Kardinaal Mindszenty tot levenslang veroordeeld. „Het grootste koopje voor het Amerikaanse volk". Nieuwe ontwapeningsvoorstellen der Sowjets. Tweede Kamer behandelde Overzeese Gebiedsdelen. NIEUWS Huurbelasting. Openbare aanklager tekent hoger beroep aan Begroting van Buitenlandse Zaken aangenomen. Verliezen in Indonesië. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eerst overdracht souvereini- teit, daarna consolidatie- periode? SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad' Hoofdkantoor: Gpes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1174 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs Iff cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 9 FEBR. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELKE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.06 u., onder 17.44 u. Maan op 13.28 u., onder 6.48 u. Hoogwater op Donderdag 10 Febr. Vlissingen: 11.38 u. 1.52 m., u. m. Terneuzen: 12.04 u. 1.73 m., u. m. Wemeldinge: 0.30 u. 1.32 m., 13.08 u. 1.40 m. Begin van het vorige jaar is] door jde regering aange- kondigd, dat het in het voor- j nerten lag, een huurbelasting I in te voeren. Het is een andere naam maar in werkelijkheid betekent het voor een zekere groep der be volking een verhoogde in komstenbelasting. Omtrent deze belasting werd indertijd meegedeeld, dat het in het voornemen lag: „om zodra het huurpeil in het kader van de loon- en prijspolitiek zou kunnen worden verhoogd, een huurbelasting in te voeren, te heffen naar de maatstaf van de huurwaarde van gebouwen, straf, verbeurdverklaring van zijn bezittingen en veries van alle rechten. Tegen de andere beklaag den werden straffen geëist, die varieerden van 3 tot 15 jaar. Het openbare ministerie en de verdediger hebben hoger beroep aangetekend. ,De beklaagden zullen thans worden gedetineerd nadat het Hooggerechtshof in hoger be roep hierover zal hebben be slist. COMMUNISME GEEFT WAARSCHUWING TEGEN ZICHZELF. De 56-jarige primaat van Hongarije, Kardinaal Minds zenty, is gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenis zowel woningen als bedrijfs panden en onverschillig of zij al dan niet zijn verhuurd. De opbrengst van de belas ting zou mede moeten dienen voor de bestrijding van de Rijksbijdrage in de financiering van de nieuwbouw. Het deel van de huurbelasting bestemd ter gedeeltelijke dekking van de lasten van het genoemde wetsontwerp, werd voorlopig geraamd op f 75 millioen per jaar." De zaak is blijven rusten, maar wel is nader uitgelekt, dat het in de bedoeling ligt de huren belangrijk te verhogen en dat ctn deel van de op brengst aan de schatkist ten goede zal komen. Dat wil dus zeggen, dat én voor de verhuurders èn voor de huurders een belastingverho ging te wachten staat. Minister In 't Veld heeft on langs bij de behandeling van zijn begroting verklaard, dat er nog geen vaststaande plannen zijn, maar dat er aiie aanleiding is om wanneer een huurverhoging tot stand komt niet zonder meer het gehele be drag aan de eigenaars ten goede te laten komen. Een doodgewone belasting verhoging dus. Maar een ver hoging die voor een deel van de betrokkenen weer zal wor den gecompenseerd, door een toeslag op de lonen. Zo blijven we in een cirkel ronddraaien. Inplaats van nu eens een punt te zetten en tot drastische bezuinigingen te ko men. Kardinaal Mindszenty hoorde het vonnis met gevouwen handen aan en toonde zich onbewogen. De straffen voor de andere be klaagden luidden: Baranayi: 15 jaar gevangenis straf, verlies van politieke rechten gedurende 10 jaar en confiscatie van zjjn bezittingen. Zakar: 6 jaar gevangenisstraf, verlies van rechten gedurende 10 jaar en confiscatie. Eszterhazy: 15 jaar, verlies van rechten gedurende 10 jaar en con fiscatie. Nagy: 3 jaar en verlies van rechten gedurende 5 jaar. Ispanky: levenslang, verlies van rechten gedurende 10 jaar en con fiscatie. Toth: 10 jaar, verlies van rech- Kardinaal Mindszenty Onbewogen Prins 68.000 ha. grond in Hon garije. Nadat de vonnissen waren voor gelezen zei de president, dat het hof het als „een verzachtende om standigheid" had aangemerkt, dat Kardinaal Mindszenty zijn schuld had bekend en verklaard had, dat hij zijn-daden betreurde. Kardinaal Mindszenty en de an dere veroordeelden zullen in de gevangenis in de Marko straat verblijven tot het Hooggerechtshof arrest zal hebben gewezen. In deze gevangenis heeft de Kardinaal twee kamers. Hoewel nog niet bekend is wie de Kardinaal als primaat van Hongarije zal opvolgen, gelooft men, dat de aartsbisschop van DE COCHRAN BIJ H. M. KONINGIN. H. M. de Koningin heeft Maan dag op het Paleis Soestdijk het Amerikaanse lid van de V.N.- commissie voor Indonesië, Merle Cochran in audiëntie ontvangen. Tot nu toe is als oplossing van de Indonesische kwestie publieke lijk steeds gesproken over de over dracht van de souvereiniteit na een interim-periode, welke nodig zou zjjn om de overdracht behoor lijk te doen geschieden. Sinds kort nu wordt do gedachte uitgedragen deze volgorde om te draaien: sou- vereiniteitsoverdracht op de kort ste termijn met daarna een con- solldatieperiode. De regeling van deze consolida tie zou dan worden neergelegd in een verdrag of statuut, aldus be richt de N.R.C. Het voordeel van deze regeling zou o,a. zijn, dalton- middellijk voor Indonesië en de wereld Nederlands onwankelbaar voornemen voor de onafhankelijk heid van Indonesië zou blijken, welke onafhankelijkheid reeds b.v. ook direct tot uitdrukking zou ko men, doordat aan de formele sou vereiniteit sprekende zaken als volkslied, naam en, naar wij me nen, ook een eigen staatshoofd verbonden zijn. Gisteren zou in de ministerraad, nadat van Batavia uit aandrang was uitgeoefend om in Den Haag tot een beslissend standpunt te komen, het denkbeeld van deze regeling ernstig overwogen zijn. De situatie schijnt nu zo te zijn, dat men in het algemeen in het kabinet deze gedachte wel gun stig gezind is. Intussen heeft de ministerraad, voor zover ons bekend, nog geen definitief besluit genomen. Hoffman, administrateur Marshall-plan: Programma aan Europa voorgelegd. Hoffman zei, dat reeds voor 1 milliard dollars aan leningen was verstrekt. Hij verzocht, dat het In de gisteren gehouden ge- voortaan de E.C.A. vrij zou staan meenschappelijke vergadering der 0m de verhouding van leningen of commissies voor buitenlandse aan- schenkingen te bepalen, gelegenheden van Senaat en Huis „Indien dit programma", zo ein- van Afgevaardigden heeft Paul digde Hoffman, „ons vrede en sta- Hoffman, administrateur van het biliteit brengt en ik geloof ze- plan-Marsliall, gepleit voor de ker dat dit mogelijk is dan zal verstrekking van nieuwe toewij- hej blijken het grootste koopje te zingen tot een totaalbedrag van 5.430.000.000 miliard dollars, ten einde het plan-Marshall in de ko mende periode van 15 maanden te kunnen voortzetten. Europa, zo verklaarde Hoffman, moet onmiddellijk stappen onder nemen teneinde zijn traditionele en thans ontoereikende middelen, om zich in de wereld een weg te banen, te laten varen. De werke- zijn, dat het Amerikaanse ooit gehad heeft". volk Scandinavisch vliegtuig veroffgclukt. Een „Viking" van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij. heeft gisteravond tevergeefs ge poogd een „blinde" landing te ma- ken °P het vhegve'd Kastrup en ljjk"besMssende periode Ti gt" tha'ns j jaarna als vermist.opgegeven. voor de boeg. Hoffman somde een vliegtuig is op 12 km. van uit zes punten bestaand program- 5^akno in hnmannim» F1 23 Spanjaarden en een bemanning van 4 a 5 koppen aan boord. „Een qroentensoep" zeqt Austin (V.S.). noemde, waarin alle bekende in- gredienten voorkomen. Hij zeide er niet zeker van te ten gedurende 10 jaar en confis- Agria, de 61-jarige mgr. Czafsih catie. Prins Eszterhazy verliest een persoonlijk fortuin van ongeveer drie miliioen forints, dat zich nog in Hongarije bevond. Zijn familie behoorde eens tot de rijkste van Europa. Voor de oorlog bezat de (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer nam gistermiddag de begroting van buiten landse zaken z.h.s. aan. Ook de motie over Kardinaal Mindszenty werd aangenomen met de stemmen van de communisten tegen. Motie over berechting van Kardinaal Mendszenty. De heer v. d. Goes v. Naters (Arb.) die reeds verleden week een motie had ingediend over de opbouw van boven-nationale or ganen en de Europese Assembiée wijzigde zijn motie, waardoor zij ook voor de heer Schouten (A.R.) aanvaardbaar werd. In deze motie wordt de regering uitgenodigd overeenkomstig haar eigen ziens wijze en de mening van het Par lement werkzaam te zijn aan de vorming van Europese samenwer king door middel van de Raad van Europa. Bij zijn dupliek kwam de minis ter nog even terug op het proces- Mindszenty. De regering heeft, al dus minister Stikker, met afschuw van dit proces kennis genomen. De ren op die wijze, die in de huidige tijd opgang doet. Een gezamenlijke internationale interventie is nietvrouwelijke religieuze organisatie De regering zou dit benoemd zal worden. Reacties op het vonnis. In kerkelijke en politieke krin gen in Hongarije en het buitenland noemde men het vonnis een bar baarse straf en een waarschuwing tevens. De Hongaarse regeling wil slechts aantonen, aldus verklaarde men in Weense politieke kringen, dat het Vatieaan niet almachtig is in de door communisten beheerste landen. De Paus, die in zijn particuliere vertrek van het vonnis in kennis werd gesteld, heeft de mis in zijn kapel vooraf doen gaan en doen volgen door lange gebeden. Tegen over tweehonderd leden van een mogelijk, hoogstens alleen kunnen doen. Daarvoor voelt zij echter niet. Dit zou een precedent kunen schep pen voor de toekomst. Daarvan zou ook Nederland wel eens de dupe kunnen worden. porteerd Kon. Landmacht: Gesneuveld 3 Jan. 1949 Serg. W. Bijlsma, Drachten; Sold. B. Kamphuis, Groningen. Gesneuveld 25 Jan. 1949 Sold. J. Hoekstra, Rotter- regering kan daarop slechts reage- dam. Gesneuveld 29 Jan. 1949 Sold A. Huizinga, Middelstum. Gesneu veld 30 Jan. 1949 le It. H. J. van den Berg, Zwolle. Gesneuveld 31 Jan. 1949 Sold. J. Matze, 's-Gra- venhage. Gesneuveld 1 Febr. 1949 Sold. J. van den Nosterum, Box- verklaarde hij, „dat de strijd van het atheïsme tegen het geloof uiterst bitter is geworden en men zich diep en levend moest verzet ten". „Een ding staat vast", aldus de aartsbisschop van Liverpool, „de Kardinaal zal nimmer meer de vrijheid wordenverleend om te vertellen wat er met hem is ge beurd gedurende de vijf weken De regering maakt bekend, dat hechtenis", tot haar leedwezen de volgende In 's-Hertogenbosch is Maandag verliezen in Indonesië zijn gerap- een driedaagse gebedsactie begon- Nog 700.000 dakloze Europeanen. De Internationale Vluchtelin genorganisatie (I.R.O.) zegt in een rapport aan de V.N., dat zij j iel. Gesneuveld 3 Febr. 1949 Sold. niet in staat zal zijn haar taak om 700.000 dakloze Europeanen weer te huisvesten te vervuilen als de leden-regeringen niet meer ver plaatste personen toelaten. Vol gens het rapport moeten de hui dige schema's tot wedervestiging van ontheemden soepeler gemaakt houden. Tussen Juni en December 1948 werden 130.000 vluchtelingen op nieuw gevestigd, merendeels in de V.S., het Britse gemenebest, Frankrijk, België en Latijns-Ame rikaanse republieken. Australië heeft er in toegestemd 200.000 vluchtelingen toe te laten. Joannides volgt Markos op. G. A. van Leeuwen, 's-Gravenhage Van het K.N.I.L. zjjn 11 mili tairen gesneuveld en van de K.M. één. Aziatische regeringen willen Nederland in moeilijkheden brengen. Activiteit achter de schermen in New Dellii. De correspondent van de New York Times meldt uit New Delhi, dat er aanwijzingen zijn „van activiteit achter de scher men, welke zou kunnen leiden tot enige actie tegen de Neder landse belangen door de landen die vertegenwoordigd waren op de onlangs te New Dehli gehou den conferentie, tenzij de on derhandelingen met de Indone sische republiek worden hervat" Een der besproken mogelijk- Aftreilen bekend gemaakt. In een dagorder, omgeroepen door Radio Vrij Griekenland heeft Generaal Markos zijn aftreden als opperbevelhebber der Griekse gue- heden zoïï zFjn T,hïrÓ'ndërzo"eken riila-stnjdkrachten bekend ge- van de Nederlandse schepen, die m?? i tex 'de havens van deze landen aan- JBen slechte gezondheid nooptedoen", terwijl ook „economische Markos tot aftreden, aldus de dag- j hulp aan de Indonesische repu- order, waarin werd toegevoegd, biiek" wordt overwogen. Trum- dat er een oorlogsraad is ingesteld huil meent uit betrouwbare en dat Jannis Joanides, voormalig bron te weten, dat de Aziatische Vice-premier, van de Vrije Griekse regeringen, die reeds ongeduldig Regering voorlopig als vice-pre- zjjn wat betreft de Nederlandse mier zal optreden. reactie op de resolutie van de „Onze vijandenzo eindigt de Veiligheersraad, het geschikte,, dagorder, „zullen trachten mijn ogenblik afwachten om Neder - nen en de St. Jan is doorlopend met gelovigen gevuld. Het conservatieve p&rlementslid William Teelang zal de minister van handel morgen, de vraag stel len of hij in overweging wil ne men, de handelsbesprekingen met Hongarije te doen beëindigen. Bela Balassa, waarnemend Hon gaars consul-generaal te New York, heeft medegedeeld, dat hij en zijn staf van vier man ontslag hadden genomen uit protest tegen de veroordeling van kardinaal Mindszenty. Volgens de „New York Post" wordt verwacht, dat de veroorde lingen te Boedapest een ernstige terngslag zullen hebben te Lake Success wat betreft de eventueele toelating van Hongarije tot het lidmaatschap van de V.N. De Sowjet-Ur.ie heeft aan de 2yn Wat de Sowjet-Unie met Veiligheidsraad enige voorstellen groeperingen van staten" bedoel- ter ontwapening voorgelegd. de. Indien de Sowjet-gedelegeer- De voorgestelde resolutie luidt de '1 Atlantisch Pact bedoelt, zou aldus- i hij niet beter kunnen doen, dan De Veiligheidsraad constateert <3®. verklaring van de Amerikaanse in de laatste tijd een aantal groe- minister van buitenlandse zaken peringen van landen, welke geleid aan te halen, dat het voorgestelde worden door agressieve kringen Pact de eerste bijdrage tot het van bepaalde grote mogendheden, j handhaven van de vrede- was en I ma op met belangrijke aanpassin gen, waartoe Europa dient over i te gaan j Europa moet nieuwe pogingen in het werk stellen om de munt eenheden te stabiliseren en de in flatie te bestrijden. Europa moet de export verho gen door stijging van de -ds- productiviteit, door verlaging van de prijzen en door verbetering van de verkooptechniek. Europa moet zich groter moeite geven om nieuwe bronnen van be voorrading te vinden voor die im portgoederen, welke het zich niet kan permitteren aan "te kopen in de doiiargebieden. Europa moet zich veel groter moeite geven om de infèr-Europe- se handel te ontwikkelen. Europa moet volledige inlichtin gen uitwisselen inzake de plannen en behoeften der verschillende landen op het gebied van investe- I ringen. Europa moet ook de import ver- j der beperken van die goederen, die niet van vitaal belang zijn. Deze kring wensen hun politiek op te leggen aan andere landen en scheppen voor dat doel lucht- en vlootbases in alle delen van de wereld, hetgeen niet gerechtvaar digd is door de verdedigingsbe hoeften van deze landen. Voorgesteld wordt: geheel met de beginselen der V.N. strookte. Bespreking State Departement met ambassadeurs. Tussen de Amerikaanse bespre De^commissie van'atoomenergiekl"§eAn mel, Noorwegen door heeft het Amerikaanse ministerie van VOORMALIGE RIJKS KANSELARIJ OPGEBLAZEN. Hitler's vroegere Rijkskanselarij waaraan twee jaar gebouwd is, is gisterochtend in twee minuten op geblazen. Alleen de dikke buiten muren staan nog overeind. Transjordanië heeft de uitno diging van dr Bunche om deel te nemen 'aan de vredesonderhande lingen met de Israëlische verte genwoordigers op Rhodos aan vaard. op te dragen niet later dan in Juni 1949 een ontwerp-conventie op te stellen, in het kader van de Veiligheidsraad een internationale organisatie in te stellen ter con trole van ontwapening en atoom wapens,, de vijf permanente le den van de raad te instrueren niet later dan 31 Maart 1949 ge gevens te verstrekken omtrent al le strijdmachten, gegeven omtrent atoomwapens inbegrepen. Warren Austin (V.S.) veroor zaakte hilariteit toen hij de Sow- jet-resolutie „een groentensoep" Federalistische partij eist spoedige overdracht der souvereiniteit. Het hoofdbestuur van de fede ralistische partij „Pardafi" heeft een resolutieaangenomen, waarin geconcludeerd wordt, dat de Ne derlandse regering de souvereini teit over Indonesië op zeer korte termijn dient over te dragen aan het daartoe in leven te roepen In donesische; orgaan, waarna de Ver tegenwoordigers van de souvereine Ver. Staten van Indonesië op voet van gelijkheid met de vertegen woordigers van het Nederlandse Koninkrijk overleg kunnen plegen terzake van de culturele en finan ciële samenwerking binnen het kader van een bilaterale unie. De resolutie wijst buitenlandse inmenging in de Indonesische kwestie af. buitenlandse zaken de ambassa deurs der landen, die over een Noord-Atlantisch verdedigingsver drag onderhandelen, voor een be spreking uitgenodigd. Naar verluidt heeft de Noorse delegatie het ministerie gevraagd, welke bescherming Noorwegen eventueel zou kunnen verwachten. V.N.-Commissie eist vrijlating republikeinse leiders. De Commissie der Ver. Naties heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering geen be zwaar tegen het vertrek van re publikeinse vertegenwoordigers naar Lake Success heeft, doch het zou Wenselijk lyken, dat geen per sonen aangewezen worden, wier verblijf in Indonesië misschien noodzakelijk is voor de voorgestel de besprekingen betreffende de interim-periode. De Commissie vroeg de Neder landse delegatie inlichtingen be treffende de voorstellen van offi ciële zijde voor de oplossing van het Indonesische probleem. De Commissie drong by de Ne derlandse delegatie aan op vrqla- ting van de politieke gevangenen ingevolge de resolutie van de Vei ligheidsraad. De Commissie stelde voor de vrijlating van Sukarno, Hatta en Rum als onmiddellijk minimum. Prof. Schermerhorn wil realistische politiek. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de be grotingseindstreep bijna bereikt, nu zjj eindelijk is begonnen met de behandeling van het hoofdstuk Overzeese Gebiedsdelen. Het was Indonesië voor ons van belang. Spr. had- geen bezwaar om de interim periode over te slaan, maar hij vreesde, dat er weer wel beroemde kleermakers zullen ko men, die aan het aan- en uitkleden zullen gaan. De heer v. d. Wetering (C.H.) had meer zin voor de historische ontwikkeling. Wij moeten ons be de eerste middag zeker geen for-!wHs^.?Ün van. onze geestelijke en I oAfioliTlrfl rrtftmncr in Tnrinriooio CS* ontslag te misbruiken, doch onze toekomstige overwinningen zul len hen tot zwijgen doemen". VERTREK KONINGIN JULIANA UITGESTELD. H. M. de Koningin heeft beslo ten haar vertrek naar Oostenrijk enige dagen uit te stellen in ver band met dringende werkzaamhe den hier te lande. land in moeilijkheden te bren! gen j Eerste Kamer heeft gister avond het ontwerp van wet af wikkeling geldzuivering met 219 stemmen aangenomen. Auto van dijk gestort. Na terugkeer van een feestje. Een auto, waarin drie mannen en een vrouw zaten, is gisteroch tend naby Deventer, vanwaar men van een feestje terugkeerde van een dyk gestort waardoor een der inzittenden, een persfotograaf werd gedood en een ander, een fa brikant, werd gewond. De chauffeur, een caféhouder, is in hechtenis genomen, omdat hy onder de invloed was. midabele spurt naar de finish. De gedachte, dat de regering op dit moment toch geen volledige ope ning van zaken zal geven, werkte verlammend. Het was zoals prof. Schermerhorn (Arb.) het uitdruk te, een landing in de mist. Dat was zo ongeveer de enige opmerking, die ten volle onze in stemming had. Op bedroefde toon klaagde deze afgevaardigde zijn nood, dat hij en zqn volgelingen worden uitgekreten voor slappe lingen. Alleen om hun politieke overtuiging. Vele van deze slappe lingen waren eens progressieve verzetsmensen. Zy, die thans schelden, zaten in schuilkelders. Amerika beheerst de wereld. Ook Nederland ligt in dit kracht veld. Terwille van het geheel van (Amerikaanse) belangen zullen w(j ons offers moeten getroosten. Dat is realistische politiek. Daarom zijn de verschillende Amerikaanse overwegingen t.o.v. I zedelijke roeping in Indonesië, Su riname en de Ned. Antillen. Evenals de heer Serrarens (K. V.P.) ontzegde hy de Veiligheids raad het recht zich met onze interne zaken te bemoeien. Om het gebrek aan goede voorlichting te ondervangen vroeg hy de rege ring een duideiyk, goed gedocu menteerd witboek in het Frans en het Engels uit te geven. Spr. voerde een fel pleidooi voor de cultivering en ontwikkeling van Nieuw Guinea. Vervolgens bracht hij nog enkele andere punten ter sprake n.l. de positie van de amb tenaren en de gepensionneerden in Indonesië. De heren Meijerink (A. R.) en de Graaf (K.V.P.) sloten zich daarbij aan. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering sprak o.m. de heer Weiter. Z.i. verloor het betoog van de heer Schermerhorn zich in de üle hoogten van een politieke stratos feer. Het buitenlandse beleid had er z.i. op gericht moeten zijn de Ne derlandse politiek in het verleden te verdedigen. Ons buitenlandse beleid is niet bezield geweest door het geloof in onze eigen zaak en onze eigen belangen. De heer Cochran heeft partij ge kozen voor de Republiek, terwijl hij onpartydig moest zijn en zo heeft hy de communistische zaak bevorderd. „Misschien was hij wel een af gezant van Moskou", aldus de heer Gortzak (C.P.N.). „Dat kunt u beter weten dan ik", repliceerde de heer Weiter (daverend gelach). De heer v. d. Goes v. Naters (Arb.) wilde geen motie indienen, maar stond erop, dat de republi keinse prominenten volledig wor den vrijgelaten, zo spoedig moge- ïyk. De heer Goedhart (Arb.) vroeg, hoe men over de status van de Re publiek denkt. Een accoord met republikeinen is volgens spr. by voorbaat onmogehjk, zolang deze niet geheel vrq zijn en een duide lijk omschreven positie innemen. De heer Oud (V.V.D.) voelde zich verplicht op" het betoog van de heer Schermerhorn even in te gaan eh was met betrekking hier toe van mening, dat deze over on ze souvereiniteit en verantwoorde lijkheid tè lichtvaardig denkt De resolutie van de Veiligheids raad noemde spr. een onrecht en hy hoopte, dat de regering nog eens duidelijk zal verklaren voet by stuk te houden na hetgeen dr van Royen hierover al gezegd heeft. De belangen van handels reizigers in de levensmiddelenbranche. Congres in Amersfoort. Deler dagen hielden de Ne derlandse Christelijke Handels reizigers-vereniging en de Na tionale Vakgroep van handels reizigers en -agenten in de Ne derlandse Vereniging van Chris- telijke Kantoor- en Handelsbe- j centraal dienden te Amersfoort een con- gres voor handelsreizigers in de levensmiddelenbranche. De heer H. J. Vermeulen, twee de voorzitter van de nationale vakgroep sprak hier over de po sitie van de handelsreiziger. Aan het einde van dit congres werd aan de samenwerkende be sturen opgedragen om aan de behartiging van de belangen van de handelsreizigers en -agenten werkzaam in de levensmiddelen branche in Amsterdamse havenstaking 'wordt voortgezet! Schrijven aan betreffende directies gericht. De stakende Amsterdamse ha venarbeiders hebben zonder schriftelijke stemming besloten het advies van de stakingsleiding en de E.V.C. om door te staken op te volgen. In een schrijven aan de directies van S.H.B. en de scheepvaart maatschappijen wordt thans lóons- verhoging, nachttoeslagen en ploegsterkte geëist, evenals schrif telijke garantie. De pokkenepidemie te Batavia. Elf personen overleden. Sedert 10 Januari zijn in het burgerziekenhuis te Batavia 74 patiënten, lijdend aan pokken, opgenomen. Van hen ziji 11 overleden. Buiten de ziekenhuizen worden 174 pa tiënten verpleegd. Van de bevolking van Batavia zijn van de 1.500.000 inwoners thans 200.000 gevaccineerd. De „Willem Ruys" weer naar Indonesië. Uitgerust met de beruchte i ae levensimaaeien- b .-w.i-,schroef en bovendien volgens ae Drancne in de naaste toekomst bijzondere aandacht te besteden en daarvoor zo nodig een bran- cheraad in het leven te roepen. Gistermiddag is op Schiphol de „Batavia" geland uit Indonesië. Er waren 25 passagiers aan boord. Prinses Wiihelmina heeft ontvan gen de versierselen, behorende bij het bijzonder grootlint der orde van de gunstige wolken van Chi na. Een paar brandberichtjes: te Echteld (bq Tiel) brandde gis termiddag een. boerderij af. Ter nauwernood konden mensen en vee zich redden. De hele inboedel ging verloren. 368 zomermantels gingen verloren, toen gistermor gen te Bussum een bestelauto in brand geraakte, doordat de houten bodem boven de uitlaat vlam vat te. Eergisternacht reed een auto met twee studenten in de Amsterdamse Leliegracht. De he ren zagen kans op het dak vap de auto te klimmen en zijn later met een roeibootje eraf gehaald. Te 's-Gravenhage heeft Alexan der S. Keiler als „senior industry officer" van het plan-Marshall zijn functie aanvaard. Nederland en Turkqe zullen binnenkort handels besprekingen te Ankara beginnen. 12 Rotterdamse havenarbeiders zün gearresteerd wegens clande stiene invoer van 27.000 sigaret ten. Tegen de „onvindbare Pim pernel", een Wageningse bank werker, die toch gevonden werd, is door de Zutphense rechtbank 5 jaar geëist. Hij had 136 inbraken op zijn naam staan. De eerste vyf Duitse binnenschepen zullen een begin maken met het vervoer van 7.500 ton Ruhrkolen naar Rot terdam. Een Amerikaanse straalbommenwerper heeft 2.289 mijl in 3 uur 46 min. afgelegd, dj. gemiddeld 607.2 myi. Engeland heeft terugroeping verzocht van twee leden van de staf der Roe meense delegatie te Londen. Sir David Kelly, Brits ambassadeur te Ankara,'zal binnenkort Sir Mau rice Peterson opvolgen als ambas sadeur te Moskou. De Zuid-Afri kaanse regering heeft besloten tot de verkoop van 12.500 ounces goud tegen 41.7 dollar per ounce. - In de toekomst zuilen Duitse mannen en Vrouwen in elke tak van indu strie in Engeland mogen werken. Tegen de 56-jarige kosteres der Ned. Herv. Gem. te Middelharnis, die verdacht werd van brand door schuld in de kerk aldaar op 30 Dec. jX, is f25.boete subs 5 dagen hechtenis geëist. knipt en geschoren" is de „Wil lem Ruys" gistermiddag onder commando van kapitein C. H. Vel- lenga van de Lloydkade naar Ba tavia vertrokken. Bij de 917 pas sagiers, van wie er 140 in Sout hampton embarkeren, zqn ruim 250 kinderen en ongeveer 200 da mes, die in het kader der gezins hereniging naar Indonesië ver trekken. Ook 56 leden van het V.K. en het V.H.K. en Marva's zün aan boord, evenals.dr K. H. Heeroma (Muus Jacobse), die benoemd is tot eerste hoogleraar in de Ned. taal en letteren van de universiteit in Indonesië. „De Schelde" gaat onderzee bootjagers bouwen. Definitieve contracten zqn ge tekend, waarby aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" opdracht is ge geven tot de bouw van twee on derzeebootjagers voor de Kon. Marine. Bij het ontwerpen van deze zeer snelle schepen zijn alle oorlogservaringen verwerkt en de allernieuwste soorten Van bewa pening en apparatuur werden aan gebracht. Ook de verbiyven van de bemanning zqn aan de eisen van de tijd aangepast. De wijze van constructie der schepen, die groter zijn dan die van het type „Isaac- Sweers", is geheel nieuw. Men past n.l. geheel gelaste sec- tiebouw toe. De verschillende sec ties zuilen worden gereed gemaakt in de nieuwe lasloods van „De Schelde" op het z.g. Eiland en daarna op de helling in eikaar worden gelast. Goedkeuring uitvoering bouwwerken W.-Z.-Vlaanderen. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft aange wezen als gemeenten, welke nau wer betrokken zijn bij het verle nen van goedkeuring tot uitvoe ring van werken op het gebied van de bouwnijverheid: Utrecht, Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Groede, Hoofd plaat, IJzendyke, Oostburg, Nieuwvliet, Retranchement, Schoondijke, Sluis, Waterland kerkje, Zuidzande. DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Toenemende bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. Vrij krachtige en langs de kust krachtige of harde Zuidwestelyke wind. Ongeveer de lzelfde temperatuur als gisteren. I

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1