ZEEUWSCH DAGBLAD Australië handelde als loyaal lid der Ver. Naties NIEUWS Samenwerking met Nederlanders noodzakelijk. Werkzaamheden voor economische samenwerking in Europa vorderen. Bekende Nederlandse auteur voor de rechtbank. Centrale Hengstenkeuring te Goes. Den Haag gaat een beer kopen. Nederland lid van leidinggevende raad. Dr Heel pleegt overleg met het KaMnet. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hoffman acht geen belang rijke vermindering der Marshallhulp nodig. Landbouwkundige lichtte boeren op. Amerikaanse journaliste uit Sowjet-Unie gewezen. Dr Jessup krijgt nog meer onderscheidingen terug. Nor61 SCnreel 16 De verdediger, Mr de Vries, critiscn over ae Jonen. boek nauwkeurig leest, men geen Besprekingen tussen Israël en de Arabische Staten. Leonard van Nico werd kainpioenshengst. DrWeizmann eerste president van Israël. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoia-1 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1182 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 18 FEBR. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W'. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.48 u., onder 18.00 u. Maan op 1.28 u., onder 10.06 u. Hoogwater op Zaterdag 19 Febr.: Vlissingen: 6.06 u. 1.94 m., 18.38 u. 1.85 m. Terneuzen: 6.38 u., 2.13 m., 19.08 u. 2.06 m., Wemeldinge: 7.52 u. 1. 60 m., 20.20 u. 1.62 m. Paul Hoffman, de administra teur van het plan-Marshall, heeft tegenover de senaatscommissie voor buitenlandse zaken verklaard dat de lagere prijzen der levens middelen geen belangrijke vermin dering der gelden voor de hulp7 verlening aan Europa zullen rechtvaardigen. Zowel de republikeinse, als de democratische leiders van de com missie hebben verklaard, het pro Dr EVATT OVER INDONESIë. gramma onvoorwaardelijk goed te keuren. De republikeinse Senator Arthur Vandenbe^g en de demo- cratische Senator Tom Connally. I irpr Wofjpo hebben beiden de bezwaren, die zij IigI llUl Yail UG VgI Hdilco. tegen de kosten van het program-pe hiStorje zai wellicht duide- ma te berde hadden gebracht, in- ,„k ,makerl zei dr Evalti dat het getrokken, nadat Hoffman had g0e(j Vvas, dat de Veiligheidsraad uiteengezet, dat de daling dei goe- beprinstadium niet over een Australië staat nogal hoog met de Verenigde Naties. De minister van Buitenlandse Zaken van dit land, dr Evatt, heeft dit nog eens beklemtoond in het Australische Huis van Afgevaardigden. Zo zei hy onder meer, dat de resoluties van de Ver. Naties vijandelijkhe den op grote schaal in Kashmir, Perzië en andere gebieden hebben voorkomen en hebben bijgedragen tot handhaving van de vrede. van zuidoost-Azië ook altijd Is ge- Zoals bekend schonk het ge meentebestuur van Bern de ge- meente 's-Gravenhage t.g.v. haar 700-jarig bestaan een mannelijke ,en een vrouwelijke bruine beer, J welke schenking met bijzondere erkentelijkheid weïd aanvaard. Daar de mannelijke beer in middels aan een ingewandziekte is gestorven en de schenking van de beren de vriendschapsban den met de stad Bern symboli seerde, zijn burgemeester en wethouders van oordeel, dat het uit een oogpunt van internatio nale hoffelijkheid wenselijk is de gestorven beer te vervangen, teneinde niet de waarde van het geschenk verloren te doen gaan. derenprijzen geen belangrijke in vloed heeft op de totale financiële behoeften. Wegens de lagere prij zen, die thans voor de aankopen van landbouwproducten worden betaald, zou het bedrag voor de hulpverlening met 35 miliioen dol lars kunnen worden verlaagd, al dus Hoffman, doch hier staat te genover, dat de Europese export naar de Ver. Staten ongeveer 25 miliioen dollars minder zai op brengen. De enige verlaging, die in het geraamde bedrag voor de hulpverlening mogelijk zou zijn, zou derhalve 5 a 10 miliioen dol lar belopen, doch een dergelijk klein bedrag valt volgens Hoffman volkomen binnen de veiligheids marge, die met het oog op ver gissingen bij de berekening van 't totaalbedrag kan worden aange nomen. in zijn beginstadium niet over een militaire macht beschikt. Een der gelijke macht zou misschien ge bruikt zijn tegen een klein land, hetgeen rampzalige gevolgen voor de vrede zou hebben. Over het al gemeen zijn de besluiten van de Ver. Naties of Veiligheidsraad gehoorzaamd. Over de Indonesische kwestie, zei dr Evatt, dat de handelwijze van de Australische regering van het begin tot het eind correct en in overeenstemming met de begin selen van de Ver. Naties is ge- Nu is gebleken, dat slechts weest dat samenwerking met Ouwehands dierenpark te Rhe- de Nederlanders bij de vestiging nen. een bij de in leven gebleven van een nieuwe, zelfbesturende beer passend mannelijk exem- staat noodzakelijk is. Iplaar beschikbaar heeft. De di rectie van het dierenpark is be- „Desondanks hebben de Neder- reid deze beer aan de gemeente landers, zonder kennisgeving aan te verkopen tegen een prijs van de Veiligheidsraad en terwijl de f 975. commissie voor goede diensten B. en W. hebben de gemeen- nog bezig was met de uitwerking tergad voorgesteld tot aankoop in bijzonderheden van de Renville- van de beer over te gaan. overeenkomst, een aanval op de j hoofdstad van Indonesië gedaan en de leiders, die thans nog vast gehouden worden gearresteerd. De Veiligheidsraad was van mening, Ook slachtoffers in Zeeland. Door de politie is gearresteerd Carel Christiaan Klijnhout, gebo ren te Hilversum, die als verdacht van oplichting c.q. verduistering van geldsbedragen tot f 1230. gepleegd te Uithoorn, is aange houden en opgesloten in het huis van bewaring te Amsterdam. Hij had als directeur van de „Agra- risk" en „Vrense" verscheidene personen bewogen tot afgifte van geldsbedragen, variërend van f 10.000 tot f 15.000. voor „vrijwil lig boerenvoorzieningsfonds „Am- stelland", waarvoor hij een kwi tantie afgaf, doch geen polis. K. heeft, voor zover bekend, geope reerd in de provincies Zeeland, Gelderland en Noord Holland, hoofdzakelijk in landbouwkringen. Hij heeft zich bovendien schul dig gemaakt aan flessentrekkerij (goederen kopen zonder volledige betaling). Noorwegen toch bij het Atlantisch Pact? In antwoord op een Ameri- V. anse nota terzake van de aan houding te Moskou van de Ame rikaanse journaliste Anna Louise Stn ïjg, die beschuldigd is van sponnage, heeft het Spwjet- Rusisscbe ministerie van Buiten landse Zaken doen weten, dat de betrokkene binnen enkele dagen uit de Sov.jet-Unie zal worden gezet. Anr.a Strong is Maandag j.l. aangehouden. Zij is 64 jaar en is te Washing ton lange tijd beschouwd als pro-Sowjetrussis( u gezind. In de S.U. weid zij in 1944 ingehaald als een ware vriendin van de SU weest. Het geschil tussen de Ne-1 was. derlanders en Indonesiërs ont- j Tenslotte zei Evatt, dat Austra- In Oslo is men van mening, dat dat dit een weloverwogen schen- Noorwegen niet in zal gaan op een ding van het handvest der Ver. niet-aanvals-verdrag met de Sow- Naties was, hetgeen dit ongetwjj- jet-Unie. Hoewel Noorwegen nog stond lang voordat Australië er iets mee te maken had. DANK ZIJ DE VEILIG HEIDSRAAD Dank zij hel optreden van de Veiligheidsraad konden twee over eenkomsten tussen beide partijen worden verkregen, aldus Evatt. De eerste had betrekking op zelf bestuur voor Indonesië in een Ne derlandse Unie. In de tweede wa ren wederom bepalingen inzake de onafhankelijkheid van het Indo nesische volk opgenomen en werd voorzien in de Unie." „Deze overeenkomst is de Ne derlanders niet opgelegd en heeft dan ook geenszins de bedoeling hen uit te sluiten uit dit gebied, indien een unie zal ontstaan. Het is een overeenkomst, waarbij de samenwerking tussen beide landen kan voortduren en de buitenge wone economische belangen van de Nederlanders niet zullen wor den aangetast." ALS EEN LOYAAL LID. Evatt verklaarde, dat Australië er van overtuigd is en omwille Het jarige Prinsesje. lië hieraan heeft meegewerkt als een loyaal lid van de Ver. Naties. niet direct zal deelnemen aan de bespreking acht men het zo goed als zeker, dat het land zich zal aansluiten bij het Atlantisch Pact. Joegoslavische functionaris verdwenen. Naar te Detmold (Lippe) ver- nomen wordt, is lt-kolonel Mom- j cilovitsj, het hoofd van de Joego- Slavische restitutie-missie in j Duitsland, verdwenen, nadat hij 'n oproep had ontvangen om naar huis terug te keren. De kolonel j vertoefde in Bad Salzuflen en zou met zijn vrouw en bagage vandaar vertrokken zijn. Van betrouwbare zijde is verklaard, dat de kolonel als politieke vluchteling be schouwd moet worden. Nieuw Amerikaans plan voor hulp aan economisch arme landen? Acheson heeft op een pérscon ferentie medegedeeld, dat een speciale commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de voornaamste betrokken regerings diensten, bijna dagelijks vergadert om de basis te leggen voor een plan van Amerikaanse hulpverle ning aan de economisch arme lan den der wereld. Hij gaf uiting aan de hoop, dat dit plan, dat hij een „intergouvernementeel plan" noemde, spoedig aan Truman zal kunnen worden voorgelegd. Het werk van de afgevaardig den van Europese landen, die de z.g. raad van de organisatie voor Europese economische samenwer king vormen, vindt gestadig voort gang. Uiterlijk is er echter nog weinig resultaat te bespeuren van het pogen om de Europese landen op economisch gebied te doen sa menwerken, en van het vornien van een raad van Europa. De vergadering, die de raad van de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking Donder dag beiegde, mag vruchtbaar ge noemd worden. Drie belangrijke resoluties werden aangenomen en zullen uitgevoerd worden. De eerste heeft betrekking op het bijzonder uit toerisme en koop vaardij, van even groot belang is' ais een snelle toeneming van de uitvoer. HET WERKT EEN BEWIJS VAN DE GOEDE WIL. Een der afgevaardigden, Graaf Sforza, had na afloop van de ver gadering een bespreking met persvertegenwoordigers. Hij zei, dat het werk van de raad een be wijs is van de wil om Europa te voeren naar economische eenheid. „Ofschoon de landen hun souve- reiniteit zuilen behouden, zei Sfor za, zal de zo juist opgerichte raad op een supernationaal niveau staan. Wij moeten de nationale onafhankelijkheid der Europese volken uit de laatste eeuiv vervan gen door onderlinge afhankelijk heid in Europa." Graaf Sforza voorspelde, dat, eer er weken ver lopen zijn, de zo juist bereikte Het voorbeeld van de hoofdon derwijzer te Goes, die zijn Ame rikaanse onderscheiding terug zond aan dr Jessup, heeft navol ging gevonden. Thans heeft ook de 42-jarige opzichter van de fortificaties in Muiden, A. C. Klop, die verscheidene Ameri kaanse onderscheidingen heeft ontvangen, o.a. de bronzen me daille van' President Roosevelt, deze aan dr Jessup geretour neerd. Hij heeft zijn onderschei dingen onder meer ontvangen voor de redding van een. aantal geallieerde vliegers, die boven het IJsselmeer werden neerge schoten. Vele andere leden van zijn on dergrondse groep hebben even eens hun onderscheidingen ge- ïetoumeerd. Marinus Voorberg naar het buitenland. Marinus Voorberg zal de vol gende maand met dc Amerikaanse cellist Maurice Eisenberg een tournee maken door Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Zwitserland. Ook zullen zij enige concerten in Nederland geven. Marinus Voorberg, die als orga nist en pfanist bij de N.C.R.V. gro te bekendheid heeft verworven, heeft eveneens een uitnodiging ontvangen voor enige solo-concer ten in Londen, Parijs en Oslo. De ze concerten zullen waarschijnlijk worden gegeven in September van dit jaar. HET JONGSTE PRINSESJE VERJAART. Vandaag wordt Prinses Marijke, het jongste dochtertje van H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, twee jaar. Deze laatste opname toont haar tijdens het spel in een der vertrekken van Paleis Soestdijk. Zoals men weet heeft de bekende schrijver K. Norel in samen werking; met de Haagse predikant L. D. Terlaak Poot, het boek „De tyrannie verdry ven" het licht doen aden. In dit boek lieeft Norel het optreden van de Joden tijdens de bezetting geschetst op een wyze, waartegen vele Nederlanders geprotesteerd hebben. Voor de Officier van Justitie te Amsterdam Mr Kist, is dit aanleiding ge weest Norel voor de rechtbank te dagen. 1T - c t ANDERE FEITEN. a jij meende, dat wanneer men het ogenblik de indruk krijgt, dat dit Vijfde bon voor sinaasappelen. de te nemen maatregelen tot be- j Europese economische eenwording van ov^rzee^geschie^lt13thans^zo spoedigmg der werkzaamheden en haar parallei zou vinden in de ontf snel, dat een riffdeTon aangew™ wikkelingen met betrekking tot zen kan worden. Uiterlijk 26 Fe- het plan voor een raad van Euro- tot versteviging van het gezag der organisatie. De resolutie stelde de oprichting van een nieuwe, lei dinggevende raad van zeven voor, die reeds Vrijdag bijeen zal ko- men. Deze nieuwe raad bestaat uit stige Sowjet-poütiek^deelde Sfor-dëV-ka^tën," op"! kl^staaasap- Belgie, Frankrijk, Italië, Neder- nog mee, dat een grote totali-1 pa. „Met de O.E.E.S. en de voor gestelde raad van Europa kunnen wij een nieuw Europa opbouwen". Wat betreft het duistere pro bruari moet het publiek, de bon nen 008 en 016 algemeen bij een groenten- of fruithandelaar inle veren. Bon 008 algemeen van de A- en B-kaarten geeft recht op bleem van de huidige en toekom-1500 gram, bon 016 algemeen van land, Zweden en Turkije. taire staat Duitsland gaarne als De tweede resolutie heeft be- leger zou gebruiken. Wij daaren- t rekking op het werkprogramma tegen zouden Duitsland willen ma- van de organisatie voor het ko- ken tot een vredelievende mo- peien. Nieuwe geruchten rond Prinses Margaret. Prinses Margaret zal enige da gen doorbrengen ten huize van de hertog van Buccleich. De zoon van de hertog, de 25-jarige graaf van Dalkeith, behoort tot de vrienden kring van de prinses en wordt een der meest passende huwelijkscan- didaten in Groot-Brittannië ge acht. mende jaar. De voornaamste doe len, die men wil bereiken, zijn: financiële en monetaire stabilisa tie; snelle toeneming van de uit voer; het tot een minimum ver minderen van het tekort aan dol lars; uitbreiding van het inter- Europese betalingssysteem en' ra tionalisatie der .investeringen. De derde resolutie slaat op het optreden naar buiten van de or ganisatie, zoals de betrekkingen tot de pers en het voeren van pro paganda. Ook werd goedgekeurd een voorstel om de raad „op mi nisterieel niveau" minstens vier maal per jaar te doen bijeenko men. De raad was het er over eens dat 1949 een jaar van monetaire en financiële stabilisatie in Euro pa moet zijn en dat een toeneming van de onzichtbare inkomsten, in gendheid" Het overleg, dat gisteren tussen het kabinet en de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon heeft plaats gehad, heeft geduurd van des morgens 10 uur tot 12.30 uur. In tegenstelling tot de sombere geruchten van de laatste dagen over verschil van inzicht tussen de regering en de H.V.K., conclu deren welingelichte kringen uit dit overleg, dat des middags niet verder werd voortgezet, dat er re- Dodelijk ongeval door springen van band. Door het springen van de lin- kervoorband reed een met si naasappelen beladen vrachtauto op de Leidsestraatweg te Was senaar tegen een boom De be stuurder, de 27-jarige P. Groene- veld uit Sehagen, werd zo ernstig verwond, dat hij vrijwel onmid dellijk overleed. In het hoofdstuk, dat handelde over de Joden en dat alleen door Norel geschreven was, kwamen zinnen voor als „hun afwijzigheid van het verzet is zeker", „gesle pen zijn ze zeker" en „toen ze rij wielen en radiotoestellen moesten inleveren, liepen ze als hazen". Deze en meerdere uitdrukkin gen werden gisteren door de rechtbank onder de loupe geno men. Dat hij denigrerend over de Jo den zou hebben gesproken, weer sprak de heer Norel. Als hij het woord „geslepen" heeft gebezigd, bedoelde hij hiermee, dat de Joden scherpzinnig zijn, als hij heeft ge sproken over „Joden", die zich niet plegen in te spannen", dan heeft hij hiermede, gedoeld op een specifieke Joodse eigenschap. De schrijver zei echter, dat hij de andere Nederlanders evenmin critiek heeft bespaard en over hen geen gunstiger of ongunstiger oor deel heeft geveld dan over de Jo den. Mr Kist vond het een beetje be schamende zaak, omdat er na een tijd, waarin een ongekende slach ting onder de Joden is aangericht, een boek verschijnt, dat de pre tentie heeft een geschiedkundig werk te zijn, waarin op deze wijze over de Nederlandse Joden wordt gesproken. Vele Joden hebben zich hierdoor ten zeerste gekrenkt ge voeld, omdat velen van hun ge loofsgenoten de dood van een waarlijke held gestorven zijn. Hij noemde het boek onweten schappelijk, stompzinnig, generali serend en ongeschiedkundig. Mr Kist vond een gevoelige geldboete dan ook op haar plaats en vroeg twee duizend gulden subs. 14 dagen gevangenisstraf. V.N.-COMMISSIE TERUG TE BATAVIA. De commissie der Ver. Naties is gistermiddag van haar bezoek aan Bangka, waar zij informele besprekingen heeft gehouden met Sukarno en Hatta e.s., te Batavia teruggekeerd. Moh Natsir, die de commissie op haar reis naar Bang- den is, om in dit opzicht een op-ka had vergezeld, is daar achter- timistisch geluid te doen horen. gebleven. Rusland treedt uit de wereld gezondheidsorganisatie der V.N. De Sowjet-Unie, de Oekraine en Wit-Rusland hebben zich terugge trokken uit de wereldgezondheids organisatie, één van de elf speci ale organisaties van de V.N. De drie landen verklaren, dat de taak in verband met internationa le maatregelen ter voorkoming en 1 controlering van ziekten en met de verspreiding van resultaten der medische wetenschap door de or ganisatie niet op bevredigende wijze wordt uitgevoerd. Noord-Korea als lid van de V.N, afgewezen. De Veiligheidsraad heeft het verzoek tot het lidmaatschap van de V.N., dat door de „Volksdemo- cratische regering van Korea" (Noord-Korea) was ingediend, af gewezen met 8 tegen 2 stemmen, bij één onthóflding. Vóór stemden de S.U. en de Oekraine. Argenti nië onthield zich. Gisteren werd vernomen, dat, indien binnen de eerstvolgende dagen een overeenkomst tussen Israel en Egypte wordt gesloten -— hetgeen wordt verwacht in het midden van de volgende week wapenstilstandsbesprekin gen zullen worden gevoerd tus sen Israël, Transjordanië en de Libanon. Het is Donderdag een geluk kige dag geworden voor H. de Maat in Stoppeldijk en Hon. Kerckhacrt te Breda, eigenaars van de Bruinschimmelhengst Leonard van Nico. Want deze werd, onder luid applaus, geko zen als de kampioenhengst op de Centrale Hengstenkeuring te Goes, uitgeschreven door de afd. Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard". Trots en gelukkig namen de eigenaars uit handen van de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, de door genoemde vereniging uitgeloofde plaquette in ontvangst. Onder de talrijke aanwezigen, die daar in het vrolijke voor jaarszonnetje van hun belang stelling blijk gaven merkten wij verder nog op de burgemeester van Goes, Mr W. C. ten Kate, de algem. voorzitter van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trek paard" Jhr J. van Vredenburg, alsmede de vice-voorzitter P. O. Sneep, de voorzitter van de C.B. T.B. de heer C. de Putter en de voorzitter van de Z.L.M. Ir. M, A. Geuze. Begonnen werd met de keu ring van de hengsten geboren in 1946. De uitslagen luiden als volgt: Kleine maat: le prijs; Herseur van Alstein, bruinschimmel, Fok.-eig. P. J. Boënne te Grauw; 2e prijs: Moustic van Urbain, bruinschimmel, Eig. C. N. de Ha mer, Schoondijke en G. van Hal te St. Kruis. Grote maat: 1 prijs: Iwan van Saeftinge, Eig. L. Bruggeman, Grauw en H. Bisschop te Hoef- kensdijkHontenisse; 2e prijs-a: Nico van Ella eig. D. A. Timmer man, Kattendijke. tot de volgende categorie be- hoorden^de hengsten, geboren in 1942 of vroeger, grote maat: le prijs: Eglon van Echt, Eigs. R. J. de Milliano te Oostburg, A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat en A. J. v. d. Meulen- Becu te IJzendijke; le prijs-b: Kuno van Monnikenhof, Eig. Gebr. Verdonk te Nieuwdorp; 2e prijs-a: Barra. Eig. Joh. de Feijter Johzn, Schoondijke. Alph. Magnus te Boschkapelle en E. Verstraaten te Graauw. Hengsten geboren in '43 en '44, Grote maat. le prijs: Antoon van Berkenhof. Eig. H. de Maat, Stoppeldijk en Hon Kerekhaert te Breda. 2e prijs: Robert van Schëlfhoutshoek. Eigs. Gebr. van Donk te Nieuwdorp. Kleine maat. le prijs: Leonard van Nico van H. de Maat en T. Stoppeldijk en Hon Kerekhaert te Breda. 2e prijs-a: Carlo van Terhole. Eig. René Cornelissens te Terhole-Hontenisse. 2e prijs-b: Nico van 't Hoogland. Fok-eig. Al. Serrarens te Ossenisse. Hengsten, geboren in 1942 of vroeger. Kleine maat. le prijs: Nico van Smakt. Eig. Hengstenvereniging „Zuid Beveland". 2e prijs-a: Clairon. Eig. Jan Maljaars Jzn. te Oostkapelle. Voor het kampioenschap kamp ten de volgende hengsten. 1. Leonard van Nico. Bruin schimmel. Fok: Fr. Poels te Oostrum Venray (L.). Eig. H. de Maat Stoppeldijk en Hon Kerek haert te Breda. 2. Antoon van Berkenhof. Fok: Ant. Brands Lucassen te Hou- them (L.). Eig. H. de Maat Stoppeldijk en Hon Kerekhaert te Breda. r' y Dr Chaim Weizmann, president van de voorlopige raad van Israël, is tot eerste president van de nieuwe staat gekozen. Dr Weizmann is 74 jaar. Hij is I president van de Engelse Zionis. tische bond en voormalig presi dent van de Zionistische organi satie en het Joods Bureau. Dr Weizmann werd met 83 stemmen voor prof. Klausner bij vier onthoudingen gekozen. 3. Kuno van Monnikenhof. Fok: D. A. Timmerman, Katten dijke. Eig. Gebr. Verdonk te 's-Heerenhoek. j 4. Eglon van Echt. Fok: Kind. Kanters te Gebroek-Echt (L.). CWTD Ub'O Eig. R. J. de Milliano te Oost- «Al** burg, A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat en A. J. v. d. Meu- len-Becu te IJzendijke. 5. Nico van Smakt. Fok: Jan van de Winkel te Smakt-Venray. Eig. Hengstenver. Zuid Beveland. Secr. C. Mol te Waarde. Van deze won Leonard van Nico, zoals gemeld, voor zijn trotse bezitters het ere-metaal. De namen der 2e en 3e-prijs- winnaars plaatsen wij morgen. de woorden zijn van een man, die uit de hoogte tot anderen spreekt. Bovendien moet men alles in het verband zien. Pleiter haalde zinssneden aan, die een geheel ander beeld geven over de Joden. Mr de Vries wees vervolgens op de krachtige houding van dc heer Norel in de bezettingstijd. Norel was de man, zei hij, die heeft ge streden om de Joodse kinderen op christelijke scholen te krijgen, na dat de openbare scholen voor-hen gesloten waren. „Is deze zaak de dank, voor wat deze man in de bezettingstijd voor ons land heeft gedaan?" vroeg hij tenslotte. De uitspraak werd bepaald op 3 Maart. Cochran benoemd tot ambassadeur in Pakistan. Truman heeft Cochran benoemd tot ambassadeur in Pakistan. De ze benoeming moet door de senaat nog bevestigd worden. Cochran zal zijn werk in de commissie der V. N. voor Indo nesië nog voortzetten en zodra de toestand in Indonesië het toelaat, naar Karatsji vertrekken. Ter bestrijding van het commu nisme zal in Siam de noodtoestand geproclameerd worden. Britse Lagerhuisleden, die alle partijen (behalve de communistische) ver tegenwoordigen, zullen bij de re gering in een motie er op aandrin gen de vrijheid van Kardinaal Mindszenty te bewerkstelligen. Naar vernoipen wordt zal de zaak Mindszenty voor de Ver. Naties gebracht worden. Een Ameri kaanse senator heeft een wetsont werp ingediend, waarbij aan een Europees land, dat zich niet ge draagt naar de wensen van de Autoriteiten bezochten Kindertehuis te Serooskerke. Gistermiddag hebben tal van autoriteiten van de door het be stuur van de vereniging „Kinder- zorg" geboden gelegenheid ge bruik gemaakt om het geheel ver bouwde en gerestaureerde „Wel gelegen" in Serooskerke te bezich tigen. Aanwezig waren hierbij o.m. de Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote, de directeur van de stichting Zeeland de heer C. Lijn zaad, de directeur der prov. stoombootdiensten de heer G. J. de Jonge, de burgemeester van Serooskerke de heer P. Dregmans, Mr Huysman, namens het minis terie van Justitie, enkele leden van de Voogdijraad en verenigin gen op het gebied van de Kinder bescherming, de predikanten ds C. van der Waa en ds J. de Vries, resp. oud-voorzitter en oud-pen ningmeester van „Kinderzorg" en tal van predikanten. Ook de vroe gere eigenaar van het gebouw de heer Hoegen was aanwezig. Nadat bij aankomst twee kinde ren bloemen aan Mevr. de Casem broot hadden aangeboden, was er een bijeenkomst in een der zalen, waar de voorzitter van'„Kinder zorg" ds A. de Vries, iets vertelde van de totstandkoming en de in richting van het tehuis. Spr. bracht diverse instanties dank en deelde mede, dat door de busjes actie in 1948 weer een bedrag van f 20.000 was bijeengebracht. Hier na werd in groepjes onder leiding van verschillende bestuursleden een rondgang door het gebouw ge maakt, terwijl tenslotte in de con versatiezaal de thee werd ge bruikt. Vereniging van Chr. Kantoor bedienden te Goes. Woensdagavond vergaderde de afdeling Goes van de Ned. Ver, van Chr. Kantoor- en Handelsbe- Veiligheidsraad de Marshallhulp dienden onder voorzitterschap IV— «t,Awrl a I oonc r>o11 Dit is hem, de reus Leonard van Nico, die gistermiddag zijn eige naars, H. de Maat te Stoppeldijk en Hon. Kerekhaert te Breda, zo'n onvergetelijk moment bezorgde.... onthouden wordt. Volgens een Zwitsers blad zal in 1980 de be volking van Duitsland tot onge veer 40 miliioen zielen zijn ver minderd. Bij het neerstorten van een vliegtuig der Ver. Naties in Griekenland, kwamen twee per sonen om het leven. De Engels man die in zijn speciaal costuum op de Noordpool van de warmte niet kon slapen, kreeg het op den duur toch te koud. Bij de warme kachel constateerde hij 4 kg. te zijn afgevallen; toch is hij tevre den over zijn costuum. In Am sterdam heeft de politie de gum miknuppel te voorschijn moeten halen om postende stakers uit el kaar te jagen. van de heer J. Kloosterman. De voorzitter hield een inleiding over ,,De geschiedenis der sociale verzekering" en de heer A. de Lange deed verslag van de op 8 Januari 1.1. gehouden districtsver gadering te Roosendaal. Het ledental is thans 71. Beslo ten werd dit jaar Wederom een ex cursie te houden. DE BILT ZEGT: Voor het Zuiden van het land: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenbanken. Zwakke, la ter matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1