Motie van wantrouwen van de heer Schouten werd verworpen. NIEUWS Houding ten opzichte van Amerika aanleiding tot Sassens heengaan. Internationale Tarwe-conferentie mislukt. Duizenden motorrijders komen tweede Paasdag naar Walcheren. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Modernisme. Een barst in de mooie faas.m"S T Besprekingen over verdeling Jeruzalem. Belastingverlaging geen ijdele hoog. Op de kwestie der maximum- en minimumprijzen. Geen rijksgoedkeuringen voor herbouw van kerken. Nog steeds in de mist. SNIPPER uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1X83 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 1» FEBR. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meiiskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTR.A, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.46 u., onder 18.02 u. Maan op 2.54 u., onder 10.31 u. Laatste Kwartier 1.43 u. Hoogwater op Zondag 20 Febr.: Vlissingen: 6.55 u. 1.68 m., 19.37 u. 1.55 m. Terneuzen: 7.24 u. 1.90 m., 20.04 u. 1.78 m. Wemeldinge: 8.33 u. 1.43 m., 21.10 u. 1.41 m. Het was in 1846 dat Opzoomer te Utrecht professor in de wijsbegeerte werd. Hij is bekend door de uit spraak: „Bouwt scholen, en ge -int de gevangenissen sluit- on".(!) Met hem begint voor ons land het modernisme, de vrijzinnig- neid, krachtig op te komen. Immers theologische studen ten, die predikant wilden wor den, moesten een deel van Op- zoomers college's volgen. En op die colleges werd o.m. 'de ge- schiedenis van de theologische (Van^onze parlementaire redacteur.) begrippen behandeld. £?r zjjn harde noten gekraakt in de Tweede Kamerzittinq stemming'^metf'de"theorieën'^van van gisteren. Het vertrouwen in de regering bleek bij velen de z.g. Tiibinger school bij de een geduchte knauw te hebben gekregen. De heer Schou- TWEEDE KAMER OVER HET REGERINGSBELEID. orthodoxen berucht om haar on begrensde bijbelcritiek, die, bij wijze van spreken, geen bijbel boek onveranderd en op zijn plaats liet. Veel van de aldus geïnfecteer de studente^ gingen hun godge leerde studiën voltooien te Lei den bij Prof. Schollen, al even berucht als Opzoomer. Het Oude Testament werd veel meer becritiseerd dan 'i. Nieuwe De tijd van dit laatste lag 4e dicht' bij, om zware kritiek te kunnen oefenen. Toch werd ook aan 't Nieuwe Testament ge peuterd. Er waren er, die zei den:' Geen enkel woord of daad van Jezus vermeld in 't Nieuwe Testament staat met zekerheid vast. Afgezien hiervan, aan de opstanding, de hemelvaart en de bovennatuurlijke geboorte van Christus werd eenvoudig niet ten diende zelfs een motie van wantrouwen fn, die echter werd verworpen. Mocht algemeen verwacht zjjn, dat do minister-president een nadere uiteenzetting zou geven over het regeringsbeleid, de minis ter zei hierover niets. Enig opzien veroorzaakte de heer Schou ten, die met geheime documenten aan kwam dragen. 1 nog eens de competentie van de Veiligheidsraad om zich met Indo- Het was prof. Romme, die als eerste het spreekgestoelte betrad en die de Regering enkele pittige vragen stelde. Hoe staat de Rege ring tegenover de V. N.-commis- sie?, vroeg hij. En hoe denkt de Regering aan het „onduldbaar" karakter van deze commissie te ontkomen? De Nederlandse Regering heeft verklaard, aldus prof. Romme, dat het gezagdragend karakter van de Republiek is verdwenen. Doch in het buitenland wordt de Republiek geloofd De desbet effende ver- steeds als Part« in een SedinS gelooid, lie aesoeiienenae ver h(,Kr.hnll„,r1 Mpt hpt nl„n Rpp] knn halen waren fantasie. Zelfs wa ren er critici die het hele be staan van de Heere Jezus op aarde ontkenden. oen is er een tijd genomen, begin dezer eeuw waarin het modernisme ook een meer recht se schakering kreeg. Prof. Roessingh werd de lei der daarvan. Hij schreef: „Toch aarzel ik geen ogenblik om te spreken van het heil mij ge schonken in Christus; toch weet ik dat de aanraking met Chris tus voor mijn leven van de meest betekenisvolle gevolgen is geweest, dat ik in Hem God pas in al Zijn rijkdom heb mogen le ren kennen. ïn Christus een nieuw schepsel, zeg ik Paulus gaarne na. Bij dat alles staat vóór mij, niet een historische persoonlijkheid, maar het Nieuw testamentisch Christ&sbeeld. Na tuurlijk is ook dat niet een een heid, natuurlijk zal de histori- beschouwd. Met het plan Beel kon hij zich in beginsel verenigen. Hij vroeg zich echter af welke de re presentatieve Indonesische krach ten zijn, die mee moeten werken aan de instelling van de Federale Interim Regering. nesië te bemoeien Verder wees hij er op dat onze verhouding met Amerika dreigt verstoord te raken. In de avondvergadering gaf de heer Goedhart (Arb.) zijn ont stemming te kennen over het op- bliek mogen niet meer geaccep teerd worden; zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. Ook de heer Van Dis (S.G.P.) oefende critiek op de houding, die de regering aanneemt tegenover de republikeinen. Er bestaat geen redelijke basis om met hen tot overeenstemming te komen, zei hij. Het oude deel voor de Arabieren en het nieuwe deel voor de Joden? De sub-commissie van de ver zoeningscommissie voor Palestina der V.N. bestudeert thans een voorstel volgens hetwelk het oude deel van Jeruzalem aan de Ara bieren gelaten zou worden en het nieuwe deel aan de Joden, zo ffv tiptf VJV T.B- schrijft het Egyptische blad „Al «jtttifr E Ahram". Volgens het voorstel zou ier een gemeenschappelijke raad De minister-president, Dr Drees van vertegenwoordigers komen die de sprekers beantwoordde, met gedelegeerden van Amerika, werd eindelijk toeh iets duidelijker over het aftreden van Sassen. Hij kon het echter niet juist vinden hierover uitvoerige mededelingen te doen. De moeilijkheid ligt in de sfeer, waarin het conflict zich voltrok, zei dr Drees. Spanningen waren er al enige tijd, hierover wenste hij niet te spreken. De vraag hoe met Amerika zou moeten worden Engeland en Frankrijk voor het bestuur van beide delen van de Heilige Stad. De oude stad zou ontwapend worden en gevluchte Arabieren zouden naar het nieuwe deel van de stad terugkeren en gevluchte Joden naar het oude. Het betreft hier 4Q«000 Arabische vluchtelin gen en 200 Joodse. Het blad verklaart, dat de Ara- Het kinderherstellingsoord „Zonneveld" te Oostkapelle herdenkt deze week zijn veertigjarig bestaan. Öfen kijkje op het gebouw vanaf de Domburgsoveg. onderhandeld, deed tenslotte de1 bieren tegen internationalisatie I deur dicht. l'van Jeruzalem zijn, daar dit de" Dr Drees verklaarde geen be- Joden er niet van zou weerhouden zwaren te hebben gehad tegen de'hun ambities aldaar te verwerke- voorstellen van minister Sassen lijken. betreffende de politiek tegenover I Amerika, maar de andere minis- ters hadden niet dezelfde ver- 'P|annen voor grotere voedsel- waehtingen er van. Op dit punt productie in de Sow jet-Unie, De Russische minister treden in sommige gevallen der i lag het verschil. Nederlandse troepen tegen repu-1 Tenslotte verklaarde minister blikeinse gevangenen. Hij diendevan Maarseveen, dat de regering I Voedselvoorziening heeft op een hierover een motie tot onderzoekeen Federale Interimregering zal bijeenkomst van vakbonden uit in. Hij betreurde het als dr Beel j pogen te vormen. En als er geen de levensmiddelenindustrie ver in zijn functie gehandhaafd zou1 republikein wil toetreden, dan klaard, dat de Russische voed- blijven. kunnen wij hem niet dwingen. Ook selproductie in 1949 met 12 DE HEER SCHOUTEN.1 kunnen wij het werk niet stopzet- ten opzichte van het vorig jaar De heer Schouten (A K vond ten vanwege de onwil van een der moet worden opgevoerd. De ver- het meningsverschil tusse» Mr groeperingen. Het vraagstuk der scheldenheid en kwaliteit van Sassen en het Kabinet nog steedsvrijlating van óe republikeinse ge- het voedsel moet worden ver duister, Hij haalde een documentvangenen is nog niet geheel met beterd. De productiekosten moe-] te voorschijn, dat een verslag dr B^.1 doorgesproken ten worden verlaagd en de be-' Het is de bedoeling, dat de Ka- schikbare grondstoffen moeten mer niet voor 15 Maart weer bij-1 worden gebruikt, aldus de mi- een komt. nister. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de be groting van financiën, heeft minis ter Lieftinck verklaard, dat de hoop van verschillende leden op verlaging van de belastingen niet jjdel zal blijken te zijn. Overigens kondigde hij al direct aan, dat het in het kader van de Benelux mogelijk is, dat de omzet belasting verhoogd moet worden. De minister is van mening, dat bij het bepalen van het inkomen voor de belastingheffing er geen aanleiding is rekening te houden met de „beweerde ongunstige so ciale positie van de kleine zelf standigen". EEN BARST IN DE MOOIE VAAS. Met al deze vragen eindigde Prof. Romme zijn boeiend betoog. Vooraf had hij het aftreden van minister Sassen betreurd. Vooral omdat daardoor de eenheid, die voor de oplossing van het Indone sisch probleem van vitaal belang is, schade wordt toegebracht. Dit kabinet was aanvankelijk een mooie vaas, waarin de balsem van het algemeen welzijn voortreffe lijk kon worden bewaard. Nu is er echter in de mooie vaas een lelijke barst, evenals in het ver-d«regering de resolutie van de bleek te zijn van Palar over de werkzaamheden der republikeinse vertegenwoordiging bij de Veilig heidsraad. De heer Schouten las, terwijl allen verbaasd toehoorden, dat Palar bezoek kreeg van de heer Goedhart, die hem voorstelde^ een ontmoeting te arrangeren tus sen Drees en Hatta. Naar de heer Schouten voorlas, had Goedhart verklaard, dat de V.V.D. en de C.H.U. wel inzien, dat zjj onder de druk van Amerika van politiek moeten veranderen. Schouten was van mening, dat trouwen van de R.K. fractie in het kabinet. De medewerking van de K.V.P. zal van critische construc tieve aard zijn. DE HEER TILANUS. sche critiek ook daarin telkens wijzigingen brengen, maar nie-1 De heer Tilanus (C.H.) was de mand zal kunnen ontkennen, om eerste spreker in de middagver- het even of hij critisch of on-gadering. Het was een rede, die - en denog meer critisch was dan die van critisch de Evangeliën brieven leest, dat daar iets voor hem komt te staan van overwel digende macht en heerlijkheid". Dat is iets anders dan het oudste modernisme! Zó anders, dat al gesproken is van een principieel onderscheid. M.i. is dat niet juist. Let op het feit, dat voor Roessingh geen historische persoon- het diep te betreuren, dat de een- 1 ij k h e i d staat, maar 'n C h r i s- heid in het kabinet niet gehand- t u s b e e 1 d. En verder: Roes- I haafd kon worden, zei de heer singh gelooft niet aan de opstan- Tilanus. Wij plukken thans de „v, uw KlWfl vruchten van onze eenriidierp voor- Romme. Men zou kunnen denken, dat een oppositie man sprak. Zijn uitlating, dat hij bereid was de Regering te steunen, als zij dat door haar daden en handelswijze mogelijk maakt, wettigt het ver moeden, dat er bij hem niet veel zal veranderen. Nationaal en internationaal is Veiligheidsraad volledig moet af wijzen. De republiek is als partij in het geschil verdwenen. Een ver vroegde overdracht der souverei- niteit achtte spr. onmogelijk. Hij zei, dat er nog steeds diepgaande tegenstellingen in het Kabinet be staan en grote principiële me ningsverschillen tussen de P. v. d. ciing van Christus, en hij blijft bijbelcriticus in de moderne zin. TT et modernisme is nu alweer verder, tenminste weer in een schakering. In 1946, 100 jaar na Opzoomer, verscheen een boek van Prof. Se- venster: „De Christologie van het Nieuwe Testament". vruchten van onze' eenzijdige voor lichting in het buitenland. Praten met de republikeinse leiders noemde hy onwaardig en onvruchtbaar. Tenslotte ontwik kelde de voorzitter van de C.H.U. nog enige bezwaren tegen de naam zoals die in het plan Beel wordt voorgesteld: de Republiek der Ver. Staten in Indonesië. Een geestverwant van (de t)ero betekenis, vroeg hij Heeft het woord Republiek bijzon- feit, wilde hij verklaren, dat het Naar verwachting zal binnen enkele dagen worden bekend gemaakt, dat de Tweede Inter nationale Tarweconferentie te Washington er niet in geslaagd is overeenstemming te bereiken inzake het sluiten van een inter nationale tarwe-overeenkomst. Vernomen wordt, dat de sub- co'mmissies, waarin de grote tarwe-importerende en exporte- A. en de K.V.P., welke de zwak- rende landen zitting hebben, tot heid van de regering veroorza- de overtuiging gekomen zijn, ken. Dit verschil is niet te camoufle ren met handige formuleringen. In dit beleid kunnen wjj niet langer vertrouwen stellen, Schouten. Hjj diende dan ook een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat zij geen vertrouwen meer in de regering heeft. Zover wilde de Kamer echter niet gaan en met 76 tegen 15 stemmen werd de motie verworpen. De motie was mede ondertekend door Bruins Slot, Weiter, Ger- brandy, Zandt en Algera. AFBRAAK-POLITIEK. Het voorlezen van het document had de heer Goedhart zijn goed keuring niet. Als een persoonlijk reeds overleden) Prof. Roessingh is er tegen in verzet gekomen. Het is hem te rechtzinnig. Im- zo.nder zijn voorkennis is opge- De heer Tilanus kon niet be- steld en hij er geen verantwoor grijpen, dat de Regering zoveel deüjkheid voor draagt. vertrouwen in de Republikeinse mers het ontkent het bestaan j iej<jers stelt. Dat de V.N.-commis- van verschillende Christusopvat-s;e haar bemiddeling zal kunnen tingen in het Nieuwe Testament; j verlenen bij de ronde tafelconfe- de Christus van de orthodoxie rentie ter ontwerping van het komt er bijna overal in te voor schijn; de tegenstelling Jezus "Paulus wordt niet gehandhaafd. Maar Prof. Berkhouwer zegt er van: „Over het algemeen kan men zeggen, dat Sevenster over de hele linie terugkeert tot de „orthodoxe" resultaten der exe gese". Prof. Sevenster handhaaft evenwel de historische bijbelkri tiek; daarin is hij niet orthodox. Een schakering waarvoor we als rechtzinnige Christenen dankbaar mogen zjin. Zeker, ons geloof hangt niet af van een wetenschappelijk ge- Unie-Statuut, ging spr. te ver. ROMME'S VAAS WEER IIEEL. De 'heer v. d. Goes van Naters (Arb.) haalde een uitspraak aan van oud-minister Gielen (R.K.) in een R.K. Tijdschrift, waarin deze betoogde, dat het niet mogelijk was de heer Cochran (lid van de N.V.-commissie) het: wees wel kom toe te roepen. De heer Romme (K.V.P.) had echter juist een paar uur geleden verklaard, dat de leden van de V. N.-commissie welkom zijn in Ne- tuigenis omtrent de waarheid derland. Hoe hebben we het nu van onze „christologie". Ons ge- vroeg v. d. Goes van Naters te- loof rust op het getuigenis van recht. De barst in de vaas van de Heilige Geest omtrent de Romme was volgens hem al weer waarheid van Góds Woord. Maar dicht getrokken, als God de wetenschap, zelfs, De heer Welter (K.N.P.) greep vrijzinnige wetenschap, doet mee zich ook vast aan het mooie beeld getuigen van die waarheid, dan van de vaas. De heer Romme moet er bij ons dankbaarheid weet, aldus deze spreker, niets be- zijn. ters te doen, dan bij de politieke grafzerk bij de heer Sassen een gebroken vaas te zetten. r/ oals de oud-moderne kritiek jrei verzette iiij zich er tegen, op het Oude Testament voor (j;lt ane ministers tegenwoordig een groot deel in vrijzinnige maar naar Indië vliegen. Uitvoe- kringen is teruggenomen, zo kan rif, gi„K ;,ij i„ op het Bureau van het nu ook gaan met de kritiek de Comm. der V. N„ waarvan het op het Nieuwe Testament. personeel in contact staat met de In elk geval, ook uit de beoor- Republikeinse Ministers, delingen van Prof. Sevenster toch blijkt, dat het een zeer be langrijk moment vormt in de De voorzitter vond het echter geen persoonlijk feit en liet de heren er over zwijgen. De heer De Groot (C.P.N.) be toogde, dat het aftreden van Sas sen spoedig gevolgd zal worden door de overige ministers. De heer Gerbrandy (A.R.) noemde de politiek der vorige ka binetten afbraak-politiek. Dit ka binet heeft de consequenties uit de laatste militaire actie niet ge trokken. Waarom is het aftreden van minister Sassen niet ver klaard? Heeft de regering soms iets te verbergen Hoe het zij, het parlement dient dit te weten. De resolutie van de Veiligheidsraad dient te worden afgewezen, zei Gerbrandy en de leiders der repu- dat er weinig hoop is, dat de impasse, waarin de besprekingen over de kwestie der maximum- en minimumprijzen zijn geraakt, zal kunnen worden overwonnen. Niettemin zullen de besprekin gen in ieder geval nog tot het einde van deze week worden voortgezet in de hoop, dat op het laatste ogenblk nog een compromis mogelijk zal blijken. De exporterende landen hebben zich bereid verklaard tot aan- zienlijke concessies, die echter New-Yorks burgemeester gaat met vacantie. De burgemeester van New York, William Odwyer, doet thans voor de zevende maal in twee jaar tijds een poging om....met vacantie te gaan. Sedert 1947 zijn Odwyer's vacantieplannen steeds weer door onvoorziene gebeurte nissen in de war gestuurd, resp. een staking van haven arbeiders, een staking van transportarbeiders, de over vloedige sneeuwval van de vorige winter, twee mijn werkersstakingen en tenslot te de financiële problemen van de stad. Nu is .Odwyer scheep ge gaan op het zes- Iduizend ton metende vrachtschip „Agwi- king" voor een tocht van elf dagen met bestemming voor Havanna. „Ik ben moe", zei de burgemeester, „ik ga 'n heleboel lezen en rusten". niet ver genoeg gaan om de im porterende landen te bewegen, zich voor 4 of 5 jaar te ver binden. Zelfs indien over de prijzen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zijn er nog andere problemen, die moei lijkheden kunnen veroorzaken. Ook ten aanzien van de kwes ties van ondergeschikt belang toonden de delegaties weinig be reidheid om tot een compromis te komen. De gehele week heeft de con ferentie de rol besproken, die tarwebloem zal spelen in een overeenkomst. Zowel de expor teurs als de importeurs eisen voor zich het recht op om meer tarwe te malen dan de tegen partij bereid is toe te staan. Nadat de besprekingen eergiste ren in een impasse waren ge raakt besloot men de kwestie voorlopig te laten rusten. Naar vernomen wordt, zal Ar gentinië zich uit de tarwe-confe rentie terugtrekken. Nederland antwoordt V.N.- commissie voor Indonesië. De Nederlandse delegatie heeft in een brief aan de commissie der Ver. Naties medegedeeld, dat de Nederlandse regering alles in het werk stelt om er voor te zor gen, dat tegen 1 Maart a.s. de besprekingen een bevredigende voortgang zullen hebben ge maakt. De Nederlandse delega tie deed deze mededeling naar aanleiding van het voorstel der V.N.-Commissie aan de Veilig heidsraad om de datum, waar op haar rapport moest worden ingezonden betreffende de vor ming der interim-regering, tot 1 Maart uit te stellen. De Commissie heeft aan de Nederlandse delegatie commen taar gevraagd op twee brieven van de republikeinse delegatie, waarin aan de Commissie ver zocht wordt, een onderzoek in te stellen naar de dood van. dr Masdulhak Nasution, een assis tent van Moh Hatta, op 21 De cember en naar de verdwijnigg van Suharto, republikeins direc teur-generaal van de posterijen, op 17 Januari, Wat in uitvoering is kan worden voltooid. In het door de regering vastge stelde bouwplan 1949 is voor kerk bouw een bedrag van f 4 millioen uitgetrokken. Op 1 Januari 1949 was echter reeds goedkeuring ver leend voor de uitvoering van wer ken tot een totaalbedrag van f 13 millioen. Van deze f 13 millioen moet na 1 Januari 1949 nog voor ruim f 9 millioen worden geprodu ceerd. Volgens het bouwplan 1949 kan hiervan in 1949 f 4 millioen worden verwerkt. Om bij de kerkbouw meer even wicht te brengen tussen het be drag van de goedkeuringen en het geen in 1949 verwerkt mag wor den, zullen voorlopig geen rijks- goedkeuringen voor herbouw wor den verleend. Dit betekent niet, dat er een bouwverbod is. Met de in uitvoering zijnde werken kan rustig worden voortgegaan. Geslaagd aan de Rijksuniversi teit te Leiden voor het candidaats- examen Nederlands recht de heer J. J. v. d. Weel te Middelburg. Op de Tweede Paasdag zal Walcheren, met Middelburg als mid delpunt, daveren van de motoren. De Kon. Ned. Motorrüdersver- eniging organiseert op die dag n.l. de traditionele rondrit, waarvoor motorrijders uit alle delen van Nederland starten. De reünie, die steeds aan het eind van deze rit wordt gehouden zal te Middel burg plaats vinden, waar tevens het eindpunt van de rondrit Is. De jaarlijkse reünie van de gen gaande zijn met de Belgische Kon. Ned. Motorrijders- Motorrijdcrsbond. vereniging. De actieve Motorclub „Schelde- gouwen" heeft de organisatie van SOEPEL ZIJN, ZEGT de reünie in handen en de voor- SCHERMERHORN. j bereidingen zijn in volle gang. De ontwikkeling der vrijzinnigheid. De heer Sehermerhorn Arb.I motorrijders zullen kunnen genie- Laten wij een open oog en was erg bang. dat de Nederlandse I ten van een echte Zeeuwse dag. vooral een open hart hebbenRegering zich in den vervolge j Er zullen ringrijderijen plaats vin- voor wat aan de „overzijde" ge beurt. En laten we toch vooral geen beoordelaars der harten worden. We hebben ons te be perken tot het beoordelen van de „uitgangen des levens". Dat kan soms al moeite genoeg ge ven, al blijft er een onoverbrug bare kloof tussen Christendom en Humanisme. H. niets meer van de Republikeinse'den, Zeeuwse koffiemaaltijden en leiders zou aantrekken. Een fede- in de middag zullen allen naar ratie zonder de Republiek zal vol-Westkapelle rijden, waar onder gens hem geen oplossing brengen. leiding van een ingenieur van de Onze regering vroeg hij soepel te Rijkswaterstaat de dijk zal wor- zijn en risico's te aanvaarden. In ieder geval moet de Regering de V.N.-commissie niet verwerpen. Mr Oud (V.V.D.) betreurde het heengaan van minister Sassen evenzeer Hij wacht niettemin in den bezichtigd. Hoeveel rijders er zullen komen is nog niet bekend, Het zullen er wel enkele duizen den zijn, maar het aantal Neder landse rijders zal nog vermeerderd worden, doordat thans besprekin- VOOR HET EERST IN ZEELAND. Voor de eerste keer in de ge schiedenis van de Kon. Motorrij dersver. wordt thans de jaarlijkse reünie in Zeeland gehouden. Niet alle motorrijders zullen deelnemen aan de rondrit; een deel rijdt rechtstreeks naar Mid delburg. Zij, die aan de rondrit mee doen moeten een bepaald aan tal kilometers afleggen. Onderweg worden ze gecontroleerd en bij aankomst in Middelburg ontvan gen zij een plaquette. Wanneer alle motorrijders op het Molenwater gearriveerd zijn, zal de Commissaris der Koningin Jhr Mr A. F. C. de Casembroot en het gemeentebestuur van Mid delburg hen begroeten. De heer de Casembroot heeft een antiek Zeeuws broodmes ter beschikking gesteld en het Middelburgse ge meentebestuur een medaille. Ver der zijn er van vele zakenlieden prijzen bij de secretaris van „Scheldegouwen" binnen geko men. Voordat men naar Westka pelle vertrekt, zal voor de autori teiten op het Molenwater worden gedefileerd. KINGRIJDERIJ OP MOTOREN. Te Westkapelle zal het West- kappels dameskoor enige liederen zingen en een ingenieur van de Rijkswaterstaat zal de geschiede nis van de doorbraak en het her stel van de dijk vertellen, waarna via Vlissingen weer naar Middel burg wordt gereden. In het Schuttershof wordt dan het feest voortgezet. Tijdens het binnenkomen van de motorrijders wordt, eveneens op het Molenwa ter, een ringrijderij gehouden, waaraan de beste ringrijders van Walcheren deelnemen. Ook wordt een ringrijderij voor motorrijders georganiseerd. Er wacht „Schelde gouwen" in de komende maanden veel werk, maar met aller mede werking zal dit unieke „motor festijn" zeker slagen. Niet zonder spanning werd uit gezien naar de verklaring, die de minister-president gisteren in de Tweede Kamer zou afleggen. Toen Dr prees aan het woord kwam, bleek dat er niets te ver klaren viel, dan dat de besprekin gen met Dr Beel tot een volledige opheldering hebben geleid. Tevoren had minister Maarse veen reeds verklaard, dat de re gering met de door Dr Beel ont wikkelde plannen geheel accoord kon gaan. Deze plannen houden in, dat de V. S. van Indonesië als republiek zullen worden aangeduid; dat de souvereinileit op een vroeger tijd stip zal worden overgedragen dan in de bedoeling lag; dat zo spoe dig mogelijk een Federale Inte rim-regering zal worden gevormd en dat daarna in Nederland een rondetafel-conferentie zal worden georganiseerd. Waarom hier van een republiek gesproken moet worden, werd niet duidelijk gemaakt, terwijl het evenmin duidelijk is of dit plan zich verdraagt met de Grondwet. Overigens zijn we uit de ge voerde debatten niet veel wijzer geworden. Gebleken is wel, dat de regering de tot nu toe gevolgde zig-zag koers wenst voort te zet ten en dat ze om met Churchill te spreken, vast besoten schijnt besluiteloos te blijven. Zij erkent niet het recht van de Commissie der V. N. om zich met de Indische zaken te bemoeien, maar tot op zekere hoogte toch ook weer wel. Zq is niet bereid de republikeinse leiders zonder meer vrij te laten, maar ze is toch ook wel weer tot onderhandelingen bereid. Nog altijd ontbreekt de vaste koers. We varen voort, als in de mist. En dat is ook in de staatkunde niet zonder gevaar. Als we het geheel van wat deze week gebeurde overzien, dan is maar één conclusie mogelijk, n.l. dat Soekarno en Hatta en mét hen de P. v. d. A. tevreden kunnen zijn. Zendingstentoonstelling te Middelburg een groot succes. De Zendingstentoonstelling te Middelburg, die gisteren gesloten werd, is een groot succes gewor den. In totaal werden 3500 be zoekers rondgeleid, waaronder 2225 schoolkinderen, terwijl 1700 personen de filmvoorstellingen be zochten. Nadat de film in de Noorder- kerk voor de laatste maal was vertoond, werd de Zento met een kort woord door ds L. H. W. Theunissen van Aagtekerke geslo ten. De predikant wees er op dat onbekend onbemind maakt, en hy sprak er zijn vreugde over uit, dat zovelen van hun interesse hebben blijk gegeven. Hij memoreerde de rijke zegen van het zendingswerk en zegde allen dank, die hadden meegewerkt om de Zento te doen slagen. Namens de medewerkers van Oegstgeest en Baarn sprak nog de heer Vermolen, waarna met een bidstond onder leiding van ds Theunissen de bijeenkomst werd beëindigd. Gistermiddag bracht de Com-j missaris der Koningin een bezoek aan de Zento; mevrouw de Ca sembroot bezocht 's morgens de tentoonstelling. Bijz. Gerechtshof behandelt Woensdag de zaak tegen G. Krijger. Woensdag a.s. zal het Byzonder Gerechtshof te Middelburg de, zaak tegen Gommert Krh'ger uit St. Laurens behandelen. Hem is ten laste gelegd, dat hij in 1940 is toegetreden tot de Waf f en SS. Zoals bekend heeft deze zaak grote belangstelling, vooral in de kringen van de illigaliteit. Krijger immers heeft, naar hij zegt, alleen dienst genomen bij de S.S. om achter de Duitse methoden te ko men. Teruggekeerd uit Duitsland, werkte hy in de illigaliteit, waar bij hy vooral in Haarlem en om streken optrad. Er zijn slechts twee getuigen opgeroepen, terwijl als verdediger de Haarlemse ad vocaat Mr B. W. Stomps zal op treden. Verder komt in deze zitting voor Johannes Griep te Hans- weert. Deze verd. heeft in de jaren 1943 en 1944 gespeeld met de le vens van verschillende personen. De ten laste legging bevat een „keur" van gegevens over het aan brengen van personen, wegens an ti-Duitse houding, of het in bezit •hebben van vijandige lectuur of radiotoestellen. Uitvoering O.K.K. te Goes. De vooruitzichten voor het Amerikaanse bedrijfsleven baren absoluut geen zorgen, heeft Tru man gezegd. Kijk, en daar twijfel den wij nu juist aan. Vertegen woordigers van de Britse-, Ameri kaanse- en Franse militaire bestu ren zijn het eens geworden over een voorstel voor een „drielanden- controie-iichaam" voor de staal industrie in het Roergebied. Ikeda, was een dronkelap, rond uit. Heel Japan wist dat. Maar nu hy minister van financiën ge worden is, zal hy geen druppel meer drinken. Zijn er nog niet meer ministers nodig Over 't algemeen mag gezegd worden, dSt de griep in ons land aardig aan het minderen is. Te Almelo sprong een fles zwavelzuur uit el kaar. Vijf personen werden hier- by ernstig gewond. Ver weg, in Noord-Argentinië, is een vlieg ongeluk gebeurd. Acht personen kwamen hierbij om het leven. Wanneer we goed geïnformeerd zqn, zal dr Beel Dinsdagavond (voor de verandering) maar weer eens in het vliegtuig naar Batavia stappen. Een spoedig tot weer ziens doctor! Heel wat ouders en andere be langstellenden waren gisteravond naar de Prins van Oranje te Goes I gekomen om de uitvoering van de |Chr. Sportvereniging O.K.K. bij'te wonen. j Zy zullen geen spijt van hun komst gehad hebben. De eerste I helft van de avond kwamen de jongens en meisjes en zelfs de kleuters voor het voetlicht. Heel nauwkeurig voerden de meisjes hun oefeningen uit, waarvan voor al de brugoefening bewees, dat ze op de goede weg zijn. De jongens presteerden vooral iets goed in de oefening „Circus Carré", i Na de pauze werd vol bewonde- ring gekeken naar de toeren van de dames en heren, die getuigden van een goede „opvoeding", maar op sommige punten ook enkele kwakheden toonden, j Het was een geslaagde avond I die vandaag herhaald zal worden. BE BILT ZEGT: Tjjdelijk enige regen. Toenemende bewolking met tij delijk enige regen. Aan de kust vrij krachtige, elders meest ma tige wind tussen zuid en west. Iets lagere temperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1