Mindszenty's „bekentenissen" zouden geen vervalsing of menselijke zwakheid zijn. L Nederland moet niet voor onrecht vaardige politiek buigen. Agrarisch geïnundeerd Walcheren vraagt de belangstelling. NIEUWS Gebrek aan concentratie Omstandigheden maken doodstraf twijfelachtig. Stalin zou bereid zijn tot Vierlanden- conferentie. Markos en Griekse Anna Pauker afgezet. Massa-arrestaties in Poien. Verliezen Nederlandse strijdkrachten. Aanslag op Sjah van Perzië. W staan nog altijd verbaasd i bij het zien van wat in de middeleeuwen tot stand is ge bracht En dat ondanks in v=r- gelijking met nu een gebrek-1 MOJ1SXAMT* CfttlSTCLUK BLAD VOOR ZEELAND Kardinaal wil overeenkomst teiS'S: i - trratSeZa^d^tt5- tussen kerk en staat. Ze zouden beiden ziek zijn. generaal Goessis, die wens de Het herstel van de veestapel. Regering juicht uitbreiding van Atlantisch Pact toe. Slachtoffer van ontploffing te Harlingen overleden. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e .JAARGANG No. 1171 Zaterdag s febk. 1949 Fwnco6 plr'post5/43-^> P' kWartaal Hoofdredacteur: r. ZUIDESLA. Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 16 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Sir W. F. E. BARON VAN DEK FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Bliddelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Slaan. Zondag: Zon op 8.13 u., onder 17.36 u. Maan op 10.53 u., onder 1.53 u. Eerste Kwartier 9.05 u. Hoogwater 6 Febr. 1949: Vlissingen: 6.51 u. 1.42 m„ 19.25 u. 1.43 m. Terneuzen: 7.17 u. 1.64 m., 19.49 u. 1.66 m. Wemeldinge: 8.25 u. 1.28 m„ 20.55 u. 1.38 m. Een van de verschijnselen van de nieuwe tijd, we zouden kunnen zeggen een van de ver- ontrustende verschijnselen is het gebrek aan concentratie. Een zaak van genoegzaam be- lang om er aandacht aan te schen- j ken. Het leven is over het algemeen genomen oppervlakkiger gewor den. De lust gaat ontbreken omi over belangrijke dingen na te denken. En dit verschijnsel is waarschijnlijk ook van invloed1 op de toenemende ontkerstening, 1 die helaas ook in ons land valt' waar te nemen. De tijdsomstandigheden en do ontwikkeling van het leven heb- ben daartoe in niet geringe mate meegewerkt. Er is in onze tijd; zoveel te zien en zoveel te ho ren, dat men ogen en oren te kort komt. Er is om op slechts enkela j punten de aandacht te vestigen in tegenstelling met vroeger, een overstelpend aantal boeken j en tijdschriften. Een halve eeuw geleden was de lectuur waarover de massa te beschikken had vrij beperkt. Maar dit had dit voor deel, dat er dan ook gelezen werd. Het was toen de tijd, dat belangrijke boeken werden gele zen en herlezen, dat dagblad artikelen in de huiselijke kring werden gelezen en besproken. De jeugdverenigingen hadden de beschikking over een betrek kelijk gering aantal „bronnen", maar die werden dan ook ge bruikt. Het was de tijd, dat jonge mensen zich interesseer den voor de „kanttekeningeu" op de Statenvertaling, van de Bijbel en dat boeken over de Kerk- en Vaderlandse geschie denis nauwkeurig werden nage- "'»n. Nu is dat alles anders gewor den. Elk gezin heeft nu zijn dag en weekblad en al of niet via een leeskring komen vaak aller- te. tijdschriften geregeld op ta fel. En dan zijn er overal Ja leesbibliotheken, die het moge lijk maken dat men van de meest uiteenlopende uitgaven, die op de boekenmarkt verschijnen waaronder spannende verhalen vaak een belangrijke plaats in nemen kennis kan nemen. Maar daar blijft het niet bij. Naast boeken en kranten is er de radio, die geen minuut onge bruikt laat en er zijn radioma- iriakken te over die geen enkel nummer van het programma la ten passeren. En dan is er de bioscoop die bij velen op een niet onbelang rijk deel van de vrije tijd be slag legt. Nu is het waar, dat b.v. een film over Indië op een gemak kelijke manier in korte tijd heel wat kennis kan bijbrengen, jnaar dat neemt niet weg, dat de film ook in haar beste vorm mee werkt om het leven te-vervluch tigen en dat zij weinig tijd laat om rustig na te denken. Ook het onderwijs werkt mee in deze richting. Er wordt veel geleerd in onze tijd, maar een andere vraag is of er g r o n- d i g geleerd wordt. Het kan zijn, dat jonge mensen een overstelpend aantal feiten en woorden kunnen opdreunen, maar dat hef inzicht ont breekt. Vandaar dat men soms versteld staat over de stuntelige sollicitatiebrieven van jonge mensen die prachtige rapport cijfers kunnen tonen. En zo gaat het over de hele linie. Te weinig wordt verstaan, dat het vele niet altijd goed is. De oppervlakkigheid neemt toe. De tijd en straks ook de lust om te concentreren ontbreekt. Het gevolg is o.m., dat het ge vaar voor afglijden steeds groter wordt en dat b.v. politieke agi tatoren maar al te gemakkelijk hun slag kunnen slaan. Dat velen door allerlei wind van leer wor den meegevoerd en omgevoerd, omdat zij een vaste basis missen waarop zij kunnen staan; dat ve len zich laten leiden door schoonschijnende leuzen, omdat zij geen inzicht hebben in de die pere betekenis van de theoriën die worden verkondigd En het gevolg is mee, dat de ontkerstening hand over hand toeneemt en dat ongeloofstheo- riën maar al te gemakkelijk in gang vinden. TT et leven eist zoveel in deze tijd zegt men. En met het „leven" wordt dan vaak bedoeld allerlei ontspanning en vermaak. Vandaar de vaak gehoorde klacht over het slechte bezoek var de cateehisatiën, over de weinig intense meewerking bij jeugdverenigingen; over gebitk aan belangstelling voor vergade ringen van kiesverenigingen e.d. De Bijbel verhaalt van een periode in de geschiedenis van Israël, dat er op een gegeven ogenblik geen smid in het land was, wat waarschijnlijk zo is te verstaan, dat de rondtrekkende groëpen smeden, om Israël la verzwakken, door de Philistij- nen uit het land werden ge jaagd. Geen smeden. En als ge volg daarvan gebrek aan wape nen. In onze tijd is er zeker geen gebrek aan smeden. De wapenen liggen opgetast in het tuighuis. Maar er is gebi-ek aan oefening, met het gevolg, dat nu ook zeer velen machteloos staan, als .de aanval begint en de strijd ont brandt. HET COMEDIE-PROCES TE BOEDAPEST. Het proces tegen Kardinaal Blindszenty van Hongarije, die wordt beschuldigd van hoogverraad, is gisteren te Boedapest'voort gezet. Het feit, dat slechts enkele verslaggevers tot dit proces zijn toegelaten, die dan nog in Boedapest of omgeving wonen, zodat ze niets zullen schrijven wat „buiten Cc orde" valt, maakt het niet ge makkelijk een objectief overzicht te krijgen van dit proces, dat door heel de vrije wereld met vals wordt bestempeld. Sten acht het niet onmogelijk dat Slaandag uitspraak zal wor den gedaan. Dat de Kardinaal de doodstraf zal krijgen acht men twijfelachtig, gezien de omstandigheden. Mihalovitsj, waarin deze hem ver zocht om inlichtingen voor de Amerikaanse contra-spionnage. Ispanky zei aan dit verzoek te hebben voldaan en allerlei inlich tingen te hebben verschaft. Dr Toth een R.K. journalist vertelde zich ook schuldig te heb ben gemaakt aan het verstrekken van inlichtingen aan Mihalovitsj. Er werden na het verhoor van deze beschuldigden, enkele getui gen gehoord en een verzoek van transacties te hebben gevoerd, maar verklaarde dat hij de Hon- zyuvverd door hej dof verworpen. J TAzs "7ittmfr tiforn nnaivus tot non- [vermogens van Nagy en Esterha- gaarse regering de schade ten vol-1 De zitting werd daarop tot van- Kardinaal Mindszenty had kort voor zijn arrestatie een brief ge- j f~"wïldV^o^eCTe" hij' had daag verdaagd, schreven. waarin hij verklaarde, veroorzaakt door de dollars, welke VERBODEN TOEGANG-VOOR eventuele arrestatie hy van het Vaticaan en uit Am0_ j ONBEVOEGDEN. 1 e ntems, die van hemrjka ontvangen had clandestien te Mogen de z.g. bekentenissen van de kardinaal al wijzen op een co- mediespel dat thans in Boedapest opgevoerd wordt, het feit, dat de Iu welingelichte kringen te Sfoskou gelooft men, dat maar schalk Stalin bereid zou zjjn deel t 11..ïen aan een vierlandencon- ferentie met president Truman, de Britse premier Attlee en de Fran se premier Queuille. Dit zou een tegemoetkoming zijn aan het bezwaar, dat de V.S. niet bereid zijn alleen met de Sowjet- Unie kwesties te bespreken, die c voor andere landen van be lang zijn, zoals de kwestie-Duits- land. Minister Stikker in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur). Gistermiddag lieeft de Slinister van Buitenlandse Zaken, mr U. Stikker, in een rede, welke bjjna twee en een half uur duurde, de buitenlandse politiek der Regering onder de loupe genomen. Ons volk is weinig geschoold in de internationale politiek. Thans ziet het zich plotseling in de arena geplaatst, een arena, die be volkt is met niet steeds onbaatzuchtige belangstellenden, aldus begon minister Stikker. zou worden gepubliceerd, vervalst j verhopen of het gevolg van menselijke ANDERE BEKLAAGDEN. zwakheid" zou zijn. Deze brief las de president hem-- gisteren voor en vroeg hem hoe hij degenen, die met de Kar- andere beschuldigden (volgens de er nu over dacht De Kardinaal dinaal terechtstaan, verklaarde berichtgeving althans) zonder te- antwoordde, dat hij in November 1 ,Nagy' de secretaris van de Katho- genspreken de tenlasteleggingen 1948 toen hij de brief schreef, vele"eke Actie, zich niet aan verraad als juist verklaren en haast uit dingen anders zag dan thans. jte hebben schuldig gemaakt. Wel zich zelf alle mogelijke bekente- Hij verklaarde de brief ongel-llad h*> gespeculeerd met buiten- nissen doen, onderstreept dit. dig en zei dat zijn huidige opvat-1 'ands £eId en had hÜ Mihalovitsj, Overigens is het zeer de vraag ting is uitgedrukt in de brief, die1 d'recteur van de Kath. Actie ge- of de berichtgeving juist is, daar hjj aan de minister van Justitie holPcn naar Oostenrijk te vluch- deze spreekt van vooraanstaande ten. personen die zich onder het pu- Prins Esterhazy, een van de bliek bevonden, terwijl de Engelse grootste grondbezitters van Oost- regering juist geprotesteerd heeft en Centraal Europa voor de oor-dat zij geen vertegenwoordiger log, verklaarde zich schuldig aan I mocht zenden en vele journalisten het opkopen tegen zwarte prijs uit geheel Europa geen kans krij gen het proces bij te wonen. De Amerikaanse regering heeft voorts haar ambassadeur in Boe dapest Chapin, gemachtigd te pro testeren tegen het geen toegang verkrijgen tot het proces. schreef. LAATSTE BOODSCHAP. Mag dit op zichzelf al merk waardig zijn, het wekt nog meer bevreemding, wanneer men de bij zonderheden mag geloven van het in Zurich gepubliceerde „witboek" over Kardinaal Mindszenty. Hier in komt een passage voor, die de laatste boodschap van de Kardi naal is. Zij zou een half uur voor zijn arrestatie door hem op een enveloppe geschreven zijn en in houden, dat de Kardinaal nimmer aan een complot had deelgenomen. Verder zou er op de enveloppe staan: „Mocht u niettemin ver nemen of lezen, dat ik een beken tenis heb afgelegd of afstand ge daan heb van mijn waardigheid, zelfs als mijn handtekening- als bewijs wordt gegeven, moet dit opgevat worden als een teken van menselijke zwakheid en verklaar ik deze handtekening bij voorbaat ongeldig". De kardinaal verklaarde nog, dat hjj zijn houding t.a.v. het slui ten vaneen overeenkomst tussen kerk en staat heeft gewijzigd en dat hij wenst, dat een dergelijke overeenkomst onmiddellijk wordt gesloten. EEN „ANDERE" MINDSZENTY. Reuter meldt, dat „waarne mers" van gevoelen waren, dat het gedrag van de Kardinaal iedere suggestie dat hij zou kunnen zijn gefolterd of bedwelmd weer legde. Iemand die hem kende zei: „Hij sprak zoals hij preekte", doch an deren, die hem eveneens kenden, vonden dat het een „andere" van verscheidene tienduizenden dollars van Kardinaal Mindszenty. Dr Ispanky, R.K. priester, ver klaarde zich schuldig aan verraad en spionnage. Hij zeide in 1948 een brief te hebben ontvangen van Kastoria voor het eerst de aan dacht op zich vestigde. GRIEKSE REGERING BLIJFT. De Griekse kamer van afge vaardigden heeft gisteravond een motie van vertrouwen in de coa litie-regering van Sophoelis met 245 tegen 50 stemmen bij één ont houding aangenomen. Tweespalt onder Griekse opstandelingen? jongste regeringsaanvallen op Generaal Markos, de aan voerder van de communisti sche opstandelingen in Grie kenland, is door het hoofdbe stuur der Griekse communisti sche partij, in vijfde plenaire zitting uit zijn functie ontsla gen, aldus meldt de radio van de opstandelingen. Volgens het radiobericht is Markos ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervullen. Hjj is van elke plicht ontheven. Het besluit was ergens in Noord-Griekenland op 30 en 31 Januari genomen door het hoofd bestuur. Chrysa Hatzivassilioe,voorma lig echtgenote van Roessos, minis ter van Buitenlandse Zaken in de „democratische regering", zou ook van alle plichten ontslagen zijn, daar zij ook' ernstig ziek was en zij onmogelijk „enige taak van de partij" kon vervullen. TWEEDE ANNA PAUKER. Chrysa staat bekend als de kige opleiding en instrumenten ten en gereedschappen, die r.u net aanzien niet meer waard zijn. Het is zoals een schrijver te- recht heeft opgemerkt: Er is „Anna Pauker der Griekse com-| 27 Jan. Sold. Ie kl. J. W. Pas kracht te over maar de concen- munisten". Drie maanden geleden j mt_ Arnhem, De Poolse regering heeft Vrjj- dag voor liet eerst officieel gewag gemaakt van massa-arrestaties in het gehele laiul door de geheime politie onder voormalige officieren van de A.K. tijdens de oorlog een ondergronds verzetleger. Er zouden enkele honderden ar restaties in Warschau zijn verricht en meer dan 1000 in de provincies. Onder meer zouden studenten en enkele priesters, die vroeger als aalmoezeniers van A.K.-eenheden optraden, gearresteerd zijn. In Silezië zijn zes R.K. priesters gearresteerd omdat zij ondanks een verbod van de regering een herderlijk schrijven hadden voor gelezen, dat de „vervolging" van de Katholieke kerk in Europa ver oordeelde. Het is mogelijk, dat enige leden van de regering bij een ophanden zijnde Kabinetswijziging, niet op nieuw benoemd zullen worden, omdat zij contact hadden met de A.K. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Landmacht 19 Jan. Sold. M. Goossens uit Gemert (N.-Br.); 20 Jan. Sold. K. Schilder uit Vo- lendam; 25 Jan. Sold. J. A. Meijs uit Oisterwijk; 26 Jan. Sold. M. A. Kuesken uit 's-Gravenhage; Korp. C. M. Planije uit Schie dam; tratie van de geest die eertijds wonderen schiep is er niet meer, en dat gemis aan concentratie wreekt zich in moedeloos strom pelen. Tegen dit gevaar op geeste lijk gebied heeft de Apostel Pau- lus reeds gewaarschuwd toen hij Timotheüs opwekte de goede strijd te strijden en te jagen naar het wit. Dit geldt ook van het natuur lijke leven en het moet ook gel den voor alle christelijke actie. Concentratie van kracht. Woekeren met de gaven die God ons schonk, met als eerste en hoogste doel de verheerlijking van Zijn Naam en de bevorde ring van de komst van Zijn Ko ninkrijk. was zij in Athene, doch de poli tie slaagde er niet in haar te pak ken te krijgen, omdat zij iedere dag in een andere vermomming liep. Haar terroristische en sabotage- activiteit" in de arbeidersbuiten- v .jken van Athene kon ze echter niet uitoefenen en tengevolge hiervan zou zij haar invloed bij het communistische hoofdkwartier verloren hebben. Men gelooft te Athene, dat Markos zal worijgn opgevolgd door Raadsverkiezingen: 15 Juni. Van het Kon. Ned. Ind. Leger sneuvelden 12 leden, allen afkom stig uit Indonesië. Bijeenkomst Comtié voor Verenigd Europa. Het voorlopig comité van de coördinatiebeweging voor een Verenigd Europa is te Brussel bij eengekomen. Besloten werd de nationale raad op 17 Februari bijeen te roe pen. Tijdens deze vergadering zal worden overgegaan tot de samen stelling van de Belgische delega tie naar de conferentie van de in ternationale raad, die einde Fe bruari in het Paleis der Acade- Naar wij vernemen is de stem ming voor leden van de ge meenteraden vastgesteld op miën te Brussel zal worden ge- Woensdag 15 Juni. houden. Staat van beleg afgekondigd. Mohammed Pahlevi, de sjah van Perzië is gistermiddag licht ge wond geraakt door schoten, die werden afgevuurd door een pers fotograaf. In verband met de aanslag is te Teheran de staat van beleg uitge vaardigd. De hoofdpunten van de stad worden door soldaten be waakt. Volgens een officieel communi qué werd de Sjah door de van dichtbij afgevuurde schoten licht gewond in zijn lip en in de rug. Hij bevond zich op dat moment in de Universiteit ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. In een ziekenhuis werd de eer ste hulp verleend, waarna de Sjah naar zijn paleis terug keerde. De man, die de aanslag pleeg de, werd door de omstanders aan gevallen en moest ernstig gewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. VERVOERSVERBOD IN DUITSLAND. De Britse en Amerikaanse auto riteiten in Duitsland hebben een verbod gelegd op alle internatio nale wegverkeer over de grens tussen de Brits-Amerikaanse zóne en de Russische zóne. Het verbod wordt a.s. Zondag te middernacht van kracht. Dit verbod heeft tot doel de te- genblokkade van de Westelijke mogendheden te verscherpen en geldt niet voor personenauto's, doch voor het vervoer van goede ren naar de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. In verschillen de opzichten, allereerst door het niet meer of in elk geval met veel hogere kosten vervoeren van pro ducten, wordt Nederland hierdoor ernstig benadeeld. POST NAAR SAARGEBIED. Het postverkeer met het Saar- gebied is niet meer onderworpen aan de in het verkeer met Duits land geldende beperkingen. Belangrijke brochure van de beer C. Zwagerman. Onder de titel „Agrarisch geïnundeerd Walcheren vraagt uw be langstelling" heeft de lieer O. Zwagerman, Rijkszuivel- en Veeteelt consulent te Middelburg, een belangrijke brochure geschreven, waarin hij een rijk gedocumenteerd rapport geeft omtrent enkele aspecten van agrarisch geïnundeerd Walcheren, speciaal omtrent de weiland-exploitatie en het herstel van de veestapel. In zijn inleiding lot deze broc hure brengt de schrijver hulde aan.de overheid voor het droog maken van Walcheren, aan de Stichting Nieuw Walcheren, hulde ook aan de volksvertegenwoordi ging voor het aannemen van de Herverkavelingswet, die het eco nomisch fundament voor agra risch Walcheren in de toekomst zal moeten verslerkken. De schrijver kant zich echter tegen de overtuiging, die buiten Walcheren groeit, n.l. dat het nu ook wei in orde is met het volk, dat daar leeft en werkt. De heer Zwagerman waarschuwt er voor, dat men zich niet moet vergapen aan de oogst van 1948. ALGESfENE CONCLUSIES. De heer Zwagerman vat daar na zijn algemene conclusies sa men. In de eerste plaats is de ma teriële schade, die ongeveer 1200 agrariërs met hoofdbestaan in land-en tuinbouw heeft getroffen zeer groot, zodat het herstel waar voor de vergoeding in vrijwel alle gevallen ver beneden de vervan- gingskosten blijft, grote persoon lijke offers vraagt! De inkomstenderving in de ja ren 1945, 1946 en 1947 is zeer groot tegenover de niet-getroffen gebieden en de voorzieningen van gen dit slechts voor een gering deel op. Zelfs 't gunstige oogstjaar 1948 bracht een inkomstenderving met zich van globaal genomen 3.85 millioen gulden. De labiele bouw grond, een nog lang niet herstelde zode van het weiland en een on volledige veestapel zullen nog meerdere jaren het oogstrisico uit zonderlijk groot en de inkomsten beneden normaal doen zijn. Ecu optimistische kijk op een spoedig herstel van het weiland tot volwaardige voedingsbasis noemt de schrijver nóch weten schappelijk, nóch practisch ver antwoord. Het herstel van de vee stapel, zo gaat de brochure verder .zal nog meerdere jaren vorderen. Tot midden 1948 zijn over heel Walcheren genomen gemiddeld 62 procent van het melkvee en 36 van het andere rundvee terug. Het moet ten zeerste betreurd worden, dat de landbouwvoormannen in de gebieden voor aankoop en spe ciaal in Friesland, niet bereid zijn geweest, bijzondere faciliteiten voor aankoop van vee voor het ge troffen Walcheren te bevorderen. De gemiddelde kwaliteit van'het aangekocht vee is zeer bevredi gend, doch de melkrijkheid is nog niet geheel op het peil van het oorspronkelijke vee. VOOR EN NA DE RAMP. Vóór de ramp bezat Walcheren 6900 ha. bouwland, 7000 ha. wei land, 400 ha. boomgaard, 230 ha. warmoezerij, 9600 vierk. M. kassen en 42.000 vierk. M. plat glas. De rundveestapel bestond uit 5650 melkkoeien met normaal per jaar 21.5 millioen kg. melk en 3.4 vet, terwijl er 7300 stuks ander rundvee was met normaal per jaar 1.25 millioen kg. veeafzet. Van de veestapel bleef over 10 procent rundvee, 30 paarden. 36 procent varkens en 6 van de kippen, die men in 1939 bezat. Door de kreekvorming en verzan ding ging 200 ha. cultuurgrond verloren. Van de gebouwen gingen verloren of werden zwaar bescha digd 346 boerderijen, 243 stallen en 435 schuren. Zal agrarisch Walcheren zyn bestaansbasis terug krijgen, clan moeten deze materiële schaden worden hersteld en zullen vergoe dingen moeten worden gegeven op basis vervanginr -aarde. HET WEILAND. Na een uitvoerige beschouwing te hebben gegeven over de struc tuur van 't weiland komt de heer Zwagerman tot de volgende con clusie t.a.v. het herstel: Maatre gelen voor een betere afwatering worden in toenemende mate toe gepast. Een rationele bemesting is zeer noodzakelijk. Voorts is bewei ding met vee te verkiezen voor het herstel der zode boven herhaald maaien. Het is echter gevaarlijk en on mogelijk een dichte veebezetting te forceren. Dit zou in een on gunstig jaar een ramp kunnen be tekenen. Alle omstandigheden in aanmer king genomen zal het volgens de schrijver nog jaren duren alvorens zich een behoorlijke dichte zode heeft gevormd. Voor de oorlog bestond er voor Nederland maar één politiek, n.l. iom met rust gelaten te worden. Het is te begrijpen, dat Parijs en Lake Success ons volk hebben ver bitterd en dat het door wil zetten, zonder zich aan de wereld te sto ren. Deze houding is echter ge vaarlijk. Wij zijn geneigd de bui tenlandse krachten te laag aan te slaan. Wij denken in termen van recht en niet van politiek. Ons volk, dat groot geworden is in traditie en verdraagzaamheid kan zich niet voorstellen, dat een ander geen verdraagzaamheid aan de dag zal leggen. NIET TERUGTREKKEN. Het is de taak van een klein land om niet voor een onrecht vaardige politiek te buigen, maar wy moeten ons niet uit verbitte ring en wantrouwen uit de Ver-1 enigde Naties terugtrekken. Wij moeten onze positie handhaven met begrip voor de overwegingen van onze tegenstanders. Het Europees denken beheerst1 de wereld niet meer. Daaruit is het wanbegrip t.o.v. Indonesië te verklaren. Wij moeten niet ver-1 zuimen om een onjuist standpunt van andei'en recht te zetten. ECONOMISCHE EN WESTE LIJKE UNIE. Begin Maart zullen verschillen de ministers van de Benelux-lan- den in Den Haag bijeenkomen om een rapport te bespreken, waarin suggesties zijn vervat op welke wijze het best de Economische Unie tot stand gebracht kan \yoiv den. De ontwikkeling der West- europese Unie staat nog in haar kinderschoenen. Zij zal alleen kunnen slagen als alle samenwer kende volken zich intens met deze zaken bezig houden. In de Westerse Unie is reeds be gonnen met de militaire samen werking. Economische en cultu rele samenwerking zullen wel vol gen. De Regering zal de uitbreiding van een Atlantisch pact ten zeer ste toejuichen. Nu jnen veilig kan aannemen, dat de Ver. Naties er niet in kunnen slagen om de vrede te garanderen, ligt hier een grote taak. DUITSLAND. Een splitsing van Duitsland zal niet geaccepteerd worden door het Duitse volk. Gelukkig is de I splitsing nog geen feit, Zij zou het handelsverkeer voor Nederland moeilijkheden. West Duitsland zal een deel moeten uitmaken van de Westelijke Unie. Er zijn voorzie- ningen getroffen om een nauwer contact te leggen met de instan ties in West Duitsland. Over de grenscorrectie zullen t.z.t. door de betrokken landen besprekingen worden gehouden. PROCES MINDSZENTY VALS. Het geschil tussen kerk en staat in Hongarije heeft zich, aldus de minister, toegespitst op de per soon van de Kardinaal Mindszen ty. De Regering heeft de indruk, dat het proces vals is. Hoe zij de ontwikkeling ook betreurt zij heeft niet de bedoeling om bij het betrokken land te interveniëren. WqJ zal de Regering onderzoeken ir* hoeverre zij kan helpen bij de steunverlening van de slachtoffers in de Oostelijke staten. Sprekende over het federalis me, deelde minister Stikker mede, dat hij het niet uitgesloten achtte, dat de komende maanden practi- sche resultaten worden geboekt. Van een inslaan op de weg van i ee.i federale staat, i$ voorlopig geen sprake. Op de conferentie te Londen was het een groot strijdpunt hoe de Consultatieve raad moest zijn samengesteld. Er is op de conferentie een plan aangenomen, waardoor elk land zelf zijn afvaardiging zal kunnen i regelen. Of er bij Buitenlandse Zaken een staats-secretaris zal worden benoemd kon de minister nog niet zeggen. In geen geval zal er een komen voor de Economi sche betrekkingen. Knecht maakte .vreselijke vergissing. Eergisteravond is de hoofd verpleegster van de kliniek van het Algemeen Ziekenhuis te Harlingen, die bij de ontploffing aldaar ernstig werd gewond, aan de opgelopen verwondingen overleden. Nader vernemen wij, dat een bediende, die in de poliklinieken flessen moest vullen, een vijf literfles voor gedistilleerd water heeft gevuld met petrol aether. Toen de zuster bezig was met het uitkoken van instrumenten, wilde zij in de pan, die op het vuur stond, gedistilleerd water doen. Voordat ze destop los had, sloeg er een grote steekvlam omhoog uit de ontploffende fles. Bij het verhoor heeft de knecht erkend, dat hij bij het vullen van de fles een vergissing heeft gemaakt. Nog geen uitspraak van B.F.O. over resolutie. De voorzitter der Bijeenkomst Federaal Overleg Sultan Hamid,, schrijft, dat het de B.F.O. minder gewenst voorkomt, zich nu reeds uit te spreken over de resolutie van de Veiligheidsraad. Een uitspraak zou mogelijker- wjjs de voorgenomen besprekingen met de republikeinse leiders op ongunstige wijze kunnen beïnvloe den. Het is n.l. mogelijk, dat met de republikeinse leiders een ge zamenlijk standpunt met betrek king tot de resolutie bepaald wordt. Hatta en de andere republikein se leiders, die op Banka gedeti neerd zijn, zouden de officiële tekst van de resolutie van de Vei ligheidsraad nog niet hebben ont vangen. Verkiezingsuitslag in Israël. Volgens de heden bekend ge maakte definitieve uitslag van de verkiezingen voor de Israëlische constituerende vergadering heeft de pr.rtij van premier Ben Goe- rion, de Mapai, 46 van de 120 be schikbare zetels verkregen. De links-socialistische Mapam won 19 zetels, het Verenigd Gods dienstig Front 16, en de uit de T ~oen Zwai L oemi voortgeko men Heroem 14 zetels. Een viermotorige Skymasler bij het Britse ministerie van oorlog ingebruik, is in Lybië neergestort. Van de 50 inzittenden werd de pi loot gedood. In de Russische zó ne van Berlijn gaat men definitief bouwen aan het aardse paradijs. 440 bedrijven en fabrieken worden n.l. cLodleuk onteigend en aan de. arbeiders overgedragen. - En in' de Sowjet wordt gezuiverd. Daar houdt men niet van die grof ma terialistische Westers georiënteer de kunstenaars. Terwille van de kunst, die levend en nieuw ge houden moet worden, dienen zij te worden verwijderd. Duitsland exporteert volkswagens naar Ne derland en Nederland zal de halve maantjes naar Amerika exporte ren. De Zwitserse Bondsraad heeft een ontwerp-douaneovereen- komst met de Benelux goedge keurd. Deze douane-unie zal 1 Maart in werking treden. Het K.L.M. toestel de Franeker vliegt ondanks het landingsverbod van India c.s. toch. Zaterdag om half zes wordt het op Schiphol ver wacht. De opperbevelhebber van de snelle veldgarde, generaal Knabbel tot Vernieler heeft in een speciaal legerbericht medegedeeld, dat zijn troepen van de 8500 ha. in de N.O.-Polder uitgezaaide tar we 1700 ha. hebben vernietigd. De 1200 ha. wintergerst is vrijwel ge heel vernield. Andere gewassen hadden ook duchtig te lijden. De generaal acht het een gelukkige omstandigheid, dat zo weinig men-1 sen tot het offensief overgaan, bijv. door „muizenlarwc" te strooien. Overbevissing op de Noordzee Op het visserijweekend, dal he den op de volkshogeschool te Ber den wordt gehouden heeft gisteren de directeur der Visserijen, Ir. Lienesch verklaard, dat er reeds sprake is van een overbevissing op de Noordzee, die binnenkort fatale gevolgen zou kunnen heb ben voor het visserijbedrijf voor alle landen, die op de Noordzee vissen. Hij beval aan dat de belangheb bende landen tot een gezamenlijke regeling komen om de vangst te beperken. Voorlopig geen goedkeuring van kerkbouw. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft be paald, dat voorlopig geen Rijks goedkeuringen vooe herbouw, nieuwbouw en uitbreiding van kerken kunnen worden verleend. Export van afgekeurde hengsten naar Frankrijk. Naar wij vernemen Is de moge lijkheid geopend tot export van afgekeurde hengsten naar Frank rijk. Frankrijk zal voor deze paarden ten hoogste f 1100.betalen. Het aantal paarden, dat Frankrijk wil afnemen is nog niet bekend. .DE BILT ZEGT: Weinig wind. Droog weer, weinig bewolking en weinig wind. In dc ochtend uren matige vorst, in de middag temperatuur boven 'iet vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1