Minister Sassen treedt uit het Kabinet-Drees. Bestrijdingsmiddelen in de landbouw. L NIEUWS Geen principieel, wel een zakelijk verschil. Kaderdagen der Zeeuwse landbouw- jongeren. Politieke kringen te Batavia volgen met spanning berichten uit Den Haag Locomotief in botsing met vrachtauto. Geslaagde voorlichtingsdag van de Stichting voor de Landbouw. De Zondagsrust in gevaar. Verliezen in Indonesië.ar z PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG U FEBR. 1949 V Sowjet-Unie maakt aan spraak op Zuidpoolgebied. SNIPPER Iv Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagufad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1177 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.00 u„ onder 17.49 u. Maan op 17.56 u., onder 8.35 u. Volle Maan 10.08 u. Hoogwater op Zondag IS Febr.: Vlissingen: 1.48 u. «2.06 m., 14.14 u. 2.21 m. Terneuzen: 2.18 u. 2.25 m„ 14.42 u. 2.40 m. Wemeldinge: 3.39 u. 1.68 m., 16.02 u. 1.86 m. MENINGSVERSCHIL OVER INDONESIË LEIDT TOT BREUK IN DE REGERING. Minister Sassen heeft gisteren aan H. M. de Koningin ontslag gevraagd als minister van Overzeese Gebiedsdelen. In de boezem van het Kabinet is geen principieel verschil ge rezen over de staatsrechtelijke doelstellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië, zo werd gisteravond uit Den Haag gemeld. De bjj herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de re gering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en voor zover dat van de regering afhangt op korte termijn worden ver wezenlijkt. Terwijl ook het gehele Kabinet wenste vast te houden aan de verklaring van dr J. H. van Roijen, op 28 Januari j.l. in de Veilig heidsraad afgelegd namens de regering, rees meningsverschil tus sen de overige leden van het Kabinet en minister Sassen over de te dezer zake verder feitelijk te volgen gedragslijn. z__A A Is een der symptomen en oorzaken tevens van de j voortgaande ontkerstening van ons volk, kan worden aange-1 rnerkt de toenemende ontheili ging van de Dag des Heeren. Deze dag wordt voor de grote massa steeds meer een dag van genot en vermaak. De grote voetbalwedstrijden trekken duizenden bezoekers en daarnaast zijn er de plaatselijke of regionale wedstrijden, die Onze parlementaire redacteur meldde i.v.m. deze officiële rege fve"®ens ël0te scharen tot zich ringsmededeling, dat diep in °de trekken. nacht nog geen opheldering was De Maandagochtendbladen tp staan dan ook vol met sportbe- nchten. Gehele pagina's worden Volgens het R. K. blad „De Tijd" aan het z.g. sportnieuws gewijd. gisteravond zou de R K.-frae- Er. ze worden gretig 'gelezen. be voorlopig achter m.mster Sas- Des Zondags verdringen velen scn z,jn' d?" zich voor de nieuwsbulletins, om m. bet «""reden van alle van de radio, die met haar re- 1 R K.-mm,sters ten gevolge hebben. portages heel het land in rep en roer brengt, maar niet te spre ken. En nu is het niet zo, dat deze dingen buiten onze Christelijke gezinnen omgaan. Ook uit die gezinnen zijn er niet weinigen cue de voetbalvelden bevolken en het komt zelfs meer dan eens voor, dat iemand van wie men zulks niet zou verwachten be zwaar maakt zich op een Chris telijk dagblad te abonneren, om dat men daarin niet vindt de uitslagen van de Zondagswed- stvijden. Of streeft prof. Romme met professorale spitsvondigheid op 't laatste moment toch nog naar een andere oplossing? Over de houding van minister Schokking, die steeds dicht bij min. Sassen stond, was vannacht nog niets bekend. Wie de laatste tijd de debatten in de Tweede Kamer heeft ge volgd, zal het niet verwonderen te vernemen dat de eenstemmig heid in het Kabinet zoek was. Dat bleek eigenlijk reeds uit de rede, die linister Stikker hield. De goed op dreef zijnde Gerbran- ooral in de grote centra en dy (A.R.) had er op gewezen, dat de moderne streken, vormt j de V.N. tot stand zijn gebracht om Sassen Noorwegen niet bij Atlantisch Pact. De Noorse minister van buiten landse zaken, Lange, en zijn Ame rikaanse ambtgenoot, Acheson, hebben medegedeeld, dat zij na zorgvuldige bestudering van de Noorse veiligheidsproblemen geen beslissing bereikten t.a.v. Noor wegens lidmaatschap van het Noord-Atlantisch Pact. Eire op 18 April republiek. De regering van Eire heeft 18 April 1949 (Tweede Paasdag) vastgesteld als de datum,, waarop Eire republiek zal tttirden. Op de ze dag valt de 33-ste verjaardag van de Ierse republikeinse op stand. Deze beslissing werd ge nomen, nadat door verkiezingen de Unionisten de absolute meerder heid behaalden. Deze houding is volgens de minister te waarderen, maar zij is gevaarlijk. Wij denken op inter-1 nationaal terrein overwegend in termen van recht en niet in poli- - tiek ideze actie gar, nep n.b.: Troepen De visie van minister Stikker bevestigt nog eens de wetenschap, dat de „roerommers" van de V.V. D. hun taak niet hebben verstaan. Ook al beweerde mr. Oud. dat de verkiezingsleuze: „Hebt gij er ook genoeg van", volkomen terecht was, gezien de tweede politiële ac tie. Een redenering, die zeker niet opgaat. Was deze actie niet het uiterste middel van een eensgezin de regering? En was de tedere genegenheid van de heer v. d. Goes (Arb.) voor de minister niet een bewijs, dat hij aardig koei's zet in socialistische richting? Het rekening houden met poli tieke overwegingen zal in feite betekenen dat de resoluties van de Veiligheidsraad geheel of gedeel- uit Den Haag, volgens welke in 't van de grootste urgentie", aldus „KOTA INTEN" MET MILI TAIREN NAAR INDONESIë. Aan boord van de „Kota Inten" het schip, dat de laatste jaren uit sluitend emigranten heeft ver terug. Zijn vriend de Kadt ver-|voerd, hebben zich gisteren 1300 dween reeds voor de stemming militairen ingescheept met be- achter het klapdeurtje van de ver-1 stemming Indonesië. Het zijn dit- gaderzaal. 1 maal 300 leden van de Kon. Ma- Gezien de zware oppositie in de rine en Mariniers en duizend le- P. v. d. A. was niet te verwachten, dat de socialistische ministers bakzeil zouden halen. Het was voor min. Sassen buigen of ver dwijnen. Hij koos het laatste. den van de Kon. Landmacht, ter wijl zich ook 21 militaire art sen onder hen bevinden. Gezag voerder is ook nu de „Boerenva- der" G. H. Visser. Het platteland heeft een grote taak. Werd de eerste kaderdag van de Landbouwjongerengemeenschup te St. .Maartensdijk door burgemeester Verburg van Stavenisse gesproken over regionaal streekbesef, de tweede kaderdag begon met een uiteenzetting van de heer C. G. Hnge over het nut van de dorpsgemeenschap te St. Maartensdijk, waarvan li ij voorzitter is. Deze dag, die niet zo druk bezocht was als de eerste, werd ge opend door de voorzitter van de afdeling St. Maartensdijk vaii de L.J.G. de heer Anth. L. Hage. Het was een drukke dag voor de leden, want er werd nog over een zestal onderwerpen gesproken, waarop telkens een gedachtenwisseling volgde. Voordat de heer C. G. Hage het woord Zij durft het niet uit te werk van de Dorpsgemeenschap spreken! belichtte, wees hij erop, dat de Wanneer men Europa's jeugd stad veel voor heeft op het platte-zou voorstellen als een schilderij, land wanneer het gaat om de ont- overwegen de donkere, sombere, wikkeling van de inwoners. Ook j partijen. Ontzaglijk velen weten niet tot welke vreselijke diepte de Europese jeugd is gezonken. Van een christelijke Europese jeugd spreken is een illusie geworden en uitgesproken humanisme is aan het verdwijnen op het platteland zijn er „genie en", zij krijgen echter geen gele genheid zich te ontplooien In de Dorpsgemeenschap, die in Maart 1947 tot stand kwam en de tweede in Nederland is,-is het me rendeel der verenigingen en orga nisaties opgenomen. Het is een krachtenbundeling. O.a kon een uitstekend sportveld aangelegd worden. Voorts heeft men het plan te komen tot kraam- en ge- Tenslotle wees spr. erop, dat i Tsjechische Jeugd is daarom wanneer er een regionale werk r30,,<=f- "m a TSJECHISCHE JEUGD MEEST TRAGISCH. Van de jeugd van vele Europe- i se landen noemde de heer Booy de i Tsjechische de meest tragische. Daarna volgt de Joodse jeugd. De zo tragisch, omdat zij westers geori ënteerd is, westers denkt en nu 1 genomen Politieke kringen te Batavia ring ten aanzien van de resolutie volgen met spanning de berichten van de Veiligheidsraad is thans de voetbalwedstrijd het hoogte- i d<5 internationale rechtsorde te punt van de Zondag. En dan handhaven Dat betekent, dat zq niet te vergeten de Roomse pro- zicb verzetten moeten tegen de Rome is wat dit betreft verstoorder van deze rechtsorde bij uitnemendheid, Rusland. Nu zitten wij op de beklaagdenbank. Minister Stikker sprak in zijn ongetwijfeld grootse rede eigen lijk zijn veto over deze gedachten- gang uit. „Wij Nederlanders heb ben de neiging om met verbeten vastberadenheid, ondanks alle cri- tiek van anderen op de gekozen weg, waarvan wij overtuigd zijn, dat hij de juiste is, voort te gaan, zonder ons aan de overige wereld te storen." vmcies, ruim van hart. Als men maar| eerst zijn „godsdienstplichten" heeft vervuld, dan is alles in orde en wordt tegen de open lijke ontheiliging van de Zondag geen bezwaar gemaakt. Het gevolg is, dat de onrust naar alle kanten toeneemt. De spoorwegen moeten de fportlustige passagieis vervoe ren, soms met extra treinen, de trams zijn overvol, en als straks de benzine weer wat ruimer vloeit, dan zien de grote ver keerswegen weer zwart van de particuliere auto's en de extra bussen. Dat dit alles een hoogst on sociaal bedrijf is, omdat duizen den spoorwegmannen e.a. gedwon gen worden heel de Zondag in de( - --««.«vult- rronn ho. Het Russische Aardrijkskundig Genootschap, dat te Leningrad heeft vergaderd, is van mening dat weer te zijn wordt geen 'bë-1 de Sowjet-Unie het onbetwistbaar zwaar eeacht. Waarom ook? Als fecht heeft te worden gekend in o. ttkwcstips bptreffende hot Zuirinool- men zich aan de Hoogste Wetge ver niet stoort, waarom zou men den voor bijkomstige gevolgen uit de weg gaan? Dat door dit alles de kerkdien sten in het gedrang komen be hoeft geen betoog. Kerk en sport wedstrijden op Zondag zijn nu eenmaal tegenvoeters. Van het bij wonen van middag- en avonddien- kwesties betreffende het Zuidpool gebied, zulks met het oog op de ontdekkingen van Russische on derzoekers in de 19e eeuw. Besluiten buiten de S. U. om t.a.v. het bestuur van de Zuidpool konden geen wetskracht hebben. Waarnemers te Londen vragen zich af, of de S. U. van plan is een Zuidpoolexpeditie uit te rus- lelijk aanvaard moeten worden. Weliswaar hebben en de heren v. d. Goes (Arb.) en Romme (K.V.P.) zich achter de speech van de heer v. Roijen geplaatst, maar het was volkomen juist van de heer Schou ten (A.R.) om eens te vragen wat de regering nu precies wil. Daar over tast men officieel in het duis ter. Officieus niet. Men kent de liefde van Goes voor Hatta, men kent ook de afschuw van Romme voor Hatta. De vrijlating van de republikeinse leiders is dus reeds een geschilpunt. Een ander punt het belangrijkste schijnt te zijn de overdracht van de souve- reiniteit, 'die de één, de socialisten, in de volkenrechtelijke sfeer wil len trekken, de ander, de katholie ken, in de staatsrechtelijke. Minister Sassen is thans de du pe geworden van de oppositie van de P. v. d. A. Dit lag geheel in de lijn der verwachtingen. Thans moet de P. v. d. A. trach- Kabinet een tegenstelling bestaat verklaarde de voorzitter van de ten aanzien van de houding te- B. F. O. (de Bijeenkomst Federaal genover de resolutie van de Veilig- Overleg)Sultan I Iain id II tegen- heidsraad, en de berichten inzake de mogelijkheid van een onver wijlde verklaring van de Neder landse regering over de gedrags lijn met betrekking tot de reso lutie. Een verder uitblijven daarvan zou de besprekingen, welke hier tussen de verschillende groepe ringen gevoerd zijn en nog zullen worden gevoerd, in hoge mate aan tasten, zo zei men. In welingelich te Nederlandse kringen verheelde men niet, dat op zulk een uit spraak reedd geruime tijd \verd aangedrongen. Het bericht, dat 't antwoord van minister Sassen in de Tweede Kamer* zou zijn uitge steld tot 15 Februari, nadat eerst verwacht werd, dat dit Donder dag zou worden gegeven en dat bij die gelegenheid een verklaring over Aneta. De mogelijkheid van een Kabinetscrisis in dit critfeke stadium in Indonesië wordt te Ba tavia in politieke Nederlandse kringen met grote bezorgdheid onder ogen geizen. ten het regeringsbeleid naar haar zou worden «gelegd, zou volgens hand te zetten. Maar zij is inner- zegslieden mogelijk voor lijk verdeeld. Reeds een derdeDr ^eel aanleiding zijn geweest stemde tegen een militaire actie !om b« de regering te Den Haag en Goedhart, die zijn stem aan I nogmaals met grote k ern aan te dringen op een duidelijke uit- I spraak op de kortst mogelijke ter- gaan gedreigd zou hebben, indien sten kan helemaal geen sprake «en, na haar aanspraak op reeh- zijn, en bovendien moet veelal ook op een groot deel van de morgen uren beslag worden gelegd. P n het bedroevende is, dat de •'—'Overheid hierin maar al te vaak voorgaat, en op alle manieren de ontheiliging van de Zondag in de hand werkt. De overheid is niet in staat de heiliging van de Zondag af te dwingen. Maar wel heeft zij de bevoegdheid en ook de plicht en de mogelijkheid om de voor de heili ging nodige rust te verzekeren. Daartoe dient dan ook de nog altijd bestaande, maar schier ner- gens.gehandhaafde Zondagswet. De bepalingen van deze wet worden echter met voeten getre den. Niemand die er zich aan stoort. Daarnaast wordt vaak wél al het mogelijke gedaan om de on rust te »helpen bevorderen, b.v. door het beschikbaar stellen van de nodige voetbalvelden en het verstrekken van subsidies. Zelfs hebben we het een vorig jaar beleefd, dat een autobusdienst1 in een orthodoxe streek, door de Overheid gedwongen werd. het be drijf op Zondag in werking te stel len, waarbij uit de aard der zaak een deel van het personeel voor de keus gesteld werd nodeloos op Zondag te arbeiden of werkloos te worden. Een woordvoerder van het Brit se ministerie va& buitenlandse za- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. Kon. Landmacht: Gesneuveld 23 Jan. 1949 Serg. G. Lubbi, Bor ger (Dr.). Gesneuveld 27 Jan. 1949 Sold. R. Jansma, Anjum (Fr.). Ge sneuveld 30 Jan. 1949 Sold. E. H. den Hartog, Sliedrecht. Gesneu- ken verklaarde, dat Moskou zich veld 31 Jan. 1949 Sold. Ie kl. E. niet langs diplomatieke w..g tot Dobbenberg, Dieren; Sold. Ie kl. Engeland heeft gewend met de J. W. M. Gieben, St. Antonis. Ge vraag deel te nemen aan bespre-sneuveld 2 Febr. 1949 Sold. le kl. kingen over bied. betwist Zuidpoolge- Amerika verzoekt terugroeping Hongaars diplomaat. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de te rugroeping geëist van de eerste secretaris van de Hongaarse lega tie te Washington, daar hij niet langer in de V. S. gewenst is. Kort geleden heeft de Hongaarse rege ring de terugroeping geëist van twee Amerikaanse diplomaten Nieuwe. Amerikaanse voor stellen inzake Noord- Atlantisch Pact? In Europese diplomatieke krin gen te Washington betuigt men zijn grote ontevredenheid over Amerikaanse voorstellen, die te elfder ure zijn gedaan, om de Amerikaanse verplichtingen, aan» te gaan krachtens het voorgestel de Noord-Atlantisch Pact, te be perken. De nieuwe Amerikaanse voor- stellen zouden elke nauwkeurig omschreven verplichting van de oals wij reeds opmerkten, ai ondertekenaars van het Pact om militair op te treden, indien een alles is een symptoom van voortgaande ontkerstening. En tegelijkertijd kan het als een der "dertekenaar wordt aangevallen oorzaken worden beschouwd. J. de Groot, Rotterdam. Gesneu veld 3 Febr. 1949 Korp. H. Bos man, Leiden; Sold, le kl. G. P. Harthoorn, 's-Gravenhage; Sold. P. van Poelgeest, Hilversuim Ge sneuveld 4 Febr. 1949 Sow. A. Verlaan, Uithoorn. Gesneuveld 5 Febt\ 1949 Sold. C. L. van Hoof, Hoogerheide Van het K.N.I.L. sneuvelden 2 militairen. „Zwarte Kees" voor het Middelburgs B.G. De heer G. Krijger tijdens de bezetting „zwarte Kees", die in October 1944 in opdracht van de illegaliteit de beruchte Haarlemse I.D.-man Fake Krist neerschoot, moet zich op 23 Februari voor het Bijz Gerechtshof te Middelburg verantwoorden wegens „vrijwillige dienstneming bij de S.S." zo meldt „Parool". Hij volgde n.l. in 1940 de S.S.-opleiding te München, wei gerde de eed van trouw op Hitier af te leggen en vluchtte naar Ne derland, waar hij veel illegaal werk deed. In de kringen van het voormalig verzet is men overtuigd dat de heer Krijger zo handelde om met de Duitse methoden van oorlogvoering op de hoogte te ko men. niet op de kortst mogelijke ter mijn door het Kabinet een beslis sing zou worden genomen, werd in deze kringen niet bevestigd, even min echter ontkend. Men hoopt Een gewonde. De, lor.°.m"tief v?n vaart te Venlo en werd bestuurd thans op zulk een beslissing voor ™e' !s door de 53-jarige chauffeur W. Ja- t tiolf fion tiidpnc do tyiikt nn hér V. het eind van de week. Ook in fe derale kringen te Batavia legde men de nadruk op de noodzake lijkheid van een beslissing door Den Haag. „Een duidelijke uit spraak van de Nederlandse rege- Er komen weer postzegelautomaten. De postzegelautomaten van de P.T.T., die voor de tweede we reldoorlog in Nederlana reeds vrij algemeen waren ingebur gerd, zullen weer in ere worden hersteld, zodra het nieuwe geld in voldoende mate in circulatie is gebracht. half tien tijdens de mist op het traject Venio-Eindhoven ter hoog te van Horst Sevenum en Heyers- hoeve hij een onbewaakte over weg in botsing gekomen met een vrachtauto en ontspoord. De Express, die wegens bescha diging van de rails door de loco motief door een andere aan de achterste wagen'gekoppelde loco motief moest worden terugge sleept naar Blerick, zette pm elf uur de reis naar Amsterdam voort via Venlo en vandaar naar Nijme gen. Het overige spoorwegverkeer van het baanvak EindhovenHel mondVenlo werd omgeleid via EindhovenW eertRoermond gemeenschap op Tholen komt, dit |tegen het' westen _geHcht wordt te danken is aan het besta Over Scandinavië moet men de dorpsgemeenschappen. Ijch geen .]]usies maken De stel_ TUINBOUW.ling, dat in de Noorse landen re- De heer van Oord, directeur van serves zitten voor een Europese levensvernieuwing, bestreed hij fel. Hij had een ontstellende vervlak king onder de jongeren geconsta teerd. Dat de moraal er hoog staat noemde hij onjuist. Verder schetste hij de jeugd van Italië, waar ze hard werkt en Spanje, waar de jeugd nog vervuld is van de burgeroorlog. Van de Franse jongeren had hij nog wel enige verwachting; er zijn hier groepen, die wat doen verwach ten voor de toekomst. Engeland is vrijwel het enige land, dat niet aangeraakt is door het existentialisme en dit biedt enkele mogelijkheden. Tenslotte liet spr. enkele stemmen horen uit de Duitse jeugd. Het waren som bere geluiden, zonder hoop op de toekomst. „Wij hebben in Hitier geloofd als in een God en nu is on ze God dood." Verder wees hij nog op het angstwekkende en tragische vrou wenoverschot. In 't algemeen is het Europese jeugdbeeld er één van grote nood en ontreddering. Het inspireert tot de grote taak, die er ligt. Een vernieuwing van Europa zal zich moeten concentreren rond Jezus Christus, zo besloot de heer Booy zijn boeiend en soms ontroerend betoog. WAT VERDER GEBEURDE. „Mijn reis naar Amerika", was 't onderwerp van mej. B. Lande- gent uit Haamstede, waarmee zij bewees, een goede opmerkingsga ve te bezitten. De heer Kosten, de streekvoor- zitter, gaf een overzicht van de arbeid van de Jongerengemeen- schap op Tholen en St. Philips- land. Hij vertelde, dat er een gro te groei is en er thans twee af delingen zijn plus een damesafde ling. De oogstcantate, die momenten uit het bestaan vat de boer weer gaf, was erg' aardig en de verto om de dames voor te lichten over het gehele jaar door houden van bloemen in huis en de heren over de mogelijkheden, die de tuinbouw biedt. De heer van Oord gaf op prettige en origi nele wijze talrijke practisehe wen ken. De dames gaf hij de raad zo veel mogelijk de natuur na te vol gen en de heren wees hij in deze tijd van „landhonger" speciaal op de kansen die de teelt van klein fruit biedt. EUROPESE JEUGD. Na de maaltijd was het Thijs Booy, die de aandacht vroeg voor de moeilijke taak, die de jongeren hebben te vervullen en waarbij zij moeten leren Europees te leven en te denken, om deel te hebben aan de Europese gemeenschap waarin wij beland zijn. Om Europa te bewaren voor de ondergang zullen de grote krach ten moeten komen van het platte land, terwijl niet de voornaamste taak weggelegd is voor de mannen doch, naar de mening van de heer Booy, eerder voor de vrouwen Eens, op een samenkomst, sprak een meisje de vraag uit, wahrmee de wereld worstelt: „Is er eigen lijk in deze wereld op ons gere kend Deze vraag is het, die de jeugd van Europa stelt en het ant- De vrachtauto was eigendom van de bevrachtingsfirma Koop- cobs, die een lichte hersenschud- d' en wat schrammen opliep. De wagen werd geheel vernield. De locomotief werd uit de rails gewrikt op het moment waarop 'der iTchtbëridIn~met"dè~t<£- HAi tifonl-itonl-A 4"i ïccnn locnrrintipf lichting van Ir M. A. Geuze over dé vrachtauto tussen locomotief en een paal bekneld raakte. On danks krachtig remmen van de machinist reed de trein nog 200 meter voort alvorens tot stilstand te komen. Gisteren is in de zaal „Juliana" te Goes een voorlichtingsdag georganiseerd door de Technische Commisseie van de Stichting Voor de Landbouw. Het woord werd gevoerd door Dr A. F. H. Besemer, die sprak over „Bestrijdingsmiddelen in de Landbouw" (voor het verslag hiervan verwijzen wij naar pag. 2), terwijl in de middagvergadering het woord werd gevoerd door Ir P. W. Bakker Arkema, die een technische uiteenzetting gaf van de machines, die worden aangewend voor de bestrijding van on kruid en plantenziekten. De vergadering werd geopend door de voorzitter der Techni sche Commissie, de heer A. Mindcrhoud, directeur van de Wil- helminapolder, die o.m. mededeelde, dat op 20 Mei a.s. stuif- lorzaxen women uese..ouwu. vannacht worden^warneer alle demonstraties zul'en worden gehouden in de Wilhelminapolder. in "die rist gestefd^dl'^s^ i het hebbe" Voor Zondagviering in dé zin j Se^l™£*enls van de dat In de middagvergadering sprak wen. Van de paardën-sproeiers van-het met blijdschap de Heer,l ^^e'Zo^eUen V Woord is er -^eriKaanse voorstellen is, da dienen na? 5q het verdrag geen militaire allian steeds minder plaats. Daarom moet de waarschuwing "f zou zÜn in de gebruikelijke zin. AT' --~ om de Zondag te heiligen niet ver- fe?'en van het veto in de Vei- dino jj i lle" van bestrÜ" i hgheidsraad hmi,„„ h, „„„.Li, i dlr«gsmiddelen in de landbouw". Ir P. W. Bakker Arema, Rijks- landbouwconsulent voor land bouwwerktuigen te Wageningen over het onderwerp: „Machines blijken de verplich- .wd tingen, die de V.S. volgens de de Over ei voorgestelde wijziging van het Pact op zich nemen, minder ver strekkend te zijn dan die, welke stommen! Daarom moet tot steeds weer de oproep uitgaan om tot bevordering van de Zondags rust mee te werken en de heili ging van die dstg mogelijk te ma ken. En daarom moet aan de be-- lijdende Christenen altijd weer het Doodstraf voltrokken, vierde gebod als regel van dank- j Bij Kon. Besluit is afwijzend be- baarheid worden voorgehouden: schikt op het gratie-verzoek van Gedenkt de Sabbathdag. dat gij M. Jansen, tot de doodstraf ver die heiligt! oordeeld door het .Bijz. Gerechts- hof te Arnhem. Het vonnis is in- Een transportvliegtuig van de middels voltrokken. Nederlandse maatschappij „A.ero De doodstraf bij sententie van Holland" heeft op ongeveer 40 het Bijz. Gerechtshof te Leeuwar- kilometer van Lissabon aan deden opgelegd aan M. Vonk is bij oever van de Taag een nood- j wijze van gratie veranderd in een landing moeten maken. I levenslange gevangenisstraf. Spr. begon met er op te wij zen, dat het beste materiaal, waarmee de bestrijding wordt uitgevoerd aan een grote slij werden behandeld, die welke met pomp is uitgerust, welke door de wielen wordt aange dreven, die met een motor en tenslotte die, welke met de trek ker wordt voortbewogen. Deze laatste heeft een capaciteit van 20 tot 25 m. zodat zo weinig mogelijk werkgangen moeten worden gemaakt, waardoor niet tage onderhevig is. Ir Bakker!3' «e - veel schade wordt toe- .handvëstTefvT hierna over tot de behan- gebracht atm het gewas. Verder deling van de werktuigen waar-jze' sPr- d3'L fruitsproeiers ijl de bij hij stil stond bij de lage-1 regel ook wel dienstbaar te ma- druk-sproeier en de hoge-druk-1 ken zijn als landbouwgewas sproeier met een inhoud van 10 tot 25 liter. Vervolgens werd de vatspuiter behandeld, waarna de grotere werktuigen aan de orde kwamen. De paardensproei- machine stond in hét 'middel punt van de belangstelling, waarbij spr. opmerkte, dat Ne derlandse constructeurs tot volle tevredenheid van de landbou wers de machines kunnen bou- sproeiers. STUIVEN. Stuiven als bestrijdingsmiddel, zo vervolgde spr. zijn rede, is veel ouder als bespuiten. In Amerika heeft de bestuivings het stuiven hééft gewezen. Als voordelen van stuiven boven sproeien noemde spr. de snellere gang van zaken, waarbij geen water benodigd is, terwijl de machines zeer licht geconstru eerd zijn, zodat de aanschaffings- kosten niet hoog liggen. Als be zwaren voerde Ir Bakker aan, dat de werking van de stuif- middelen geringer is, doch dat momenteel naar nieuwe midde len wordt gezocht. Wie weet, zo zei ir Bakker ver der, zal straks de besproeiing ge lijk staan aan de bestuiving. DE HELICOPTèRE. Als voordelen voor de bespui ting met de helicoptère noemde spr. dat de apparatuur zodanig is ingericht, dat van een vernevelen van de te spuiten vloeistof kan worden gesproken. Verder noemde spr. in dit ver band nog de schuimvernevelaar, die desjjjds in de Wilhelminapol der werd gebruikt en tharts nog in de N.O.-polder in gebruik is. Tijdens de discussie, die hierop volgde zei dr Besemer nog, dat wil men goede resultaten met bestui ven bereiken, dit 'snachts zal moe ten geschieden. Vele vragen wer den daarna nog door beide spre kers beantwoord. Nadat de heer Minderhoud de sprekers had bedankt, gaf ir W. C. van Beekom een samenvatting. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw sprak een slotwoord, waarin hij er op wees, de boer in de schilderkunst, werd zeer gewaardeerd. Tenslotte stond op het program ma een blijspel in drie bedrijven „Een schoonmoeder uit duizend", waarvan de afd. St. Maartensdijk de uitvoering oj> zich nam. 1 VIOOLRECITAL HERMAN KREBBERS. Gisterenmiddag gaf de violist Herman Krebbers te Goes een jeugdconcert, dat door een talrijk gehoor aandachtig werd gevolgd. Dezelfde kunstenaar trad gister avond onder auspiciën van de Z.V.U. op in het Schuttershof met een gevarieerd, rijk programma. De belangstelling was 's avonds niet zo groot, maar dat de aan wezigen zeer dankbaar waren voor het genotene bewees het enthou siaste applaus aan het einde. Voor de pauze bevatte het pro gramma oudere werken. Begonnen Gisteren arriveerde te Amster dam- de „Stuyvesant" met aan boord 500 ton rijst, die met f 1. per kg. toeslag voor de T.B.C.- bestrijding in Suriname zal wor den gedistribueerd. Te Door nenburg (Over-Betuwe) zakten gisteren twee jongens uit één ge zin, van 9 en 15 jaar, door het ijs en verdronken. Bij een autobot sing in de mist op de Bezuiden- houtseweg te Den Haag kwam gis teren één persoon om het leven. En de bestuurder van een wals, j werd met de barokke muziek van die op de Nieuwe Parklaan aldaar G. F. Handel, Sonate no. 4. r-eds door een motorwagen werd gegre- aanstonds viel op de mooie toon- pen, was op slag dood. Waar- j vorming van de solist, waarvan schijnlijk zal t.z.t. op Texel weer men ook zeer genieten kon in de een vliegveld in orde worden ge- Frühiingssonate van Beethoven, bracht. Gistermorgen vertrok- Soms trad in deze sonate de ken uit Rotterdam per trein naar pianobegeleiding wel eens te veel Le Havre 150 enr granten voor Ca- op de voorgrond. Bij het zeer gees- nada. In Le Havre gaan zij aan tige Scherzo daarentegen was er boord van de „Samaria". Waar- een samenspel, waarin beide par- schijnlijk zullen vijf Duitse vissers- tijen elkaar goed aanvulden, schepen naar Nederland worden Na de pauze werden wij via uitgeleverd. Te Haps (N. Br.) Saint-Saëns gevoerd tot de moder- is in het gezin van L v. Haren- nen. Hier bleek Krebbers ook Kool een drieling geboren, allen technisch tot grote prestaties in meisjes. Vorig jaar werd hetzelfde staat. De flageolitfonen en het gezin verblijd met de geboortespiccato bewezen dit. Het hoogte- Van een tweeling. Generaal punt van dit gedeelte werd ge- Eisenhower zal tijdelijk optreden vormd door „Tzigane" van Mauri- als voorzitter der vergadering van ce Ravel, waar de schitterende Amerikaanse stafchefs. Chur- techniek slechts dienstbaar was chill en Truman zullen op 31 aan een door en door muzikale Maart in het Technologisch Insti- vertolking van deze aangrijpende tuut te Cambridge (V.S.) rede- muziek, die zo juist onze tijd weer voeringen houden. - Sir David spiegelt. Het enthousiaste publiek Kelly, Brits ambassadeur te An- ontving als toegift nog een Noc- kara, is als zodanig benoemd te turne van Chopin in een bewer king van Nathan Milstein. Moskou. - De Amerikaanse spe ciale vertegenwoordiger in Israël, James Mc Donald, is benoemd tot ambassadeur. De scheuring in de Israëlische communistische partij, waarvan al langer sprake techniek gelijke tred gehouden idat de bestrijding van onkruid en was, is thans een feit geworden, met de besproeiingsteehniek. Irplantenziekten de rentabiliteit van De Chinese re. cring heeft me- Bakker zei verder, dat een Ne-j het landbouwbedrijf verhoogt. jdegedeeld, drt zij de bemiddeling i derlands landbouwdeskundige in] Spr. dankte de technische com- der V.N. in Je burgeroorlog ver-'Zuid en Zuidwest, le^s hogere tem- 1932 reeds op de voordelen vanmissie voor het initiatief. Iwelkomt. Iperaluur dan vandaag. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: In de loop van de dag verdwijnen van-' dc mist en dan meest zwaar fcewolkt met hier en daar enige regen. Zwakke of ma tige wind uit richtingen lussen

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1