BRAZILIË, het houtland der toekomst. GHIEP "AKKERTJES Herziening van de Soc. Verzekering. Vergoeding materiële oorlogsschaden. „Hout" verbindt Nederland en Brazilië reeds eeuwen. Zware arbeid voor blanken niet overal mogelijk. Amerika koopt Indonesische palmolie. Engelse oorlogsbodems uit de S. terug. Oosterse „welwillendheid" en plichtplegingen. üD,e dAaom luw- de ÏÏlaniaÈ Het G. N. V. bepaalt zjjn standpunt. Waar blijft de Memorie van Antwoord? Zuid-Afrika kan de geteister de landen niet helpen. De firoodoorlog in Haarlem. Israëlische vliegtuigen van Engelse makelij? Zaterdag 5 Februari 1949 ZEEUWStH DAGBLAD Pagina 3 Brazilië is het houtland bij uitnemendheid. Waar men ook reist, overal treft men in dit landxenorme wouden aan. In het Oosten zal men geen naaldbomen vinden, maar in het Zuiden domineren ze. En door het artikel „hout" zijn Brazilië en ons land reeds eeuwen met elkaar in contact geweest. Brazilhout,Fernambuc- of Pemambuchhout (in Brazilië spreekt men van „Pao Brazil") draagt de wetenschappelijke naam van Caesalplna eciünata Lamb. Het stond bekend als verfhout. Het werd gemalen of geraspt en de vrouwelijke gevangenen in het Rasp huis te Amsterdam i als straf verrichten. een verschil in waterstand van 17 meter op te vangen, een stad in het oerwoud, een centrum van bosexploitatie. In deze oerwouden vindt men, in zware stammen, vele houtsoorten, geschikt voor vele doeleinden. Hier is voorraad, hier speelt de maat bijna geen rol. Hier zijn de bronnen voor de houtexport in de verre toekomst. Waarom het woord „verre"? Om dat een deel van deze houtrijkdom in eeu uitermate warm klimaat nasp- met veel regenval, waar zwa- huis te Amsterdam moesten eeuwen geleden dit nog al zware werk re arbeid voor de blanken heel 1 moeilijk is. Maar bovenal is die Wat de bossen van het Noorden betreft, deze zijn"onmetelijk groot en de voorraden zijn enorm. Daar bij vergeleken valt Midden- en Van dit geraspte hout werd een Zuid-Brazilië in het niet. Vóór kleurstof gemaakt, die diende om deze wereldoorlog, toen Brazilaan- de Leidse lakens te verven. Lang- Se Pararubber weinig geld op- zamcrhand is deze kleurstof door bracht, was een groot ge- kunst-kleurstof vervangen. Toch deelte der bevolking bij de bos- kon de meubelmaker 10 tot 15 exploitatie geïnteresseerd, jaar geleden bij de drogtetmog ge- Toen waren Manaos en Be,em regeld kleursto Para de voornaamste houthavens hout kopen om daarmede een ma- yan BraziUë Hi in de staten home-beits te maken. Voor één doel is deze houtsoort exploitatie moeilijk omdat dit gro te Braziliaanse gebied, ongeveer geljjk aan half Europa (zonder Rusland), uitermate dun bevolkt is. De staat Para heeft nog on geveer 1 inwoner, het Amazone gebied 0.2 en Nederland nota- bene 270 inwoners per vierkante kilometer. En als, zoals nu, de bosrubber weer geld opbrengt, zijn er voor het zware werk in de bosexploi tatie geen arbeidskrachten meer De E.C.A. heeft medegedeeld dat de Ver. Staten voor een be drag van 3.970 .000 dollar aan Indonesische palmolie zullen ko pen welke bestemd is voor de vorming van strategische voor- raden in het kader van het plan- Marshall. Daaraan werd toege voegd, dat de gelden voor deze aankopen merendeels afkomstig zouden 'zijn uit de Nederlandse en Indonesische tegenwaarde fondsen, -deposito's in plaatse lijke valuta tot een gelijk bedrag als de dollarschenkingen van de Marshall-hulp. Omtrent de wijze van finan ciering der aankopen werd nog I bekend gemaakt, dat het Neder landse bestuur van Indonesië 3.211.000 dollars van het totale I bedrag zou verschafen. I Palmolie wordt als een strate- i gisch product beschouwd, omdat daarvan grote hoeveelheden wor den gebruikt voor de productie van blik en terneplate, (een blik- alliage met lood). Para en Amazonas, zijn de grote vinden. Eén ding ontbreekt in 'Brazilië wat de houtexport be- -.„ui- Braziliaanse rijkdommen aan--- nog onmisbaar en wel voor strijk- hont BcIem de mond van de treft. Men moet officiële keunngs- tt/vlrl/pn V3n v )ien. vnAJVpViriftari mnlr/in PiiIap" on stokken van v >len. alles beheersende transport-ader, I voorschriften maken, „Rules zo- DE BOSSEN, de Amazone-rivier, met 12 zijrivie-m Noord-Amerika en dan moet ren, die groter zijn dan de Kijn :nen 1 e „Rules ook nakomen. STILLE RIJKDOM. Wat ontbossing betreft, in de De belangrijkste na-oorlogse hout-export komt van het Zuiden en Oosten. In het Zuiden, in de staten Parana, Rio Grande do Sul, Santa Catharina en kleine gedeel ten van West Sao Paulo en Z. O. Minas Geraes vindt men enorme bossen, voor het overgrote gedeel te bestaande uit Parana-Pine. Oorspronkelijk besloegen deze bossen ruim 300.000 vierk. km., doch door de enorme exploitatie is deze bosoppervlakte g-eeds sterk ingekrompen. Wat de handelswaarde of prac- tische waarde van het hout be treft kan men aannemen, dat dit tussen Grenen- en Vurenhout ligt. Er wordt veel triplex van ge maakt en er zijn enkele honderuen kleinere ot grotere triplexfabrie- ken die, Ie goede met te na ge sproken, er een tamelijk middel matig product van vervaardigen, dat vergeleken kan worden met het Poolse natgelijmd Elzen of Russisch natgelijmd Berkentriplex i Bekend is het verhaal uit Ge- van vóór de oorlog. Het beste tri- nesis 23, over de aankoop van plex wordt nog gemaakt in die la-een grafspelonk door Abraham, brieken, die beheerd worden door Zodra zijn vrouw Sara gestorven Duitse, Letlandse, Litauense enwas gjng Abraham met de He en met 200 kleinere zijrivieren, Het eiland Marajó, dat aan de mond van de rivier ligt is groter txK;ën van de Amazone-vallei is dan Zwitserland. De afstand yaniarLgS rivieroevers veel gekapt, de plaats waar de rivier van t An-Irioch tezelfder tijd dient opge- desgebergte in het dal komt, tot rnerkt te worden, dat dit alles ver- aaJ>de mond van de nvier, is ruim geleken kan worden met het kna- 5000km. dus een afstand als yangen van enke]e eenzame muis Gibraltar tot aan Nova Zembla. i aan gebroken korenaar op een STAD IN HET OERWOUD a^^-0r, waar honderdduizenden ko renaren vrolijk wuiven. Honderd- Duizend kilometer met de trans-duizenden kubieke meters hout atlantische passagiersboot de ri- 1 groeien ieder jaar weer aan, waar vier opgevaren, komt men te Ma- enkele duizenden worden gekapt, naos, een stad zonder spoorwegen Dit is het geheim van het Brazi- en stations, waar de havenwer- liaanse Amazone-oerwoud en zijn ken er op berekend moeten zijn, stille rijkdom. Het 29.000 ton metende slag schip „Royal Sovereign", dat ge durende de oorlog aan de Sow- j et-Unie is uitgeleend, is gisteren vergezeld van een torpedoboot- jager, in de Firth of Forth te ruggekeerd. Er keren nog drie, door de Sowj et-Russische marine geleende onderzeeboten naar de Britse wateren terug. De zich aan boord bevindende Sowjet-Russische bemanningen zullen met twee transportsche pen naar de Sowj et-Unie worden teruggebracht, doch het is nog niet bekend wanneer dit zal ge schieden. In totaal zijn in de afgelopen oorlog 13 Britse oorlogsschepen aan de leiding der Sowjet-Rus sische marine uitgeleend. ABRAHAM KOOPT EEN BEGRAAFPLAATS. geld aan een zijner huisgenoten afstaan. Komt men bij een rozenboer om een of meer kilo's rozenolie o—o te kopen soms veel meer dan Poolse vluchtelingen van voor de thieten onderhandelen over het duizend gulden per kilo dan oorlog, die vroeger in hun eigen' - - - land reeds deze tak van industrie beoefenden. MIDDEN- OF OOST BRAZILIë. Wat Midden- of Oost Brazilië betreft, hier domineren twee hout soorten. In de eerste plaats het Peroba-hout. Het is o.m. wel ge- verkrijgen van een eigen be- neemt hij de schijn aan, dat hij graafplaats. u, zoveel ge verkiest ten ge- Er is verwondering uitgespro- schenke wil geven. Hij praat ken over de breedsprakigheid over geen geld en wat ge ook hierbij door beide partijen, aan doet om de prijs aan de weet te de dag gelegd. I komen, hij slaat er schijnbaar In zijn „Mozes' boeken bij 'totaal geen acht op. Egyptisch licht", wijst dr M. H. Terwijl nu zijn vrouw u de schikT1 viwr^schcepTdekkên',' 'brug-van der Valk er echter op, heerlijkste Tmkse mokka brengt, jfoktren wavonvloeren enz Even- dat deze onderhandelingen ook wel koek en de sladko nis Barwkirai en Yang is het ech-Plaats hadden geheel naar Oos- ingelegde zoete vruchten en t I terse trant. |u straks ezelsworst en repen ge- De tweede belangrijke houtsoort In de vallei van Rhamanlari in droogd schapenvlees aanbiedt, en mfn zoTdere^nrKoninm^ dS BuIgar«e' zegl ^eeg ik de dan de landwijn met wat rozen- t.nnrion kimnon nucmm isuitlegging van die Bijbelse ver- olie er in opdat ge heel oud Palif- halen' worden, doet de boer, die sande?) Wie kent niet onze' NoS heel ver is de trein van u telkens fijne Bulgaarse siga- fraaie Oud-Hollandse kussenkas- het dal Rhamanlari, waarin de petten presenteert niet anders toi gemaakt ven deze houtsoort? wereldberoemde rozenkwekerij- ,dan de lof verkondigen van zijn xen, gt uitlag yc en Bggen, vandaan, en reeds prima rozenolie. Het wonder a j komt me een zoete, intense, iet- Hij vertelt u, dat men in Gras- rnen ys het feit, tot elke stem ren wa(. bedwelmende; maar 'toch'se in Frankrijk, in Anatohë, en openbaring is. efbied welriekende geur van rozen te- overal elders in de wereld, ge- W klom» m iotpnini'- soms is semoet. Het zijn niet de zorg- tracht heeft rozenkwekerijen aan gaP ISJnJfun snms kxstmie zaam gekweekte rozen, die wij te leggen om rozenolie te produ- reS eurfg in tuinan en kwekerijen in ons ceren, maar dat er - hij kan dit oftouhxzwart Die' prachtige land Rebben. Neen, de Bulgaarse terecht zeggen van de aller- of bi uin t. p i rozen zyn njet groot van stuk en beste rozenolie alleen sprake is worden ook in het geheel niet in zijn land, n.l in de 'districten gekweekt om de schone bloemen van Stara-Zagara en van Plovdiv en struiken, maar enkel en al- tot aan de zuidelijke hellingen leen om het winnen der rozen- van de Balkan en van de Sredna olie. Zij zijn juist klein van stuk, Cöra, de kleine Balkan. Maar en ofschoon er witte, gele en ró- hij maakt in 't geheel geen aan- ze bij zijn, zijn ze overwegend stalten om de sleutel van zijn donkerrood, zo zelfs, dat zover borst te nemen en de kast te het oog kan zien, alles met een openen. rood waas schijnt overtogen. i Wel verzuimt hij niet telkens In een kleine tweehonderd u te zeggen dat ge net zoveel dorpen en gehuchten wordt deze rozencultuur ter lengte van 80 en ter breedte van 50 mijlen uit geoefend. waarde is tegenover zijn olie. Als alles afgerekend is wordt nogmaals de wijn opgedragen in grote bokalen, met een druppel rozenolie niet te vergeten, wijl de Oosterlingen aan de maslow magische kracht toeschrijven. En de vrouw voegt u toe, na dat ze het geld van de tafel heeft genomen en goed opgebor gen: „Waarom gaat ge toch uit dit land van goede rozenolie, van radium, die de gehele atmosfeer gezond maakt, en van genees krachtige bronnen vandaan, naar het kille Noorden? Blijf toch lie ver hier waar de mensen heel oud worden ik moet dat toe stemmen en niet verzwakken, en als ze eindelijk sterven, zon der ziekte en zeker zonder smart heengaan!" In het zuiden van Bulgarije, waar de allerbeste tabak van heel de wereld voor het vervaar digen van sigaretten verbouwd wordt, heb ik bij het verkopen van grote hoeveelheden tabak aan buitenlandse kooplieden dik wijls het zelfde meegemaakt als in de vallei van Rhamanlari bij het verkopen van rozenolie: het plechtstatig lang gerekt onder handelen, soms dagen lang, waarbij in de eerste uren vol strekt geen prijs wordt genoemd. zwarte aderen, sieren, nemen dikwijls de grilligste vormen aan. En altijd is het hout weer mooi, origineel, frappant. De aanvoer bestaat deels uit fineer- stammen, deels uit stammen ge schikt voor deelhout. ANDERE STATEN. Ook in de staten Bahia, Alagoas en Pernambuco treft men vele fraaie, weer geheel andere hout soorten aan, doch deze vinden plaatselijk een te groot gebruik, dan dat men van een noemens waardige export kan spreken. Na- tal en Ceara zijn heel arm aan bossen. Het eigenaardige is, dat bijv. Parana Pine uit het Zuiden, in het Noorden een Icostbare hout soort wordt geacht. Pernambuco is de staat, waarin het Pernam- buc-hout ook thans nog, hoewel schaars, gevonden wordt. (Ingez. mededeling, advert.) HET BEPROEFD r MEDICIJN tegen kou, griep en kwellende 'pjjn olie cadeau kunt krijgen als ge zelf wilt. Hij wacht lang, net zolang, tot ge een heel serieus bod doet. Hij Clay blijft militair-gouverneur. President Truman verklaarde Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie geen overdracht te overwegen van het bestuur van de Amerikaanse bezettings zones. in Duitsland aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Generaal Clay zou militair gou verneur in Duitsland blijven, zo voegde hij er aan toe. (Ingez. mededeling, advert.) Van die rozen wint men het valt u dan direct in de rede en water, de olie en het was, waar- zegt, dat ge het heus voor niets bij 60.000 rozen nodig zijn om krijgt, maar dat zulk een som een ons echte rozenolie te win- als gij noemt, toch geen tegen- nen. Want als de rozen geperst cadeau is om zijn vrouw want zijn, schept men de maslow, de hij zelf wil niets hebben te boter eraf, die in onverdunden geven. staat niet te gebruiken is; de Eindelijk, na lang en omslaeh- was schrapt men met een vlijm- tig onderhandelen, waarbij het scherp mesje van de handen der refrein is het altijd weer bezin- pluksters. gen van zjjn rozenolie en het ten De rozenboer er zijn ruim geschenke aanbieden, aanvaardt 20.000 eigenaren van rozenvel- j de boer uw bod. Hij zegt echter den in de Balkan draagt de nogmaals en met een heel ernstig sleutel van de kast, waarin de gezicht, dat ge de olie krijgt, maslow verborgen is, op zijn want dat wat ge aan de vrouw blote borst en zou die voor geen wilt geven, belachelijk van Snipverkouden ol alleen maar hoofd- en keelpijn? Verwaarlooi zo'n kou toch niet, de gevolqen kunnen ernstig zijn I bestrijdt de infectie daarom direct, neem 'n „AKKERTJE" en ga dan vroeg naar bed. „AKKERTJES" bevorderen het transpireren en verdrijven de koorts. Let goed op het AKKER-merkl helpen direct! Provinciale Staten van Friesland hebben een bedrag van dertien duizend gulden beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten van de restauratie van kerk en toren der Ned. Herv. Gemeente te Jorwerd in Friesland, die op bijna f87.000 geraamd worden. Deze toren is volgens deskundigen de fraaiste dorpstoren in Romaanse stijl in Friesland. Jn de loop der jaren is de toren verzakt en naar het Westen gaan overhelden. Als gevolg hiervan zijn de torenmuren gescheurd. Gezicht op de kerk en toren. (V an onze Utrechtse correspondent.) In een buitengewone algemene vergadering te Utrecht heeft het Christelyk Nationaal Vakverbond het rapport inzake de herziening van de sociale verzekering, uitgebracht door een commissie be staande uit vertegenwoordigers van de minister van Sociale Za ken en van de Stichting van de Arbeid, behandeld. FEUILLETON 42 F. HORACE ROSE We hadden de rand bereikt van een hoge kopvormige om heinde ruimte, daarbinnen was, opnieuw omheind, de kraal van de leeuwen. Het waren man netjes- zowel als wijfjesdieren, de mannelijke exemplaren wa ren veelal bijzonder groot met lange taankleurige manen en met hun gepluimde staarten zwiepten ze over hun flanken, i terwijl ze rusteloos op en neerl liepen. Ik had nooit durven dromen i zoveel leeuwen bij eikaar te zien j en vond het een prachtig ge- zicht. De omheining was een paar honderd meter in omtrek en heel hoogdoor een inge- j nieus systeem van touwen en takels konden enkele hekken worden opgeheven, waaronder J men lijken van dode dieren, bij i wijze van voedsel kon door schuiven. Het voederen en dren ken gebeurde na zonsondergang; de dieren werden gedrenkt in houten troggen, waarin het wa- ter vanuit een bron werd ge - pompt. Het viel nu op, dat de troggen leeg en ook droog wa ren. De leeuwen stonden nu bij de troggen, enkelen lekten het droge hout, anderen sloegen er boos met de klauwen tegen aan en weer anderen lagen met hun hijgende jongen naast hen, te ga pen van dorst. „Ze hebben in 24uur geen wa ter gehad", legde Thara uit, „vandaag krijgen ze het weer.' „Waarom hebt u ze zo lang dorst laten lijden?" vroeg Treso. „Dan zijn we er zeker van, dat ze drinken wat we hen geven", zei hij. Wij waren stuk voor stuk ge fascineerd door het ongehoorde schouwspel van tweehonderd ge vangen leeuwen, die dan op en neer liepen vermoedelijk een groter aantal dan ooit bij elkaar was gebracht, sinds de tijd van de Romeinen die er honderden opsloten voor hun verschrikke lijke „sport" in de arena's. „Het heeft ons maanden en vele levens gekost om er zoveel te krijgen", zei Thara trots. „Waarom gebruikt u geen an dere dieren voor uw experimen ten", vroeg Treso, „waarom wilde u speciaal leeuwen hebben en dan nog zoveel?" „Omdat leeuwen feitelijk en symbolisch een manifestatie zijn' van lichaamskracht en macht en dus hc y.el meer leeuwen, hce mt J. lix ,'aamskr. en macht." „En de gorilla's a? Waarom hebt u die dan gevangen?" bracht ik naar voren. „Omdat die in feite en ook symbolisch woestheid, brute kracht, ontzettende wreedheid en moordlust vertegenwoordigen. Al het sterke, schone, meester lijke en koninklijke, al het ge mene, verschrikkelijke en» af schuwelijke in het menselijk ka rakter vindt je weer in deze twee dieren en tot nu toe heeft de mens die nog niet glorierijk kunnen bedwingen!" Hoofdstuk XXII. EEN' DUIVELS BEDRIJF. Terwijl wij zo stonden te pra ten hadden de anderen het toe stel waarmee het water in de houten bakken werd gepompt, in orde gemaakt. Toen de leeu wen dit zagen werden ze wild en razend van opwinding; ze sprongen op en over elkaar en stieten een oorverdovend gebrul uit. „We gaan weer", zei Thara en we maakten ons klaar om te vertrekken, maar toch was mij nog opgevallen, dat een paar dragers een aantal van de me talen dozen van Bemlo op de grond hadden gezet. Hier zou dus de geheimzinnige samen stelling uit het persoonlijk labo ratorium van Bemlo worden ge bruikt. Thara liep vooraan, de helling op vanwaar wij ook gekomen waren. Wij wisten heel gauw i v/aar we heen gingen, want kort daarop hooiden we het geblaf en brommen van de gorilla's. „Jullie hoeft nergens bang voor te zijn", zei Thara weer, „we laten ze nog niet los." „Bedoelt u daarmee dat u wel van plan bent ze eens los te la ten?" vroeg Treso, die iets be gon te vermoeden. „Ongetwijfeld; tenzij we ze van honger en dorst laten omko men in de kraal. Misschien zal dat wel de oplossing zijn", zei hij glimlachend, en langs zijn goudblonde baard strijkend, „dat zullen we over .een paar uur weten!" Treso en ik keken elkaar aan. Wij hadden er geen flauw ver moeden van waar hij het over had en wisten ook, dat het geen zin had om er hem naar te vra gen. Hoe ook, we waren volko men hulpeloos en moesten dom weg het verloop der dingen af wachten. Ik zag echter, dat Treso met een mengeling van vrees en afkeer naar hem keêk. Het was mij wel duidelijk, al zag hij het niet, dat ze hem hele maal niet mocht. Misschien wist hij het ook wel, maar gaf hij er niet om, omdat hij zich van zijn macht bewust was. In elk geval hield hij zich totaal onverschillig toen zij, met een handige bewe ging, zorgde dat ik in het mid den liep. Ook liet hij niets mer ken toen we hand in hand gin gen lopen. (Wordt vervolgd.) Enige weken geleijen had het Verbond zich over deze materie laten voorlichten door mr dr J. v. Bruggen. Thans beperkte men zich voor de conclusies tot de gro te lijnen. Aan de heer D. W. Ormel secretaris van het C.N.V., was opgedragen, de besprekingen, in te leiden. NIEUWE RAPPORT GUNSTIGER. De heer Ormel achtte het rap port gunstig, vergeleken bij het geen een Nederlandse commissie te Londen in 1943 over de her ziening d«r sociale verzekering had gerapporteerd. De Londense commissie stelde zich namelijk op het standpunt van sociale verzor ging door de staat, een principje, dat door de christelijke vakbe weging wordt afgewezen. Tegen twee gevallen werd ech ter gewaarschuwd In de eerste plaats ligt in het rapport de mogelijkheid om over te vloeien naar de verzorgingsge dachte door de staat, via de kin derbijslag, welke volledig door de overheid wordt gefinancierd. Het tweede gevaar geldt de or ganisatie van de uitvoering, die tot de taak en de bevoegdheden van overheid en bedrijfsleven be hoort. In het rapport zijn deze za ken niet §nderseheiden. Want de uitvoering is gelegd in handen van de centrale sociale verzekerings raad. Werkgever, werknemer en overheid nemen elk het derde deel van deze taak op zich. Wan neer dit zo is, aldus de heer Or mel, zal de overheid die zittinj heeft in één raad met het be drijfsleven - onmogelijk controle kunnen ->efenen op een meerder heid. Daarom is het wenselijk, dat de uitvoering geheel in handen van het bedrijfsleven komt, ter wijl de minister afzonderlijk een college dient in te stellen dat na mens de overheid staatstoezicht zal houden. RECHTVAARDIG LOON. De vergadering bekeek het rap port en het ontwerp-advies van het C.N.V. van alle kanten, waar na de heer Ruppert de bespreking sloot met een nadere toelichting op het prae-advies. Hij begon met te herinneren aan Talma's uit gangspunt inzake de sociale ver zekering. Talma meende, dat de rechtsgrond hiervoor was: het loon moet rechtvaardig zijn. Rechtvaardig loon is loon waar van de arbeider en zijn gezin le ven kan zolang hij werkt en ook wanneer hij niet meer werkt. Kin derbijslag, zeide de heer Ruppert, zal men moeten beschouwen als een deel van rechtvaardig loon. OOK DE KLEINE ZELFSTANDIGEN Nu spreekt het rapport niet al leen van arbeiders, maar eveneens van kleine zelfstandigen. Wan neer voor de arbeider een recht vaardig loon zal gelden, dan zal er voor de zelfstandige, de mid denstander dus, van een recht vaardige prijs sprake moeten zijn. De practijk van het leven leert, dat ook al is de prijs juist, de kleine zelfstandigen niet voldoen de reserveren voor de oude dag. Overigens wenste de heer Rup pert verschil te maken tussen ambachtslieden en kleine boeren of tuinders enerzijds en de lieden van „twaalf ambachten dertien ongelukken" (die vaak ook tot de zelfstandigen behoren) anderzijds. De heer Ruppert zeide het te betreuren, dat vanuit midden standskringen nog weinig positiefs gehoord is over deze dingen. Naar zijn mening zou de technische uitvoering van de sociale verzeke ring voor kleine zelfstandigen ui termate moeilijk zijn. Dat in het rapport van het vraagstuk der ziekenfondsen niet wordt gesproken, verklaarde de heer Ruppert uit het feit, dat er juist een raad voor de ziekenfond sen zou worden ingesteld toen dit rapport in de maak was. Stellig heeft de commissie de kwestie der ziekenfondsen aan de nieuwe raad willen overlaten. Wat het prae-advies van het C.N.V. aangaat, dit kon zich niet gaan toeleggen op details. In gro te lijnen gaan wij er mede accoord, zeide de heer Ruppert. Alleen over het probleem van de loongrens en de ramingskosten wil het bestuur zich^ nader bezinnen, aleer een antwoord uitgaat naar de Stich- MISDADIGE WOELING!^. Er zijn van die dingen die een gewoon mens niet begrijpt. Telkens weer wordt ons voor gehouden, dat er slechts één ding is waardoor we economisch op de been kunnen blijven: produc tie en nogeens productie. Er moet gewerkt worden zegt ook de regering, hard gewerkt! Dat is begrijpelijke en naar 't mij voorkomt verstandige taal. De communisten denken daar- over anders. Zihebben er belang bij, dat de zaken niet goed marcheren. En waarschijnlijk op last van Moskou, wordt nu getracht sta kingen uit te lokjcen en hgt ar beidsproces te verstoren. In Amsterdam is het spel al begonnen. Een kleine groep stakers terro riseert daar de rest. Er worden ruiten ingegooid; er wordt ge dreigd met het optreden van knokploegen enz. En het gevolg is, dat ook goedwillenden er de brui aan geven en dat fabrieken worden gesloten. Zulke dingen begrijp ik niet. Het is toch duidelijk waarom het hier gaat? Waarom wordenom te begin nen de LEIDERS niet in de kraag gepakt en opgeborgen? Mag dan ALLES in Neder land? Is het niet een landsbelang, dal aan dergelijke „misdadige woelingen" een einde wordt ge maakt? SCHOLIEREN UIT MARSHAUL- LANDEN BIJ TRUMAN. President Truman heeft een groep jonge scholieren uit de iMarshali-landen ontvangen. Bij de groep waren twee Nederland se scholieren, namelijk Jenny El len uit Rijen en Gustaaf Albert Selder uit Nijmegen. LANGE AFSTANDSVLUCHT. Een nieuw Viermotorig Con- stitution-tocstel van de Ameri kaanse marine heeft zonder tus senlanding een vlucht van 4100 K.M., van Sunny Vale (Califor- nië) naar Washington, in 9 uur en 34 minuten volbracht. Het. toestel kan 180 passagiers aan boord hebben, weegt 90 ton en ting van de Arbeid in de geestkan een snelheid bereiken van van het prae-advies. 500 kilometer. Soms kan de parlementaire ma- onzekerheid dringt zij aan op een Radio-Moskou en het proces tegen kardinaal Migyiszenty. Radio-Moskou heeft de Ver. Staten en Engeland ervan be- kaans economie, welke groten- chine een ijl-tempo aannemen; ge woonlijk echter maalt de ambte lijke molen heel langzaam. Maar zo traag' als met het ont werp op de materiële oorlogsscha den het geval is, zagen we nog zelden de legislatieve arbeid ver lopen. Eerst duurde het een paar jaren voordat de materie rijp bleek voor een ontwerp van wet. Toen het eindelijk zo ver was haastte zich de Tweede Kamer met het uit brengen van haar voorlopig ver slag, dat in Juli van het vorige jaar de Regering bereikte. Deze spoedige openbare behandeling van het ontwerp dat reeds al te lang op afdoening wacht. Niet ten onrechte wijst zij er ook op, dat door het zeer lange uitblijven ener defünitieve rege ling de herbouw stagneert; vele gezinnen van noodzakelijk huis raad verstoken blijven; uitkering van bedragen ingevolge molest- verzekering wordt vertraagd. Wij twijfelen er niet aan dat deze noodkreet bij de Raad van Ministers een gewillig oor zai vin den en verwachten dat het hoge College een weg zal vinden om ter zake gerezen moeilijkheden, is echter tot op heden in gebreke d; wej het terre;n der inte- gebleven de volgende stap te doen j vergoeding zullen liggen, - en op de memorie van antwoord korteëtermi|n tot een beslis- wordt nog steeds gewacht. Het is o.i. duidelijk, zegt de „Maasbode", dat er een kink in de kabel is gekomen. En daarom kan het niet overbodig geacht worden als op de Regering enige aandrang wordt uitgeoefend. Dat nn bpna vier jaren na de bevrijding deze voer een groot deel der bevolking Uiterst drin gende aangelegenheid nog altijd haar beslag niet heeft gekregen, is in hoge mate jiijnlijk. Met instemming begroeten wij dan ook de motie door de Lim burgse K.A.B. op de jongste ver gadering van haar Centrale Raad aangenomen en vervolgens ter kennis gébracht van de Minister raad. Blijk gevend van een zeer begrijpelijk ongeduld, gevolg van een bijna ondraaglijk geworden Eigen na-oorlogse moeilijkheden te groot. De Zuid-Afrikaanse regering heeft de organisatie der Ver. Na ties medegedeeld, dat zij niet veel kan bijdragen tot het economische herstel van door de oorlog geteis terde landen, zulks als gevolg van de eigen na-oorlogse problemen der Zuid-Afrikaanse Unie en de speciale aard van haar economie. In een brief aan secretaris-ge neraal Trygve Lie, verzonden in antwoord op een beroep van de V.N. op Zuid-Afrika om hulp te verlenen, verklaart de Zuid- Afrikaanse regering dat er drie factoren zijn, waardoor de mo gelijkheid der Unie om ten deze een „positieve bijdrage" te doen, wordt beperkt: 1'. De aard van de Zuid-Afri- schuldigd, een geweldig ge schreeuw over het proces tegen kardinaal Mindszenty aan te hef fen, omdat de kardinaal voor de staten spionnage bedreef. „De gehuichelde kreten van verontwaardiging van de Ver. Staten en Engeland over eei^ vervolging van de Hongaarse Kerk, zijn bedoeld om de aan dacht af te leiden van de ver achtelijke bedrijvigheid der of ficiële vertegenwoordigers van deze landen te Boedapest", aldus Radio-Moskou. Volgens Radio-Moskou is het proces tegen Mindszenty geen geval van vervolging op gods dienstig gebied, doch staat hier een man terecht, die zijn land en zijn volk heeft verraden. deels is gebaseerd op de goud mijnen en waardoor de Unie in aanzienlijke mate afhankelijk is van de aanvoer overzee van zo wel productie- als verbruiksgoe- deren. 2. Haar aardrijkskundige lig ging. 3. De aard en de samengesteld heid van de na-oorlogse proble men der Unie, waarvan de op lossing een toenemende belasting van het regeringsapparaat vormt. In de brief wordt verder nog verklaard dat een tekort aan rol lend materiaal, aan machinerie ën voor de mijnbouw en aan ar beidskrachten, Zuid-Afrika ver hindert het verzoek der V. N. sing te komen. Het wordt nu werkelijk hoog tijd dat de getroffenen weten waar zij aan toe zijn! Minimumprijs voor witbrood? Enkele honderden georgani seerde Haarlemse bakkersgezel len zijn op initiatief van hun be- drijfsunie, bijeengekomen om maatregelen te beramen tegen een grote Haarlemse bakkerij, die, zonder overleg met zijn vak genoten, de prijs van het niet aan prijsvaststelling gebonden wittebrood van 34 op 30 cent verlaagd heeft. Men vreest na melijk, dat „die verlaging het signaal voor een nieuwe brood oorlog zal worden en dat, bij de toch al kleine winstmarge der bakkers, het personeel daarvan tenslotte de dupe zal zijn". Onder bijval van de aanwezi gen werd tenslotte besloten, dat de afdeling Haarlem van de Be- drijfsunie, hangende het conflict, geen ontslag van bakkersgezellen zal accepteren. Met de minister zal op korte termijn overleg worden gepleegd, opdat deze „olievlek" zich niet over het ge hele land zal uitbreiden. Voorts wil men trachten, in overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting te komen tot de vaststelling van een minimumprijs voor het wit tebrood.. Volgens een uit Amman af komstig bericht van de „Daily Graphic" zouden piloten van de R.A.F.-formatie, welke onlangs bij het treffen met Israëlische vliegtuigen drie „Spitfires" ver loor, de bij dit treffen betrok ken Israëlische toestellen hebben geïdentificeerd als „Spitefull"- machines. De „Spitefull" is de nieuwste en snelste Britse jager met zuigermotor. In kringen van de R.A.F. v-ordt de mogelijkheid geopperd, dat de „Spitefulls" door „een Zuid-Amerikaanse staat", die onlangs door Groot-Brittannië van deze toestellen is voorzien, betreffende een vergrote uit- gedemonteerd per schip naar voer van steenkool in te willigen. Israël zijn verzonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3