Abandonneren staat woordenboek. niet in ons L Dr Beel op Schiphol aangekomen. Kravcbenko's getuigen over de „zegeningen" van de Sowjet. De „Koningin Juliana" gaat op 15 Mei tussen Vlissingen en Dreskens varen. NIEUWS De Joden in Palestina. en rust. orde Uitstel van rapport over Indonesië. Atoombommen uit Amerika verzonden? Het probleem van de Scbelde-RUnverblnding. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 17 FEBR. 1949 Regering bereid tot open gesprek. Zijn aftreden onwa- rschljniyk veerd Mondeling overleg was niet Stichting Schooltandver- zorging op Schouwen en Dniveland. De meest moderne ferryboot van Europa. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dag-uad". Hoofdkantoor: Goes, L. orst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie <347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1181 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. AU tun per 111.111. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.50 u., onder 17.59 u. Maan op u., onder 9.48 u. Hoogwater op Vrijdga 18 Febr.: Vlissingen: 5.25 u. 2.17 m., 17.51 u. 2.12 m. Terneuzen: 5.58 u. 2.35 m., 18.22 u. 2.31 m. Wemeldingft; 7.16 u. 1.76 m., 19.38 u. 1.80 m. MINISTER VAN MAARSEVEEN OVER REGERINGSBELEID TT et was een belangrijk mo- t t ment in de geschiedenis van het Joodse volk, toen Maandag, na 2000. jaar verdrukking, de voorlopige president van Israël het eerste Joodse parlement neeft geopend. - Voor de Joden, nog diep on- de vervolgingen gedurende de Nederlands gezag enige waarborg voor -iwereldoorlog, is dit een dei de wereldoorlog, is dit zaak van grote betekenis. Het is niet nodig en ook niet juist, aan wat thans in Pales tina plaats vindt, allerlei specu latieve beschouwingen te verbin den, in verband met de profe tieën omtrent het herstel van Israël. (Van onze parlementaire redacteur.) Een grote drukte op het Binnenhof, veroorzaakt door de talrijke ambtenaren en andere belangstellenden, die het aanrijden van alle Ministers gadesloegen en een bijna geheel gevulde vergaderzaal we- i zen er op, dat de vergadering van de Tweede Kamer ditmaal uiterst belangrijk was. Eindelijk zou dan de Regering liet „klare en ware' hij officieel mededeling deed van het aftreden van Minister Sassen. Voorzitter Kortenhorst deelde nog mede, dat de Regering Don derdag overleg zou willen plegen met dr Beel.- Vrijdagochtend om (elf uur zal de Regering waar- schijnlijk een nadere verklaring I afleggen over deze besprekingen. (Wellicht zullen we dan te horen krijgen welk standpunt de Rege ring t.o.v. de V. N. Commissie zal innemen. Minister Götzen deelde- daarna mede, dat t.a.v. van de rechtspo sitie van de ambtenaren in Indo- Toch blijft het een merkwaar dig feit, dat na eeuwenlange ver- antwoord geven, waarop Minister Sassen verleden week Woensdag i nesië de garantieverklaring van strooiing en na eindeloze vervol- doelde. 1947 gehandhaafd zal blijven. Een gingen,- een deel van het Joodse j duurtetoeslag-regeling voor de In- tuut tussen Nederland en Indo nesië tot stand moeten komen. Daarna kan Indonesië met inaeht- volk, nu eindelijk een rustplaats heeft gevonden in het land der vaderen. Geen wonder, dat Chaim1 Minister van Maarseveen zo nemin8 van het statuut en andere Weizmann, de voorlopige presi- -uist berste]d van zyn zjekte leg- overeenkomsten zelf zijn staats- dent van Israël, bij de opening de die verklaring af. vorm bepalen. Na de instelling van "an het parlement diep onder de j Ten koste van grote offers heeft da Federale Interim Regering zal indruk was, toen hij de boo'den ons leger orde en rust geschapen in Nederland tijdens een ronde van het volk zag vergaderd te in de republiek. De wereld heefttafelconferentie met de Indonesi- Jeruzalem. er belang bij, dat wij te rechter e leiders het Unie statuut ont- Veiligheidsraad heeft irister Geen wonder ook, dat hij aan- ujd een shalt hebben toegeroepenw°rP™ moeten worden. Het is no-1 De Veiligheidsraad heeft gister sluiting zocht bij de geschiede- aan de toenemende chaos. In we- dig' dat blP de besprekingen ook middag onverwacht de kwestie- nis van het oude volk, toen bij zen streven de Ver. Naties en ;de Republikeinse leiders worden Indonesië besproken. Besloten herinnerde aan het woord van i Amerika hetzelfde doel na. Het is betrokken Er zal echter voors-werd he(. (loor (ie commissie van dische pensioenen is in voorberei ding, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1949. Gideon, toen het volk hem tot de vraag langs welke we- een heerser begeerde: „lk zal gen db doe) bereikt moet worden, over u niet heersen, ook zal mlJn Daarom kunnen het hoogstens zoon over u niet heersen, de proCedure geschillen zijn, die aan- Heere zal over u heersen leiding geven tot meningsverschil- Weizmann verbond hieraan p)(1 Regering sta;u geheel ach- de commentaar, dat de gees- van ^er de verklaring van dr v. Roijen, de Hebreeuwse politiek uit het tijdvak der Richteren de moeder is van de moderne constitutio nele regeringen. Begrijpelijk is de overweldi gende vreugde van de Joden bij de opening van hun parle ment. Begrijpelijk ook, dat Weiz mann teruggreep naar een epi sode uit de geschiedenis van het Joodse volk, toen het van alle kanten verdrukt werd en ver volgd. Maar hoe begrijpelijk ook, het stemt tevens tot weemoed en te leurstelling. Hoe geheel anders zou het ge weest zijn, indien Weizmann te ruggegrepen had naar een an dere episode uit de geschiede nis, naar de tijd van de omwan deling van Jezus Christus in Pa lestina. Als hij, sprekende na mens het Joodse volk de belijde nis van Petrus tot de zijne had gemaakt; Gij zijt de Christus, de Zoon des levenden Gods. Maar dat gebeurde niet. De hands niet gesproken worden over de positie die de leiders moeten l'e gevraagde uitstel, voor gaan bekleden. Nederland is het uitbrengen van een rapport, slechts bereid de voorwaarden te te verlenen, scheppen tot een open gesprek. die hij voor de Veiligheidsraad heeft afgelegd. REPUBLIKEINSE LEIDERS WILLEN NAAR DJOGJA. Van een bereidheid der Repu blikeinse leiders om deel te ne men aan de Federale Interim-Re- aan het woord kwam, sprak eerst Als de Commissie der V. N. haar bemiddeling zou willen verlenen tijdens de besprekingen in Neder land over het Unie-Statuut dan zal de Regering daartegen geen be zwaar hebben. OVERLEG MET BEEL. Voordat Minister v. Maarseveen gering is niets gebleken. Zij ver langen een onmiddellijke terug keer naar Djogja en dit is onmo gelijk. Het Nederlandse gezag is op het ogenblik, de enige pijler die orde en rust in Indonesië waar borgt. Zodra de Republikeinse leiders het Nederlands gezag willen er kennen, is er voor hen weer plaats in de Republiek en zelfs in de Re gering der Ver. Staten voor geheel Indonesië. Minister v. Maarseveen noemde het inbreuk op onze sou- vereiniteit, dat de nieuwe com missie van de Veiligheidsraad zich ook zal kunnen bemoeien met de deelstaten, die harmonisch met ons land willen samenwerken. De ze en andere aanmatigingen van de Veiligheidsraad zijn voor ons de Minister-President, dr Drees, een korte verklaring uit, waarin Geen terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Japan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, heeft ontkend, dat de Amerikaan se regering terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Japan, nu of in enige oorlog in de toe komst, overweegt. Joden blijven zich afkeren van dragen. De maatstaf voor!kingan ™ePe reffng en de Christus. Zij blijven de Chris- h al of n£t voidoen aan de vrij- moeilijk een verklaring afleggen tus verwerpen en de leuze: wij j u der Repubiikeinse leiders1 over d® P° 'tleke situatie van dit ■it. f r Jrvl zIoto K Atlirtcf AfzAtiIil i Ir W onnoor flP rPCilltf willen niet, dat deze Koning over ons zal zijn, heeft nog al tijd hun instemming. Dat is het tragische, bij dit overigens opmerkelijke Joodse nationale feest. is slechts de vraag of de vrijla-ogenblik. Wanneer de resultaten ting zou stroken met de verant-'fhn wat. ,k ar ^an woordelijkheid van Nederland om!ho°Plk;1} t begm van de volgende orde en rust te handhaven. Pleeftweek, voor ik naar Batavia terug- dr Beel geen grote bezwaren te- keer> een bevredigender verklaring -u -u meer mogelijk geweest maar wel Even voor drie uur gistermiddag had dr Beel schriftelijk contact landde op Schiphol de K.L.M.-Con- gehad met de Amerikaanse diplo- stellation „Curacao" met aan maat. Men was overeengekomen, boord dr L. J. M. Beel, Hoge Ver- uitvoerig van gedachten te wisse- tegenvvoordiger van de Kroon te len zodra de heer Beel in Batavia Batavia en de directeur van zijn zou teruggekeerd. Kabinet dr P. Koets. j Tenslotte werd nog gevraagd of Het Direct na aankomst heeft drdr Beel iets kon vertellen over hetvan de luchtmacht heeft mede- Bee tegenoverjournaliste^een!contact met de republikeinse lei-'gedeeld dat ergeen atoombom- Tk hen naar ders. Hierover wenste hij zich niet men uit Amerika zijn gezonden Nederland gekomen voor bespre- uit te laten' Dr Beel zei slechts en er°ok,geen Plannen bestaan Nederland geuomen voor oespre dat geregeld contact bestaat tus- om atoombommen te verzenden. a uu 1 sen het B.F.O. en de republikei- We" nen. De „Curagao" vervoerde 23 pas sagiers, 350 kg. vracht en ruim 900 kg. post naar ons land. Naar aanleiding van een ver zoek van de Vereniging van Bur gemeesters en secretarissen op Schouwen Duiveland aan de Stich ting Zeeland van Maatschappelijk en Cultureel werk, heeft te Zie- rikzee in het stadhuis een bespre king plaats gehad met het doel te komen tot een Stichting voor Sehooltandverzorging op genoem de eilanden. Op deze bespreking, welke on der leiding stond van Jhr Mr J. R. Schuurbeque Boeije, burge meester van Zierikzee en voor zitter van de schoolartsendienst in het district Schouwen-Duive- land, Tholen en St. Philipsland en waaraan o.m. werd deelgenomen door de Geneeskundig Inspecteur voor de Volksgezondheid dr J. R. v. d. Borgh, de inspecteur van het L.O. inspectie Goes de heer C. Kuiper,-en schoolbesturen der Bij zondere Scholen, is in principe be sloten over te gaan tot oprichting van een Stichting Sehooltandver zorging. Door betrokken organisa ties zuilen vertegenwoordigers aangewezen worden teneinde een voorlopig bestuur te vormen dat dan de verdere voorbereidingen ter hand zal nemen. Men zal beginnen met de eerste klassen van de lagere scholen, het geen een 400-tal kinderen omvat. Tijdens de bijeenkomst besprak men uitvoerig de diverse vraag stukken, waarbij de heer C. Lijn zaad, directeur van de Stichting Zeeland, een korte uiteenzetting gaf over de opbouw der organi satie en dr v. d. Borgh inlichtin gen verstrekte over de speciale medische en hygiënische zijde van het vraagstuk. Voor het platteland van Wal cheren, zo vernamen wij voorts, is de organisatie voor de sehooltand verzorging in voorbereiding. De Kring van Burgemeesters en Se cretarissen op Walcheren benoem de reeds een kleine commissie die dit werk zal praepareren. Tegenspraak uit Washington. Amerikaanse ministerie gen de vrijlating, dan zal zulks geschieden, zei de minister. af te leggen". Het besluit van de V. N.-com-j missie voor Indonesië om de Vei- BREUK, GEEN REDDING ]jgbeidsraad te advjseren inzake VOOR INDONESIe. de vorming van een interim- volstrekte breuk met deregering te verschuiven van 15 noemde de minister geenFebruari naar 1 Maart was Wat doet de Band Nederland- Indonesië voor de jongens in Indië? Een Gisteravond werd door de afde- v. N. ling Goes van de Band Nederland- voorwaarde voor de redding van bem nog niet bekend. Zijn .com- Indonesië een familie-avond ge-1 Indonesië. De Regering is ten ene- nientaar was „zeer gunstig", organiseerd, waar de heer Tom male vreemd aan de gedachte om werden dr Beel vra- Hoogland, vertegenwoordiger van Indonesië aan zijn lot over te Ia- Literaard weruen a- het hoofdbestuur, sprak over het ten. Abandonneren komt in ons gen Sch ever de geruchten van onderwerp: „Wat doet de band I woordenboek niet voor. de iaatste dagen omtrent zijm ont- voor onze jongens in Indonesië?"! De volken van Indonesië zullenaIaSa^anvr^e en de^alomj^rsen IN DE BENELUX- CONFERENTIE AAN DE ORDE? Na de Antwerpse scheepvaart- vereniging heeft thans ook de vergadering van burgemeesters der Antwerpse agglomeratie zich in een telegram tot de eerste mi nister en minister van Buiten- Spreker zette uiteen dat de ons daarvoor uiteindelijk dank- de begrippen over de stemming in Zaken Spaak gewend met eerste taak van de band is zorg te dragen voor de jongens in In donesië en tevens zoveel mogelijk steun te verlenen aan de achter- blijvenden. Met tal van voorbeel den werd dit toegelicht. Zo ver leende de band haar bemiddeling bij het oplossen van de onbillijk heden die bestonden bij de post- tarieven en invoerrechten; bij huisvestingsproblemen van de achterblijvenden en bij moeilijk heden in de kostwinnersvergoe ding. Verder werd de aandacht geves tigd op het feit, dat er nog veel willekeur bestaat bij het bepalen van wie wel en wie niet naar In donesië moeten. Tal van personen die in aanmerking komen voor uitzending, verblijven thans nog in Nederland. Dit gaat ten koste van anderen. Ook hier treedt de band handelend op om dit onrecht de wereld uit te helpen, door deze kwestie aanhangig te maken bij de Militaire Politie. Ook op cultureel terrein is de band werkzaam. Zij tracht zoveel: mogelijk van wat wij hier genie- i ten aan kunstvoorstellingen e.d., ook bij de jongens over zee te brengen. Van uitvoeringen op al lerlei gebied worden opnamen ge maakt van 60 minuten. Copieën hiervan worden naar de Oost en de West verzonden. De medewer king van de fabrikanten is zo groot, dat per week twee uur aan gramofoonplaten-programma's kan worden afgezonden. Deze pla- baar zijn. Voor de vervulling van onze taak moeten wij bereid zijn onder te gaan. Alleen echter als het niet anders kan. PLAN BEEL. De Regering heeft zich in be ginsel verenigd met het plan-Beel. Dit houdt in, dat de officiële naam van Indonesië zal gaan luiden: De Republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Tevens is de Rege ring in principe bereid om de over dracht van de souvereiniteit te vervroegen. Tegelijkertijd zal dan het Sta- Batavia. Dr Beel zei letterlijk- ver?oek het" ol)I*em van de „Begrippen als „hoprioos komen j Schel(,e-Rynverblnding tydens de met voor in mijn o Benelux-conferentie ter sprake te Zo er sprake zou zijn van mijn af- b treden dan was ik iniet naar Ne- telegram wordt de aan_ derland gekom p dacht gevestigd op „het overheer- gen. Wacht u maar rustig af". Dr Beel verklaarde, dat de mi litaire situatie bevredigend geacht kan worden. Ook de houding van de bevolking in het algemeen is volkomen in overeenstemming met de verwachtingen. Vlak voor zijn vertrek was de Een woordvoerder van het ministerie legde deze verklaring af in verband met berichten, dat superforten, die voor het vervoer van de bommen zijn uitgerust, zieh bij de in Enge land gestationeerde Amerikaan se B-29 toestellen zouden voe gen. Het was, zo zeide hij, in strijd met de politiek van de luchtmacht om te onthullen, welke vliegtuigen geschikt ge maakt waren voor het vervoer van atoombommen. Hij gaf toe, dat „enkele superforten voor dit doel waren omgebouwd", doch wij zijn niet bereid te zeggen, hoeveel of waar zij zijn gestationeerd. KRAVCHENKO WAS ZIEK. Kravchenko, (lie lijdende is aan een maagzweer, was op de reehts- zitting van gisteren niet aanwe zig. Niettemin vond de zitting doorgang en kwamen een zestal mensen vertellen van de ver schrikkingen die zij in de Sowjet- Unie ondervonden hadden. Het is waarschijnlijk, dat in de eerstvolgende zitting, die mogelijk niet voor volgende week Dinsdag plaats vindt, het manuscript van „Ik verkoos de vrijheid" ter tafel zal komen. Het is frappant, zoals de Russen elkaar kunnen uitschelden. Soms worden uitdrukkingen gebruikt, die de tolken niet durven verta len. Gisteren was dat ook weer het geval; eigenlijk is het proces één scheldpartij geworden. Nadat een getuige van Krav chenko, Patsjenik en een tegen- getuige Wassiljenko elkaar enige tijd in de haren hadden gezejen, 1 verscheen mevr. Gornienka, die een beeld gaf van de N.K.V.O.- methoden. Zij was door de Staats politie opgedragen een geheim werk te doen. Wel voelde ze er niets voor. maar na de bedreiging dat wraak genomen zou worden tegen haar familieleden, had ze 1 toegestemd. Mevr. Gornienka kreeg toen opdracht vijf personen te bewaken, onder wie Wassiljen ko. Ze moest met hen thee drin- ken, en de N.K.V.D. op de hoogte houden van hun politieke gesprek- ken. Desgevraagd verklaarde Was- Isiljenko, dat dit verhaal gelogen I is. Mevr. Gornienka kwam niet dikwijls bij hem, zei hij. En boven- dien bestond daar geen reden voor. j Mevr. Kasjinska, een volgende getuige, gaf een beeld van de hon gersnood in de Oekraine en ver haalt, welke rol de Sowjet-studen- ten toen hebben vervuld, die moes ten deelnemen aan het binnenha len van de oogst. Zij verklaarde, dat mevr. Gorlova, de vroegere echtgenote van Kravchenko, in strijd met wat deze tijdens haar jongste getuigenis heeft beweerd, evenals de andere studenten heeft deelgenomen aan liet binnenhalen van de oogst. Mevr. Gorlova be weerde echter, dat er niets van aan was. DRAMATISCH VERHAAL. Een "dramatisch verhaal vertel de een der volgende getuigen, een thans in Duitsland wonende slo tenmaker Luzna. Zijn gezin werd gedeporteerd, waarbij de kinderen omkwamen. Ze hadden niets anders te eten dan berkensap en dennennaalden. „Ik ben ontsnapt naar de Oekrai ne", zei hij, „Daar heb ik een ver schrikkelijke hongersnood beleefd en gezien hoe mensenvlees werd gegeten en boeren gefusilleerd werden, omdat zij het vlees aten jvan een paard, dat zij hadden op gegraven. „Het Sowjet-regime", zo riep hij uit, „heeft ons de vrede beloofd en heeft ons voortdurende klas senstrijd gebracht. Het heeft ons I brood geroofd en bracht ons hon- ger. Het beloofde ons werk en gaf ons concentratiekampen. Het is nog veel slechter dan wat Krav- I ehenko heeft geschreven. In Rus land bestaan nog honderden Da- chau's en Buchenwalds". „Alma Musica" concerteerde voor de Z. V. U. In de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg heeft het gezelschap „Alma Musica", bestaande uit Everard van Royen (fluit), Haa kon Stotijn (hobo), Paul Godwin (viool), Etiennette Alvares Cor- rea (viool en altviool), Carel van Leeuwen Boomkamp (cello) en Gusta van Royen aan het clave- cimbel, de leden van de Z.V.U. een onvergetelijke avond bezorgd. Met een Sextet C. gr. terts van Joh. Chr. Fr. Bach opende het programma, gevolgd door Trio so nate in F gr. van Jean Bapt. Loeil- j let. Hier hoorden wij de werke- Jijke muciseervreugde. En dan de 'Trio Sonate in C groot van Joh. S. Baeh. Dat minnaars van oude muziek hun hart konden ophalen behoeft wel geen betoog. Het ge nie van J. S. Bach torende welis- waar boven de tijdgenoten uit, I maar dat behoeft de oren niet te sluiten voor een andere schoon heid. Na de pauze volgde het kwartet F. Gr. (K. V. 370) van Mozart. In dit werk met name in het Adagio, werd iets bereikt, dat het publiek stil deed worden. Iets waar het jspel van de fameuze violist Paul Godwin zeker het meeste toe bij droeg. I Na het Quintet in D groot van Joh. Chr. Bach voor fluit, hobo, viool, altviool en basso-continuo, en dat een waardig slot van de avond vormde, bracht een enthou siast publiek de musici een ware ovatie. Wij prijzen ons gelukkig Alma Musica te hebben gehoord. A. IC men van een dergelijke kanaal verbinding". Verder wordt uit drukking gegeven aan de wens, dat het Spaak zal gelukken „vol doening te schenken aan een ge wettigd verlangen, dat reeds lang voor de oorlog met betrekking tot heer Cochran te Batavia gearri- deze verbinding in België bestond" Handelsovereenkomst Nederland en Polen. Nederland en Polen hebben een nieuwe handelsovereenkomst gesloten, aldus radio Warschau. Beide landen zullen voor een send belang van het tot stand ko- j vaarde van 57 millioen gulden Er is goed nieuws over de bootdiensten in Zeeland. Op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen wordt de laatste hand gelegd aan het nieuwe motorschip „Koningin Juliana" en als dit vlot verloopt, zal het op 2 Maart tussen drie en vier uur in de middag tewater kunnen worden gelaten. Op 15 Maart volgt de over dracht aan de Provincie en dan zal het nog twee maanden duren, voordat het schip tussen Vlissingen en Breskens in dienst zal wor den gesteld. Op 15 Mei, de dag, waarop de zomerdienstregeling in gaat, zal Zeeland dan een schip ryker zijn, dat zonder meer een juweel mag worden genoemd. Geheel afgesloten. Wat wel bijzonder in het oog springt is het feit, dat dit schip geheel afgesloten is. Het zal niet mogelijk zijn, dat ook maar een golfje naar binnen op het dek spoelt. Er zijn ronde deuren, die aan goederen uitwisselen. Nederland zal volgens deze overeenkomst rubber, copra, tin, boter, groente, petroleum, elec- trische apparaten, radio-ontvan gers, lijnzaad, machine-olie, verf, finneerhout en chemicaliën naar Polen exporteren. Nederland ontvangt van Po len steenkool, gewalst staal, ma chines, chemicaliën, textiel, hout. meubilair, aardewerk, glas, ce ment en papier. De vredespogingen in China. „De nationalistische regering zal geen onvoorwaardelijke vrede aannemen", heeft de Chinese ambassadeur in de Verenigde Staten, Wellington Koo, ver klaard na een onderhoud met Capaciteit: 2900 passagiers. Zeeuwse persmensen hebben ten worden eerst door de i"Jandse gisteren een bezoek gebracht aan zenders uitgezonden, gaan daarna h„t inu/nn. naar de militaire tehuizen om ten slotte op de voorposten terecht te komen. Ook het blad „De Band" vormt een onderdeel van het werk, daar het zowel in Indonesië als door de verwanten in Holland wordt gele zen. Tenslotte wees spreker op het feit, dat de band een organisatie het schip. Zij hebben het inwen dige volop kunnen bewonderen en waren het erover eens, dat het geen al direct blijkt uit de afme tingen van de vroegere „Juliana". De lengte daarvan was n.l. 65,36 meter, de breedt 12.70 meter, de maximale diepgang 3.60 meter, terwijl de hoofdmotor 1200 pk toegang voor de auto s geven enDean Acheson, de Amerikaanse deze deuren kunnen heel eenvou-1 minister van Buitenlandse Za- dig worden weggerold. Dit prmci-1 ben pe is geheel nieuw. De heer G. J. de Jong, directeur der Prov. Stoombootdiensten (die met de j heer G. H. Vierhout talrijke in- lichtingen verstrekte) vertelde, dat dit „zelfs" in Amerika nog niet wordt toegepast. Er is bovendien een aparte op- gang voor de passagiers aan beide i zijden van het schip. Zij hebben dus niets met de auto's te maken, Roofoverval op postkantoor. De heer Bol te Middelburg directeur van Dordrechts De heer L. J. Bol, onderwijzer te Middelburg, is door de vereni ging „Dordrechts Museum" be noemd tot directeur van dit kunst museum als opvolger van wijlen Jhr E. W. C. Six. De heer Bol werd in 1898 te Ooltgensplaat geboren en is onge veer 20 jaar aan het onderwijs te Middelburg verbonden geweest. Hij studeerde aanvankelijk Franse literatuur, maar heeft zich later ook intensief bezig gehouden met de studie van kunstgeschiedenis. Hij werkt aan een vrijwel voltooid boek over de Zeeuwse schilders van gothiek tot en met romantiek, dat binnenkort zal verschijnen en dat bijzonderheden bevat over talrijke vrijwel onbekende interes sante kleine Zeeuwse meesters. Niwin-comité Zeeland gaf muziekinstrumenten mee. Op het troepenschip de „Wa terman" scheepten zich gisteren 1400 militairen in voor Indonesië,' waaronder een groot aantal man schappen van het garnizoen te Bergen op Zoom. Het Niwin-comité in Zeeland gaf aan de „Waterman", die gis termiddag vertrok, vier guitaren en vier mandolines mee, bestemd om uit te rqiken aan de muzikaal ste militairen aan boord. De Ni- win verzond bovendien met dit schip tien koffergramofoons, 17 radiotoestellen en 500 voetballen, bestemd voor de troepen in Indo- Het jeugdcentrum te Domburg. Het ligt in de bedoeling in het jeugdcentrum te Domburg, dat tot stand kon worden gebracht dooi de gift van f 13.000.die ds A. G. Barkey Wolf uit 's-Gravenhage in dertijd uit Amerika medebracht voor dit doel, reeds in het a.s. win terseizoen als conferentieoord en als volkshogeschool in gebruik te nemen. Men overweegt eveneens in dit centrum, bestaande uit een aantal Zwitserse barakken, indertijd ge schonken door de „Don Suisse", t.z.t. cursussen voor gezinsver zorgsters te doen geven. De vredesonderhandelingen met| de communisten, zo zeide hij,SPJXPPER hebben geen bevredigend ver loop. „De nationalistische rege ring wenst China's onafhanke lijkheid en de politieke rechten van het Chinese volk te vrij varen". een ferryboot is, zoals nog nooit sterk was en de drie huipmotoren op de Zeeuwse wateren gevaren e'k 75 pk. Tussen twee haakjes: het is het eerste schip in ons land, De afmetinqen. ,dat de naam „Koningin Juliana" 'draagt.' De „Koningin Juliana is 74 me ter lang, 14.25 meter breed en1 Toen in ile sleeptank te W'age- heeft een maximale diepgang van ningen liet miniatuur van de „Kon.dat het middendek niet minder is van bloedverwantschap. Dit 14.20 meter. De hoofdmotor heeft Juliana" werd beproefd en ir.'dan 6 meter breed is. De twee stelt de leden in staat het werk een sterkte van 2d00 pk, terwijl Blokland Visser van de „Schelde" zijschachten, die wat lager liggen met zoveel enthousiasme te doen er twee hulpmotoren zijn van 75 aan prof. Troost vroeg, of er mis- dan het middendek, maar "ook maar kunnen over een verhoging op de steigers onmiddellijk op het promenadedek stappen. Wat bij het betreden van het schip ook difect opvalt is, dat de brede koelkasten van het beneden- dek zijn verwijderd. Aan beide zijden zijn het nu slechts smalle schachten. Het gevolg daarvan is, en ook zoveel te bereiken. Ha het behandelen van ver schillende vragen werd besloten, een telegram te zenden aan de K. V' vJwaarin de afd. Goes van de band hulde brengt aan deze maatschappij en waardering uit aan het personeel voor de mede werking bij het postvervoer naar Indonesië De vergadering stond onder leiding van de heer Over- gaauw. pk en één van 100 pk. Er kunnen schien nog verbeteringen konden minder hoog zijn, dan dit midden- niet minder dan 2900 personen worden aangebracht, kreeg hij ten dek kunnen een groot aantal per met dit schip worden vervoerd en antwoord, dat dit schip het twee- sonenauto's bergen, op zijn minst 75 auto s. j de schip op de wereld was, waar Er is op dit schip ook voorzien Men ziet dus wel: formidabele praetiseh was bereikt wat theore- in de afvoer van gassen van de cijfers. Wie de oude ferryboot tisch mogelijk is. Dit zegt dus wel motoren der auto's, die bij ver- Prinses Juliana zich nog herin- heel wat en wij mogen hieraan ze- trek, meestal gelijktijdig, gaan ker de conclusie verbinden, dat draaien. Deze gassen worden on- men tevergeefs in Europa zal zoe- middellijk door speciale ventiia- ken naar een ferryhoöt, die zo ino- toren weggezogen, zodat het op dern en aan alle eisen voldoend is het benedendek altijd fris zal zijn. gebouwd en ingericht. (Zie vervolg op pagina 3). nert, zal in dit schip, dat nu de „Koningin Juliana" is geworden, niet veel of beter gezegd geen en kele overeenkomst ontdekken. Het is een nieuw schip geworden, het- Gisterochtend tussen 5.30 en 6 uur, juist in de tijd, dat het grootste deel van het postper- soneel weg was om de post uit de trein te halen, heeft een ge maskerd persoon de enig aanwe zige postbeambte op het post kantoor te Schagen onder bedrei ging met zijn revolver overval len. De indringer maakte zich meester van een bedrag van ruim f 10.000. Onmiddellijk na dat de rover verdwenen was, waarschuwde de beambte, een ze kere B„ de politie, die de zaak nu in onderzoek heeft. West-Europese Defensie. De defensie der West-Euro pese Unie zal Groot-Brittannië ongeveer 52,000 pond sterling kosten voor het tijdvak 1949 1950. De N. V. hebben een ernstige zaak aan de hand. Twee vliegtui gen van haar zijn in de „buurt" van Palestina zoek geraakt. - Geen prettig vooruitzicht, maar Zweden kan in gevkl van oorlog niet neutraal blijven, heeft de pre mier van dat land verklaard. De Zwitserse regering heeft het plan bij de 75 die ze reeds krijgt nog honderd Engelse straaljagers te bestellen. - Ilofmann, de admi nistrateur van het Marshall-plan is een goede man. Hij heeft ge zegd, dat (volgens hem) de Mars hall-hulp niet verminderd behoef de te worden door de lagere prij zen in Amerika. Wanneer de regeringen der vijf grote mogend heden, dat goed vinden zal Straatsburg straks hoofdstad wor den van de Westerse Unie. Een Engelsman, die een bijzonder „cos- tuum" heeft aangetrokken en op de Noordpool wou gaan slapen, zag er geep kans toe vanwege de warmte. Denkt u er om: de rantsoenering van kaas wordt nog niet opgeheven hoori Dokter Bloos te Souburg Roode Kruis-commandant in Zeeland. Bij besluit van het dagelijks be stuur van het Ned. Roode Kruis is met ingang van 14 Januari 1949 aangesteld tot gewestelijk com mandant van het Roode Kruis- korps in de kring Zeeland, de heer J. S. Bloos, arts te Souburg. A.R. Kiesvereniging te Goes vergaderde. Gisteravond hield de A.R. Kies vereniging een druk bezochte ver gadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van de heer H. Broekstra, die jaren lang in het bestuur der K.V. zit ting had. Door mevr., van Donk werd daarna een referaat gehouden over de taak van de vrouw in het staat kundige leven. Zij gaf een breed historisch overzicht van de ont wikkeling van het vrouwenkies recht in ons land, die eindigde met de invoering van het actief en pas sief kiesrecht ook voor de vrouw. De A.R. partij heeft zich echter lot nog toe tegen het passief vrou wenkiesrecht geplaatst, een hou ding, die naai' zij betoogde, prin- ipieel niet verantwoord is en ook op practische gronden afkeuring erdient. Een brede bespreking volgde. De voorzitter deelde nog mede, dat in de volgende verga dering de gemeenteraadsverkie zing aan de orde komt. Zeeuws soldaat gedood. In het fort De Bilt bij Utrecht is gisteren de 20-jarige soldaat P. Pieterse uit Ossenisse (Z.-Vl.) het slachtoffer geworden van zijn eigen nalatigheid. Tegen het voor schrift in zette hij na afloop van zijn wacht het geweer geladen in een rek. Een andere soldaat nam uit het rek juist het geladen ge weer, dat op het zelfde ogenblik afging. De kogel trof Pieterse in het onderlijf. Medische hulp mocht niet meer baten. DE BILT ZEGT: Zelfde temperatuur. Voor het Zuiden van hel land: zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Plaatselijk ne vel of mist, overigens weinig be wolking en droog weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1