Zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle bestaat 40 jaar. V/est-Zeeiiws-Vlaainse Rrieven. Zeeuws Mehlei Gaat men opnieuw uitbreiden !5ÜL - Een honderdjarige in Goes. - J2ïï! Pleidooi voor gemeentelijke zelfstandigheid. Gratis verpleging was niet gewild. De predikant van 's-Heerenlioek kreeg in 1687 een ezelskeyrafenis. Nog een straf na de dood. Het oordeel van Dr Van Mook. cUacnn uxm de ÏÏlarvLa& Schuttersgilde „Jacoba van Beieren" gaat eeuwfeest vieren. Rauter beschouwt zijn ver- oordeling in strijd met de menselijke rechten. Woensdag 16 Februari 1945 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 „Zonneveld", het bekende Zeehospltum, op de grens van de ge meente Oostkapelle en Domburg bestaat dezer dagen 40 jaar. Het Is een lange, doeh zeer Interessante geschiedenis, die w(j te horen kregen, toen wij enige dagen geleden ter gelegenheid van dit feit een gesprek hadden met de voorzitter der stichting, de heer J. C. E. Massee en de secretaresse-penningmeesteresse, mevr. A. G. van de HaveI.uoieer te Kloetinge. „Het was in het jaar 1908", zo vertelde mevr. v. d. Have, „dat een inwoneres van Oostkapelle, mej. E. D. van de Broecke, het initia tief nam tot stichting van een te huis voor pré-tuberculeuze kinde ren te Domburg. De ouders van deze ondernemende dame, die zeer gefortuneerd waren, woonden op Duinvliet, het bekende buiten aan de weg Oostkapelle-Domburg. Hoewel men zou verwachten, dat ieder een dergeljjk plan toe juichte bleek dit geenszins het ge val. De Domburgers waren er toentertijd helemaal niet op ge steld, dat een dergelijk tehuis werd gesticht in hun gemeente en vooral de toenmalige „wonderdok ter" Metzger, die in die jaren tal van beroemde gasten trok, voelde er niets voor en dreigde Domburg te verlaten". Dan haalt mevr. van de Have een groot cahier te voorschijn, waarin vele krantenknipsels uit die dagen werden ingeplakt, waar uit bleek de grote actie, die gaan de is geweest om het stichten van een tehuis te voorkomen. In Oostkapelle. De toenmalige burgemeester van Oostkapelle, jhr W. Z. van Teylingen, dacht er echter anders over. Van hem kreeg mej. van de Broecke alle medewerking, zodat het tehuis in de gemeente Oost kapelle verrees, evenwel vlakbij de grens met Domburg. Er werd een huis gebouwd met één zaal, waar vierentwintig kinderen kon den worden opgenomen, terwijl een aantal serres werden gebouwd, waar de kinderen aten en spelen konden. Mej. van de Broecke stond zelf aan het hoofd van dit tehuis, geassisteerd dgor enkele verpleeg sters. Een mens is toch eigenlijk een eigenaardig wezen, zo dachten we b(j het aanhoren van het navol gende. „De verpleging", zo vertel de mevr. van de Have verder, „was geheel kosteloos. De kinde ren werden er gratis opgenomen, doch ondanks de beperkte ruimte waren er altijd bedden leeg. Eerst In de jaren na de eerste wereld oorlog ging mej. v. d. Broecke over tot het opnemen van kinderen te gen betaling van f 1.per dag, ter gedeeltelijke dekking van de ver- plcegkosten. Eerst daarna waren regelmatig alle bedden bezet. Een bijzonder heid was nog, dat het huis in die jaren alleen 's .zomers werd ge bruikt en 's winters gesloten bleef". Een Stichting. In het jaar 1929 werd overge gaan tot het instellen van een Stichting, waarbij dr Hoorweg, destijds te Heinkenszand, als voor zitter, mevr. v. d. Have, als secr.- penningm., dr C. Orbaan, mej. v. d. Broecke en jhr W. Z. van Tey lingen als leden, het .bestuur vormden. Mej. van de Broecke liet een woning bouwen tegenover het tehuis, zodat zij altijd bij de hand was en zelfs nog enige tijd de lei ding van het tehuis heeft gehad. Ais eerste directrice was op „Zonneveld" werkzaam zr Comen- der, die thans nog op hoge leeftijd in Zwitserland verblijft. Zij werd opgevolgd door zr D. Oud, waarna zr Drenth de leiding overnam. Tenslotte kwam zr T. F. van As sen, die ook thans nog als direc trice werkzaam is. Na het aftre den van dr Hoorweg volgde dr Orbaan deze als voorzitter op, waarna in 1935 de heer Massee in de functie van voorzitter werd ge kozen. Het huidige bestuur heeft naast de heer Massee en mevr. van de Have de volgende leden: Jhr. ir. H. L. Boogaert, burgemeester van Domburg, de heer F. G. Spren- ger, burgemeester van Oostkapel le, mevr. S. E. de Casembrootv. d. Feltz en de artsen W. K. Schu- ling te Middelburg en P. Haas te Goes. derdak konden krijgen, moesten er 75 benevens al het personeel wor den gehuisvest. Gelukkig werd spoedig een barak ter beschikking gesteld, zodat iets meer ruimte werd verkregen. Het zou een ver haal op zichzelf zijn, als we alles moesten neerschrijven, wat mevr. v. d. Have en de heer Massee ons vertelden over het verblijf in Os- sendrecht. We willen volstaan met in te stemmen met de woorden van lof t, j voor het personeel, dat in vijf da- gen tjjds het gehele Zeehospitum evacueerde en zich in de moeilijkste De uitbreiding. omstandigheden wist aan te pas- Mej. v. d. Broecke overleed op sen- Bovendien 23 October 1932 in de leeftijd van «aardig dat rond Denneheuvel is ruim 60 jaar en werd te Oastka-j gevochten en_men J» j® pelle begraven. Het bestuur legde Duitsers en Engelse j ter eeleeenheid van het 40-iarie gewikkeld zag, waarin, tal \an bestaan van Zonneveld een krans "ulzen in de omtrek werderi ver- op haar graf in die gemeente. Bij woest, doch memand, P haar overlijden vermaakte de neel noch kinderen ee stichteres een groot kapitaal aan de stichting. Mede door het af sluiten van een contract met een t.b.c.-arts in Rotterdam, die iedere drie maanden 40 kinderen naar Oostkapelle zond, was het moge lijk om in 1934 uit te breiden. Het zeehospitum werd toen dermate vergroot, dat thans 85 kinder,en kunnen worden opgenomen, het- werd aangewezen. Ondanks heti a Op het te Amsterdam gehou- feit, dat hier twintig kinderen on- den congres voor Gemeentepoli- tiek der P. v. d. A., heeft mims- tje opliepen, der. Voorwaar een won- De plannen. Het bestuur van „Zonneveld" heeft nog plannen. Ja, er moet weer uitgebreid worden, doch de heer Massee merkte hier op, dat eerst het sanitair en de afvoer herziening vereisen, waarna pas Kunnen women opgenomen, hul- geen bij het hedendaagse aanbod aan verdere het nebrek nog te weinig bleek te zijn. In kan worden. Dan isJ 1937 ging men over tot een tweede aan gediplomeerd personeel, dat noodzakelijke uitbreiding met een eveneens de aanda bovenbouw, zodat het mogelijk stu,Liri vraag!' ^;"ï^tT1„pr t 't an. was het personeel aparte kamer- gediplomeerden J ties te geven der werk aangetrokken gevoelen, tjes ie geven. t<)t dpze mooie arbeid. On- De school en evacuatie. danks dit alles niogen de resul taten er zijn, terwijl bovendien de „Zonneveld" heeft een eigen verpleegprijs laag is, n.l. f 3.75 per school en dat is nodig ook, temeer, c]a„ hetgeen voor de verplicht daar dikwijls kinderen voor lange verzekerden door de ziekenfond- tijd moeten worden opgenomen, en sen WOrdt betaald, daardoor te lang van onderwijs Voor het eerst heeft men vorig verstoken zouden zijn. Ook an- jaar een tekort gehad op de ex- derszins is het belangrijk, omdat pjoitatierekening en het kost ze- op die manier een gedeeltelijke op- her ook dit jaar weer heel veel lossing werd gevonden voor het moeite de eindjes aan elkaar te bezighouden der kinderen. In 1946 knopen. Bescheiden heeft de secre- werd de school opgericht en thans taresse ons dit alles verteld, doch werken één hoofd en twee onder- terecht merkte de heer Massee op, wijzers dagelijks in het tehuis. Bo- <jat het grotendeels aan haar door- vendien zijn nog twee fröbelonder- zettingsvermogen te danken is, wijzeressen dagelijks met de klei-dat zoveel kon worden bereikt in neren bezig. j de jaren 1929. Dat men het werk Het evacuatiespook ging ook Van mevr. van de Have heeft ge- „Zonneveld" niet voorbij en vijf waardeerd blijkt duidelijk uit de jaar lang, van 1942 tot en met j koninklijke onderscheiding, die 1946 moesten de patiëntjes inhaar in de herfst van het vorig Ossendrecht verblijven, waar jaar werd toegekend, n.l. de rid- „Denneheuvel" als evacuatieoord derorde van Oranje Nassau. ter In 'tVeld gesproken over „Gemeentelijke zelfstandigheid voorwaarde voor de redding van Europa". „West-Europa", aldus spreker, „leeft bij de gratie van een Marshall-hulp en dreigt onder te gaan tussen de belangen van twee grote machten, n.l. Amerika en Rusland. Ik zie voor West-Europa geen redding, tenzij het zich bewust wordt van zijn innerlijke kracht en een eenheid gaat worden, die zich van beneden tot boven in het bestuursapparaat van deze innerlijke macht bedient, in de zin van de ware democratie. En tot deze democratie zal de gemeentelijke zelfwerkzaamheid moeten helpen opvoeden. Eigen aanleg zal bevorderd moeten worden, maar anderzijds zal ge meenschapszin gekweekt moeten worden. Het volk zal zoveel mo gelijk betrokken moeten worden in de overheidstaak. Het besef zal dan doordringen, dat men ge zamenlijk (ie moeilijkheden zal kunnen overwinnen. Wie ernst wil. maken met de democratie zal echter minstens zoveel belangstelling moeten schenken aan de mens als aan de omstandigheden waaronder deze leeft". Spreker besloot zijn rede met de aanwezigen er op te wijzen, dat zij in hun bestuursfuncties van gemeenten kunnen mede werken aan deze sterkmaking van West-Europa en hoopte, dat West-Europa niet ten onder zou gaan in deze woelige tijd. Tot zover minister In 't Veld. Wij spreken de hoop uit, dat hij zyn invloed als minister zal ge bruiken om de goede wensen ten opzichte van de gemeentelijke zelf standigheid, hier geuit, te verwe zenlijken. LEEN- EN PACHTWET KOSTTE AMERIKA RUIM 50 MILLIARD DOLLARS. De leveranties, die Amerika in het kader van de Leen- en Pacht wet tijdens de oorlog aan 38 geal lieerde landen heeft verstrekt, hebben het land 50.205.229.788 dollar gekost, aldus wordt in het 27ste presidentiële verslag betref fende de periode van 11 Maart 1941 tot 31 Maart 1948 verklaard. Voor de Franse tijd, ten tijde dus van do Republiek, werden moor denaars en andere erge misdadi gers op een zeer pijnlijke en schan delijke wyze ter dood gebracht. Wie geen schuld bekende, of schoon de tegen hem ingebrachte beschuldigingen overtuigend wa ren, werd op de pijnbank gelegd om hem tot bekentenis te dwingen. Wij zullen de verschillende methodes, die hierbij werden toegepast, niet noemen. De ene was nog pijnlijker dan de andere. Na de bekentenis volgde de doodstraf als uitspraak. De minst schandelijke was het onthoofden, erger was het ophangen, 't aller ergste het radbraken. Vrouwen werden doorgaans aan een paal geworgd. Deze strafgerichten ge schiedden voor Zeeland op de grote Markt te Middelburg voor het stadhuis. Het ruime Markt plein kon dan nauwelijks het aantal toeschouwers bevatten. Ljpar het strafgericht op een schavot werd voltrokken, kon ieder het duidelijk zien. NAAR HET GALGENVELD. Het dode lichaam werd naar het galgenveld gebracht. Middel burg heeft in de loop der tijden op verschillende plaatsen een galgenveld gehad. Het laatste lag tussen de Walcherse dijk en de trekdijk langs de Welzinge. Dit terrein wordt nog het galgenveld genoemd. Het laatst hebben er gehangen de beruchte Jan Ca- toen en zijn metgezel Francies Mertens, die op 20 September 1802 wegens moord en diefstal waren gehangen. De wijze van vervoeren van de terechtgestelde vanaf de markt naar het galgenveld hing ook af van hun misdaad. Hun begrafenis moest ook allesbehalve eervol- zijn en als het ware nog een straf zijn voor hun euveldaden en tevens een afschrikwekkend beeld zijn voor de levenden. Het minst schandelijke was het lichaam op een kar vervoeren. DE EZELSBEGRAFENIS. Het onterendste was een zoge naamde ezelsbegrafenis. Dan ,werd door twee paarden het lichaam op een horde naar 't gal- genveld gesleept, alsof het een dode ezel was. Deze naam is ont- leend aan Jeremia 22 vers 18 en 19, waar de Here zegt van Joja- kim, zoon van Josia, koning van Juda, dat hij niet beklaagd zal worden en dat hij met een ezels- begrafenis zal begraven worden. Men zal hem slepen en daarhe- nen werpen, verre weg van de i poorten van Jeruzalem. Zo'n j ezelsbegrafenis kreeg ook ds J. de Cliever van 's-Heerenhoek. Hij had op Zondagavond 11 Mei i 1687 zijn collega ds N. van de j Velde te Driewegen met voor- I bedachten rade doodgeschoten, toen deze in zijn studeerkamer zat. Op 't galgenveld aangekomen was de straf feitelijk nog niet ten einde. Het dode lichaam werd met een ketting onder de armen aan de galg gehangen om „door de injurieën (vernielende wer king) der Lucht en het gevogel te des Hemels te worden ver- teerd." Ook zelfmoordenaars i kregen een ezelsbegrafenis. Zij I werden vervolgens op 't galgen veld door de beul aan één been opgehangen. j Het waren voornamelijk kraai- en en meeuwen, die het dode lichaam tot aas kozen. Het gal genveld te Brielle heette dan ook het Meeuwenveld, te Am sterdam Vogelwijk. Ten laatste werden de uitge teerde lijken op 't galgenveld begraven met de kettingen er bij. In 't museum en in de stads- schuur te Middelburg worden nog kettingen bewaard, die op 't galgenveld zijn opgegraven. DE JAPANSE HERSTEL BETALINGEN. Generaal Mac Arthur's hoofd kwartier heeft de Japanse rege ring opdracht gegeven de voorma lige leger- en vlootarsenalen te Tokio en Yokosoeka gedeeltelijk te ontmantelen ten behoeve van de herstelbetalingen aan Neder land, Groot-Brittannië, China en |de Philippijnen. I Er zullen uit deze arsenalen kranen, electrische ovens, draai banken, generatoren en ander in dustrieel materieel worden gede monteerd met een totale waarde van ongeveer 4.300.000 gulden. Nederland zal hiervan voor ca. 1.900.000 gulden ontvangen. P. v. d. A. en Indonesië. Dr van Mook schreef onlangs in de „N. Rott. Crt." over de eer ste politionele actie o.a. „Het ingrijpen van de Veilig heidsraad en de staking van de actie, ook toen de terreur en de intimidering van republikeinse kant werd voortgezet, hebben aan het vertrouwen in de be slistheid van het Nederlandse be leid een groter schok toegebracht dan men zich wel realiseert." „De Nieuwe Eeuw" commenta rieert: „Men vraagt zich af op grond van welke inzichten of prestaties de P. v. d. A. nog altijd leiding wil geven aan het Indisch beleid, nu haar politiek in het verleden oorzaak is geweest, dat aan het Nederlandse beleid een groter schok is toegebracht, dan men zich wel heeft gerealiseerd." FEUILLETON 51 F. HORACE ROSE Hoofdstuk XXVI. EEN VERRASSING VAN TRESO. De poging van Belat Roma om Meer dan eens had ik ge boord hoe zij zich aan allerlei speculaties overgaven, wie van hen bepaalde erebaantjes zouden «rijgen bij het besturen van de nieuwe wereld-orde, die zou mijn dood te bewerkstelligen j volgen op de ontdekking en toe- -^oyLjnenkunnen verklaren uit oassing van de ajoojr.-vme-rgie. een soortpi8l5.ejj2ë6--@3fti@fe—yrrftigerriëén "Was men van mening, een alles beheersende begeerte dat het oorspronkelijk de Dedoe- om, koste wat het koste, zijn ling was dat Bemlo de rechter-1 eigen leven te redden. Ook zou hand van Thara zou worden en bet, en ik geloof dat dit de ware i ra hem zou Belat Roma komen.1 reden was, een snelle reactie zijn Nu was hij ook dood en waren geweest op gevoelens van haat er nieuwe candidaten. Zoals voor en jaloezie. Wat de oorzaak dan oe hand lag dachten Spezha en ook geweest zij, de daad zelf was Kadek over hun kansen na. Maar voor mij minder verbijsterend j vreemd genoeg tenminste zo als wel de houding van het ge- j lijkt mij dat nu toe waren er zelsehap na het gebeurde. j ook wel die argwanend en zelfs Bruten in totale minachting j vijandelijk in mijn richting van het leven van anderen was keken. al gebleken bij de dood van de arme Fennia en Enrigo. Even min hadden zij ook maar blijk gegeven van het geringste ver driet over de dood van Bemlo, 7e vonden het alleen maar jam- Blijkbaar legde het voor hen geen gewicht in de schaal, dat :k in geen enkele betekenis tot hun groep behoorde. Voor hen telde het slechts mee, dat Tfcara dikwijls om de een of andere mer dat diens bijzondere kennis reden in mijn gezelschap kon en ervaring nu voor hen verlo- worden waargenomen. ren waren. En zo vér als het om En zij was het, die mij als Belat Roma ging, schenen de *- meesten blij te zijn dat hij uit de weg was geruimd. eerste een aanwijzing gaf. dat er nieuwe moeilijkheden voor mij te verwachten waren. Haar vader had ons eerst gewaar schuwd voor de gevaren die ons wachtten in verband met onze lietde. En nu had hij blijkbaar gehoord hoe iemand de wens had uitgesproken, dat ik tegelijk met Belat Romi gedood was. „Als zij mij er soms van ver denken, dat ik tegen hen intri geer, dan hebben ze zelf een 1-eel goed middel daartegen" zei ik. „Laat ze jou- en mij van een transportmictdél voorzien, of Jesnorjds'a.'ieen maar van voed- 'sel, en dan zullen we maar al te graag de kolonie verlaten en ons eer. weg banen naar de zee." Ik had verwacht, dat Treso deze suggestie zou toejuichen. Het was niet de eerste maal, dat ze die hoorde, want we hadden al meer dan eens over de moge lijkheid om te ontsnappen ge sproken. Een punt van overeenstem ming en ik vdhd dat het be langrijkste punt was dat Treso niet alleen een hekel had aan Thara Menechu, maar hem beslist haatte en vreesde. Blijkbaar was zij zich van het begin af er bewust van geweest, dat deze man over bepaalde mystieke of mogelijk hypnoti sche krachten beschikte, waar door hij in staat zou kunnen zijn die krachten op haar uit te oefe nen. Ik lachte daarom, hoewel ik toe moest geven, dat ik, bij hun eerste ontmoeting, de indruk had gekregen, dat hjj dezelfde ge waarwordingen onderging die ook mijn deel waren geweest toen ik haar voor het eerst zag. Met andere woorden, net, als Be lat Roma en ik zelf, was hij op het eerste gezicht verliefd op haar geworden. „Als er sprake van een mystieke kracht kon zijn", zei ik, „dan ben jij het van wie die kracht uitgaat. Want het schijnt wel zo, dat jij in staat bent om mannen verliefd op jou te doen worden, zodra ze jou zien." „Sommige mannen zijn bijzon der gevoelig", antwoordde zij. „Wat mij betreft, ik heb nog nooit ernstig geprobeerd om hen aan te trekken en jij bent ook de eerste man, Faos, die mij op dezelfde manier aantrekt. Als jij gelooft in het bestaan van ver wante zielen, die elkaar onmid dellijk herkennen en elkaar op het eerste gezicht lief krijgen". „Maar natuurlijk doe ik dat!" interumpeerde ik haar. „Jij en ik hebben het bewijs daarvan geleverd." „Inderdaad wij hebben het be wezen", antwoordde zij. „Wij hebben een mysterie aangeraakt dat heel wat belangrijker en die per is dan dat mysterie van de atoom-energie, waarover deze mannen denken en praten en dromen. Wij hebben het myste rie van het leven, van de Jiefde zelf ondergaan. En daar zijn wij nog by lanjge na niet aan toe." (Wordt vervolgd.)' XXXVII. Het is al ruim drie maander geleden, dat mijn laatste Cad- zandse brief in de krant kwam Zo nu en dan voel je nog wel de neiging in je opkomen weer eens een brief te schrijven, maar je kunt er haast niet toe komen. Elke dag hoor je door de radio en uit de pers wereldschokkende gebeurtenissen, het een verdringt het ander. Indië, Rusland, Hor- garije, China om maar enkele namen te noemen. We leven niet meer in rust. Je bent nog bezig het ene te verwerken en het an dere neemt weer heel je belang stelling in beslag. Wat zul je dan nog schrijven over vrije veren over de Schelde, over een brug aan de Lieter en de oorlogsscha de wet, die maar niet geboren kan worden. Wat heeft dat alles betekenis, als daar in China dui zenden vallen, als daar achter het ijzeren gordijn zovelen m concentratiekampen zuchten, als daar in Indië tientallen van on ze jonge mannen sneuvelen. Maar toch mogen we bij alles, wat ons in deze tijd ontroert, niet de kleinere, eigen-streek-belan- gen vergeten. Een zachte drang werd uitgeoefend weer eens wat uit ons landje te doen horen. En daarom In de eerste plaats bericht ik hier mede aan alle lezers, die het einde van het Lieter-drama wil len horen, dat de weg klaar is. Ik had indertijd zo gehoopt, dat we, als St Nicolaas-verrassing met een heleboel auto's de, sinds 1944 kapotte weg zouden passe ren, maar het heeft niet zo mo gen' zijn. Maar enkele dagen na het Kinderfeest was de weg in orde. Zonder enige festiviteit. Och, het was zo ook maar het beste. Stel je voor, dat er nog toespra ken zouden zijn gehouden, om te vertellen, dat men 4 jaar en - maanden nodig gehad had, om dat onnozele stukje werk klaar te krijgen!Dus, mijne vrien den, spottende vragers van over de Schelde, het is klaar. Het Lieter-verhaal is ten einde. Waarom ze naast de weg een brug hebben gemaakt voor de tram, die op het punt staat te verdwijnen, is nog wel voor ve len een raadsel, maar zo blijft het werk in het land. En nu een verheugend be richt in de krant. Met de a.s. zo merdienst krijgen we een Diesel verbinding van Vlissingen met Rotterdam. In twee uur van onze havenstad naar Rotterdam; stopt, volgens de krant, zelfs niet in Roosendaal. Dat is eigenlijk van het goede teveel. Voor de reizi gers van het midden en het Oos ten van ons land een strop. Maar in alle geval een ere-saluut aan hen, die dat voor elkaar hebben gekregen. Laten we hopen, dat het'ook werkelijkheid wordt. Als ik me nog herinner het binnen kort van de toenmalige minis ter als antwoord aan ons Eerste- Kamerlid, de heer Hommes en de belofte van de terugkeer van de Zeeland in Vlissingen, en de belofte, vlak na de bevrijding, van een binnenhaven in Bres- kens en als ik dan zie, wat er van al die beloften is terecht gekomen dan zeg ik met onze Cadzantenaars: 'k Mot teerst zien of twaer is. Maar we zijn nog niet, waar we wezen willen. Naar verluidt, komt binnen korte tijd de nieuwe Ferryboot klaar, 't Moet een prachtboot zijn, waar heel wat auto's tegelijk mee kunnen wor den vervoerd. Dan is de Dord- reeht-misère hopelijk achter de rug. Want dat is werkelijk voor ons West Zeeuwsch-Vlami»gen eeif nachtmerrie. Ik ben altijd, ais ik na een gemeenschappelijke vergadering door Zeeland spoor een beetje jaloers, als je vrien den in Goes, Midelburg en Vlis singen: wel thuis tegen je zeg gen, als ze uitstappen en ik ver denk ze er wel eens van, dat, al menen ze het goed, ze het toch ietwat met leedvermaak zeg gen, vooral als de wind rond de trein giert. Dan kijk je al eens naar de lucht en luistert naar de wind. En, als je dan in Vlissin gen uitgestapt bent, heb je meestal ruim de tijd, om er over te mediteren, of het het kleine, maar comfortabele bootje, de „Ooster-Schelde" zal zijn, of dat ding, dat ze de „Dordrecht" noe men. Er zijn nu gelukkig in het voor- of achteronder een paar banken gezet, maar gezellig, als je bij elke golfslag een soort slag in de rug krijgt, is het niet. Voor je er op bent, heb je trouwens, als je daarvoor aanleg hebt, al een paar zakdoeken gebruikt. En, als er een beetje passagiers zijn, kun je je vergenoegen met een plaats op het dek, wat des win ters gewoonweg een aanslag op je gezondheid is. Ik wil er direct bijvoegen, dat dit geen critiek op ons college van Ged. Staten is. Ik geloof1 best, dat het nu nog niet anders kan. En vergeleken met het na jaar van 1944, toen we met le vensgevaar meemoesten met het kleine bootje naar de aanleg plaats bij het standbeeld van De Ruyter, zijn we stukken vooruit gegaan, maar primitief blijft het. Doch, zoals gezegd, we krijgen gauw (ik zoek allerlei synonie- Een vorig maal schreven wij over hazen. U moet het ons maar niet kwalijk nemen dat dit weer een huzenpractje wordt. Het gebeurde de vorige week. men van binnenkort, want dat I r>e laatste bus naar Goes was woord vertrouw ik niet meer) om eif uur uit Middelbura ver een hieuwe Ferry. Maar ons ide- 1 irokken. De chauffeur verlangde aal is een echte Ferry-boot, een uaar ~ijn bed en dus liet hij zijn boot, waarmee je treinwagens j wagen flink tippelen. kunt vervoeren. Liefst natuur-' mnar even achter Letoedorp lijk v;» Breskens naar Vlissin-gebeurde het. Plotseling remde gen, maar als dat vanwege het j 'uj en voordat de passagiers er dikwijls ruwe weer niet kan, dan op bedacht waren, was de chauf- dieper de Schelde in, met een goede verbinding Oost-West. Technisch moet dat toch uitvoer baar zijn. Ik herinner me de verbinding van Zeebrugge naar Engeland. Man, een hele trein ging erop. Ik heb dat tochtje tweemaal mogen meemaken. Prachtverbinding. Een hele trein uit Italië met fruit erop en aan de overkant van de Noordzee zo er weer af. Kan dat niet eens ernstig be studeerd worden? Maar dan na tuurlijk, vóór dat het station te Vlissingen klaar is (wanneer?) anders zijn er daar weer te veel moeilijkheden om de plannen te kunnen verwezenlijken. Ook met het oog op de Bene lux! Wat een mogelijkheden voor de toekomst! Een standbeeld op het haven hoofd in Breskens, voor wie dat voor elkaar prutst. feur verdwenen. Met een snel heid, die aan Slijkhuis deed her inneren, liep hij een 50 meter te rug en weinige ogenblikken la ter kwam hij terug met.... een dode haas in de hand. Het dier was op de felle lichten afgeko men en tegen de bus geslagen. Wij mogen gerust zeggen over een flinke dosis zelfbeheersing te beschikken, maar u moet het ons dit keer niet te zwaar aanreke nen, dat wij vele malen jaloerse blikken hebben geworpen in de richting van de haas en de ge lukkige bezitter. Des chauffeurs aanbod te ko men mee-eten hebben we na een korte innerlijke strijd afgesla gen. Wij gevoelden: dit moet een echt gezinsfestijn worden. Toch hebben wij ons vast voorgenomen, om, wanneer wij ooit de pen neerleggen, chauf feur op de laatste bus naar Goes te worden. Ned. Bond van J.V. op G.G. Op de komende, met Hemel vaartsdag a.s. te Utrecht te hou den Bondsdag van de Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. Grondslag komt o.m. aan de orde de verkiezing van twee bondsbe- stuurders in de vac. Ad. Kuiper te Huis ter Heide en A. v. Rijn Dzn. te 's-Gravenhage. Eerstgenoemde is niet herkiesbaar, wijl hij in ver band met zijn optreden als direc teur van het Geref. Jeugdcentrum niet het bestuurslidmaatschap van een der aangesloten bonden-bekle den mag en laatstgenoemde heeft zich op dringend verzoek van het bondsbestuur herkiesbaar gesteld. De aangesloten verenigingen kun nen vóór 15 April in elke vacature een candidaat stellen. Binnenkort is er een honderd jarige in Z.-Beveland, n.l. het Boogschuttersgilde „Jacoba van Beieren". Vele Zeeuwen zullen zich nog levendig de stralende Hemelvaarts dag 1934 herinneren, toen deze boogscliutterij haar 85-jarig be staan zo luisterrijk vierde. Van heinde en ver waren de schutters m samengestroomd, om aan dit feest deel te nemen en te proberen één der vele uitge loofde bekers of een fraaie leg penning (speciaal door Begeer uit Utrecht ontworpen en gesla gen) te bemachtigen. Welk een fleurig gezicht was het, al die boogschutters in op tocht, achter het muziekcorps, door de bevlagde stad te zien trekken, toegejuicht door het volk van Beveland, dat op deze vrije dag, door een enorme op komst haar belangstelling toonde voor dit schuttersfestijn. BEHOORT TOT ZEELAND'S OUDE CULTUURSCHATTEN. Goes bezat weleer, evenals ie dere middeleeuwse stad, haar schuttersdoelen of schuttersho ven, en wel ten getale van drie, n.l. het Schuttershof van de handboog, dat van de voetboog en het hof der klaveniers of schutters van de busse.- Vroeger behoorden alle geze ten burgers der stad tot één de zer drie schuttersgilden, die tot het eind der vorige eeuw in stand zijn gebleven. 't Waren instellingen, die ge worteld lagen in het volksleven Ze dankten hun ontstaan niet aan een geschreven wet of regle ment maar zijn mede ontwikkeld en gegroeid met het volk. Voor de verdediging der veste Goes moest het Schuttersgilde steeds klaar staan. Het deed echter nog iets an ders dan nu en dan soldaatje spelen in vredestijd, 't Was geen onsamenhangende groep. Neen, het was een vereniging van vrije poorters, die haar eigen rechten en priveligiën bezat. Ze vierde haar eigen feesten, waar aan de bevolking der stad geest driftig deelnam. Helaas zijn ze verdwenen en terecht klaagde de Zeeuwse Rijks-archivaris in het jaarver slag (1930) van het Zeeuwse Ge nootschap „dat het gemis aan eerbied voor Zeelands oude cul tuurschatten zo pijnlijk aandoet' VAN DUIVENSPORT TOT BOOGSCHUTTERIJ. Het is daarom een vreugde te constateren, dat nog niet alle folklore verdwenen is en dat Goes nog mag bogen op het Schuttersgilde „Jacoba van Beie ren", dat thans zijn 100-jarig be staan hoopt te herdenken. De oprichting van dit gilde is zeer merkwaardig. Op 30 Juli 1849 kwamen op het slot Ostende enige heren bijeen, met het doel een vereniging te stichten voor deduivensport- beoefening, die toen in opkomst was. De stuwkracht was de heer A. C. Koopman. Enige weken later (27 Augustus) werd een regie ment vastgesteld, dat door allen werd getekend. Nu nog een naam! Een naam, die met ere gedragen kon wor den. Lang behoefde men niet te zoeken. Waar zou men, op het Slot Ostende vergaderd, een ander naam vinden, dan de naam der meesteres, die hier eeuwen ge leden resideerde: „Jacoba van Beieren"? Met algemene stemmen werd hiertoe besloten en in het regle ment op te nemen, dat het aantal leden niet hoger dan 30 mochf bedragen. In de vergadering van 25 Maart 1850 besloot men tot de eerste grote wedvlucht en wel naar Pa rijs. De duif, die 't eerst in Goes terug zou komen, zou worden opgezet en als „Kampioen" een plaats in het societeitslokaal ont vangen. De eigenaar zou een herinneringsmedaille krijgen. De volgende vergadering op 29 April 1850 bracht een ongeziene verrassing, die aan het karakter van „Jacoba an Beieren" een wending gaf. In deze samenkomst stelde de heer G. Koens voor, om naast de duivensport ook de handboog schutterij te beoefenen. Dit voorstel verraste velen, maar toen de voorsteller mee deelde dat hij op zijn kosten een doel zou oprichten, ten behoeve der sociëteit, verdwenen alle be zwaren en werd met algemene stemmen de aanbieding aan vaard. Besloten werd wekelijks (des Maandags om 4 uur) doel te schieten. Elk die weg bleef ver beurde vijf cent. Ijverig werd nu-de handboog schutterij beoefend. EEN GOED DEBUUT. Op 26 Juni 1850 reden een ne gental schutters van „Jacoba van Beieren", onder leiding van de heer C. J. van Kalmthout naar het concours, dat het Schutters gilde „St. Sebastiaan" te Yerseke had georganiseerd. Hun debuut was niet slecht. Twaalf vogels wisten zij te schieten en één vogel te loten. Feestelijk werd met de burge rij op 6 Juli 1859 het tienjarige bestaan herdacht. De vereniging heeft op talrijke feesten een •uitstekend figuur geslagen. Perioden van bloei en inzin king waren ook haar deeL Door samenloop van allerlei omstandigheden ik noem de mobilisatie, de Vrijwillige Land storm was in 1919, de vereni ging zover ingezonken, dat zy zich niet meer kon handhaven. De doelen en bogen werden voor f 10.verkochten met de f 4.50 die in kas was, geza menlijk verteerd. Haar bescheiden werden in het Archief der stad opgeborgen. In September 1932 ontwaakte ze weer. De notulen werden opge vorderd en haar tropheërs weer uit het Museum weggehaald. Op 19 April 1933 werd aan de gemeente weer officieel kennis gegeven van haar verrijzenis. Moge „Jacoba van Beieren" nog vele jaren bestaan en elke schutter betuige met geestdrift: Zo lang Jacoba's naam, in 's lands geschiedenis, Zo rijk aan roem en deugd, voor 't nakroost blijft geschreven Zo lang zal ook haar naam in onze boezem leven En leven, als een naam, die allen dierbaar is. A. M. WESSELS. De vaststelling, aanvaarding en afkondiging van de menselyke rechten, zoals dit 10 December '48 door de Verenigde Naties te Parijs is geschied, is voor de verdediger van Rauter, mr K. van Ryckevor- sel, de aanleiding geweest tot het gebruikmaken van het buitenge wone rechtsmiddel van herziening. Dit wordt verklaard in de herzie- ningsaanvrage, welke ter griffie van de Bijzondere Raad van Cas satie werd ingediend. In het request wordt betoogd, dat de Raad van Cassatie in zijn arrest van 12 Jannari j.l. in zeer belangrijke mate ten gunste van Rauter is afgeweken van de sen tentie van het Haagse Bijzondere Hof. De Raad heeft Rauter n.l. uitsluitend schuldig verklaard aan oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid en niet te vens, zoals liet Bijzonder Hof had beslist, aan moord, doodslag, men senroof en vrijheidsberoving. Op grond van deze schuldigverklaring van de Raad kunnen personen, die uitsluitend in Duitste dienst zijn geweest veroordeeld worden tot meer dan drie jaar gevangenis straf ingevolge de wet van 10 Juli 1947. Alle andere personen echter, die onder de rechtsmacht der Bijzon dere Rechtspleging vallen, kunnen voor dezelfde oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid, als waaraan Rauter is schuldig verklaard, slegjjfcs gestraft worden met een gevangenisstraf van ma ximaal drie jaar. Dit onderscheid is volgens het request, in strijd met artikel 7 der „Universal Declaration of Human Rights", waarin bepaald wordt, dat allen gelijk zijn voor «recht en wet. v

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3