Sowjet Unie wenst niet-aanvalsverdrag met Noorwegen. L NIEUWS Operatie per televisie litgezonden. Lybanon en Syrië nemen deel aan vredesonderhandelingen. Streng en historisch vonnis tegen kardinaal Mindszenty geëist. Studieclub Schilders te Goes. „Vry Nederland". Eventuele deelname aan Atlantische Unie veroordeeld. Wereld-graanoogsten in 1948 zeer groot. Dg „Franeker" terug uit Batavia. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Prins Bernhard met twee prinsesjes te St. Anton aan gekomen. Permanente Commissie Brussels Pact accoord met Raad van Europa. Morgenochtend is de uitspraak. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- Str. 70. Tel. 2438. Giro 2742S9. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1172 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 7 FEBR. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- ea ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.10 u., onder 17.40 u. Maan op 11.42 u., onder 4.29. Hoogwater 8 Febr. 1949: Vlissingen: 8.54 u. 1.22 m., 21.44 u. 1.26 m. Terneuzen: 9.16 u. 1.43 m., 22.09 u. 1.48 m. Wemeldinge; 10.15 u. 1.18 m., 23.06 u. 1.24 m. Vrij Nederland", een blad met een mooie naam o.i met een goed verleden, zal zich moeten bezinnen op de vraag of het niet tijd wordt, een andere naam te kiezen. Het jongste nummer bevat een breed artikel over het Indische vraagstuk De hoofdinhoud is een verde diging van het optreden van de Veiligheidsraad en de door hem genomen maatregelen en een veroordeling van het Nederland se standpunt. Radio Moskou heeft Zaterdagavond de tekst uitgezonden van een nieuwe Sowjetnota aan Noorwegen, waarin de Sowjet-Unie Noor wegen voorstelt een non-agressie-pact met haar te sluiten. In commentaar op het Noorse antwoord aan de S. U. inzake Noorwegens eventuele deelname aan de Atlantische Unie, zegt de Het blad constateert, dat Ne- nieuwe nota, dat de S. U. niet de mening deelt als zou de Atlan- derland zijn goodwill in het bui- tische Unie moeten worden beschouwd als behorend tot de regio- tenland en met name in Amerika naie overeenkomsten, voorzien in het handvest van de V. N. en dat js kwijtgeraakt. Men vertrouwt dr bedoeling heeft agressie te voorkomen, ons eenvoudig niet meer. „Men heeft het geloof in onze oprechtheid verloren en houdt ons voor slimmeriken en listig— aards die zich anders voordoen dan zij zijn en die achter schoon schijnende leuzen een trivale po litieke werkelijkheid trachten te maskeren." De Atlantische Unie is, aldus de nota, een beperkte groep van staten, die wordt opgericht door een bepaalde groep van grote mogendheden en die niet de bedoeling heeft alle vreedzame landen te verenigen, maar er op gericht is de ene groep landen op te zet ten tegen andere staten. De opneming van Noorwegen in Noorse regering geen rechtvaar- nMA/vnAMniY lrOM wï/tf 011 /Inn /in -- f.11. fi die groepering kan niet alleen de consolidatie van Noorwegens vei- En inplaats van hiertegen op ]jgdeid niet dienen, maar kan in- te komen en het onwaarachtige van deze opvattingen in het licht te stellen, wordt de opmer king geplaatst, dat, als het er om gaat de oprechtheid te beoorde len van regeringsdaden de we reldopinie bijna altijd de roos weet te raken. Ccherper kan het al niet. Ver- der wordt de eis gesteld, dat het gezag van de republikeinse regering waarnaar in Indië bijna niemand luisterde wordt hersteld, terwijl ten slotte en dat doet de deur dicht de on der-curatele-stelling van Neder land door de Veiligheidsraad wordt goedgepraat. De commissie van de Verenig de Naties, zo heet het, zal als Nederland maar trouw de beve len van de" Veiligheidsraad op volgt, heus niet zo lastig zijn en zij zal als dat nodig mocht blij ken, zeker gaarne haar onmon dige pupil helpen weer op de goede weg te komen. Zó schrijft een blad, dat zich „Vrij Nederland" noemt. Het is meer dan droevig, dat een blad, dat eens voor de vrij heid en het recht opkwam, zo zijn afkomst verloochent. Wij willen hierbij niet uit het oog verliezen, dat het is samen gesmolten met „De Stem", het orgaan van de beweging die door prof. Schermerhorn werd aange voerd en die reeds zo ontzaglijk veel onheil in Indië heeft ge brouwen. Toch blijft het een tragisch geval. tegendeel er toe leiden, dat Noor wegen verwikkeld wordt in de po litiek van een bijzondere groepe ring van mogendheden, die vér strekkende agressieve doelen na streven. De Sowjetregering kan de om standigheid niet voorbij zien, dat de Noorse regering in gebreke is gebleven een duidelijk antwoord te geven op de vraag van de Sow- jet-regering, of het toetreden van Noorwegen tot de Atlantische Unie er toe zal leiden, dat Noor wegen verplichtingen op zich neemt met betrekking tot het in richten van lucht- en marine-bases op Noors grondgebied. Het is echter bekend, dat het binnenhalen van kleine landen in deze Unie juist tot doel heeft hun grondgebied te gebruiken voor het inrichten van .dergelijke militaire bases, hetgeen in dit geval van bij zondere betekenis is voor de S.U., daar Noorwegen en de S.U. buren zijn met een gemeenschappelijke grens. In do verklaring van de Noorse regering is er een suggestie, dat een aanvalsdreiging zou kunnen komen van de zjjde van de Sowjet- Unie. Een dergelijke suggestie is van alle grond ontbloot, daar de ONAFHANKELIJK SCANDINAVISCH BLOK? Noorwegen, Zweden en Dene marken hebben besloten tot een nieuwe poging om een onafhanke- lyk Scandinavisch militair ver- bond te vormen, aldus is van be- Een sprekend bewijs van ver- trouwbare zijde te Kopenhagen gaande verblinding. vernomen. Primeur voor Leiden. Verzorgd door Philips. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is Zaterdagmiddag voor de eerste maal in Europa de tele visie toegepast voor het overbren gen van liet beeld van een opera tie naar een nabijgelegen college zaal. Prof Dr W. F. Suermondt ver richtte de operatie, welke door de toepassing der televisie in de col legezaal kon worden gevolgd door meer dan honderd belangstellen den, professoren, medici en stu denten. Het betrof een experiment om na te gaan of een dergelijke tele visie-uitzending geschikt zou zijn voor toepassing bij het onderwijs. Waar het een experiment gold heeft men gebruik gemaakt van een kabelverbinding tussen opera tiezaal en collegezaal ,om te voor komen, dat deze uitzending zou worden opgevangen door televisie- ontvang-appératen elders. Het experiment werd technisch verzorgd door Philips. Een verte genwoordiger daarvan heeft voor af enige mededelingen gedaan over de voorbereidingen dezer eerste demonstratie. In de college zaal kon men op het projectie scherm de operatie goed volgen. Volgens een overzicht van de ontwikkeling van de internatio nale economische situatie in 1948, samengesteld door de economische afdeling van de Ver. Naties, waren do wereldoogsten het vorig jaar beter dan sedert >de oorlog het ge val is geweest en kunnen millioe- nen mensen thans een ruimere voedselvoorziening tegemoet zien. De wereld beschikt thans over meer graan dan sedert 1931 is voorgekomen. Ook de situatie op het gebied van vetten en oliën en andere voe dingsmiddelen belooft gedurende 1949 verdere verbetering, zij het in mindere mate. In de loop van 1949 zal de kwaliteit van het brood waarschijnlijk verbeterd kunnen worden en zullen de voed selrantsoenen vermoedelijk ver hoogd kunnen worden, terwijl het waarschijnlijk mogelijk zal zijn om veie beperkingen op de voedsel voorziening af te schaffen. De suikersituatie is zodanig ver anderd, dat de producenten thans voor een overschot beginnen te vrezen. De wereldproductie was in 1948 groter dan voor de oorlog. De vooruitzichten op een betere voorziening met vlees en zuivel producten zijn thans aanzienlijk beter. In Europa bedraagt de hui dige productie van vlees en zui vel 65 procent van het vooroor logse niveau. Het operatieterrein was beperkt tot een oppervlakte van 1.00 bij 0.35 meter. Op dit gebied kon men de handen van de professor, die de operatie verrichtte zien en te vens de assistenten, die hulp ver leenden, waarnemen in hun werk. diging of reden heeft om te twij felen aan de bedoelingen van goe de nabuurschap van de S. U. Indien de Noorse regering ech ter nog steeds aan de goede be doelingen twijfelt, stelt de Sowjet regering, teneinde elke twijfel weg te nemen, de Noorse regering voor een non-agressie-pact met de Sow jet Unie te sluiten en op die wijze een eind te maken aan alle twijfel Radio Moskou deelde nog mee, dat de nota aan de Noorse minis ter van buitenlandse zaken, Lan ge, was overhandigd, vóór zijn vertrek naar de V. S., waar hij besprekingen zal voeren over het voorgestelde Atlantische Pact. In Noorse politieke kringen ver klaart men, dat Noorwegen in be ginsel geen bezwaar tegen een non-agressie-pact met de Sowjet- Unie heeft, omdat Noorwegen geen agressieve bedoelingen heeft. Dit doet echter niets af aan de Noorse opvattingen, dat Noorwe gen natuurlijkerwijze bij een N. Atlantische regionale groepering behoort. ii^— Gisteravond half acht is Prins Bernhard, vergezeld door de prin sesjes Beatrix en Irene, te St. An ton aangekomen. Oostenrijkse en Franse autoriteiten begroetten hen .Vier meisjes in klederdracht overhandigen twee bouquetten in de kleuren rood, wit en blauw en die van het Huis Oranje. Prins Aschwin was ook aanwezig. De Prins was kort na 12 uur gistermiddag met zijn Dakota van Soesterberg opgestegen. I.v.m. het verwachte ongunstige weer was het een dag eerder dan in zijn voornemen lag. Op het vliegveld Friedrichsha- fen werd geland en van daar werd per trein verder gereisd. Waarschijnlijk zal H. M. de Ko ningin met prinses Margriet Dins dag of Woensdag eveneens per vliegtuig volgen. Het verblijf in Tirol zal ongeveer 3 weken du ren. Daarna zullen de vorstelijke! vacantiegangers zich naar Zer- matt "In Zwitserland begeven, waar Koningin en Prins ook het vorig jaar enige weken hebben doorgebracht. Meer dan 10 millioen aan boefes wegens prijzenover- tredingen. De 19 tuchtgereehten voor de prijzen hebben in 1948 in totaal 55457 zaken afgedaan. In 27668 van deze gevallen is een vonnis gewezen, in 9257 gevallen is een schikking getroffen en in 3725 ge vallen is een waarschuwing ge geven. De overige zaken zijn ger seponeerd of naar andere berech tende instanties doorgezonden. Het totaal-bedrag dat in 1948 aan geldstraffen is opgelegd be draagt f 10.312.701.50 (bij vonnis sen f7.706.921.46 en bij schikkin gen f2.605.780.04). Voor Z e el a n d zijn de gege vens ais volgt: totale afgedane za ken 1805, hiervan 1071 vonnissen en 232 schikkingen etc. Totale geldstraffen f 126.569. Nieuwe Amerikaanse bemiddelingspoging? De premiers van Libanon en Sy rië hebben rich na een bespreking van vijf uur in principe bereid ver- I ldaard deel te nemen aan de Pa- De permanente commissie van Iestynse vredesonderhandelingen het Brusselse Pact heeft overeen- op Rhodos. De uit drie leden bestaande ver- komstig de richtlijnen van de Raad van Advies de gedetailleerde zoeningscommissie der V. N. voor - plannen voor een Europese Raad Prinses Irene als bruidsmeisje. In de dorpskerk te Wassenaar heeft dr J. J. Louêt Feisser uit Amsterdam, buitengewoon predi kant bij het A.M.J.M., 't huwelijk van Jhr Henri de Jonge van Elle- meet, adjudant van de bevelheb ber der zeestrijdkrachten en mej. Palestina zal een onderzoekings- toch van 6 a 8 weken door de ste den van het Midden-Oosten ma ken. Reuter verneemt uit gewoonlijk betrouwbare bron, dat de Israë lische en Egyptische gedelegeer den bij de besprekingen op Rho dos het eens zijn geworden over een „-werkbasis" voor het vaststel len der bestandsgrenzen in Zuid- Palestina. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft besprekingen gevoerd met de vertegenwoordiger van Israël, en de Egyptische ambassadeur. Officieel zijn geen bijzonderhe den hierover bekend gemaakt, Violet Charlie del Court van Krimpen ingezegend. De plechtig-1 doch naar verluidt betekent dit heid werd o.m. bijgewoond door een nieuwe poging van de V. S. Koningin Juliana en Prinses Bea- de twee voornaamste partijen van trix. Prinses Irene was één van het huidige geschil in het Midden- de bruidsmeisjes. I Oosten tot elkaar te brengen. Stalin in afwachting. Westelijke waarnemers te Mos kou geloven, dat maarschalk Sta lin het laatste woord over een vredespact en een ontmoeting met •^."HierlsTen vtoVeïd.'dat zeer president Truman heeft gezegd en verwaarloosd is. dat hij thans op het standpunt 4000 kg. post aan boord. Om kwart voor 7 is Zaterdag avond de „Franeker" van de K.L. M. met 1 passagier en 4000 kg. post geland op Schiphol, dat in een zeer zware mist was gehuld. Gezagvoerder de Haas maakte echter een uitstekende landing na ongeveer een kwartier boven Schiphol te hebben gecirkeld. Hij vertelde, dat het vliegveld van St. Mauritius zeer goed bruik baar is. Op het ogenblik heerst boven het gebied van de Indische I Oceaan de moessontijd, die ge paard gaat met hevige cyclonen. Het weer op de terugreis was vrij slecht, hetgeen enige vertraging veroorzaakte. Op de thuisreis maakte het toe stel een tussenlanding in Kar- thoum. Van Karthoum naar Am sterdam was een vlucht van 14 uur. De heer De Haas was van me ning, dat de thans gevlogen route zeer goed voor een geregelde dienst op Batavia bruikbaar is. Uiteraard zal slechts een zeer be perkt aantal passagiers vervoerd kunnen worden. Dit zal anders worden, wanneer op de Coeos- eilanden geland zou kunnen wor- Proces te Boedapest geëindigd. Zaterdagavond laat is het proces tegen kardinaal Mindszenty en' zes andere beschuldigden te Boedapest geëindigd. Tegen geen der beschuldigden is een bepaalde straf geëist, doch een streng en historisch vonnis. De uitspraak is bepaald op morgenochtend om negen uur plaat selijke tijd. De openbare aanklager, dr| Volgens de verdediger was de Gyula Alapi, begon zijn betoog1 inlichting, die de kardinaal aan met een aanval op de pers en de Chapin gaf, niet werkelijk belarig- radio in de westelijke landen, die rijk en had deze alleen betrekking staat, dat verdere stappen van het Westen moeten komen 500 Superforten voor de R. A. F.? Volgens de diplomatieke corres pondent van de „Suday Dispatch" zal waarschijnlijk een 500-tal Ds J. VAN DORP OVERLEDEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Engeland de oud predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Londen, ds J. van Dorp, over leden. Ds Johan van Dorp werd op 10 Anierik'aanse Superforten -hete December 18,87 te Zwijndrecht ge- a%Ü boren. Na t gymnasium m Haar- type vliegtuig, dat gebruikt werd bezoch .s udeerte voor het neerwerpen van atoom- le bommen op Japan aan de Brit se R.A.F. worden geleverd in het dare van het voorgestelde Noord- Atlantische papt. Engeland zou bommenwerpers met straalaandrijving leveren aan Frankrijk en de Beneluxianden. Aan de West-Europese Unie zou verzocht worden te zorgen voor levering van 23 divisies (Groot- Brittannië 5, Frankrijk 15 en Be nelux 3) in spoedgeval en even tueel van zestig divisies (Groot- Brittannië 14, Frankrijk 40, Bene lux 6) in totaal. SUKARNO NAAR BANGKA? Sukarno heeft aan de B.F.O. een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, het ten zeerste op prijs te stellen, indien de B.^.O. be hulpzaam wil zijn met het trans port van hem en Hadji Salim naar Bangka, teneinde overleg te ple gen met Hatta c.s. over de reso lutie van de Veiligheidsraad. In verband met de gezondheids toestand *>n Hadji Salim verzocht hij theologie te Utrecht. In 1912 werd hij predikant van de Binnen- Egmonden. In 1914 volgde zijn be vestiging als predikant der Ned. Herv. gemeente te Veendam. Vervolgensstond hij nog te Hoorn en Enschede. In 1929 gingDe voornaamste stelling, welke ds van Dorp naar Londen, waar door de verdediger naar voren beweerd hadden, dat de kardinaal aan martelingen is onderworpen, opdat hij alles zou bekennen. „Het proces is op rechtvaardige wijze gevoerd", zo verklaarde hij. „Wij hebben kardinaal Minds zenty op geen enkele wijze ge dwongen en wij hebben hem even min beïnvloed. Wie van degenen, die hem hier gedurende de afge lopen twee dagen hebben gezien, zou hebben kunnen zeggen, dat hij onder de invloed van verdovende middelen verkeerde? Kardinaal Mindszenty stond hier niet terecht als de leider van het katholicisme, doch sl echts als een individueel persoon, die mis daden heeft begaan en daarvoor moet boeten." In de brede uitweidend over het monarchistische complot, waarvan kardinaal Mindszenty de grond legger zou zijn geweest, verklaar de hij, dat de Hongaarse kerk vorst de hulp had gevraagd van de Amerikaanse gezant te Boeda pest, Chapin, en deze ook had ge kregen. Wat de beschuldigingen van landverraad en spionnage betreft, zeide de officier van justitie, dat alle gevonden documenten door alle beschuldigden echt waren ver klaard en noch de kardinaal, noch één der andere beschuldigden de beschuldigingen hadden ontkend. De procureur eiste echter voor geen der beschuldigden een be paalde straf, doch een streng en historisch vonnis. DE VERDEDIGING. Na dr Alapi kreeg de verdedi ger van de kardinaal, dr Kalman Iciczko, het woord. Hij verklaarde volkomen vrij te zijn geweest bij het voeren van zijn verdediging. Volgens hem heeft het proces de hele wereld bewezen, dat de gods dienstzin Hongarije op geen en kele wijze wordt aangevallen. Ja, zelfs is er verplicht godsdienst onderwijs op de staatsscholen! hij tot 1946 als predikant werk zaam was. In dat jaar trad hij af i.v.m. zijn drukke werkzaamheden als legerpredikant. Facher Rai, die Vrijdag de moordaanslag op de Sjah van Per- zië heeft gepleegd, is eergister- nacht in het ziekenhuis aan de hem door de menigte toegebrach te verwondingen overleden. De partij, waarvan hij lid was, is ont bonden. werd gebracht, was, dat het ge rechtshof er rekening mee zou houden, dat de kardinaal een .na ïef" man was en dat hjj in zijn paleis „in een ivoren toren" had geleefd, welk feit hem vatbaar had gemaakt voor allerlei soorten van geruchten. De verdediger sprak uitvoerig Over hetgeen het nieuwe Honga rije heeft bereikt. Hij zei, dat de kardinaal dit niet beseft had, doch dit thans inzag. op economische en politieke ont wikkelingen. Dergelijke cijfers kon men in de bladen lezen. Inlich tingen geven over fabrieken was nuttig, emdat iedereen dan kon zien, hoe het herstel vorderde. Wat de zwarte handel in dollars betreft was de-verdediger van oor deel, dat de kardinaal niet schul dig geacht kon worden aan een overtreding, waar hij zo weinig van af wist. „De kardinaal was te zeer verdiept in zijn theologi sche studies om veel van finan ciële aangelegenheden af te we ten. Hij liet dergelijke dingen aan anderen over." Hij vroeg tenslotte om een wijs vonnis en om clemen tie. DE KARDINAAL SPREEKT.! Des avonds kreeg kardinaal Mindszenty het woord. Hij zei o.m.: „God is mijn getuige, dat ik altijd goede bedoelingen heb ge had. Ik heb nimmer tegen de wet ten van de staat willen werken en als dat toch gebeurd is, heb ik het hier verteld zonder opsmuk. Ik heb mijn spijt betuigd, en dat doe ik thans weer. Ik geloof, dat ik thans vele dingen^ anders zou doen, ook al kan ik niet de prin cipes veranderen, die leiding aan mijn leven hebben gegeven. God is mijn getuige, dat ik geen vijand ben van het Hongaarse volk. Ik ben geen vijand van onze boeren en arbeiders, van wie ik er één ben. Ik wens hun geen enkel recht te ontnemen. Ik ben niet tegen vrede tussen de staat en de kerk. Ik vind het juist, dat de verzoe ning tussen kerk en staat, wan neer die tot stand komt, duurzaam en hecht is. Dat ik van te voren wist dat ik in conflict met de wet kwam bij sommige handelingen heb ik toe gegeven en ik erken ook thans myn schuld. Wat de financiële za ken betreft heb ik aangeboden al le schade te vergoeden. Dit meen Ik ernstig. Vanochtend steeg mij het gebed naar de lippen„God, geef ons vrede in deze dagen" en ik legde de nadruk op „in deze dagen". Vrede voor mijn kerk en voor de Hongaarse staat, waarvan ik een goed burger wens te zijn. Ik bad ook voor de vrede van mijn eigen ziel. Moge God u de wijsheid geven een vonnis te veilen, dat in het buitenland en hier vrede en ver zoening zal brengen." Na de kardinaal kreeg dr Bara- nayi voor de laatste maal het woord. Hij zei, dal hij zich niet schuldig voelde omdat voor hem de royalistische organisatie, waar van hij het hoofd was, een theo retische organisatie was. In afwachting van de uitspraak van het volksgerechtshof morgen- in studie genomen. Een grote mate van algemene overeenstemming werd bereikt, doch een definitieve beslissing achtte men niet mogelijk vóór een conferentie, waaraan naar men hoopt, ook andere Europese rege ringen zuilen deelnemen. Onder dit voorbehoud doet de perma nente commissie de volgende aan bevelingen: De raad dient te bestaan uit een commissie van ministers (één per deelnemend land) en een advise rende vergadering. Zij zou bevoegd zijn om alle ge meenschappelijke aangelegenheden te behandelen, behalve kwesties der landsverdediging. Zij heeft geen wetgevende of constitueren de bevoegdheid. De vergadering kan het initia tief nemen aangelegenheden te bespreken, die van gemeenschap pelijk belang zijn voor al de leden- staten, in het bijzonder- economi sche, sociale, culturele en juridi sche kwesties, practische maat regelen overwegen, die ten doel hebben nauwere onderlinge een heid te bevorderen. Normaal zou per. jaar één zitting gehouden worden. NIEUWE TURBINE MOTOR VOOR AUTO'S. De Hamburgse ingenieur I-Iarm- sen heeft een nieuwe turbinemo tor van motorvoertuigen in elkaar gezet, waarvan men in vakkrin gen een omwenteling verwacht in de automobielindustrie, aangezien zij veel sterker, zuiniger en doel treffender zou zijn dan de thans bestaande motoren. Deze turbine motor zou in staat zijn om bij een verbruik van 8 liter ruwe olie per 100 km. een maximale snelheid van 120 km. per uur te geven aan, een auto met 6 zitplaatsen. Daar bij komt, dat deze motor niet veel groter zal zijn dan een kleine elec tromotor. Naar gconomische eenlieid der Marshall-landen. Naar van bevoegde zijde te Brussel vernomen wordt, zal op 15 Februari te Parijs, wanneer een bijeenkomst van Europese minis- ters wordt gehouden, de oprich- ï8?^ °im }1Ur-' verM,jft h^rdi- ting besproken worden van een naai Mindszenty in een voor hem viermogendheden commissie van in gereedheid gemaakt kantoor van een functionaris van het ge rechtsgebouw. De beschuldigden, die allen ver blijven in het gerechtsgebouw, mochten hun advocaten en andere bezoekers, onder wie familieleden ontvangen. AUTO'S IN DICHTE MIST OP ELKAAR. Zaterdagmiddag is op do rijks weg AmsterdamDen Haag on der Abbenes een ernstig gecom pliceerd verkeersongeluk ge beurd. Toen door nog onbekende reden een personenauto in de dikke mist midden op de rechterbaan van de weg stilhield, botste een daarach ter rijdende auto hier tegen op. Twee achter deze auto rijdende personenauto's reden eveneens in deze volgorde tegen elkaar op. Tenslotte reed een motorrijwiel tegen de vierde auto op. De ge volgen van deze botsing waren ernstig. In totaal werden twee personen zwaar en een vijftal licht gewond. Toen een auto, - rijdende op de linkerbaan tijdens het voor bij rijden het ongeluk zag gebeu ren remde de bestuurder plotse ling zo hard, dat een achter hem rijdende auto in volle vaart op hem inreed. Een derde auto reed op deze twee in. orde om leiding te geven aan de West-Europese economische poli tiek. Naar men meent te weten, zouden Engeland, Frankrijk, Ita lië en een niet nader aangeduid Scandinavisch land vermoede lijk Zweden deel uitmaken van de commissie die onder voorzit terschap zou staan van Spaak, voorzitter van de organisatie van Europese economische samenwer king. Afscheid ds R. Slofstra te Vlissingen. Gistermiddag heeft Cóchran, j In de dienst van isteravond nam het Amerikaanse lid der C. v. G ds R slofstra afscheid van de Ev. Chr, Geref. Kerk te Vlissingen, die Uitbreiding tot heel Zeeland en deel van Brabant? Sukarno een Catalina vliegboötZatertla&middag kwamen de le- naar Prapat te dirigeren. Yan Studieclub Schilders, „Luctor et Emergo m de „Prins van Oranje" te Goes bijeen voor de tweede jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Wis se, wierp in zyn openingswoord Bruce erkent zijn fout. Howard Bruce, adjunct-admini strateur van het plan-Marshall, heeft de juistheid erkend van de c.cn, ter"ü"hk op de afgelopen pe- tegenspraak, welke Groot-Brittan-™od?VAan™nk.R,yk °PKericht met nië, Nederland en België hebben en' ls a"nëegroeid tot geleverd op de beschuldigingen, die hij twee maanden geleden te gen deze landen had uitgebracht, als zouden zij een onregelmatig gebruik hebben gemaakt van de zendingen aluminium en lood wel ke krachtens het plan-Marshall waren ontvangen, door deze pro ducten opnieuw met winst aan de V. S. te verkopen. met grote meerderheid van stem men herkozen. Het bestuur is als volgt samengesteld: W. Wisse, voorzitter, F. de Jong, 2e voor zitter, K. Mulder, secretaris, G. v. d. Knaap,2e secretaris, G. Nijsse, penningm., A. Franse, 2e penningm. Uit het verslag van de heer F. Wisse namens alle leden het be stuur dank voor het vele en be langrijke werk, dat in het afge lopen jaar door hem is verzet. De uitslag van de gehouden vakprijsvraag, bekend gemaakt op de avondfeestvergadering, luidt: Groep I: A. D. Jobse, Goes le pr.; C. Joose, Schore 2e pr.; Groep II: C. Joose, Schore, le pr.; C. Zweedijk, Wilhelminadorp, 2e pr. door loting tussen de motto's 184. Het jaarverslag van de secre taris gaf de overtuiging, dat er vorig jaar zeer hard gewerkt is. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat het batig saldo f 404.05 is. Bij de periodieke bestuursver kiezing werden de aftredenden, de heren A. Franse en K. Mulder, de Jong, die ook dit jaar de afd. I „Leerling", „Kitty" en „Lici' Goes bij de centrale clubleiding vertegenwoordigd heeft, bleek, dat liet ledenaantal aangesloten over het gehele iand, dit jaar is geste gen met ruim 100 pet. Afd. Goes Groep III: F. de Jong, Goes le pr.; P. J. de Dreu, Goes 2e pr. Gelijk aantal punten, door loting werd de wisselbeker toegekend aan P. J. de Dreu. Groep XV: P. is door de C.C.L. aangewezen totjC. v. Sprang, Goes, le pr.; Job v. het vormen van een kerngroep Damme, 's-H. Hendrikskinderen, voor Zeeland en een deel van N.-12e pr. Brabant. In de pauze werd het woorc^ge- Een uitgebreid programma voor voerd door: de heren A. Buys, het nieuwe ciubjaar werd bespro- wethouder van Goes, J. Buthfer, ken, waarop o.a. wederom een ten-oud-directeur Goese A.B.S., J. toonstelling en een excursie staat. Buurman, directeur Goese A.B.S. In de rondvraag bracht de heer C. j min. Stikker. Vandaag zal hij dr Drees ontmoeten. Koningin Ju liana woonde Zaterdag de Diesvie ring van de Leidse Universiteit bij. O.m. was zij aanwezig bij een sa menkomst van de Ned. Chr. Stu dentenraad in de Zuiderkerk. De ex-leider van de distributie kring Winterswijk en twee winke liers aldaar zijn, verdacht van fraude met levensmiddelenkaar ten, gearresteerd. De opvatting als zou in ruimere mate dan vóór 1 Febr. j.l. weer electriciteit kun nen worden verbruikt, is onjuist, zo deelt men in Den Haag mede. Zo zuinig mogelijk verbruik blijft geboden i.v.m. de kolenschaarste. Bij de Raad van State is een wetsontwerp aanhangig betref fende de samenwerking der ge meenten. Door ijlings uit de wagen te springen konden twee inzittenden zich redden, toen de auto Zaterdagmiddag klem was blijven zitten tussen de reeds om laag gedraaide slagbomen van de spoorwegovergang onder America (N.-Br.). De auto werd door een trein gegrepen en volkomen ver nield. Uit een defecte buis stro mend butagas veroorzaakte Zater dag brand in een woning te Veu len (Venray)door het inslaan van een ruit kon de reeds met brandwonden overdekte vrouw zich redden. Veel geld en veel vee ging verloren. Bij Redolfzell (Zwarte Woud) is een autobus met skiërs van de weg gegleden en gekanteld. 19 jonge mensen kwamen om het leven en 20 wer den gewond. Engeland heeft thans te Tel Aviv een vertegen woordiger benoemd. Het is A. K. Helm, gezant te Boedapest. - Lord Winster is afgetreden als Trits gouverneur van Cyprus. De Veiligheidsraad, die morgen bijeen komt, zal dan de resolutie betreffende de vermindering van bewapening bespreken. Volgens Amerikaanse berichten zijn in de provincie Mecklenburg twee nieu we infanteriedivisies uit de S. U. aangekomen, •waarschijnlijk totaal 70 a 80.000 man. Toelpanof, lei der van het Russische Voorlich tingsbureau te Berlijn, heeft een scherpe berisping ontvangen we gens het falen der '"owjet-politiek in Duitsland. 30 Amerikaanse Superforten zijn naar Londen ge vlogen, om uitgebreide operatie- vluchten boven Europa te houden. hij bijna drie jaren diende ais her- der-en leraar, wegens zijn vertrek naar Veenendaal. Ds Slofstra hield een predika tie over Deut. 32 4, met welke woorden Mozës afscheid nam van het volk Israël, voordat God hem tot Zich riep. Hij behandelde het volkomen werk van God: tot troost voor de scheidende leraar en tot troost voor de achterblijvende gemeente. Na de prediking richtte ds Slof stra zich tot de afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk, de Lutherse Kerk, van de School op Geref. Grondeslag, tot burgemeester Koiff, tot afgevaar digden van de classis en van de Chr. Geref. Kerk te Middelburg, waarvan de predikant, ds G. Rijk- sen, niet aanwezig kon zijn, om dat hij 's morgens tijdens de dienst ongesteld was geworden (een hartaanval) en waarschijnlijk ge ruime tijd rust zal moeten nemen. Verder sprak ds Slofstra de ge meente en de kerkeraad toe. Namens kerkeraad en gemeente sr rak ouderling M. Boer, waarna de gemeente de scheidende leraar de zegenbede uit Psalm 121 toe zong. Tenslotte voerde de heer C. J. van Burg het woord namens de classis en de gemeente te Mid delburg. Bevestiging jeugdleidster te Middelburg. Gistermorgen is de W.I.K.A. mej. C. Loggere ais jeugdleidster van de Ned. Herv. Jeugdraad in een kerkdienst in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg beves tigd. Ds A. de Vries, die haar beves tigde, preekte in deze dienst over Hand. 8, de geschiedenis van Fi- lippus en de kamerling. Na de bevestiging zong de ge meente de W.I.K.A. Gez. 117 1 en 4 toe. DE BILT ZEGT: Iets meer wind. Op vele plaatsen nevel of mist, overigens droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tusschen oost en zuid. In de ochtend plaatselijk lichte vorst. In de loop van de dag vrijwel overal temperatuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1