ZEEUWSCH DAGBLAD NIEUWS Fra»se minister van justitie afgetreden Christelijke Landhouwjongeren uit Zeeland bijeen te Middelburg. Scholenbouw in Zeeland vordert goed, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Slag naar links? D H et gehele Kabinet, aldus het blad, is met de afgetreden minister van mening, dat de reso lutie niet kan worden aanvaard op de bekende vier punten: H et ger—en verschil zou dan dus meer betrekking hebben op de gedragslijn, die gevolgd moet worden om de verantwoor delijkheid van Nederland in over eenstemming te brengen met de geest van de beslissingen in de Veiligheidsraad en het al of niet onderhandelen met Soèkarno en Hatta. Hü Hjdt aan longaandoeningen Minister Van Maarseveen tijdelijk opvolger van Sassen- Hongarije vraagt terug roeping Amerikaanse gezant. Platteland en Guituur. 336.000 gulden voor onder' houd in Zeeuwsch-Vlaanderen Üitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1178 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 14 FEBK. 1949 Hoofdredacteur: R. ZDIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.56 u., onder 17.53 u. Maan op 21.02 u., onder 9.07 u. Hoogwater op Dinsdag 15 Febr.: Vlissingen: 3.10 u. 2.31 m., 15.43 u. 2.44 m. Terneuzen: 3.43 u. 2.50 m., 16.13 u. 2.61 m. Wemeldinge: 5.09 u. 1.84 m., 17.37 u. 2.03 m. e geruchten die de laatste da gen de ronde deden omtrent diepgaande meningsverschillen in de boezem van het Kabinet, waar door het waarschijnlijk werd, dat een of meer ministers zouden af treden, zijn juist gebleken. Er is een barst in het Kabinet. Mr Sassen de minister van Overzeese Gebiedsdelen is afge treden. Omtrent de oorzaak van dit af treden tasten wij nog in het duis- tdK Meer licht hieromtrent zal wor den verschaft, wanneer in de loop van deze week de Tweede Kamer bijeen komt om het debat over de Indische begroting voort te zetten. Naar de R.K. „Volkskrant meedeelt, betreft het meningsver schil niet de doelstellingen van de Indische politiek, noch het volle dig vasthouden aan de verklarin gen van dr van Royen in de Vei ligheidsraad. het herstel van de republikeinse regei j in Djokja; de bevoegdheid van de Commis- sier der V.N. om zich bezig te hou den met de vestiging van een Fe derale Interim-regering, met het houden van verkiezingen en het overdragen van de souvereiniteit; meerderheid in de Commissie der V.N.; de regeling van aanbeveling van t" Commissie der T\N. betreffen de het wederom onder de republi keinse regering terugbrengen van benralc* gebieden en betreffende het terugtrekken van Nederlandse troepen. Een aanwijzing hiervoor vonden We in de juichkreet die in de pers van de P. v. d. A. werd aangehe ven. Het heengaan van Mr Sassen, zegt het „Vrije Volk" is een op luchting. Dat betekent niet veel goeds. Maakte het Kabinet een slag naar links? BEATRIX EN IRENE MAAKTEN EEN ECHTE SKITOCHT! De twee oudste prinsesjes,Beatrix en Irene, die op hetogenblik in het Oostenrijkse wintersportplaatsje Sankt An-ton am Arlberg vertoeven,hebben een echte skitocht ge maakt op de 2500 meter hogeGaltzich. Met de skileraarstaan zij gereed om de afdaling te beginnen. Plan voor reusachtig radarnet rond de Ver. Staten. De Canadese en Amerikaanse regeringen zijn voornemens een reusachtig radarnet door Noord- Canada te leggen, door middel waarvan tegen het naderen van vliegtuigen zou worden gewaar schuwd. Sommige strategen zijn van mening, dat de Sowjet-Unie, in geval van oorlog, in dit gebied zou toeslaan. In het congres is reeds een Wetsontwerp ingediend, dat voor ziet in het instellen van een uit gebreid radarnet rondom de Ver. Staten. De Commissie van de Ver. Na ties is Zaterdag teruggekeerd van haar bezoek aan Banka, waar zij informele besprekingen heeft ge houden met Sukarno, Moh Hatta. Hadji Agu4 Salim en andere re publikeinse leiders. Verschillende problemen betref fende de resolutie- van de Veilig heidsraad werden besproken. De Commissie werd uitgenodigd vol gende week, na de terugkeer van Cochran in Indonesië, nogmaals te komen. De Bijeenkomst Federaal Over leg heeft nader van gedachten ge wisseld over de aard der met de republikeinse leiders te voeren be sprekingen en over het tijdstip, waarop deze een aanvang zullen kunnen nemen. Maandag zal men hierover ver der spreken. De hoge vertegenwoordiger van de kroon dr Beel, heeft zijn in stemming betuigd met de door de vertegenwoordigers van de bevol king van Midden-Java naar voren gebrachte wensen betreffende de instelling van een vertegenwoordi gende raad voor Midden-Java. De ze zal bestaan uit 81 leden, -nl. 71 Indonesiërs, 5 Chinezen, 4 Neder landers en 1 Arabier. Andre Marie de Franse mi nister van Justitie is, naar Zondagavond te Parijs oficieel is medegedeeld, om gezond heidsredenen afgetreden. Hij wordt opgevolgd door Robert Lecoutt, die bekend staat om zijn krachtig optreden tegen economische en politieke colla borateurs. v Marie zal naar een ziekenhuis gaan omdat hij opnieuw lijdt aan longaandoeningen, die het gevolg zijn geweest van een verblijf vanJ Moet de V.N. zich met het geval Mindszenty gaan bemoeien? In diplomatieke kringen te Was hington is verklaard, dat thans overleg zou worden gepleegd tus sen de Ver. Staten, Groot Brittan- nië en Frankrijk om eventueel een klacht iri te dienen bij de V.N. in verband met de veroordeling van kardinaal Mindszenty, om te zien of Hongarije sommige bepalingen van het vredesverdrag zou heb ben geschonden. 140.000 Joden naar Palestina geimmigreerd. Langs geheime routes zijn sinds 1934 140.000 Joodse immigranten naar Palestina gebracht, 1200 ver dronken of werden onderweg doodgeschoten* Sinds het einde van de oorlog werden zes schepen aangehouden en 52.000 Joden naar Cyprug gebracht. Een vertegenwoordiger ver klaarde, dat de emigratie van Jo den uit Europa zal worden voort gezet. Minister van Maarseveen zal optreden als minister van Over zeese Gebiedsdelen ad interim, in de plaats van mr Sassen, die als zodanig ontslag heeft gevraagd. De regering heeft aan de voor zitter van de Tweede Kamer ver zocht de voortzetting van de be handeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen niet, zoals aanvankelijk was vastgesteld, op Dinsdag maar op Woensdag a.s. te bepalen. Dit houdt verband met de ge zondheidstoestand van minister van Maarseveen, die reeds enige dagen ziek is. Hij woonde welis waar de Kabinetszitting van Vrijdag bij, maar is nog niet zover hersteld, dat hij zijn werkzaam heden ten departemente itan ver richten. Bovendien vereist het voorberei den van de verdediging der be groting en de beantwoording van in de Kamer gemaakte opmerkin gen uiteraard enige tijd. '2 jaar in het concentratiekamp Buchenwald. Andre Marie, de 51-jarige ad vocaat uit Honfleur werd in 1940 gevangen genomen. Na zijn vrij lating werkte hij in de verzets- j beweging, werd gearresteerd en naar Buchenwald overgebracht, waar hij bijna 20 jaar verbleef en j tenslotte door de Amerikanen in 11945 werd bevrijd. In 1933 was hij onder-minister voor Elzas-Lo- tharingen en in 1934 van buiten landse zaken. Hij werd leider van de radicale parlementsfractie. In 1946 werd hij minister van justitie in het ka binet Ramadier. t.a.v. financiële, econo mische en administratieve hervor mingen. SUCCES VOOR DE GAULLE. Het ontslag van Marie wordt in politieke kringen te Parijs be schouwd ais een verzwakking van het kabinet van Qneiile en een succes voor de Gaulle. Men ver wacht echter niet direct een ka binetscrisis. Lecourt, die minister van justi tie is geweest in het kabinet van Marie, is 41 jaar. Hij diende in de tweede wereldoorlog als onder lui tenant bij de Franse luchtmacht. Evenals Marie is hij een Nor- mandiër en eveneens advocaat en voormalig lid van de verzetsbewe-. voorstander van krachtig optre den tegen economische en politie ke collaborateurs. Verder is in de vacature van onderminister van financiën voor zien door Edgar Fauré. De Hongaarse regering heeft de Ver. Staten formeel verzocht hun gezant in Hongarije, Chapin, terug te roepen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelt me de, dat het verzoek is gedaan in verband met de beweringen, dat de Amerikaanse gezant betrokken was bij de zaak-Mindszenty. Naar vernomen wordt zou de Amerikaanse regering weigeren aan de eis van Hongarije te vol doen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de Hongaarse gezant in Washington tcgenwoordigers doen weten, dat de Amerikaanse aanwezig. Zaterdag zijn de leden van de C.B.P.B. en C.J.B.T.O. in Zeeland te Middelburg bijeen geweest voor het houden van de jaarvergade ring. 's Morgens waren beide orga nisaties in afzonderlijke huishou delijke vergaderingen bijeen, ter stelling zyn. die in haar schoonheid vernielend is". Tenslotte wees de schrijver nog op diverse teksten uit het boek der Openbaringen, waarbij hij opwekte opnieuw uit de schep ping te gaan leven. ONTSPANNING. Er was in dit middagprogram ma een ruime plaats toegekend regering „het volste vertrouwen in Chapin heeft en de beweringen tegen hem als van alle grond ont bloot beschouwt". Verder heeft Hongarije de V.S. „voorgesteld" Kopcsak, de assis- wijl in de middaguren geeombi- aan de ontspanning. Mien Diele- neer werd vergaderd, o.l.v. drs J. man uit Zaamslag declameerde J. Knibbe, voorzitter van de C.J. een gedicht, geschreven ter gele- B.T.O. Met de burgemeester van genheid van da troonsbestijging Middelburg waren o.n. ook ver- van Koningin Wilhelmina in 1898, van de L.J.G. J waarna door Zuid-Beveland het tableau „Der Vaad'ren Erfdeel" Na een kort openingswoord van,werd gebracht. Na de pauze, de heer Knibbe, sprak de heer van waarin de aanwezigen werden ge- Spronsen,- beter bekend als Ru-tracteerd kwam de cdfdeling dolf van Reest, over platteland enGrijpskerke op de planken met cultuur. het toneelstuk „Als het water Na te hebben verwezen naar de komt" tent-militair-attaché aan de Ame-christelijke literatuur zei spi\, dat j De ongedwongen wijze, waarop rikaanse legatie te Boedapest te- men cultuur eerder op het platte- d„ leden van Grijpskerke, dit stuk rug te roepen „voordat de Hon- ]and moet zoeken dan in de stad. - „X„o„ gaarse autoriteiten zulks officieel verzoeken". Nederlandse groente naar W est-Duitsland. Naar vernomen wordt, is een overeenkomst gesloten, welke groentenleveranties door Neder- j woord Christelijk, dat men is gaan lan aan de Westelijke zones vag, isoleren van de Bijbelse betekenis „Stadscultuur is dikwijls geen cul tuur". Spr. ging in op de hechte band, die er bestaat tussen platte land en literatuur, daar z.i. de auteur het materiaal voor zijn boeken hoofdzakelijk van het plat teland betrekt. Uitvoerig ging spr. daarna in op de betekenis van het Duitsland beoogt, tot een bedrag van 3 millioen dollar. Van dit be drag wil men 2 millioen dollar be steden aan tomaten, komkommers en bloemkool en 500.000 dollar aan vroege groenten, in het bij zonder spinazie en sla. Deze over eenkomst loopt van 1 April tot 30 Juni van dit jaar. Bewondering voor ski-kunst van de Prinsesjes. Naar te Sankt Anton wordt me degedeeld, toont de bevolking al daar zich teleurgesteld, dat de aankomst van Koningin Juliana nu weer is uitgesteld. Men ver wacht de Koningin nu niet voor Woensdag. De Prins en de prin sesjes skiën iedere dag. De vaar digheid van Beatrix en Irene in deze sport wordt algemeen be wonderd. ,We zijn gaan leven bij beschou wingen, zo vervolgde de schrijver, „doch de Bijbel kent geen be- i schouwing, maar vraagt geloof". Spr. riep de jongeren op zich te bezinnen op de taak van de Chris ten. Over de kunst zei de heer van Spronsen „Kunst is kunnen, daar als men werkt als koning, priester en profeet, ieder kunste naar is". Hij waarschuwde voor de moderne literatuur, want: „De wereld produceert slechts kunst, Walcherse C.J.M.V.-ers in jaarvergadering bijeen. Zaterdagavond werd te Dom burg de jaarvergadering gehouden van de ring Walcheren van het C.J.M.V., waar. vele afdelingen vertegenwoordigd waren. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, Ds H. J. J. Het kabinet-Marie van de vorige Keyzer, die een bijbelinleiding zomer, dat slechts een kort be- hield over het laatste gedeelte van J staan had, moest aftreden in ver- band met onenigheid tussen de ministers over de voorstellen van de minister van financiën, Paul Lucas 9: „Het volgen van Jezus' Het jaarverslag van de secretaris, de heer Cevaal, was vrij optimis tisch van toon, daar de meeste af delingen op Walcheren een be hoorlijke activiteit hebben ontwik keld. Slechts enkele afdelingen Reünie Bataljon Zeeland. Het Bataljon Zeeland, dat vier hebben met moeilijkheden te kam- jaren geleden werd geformeerd, hield Zaterdag, de dag waarop het I juist één jaar geleden was dat pen. De heer Cevaal wekte op vooral het contact met de leden in militaire dienst te bewaren. De Grenscorrecties nabij Glanerbrug. Naar in het grensgebied nabij Glanerbrug verluidt, zouden de bewoners van die Duitse gebie den, welke vallen onder de zoge naamde kleine grenscorrecties, aanstalten maken elders in Duits land woonruimte te zoeken. het bataljon -uit Indonesië in Ne- penningmeester de heer J. den derland terugkeerde, een réunie in Hollander, deelde in zijn financieel het Schuttershof'te Goes. I verslag mee, dat er over 1948 een Oud-majoor Appel uit Middel-batig saldo is. burg opende de bijeenkomst, en herdacht de twintig gevallenen van het bataljon. Hij las een tele gram voor van Kolonel Sluijters en een brief van commandant van Oort, die beiden niet aanwezig konden zijn. Voorts deelde hij me de dat elk jaar in Februari een dergelijke bijeenkomst ral gehou den worden. Adjudant van Unnik uit Middel burg kon meedelen dat omstreeks April aan ieder lid van het batal jon pirn, f 200 achterstallige pre mie zal worden uitbetaald. Het verdere gedeelte van de middag werd in beslag genomen door het optreden van het gezel schap „de Zuidwesters"; De réunie werd bijgewoond door Jhr Mr de Casembroot, de Com missaris der Koningin in Zeeland. Hierna werd de vlag, die door het ringbestuur is aangeschaft, of ficieel overgedragen aan de afde lingen. Ds Keyzer wees daarbij in een korte toespraak op de nood zakelijkheid de ring-bijeenkomsten te bezoeken. Nadat een bestuurs lid van de afdelingen Westkapelle en Zouteiande de vlag in ont vangst hadden genomen, beant woordde de heer Wauterse de toe spraak van de voorzitter. In het tweede deel van de vergadering voerde de afdeling Domburg niet onverdienstelijk het toneelspel „Ons Honk" van Diet Kramer op, waarbij Ds van Willenswaard een toelichting gaf. Ds van Willens- waard sprak een sotwoord, terwijl de band van de afd. „Jonge Kracht" 's avonds muzikale mede werking verleende. Het loopt goed met de scholenbouw in Zeeland. Is er weliswaar nog een achterstand in te halen, dank zij de medewerking van de gemeentebesturen en niet het minst dank zy de vruchtbare samen werking tassen de leden van Ged. Staten en de inspecteurs van het onderwys begint er nu tekening in te komen. Dit bleek ook op de persconfe rentie, die Zaterdag in Hotel de Korenbeurs te Goes was belegd en waaraan werd deelgenomen door het lid van G.S., de heer A, Schout, de directeur van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk de heer C. Lijn zaad, de inspeete p' van het Lager Onderwijs in de inspectie Goes, de heer C. Kuijper uit Goes en zijn collega van de inspectie Middelburg de heer. A. A. Leen houts uit Middelburg alsmede dr K. Pels uit Terneuzen, schoolarts m het district West Zeeuwsch Vlaanderen. De scholenbouw en vooral het onderhoud is een zorgenkind ge weest. Toen de heer Kuijper, in de zoals hij het noemde „voor-oor- logse' periode inspecteur werd, mocht er aan gebouwen noch aan het meubilair of leermiddelen niet het minste veranderd worden. Tij dens de oorlog werden de scholen bezet en de leermiddelen die men moest gaan verspreiden, leden hierdoor ten zeerste. Toch past thans het woord „we deropbouw" niet vond de heer Kuijper. Eerder moet er sprake zijn van opbouw. Opbouw van wat voor de oorlog reeds werd ver waarloosd. G.S., die van de toe standen precies op do hoogte wa ren, mochten destijds niet toe staan, dat een subsidie verstrekt werd, die groter was dan f 7. per leerling pe: jaar. Thans is ech ter de vergoeding aan de gemeen tes verhoogd en wel tot 20 a 30 gulden per leerling per jaar. Er is n.l. een nieuwe norm aan genomen om de subsidie te bere kenen. IMPONERENDE CIJFERS. Ook de heer Leenhouts wees op de fatale gevolgen die de beznini- gingsdruk voor de oorlog heeft ge had. Hy noemde als voorbeeld een school in Middelburg waarin ban ken staan uit 1860. In 1946 be zocht by met'minister Gieien een school in IJzendijke die werd ge houden in... een yzerwinkei waar geen sanitair aanwezig was en waar veertig kinderen „opgebor gen" zaten. Kijk dan dwingt het bewonde ring af wanneer men verneemt, dat' a.s. Woensdag een nieuwe school geopend wordt in dit dorp, ,een school, die een lust is voor het oog. „Er is veel en hard gewerkt," zei de heer Leenhouts, „scholen zijn verbouwd en vernieuwd, de schoolartsendiensten, ook de heer Kuijper wees hierop, doen zeer goed werk. En het allerbeste bewijs van deze verbetering is zeker, dat momenteel in de in specties geen enkele vacature openstaat, m.a.w. de leerkrachten voelen zich best thuis in Zeeland. Het bouwprograma 1949 voor de inspectie Middelburg bedraagt im ponerende cijfers welke zijn toe gestaan. We doen er een greep uit. Voor de Geref. School in Oost burg 84.000 gulden, voor de open bare school in Zuidzande 24.000 gulden, meisjesschool in Aarden burg 36.000, Openbare en Bijzon dere School in Breskens 112.000 samen, openbare school' in Ede 36.000, en voor de jongensschool in Sluis 36.000 gulden. Dus 336.000 gulden totaal. Wat alleen het onderhoud van de ge bouwen betreft. Met het onder houd van het meubilair zou dit bedrag stijgen tot een half mil lioen. In de inspectie Goes vordert men even snel. De Openbare School in Bruinisse komt dit jaar gereed evenals de Prot. Christ, school. In Nleuwerkerk komt een geheel nieuwe Openbare Lagere School. De school in Brouwers haven wordt hersteld. Vermoedelijk komt er in Haam stede en ook in Schore een nieu we Openbare Lagere School. In Terneuzen komt een nieuwe se- mi-permanente Herv. School met zeven lokalen. Deze bouw voldoet uitstekend. Ook de gemeente Ril land Bath heeft een dergelijke school. HET KLEUTERONDERWIJS. Dr Pels is een man, die vol op timisme de moeilijkheden in West- Zeeuws Vlaanderen heeft aange pakt. Daartoe beh art ook het kleuteronderwijs. Er is, zo vertel de hij voor Zeeland en Zuid-Hol land een aparte inspectie ingesteld onder leiding van Mej. Glasz uit Rotterdam. Zü is een van de zeven dames die door de regering zijn aangewezen om het kleuteronder wijs in ons land te inspecteren. Valt er nog veel te doen op dit terein, het beginstadium geeft ze ker geen reden tot pessimisme. Man bij ontploffing gedood. De 44-jarige Amsterdammer F. Degenaar, was Zaterdagmorgen in een der fabriekshallen ^an de N.V. Artillerieinrichting bij de Hem- brug, een partij van 4000 Engelse, in de oorlog gemaakte slaghoed jes aan het controleren, toen door nog onbekende oorzaak er plot seling één explodeerde. Dit kost te de Amsterdammer, die gehuwd was en vader van één kind, het leven. opvoerden vergoedde veel van wat het stuk aan literaire waarde te kort kwam. Tenslotte werden nog enkele films van de droogmaking van Walcheren vertoond en bovendien de film van de Bondsdagen der C.B.T.B. en C.B.P.B.-C.J.B.T.O. De heer A. Haandrikman te Oost- kapclle sprak aan het eind van de ze zeer geslaagde jaarvergadering een slótwoord. (Op de huishoudelijke morgen vergadering der beide organisa ties komen we morgen terug.) De wapenstilstands besprekingen met Israël. Syrië, Libanon, Irak, Jemen en Saoedi-Arabië zouden hebben toe gestemd in het houden van wapen stilstandsbesprekingen met Israël oj> voorwaarde, dat de Joden de Arabische vluchtelingen weder In Mei Diesel-electrisclie toelaten. -z„ Tevens wensen zij van de Isra- ti einen in Zeeland. elisehe regering de belofte, dat de- Op een persconferentie te En- 2e geen verandering in de status schede, waar de voltallige directie van Jeruzalem zal brengen han- der Nederlandse spoorwegen aan wezig was, heeft Ir F. Q. den Hol lander, president der N.S., o.a. medegedeeld, dat de verbindingen van Groningen, Friesland en Zee land met het Westen van het land zullen worden verbeterd. Van 15 Mei af wordt een aan tal diesel-electrische treinen inge legd op niet-geëiectrificeerde lij nen van de lange afstand. Deze treinen zuilen echter in beperkte mate dienst doen. Men zal ze slechts zien verschijnen op vijf da gen van de week. Deze diesel-electrische treinen zullen honderd kilometer per uur rijden. Reeds zijn talrijke dieselmotoren opgeknapt, terwijl andere in be- Reimann tijdelijk in vrijheid. De Britse militaire gou verneur in Duitsland, gene raal Robertson, heeft op dracht gegeven de in arrest gestelde communistische lei der Max Reimann tijdelijk uit de gevangenis te ont slaan. In de desbetreffende order wordt nog medege deeld, dat Reimann zijn ge vangenisstraf van drie maanden op een later tijd stip zal moeten uitdienen. Volgens D.P.D. werd Rei mann op vrije voeten ge steld, teneinde hem in staat te stellen de vergadering van de parlementaire raad te Bonn, waarvan hij lid is, bij te wonen. Op de muur van de St. Ca- oarina-kerk in Frankfort am Main werd in de nacht aan het opschrift „Vrijheid voor Max Reimann!" de zin „Waarom niet voor Minds zenty?" toegevoegd. Centrale A.R. Kiesvereniging Goes. SNIPPER Zaterdag hield de Centrale A.R. Kiesvereniging Goes haar jaar vergadering, die druk bezocht was. Alle aangesloten kiesverenigingen waren vertegenwoordigd. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Zuidema, er op dat het er donker uitziet in de po litieke wereld. Met de eisen van waarheid en recht wordt weinig rekening gehouden. Politieke fac toren en het naakte eigenbelang geven maar al te vaak de door slag. Wat de Indische politiek be treft moeten we constateren, dat er geen enkel lichtpunt valt waar te nemen; jammer genoeg moeten we hieraan toevoegen dat dit voor een groot deel het gevolg is van onze eigen slappe politiek, van het feit dat de opvolgende kabinetten gende de aanbevelingen van de verzoeningscommissie der Ver. Naties. Amerikaanse politiek in Japan ongewijzigd. „De Amerikaanse politiek in Japan blijft ongewijzigd", zo ver klaarde een woordvoerder van ge neraal Mac Arthur aan een cor respondent van het officiële nieuwsbureau „Kyodo". Dit in tegenstelling met de ge ruchten als zou Amerika zijn troe pen uit Japan willen terug trek ken. Allen die betrokken zijn in het proces tegen en de veroordeling van kardinaal Mindszenty zijn in de Pauselijke ban gedaan. - Voor het eerst sinds 2000 jaar komt Maandag te Jeruzalem het parle ment van Israël bijeen. In Por tugal is men niet gediend van hard werken. Daar vindt men het best, dat over een week of twee de uit slag bekend wordt van de presi dentsverkiezingen die ditmaal eens zonder opstootjes verliepen. 28 personen kwamen om het leven en 26 werden gewond bij een treinongeluk dat plaats vond toen een trein van de lijn Barce- niet de macht en de moed hebben lona_Madr;d in een ravijn stortte. gehad met kracht op te komen scd-irjj- van hUn jeven kregen voor de belangen van het Konink rijk. We zien hier de ontstellende gevolgen van de doorwerking van het revolutiebeginsel, aldus de heer Zuidema. Na gewezen te heb ben op het aftreden van minister Sassen en de consequenties daar aan verbonden, wekte hij op met kracht te arbeiden aan de verster king van de organisatie zulks me de in verband met de kofnende ge meenteraadsverkiezingen. Meer dan ooit past nu de bede: geef ons verstand met Goddelijk licht be straald. Het jaarverslag van de secre taris de heer Hommes werd vast gesteld. De rekening van de pen ningmeester de heer Buitenhuis, werd goedgekeurd, met een voor delig slot van f284.18. De periodiek aftredende be stuursleden de heren R. Buiten huis, I. de Dreu en G. Heynsdijk werden herkozen; gekozen in de vacature J. C. Cornelisse werd de heer A. Koppe. de inwoners van Quito in Ecuador toen de radio omriep, dat er een invasie uit Mars op komstwas. Zo woest waren de mensen, dat ze het radiogebouw in brand staken en plunderden. Zes personen vonden de dood. In Ostrava zijn door een mijngasontploffing 24 mijn werkers om het leven gekomen. Is Tito Tito, 't Ja dat is een vraag. Een gerucht doet de ronde, dat Tito Tito niet is en dat Tito dood en (stiekum) vervangen is door RINGDAG ZEEUWSE ZANGVERENIGINGEN. CHRISTELIJKE Een groot aantal zangers en zangeressen uit alle delen van Zeeland, alien lid van christelijke zangverenigingen aangesloten bij de Ring Zeeland, waren Zaterdag" in de Prins van Oranje te Goes bijeengekomen voor de Ringdag. De morgenvergadering was ge wijd aan huishoudelijke zaken, waarvan de voornaamste waren de bestuursverkiezing en een be spreking van het concours dat op Hemelvaartsdag a.s. te Wisseker- ke wordt gehouden. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. J. v. d. Velde uit Wol- faartsdijk. De her-:i van Belle en W. C. v. d. Velde werden herko zen ais bestuursleden; de heer W. Sies werd als nieuw bestuurslid gekozen als vertegenwoordiger uit Schouwen Duiveland. Op voorstel van „Hosanna" te Vlissingen werd besloten de Ring- vergadering en Ringdag weer op afzonderlijke dagen te houden. De middagsamenkomst, die zeer druk bezocht was, werd geheel be steed aan de uitvoering van zang nummers door dubbeikwartetfen. Een duet en een kindertrio uit Zierikzee, dat buitengewoon aar dig een wiegeliedje zong. Enkele nummers werden geza menlijk, als massazang, uitgevoerd onder leiding van de heer Suur- mond uit Souburg. Deze toogdag van Christelijke zangers werd besloten met een concert in de Grote Kerk. Sursum Corda uit Biezelinge voerde op verdienstelijke wijze on der leiding van de heer G. de Kok uit Goes, enkele liederen uit, na- daf.de voorzittër de heer J. J. v. d. Velden een welkomstwoord had gesproken. Het tweede deel van het avond programma dat bestond uit, „mas sakoorzang" werd bij Psalm 103 gehandicapt door de onzuiverheid van de piano. De heer Suurmond onder wiens leiding dit geschiedde zag er dan ook vanaf om de Cantate Soli Deo Gloria nog te laten zingen. Ds R. A. Flinterman sprak een slotwoord. Begin van brand te Middelburg. Zaterdagmiddag ontstond brand in de kelder onder het pand van de fa. L. J. van 't Westende aan de Markt te Middelburg. Het bleek, dat vuur van de stookplaats van de centrale verwarming in de kelder terecht was gekomen, het geen de brand veroorzaakte. De men, doch het vuur was spoedig een Rus. In Amsterdam was een brandweer moest er aan te pas ko- vrouw onvoorzichtig, waardoor zij geblust en er werd weinig scr.ade uit een raam op de tweede ver dieping viel en overleed. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard zullen 11 Mei een officieel bezoek aan Rotterdam brengen. In Zaltbommel zal 16 Februari een fruitteeltdag worden georgani seerd, waar onder andere Ir W. van Soest, de Rijkstuinbouwconsu- lent uit Goes het woord zal voeren. aangericht. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar be wolkt met hier en daar enige lich te regen of motregen. Aanvanke lijk plaatselijk nevel of mist. Zwakke of matige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1