Kindertehuis „Welgelegen" thans gereed. te Serooskerke Zit er nog meer olie in de Nederlandse bodem Zo nodig kan Nederland uit geheel Europa stroom betrekken. ABMSYROOP Gunstig vreemdelingenseizoen voor Haamstede-Burgh. Geen gesticht, maar een tehnis. Wethouder J. W. Kögeler over gemeentebeleid van Middelburg. De B. P. M. onderzoekt het. Nieuwe transformator waar- borgt energiebehoefte. HOEST SDe dAaotn u-an de ÏÏlaniaJb Vele plannen voor dit jaar. Het tehuis ziet er keurig uit. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Vier technische ploegen van de Bataafsche Petroleummaatechap- pjj, uitgerust met de modernste outillage, verrichten over geheel Nederland onderzoekingen naar de deskundige vaststellen hoe 't ver loop is van de verschillende bodem lagen. De lagen, die een neiging tot opbollen vertonen, zijn die waarin de petroleum zo zij aan wezig is zich moet bevinden. Wanneer het onderzoek over ge- bodemstructuur om vast te stel- heei Nederland is afgelopen, zul Overstroming in Peru. Tot dusver telt men 70 doden en 200 vernielde huizen ten ge volge van een overstroming in rPeru, die zich Dinsdagochtend len v an welke streken het meest [en de geologen van de B.P.M. inheeft voorgedaan te Sondono, in ll/o O rs/'li lin 1 i i I.- Iron ll/r. nloil orozaoiif - Nieuw Japans Kabinet, Sjigeroe Yosjida, minister president van Japan, heeft een nieuw kabinet gevormd, dat eer coalitie vormt tussen zijn eigen democratisch-liberale en de de mocratische partij. waarschijnlijk kan worden geacht, dat zij petroleumhoudend zijn. Reeds maanden is dit onderzoek aan de gang. Een ploeg onderzocht het gebied rond Schoonebeek in Drente, een andere bereist Fries land, Groningen en Drente, een derde Brabant en Limburg en een vierde ploeg de landstreek tussen Hillegom en Den Helder. Deze laatste ploeg is thans met haar onderzoek bezig m de omgeving van Assendelft. Het bodemonderzoek -geschiedt volgens de moderne Amerikaanse methode, n.L langs seismische weg. Deze methode heeft vele voordelen boven het tot dusverre gevolgde systeem van gravimetrisch onder zoek. Het stelt de onderzoeker in staat de bodemstructuur tot op diepten van 2000 tot 3000 meter te verkennen. HET ONDERZOEK. Bij het seismisch onderzoek wordt eerst een aantal boorgaten van 20 M. diep gemaakt, steeds op een afstand van 300 meter. Het maken van deze boorgaten ge schiedt met behulp van een spe ciaal daarvoor uitgeruste auto, die voorzien is van een inschuifbare boortoren, welke een verkleinde uitgave is van de gewone boorto rens, die op de velden staan. Dit boren zelf heeft echter niets te maken mot het onderzoek naar petroleum. Het wordt slechts ge daan voor het inbrengen van een springlading, die het onderzoek naar de bodemstructuur mogelijk maakt. Tussen twee boorgaten worden op regelmatige afstanden seismo- grafen, die onderling verbonden zijn, aangebracht. En deze kun nen. wanneer de springlading tot ontploffing wordt gebracht, de trillingen in de bodem omzetten in electrische trillingen. De trillingen in de bodem kun nen worden geregistreerd tot een diepte van 2000 a 3000 meter. Zij verlopen echter niet gelijkmatig. Bodemlagen van verschillende ge aardheid weerkaatsen de trillin gen op de hun eigen wijze. De tot electrische trillingen omgezette mechanische trillingen worden in een andere auto uitgerust-met een speciale apparatuur weer omgezet in lichttrillingen en ge fotografeerd. Aan de hand van de foto's, die een curve vertonen van het verloop der trillingen, kan de Kolenhandel contra minister. De verklaring van minister Van den Brink in de Tweede Kamer als zou het tekort aan huisbrand zijn ontstaan, omdat het publiek te veel anthraciet en te weinig bonvrije brandstof heeft afgenomen, heeft wei al lerminst de kolenhandelaren be vredigd. Volgens hen is de kolen- schaarste veeleer een gevolg van het feit, dat de totale productie van brandstoffen ver beneden de vraag en ook ver beneden de ra ming is gebleven, terwijl hier wellicht ook gedacht moet wor den aan het feit, dat de industrie belangrijk meer brandstoffen heeft afgenomen dan voorheen. Naar uit niet-officiëie bron vernomen wordt, wenst minister Van den Brink over de stagna tie in de huisbrandvoorziening binnenkort een nadere verkla ring af te leggen. Of het gevolg van deze ver klaring zal zijn dat er meer ko len komen, wordt niet gemeld. staat zijn te zeggen in welke ge bieden de meeste kans is op pe- troleumvondsten. Misschien her innert men zich, dat door de B.P.M. ook dergelijke onderzoe kingen verricht zijn op de Ooster- schelde, echter zonder resultaat. Tot heden is alleen in Drente olie gevonden. het departement Avacucho. De „Soerabaja" te Batavia aangekomen. Gisterenochtend is de Constel lation „Soerabaja" met 16 pas sagiers en post aan boord te Ba- 1 tavia gearriveerd. te Motorenfabriek te Harderwijk De directies van de N.V. Mo torenfabriek „De Industrie" Alphen aan de Rijn, de N.V. Kromhout Motorenfabriek ti Amsterdam, de N.V. Brons-Mo torenfabriek te Appingedam ei de N.V. maehinefabrietc „Bolnes te Bolnes, hebben besloten te Harderwijk een nieuwe moto renfabriek te stichten, welke de naam zal dragen van „Samofa" (samenwerkende motorenfabrie- ken). Voor dat doel is van de gemeente Harderwijk een dustrieterrein aangekocht ruim één hectare. Het is de bedoeling in boven staande fabriek voornamelijk hulpmotoren van 10 tot 20 p.k. te vervaardigen. Men denkt on geveer 1000 van dergelijke moto ren per jaar te kunnen leveren. ïn- van Naleving van de Inentingswet, De minister van 3innenlar.dse Zaken heeft de burgemeesters er op gewezen, dat aan de naleving van de inentingswet 1939 niet door alle burgemeesters steeds voldoende de hand wordt gehou den. In verband daarmede vraagt de minister met nadruk hun aan dacht voor de grote waarde, die een goede naleving van genoem de voor de gezondheid van fyet i Nederlandse volk heeft. Dr BEEL IN NEDERLAND AANGEKOMEN. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, Dr L. J. M. Beel, is Woensdagmiddag in gezelschap van de Directeur van zijn Kabinet, Dr P. Koets, met de K.L.M.-Constellation „Curagao" op Schiphol aangekomen. De ministers Mr J. R. H. van Schaik en S. L. Mansholt in ge sprek met Dr Beel en Dr Koets (v.l.n.r.) Per s.s Dotterell van de Hol landse Stoombootinjj. is in Am sterdam het eerste deel gearri veerd van een 220 K.V. (kilo volt) Duitse bruinkoolgebieden en de steenkoolcentrales in het Ruhr- gebied. Het ligt niet in de bedoeling, zo vernemen wij, na de voltooiing van het koppelnet de centrales in Ne derland voortaan geregeld van electriciteit uit het buitenland te transformator, de grootste van voorzien. Nederland zal blijvend Nederland en een van de meest moeten proberen de eigen behoef- krachtige van geheel Europa. te uit eigen middelen te dekken. Wanneer echter de Nederlandse De transformator is in opdracht energiebronnen door de een of an- van het directoraat-generaal van 1 dere oorzaak niet of niet voldoen de energievoorziening op kostende zouden kunnen functionneren, van het rijk in Engeland gebouwd ZOu de industrie toch door kunnen en bestemd voor het in aanbouw werken dank zij de via het kop- zijnde 220 K.V. transformator- en 'pelnet geleide electriciteitsvoor- T..i. j- ziening uit het buitenland. Internationaal overleg zal no- schakelstation te Lutterade. Door de aankoop van deze transformator kan het Nederland-djg zijn om deze wederzijdse steun se electriciteitsnet gekoppeld wor-te regelen. Met België heeft Ne- den aan het sterke Europese net. derland reeds een regeling getrof- De energie behoefte van het Ne derlandse bedrijfsleven is daardoor veilig gesteld. Tot heden was er m ons land geen transformator, die de 220 fen. Wanneer België tekort aan stroom heeft, helpt Nederland en omgekeerd. Het vermogen van de nieuwe transformator is aangepast aan de KV. kon omzetten in 150 K.V. transportcapaciteit van het kop- Het gevolg was, dat Nederland bij pelnet. De transformator is daar- een eventueel tekort aan energie j door in staat een hoeveelheid niet geheel en al zeker kon zijn energie te transformeren, welke van volledige voorziening uit het buitenland. Het voorlopige trans formatorenstation van Lutterade kon sledhts 70 K.V. transformeren. Straks zal ons land ook recht streeks gekoppeld kunnen worden aan het Duitse net, dat tot Oos tenrijk doorloopt en \erbonden is met de Oostenrijkse waterkracht centrales, de centrales van de (Ingez. mededeling, advert.) WINTERZON BIRD'S EYE KRISTAL VITA de behoefte van de provincies Gro ningen, Friesland, Drente en Zee land tezamen volkomen dekt. Loonsverhoging in frankrijk. De Franse regering heeft be kend gemaakt, dat zij ermede heeft ingestemd de lonen in de laagst betaalde delen in Frank rijk te verhogen, waarmede zij een kleine uitzondering heeft toegestaan op haar politiek van bevroren lonen, welke in bet be- i gin van dit jaar werd afgekon digd. Russische troepenbewegingen in Sow jetzone van Duitsland. Aanhoudend komen, zo schrijft het in de Duitse taal verschijnen de Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung", Russische troepentrei- nen in de Sowjetzone van Duits land aan. Volgens Duitse spoorwegarbei ders zouden het geen aflossings roepen zijn, doch versterkingen. Woensdag maakte het blad mel ding van manoeuvres in de ooste lijke zone en van oefeningen met vliegtuigen en onderzeërs langs de Baltische kust. Ook in de Deense pers is, zij het zonder commentaar, gewag gemaakt van de troepenbewe gingen. Stakende havenarbeiders ontslagen. Twee honderd van de stakende bootwerkers, in dienst van een aantal scheepvaartbedrijven in Amsterdam, zijn ontslagen, zo deelt de scheepvaartvereniging Noord mede. De directies der bedrijven had den hun stakende personeels leden per brief aangezegd dat zij het werk moesten hervatten en zich als ontslagen moesten be schouwen zo zij weigerden zich te melden. WIJ KENNEN ELKAAR Hermann Dietz, een hoge politiefunctionaris in Frank furt am Main, overhandigde Maandag een Poolse DP een rijvergunning. De Pool keek Dietz een tijdje aan en zei toen: „We kennen elkaar". Bij onderzoek bleek dat Dietz SS-bewaker is geweest in een concentratiekamp in Polen. Hermann zit achter de tralies. i* BIRD'S EYE K RIST Al. VITA VONK WINTERZON Britse ambassade-secretaris gewond. Een secretaris van de Britse ambassade te Warschau, Maule, is naar het ziekenhuis vervoerd met drie kogelwonden, hem toe gebracht door twee mannen, die kort na middernacht een aanval deden op zijn woning en geld eisten. Nog geen vijfdaagse werkweek. In verband met een actie om te komen tot invoering van een 48- urige werkweek van vijf dagen, deelt het ministerie van Sociale Zaken mede» dat de regering dit vraagstuk reeds meermalen heeft bezien en daarover reeds in de tweede helft van 1946 een ad vies van de Stichting van de Ar beid heeft ontvangen. In over eenstemming met dit advies is toen het standpunt ingenomen, dat de hoog nodige arbeidspro ductiviteit deze arbeidstijd onge wenst doet zijn. Zij mag daarom niet worden toegepast en het ligt ook niet in de bedoeling hierin voorshands verandering te brengen. (Ingez. mededeling, advert.) Die krampachtige hoestbuien laten U rast nog duur. Uw beklemde borst snakt pu'niyk naar luchtSpaar Uw longen en neem nog vandaag de ver zachtende, siymopfoMeade: AKKER'® FEUILLETON 53 P. HORACE ROSE Hij was het ook die mij voor het eerst te kennen gal, dat de mensen van Teg-Palarac be vreesd, ongerust en zelfs vijandig gezind waren geworden jegens de kolonie. Deze nieuwelingen m dit land, die de heersers van hef woud wilden bevelen hen te gehoorzamen en die de stout moedigste van alle schepselen zich deden vernederen als scha pen, dat konden geen mensen zijn, dat moesten wel duivels zijn. Was niet Ibel-Therter, de god van de Verschrikkelijke Berg, toornig over deze umlunga, die naar dit land waren gekomen om er toverij te bedrijven. Was het met de bedoeling van deze tove naars om straks de bevolking te verjagen en het land aan de leeuwen en gorilla's te geven, die straks zouden ploegen en dor sen voor hun meesters, de dui velen, die hen hadden getemd. In die geest klonxen zijn argu menten. Mozaria vertelde 'mij, dat de magongo, de toverdok ters, de stam ophitsten, omdat ze meenden, dat de tove'. kracht van de umlunga sterker zou zijn dan hun eigen toverkracht. Het waardige oude opperhoofd, Ze- duga, deed zijn best om het volk rustig te houden, maar de ge moederen waren verhit. hun opperhoofd hebben meege deeld, dan hebben zij goed ge daan", was ik met hem eens. „Wij hebben niets van doen ge had met hun plannen en jouw volk heeft met eigen ogen kun nen zien, hoe één van hen pro beerde mij te doden." „Wij hebben het gezien, in- hasi, en de magongo zullen ons volk bevelen om hetzelfde te doen met de umlunga. Wij zaten in onze hut te pra ten toen Mczana mij dit vertelde. Het 'scheen me ironisch, en zelfs belachelijk toe, dat de exponen ten van de hoogste vorm van wetenschappelijk onderzoek, spoedig geroepen zouden zijn zichzelf en hun theorieën te ver dedigen tegen het bijgeloof van de allerlaagste vorm van toverij en zwarte kunst. Evenwel, en kele dagen later kwam het be wijs van dit gevaar uit belang rijke, ja officiële bron, en dat op een wijze, die de gebeurtenissen Treso zou kunnen overhalen om verhaastte en die uiteindelijk er met mij gebruik van te ma- j leidde tot het verschrikkelijke ken. J onheil, waarover ik nu binnen- „Voor u, misschien", zei Mo- kort moet verhalen, zana. Enkele dagen na het zo juist „Waarom alleen voor mij?" weergegeven gesprek met Treso, „Omdat wij gezien hebben, dat ontvingen wij beiden een uitno- „Wat moet er dan gebeuren?" vroeg ik Mozana. „De inhasi moet van hier gaan, voor u allemaal gedood wordt", was het verrassende antwoord. Ik dacht aan het verbrande vliegtuig en aan de waarschu wing van Thara, dat we honder den kilometers van de zee ver wijderd waren, waarmee hij er op gezinspeeld had, dat ik geen kans zou hebben om te ontsnap pen. „De umlunga kunnen alleen maar weg gaan ais Zeduga hun voedsel en geleide vei schaft", zei ik, hierin een middel ziende om mogelijk te ontsnappen, een middel waartoe ik misschien deze duivelsbendediging van Thara Benechu om heimelijk vreemde hem in zijn hut te komen op- u niet bij hoort, die dingen maakt in hun hutten, omzoeken. Treso vertelde mij dit. ons volk te vernietigen en ons land van ons te nemen. Wij heb „Heb jij er een idee van, waar om hij wil dat wij hem samen ben gezien, dat u en de inhoziaanopzoeken?" vroeg ze, mij nieuws- niet aan hun beraadslagingen' gierig aankijkend, delnemen." „Niet in het minst", antwoord- „Als onze bedienden dat aan de ik. „Ik wel. Gisteravond is hij bij mjjn vader geweest en heeft hij over mij gesproken." We keken elkaar strak aan. Zij sloeg haar ogen niet neer voor de mijne. „Bedoel je, dat hij tegen je va der gezegd heeft, dat hij met jou wil trouwen?" „Ja, maar zo heeft hij het niet gezegd." „Hoe dan wel?" vroeg ik kortaf. „Hij zei, dat hij besloten had om met mij te trouwen, dat de toestemming van rrijn vader ge wenst was, en dat zijn avances en positie van het verlenen daar van afhingen, maar dat hij, of mijn vader die toestemming gaf of niet, besloten was met "mij te trouwen". Onmiddellijk schoot ik in het geweer. „Ja vader had hem moeten zeggen zich met zijn eigen zaken te bemoeien, Treso! het was onbeschoft en arrogant! hij praat net alsof jij niets over je eigen huwelijk te zeggen heDt!" „Hij heeft nog niet met nuj gesproken", antwoordde zij, „maar dat zal hij nog wel doen." „En wat ga je hem vertellen als hij dat doet? Je zult toch ze ker niet zeggen, dat het je plicht is om hem terzijde te staan en hem te helpen en te leiden." „Precies, dat zal ik hem ver tellen. Maar ik zal weigeren met hem te trouwen." Ik lachte minachtend. De voorzitter van V.V.V„ Jkr Roëll, kon een flink aantal leden welkom beten op de jaarvergade ring die gehouden werd in Hotel de Koster te Burgh. kweektuin der dominate duinen te huren voor een jaar en als kam peerterrein te exploiteren. Voor grootscheepse reclame is nog geen noodzaak, zo meende het bestuur, daar elk jaar een massa aanvragen moeten Worden terug gezonden bij gebrek aan ruimte. Pas wanneer de accomodatie van Ondanks het minder gunstige i die aard is, dat allen onderdak weer, is het seizoen 1948 zeer gun- kunnen verkrijgen is de tijd rijp stig geweest, zo memoreerde de voorzitter in zijn openingswoord. De betere veerverbinding te Zijpe, meer ruimte om gasten te herber gen en 't openstellen der dominate daarvoor. Door de Prov. V.V.V. zal een rijwielstempeltocht worden geor ganiseerd. De B.B.A., de T.T.M. en de N.R.V. zullen tochten naar duinen, zijn hieraan zeker niet Westelijk Schouwen organiseren, vreemd. Ook voor de toekomst zagDe contact-commissie zal een n A ï'nn it+AY, A., -4ri nL TA.»:,., DRANKGEBRUIK. We gaan er, wat het gebruik van sterke drank betreft, niet op vooruit t» ons land. Aan de ene kant is er winst. Er is minder openbare dronken schap dan de laatste jaren voor de oorlog. Maar daar staat tegenover, dat het drankgebruik veel en veel hoger is. Volgens het C. B. voor de Sta tistiek, was in de laatste vijf jaar voor de oorlog het drankgebruik per jaar en per hoofd, gemiddeld 1.48 L. ad 50 pet. Over 1948 was het echter ge- de voorzitter hoop gevende punten boekje over Schouwen en Duive- stegen tot ongeveer 3 L. voor het vreemdelingenverkeer. land uitgeven. De badcourant zal Dat is dus nam het dubbele Naar een lage schatting zijn er ook in 1949 weer verschijnen. Met j van vóór de oorlog. in Haamstede—Burgh 30.000 ver- de A.N.W.B. is contact opgenomen I Dit betekent, dat het gebruik blijfdagen door de vreemdelingen voor het vervaardigen van een 1 van ons gehele volk te stellen is doorgebracht, aldus de secretaris nieuwe wandelkaart. 0p bijna 300 duizend H.L. per in rijn jaarverslag. De heer Lijsen deelde mee, dat jaar. Het ledental steeg van 89 tot de duinen tussen vuurtoren en j De oorzaak van het sterk ver- 112. Het financiële verslag toonde Oude Hoeve geheel vrij zuilen ko- meerderde gebruik schijnt hi er- een batig slot van f 3.60. men, zodat een mooi stuk duin te in te liggen, dat het in brede N.a.v. de jaarverslagen deelde bezichtigen zal zijn. Tenslotte ver-kringen waar men er vroeger de heer Lijsen mede, dat hij maat- zocht de administrateur alle leden niet aan dacht, gewoonte is ge- regelen zal moeten treffen inzake hem zo vlug mogelijk bericht teworden, min oj meer geregeld de wandelkaarten-afgifte. De be- 1 zenden over de beschikbare ruim- een borrel te drinken. volking misbruikt deze kans om te, doch ook, als men verhuurt, eieren te zoeken. dat op te geven. Ais bestuursleden werden her- kozen de heren Jhr Roëll en P. v. Nieuwenhuize. De begroting werd Naar vernomen wordt is Maix- vastgesteld met in ontvang- en ner> 6e Tsjecho- SlowaalTse ge- uitgaaf f 400, waarbij een post van 2ant bij de Heilige Stoel, naar f 100 voor onvoorzien. Praag teruggeroepen en is de le- Op voorstel van het bestuur gatie in Vaticaanstad gesloten, werd besloten de voormalige Het drankMISBRUIK in de zin van openbare dronkenschap moge gedaald zijn, het drank- GEBRUIK heeft ook finan cieel gezien ontstellende vor men aangenomen. En dat, naar het schijnt, voor al onder de jonge mensen. Een voor de toekomst weinig hoop gevend verschijnsel. „Was het in het verleden 2.0, dat tehuizen voor de verwaarloosde kinderen zo goedkoop mogelyk moesten zijn ingericht, omdat het „voor de armen" was, thans is een nieuwe geest wakker geworden in de diaconale zörg van de Kerk voor deze kinderen, waarby het een eerste vereiste is geworden ons volk zo goed mogelyk te dienen". Deze woorden sprak ds A. de Vries, Hervormd predikant en voor zitter van de Vereniging „Kinderzorg" te Middelburg, toen wy dezer dagen een bezoek brachten aan het Kindertehuis „Welge legen" te Serooskerke, dat nu geheel is gereed gekomen en waar 45 kinderen op dit ogenblik een tehuis hebben gevonden, dat ten voor beeld kan worden gesteld voor alle tehuizen in Nederland. Het doel van „Kinderzorg" is immers de christelijke barmhar tigheid voor het verwaarloosde en verweesde kind, waarbij de diaco nieën der kerken lid zijn van deze vereniging, zodat dit werk met terdaad diaconaal werk is. Dat men geen kosten noch moeite ge spaard heeft om de kinderen nu eens niet in een „inrichting" on der te brengen doch een echt „te huis" te geven, is ons bij de rond wandeling duidelijk geworden. VOORGESCHIEDENIS De aankoop van dit grote buiten is een gevolg van de oorlog. In Zeeland bleef geen enkel kinder tehuis in de oorlog gespaard en op initiatief van de oud-penning meester ds J. de Vries te Goes en de huidige penningmeester de heer C. A. Mantz, werd een tehuis in Goes gesticht. Hierin konden 40 kinderen worden opgenomen en het gebouw voldeed, echter uit sluitend als noodoplossing. Daar verwacht werd, dat na de oorlog er zeer vele kinderen voor opname zouden komen en het tehuis in Goes steeds minder voldeed, werd naar een betere oplossing gezocht, die werd gevonden in de aankoop van de buitenplaats. Men heeft van twee kanten pech gehad. In de eerste plaats heeft het werk veel langer geduurd dan men vermoedde, zodat eerst thans het gebouw volledig is gerestau reerd en verbouwd, maar boven dien komen de kosten bijna twee maal zo hoog als in het begin was geraamd. Beide tegenvallers be zorgen -het bestuur heel wat hoofd brekens, maar ook deze zullen, naar wij hopen, wel weer worden opgelost. WIE ER ZIJN. De 45 kinderen, die er verblijven kunnen verdeeld worden in enkele groepen. Daar zijn de baby's, de jongste is eerst vijf maanden, de Slagers spraken met minister Mansholt. De voorzitters van de vakgroep Slagerij en de vrije organisaties hebben de vorige week een audiëntie gehad bij minister Mansholt, waarbij de toestand in de slagerij in den brede werd be sproken. De minister was bereid na te gaan of de slagers op enigerlei wijze kunnen worden tegemoet gekomen. Hij gaf toe, dat de boe ren meer, op melk dan op vlees werken en was er van overtuigd, dat op de duur de goede verhou ding zal kunnen worden hersteld, aangezien de hoeveelheid gras land een natuurlijke grens stelt. Het was natuurlijk niet te ver wachten, dat de minister de jongste rantsoenverlaging welke ook, naar hij te kennen gaf, voor hemzelf een grote teleurstelling is geweest, onmiddellijk onge daan zou kunnen maken. "Van deze audiëntie mag voor de toekomst veel goeds worden verwacht. (Wordt vervolgd.) derd. Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. De bondsdag van deze orga nisatie zal Hemelvaartsdag a.s. te Amsterdam worden .gehou den in de Apollohal. Hoewel de bond in de hoofdstad geen en kele aangesloten vereniging telt houdt men daar de bondsdag om dat in Utrecht geen zalen be schikbaar waren. De Apollohal bevat 5000 zitplaatsen en daar om zal met de Meisjesbond ge meenschappelijk worden verga- kleuters, de peuters en tenslotte de schoolgaande meisjes. Meer dan de groteren hebben deze kleintjes hulp nodig en er is dan ook een uitgebreide staf van personeel, dat onder de bekwame leiding van de heer en mevr. J. H. C. Reyerse, iedere dag de klein tjes verzorgt. DE INRICHTING. In het sousterrain zijn de diver se dienstvertrekken, terwijl bene den de dagverblijven zijn en de conversatiezaal voor het personeel Boven zijn de slaapzalen, de ver trekken van de heer en mevrouw geslaagd een aantal keurige pla ten te bemachtigen, die het geheel een gezellig cachet geven. Waar men ook komt, overal krijgt men de indruk, dat hier ra dicaal is afgerekend met 't denk beeld „gesticht". Wanneer straks ook het park gereed is en het koetshuis, dat op het terrein staat door twee tuinders is betrokken, die voor het onderhoud van het uitgestrekte terrein zullen zorgen, dan zal niemand de indruk krijgen dat hier een tehuis van „Kinder zorg" staat. Het ligt verder nog in de be doeling, op eenvoudige wijze een overdekte speelplaats te maken, zodat de kinderen ook buiten kun nen spelen. Een buitengewone geste van het bestuur is ook, dat in meerdere zalen een luidspreker is aange bracht, die is aangesloten op het radio-toestel van de heer Reyerse, zodat de kinderen in de zalen het kinderuurtje en dergelijke uitzen dingen kunnen beluisleren. „Kinderzorg" is een tehuis rij ker en al zal dit gebouw het be stuur nog vele grote en kleine zorgen brengen, we zijn er van overtuigd, dat hier baanbrekend werk is verricht op het gebied van de inrichting van jeugdtehuizen, waarbij kosten noch moeite zijn Reenerse en de kamertjes van hetgespaard om de daar verblijvende personeel. Alles tót in de puntjes kinderen leis te vergoeden van verzorgd en keurig in de verf.wat zjj in vergelijking tot kinde- Smaakvol is ook de wandversie- ren, die in een „erin leven, moeten ring, daar de heer Mantz erin ismissen. Huisvestingsvraagstuk één der grootste problemen. In de Woensdagavond in het C.J.M.V.-gebouw gehouden jaar vergadering der A.K.-Kiesver eniging sprak de heer J. W. Kö geler, wethouder van onderwijs en financiën, over het gemeente beleid in het afgelopen jaar. Er zijn volgens de heer Kögeler in 1948 weinig princi- pieel-politieke kwesties aan de orde geweest. Het gehele jaar kenmerkte zich door een zake lijke inslag tengevolge van het feit, dat het gemeentebestuur volop bezet was met vragen van herstel en wederopbouw. Het rechtse blok was helaas niet altijd hecht, als voorbeeld waarvan spr. noemde de subsi diekwestie van het Chr. Lyceum. Voorts was er een principieel de bat over de film n.a.v. de ver makelijkheidsbelasting. Ook bij het voorstel tot reorganisatie van de dienst Soc. Zaken kwam de po litiek om de hoek gluren, door dat de P. v. d. A. enkele raads leden wilde benoemen in het stichtingsbestuur van maatschap pelijk hulpbetoon. De A.R.- raadsleden waren daartegen, omdat zij van oordeel waren, dat van dit college geen politiek in strument mag worden gemaakt. Een der grootste problemen is nog altijd de huisvesting. Er zijn nog 106 personen niet gereëvacu- eerd, er zijn 152 trouwlustigen, terwijl de stad nog 277 normale woningen minder heeft dan in 1940. 811 aanvragen om woon ruimte liggen op het woning- datum aan het bouwen is, mag nog, tot het definitieve pand ge reed is, erin blijven, doch wie geen bouwplannen heeft, zal iets anders moeten zoeken. Uit een door B en W gehouden enquête onder herbouwplichtigen is gebleken, dat zeer velen bouwplannen hebben. Hij kon mededelen, dat op enkele uit zonderingen na alle braakliggen de kavels zullen worden be bouwd, hetgeen echter niet zeg gen wil, dat dit nu ook zeer spoe dig het geval zal zijn. Nog sprak de heer Kögeler over het besluit tot reorganisatie van de reini gingsdienst, de nieuwe boden plaats, de uitvalsweg naar Dom burg en het gebouwencomplex van het Beambtenfonds van de Mijnen aan de Rouaansekade, waarover hij mededeelde, dat de huizen, 24 in totaal in drie woon lagen zullen worden gebouwd. Deze huizen zullen waarschijn lijk met Kerstmis a.s. gereed zijn. Tenslotte gaf hij een uiteen zetting van de gewijzigde finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeente. Hij was van mening, dat met de z.g. subjectieve bij drage, die thans wordt verleend zeer zuinig moet worden gehan deld, aangezien naar zijn me ning de opbrengst der rijksbelas tingen, waaruit deze bijdragen worden betaald in 1950 aanmer kelijk minder zal zijn dan de voorafgaande jaren. Het is wen selijk, dat de gemeente dan nog een „appeltje voor de dorst" heeft. Een geanimeerde bespreking volgde op deze causerie. Op een bureau. Dit alles oefent een fu- desbetreffende vraag antwoord- neste invloed uit op de ontwik keling van de stad. Ondanks de vele besprekingen van B en W is Den Haag niet ervan te over tuigen, dat de woningvoorraad der getroffen gebieden eerst ge lijk moet worden gebracht met die der niet-getroffen streken en dat pas daarna tot een even redige verdeling van het bouw volume dient te worden overge gaan. Spr. memoreerde de toezeg ging van min. in 't Veld dat de stadskern zo spoedig mogelijk dient te worden herbouwd. Mo menteel is echter nog steeds niet bekend of daarvoor een speciaal bouwvolume zal worden toege staan. Daarna ging de heer Kö geler uitvoerig in op de toekom stige bouw van scholen en op de overname van de wederopbouw werkzaamheden door de ge meente. Ook sprak hij over de nood- winkels, die op 1 Jan. a.s. ont ruimd moeten zijn. Wie op die bij. de de heer Kögeler, dat de hui- denzouterij in de Penninghoek, die een onhoudbare stank ver spreidt, daar voorlopig moet blijven, aangezien hem bij een bespreking ten Den Haag te ver staan werd gegeven, dat men verplaatsing van het abattoir aan de Seisweg niet urgent achtte. Deze jaarvergadering stond onder leiding van dv K. Huizen- ga. De secretaris, de heer J. S. Hoek, bracht het jaarverslag uit, waarin hij o.m. memoreerde het 12J4-jarig voorzitterschap van dr Huizenga. De penningmeester de heer J. A. Janse de Jonge, moest mededelen, dat de kas een tekort laat zien. De heren M. Wattel en J. J. Tevel werden als bestuursleden herkozen. In de vacature J. v. Dijk werd als bestuursllid geko zen de heer A. P. v. Aalst. Namens de Kamerkieskring- centrale woonde de heer P. Boon te St. Laurens de vergadering

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2