Dr. Beet komt naar Nederland voor over leg met regering. NIEUWS Hatta's uitspraken beneden peil. Steeds meer T.N.L-officieren melden Zento te Middelburg opent haar poorten Het proces Kravchenko rolt voort. zich. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Waarschuwend teken, Republikeinse Gouverneur verspreidt fantastische berichten. H Nieuwe komeet ontdekt. Ministers van Buiten landse Zaken bijeen. Millioenen slaven arbeiders in Rusland. Ierse eenheid met Ameri kaanse garanties? Guerilla-activiteit vooral gericht tegen economische objecten. Zeeland mag dit jaar voor 7.569.936 gulden bouwen. Hervorillde BH GBrBf. KBrkBll dat er op Java slechts een Samenwerking van Fabrieksdirecteur of kapitein? Aparte vrede tussen Rusland en Duitsland? SNIPPER Mr Sassen op de meest eervolle wijze ontslagen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ■tr. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1179 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 15 Februari 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \V. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HU1ZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.54 u., onder 17.55 u. Maan op 22.31 u., onder 9.20 u. Hoogwater op Woensdag 16 Febr.: Vlissingen: 3.54 u. 2.38 m„ 16.26 u. 2.44 m. Terneuzen: 4.28 u. 2.55 m., 16.57 u. 2.61 m. Wemeldinge: 5.54 u. 1.88 m-, 18.20 u. 2.05 m. Het in Hongarije tegen kardi- naa' Midszenty gevoerde proces heeft ons iets te zeggen. Het is ien waarschuwend teken. Momenteel gaat het daar te gen een der leidende figuren in de R.K. kerk, maar in werke lijkheid gaat hel tegen alle ker ken tegen het tHoofd der kerk, Jezus Christus. Wat er precies met en om Midszenty gebeurd is, zal mis schien de toekomst leren. Maar als vaststaand mag wel worden aangenomen, dat de kar dinaal niet onschuldig was, al thans met, gezien vanuit com munistisch standpunt. De kardinaal heeft zeer goed gezien, dat het Hongaarse volk door het communisme naar de afgrond wordt gevoerd. Er wordt daar een duivelse' depotieke terreur uitgeoefend, om het volk murw te maken voor de toepassing van de revolutie beginselen. Voor de meest gruwelijke mid delen wordt daarbij -niet terug gedeinsd. VA/' ij hebben daar iets van ge- zien, toen het Duitse schrikbewind over ons losbrak. Iets. Maar de diepe werkelijk heid zou pas geopenbaard zijn als Hitier en consorten de oorlog hadden gewonnen en als zij de kans hadden gekregen bun theo rieën onbelemmerd toe te oas- sen. Dan zou er van onze volks vrijheden niets, maar dan ook niets zijn overgebleven. Dan zou het met de vrijheid Van gods dienst gedaan zijn en zou de kerkvervolging in volle zwaarte zijn losgebarsten. Het is jammer dat dit door velen niet doorzien werd. Velen, ook onder hen die leiding be hoorden te geven, oordeelden dat samenwerking toch wel mogelijk was. Dat de kerken verstandig deden zich aan te passen en de scholen, evenals helaas! een groot deel van de pers zich had aangepast in de mening, dat er op die manier toch wel een en ander gered kon worden. Maar in de strijd tegen het Nazi-dom was het alles of niets. En in de strijd tegen het com munisme is het niet anders. Hier grimt de open hel ons aan. Op verzoek van de regering is de hoge vertegenwoor diger van de kroon in Indonesië dr Beel gisteravond per K.L.M. Constellation uit Batavia naar Nederland vertrok ken om overleg te plegen met de regering. Dr Beel is vergezeld van zijn adviseur dr Koets. commissie voor Indonesië verzocht Dr Beel slechts korte tijd in inzake de deynering van 1.000 po- Nederland. Men mag uit de jongste gang van zaken opmaken, dat het tele gram, door de regering aan de H.V.K. verzonden, waarin zij het door haar ontworpen standpunt ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad uiteenzette, dr Beel aanleiding heeft gegeven om inplaats van hierop van Indonesië uit te antwoorden, daarover nader mondeling met het kabinet over leg te plegen. Het ligt in de bedoeling, dat het vliegtuig waarmee dr Beel reist geen nachtstop op Mauritius houdt, zodat het Woensdagoch tend te 11 uur-Nederlandse tijd in Nederland verwacht kan worden. Dr Beel die werd uitgeleid door Lt.-Generaal Spoor, vice-admiraal litieke gevangenen in de gevange nis te Batavia en 5.000 anderen op West-Java, een onderzoek in te stellen, daar op hen geen schuld rust. De commissie der V.N. heeft hierover inlichtingen gevraagd aan de Nederlandse delegatie. Men meent dat het bezoek dat de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols Vrijdag j.l. aan de Neder landse minister van buitenlandse zaken, mr Stikker, bracht heeft gehandeld over de kwestie Indo nesië. In doorgaans goedingelichte kringen wordt aangenomen, dat Sir Nichols zijn invloed aangewend heeft om de vrijlating der repu blikeinse leiders te bevorderen. In hoeverre hier gesproken kan worden van „druk uitoefenc:-." is, zegt men te Londen, een kwestie Pinke en vele leden van de voor- van interpretatie. Men neemt ech- lopige federale regering en de B.F.O., verklaarde, dat zijn bezoek aan Nederland van zeer korte duur zal zijn. Men verwacht, dat dr Beel mid den volgende week naar Batavia terugkeert. HAAGSE REACTIE OP INTERVIEW VAN HATTA Naar aanleiding van de verkla ringen van Hatta, gepubliceerd in ter aan, dat het Engeland welge vallig zou zijn, als de Nederlandse regering zich hield aan de beslis sing van de Veiligheidsraad. HATTA VERANTWOOR DELIJK VOOR BESTANDS SCHENDINGEN. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Tilanus Vanwege het bureau van de re publikeinse vertegenwoordiger te Singapore wordt gemeld, dat er muiterij is voorgekomen bij de Nederlandse troepen te Bukitting- gi, in West Sumatra, waarbij door Nederlandse soldaten 213 andere Nederlandse en Indonesische sol daten zouden zijn gedood. Dit be richt berustte op een radiobericht van de republikeinse gouverneur van West Sumatra. Volgens een commentaar van het republikeinse bureau te Singapore zou het mo reel der Nederlandse troepen op Sumat/a dalende zijn als een ge volg van de voortdurende actie van sluipschutters. Bij informatie op het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen deelde de militaire woordvoerder mede, dat de republikeinse gouver neur van West Sumatra uitblinkt in het verspreiden van onware be richten en het fantaseren van moeilijkheden onder de Nederland se troepen. Het onderhavige be richt kan worden gekwalificeerd als één van de vale leugens. (C.H.) heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen verklaard de „News Week" deelt men ons j dat het Moh. Hatta is geweest on- van bevoegde zijde mede, dat de der wiens bewind als tijdelijk mi- verklaring van Hatta verbazing nister van defensie, de vele be- heeft gewekt om verschillende re- standsschendingen door de repu- denen. blikeinen werden uitgevoerd. Schimpscheuten aan het adres van Nederland in de geest van dat „do Hollanders nu bezig zijn om met iedere truc welke zij kim- Volgens „La Libre Belgique" nen bedenken de resolutie van de heeft dr Arend van de sterren- Veiligheidsraad te ontlopen" en Wacht van Ukkel een nieuw ko- den en de vergroting van haar ge voorts de opmerking, dat een meet ontdekt, die zich met grote zag. Te dien einde zal de totstand- voorstel van Nederlandse zijde omsnelheid verplaatst tussen de he- koming onderzocht worden van tot spoedige oplossing van het j rnellichamen van het sterrenbeeld een supercomité, dat zal bestaan et nt-ooes Mindszentv is rin.-,,- probleem te geraken „niet moeilijk de Kreeft. De komeet werd voor luit vijf leden, Groot-Brittannië, ei pioces ivunuszenty is aaar- is te herkennen a]s een duidelijke De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, België, Ita lië, Nederland, Zweden, Zwitser land, Turkije, Ierland en Sir Staf ford Cripps, minister van Finan ciën, die de negen landen verte genwoordigen van het inter-mini- sterieel comité van de organisatie voor Europese economische sa menwerking, zullen heden te Pa rijs bijeenkomen. Deze bijeenkomst zal gewijd zijn aan het onderzoek van de wijzigin gen, welke dienen te worden aan gebracht in de structuur van de organisatie met het oog op de be spoediging van haar werkzaamhe- De Ver. Staten hebben de Sow- jet-Unie er heden van beschuldigd tussen de acht en 14 millioen men sen in arbeidskampen als 'slaven arbeiders te houden. De Amerikaanse autoriteiten hebben de economische en sociale raad van de Ver. Naties verzocht een onpartijdig onderzoek hiernaar in te stellen. Thorp, vertegenwoordiger van de Ver. Staten, deelde de Raad mede, dat er zeer vele bewijzen waarvan sommige uit Sowjet- russische bron afkomstig wa ren om de beschuldigingen kracht bij te zetten, dat de Sowjet-Unie arbeid onder dwang laat verrich ten. Er waren hierover verschil lende vijagen aan de Sowjet-rege- ring gedaan, doch deze beant woordde er niet één! Volgens betrouwbare bronnen te Dublin heeft de regering van Eire plannen besproken als basis voor een Ierse eenheid zo nodig met Amerikaanse garanties. Minister-president John Costel- lo zou bereid zijn zich bij het At lantisch verdrag aan te sluiten, mits hij een parlement van geheel Ierland zou vertegenwoordigen. In de regering van Eire zijn thans alle partijen vertegenwoordigd en is men algemeen tegen verdeling. Reuter's correspondent verneemt uit betrouwbare bron, dat de me ning van Eire over een verenigd Ierland onlangs is gewijzigd. Noord-Ierland zou thans zijn plaatselijke parlementaire be voegdheden mogen behouden, doch de voornamelijk financiële, econo mische en defensieve bevoegdhe- den.die de Britse regering thans bezit, zouden naar Dublin worden overgebracht. De parlementaire vertegenwoordigers van Noord- Ierland zouden daarentegen een plaats krijgen in het parlement te Dublin. Verder zou het terugtrek ken van de Britse gewapende troepen uit Noord-Ierland en hun tijdelijke vervanging door een le germacht der V.N. of een leger- van een symptoom. En het is een waarschuwend teken tevens. Vandaag wordt de kardinaal uitgeschakeld, hoe dan ook. En morgen andere geestelijke leidslieden als zij de moed heb ben Gode meer gehoorzaam te zijn dan de communistische dui vels in mensengedaante. Het ziet er donker uit voor de kerken in Hongarije. Maar daar niet alleen. Moge God ons land c-n volk bewaren voor de geesel van het communisme. Maar moge Hij ons ook ge-j trouw maken in de strijd tegen I truc die bedoelt het volk van In donesië en de V.N. te bedriegen en de publieke opinie van de we reld een rad voor de ogen te draai en", liggen niet meer op een peil, waarop uitspraken van een ver antwoordelijk persoon behoren te staan. Verbazing wekt voorts dat Hat ta meent, dat inderdaad de Neder landse regering in de veronder stelling zou verkeren dat niet slimheden en kunstgrepen het In donesische probleem in zijn bin nenlandse en buitenlandse aspec ten zou kunnen worden opgelost. DE REPUBLIKEINSE macht uit de V.S., Canada, en het eerst waargenomen op 1 Fe- Frankrijk, België en waarschijnlijk Nieuw-Zeeland overeengekomen het communisme, een strijd die' GEVANGENEN, allereerst een geestelijk karakter De republikeinse delegatie bij de ueeft. I Veiligheidsraad heeft de V.N.- In een officieel overzicht over i de militaire situatie gedurende de a?ntal kleine wapens en meer afgelopen week wordt opgemerkt, dan Vler ton m«nlt'e eerden m be- dat de activiteit van de gewapende sla™"' In de Negara Dja- groepen voornamelijk is gericht1 Timur leden de benden gevoe- legen economische objecten, ter- "ge verliezen. De dood van de be- Oost Java. De in het gehele ge bied van Oost Java ondernomen zuiveringsoperaties wierpen even eens goede resultaten af, speciaal in de omgeving van Kediri, Bodjo- negoro en Lamongan. Een belang- wijl ook de bevolking, in de_„TT voormalige republikeinse gebieden, I dant,df T.N.I. Derudjgheeft met - - 'i nagelaten, grote invloed op het bendewezen uit te oefenen. Su\ matra. De gewapende benden zijn dieper in het gebergte terug getrokken. Over het algemeen neemt ook hier de activiteit der gewapende groepen af. kende voormalige brigadecomman- het moest ontgelden. Het aantal aanmeldingen van voormalige of ficiëren der T.N.I. en manschap pen nam toe. West Java. In Bjmtam slechts enkele kleine botsingen met ben den, waarbij hun schuilplaatsen werden opgeruimd. In het gebied van Pasundan werden de zuive ringsacties voortgezet, waarbij vooral groepen der voormalige Si- liwangidivisie zware verliezen le den. Deze acties vonden voorna melijk plaats in de gebieden ten Zuidoosten van Fbang, ten Noord westen van Sumedan, ten Zuiden van Tjiawi en in de omgeving van Pengalengan. In het laatste 'ge bied verloren de gewapende groe pen een honderdtal doden, vele gewonden en een groot aantal wa pens. Er hebben zich enkele offi-. eieren van de staf der Siliwangi- divisie gemeld. Midden Java. De intensieve pa trouillegang der Nederlandse troe pen heeft een toenemend succes. Hier werden aan de gewapende groepen zeer zware verliezen toe gebracht. De activiteit van scherp schutters langs de wegen is op vele plaatsen afgenomen. In het westelijke dèel van Midden Java werd een aantal pogingen tot sa botage ondernomen. In het gebied tussen Djogja en Solo werden en kele gewapende groepen opge ruimd. POST VOOR TROEPEN SCHEPEN. De opvarenden van het s.s. „Waterman", dat binnenkort met troepen naar Indonesië vertrekt, kunnen in Port Said post ontvan- mits deze niet later dan 17 a,s'er Post bezorgd wordt. Ook de opvarenden van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat op thuisreis is, kunnen in Port Said Post ontvangen. Hiervoor niet later dan 20 Febr. posten. bruari en had een buitengewoon lange staart. De sterrenwacht te Ukkel heeft een foto kunnen vervaardigen van dit hemellichaam en heeft haar bevinding per telegram medege deeld aan het centrale bureau voor astronomie te Kopenhagen. De nieuwe komeet heeft een buitengewone helderheid en de be weging ervan staat ongeveer lood recht op die, welke de asteroiden in het algemeen aannemen.- De verrichtte waarnemingen zullen de geleerden te Ukkel in staat stellen nauwkeurig de baan te berekenen, welke het nieuwe hemellichaam beschrijft. Aan de hand hiervan hoopt men de oorsprong van deze dwaalster te kunnen bepalen. Italië en een Scandinavisch land. zijn. Eerste zitting Joods parlement na 2000 jaar. De voorlopige president Weiz- mann heeft gisteren in het ge bouw van het Joodse agentschap in de nieuwe wijk van Jeruzalem, de Israëlische grondwetgevende vergadering, als eerste Joodse par lement sinds 2000 jaar, officieel geopend. Onder de vooraanstaande be zoekers, die de openingsplechtig heid bijwoonden, bevonden zich de diplomatieke vertegenwoordigers der Sowjet-Unie en van andere Oost-Europese staten en voorts consulaire ambtenaren van Neder land en de Scandinavische landen. Er waren erewachten, gevormd uit politie- en legereenheden. Een muziekkorps van de politie bracht bij de aankomst van Weizmann, het Israëlische volkslied „Hatik- va" ten gehore, dat door duizen den toeschouwers op straat werd meegezongen. Geen woningen voor Zeeuwse industrie. In verschillende provincies zjjn extra contingenten woningen toe gewezen voor arbeiders van indu striële ondernemingen, doch in Zeeland is dat niet het geval. Zee land krijgt 600 woningen, waarvan 200 montagewoningen met een classificatie-inhoud van 212.400 m\ De kosten er van zullen f7.569.9S6 bedragen. Met ingang van 1 Januari j.l. zijn de streekbureaux West- Zeeuwsch Vlaanderen te Oostburg en Zeeland-Noord te Zierikzee, als zodanig opgeheven. Deze bureaux zullen onder de respectievelijke provinciale directies als districts- bureaux worden ingeschakeld. Ook is op 1 Januari opgeheven het Streekbureau Walcheren. De dienst bouw-- en woningtoezicht „Walcheren" behartigt nu de we deropbouwwerkzaamheden van de Walcherse gemeenten, behalve Middelburg en Vlissingen. Deze hebben de eigen weder opbouwwerkzaamheden overgeno men. terwijl Arnemuiden en Veere onder de provinciale directie te Middelburg zullen ressorteren. WEDEROPBOUWPLANNEN IN ZEELAND. Door het college van algemene commissarissen voor de wederop bouw zijn de volgende bouwplan- Gisteravond is in 'aanwezigheid van een groot aantal genodigden de Zendingstentoonsteiling „ZENTO" in de Bogardzaal te Middel burg, officieel geopend. Aanwezig waren o.ra. de burgemeesters van Middelburg, Dom burg, Nieuw en St. Joosland en tal van Hervormde en Gerefor meerde predikanten van Walcheren. dus dr Oussoren, waarin Moskou zijn propaganda giet. Spr. zei ver- vierde deel christenen zijn. Hiertegenover stelde Dr Namens de Interkerkelijke Zen dingscommissie, die was belast met de voorbereiding van deze tentoonstelling werd door Dr A. H. Oussoren de openingsrede uit gesproken. Naast de autoriteiten heette spr. welkom de zendings predikanten van Oegstgeest en Baarn, die meegekomen zijn om stands op de tentoonstelling toe te lichten. Dr Oussoren belichtte in zijn re de de spanningen, die er op dit ogenblik zijn in het Oosten en sprak over de mentaliteit van de Oosterling. Hij zei, dat door de botsing tussen de Westerse en de Oosterse cultuur, deze laatste vol komen labiel is geworden. Van alle zijden worden pogingen in het werk gesteld, nu de Oosterse af godendienst op een mislukking dreigde uit te lopen, de oude go den nieuwe kracht te geven. Spr. noemde vervolgens enkele voor beelden van deze dynamisering der oude goden. Zo is thans in het Oosten een vacuum ontstaan, al- Ous- soren de vraag, wat de Christe nen hebben te brengen, in deze wankele Oosterse wereld. Spr. besloot zijn rede met de op roep door te gaan met het drijven van zending en daarbij aan de voe ten te gaan zitten van de Ooster ling. x REDE Ds ROOSEBOOM. JEen van de zendelingen, ds J. A. Rooseboom sprak hierna nog een hoop in vervulling zal gaan moge blijken uit de mededeling, die ons werd verstrekt, dat niet minder dan 3000 kinderen de tentoonstel ling hopen te bezoeken. Ds Rooseboom wees er vervol gens op, dat over geheel Indonesië genomen 3 pet. van de bevolking Christen is, verdeeld over 14 In heemse kerken. Spr. legde er voor al de nadruk op, dat men daar ginds niet meer spreekt van de zending, doch van oudere kerken in Holland. Tenslotte prees de pre dikant de hartelijke samenwerking tussen de Gereformeerden en Her vormden In de zending. WAT ER TE ZIEN IS. Wij kunnen slechts een klein beeld geven van wat er op deze tentoonstelling allemaal te zien is. Belangrijk is in de eerste plaats de goede voorlichting, die gegeven wordt door de predikanten Ds Rooseboom, ds Wetstein, ds ten Haaft, ds v. d. Beek, ds Poot en kort woord ter inleiding, nadat dr de heren Vermolen, tentoonstel- Oussoren in gebed was voorge gaan. Spr. wees er op, dat tal van pre dikanten in hun .gebed voor de jon gens in Indië niet verder konien, dan deze jongens, doch dat zij ze ker ook de Indische bevolking niet mogen vergeten. Spr. zei verder, dat deze ten toonstelling geheel anders is dan bijv. de T.I.S.N.A., die vorige jaar lingsleider te Baarn, J. F. van Nieuwenhuizen voor Oegstgeest en Wiggers, oud-inspecteur van het onderwijs in Indië. De predikanten werkten resp. op Halmaheira, Nieuw Guinea, Sangihi (toegewezen aan de clas sis Middelburg der Herv. Kerk), en Boeroe. Naast tal van gebruiks voorwerpen,. bevinden zich statis tische gegevens op de tentoonstel- nen vastgesteld en aan de desbe treffende gemeentebesturen ver zonden. Biggekerke, Cadzand (dorp), Domburg, Eede (Aardenburg), Haamstede, Schoondijke, Westka- pelle en Zuidzande. Zodra de nodige wijzigingen zijn aangebracht zullen de volgende plannen goedgekeurd worden Bruinisse, Oostburg en Sluis. Op advies van de bestuurscolleges wachten de plannen van Elle- woutsdijk, IJzendijke, Meliskerke, Nieuw en St. Joosland, Souburg, Oosterland, Philippine, Ritthem en Vlissingen. VERLAGING DER MARSHALL-GELDEN? De vrees voor een depressie in de Ver. Staten heeft congresleden ertoe gebracht uit te zien naar middelen om president Truman's begroting te besnoeien en men heeft het oog reeds laten vallen op het Europees herstelprogram ma. De onzekerheid over Amerika's economische toekomst schijnt te groeien. Het officiële standpunt is, dat er op het ogenblik geen reden is voor ongerustheid, doch dat de situatie voortdurend dient te wor den gadegeslagen. Reeds overweegt de E.C.A. een verlaging van het bedrag van 5.580 millioen dollars. Landelijke protestvergadering tegen onderdrukking van R.K. Kerk in Hongarije. De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal de Jong was één van de vier sprekers die op de landelijke protestvergadering in het Amster dams Concertgebouw, welke door de algemene R.K. propaganda ver eniging te Amsterdam en de Ka tholieke Actie in Nederland was belegd tegen de onderdrukking van de R.K. kerk in Hongarije, het woord voerden. Voor deze vergadering, die door talrijke vooraanstaande personen bijgewoond werd en telefonisch uitgezonden werd naar verschil lende R.K. kerken (o.a. te Goes) waren bijna 20 maal zoveel kaar ten aangevraagd dan de 2300 be schikbare plaatsbewijzen. De afdeling Brabant en Zeeland van de „Kath. Ned. Journalisten kring", die Zaterdag vergaderde, heeft in een telegram aan de Hon gaarse gezant in Den Haag ge protesteerd. Gisteren is in Parijs het proces Kravchenko voortgezet, met het verhoren van .een aantal getuigen, die Kravehenko's positie willen verzwakken. Veel nieuws stak er in deze verklaringen niet en nog minder iets belangrijks. Wei werd nog even ter tafel gebracht of Kravchenko in de Sowjet-Unie een hoge positie ingenomen had of niet. De Franse generaal Petit, die tijdens de oorlog meer dan drie jaar in Moskou verbleef, verklaar de, dat naar zijn mening de ver wijzingen in „Ik verkoos de vrij heid" naar het Rode leger en de rode luchtmacht en de beschrijvin gen van militaire operaties ofwel onaccuraat of onwaar waren. De generaal was de tweede Fransman die door Stalin werd ontvangen. Stalin had tegen hem gezegd: „Ik heb de Fransen niets te verbergen. Gij moogt u overal vrij bewegen". Deze verklaring lokte enig ge lach uit in de zaal. BEWIJZEN! Alexei Govorow die, volgens zijn zeggen reeds 25 jaar als réfugié in .Frankrkijk wbonde, was diep verontwaardigd over het feit, dat Kravchenko voor een Franse rechtbank een proces aanhangig moest maken om zijn geboorte land in discrediet te brengen. Vol gens Govorow was Kravchenko slechts kapitein geweest. Dit stond ook op zijn paspoort beweerde hij. Kravchenko keek hem minach tend aan en vroeg Govorow om bewijzen. Deze antwoordde daarop dat hij zijn feiten ontleende aan Kravehenko's eigen boek en noem de Kravchenko een deserteur. Een 42-jarige Fransman dr Fi- chez verklaarde als getuige, dat hij als gevangene van de Gestapo honderden Sowjetrussische krijgs gevangenen had ontmoet, doch geen van hen had de vrijheid ver kozen tegen de prijs van verraad van zijn land. KRAVCIIENKO's POSITIE. Na deze getuige zei mr Nord- fnann, de verdediger van „Les Lettres Francaises" tegen mr De Sowjet-autoriteiten bereiden het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Duitsland voor, zo schrjjft het met Britse licentie verschijndene liberale blad „Mon- tags Echo". Het blad zegt, dat deze stap be doeld zou zijn om de vorming van een West-Duitse regering vóór te zjjn en gepaard zou gaan met een mededeling van ambassadeur Sem- jonnof, politiek adviseur van maarschalk Sokolofsky, dat diplo matieke betrekkingen aange knoopt zouden worden met de on der Sowjet-bescherming staande „Duitse volksraad". Tegelijkertijd, zo voegt het blad er aan toe, zal de „Duitse volks raad" een „nationale verzetsbe weging" tegen de Westelijke mo gendheden organiseren. Izard, Kravehenko's verdediger, j dat hij opnieuw over de rede van I Molotof wilde spreken, waarin de- I ze gezegd had dat Kravchenko tot fabrieksdirecteur benoemd was. Mr Izard verklaarde 'dat hjj nauwkeurig had aangegeven, wat een desbetreffend document in hield. Het ging over een dagblad- verslag van een rede, waarin Mo lotof een beschrijving zou hebben gegeven van een grote fabriek, die in Siberië zou worden gebouwd. De laatste zin las lijj voor: „De volkscommissaris voor de zware industrie heett kameraad Victor A. Kravchenko tot directeur van de in aanbouw zijnde fabriek be noemd". De voorzitter van het gerechts hof verklaarde, dat het bedoelde document nimmer bij hem de me ning had doen post vatten, dat Molotof Kravchenko tot directeur van de bewuste fabriek zou heb ben benoemd. Mr Nordmann zei, dat het geen rede van Molotof was doch een krantenartikel over de vooruit zichten van het derde vijfjaren plan, zoals door Molotof op een partijcongres uiteengezet. Nord mann zeide, dat het hof het slacht offer was geworden van „grove misleiding". Bezwaar voor Scandinavische alliantie. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zou aan Lange, de Noorse minister van buitenlandse zaken, in Washington te kennen gegeven zijn, dat prioriteit bij de levering van militaire uitrusting slechts verleend zal kunnen worden aan staten, die aangesloten zijn bij het Atlantisch Pact. De V.S. zouden, naar verluidt, genegen zijn in de militaire behoeften van een Scan dinavische defensie-alliantie te voorzien doch pas nadat ten volle aan de behoeften van de landen van het Atlantisch Pact is vol daan. H. M. de Koningin heeft met in gang van gisteren aan Mr E. J. A. Sassen op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Overzeese Gebieds delen onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem onder zeer moeilijke omstan digheden aan haar en den lande bewezen. Het beheer van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen is tij delijk opgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken, Mr van Maarseveen. Gedeeltelijke overplaatsing Sowjet-hoofdkwartier naar het Oosten? De Sowjet-autoriteiten treffen maatregelen om het hoofdkwar tier de Karlsharst, aan de buiten rand van Berlijn gelegen, gedeelte lijk over te plaatsen naar Münehe- berg, twintig mijl ten Oosten van de stad gelegen, zo meldt het met Britse licentie werkende blad „Montags Echo". Dit zou, aldus het blad, de eerste fase zijn van het terugtrekken der Sowjets naar een meer naar achteren gelegen linie, toe te schrijven aan de mis lukking der Sowjet-politiek in Berlijn. 450 Amsterdamse gemeente- werksters ontslagen. Slechts 35 van de ruim 500 schoonmaaksters in Amsterdamse gemeentedienst, die ruim een maand geleden, 11 Januari in sta king gingen voor 50 procent loons verhoging, hebben gistermorgen het werk hervat'. Als gevolg van het besluit van B. en W. dat zij, die Maandagmorgen het werk niet zouden hebben hervat, ontslagen zouden zijn, staan thans ruim vier en een half honderd gemeënte- werksters op straat. in Middelburg was. De zendeling I ling, alsmede een boekenstand, sprak de hoop uit, dat er grote1 Ook het medische zendingswerk belangstelling zou zijn. En dat die wordt belicht. Geen Zweedse Rode Kruis- pakketten door de Sowjetzone De Britse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat de Sowjet russische autoriteiten hebben ge weigerd verder toestemming te verlenen voor het vervoer door de Sowjetsector van Berlijn van pak ketten of goederen, bestemd voor de bewoners van West-Berlijn en afkomstig van het Zweedse Rode Kruis. Dat er tussen de benen van de kommiezen door heel wat siga retjes uit België gesmokkeld wor den werd weer eens bewezen, toen de politie in Almelo 12.000 siga retten in -beslag nam. - Europa worstelt met werkloosheid. De E.C.A. heeft gezegd dat om dit op te heffen er bijna IVz millioen Europese arbeiders zouden moeten emigreren. In de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland zijn 944.190 werklozen, dat is 201.302 meer dan een maand tevoren. België wil orp de werkloosheid te bestrijden in eik geval geen bui tenlandse arbeidskrachten meer toelaten. Die meneer Vanden- berg tochDie zei me daar in het Amerikaanse congres, dat Ameri ka wel- graag een Atlantisch Pact wil zien geboren worden, maar dat het beter is, dat Amerika niet ver plicht is te helpen wanneer het kindje belaagd wordt. In Australië gaat men een enorm plan uitvoeren, dat 185 millioen pond kost. Het omvat de bouw van enorme krachtstations die on dergrondse atoomfabrieken van stroom moeten voorzien. Zoals de buren vertelden, is het^leven van tante Mietje, zoals de 105- jarige mej. Jansen in Barneveld genoemd werd, als een kaarsje uitgedaan. Tien stuks vee kwa men om in de vlammen van een grote boerderij te Wijngaarden, bij Sliedrecht, die in brand raakte. Tenslotte komt hier hét nieuws: Tante Lien (officieel mej. van Cauteren) is nummer één op de candidatenlijst van de Bond van Wereldburgers die in Utrecht op gericht is en deel zal nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Beroemd Engels muziekcorps naar Middelburg. Naar wij vernemen, zal het we reldberoemde Engelse fanfare corps „The Fairy Aviation Works Band" van 16 tot 23 April a.s. een tournee maken door ons land. In een aantal steden waaronder Mid delburg worden concerten gegeven terwjjl verder een tweetal radio concerten zullen worden verzorgd. Door het initiatief van enkele personen is het na veel moeite ge lukt, dat ook Middelburg de eer i te beurt is gevallen een concert j te mogen verzorgen. Op 21 April a.s. des avonds 8 uur zal dit or kest o.l.v. de bekende dirigent en trompettist Harry Mortimer op treden in de Concert- en Gehoor zaal. Dit wordt een evenement en ongetwijfeld zullen uit alle delen van onze provincie muziekliefheb bers naar Middelburg komen. De Muziekvereniging „Excel sior" heeft de organisatie op zich genomen. Voorbereidingen worden reeds getroffen; een comité van ontvangst zal worden samenge steld. Ds C. van Nes, miss. pred. van de Geref. Kerken, thans hulppre diker te Meliskerke, heeft het be roep van de Geref. Kerk in die gemeente aangenomen en bedankt voor Brouwershaven en NunspeeL Naar wij vernemen, zal op de toren van de Rooms Katholieke Kerk te Goes een verlichte wijzer plaat worden aangebracht. DE BILT ZEGT: Zacht. Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt of nevelig met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige wind uit Zuidwestelijke richtin gen. Aanhoudend zacht l

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1