|rovincig*|7/« Atlantisch Pact spoedig gereed? Ds Rasmus Schmidt sprak op Walcheren. GEMEENTERADEN ZeauwJ cMebJUi Bet was een boodschap. Van een paspoort, polygamie en protest Rode Hoestpoeders Zaterdag 5 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 verdwenen. Talloos zijn de drin gende vragen om predikanten, „Moeten wij het zendingswerk onderwijzers, enz. en overal is ln Suriname loslaten? Gij weet merkbaar, dat de mensen het daarop het antwoord. Ik ben heidendom moe zijn. Alle Duit- met een boodschap naar Neder- se zendelingen, die in Suriname land gekomen, ook naar dit werkten, werden tijdens de Xeeuwse eiland. Met de bood schap der christelijke gemeen ten van Suriname tot de ge- laatste wereldoorlog geïnter neerd en na de bevrijding moes- j ten zij naar Duitsland terug meenten hier en die boodschap keren. Mede in verband hier- hiidt: helpt ons, want dit werk mede kwam ds Schmidt naar moet doorgaan!" Nederland, om belangstelling en Dit waren de woorden, die gaven te vragen, de predikant der Evangelische Na zijn toespraak werden Broedergemeente in Suriname, enige films vertoond, waarbij Rasmus Schmidt, Donderdag- ds Schmidt uitvoerige toelich- avond sprak voor een bijna ting gaf. De films gaven een volle Hofpleinkerk te Middel- duidelijk beeld van de toestan- burg. :den, die op religieus terrein in En in zijn boeiende toespraak Suriname nog bestaan en waar- belichtte deze zwarte broeder tegen de zendelingen strijden, op soms aangrijpende wijze de De avond werd met gebed en toestanden, die op religieus ge-j Schriftlezing geopend door ds bied in zijn geboorteland heer- A. de Vries, Ned. Herv. pred. sen, de heidense gewoonten en en gesloten door dr A H. Ous- gebruiken, maar ook de strijd soren, Geref. pred., die verzocht van de zendelingen en de over- ds Schmidt toe te zingen de winning van het Evangelie. zegenbede uit Ps. 134. In de Dominé Schmidt vertelde eerst Pa"2e bestond gelegenheid tot iets van Suriname in het alge meen, de bevolking en de ver houding tot Nederland in de loop der tijden, om daarna te spreken over de duivelse mach ten, die nog zovelen zijner land genoten in hun klauwen heb ben. Hij gaf een uitvoerige be schrijving van het animisme, de bron, waaruit alle angst en vrees ontstaat, en het fetisjme, de door de duivel geïnspireerde het kopen van lectuur over Suriname. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de Com missaris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot. Des middags had ds Schmidt voor schoolkinderen gesproken en de films vertoond. Een soorgelijke samenkomst werd Dinsdagavond j.l. gehou den te Meliskerke. Hier sprak de heer H. Jansen een openings poging om het vermeende onheid woord en ds C v Nes een slot woord. Woensdagavond was Koudekerke aan de Ijeurt en Vrijdagavond Souburg. af te weren. Tot het volk, dat onder deze gedwongen gods dienst gebukt gaat, kwam en komt de zending. In dit verband moet allereerst jjet verzoek van Israël om worden genoemd de naam van Graaf von Zinsendorf, de man, die bezeten was van het bren gen der mensen tot Christus en lidmaatschap van V.N. Men verwacht, dat de aan vrage van Israël om het lidmaat die in 1735 in Suriname het werk schap van de V.N. komende week begon. Helaas is in die eerste j door de Veiligheidsraad behan- decenniën veel tegenstand on- deld zal worden en volgens- wel- dervonden van andere blanken, j ingelichte bronnen wordt aange- ja, zelfs van kerken. „Negers 1 nomen dat er een redelijke kans behoefden niet te Ieren lezen en schrijven en evenmin te weten, dat er ook voor hen een God en Vader was", aldus ds Schmidt. Dit machtige superioriteits gevoel van de westerling heeft veel kwaad gesticht. Met een voorbeeld uit zjjn eigen leven lichtte spr. dit toe. Toen hij nog een kind was, zei een predikant eens tegen hem: „Wij zijn meer dan gij zijt". Maar gelukkig is deze mentaliteit nu verdwenen. op inwilliging van het verzoek om toelating bestaat. Nederlandse missionarissen ondekten nieuwe rivier in Nieuw-Guinea. Twee Nederlandse missiona rissen hebben in het noordelijke deel van het Frederik Hendrik eiland in het Mapimapi-gebied van Nieuw-Guinea een rivier ze niemaiiien nu vau»™, 'ontdekt, die bij de mon- Ds Schmidt gaf vervolgens dJ 2 K_M breed is. De pas een overzicht van het verloop hebben deze rivier Ko_ der zendmgsactie ui Surname, ningin Juliana-rivier" gedoopt, waaraan w« in een artikel in ®ezien de ontdekking plaats ons blad van Donderdag j.l. 1l-vsn reeds aandacht besteedden. Tref fend was het, zo vertelde hij o.m., dat, toen in 1863 de sla vernij werd afgeschaft, een grote menigte Bosnegers naar de kerk in Paramaribo trok, om daar God te danken voor de verkregen vrijheid. De tegenstand, die bij zovelen van zijn landgenoten eerst tegen de zending bestond, is thans had op de dag der kroning van Koningin Juliana. Resident Eek hout van Hollandia heeft thans aan deze naam de goedkeuring gehecht. Op zijn verzoek is aan de heer M. J. W. A. Verhoeven eervol ontslag verleend als directeur van het rijksbureau van kerami sche producten. Opneming van Italië nog geschilpunt. Het verdrag voor een Atlanti- tcho alliantie Is "rans grotendeels gereed en naar de diplomatieke sori espondent van Aneta ver neemt, wordt in officiële kringen te Washington verwacht,dat op de eerstvolgende vergadering de ambassadeurs der landen van de Westerse Unie met Acheson tot ovoreenstemming /.uilen komen. Het belangrijkste punt waar omtrent nog enig verschil van mening bestaat is dat van de op neming van Italië in de alliantie. Om politieke redenen zouden de Verenigde Staten Italië gaarne zien deelnemen hoewel van Eu ropese zijde er op gewezen is, dat de van Italië te verwachten steun slechts minimaal kan zijn. Thans wordt overwogen of een oplossing zou kunnen worden gevonden door opneming van Italië in de Raad van Europa zonder lidmaatschap van de Westelijke Unie doch door som mige deelnemende landen wordt aan de uitvoerbaarheid van dit plan getwijfeld. Niettemin is de waarschijnlijkheid groot, dat uit eindelijk een uitnodiging tot al gehele deelneming aan Italië zal worden gericht. De omvang van de Ameri kaanse militaire steun is tot dus ver onbesproken gebleven. Die omvang zal vermoedelijk afhan kelijk zijn van de grootte van het militaire apparaat van de alliantie en niet van de bereid heid van het Congres om bepaal de bedragen te voteren. DOOR BEROERTE GETROFFEN. Willem Rust, hoofdredacteur van de communistische „Daily Worker" in Engeland, heeft op een communistische bijeenkomst te Londen een beroerte gehad en is aan de gevolgen ervan over leden. Hij was 45 jaar oud en vervulde het hoofdredacteur schap van de „Daily Worker" van de oprichting van dit blad in 1930 af. SOWJET-COMMANDANT VERDWEEN SPOORLOOS. De Sowjet-Russische comman dant van het vliegveld Oraniën- burg te Berlijn 'en enige van zijn officieren zijn enige dagen gele den verdwenen, aldus meldt de onder Britse controle verschij nende „Telegraf". De Rijselse schrijnwerker Charles Bernaerts toas niet weinig verwonderd te verne men, dat hij naast zijn huidige echtgenote, Marie-Therese Gilein, nog twee vrouwen had, vader was van zeven kinderen en een strafregister had met vijf veroordelingen, waarvan een tot vijf jaar dwangarbeid wegens desertie in oorlogstijd. De goede man zou van dit alles waarschijnlijk nooit op de hoogte gekomen zijn, wan neer hij niet van plan was ge weest familieleden in België te bezoeken, met welk doel hij onlangs een paspoort had aangevraagd. De politie had een onder zoek ingesteld en de schrijn werker werd ondanks zijn hardnekkig protest van veel wijverij beschuldigd. In de registers van de burgerlijke stand stond formeel vermeld, dat hij gehuwd was met Ma rie Adele Donez, die hem vier kinderen schonk en dat hij na het overlijden van deze echtgenote gehuwd was met Madeleine Catry, die hem drie kinderen gaf. Bij nader onderzoek bleek de schrijnwerker het slacht offer te zijn geworden van ie mand, die zijn naam heeft misbruikt en die omdat hij is overleden niet geidentifi- ceerd kon worden. Madeleine Catry, de echtgenote kon tij dens een ondervraging slechts de schuilnaam van haar over leden echtgenoot, n.l. Ber naerts opgeven. Zij voegde er echter aan toe, dat de valse Bernaerts haar eens had me degedeeld, dat hij een vonde ling was. (Ingez. mededeling, advert.) „WEHAPHARM" stillen de hevigste hoest. Bij Apothekers en erkende Dro gisten 65 ct. p. doosje a 12 poeders vaccineerd. Pokkenepidemie te Batavia breidt zich nog uit. Bevolking wil zich niet laten vaccineren. De pokken-epidemie te Bata via en omgeving, die waarschijn' lijk uit het Bantamse naar Oos telijke richting is overgeslagen, breidt zich nog steeds uit. Sterf gevallen zijn hoofdzakelijk in de benedenstad van Batavia gecon stateerd. Het aantal sterfgevallen is reeds aanzienlijk. Te Serang moest dezer dagen een tweede noodhospitaal worden ingericht, waarin tezamen met het eerste, alleen in Serang reeds 500 pa tiënten zijn opgenomen. Te Ba tavia is vaccinatie verplicht ge steld, doch de geneeskundige in stanties en het Rode Kruis kla gen over geringe medewerkin van de bevolking, die cp straffe van proces-verbaal en boete tot vaccinatie moet worden ge dwongen. Op straat worden alle voorbijgangers door de politie aangehouden en op sommige punten, b.v. op de stations, ge Bezoek Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin in Zeeland bezoekt op Dinsdag 8 Februari de gemeenten Arne- muiden, Nieuw en St Joosland en St Laurens. Streekdagen L.J.G. Tholen en St.-Philipsland. Op 10, 11 en 12 Februari a.s. organiseert de Streek Tholen en Sint Philipsland van de Land bouw Jongerengemeenschap drie kaderdagen in het „Hof van Hol land" te St. Maartensdijk. Tal van sprekers zuller, het woord voeren. Zo spreekt burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse de eerste middag over de „Regio nale werkgemeenschap eiland Tholen". Op Vrijdagmorgen zullen de heren C. G. Hage, vice-voorzit- ter Stichting Dorpsgemeenschap t. Maartensdijk en H. v. Oord directeur lagere tuinbouwschool te B. o. Zoom, het woord voeren ever resp de onderwerpen Stichting Dorpsgemeenschap" en „Tuinbouw". Des middags treden drie in leiders op. Thijs Booy te Alphen a. d. Rijn is gevraagd voor het onderwerp „Leven, denken en werken van de Europese jeugd" en mej, B. Landegent te Haam stede over „Mijn reis naar Ame rika". De Streekvoorzitter Tholen, de heer M. C. J. Kosten, zal spre ken over het L.J.G.-werk -jp Tholen en St. Philipsland. Des avonds zal ir M. A. Geuze, voorzitter der Z.L.M., een lezing houden (met lichtbeelden) ever „De boer en de kunst". De op voering van een blijspel besluit deze dag. .Plattelandszorgen" en „Ont staan der provincie Zeeland" zijn de onderwerpen voor ae Zaterdagmorgen. De neren P. Hupkens, leraar R.L.W.S. it Goes en H. Pieters, dir. Prov. Bibliotheek te Middelburg, zul len deze onderwerpen inleiden. Aanbesteding. Donderdagmiddag vond in het bureau voor de Ruilverkaveling te Middelburg de aanbesteding plaats van het plantklaarmaken en beplanten van de bermen langs de Oude Vlissingseweg tussen Middelburg en Souburg met bijkomende werken. Ingeschreven werd door de volgende firma's: fa. Bos en van Doornik te Vlissingen f 20.135; fa. J. D. Janse te Colijnsplaat f 20.200; Aannemersbedrijf Zee land te Middelburg f21.120; fa. J. en H. Geldof Serooskerke (W.) f21.321; fa. Sanders, Snep vanger en Vlieger f 21.560; fa. de Munter f 23.000; fa. Verlaat, Har- dinxveld, f23.400; fa. Lind te Boskoop f 25.012; fa. Poelman en Zn., Rotterdam, f 25.200; fa. Hoek f 25.685; fa. Kuypers, Vlis singen, f 30.500. ARTSENDIENST. Op Zondag 6 Februari wordt de artsendienst in Goes waarge nomen door dr Griep, Ganze- poortstr. 6, Telef. 2460; in Drie wegen, 's-Heerenhoek en Nieuw- óorp door dr Lucas Luyck, telef. K 1105—282 te 's-Heereh- hoek; in 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolphaartsdijk door dr Zonnevylle ('s-Heei Arendskerke), telef. K 1106202; dokter Risseeuw, arts te Ka- pelle-Biezelinge, telef. K 1102— 290 voor dokter J. F. Bok, arts te Wolphaartsdijk; in Middel burg door dr Simons, Tramsin gel, telef. 2191; in Vlissingen door dokter Van Kooten; in Veere, Serooskerke en Oost- kapelle door dr Reijnders-Schilt. telef. K 1189—212, Serooskerke; in Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle door arts Sloos, telef. K 1185231, Koudekerke; in Tholen, Oud-Vossemeer, Nw.- Vossemeer en St. Philipsland arts Duinker te Tholen en arls Menger te St. Philipsland. APOTHEKEN. In de week van 512 Februari zijn de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten ge opend: Goes: Numans. Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: van Ockenburg, Singel. MIDDELBURG. Een gebouw voor de Gerefor meerde jeugd. De kerkeraad der Geref. Kerk is erin geslaagd, een gebouw aan te kopen op de Loskade, dat zal worden ingericht als centrum voor de Geref. jeugd, waartoe het pand zich, na noodzakelijk oor logsherstel en het aanbrengen van inwendige veranderingen, zeer goed leent. Reeds enige jaren zijn tal van pogingen in het werk gesteld, be slag te leggen op 'n jeugdgebouw, doch steeds zonder succes. Thans is dan resultaat geboekt. Een dergelijk pand, waarin alle Geref. jeugdverenigingen onder dak kunnen vinden is ten zeerste nodig, daar de consistories der beide kerkgebouwen voor een goede ontplooiing van het jeugd werk niet voldoende zijn. Bij het gebruik maken van andere loka liteiten moeten uiteraard hoge kosten worden betaald. Een eigen jeugdgebouw bete kent dan ook een uitkomst. Het is bovendien niet uitgesloten, dat in bedoeld pand, dat juist tegen over de tegenwoordige stations- brug staat, ook het kerkelijke bu reau kan worden ondergebracht. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van Politie te Middelburg zijn de volgende voorwerpen als gevonden gede poneerd en terug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur. Verschillende handschoenen en wanten, huissleutels, zakkam, boord van overhemd en vulpen. De lijst van voorwerpen ligt op ons bureau Korte Noordstraat 35 ter inzage. KLOETINGE. Vergadering buurtvereniging. Op de vergadering van de buurtvereniging „Prinses Juliana" bleek uit de verslagen van secre taris en penningmeester, dat de vereniging in goede doen ver keert. De heer D. Schipper werd ais voorzitter herkozen; in de plaats van de heer D. Minnaard werd J. de Jonge als bestuurslid gekozen. Besloten werd Om op 30 April a.s., wanneer er in de gemeente feest gevierd wordt, mee te wer ken of anders een gezellige avond te beleggen. HEINKENSZAND. Vergadering Werkmansbond. Woensdagavond kwam de Chr. Werkmansbond in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer A. van Liere. Het batig saldo der vereniging bedrog f 763.81. In het bestuur werden herkozen de heren A. van Liere, P. Schipper en M. Malle- koote. Met algemene stemmen werd 'n bestuursvoorstel over de uitkerin gen van f 4.50 per week, geduren de 10 weken, aangenomen. RILLAND. Muziekuitvoering. In de zaal van de heer Colpaart werd een uitvoering gegeven door de muziekvereniging „Rillandia", voor leden en donateurs. Na het muzikale gedeelte werd een toneelspel opgevoerd, getiteld „Het verliefde Trio". Zowel muziek als toneel vielen zeer goed in de smaak, hetgeen bleek uit het daverend applaus, dat menigmaal weerklonk. De voorzitter, de heer A. A. Mol, die thans dertig jaar onaf gebroken deze functie waarneemt, werd een mand met bloemen aan geboden. De zaal was zeer goed bezet. DRIEWEGEN. Buurtvereniging. De buurtvereniging „Juliana", vergaderde onder leiding van de heer J. van Oosten. Besloten werd een kinderfeest te organiseren ter gelegenheid van het 1214 jarig huwelijksfeest van H.M. de Koningin. Voetbalclub. De korfbalclub D.I.O.S. is om geschakeld in een sportvereniging, zodat thans naast de korfbalsport ook de voetbalsport zal worden beoefend. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen Baarland, welke wedstrijd door D.I.O.S. werd gewonnen. OVEZANDE. Consultatiebureau. Met de bouw van het consultatie bureau voor het Wit Gele Kruis, is thans een aanvang gemaakt. De eerste steen zal worden gelegd door de heer M. van 't Westende, alhier. NIEUWDORP. Jaarvergadering J.V. De J.V. op G.G. „Timotheus" hield Donderdag haar jaarver gadering in de consistorie van de Geref. Kerk onder leiding van de heren G. de Jager en A. Sandee. Na de gebruikelijke opening en verslagen werd de avond ge vuld met een inleiding, voor drachten en samenspraken. Ds Beukema sloot deze verga dering BORSSELE. Landbouwvergadering. De onderafdeling van de Z.L.M. vergaderde Donderdagmiddag. In het bestuur werd herkozen de heer Jac. Priester. In de plaats van de heer Jac. v. Over- beeke werd gekozen de heer J. Rottier Az. Een schrijven zal gericht wor den tot het hoofdbestuur, dat nog geen teruggave behoort plaats te vinden van de voorschotten, ge kregen voor de bevroren bieten in de oorlog. De heer Martense hield een inleiding over rassen- keuze. NISSE. Vergadering Landbouwverenlging. De Landbouwvereniging „Een dracht Maakt Macht" alhier heeft haar jaarvergadering ge houden. De penningmeester kon een saldo van f 1,67 verantwoor den. In het jaar 1948 waren 1858 balen kunstmest verhandeld. Het aftredende bestuurslid de heer M. Nieuwenhuize werd her kozen. In de vacature van Joh. v. Liere als secr.-penningm. werd gekozen Jan van Liere Johz. De voorzitter sprak de scheidende secr.-penningmeester toe en bracht hem hulde voor het accurate werk, dat hij ge durende 27 jaar heeft verricht voor deze vereniging. KRUININGEN. Steun Wettig Gezag. Donderdagavond werd in het gemeentehuis een bespreking ge houden om te komen tot de vor ming van een plaatselijke com missie tot steun van het Wettig Gezag. Luitenant Kolonel -de Feijter, Commandant District Zeeland Na tionale Reserve was mede aanwe zig. Na uitvoerige besprekingen en toelichtingen werd een plaatselijke commissie opgericht onder voor zitterschap van de burgemeester. BAARLAND. Nieuwe torenklok officieel in gebruik genomen. Burgemeester J. C. Vogelaar opende de eerste raadszitting in 1949 met eén gelukwens voor alle raadsleden. De heer Murre dankte hem voor deze wensen. Van de Lagere Tuinbouwschool te Kapelle was een verzoek inge komen om steun ad f 25 per leer ling, hetgeen werd toegestaan. Op de voorgestelde jaarwedden van gemeentesecretarissen door Ged. Staten werden ernstige be zwaren ingebracht. Aan de Ver. voor onderwijs aan zwakzinnige kinderen op Zuid-Beveland werd steun toegezegd. Voor de premie regeling verbetering van woningen kwamen op verzoek in aanmer king Wed. L. Boonman en G. J, Nijsse. Dit zal de gemeente onge veer f 550 kosten, behoudens goedkeuring van technische in stanties. Van Ged. Staten was be richt gekomen, dat de straatbe lasting niet 214 maar 3% pet moet zijn. Daar de heer P. v. Win- gen bedankte als lid van de com missie tot wering van schoolver zuim werd hiervoor uit de voor dracht van de heren J .de Vriend en A. Anthonisse benoemd J. de Vriend. B. en W. vestigden de aandacht op de onbevredigende tostand vóór de nieuwgebouwde woningen. Daar een trottoir geraamd was op f 2400, werd hiervan afgezien. De afheining zal nu meer naar voren gebracht worden, terwijl de weg verhard en een haag geplant zal worden. Bij de rondvraag bracht de heer v. Damme nog dank aan de voorzitter voor zijn betoonde belangstelling aan de ouders van de militairen in Indië. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe klok was aangebracht in de dorpstoren. De oude, die door de bezetters was geroofd, is nooit teruggev >nden. Deze nieuwe zal ook weer luiden bij blijde en droe ve dagen. Ook de oude traditie zal hersteld worden, n.l. luiden om 8, 12 en 6 uur. Daarna begaf zich de Raad naar de toren om tegen woordig te zijn bij de officiële in luiding. De nieuwe klok heeft tot opschrift: 1943 Door Duitse tyrannie ontvoerd werd de oude klak de mond gesnoerd. Mijn stemme zinge een eeuwig lied, van vreed' en vrijheid, anders niet. 1948. ZOUTELANDE. Het ledigen van „beerputten". Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Burgemeester Kodde hield een nieuwjaarsrede. In 1948 kwamen nog evacué's terug. Het aantal inwoners steeg van 1006 tot 1025. De begroting voor 1949 is thans reeds goedgekeurd terugontvan gen. Spr. releveerde een aantal in 1948 genomen besluiten, zo als dat tot herstel van de toren; tot verbetering van de hoek TimmermansstraatLangstraat; de Kampeerverordening; 't vast stellen van een uitbreidingsplan; de electrificatie van Boudewijns- kerke( maar met weinig uitzicht op een spoedige totstandkoming) I De voorzitter wenste de leden tenslotte Gods zegen toe. Aangenomen werd het voorstel om, voorzover voor de uitvoering van gemeentewerken deskundige hulp nodig is, deze in te winnen bij de dienst voor gemeenschap pelijk bouw- en woningtoezicht. De heer de Wolf vroeg, of de kosten geringer zullen zijn, dan wanneer die inlichtingen bij een 'particulier worden gevraagd. Dit is volgens de voorzitter inder daad het geval. Op een vraag van de heer Gabriëlse werd geantwoord, dat B. en W. niet aan de verkregen 1 adviezen gebonden zijn. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Kerk- voogdij der Ned. Herv. Gemeen te inzake het gebruik van kerk, toren en luidinrichting. Deze overeenkomst zal 25 jaar duren, steeds met stilzwijgende verlen ging met 20 jaar. Aan de heer Jac. Koppejan C. Jz. te Zoutelande werd de grond verpacht, welke thans niet nodig is voor begraafplaats. Bij de rondvraag vroeg de heer Gabriëlse, of er t.av. het ledigen van beerputten over de straat, door B. en W. reeds is overwo gen of een tank kan worden aan geschaft, die tegen enige ver goeding beschikbaar kan wor den gesteld. De voorzitter heeft deze nood oplossing voorgelegd aan het Rijksinstituut tot zuivering van afvalwater. Ir Hopmans zal be gin dezer maand Romen voor een bespreking. De oplossing die nu is toegepast, is niet te aanvaar den. Als dat weer gedaan wordt, zal getracht worden de straf te doen verzwaren en zal de straat gereinigd worden op kosten van de overtreders. Volgens de heer de Wolf doen de mensen dit uit protest tegen het ontbreken van riolering. De heer Stroo constateerde eens, dat men 's avonds om acht uur reeds bezig was de beerput ten over de straat te ledigen! Op een vraag van de heer Wisse antwoordde de voorzitter, dat de gemeente inderdaad de Oostweg moet onderhouden. Verwacht mag echter worden, dat binnen korte tijd in het plan der herverkaveling met de ver betering zal worden begonnen. Overwogen wordt er borden te plaatsen, die Grijzen op het ge vaar. De heer de Wolf vroeg naar het kleuteronderwijs. De voorzitter antwoordde, dat er een commissie is, maar buiten het schoolbestuur om. Hjj had liever gezien dat 't schoolbestuur de zaak ter hand had genomen. De kosten vallen niet mee. Bij een subsidie van f 15.per leer ling en een schoolgeld van f 0.50 per week en per kind, is er nog een tekort van ongeveer f 1800. 'Ook is de grote moeilijkheid een geschikt gebouw te krijgen. Niet alleen voor het kleuter onderwijs, maar ook voor ver- enigingslokkaal is reeds uitge zien naar een geschikt gebouw. [Het oog is gevestigd op de ba rak, welke nu als noodkerk -dienst doet. i De heer Leijnse dankte de .voorzitter voor zijn voorwoord en hoopte op een aangename sa- I menwerking. Getracht zal worden binnenkort een te houden bijeenkomst, waartoe een aantal daarvoor in aanmerking komende personen zal worden uitgenodigd, voor deze gemeente te komen tot het vor men van een Nationale Reserve, Reserve Grensbewaking en Reser ve Rijkspolitie. MELISKERKE. Jaarvergadering „Con Amore". De Chr. Zangvereniging „Con Amore" heeft haar jaarvergade ring gehouden onder leiding van de heer P. Davidse die deze avond voor de laatse maal als voorzitter optrad. Tot zijn op volger werd benoemd de heer K. Barnard. Na het doen van de huishou delijke zaken werd de avond verder doorgebracht met spelen, voordrachten en hersengymnas tiek. DOMBURG. Steun Wettig Gezag. In het café „Tramzieht" is de plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" geïnstalleerd dooi de Burgemeester. Tot voorzitter dezer commissie werd gekozen de heer Kapitz. In aansluiting op deze instal latie was een openbare propagan- da-avond belegd. Na 'n openingswoord door de Bur gemeester gaf de heer P. de Kam secretaris van de Provinciale Commissie een uiteenzetting over doel en streven van liet Instituut „Steun Wettig Gezag". Bij de be spreking bleek, dat een verkeerde mening bestaat omtrent de werk wijze van de plaatselijke afdelin gen van dit Instituut. Het ideaal zou zijn dat alle goede Nederlan ders zich aansloten, dat alle leden van de voormalige B.V.L., Bur gerwacht, Studentenorganisaties en Binnenlandse Strijdkrachten enz. ziah samenbundelden in dit Instituut. Leden, welke zich geroepen achten, kunnen zich dan bij de een of andere afdeling voor daad werkelijke steun laten inschrijven. Alle aanwezigen gaven zich op als lid van de plaatselijke afdeling. SEROOSKERKE (W.). 70-jarig bestaan der J.V. op G.G. Woensdagavond werd in ver band met het 70-jarig bestaan der J.V. op G.G. „Prediker 12 vers Ia" een feestavond gehou den in de Gëref. Kerk onder lei ding van de voorzitter S. Jonge- pier. Een der oprichters de 91- jarige P. Joziasse woonde deze feestvergadering bij. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental momenteel 42 bedraagt en er een klein batig slot in kas is. Door G. Jobse werd een inleiding gehouden ge titeld: „70 jaar principieel werk" De Chr. Zangvereniging verleen de haar medewerking door een aantal zangnummers ten beste te geven. Door een zestal oud leden, waaronder de heer W. de Buck van Meliskerke, werd een en ander verteld uit hun vereni- gingstijd. Een aantal leden voer den het stuk „De zoon van Ber kenhof" op, dat met aandacht werd gevolgd. Ds van Wouwe sloot deze druk bezochte en goede vergadering met gebed. Vergadering Lanilbouwvoor- liehtingsdienst. Woensdagmiddag hield de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in samenwerking met de Stichting voor de Landbouw een vergadering onder voorzitterschap van de heer G. Christiaanse. Als eerste spreker trad de heer J. C. van Liere, Hoofd-assistent van de R.L.V.D. op, die o.a. onder de loupe nam: het inundatievraag- stuk. De heer K. Osté, rayon assistent sprak over „Rassen- keuze 1949". Tenslotte sprak de heer F. de Ronde, hoofd-aJsistent voor de voeder- en weidebouw. Spreker stond uitvoerig stil bij onder werpen als ontwatering, bemes ting, gebruik van het grasland en het beweiden. Spreker deelde nog mede, dat de mogelijkheid bestaat, subsidie te verkrijgen •voor de bedrijven beneden de 12 Ha bij het aankopen van gras en/of klaverzaad en electrisehe weideafrastering. Uitslag openbare verkoping. Door notaris J. L. v. d. Harst te Middelburg zijn publiek ver kocht het huis aan de Oostkapel- se weg 6 aan de heer A. L. Roth te St Laurens voor f 3060.het huis aan de Oostkapelse weg 39 aan de heer C. de Voogd voor f 3020.— en het huis aan de Zandput 13 aan de heer J Boone voor f 600. SINT LAURENS. Film Evangelie en Wereld. Woensdagavond hield de Evan gelisatie-commissie der Ger. Kerk een openbare samenkomst in 't Gemeentelijk vergaderlokaal, waar na opening door ds Boon, de film „Evangelie en Wereld" van de Bijbelkiosk Vereniging vertoond werd. Deze film geeft een duide lijke voorstelling van de roeping der Christenen in de wereld. Ir Steneker sprak hierna over het evangelisatiewerk. 27 personen gaven zich op als lid van de Bijbelkiosk Vereniging. KOUDEKERKE. „Steun Wettig Gezag". Het plaatselijk comité van het Nationaal Instituut „Steun Wet tig Gezag" is samengesteld als volgt: J. L. Dregmans, voorzitter, H. van der Schuur, secretaris, W. P. Roose, penningmeester alsmede J. de Kroo en J. Jasperse, leden. Op Vrijdag 25 Februari a.s. zal een propaganda-avond gehouden worden in café Centraal, waarbij een spreker zal optreden en een toepasselijke film zal worden ver toond. BIGGEKERKE. „Steun Wettig Gezag". Alhier is het plaatselijk comité van 't Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" samengesteld als volgt: J. L. Dregmans, voorzitter, J. Corbijn, secretaris en H. Ver- schuure, penningmeester. In de noodschool zal op Vrijdag 18 Februari a.s. een propaganda- avond met film worden gehouden. Hij lag er al de gehele middag, eenzaam en koud, daar dicht bij het ziekenhuis, aan het begin van het Middelbrugse bolwerk. Hoe hij er kwam, wist nie mand. Ieder, die aandacht aan hem besteedde, begroette hij met een grom. Toen het donker was, lag hij er nog. Hij was zich niet beivust, dat vriendelijke mensen hem in huis wilden nemen die nacht, maar dat zijn gegrom hen had afgeschrikt. Om half elf zag hij weer men sen naderen. Hij spitste de oren en met grote krachtsinspanning kwam hij overeind. Het lukte! Toen de mensen nog tien meter van hem vandaan warenzag hij zijn kans schoon en hard liep hij het bolwerk op. Nog even keek hij om naar de man met een brandende stallan taarn, naar de politieagent met een grote veilingkist in de arm, naar de deftige meneer, die wel rechter kon zijn. Hij hoorde, dat ze hem achter na kwamen en hij verschool zich achter een bosje. De mensen gin gen druk met elkaar praten, hoe ze hem het best te pakken konden krijgen. Totdat tenslotte de meneer zei: ..Het is onbegonnen tcerlc. En hij liep zó hard, dat ik niet geloof, dat hij ziek is". Toen trokken ze weer weg. Met een grote boog passeerde hij hen en even later hoorde hij roepen: „Daar loopt- ie!" Natuurlijk sloeg dat op hem. Rtistig liep hij de andere kant. op. Ze zouden het wel laten hem opnieuw te volgen'. Het avontuur was afgelopen. De meneer bedankte de jonge dame, die hem had opgebeld met de vraag, of hij, als voorzitter van de dierenbescherming, toch eens naar de zieke hond wilde kijken, vriendelijk voor haar tip. „Zó moet het!", zei hij. De agent nam de kist weer op en de man blies de stallantaarn uit. STAKING HOLLANDIA- FABRIEKEN OPGEHEVEN. De staking in drie der bedrij ven van de N.V. Hollandia (Con fectie) Fabrieken Kattenburg Co. te Amsterdam is opgeheven. Op een vergadering van het sta kende personeel is besloten het werk te hervatten. Gistermor gen waren de Amsterdamse fa brieken weer volledig in bedrijf. ZIERIKZEE. Het elfde eeuwfeest. Woensdagavond belegde de Z.V. O. -een vergadering in de sociëteit „Concordia", die in het teken stond van de komende feestviering onder voorzitterschap vafi mr Van Nieuwenhuize. De te houden historische op tocht, die in tekening was ge bracht, werd druk besproken, waarna sommige buurtverenigin gen spontaan toezegden een ge deelte der verzorging voor hun rekening te nemen, o.a.: „Zeelan- dia", Hoofdpoortstraat, e D uitgave van de „Feestende Poorter" zal door de buurtvereni gingen ter hand worden genomen. De onderdelen der historische optocht zullen zijn; A Zierik sticht Zierikzee (849); B Bouw Kasteel 's-Gravenhof (1048); C St. Lieven Schutspatroon van Zierikzee (rfc (1151); D .Zoutnering in diverse stadia (1124); E Stadsrechten door graaf Willem II geschonken (1248); F Graaf Willem III, Wille van Haamstede (1304)G De Ko ning van Zweden geeft vrijheid van handeldrijven (1364); H Schip Oostzeevaart (1370); I Vreemde kooplieden uit EngelandLom- bardije (1382); I Torenbouw (14541530)K Philips de Schone en Johanna van Tr^gon per schip naar Spanje (1506)L Intocht v. Karei V (1540) (Stadsbestuur geestelijkheid)M. Watergeuzen (1580)N Vader Cats en Krina 1600); O Pieter Mogge in draagstoel (1750); P Intocht Lo- dewijk Napoleon (1809); Q Dili gence (1830); R Lotelingen; S Eerste stoomboot'; T Eerste tram; U Vliegtuig K.L.M.; V Bezetting; W Bevrijding; X Het gouden schip; Y Hulde aan Zierikzee. Deze optocht wordt des Don derdags in de feestweek gehouden. Vergadering C.B.T.B. De Chr. Boeren- en Tuinders- bond heeft een druk bezochte openbare vergadering gehouden, waar als spreker de heer T. Cnos- sen, directeur van Centrale Stich ting Landbouwemigratie sprak, over emigratiemogelijkheden naar Canada. Spr. zette uiteen, dat het emi- graUev-raagstuk reeds oud en niet eenvoudig is. De bevolkingsaan was in Nederland is zeer sterk; jaarlijks moeten ongeveer 60.000 personen in het arbeidsproces op genomen worden, waarvoor in de landbouw en industrie niet vol doende plaats is. Voor het agra risch deei van onze bevolking is emigratie, naar streken waar aan goed geschoolde landbouwers be hoefte bestaat, noodzakelijk. Spr. wees daarbij op de grote mogelijkheden, waarbij een eerste vereiste is, dat de boer een goede vooropleiding heeft genoten, zodat hij met de mechanische mogelijk heden in de landbouw volkomen op de hoogte is en de taal van het land, waarheen hij vertrekt, eni germate beheerst. Daarbij is een onverzettelijke wilskracht nodig, teneinde tegenslagen en teleur stellingen, die er in hetbegin vele zijn, te overwinnen en mede door een groot vertrouwen op Gods leiding bij al deze be- zwaren toch door te zetten. Ook de motieven die tot emigratie aanleiding geven, werden door de heer Cnossen besproken. De vergadering stond onder lei ding van de voorzitter van de af deling „Schouwen en Duiveland", de heer A. M. de Boer. THOLEN. Nieuwe woningen. Naar vernomen wordt zal men half Maart a.s. met de bouw van de tien gemeentelijke woningwet woningen aan de Singel te Tholen een aanvang nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2