ölroviniifrffi/fiiw rJMlfülË Oostburg betrekt gas uit Beigië. Tien jaar voor M. M. v. d. Werff uit Zierikzee. D& luchtverbindmg met Indonesië. By de Turmac ligt het werk weer stil. Zoltan Czaky ontsnapt. Zeven jaar voor „De schrik van Delden". Donderdag 10 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Kring 1V van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren vergaderde. Onder voorzitterschap van de heer D. M. Rouw vergaderde Dins dagmiddag kring IV Zuid-Beve land, van de Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren in de Prins van Oranje te Goes. Het kleine aantal leden, dat de ze iaarvergadering bijwoonde, kon uit het verslag van de secretaris penningmeester, de heer J. Bur ger, vernemen, dat de kring 343 leden telt; een aantal dat bereikt is door de grote propaganda-actie welke gevoerd is. Over 1948 werd f5525.12 aan ontvangsten geboekt, het batig saldo over dat jaar be draagt f 1062.28. Er werd besloten, het salaris van de secretaris-penningmeester te verhogen en de bestuursleden een presentiegeld toe te kennen. De heer P. A. H. Polderman werd herkozen als bestuurslid. Gezien de waarde van de ver plichte T.B.C. bestrijding van de runderen, werd er op aangedron gen, ook de bestrijding van mond en klauwzeer verplicht te stellen. De voorzitter deelde op deze vergadering mede, dat een fonds gevormd is door een heffing van f0.25 per dier extra, waaruit een vergoeding gegeven kan worden tot 90 van de waarde, voor de opgeruimde open lijders. Zeeuwsch-Vlaamse Schooljeugd onderzocht. De schoolartsendienst in Zee land heeft bekend gemaakt, dat in West Zeeuwsch-Vlaanderen met inbegrip van Terneuzen, 2142 kinderen werden onder zocht. 225 leerlingen werden doorgelicht. Daarvan werden 5 gevallen van actieve en 16 van inactieve tuberculose vastge steld. Drie der actieve gevallen konden verklaard worden te zijn ontstaan door besmetting van een onderwijzer, die een vrij acute longtuberculose kreeg. 794 kinderen hadden een ma tig en 182 een slecht gebit. Dit is 46. procbnt der schoolbevol king. Oesterverzending Januari 1949 In Januari j.l. werden de vol gende aantallen oesters verzonden uit Yerseke: naar Nederland 182.077 st., naar België 1.228.065 st., naar Engeland 141.085 st. en naar andere landen 68.710 st., to taal 1.619.937. Verleden jaar bedroeg het to taal voor Januari 1.788.307, dus ruim 150.000 meer, een gevolg van de mindere afname van Engeland (meer dan 50 minder), achter uitgang van Holland (ook met 34 procent achteruitgegaan), waar door een toename van België met meer dan 100.000 het slechte cijfer niet kan tegenhouden. Toch mag over het algemeen over dit seizoen niet geklaagd worden. Van Augustus '47 tot en met Januari 1948 was het totaal aant. verzonden oesters 10.823.302 en van Augustus 1948 tot en met Januari 1949 9.756.672 st. Stadsautobusdienst in Terneuzen? Nadat in de gemeenteraad reeds de instelling van een stadsauto busdienst ter sprake was gekomen overweegt het gemeentebestuur van Terneuzen thans het verlenen van een vergunning voor de uit oefening van een autobusdienst binnen de gemeente. 500.— of 2 maanden voor bankdirecteur en inspecteur te Zierikzee. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft R. G. Inspec teur der Registratie en Successie en C. v. d. V., Bankdirecteur, bei- VLISSINGEN. Huarstaking opgeheven. De woningvereniging „Gemeen schappelijk belang" heeft thans van geen van haar huurders meer een achterstallig bedrag te incas seren daar alle 35 opposanten de volledige huurprijs hebben afbe taald. Zij hebben het hoofd in de schoot gelegd, omdat ze blijkbaar wel inzien, dat langs de normale weg van onderhandelingen meer te bereiken is. Zo men weet heeft de federatie van woningbouwver enigingen reeds stappen bij de mi nister gedaan om de tussentijdse huurverhoging van bepaalde wo ningen in te trekken en B. en W. van Vlissingen ondersteunden deze poging. OUDELANDE. Doop der bevolking. Op 1 Jan. 1948 bedroeg het aan tal inwoners 394 mannen en 387 vrouwen. In 1948 werden 6 j. en 8 m. geboren; 6 m. en 2 vr. over leden. 5 m. en 7 vr. werden opge nomen en 20 m. en 17 vr. vertrok ken. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal inwoners dus 762 per sonen, waarvan 379 m. en 383 vr. KAPELLE. Uitvoering Meisjesvereniging. Zaterdagavond hield de Meisjes vereniging „Tabitha" haar jaar lijkse uitvoering in het gebouw „Obadja". Mevrouw Jebbink opende deze avond. Door de jongste leden der vereniging werd een toneelstuk opgevoerd: „Fabrieksmeisjes" en na de pauze „Een stille heldin". Ds Jebbink hield de dagsluiting uit 1 Corinthe 13. HEINKENSZAND. Vergadering A.R.-Kiesvereniging. Maandag j.l. kwam de A.R, Kiesvereniging in jaarvergadering bijeen. Het financieel verslag was gun stig; het aantal leden steeg tot 39. De aftredende bestuursleden werden herkozen en als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer Mar. Mol van Nisse. De penning meester, de heer Matth. Zuidweg, hield een uitvoerig referaat over: „Het gezag der Overheid". Vooral de Indische kwestie werd bij de bespreking onder de loupe geno men. De heer C. A. v. Damme sloot met dankgebed. BIEZELIN GE. Algemene Vergadering Uhr. Herv. School. Maandagavond hield ónder voor zitterschap van ds F. L. van 't Hooft de Chr. Herv. School haar algemene ledenvergadering in de schooL Na het verslag van secretaris en penningmeester, volgde dat van het hoofd der school, welke ver slagen getuigden van een gezond en bloeiend schoolleven. Bij de be stuursverkiezing werd de voorzit ter, ds F. L. wan 't Hooft, herko zen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer L. \£er- hulst, werd gekozen de heer B. Kalkman. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer J. Waverijn. Besloten werd om op biddag wederom een Ouderavond te organiseren. In de Oudercom missie werden benoemd de heren C. Traas Sr en J. Waverijn. RILLAND. Praatavond Bedrijfsvoorlichting. Maandagavond werd in de zaal van de heer P. v. Roosmalen, een praatavond gehouden, uitgaande van de Ver. voor Bedrijfsvoorlich ting, Oostelijk Zuid-Beveland. De avond werd geopend en gesloten door de heer C. J. v. d. Werff. Als eerste spreker trad op de heer K. Tanis, die behandelde „Bouwplan 1949". Aan de hand van de uitkomsten, die op een 35- tal Zeeuwse boerderijen waren ge- met algemene stemmen herkozen. Tot afgevaardigde naar de te hou den provinciale vergadering werd benoemd W. Dekker en tot secun dus de heer A. Bosselaar. De ma gazijnmeester-bode bracht verslag uit over de stand van het materi aal. Besloten werd om tot aan koop van enkele nieuwe dingen over te gaan. In het afgelopen jaar werden 97 stuks uitgeleend. Ook zal getracht worden om voor opberging van het materiaal een betere gelegenheid te krijgen. Tot slot besloot men over 1949 een bij drage te verlenen aan het Ned Rode Kruis voor het werk onder de militairen. SINT LAURENS. den te Zierikzee, gisteren veroor- o0"1611. liet hij uitkomen de kosten deeld tot ieder 1500—of 2 maan- opbrengsten en netto wmst, ge- i maakt bij het verbouwen van di- den hechtenis. vcrse gewassen. De heer W. P. R. G. en v. d. V. stonden 28 Ja- Balkenende behandelde „Rassen- nuari voor de Arondissements- keuze". Op beide voordrachten rechtbank terecht, omdat ze ver- volgde een zeer geanimeerde be dacht werden voor een waarde van spreking. ongeveer f 22.000.aan effecten niet te hebben laten registreren. De officier van Justitie achtte het feit bewezen en eiste f 800 of 2 maanden hechtenis. Bij de uit spraak kregen beiden er dus f 300 af. MIDDELBURG. De verzorging der militairen. KRABBENDIJKE. Jaarvergadering Gymnastiek, vereniging „Sparta". Dinsdagavond hield de gym nastiekvereniging „Sparta" haar jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer Minder- houd. De secretaris, de heer C. v. Weele, liet in z'n jaarverslag Enkele weken geleden werd alles wat zich in het afgelopen door de Jonge Kerk het denkbeeld jaar heeft afgespeeld de revue geopperd eens meer aandacht te passeren, waarna de vaardig- gaan schenken aan de geestelijke heidsdiploma's en enkele K. N. verzorging van de militairen in G. V.-speldjes uitgereikt wer- onze stad. Enkele afgevaardigden den. mej. Vergauwe en de heer zochten contact met de legerpredi- de Dreu werden herkozen als kant voor Zeeland ds K. v. d. bestuursleden. In de plaats van Braak. Deze heeft thans een plande heer Minderhout, die de ge meente gaat verlaten, werd de heer Slip tot voorzitter gekozen In de rondvraag werd bekend gemaakt, dat de adspirant-leden deel zullen nemen aan een tum- wedstrijd te Wolphaartsdijk, ter wijl de dames-leden «hun mede werking zullen verlenen aan het Herdenkingsfeest te Sas van Gent. Verder ligt het in de be doeling om deze zomer een open- ontvouwd, dat neerkomt op een grootscheepse actie niet alleen voor de in de hoofdstad gelegerde militairen is bedoeld, doch voor alle Zeeuwse militairen en de in Zeeland gelegerde militairen. Ten einde dit plan uit te voeren zal moetenworden opgericht een Prot. Interkerkelijk Comité tot behartiging van de geestelijke, culturele en sociale belangen van Nederlandse militairen. Binnen- luchtdemonstratie te geven op kort zal ds v. d. Braak voor de het plaatselijk sportterrein, afgevaardigden van diverse prot.- Na de rondvraag sprak de Chr. Jeugdverenigingen een uit- heer Griep een afscheidswoord eenzetting geven van dit plan. i waarin hij hem dankte voor de wijze waarop deze zich van zün Opgeruimd Is j taak gekweten had. Hem werd Nadat enige tijd geleden een be- ten slotte een geschenk aange- gin was gemaakt met de oprui- boden, ming van de houten noodwinkels AAGTEKERKE. aan de Turfkaai, bleef dit toch - tot enkelen beperkt. Thans is de ^rvergadertag Groene Krms. zaak opnieuw aangepakt met het Dinsdagavond kwam het Groene gevolg, dat reeds alle houten Kruis in jaarvergadering bijeen, noodwinkels aan deze kaai zijn onder voorzitterschap van burge- verdwenen. De stenen noodgebou- meester Bosselaar. Aanwezig wa- wen zullen zoals bekend nog enige ren 13 van 194 leden, tijd blijven staan. Ook aan de Door de heer J. Dekker werd Lo.idense kaai en Bierkaai zijn verslag uitgebracht van de gehou- vele winkeliers reeds bezig hun den provinciale vergadering in '48 zaken over te plaatsen, omdat ook te Groede. De aftredende be daar straks de grote opruiming zal stuursleden de heren P. Wisse, J. beginnen. Aan C. Hart werd vergunning geweigerd tot verbouwing met subsidie van zijn woning, omdat deze verbouwing niet aan de' daar voor geldende voorschriften vol doet Besloten werd tot deelname in het kapitaal vliegveld Haamstede. Op voorstel van B. en W. werd bezwaar gemaakt tegen het be sluit van Ged. Staten betreffende salaris van secretarissen en ont vangers. Verzocht zal worden gun stiger regeling te willen treffen. I.v.m. een schrijven van Kerk- werve werd m.a.s. besloten aan het bestuur der Waterleiding te verzoeken bij de winst- en verlies rekening alle bescheiden te willen bijvoegen en tevens de vertegen- In café Servaas vergaderde de' 'woordigende afgevaardigden al- afd. Z.L.M. onder voorzitter schap van de heer Joh. Marinis- sen. Aanwezig waren 25 leden Herkozen werd als bestuurslid de heer W. Rooze. Het financieel verslag gaf een klein batig saldo. In de fin. commissie voor 1949 werden benoemd J. Kodde Jz. en Joh. Marinisse en tot Kringafge vaardigde de voorzitter. Bespro ken werd de t.b.c.-bestrijding en de herverkaveling. ARNEMUIDEN. Jaarverg. „Arne's Genoegen' De muziekver. „Arne's Genoe gen" kwam in jaarvergadering bij een. In deze vergadering werd een Pettenfonds gesticht, dat ten doel heeft witte uniformpetten aan te schafferi. Onder de aanwezigen werd reeds wat geld bijeen gebracht. COLIJNSPLAAT. Geref. Vereniging Schoolonderwijs De Vereniging voor Geref. Schoolonderwijs vergaderde in de consistorie der Geref. Kerk. Voorzitter was de heer J. M. Contant. Het hoofd der school de heer C. Haak gaf een over zicht over het schoolleven van het afgelopen jaar. Uit het ver slag van de penningmeester bleek, dat de vereniging er fi- nantieel goed voor staat. Daar de penningmeester de hier M. J. Contant zich niet meer 'ner kiesbaar stelde werd in zijn plaats gekozen de heer M. E. Karman. In de vacature-C. IIoo gerheide werd gekozen de heer A. A. Hoogerheide. De voorzitter dankte de heer Contant voor het werk voor de school gedaan, 44 jaren heeft hij als bestuurslid en al die tijd als penningmeester de vereniging gediend en met volle liefde heeft hij zich steeds voor dit werk gegeven. Besloten werd tot het doen verspreiden van het propagandablaadje „Voor school en huis" en te trachten meer leden te werven. Gasbedrijf op non-actief. Daar de particuliere gasfabriek te Oostburg bij de bevrijding scha de heeft opgelopen, was het welhaast niet meer mogelijk de gemeente behoorlijk van gas te voorzien. In 't bijzonder aan de ovens was weinig meer te verhei pen en plaatsing van nieuwe ovens zou onverantwoorde bedragen gaan kosten. Er is de laatste jaren nog verbeterd aan de fabriek en de eigenaar heeft nogal wat geld uit moeten trekken, o.a. voor de bouw van een nieuwe gashouder, doch op de duur werden de moei lijkheden te groot' en kon Oost- burg niet van voldoende gas wor den voorzien. Een overeenkomst met de gas maatschappij van Zeebrugge „Zee- vlam" bracht uitkomst. Deze maatschappij leverde reeds gas aan de gemeenten Aardenburg, Sluis en Breskens en heeft nu ook Oostburg voor haar rekening ge nomen, hetgeen een grote verbete ring betekent, daar het gas van een prima kwaliteit is. De gas houder in Oostburg blijft staan, zodat bij eventuele stagnatie de gasvoorziening niet direct behoeft te worden stopgezet. De onderneming in Oostburg, de enige in Zeeuwsch-Vlaanderen, blijft een distributieve functie be houden en de gasfabriek blijft ook intact om in onvoorziene geval len en uiterste nood toch nog in geschakeld te kunnen worden. Behalve de cokesproductie komt natuurlijk ook de teerproduetie stil te liggen. Het gas uit Zeebrugge wordt aangevoerd door een gasleiding, die loopt via Sluis, Nieuwvliet, Groede. De behoeften aan gas zijn zeer sterk gestegen en deze sterke toe name kon de fabriek met dé hui dige installaties niet meer bijbe nen. Op het ogenblik is het aantal aansluitingen ongeveer 800. En het is te voorzien, dat nu het gas van zo'n goede kwaliteit is, er nog vele aansluitingen zullen plaats hebben. Dekker en P. de Visser werden bracht. ELLEMEET. 7000.— bijzondere uitkering. Met een terugblik over 1948, waarin ook het treurige feit her dacht werd van het sneuvelen in Indië van Mar. Kristelijn uit Elle- meet en de mededeling, dat het bevolkingsaantal iets was vermin derd, opende de voorzitter de raadszitting op Maandag j.l. Bericht was ontvangen, dat de gemeente f 7000.ontvangt als nooduitkering, waarvan f 1800 be stemd is als bijdrage in de ver- pleegkosten in verschillende sana toria van het gezin Beije. De begroting van het ziekenhuis Noordgouwe werd goedgekeurd. De gemeentelijke bijdrage is f 1.50 per inwoner. Van G.S. was bericht ingekomen inzake instandhouding Openb. school gedurende 1949, alsmede van goedkeuring der regeling ex ploitatie haven Kloosternol, voor rekening van Eikerzee, EUemeet en Duivendijke. Door Monumentenzorg was voor het monument te Renesse aan de gemeente een bijdrage gevraagd van f 50. Dit bedrag is echter door de gemeentenaren vrijwillig opge- leen uit de gemeenteraad te be noemen. Het rapport van de Brandweer inspectie werd na uitvoerige be spreking in deze vorm niet uit voerbaar geacht. Aan gemeenteop- ziehter en brandweercommandant zal opgedragen worden een uit voerbaar plan op te stellen, dat ter goedkeuring aan voornoemde inspectie zal worden toegezonden. Rekening '47, kapintaaldienst '47, 2e wijziging '48 en begroting '49, begroting Burg. Armbestuur '49 werden goedgekeurd. Van de inspecteur van het on derwijs was toestemming ontvan gen, dat mevrouw Steur van Noordwelle les zal geven in de nuttige handwerken op de O.L.S. Aan mevr. Steur' werd op haar verzoek toegekend een verhoging per lesuur van f 1.25 op f 1.75. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijega en Ela- huizen, H. J. Ponsteen, cand. te Silvolde. Aangenomen naar Veenendaal, K. v. d. Pol te Ede; naar Roor- dahuizum, P. Inberg te Norg. Bedankt voor Moordrecht, P. Inberg te Norg; voor Harder wijk, K. v. d. Pol te Ede. Geref. Kerken. Beroepen te Huizen, dr S. At- tema te Oosterbeek; te Sleeu- wijk, W. v. d. Meulen te Wou- brugge; te Avereest, T. B. van Houten te Britsum; te Marum, C. Bos te Murmerwoude; te Kla zinaveen, J. H. Baas te Noord- wolde. Aangenomen naar Bedum, H J. Riphagen te Barendrecht. Bedankt voor Roodeschool, J, Koopmans te Schildwolde. Evang. Luth. Gem. Drietal te Winschoten, J. M. Lindeijer te 's Gravenhage. W Spiethoff te Haarlem, A. W. C. de Wit te Amsterdam. Beroepbaar. Beroepbaar verklaard in de Ned. Herv. Kerk: J. Bouman te Hekelingen en A. P. van der Made te Utrecht. Inauguratie prof. dr H. J. Jager. Dinsdagmorgen heeft dr H. J. Jager van Voorthuizen, be noemd tot hoogleraar aan de Theologische School der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) als opvol ger van prof. Greijdanus, zijn ambt aanvaard. Prof. Jager verklaarde, dat het zijn voornemen is zich bij zijn onderwijs te la-en leiden door art. 7 der Nederlandse Ge loofsbelijdenis. Wij moeten ons niet in de practijk vastbijten in waarheden en verklaringen van bepaalde geleerden noch bij het exegatiseren der H. Schrift er uithalen wat wij er eerst in gelegd hebben. Als onderwerp van zijn inauguratie koos spr. het ge sprek van Jezus met Nicodemus den rabbi, zoals dat geschreven is in Joh. 3 121. Hij wilde daarbij enkele op merkingen maken die z.i. van belanf zijn voor het kennen va& de weg der zaligheid. Daar bij stond hij stil bij de vraag wat de betekenis is van wat Ni codemus zegt, of het wederom geboren is opnieuw geboren worden, dan wel: van Boven. Vervolgens besprak hij de vraag wat het is „geboren worden", om tenslotte de vraag onder ogen te zien wat bedoelt wordt met het zien van het Koninkrijk Gods. Prof. Jager, die was ingeleid door de president-curator, ds D. van Dijk, besloot met de ge bruikelijke toespraken. 's Middags werd een drukbe zochte receptie g'ghouden waar bij velen van de gelegenheid gebruik gemaakt hebben hun opwachting te maken. Herv. Theologische studenten. Uit een door het Hervormd Persbureau verstrekt overzicht over het aantal Hervormde Theologische studenten bij de verschillende faculteiten blijkt, dat er thans 92 vrouwelijke en 598 mannelijke studenten zijn, tegen vorig jaar resp. 85 en 587. In Leiden waren in totaal 174 Hervormde theologische studênten, in Utrecht 255, in Groningen 77 en in Amsterdam (Gerij. Univ.) 92. Bijbelgebruik. In Engeland, in de Central Hall van Westminster,werd onlangs het zilveren jubileum gevierd van de Brble-Reading-Fellowship (Bond van Bijbellezers). De Koningin van Engeland, die jaren lang zelf lid van deze ver eniging geweest is, sprak daar voor een grote menigte. Zij zei o.m.: „Uit eigen ervaring kan ik zeggen, hoe werkelijk de waarde is van het dagelijks bijbellezen. We beleven op 't ogenblik een tijd in de wereldgeschiedenis, waarin we allen uitgedaagd worden. Een nieuw tijdperk wordt in zware worsteling geboren. Wij zijn ge roepen om de morele leiding aan de wereld te geven, maar we zul len daartoe alleen in staat zijn als we trouw blijven als Christenen". EEN „ILLEGAAL" LANDWACHTER. Burgerlijke Stand. Het waren weinig schokkende zaken, die gistermorgen door het Bijz. Gerechtshof werden behan deld. Terecht stonden een 27-jari- ge kellner uit St. Jansteen J. de Bruijn, beter bekend als „de schrik van Delden" en een vroe gere politie-adspirant, M. M. v .d. Werff nlt Zierikzee, die zjjri politie adspiraties op een verkeerde ma nier heeft aangewend. De Bru(jn werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. Van d. Werff hoorde zich veroordelen tot 10 jaar gevange nisstraf. Beiden werd recht van cassatie verleend. J. de Bruijn, een 27-jarige kellner uit St Jansteen was de eerste die terechtstond. In 1941 was hij bij de Nederlandse Ar beidsdienst gegaan en in 1942 trad hij toe tot de Duitse Ar beidsdienst. Ook in deze dienst beviel het verdachte blijkbaar niet, want een jaar later volgde zijn dienstneming bij de Nach- schubdienst. Aan het einde van deze carrière ging hij bij de Landwacht. Als landwachter deed hij mee aan huiszoekingen te Delden, waarbij diverse per sonen werden gearresteerd, en waarbij hij, volgens een der ge tuigen vaak de leiding had. Bij een huiszoeking had hij boven dien nog gestolen, hetgeen hij echter ontkende. Wel gaf hij toe, In Zeeuwsch- Vlaanderen eenmaal een Belg te hebben aangehouden, die f 2750. bjj zich bleek te hebben, wrik grid hem werd afgenomen. Dat is niets anders dan bero ving, vond mr Bloemers, het geen de verdachte toegaf. De procureur-fiscaal die vond dat verd. zeer brutaal was opgetreden, vooral in Delden, waar hij de bijnaam van „De schrik van Delden" had gekre gen eiste 12 jaar met aftrek. Mr" J. G. v. d. Burgt pleitte tenslotte" voor een lichtere straf. EEN SLAPPELING. 15 jaar met aftrekeiste de procureur-fiscaal daarna tegen de 26-jarige ex-politie-adspi- rant Maarten Marinier van der Werff te Zierikzee. Als wacht meester van de Arbeitskontroll Dienst had hij in 1944 met an deren, vele Nederlanders, die voor uitzending naar Duitsland in aanmerking kwamen en on willig waren, opgespoord en ge arresteerd. Volgens getuige Gootjes had v. d. Werff 28 per sonen gearresteerd. Twee per sonen, daarvan die later door hem toch over de grens waren gezet, zijn in Duitsland omge komen. Een ex-collega typeerde woede van de president op, die 84 j., ongeh.; A. E: van der v. d. Werff voortdurend terecht j Graaff, 66 j., ongeh.; J. A. de w^T"'j I Valk, 67 j., ongeh.; C. M. Boo- Tijdens het laatste deel van 'tgert, 72 j., echtgenote van D. C. verhoor, zei v .d. Werff enkel i Slager, mensen te hebben geholpen, repliceerde: „Dan hebt U nog waarop de procureur-fiscaal illigaal gewerkt ook", waarop verd. antwoordde: „Inderdaad doch verder kwam hij niet. Zaterdag weer een vlucht. Zoals gemeld vertrok gister avond een K.L.M.-Consteliation, ST. LAURENS. Geboren: Wy- j nanda L., d. v. L. A. Torenvliet hem als een slappeling met een en A. G. Tienstra: Ti ark E JL CtrATa LH -r W T grote mond, terwijl hij met alle winden meedraaide. Na dolle Dinsdag nam verd. dienst bij het bataljon Neder land. In deze functie nam hij in Zwolle deel aan razzia's waarbij men het gemunt had op arbei ders van de Arbeidsinzet. Ten slotte vocht verd. in 1945 in de omgeving van Meppel tegen de geallieerden. Dat verd. bij zijn toenmalige collega's niet hoog aangeschre ven stond bleek naderhand nog uit de verklaring van een ex- A.K.D.-er, die v. d. Werff een baantjesjager noemde, die nooit erg collegiaal was opgetreden. VERHOOR. Bij het verhoor wendde verd. voor, dat toen hij als politieman opgeleid zou worden in Schalk haar, hij niet wist dat dit oord volkomen fout was. Nooit was hij lid van de N.S.B. geweest zei hij en trachtte, om de zaak heen te draaien. Zelfs dat Ne derland buiten de grenzen door vocht na 1940 beweerde hij niet te weten. De ontwijkende ant woorden van verd. wekten de z. v. H. J. J. Keijzer en G. L. J. Willems; Cornelia P., d. v. F. Schout en P. A. Sonius; Jacob N., z. v. W. Willemse en J. de Voogd. Ondertrouwd: P. Willemse, 23 j. en A. E.Jlermans, 18 j. OUDELANDE. Geboren: Adri- anus W., z. v. J. H. Beulens en J. J. Goyers. Overleden: A. W. Spruit, 82 j-, wednr. van J. van Damme. THOLEN. Geboren: Johannis M., z. v. H. Schot en J. P. van der Have; Wilhelmijna J„ d. v. A. E. Baay en M. M. Schot; Christiaan W. A., z. v. A. C. Gor- lee en M. A. Taillie; Marinus, z. v. C. van de Velde en T. van Dijke. SCHERPEN1SSE. Geboren: Pieternella, d. v. I. Jagt en N. M. Bolier; Jan J., z. v. J. J. Bolier en D. C. Slager; Maria E., d. v. L. Wessels en M. Polak; Jacob Ch., z. v. P. A. van As en A. C. op den Brouw. Getrouwd: C. Quist, 24 j. en D. J. Polderman, 24 j. Overleden: D. van de. Velde. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 8 Febr. Goudreinetten 3979, Cox Oran je Pippin 46119, Jonathan 38 REQUISITOIR. 92, Golden Delicious 32—54, De procureur-fiscaal begon S^er?„e 5|'t Glori(j va? zijn requisitoir met het citeren a?d 2 ~^r van enkele verklaringen van §1f,mj.y T ~T^ ?,uïe verd. Spr. schetste de werk-36-50, Lombarts Cal- zaamheden van de A.K.D. als 7 Zoe*e Appels 53 55, erger dan die van de landwacht Jhr. Verspijek achtte 90 procent van hetgeen verd. ter zitting kroet- en stekappels 1749, Conference 4282, St. Remy 46 66, Kleiperen 6671, kroet- heeft gezegd, geiogen. Licht- stekperen 20^1, alles per punten kan spr. slechts weinig aantreffen en hij wees er ver-GOES. Veiling van 9 Febr. der op, dat verd. uit vrije wil Spruiten 1245, Waspeen 6— heeft gehandeld, Mr Kurtz verdedigde. 6.50, Witlof 1742, Groene Sa- voyekool 21, Rodekool 712, Wittekool 6.50, Boerekool 26, Prei 79, Uien 5.50, Veldsla 9 12, alles per 100 kg.; Knolselderij j 2—7 per 100 stuks. ZIERIKZEE. Veiling van 8 Febr. Prei 7, Kroten 10, Sprui ten 2438, Boerekool 1219, Het werk bij de Turmac siga- rettenfabriek te Amsterdam, dat J"' jV°:, /£7n Maandag door 65 van de 110 ar- Wltlof 23~42' Savoyekool 6,50- beiders - als gevolg van een 23' ^f001 7' Sdwrsencren 16, schrijven van de directie was Knolselderij 7—3, alles p. 100 kg. hervat, is Dinsdagmiddag om drie uur op advies'van het plaatselijk bestuur van de Algemene Sigeren- makers- en Tabaksbewerkersbond (N.V.V.) wederom neergelegd. Het bestuur van deze bond heeft dit advies, zonder de di rectie hiervan in kennis te stel len, gegeven, daar het bevreesd' waS voor molestaties van de ar beiders. In de buurten waar deze wonen zijn n.l. door het centrale stakingscomité van de beide si- garettenfabrieken pamfletten verspreid, waarin de werkende arbeiders met naam en adres genoemd van de Turmac als SCHEEPSTIJDINGEN. Malta; Maashaven, pass. 8/2 Las Pal- mas; Maaslcerk, 8/2 te Cotonou; Maet- sucker, 8/2 van Freman tie naar Gerald- ton Malvina (t), 8/2 320 mijl noord-west i Singapore; Meliskerk, 8/2 te Aden; Ni- maffers" worden hptifpJr? Hip «erstroom, 8/2 van Porntre Noire naar u De",eI?' »die Tacoradi; Oranje, pass. 8/2 Guardafui; onder gezagvoerder I e flnnri via I Cieze, Steking proberen te breken Oranjefontein, 8/2 te DarssalaamPa- onuer gezagvoerder Be Uood, via en de arbeiders verraden". pcndrecht <t). pass. 8/2 Fayai-, Paula, Abbekerk, t 9/2 te Marseile; Alchiba, 8/2 te Genua ;Annenkerk, 8/2 van Fre mantle ;Bloemfontein, 8/2 van Teneriffe; Ceronia (t), 8/2 van Miri naar Hong kong ;Cistula (t), vertrekt 9/2 van Aba- dan naar Singapore; Delfshaven, 8/2 van Le Havre naar Bordeaux; Garoet, 9/2 van Banjoewangi naar Soerabaja; Hil versum, 8/2 van Gibraltar; Joh. van 01- denbarneveldt, 8/2 van Soerabaja naar Semaraug; Kelbergen, pass. 8/2 Ques- sant; Lemsterkerk, 8/2 van Bandar Ab bas naar Karachi; Loosdrecht, pass. 8/ --- --- -- - - A- Khartoum en Mauritius naar Ba tavia. Dit toestri neemt alleen post mee en wel ruim vier ton. Aanvankelijk was besloten, De algemene bond van wer kers in de tabaksindustrie (E.V.C.) bevestigde, dat de sta kingsleiding tot verscherpte dat Vrijdag a.s. des avonds nog i maatregelen is overgegaan en in een constellation zou vertrekken. I derdaad pamfletten met genoem- Thans is bepaald, dat dit toestel, de inhoud heeft verspreid, onder gezagvoerder Hófèlt, Za terdag a.s. dés avonds om 7 uur zal starten. Deze machine zal 16 passagiers meenemen, bene vens een hoeveelheid post. Ook zij volgt de route via Mauritius. (t), 8/2 van Teldkanson naar Pladjoe; Polydorus, 8/2 ten anker Palembangri- vier; Pr. Willem 5, pass. 8/2 St Vin cent; Roepat, 8/2 ten anker by l'alcm- bang; Rijnkerk, 8/2 van Singapore naar Uoilo; Salawati, 9/2 te Panat Panarce- kan; Soestdyk, 8/2 van Makassar naar Bangkok; Stad Arnhem, pass j2 Dover; Stad Haarlem, pass. 8/2 Finisterre:; Stad Maastricht, 8/2 van Casablanca naar Nederland; Tjibesar, 8/2 te Menodo Valerius, 8/2 te Hongkong; Van Riems dijk, 8/2 van Hongkong naar Singapore; Westland, 8/2 van Rio de Janeiro; Wiel- drecht (t), 8/2 van Brisbane naar Aba- dan; Zuiderkruis, 9/2 te Soeraba'a; Al cyone, pass. 8/2 St Paulsrock; Aider,a- min, pass. 8/2' Kaap Villano; Amstel- diep, pass. 8/2 Quessnatt Drente, 8/2 van ir Grote Beer, Radio-Moskou over toe kenning van de Grotius- medaille. Radio-Moskou heeft de toeken ning- van de Grotius vredes-me- daille aan Winston Churchill een Makassar naar "Menado der meest absurde kluchten van pasf- 8/2.^ta; Hestia, pass. 8/2 Cas- quets; Jobshaven, pass. 8/2 Kaap Gar de tegenwoordige tijd" genoemd. veiro; Modjokerto, 9/2 te Batavia ver- De commentator zeide: „HugoYaïht= M^enkerk. pass. 8/2 Perim; Nc- .12" je 1 derland (t), pass. 8/2 Sfraat Ormuz; pass. 8/2 Kaap de Goede Hoop U.H6V.UZUWW» uu Xü, vvzoo, I 9/2 te Halifax; Stuyvesant, 9/2 Czaky, die m het Hongaarse geel- j dat de die hem ter ere Plymouth verwacht; Tiba, 8/2 van boek over Kardinaal Mmdszenty J ic 'rt„i,Qnj Buenos Aires naar RosanoVan 't Hoff, ?finofimd wordt nis; diens; hond- toegekend aan een 8/2 14.20 van Port Said; Alcinous, 6/2 genoemd woidt als diens bood- persoon, die tijdens de oorlog met 1 schapper m het buitenland, te de vijand on/,erhandeide achter de rug van een bondgenoot. Het te Linz verschijnende blad j „Oberoesterreichische Nachrich- l dc,land tW «Yifdrlt dot tlrnof Volton (jrr00t Z0U Z1Ch ln Z1Jn Sraf Overijsel, pass. 8/2 Ke ten meldt, dat Graaf Zoltan hebben omgedraaid als hij wist. Rocbiah, 9/2 te Halifax; Stuyvesant, 9/2 fl-rolrv <1ia ,n nor T-ïnno-noren «rooi. - t»i Salzburg is aangekomen. Czaky zou belangrijke docu menten over het proces en brie ven van de kardinaal bij zich hebben. Binnenkort zou hij naar de Ver. Staten vertrekken. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat Czaky, een leidende Hongaarse monarchist, te zamen met de kardinaal terecht had van Colombo; Aldabi, 7/2 te Hamburg; Almdyk 7 J2 te New OrleansAmstel veen, 9/2 te Bombay verwacht; Buys Ballot, 8/2 te Tocopila; Coryda, 12/2 te Rotterdam verwacht; Gaasterkcrk, 9/2 t eGenua; Hedel, 8/2 450 mijl w.z.w. Landsend; Loosdrecht, pass. 9/2 Kaap Bon; Pr. Maurits, pass. 8/2 T^uessant; Pr. Wilem. 4, pass. 7/2 Gibraltar; Sa- lando, 8/2 te Casablanca; Socrates 8/2 van Buenaventura naar Guayaquil; Stad Arnhem, 9J2 te Gent. Willem Ruys 9/2 8.45 uur te Southampton. HET VERKEER IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. De maand Januari liepen 757 schepen met een tonnemaat van 1,7 millioen ton (Belgiser.e me ting) de haven van Antwerpen binnen. Van de 757 schepen wa ren er 194 met een tonnemaat moeten staan, doch dat hij wistVan 384.100 ton van Engelse na- te ontsnappen. tionaliteit, 164 metende 288 779 Dit bericht volgt op de geruch- ton van Nederlandse en 3'J me ten, die reeds enige dagen te tende 221.160 ton van Noorse na- Wenen de ronde deden, dat een tionaliteit. De Amerikanen na- belangrijke Hongaarse aristo- men <je vierde plaats in met 39 craat in Oostenrijk was, die te schepen metende 218.38 ton. In Salzburg alle documenten over de maand Januari verlieten 753 het proces te koop aanbood voor schepen de haven van Antwer- Gepasseerd van Antwerpen: 5 000 dollar en een passage naar pen. Hiervan waren er 624 ge- f,t7o™k naai'Roulïdtm; Libra Amerika. laden. naar Wilemsstad; Gruno naar Hamburg. RASMUSSEN OVER HET ATLANTISCH PACT. BINNENLANDSE HAVENS. Van Vlissingen vertrokken: 8/2 Triantha naar Kopenhagen; Freo, naar Waetherfat; Gea naar Duinkerken. Te Vlissingen aangekomen: 8/2 Rolf van Rouaan. Gepasseerd naar Antwerpen: 8/2 Rijnhaven van de Middellandse zee Ponso uit zee naar Gent; Grootekerk van Gibraltar; Glorie van Hamburg. 9/2 Hoogeland van Londen; Brem van Ook Denemarken wil meer inlichtingen. De Deense minister van buiten landse zaken, Gnstav Rasmussen, heeft gisteren in de Tweede Ka mer verklaard, dat Denemarken, evenals Noorwegen, meer in lichtingen over het voorgestelde atlantische pact nodig heeft om te kunnen uitmaken of het wenselijk zou zön te worden uitgenodigd aan de besprekingen over het pact deel te nemen. Rasmussen opende het debat over buitenlandse zaken. „De regering gelooft", aldus de minister, „dat een alliantie, een vrije wederzijds, bindende defen sieve unie, niet alleen de beste oplossing is voor de problemen be treffende de veiligheid der Scan dinavische landen, maar ook een natuurlijke schakel in een con structieve vredespolitiek". De minister zeide verder: „In Denemarken willen wij niet de kleinste kans missdb bij te dragen tot een Scandinavische overeen-! komst, die bijna, maar dan ook bijna, is bereikt". Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 9 Februari 1949. medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. 99 80J4 101J* 101 9f.'A 96*4 98 98 87 1154 114 Vk 162*4 R»1 1624 160 300 109 Nederland 1948 100*4 100*4 Dito 1947 97J6 9734 Dito 1937 97H 97% Dollarlening 1947 100% 10034 Invest certif. 98J4 98 Ned. 1962-64 ex. bel. 9934, dito m. belasting 99J4 Nederl. N.W.S. _80% Spaarcertificaten Indië 1937A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. ïnd. Hand. Bank Ned. Hand. Mij. A.K.U. Berghs en Jurgens v. Berkel Patent Calvè Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens 187 186 Lever Br. Ünil. 252 250% Ned. Ford 250 253 Ncd. Kabelfabriek 267 267 Philips Gloeil. 22234 219*4 Wilton 162% 163% Billiton le rubr. 477 dito 2e rubr. 360 Dordtse Petr. 276 270 Kon. Olie 305% 301% A'dam Rubber 16G 157% Bandar Rubber 148 147 Deli-Bat. Mij. 99 95 Oost Java Rubber 63 62 Serbadjadi 61% 58 Holl. Am. lijn 165% 164 Jara-China Jap. lijn 147% 14a 298 110 142% 142 159 158% 132 131 144% 143 187 252 250 267 Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Scheepv. Unie Rott, Lloyd Stv. Mij NederL H.V.A. Java Cultuur N.LS.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Maatsch. Senembah Muller enCo. A'damsche Bank Holl. Bank Unie Herstelbank Pr. R'damsche Bank Twcntsche Bank Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U.S. Steel Cities Serv. North American Cont. Oil Shell Union Philips Petr. Midcont. Oil Tide water Baltimore Miss K. Texas New York. Centr. Pennsylvania 140 141 165 163% 159% 15834 147% 146% 164 162 164% 162% 85% 84 95% 94% 45 43 134 145 146 138 155 161 137 153 161 200% 20034 100% - 169 16834 175 174 61% 157% 41% 3334 33% 52% -

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 5