. Want deze fout is de oorzaak van talloze fouten. De bron van de ellende, die nog niet te overzien is. Aanstaande reeordpogingen van Nel van Vliet. Naar het A.N.P. verneemt, zal Nel van Vliet binnenkort een of ficiële poging doen om de wereld records 100 en 200 meter orthodo xe schoolslag en 100 meter vlinder slag op haar naam te brengen. Zoals bekend, heeft de F.I.N.A. besloten per 1 Januari j.l. de oude lijst van wereldrecords op school slag af te sluiten en van die da tum af nieuwe records in te stel len, voor orthodoxe en vlinderslag afzonderlijk. Nel van' Vliet had alle wereld records schoolslag van de oude lijst in haar bezit en zij wil nu ook de eerste wereldrecordhoud ster worden op de beide nieuwe lijsten, op bovenvermelde afstan den. (Van onze correspondent.) In Amsterdam heeft de Christe lijke Bond van Patroons in het Meubileringshedrjjf zjjn jaarver gadering gehouden. Terwijl men een jongerenconferentie gingen niet door, daar er geen belang stelling voor bleek te bestaan. De tijd was te kort om zich uit voerig te beraden over het ont- werp-Winkelsluitingswet. Naar de voorzitter van de bond de heer E. van Tellingen te Zeist verklaarde zijn de belangen van de diverse zakenmensen zeer tegenstrijdig. op de vorige jaarvergadering Maar over het algemeen wordt de in Jam 1930 m®t g voorkeur gegeven aan een sluiting plannen tot perfectionermg van de en niet later, terwijl men bond had voorgestaan, bleken de uoiiu .U« er doorgaans niet op tegen is, dat leden ditmaal minder enthousiast o „n |VQnd in dePWeek de win- ,te z«"- "ct fels geopend zijn. Ter vergadering sten die op die manier gemakke- van ',e f werd medegedeeld, dat bij een en- - voorbereidingen te treffen quête in Wormerveer (186 wirike- aankoop van een eigen gebouw en-go tegen een siuitingstijd deryond althanszoveel tegenkan- Qm uur was M&ar die ting, dat het san ag wees ook de Donderdagavond af. afgevoerd. I Nu had deze afwijzing wel een i j oorzaak. Toen in de morgenverga-1 Kon de vergadering derhalve dering de jgroting voor 1949 in!"iet in alle opzichten geslaagd he- behandeling kwam, geschiedde de n> men was het wel met de voor- afwikkeling hiervan op zulk eenzitter eens, toen hij in zijn ope- onbevredigende wijze, dat bijvoor-ningswoord zeide, dat de midden beeld een Friese afgevaardigde op stander er al slechter af komt. lijk werden gemaakt, kocht men alles op, dat er te kopen was. Naalden, keukenzout vulpennen of kantoor- en boekhoudmachines chemicaliën of porcelein en aar dewerk, kortom alles wat men kon vinden. Te dien einde werd een leger van Duitse vertegen woordigers in beweging gezet, waardoor eigenlijk iedere firma van welke branche ook, bij deze zaken betrokken geraakte. Het ------------ O- ----- Deeiu een riiese aigcvoaiuJguc up resultaat: dat Berlijn het toneel „rond van <jie begrotingskwestie Tot in de kerk toe, aldus de werd van een zwarte handel op verklaarde niet de moed te hebben heer Van Tellingen, wordt de raid- errr, o mn ai 2iCjj achj;er die grote uitbouw- j denstender als een erge zondaar plannen te scharen. Daarbij wees gebrandmerkt. Hoewel wij zelf hij op de kleine krachten van de met paulus behoren te verklaren, zo grote schaal als nergens ter wereld bestond. En iedereen ver diende er iets aan, zelfs het la gere personeel, dat soms door een enkel telefoongesprek tien- of honderdduizend mark rijker werd. De nachtclubs verdienden wat zij wilden, de champagne bond. Al stemt het tot voldoening, dat in korte tijd honderd nieuwe leden werden gewonnen, met in totaal vijfhonderd aangeslotenen kan een organisatie zich niet al te jj l\cwi ccu yigaiuoaui. z-u-u »"<- stroomde en de speelzalen had- sprongen veroorloven, den meer geld dan fiches. En j enke]e andere punten le- toen kwam de geldsanering en verden njet het resultaat op, dat daarmee het einde van een mgn heoogde. Na langdurig gedis- „bloeiende" periode voor het za kenleven. (Ingez. mededeling, advert.) „WEHAPHAKM" stillen de hevigste hoest. cussieer verenigde de vergadering zich tenslotte met een voorstel van het hoofdbestuur om tot cen trale contributie-inning over te gaan, met uitzondering van enkele I afdelingen. Van een progressieve heffing kon echter niets komen, daar de vergadering hierin een vakgroep-methode meende te zien. Contributiebetaling naar draag- Bij Apothekers en erkende Dro- kracht werd wenselijker geaebt. gisten 65 ct. p. doosje a 12 poeders De plannen tot het beleggen van dat we de grootste van alle zon daren zijn, maken wjj toch be zwaar tegen de voorstelling alsof de middenstander automatisch een slecht mens is. Ons beroep is óók een goddelijk beroep en dat ge lieven onze medemensen, onze mede-christenen te bedenken. DE BOUW VAN NOODWONINGEN. Geen steun van het Rijk. Dat de regering op goede gron den gekant is tegen de bouw van noodwoningen, mag als bekend worden verondersteld, aldus het ministerie van Wederobpouw en Volkshuisvesting. Toch komt het zo nu en dan voor, dat particu lieren op eigen terrein met eigen materiaal een noodwoning willen doen plaatsen. In dergelijke gevallen is een rijksgoedkeuring nodig, welke door bemiddeling van het ge meentebestuur moet worden aan gevraagd. De rijksgoedkeuring voor der gelijk bouwsel, welke in de regel niet aan de bouwvoorschriften voldoen en te zijner tijd als krot ten weer zullen moeten worden verwijderd, zal echter slechts in zeer zeldzame gevallen worden verleend. Gemeentebesturen kunnen in bepaalde gevallen toestemming voor de bouw van een noodwo ning geven, indien zij dit drin gend noodzakelijk achten. Het hiervoor benodigde volume wordt echter afgetrokken van het ge meentelijke bouwvolume. En op rijkssteun kan voor dergelijke woningen niet worden gerekend. Helft van industrie-arbeiders in Rusland zijn vrouwen. Bijna de helft van het aantal arbeiders in de Sowjet-Russische industrie bestaat uit vrouwen, schrijft het Russische blad de „Prawda". Meer dan 250000 vrouwen zijn industriële specialisten of be drijfsleidsters. Minder roken, meer huizen. Bij de behandeling van de be groting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting in de Tweede Kamer heeft minister In 't Veld, sprekende over de deviezenmoeilijkheden, die de materiaalaankoop voor bouwnijverheid belemmeren, ge zegd, dat een vermindering van het jenevergebruik de deviezen- positie voor de bouwnijverheid zou kunnen verbeteren. Een nadere bestudering van de cijfers heeft deze opvatting van de minister niet bevestigd, zo deelt het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting thans mede, daar voor de berei ding van gedistilleerde dranken practisch geen grondstoffen in gevoerd behoeven te worden zou een beperking van het jenever- verbruik geen deviezenbesparing van enige betekenis met zich brengen. De minister stelt er daarom prijs op te verklaren, dat zijn desbetreffende mededeling niet juist is gebleken. In tegenstelling tot het jene- ververbruik heeft het tabaksver bruik wel een nadelige invloed op de positie van de bouwmate rialen, al mag deze invloed niet te hoog worden aangeslagen. Minder roken zou echter inder daad kunnen betekenen: meer huizen bouwen. FEUILLETON 54 F. HORACE ROSE „Ik neem aan dat je hem gaat vertellen, wat je aan die moorde naar, Belat Roma, verteld hebt, dat je mij lief hebt en met mij gaat trouwen?" „Inderdaad, dat ga ik hem ver tellen". „Je verbaast mij, Treso", riep ik ongeduldig uit. „Denk je nu werke lijk, dat een man al. Thara zich aan een dergelijke situatie zal on derwerpen?" „Dat zal hfj wel moeten". Onzin, Treso! Hij is een zuiver zinnelijk type. Dat heb ik in zijn ge zicht gezien. Ik heb het gezien zo vaak hij naar jou keek. Je kunt toch duidelijk zien, dat hij jou niet begeert als helpster en vriendin! Hij begeert jou omdat je 'n vrouw bent, hij wil jou als vrouw hebben en nergens anders om!" „Faos", protesteerde zij, „je be grijpt me niet. Ik heb jou lief en niet Thara. En ik zal met niemand anders dan met jou trouwen". „Toch niet Treso, maar jij be grijpt het niet. Als deze man vindt dat ik een belemmering ben voor de vervulling van zijn zinnelijke verlangens, dan zijn jouw kansen om met mij te trouwen, heel klein. Wat deed Bemlo met Sennie, en wat heeft de rest met Emigo ge daan, omdat zij hun in de weg stonden? En verschilt Thara ook maar in één enkel opzicht van de rest van deze moordenaarsben de?" j „Hij zal geen kwaad doen", zei I Treso, vast besloten, alsof zij nu al overwicht over onze man had verkregen. „Hij zal niet alleen mij kwaad doen", zei ik heftig, „hij zal dat ook jou doen. Jij' zult in zijn macht I zijn in de macht van een gena- deloze tyran, de man die, als wer- kelijkheid wordt wat nu vrijwel zeker schijnt, binnenkort de enige heerser over het menselijk ras zal zijn. En wat denk je dan hoe jij 1 tegenover zo'n man kunt begin-1 1 nen?" „Maar hoe moet ik teggenover hem staan, als waar is wat jij zegt, zelfs al doet hjj jou noch mij kwaad „Er is maar één oplossing", be- I weerd eik. „Onze enige kans* be- staat hierin, dat we proberen van hier te ontsnappen. Wij verkeren allemaal in gevaar. De inboorlin- j gen zijn ons vijandig gezind ge- worden. We moesten hier eigenlijk alle- maal weg gaan ophouden met1 dit gevaarlijke gekkenspel van ex-1 perimenteren met verschrikkelijke machten die niemand, ook maar bij benadering begrijpt, er hele maal mee ophouden en weg gaan nu we nog het leven kunnen red den. En als de anderen weigeren om te vertrekken, dan moeten jij en ik naar een mogelijkheid uit zien Treso zag geen kans om te ant woorden, want we waren intussen bij de Witte Hut gekomen. Een van de bedienden van Thara deed de deur open en liet ons binnen. Dit was de eerste keer dat ik Tha ra ontmoette na de verbazingwek kende mars met de leeuwen, in zijn triomf over de wilde dieren. Hij stond met de rug naar het raam op ons te wachten. Ook nu bescheen het licht hem als het ware met een soort heilige krans, welk effect hem iets etherisch gaf. Zijn gezicht en gestalte schenen te baden in een soort mystieke schoonheid, waardoor je geneigd was om roerloos te blijven staan en er naar te staren voor de illu sie verbleekte. En toch, hoe je het ook be schouwde, ging iets onbeschrijfe lijk onheilspellend van hem uit. Zijn uiterlijke schoonheid was dik wijls verrassend. Innerlijk echter was hij een man van niets ontziende en onbegrens de vastbeslotenheid, van wrede en overmeesterende macht, "dat zag je in de staalachtige flikkering van zijn kleine ogen, die de toe schouwer schenen te doordringen en hem vasthielden als in de nood lottige fascinatie van een slang. Nooit was een menselijk wezen sterker geweest van eigen macht, geestdriftiger over eigen sterkte en met meer vertrouwen van zich zelf vervuld, dan deze man, wiens grootste streven het was om de Macht van het Heelal uit te dagen en de mensheid te bewijzen dat de mens de enige god van het heelal zou zijn. Hoofdstuk XXVIII. DOOD AAN DE WERELD. Toen wij de hut binnen kwa men kwam Thara Benechu glim lachend op ons af. Mij begroette hjj het eerst. „Welkom, Faos, mijn beste vriend." Hij nam me bij de hand, trok mij naar zich toe en kuste mij op de wang. Daar dit onder man nen van bepaalde continentale rassen heel gewoon is, maakte ik mij niet ongerust. Evenwel, in het licht van wat ik gehoord had, scheen er voor mij meer dan een klein beetje spot in deze wijze van begroeten te schuilen. „Ik begroet je met warmte en toegenegenheid, mijn beste Faos", zei hij mijn hand een paar maal stevig drukkend. „Als die trouwe bediende van jou niet ge lukkigerwijze bij de hand was geweest, dan zou jij mogelijk nu liggen waar die ongelukkige Be- lat Roma ligt. En ook die arme gorilla hoe vreemd overigens dat juist dit -wildste monster van allemaal als enige door jou werd opgemerkt en hij ook de enige was die niet van het water dronk. Je zou het bijna noodlot kunnen noemen, als je In die dwaasheid geloofde. Een tragi scher einde voor Belat Roma, een man die ik in bepaalde op zichten wel had kunnen begrij pen, hoewel ik de laatste tijd over hem begon te twijfelen. (Wordt vervolgd.) Bijna twee jaren zijn zij opgesloten geweest in de Engelse karjipen op het eiland Cyprus, de Joden uit Midden- en Oost- Europa, die in desperate pogingen op naak onzeexoaardige sche pen hebben getracht „Het Beloofde Land" te bereiken. Thans zijn zij vrij gelaten om naar de staat Israël te gaan en zich daar te vestigen. Met schepen van de nieuwe Joodse handelsvloot werden de duizenden naar Haifa overgebracht. Een Israëlische soldaat reikt de behulpzame hand bij het door geven van een op Cyprus geboren baby. JA EN NEEN! Onlangs heb ik het een gebrek van de Partij v. d. Arbeid ge noemd, dat zij als het er op aan komt, niet NEEN durft zeggen, tegen de reuolxitie. Dat is ook het gebrek van de iuz-oorlogse Kabinetten. Zij durfden niet neen te zeg- 1 gen, tegen de voormannen van de revolutie in Indië en zij dur ven het niet te doen tegen de Veiligheidsraad, die zich even eens op reuolutionair standpunt stelt. Gelukkig hij, die neen durft zeggen: NEEN! Ja, maar nu moeten we oppas sen, en niet alleen en in de eerste plaats naar anderen zien. Het geldt voor allen. Neen zeggen als de zonde lokt. Neen, als de „wereld" trekt en ons tracht te voeren op een weg die niet goed is. „Mijn zoon bewillig niet", zegt de Prediker. Neen zeggen als het moet. Maar JA, als God tot ons komt met de eis pan zijn gebod. JA en op grond daarvan tel kens weer: NEEN! Onder de titel„Het Engeland- ALWEER DE ZONDAG. Binnenkort zal te Amsterdam een tentoonstelling worden gehou den betreffende het werk onder de rijpere jeugd. „B« alle strijd en alle verdeeld- Bii de voorbereidende bespre- spiel, demasqne der Vaumannen" j heid waren de Duitse en Engelse 1S, door e?n eyan ,e is een brochure verschenen van degeheime diensten het over één Nederlandse jeugdorganisaties als hand van Mr J. E. van der Starp, zaak roerend eens, n.l. dat beiden onafwijsbare voyri^'a^r^e de verdediger van Antonius van der Waals, die indertijd ter dood veroordeeld werd. Na lezing kunnen wij er alleen dit van zeggen: of de man di'r dit schreef is een gevaarlijke fantast, tenvolle ontoerekenbaar, of er er politiek enorm'veel belang bij;dat de tentoonstelling op Zondag hadden het verzet in de bezette zou Het tentoonstelhngscomite heeft echter anders besloten. gebieden uit te moorden" „Londen aldus verder de schrijver heeft voortdurend en nadrukkelijk opgehitst en de ille- heeft inderdaad gedurende de be- galiteit juist op verkeerde wijze zetting met medewerking en me deweten van hoge Engelse en Ne derlandse autoriteiten, een afschu welijk misdrijf plaats gehad, waar van tientallen verzetsstrijders het slachtoffer zijn geworden. Hoe dit ook zij, over wat hier geschreven werd, moet het volle licht opgaan. gestimuleerd, om daarna en tege lijkertijd het verzet doelbewust te verraden aan de Duitsers". Erg overtuigend klinkt dit alles niet. Maar toch blijft hier plaats voor tal van vraagtekens. Het gelukte aan twee gedropte agenten die gevangen genomen waren te ontsnappen en naar En- De schrijver indien hjj al- geiand te wijken, waar hun thans niet een ontoerekenbare fantast is moet een geweten loze schurk zijn, die hoe eerder hoe beter onschadelijk moet wor den gemaakt. Of en dat is de andere mogelijkheid, er heeft zich teneinde de Engelse belangen te dienen een drama afgespeeld, zó verschrikkelijk, dat het nauwelijks zijn weerga in de geschiedenis vindt. Het is niet aan ons hierover te oordelen. „Er zijn nog rechters in Den Haag". Intussen is het langzamerhand wel komen vast te staan, dat zich merkwaardige dingen hebben af gespeeld. Zo heeft het in brede kringen de aandacht gètrokken, dat de be ruchte oorlogsmisdadiger Schreie- der de man die bij het verhoor van zijn slachtoffers de meest ge raffineerde middelen toepaste thans weer in arrest, van wie ver wacht werd dat hij zeker ter dood veroordeeld zou worden, zonder meer in vrijheid werd gesteld en over de Duitse grens gebracht. Het beruchte Engelandspiel heeft zich afgespeeld in de jaren 1942—1944. De te Londen zetelende Intelli gence Service, stuurde regebnatig per vliegtuig Nederlandse agenten naar ons land, met de opdracht, Engeland door middel van een ge heime code, telegrafisch op de hoogte te stellen met wat zich in ons land afspeelde. Deze „gedropte agenten" wer den met de regelmaat van een uurwerk, door de Duitsers opge vangen en daarna gedwongen al lerlei berichten naar Engeland door te geven. Zij konden dit doen, omdat de vorm van hun berichten zodanig was, dat de geheime dienst in Londen onmiddellijk kon zien, dat de man die deze berich ten verzond, zich niet meer in vrij heid bevond, maar in handen der Duitsers was gevallen. Het merkwaardige was echter, dat wat met één oogopslag was te zien, door de Engelse geheime dienst niet werd opgemerkt, of op zettelijk verwaarloosd. Met het gevolg, dat er een geregeld tele grafisch verkeer ontstond tussen de geheime diensten van Engeland en Duitsland, waardoor de ene verzetsgroep na de andere werd verraden en opgerold. „Bygevolg aldus Mr van der Starp heeft Schreieder twee ja ren lang duizenden telegrammen van de meest vertrouwelijke en gevaarlijke aard verstuurd en ont vangen, welke telegrammen allen de onmiskenbare tekenen vertoon den, dat de afzender zich in de handen van de vijand bevond". Hoe dit mogelijk is geweest? Zonder er doekjes om te win den, verklaart mr van der Starp, dat het Engelandspiel, zoals het zich in werkelijkheid heeft toege dragen, doelbewuste tactiek van Londen is geweest; m.a.w.: Lon den heeft bewust en opzettelijk duizenden mensen verraden en op geofferd om daarmee een veel groter militair en politiek doel voor Engeland, te bereiken. Het oplaaiende verzet in Hol land, aldus verder de schrijver, was voor Engeland in zoverre een onaangename verrassing, dat het gevolg zou zijn, dat Engeland na de oorlog de begeerde supprematie in WeSt-Europa zou kwijtraken. Toen de „Intellegence" had in gezien, dat het Europese verzet een vernietigende factor voor En geland zou worden, meende zij geen andere keus meer te hebben dan die ontwikkeling vóór te zijn, en van haar zijde het verzet te vernietigen. „To be or not to be". De strijd om het bestaan is een beestachtige strijd waar de leus geldt: vernie tigen of vernietigd worden. eerste daad was, de autoriteiten te waarschuwen en ze op de hoogte te stellen met de verschrikkelijke dingen die zich hier afspeelden. Inplaats echter, dat aan hun vérklaringen volle aandacht werd geschonken, werden ze zonder meer in de gevangenis gestopt. Dit zijn merkwaardige dingen. En daarom mogen de beschuldi gingen hier openlijk geuit, niet zonder meer passeren. Ons volk en inzonderheid de nabestaanden van de talloze slachtoffers van 't Engelandspiel hebben er recht op, dat over deze lugubere affaire het volle licht opgaat. Met de bezwaren van hen die de Dag des Heren willen heiligen wordt opzettelijk geen rekening gehouden. De tentoonstelling moet en zal op Zondag geopend zijn. De jeugdorganisaties die be zwaar maakten doen natuurlijk niet mee. En verwacht mag worden, dat nu ook de leraren van Chr. mid delbare scholen en lycea, die aan vankelijk medewerking toezegden, uit het genomen besluit de enige consequentie zullen trekken die te trekken valt: niet meedoen. Nieuwe geldsanering in Sowjet-zöne. Het met Britse toestemming verschijnend Berlijnse blad „Die Welt" verklaart, dat begin Mei van dit jaar tot een nieuwe geld sanering in de Sowjet-zone van Duitsland zal worden overgegaan. Dit bericht wordt door de Sow- jet-autoriteiten tegengesproken. De Amerikaanse gezant in Hongarije, Chapin, die naar licht Washington is ontboden, verliet gisteren de Hongaarse hoofdstad. Voor zover het Duitse volk be langstelling toont voor de sedert September gevoerde besprekingen tot het opstellen van een voor lopige grondwet voor de te stich ten West-Duitse staat concen- evenwel verre door de adelaar overtroffen. Sommige Duitsers wensen in de West-Duitse vlag de verbondenheid van het onder Sowjet-Russisch besiuur levende deel van het land nadrukkelijk i te demonstreren. Zij zonden vlaggen in, waarop het voorma lige „Reich", Oost-Pruisen in cluis, volledig in goud is gete- treert deze zich voornamelijk op kend' Weer anderen wensen de de vraag welke nationale vlag Berlijnse beer tot held van de straks vanaf Flensburg tot aan Garmisch zal wapperen. Vele hon derden Duitsers hebben aan de te Bonn bijeen zijnde politici vlag- j^erse ontwerpen ingezonden, die bonte stalenkaart vormen. nationale vlag gepromoveerd te zien. Uit Beieren kwam een soort regenboogvlag, waarin voor het blauw nochtans de een i breedste baan was ingeruimd, j Ook het rood-wit-zwart heeft De parlementaire raad heeftnoëal wa! aanhangers behouden, inmiddels besloten, dat in elk Een der inzenders was wellicht geval zal worden teruggekeerd tot het rood-goud-zwart. De C.D.U.-fractie in deze raad is sterk voor het vervangen van de vroegere eenvoudige hanenvlag door het Kruis-embleem. In schier alle denkbare variaties hebben de inzenders dan ook een kruisvlag in de bovengenoemde kleuren uitgevoerd. Het meest populair onder de politici, die over de vlag zullen hebben te beslissen, is het kruis der Scan dinavische landen, uitgevoerd in zwart met gouden rand op een rood veld. INVLOEDEN DER BEZET TENDE MOGENDHEDEN. het oprechtst yan alle toen hjj de Swastika in ere wilde her stellen onder het motto: „Er moet volstrekt voor gezorgd worden, dat Nazistische symbo liek blikvanger blijft en alles overstraalt." Hoeveelheid tien of twintig maal zo groot als normaal. Dr Nevil Leyton, een bekende Londense specialist, heeft tegen over Reuter verklaard, dat hij erin geslaagd was een groot aantal ge vallen van influenza snel te gene zen, door het toedienen van grote doses peniciline. Overigens is voor hen, die de psyche van het Duitse volk wil len doorgronden, de studie van de inzendingen aan te bevelen. Men vindt er de invloeden van de bezettende mogendheden, evenals in het gehele leven der verschillende zones, in weerspie geld. Er zijn talrijke ontwerpen, die zich op de „Stars and Stri pes" gebaseerd hebben en die J^êdlsclie eigenlijk niets meer zijn dan een1 press» .vertaling" der Amerikaanse Het' zal b]ijkeni dat dit een Dr Leyton maakte deze week zijn ontdekking aan andere Brit se doktoren bekend door een pu blicatie in het gezaghebbende tijdschrift „Medical vlag in Duitse kleuren. Minder j beiangrijke ontdekking is, talrijk doch eveneens nog over- omdaj; men t0t nu toe van me. ning was, dat influenza niet kon worden genezen door het toe dienen van langs scheikundige xveg vervaardigde preparaten of zelfs door middel van peniciline", verklaarde hij. „Ik heb een dozijn aan influen za lijdende patiënten behandeld door het toedienen van doses pe niciline. die tien tot twintig maal zo groot waren als normaal. El ke keer heeft de peniciline ge werkt. Binnen enkele uren was .de temperatuur van de patiënt weer normaal geworden, terwijl de pijn, welke de influenza met vloedig zijn dergelijke-kleuren variaties op de Union Jack. Er zijn weliswaar geen hamers en sikkels onder de ontwerpen, doch dés te meer ziet men gouden sterren op vlammende rode vel den geprojecteerd. Van de bezet tende mogendheden ontbreekt in deze vlaggenparade alleen Frankrijk, hoewel vele Duitsers de neiging blijken te hebben het zwart hunner vlag door helder blauw te vervangen. Ook het motief der Tsjechische nationale vlag blijkt in Duitsland nogal wat sympathie te hebben, van- wege de kans om de levens-rune z;cb brengt, was verdwenen. Het te zien opgenomen. Rune-tekens, waaronder de wolfsangel, gelden rverigens als de meest geliefde motieven. DE ADELAAR HET POP LAIRST! is gebleken, dat het toedienen van grote doses peniciline niet gevaarlijk is", aldus dr Leyton. Tenslotte verklaarde hij nog. thans ook het toepassen van pe niciline in gewone gevallen van Zij worden -n populariteit verkoudheid te willen proberen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3