„Wonderkapper" in Drente blijkt uitkomst St. Anton am Arlberg - voor kaalhoofdigen. 1 „Ik help het haar door de hoornlaag heen", zegt hij Lieven Kaarsemaker van Zierikzee. ChefarineA Dice den dcaaice Gerestaureerde Herv. Kerk te Gapinge weer in gebruik. i n rin dorado vnnr skilnpfirs Mil aorpje wera centrum van handelingi dehoofdhuiS'met infra-J>e,hoe^ van detdeviws-ama- bedrijvigheid. Ziekte in 't gezin Hartelijk medeleven uit Vriezenveen en Opperdoes. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 VVAAS VAN GEHEIMZINNIGHEID WERD VERBROKEN. Het vacantie-oord van het Koninklijk gezin. Amsterdamse televisiezender nog niet in werking. Ir L. G. Drenthen, die deel uit maakt van de afdeling Amster dam van de Vereniging voor experimenteel radio-onderzoek in Nederland, vertelde, dat de Qf-iI rïnrnip WPrri ppnfrilltl van' Daarom bestraalt hü, na de bp. zendmast v0<?r uitzendingen ten rode-stralen, hetgeen volgens hem 'f ean ®zcr dagen z wo.f" de groei bevordert. den opgericht Na veel moeite De behandeling duurt ongeveer ™en eindelijk-een daarvoor a 6 maanden, hoewel men na 3 geschikt gebouw gevonden. De Het Drentse dorpje Een (gemeente Norg) is de laat ste dagen het centrum van bedrijvigheid. Niet alleen werkt het plaatselijk post kantoortje onder hoogspan ning, doch auto's en bussen rijden af en aan, en dit alles om een uitvinding. Want Een bezit een werke lijke uitvinder, en wel in de persoon van kapper Van Rooyen, die dezer dagen zijn uitvinding openbaar gemaakt heeft. Ongeveer een jaar geleden ves tigde deze wonderkapper zich in dit dorpje en men had bij voorbaat een zekere antipathie tegen deze persoon. Hij had n.1. het ongeluk uit het westen des lands te komen en juist in deze dorpjes is men 'n beetje huiverig voor alles wat maar „Hollander" is. Daar komt bij, dat er een geheimzinnigheid rond zijn huis hing. Tot diep in de nacht brandde er nog licht in de woonkamer en als men nieuws gierig doch voorzichtig - de reden van deze nachtelijke werkzaam heden trachtte te weten te komen dan glimlachte de kapper ge heimzinnig en zweeg! Zijn kundige knip- en seheer- prestaties waren echter het ge volg, dat hij spoedig grote gene genheid van de zijde der dorpe lingen. TOTDAT KLAAS KWAM. Klaas Tolner, een jonge boeren zoon uit Norg, klaagde bij de kap per zijn nood over zijn steeds ka ler wordend hoofd. „Vroeger had ik een dicht bos haar en thans zijn het slechts een paar spriet jes". De kapper wist raad en ver zekerde de heer Tolner, dat hij binnen vier weken weer haar zou hebben. Een zestal landbouwers keek de kapper medelijdend aan, toen deze vertelde, dat hij een vloeistof had uitgevonden, waar door kaalhoofdigen hun haar te rug zouden kunnen krijgen. En waarempel, het resultaat was verrassend. Het haar van Klaas Tolner groeide gestadig en sinds zjjn eerste behandeling bij de kapper is het haar reeds twee maal geknipt. In het dorpje wekte dit een grote opschudding. Alle kaalhoofdigen togen naar de kap per en het rgpultaat was frappant. Enige weken na de behandeling werd donzig zacht haar zichtbaar dat zich langzaam ontwikkelde tot fijne haarsprietjes. TOEN WAS HET HEK VAN DE DAM Toen was het hek van de dam en l£wamen mensen van heinde en ver met zeer dun of in het geheel geen haar om een behandeling bij de „wonderkapper" te nemen. De gebroeders Van der Ploeg uit Haulerwijk waren kaal geboren. Zelfs op hun wenkbrauwen was geen haartje te ontdekken. Nu is op hun anders zo kaal hoofd haar zichtbaar. Ook de heer Nijborg, een smid uit Norg, verging het zo. TWAALF JAAR EXPERIMENTEREN. Twaalf jaar lang heeft hij aan de verbetering van zijn product gewerkt, doch telkens was het resultaat pover. Er kwamen wel haren na een behandeling, maar wanneer het enkele centimeters hoog was, brak het af. De heer Van Rooyen is in de veronderstelling, dat by ieder kaal hoofd de haarwortel nog aan wezig is. Het haar dat uit deze wortel groeit ziet echter geen kans door de dikke hoornlaag heen te komen. Door zyn preparaat wordt nu de hoornlaag verwijderd, waar door het haar kans krijgt te groei en. Hjj beschouwt het haartje dat uit de wortel naar boven schiet, als een jong plantje, dat kundig behandeld moet worden. 5 a 6 maanden, hoewel men na 3 .- weken de resultaten kan zien. metcï mas* tkon?t te De heer Van Rooyen werkt nog. staan °P hetA dak van het gebouw steeds aan de verbetering van zijn1 Yan,,e Arbeiderspers in de product en wil de kaalhoofdigheid1 hoofdstad. Boven de mast wordt Lwvi!. a™ v,„ de twee en halve meter hoge straler bevestigd. „Het is echter nog lang niet zo ver," aldus ir Drenthen, „dat er programma's kunnen wqrden uitgezonden. Er zijn vele moeilijkheden, die nog moeten worden overwonnen voor wij ons in de aether kun nen laten zien. Onze apparatuur is nog lang niet volledig. Tele visie blijft een dure hobby voor amateurs. Het zal zeker nog drie maanden duren voor» wij gereed zijn. Wat ons pp het ogenblik het meest ontbreekt is een ico- noscoop. Zonder dit belangrijk apparaat, dat uit de V. S. moet komen, kunnen wij niets begin- spoedig tot het verleden doen be horen. Inmiddels bestaat voor deze uitvinding enorm grote belang stelling. Uit het Noorden des lands en zelfs van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam komen de kaalhoofdigen zich melden. In vaktechnische kringen staat men echter een beetje huiverig tegenover deze experimenten. Men is bang, dat het haar spoedig af zal breken en wacht de resultaten van de eerste behandeling met be langstelling af. Het is niet de bedoeling van kapper Van Rooyen om het pro duct in de handel te brengen. Wei heeft hjj er octrooi op nge- j nen, en als wij het hebben, zal vraagd, doch hjj wenst 't product nog geruime tijd moeten wor- binnenkort onder zyn collega's te verspreiden, zodat de kappers be last zullen worden met de behan deling der kaalhoofdigen. den geëxperimenteerd" LXVI. Op 6 April 1572 had Vlissingen zich voor de Prins verklaard en Alva wilde voorkomen, dat Zierik zee en Schouwen dit voorbeeld zouden volgen. Daarom schreef hij een paar weken daarna aan de vroedschap der stad, dat hij het plan had bezetting in Zierikzee te leggen. Alleen wanneer men meende met eigen volk de stad tegen de aanvallen der Watergeu zen te kunen 'verdedigen, zou er geen garnizoen komen. Tegen Spaanse bezetting. De stadsregering was overwe gend Spaansgezind en had dan ook tegen vreemde troepen geen bezwaar. Hiertegen verzette zich echter met alle kracht in een wel sprekend betoog hun medelid Lie ven Kaarsemaker. Besefte men niet welk een overlast dit vreem de krijgsvolk de burgers kon aan doen? Had men niet de schutterij om de stad te verdedigen? En niet te vergoten de meer dan duizend vissers, die wegens gevaar op zee toch niet konden uitvaren en zich danig zouden weren? De raad der stad besloot echter aan Alva te verzoeken een bezet ting an Walen (huursoldaten) te zenden, maardit besluit ge heim te houden om het volk niet te verontrusten. Er was echter een lek ii. de ge meenteraad Een der leden vertel de op een drinkgelag aan een aan tal vissers wat de magistraat be sloten had en tevens wat Lieven Kaarsemaker had voorgesteld. Grote verontwaardiging onder de burgers van Zierikzee, die niets moesten hebben van inkwartiering van vreemtfe soldaten en tegelijk grote liefde en achting voor Kaar semaker hadden. Het werd haast een oproer in de stad, de vissers en andere bur gers verzochten de raad geen Spaanse troepen binnen te laten, ze konden het zelf wel af. Ze ver- (Ingez. mededeling, advert.) Geen tijd om ziek te zijn Dan dadelijk TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 4 75 e door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 16. Met grote stappen beende boer Hooi van Gras naar het gemeente huis. Hij zou wel eens even naar de veldwachter gaan. Wacht maar! Hij stapte de trappen van het raadhuis op en liep de brede gang in. 't Was gek, maar zijn woede bekoelde direct een beetje, toen hij over die deftige loper op zoek ging naar de kamer van de veldwachter. O ja, hij was hier al vaker geweest. Hij was immers sinds tweef- maanden lid van de ge meenteraad! Ja ja, boer Hooi van Gras was niet de eerste de beste. HIER MELDEN stond er op een deur. „Noe", dacht de boer, „ik moet me melden, dus dan moe 'k ier weze". Hij klopte aan de deur. 't Bleef stil binnen. Hij klopte nog eens, nu wat harder. Er klonken voetstappen in de gang. Daar kwam de veldwach ter. Mensen-nog-an-toe, wat was die opgedirkt. Hjj droeg een sa bel en hij had zo'n mooi uniform aan. Sapperloot, dat was niet mis. „Meneer Hooi van Gras, wat is er van uw dienst", zei Hoek stra, de veldwachter, deftig. kozen Kaarsemaker al£ hun over ste en. deze werd van nu af de tussenpersoon tussen stadsbestuur en ingezetenen om de belangen van van het volk te behartigen. De magistraat gaf toe, alleen maar voor de vorm, want ze wa ren vast besloten Alva's soldaten toch in de stad te laten. Daar komen de Spaanse schepen. Op 7 Mei Veere had juist een paar dagen geleden de zijde van de Prins gekozen kwam een Spaanse vloot van Bergen op Zoom de Schelde afvaren. De bur gemeester en de baljuw begaven zich met Kaarsemaker naar het havenhoofd om te zieiKwat er aan de hand was. Ze waren goed be schermd door een troep hellebaar diers en begaven zich in de her berg om daar een maaltijd te hou den en om Kaarsemaker te ver hinderen zich in verbinding te stellen met het saamgestroomde volk. De vriend van het volk was dus eigenlijk een gevangene in de herberg op het havenhoofd! Zijn verzoek om zich naar buiten te mogen begeven werd dan ook niet toegestaan. Daar kwam hem ech ter het volk te hulp. Ook zij door zagen de plannen van de burge meester en toen hun overste niet vrijgelaten werd, bestormden ze de herberg en kon Kaarsemaker zich aan het hoofd van hen stellen. De 30 Spaanse schepen voeren echter verder, naar Walcheren, de baljuw Goesman had zich intus sen naar de vloot laten -brengen, maar de volgende dag kwamen de schepen terug en zeven ervan zeil den naar de dijk en begonnen het krijgsvolk te ontschepen. De landing belet. Dit was Kaarsemaker al te gor tig. Hij ging naar de Spanjaarden en trad met de bevelhebber Tseraarts in onderhandeling. Een grote menigte gewapende burgers stond achter hem op het eerste te ken van hun overste los te bran- den.Waar was de lastbrief van Tseraarts om hier krijgsvolk aan land te mogen zetten? Deze kon zijn opdracht niet tonen en koos op het ogenblik de wijste partij: hjj liet zjjn mannen weer aan boord gaan en voegde zich bij de overige schepen. Gezamenlijk probeerden ze nu door de Gouwe de haven van Zie rikzee binnen te varen, maar ze werden zo „vriendelijk" door Kaarsemaker en zijn mannen ont vangen, dat ze met groot verlies moesten terugkeren. Zo was dus het plan om Spaan se trcepen naar Zierikzee te bren gen mislukt. Echter slechts voor korte tijd. De regering van Zie rikzee nam Kaarsemaker deze handelwijze hoogst kwalijk. Ze zonden afgevaardigden naar Don Frederik te Bergen op Zoom met het verzoek twee vendels Walen (plm. 2000 man) te sturen en de belofte Kaarsemaker aan hem uit te leveren. Deze hoorde echter van deze aanslag en wist door de vlucht uit de stad zijn leven te redden. En in Juli kwam de Spaanse bezetting in de stad. Slechts voor enkele weken, want de volgende maand kwamen de Veerenaars onder Jacob Simons- zoon de Rijk - die bij Den Briel de poort gerammeid had, zoals in het bekende lied staat .en wis ten de bezetters te verdrijven. Zo kwam na allerlei weder waardigheden in het bekende vrij heidsjaar 1572 Zierikzee dus in handen van de Prins. Lieven Kaarsemaker keerde te rug naar Zierikzee, waar hij door de Prins werd aangesteld tot gou verneur der stad, maar het vol gend jaar reeds vertrok hjj in een andere functies naar Delft, waar hjj in 1613 stierf op 85-jarige leef tijd. In zijn geboortestad werd hjj in de Lievens Monsterkerk be graven L. v. W. St Anton am Arlberg in Tyrol, het plaatsje waar het Koninklijk paar een vacantie gaat doorbren gen, is een dorpje van 1400 in woners, ligt 1304 meter boven de zee en aan de spoorlijn van We nen naar Zwitserland en Fran krijk. Het is het voornaamste wintersportcentrum van Oosten rijk, van ouds bekend om zijn ideale skiterreinen en het is sinds vele jaren beroemd door de grote Oostenrijkse skileraar Han nes Schneider, die aldaar zijn wintel-sportschool gevestigd had. Gladde berghellingen zonder noemenswaardige hindernissen, hoge bergen met lange afdalin gen, een schitterend natuur schoon en een ideaal klimaat hebben dit dorpje in de loop der jaren tot een dorado voor ski lopers uit alle landen gerfiaakt. De top van de berg Galzig is met St Anton door een kabel- spoor verbonden, dat de winter sportliefhebbers binnen enkele minuten tot een hoogte van 2080 meter vervoert Bovendien staan twee ski-liften ter beschikking, die een hoogte van resp. 1454 en 1544 meter bereiken. Tijdens het winterseizoen is St Anton het trefpunt van de internationale sportwereld. Kerk en Zending; Naar Indlë. Ds H. W. Wierda, Geref. pred. te 's-Gravenhage-Loosduinen, is door de classis 's-Gravenhage aan gezocht, zich beschikbaar te willen stellen voor een benoeming tot re serve veld-prediker in Indonesië. Ds Wierda heeft het beroep in be raad genomen. Prof. dr P. J. S. de Klerk. Het kiescollege van de theolo gische hogeschool te Potchef- stroom in Zuid-Afrika heeft aan de vooravond van de generale synode der Geref. kerken in Zuid- Afrika benoemd tot hoogleraar in de vacature ontstaan door het emeritaat van prof dr Du Toit (Totius) dr P. J. S. de Klerk, predikant te Pretoria. De nieuwe hoogleraar is in Nederland geen onbekende, want hij promoveerde aan de V.U. op een proefschrift, getiteld „Kerk en Sending in Suid- Afrika". Kerk en film. Na brede besprekingen heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van Utrecht het volgende uitgesproken t.a.v. het film- en bioscoopvraag stuk: „De kerkeraad enz. besluit: a. ter kennis van de gemeente te brengen, dat naar zijn oordeel zeer ernstige gevaren aan het bi oscoopbezoek verbonden zijn; b. dit vraagstuk, hetwelk de kerken in het algemeen raakt, voor te leggen aan de meerdere vergade ringen". 'Knielbanken in de kerk. In de wjjkgemeente van dr Aal ders in Den Haag wordt op het ogenblik 'n nieuwe kerk gebouwd, waarvoor het materiaal voor een gedeelte uit Zwitserland kwam, als een geschenk van de Zwitserse Kerk. Het persbureau der Ned. Herv. Kerk meldt nu, dat de wijk- kerkeraad eenstemmig heeft ver zocht knielbanken te mogen aan brengen, „opdat zij, die bij het ge bed aan de knielende houding be hoefte hebben, daartoe de gelegen heid vinden". De centrale Kerkeraadseommis- sie heeft zich met dit verzoek ver enigd, zodat de kerk haar kniel banken krijgt. De „Maasbode", die van oordeel is, dat door het niet meer knielen in de kerken een zeer waardevol element van Christelijke Katho lieke traditie is prijs gegeven, is verheugd, „dat in Protestantse kring langzamerhand het besef doordringt, dat men op dit punt iets ontnomen heeft aan het gelo vige volk, waarvoor men het niets kon terugschenken". Contact met Duitsland. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem heeft op verzoek van de generale synode besloten contact te zoeken met de kerkelijke gemeente van een Duitse stad, opdat dit mogelijk tot nader begrip en waardering voor elkander kan leiden. De keus is nu gevallen op de ge meente te Elberfeld-Barmen. Waar komen de predikanten vandaan Het jongste Sociologisch Bulle tin van „Kerk en Wereld" heeft de resultaten gepubliceerd van een onderzoek naar de sociale afkomst der predikanten van de Ned. Herv. Kerk. Het is gebleken, dat van de 863 ondervraagde predikanten ruim 40 pet. afkomstig was van het plat teland en 59 pet. uit de steden; nauwelijks 1 pet. was van buiten landse oorsprong. Zeer geliefd schijnt het ambt van predikant onder de middenstand in ruimere zin handeldrijvende midden stand, zelfstandige ambachtslie den, lagere en middelbare ambte naren-onderwijzers nl. 32.6 pet. en de minste aantrekkingskracht oefent het uit op de arbeiders, t.w. slechts 4 pet. Bijna 9 pet. stamt uit de groep der fabrikanten en groot-ondernemers en ruim 9 pet. is van 'boerenafkomst. Het grootste aantal leveren echter de hogere ambtenaren en de intellectuele beroepen, n.l. 33.9 pet., maar hierbij mag men vooral niet over het hoofd zien, dat hier van 70 pet. fabrikanten-zonen zijn. Uit deze- cijfers besluit het S. B. tot een verburgerlijking van de predikantenstand en durft zelfs een proces van verburgerlijking der kerk te veronderstellen, zon der daar natuurlijk ook maar iets denigrerends mee te bedoelen. In het Ministerie van Handel in Londen worden op het ogenblik de besprekingen afgesloten voor een nieuw handelsverdrag tus sen Groot-Brittannië en Nederland. Mr S Th. J. Tèppema, piv. Directeur-Generaal voor de Buitenlandse Economische Betrek kingen (links) is hier in gesprek met de heer S. J. Holmes van het Engelse Ministerie van Handel. De besprekingen beogen een grotere afzet van Engelse eindproducten naar ons land in ruil voor landbouwproducten. (Ingez. mededeling, advert.) Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziek- gevoel bovendien 'n „Mijnhardtje" Met een kekdienst en een bijeen komst, waarbij tal van personen het woord hebben gevoerd en waaruit een hartelyk medeleven sprak voor de getroffen Hervorm de gemeente van Gapinge, is Don derdagavond de gedeeltelijk ge restaureerde Hervormde Kerk weer in gebruik genomen. In de dienst, die om half acht begon, ging voor de plaatselijke predikant, ds M. de Boer, die preekte over Matth. 21:13b: „Mijn huis zal een huis des gebeds genaamd worden". Spr. begon met te zeggen, dat het dit jaar precies 360 jaar ge leden is, dat de eerste predikant Petrus Damannus in Gapinge zijn werk begon, om dat tot 1594 voort te zetten. De kerk, aldus ds de Boer, is veel ouder en dateert on geveer uit het jaar 1312. De pre dikant herinnerde verder nog aan vroegere dagen, terwijl hij er voor al op wees, dat ondanks de vele veranderingen in het dorp, de kerk nog steeds is gebleven, waarvoor men God grote dank verschuldigd is. Verder zei spr., dat ook de restauratie werk is geweest in dienst van God. Ds de Boer herinnerde aan de tempel- wijding in Israël en zei, dat men zich in het kerkgebouw zal moe ten scharen onder het oordeel, maar ook onder de beloften van God. Met het citeren van Ps. 43 4 besloot de predikant zijn predi cate. DE BIJEENKOMST. Na de dienst bleef men nog ge ruime tijd in de kerk bijeen, waar bij de pres. kerkvoogd, de heer C. Langebeeke, woorden van welkom sprak tot de genodigden en de gemeente. Na tal van instanties en afgevaardigden dank te hebben gebracht, vertelde spr. een en an der over de geschiedenis van de kerk. De kerk van Gapinge, aldus de heer Langebeeke, is één van de oudste dorpskerken van Wal cheren. Zij behoorde tot het ka pittel van St. Pieter te Utrecht. In het kort schetste de pres. kerk voogd daarna de geschiedenis van het dorp zeif. Wat de Herv. Ge meente betreft, Gapinge behoorde 226 jaar met Veere samen tot een kerkelijke gemeente, was daarna enige tijd zelfstandig om in 1923 samen met Vrouwenpolder één predikant te beroepen. Na deze samenvoeging is ds de Boer thans de zesde predikant. Wat de kerk aangaat, vele jaren eiste het on derhoud van het dak de totale in komsten van de kerkvoogdij op. In December 1920 vonden de eer wees ds de Boer nog op het feit, dat het orgel nog niet gereed is, doch hij sprak de hoop uit, dat dit spoedig zou volgen. Namens de kerkeraad bracht spr.. de kerk voogdij dank, waarbij ook hij. wij len de heer Langebeeke Sr her dacht. Nadat de president kerk voogd de sprekers had beant woord, sprak hij nog een slot woord naar aanleiding van 1 Kon. 9, waarna de bijeenkomst geslo ten werd met het zingen van Gez. 94. Na afloop waren de genodigden nog geruime tijd in het gemeente huis bijeen. DE RESTAURATIE. Wat de restauratie betreft, verdient nog opgemerkt te wor den, dat de consistorie geheel is uitgebroken, terwijl een nieuwe consistorie in oude stijl naar de kerk is opgetrokken, waarbij men de oorspronkelijke toestand weer heeft verkregen. De kerk is echter slechts voor de helft klaar, doch is thans groot genoeg om gebruikt te kunnen worden. Men is nog druk doende met de restauratie, van het overige gedeelte. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 2 Febr. '49. Spruiten 24—47; Witlof 15—27; Peen 16; Kroten 4.507.50; Waspeen 6; Rode kool 710; Groene Savoyekool 1720; Witte kool 7.50; Boerekool 1013; Prei 7—14; Uien 4—5; Veldsla 10—13 alles per 100 kg.; Knolselderij 4 5.50 per 100 stuks. KAPELLE. Veiling van 2 Febr. Goudreinetten 2983; Jonathan 2488; Golden Delicious 2659; Zure Bellefleur 1952; Sterappels 2246; Ermgaard 70; Hollands Zoet 54; Zoete Pippin 56; Udo- appels 45; Huismanszoet 4053; Br. Alex. Lucas 5156; Confe rence 1659; Comtesse de Paris 18—65; Jos. de Malines 53—88; Br. d'Anjou 88; Brederode 42; Saint Remy 2160; Kleipeer 66 69; Gieser Wildeman 5266; Breekpeen 4; Witlof 1525; Uien 24.5; Prei 6.512; Spruitkoo! 741; Rodekool 12—13; Boere kool 10 alles per kg. Black Ali cante 93 per kg. Knolselderij 2.5 8; Noten 130 beide per stuk. Burgerlijke Stand. KLOETINGE. Geboren: Tobias L., z. v. C. de Bart en M. Meijers; Cornelia E„ d. v. C. A. Deurloo en E. L. Kramer; Maatje N„ d. v. C. M. Verboom en T. den Dekker. Overleden: J. Wabeke, 85 j. s-H. ARENDSKERKE. Gebo ste besprekingen plaats met Mo- ren: Barbara J., d: v. C. de Baar numentenzorg, in 1928 wilde men en J. VerdonkWillem, z. v. B. het zonder Monumentenzorg doen,Nieuwdorp en A. W. v. Doezelaar; doch ook dit mocht niet gelukken. I Maria J. H., d. v. C. Verdonk en In 1944 kwam de inundatie, waar- j A. H. C. v. d. Heijden; Licia L. bij het zeewater het dorp over- d. v. G. Smit en P. M. Arnoldi stroomde en bij tijd en wijle tot in de kerk kwam. De kerk deed in die dagen dienst als opslag plaats en zelfs een gezin vond in de consistorie onderdak. In de winter van 1946 werden de eerste godsdienstoefeningen gehouden, die echter in de consistorie moes ten plaats vinden. Daarna zocht de kerkvoogdij, bestaande uit de heren wijlen C. Langebeeke Sr., Kesteloo en Bakker contact met Monumentenzorg, waarna de res tauratie onder de toenmalige pre dikant, ds J. J. P. Valeton, werd aangepakt. Dank bracht spr. aan Jacob J., z. v. M. Kole en J. K. Anspach; Birgitta A. J., d. v. F. Grimminck en G. Folker; Johanna P., d. v. P. den Engelseman en C. Stroosnjjder; Maatje C., d. v. J. v. d. Maale en J. C. Nijsse; Jan W., z .v. W. v .d. Broeke en D. F. Heijligers; Ma ria S. A., d. v. C. v. Gessel en C. Grimminck; Pieter A., z. v. A. P. Buteijn en C. v. d. Plasse Gehuwd: D. van Loo, 25 j. en P. Weststrate, 26 j.; I. P. Geense, 35 j. en M. Welleman, 38 j. Overleden: J. de Jonge, 79 j„ wijlen zijn vader, die hem als .echtg. van J. van Nieuwenhuijze; pres kerkvoogd voorging, aan ir j S. Murre, 86 j„ echtg. van C. Lan- Messer die als architect het werk gebeke; P. Pieters, 70 j„ echtg. leidde, aan de aannemer de heer S. A Versluijs en aan de fa Cop- poolse, die de betimmering en het meubilair verzorgde. Na de overdracht aan de kerk voogdij besloot spr. met de woor den: „Tot hiertoe heeft de Here ons geholpen". TAL VAN SPREKERS. van A. Westdijk; J. van Boven, 69 j., echtg. van M. Schaalje. OVEZANDE. Geboren: Geer- truida I/|., d.v. J. H. Rijk en J. Ars. Adrianus M. P., z.v. M. Raas erj S. Ars. Daniël M. J., z.v. D. Boon man en C. C. Rijk. Lambertus M„ z.v. M. J. de Jager en Chr. Hoo- gesteger. Johannes F. J., z.v. J. Gelukwensen werden hierna PriemAe"J" A' Schuerman. Adri- uitgesproken door ds Theunissen I ^"gen eïffb C. Bal Overleden: K. Remijn, 76 j., echtg. v. J. Rijk. J. Rijk, 72 j., echtg. v. A. van den Dries. KRABBENDIJKE. Geboren: Hendrik, z. v. C. Harthoorn en G. Houtekamer; Johannes A. C„ z. v. P. G. Vermijmeren en M. R. Schelfhout. Gehuwd: J. van den Berge, 21 j. en J. Houtekamer, 22 j. NIEUW- EN ST JOOSLAND. Geboren: Adriaan, z. v. S. Baas en A. Reijnhoudt; Maria C„ d. v. M. Haarlsen en M. de Troije. VROUWENPOLDER. Geboren: Catharina W., d. v. M. den Hol lander en A. Wondergem. Ondertrouwd: G. van den Bosse, 21 j. en M. C. Moens, 19 j.; L. Meijers, 24 j. en N. W. van den Broeke, 21 j. van Aagtekerke, namens de clas sis, door ds v. d. Wind namens de ring, door ds Kloosterman, Herv. Predikant te Opperdoes, welke gemeente door de Synode werd aangewezen voor de kerkelijke adoptatie van Gapinge. Deze pre dikant stelde de heer Langebeeke ais blijk van waardering een serie foto's ter hand van de restauratie van de kerk van Opperdoes, nu 6 jaar geleden. Vervolgens sprak de burgemeester van Vriezenveen, welke gemeente eveneens Gapinge adopteerde, en die zei, dat de be volking van zijn gemeente dank baar was, voor wat hier bereikt is. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester W. N. van Liere; de heer Sturm sprak na mens de kerkeraad van Vrouwen polder en de heer Boer namens de Geref. Kerkeraad. Tenslotte BURGH. Geboren: Johannes, z. v. K. Schoonaard en M. C. Mol; Sara P. en Willem G., kinderen van C. J. Boot enC. E. A. van Gerwen; Johannes J„ z. v. M. Ho- genstein en P. C. Schoonaard. Overleden: J. M. Rademaker. 60 j. BRUINISSË. Geboren: Leent je, d. y. G. van der Sluis en A. E. den Engelsen: Martina T„ d. v. A. v. d. Houten en T. van Ves- sem; Janna, d.v. A. van den Ouden en M. Bal. Overleden: M. Kleppe, 7 j„ wed. van S. Krijger. AXEL. Geboren: Vivian J., d.v c. Koster en P. Deij; Debora N., d- v. J. den Doelder en N. T. Lensen; Adriaan M., z. v. Ii Hoebe «n C.. Plomp; Pieternella, d. v. C. van Bendegem en S. C. Hamelink; Emma M. L d v P J. de Rycke en A. P. Platjoüw; Maria J d v. C. Goossen en S. J. Koekkoek; Cornelia M„ d v. C. M. Smies en J. de Putter Ondertrouwd: R. F. Notté ('van Westdorpe), 25 j. en L. G. Dha- nis, 22 j.; J. Lous (van Hopde- kenskerke), 33 j. en J. Murre. 27 j.; A. van Asperen, 25 j. en C. Boeije, 23 j. Gehuwd: J. F. Quist (van II- pendam), 20 j. en A. Sch'eman, 21 j.; J. E. de Danschutter, 24 j. en M. A. Leemput, 23 j.; A. M. van aen Brande (van St. Jansteen), 29 j. en E. M. F. van der Vlies, 26 j. Overleden: E. Rouw, 88 j.. wed. van J. Cové; J. Herrebout, 77 j., man van A. Verberkmoes; M. de Pooter, 85 j., wednr. van A. S. de Zeeuw; C. de Pooter, 62 i. OOSTBURG. Geboren: Ria J. I. d.- v. C. T. Houtepen en J. M. Devriese; Willy C. G. z v. M. C. Buijsse en M. C. Vermue; Ri ta E. E. d. v. M. C. Cauwels en R. N. Rodjs; Arie F. z. v. G. de Feijter en J. L. Scheele; Johan nes I. z. v. J. J. Lambregts en K. M. Porreij Huwelijken: A. R. De Baets, 28 jr wonende te Maldeghem en M. L. Temmerman, 29 jr; M. I. Bertou, 22 jr en H. Oosterbaan, 24 jr; H. Pallada, 2J jr en M. A. Zwemer, 24 jr. Overleden: J. Dieleman, 60 jr echtg. v. P. de Putter. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws. HILVERSUM I (301 M.)KRO 6.00 Licht pianospel. 6.15 Week overzicht. 6.30 Strijdkr. 7.00 Nieuws. 7.15 Kampvuren langs de Evenaar. 7.30 Ballroom Orchestra. 7.45 Reg.uitz. 8.05 De gewone man 8.12 Sopraan en piano. 8.20 Licht baken. 9.00 Negen lieit de klok. 9.45 Radio-estafette. 10.00 Orkest zonder Naam. 10.30 Actualiteiten. HILVERS. II (415 M.)VARA 6.00 Nieuws. 6.25 Pianosoli. 6.40 Reportage. 7.00 Artistieke staal kaart. VPRO 7.30 Kerk en wereld. 7.45 Passepartout. VARA 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Promena de Orkest. 9.00 Commentaar. 9.15 De winkel van Sinkel. 10.00 Vin- dobona Schrammel'n. 10.25 Roeien 10.40 Accordeola. Zondag 6 Februari. Beide zenders'8, 1 en 11 u. Nieuws HILVERSUM I (301 M.): KRO 8.15 The Tempest. NCRV 9.30 Nieuws. 9.45 Zondagmorgen. 10.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Winschoten, voorg. ds J. R Hom mes. 11.30 Na de kerkdienst. KRO 12.15 Apologie. 12.40 Orkest zon der naam. 1.25 Vervolg. 1.50 Buf falo Bill. 12.05 Vioolreeital. 2.35 Koor en Orkest. 3.20 Gesprekken met kunstenaars. 3.30 Kamermu ziek. 4.10 Sport. 4.25 Vespers. IKOR 5.00 Zangdienst uit Leeu warden. 5.45 Sluilingsdienst van de Oecumenische Jeugdraad. NC RV 6.30 Strijdkr. 7.00 Wognum's zangkoor. 7.15 Kent gij uw Bijbel 7)30 Nieuws. KRO 7.45 The I-Ioly City. 7.50 In 't boeckhuys. 8.05 De gewone man, 8.12 Hit Parade 8.35 De strijd om het recht. 8.55 Alleman en de wonderlamp. 9.30 Muzikale Tombola. 9.57 Voorpost der Liefde. 10.37 Actualiteiten. HILVERS. II (415 M.): VARA 8.18 Ouverture. 8.30 Voor de tuin. 8-40 Gram. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 9.45 Geestelijk le ven. 10.00 Meester Trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 Luisteraars- wensen. 11.15 Triangel. AVRO 12.00 Amslerd. Politie Kapel. 12 30 De Zondagsciub. 12.40 Piano. 1.20 The Romancers. 1.50 Even afre kenen, heren! 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Zo geniet U meer van muziek. 4.15 Filmpraatje. 4.30 Sport. VA RA 5.00 Meisjeskoor. 5.20 Schaat senrijden. 5.30 Ome Keesje. 5.50 Sport. 6.00 Nieuws. 6.15 In ge sprek met de lezer. VPRO «30 Ontmoetingen. IKOR 7.00 Kinder- luisterclub. 7.30 Bijbèlvertelling. AVRO 8.05 Actualiteiten. 8.15 Waltztime. 8.45 Beau geste, hoor spel. 9.20 Muziekalbum. 10.00 Hersengymnastiek. 10.30 Mezzo- sopraan en piano. Maandag 7 Februari. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws. HILVERSUM I (301 M.): NC KV 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Te deum laudamus. 8.45 So nate. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 Muziek bij het werk. 9.55 Kwintet voor piano. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Symphonie. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Zangrecital. 12.10 André Kostela- netz. 12.33 Zigeunerorkest. 1.15 Mandolinata. 1.45 Victor Sylves ter. 2.00 Schoolradio. 2.35 Gram. 3.00 Glasgow Orpheus Choir. 3.50 Trio's uit alle landen. 4.00 Bijbel lezing. 4.45 Lente. 5.00 Kleuter klokje. 5.15 Orgel. 5.45 Reg. Uilz. HILVERSUM II (415 M.): VA RA 8.18 Filmselecties. 9.00 Och- tendconcert. VPRO 10.00 Morgen wijding. 10.20 Gram. VARA 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regen boog. 11.20 Sopraan en piano. 11.40 Vertelling. 12.00 Accordeola. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Rumba's en tango's. 1.20 The Ramblers. 1.50 Hawaiian-muziek. 2.00 Piano. 2.30 Dieren en ziekten bij de mens. 2.45 Die Fledermaus. 3.35 Een tak kersebloesems. 4.30 Klein Swing Ensemble. 5.00 De school is uit. 5.30 Politie KapeL

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4