Soekaroo en Hatta bereid contact commissie B. F. 0. te ontmoeten. Reactie tegen het consequente verzet. Rusland - Qerbrandy. r Hicc de>h> dcaai&t Besprekingen op 12 Februari Het diner. ONS KASBOEKJE Burgerlijke Stand Brandpunten in Waarde en Rilland. Donderdag 10 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 ravchenko heeft door zijn boek „Ik verkoos de vrijheid", en door zijn proces, aan de wereld getoond, hoe in-satanisch het bols jewistisch regiem in Rusland is. De vraag komt telkens weer op: 1 Kan het daar achter het Stalin-1 gordijn zó maar doorgaan Heb- j j ben de andere staten van Europaj en van de wereld geen roeping j tegenover de onderdrukten en stervenden in Rusland? Prof. Gerbrandy heeft, volgens een krantenverslag, in de Tweede Kamer gezegd: „Tientallen mïl- lioenen lijden onder dat regime. (Bedoeld is het Russische). In zulk een geval is het de plicht van andere staten in te grijpen". En even later zei hij, dat er alleen uitkomst zou zijn, als Europa en Amerika terugkeren tot de ge hoorzaamheid aan Christus. Daar hebt ge 't antwoord. Türof. Gerbrandy gaf de juiste weerklank op de schreeuw van Kravchenko. Als Europa en Amerika terug keren tot Christus, dan zullen ze zien wat ze moeten doen t.o.v. de Russische terreur; en dan zullen ze de moed hebben om het te doen. Dan zullen ze ingrijpen om recht te laten gelden bij een ver drukt volk. Ingrijpen om Christus wil. Het gaat hier om de z.g. inter ventie-politiek, de politiek van tussenkomst in een ander rijk. Die politiek is niet nieuw. De regering van Frankrijk tij dens de grote revolutie (1789 e.v.) voerde die politiek, om aan andere staten de zegeningen van die re volutie te brengen. En na die gro te revolutie zette Napoleon die po litiek voort, om zjjn zegeningen aan andere landen deelachtig te maken. En na Napoleon deden de reactionaire regeringen van Duits land, Oostenrijk en Frankrijk het weer evenzo. We kunnen nog verder terug gaan. Calvijn reeds betoonde zich ook voorstander van de interventie- politiek. „Reeds" is eigenlijk hier niet passend. Wie bij de Bijbel leeft (en wie deed dit meer dan Calvijn!), moet interventiepolitiek principieel aanvaarden. Alleen al omdat volgens Handelingen 17 de mensen niet los naast elkaar staan, maar uit éne enkel^et ge hele menselijke geslacht is ge maakt om op de ganse opper vlakte der aarde te wonen, waar bij God ook das grenzen van hun woonplaatsen heeft bepaald. Een heid in onderscheidenheid; geen plaats voor „Ben ik mijns broeders hoeder"; verschillende naties, maar één mensheid. De Calvinisten hebben dan ook meermalen interventiepolitiek ge voerd. Genève, de stad van Calvijn, heeft in 1674, bij de regering van Hongarije aangedrongen op het vrijlaten van predikanten, die om het geloof naar de galeien waren gezonden. In 1655 bij de grote vervolging der Waldenzen door de hertog van Savoye trad Cromwell, de toen malige bestuurder van Engeland, krachtig interveniërend op; hij wist zelfs de kardinaal Mazarin, minister van Frankrijk, met hem te doen samenwerken. En dan onze grote stadhouder Willem III. Toen zijn schoonvader, Jacobus II in Engeland, de grond wettelijke rechten aantastte, is hij, op verzoek van Engelse groten, met een leger overgestoken ,pro religione et libertate" (voor gods dienst en vrijheid), zoals op de wimpel van zijn schip stond. A/r aar nu het verschil. De revolutie intervenieerde. Napoleon deed het, de reactionaire vorsten van ruim een eeuw gele den deden het én calvinistische regeerders deden het. Tussen beide interveniëringen is een principieel verschil. Revolutie: Napoleon. Reactie: Humanisme. Het was interventie, om eigen ideeën elders ook ingang te doen vinden. In ons land werd b.v. door de Franse revolutionai ren Oranje weggejaagd; en door Napoleon de bevolking uitgemer geld voor zijn grootheid en macht. In Spanje en andere landen Werd door reactionaire vorsten het absolutisme gehandhaafd tegen de rechtvaardige wens der bevol kingen naar verandering. Genève, Cromwel, Willem III: Christendom. Het was interventie om Christus' wil; om christelijke CONTROLE OP DE OESTERTEELT. Het Bacteriologische Laboratorium van het Bestuur der Vis serijen op de Zeeuwse Stromen te Bergen op Zoom waakt over de zuiverheid uan de uit Zeeland verzonden oesters en mosselen, van Rijkswege gegarandeerd in het bij elke zending gevoegde certificaat van onbesmetheid. De bacterioloog Dr A. Grijns (links) de Amanuensis Bakker bijr het onderzoek van oesters. Als resultaat van het bezoek van Anak Ageing en Ateng aan Bangka, waar zy Sukarno, Hatta en andere republikeinse promi nenten ontmoet hebben, kan gemeld worden, dat Sukarno en Hatta bereid zyn de contactcommissie van de B.F.O. op Bangka te ont moeten voor een oriënterende gedachtenwisseling, waarvan het tijdstip in nader overleg zou kunnen worden vastgesteld. Aneta verneemt, dat de ontmoe ting waarschijnlijk zal plaats heb ben op 12 Febr. a.s. De bereidver klaring hiertoe is door Hatta en Sukarno gegeven met handhaving van een eerder schrijven van Hatta aan de voorzitter van de B.F.O. gedateerd 4 Febr. waarin gesteld was, dat de bespreking over het aanvaarden van resolutie van de Veiligheidsraad door de Nederlandse en de republikeinse regeringen zo spoedig mogelijk moest geschieden dóór gezamen lijke onderhandelingen onder auspiciën van de commissie van de V.N. door delegaties van Neder land, van de B.F.O. en van de Re publiek, zodat hierbij verschillen de kwesties besproken kunnen worden. In het bijzonder vallen hieron der het vormen van een federale interimregering op 15 Maart a.s en het nakomen van de resolutie van de Veiligheidsraad over het stopzetten van de militaire actie, de restauratie van de republikein se regering en de terugkeer van die regering naar Djogja. In de brief van Hatta werd eveneens ge sproken over de bewegingsvrijheid. Hatta's brief was een antwoord op de telegrammen van de B.F.O. van 3 Februari. Anak Agung heeft reeds aan de republikeinse leiders medegedeeld, dat dr Beel inmid dels te kennen had gegeven geen bezwaar te hebben tegen het doen vervallen van een alinea in zijn brief van 1 Febr. aan de voorzit ter in de B.F.O. betreffende de kwestie van de vrijlating. Het bleek n.l., dat de bedoelde passage van de brief van dr Beel aan de voorzitter van de R.F.O. aanleiding heeft gegeven tot enig misverstand. De passage duidt slechts aan dat het laatste stadi um van de besprekingen tussen Sukarno en Hatta onderling en tussen hen en de leden van de B.F.O. nog niet is bereikt. Het was de bedoeling van de Indone sische regering, dat indien de be sprekingen tot bevredigende resul taten zouden leiden hieruit na tuurlijk zou volgen dat de gehele kwestie van de bewegingsvrijheid De heer Cochran zal, op zijn doorreis van Amerika naar Indo nesië bij Minister Stikker dineren. Dr Drees zal ook aanzitten aan de maaltijd. De heer Cochran is het Ameri kaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, die ons zoveel ellende heeft bezorgd. Die zelfs een keer zonder meer onwaarheid sprak ten nadele van Nederland. De heer Cochran is nu in het oog van de Veiligheidsraad de toezien de voogd van Nederland. Lid van de U.N.C.I. Het is zakenmanstactiek, aldus de N. Prov. Crt., minister Stikker weet dat goed, om onder een bor rel en een maaltijd, goede trans acties af te sluiten. Een maaltijd is vaak een verbroederingsfeest. In de Indonesische kwestie zijn we bang voor maaltijden. Wij herinneren ons hoe Minister Schermerhorn in 1945 naar Enge land vloog en met min. Attlee di neerde op Chequers. Bij zijn terug keer verklaarde de heer Scher merhorn, dat hij het met de En gelse minister-president had gehad over Indië. Ze waren het samen volkomen eens. Waren zij niet bei den socialisten? Met deze maaltijd is heel de el lende in Indië begonnen. In wezen werd toen de Republiek erkend. In wezen ging toen Nederland overstag. In plaats van deze maaltijd had er een vuist op de tafel moeten worden geslagen. Dat was beter geweest, dan het klinken van het glas. Nu gaan de heren Drees en Stikker met Cochran dineren. In Den Haag. En Indonesië staat op een beslissend keerpunt. Wat zal er geschieden? Zal de vuist op de tafel komen vrijheid te brengen. Zeker, het was met gebrek, vooral met de gebreken van de tijd waarin men toen leefde; maar toch wel een heerlijk resultaat. Het Humanisme brengt ten diepste niets anders dan het men selijke. En het menselijke redt nooit. Het „bereddert" misschien wel eens iets; voor een tijd. Maar echt redden doet het nooit. Het Christendom redt. Hoe zui verder beleefd, hoe beter. Omdat het vrucht is van de Geest Gods. En alleen die Geest, kan het „ge laat des aardrijks" veranderen. M. H. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. larbjj eveneens zou zijn opgelost. Van de zijde van de B.F.O. werd voorts nog medegedeeld dat de jongste besprekingen op Bankajof het glas klinken? zijn gehouden in een goede sfeer I Inderdaadde stilte is onheil en met begrip van elkanders we- spellend, derzijdse standpunten. Huldiging van de beginselloosheid. In verband met diverse uitspra ken van de Raad van beroep voor de perszuivering, o.a. de rehabili tatie van de Telegraaf, wijst het Fr. Dagblad er op, dat deze be roepscommissie een uiting is, van wat het makke en gemakzuchtige deel van het Nederlandse volk heeft gedaan en gedacht. Haar vonnissen zjjn een reactie tegen het consequente verzet, een cano nisering van het compromis, een huldiging van de halfslachtigheid, een sanctie van de beginselloos heid. Hier is een devaluatie van nationaal besef, alleen verklaar baar uit zucht tot zelfhandhaving van wat zich tjjdens*de bezetting niet durfde en niet kon hand haven. Het is niet erg, dat het ver leden zo wordt getracteerd. Wie de geest van het Nederlandse volk kende, had eigenlijk niet anders verwacht. Het zou niet eens nodig zijn. er verder woorden over vuil te maken. De Telegraaf geprezen en de bladen, die hun nationale plicht deden, een trap achterna. Maar er is een reden, waar om er wel nader over moet wor den gesproken. De volksverte genwoordiging moet er over spreken met de Regering. Zij moet de regering vragen, wat haar opvatting is. Met het oog op c'. e toe komst. Want wanneer ons volk weer in de klauwen zou ge raken van een totalitaire hei dense macht, dan zal het weel onze plicht zijn, te handelen, zo als toen werd gedaan door hen. die begrepen, dat een compromis onmogelijk was. Het zal weer onze plicht zijn, onverschillig hoe de Nederlandse Regering er over denkt. Maar het is voor de tekening van de situatie, en om het mogelijk te maken, vooruit alle mogelijkheden te overzien en alle factoren te overwegen, wel van belang, dat de Neder landse Regering nu zegt, met het oog op de toe komst, hoe zij over deze din gen denkt. Wij willen graag vooraf weten, of de kranten, die in een moge lijke nieuwe situatie wéér met de vijand zullen heulen, achter af, al is het dan eerst in tweede instantie, zullen worden gedekt Wij willen graag vooraf weten, of burgemeesters, die hun mede werking verlenen tot het arres teren van hen, die door de vijand worden gezocht om ze te kunnen vermoorden, door de regering zullen worden gedekt. Herziening Vennootschapsrecht. De invloed van de arbeiders. De minister van Justitie heeft aan de Stichting van de Arbeid verzocht, hem van advies te dienen over een herziening van het vennootschapsrecht. Het gaat daarbij onder meer over de vraag, of en, zo ja, op welke wijze de arbeiders invloed moeten verkrijgen op de gang van zaken in naamloZe ven nootschappen. In verband hiermede heeft 't bestuur van het C.N.V. een commissie benoemd, welke over deze belangrijke zaak aan het bestuur rapport zal uitbrengen den ze dp dief cp gaan sporen. Maar de plechtigheid duurde zo lang. Eeist werd er een heel formulier voorgelezen en toen ging de waarnemend burgemeester een toespraak houden, die niet voor de poes was. Net toen boer Hooi van Gras dacht, dat het klaar was, begon de wethouder te spreken. De boer hoorde helemaal niet wat die man zei, zijn gedachten waren bij zijn paard en zijn wagentje. Hij zat op hete kolen. O. o, wat zou er toch van zijn mooie spulletje geworden zijn? Hij schoof van ongeduld heen en weer op zijn stoel. Gelukkig, de wethouder hield op. Nu zou het afgelopen zijn. Maar niets hoor, er ging weer een andere meneer beginnen, die in welsprekendheid niets voor zijn voorgangers behoefde onder te doen. Boer Hooi van Gras zat niets op zijn gemak. 20. De waarnemend bur gemeester klopte met de hamer en de notaris zweeg. Boer Hooi van Gras durfde zijn mond ook niet meer open te doen. Wat een deftige trouwpartij was dat! Hij hoopte maar, dat het spoe dig afgelopen zcu zijn, dan kon hij naar de veld wachter gaan. Hij zou al les vertellen en dan zou- Minister Yvon Delbos komt Nederland bezoeken. De Franse minister van onder wijs, de heer Yvon Delbos, komt 19 Februari een bezoek van en kele dagen aan Nederland bren gen. Het bezoek van minister Del bos geschiedt op uitnodiging van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof dr F. J. Th. Rutten en moet beschouwd worden als een te genbezoek van dat. wat dr J. J. Gielen indertijd als minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan Frankrijk bracht. Wij noemen slechts een paar sprekende voorbeelden. En wij willen dat graag weten, niet om dat iemand daarvan mag laten afhangen, of hij zijn plicht zal doen. Maar wel, omdat ieder moet weten, wie achter hem staat, als hij zijn plicht doet en wie van plan is, hem achteraf te verloochenen. Dat is nodig, voor de zuiverheid van de verhoudin gen. En omdat de plicht nooit lich ter valt, dan wanneer men pre cies weet, waar men aan toe is. VOOR DE INDISCHE MILITAIREN. Van één van onze soldaten in Indië ontvingen wij een brief, waarin hij hartelijk dankt voor de regelmatige ontvangst van het Zeeuwsch Dagblad. „Steeds wordt het met genoe gen gelezen en dat niet alleen door mij, maar ook door ver schillende kameraden. Op deze manier blijven we enigszins op de hoogte met hetgeen er in on ze Provincie zoal plaats vindt. Ik hoop, dat Uw herhaalde op roep tot geldelijke steun veel succes mag hebben, opdat U door zult kunnen gaan met dit mooie en zo zeer gewaardeerde werk". Ja, dat hoopten wij ook. Wij beginnen echter te vrezen dat deze verwachting teleurge steld zal worden. Er kwamen prachtige giften. Maar het aantal is te gering. Wij doen daarom een dringend beroep op onze lezers, om deze zaak te steunen en er/toe mee te werken, dat onze jongens in Indië geregeld hun krant kun nen ontvangen. De stand is thans: Laatste verantwoording f 394.88 H. K. M. te Z. f5.—; N. N. te S. f2.50; N. N. te H. f3.—; Di aconie Geref. Kerk Arnemuiden f25.— Totaal in kas f 440.38. Leestafel. De pension- en rusthuis- prijzen. Nieuwe prijzenbeschikking van kracht. Met ingang van 16 Februari a.s. wordt een nieuwe prijzenbe schikking van kracht aangaande de prijzen voor kamers en pen sion. De nieuwe beschikking geeft een eenvoudiger wijze van be rekening der geoorloofde pen- sionprijzen aan. In verband met gestegen prijzen voor voedings middelen en met de ontstane mo gelijkheid tot ruimere rantsoene ring zijn geringe verhogingen van de pensionprijzen toegestaan, welke', al naar de pensionklasse, variëren van f 2,50 tot f 10 per persoon per maand. A.T.O. blijft dienst naar Tsjecho-Slowakije onder houden. Hoewel het vervoer door de Russische zone in Duitsland door een verbod van de gealli eerde autoriteiten onmogelijk is geworden, zal de vrachtauto- dienst van de A.T.O. naar Tsjecho-Slowakije ongehinderd voort kunnen gaan, omdat deze route door de Amerikaanse, Engelse en Frnase zone leidt. Of ook het goederenvervoer van Tsjecho-Slowakije door de geallieerde autoriteiten verbo den zal worden, is bij de A.T.O. nog onbekend. BIJZ. POLITIERECHTER. Rundveesmokkel uit Zeeland naar België. Na een uitgebreid onderzoek is aan het licht gekomen, dat op 31 Mei 1948 door de expedi teur S. uit Axel, in opdracht van een zekere „Stevens" zes runderen waren vervoerd van Rotterdam naar Rilland. Hoe wel op het geleidebiljet de naam J. de B. te Serooskerke moest worden vermeld, werden de runderen gelost te Rilland, bij een zekere K. Al spoedig bleek dat „Ste vens de thans te Putte wonende veehandelaar E. A. v. d. K. was, en J. de B. te Serooskerke niet bestond. V. d. K. had de zes runderen te Rotterdam gekocht, hoewel hij geen erkenning als rundveehandelaar bezat. Op vermoeden, dat de beesten be stemd waren om frauduleus naar België te worden uitge voerd, werden ze in beslag ge nomen. Thans stond hij terecht voor de Bijzondere Politierechter te Middelburg. De officier van Justitie achtte de feiten bewe zen en eiste 9 maanden gevan genisstraf. Mr van Son, raadsman van verdachte, vroeg een lichtere straf. De uitspraak was 5 maan den gevangenisstraf met aftrek voorarrest en teruggave van de opbrengst der inbeslaggenomen runderen. E. P. G., veehandelaar te Hulst was medeplichtig geweest aan het ter beschikking stellen van runderen, die naar België zouden worden gesmokkeld. De eis was 6 maanden, de uit spraak 3 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. Wat zong in hun hart. Uit het Noors vertaald door M. J. Moldanus Stamperius. Uitgeverij, Kluitman, Alk maar. Wat zong in hun hart. Hun, dat zjjn de drie grote componisten, Johann Sebastiaan Bach, Ludwig van Beethoven en Franz Schubert. Op smakelijke wijze wordt hier door Titt Fasmer Dahl, een en ander verteld uit de loopbaan van deze beroemde kunstenaars, voor wie het leven volstrekt geen geëf fende weg was. Het ging bij hen niet van een leien dakje. Wat heb ben ze moeten worstelen om het hoogtepunt te bereiken. Koningen waren het in het rijk der kunst, maar koningen die ook met de tragische kant van het leven ken nis maakten. Bach werd tenslotte totaal blind, Beethoven schreef toen hij ouder werd zijn kostelijke werk'en, ter wijl hij stokdoof was en daardoor tot dirigeren niet meer in staat en Schubert werd op betrekkelijk jeugdige leeftijd door honger en ellende zodanig verzwakt, dat fiij reeds op 31-jarige leeftijd stierf. Een mooi boek voor onze jonge mensen. Jij meisjedoor An nie Ferwerdavan den 'Berg. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen. Dit boek verscheen als tweede in de Gouden Poort-serie, waarin de uitgeefster de beste en meest geslaagde romansdit is de derde druk! tegen werkelijk zeer lage prijs beschikbaar stelt. Annetje van Hoven, het kleine schuchtere meisje, zoekt voor levensvulling een kantoorbaan en verlaat daar voor het rustige veilige thuis. Het stadsleven klemt haar in zijn greep; soms dreigt ze weg te zin ken, maar midden in de strijd komt ze 'tot de verlossende bede „Buig mijn wil naar Uwen wil, breek mijn tegenstand o, o Heer". Het verhaal eindigt op het mo ment dat de grote liefde in haar hart komt en het kind Annetje aankomt in het land der vrouw. Een boek waarvan we de lezing gaarne aanbevelen. Sterrengids 1949. Uitgave J. B. Wolters, Groningen. Samengesteld door dr J. J. Raimond Jr. Deze sterrengids wordt uitgege ven 'in opdracht var. de Nederl. Vereniging voor weer- en sterren kunde. Een gids die voor hen die in de sterrenwereld belang stellen en ook voor de „leek" op dit ge bied heel wat wetenswaardigheden bevat. Met behulp van deze gids waarin tal van kaartjes zijn op genomen is het mogelijk een groot aantal sterren en sterrenbeelden te vinden. Zij geeft bijzonderheden over sterren en sterrengroepen in beweging en brengt de lezer op de hoogte van belangwekkende ver schijnselen in het komende jaar, o.a. een gedeeltelijke zonsverduis tering op 28 April a.s. en twee maansverduisteringen op 13 April en 7 October. Dit keurig uitge voerde boekje zal hen die daar voor tijd en lust hebben, aangena me uren kunnen bezorgen. En ze zullen ervaren, dat de hemelen Gods eer vertellen en dat het uit spansel Zijner handen werk ver kondigt. MIDDELBURG. Geboren: Cor- Gehuwd: J. C. van de Vrede, nelia H., d. v. W. C. Manni en 25 j. te Zaamslag en J. Water- C. Louwerse; Christina, d. v. J 1 man, 21 j. de Steur en L. Jacobse; Jan, z.v. Overleden: P. de Jager, 82 i., J. Hekhuis en J. H. Jansen; Ma- wed. van L. van Fraassen. ria J., d. v. G. Paardekoper en wiccrmvrsvr r- K. van Hoorn; Onno E., z. v. mJ D- WISSENKERKE. GeDoren. J. de Vries en A. C. Leunis; Jo- Eleter C 2' \-.A- de Haze en L- han A., z. v. A. J. P. van Slu.jsiY' van dev Mberei Adriana J, en M. A. v. Heijl;; Anna A„ d. v 1 d' v' M' HeiJstek en A. Maars- M. Vinke en M. A. E. Schonis; iman' Maatje M„ d. v. W. Kou- Cornelia A., d. v. J. Verkeste .-»! Yef' cn E' de Smlt; Lina J" d' v' P. C. van Lare; Sara M., d. v. G.if' Meijaard en L. II. Broijl; Wil- van de Gruiter en M. Caljouw°a J-, d- v- d P- Geldof cn Ingeborg E„ d. v. C. Don en E. f_r A; Hegthel; Izak A„ z. v. A. I. I. Leinweber; Adriana J., d. v.Versluis en P. Platschorre; Su- A. J. van Bodegraven en J. F. de 2anna d- v- L. C. Priester en Coninck. W. van Bijnen. Ondertrouwd: J. C. Hendrikse, Ondertrouwd: M. Kempe, 30 24 j. en J. E. Huijsse, 24 j.; A. D. L £,n.D- D'iuws, 22 j. Elberse, 23 j. en M. Roth, 22 j.; Gehuwd: J. J. Breunisse, 36 J. F. Verkaaik, 27 j. en K. Kalk-15? Valburg en P. H. van den man, 19 j. Berg, 28 j.; M. Kempe, 30 j. en Gehuwd:-C. J. Rijks, 24 j. \_™uws, 22 j. A. J. Bostelaar, 22 j.; H. Janse. Overleden: L L. Louws, 72 27 j. en C. Niewenhuijse, 25 j.;'wedn.r- van - NI. Bakker; A A. G. van der Kolk, 28 j. en P. W. Daniëlse, 26 j. Overleden: M. Hengstmengel, 85 j. wed. van H. Meulbroek; vV. Griep, 38 j., geh. met A. van Stee; J. Reijnhout, 65 j., geh. met A. E. Siebols; J. van Hoepen, 88 j„ wed. van L. L. W. Hubregtse. VLISSINGEN. Bevallen: M. GoedhartClaussen, z.; T. de VriesBok, d.; P. C. J. Lands meervan der Dussen, d.; L.' KoppejanBlok, d.; J. de Ko ningBrouwer, z.; M. Keur de Vries, z.; J. HiemstraHiem- stra, z.; J. MinkiewiczTargons- ka, d. Ondertrouwd: F. J. Aerssens, 30 j. en A. M. Priem, 25 j.; J. Timmer, 25 j. en M. P. Castel, 24 j.; J. Riemens, 20 j. en M. Din- gemanse, 18 j.; W. Leijnse, 27 j. en G. A. Wijgman, 26 j. Gehuwd: C. F. H. Benée, 28 j. en J. H. M. T. Vervenne, 24 j.; H. van der Horst, 26 j. en M. C. Wisse, 17 j.; P. Dam, 28 j. en L Pattenier, 26 j.; J. Boosma, 25 j. en K. Grootjans, 21 j.; L. J. van Cadsand, 25 j. en C. M. Kop- mels, 21 j. Overleden: S. van den Bergen 76 j., wed. van E. H. A. Schoo- nis; Th. C. Kooij, 72 j., wed. van G. F. Bertijn; G. Spits, 48 j„ echtge. van J. F. Chr. Brandt; W. Schaap, 76 j., echtg.e van M. van der Linde; C. P. van Bo ven, 53 j-, echtg. van M. van Ham; P. van Sluijs, 84 j., wed. van D. Joziasse. VEERE. Geboren: Walter A„ z. v. G. H. Bisselink en A. L. van Gelder. Gehuwd: F. Minneboo, 25 j. en C. Jansen, 22 j. O.- EN W.-SOUBURG. Gebo- •Tacomina, d. v. D. Kodde en J. Janse; Mattheus, z. v. A. Lorier en J. Lorier; Adriana C., d. v. P. Dorleijn en J. van Moolen'oroek Ondertrouwd: P. Arendse, 23 j. en T. de Visser, 23 j.; S J. Wiltenburg, 28 j. en S. van Broekhoven, 24 j.; M. J. Rijn berg, 27 j. en M. A. Petersen, 23 j.; L. Kloosterman, 32 j. en C. Joziasse, 34 j. Getrouwd: C. A. Scherp, 27 j. en D. L. Dorleijn, 22 j.; J. Li- powski, 30 j. en T. T. de Rid der, 23 j.; I. Mulder, 24 j, en F A. de Witte, 29 j. Overleden: M. Poppe, 19 j. d .v, P. J. "Poppe en L. Lauwerse. DOMBURG. OverledenC, Stokman, 57 j. wed. van A. Fran- cke; C. Klopmeijer, 72 j. vrouw van A. Bimmel. Gehuwd: C. van Herk, 25 j. en C. J. Louwerse, 30 j. Ondertrouwd: P. H. Klopmeijer, 26 j. en E. J. M. Keurschot, 19 j.; J. M. Warners, 27 j. en.G. Lie- vense, 22 j.; W. Jobse, 26 j. en A. Bastiaanse, 23 j. OOSTKAPELLE. Onder trouwd. J. van Keulen 35 j. te Domburg en J. Boóne, 23 j. Gehuwd: C. Geldof, 51 j. en J. Simons, 38 j. Overleden: J. Kooman, 53 j vrouw van I. Wattel. 's-HEER ARENDSKERKE. Ge boren: Cornelia, d. v. F. de Kok er. L. Boone; Arita, d. v. H. Hoo- gerbrugge en N. A. Ruissen. KATTENDIJKE. Geboren: Izafc R., z. v. A. Lookipan en J. P. A. Wakkee. WOLPHAARTSDIJK. Gebo ren: Jacoba G., d. v. D. Hanne wijk en E. C. Kaboord; Marinus, z. v. W. Sandee en N. de Groene; Leendert A., z. v. A. Gelok en II A. Nagelkerke; Cornelis P., z. v. J. Katsman en M. A. Katsman; Jan J., z. v. P. A. van de Kreeke en C. Mieras. Ondertrouwd: L. Geene, 24 i. cn T. P. Bolle, 21 j. WAARDE. Geboren: Adriana E., d. v. A. K. Kamerling en J Sanderse; Anthonina N., d. v. P Nagelkerke en K. Koeman. Zaterdagmiddag-voetbal. flvorif pné l'pstanfpnl .geven de Waardenaren op de over- uvmi^eil». leaiaillGll. winning niet veel kans, maar op- Ie KLASSE: Krabbendijke I—| passen moet Krabbendijke ll. Ook Rilland Bath I; Wemeldinge Ide concurrent Wolf aartsdijk heeft Nieuwdorp I; Colijnspl. Boys I- Kloetlnge I. het in Rilland niet zo erg gemak kelijk. Het is te verwachten, dat het een overwinning der bezoekers Het wordt voor Krabbendijke Wordt, maar Rilland II komt soms een zware opgave de Rillanders in j raar de hoek. En als er nu eens bedwang te houden en toch is het|veei verrassingen vielen, dan zou juist een kolfje naar de hand van Kapelle met de wel zekere over- de thuisclub om hier eens voor een verrassing te zorgen. Nieuwdorp kon aan Wemeldinge ook de han den wel eens vol krijgen, nu We meldinge zo aardig hersteld is. En ten slotte zal het in Colijnsplaat best eens kunnen spannen. Een puntendeling lijkt ons voor Kloe- tinge geen kwade oplossing. 2e KLASSE A: Yerseke III— Kattendijke I; S.N.P. I—Krabben dijke II; Kapelle IColijnspl. Boys IIRilland Bath HWol- Domburg III. winning op Colijnspl. Boys een heel goede beurt maken. 2e KLASSE B: W'olfaartsdijk II Koudekerke I; Kloetinge II Wissekerke II. De kampioenen zijn verplicht in Wolfaartsdijk dc punten binnen te halen en voor Kloetinge II moet de vierde plaats in Wissekerke liggen. 2e KLASSE C: Nieuwdorp II (aartsdijk I. Voor Kattendijke weer een ne derlaag in het verschiet. De vraag is alleen hoe hoog de score worden gaat deze keer. Voor S.N.P. is de laatste kans op het spel in de wed strijd tegen Krabbendijke H. We Voor Domburg III een zware opgave om het Nieuwdorp II, dat kampioensillusies heeft, iets te ontfutselen. Het zou een hele eer zijn en~De Bevelanders zouden er garen bij spinnen. Zover komt het zeker niet. van der Moere, 77 j., wedn. van P. de Kok; L. Janse, 68 j., wed. van P. Reinhoudt. ZIERIKZEE. GeborenFloren- tina A. C., d. v. J. van den Hou ten en J. A. Ribbens; Johanna E. M„ d. v. A. J. van Ginneke en C. Haverkamp; Anton C., z. v. N. A. Mol en J. D. v. d. Werf; Jana W., d. v. W. van Mourik en J. v. d. Wekken. Gehuwd: T. E. van Luijk, 22 j. en P. G. Rotte, 28 j. HAAMSTEDE. Geboren: Su- zanna T., d. v. J. Kosten en M. Hanse. Gehuwd: P. J. Ridderhof, 29 j. en J. H. C. Priemis, 17 j. Overleden: S. Bakker, 4 mnd. z. v. R. Bakker en G. Bruinsma. ZONNEMAIRE. Ondertrouwd: J. A. Goedbloed, 32 j. en L. J. van den Bout, 30 j. Overleden: J. C. de Wilde, 81 j.; G. Hoekman, vrouw van S. de Roo, 70 j. ST. PHILIPSLAND. Geboren: Suzanne N„ d. v. J. M. Neele en D. den Braber; Louis E., z. v. A. C. Roozemond en E. Kunst; Cor nelia, d. v. M. C. v. d. Est en M. D. Quist; Johannes, z. v. J. Geen- se en J. E. Verwijs; Cornelis A., z. v. A. W. Everaers en K. Stor- mezand; Marinus, z. v. M. P. Klippel en M. M. Moerland; Leendert C., z. v. J. Boudeling en K. G. Sperling. Overleden: J. Geuze, 94 j., wed. van M. L. v. d. Hoek; P. den Haan, 73 j., echtg. van A. v. d. Slikke; E. Geense, 78 j., echtg. van H. Reijngoudt; S. Wisse, 43 j., man van P. J. Ganzeman. RENESSE. Geboren: Adriana W„ d. v. A. de Bruine en N. van de Velde; Willem, z. v. C. Kostense en T. de Vos; Lyda M., d. v. H. J. Lichtenbeld en I. M. Meurs. Overleden: M. de Bruijne, vrouw van A. J. Verboom; N. J. Fasol, vrouw van J. Jonker. TERNEUZEN. Geboren: Sara C. M., d. v. L. M. Mechielsen en E. van Waes; David J., z. v. F. W. van der Hooft en P. de Blaaij; Annelies C., d. v. W. J. Vercou- teren en E. H. Schaeffer, te Axel; Marijke C., d. v. A. de Smidt en S. A. van Gelderen; Alice L., d. v. J. B. Dooms en O. Fleur- quin; Jan J., z. v. H. P. Lensen en S. Jansen; Frangois J., z. v. II. J. Lensen en H. M. Tieleman, te Axel; Andries W. D., z. v. D. van den Berge en K. E. Hollebek; Clasina M., d. v. W. Vroom en A. M. van der Est; Leentje M., d. v. J. Donze en P. C. Fieret. Gehuwd: H. J. Ploegaart, 22 j. te Philippine en E. S. L. Goede- mont, 19 j. Overleden: D. Moes, 76 j., vrouw van M. Oppeneer; C. Sol, 80 j., wed. van P. A. Frederik- sen; F. Jacobs, 59 j., wed. van P. Snoeijs. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws. HILV. I (301 Mi): NCRV 6.00 Leger des Heils kwartier. 6.15 C.W.V.-kwartier. 6.30 Strijdkr. 7.00 Nieuws. 7.15 Ned. Organisten spelen. '7.30 Actueel geluid. 7.45 Reg. uitz. 8.05 Proloog. 8.15 Stu dio Steravond, sprankelende klan ken, spraakwaterval. 9.30 Familie competitie .10.00 Rhapsodic The Winter's past. 10.05 De vaart der volken. 10.25 Valerius Gedenck Clanck. 10.45 Avondoverdenking. HILV. II, (415 M.): AVRO 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.30 Oude ta bleaux. 7.00 Kobus Kwint. 7.10 Avondschool. 7.45 Gram. 8.05 In het radiozoeklicht. Ned. Kamer koor en de Groninger Orkestver eniging. 9.05 Hoorspel. 9.30 Ilarp. 9.45 Schilderijententoonstelling van Moussorgsky. 10.20 Platen- cabaret. 10.45 Pijlers van Neer- lands welvaart. Vrijdag 11 Februari 1949. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws, HILV. I (301 M.): NCRV 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Kwartet. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 Muziek bij het werk. 10.00 Walter Gieseking, piano. 10.30 Morgen dienst. 11.00 .Viool en piano. 11.15 Zangrecital. 11.45 Gram. 12-00 Melodieën, van Strauss. 12.33 NC RV-köor. 1.15 Vrij en blij. 1.45 Philh. orkest. 2.40 Onder dak en dan3.00 Promenade orkest. 3.40 Van oude en nieuwe schrij vers 4 00 Mexicaanse muziek. 4.40 Voordracht. 5.00 Recital. 5.30 De vijf Zapakara's. 5.45 Sans Souci. HILV II (415 M.): VARA 8.18 Operette. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Beethoven. 9.35 Gram. VPRO 10.00 Morgenwijding. VARA 10.20 Cello en piano. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bariton en piano. 11.05 De bruidsnacht. 11.25 Accor- deola. AVRO 12.00 Pierre Palla en het Trio Melodia. 12.33 Sport. 12.45 The marlin Sisters and The Inkspots. 1.20 The Romancers. 1 50 Peggy Lee zingt. 2.00 Kook kunst. 2.20 Concert der jongeren. 3.00 Boekenschouw. 3.20 Gram. VARA 4.00 Johan Jong. 4.30 Tus sen twaalf en zestien. 5.00 Film land. 5.20 Wij en de muziek

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4