yrovinti§gp/« Wat op de „Zento" te zien is. Het aftreden van Minister Van Sassen. Overheid en pers. NOTEEBT D ETEN? Woensdag 16 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Amerika krijgt zijn zin. De P. v. d. A. tevreden gesteld. Naar het F r. D a g b 1. uit Den Haag verneemt, heeft het ontslag van de heer Sassen de volgende oorzaak. De meerderheid van het ministerie heeft onder sterke aan drang van de P. v. d. A. besloten, de Veiligheidsraad, d.i. Amerika, zoveel mogelijk ter wille te zijn. Men besloot niet tot een formele capitulatie. De Nederlandse mededeling zou behelzen, dat Soekarno en Hatta volkomen bewegingsvrijheid zou den erlangen, en dat Nederland zich zou trachten te houden aan de termijnen voor de vorming van een interim-regering en wat er verder moet volgen, zoals die door de Veiligheidsraad zijn voorge steld. De heer Sassen staat op het standpunt, dat de Nederlandse regering zichzelf daarmee in een onmogelijke positie brengt. Want Soekarno en consorten willen niet met Nederland tot een vergelijk komen. Zij zullen, daartoe aange spoord door de Commissie Cochran, alle Nederlandse pogin gen verijdelen, zodat de termijnen worden overschreden, en Cochran c.s. machtiging krijgen van de Verenigde Naties om in te grijpen. Daarmee heeft Amerika dan toch volledig zijn zin gekregen en ie de Nederlandse Regering, zij het haars ondanks, toch beland in de situatie, die de door de P. v. d. A. aanvaarde motie-Vos begeerde, n.l. het accepteren van buitenland se leiding. Die leiding wordt dan wel niet „bewust en opzettelijk" gezocht, zoals de P. v. d. A. wenst, maar de de Regering manoeuvreert zich tot In de positie, dat zij niet meer an ders k&n. Zij wéét, moet althans weten, uit de feiten, dat Soekarno c.s., voorgelicht door Cochran en de Australiër zonder hemdsmouwen, iedere serieuze poging om tot een reële oplossing te komen, door hun onwil, hun sabotage, hun onbe trouwbaarheid onmogelijk zullen maken. Daarom kon en mocht de Rege ring het niet als haar politiek aan de Veiligheidsraad voorstellen, dat zij mét de leiders der Repoeblik binnen bepaalde termijnen tot een overeenkomst zou geraken. Wanneer deze inlichtingen uit Den Haag juist zijn, dan blijkt daaruit, dat de heer Sassen inder daad terecht heeft verklaard, dat deze poging van de Regering om met Amerika tot overeenstemming te komen, in wezen een onmoge lijkheid is. Pagina 2 middelburg. gericht voor onze abonné's. Diploma-uitreiking Motorcursns. Zaterdagmiddag had in een der' lokalen van de Ambachtsschool de diploma-uitreiking plaats van de cursus in motorenkennis. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen begon de cursusleider de heer E. Visscher, met het eind esamen en stelde aan de cursisten de gebruikelijke vragen, welke over het algemeen vlot werden be antwoord. Hierna nam de voorzitter der Commissie van Toezicht, de heer M. J. Louws, het woord. Hij dank te de heer Visscher voor de v ijze, waarop hij ook deze cursus weer had geleid, waarna hij zich wendde tot de geslaagden» hen erop wij zende, dat op de ingeslagen weg moest worden voortgegaan, (Vilde men iets bereiken. Met ingang van deze week zal des Donderdags „Zeeuwsch Dagblad" op de eilanden Noord- en Zuid-Beveland door de agenten van ons blad huis aan huis worden bezorgd. De bezorging van ons blad op die dag zal meer tijd vragen dan op andere dagen van de week. In sommige plaatsen zal het kun nen voorkomen, dat daardoor de krant iets later wordt be zorgd. We zullen echter al het mogelijke doen om dit te voor komen en onze agenten hebben te dezer zake de grootst mo gelijke medewerking toegezegd. DE DIRECTIE. zaal van hotel Jacobs. De waarnemend voorzitter, de Vervolgens reikte hij het groot- heer D. Saaman, deed in zijn diploma uit aan: K. E. van Kim-1 openingswoord een dringend be ken, A. List, J. Vreke, J. A. de roep op de leden, om T.O.G.O., Groot, W. P. Cornelisse, N. v. d. hoe de vereniging ook „reilt en Ende, A. Post, A. W. de Beste, A. zeilt", daadwerkelijk te steunen, van Duuren, A. Johse, A. Kome- opdat Goes een bloeiende Korf- jan, F. L. M. Spit, A. Bikker, J. Vreeke, A. W. Voshol, J. J. v. d. Meulen, G. C. de Groot, J. J. Pie- balvereniging mag behouden. Door het bedanken als voor zitter door de beer v. d. Kuyl, terse, L. Blieek, M. J. v. d. Velde, werd door het bestuur de heer Het klein diploma kregen: P. Berrevoet candidaat gesteld. Het Eiff, J. J. Vos, R. W. Fastenau, „oude" Togolid werd met alge- Ph. Philipse, H. Tissink, P. de mene stemmen gekozen en nam Vlieger, A. Huibregtse, B. F. Jan- zijn benoeming aan. sen, J. Koole, B. H. A. R. de Ruij- ter, C. Rijsdijk, J. Verstraate, C. P. Everaers, N. Kesteloo Hierna volgde een breed voerige discussie over het even tuele aangaan van een fusie met Afgewezen werden 5 candidaten.de handbalvereniging „Hellas' Na de uitreiking sprak de heer Pro en contra werden gehoord, de Blieck namens de afdeling waarna de stemming uitwees, dat Ontslag thesaurie-inspecteur bij Financiën. Naar aanleiding van nader door de heer Vonk lid van de Tweede Kamer gestelde vragen in verband met 't geruchtmakende ontslag van een thesaurie-inspec teur bij Financiën, wegens aan 'n persman verstrekte inlichtingen, heeft de minister-president het volgende geantwoord: Er bestaat geen algemeen gel dende administratieve maatregel of instructie, krachtens welke het aan de rijksambtenaren ten strengste verboden is aan derden desgevraagd voorlichting te geven ten behoeve van door deze voor genomen publicaties; evenmin be staat een algemeen geldende regel voor hetgeen een goed amb tenaar behoort te doen of na te laten. Het valt niet te duchten, dat in verband met het gebeurde de rijks ambtenaren voortaan zullen wei geren inlichtingen te geven in ge vallen, dat deze nuttig kunnen zijn ter juiste voorlichting van het pu bliek en ter voorkoming van on juiste of minder juiste berichtge ving. De bedoelde thesaurie-inspecteur heeft door ontslag te vragen ook zelf de consequentie getrokken uit het feit, dat hij niet heeft gehan deld zoals een goed ambtenaar in gelijke omstandigheden behoort te doen. Overigens moge dit antwoord voldoende waarborg bieden, dat de regering het belang ener juiste verhouding tussen overheid en pers niet uit het oog verliest. Viering van Baden Powel- dag 1949. Op 22 Februari zullen de pad- vindsters en padvinders in Ne derland de geboortedag van de in 1941 overleden stichter van de beweging Lord Baden Po well of Gilwel herdenken. Wat de padvinders betreft, werd op de internationale pad vindersconferentie, in 1947 te Rosny nabij Parijs gehouden, besloten, aan „B.P.-dag" een meer ernstig karakter te geven, Bij de padvindsters is de vie ring anders, omdat daar op 22 Februari niet alleen de verjaar dag van de stichter van de pad vindersbeweging herdacht wordt, doch ook die van zijn vrouw, Lady Baden Powell, die even eens op deze dag jarig is, en nog steeds hoofdpadvindster van de gehele wereld is. Van de hoofdkwartieren van het Nederlandse Padvindersgil- de en van de R.K. Gidsen-bewe- ging is een gezamenlijk schrij ven uitgegaan om op de moge lijkheid te wijzen op 22 Febr. gezamenlijke vlaggenparade te houden. De verdere viering bij de meisjes beperkt zich tot kamp vuren in de groepen, terwijl in een aantal plaatsen ook voor de padvindsters kerkdiensten zul len worden gehouden. De minister van buitenlandse zaken van Ierland, Mcbride, heeft verklaard, dat Ierland ten volle aandeel zou nemen in de voorge stelde Europese Raad. theorie van de Machinisten-school hij roemde de leiding van de heer Visscher en bood hem als blijk van waardering, namens de cursisten een kist sigaren aan. Namens de afdeling practici sprak de heer Voshol. Mevrouw Visscher kreeg van hem een bloemenmand. Vervolgens dankte de heer Vis scher voor de gesproken woorden en de cadeaux. Zijn mooiste ca deau zal echter zijn als velen straks in Den Haag met lof slagen. Hij sprak de heer W. J. Braam, leraar aan de Machinistenschool toe en zeide, dat zijn me lewerking zeker een belangrijk onderdeel ge weest is in het slagen van deze cursus. Na de heer van Leeuwen, dank te tenslotte mevr. Visscher voor de aangeboden bloemen. Mooi gebaar van de „Vitrite"- directie. T.O.G.O., T.O.G.O. wil blijven en door enthousiast werken zal trachten het ledental op te voeren. De heer Berrevoet wist met een korte toespraak de leden te stimuleren tot propaganda. Te vens werd door hem de komende trainingsmethode besproken en uitgelegd. Met twee twaalftallen zal aan de competitie worden deelgenomen. Ontspanningsvereniging Rode Kruis. Maandagavond werd een verga dering gehouden van de dames en herenleden van het Rode Kruis Korps, teneinde te overwegen of het gewenst was, de onderlinge band nauwer aan te halen, door de bestaande dames- en herenaf deling door een ontspanningsver eniging te bundelen. Na een inleiding door de Bonds- secretaris, werd tot oprichting van een vereniging te Goes besloten, Pe direcLe van de N.V. „The waarvoor tevens het bestuur werd Vitrite Works", heeft besloten het gekozcn tekort bö het pensioenfonds voorReeds'direct zijn de p]annen in alle leden van het personeel ten behandellng genomen voor de a,s. bijdrage van f 210.000 - geheel vergaderin| *an de Bond van Ver ten laste van de winst, die in 1948 enigingen van het Rode Kruis werd gemaakt, te laten komen. Korps, welke op tweede Paasdag Vanzelfsprekend had dit tekort te zaj WOrden gehouden, door beide partqen aangezuiverd waaraan door zeer veien. uit aUe kunnen worden. Dit zou echter provinciën zai worden deelgeno- geruime tijd geduurd hebben en Jjen ook de werknemers extra betahn-Het bestuur is als volgt samen- gen hebben gekost. Thans echter siejd: j Viergever, voorzitter: neemt de directie alles voor haar p Rom;jni Tulpstraat 25, secre- rekening. 1 - taris; mej. A. van de Kreeke, mej. De consequenties van dit besluit A d(L wi^' en E Ekeienkamp.' zqn, dat het uit te keren pensioen op 65-jarige leeftijd wordt bere kend, alsof gedurende de gehele ,De engelen in de Bijbel". Maandagavond was de Her diensttijd bij de Vitrite Works vormde Mannenvereniging „In iedere week door werknemer en dienst der Kerk» met genodig- vennootschap 3 pensioenpre- den in de Prins van Oranje" mie zou zijn betaald. In een cir- bij^een culaire aan het^ personeel deelt de Met' aandacbt werd geluisterd i - naar Dr J. Riemons van Leiden, die sprak over: „De engelen in de Bijbel". Spreker begon er op te wij directie dit besluit mede: zij wijst er eveneens op, dat deze belang rijke maatregel genomen kon wor den door de goede bedrijfsresul- taten, die voor een groot deel ook zen''*da'f'we ons' hier "bevinden door de inspanning van het per- op de grens van de zienlijke en -n- v.o,. onzienlijke dingen. De Schrift is op dit punt sober. De engelen zijn ons daar voorgesteld als geschapen, denkende wezens, maar soms ontvangen we de Maandagavond was de Goese indruk, dat bepaalde machten Korfbalvereniging in buitenge- zijn verzinnebeeld (de toe- wone vergadering bijeen in een gang tot het Paradijs en de ver- soneel zijn bereikt GOES. Buitengewone ledenvergadering T.O.G.O. PhrictilC nnnnt IT I" heemse kerk van Indonesië is. De itulillolUo 1 UojJt U. 'aandacht van het damespubliek Terwijl gistermorgen de eerste wordt hier mede getrokken door schoolkinderen in de Bogardzaal de prachtige weefsels, die in deze met grote aandacht luisterden stand zijn tentoongesteld. Ook een naar hetgeen de predikanten hun weeftoestel is aanwezig. De jeugd te vertellen hadden over het leven heeft natuurlijk veel belangstel- in Indonesië en de zending, heb- ling voor het eigenaardige visnet, ben ook wij nog even een kijkje Als we alweer op weg zijn naar genomen bjj de diverse stands,een andere stand, moeten we toch waarbij de predikanten en anderen nog even terug om het psalmen- zo bereidwillig waren ons voor te en gezangenboek in het Maleis te lichten. Bij de stand, waar een bordje aangeeft, dat de voorwerpen, die er zijn tentoongesteld, afkomstig zijn uit Celebes en de Molukken, is het ds Rooseboom, die ons voor- bekijken. MIDDEN JAVA. Daar is de stand van Midden Ja va met zijn statistieken, de game- len, het shiripruimtoestel en de model-moskee. Bezienswaardig is licht. Hij laat ons iets zien van de er vo°r een primitief boek, dat gemakkelijke levenswijze van de I ee" ^rote waarde heeft. Oosterling in de genoemde gebie-1Nieuw Guinea-stand- den, waarbij hij opmerkt, dat hier j 'eert- orl? ie's pver 9e levenswijze textielpunten en geld gelukkigde Papoea s en ook hier is het geen rol spelen. De inboorling 9e schooljeugd, die aandachtig trekt het binnenland in met zijn iu}„ "aar hetgeen daarbij ver kapmes gewapend en haalt uit het teld wordt. bos allerlei materiaal voor de hui-j bOEMBA. zenbouw. De kleding (en men kani Tenslotte is er een kleine tafel het hier aanschouwen) is van met allerlei voorwerpen uit Soem- boomschors gemaakt en men staat bp. doch slechts hij, die heeft ken- verwonderd over de fantasie, nisgenomen van wat daar te zien waarmee dergelijke dingen worden is, komt tot de slotsom, dat hier vervaardigd en bewerkt. Dan is veel meer ligt dan hij oppervlak- er het eten, dat wordt bereid in big dacht. Tal van kunstvoorwer- bamboekokers. Het hoofdvoedsel pen en sieraden, een juweeltje van is sago, dat wordt gewonnen uit een gevlochten tas, de kleding van het merg van de sagorpalm. Dit mannen en vrouwen op dit eiland alles vertelt de predikant, terwijl en een merapoemandje. Daar is hij ons intussen tal van voorwer- bet magisch geladen zwaard en pen voorhoudt, die zijn verhaal verder enkele zeldzame voorwer- illustreren. Pen- Op Soemba is er op iedere 30 Er zijn verder de koraalstenen, inwoners één tot het christendom het bamboewerk, het snijwerk en bekeerd. Het is moeilijk om in en- het vlechtwerk. hele zinnen een goed overzicht SUMATRA. te geven, doch er zijn vele foto's Dan is er de stand van Sumatra en frafiekcn' d? boekenstand en en de Sangih eilanden. Daar ligt verder materiaal, terwijl ook nog de Koran en staan ter illustratie 2;° fil™ "?fdLvf_r.t0_°"?.°"der de- enkele Batakse huizen, die op zich- zelf reeds kunstwerk zijn. Hier wordt u verteld, dat slechts een kleine deel nog Islamitisch is, ter wijl op de eilanden reeds een half millioen reeds christen zijn gewor den, zodat daar de grootste in- titel „Van vrees tot geloof". Vele schoolkinderen zullen deze week een kijkje komen nemen en het is te hopen, dat tal van oude ren dit voorbeeld zullen volgen. „Christus roept U", staat er op één van de stands! derfengel in Egypte). Ze treden meestal op als bood schappers Gods, maar de zelf openbaring Gods is nooit in hen zoals wel bij Jezus maar alleen in hun boodschap. Ook zijn ze beschermende machten, die de mensen troos ten op hun levensreis. Hierin ligt hun blijvende betekenis voor het heden. We moeten ons echter wachten voor engglen verering. We hebben aan Jezus genoeg. In het leven van sommige bij belse figuren (Jozef, Nehemia), hoort men nooit van een engel, maar God is met hen. Daar komt het dan ook op aan. Enkele vragen werden door dr Riemens beantwoord. Uiteenzetting van het Marshall plan. De heer A. Dijkgraaf, chef van de Marshall-afdeling van de Twentsche Bank te Amster dam, heeft voor. een aantal ge nodigden in Hotel de Koren beurs, een uiteenzetting gegeven van de werking van het Mars hall-plan. De hegemonie van de Euro pese industrie begon na 1870 enorm terug te lopen door de geweldige opkomst van de Ame- kaanse industrie. De tweede we reldoorlog draaide de rollen ra dicaal om, zodat Europa, althans West-Europa, vrijwel afhanke lijk is van importen uit de Amerikaanse landen. De totaal verwrongen econo mische structuur in Europa, maakte echter een natuurlijk herstel van de handelsbetrek kingen onmogelijk. Voor Ame rika is een economisch gezond Europa van vitaal belang, zodat de U.S.A. hierin aanleiding vond West-Europa op grote schaal hulp te verlenen. Zo krijgt ieder deelnemend land een dollarbe drag per kwartaal toegewezen, waarna dat land kan opgeven, welke goederen het voor dit be drag wenst te kopen. Na de goedkeuring worden dan door de Economie Corporation Ad ministration te Washington de aankoopvergunningen afgege ven. Studievergadering voor de grafische bedrijven. De Landelijke Vaktechnische Commissie van de Unie van Werknemersorganisaties in het Grafisch Bedrijf, afdeling Goes, was Maandagavond in studie vergadering bijeen. De vergadering stond onder leiding van de heer Snoek. De heer P. Vis, bedrijfsleider van N.V. Oosterbaan Le Cointre, hield een inleiding over het onderwerp „Hoe moet de werknemer de kostprijs zien" De inleider zette de volgende punten uiteen: wat is kostprijs waar bestaat de kostprijs uit; de kostprijs in alle bedrijven ver schillend en toch uniformiteit; waarvoor dient de kostprijs hoe wordt de kostprijs samen gesteld en welke belangen heb ben de werknemers bij de kost prijs. KLOET1NGE. Diefstal van kippen. Bij de heer A. Oele in de Mool- weg werden in de nacht van Zon dag op Maandag twee kippen ge stolen. Het politieonderzoek had tot op heden geen succes. WEMELDINGE. Jaarvergadering C.J.C. „Samuël" Zaterdagavond hield de C.J.C. .Samuël" in het C.J.V.-gebouw te Wemeldinge, onder voorzitter schap van de heer Ant. van der Cingel, haar jaarvergadering. Een uitgebreid prbgramma be staande uit samenspraken, voor drachten, muzikale bijdrage etc werd afgewerkt. Na afloop werden allen die had den medegewerkt aan het welsla gen van deze avond, door de heer Öumans hartelijk dank gezegd. 's-HEER ARENDSKERKE. Ernstig ongeluk. Gisterenmorgen werd de 76- jarige J. R., door onvoorzichtig oversteken bij het kruispunt Rijks-' wegKerkweg door een auto ko mende uit de richting Middelburg, gegrepen. Hij werd daarbij zeer ernstig gewond, zodat hij naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes, moest worden overgebracht. KOUDEKERKE. C.B.T.B.-vergadering. Vrijdagavond kwam de afd. Koudekerke van de C.B.T.B. in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen van de secretaris penningmeester bleek, dat er 'n gezond verenigingsleven is en dat de belangstelling voor de arbeid toeneemt. Alle bestuurs leden werden herkozen, nl. de heren W. J. de Schipper en Kr. van Sparrentak. Afgevaardigd naar de gew. afd. werden Kr. v. Sparrentak, primus en J. de Buck, secundus. Als vertegen woordiger der afdeling in de plaatselijke commissie voor de Stichting van de Landbouw werd herbenoemd de heer Jac. Wisse. Namens de plaatselijke afdeling van de N.C.L.B. werden woorden van gelukwensen gesproken. Gewezen werd op de goede ver houding tussen beide organisa ties. De tweede voorzitter, de heer J. de Buck, sprak over Tot arbeid geroepen". Hij wees op de schone gave, ons in de arbeid geschonken, op de ont aarding daarvan door de zonde, maar ook op de roeping om door de arbeid, mede door mid del van de christelijke organi satie, ook op maatschappelijk terrein, Gods Woord te verheer lijken. Een drukke bespreking volgde. Verslag werd uitge bracht van de bestuursvergade ring van de gew. afd., waarbij verschillende onderwerpen naar voren kwamen, zoals het onder wijs, inënting tegen mond- en klauwzeer, t.b.c.-bestrijdjng, toewijzing gronden in de toe komstige Sloepolder, enz. ARNEMUIDEN. Jaarvergadering Chr. Metaalbewerkersbond. Onder presidium van de heer A. Poortvliet, hield de afdeling van de C.M.B. haar eerste jaar vergadering. De voorzitter sprak er zijn blijdschap over uit, dat de afdeling op een goed ge slaagd jaar terug mag zien. Met 73 leden werd begonnen; het ledental steeg tot 110. Het hoofdbestuurslid, de heer Hordijk, sprak een boeiende propaganda-rede uit, waarna hij de oorkonde met gouden in signe overreikte aan de heer C. Mulder, die 25 jaar lid van het C.N.V. was geweest. De heer Mulder sprak woorden van dank. De eigen filmdienst van de C.M.B. vertoonde daarna enke le eigen films: „Het electrisch net" en „Kleurige klei" met en kele voorfilmpjes voor de jeugd. Ds Veldhuyzen sprak het slotwoord en eindigde met dank gebed. Brandweerexamens. De inspectie van het brand weerwezen nam vorige week te Arnemuiden examens af van de brandweerlieden, die aldaar voor dit diploma waren opgeleid. De heer J. van IJzeren uit Middelburg bereidde door middel van practische en theoretische lessen de cursisten voor op dit examen, met het resultaat dat alle opgekomenen met lof voor dit diploma slaagden. De waarnemend burgemeester J. Polderdijk was aanwezig bij deze examen-afneming. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering Kolenvereniging De kolenver. „Ons Belang" kwam in jaravergadering bijeen o.l.v. de heer A. Mesu. Er was 'n goed slot van f 120.67. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer S. Melse I. Az. In 1948 werd omgezet: 50 ton anthraciet, 65 ton eierkolen, 12 ton cokes, 15 ton briketten, totaal 142 ton. De vereniging telt momenteel 110 leden. WOENSDAG 18 FEBRUARI. Middelburg: 2.15 Jeugd- concert Concertzaal. 8.00 Concertzaal: „Alma Musica". Bogardzaal: „Zento". Goes: 7.30 3e kl. Stations wachtkamer: Band Ned. Indië, Ton Hoogland spreekt. 8.00 Prins van Oranje: De Jonge Kerk. 8.00 „Centraal" heroprichtingsvergadering orkestvereniging „Sympho- nie". DONDERDAG 17 FEBRUARI. Goes: 8.00 Prins v. Oranje Chr. Handels en Kantoorbed. Grote MarktCentrale Heng- stenkeuring. VRIJDAG 18 FEBRUARI. Goes: 8.00 Prins v. Oranje: Gymnastiekuitvoering „O.K.K.". ZOUTELANDE. Ontspanningsavond. Vrijdag werd In de Noodkerk een ontspanningsavond gehouden, uitgaande van de commissie tot Inzameling van gelden voor het Interieur der Ned. Herv. Kerk. Het programma werd geheel belangeloos verzorgd door de Chr. Mondaccordeonclub „Apollo" uit Goes, o.l.v. de heer W. Meulmees- ter. De heer A. Janse, hoofd der Chr. School, opende het samenzijn met gebed. De kerk was geheel bezet. De muzieknummers werden vlot uitgevoerd. Na de pauze werd een toneel stuk uitgevoerd, getiteld: „Van 't land, dat ik liefheb, van 't land, waar ik woon". Dit stuk handelde over gebeur tenissen uit de jaren 19381948. SEROOSKERKE (W.). Jaarvergadering C.B.T.B. Onder voorzitterschap van de heer P. J. Abrahamse hield de C.B.T.B. afdeling Serooskerke (W.) haar jaarvergadering. Als spreker trad de heer C. de Put ter uit Axel op, provinciaal voor zitter van de C.C.T.B. over het on derwerp „Hedendaagse Land bouwpolitiek". Op zeer duidelijke wijze zette hij uiteen de gevoerde land bouwpolitiek der regering en be sprak onder meer het aardappel drama, de bietenprijs en Bene lux aangelegenheden. Aan het slot wekte spreker op alle krach ten in te spannen om te komen tot een zo sterk mogelijke orga nisatie. Het verdere deel van de avond werd besteed aan huishoudelijke aangelegenheden. MELISKERKE. Voorlichtingsavond. Voor de plaatselijke Commissie van de Stichting voor de Land bouw spraken de heren de Ronde, van Liere en Krijger, van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst Voor deze vergadering bestond veel belangstelling. Besproken werd de bewerking en verpleging van het bouwland; het bouwplan voor 1949, welke gewassen men het best zoii kun nen telen, waarvan de variëtei ten werden besproken en verge leken. Ook werd er veel aan dacht besteed aan het weiland, aan de bemesting, de ontwate ring, verzorging van de zode, het winnen van hooi en krulvoer en de beweiding. Vele vragen kwamen uit de vergadering naar voren en wer den beantwoord, zodat het reeds laat was toen de voorzitter de heer W. de Buck deze goedge slaagde vergadering sloot. GAPINGE. Jaarverg. A.R.-Kiesvereniging. De A.R. Kiesver. hield vorige week haar jaarvergadering, o.l.v. de heer W. Louwerse. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental thans 82 bedraagt. De heer Jac. Wattel werd her kozen als bestuurslid en gekozen werd de heer C. Caljouw. Het raadslid, de heer A. P. Wouters, hield een inleiding over Gemeentepolitiek, waarop een drukke bespreking volgde. De heer Wouters eindigde met dankzegging. ZAAMSLAG. Jaarvergadering N.C.L.B. De afdeling Zaamslag der N.C. L.B. hield haar jaarvergadering onder leiding van ir. Fr. Wieland, de tweede voorzitter. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat 17 leden be dankt hadden, waarvan 10 over gingen naar andere bonden van het C.N.V.; 11 nieuwe leden werden ingeschreven. De penningmeester die gewag maakte van een batig saldo, ver meldde voorts dat via de afde ling uit het Vacantiefonds voor de Landbouw f 1.072.was be taald. Hierna sprak de heer D. Bare- man over het onderwerp „Om hoog de Vaan", waarna een N.C. B.-revue werd opgevoerd. De heer L. A. Rouw, erelid der afdeling, haalde enkele histori sche gebeurtenissen op, waarna de heer A. Vingerling als hoofd verplicht", waarbij hij vooral de jongeren opriep tot aansluiting. Hierna werd opgevoerd de schets „Toen de misthoorn loei de". Een collecte voor het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" bracht f22.17 op. ZONNEMAIRE. Jaarvergadering N.C.L.B. Onder voorzitterschap van de heer I. L. van Nieuwenhuijze hield de afdeling Zonnemaire van de Ned. Chr. Landarbeiders- •bond haar jaarvergadering in de Chr. school. Uit het door de secretaris, de heer L. M. v. d. Have opgemaakt jaarverslag bleek, dat het aan tal leden in 1948 was gestegen tot 22. Uit de verantwoording van de penningmeester de heer J. Plaa- ting bleek, dat er een batig saldo in kas is. De avond werd verder gevuld met voordracht, samenzang en opvoering van enkele stukjes. Ook werd er „hersengymnastiek" gehouden. Ten bate van het T13.C.-fonds van de bond vond een verloting plaats. De heer Kloet, districtsbestuur- der, sprak een slotwoord. THOLEN. Opening Kleuterschool. Naar wij vernemen zal de al gemene kleuterschool in Maart a.s. voor het gebruik gereed zijn en officieel geopend worden. OUD-VOSSEMEER. Ouderavond Chr. school. Vrijdagavond vond de ouder avond plaats der Chr. school o.LV. de heer L. de Wilde. Even als vorige jaren heerste er weer een gezellige stmming. Het hoofd der school, de heer J. Melissen, gaf een jaarover zicht, waaruit o.a. bleek, dat de heer A. F. Pollie na 18 jaar van trouwe plichtsbetrachting om gezondheidsredenen moest be danken. Daarna hield hij een causerie over „Gezin en School". Ook de burgemeester, Mr J. J. Versluijs, leverde een met aan dacht beluisterd referaat, terwijl eveneens de heren Joh. Droogers en Jac. Pippmg en onderwerp behandelden. In de pauze werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om het werk der leerlingen te be zichtigen. Dit bleek uitstekend verzorgd te zijn. Na de eerste pauze installeer de de voorzitter, de heer Abr. Duine (die ondertussen de lei ding der vergadering had over genomen) het nieuwe bestuurs lid, de heer C'. Elenbaas. Mej. Pollie leverde eer. mooi zendingsverhaal, terwijl de heer I.obbezoo voor een paar geestige voordrachten zorgde, evenals de heer P. v. Driel, wiens geestige bijdrage een dankbaar applaus oogstte. Met grote aandacht volgde men de schoolprojecties over de suikerfabriek en de hoenderhof. De heer J. Melissen ging voor in dankgebed. Chr. onderwijzend personeel vergaderde. De afd. Walcheren van de Ver. v. Chr. Onderwijzers en Onderwij zeressen vergaderde vorige week te Middelburg. Naar aanleiding van Ps. 98 wees de voorzitter, de heer F. C. Wijsman erop, dat er reden is, om te juichen, omdat God zal komen om recht te spreken. De heer I. van Noppen, leidde het onderwerp „De Psalmberij ming" in. Hij gaf een historisch overzicht van het kerkgezang. Na de Hervorming was het vooral Calvijn, die aanstuurde op ge meentezang. Daartoe werden de psalmen berijmd. Datheen ver taalde voor Nederland die berij ming uit het Frans. Datheen hield geen rekening met het accent. In 1773 hield werd door de Staten een nieuwe Psalm berijming ingevoerd, die in de meeste kerken nog gebruikt wordt. Deze berijming komt niet zo goed met de tekst van de onbe rijmde psalmen overeen. In de loop van de jaren was ook het rhythmiseh zingen verdwenen. Ds Hasper gaf in 1936 een nieuwe be rijming uit, die in 1948 in een her ziene uitgave werd verspreid. Deze bundel voldoet aan hoge eisen op theologisch, dichterlijk en musico logisch gebied. Na de bespreking en het zingen van enkele nieuw-berijmde psal men, kwamen er huishoudelijke zaken aan de orde. Er werd ge stemd voor een lid van het hoofd bestuur. De verfrissingscursus begint 19 Februari a.s. De voorzitter deed mededelingen over het toekennen van verplaatsingskosten bij" ver huizing. De volgende vergadering zal 9 April gehouden worden. LANDVERHUIZERS. Opnieuw is enkele dagen ge leden een contingent landverhui zers naar Canada vertrokken. Voor het merendeel jonge on dernemende mensen, met een behoorlijke dosis wilskracht en uithoudingsvermogen. En dat is maar goed ook. Want voor de meesten van hen zal vooral' de eerste tijd ver van gemakkelijk zijn. Maar ze gaan met vreugde, omdat zij hier weinig toekomst zien en er genoeg van hebben nog langer in een verstikkende sjeer te ademen. Men moet er de oudere za kenmensen maar over horen. Heel hun leven hebben ze ge zwoegd om voor hun kinderen wat te bereiken en op hun oude dag niet van anderen afhanke lijk te zijn. Maar terwijl het zakenleven met een ongelooflijke ambtelijke ompslomp gepaard gaat, staat de fiscus steeds op de loer, om een groot deel pan de gemaakte reinst in beslag te nemen. De vruchten van hun arbeid gaan voor een belangrijk deel naar de schatkist. Met het gevolg, dat de oude ren moedeloos worden en dat de jongeren waar nog spirit in zit, er de brui aan geven. Zo wordt onze volkskracht, onze nationale reserve geschaad! OOSTKAPELLE. Zaterdagmorgen kwam de ge meenteraad in openbare verga dering bijeen, De heer F. C. de Roo was niet aanwezig. De notulen van de vorige vergadering werden aan gehouden, teneinde een opmer king van de heer van de Kam te kunnen aantekenen. De voorgestelde jaarwedde- regeling voor secretarissen ont moette enkele bezwaren, ten aanzien van do klasse-indeling en de cumulatie aftrek. Deze be zwaren zullen ter kennis van Ged. Staten worden gebracht. De rondvraag leverde niets op. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Raalte, J. G. Pan- huise te Hardeuberg; te Wijn gaarden en te Vinkeveen, W. van Tuyl, cand. te Utrecht; te An- jum, P. v. d. Sïaay te Enter; te Lith, G. van Moorsel te Sluis kil. Bedankt voor Vlissingen (4e pr.pl.)), J. A. Talma te Zaam slag; voor Zeist, L. Blok te Kam pen. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Beets, L. Touwen, cand. te Leeuwarden; te Oude- en Nieuwe Bildtzijl, H. Sweepe te Opperdoes; te Her wijnen, G. Visser te Haastrecht; te Hilversum (5e pr.pl.), J. G. Adema te Rotterdam-Delfsha- van; te Tilburg, C. Bos te Mur- merwoude; te Nijkerk, H. J. Lampers-IIeersink te Vrooms- hoop; te Vlissingen, C. Gilhuis te Eindhoven. Bedankt voor Spijk, D. Kui per te Rilland-Bath Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Ouderkerk a. d. Arastel, D. Henstra te Broek op Langendijk en M. Overduin te Nieuwpoort. Beroepen te Assen, B. v. Sme den te Kampen. Bedankt voor Gouda, H. v. Leeuwen te Tholen. Dr K. A. Schipper f. Op 42-jarige leeftijd is te Am sterdam overleden dr K. A. Schipper, Ned. Herv. predikant te Etersheim-Schardam, waar hij in 1935 in het ambt beves tigd werd. Emeritaat. Ds S. W. Bos, Geref. pred. te Leeuwarden, heeft besloten, in verband met de ernstige onge steldheid van ds J. P. Prins, al daar, zijn voórgenomen emeri- taatsaanvrage een jaar uit te stellen (tot 1 Sept. 1950). Veldprediker. Ds G. den Boer, Ned. Herv. pred. te Waarde, is aangezocht om als veldprediker naar Indië (e gaan. Eind April zal Ds Doorn, Ned, Herv. pred. te IJ zend ij ke, naar Indonesië vertrekken. Vanaf 20 Maart gaat hij als veldprediker in militaire dienst om in April met de Waterman te vertrek ken. Geslaagd voor scheepswerktuig- kundige B II S. Haitsma en P. J. Korver en voor scheepswerktuig- kundige BIJ. Mahrtense, allen leerlingen van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Geslaagd te Breda voor het di- ploina costumière mej. M. Melief- bestuurder sprak over „Zegen'ste te Middelburg. Synodeuitspraken inzake Indië. De algemene kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Kampen be sloot met algemene stemmen der aanwezige leden een schrijven te richten tot de Synode der Ned. Herv. Kerk waarin, naar aan leiding van ingebrachte bezwa ren tegen de Synode-uitspraken inzake de Indonesische kwestie, als oordeel wordt uitgesproken; le. dat het onjuist was, dat het Moderamen van de Synode in September 1948 een Bood schap over het Indonesische vraagstuk tot de Ministerraad heeft gericht, zonder dat de' Ge nerale Synode aan het Modera men daartoe opdracht of machti ging had gegeven; 2e. dat de Synode in haar ver klaring van 29 Januari 1949 te weinig aandacht heeft besteed aan de roeping van de overheid om orde en recht te scheppen in Indonesië; 3e. dat de Synode in het alge meen alleen dient te getuigen tot overheid en volk, wanneer zij het niet bij vage uitspraken be hoeft te laten, maar met een klare, welomlijnde boodschap kan komen, die uit de Schrift is geput; 4e. dat de Synode goed zal doen, zich te wachten voor het gevaar, dat zij zich met allerlei problemen bezighoudt en de di recte geestelijke nood van kerk en prediking uit het oog verliest.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2