„Acht de regering de resoluties inderdaad onaanvaardbaar INIEUWS Australisch minister doet aanval op Nederland. Kwestie-Mindszenty voor Ver. Naties? Calwell, dat de motie deel uit- j °P- dat minister Calwell „ge- Doodstraf geëist tegen „Juden-Fischer". Mevrouw Gorlova noemt andere getuige ellendige leugenaar. Uitbreiding van het stadhuis. Toenemende werkloos- Minister Sassen komt pas Dinsdag aan het woord. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 10 FEBR. 1949 Debat over uitwijzing van Mevr. 0. Keefe. Twaalf duizend Joden Jaagde hij de dood in. Britse regering zal uitbrei ding der Duitse export niet tegengaan. „Australië niet vijandig jegens Nederland". SNIPPERj Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, VValstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1175 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen- Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meüskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.04 u„ onder 17.-56 u. Maan op 14.48 u., onder 7.37 u. Hoogwater op Vrijdag 11 Febr.: Vlissingen: 0.05 u. 1.64 m. 12.40 u. 1.77 m. Terneuzen: 0.34 u. 1.85 m,, 13.07 u. 1.97 m. Wemeldinge: 1.42 u. 1.44 m., 14.15 u. 1.57 m. Het gaat met de werkloosheid helaas de verkeerde kant uit. Na de oorlog hebben de „pro gressieven" van de daken ge predikt, dat het nu uit zou zijn met de werkloosheid. De toestand van vóór de oor log wenste men niet terug. Vóór de oorlog maakten de socialis ten geen deel uit van het Ka binet. 'daar nu dat wel het ge val is, zou men wel zorgen, dat de plaag waardoor toen de ar beiders werden geteisterd, niet terugkeerde. Aanvankelijk scheen het goed te gaan. Er was een groot ge brek, met name aan geschoolde krachten, met het gevolg dat DE HEER J. SCHOUTEN IN DE TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag stonden de debatten over de begroting van Over zeese Gebiedsdelen weer in het middelpunt der belangstelling. Het waren de heren Schouten (A.R.) en Romme (K.V.P.), die formi dabele redevoeringen afstaken. De communisten trachtten (zeer te recht) de dubbelzinnige politiek van de heren Schermerhorn en Goedhart (Arb.) uit te buiten. Deze voorstanders van „de troepen terug uit Indië" vonden dit niet prettig, hetgeen meermalen aan leiding gaf tot een wiid geschreeuw over en weer. Eerste spreker was de heer Schouten, „begrip voor de moei- U IJ .Schouten (A.R.), die verklaarde, liikheden der regering Nöe is het toen de ongeschool_denDeenjoe-[dat de resoluties van de veilig-mogelijk om tot ^n oplossing te heidsraad onaanvaardbaar waren, komen. Maar lang zal dit niet omdat dit lichaam onbevoegd was. meer duren". Uiterst bewogen riep De Veiligheidsraad heeft bewust1 de heer Schouten de regering toe gekozen voor de Republiek en te-een. vast beleid te voeren. „Wij gen de Federalen en Nederland, hebben een grote taak te vervul Zijn de resoluties voor de regering len. Voor die taak moeten we be de beurt maakten. Bovendien was een groot aantal jonge men sen gemobiliseerd en aan de ar beidsmarkt onttrokken. A/T aar nu begint het getij te 4*4 kenteren. Het cijfer der werkloze ar beiders beweegt zich weer in stijgende lijn. Het gebrek aan grondstoffen is oorzaak, dat tal van werken niet kunnen worden uitgevoerd en dat de productie beperkt blijft. De belastingen zijn zo hoog opgelopen, dat de onderne mingslust gaat verminderen. Het vormen van de nodige re serves wordt bemoeilijkt; on dernemers- en omzetbelasting hebben een dergelijke hoogte bereikt, dat steeds meer onder nemers in moeilijkheden gera ken, temeer, daar de lonen, noodgedwongen, voortdurend moeten worden opgevoerd. Daarbij komt dat als gevolg va'n het noodlottige Indië-beleid van de opvolgende regeringen Indië heel wat minder „trekt" dan vroeger het geval was. En wat de landbouw aangaat, is met name in de noordelijke provincies de sterk doorgevoer de mechanisatie van niet gerin ge invloed op de vermindering der arbeidsgelegenheid. T_T et ziet er wat dit betreft, A 4 dan ook ver gunstig uit. Leuzen als: „geen werkloosheid meer", zijn goed bedoeld en bij de verkiezingen valt er allicht winst mee te behalen, maar ze slaan stuk op de harde werke lijkheid. Ingewikkeld en moeilijk is het werkloosheidsvraagstuk. Vroeger heeft de S.D.A.P. de werkloosheid gebruikt als een politiek wapen. Dit voorbeeld is in de grond een misdadig be- mag niet worden gevolgd. Het drijf. Alle krachten zullen moeten worden ingespannen om de hier dreigende gevaren af te wen den. En op de regering rust de verantwoordelijke taak om door haar economische en fi nanciële politiek de uitgroei van het bedrijfsleven niet nog meer te bëlemmeren. en Hoogcarspel (Comm.), Zoals reeds gezegd stelden zij de P. v. d. A. verantwoordelijk voor deze politiek. Met alle interrupties zorgden zij nog voor een amusant uurtje. Minister Sassen vroeg uitstel voor de beantwoording. Op verzoek van dé regering gul len de openbare vergaderingen, die heden en morgen zouden worden gehouden, geen voortgang vinden. De eerstvolgende vergadering is bepaald op Dinsdag a.s. om 13 uur. Aangenomen wordt, dat dit ver zoek voor verdaging grond vindt in de overweging, dat de jongste ont wikkelingen, zowel in Indonesië als internationaal, eerst door het Kabinet dienen te worden bespro ken alvorens de regering zich in staat acht de Kamer te antwoor den. Acheson optimistisch over vrede in Palestina. Acheson, de Amerikaanse minis ter van buitenlands^. zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard veel optimistischer te zijn over de mogelijkheid van het bereiken van een vrede tussen Arabieren en Joden in Palestina. Dit optimisme vond zijn oorsprong aldus de minister, in besprekingen met de Egyptische en Israëlische vertegenwoordigers te Washing ton. Hij had eveneens meer vertrou wen in de besprekingen op Rhodos. Acheson sprak de berichten tegen, dat het Noord-Atlantische Pact midden Maart in Bermuda gete kend zou worden. Er waren geen uitnodigingen ge zonden naar andere landen om aan de besprekingen tussen Ame rika, Canada, Frankrijk, Engeland en de Beneluxlanden deel te ne men. De mogendheden zuilen pas eind deze week Noorwegen een pact voorleggen. waren duizenden ponden schul dig voor de repatriëring van hun medeburgers, doch zij weigerden De afgevaardigde van de !™n£"ny te zldus de Australische liberale partij, Holt,! „Zij zeiden zelfs, dat wij hen geld schuldig waren voor rege- ling van schulden, doch stemden ten slotte er in toe ons 8 millioen pond te betalen. Ik hoop, dat heeft in het Huis van Afgevaar digden een motie ingediend tot uitstel van het debat over de uitwijzing van Mevrouw O'Kcel'e en haar acht Indonesische kin deren. Mevrouw O'Keefe, die met een Australiër getrouwd is, en haar 8 kinderen uit een vorig huwe lijk, zijn oorlogsvluchtelingen en hebben van de Australische autoriteiten bevel gekregen het land op 28 Februari te verlaten. Holt verkaarde, dat deze zaak de climax was van een.serie Australië éiet krijgt. Wij verdie nen het." NEDERLANDS COMMENTAAR Een Nederlandse officiële woordvoerder heeft commentaar geleverd op minister Calwell's verklaring. Hij ontkende ten stelligste, dat Nederlandse func tionarissen in Australië „vals „Voor dat doel zijn inderdaad onaanvaardbaar Er is j reid zijn ten onder te gaan, want het gaat om de eer van God, om vrijheid, gezag en ter ere van de gerechtigheid". De A.R.-partij wil medewerking verlenen aan de uitvoering van de grond voor twijfel. Heeft de rege ring niet bij monde van dr v. Roij- en laten verklaren, dat de rege ring zich zoveel mogelijk aan de resoluties zal houden? Wijzen ook andere verklaringen niet in die richting „Waarom verklaart de regering nu niet openlijk", zo riep spr. uit, „dat de resoluties onaanvaardbaar zijn, dat zy de oplossing van het conflict in de weg staan, dat de Republiek niet meer in geding is Dat zou een uit de weg ruimen van elk misverstand hebben be tekend". De regering is ook niet duide lijk geweest over de vraag, met welke prominente figuren uit de Republiek contact moet worden gezocht. Nu de regering het over leg met deze leiders overlaat aan het Bijzonder Federaal Overleg heeft zij niet gestand gedaan aan haar woord, dat met hen niet ge praat zou worden. Vrijwel ieder een zal ervan overtuigd zijn, dat de regering de Republiek weer heeft erkend. Dat heeft funeste gevolgen voor ons en voor Indonesië. „Wjj hebben", aldus de heer Engelse Koning toch naar Australië en Nieuw-Zeeland? j De „Melbourne Herald" pubii- j ceert een telegram van zijn cor respondent te Londen, waarin ver klaard wordt, dat Koning George VI thans misschien Australië en Nieuw-Zeeiand zal bezoeken en een in vergelijking met de aanvan kelijke plannen zeer bekorte rond reis zal makën. De correspondent haalde een te legram aan, dat door de Koning is gezonden aan de Nieuw-Zee- landse vereniging bij gelegenheid van haar jaardiner te Londen, waarin hij zegt: „Ik stel de goede wensen voor mijn gezondheid zeer op prijs en vertrouw, dat ik in niet al te verre toekomst in staat zal zijn mijn voorgenomen reis naar Nieuw-Zeeland te maken." bekende 7 December-rede, aan de SV'vaanlig.len heeft gisteren zon- oprichting van deelstaten in de der <lebat.™et._ste_rnm_<:" Republiek, aan de vorming van de ®e" ret-'-'— Federale Interim-Regering en aan de staatkundige en staatsrechte- ler,'n te8en Hongarjje s behande- lijke ordening in Indonesië. iling van kardinaal Mindszenty. Zij wil echter niet ons gezag uit- Het protest zou via de V.N. of leveren aan de V.N. of een com- i met andere passende middelen ge- missie van de Veiligheidsraad, ge-moeten worden, aldus de reso- zag geven aan personen in Indo-1 'ut'e> thans naar de Senaat nesië, die gezag en vrijheid niet1 ea .t. on-1 spel" spelen, aie- zij daar nie rige handelingen van minister' Wat Calwell's verklaring, dat I Calwell", de Australische minis- geen andere Aziatische landen 'ter voor immigratie. In zijnprotesten hadden ingediend, be- i maakte van een Nederlands plan makshalve schijnt te hebben ver- gewekt sterk te zijn onder de ver- om de Australische regering ingoten welke moeilijkheden Austra- volging in overeenstemming met verlegenheid te brengen, omdathë heeft wegens zijn behandeling de traditie van de oude en eerza- zij vertegenwoordigers naar de van burgers van India", me Hongaarse natie. De Paus Aziatische conferentie te New Politieke waarnemers in Den Protest van het Vaticaan verwacht. Het Amerikaanse Huis van Af schreef, dat hij deelde in de smart van het Hongaarse Episcopaat en 'vX aanspoort "te protes- °Penl"k bet aan he* S/nse lichaam van de kerk aangedane onrecht betreurde. Kardinaal Francis Spellman, de aartsbisschop van New York heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij de Amerikanen oproept te pro testeren tegen de veroordeling van kardinaal Mindszenty door het n Delhi had gezonden. Haag wyzen erop, dat Nederland „Het is veelbeduidend", aldus en het Nederlandse volk altijd Calwell, „dat er geen dergelijke dankbaar zyn geweest voor het protesten zijn uitgebracht door asyl, dat Australië tijdens de oor- andere Aziatische landen, wan- log aan vluchtelingen uit Indone- neer wij hun burgers terugzon- sië heeft verleend. Men is echter kunnen waarborgen, afstand doen J Acheson noemde de Hongaarse verwijderen van alle communisti- 'schuldigingen aan het adres van cr,u„ Ho r^nuincr Hpt van onze rechten en plichten in1 beschuldigingen Indië, zoalang wij niet gedwongen 1 de Amerikaanse gezant te Boeda- worden om te capituleren, mede-pest, Chapin, geheel vals, onge- DE GROOTSTE MISDADIGER NA RAUTER. Tegen een der meest felle Joden-jagers uit de bezettings tijd, de „Kriminal Sekretar" F. Fischer, uit Düsseldorf, is giste ren door het Haagse Byz. Ge rechtshof de doodstraf geeist. Deze Duitser, die onder de bij naam „Juden-Fischer" berucht was, werkte mee aan de depor tatie van ruim 12000 Joden. Onder deze ongelukkigen be vonden zich zieken, ouden van dagen, kinderen en krankzinni gen. Uit Den Haag en omgeving keerden 12.000 gedeporteerden niet terug. Fischer was belast met de samenstelling der trans porten naar Westerbork ter ver dere deportatie. Een twintigtal getuigen was gedagvaard om in deze zaak, waarvoor veel belangstelling bestond, verklaringen af te leg gen. Uit hetgeen zij naar voren brachten, bleek overduidelijk hoe deze verdachte, die tijdens de zitting zeer veel haast had om bijna alles wat er tegen hem werd ingebracht, categorisch te ontkennen, de schuld van het ongeluk en de dood van velen is geweest. Verdachte, aldus de proc.-fis- caal, mr de Gruyter, stond met hart en ziel achter de Joden vervolging en was bezeten door een welhaast demonische drang om met alle kracht mede te wer ken aan hun uitroeiing. Hij voelde dat als een roeping. Hij is daardoor de drijvende kracht bij de doorvoering der Joden- maatregelen in Nederland ge worden. Westerbork was slechts een etappe op de weg naar de Duitse gaskamers, die door ver dachte geregeld van mensen materiaal werden voorzien. De omvang van het door hem aan gerichte kwaad is enorm. En hij beperkte zich niet alleen tot een fanatieke uitvoering van zijn verfoeilijk werk, doch heeft zich daarnaast nog persoonlijk schan delijk misdragen en blijk ge geven van een ontstellende gees tesgesteldheid. Er is bij deze verdachte geen spoor van enige wijziging ten goede of van enig beter inzicht. Zyn houding by het onderzoek was uitermate ongunstig. Systematisch heeft hij alles ontkend wat bezwarend voor hem kon zijn. Het was hét gewone Duitse „het is niet waar, ik heb het niet geweten, ik heb het niet gedaan", maar tot in het absurde doorgevoerd. Daarnaast nog steeds ergerlijke arrogantie en ongekende onwaarachtigheid in zijn rechtvaardiging en ver ontwaardiging, die niets dan pose zijn. Door zijn houding heeft verdachte zich de gelegenheid ontnomen om nog iets te vinden dat ter verlichting zou kunnen strekken", aldus de' proc-fiscaal. Spreker zag in verdachte na Rauter de grootste Duitse oor logsmisdadiger, die in Nederland moet terechtstaan. Voor deze onmens en massa-moordenaar uit roeping past slechts de zwaarste straf, de doodstraf. werken aan een oplossing van de huidige moeilijkheden die anarchie en communisme in de hand zai werken. De heer Romme (K.V.P.) was het met het algemene beleid van de regering volkomen eens. Spr. herinnerde eraan, dat ons nog slechts zes dagen resten om de Interimregering in het leven te roepen. Denkt de regering aan de beloof 1e termijn te voldoen Deze regering moet tot stand gebracht worden met de medewerking van de constructieve krachten in de Republiek, Hatta daarbij uitdruk kelijk uitgesloten. Zouden deze constructieve krachten niet aan wezig zijn, dan maar zonder. Hij had geen bezwaar tegen een vervroeging van de souvereini- teitsoverdracht. Tenslotte nog de heren Gortzak In het Lagerhuis was aan de Britse regering de vraag gesteld, wat gedaan werd, om oneerlijke concurrentie van Duitse fabrikan ten, wier fabrieken zich In de dub bele zone bevinden, op de Britse exportmarkten te voorkomen. Bevin antwoordde daarop, dat in het algemeen genomen, de Brit se politiek er op gericht is, te ver zekeren, dat het Duitse economi sche leven zich op een gezonde ba sis ontwikkelt, aangezien dit de meest effectieve beveiliging vormt tegen oneerlijke handelspraktijken. Teneinde een gezond economisch leven in Duitsland te doen ont staan, zal het nodig zijn, de Duit se export steeds meer te vergro ten. Mits dit laatste met eerlijke middelen geschiedt, is de Britse regering niet voornemens van. haar positie als bezettende mo grond en alle perken te buiten gaande. De minister verklaarde, dat de Hongaarse autoriteiten bij het proces tegen kardinaal Mindszenty geen der in een politiestaat ge bruikelijke methodes ongebruikt schenen te hebben gelaten. De Paus he*ft een buitengewoon geheim consistorie bijeengeroepen tegen Maandag a.s. Naar verluidt zou de Paus bij deze gelegenheid een plechtig pro test willen uitbrengen betreffende dit proces. De „Osservatore Romano" pu bliceert een brief welke door de Paus na de arrestatie van kardi naal Mindszenty aan de Hongaar se bisschoppen is gezonden en waarin de bisschoppen worden op- Voorgestelde E.C.A.- toewijzing voor Nederland. De administrateur voor het plan-Marshall, Hoffman, heeft aan de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen medegedeeld, dat de voorgestelde toewijzing in het kader van het program van de E.C.A. voor het fiscale jaar 19491950 voor Ne derland en Overzeese Gebiedsdelen 355 millioen dollar bedraagt. Voor België, de Belgische Over- sche cellen uit de regering der V.S. Ten aanzien van het vonnis van levenslange gevangenisstraf over Mindszenty zeide kardinaal Spell man: „Het is veel genadelozer en zijn martelaarschap des te groter dan wanneer het doodvonnis zou zijn uitgesproken". „Wij zuilen niet winnen, voor dat Mindszenty wederom als vrij man door de straten van Boeda pest gaat. Pas dan zal de oorlog van de demoeratie tegen het com munisme gewonnen zijn." den. Al onze moeilijkheden wor den veroorzaakt door koloniale Nederlanders en koloniale En gelsen, die herhaaldelijk over onze regering schrijven". Minister Calwell verklaarde, dat de familie O'Keefe op Ne derlands verzoek naar Australië was gegaan. In de oorlog zijn 15.000 personen naar Australië geëvacueerd, onder wie 5800 niet-Europeanen. Zij wisten, dal zij er voor de duur van de oor log a'^1 vonden en de meerder heid van hen, met inbegrip van de Europeanen, hebben Austra lië vrijwillig verlaten. „Nederlandse functionarissen hebben een „vals spel" gespeeld, j waar de Nederlandse bevolking niets mee te maken heeft. Zij van mening, ilat asyl niet alleen werd gegeven uit humanitaire overwegingen ,doch ook in het be lang van Australië zelf, daar de Nederlanders bondgenoten in de zelfde oorlog waren en hun goed en mensenmateriaal in hetzelfde gevecht hebben ingezet. Het proces-Kravchenko. Kravchenko een goede léerling da' zij naar een vèr verwijderde plaats is gebracht, waar zij zich vrij kan bewegen zonder het ge bied te kunnen verlaten. Oedalof zei, dat mevr. Gorlova hem nooit in de wiskunde. Nikolai Rakofski, voorheen le raar in de wiskunde te Cliarkof, heeft gisteren als getuige in het proces van Kravchenko verklaard: „Kravchenko was één van mijn beste leerlingen." Het Hof onderzocht photocopie- én en vertalingen van een vragen lijst uit 1942, waarin Kravchenko volgens de verdediging verklaard •had, nooit lid van de Liga van zeese Gebiedsdelen en Luxemburg jonge communisten noch student (n —7 i 1 1— J r-> r-r OU/3 W», 11 él 1 1 O - 1 n - is dit bedrag 200 millioen dollar (gevraagd was. 250 millioen dol lar). Nederland en Overzeese Ge biedsdelen hadden 507 millioen dollar gevraagd. Plaatsvervangers voor Oostenrijk bijeen. te Charkof of fabrieksdirecteur te zijn geweest. Izard, Kravchenko's verdediger, haalde "Sen photocopie te voor schijn van een Sowjetrussisch in dustrieel blad uit Februari 1939, waarin Kravchenko wordt ge noemd als directeur van een nieu we fabriek in Siberië^ Boris Oedalof, ingenieur uit een iets bijzonders over Kravchenko had verteld en dat het hem in ieder geval niet interesseerde. Vervolgens werd mevr. Gorlova naar voren geroepen. Staande tus sen Oedalof en haar voormalig echtgenoot verklaarde zij: „Ik hoorde wat de getuige over mij zei. Hij vertelt leugens. Hij noemde mijn vader een vijand van het volk. Hij is een ellendige leuge naar.",Zij verklaarde dat haar va der in 1938 een natuurlijke dood stierf en dat Oedalof alleen, maar een les opzei. „Hij wilde mij tot zijn geliëfde maken doch ik wilde hem niet en het lukte hem niet." Dr Evatt tevreden zichzelf. De speciale plaatsvervangers voor Oostenrijk van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zijn gisteren te Londen bijeen gekomen om vast te stellen of er een basis kan worden gevonden1 echtgenote van Kravchenko, ken- gendheid gebruik te maken, om voor nieuwe besprekingen over de en dat zijn betrekkingen met een dergelijke uitbreiding tegen te het staatsverdrag met Oostenrijk. I haar „zeer intiem" waren. Gedu- gaan. De Westelijke vertegenwoordi-rende de gehele getuigenis Wat oneerlijke concurrentie gers verklaarden, dat het voor hen kamp voor verplaatste personen in Duitsland, getuigde voor Krav chenko. Hij verklaarde, dat hij mevr. Gorlova, de voormalige aangaat, verwachtte Bevin, dat er een zaak van beginsel was, dat in het bezettingsstalv.ut een be- het Oostenrijkse vredesverdrag geen verandering van de Oosten rijkse grenzen zou inhouden. De kwestie van het al of niet aan- heden toekent, om de ontwikke- horen van Joegoslavische verte ling van oneerlijke handelsprak- genwoordigers was rfog niet opge- tijken tegen te gaan. lost toen de zitting verdaagd werd. paling zal worden opgenomen, welke aan de militaire gouver neurs alle noodzakelijke bevoegd- Oedalof glimlachte mevr. Gorlova en fluisterde zij met de naast haar zittende dame. Haar vader, aldus Oedalof, was door de politieke politie in de Oe kraïne gearresteerd en men wist niets af van zijn lot. Haar moeder was veroordeeld tot „administra tieve deportatie", hetgeen inhoudt, GEMEENTERAAD GOES. Met stemverheffing, teneinde het lawaai van de oppositie _te kunnen overstenynen, zeide de Australische minister van buiten landse zaken, dr Evatt, gisteren - in de Australische volksvertegen- van toezicht, op het M.O. de heer woordiging: „Zonder de Ver. Na- Snoek (aftr.). Geen verhoogde subsidie voor bijzondere bewaarscholen. In «ie gisteravond gehouden raadsvergadering waren afwezig de heren Haverhoek, Duvekot en «1e Munck. Van laatstgenoemde was er de mededeling, dat zijn toe stand goed vooruitgaande is. Hij dankte voor het meeleven van de leden. Tot lid van de Gascommissie (vac. Goeman) werd benoemd de heer Roose; tot lid van de comm. ties en de tussenkomst van Australië, zouden er in Indonesië ontelbare levens verloren zijn ge gaan. In het gehele gebied van In donesië zouden zinloze en nodelo ze slachtingen hebben plaats ge vonden. Ik ben bereid, wat dit be treft het oordeel van het Australi sche volk te aanvaarden." Het protest van de oppositie deed zich horen, toen Evatt ver klaarde: „Ik werp het denkbeeld verre van mij, dat er te eniger tijd Het voorstel wijzigingverorde ning helling vergunningsrecht werd in verband met enkele door de heer Bouman gemaakte opmer kingen aangehouden tot de volgen de vergadering. Het voorstel: aan vulling verordening straatpolitie werd z.h.s. goedgekeurd. UITBREIDING STADHUIS. Bij het voorstel: inrichting per ceel L. Kerkstraat 3 voor uitbrei ding inderdaad van veel betekenis is terwijl de heren BUYS en de ROO er op wezen dat een ideale oplossing veel te veel zou kosten en dit plan voor tal van jaren vol doende is. Met de ontworpen regeling jaarwedden gemeentesecretarissen kon de raad zich verenigen. Bij het voorstel begrotingswijzi ging deelde de voorz. mede, dat het rapport inzake het Gasbedrijf ter inzage zal worden gelegd. zaak schuilt bij het Departement, dat alle niet verplichte uitgaven van de Bijz. Bijdrage schrapt. De heer VINGERLING merkte op, dat op deze wijze het bijz. be- waarschoolonderwijs onmogelijk wordt gemaakt. De heren ROOSE en VISSCHER spraken mede hun teleurstelling uit over de gang van Goeree en Overflakkee hggen nog Door de storm van gisteravond werden van een bakkerij twee! ruim 8 meter hoge, schoorstenen omver gerukt. Door het dak stort ten zij in een aangrenzende vis- pakkerij, waar zes arbeiders werk ten. Eén hunner, een 19-jarige jon gen, werd zó erg gewond, dat hij ter plaatse overleed. Twee ande ren kregen lichte verwondingen. ■- Ook al door de storm dreven gisterenayond twee veerboten van J de iandingsdam te Schiermonnik-1 ocg af en hepen op het wad aan de grond. Eerst vanmorgen vroeg konden de passagiers van boord komen. In de N. O.-Polder zijn reeds nesten met jonge hazen ge vonden. Vroege lenteboden! Gis- tervand brandden woon- en win kelhuis van 'n kruidenier te West- zaan geheel af. Van de inboedel kon niets worden gered. - Op BONNENLIJST. Geldig van 1326 Februari 1949. Bonnen voor vlees: 001, 003 vlees: 100 gram vlees. 002 vlees: 200 gram vlees. Alle bonkaarten: 005 Algemeen250 gram boter, margarine of vet. Bonkaarten KA, KB 90S: 006 Algemeen: 250 gram boter, margarine of vet. 007 Algemeen: 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas. 012 Algemeen: 500 gram boter, margarine of vet. 614 Algemeen ^bonkaarten 901500 gram sinaasappelen (reeds aangewezen). Bonkaarten KD 903: 014 Algemeen: 125 gram boter, margarine of vet. 015 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 619 Algemeen (bonkaarten 901): 1 kg. sinaasappelen (reeds aangewezen). Tabak- en Diversenkaarten enz. QA, QC 903. 61 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 63 Tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZG, ZD, ZE, MD, MF, MI! 903 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Februari wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 901 kunnen worden vernietigd. De reeds aangewezen bonnen 314 algemeen (500 gram sinaas appelen) en 619 algemeen (1 kg. sinaasappelen) moeien uiterlijk op 12 Februari bij een handelaar wor den ingeleverd. SUBSIDIE BEWAAR SCHOLEN. De heer ZUIDEMA sprak er zijn teleurstelling en verbazing over uit, dat Ged. Staten de post ver hoging subsidie bewaarscholen hebben geschrapt. Waren, zo vroeg hij, die bezwaren niet weg!van te nemen B en W zijn toch ook wel overtuigd, dat de positie van de bijzondere bewaarscholen on houdbaar is, terwijl het ook G. S. niet onbekend is. Hij vindt het merkwaardig, dat juist het vorig ding van het stadhuis, merkte de jaar door G. S. de Stichting voor bij mijn regering ook maar enige'heer ZUIDEMA op dat de betrek- maatsch. belangen is ingesteld bedoeling heeft voorgezeten, om vijandigheid te tonen jegens Ne derland. Door mijn regering is geen enkele stap ondernomen die niet ten doel had, in Indonesië bloedvergieten te v«x>rkomen. Dit alles is de bedoeling van onze tus senkomst geweest, in overeen- stemg met hel Handvest der V.N. kelijk hoge kosten vooral veroor zaakt worden door de te maken verbinding met het stadhuis. Hij vroeg of dit beslist noodzakelijk is en maakte bezwaar omdat het hier toch slechts een ncxxloplos- sing is, die ook nog verschillende bezwaren met zich brengt. De voorz. antwoordde dat een verbin- welke Stichting een rapport publi ceerde waarin op de noodzakelijk heid van uitbreiding van het kleu teronderwijs werd gewezen. IJij ziet hier een onbegrijpelijke te genstrijdigheid en vraagt wat door B en W is gèdaan om G. S. tot an der inzicht te brengen. De voorz. merkte op, dat de oor zaken. De heer DE ROO merkte nog op, dat de enige mogelijkheid is dat op andere uitgaven wordt bezuinigd, waartegenover de heer ZUIDEMA erop wees, dat de meeste uitgaven ons worden voor geschreven. Hij meende dat het nodig is, hierop bij de a.s. begro ting terug te komen. BEGROTING GASTHUIS. Het voonstel wijziging begroting Gasthuis gaf mede tot enige be spreking aanleiding. De heer ZUI DEMA vroeg, hoe het mogelijk is dat deze rekening nog bezwaard wordt met een nagekomen post f2000.voor brandstoffen voor 1947. Een dergelijke uitgaaf was toch bekend? Ook trok het zijn aandacht, dat het aantal ver- horden te lopen in 11.3 seconden 25 a 30 millioen .kilo uien. De te- Iers zijn zeer bezorgd, wgnt de prijzen zijn laag (ca. 2 cent per kilo) en de afvoermogelijkheden gering. In Maastricht in men overgegaan tot de invoer van een jeugdlegitimótiebewijs, teneinde het politietoezicht op bezoek van bioscopen, dancings, café's e.d. te vergemakkelijken. Een Haagse glashandel, die op verzoek van overheidsinstanties glas, triplex en bouwplaten zwart kocht en ver kocht, is een boete van f 6.000. opgelëgd. - Per 1 Februari j.l. wa ren er 1.152.608 radiotoestellen aangegeven tegen 1.132.093 op 1 Januari j.l. - Fanny Biankers- - Koen heeft in Australië een nieuw record gevestigd door de 80 m. pleegdagen 3000 minder was dan begroot was, wat een schadepost van f 15.000.betekent, terwijl er toch overal geklaagd wordt over gebrek aan ruimte in de zie kenhuizen. De heer DE ROO ant woordde, dat een ziekenhuiseco noom een rapport heeft opgesteld, dat de leden binnenkort zal berei ken. De voorstellen tot verkoop wo ningen werden goedgekeurd even als dat tot wijziging heffing kade- geld. Vertegenwoordigers van 10 sta ten hebben te Washington een verdrag gesloten tot behoud van de visstand in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. - De sterkte van het Belgische leger bedraagt voor 1949 63.250 man. Wysjinsky verblijft nog steeds te Karlovy Vary (Karlsbad). Pas over 10 dagen zal hij naar Mos kou terugkeren. Dc Chase Na tional Bank te New York heeft een lening van 25 millioen dollars aan Spanje verst, kt. Een fris bad. Een 17-jarig meisje uit Val- xenisse heeft de moed opge bracht om reeds Ihans -be gin Februari een bad in zee te nemen. Het was Dieneke Schat, die zich van de lage temperatuur niets aantrok, doch manmoedig in de golven dook. Een voorbeeld, dat voor lopig nog niet veel navolging zal vinden. Tien jaar voor voortvluchtige S.S.-er uit Rilland Bath Het Bijz. Gerechtshof te Middel burg veroordeelde gistermiddag de S.S.-er Willem Cornells Vis, af komstig uit Rilland Bath, tol 10 jaar gevangenisstraf. Vis trad in 1944 loe lot de S.S. en wordt sindsdien vermist, zodat de ver oordeling bij verstek geschiedde. Verder werden die middag de volgende personen eveneens bij verstek veroordeeld: Jacobus Notebaart, groentehan delaar te Schore: 2 jaar met onlz. uit de beide kiesrechten voor 15 jaar wegens gepleegd verraad. An ton S. J. Dekker le Goes, die tot het vrijwilligers legioen Nederland toetrad, kreeg 4 jaar met ontz. uit het recht bij de gewapende macht te dienen voor het leven. Tenslotte kreeg Jacobus Hame link te Terneuzen 2 jaar met af trek en ontz. uit de kiesrechten voor 5 jaar voor het dienstnemen bij de N.S.K.K. en Corneel de Vos te Clinge 3 jaar voor de toetreding tot de Landstorm Nederland. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land enkele verspreide buien. Afnemende wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1