jOrovinti^ws piee de*v Het gasbedrijf te Goes. Laatste der L. J. G.-kaderdagen te St-Maartensdijk. BRT^ZENDi# De schoonste roos ter wereld —voor president Truman.— Dinsdag 15 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Christelijke apothekers assistenten organiseren zich. Na de oprichting van de N.C. V.A.A. (Ned. Chr. Ver. van Apo thekers-Assistenten) in Mei vo rig jaar te Rotterdam is wel ge bleken, dat hier een grote be hoefte aan was. Na de oprichting kwamen er van alle streken in het land ad- haesie-betuigingen en zijn er reeds diverse afdelingen opge richt Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur van de N.C.V. A.A. om ook in Zeeland te ko men tot afdelingen. Apothekers assistenten kunnen zich voor in lichtingen wenden tot mej. C. Kegge, Molenvlietsestraat 38, Tholen, de heer K. Franse, Seis- weg 106, Middelburg en A. C. Bensen, Bernard Sweerslaan 36, Eindhoven. MIDDELBURG. C.B.T.B.-vergaderiog. Vrijdagavond kwam de C.B.T.B. In vergadering bijeen ol..v. de heer P. Ton. De heer J. K. Voogd sprak over „De verzorging van ons welland". Hij wees erop, dat hierin op Wal cheren nog veel te bereiken is, daar het welland veelal ln de tweede plaats komt ln de ge mengde bedrijven. Een goede ontwatering ls no dig, evenals goede bemesting, vooral (indien het mogelijk ls) met stalmest, daar men met de pas ingezaaide weilanden voor moeilijke jaren staat. Op dit onderwerp volgde een drukke bespreking. Verschillende zaken betreffende hetAdrganlsatleleven werden be sproken, waarbij nieuwe leden zich opgaven. Aanplant gaat voort. In het kader van de beplanting der wegen ls thans ook een ge deelte der Koudekerkseweg be plant. Vroeger stonden hier tal van boompjes op de trottoirs aan beide zijden van de weg, doch thans is door bemiddeling van de buurtvereniging gedaan gekre gen, dat de boompjes ln de voor tuintjes zijn geplaatst. Zodoende ls er toch een behoorlijke beplan ting verkregen en vormen de bo men geen sta-inde-weg voor het wandelend publiek, zoals dit vroe ger vaak het geval was. VLISSINGEN. Voor het practijkdiploma Boek houden van de Nederlandse Asso ciatie voor Praktijkexamens slaagden de heren: W. H. Vente- vogel, K. de Wee, J. de Kok, allen te Goes; C. de Neef te Wemel- dinge, C. Minnaert en D. J Padmos te Yerseke, mej. J. Mar- kusse en de heer P. de Fouw te Kats. GOES. Arbeid voor onvolwaardig* Op Initiatief van het geweste lijk arbeidsbureau te Middelbur; is men gisteren onder leiding van de heer L. Corstanje, gepension- neerd boekbinder te Goes, ge start met een leerschool ln het boekbinden voor lichamelijk on- volwaardige personen. Door bemiddeling van de firma Oosterbaan heeft men de be schikking gekregen over een pand aan de Oostwal, dat voor dit doel ls ingericht. Aanvankelijk is men begonnen met vijf personen en naar men ons mededeelde ls de vraag naai het binden van oude boeken zo groot, dat voor gebrek aan werk materiaal niet behoeft te worden gevreesd. KLOETINGE. Uitvoering „Internos". Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de Chr. Mondorgelclub „Internos" een uitvoggjng-in het verenigings gebouw, die zeker geslaagd mag heten. Een negental muzieknummers werd op voortreffelijke wijze ten gehore gebracht onder de goede leiding van de heer G. van Haaf- ten uit Goes. De opvoering van het toneelstuk „Gebroeders Kalkoen' viel bij de aanwezigen bijzonder in de smaak. Alle spelers waren berekend voor hun taak. De hoofdrollen be zet door J. K. Paardekooper en J. Koning waren het best De voorzitter van Internos, de heer J. K. Paardekooper, opende de avond met gebed, waarna ge zongen werd Gezang 136. De avond werd gesloten met „Tc Wil U o God mijn dank betalen" en mot „Het Onze Vader". Met de actie om donateurs te win nen had Internos succes. WEMELDINGE. Jaarvergadering Chr. Onderwijs. Vrijdagavond vergaderde de Ver eniging voor Chr. Volksonderwij: KRABBEN Dl JKE. Vergadering „Concordia". Vorige week hield de muziek vereniging „Concordia" haar jaarvergadering o.l.v. de heer B. C. Minderhout. Voor de huishou delijke vergadering werd aan de leden en donateurs een film avond gegeven. Uit de verslagen bleek, dat „Concordia" een werkzaam jaar achter de rug heeft. De kas had op 31 Dec. 1948 een klein batig saldo. Tot bestuursleden werden gekozen de heren Jac. Nieuwen- huize en N. de Boeft. Het voornaamste punt van de agenda was het afscheid van de voorzitter de heer B. C. Minder hout, wegens zijn vertrek naar Vlissingen. Hem werd een fraai geschenk aangeboden en staande de vergadering tot erelid be noemd. De heer Minderhout dankte allen voor de vriendschap en sympathie, die hij altijd van al len ondervonden heeft. BORSSELE. Jaarfeest „Dorcas" eu „Klimop". Onder leiding van mevrouw Vrrjlandt hielden de Chr. Meisjes ver. „Dorcas" en de Jeugdclub „Klimop" voor een stampvolle zaal hun jaarvergadering. Secr. en penn. brachten versla gen uit. Een aardige attractie, waaraan alle aanwezigen deelna men, verhoogde de feestelijke stemming. Muziek, zang en voor dracht wisselden elkaar af. Vergadering Oranjevereniging. De Oranjevereniging „Juliana" vergaderde Zaterdagavond o.l.v. de heer J. Rottier. De aftredende bestuursleden Jac. Priester en A Walhout Jr werden herkozen. Wegens hoge leeftijd trad de heer J. v. d. Velde uit het bestuur In zijn plaats werd gekozen de heer E. Vereizer. De rekening bedroeg aan ont vangsten f 1488.70 en aan uitga ven f 1327.22, batig saldo f 161.4S. Getracht zal worden de leden ln Maart een filmavond aan te bie den. KAPELLE. Vergadering Landbouwvereniging In Hotel de Zwaan vergaderde Vrijdagavond de' Landbouwvere niging „V.I.O.S." onder voorzit terschap van de heer A. de Schip per. Het afgelopen jaar ls niet ongunstig, aldus de voorzitter, die verder sprak over de kunstmest- positie. In het jaar 1948 zijn drie leden van de vereniging overleden. Verder las hij nog een analysever- slag voor. Uit de rekening en verantwoor ding van de secretaris bleek, dat de ontvangsten over 1948 bedroe gen f 48.512.31 en de uitgaven f 48.404.55, batig saldo f 107.76. De heer P. van Oeveren bracht verslag uit namens de financiële I commissie. J Tot nieuw ltd werd de heer C. i Mallekote benoemd. Hierna gaf de penningmeester zijn verslag. Het punt van de agenda: statu tenwijziging en koninklijke goed keuring werd aangehouden tot de volgende vergadering. In de algemene rondvraag be sprak de voorzitter op uitvoerige wijze de kunstmestvoorzlening en de prrjzenpositie voor het komende seizoen. Uitvoering „Ons Genoegen". In het gebouw Obadja gaf het Fanfarecorps „Ons Genoegen" haar jaarlijkse'uitvoering. De voorzitter, de heer C. A. Blok, sprak een kort welkomst woord. Onder directie van de heer D. Burger werd het muzikale ge deelte afgewerkt. Vooraf gaf de Belangrijk betere uitkomsten dan verwacht werd. Bij de behandeling van de ge meentebegroting voor 1948 zijn het vorig jaar in de gemeenteraad van Goes harde noten gekraakt, over het beheers beleid van de gas fabriek. Gebleken was, dat een veel gro ter tekort te verwachten was, dan aanvankelijk geraamd werd, wat een onaangename en ernstige te genvaller betekende. In verband daarmede werd toen aan het Centraal Bureau voor Ve rificatie en Financiële Adviezen der Ver. van Nederl. Gemeenten opgedragen een overzicht van de financiële positie van het gasbe drijf samen te stellen. Uit het thans uitgebrachte rap port, waarin een exploitatieover zicht wordt gegeven over de eer ste drie kwartalen van dit jaar, blijkt,- dat de bedrijfsultkomsten heel wat beter zijn dan gevreesd werd. Blijkens de herziene begroting werd voor dit tijdperk een tekort verwacht van ruim f 51.000. In werkelijkheid bedraagt dit tekort f4786.78, wat een voordelig ver schil betekent van f 46.346.56. In hoofdzaak was dit een ge volg van de meerdere gasop brengst, f 20.810, de hogere op brengst van cokes en bries f 11.480, en een besparing op de kolenkosten tot een bedrag van f 21.950. De gasafgifte over 9 maanden was geraamd op 2.513.000 m3 maar bedroeg 2.674.434 m3. De toename van de gasafgifte ever 8 maanden ten opzichte van 1947 kan als volgt worden gespe cificeerd: gewoon gas 61.105 m3, Jndustriegas 38.087 m3, straatver lichting Goes 45.374 m3, buitenge meenten 8752 m3 en gemeentege bouwen Goes 504 m3. Opmerkelijk was de hogere net to-opbrengst per afgeleverde ton cokes. Tot dusver is deze onder aftrek van alle kosten over 1948 f 36.54. Verder is van invloed het lagere vergruizingspercentage, ca. JL5 pet., terwijl in de begroting 20 pet. was aangenomen. Tegenover deze meevallers staan ook enkele tegenvallers, o.a. door de belangrijke stijging van het onkostenbedrag voor stroom- en waterverbruik, resp. f 2270 en f 1893. Van belang is voorts, dat een belangrijke teruggang van het gasverlies, die onrustbarende vor men begon aan'te nemen, kon worden geconstateerd tot circa 14 pet., wat niet abnormaal schijnt te zijn. heer Burger een korte uitleg. In de pauze werd aan alle aan wezigen een gratis lot verstrekt, waarop aardige prijzen werden uitgeloot, geschonken door de le den van Ons Genoegen. In de pauze werd een toneel spel opgevoerd in drie bedrijven: „Dr Bavino". OUDELANDE. Ouderavond Chr. School. Vrijdag werd in de Chr. School een ouderavond gegeven, onder voorzitterschap van de heer A. W. Buteijn. Twee lokalen waren geheel bezet met ouders van de schoolgaande kinderen en belang stellenden. Na het openingswoord hield de onderwijzeres, mej. Stam, een in leiding over: „Het kind in de Bij bel". In de pauzes werd 't werk van de leerlingen bezichtigd. Door de schoolkinderen werd opgevoerd het 2e gedeelte van: „Vrijheid en Recht" uit de Vad. Geschiedenis, als vervolg van het vorige jaar. Het hoofd der school hield een causerie over: „Twee maal twee is drie". De zangver. van Baarland „De Lof stem", zorgde voor de afwis- Inleidingen van de heren P. Hupkens en H. Pieters. Zaterdag j.I. was de laatste dag van de L.J.G.-kaderdagen, geor ganiseerd door de streek Tholen St. Philipsland. De voorzitter van de afd. St. Maartensdijk, de heer A. L. Hage, opende de morgen- samenkomst. De eerste inleider van deze dag was de heer P. Hupkens, leraar R.LAV.S. te Goes, die sprak over „Plattelandszorgen". De heer Hupkes behandelde de huidige problemen, waarmede het platteland te worstelen heeft, o.a. geen emplooi, onjuiste vrije tijdsbesteding enz. Snr. achtte geestelijke en morele herbewa pening noodzakelijk. Zi. staart hand gewerkt, doordat de mens het veen ging afgraven voor brandstof. De heer Pieters schilderde vervolgens de strijd tussen de graven van Holland en Vlaande ren om het bezit van het Zeeuw se eilandenrijk. Tenslotte heeft een mar. van het platteland de eenheid tot stand gebracht. Vooral op Walcheren is er steeds sprake geweest van een minder goede verstandhouding tussen stad (m.n. Middelburg) en platteland. Over het gehele gewest genomen zien wij aan de ene kant het handeldrijvende Walcheren en aan de andere leant de agrarische rest. Het ge voel van eenheid is bij het Zeeuwse volk altijd slecht ont wikkeld geweest en dit is heden de hedendaagse jeugd zich blindnog niet ideaal. Ongetwijfeld oo op grote politieke figuren, al- hangt dit mede samen met de in de Chr. Schooi te Wemeldinge thans zij heeft de neiging daar-geografische ligging van Zee onder leiding van de heer K. J. ,toe- wederzijdse sabotageland, maar spr. was van mening, Dominicus. Uit het verslag van de heer J. FIoru.se bleek, dat het leerlingen aantal zich maar in een dalende lijn bevindt. Het bestuur heeft ge meend aan de leden en niet-leden van de school een brochure te doen uitgaan om de ouders van de kinderen te bewegen chr. onder- bevordert het ontstaan van pure dat de overheid baar taak in de- onverschilligheid. Met enkele zen niet gezien heeft, gelet b.v. voorbeelden lichtte spr. dit toe. op de organisatie van het ver- In zijn onmiddellijke omgeving voer. Deze verbindingen zijn met ziet spr. een grauwe massa zich Holland en Brabant zeer soepel bewegen, die haar gehele cultuur afgesteld, maar aan de verbin- te grabbel gooit aan Amerikaanse ding tussen de eilanden en zelfs films. De heer Hupkes ging' tussen de Zeeuwse dorpen on- daarna in op de dominerende derling ontbreekt veel. wijs te doen geven. Vervolgens factoren van het leven der te-1 Sp. eindigde zijn betoog met het bracht dhr C. de Schipper verslag: genwoordige plattelandsjeugd. citeren van de vermaarde dijk- uit als penn. over zijn financieel HÜ eindigde met de jongeren tegraaf van de Brecde Watering Be- beheer. Daaruit bleek, dat de in- wijzen op het aannemen van de westen Yerseke, die het nage- komsten met tie uitgaven zich'juiste houding. Een zeer geani-slacht de juiste weg wees naar de dekten. meerde discussie volgde. I ware verbondenheid van Zeeland. De tweede en laatste inleider I Na de maaltijd gaf de alg. voorz. van deze kaderdag was de heer van de L.J.G., de heer M. de Feij- Pieters, bibl. van de Prov. Bi- ter, een samenvatting van het ver- bliotheek in Zeeland, die uit- loop der kaderdagen. Hij dankte voerig stuk voor stuk het ont-'de streek TholenSt. Philipsland staan van de Zeeuwse gewesten voor de goede organisatie. Naar de besprak. Hij wees er op, dat het mening van het prov. bestuur proces nog dagelijks voortgaat.stond zowel het technische als het De oude vaste kernen werden geestelijke peil van deze kader- begrensd door geulen, waardoor1 dagen in geen enkel opzicht achter het water zich een weg baande.bij enige andere gebeurtenis in de Vele kernen stonden bij vloed1 L.J.G. bloot aan overstroming. Hetl De voorzitter van de streek achtergebleven slib en zand ver- TholenSt. Philipsland, de heer oorzaakten een daling van deze M. C. J. Kosten, sloot daarna de De voorzitter deelde mede, dat met de te houden ouderavond op 16 Febr. een lichtbeeldenavond zal worden gehouden en deze zal ver zorgd worden door „Effata". De ondernemer van deze film moet een uitstekend spreker zijn, zodat aller opkomst gewenst is. Bij de rondvraag werd door ver schillende leden van gedachten gewisseld over schoolaangêlegen- heden, doch de voorzitter zei, dat de tijdsomstandigheden dit niet toelaten. Slechts het allernodig- ste kan misschien tot uitvoering komen. sellng, door enige nummers te zingen. Ds Tiemersma sloot deze geslaagde avond met dank aan God. OOSTKAFELLE. Vergadering N.C.V.B. In de vergadering van de N.C. V.B. sprak de heer C. L. Rose- boom over de vereniging Effatha. het instituut voor doofstomme kinderen. Op boelende wijze vertelde hij over het zeer moeilijke werk on der deze ongelukkige kinderen, hetgeen hij met lichtbeelden Illu streerde. De presidente, mevr. de Kam Wondergem, dankte aan 't eind •de heer Roseboom voor de mooie avond en kon daarbij mededelen, dat 49 nieuwe contribuanten zich voor het werk van de stichting hadden opgegeven. Ook de gehou den collecte bracht een flink be drag op. Geitenfokvereniging „Ons Belang" Vorige week vergaderde de Gei tenfokvereniging „Ons Belang" o.l.v. de heer F. Boone. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat op 15 Dec 1.1. de vereniging 53 leden telde. Daar met Domburg was samen gewerkt tijdens de dekperiode, sloot de kas met een voordelig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren A. Louwerse en J. Jobse, werden herkozen. De heer de "Voogd, die bedankte als bestuurs lid, werd opgevolgd door de heer Jasp. de Kam Andrz. De heer L. Sturm werd als bokhouder herbe noemd, evenals de bode W. Vos. De te leveren jonge geitjes, in 1949 geboren, werden niet aan besteed. SOUBURfj. Jaarvergadering Chr. Best Bond. Vrijdagavond had de 31e jaar vergadering plaats van de Chris telijke Besturenbond. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, de heer van de Putte, allen wel kom, in 't bijzonder burgemees ter Stemerding en ds v. d. Berg en de districtsbestuurder de heer A. C. Bensen. Vervolgens gaf spr een overzicht van de arbeid van het C.N.V. en wees hij op de belangrijke plaats die het in neemt in ons volksleven. Spr. eindigde met een warme opwek king om de organisatie te ver sterken. Uit het jaarverslag van de secretaris de heey A. Arend- se Mz. bleek, dat er plm. 360 le den van diverse organisaties aangesloten zijn bij de Best. Rond. In het afgelopen jaar zijn po gingen aangewend om te komen tot oprichting van een woning bouwvereniging. De studieclub vergaderde geregeld waarbij on derwerpen van actuele aard be handeld werden. Het jaarverslag van de pen ningmeester liet een nadelig saldo zien. Vervolgens kreeg de heer Bensen het woord. Spr. wenste de bond geluk met zijn 31-jarig bestaan en stond vervolgens stil bij de pogingen tot de oprichting van een woningbouwvereniging. Spreker wees er op, dat er voor 1949 nog niet veel licht in de nog steeds duistere toekomst is, wanneUr wij alles met materialis tische bril gaan zien. Wij moeten oog hebben voor de gevaren van het communisme, dat alles wat met moeite is tot stand gekomen wil omverwerpen. Daarord rust in 't bijzonder op de christelijk georganiseerden de taak om op de bres te staan voor de christe lijk sociale belangen. Ook zij die nog niet bij ons zijn en bij ons horen moeten we opwekken in onze rijen plaats te nemen. Spr. wekte allen op mede te werken Lot versterking van de organisa tie en daardoor tot doorwerking van de beginselen die zijn naar Gods Woord. Nadat enkele ogenblikken was gepauzeerd werd door een H-tal personen van de Christelijke Bond van Spoor- en Tramweg pers. een stukje opgevoerd: „Lief en leed 19401945", hetgeen veel bijval oogstte. De goedgeslaagde vergadering werd door ds v. d. Berg met dankzegging gesloten. Chr. Landarbeidersbond. De afd. Souburg van de Chr. Landarbeidersbond, die evenals andere organisaties voor de be zetter moest wijken, heeft Vrij dagavond een heroprichtings vergadering gehouden. Spreker voor deze avond was de heer Vingerling, hoofdbest. van bo vengenoemde bond. De pogingen zijn geslaagd. Met aanvankelijk 10 leden is er weer een afdeling opgericht. Als bestuur treden op P. Vreeke, voorzitter, D. v. Mo lenbroek, secretaris, Dijkstraat 34, Souburg; penningmeester W. Riemens, Ritthem. Uitvoering „Con Amore". Zaterdagavond had een zang uitvoering plaats door het da meskoor „Con Amore", dir, de heer H. K. van Duyvenvoorde. De presidente mevr. Van Duy venvoorde sprak een woord van welkom in 't bijzonder tot ftiej. Van Volkeren uit Vlissingen en de heer Louwerse uit Souburg voor hun belangeloze medewer king, respectievelijk piano en viool. Dat het gebodene, een 16- tal liederen, in de smaak viel, bewees wel het warme applaus. Door mevr. van Duyvenvoorde en mevr. Cijsouw werden enkele liederen gezongen begeleid door piano en viool. Na de pauze volgde nog een zangspel „De geleende koeke- pan" van H. v. Tussenbroek. Jeugdfilm. De stichting „De Eendracht" zal Zaterdag a.s. om 3 uur de eer ste jeugdfilm vertonen in ge bouw „De Zwaan". De Stichting heeft tot doel de sociale en culturele belangen van de inwoners der gemeente te be vorderen. Zij streeft er naar om gelegenheid te geven voor het houden van lezingen, voordrach ten, toneeluitvoeringen enz. cn om goede films te brengen voor jeugd en volwassenen. Als eerste jeugdfilm zal, wor den vertoond „De Spoorzoekers* De film vertelt van vijf kiiyleren die de wildernis intrekken om paardendieven te ontmaskeren. Enige bijfilms worden even eens vertoond. VEERE. Vergadering Weegbrug .„Algemeen Belang' Vrijdagmiddag werd in het ca fé Huïjbregt de jaarvergadering gehouden van de weegbrug „Al gemeen Belang". De voorzitter, de heer P. Melis, sprak zijn vol doening uit over de goede gang van zaken in 1948. Gewogen werden o.a. 10.017.000 kg suiker bieten, wat wel een unicum voor Veere mag worden genoemd. De winst werd voor een deel be stemd voor de aanleg van een nieuw brugdek, terwijl besloten werd 4 dividend uit te keren. De aftredende bestuursled eA, de heren L. Dingemanse en D. Kasse Dz, werden herkozen. Het weegtarief werd vastgesteld op 10 cent per 1000 kg voor leden en 20 cent voor niet-leden. De heer P. Sturm zal zich voorlopig blijven belasten met het wegen. WESTKAPELLE. Jaarfeest Bouwarbeiders. In de cantino van het Zwitsers kamp hield de afdeling Westka- pelle van de Ned. Chr. Bouwar- beidersbond haar jaarfeest. De voorzitter, de heer J. Wes- terbeke, hield na de opening een inleiding over Jes. 43 115. Na het verslag van de secreta ris werden enkele liederen gezon gen door een dubbelkwartet. „PotjesdaJn viert Koninglnne- feest" was het toneelstuk, dat, overgezet ln het Walchers dialect een groot succes oogstte. De mu zikale omlijsting werd verzorgd door de mondharmonicaclub. De heer H. Koetsveld, districts bestuurder, bracht In zijn rede naar voren dat de afdeling West- kapelle van alle Walcherse dor pen het grootste ledenaantal telt. De voorzitter dankte aan het einde van de feestavond allen die belangeloos hadden meegewerkt. AAGTEKERKE. Jaarvergadering Kolenvereniging. Vrijdagavond kwam de Coöp. Kolenvereniging Aagtekerke en omstreken U.A. in jaarvergade ring bijeen, onder leiding van J. Jobse. JJit het jaarverslag van de secr.-penn. bleek, dat het met de brandstoffenvoorziening nog niet gunstig is. Door de heer J. Vos werd namens de controle commissie verslag uitgebracht. De aftredende bestuursleden, de heren A .Verhage en L. Rie mens, werden herkozen. Tot lid van de controle-commissie werd gekozen de heer L. Wisse. Besloten werd om met ingang van het nieuwe kanlenderjaar de leden weer in de gelegenheid te stellen, hiervoor maandelijks een bedrag te storten. OOSTERLAND. Landbouwvereniging D.E.S. Vrijdagavond vergaderde de landbouwvereniging D.E.S. Door de heren van de Shell werden enkele leerzame films gedraaid over de winning van olie, samen stelling der motor en de me chanisatie van het boerenbedrijf. De heer Ten Hoeve besprak nog enkele details van de land- bouwtractor en beantwoordde diverse vragen hierover. Vervolgens behandelde de heer Wijma de rassensoorten. waarbij hij een overzicht gaf van de verschillende soorten en de opbrengst der proefvelden voor namelijk van de Wilhelminapol- der en de Scheldemonden te Tholen. Met aandacht werd het gebodene door de aanwezigen gevolgd. BRUINISSE. „TJpen de storm begon". Op verdienstelijke wijze werd Donderdag- en Vrijdagavond door de toneelclub „Altijd wat'" opgevoerd het spel „Toen de storm begon", in drie bedrijven. De heer C Jumelet leidde de avonden. Enkele dames zongen aardige nummertjes. De netto-opbrengst van de avonden kwam ten goede aan het Groene Kruis voor de aan schaf van één of meer radio toestellen voor chronische zieken en T.B.C.-patiënten De Vluchthaven. De noodzakelijkheid van een Vluchthaven in de Stoofpolder te Bruinisse was jarenlang' een twistpunt tussen verschillende instanties. Deze haven heeft in tussen wel bewezen aan een gro te behoefte te voldoen, doch somstijds wordt bet grote nut van die haven op die plaats nog wel eens geaccentueerd. Zo ook Vrijdagavond toen 151 schepen, metende totaal 69000 ton een lig plaats hadden gezocht. V.V.V. opgericht. In principe werd besloten tot het oprichten van een vereniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer. Voorzitter werd de heer C. H. van der Linde, gemeente-secre taris. De heer J. D. de Korte zal als secretaris fungeren, terwijl de heer H. Jumelet als penning meester zal optreden. ANNA JACOBAPOLDER. Jaarvergadering N.C.L.B. Vrijdag hield de afdeling der NC.L.B. haar algemene jaarver gadering in café Geuze, onder leiding van haar voorzitter de heer L. Quist. Aan de heer Jac. Verstrate werd een gouden me daille met oorkonde uitgereikt voor zfjn 25-jarig lidmaatschap. Verschillende andere leden, die verleden jaar hun 25-jarig lid maatschap mochten herdenken, ontvingen nog een oorkonde.- Uit het jaarversag van dc secre taris bleek, dat de afdeling in 1948 begonnen was met 68 leden en dat er eind dat jaar 77 leden ingeschreven waren. Na de jaarverslagen werd het woord gegeven aan de heer Jac. Moerland, die sprak over het on derwerp: „De juiste keus". Spre ker zeide, dat alleen het leven bij het christelijk beginsel vast heid geeft in deze bewogen tijd. Voor ons is .".e juiste keus zeer wel eens gezegd wordt, arbei der, maar we zijn arbeider bij de gratie Gods. De wegwijzer van de N.C.L.B. wijst de goede weg. De keus van Gods Woord. Na de pauze had de bestuurs verkiezing plaats. Aan de beurt van aftreding waren de heren Jac. Moerland en I. Quist, welke heren met algemene stemmen werden herkozen. Daar de heer I. L. Goudzwaard als secretaris bedankte, maar desondanks toch als bestuurslid werd gekozen, zou op de eerste bestuursverga dering hierover worden gestemd. Daar hoofdbestuurder Vinger ling afwezig was, heeft zijn col lega, de heer Alderliefste een rede gehouden over het onder werp; „Gedenken en doen". Hij memoreerde de oprichting van de vakbeweging. Veel en hard moest gestreden worden. Maar we zien, wat „goede courage vermag". We plukken er nu de vruchten van. We mogen Gode dankbaar zijn voor zo'n vakbe weging. Het komen op de vergaderin gen alleen is niet voldoende. We moeten ook in onze organisatie tonen mannen van stavast te zijn. We moeten niet zeggen :ik ben maar een landarbeider. On ze bedrijfsorganisatie kan alleen tot ontplooiing komen door een drachtige samenwerking. Het gaat daarbij niet om de vorm, maar de inhoud van ons werk. Ook de sociaal-economische toe stand blijft niet zoals hij nu is. Daarom in 1949 met alle kracht laten zien dat we willen leven. Iets doen is het moeilijkste, maar als de inhoud goed is, kunnen we alles verwerken. Laten we ons wijden aan onze taak ook in 1949. De weg naar Christus. De collecte ten bate van het T.B.C.-fonds bracht op f 11.39. KAMPERLAND. Ouderavond Herv. School. Onder leiding van ds A. Post- ma hield de Hervormde School Vrijdag j.I. een ouderavond. Het hoofd der school verzorgde het jaarverslag, waaruit o.m. bleek, .dat het aantal leerlingen thans 127 bedraagt. Er is in het af ge- I lopen jaar weinig verzuim gecon stateerd, terwijl het extra huis-1 werk goede resultaten opgeleverd heeft. Het werk in de school wordt nog steeds gehandicapt door tekort aan een leerkracht. Het ligt in de bedoeling voor de onderwijsfilms een projectie-ap paraat aan te schaffen. De heer M. Overweg hield een inleiding onder het motto „Houdt de teugels strak", waarna de heer E. Sleeboom in een cayserie de betekenis van het hulsgezin ^oor de opvoeding uiteenzette. Een 5-tal korte films vulde ver der deze mooie en leerzame avond. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor 's-Heer Arends- kerke, Ph. M. Becht te Elim; voor Dinteloord, L. Brasser te Rijssen. Geref. Kerken. Bedankt voor Krommenie, C. v. Nes, hulppr. tg Meliskerke. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Emmercompascuum- Emmererfscheidenveen, W. H. de Boer te Stadskanaal (Pekel- derweg) en A. Duits te Olden- zaal. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Delft, C. v. d. Weele te Harderwijk. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rijssen (Esch), Chr. v. Dam te Werkendam en M. v. d. Ketterij te Vlaardingen. Herst. Ev. Luth. Kerk. Drietal te Amsterdam, A. Jo hannes te Delft, J. L. Meertens, Ned. Herv. pred. te Groningen en C. C. J. Visser, Ev. Luth. pred. te Utrecht.. B. J. Boerrigter f. Te Deventer is overleden de heer B. J. Boerrigter, die tal van jaren in de Chr. Geref. Kerken een vooraanstaande plaats heeft inge nomen. Hij maakte herhaaldelijk deel uit van de Generale Synode. Aan de Chr. School a. d. Molen dijk te Hoek, is benoemd tot on derwijzer in de vacature v. d. Ro- vaart, de heer Cornelisse te Mid delburg. Een onbekende gever schonk deze week f 1000.voor de we- j deropbouw van kerk en pastorie der Ned. Herv. Gemeente te Bruinisse. De heer Meilland, een be kend rozenkweker van de Ri» vière, is ongeveer tien jaar in het geheim bezig gewekt, met het kweken van een scharlaken rode roos. Einde lijk ontlook eind 1948, de roos „Happiness", die heel veel belangstelling genoot en zelfs beroemd is geworden. Na dezer dagen met grote zorg en in tegenwoordigheid van de voornaamste kwekers uit Cannes en Antibes te zijn geplukt, werd zij een half uur later aan boord van het lijn- vliegtuig op Parijs gebracht en aan de hoede van de ste- wardes toevei trouwd. Deze gaf de bloem aan haar col lega van de Noord-Ameri kaanse lijn over. In Washing ton werd „Happiness" over handigd aan de voorzitter van de Amerikaanse kwekers, na een reis van 7000 k.m. bin nen 25 uur te hebbyj, afge legd. Daarna werd zij toege laten in één van de salons van het „Witte Huis", juist op het ogenblik, dat de heer en mevrouw Truman de le den van het comié van de Franse dankbaarheidstrein ontvingen. „Happiness" zal geen nako melingen hebben, want deze jonge plant is, met alle ove rige exemplaren van deze kweek, vernietigd. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 14 Februari 1949 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. kernen. Dit werd later nog in de geslaagde L.J.G.-kaderdagen 1949. een Arthur J. Rank Jeugdfilm, eenvoudig .Wij zijn niet, zoals Nederland 1948 100^4 10054 Kon. Boot 14354 145 Nederland 1947 97J4 9754 Kon. Paketvrt. 165 Nederland 1937 97'A 6754 Ned. Scheepv. Unie 157J4 15854 Dollarlening 1947 100*4 10054 Rott. Lloijd 151 Invest, certif. 97*4 98*4 97*4 Stv. Mij.-- Nederl. 162 163 Ned. 1962-64 ex. bel. 9854 H.V.A. 157J4 15454 Dito in. belasting 98*4 9854 Java Cultuur 8154 92 7954 Nederl. N.W.S. S0H 80*4 NJ.S.U. 9254 Spaarcertificaten 101 10154 Vorstenlanden 4254 43 Indië 1937 A 96*4 98 9654 Deli Bat. Mij. 131 Grootboek 1946 98 Deli MMaatsch. 14154 13254 138*4 Kol. Bank S3 8154 Senembah 13054 Ned. Ind. Hand. Bank 116 113 Muller Co 154 15254 1S9*4 Ned. Handel Mij. 15954 160 A'dam sche Bank 157*4 A.K.U. 15954, 158*4 Holl. Bank Unie 196 1*54 Berghs en Jurgens 293 290 Herstelb. Pr. 10054 v. Berkel Patent 108 106 R'damsche Bank 166 169 Calvé Delft 139 140 Twentsche Bank 172 17054 Centrale Suiker 155J4 155J4 Anaconda Copper 3254 Fokker 130 128 Bethl. Steel Gelder Zonen t 141 14154 Chrysler 10654 Kon. Hoogovens 18854 183 Gen. Motors 80 Lever Br. Uniel. 242*4 24154 Intern. Nickel 30*4 30 Ned. Ford 25054 251 Kennecott 4854 48*4 Ncd. Kabelfabr. 260 2M Rep. Steel 23# Philips Gloeil. ?is H 21554 U.S. Steel Wilton 163 161 Cities Serv. 40 Bïlliton Ie rubr. 453 448 North Americain 1554 Dito He rubr. 350 345 Cont. Oil 48*4 Dordschc Petr. 26754 265 Midconf. Oil Kon. Olie 299 29554 Philips Petr. 54 A'dam Rubber 15154 148 Shell Union 33 Bandar Rubber 143 14154 Tide Water 21*4 Deli-Bat. Rubber 9054 8854 Baltimore 8 Dost Java Rubber 5954 58 Miss K. Texas Serbadjadi 58 New York Centr. Holl. Am. lijn 165 164 Pennsylvania Java China Jap.l. 149*4 door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 24. „Ebbe julder Pier nie gezien manne?" vroeg leertje. ,,'k Eb 'm nie gezie", zei boer Hooi van Gras. „Ik heb hem ook niet gezien", verklaarde de veldwachter. „Niks gezien", zei de kastelein. De bakker zei niets. In z'n hart had hij de groot ste pret. Daar ging me boer Hooi van Gras op Pier z'n fiets achter z'n eigen wagentje aan. Hij moest eens weten wie er op de bak zat. „Hé bakker Blom", zei de veldwachter, „je schijnt het nog al leuk te vinden?" „Ikke", zei de bakker verbaasd, „man 'k bin zo effen als blompap!" „Noe veldwachter, zoue me mae nie 's op gaen stappe?" zei de boer ongeduldig. Hij had zijn voet al op de trapper. „Vooruit dan maar", zei Hoekstra. „Mensen, we gaan! Straks brengen we de dief mee naar 'tdorp. Reken daar maar op." Boer Hooi van Gras en de veldwachter stapten beiden op de fiets. Ze zwaaiden nog eens; hun reis was ook begonnen. De kastelein ging naar z'n logement, Geertje stapte weer naar haar keukentje, en ze mopperde op Pier, die zo lang weg bleef. De bakker zei, toen hij z'n bakkerij weer binnen ging: ,,'k Bin benieuwd, oe dat af zo lópe."

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3