VL/m MAGGIS Schaduwen op het Engelse leven. Belgische regering weigerde uranium voor wetenschappelijk onderzoek. -* I Chr. Plattelandsmeisjes uit Zeeland bijeen. Jaarvergadering der C. J. B. T. 0. te Middelburg. Het Benelux-vraagstuk. VERMICELLI-SOEP De Ministers-crisis. Engeland tobt met vele en grote moeilijkheden. V.S. vernietigt radio-active ÏLETï&S stoffen. Extra-vergoeiing geleden schade noodzakelijk. „De vrouw in Finland." Mr Leenstra besprak een belangrijk wetsontwerp. Dinsdag 15 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 LONDEN. Nog staan ons fectie geen kooplust meer de spookachtige, nachtelijke dans-scenes voor ogen, waar mede op alle pleinen, In alle straten en stegen In Engeland de vrede werd ingedanst, een eigenaardige, bijna Zuide lijk aandoende geestdrift rond- opwekken. De man, die tijdens het middaguur zijn maaltijden in de fabriekscantine of ir. een goedkoop cafètaria inneemt, maakt het wel enigszins ge makkelijker. Pakketten uit Amerika, „Liebesgaben" en ex- om geïmproviseerde vreugde- tra-zendingen hebben een grote vure"- j betekenis gekregen, zeei tot ge- Intussen is reeds lang weer het noef>en van de regelmatige ont- gewone dagelijkse sleur-leven I vangers. Maar de ziekte-ver- begonnen. De woning-nood schiep ook in Engeland zware problemen. In het bijzonder de jong-getrouwden zijn het, die in het ouderlijk huis of bij hun schoonouders niet de vrijheid en de ruimte vonden, om hun eigen leven te beginnen. Misschien is het eerste kind reeds aanwezig en loopt men nog steeds van het huisvesting-bureau naar de hui zenmakelaar, en van daar weer achter de woning-advertenties aan. Het op-elkaar-gedrongen- zyn schept tussen de naaste fa milieleden steeds nieuwe psychi sche conflicten. Ofschoon de oor log geen grote ruine-velden heeft achtergelaten, heerst er een •tekort aan vele tienduizenden woningen. Bovendien is het bouw-materiaal schaars, voor namelijk hout, hetgeen de in spanningen van de zijde der re gering remt. De „squatter", de vertwijfeld tot daden overgaan' de huisvader, die zich een der militaire barakken, met hun bedekking van gegolfd plaat ijzer toe-eigent, is een typisch Engels verschijnsel. WAT DE DOKTEKS VERONTRUST. Wat de doktoren op het ogen blik verontrust, is het stijgende optreden van zenuwstoringen ten gevolge van de tot uitbar sting gekomen oorlogs-spannin- gen en de zorgen der na-oor- logse aanpassingstijd, in het bijzonder bij de huismoeders. De middenstand klaagt over de dienstboden-nood, die door de regering slechts aarzelend ge tracht wordt op te heffen door de toelating van builenlandf huishoudelijk personeel Maar is dit niet een chronisch ver schijnsel, nu de vrouwen-arbeid in de fabrieken weer zijn in tocht heeft gehouden en Ierse meisjes de Engelse slechts ten dele vervangen? Weliswaar moest lelfs h it kinderrijkste ar beidersgezin z.rh ook vroeger zelf weten te helpen, dikwijls op kosten der hygiëne en pro perheid. En zo vindt men daar, waar het huizen-verval zich tot de „slums" verdicht, dikwijls nog verschrikkelijke armoede ofschoon de verdienst-mogelijk- lijkheden beter zijn dan voor de oorlog. De Gemeentelijke Voorzorg helpt, wijkzusters zijn steeds onvermoeid op weg. Kinderbewaarplaatsen en dag verblijven met speeltuinen en lichte, heldere zalen zijn nu in grote getale aanwezig, zij bie den echter meestal slechts plaats aan de kinderen van werkende vrouwen. Vrouwen hebben clubs opgericht, waarin zij om beurten op de kinderen passen, zodat man en vrouw af en toe eens samen uit kunnen gaan. Een voorbeeld van eigen hulp onder de buren. NOG STEEDS MOEILIJK HEDEN MET DE VOED SELVOORZIENING. De zorgen op het gebied van de voedselvoorziening zijn ge bleven, zelfs in scherper vorm dan voorheen. Over Argentinië, Australië, Canada en Nieuw- Zeeland als leveranciers wordt tot zelfs in de waskeukens ge discussieerd. Dit is geen wonder wanneer men weet, dat de vol wassene met een vleesportie van een shilling per week moet uitkomen en zelfs dit kleine rantsoen door de Dollar-moei lijkheden nog ziet verdwijnen. Men zou de voorraden zeker zo weinig mogelijk aanspreken, wanneer men in staat was om bonloze maaltijden in een res taurant te nemen. Maar het geld is zeer schaars geworden, zo schaars, dat de zakenmensen over flauwten klagen en zelfs plotselinge prijsverlagingen b.v. bij meubelen of in de con- scheid vanaf het tweede kipd wekelijks aan de postkantoren doet uitbetalen. Wanneer ie mand dus vier kinderen heeft, ontvangt hij van de Staat 15 shilling. Deze worden be schouwd als het inkomen der vrouw. TOENEMENDE CRIMINALITEIT. Uit de twijfelachtige zijden van de oorlogsbelevenissen kan men de wantoestanden afleiden, zoals o.a. het toenemen der cri minaliteit. Gewelddaden en ei gendomsschendingen nemen toe dikwijls staat de „spiv" of zwart-handelaar hiermede in duidelijk tot uitdrukking. Men- direct Verband. De boeren lie- schijnselen, die tengevolge van een eenzijdige voeding ontstaan, komen in de rapporten der medici wacht in spanning op de ver beteringen, die de sociale ziek te-wet in dit opzicht zal bren gen, waardoor iedereen arm of rijk, vrije behandeling en zie- kenhuisverpleging wordt ver zekerd. Deze verzekering kost Vader Staat een aardig bedrag, ook worden de artsen hierdoor overbelast, maar voor de patiën ten biedt zjj vele mogelijkheden. Zo heeft de Staat ook kinderbij slag van vijf shilling op zich genomen, die hij zonder onder ten hun hoeven bewapend be waken, zodat de- Kerstkalkoe- i nen des nachts niet verdwenen. I Bijzondere zorg baren de ver- grijpen der minderjarigen. Ook het vrouwenoverschot bergt gevaren in zich. In De cember werd de bevolkings- grens van 50 millioen met een vrouwenoverschot van ander half millioen overschreden. Dit is geen al te groot getal, deson- J danks wordt het als een gevaar voor het gezinsleven beschouwd. Tjjdens een conferentie voor studenten van de Vrije Universi teit te Brussel, heeft professor Cosyns, welbekend door zyn stra tosfeertochten en het diepzee- onderzoek met professor Ficeard, verklaard, dat het instituut voor atoomonderzoek - waarvan Co- sljns de leider is voor het we tenschappelijk onderzoek I pro cent van de uraniumproductie der Belgische Congo had gevraagd, doch dat dit door de Belgische re gering was geweigerd. De Belgische hoogleraar wees erop, dat de Belgische Congo- atoomgeleerden om hun onderzoe kingen te kunnen voortzetten op de zwarte markt zijn aangewezen om de benodigde uranium te ver krijgen. Professor Cosijns verklaarde, dat de wereldproductie aan urani um niet bekend is, doch dat deze wordt" geschat op 5.000 a 10.000 ton per jaar, waarvan zeker de helft in de Belgische Congo wordt gevonden. De hoeveelheid radium, die hieruit wordt gewonnen ver tegenwoordigt een energie, die veel groter is dan die van de steenkool, de hydro-eleetrische energie en van petroleum tezamen. Voor het wetenschappelijk onder zoek is evenwel nog 'n grote taak weggelegd. De Belgische hoogleraar stelde Ver. Staten vernietigd. „Reeds vier jaar", zo zeide hij met kiem, „worden in Amerika radio-actieve stoffen vernietigd, gelijkwaardig aan enorme hoeveelheden radium". Iedere dag maken de ti»ee oudste Prinsesjes Beatrix en Irene skitochten in de omgeving van het Oostenrijkse wintersportplaatsje Sankt Anton am Arlberg, waar zij nu juist een -week ge leden met haar vader, Z.K.H. Prins Bernhardt, zijn aangekomen. Prinses Beatrix (links) en Prinses Irene in volledige ski-uitrusting, klaar voor de tocht. GEKROONDE DWAASHEID! In de jongste gemeenteraads vergadering te Goes, werd mee gedeeld, dat het besluit om de subsidie voor de Chr. bewaar scholen te verhogen niet was goedgekeurd. De betreffende post was door het Departement, dat wil zeg gen, door een of andere ambte naar, als niet noodzakelijk, zon der meer geschrapt. Van gemeentelijke autonomie gesproken.' Intussen is er de vorige week ook nog een andere vergadering gehouden. Een persconferentie. Men vindt het verslag in de krant van gisteren. In die conferentie werd ten bewijze hoe de regering met ons meeleeft, de mededeling ge- dewn, dat 'voor Zeeland en Zuid- Ho, 'and een aparte inspectrice voor het kleuteronderwijs i« aangewezen. Natuurlijk met de bedoelinq het onderwijs zo goed mogelijk te maken. Terwijl dus aan de ene kant grote uitgaven worden gedaan om het kleuteronderwijs te be vorderen, wordt tegelijkertijd vanuit Den Hcag het nodige ge daan om het de nek om te draaien. Gekroonde dwaasheid! B. en W. van Middelburg richten zich opnieuw tot regering. Volgens prof. Cosijns wordt de Uitzonderingspositie van de Zeeuwse hoofdstad atoomenergie op het ogenblik f bied geen vooruitgang verwezen lijkt. Steeds meer urgent. Voor Nederland en België wordt het Benelux-vraagstuk meer en meer urgent, nu de datum van uitzonderine-soosi- 1 Jan. 1950 nadert, waarop de '?"sf ,a®en mtzonderingsposl tie te bekleden, richtten B en W. Naar aanleiding van het feit, dat bij de behandeling van de me morie van antwoord op de begro ting van wederopbouw en volks huisvesting, de minister heeft me degedeeld, dat Zeeland geen en kele reden heeft om ten aanzien van de behandeling van de oor- Economische Unie moet ingaan. De secr.-gen. mr dr E. J. M. Middelburg zich m een brief Jaspar, heeft dezer dagen het ge- tot ,mmster YeI?> waann rucht tegesproken dat het in wer- er n"B de '^druli op leggen, king treden dier Unie naar een latere datum zou worden verscho ven. Intussen zal de noodzakelijke aanpassing dan in een sneller tem po moeten gaan dan tot dusver het geval is. Van 1 April af zullen alle aan de grens geheven rechten geüni ficeerd moeten zyn. Voorts zulien lonen en prijzen allengs moeten worden genivelleerd en last not Nederlandse leger zou zijn, dat zijn standpunt volkomen on juist ls, ■'De hrièf begint met een be schouwing over de capitulatie in 1940 en er wordt dan gezegd, dat de opvatting, dat de consequentie van haar bewering, n.l. dat Mid delburg als enig en ernstig slacht offer viel van het hevel: „Zeeland vecht door" na de capitulatie van de betekenis in het licht van de steld. least zullen gulden en franc aan elkaar moeten worden gekoppeld en op een vaste basis onderling inwisselbaar moeten worden ge- bijproducten van het uranium voor de geneeskunde en de indus trie. Deze bijproducten worden, al- Australisch blad sticht fonds voor mevrouw Okeefe. Het in Sydney verschijnende blad „Daily Telegraph" heeft een fonds gesticht voor de Indonesi sche mevrouw Okeefe om haar in staat te stellen bij het Hoogge rechtshof beroep aan te tekenen tegen het deportatièbevel, waarbij zou meewerken. Op dit punt zal zij en haar acht kinderen het land,de Nederlandse regering het met moeten verlaten. Het blad opende haar socialistische doctrines nog de intekenlijst met een gift van j wel te kwaad krijgen. 200 guineas (168 pond sterling). Tot dusver is er ingetekend voor een bedrag van 270 guineas. Immigratie-functionarissen heb ben mevrouw Okeefe medege deeld, dat zij tot 23 Februari in Australë kan blijven. dat Rotterdam zou kunnen aan voeren als slachtoffer te zijn ge vallen voor geheel Nederland" niet verdedigbaar is. De brief zegt dan verder, dat Rotterdam inderdaad gevallen is om het Nederlandse le ger tot capitulatie te dwingen. Geheel anders was het met het bombardement van Middelburg. Het dreigement voor Rotterdam kennende en uitgevoerd ziende, zelfs het dreigement van andere grote steden kennende, werd geca pituleerd met welbewuste uitzon dering voor Zeeland. WELBEWUST OFFER. Het was daarom, zo vervolgen B. en W., dat Middelburg zeker niet kon worden gespaard, doch veeleer moest worden verwacht, dat een dergelijke uitzonderings positie voor Zeeland zwaardere of fers zou meebrer.gen. Men zal toch Roosendaal zal op 1 April weer wel niet zo naief geweest zyn te garnizoenstad zijn. Op die dag zal veronderstellen, dat de vijand na de tot heden te Bloemendaal deze „uitzonderingbepaling" Zee- gevestigde stormschool haar in- land links zou laten liggen. Het trek nemen in de Engelbrecht van offer „Zeeland" en in het bijzon- Nassau-kazerne, aldaar. der Middelburg, zo constateren B. Dit wil zeggen, dat in België de zwarte markt in guldens moet verdwijnen, hetgeen alleen moge lijk is door de gezonde vraag naar guldens in België te stimuleren via een grotere export en een groter vertrouwen in de financiële poli tiek van Nederland. Een vrijere toestroming van buitenlands kapitaal zal moeten worden bevorderd, waartoe het loslaten van de goedkoopgeld-po- litiek zonder twijfel krachtdadig (Ingez. mededeling, advert.) lOiacMge.goudge^ êouBm^k en Zttfêink&lïoiclwiJttT&cent En nog 12 andere MAGGÏ8 SOEPEN: op/w<w*eB|k FEUILLETON £le cUcf-om imn de ïïlania& F. HORACE ROSE had geworpen, want dit allemaal speelde zich ai in enkele secon den. Mogelijk heeft Het monster lijke dier gemeend, dat Belat de Zelden is iemand minder woest beest, maar waren er ook speer geworpen had. In elk ge- voorbereid, of liever totaal over- nog tweehonderd meer, waarvan'val sprong het ondier, voor Belat rompeld geweest door zo'n plot- je met geen mogelijkheid konook maar een vin had kunnen 50 dichtbijzijnd voorwerp in het een kalmerende invloed op ons. oog, die nog ifi zijn richting stond En was kennelijk ook van in- omdat hij mij voor het monster vloed op de inboorlingen. Zij 1 droegen het lyk van de dode go rilla weg, waarschijnlijk om er allerlei toverbrouwsels tegen boze geesten uit te halen. Het jelinge, verraderlijke en lage aanval. Er was geen tijd om weerstand te bieden, geen tijd om me terug te trekken en geen tijd om mij te verdedigen, ja nauwelijks kon ik mij goed mijn lot realiseren voor ik al tegen over het grote reuzenlichaam en de woest malende kaken van het grote harige monster stond. En laat mij dan hier vertellen van een merkwaardige omstandig heid, die mij ook door anderen die in dergelijke omstandig heden verkeerden werd be vestigd. Mijn levendigste herin nering bestaat niet in het gevaar waarin ik verkeerde, maar wel de geur van het monster dat op hel punt stond mij te halen. Tel kens wanneer ik aan deze ge beurtenis denk zelf, nu ik er over schrijf krijg ik in mijn voorspellen welke uitwerking een strijd op leven en dood tussen een mens en één der hunnen zou hebben. Ik geef toe, dat ik geen tijd had, ook nog geen se-ende, om mij in dergelijke mijmer.nj-en te verroeren op hem af. Ik zal hier niet de bijzonderhe den verhalen van het afschuwe lijke verscheurende en bloed dorstige schouwspel dat toen volgde, alleen maar dat hij het klaar speelde om Treso haar hut verdiepen. Maar stellig heeft1 in te duwen en de deur achter Mozana dat wel gedaan en heeft haar dicht te slaan. hij zich afgevraagd wat er met zjjn meester zou gebeuren als die machtige armen hem zouden omknellen en als die rode kaken zich zouden vastvreten in zijn lichaam. Anderen waren te wapfen ge sneld. IJzeren staven werden uit de werkplaatsen gehaald en een paar inheemse jagers, die de gorilla's hadden opgejaagd en gevangen, kwamen met him spe- Mozana aarzelde geen ogen- ren toelopen, blik. Alle mannen van zijn stam| Het was evenwel onmogelijk waren gewapend met een speer, om Belat Roma te redden. Wat En van kindsheen af werd hun1 er nog van hem over was, toen geleerd om die speer met een dodelijke trefzekerheid te wer. pen. Mozana trok zijn speer, die aan zijn gordel hing, en wierp neus opnieuw die vieze bedwel-1 hem ftet alle macht die in hem mende geur van de haren vanwas. het beest en van zijn vies en vunzig lichaam. Ik geloof, dat een worsteling met een gorilla op zijn allerbest als er bij zo'n gelegenheid van „best" gesproken kan worden een hopeloze en verschrikkelijke De speer trof de gorilla in de de gorilla dood naast hem lag, was nauwelijks menselijk. Iemand bedekte het met zijn eigen gescheurde en bloederige toga en weer anderen brachten het ergens anders heen. Ik weet niet wie de andere, rug, tussen de schouderbladen, onderworpen gorilla's naar hun Het monster zou net zyn harige kraal terug bracht, het kan mij armen om mijn nek en lichaam slaan. Echter met een woest ge grom, van woede en pijn, draaide niets schelen ook. Ik was alleen maar dankbaar, dat niet ik het lot had ondergaan, dat deze ja- coderneming is. In dit geval ging i maakte, letterlijk schuimbekkend het er niet alleen om de strijd van bestiale woede, een lucht- aan te binden met een razend ensprong. Hy kreeg Belat Roma als het dier zich plotseling om en loerse en wraakzuchtige man voor mij bestemd had, maar dat hem zelf getroffen hacf. viel mij op, dat ze ons als het ware onheilspellend aankeken. En ik vroeg mij af wat voor kans een handjevol vrijwel onbewa pende umlungn, zoals de inboor lingen blanken noemen, zou heb ben wanneer de duizenden be woners van Teg Pelarac, aange voerd door hun magongo, of to verdokters, zouden beslissen dat de witte tovenaars niet meer welkom waren op hun gebied. De enige van ons gezelschap, die de afschuwelijke tragedie, die wij zich hadden zien afspe len, volkomen onverschillig scheen op te nemen, was Thara Menechu. Hij kwam triomfante lijk van de leeuwenkraal terug en was nog, naar het mij toe scheen, in dagdromen verzon ken. „Wat doet het er toe, dat Be lat Roma dood is?" riep hij uit. En wat komt het er op aan hoe hij stierf. Hij is voor een goede zaak gestorven, zoals een verra der verdient te sterven, en dat moet voor ons voldoende zijn. Belangrijker dan te treuren over Belat Roma is het, dat wij er zorg voor dragen, dat geen en kele inboorling, noch iemand an ders", en met een snelle blik richtte hij zijn als diamanten fonkelende ogen op mij, „iets zal doen wat ons werk belemmert of De verschrikkelijke dood had onze plannen in ae war schopt" en W. daarna, werd door de toen malige leiding welbewust ge bracht Deeo uitzonderingspositie valt naar de mening van B. en W. niet te weerspreken. INUNDATIE. Een andere uitzonderingspositie noemen B. en W. het inunderen van het eiland Walcheren, daar ook in 1944 Walcheren welbewust is geofferd om de bevrijding te verhaasten. Deze cumulatie van schaden is het die B. Sn W. van Middelburg als hoofdmotief zouden willen aan voeren ter verdediging van hun .mening, dat Walcheren sterker gedupeerd is dan andere gebieden en dat op die grond een bijzondere schadevergoeding zeker op zijn plaats is. HERVERKAVELING In het schrijven wordt dan ver wezen naar de grote bedragen, die de regering ten behoeve van de herverkaveling heeft besteed en nog zal besteden. Men is echter van mening, dat hiermee niet is goedgemaakt, hetgeen de Wal- eherse bevolking extra heeft moe ten lijden. Aan de dichting van de dijken lag niet alleen ten grond slag, dat Walcheren weer bewoon baar moest worden, doch ook, dat andere kustgebieden daardoor konden worden behouden. Voor de herverkaveling was die grondslag, dat de grote kosten voor het her stel van Walcheren niet verant woord zouden zijn als hiernaast niet gelijktijdig een economische sanering werd doorgevoerd. WiLmen metterdaad Walcheren helpen, zo gaan B. en W. verder, dan dient men de gedupeerde be woners in de gelegenheid te stel len de getroffen maatregelen, die tot dusver van algemene aard zijn, effectief te maken door de be drijfsgebouwen te laten herstellen. Dit dient te geschieden door een extra vergoeding van geleden QfTi3rlp KRACHTIG PLEIDOOI. Naast dit pleidooi voor de land houwende bevolking van Walche ren zeggen B. en W. tenslotte mag niet uit het oog worden ver loren, dat de niet agrarische be volking d.i. bijna de gehele bevol king van Middelburg, wel in ern stige mate door de inundatie is ge dupeerd, maar in generlei opzicht door de herverkaveling is gebaat. Met deze aanvulling menen B en W. te kunnen volstaan en zij spreken de hoop uit, dat de minis ter na ernstige overweging van dit en het vorige schrijven wel tot de conclusie zal komen, dat de bo vengenoemde uitspraak dient te worden herroepen en een regeling tot vergoeding van extra-schade tengevolge van de uitzonderings positie dient te worden voorbereid, Een afsdhrift van dit schrijven is aan de ministerraad en alle le den van de Tweede Kamer ge zonden. Het plan-Marshall en het tourisme. Tijdens een persconferentie heeft kolonel T. Pozzi, faoefd van de af deling tourisme van het Marshall bureau te Parijs, verklaard, dat de Amerikaanse regering een grote campagne is begonnen ter aan moediging van het Amerikaanse Een Zeustempel gevonden. Zweedse archeologen hebben in Labranda een Zeustempel op gegraven. Deze tempel, die uit marmer was opgetrokken, had af metingen van 16 bij 30 meter. De tempel werd waarschijnlijk door Pytheas gebouwd, op wiens naam ook de tempel van Athene te Prienc staat, welke een voorbeeld en inter-Europese tourisme. Ver-van de latere Ionische tempel wacht wordt dat door deze propa- ganda in de periode tot einde 1952 500.000 Amerikanen een bezoek aan Europa zullen brengen en daar 800 millioèn dollars zullen uitgeven. werd. De overblijfselen van het gebouw maken een volledige re constructie mogelijk. De tempel dateert uit de tijd van Koning Indrieus (351344 voor Christus). Mr van Maarseveen definitief naar O.G.? Zoals reeds werd gemeld, heeft minister Van Maarseveen, ad in- terum de portefeuille van Over zeese Gebiedsdelen overgenomen. Mr Van Maarseveen, die thans last van de griep heeft, waarom de Kamervergadering een dag werd uitgesteld, hoopt Woensdag de begroting van O.G. in de Twee de Kamer te verdedigen. „De Volkskrant", het orgaan van prof. Romme, meldt hierom trent nog: „Met de ad-interumopdracht aan mr Van Maarseveen lijkt het niet waarschijnlijk, dat voor de defini tieve bezetting van Overzeese Ge biedsdelen een nieuwe figuur in het kabinet-Drees zal worden ge- •haald. Als waarnemend voorzitter van de ministerraad heeft mr Van Maarseveen uiteraard ook alle ka binetsbesprekingen terzake Indo nesië bijgewoond en mag hij dus op dit stuk beter geïnformeerd he ten dan wie ook buiten de kring van het Kabinet. Het laat zich dan ook aanzien, dat mr Van Maarse veen blijvend met de portefeuille Indonesië zal worden belast, ter wijl zijn plaats op het departement van Binnenlandse Zaken dan zal worden bezet door een nieuwe fi guur", Op de Zaterdagmorgen te Mid delburg gehouden huishoudelijke jaarvergadering van de C.B.P.B. in Zeeland sprak mej. Baars over „De vrouw in Finland". De bijeenkomst werd geopend door mej. Geelhoed, die zei, dat het haar verheugde, dat te Koude- kerke, in combinatie met Bigge- kerke een nieuwe afdeling was op gericht. Zij deelde mede, dat ook nu weer in diverse plaatsen cur sussen zullen worden georgani seerd. Daar de secretaresse verhinderd was, las mej. Geelhoed het jaar verslag voor, terwijl de penning- meesteresse een overzicht gaf van de financiële stand van zaken. REDE MEJ. BAARS. Mej. Baars, landbouwconsulente van de C.B.T.B. te Ede begon haar uiteenzetting over het leven van de vrouw in Finland met te wijzen op het aandeel, dat de Finse vrou wen hebben gehad in de vrijheids strijd tegen Russen en Duitsers. Spr. prees de vrouwen in Finland voor haar flinke werkkracht, ter wijl zij opmerkte, dat men de vrouwen daar in alle mogelijke beroepen aantreft. Mej. Baars was van mening, dat er verhoudings gewijs meer vrouwen in Finland studeren dan in Nederland. Na dit overzicht kwam mej. Baars op het terrein van de vrouw in de land bouw. Spr. zei, dat het landbouw onderwijs goed georganiseerd is. Als voorbeeld hiervan noemde spr. de éénjarige cursussen, die wor den georganiseerd voor een vijftig tal meisje, waarbij deze meisjes geheel intern worden opgenomen, terwijl aan deze internaten een boerderij is verbonden. Het onder wijs op deze door de staat ge stichte scholen staat op een hoog peil. Tenslotte besprak mej. Baars nog de samenstelling van de maal tijden in Finland en de kerkdien sten, terwijl ook nog even de op leiding tot landbouwleraressen werd genoemd. Na een bespreking van dit on derwerp werd de vergadering ge sloten. zigd zal moeten worden omdat de bedragen, die daarin vermeld staan volkomen verouderd zijn. Vermeldenswaardig is overigens In de Zaterdagmorgen te Mid- nog, dat het wetsontwerp geen delburg gehouden huishoudelijke prijzen noemt, doch spr. deelde jaarvergadering der C.J.B.T.O. in mede, dat kan worden aangeno- Zeeland werd het woord gevoerd men het prijspeil van 1940 plus door Mr Leenstra, die sprak over10 Verder werkt z.i. het wets- het wetsontwerp Rechtshandelin-ontwerp de goedkope bouwgron den Landbouwgronden en de taak1 den in de hand, daar meer Waarde, van de Grond- en Pachtkamers. [indien landbouwgrond als bouw- I grond wordt verkocht niet mag De vergadering werd geopend worden uitgekeerd, door de voorzitter der Zeeuwse De wet zal straks zegenrijk wer- C.J.T.B.O. drs J. J. Knibbe, die ken, meende spr., als de grondka- zijn dankbaarheid uitsprak voor mer goed handelt. Vervolgens be- hetgeen bereikt werd in het afge lopen jaar. „De vraag benauwd ons, of er nog wel toekomst is", zei de voorzitter, en hij wees daar- sprak spr. de taak van de gropd- en pachtkamers. Mr Leenstra weidde uit over het belang van deze kamers en zei, bij op de grote problemen, die in j dat er 11 grondkamers en 62 dit jaar weer de aandacht van de pachtkamers in Nederland zijn. landbouwende bevolking zuilen Het streven naar samenvoeging vragen. Drs Knibbe constateerde van beide kamers achtte spr. ten- verder, dat het geestelijk klimaat slotte onjuist. op het platteland aan het verande ren is, en zei, dat men zal moeten trachten de goede elementen in de provincie vast te houden. Ten slotte wekte spr. op de hand aan de ploeg te slaan, waarbij hij de afd. Koudekerke als voorbeeld noemde voor de aanpak van het werk in Zeeland. De secretaris de heer van Hoe ven zei in zijn jaarverslag o.m„ dat 10 van de leden in militaire dienst is en deelde mede, dat de C.J.B.T.O. in Zeeland thans 14 af delingen telt met in totaal 241 le den, hetgeen een kleine achteruit gang betekent in vergelijking met Nadat tal van vragen waren be antwoord, sloot drs Knibbe deze huishoudelijke bijeenkomst. 1947. Mr LEENSTRA. Mr Leenstra begon zijn rede met een overzicht te geven van de stand van zaken in het buitenland. Spr. zei, dat de gemiddelde be- drijfsgrootte ir. bns land ongeveer 10 ha. bedraagt. De verkleining gaat steeds door, hoewel de aller kleinsten verdwijnen. Hij hesprak de diverse besluiten, die de vervreemding van land bouwgronden regelen en deelde mede, dat jaarlijks 4 van de landbouwgronden in Nederland 418 NIEUWE WONINGEN VOOR ZEELAND IN DECEMBER 1948. In de maand December vap het vorig jaar kwamen, volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, 6557 woningen gereed. In November was dit aantal 4269. De cijfers voor Zeeland zijn: 418 gereed gekomen woningen in December en 282 in November. In 1948 zijn in totaal 36.269 woningen voltooid. Het aantal in 1S48 voltooide woningen ligt ho ger dan dat van de jaren 1936 (30.285), 1937 (29.119), terwijl het maar weinig beneden dat van de jaren 1938 (38.375) en 1939 (36.830)- blijft. Wanneer het aantal in de pro- vinciën gedurende het jaar 1948 gereedgekomen woningen wordt vergeleken met het gemiddelde voor die provincie van de 10 vooroorlogse jaren, dan blijkt, dat Friesland, Drenthe, Gelder- raider de hamer wordt gebracht land Zeeland, Noord-Brabant voor verkoop. Uitvoerig behandel-en Limburg m 1948 boven het de mr. Leenstra de diverse arti- vooroorlogse jaargemiddelde uit- kelfen van het wetsontwerp. In dit i komen. Noord-Brabant bouwde verband noemde hij ook de Land- daarvan bijna het dubbele en arbeiderswet van 1919, die gewij- Limburg bijna het drievoudige. f

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2