Westelijke tegenblokkade van kracht. NIEUWS Amerikaanse regering vraagt bijna milliard dollar voorbuig aan Europa. Terugkeer der Chinese regering naar Nanking Kravchenko's vroegere vrouw getuigde tegen hem. Amerikaanse senatoren verzoeken intrekking E.C.A.-steun aan Nederland. Zelfbeperking. „Lekken" in IJzeren gordijn worden één voor één gedicht. Minder tabak deze week ssMï»ï,iff'-T-?,-arS SVJS •Tg! H Elf personen door kaas vergiftigd. Twaalf jaar met aftrek tegen Ko Dekker geëist. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SNIPPER w agave .g „Zeeuwsch DagBfad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1173 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 8 FEBR. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HU1ZENGA, .Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAREI-SE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Missingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.08 u., onder 17.42 u. Maan op 12.26 u., onder 5.44 u. Hoogwater op Woensdag 9 Febr.: Vlissingen: 10.18 u. 1.28 m., 23.01 u. 1.41 m. Terneuzen: 10.41 u. 1.49 m., 23.29 u. 1.63 m., Wemeldinge: 11.40 u. 1.22 m., u. m. De minister van Economische Zaken heeft het vorig jaar getracht het wetkeljjk- heidsbesef te bevorde ren. Bij de indiening van zijn be groting voor 1949 heeft hij er de nadruk op gelegd, dat we leven in een wereld van s c h jj n. Oppervlakkig gezien is het al les weelde en vooruitgang. Enor me sommen worden besteed voor genot en vermaak. Daartegenover stelde de mi nister, dat hij zeer be zorgd is ten aanzien van de wezenlijke economische situatie en de welvaartsontwikkeling in de toekomst. Onze economische positie, zo verklaarde hij, is slechter dan men veelal meent. Het duide lijkst blijkt dit uit de be angstigende omvang van het betalingstekort, waarom met ernst gewaarschuwd werd, tegen een te hoog opvoeren van de consumptie. En hij vervolgde: „Zolang het Nederlandse volk van het netto productieresultaat nog een zo groot deel verteert, blijft de grondslag onzer volks huishouding een zeer wankele en houdt de economische situatie grote gevaren in zich. De noodzakelijke consumptie- beperking zal echter op de duur, indien enigszins mogelijk, geen gedwongen beper king dienen te zijn. Immers, wanneer de productie wederom een geëigende omvang en ver scheidenheid vertoont, werkt de van boven opgelegde distributie steeds meer verstarrend, zowel in de productieve als in de con sumptieve sfeer. De vereiste consumptiebeper king zal, wil zij voor de huidige en toekomstige welvaartsont wikkeling het meest heilzaam zijn, vooral do-or zelf- bepecking moeten worden gevonden. Dit betekent, naar de mening van ondergetekende, dat de on dernemingen reeds thans, mede met het oog op de in omvang toenemende risico's, een zeer voorzichtige politiek van winst uitkering dienen te volgen, ter wijl de particuliere inkomens trekkers, wier inkomen daartoe ruimte laat, wederom in ver sterkte mate er toe dienen over te gaan op oud-vaderlandse wijze een deel van het inkomen 'e besparen. De geleidelijk aan stabiliteit winnende economische en mone taire situatie geeft daartoe naar de mening van ondergetekende alle aanleiding. 1-Iet is een onloochenbaar feit, dat ons land zeer is verarmd. Velen dergenen, die er naar streven, ondanks de gewijzigde omstandigheden, voort te leven op hun vroeger welvaartsniveau, zullen op de duur bedrogen uit komen." ier ligt een ernstige waar- 1 schuwing. Het zou gemakkelijk zijn de aandacht van de hoofdzaak af te leiden door er op te wijzen, dat de regering het sparen zo goed als onmogelijk maakt, in elk ge val ernstig belemmert, evenals de reservering door de indus trieën. Dat is op zichzelf juist. Het is de regering die oorzaak is, dat vaak niet beslist noodza kelijke uitgaven worden gedaan, „omdat het anders toch voor Éieftinck is". Maar het verandert niets aan de juistheid van het betoog van .de minister, dat versobering door zelfbeperking noodzakelijk is. Niet zo weinigen leven in een stemming van: laat ons eten en drinken, want morgen sterven wij. Maar dat is een goddeloze leuze. Wij moeten het verstaan, dat wij ook wat dit betreft, verant woordelijk zijn tegenover God. En wij moeten niet vergeten, dat ons volk groot is geworden door soberheid en zelfbeperking Gisteren zijn de reeds aangekondigde maatregelen tot verscher ping van de controle op het goederenvervoer over de grens tussen de oostelijke en westelijke bezettingszones van Duitsland van kracht geworden. Eenheden van de Duitse grenspolitie hebben posten be trokken op kruispunten van wegen en op strategische punten langs de gehele, ongeveer 300 kilometer lange grens. Er had in de Sowjet-zone een belangrijke invoer plaats van b.v. onderdelen van electrische machi nes en chemicaliën uit Nederland en van grondstoffen, die door mid- zone, teneinde aldaar een of twee wagons met dringend noodzake lijke goederen te lossen. Een Britse woordvoerder deelde mede, dat tot dusverre nog geen I - - A V gvv.ll. del van het transport over de weg, enkel protest was ontvangen uit iiorniif ry vt»i i z- a»»1 „4 l_i 7 ft T i i - - vanuit Zwitserland, België, Lu xemburg en Denemarken werden betrokken. Er bestaan nog steeds een aan tal „lekken" in de tegen-blokkade. Van Amerikaanse officiële zijde werd te kennen gegeven, dat der- vooruitzichten op een Egyp- gelijke lekken één voor één zullen hsch-Lsraëlische wapenstilstand de landen, die door de genomen maatregelen werden getroffen. Dit was wel een verrassing ge weest. worden gedicht. Goederen, die uit Nederland en andere West-Europese landen met Engeland wil niet interveniëren. Op de vraag van het Britse La gerhuislid voor de Labour-partij Chaimberlain, of Attlee met het oog op de bereidheid van Truman en Stalin om elkaar te ontmoe ten niet te Londen een dergelijke ontmoeting zou arrangeren, ant woordde de Britse premier, dat een weinig initiatief van de andere kant van Europa van nut zou kun nen zijn. Attlee begreep niet, waarom men altijd moest denken, dat het initiatief van Engeland moest ko men. Hij had geen officiële mede deling van Attlee of Stalin ont vangen en zag dan ook geen re denen te interveniëren. Op de vraag van Chaimberlain, of met het oog op de weigering van Stalin en Truman om voor een ontmoeting uit het eigen land werden gister minder gunstig, toen het duidelijk werd, dat dej te gaan, het vraagstuk niet opge- besprekingen op Rhodos moeilijk- lost zou zijn door een ontmoeting V\ A/1 A„ A A 4AAL»;„AL ^L- J I 1. TJi-■-» - binnenschepen naar de Sowjet- hden op technisch gebied ople-1 te Londen, antwoordde de premier - - verden. L- *T Russische zone worden vervoerd, kunnen nog door de iBritse zone passeren. Volgens te Berlijn ontvangen inlichtingen stoppen sommige trei nen, die door de dubbelzone op weg zijn naar Polen en naar an dere Oost-Europese landen, her haaldelijk in de Sowjet-Russische kort: „Neen, mijnheer". Verwachtingen zijn gunstig. Vier inplaats van zes rantsoenen. (Van onze Haagse redacteur.) Naar wij vernemen is het thans vrijwel zeker, dat de aangekondig de verlaging van het tabaksrant soen reeds deze week zal ingaan. Zoals bekend heeft de minister van economische zaken er verle den week op gezinspeeld, dat een dergelijke verlaging geenszins uit gesloten moest worden geacht. De regering is niet van zins, haar plannen op langere termijn inzake de tabaksvoorziening door de staking in de war te laten stu ren. Zij denkt er dan ook niet aan om de bestaande schaarste te on dervangen door meer shag op de markt te brengen. Donderdag a.s. zullen in plaats van zes rantsoenen vier rantsoe nen voor de mannen worden aan gewezen. De vrouwen zien hun deel be perkt, van twee rantsoenen op één rantsoen. wet een bepaling zal bevatten, waardoor het mogelijk zal zijn o-i w w rnse regerin*Jee" ongeveer 1 milliard dollar aan de gisteren het Congres verzocht een bedrag van in totaal 5.430.000.000 dollar toe te staan voor de hulp verlening aan Europa. In dit be drag is begrepen de hulpverlening voor het tweede jaar van het plan- Noors antwoord aan S. U. nog niet bekend. Noorwegen zal een beslissing over het Sowjet-Russische aanbod van een niet-aanvalspact uitstel len tot na de terugkeer van mi nister Lange uit de Ver. Staten. Op 't Zweedse ministerie van buitenlandse zaken ontkent men categorisch de uit het buitenland binnengekomen berichten, volgens welke de Sowjet-Unie een nota zou hebben gericht aan "Zweden in zake het Atlantisch Pact. De ambassadeurs van Noorwegen, Zweden en Denemarken hadden gisteren een onderhoud met Ache- son. Communisten weigeren vredesonderhandelingen. de Een meerderheid van leden van; Chinese wetgevende Joean DE GRENS- FORMALITEITEN. K.N.A.C. vraagt verzachting. bevinden, onmiddellijk naar de van de forfnaliteiten aan de BeL hoofdstad Nanking terugkeren. j Dr Soen Fo heeft gezegd, dat j zijn regering nooit aceoord zou 1 gische grens. Deze zijn de laatste tijd aanmerkelijk uitgebreid en i geven veel reden tot ontstemming De Noorse minister van buiten-, - - - landse zaken, Lange, heeft te"aan met een onvoorwaardelijke Washington na het onderhoud met i overgave. Aeheson verklaard, dat naar zijn De Chinese communistische par- oordeel, het eerste Noorse ant-1 tü heeft officieel medegedeeld, dat woord aan de Sowjet-regering dui- ZÜ ?P het ogenblik weigert met de delijk was: Noorwegen is niet van nationalisten vredesonderhande- plan het gebruik van militaire ba-jhngen aan te knopen. ses toe te staan, behalve in tijdTr°aPcn van het 21ste leger van janders ook voor niet za^e]ijke van oorlog of tenzij zijn veiligheid de_ 5^1"^ _5esenr!fn ,na ,en doeleinden België kunnen bezoe- vooral bij de Belgische automobi listen die ons land bezoeken. De K.N.A.C. ziet in dit verband met vreze het zomerseizoen tege moet en verzoekt het daarheen te leiden 1. dat ten spoedigste een rege ling wordt getroffen, dat Neder- direct werd bedreigd. thans Nantoeng, op 150 km. ten Noordwesten van Sjanghai. Naar verluidt, heeft generaal Tang en Po de herovering van Nantoeng bevolen om het verkeer op de beneden-Jangtse veilig te stellen. Slotbijeenkomst inzake regeling Duitse Westgrens uitgesteld. Naar uit bevoegde bron verno men werd, is de slotbijeenkomst ALBERT SCHWEITZER IN van de werkcommissie der zes trritg mogendheden terzake van de EUROPA TERUG. Duitse Westgrens, welke heden te j Albert Schweitzer, de medi- Parijs zou worden gehouden, opcus> theoloog en philosooph, die verzoek van Nederlandse zijde op-het grootste gedeelte van zijn le- 'nieuw uitgesteld. ven als zendeling en arts in Frans Op deze slotbijeenkomst mftest equatoriaal Afrika heeft doorge- een grenscommissie worden inge- bracht, is in Konstanz^ teruggeko- steld voor het uitvoeren van klei- men. Schweitzer, die thans 74 jaar nere grenswijzigingen ten gunste *s, zal z*ch gaan vestigen in Koe van de westelijke geallieerden. ningsfeld, een dorpje in het Zwar tlet A.N.P. verneemt te 's-Gra- te Woud. venhage, dat de besprekingen met Marshall, lopende van 3 April 1949 tot 30 Juni 1950. Het bedrag van 5.430.000.000 dollar is als volgt samengesteld: 4.280.000.000 dollars voor E.C.A.- werkzaamheden in het begrotings jaar 1949-1950, dat op 1 Juli a.s. begint en 1.150.000.000 dollar tot dekking van het tekort op de fi nanciering van het herstelpro gramma in de periode van 3 April tot de aanvang van het begro tingsjaar. Het Congres heeft minder dan twee maanden om het program ma te bestuderen, daar de bij het begin van het plan-Marshall goed gekeurde 5.300 millioen dollar tot eind Maart zullen strekken. Over het algemeen worden de vooruit zichten voor de voortzetting van de hulp gunstig geacht. Men verwacht, dat de nieuwe E.C.A. te verstrekken, zonder dat hiervoor goedkeuring behoeft te worden afgewacht van het „Ap- propriational Committee". Dit be- Ckmgrésïan^orden'u'itgesteld tot verschalende groepen bc'langheb- Dir -Generaal voor Industrialisatie 1 - - - - - benden langere tijd hebben ge-1 Het ligt m het voornemen, 'vergd dan oorspronkelijk berekend een directoraat-generaal voor was. Daarom is verzocht de slot- de industrialisatie in te stellen, bijeenkomst uit te stellen. Met de leiding hiervan zal Mei a.s. zonder dat hieruit een totale uitputting van de fondsen van het plan-Marshall voortvloeit. Nederlandse ondernemingen beschuldigd. Van smokkel in Duitsland. Volgens Reuter heeft het ónder Amerikaanse licensie verschijnen de blad ,Neue Zeitung" te Berlijn de trustmaatschappij voor de han del van Nederland met het bui tenland en de expediteursfirma „Copex" te Hillegom beschuldigd van smokkel of begunstiging daar van tussen de westelijke en Sow- jetzones. Het blad beweert, dat in op dracht van het militaire Sowjet- bestuur waardevolle goederen van het westen naar het oosten wor den vervoerd. Hiermede zou de westelijke tegenblokkade worden gebroken. Deze berichten zijn ech ter van diverse zijden categorisch tegengesproken. Eire niet bij Atlantisch Pact. De minister van buitenlandse zaken van Eire, Sean Macbride, heeft verklaard, dat Eire weigert zich bij een Noord-Atlantisch pact aan te sluiten en geen verbetering kan brengen in zijn betrekkingen met Groot-Brittannië zolang de kwestie van de verdeeldheid nog niet is opgelost. H.K.H. PRINSES IRENE ALS BRUIDSMEISJE. H.K.H. Prinses Irene was Zaterdagmiddag bruidsmeisje bij he; huwelijk van Mej. Violet Charlie del Court van Krimpen mot Jhr H. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. De bruid is de jongste zuster van Mevrouw Feaver, die de huisgenote was van H.M. de Koningin in Canada. Elf personen moesten tijdens het voorbije weekeinde in het St. Laurentius-ziekenhuis te Roer mond worden opgenomen, daar zij in ernstige mate vergiftigd waren door het eten van ondeugdelijke kaas. Deze oorzaak kon spoedig worden opgespoord, daar alle pa tiënten uit dezelfde wijk te Roer mond afkomstig waren en de kaas in dezelfde winkel hadden ge kocht. De fabrikant heeft, na gewaar schuwd te zijn, onmiddellijk zijn afnemers gewaarschuwd, dat een partij, welke op dezelfde dag ver stuurd was als de ondeugdelijk gebleken kaas, verdacht was. Naast de elf patiënten in het ziekenhuis, van wie er verschillen de zeer ernstig aan toe zijn, wordt nog een aantal minder ernstige gevallen thuis verpleegd. Sterfge vallen zijn nog niet te betreuren. DE „DELFT" OP KEMA- JORAN GELAND. De „Batavia" vertrokken. Zondagmorgen is de Constella tion „Delft" met gezagvoerder Risseeuw op Kemajoran geland. Het toestel, dat een bemanning van zeven koppen had, vervoerde vier ton post. De „Delft" vloog via Khartoum en Mauritius en legde de laatste etappe (MauritiusBa tavia) af in 14 uur 56 minuten, hetgeen mede te danken was aan het prachtige weer en de gunstige wind. Zondagochtend vertrok van Ke majoran de Constellation „Bata via" met 1.5 ton post en 23 pas sagiers, o.w. de secretaris van staat voor gezondheid van Indo nesië. dr J. E. Karamoy, aan boord. De „Batavia" volgt de rou te Bangkok-Sjarjah. Deze week zal de K.L.M. we derom twee vluchten van Amster dam via Mauritius naar Batavia uitvoeren. Morgen zal een Constellation met gezagvoerder Le Goud van Schiphol vertrekken met 4350 kg. post aan boord. De tweede machine vertrekt' Vrijdag en zal behalve post ook een beperkt aantal passagiers meenemen. Men neemt aan, dat deze bij- worden bel^t dr A. Winsemius, eenkomst over ongeveer tien da- raadadviseur bij het ministerie gen zal worden gehouden. Ivan economische zaken. „Alleen qevoelens van afkeer haar vader een voormalig tsaris- .„„„j,- tiseh officier was en haar moeder en minachting naar Siberië was gezonden. Mevr. Gisteren heeft Zinaicla Gorlova, Gorlova onderbrak hem met de een vroegere vrouw van Victor woorden: „Ik weiger naar zulke Kravchenko, tegen haar gewezen leugens te luisteren", man getuigd. Er verdrong zich in| Hierna ontstond er verwarring, het Palais de Justice een grotetoen Kravchenko, mevr. Gorlova, menigte om de getuigenis te ho- hun verdedigers en de vertalers Acht dagen door krokodillen ingesloten. De eigenaar van een hotel nabij het Nyassameer was op krokodil- lenjacht gegaan, toen hij op een bepaald ogenblik hulpgeroep hoor de. In gezelschap van een inlander slaagde hij er in te midden van een van krokodillen krioelend moeras nabij het wrak van een toeristenvliegtuig een man en een vrouw te bereiken, met name Ber nard Demains en mevrouw Sally Shaw, die reeds acht dagen op hulp wachtten. Al die tijd hadden zij het zonder voedsel en met een geringe voorraad drinkwater moe ten stellen. Daar zij door krokodillen inge* sloten waren hadden zij zich van STRIJBIS RIJDT 32.660 K.M. IN EEN UUR. Op de-baan van de ijsclub te Hamar heeft Marius Strijbis uit bet wrak van het vliegtuig niet Harenkarspel gister een poging kunnen verwijderen gedaan om de beroemde prestatie van Coen de Koning, die in 1906 te Davos in 1 uur 32 km. 370 m. reed te verbeteren. Hij is hierin ook geslaagd, want hij reed in 1 uur 32 km. 660 m„ dat is dus 290 meter meer dan de Koning hadi gehaald. Alhoewel het hier geen officieel wereldrecord geldt er bestaat geen wereldrecord voor 1 uur heeft Strijbis toch een prachtige verrichting geleverd, die in Noor se schaatsenrijderskringen sterk de aandacht heeft getrokken. ren. Het was de grootste menigte, sinds het proces zeven dagen ge leden begon. De voormalige echtgenote van allen tegelijk begonnen te roepen. Voor mevr. Gorlova had getuigd zekere Victor Romanof, een te Moskou wonende technicus, die Kravchenko Zmaida Goriova, ver-1 verklaarde Kravchenko reeds 20 klaarde, dat Kravchenko haar had i laar goed te kennen. Hu zei, dat geslagen en obscene taal had ge-Kravchenko placht te bluffen met bruikt. I Semak waarmede hij succes- Zinaida is lang, krachtig ge- «en bij de vrouwen behaalde en bouwd en heeft blond haar. Zij bi] vertelde dan allerlei ontuchti- ken; 2. dat ook overigens zo weinig als de omstandigheden enigszins veroorloven beperkingen aan het onderling verkeer van beide vol ken worden in de weg gelegd; 3. dat in Teder geval de vereiste formaliteiten desnoods met opof fering van de grootste perfectie tot het minimum, worden terugge bracht. Voorts is aan de minister van Oorlog verzocht, de persoonscon trole tot het minimum terug te brengen. vertelde, dat zij. thans nog alleen gevoelens van afkeer en minach ting voor Kravchenko had. Deze laatste zat op ongeveer twee me ter afstand van zijn voormalige vrouw. Kravchenko zou zijn weggegaan en haar enige tijd zonder een cent hebben achtergelaten. Toen hij terugkwam sloeg hij haar, brak het aardewerk, was erg jaloers en overlaadde haar met verwijten, omdat zij geen bruidschat had. Op een avond zei hij: „Wel, mijn bes te, het is tijd dat je gaat, want ik wens een hooggeplaatste functie". Zij ging terug naar haar familie. Zij vervolgde: „Ik "heb Krav chenko twaalf jaar niet gezien. Ik bid God, dat mijn zoon geen en kele karaktertrek van deze man heeft. Denk niet, dat Ik hem haat. Ik heb geen gevoel meer voor hem alleen afkeer en minachting. Deze man js tot elke leugen in staat." Kravchenko verhief zijn stem, toen hij verklaarde, dat zijn voor malige vrouw.door de Sowjet po litieke politie gedwongen was naar Parijs te gaan en tegen hem te getuigen. Hij beweerde, dat de po litie macht over haar had, omdat ge bijzonderheden. Als student was Kravchenko lui en slordig. Romanof was er over verbaasd hoe hij er in slaagde zijn diploma te halen. „Een man met de staat van dienst van Kravchenko, met een leven van verraad en uitspattin gen moest zich schamen fatsoen lijke Sowjet-burgers in de oogen te zien." zo zei hij. „Niet in het minst", riep Krav chenko uit en sprong op om de getuige recht in de ogen te zien. Duizenden katholieken zijn gis teravond te Londen bijeengekomen op een protest-demonstratie tegen de arrestatie en berechting van kardinaal Mindszenty. Vele spre kers voerden het woord. Bijzondere Raad van Cassatie. Gisteren heeft te 's-Gravenhage voor de Bijzondere Raad van Cas satie de vroegere commandant van de W.A., provinciaal comman dant en hoofdstormleider van de Landwacht in Zeeland J. C. Dek ker uit Goes terecht gestaan. Zoals bekend, werd Dekker, die zijn N.S.B.-earrière beëindigde in de Landstorm Nederland te Mid delburg tot 14 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Zijn verdediger vond, dat Dek ker, die in partijkringen „Fredcrik Fluweel" werd genoemd, omdat hij gaarne achterbaks bleef als er iets gevaarlijks aan de hand was, weinig kwaad had bedreven. Wel had hij een grote mond en ging niet tegen zijn W.A.-mannen in, wanneer -deze onordelijkheden bedreven. Als voorbeeld noemde verdediger de inval in het café „De Pool" te Goes, dat groten deels werd geruïneerd. Dekker is mede-aansprakelijk voor de arrestatie en de dood van de -illegale werker L., aldus de procureur-fiscaal. Hij concludeer^ de tot 12 jaar met aftrek van voorarrest. Uitspraak op Februari. 28 Hector Mcneil, de Britse minis ter van staat, heeft in het Lager huis een verzoek van de linker zijde, dat Engeland zou voorstel len de Sowjet-Unie in het voorge nomen Noord-Atlantisch verdrag op te nemen, van de hand gewe zen. Speciaal echolood voor de visserij. De IJmuidense kotter IJM Ëen krasse oude baas. 199 Levende nakomelingen. In Geleen woont een man, die zich kan beroemen op 199 nog in leven zijnde nakomelingen. Het is de heer Jacob Pol, die gisteren zijn negentigste verjaardag vier de in zijn nageslacht 10 kinderen, 86 kleinkinderen en 106 achter kleinkinderen. Hoge leeftijden zijn overigens in zijn familie geen zeldzaamheid, heeft kunnen experimenteren met zijn vader werd m jaar twee een nieuwe Amerikaanse uitvin- j broers en een zuster van d hger ding op het gebied van echoloding. Pol zijn 82 g4 gn gg jaar Dit toestel, dat doorde Pendix- oud. zijn oudste zoon is reeds 67 fabrieken m de V. S. is gecon- jaar. strueerd, geeft niet alleen even-; tuele bodemverheffingen aan, Qiili doet stappen bij V. N. maar eveneens omvang en dicht beid van scholen vis. Een ervaren vissersman kan daardoor zelfs een beeld krijgen van de lengte en inzake Mindszenty. Het hoofd van de Chileense de legatie bij de V. N., Herman Santa diepte" van een school vis en er Cruz, heeft te Lake Success me- zijn zelfs vissers, die met dit ap paraat het soort vis kunnen her kennen. De resultaten op de IJM 5 waren gunstig. Het apparaat is echter zeer duur. degedeeld, dat hij op instructie van de Chileense president zou verzoeken om tussenkomst van de V. N. inzake het proces tegen kar dinaal Mindszenty. Zij dienden een motie in. Do republikeinse senator Owen Brewster uit Maine heeft bij de Amerikaanse Senaat een motie in gediend, waarbij wordt aangedron gen op onmiddellijke stopzetting van alle E.C.A.- en andere Ameri kaanse hulp aan Nederland, zo- wei in Europa als in Indonesië, totdat Nederland de vijandelijkhe den staakt, zijn troepen terug trekt, de Indonesische republi keinse leiders vrijlaat en bona fide onderhandelingen opent met de Republiek Indonesia op basis van de Renville-overeenkomst. De motie was mede ondertekend door de senatoren Bridges, But ler, Wherry, Malone, mej. Smith, Baldwin, 'Langer en Morse. De motie ging vergezelij van de volgende vragenlijst: 1. Spreekt ons ministerie van buitenlandse zaken internationaal gesproken uit twee monden? 2. Zullen de Nederlanders zich uit het Atlantisch verbond terug trekken en wat zal het uitmaken als zij dit doen en wat zullen zij verder doen? 3. Als wij voortgaan met onze steun aan de Nederlanders, ver spillen wij dan niet alle hulp aan Azië aan Moskou? 4. Als de Nederlanders vier mil liard dollar aan activa in Indo- Stakende werksters hebben gis teravond in Amsterdam de boel op stelten gezet. Zij trokken naar huizen van werkwilligen en toen die zich niet lieten overhalen, be gonnen ze zó'n herrie te maken, dat de buren hen met vereende krachten de straat uitzetten. Op een andere plaats gaf de politie enige dames 'n gevoelig tikje met de gummistok. In Amsterdam gebeuren wél gekke dingen. Er kwam een man bq de keurings dienst voor waren met een belegd broodje, dat zo naar. soda smaak te. Tussen de belegging en de bo ter bleek rottenkruid te zijn ge smeerd. De politie zoekt nu uit, wie 'm dat geleverd heeft. Nog zo'n Amsterdams griezelverhaal. Een kruidenier kreeg bezoek' van een man, die zich uitgaf voor re chercheur. Hij kwam alle papier geld in 'beslag nemen, omdat een vrouw hem verteld had, dat zij van de kruidenier een vals biljet van f 10 had ontvangen. Of hij even mee wilde gaan naar het po litiebureau. Een bedrag van f145 stak onze „rechercheur" in zijn zak. Zij gingen even door de in het straat, waar de bewuste vrouw woonde. Beleefd liet de „recher- se kapitaal weren, waarom verle nen wij de Nederlanders dan fi nanciële steun ten bedrage van een half milliard dollar per jaar? 5. Waarom hebben de president en het ministerie van buitenland se zaken gepoogd de voorgestelde resolutie van de senatoren in de doofpot te stoppen? 6. Heeft het ministerie van bui tenlandse zaken de Nederlanders gezegd hun gang te gaan geheim natuurlijk? 7. Hoe lang zullen wij nog Ame- cheur" de kruidenier eerst de deur rikaans geld met handen vol uit- ingaan. Maartoen trok hij de geven voor landen, wier regeringdeur ae". ter hem dicht en ver met haar handelwijze precies het dween met de f 145. We hou- tegengestelde bewerkt van wat den op over Amsterdam, maar nesië bezitten en het Amerikaan- gegeven? onze politiek wil bereiken 8. Zijn wij van plan het negen tiende 'eeuwise Nederlands-Engels- Fronse imperialisme in Azië, dat een geschikt klimaat voor de groei van het communisme zal schep pen, te steunen, of zijn wij van plan de gematigde republikeinse nationalisten in geheel Azië te steunen 9. Zijn de V. S. van plan de V. N. in stand te houden of niet? 10. Is de Senaat voornemens wat betreft alle buitenlandse po litieke aangelegenheden blinde lings de uitvoerende macht te vol gen en heeft de Senaat zijn recht, vragen te stellen t.a.v. onze bui tenlandse uitgaven-politiek, prjjs- vertellen nog even, dat er een uit gebreide clandestiene slachterij is ontdekt in een erg vieze paarden stal en dat weer twee mensen bij verkeersongevallen het leven lie ten, terwijl er vier zwaar werden gewond. In 't vervolg zal nu iedere twee maanden een groep Joodse emigranten uit ons land naar Israël vertrekken. Ds J. v. Dorp, die Zondag na een ope ratie in het ziekenhuis te Bishop Stratford in Essex overleed, zal overmorgen worden begraven in de eeuwenoude Chickneykerk bij Henham in Essex. Bericht wordt, dat Griekse re geringstroepen de stad Karpenissi op de guerillastrijders heroverd hebben. Vergadering Zeeuws Drankweer Comité. 'U Te Middelburg kwamen de ver tegenwoordigers van de Zeeuwse Drankbestrijdersorganisaties in vergadering bijeen. Doordat de penningmeester van' het comité zijn functie had neer gelegd, werd een nieuwe functio naris gekozen in de persoon vam de heer P. Boon Sr. te St. Lau rens. Niet kassaldo van het comité is zeer gering, terwijl ook de aan gesloten organisaties weinig geld in kas hebben. Uit de financiële verslagen bleek, dat in 1948 veel propaganda is gevoerd. Dit heeft natuurlijk veel geld gekost. Het comité zal trachten het werk van de V.A.S. te stimuleren, daar de leuze „geen alcohol bij snelver keer" nog steeds niet tot alle autorijders is doorgedrongen. De actie voor de invoering van een „zwarte lijst" in een bepaalde Zeeuwse gemeente zal worden ondersteund, terwijl de resultaten nauwkeurig zullen worden nage gaan. Aan het verzoek van twee organisaties tot aansluiting, kon niet worden voldaan, daar deze nog niet aan de eisen voldeden. Wijlen de heer J. de Koning te Krabbendijke ter aarde besteld. Onder grote belangstelling is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer J. de Ko ning, oud-hoofd der Chr. School te Krabbendijke, ten grove gedra gen. Op het graf wees de heer G. Cok namens het schoolbestuur er op, wat de heer de Koning voor de school was geweest en hoe hij deze had helpen opbouwen om daardoor ook God te dienen. Nim mer was de overledene iets te veel en steeds wees hij op Jezus. Nadat ds de Bruin gesproken had naar aanleiding van Joh. 11 vers 26 en men Psalm 100 4 ge zongen had, dankte de oudste aan wezige zoon namens de familie voor de grote belangstelling. Ten slotte las ds de Bruin de Geloofs belijdenis. DE BILT ZEGT: Vrü zacht. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Matige en in het Noord-Westen van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1