Goesenaar stuurt decoratie terug naar bet Witte Huis. Irovimig^/iKf fle heer P. J. W. van den Dries protesteert tegenrdat de 11333 bewust van haar houding der V. 8. in Veiligheidsraad. Regionale samenwerking biedt grote mogelijk heden voor Tholen. Werkgemeenschap een goede krachtenbundeling. VerdaGht van oplichting doch vrijgesproken. KERK EN ZENDING. Maandag 14 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD erkent de gestes welke Neder land maakte voor het vestigen van een rechtvaardige vrede in de Indonesische republiek, maar Een ingezetene van Goes, de nis van de Amerikaanse rege- heer P. J. W. van den Dries,1 ring met het Indonesische pro- hoofd van de R.K. Jongens-bleem geen verloochening is van school, heeft, zeer ontstemd over de houding, welke Amerika in de Veiligheidsraad ten opzichte van Nederland bij de behande ling van de Indonesische kwes tie aannam, aan Jessup, de ver tegenwoordiger van de U.S.A. in de Raad het certificaat van waar dering geretourneerd, dat hij en kele jaren geleden namens presi dent Roosevelt, ondertekend door Eisenhower ontving voor het red den van verschillende Amerikaan se piloten in de Zak van Zuid- Bevc'and. Hij deed deze zending ver gezeld gaan van een brief, waar in hij o.m. het volgende schreef: „Wü in Holland zijn diep ge schokt over uw optreden in de Veiligheidsraad tegenover een klein land, dat volgens uw eigen woorden niet in staat zou zijn rust en orde te bewaren in Nederlandsch Oost-Indië. Wij in Holland waren zeer lankbaar jegens uw land en we .oonden dit op vele manieren, voor al hetgeen het tot 1947 voor ons deed. Maar nu juist zijn het de Amerikaanse politici geweest, die Holland vernederd hebben voor het front van de hele wereld. Waar hebben wij zulk een houding aan verdiend? Het is ons niet duidelijk hoe wij na een schitterende staat van dienst in Indië plotseling aangewezen worden als onder drukkers van een onschuldig volk. Vergeet als 't u blieft niet, dat ook wij iets weten van het gedrag der Ver. Staten tegen hun eigen zwarte burgers. Zozeer spijt mij deze gewij zigde houding van uw land je gens ons, dat ik geen prijs meer stel op mijn onderscheiding, hoe blij ik ook geweest ben haar te ontvangen. Nog houd ik van uw land en zijn dappere soldaten, die bevoch ten voor ons wat een mens het kostbaarst is: de vrijheid. De vrijheid welke wij ook willen brengen aan de volken in Oost- Irtdië en niet wat gij voor hebt: ondersteuning van het commu nisme en hulp aan die lieden, welke samenspanden, aan die lieden, die duizenden van uw soldaten sneuvelen deed". ANTWOORD VAN JESSUP. Vorige week ontving de schrij ver antwoord van dr Jessup zelf. Deze zegt daarin te betreuren, dat afzender z'.'n zo welver diende onderscheiding retour neerde, temeer daar de bemoeie- de dankbaarheid welke het Amerikaanse volk heeft voor de dapperheid van de gedecoreer de en die van zijn landgenoten". Om de houding van Amerika te rechtvaardigen sloot dr Jes sup bij zijn brief de tekst in van twee redevoeringen, welke hij in de Veiligheidsraad over het Indonesische vraagstuk hield. Dr Jessup schrijft dan verder, dat de laatste resolutie, welke mede ondertekend werd door China, Noorwegen en Cuba duidelijk grote verantwoordelijkheid voor de handhaving der internatio nale vrede en veiligheid de spe ciale stappen eiste welke gezet zijn. Dr Jessup zegt dan te ho pen, dat de Commissie der V.N. er in slagen zal met de mede werking van de Nederlandse en Indonesische leiders een bevre digende oplossing te bereiken in het ernstige probleem-Indonesië. Tenslotte schrijft dr Jessup, dat de geretourneerde onder scheiding op zijn bureau be waard zal blijven en te vertrou wen, dat de afzender hem spoe dig terug zal vragen. De heer Van den Dries zal echter, daar hij op zijn stand punt blijft staan, de decoratie laten waar zij momenteel ligt Scheepspassage's Kanaal door Zuid-Beveland. In de maand Januari passeerden te Hansweert in de richting We- meldinge: 883 geladen schepen, met een tonnemaat van 347245 ton; 850 ledige schepen met een tonnenmaat van 279253 ton. Hier in begrepen zijn de gepasseerde Rijnschepen: 191 geladen met een tonnenmaat van 163079 ton; 201 ledig met een tonnenmaat ^an 120239 ton. Uit de richting We- meldinge passeerden: 1233 gela den schepen met een tonnenmaat van 518908 ton; 531 ledige sche pen met een tonnenmaat van 109674 ton. Hierin zijn de Rijn vaart begrepen met: 328 geladen schepen met een laadvermogen van 250601 ton; 35 ledige schepen met een laadvermogen van 33045 ton. In totaal passeerden dus: 3497 schepen met een totaal laad vermogen van 1.255.080 ton. Hier van waren: 2116 geladen met een tonnage van 866153 ton; 1381 le dig met een tonnage van 388927 ton. De verdeling in nationalitei ten was als volgt: 2373 Neder landse schepen; 906 Belgische schepen; 62 Franse schepen; 149 Zwltsersche schepen; 4 Engelse schepen; 2 Duitse Deens schip. schepen; DE HERVERKAVELING. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de heer D. Kodde in zijn te Domburg gehouden rede, ver zuimd mee te delen, dat nog niet aan alle betrokkenen, het bedrag der oorlogsschade is uitgekeerd. Dank zij een boompje De inzittenden van de bus der N.V. Stoomtram Walche ren op de lijn Middelburg Goes beleefden Vrijdagmor gen in de buurt van deze laatste plaats enkele benauw de ogenblikken. Toen de chauffeur op een gegeven moment genoodzaakt was te remmen, bleek het wegdek dermate glad te zijn, dat de bus ging glijden, na dat zij eerst dwars over de weg was komen te staan. Daar de glijpartij zich voor deed op een hooggelegen weggedeelte, was er groot gevaar, dat de bus in de weg berm terecht zou komen. Op weg daarheen echter ont moette de bus een jong boom pje, dat wel geneigd was te buigen, doch niet te breken. Op deze wijze kwam het voertuig juist op tijd tot stil stand èn de passagiers kon den met een volgende bus doorrijden naar Goes. Burgemeester Verb urg van Stavenisse: Zoals wy reeds eerder berichtten, heeft burgemeester L. A. Ver burg van Stavenisse op de eerste kaderdag van de L.J.G. Zeeland te St. Maartensdijk, een rede gehouden over een regionale werkge meenschap voor het eiland. Tholen. Hoewel deze werkgemeenschap nog in het stadium van oprichting is, lijkt het ons van belang een en ander uit de rede weer te geven over de gedachte werkgemeen schap, die voor Tholen van groot nut zou kunnen zyn. wjj niet meer kunnen volstaan met de werkzaamheden van de ge meentebesturen enerzijds en de ar beid van de verschillende particu liere instanties anderzijds. Er is te weinig samenwerking. OP WELK GEBIED SAMEN WERKING? Men zal zich afvragen op welk gebied kan worden samengewerkt, zei de heer Verburg. Ten aanzien van het culturele leven op het eiland Tholen noemde hij: Het onderwijs, de film het bi bliotheekwezen, toneel, muziek, zang, sport en vrije tijdsbesteding in het algemeen. De heer Verburg vroeg zich af of het niet nuttig zou zijn al deze dingen eens in wat groter ver band te zien dan het tot heden ge daan is. Verschillende suggesties Vooral gedurende laatste tien tallen jaren is het wel gebleken, dat de gemeentebesturen zich niet star kunnen vasthouden aan hun eigen territoir, zei burgemeester Verburg. Er zijn nu eenmaal pro blemen, welke niet dpor één af zonderlijke gemeente, doch wel door enkele gemeenten gezamen lijk kunnen worden opgelost. Voorbeelden daarvan zijn: de vleeskeuringsdienst, de keurings dienst van waren, de distributie- dienst en de schoolartsendienst. Wanneer zouden deze diensten tot stand zijn gekomen, als iedere gemeente deze materie afzonder lijk had moeten regelen In de toekomst zal het naar de mening van de heer Verburg nood zakelijk blijken, dat de samenwer king wordt uitgebreid. Dat zal de deed spr. aan de hand, zoals een gemeentelijke zelfstandigheid niet coördinatie van particuliere cur- verzwakken: integendeel, verster- sussen, het leiding geven op 't ge ken. I bied van de film en het bezitten Burgemeester Verburg achtte van een reizende bibliotheek, deze samenwerking echter niet Wat het sociale leven aangaat voldoende. Voor het culturele, so- J zou in streekverband bijv. kunnen ciale en het economische terrein t worden bezien en geregeld, de van het maatschappelijke leven volkshuisvesting, gezinsverzorging, geldt voor het overgrote deel van1 ziekenhuiswezen, kraamverzorging "ons vaderlanddat de problemen en schooltandverzorging, die meer zich opstapelen; dat de vele en dan noodzakelijk is. Stavenisse is nog eens vele instanties, door de hiermee begonnen maar de andere bomen het bos onzichtbaar maken gemeenten dienen te volgen, en dat men te veel naast elkander Op Tholen liggen vele en grote werkt, waardoor een enorme problemen van economische aard. krachtsverspilling ontstaat. Wij kunnen deze versnippering constateren zowel in onze eigen gemeenten, als in de streek, waar in wij wonen, aldus de burgemees ter. In de eerste plaats dient men dan ook plaatselijk tot krachten Met de huidige bestaansmiddelen zal Tholen niet kunnen volstaan in de naaste toekomst. Velen op Tholen maken zich met betrekking tot de arbeidsmogelijk heden ernstig bezorgd. Reeds thans werken velen in Walcheren bundeling te komen. En dan zo,|en ZÜ" daardoor gedwongen hun dat alle bestaande corporaties gezinnen voor enkele weken ach- souverein blijven in eigen kring, tereen te verlaten, maar zij gezamenlijk een overkoe- In daeht spr ook pelend orgaan vormen, zonder d.evoorlichting met betrek king tot de beroepskeuze van de jonge mensen, die de lagere school verlaten. Naar de mening van de burge meester kan de regionale samen- eigen principes prijs te geven. De bestaande verenigingen enz. kun nen zodoende met de plaatselijke overheid en binnen het raam van de mogelijkheden in de betref fende gemeente, tot een gezamen- werking het beste tot stand ko- lijke krachtsinspanning geraken, men in de werkgemeenschap in Dit is de Dorpsgemeenschap. stichtingsvorm, omdat zij alsdan OOK REGIONAAL, aanstonds rechtspersoonlijkheid verkriiet dn™StJed0/e,.?,emeente. of u!<ler In het'bestuur kunnen dan ver- bümlcli„Zr 'J v PC" kra,Chtf"" I tegenvvoordigers zitten van de dbncn dL"^ Zfeuws? eilanden Thoolse bevolking, terwijl krach- dienen daartoe ook reg.onaal te ten van buiten h|t ejland als ad. viserende leden kunnen worden verbonden. Tenslotte wees de burgemeester komen. Dit geldt wei in sterke mate voor ons eiland. Wij kunnen toch bezwaarlijk ont- kennen, meende de heer Verburg,er op, dat de zelfwerkzaamheid dat het eiland Tholen in elkvan het eiland moet worden opge- geval uit een economisch oogpuntvoerd en niet moet worden afge- bezien een keerpunt beleeft,wacht tot de overheid iets doet. VERENIGING VOOR K.I. OP THOLEN. In de vergadering van vee houders werd besloten tot op richting van een Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie. Dr Wagenaar en ir Harmsen hielden causerie over het doel en nut der Inseminatie. Tot bestuursleden werden ge kozen de heren: P J. Goorden, Oud-Vossemeer, voorzitter; M. Verduit, Tholen; C. W. van Da len, Poortvliet; D. C. Duynhou- wer, Scherpenisse; L. J. Vermaas St Maartensdijk; C. Steendijk, Stavenisse en A. C. Goedegebure, St Annaland. Een commissie zal tot het aan kopen van een stier overgaan. MIDDELBURG. Feestavond „Animo". De traditionele jaarlijkse feest avond van de leerlingenvereni ging „Animo" der Chr. Kweek school voor Zeeland is weer een succes geworden. Het grootste gedeelte van de awmd, die Vrijdag j.L in het Schuttershof werd gehouden, werd gevukj met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „Tot wederdienst bereid" van Piet Mossinkoff, waarvan de heer P. Bouwense de regie ver zorgde. De opening geschiedde door de voorzitter der vereniging, de heer P. van Damme en daarna volgde het optreden van „Dub- belvier" o.l.v. de heer J. v. d. Driest. De zang was zeer goed verzorgd. Na de pauze keerde „Dubbelvier" nog eenmaal op 't podium terug. Het declamatiestuk met piano begeleiding, getiteld „Herinne ring 19401945" was helaas min der geslaagd. Het was wat lang dradig en de declamatie voldeed niet geheel aan de verwachtin gen. Het pianospel hierbij was daarentegen uitstekend. Na een vlot uitgevoerd orgel solo door de heer J. v. d. Driest van Jan Zwarts „Fantasie over het Lutherlied" volgde het eerste bedrijf van „Tot wederdienst be reid". Wij kunnen niets dan lof heb ben voor de wijze, waarop dit geestige stuk, waarin natuurlijk de „liefdesnoot" niet ontbrak, werd gespeeld. Hier stond een team op de planken, dat onder de gedegen leiding van de heer Bouwense beschaafd spel lever de. Een goede rolverdeling, een duidelijke uitspraak der spelers en speelsters, alsmede een vlotte houding op het toneel maakten het stuk tot een dankbaar object voor het met applaus gulle pu bliek. Namen zullen wij niet noe men, want ook de bijrollen wa ren in goede handen. Dat de re gisseur aan het einde van de avond werd gehuldigd spreekt vanzelf. Een heel aardig onderdeel van het programma was de door de heer J. Rijn geleide samenzang. Dr K. Huizenga, erevoorzitter der vereniging en directeur der Chr. Kweekschool, sprak het slotwoord. Leiderscursus. Door de Prov. Jongenswerk commissie Zeeland van het C. J. M. .V werd Vrijdagavond voorde leiders van jongensclubs in de dorpen rond Middelburg een lei derscursus gehouden, waarvoor een behoorlijke belangstelling bestond. De heer H. Verhaar, jongenswerksecretaris van het C.J.M.V. te Amsterdam.besprak het onderwerp „Spel, ontspan ning en ontwikkeling op onze clubs". Een zeer geanimeerde bespreking was hiervan het ge volg. VLISSINGEN Lezing „Het Friese waterland". Voor de leden van het Depar tement Vlissingen van de Mij „Tot Nut van 't Algemeen heeft Vrij dagavond in het Straijdhotel te Vlissingen, de, in het Noorden van ons land, zeer bekende spreker Mr Dr J. P. Hoogland l.i„ Raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden een zeer geanimeerde causerie ge houden over „Het Friese water land". In zijn boeiende voordracht toonde de spreker, met behulp van een mooie serie lantaarn plaatjes zijn toehoorders het Frie se merengebied, dat aan onze Noordelijke provincie zo'n bijzen der karakter verleent. Niet alleen besprak hij de zeiltechniek, en toonde hij plaatjes van de wed strijden, ook het vogelleven leerde hij zijn toehoorders kennen. Een hartelijk applaus vertolkte de waardering voor het gebodene. KLOETINGE. Vergadering Kolenvereniging. Donderdagavond hield de Ko lenvereniging „E.M.M." haar jaarvergadering in de gemeente- herberg. Door ziekte waren slechts drie bestuursleden aan wezig. In de vacatures ontstaan door het aftreden van de heren P. D. Hoogstrate en J. Snoek (die zich beiden niet herkiesbaar stelden) werd gekozen de heer J. Heijdens, terwijl een vacature openbleef. De rekening sloot met een ba tig saldo. Het ledental vermeer derde met 1. De werkzaamheden worden Dinsdag 22 Februari a.s. aanbe steed. ELLEWOUTSDIJK. Tot lid van het burgerlijk armbestuur alhier werd benoemd de heer P. J. Dieleman. BIGGEKERKE. Ouderavond C.V.O. Donderdag j.L hield de Vereni ging voor Chr. Volksonderwijs haar ouderavond. Na opening door de voorzitter de heer P. Wijkhuis, sprak het hoofd der school, de heer D. Wijsman, over de film in dienst van het onder wijs. Hierbij liet spr. duidelijk uitkomen de vele mogelijkheden die de vertoning van een film geeft. Aan de hand van gemaak te opstellen maakte hij duidelijk hoeveel van de vertoning van een film de kinderen was bijge bleven. In de pauze was er gelegen heid om het werk der leerlingen te bezichtigen. Hierna volgde nog enige bespreking. Ds Witteveen eindigde met dankgebed. VEERE. Steun Wettig Gezag. Donderdagavond werd in de Campveerse Toren een vergade ring belegd door het sedert en kele weken bestaande plaatselijk comité „Steun Wettig Gezag" De heer P. de Kam te Grijps kerke gaf een uiteenzetting van het doel en de wijze, waarop ge tracht is het doel van „Steun Wettig Gezag" te verwezenlijken. Na een kort openingswoord van de voorzitter, jhr I. F. den Beer Poortugael, burgemeester, zette de heer de Kam uiteen, waarom de eerste opzet, de zogenaamde reserve rijkspolitie, tot misluk king was gedoemd. Thans is de organisatie anders opgezet. De oprichting van het Bataljon voor Zeeland wordt thans beoogd. De verdediging en bescherming van huis en haard en van onze vrijheid staat thans in het mid delpunt van de belangstelliflg. Een regionale verdediging ook achter de frontlinie is noodzaak waarvoor een geoefende volks reserve moet worden ingesteld. Men kan van mening verschil len over de vraag of de opzet wel op deze manier moest plaats vinden doch 't belang dat daar door gediend wordt eist eenheid in optreden. Na deze uiteenzetting werden enkele filmpjes vertoond o.a. van de legervoorlichtingsdienst, die het ontstellend tekort aan oplei ding en materiaal van ons leger in de jaren vóór de laatste we reldoorlog te zien gaven, dank zij de bezuiniging die werd doorge voerd. Van de gelegenheid vragen te stellen werd door een aantal aanwezigen gebruik gemaakt. COLIJNSPLAAT. Afscheid onderwijzeres Chr. Bewaarschool. Mej. M. Fortuin heeft wegens aanstaand huwelijk afscheid ge nomen als onderwijzeres der Chr. Bewaarschool. Ongeveer 8 jaar is zij aan de school verbonden geweest, eerst als helpster en sinds Februari vorig jaar als hoofd. Als dank voor wat zij voor de school heeft gedaan werden haar enkele cadeaux aangeboden, onder welke een prachtig leeslamp van de kinde ren. In haar plaats is thans be noemd mej. C. van Gilst. THOLEN. Vergadering „Helpt Elkander". In de gehouden vergadering van de vissersvereniging „Helpt Elkander", werd, na uitleg door mr v. d. Hoeven, besloten tot wijziging der statuten, zodat Ko ninklijke goedkeuring kan wor den aangevraagd. De heer v. Leeuwen, secretaris van de Stichting Zeeuwse Visserij- belangen, besprak het belang van de vissersverenigingen; zich aan te sluiten bij de Stichting. Spr. wees er z.i. op, dat men door een grote bond meer kan en zal bereiken dan zelfstandig. Door de Provincie zal een bij drage worden verleend van f 3.000.—. Na een uitvoerige bespreking over de belangen van de visserij en de verschillende takken van bedrijf werd besloten tot de Stichting toe te treden. De voorzitter, de heer Ver- kamman, sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de sprekers. Tot arbelder-Ijjnassistent bij de spoorwegen te Krabbendijke zijn aangesteld de heer Boone en v. d. Berge, belden afkomstig van Kruiningen. Afzet naar valuta-sterke gebieden. Zwakke plekken In de betalingsbalans. Uit de M. van A. van minister Ueftinck aan de Eerste Kamer: Wat het percentage, waarmede de invoer door de uitvoer gedekt wordt, aangaat, kan nader wor den medegedeeld, dat inderdaad in 1948 de raming van ongeveer 60 procent niet is bereikt. Voor het gehele jaar bedroeg dit per centage slechts 54.2. Ook de re gering acht dit een ernstig en zorgwekkend verschijnsel. Overigens dient wel te worden bedacht, dat de balans met de handelsverdragslanden Ten veel meer bevredigend beeld ver toont en' dat de passieve handels balans met name betrekking heeft op de dollargebieden. In overleg met het bedrijfs leven worden maatregelen be raamd tot stimulering van de afzet naar valuta-sterke ge bieden. De regering heeft een open oog voor de vele moei lijkheden, die industrie en handel op deze veelzins nieu we markten hebben te over winnen. Inderdaad lag het in de be doeling aan exporteurs naar de dollar-area 5 procent van de op brengst in dollars ter beschikking te stellen. In deze beschikbaar stelling alleen ligt echter naar de mening van de regering geen voldoende prikkel tot stimule ring van de export. Nu worden nieuwe plannen terzake van ex port-stimulering bestudeerd. Pagina 3 Verhoging Omzetbelasting. Minister Lieftinck heeft aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat de voorgenomen verhoging van de omzetbelasting van 3 op 3.5 pet., gepaard met enige technische her zieningen, ongetwijfeld de druk van die belastingen zal doen toe nemen. Naar schatting zal na die verhoging de opbrengst van de omzetbelasting ongeveer 19 per cent liggen boven de huidige op brengst. De druk van de omzetbelasting zal voor de lagere inkomsten stij gen van ruim 4 pet van het totaal der uitgaven tot circa 5 pet. Leestafel. Paraphrase Heilige Schrift. Uitg. T. Wever, Franeker. In deze bekende reeks ver scheen thans deel I van het boek Koningen. Voor een deel vinden we hier j het werk van wijlen Ds Joh. Kapteyn. Hij is dit werk gedu rende de bezetting in de gevan genis te Groningen begonnen, maar hij heeft het niet kunnen voleindigen. Hij was gekomen tot hoofdstuk 16:31b, toen hij van Groningen naar Amersfoort werd vervoerd en later naar Duitsland waar hij zijn belijde nis met zijn levensbloed heeft bezegeld. Het verdere gedeelte is be werkt door Ds Joh. Francke, die zich naar hij verklaart, zoveel mogelijk heeft aangesloten bij het kennelijk bedoelen van Ds Kapteyn, om het Woord Gods te laten spreken. Van 1600 was nog 11 over. De 34-jarige M. Q., colporteur te Goes en J. F. de C„ ook 34 jaar oud en, merkwaardig het toeval, óók colporteur, hadden samen een handeltje op touw gezet. Dat is niet verboden. Toch stonden beiden Vrijdag terecht voor de Arrondissementsrechter in Middelburg om zich te ver antwoorden wegens oplichting, sub. verduistering, zoals de dag vaarding meldde. Wat hadden deze lieden ge daan? Hoor de dagvaarding en oordeel lezer. „In de maanden Augustus tot en met October vm het jaar 1948 hebben zij in diverse Zeeuwse stedekens en dorpen „tezamen en in vereni ging met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordelen, door een samenweefsel van ver dichtsels en het opzettelijk val- seljjk, in strijd met de waar heid mededelen, dat zij als re- clame-aanbleiding voor een ex tra lage prijs fotovergrotingen konden leveren", zich de zak ge spekt". (Dit laatste stond niet zo letterlijk in de dagvaarding.) De prijs_ moest namelijk vooruit betaald worden en de vergrotin gen zouden dan enkele weken later bezorgd worden. Zo ontvingen ze 1600 gulden voorschot waarvan bij hun aan houding nog elf gulden en negentien cent over was. En in Breda wacht een fotograaf nog op enkele duizenden guldens voor gemaakte vergrotingen. Waar was het geld gebleven? „Opgeleefd", zei Q. „Afgifte van geld en goede ren staat vast", aldus de officier van justitie, en hij eiste voor beiden acht maanden met aftrek. Verdedigers Mr v. d. Burgt en P. C. Adriaanse achtten niets bewezen. Toen deed de rechtbank uit spraak en liet de verdachten vrij. J. B., expediteur te Heinkens- zand, had zich in hoger beroep te verantwoorden omdat hij goe deren voor derden zonder ver gunning met zijn vrachtauto had vervoerd. De Kantonrechter veroordeel de hem tot 50.of 20 dagen. In hoger beroep werd dit von nis bevestigd. Aan de Modevakschool te Bre da slaagden voor het diploma costumière de dames Riet Deur- loo en Mientje de Jonge te Tholen. De gemeenteraad van Kloetinge komt Woensdagavond a.s. bijeen. Inkomsten- en loonbelasting. Minister Lieftinck verklaart in zijn M. van A. aan de Eerste Kamer, dat de stijging van het loon- en prijspeil de druk van de inkomstenbelasting en de loon belasting heeft doen toenemen en wel relatief het sterkste voor de lagere en middelbare inko mens. Het is dit vaststaand feit, dat tot enige voorziening, ver mindering van druk, noopt, van welke vermindering ook de ho gere inkomens, zij het relatief minder, zullen profiteren. Mede kan worden vastgesteld, dat de gang van zaken in het be drijfsleven, ofschoon in het alge meen bevredigend, niet meer dat gemakkelijk vloeien van winsten laat zien als in de laatste jaren het geval is geweest. Dit leidt er toe dat onvolko- mendheden in de winstbereke ning zich sterker accentueren dan voorden. De ondergeteken de is geneigd vooral in een pe riode, als wij thans doormaken, dez ebezwaren hoog aan te slaan. Het ligt in het 'voornemen op het gebied van de afschrijvingen en verliescompensatie, voorzie ningen te treffen. Dispereert niet. Uitgever T. Wever, Franeker. Onder de bij-titel „Verdwijnen de Glorie" verscheen opnieuw een deeltje van „Twintig eeuwen historie der Nederlanden", door de Gebr. Algra. Dit deel dat han delt over de vervaltijd en het roemloos einde van de O.I.-com- pagnie, is bewerkt door de In dischman A. Algra .Hij deed het op voortréffenlijke wijze. Ver der wordt een begin gemaakt met de behandeling van de Hol landse nederzetting aan de Kaap kolonie, „onze enige echte volks planting in die eeuwen". Een verheugend verschijnsel, dat van deze deeltjes herdruk ken nodig blijken. Zuid-Sumatra keurt houding van Australische regering af. Het voorlopig parlement van Zuid-Sumatra heeft met 16 stemmen voor, 8 stemmen tegen en 4 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin de houding van de Australische regering ten aanzien van de uitwijzing van mevrouw O'Keefe wordt afge keurd. De resolutie zegt voorts, dat de regering van de negara Zuid-Sumatra, indien nodig, in dit verband maatregelen moet nemen. Japanse vice-admiraal ter dood veroordeeld. De temporaire krijgsraad te Makassar heeft de Japanse vice- admiraal, overeenkomstig de eis, ter dood veroordeeld. Mori was ervan beschuldigd moord op een aantal krijgsgevangenen in en buiten Makassar te hebben ge pleegd. Sportnieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Breskens, M. C. Groenewoud te Heemse. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Gees-Nieuwlande en te Opeinde-Surhuisterveen, J. van Dijk, cand. te Groningen. J Aangenomen naar Ten Post, H. J. Zwart, cand. te Oosterbeek, die bedankte voor Berkum, Doorn-Driebergen, Haren-On nen, Pernis, Oud-Loosdrecht, Veendam, Zuidwolde, Santpoort- Beverwijk, Loenen a. d. Vecht, en Valthermond. Oud-Geref. Gemeente. Bedankt voor St. Philipsland, A. de Reuver te Terneuzen. Emeritaat. Ds P. van Dijk, pred. der Geref. Kerk te Zaandam, voor heen te Serooskerke (W.) is voornemens tegen het einde van dit jaar emeritaat te vragen. Beroepbaar. In de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) is beroepbaar verklaard cand. D. Deddens te Kampen. Ds W. Kremer, Ds W. Kremer, Chr. Geref. pred. te Apeldoorn, werd op de kansel door een ongesteldheid getroffen. Hij moet wegens totale overspanning rust houden. Ds E. Jongens, t Te 's-Gravenhage is op de leeftijd van 58 jaar overleden ds E. Jongens, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk. De overledene was van 1920 tot 1922 geestelijk ren van de Theol. School te Rot terdam te verzoeken studenten voor minstens twee jaar als hulpprediker aan te stellen, op dat zij daarna beroepbaar zullen zijn voor de Amerikaanse ge meenten, overeenkomstig de wet daar te lande. Oude manuscripten gevonden. Complete tekst van het boek Jesaja. Enige tijd geleden is melding gemaakt van de ontdekking van handschriftèn uit de tweede eeuw voor Christus. In een te Amsterdam gehou den rede heeft dr I. L. Secligman daaromtrent o.m. het volgende meegedeeld: Bedoeïnen vonden in een grot ten N. van de Dode Zee een aan tal rolen van perkament en van leder, die beschreven waren met Hebreeuws schrift. Hiervan zijn vier rollen, die aanvankelijk de indruk maakten er zes te zijn, gekocht door de Hebreeuwse Universiteit, terwijl nog vier rollen, die men eerst voor vijf hield ,in handen kwamen van de American Schools for Oriental Research. De toestand, waarin deze manuscripten zich bevon den, was zo slechts, dat zij eerst na grondige preparatie konden worden ontrold en nog zijn slechts vijf van de acht rollen geopend. Een daarvan en dat is de grootste sensatie voor allen, die belang stellen in de Bijbel be vat een complete tekst van het boek Jesaja. De ingewijde weet, dat onze laatste vertalingen zijn gebaseerd op een handschrift van omstreeks 1000 na Christus en zijn hart begint te kloppen wan neer hij hoort van een manus- - - "'-V-I "VOX f T Uil v-c.ll J11U11UO- verzorger van de Stichting „Vre- Cript, dat liefst 1200 jaar ouder derust" te Bergen op Zoom. js. Voorzover wij thans over ge gevens beschikken, wordt de be trouwbare overlevering van de Hebreeuwse tekst gedurende meer dan duizend jaren er door bevestigd, al zullen wij een hoogst belangrijke plaats als Jes. 53 11 in het vervolg met de Griekse vertaling moeten lezen als: „Wegens de moeite van zijn ziel, zal hij het licht zien". Deze documenten schijnen het eigendom te zijn geweest van een secte, die blijkens de bedui melde schriftrol, Jesaja met ijver l las. Dat gaat niet langer. Het heeft de aandacht getrok ken, dat in de kring der Geref. Gemeenten vorige zomer een candidaat beroepbaar werd ver klaard, die sedert dien niet an ders heeft gedaan dan voor het één na het ander op hem uit gebrachte beroep te bedanken. Het curatorium van de Theol. school der Geref. Gemeenten te Rotterdam heeft thans voor deze gang van zaken een stokje ge stoken en aan de kerkeraden be richt, dat het preek-consent van candidaat J. W. Kersten ingaan de 1 Febr. .j.l. is ingetrokken. Cand. Kersten zal dus een keuze moeten doen uit de 7 beroepen die hij momenteel nog onder zich heeft. Eerst twee jaar hulpprediker. De classis Oost der Geref. Ge meenten die te Paterson (N. Am.) vergaderde besloot met al gemene stemmen aan de curato- PREDIKANT-JOURNALIST TOT 9 JAAR VEROORDEELD. Het Amsterdams Bijz. Gerechts hof veroordeelde de predikant journalist dr H. W. van der Vaart Smit tot negen jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit de politieke rechten voor de duur van het leven. Op 20 Januari eiste de procu reur-fiscaal twaalf jaar gevange nisstraf. De laatste wedstrijd van Fanny BlankersKoen in Australië eindigde met valpartij. Fanny Blankers-Koen maakte haar laatste starts in Australië tijdens de athletiek-kampioen- schappen van Nieuw-Zuid Wales welke Zaterdag te Sydney wer den gehouden. Op de 80 m. hor den eindigde zij met bijna 4 m. voorsprong op Shirley Strickland als eerste in 11.4 sec. Ongetwijfeld zou zij ook de 100 m yards voor haa rrekening genomen hebben, was zij tijdens de finale niet op ongeveer drie kwart van de afstand op een door de hevige regens spiegel glad geworden stukje van de baan uitgfegleden Op dat mo ment? had zij een ruime voor sprong op Majorie Jackson, die haar vorige week Zaterdag op de 100 m. had geslagen. Majorie Jackson werd nu eerste in 11 sec. waarmede zij het Australische record evenaarde. Shirley Strickland en June Maston wer den resp. tweede en derde. Burgerlijke Stand. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: Marinus D., z. v. J. A. Smalle- gange en M. P. van Kleunen; Sara J., d. v. P. P. Poelman en C. la Grand. Ondertrouwd: J. D. Klaassen, 24 j. en M. C. A. de Waal, 19 j. Gehuwd: J. M. Maat, 26 j. en P. Hollestelle, 23 j.; A. Moer man, 23 j. te 's-Heer Arendsker- ke en M. G. Traas, 23 j. Heden behaagde het de Here, na een gedul dig gedragen lijden van onze zijde weg te nemen onze innig geliefde Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante MAATJE VAN YSSEL- DIJK—VAN LIERE in de ouderdom van bij na 36 jaar. De Here sterke ons in deze zware beproeving. Mede namens de familie haar diep bedroefde Ouders J. VAN LIERE. H. VAN LIERE— WESTVEER. Borssele, 11 Februari 1949. Heden behaagde het de Here, na een geduldig gedragen lijden, van on ze zijde weg te nemen onze innig geliefde en onvergetelijke Vrouw en der Kinderen zorgdra gende Moeder, MAATJE VAN YSSEL- DIJK—VAN LIERE, in de ouderdom van bij na 36 jaar. De Here sterke ons in deze zware beproeving. Haar diepbedroef de- Man en Kinde ren K. J. VAN YSSEL- ^DIJK KEES JACOB KAREL LEO Yerseke, 11 Februari 1949. Steeweg 5.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3