Kardinaal Mindszenty erkent schuld, maar aanvaardt conclusies niet. Churchill ontvangt de Grotiusmédaille. nationale zijn. NIEUWS School en Kerk. Truman wil staiin in Onze buitenlandse politiek moet een Cochran naar-Den Haag Washington ontmoeten. Cokes en eierkolen niei van oe non. Classicale vergadering Ned. Herv. Kerk te Goes Volgende periode minder tabak. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND n. Gerechtelijke actie wordt gestaakt. werk voor de vrede. Ontploffing in polikliniek te Harlingen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1170 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 4 FEBR. 1949 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Zon en Maan. Op- en ondergang; van Zaterdag: Zon op 8.15 u., onder 17.34 u. Maan op 10.38 u., onder 0.39 u. Hoogwater 5 Febr. 1949: Vlissingen: 6.08 u. 1.56 m., 18.36 u. 1.57 m. Terneuzen: 6.35 u. 1.75 m., 19.02 u. 1.78 m. Wemeldinge: 7.47 u. 1.34 m., 20.12 u. 1.45 m. Behoort het onderricht in de] Bijbelse geschiedenis nietl onder Kerkelijk toezicht te staan, daar toen de kerk als taak heeft' de prediking van Gods Woord? Ja, maar dat wil niet zeggen, dat niemand anders dan de kerk het Woord mag uitdragen! Rom. 12 7, 8, CoL 3 16 leren het wel anders. Daarom mag een onder wijzer ook qua onderwijzer ge lust het Woord brengen aan de kinderen. Hij behoeft dat niet te doen in opdracht van en onder controle van de kerk. ft j aar (weer een andere vraag) moet de kerk niet nagaan, of de ouders hun doopbelofte in zake de opvoeding nakomen en hun kinderen goed onderricht in de Bijbel laten geven? En moet daarom de kerk niet het toezient op dat onderricht hebben? Zeker moet de kerk nagaan, of de ouders genoemde belofte na komen. Maar dat sluit niet in, dat de school moet worden be zocht door de kerkeraad. Bij 't huisbezoek kan gevraagd wor den, naar welke school de kin deren gaan. En dan weten de huisbezoekers wel, of dat in ver band met de doopbelofte een goede school is. Zij behoren dat althans te weten, b.v. uit de sta tuten van de school. Het is ver der een kwestie van vertrouwen in het bestuur eu het personeel van de school, die óók huisbe zoek krijgen bovendien. Een schoolbezoek, een paar keer per jaar misschien zegt hier trou wens zo goed als mets. Een on derwijzer, die stiekempjes tegen de grondslag van de school in gaat, ziet er ook geen been in, schoolbezoekers een rad voor de ogen te draaien. \\T aarom ik de verhouding school-kerk ter sprake heb gebracht? Omdat m.i. sterker wordt een stroming, die hoog-kerkelijk kan worden genoemd. Een stroming, die steeds meer levensgebieden onder het oppergezag van de kerk wil brengen, 't Maatschap pelijk leven (sociale organisaties, filmacties, jeugdbewegingen, school, etc.) en ook zelfs het staatkundig leven. Wat dit laat ste betreft, een symptoon ervan is een bedenkelijk verband dat gelegd wordt tussen kerk en po litieke partij, ook in Zeeland AFGEDWONGEN VERKLARING Hij wil tijdelijk aftreden als prins-primaat van Hongarije. Gistermorgen is het proces begonnen tegen kardinaal Josef Mindszenty, prins primaat van Hongarije, die op besehuldiging van hoogverraad, terecht staat voor de speciale volks rechtbank te Boe dapest. Met hem staan zes anderen terecht. De kardinaal bekende schuldig te zün aan d© tenlasteleggingen, maar de vraag mag gesteld worden of de geestelijke niet op de een of andere wijze gedwongen werd tot deze verklaring. Temeer klemt dit, omdat Mindszenty gezegd had tijdelijk te willen aftreden als primaat, terwijl hij zelf een dergelijke beslissing niet kan nemen. kwam de aanklager met een brief I voor de dag, welke, zoals Minds zenty bevestigde, door hem aan de Amerikaanse gezant Chapin geschreven was. In deze brief schreef de kardinaal over een ontvluchtingsplan „Mynheer de gezant, vóór Don derdag moet iets gebeuren. Het vonnis zal worden uitgesproken, het proces is tegen Amerika ge richt en men wil ook bewijzen, dat ik geld van Amerika heb ontvan gen voor spionnage. Ik verzoek om een auto en een vliegtuig. Er is geen andere uitweg. Mindszenty". Onder dezen bevinden zich de secretaris van de kardinaal, dr Andras Zakar, de katholieke professor Jusztin Baranayi, de vroegere katholieke hoofdredac teur dr Laszlo Toth, en Prins Paul Eszterhazy, voor de oorlog de rijkste landeigenaar in Honga rije. Allen worden van verraad be schuldigd. De openbare aanklager is dr Marton Bodonyi. Het gerechtsgebouw wordt goed bewaakt door politie in het grijs, die met tommyguns is bewapend. In de rechtszaal zelf zijn echter geen gewapende machten te zien. In de bank achter de beklaagden zitten zes jonge detectieves in burger. Het proces nam reeds direct een sensationele wending, toen de president een brief van de kardi naal aan de Hongaarse minister van justitie voorlas, waarin hy toegaf schuldig te zijn en verzocht de actie tegen hem te staken op voorwaarde dat hij tijdelijk zou aftreden als prins primaat van Hongarije. Na voorlezing van de brief stond de kardinaal op om te ver klaren, dat hij de brief zelf ge schreven had en uit eigen vrije wiL De zitting werd toen verdaagd om het verzoek van de kardinaal te overwegen. In brief van de kardinaal werd voorts verklaard, dat hy de afgelopen 36 dagen had kunnen nadenken over de tegen hem in gebrachte beschuldigingen en over de betrekkingen tussen kerk en staat en dat hij moest toegeven Die „hoogkerkelijke" stroming is m.i. verkeerd. da{ de beschuldigingen juist wa- ITjf prlfpntpiÜk tlfiili VflflP Ziifl ®ur°Pese TJni«. Zij brengt nadeel voor de kerk. ren_ uu GlKBUItJUJIUlBIU *UU1 Z^Il morele schattin, Want deze krijgt veel_ te grote De kardinaal was, aldus zijn ren. Daarom zou de kardinaal tij-' In een postenptum verzoekt hu, delijk staatshoofd willen worden de overbrenger van de brief de tot Otto von Habsburg zou kun- voorbereidrngen elaten treffen nen terugkeren Ivoor de °ntsnaPPlng- Een groot deel van het verhoor DE VERKLARING VAN DE was gewijd aan Mindszenty's be- KARDINAAL. .trekkingen met Chapin. In een verklaring over zijn han- zover ik daden, die mij ten laste nn U'iiQQpi worden gelegd, heb begaan en ik CI1 lil uooul. ben het ook niet oneens met de Merle Cochra:1> het Amerikaan- bijzonderheden van de tenlaste- se ,id yan de .Emissie der Ver. legging j ]yafcies VOor Indonesië, is uit De uit deze daden getrokken Wttshi ton naar Nevv york ver_ ooncjus.es kon hy echter niet aan- trokkei^ waar hij gisteren e<iil Komt hij, dan zal de logeer kamer in orde gemaakt worden! President Truman heeft giste ren de voorstellen van Staiin voor een bilaterale conferentie verwor pen. Hij verklaarde Maarschalk Staiin voor een bespreking over een voorgesteld vredesverdrag niet te zullen ontmoeten in Polén of Tsjecho-Slowakije of op enig andere tot dusver door Staiin ge noemde plaats. Truman deelde mee, dat Stalin's voorstellen gisteren na overleg volledig door de minister van Bui tenlandse Zaken Acheson, beant woord waren. Truman wees er op, dat hij Sta iin tijdens de conferentie te Pots dam in 1945 had uitgenodigd naar Washington te komen. Hij ver klaarde bereid te zijn Staiin te ontmoeten, wanneer hij naar Washington kwam. Hij had geen bericht ontvangen van Staiin, dat deze voornemens is een dergelijk bezoek af te leggen, doch indien dit kwam, zou hij zijn vrouw zeg gen, ,,de logeerkamer gereed te maken voor deze voorname bezoe ker". Verder zei Truman, dat de Ame rikaanse regering niet aan bespre kingen begint als door Staiin vaarden" t A laniT'onderhoud lmü m^Treou-i y°°rSesteldvindien deze buiten het Met name de conclusie dat hij blikcinse deleKatie bij de Veilig-1 kader van de Ver' Natles worden rimvorwrornmo' van hnr 0 de omverwerping van het „demo- heidsraad. Co(jlran is voornemens cratische regiem in Hongarije be- Donderdag per vliegtuig naar Voorts verklaarde de Kardinaal '''"j- VCV dat in hot vnoriaar 1947 het eeloof minister-president t>paak het voorjaar iynet geloot te ontmoeten. Daarna zal hij naar aan een op handen zijnde oorlog ,J 1; J s-Gravenliage reizen voor besnre- in geheel Europa zeer sterk was. m(?t ministe residellt Als gevolg van zulk een oorlog ür(fes e„ mi)lister stikl|er. Ver_ zou een wijziging van regiem ieder vo, 2a, Cochran zk.h ogenblik kunnen komen. Prof vli tui naar j„d01iesië bege^„ Baranayi vestigde mijn aandacht 20nder lustraliëaan te doen er op, dat ingeval van een derde wereldoorlog ik als primaat van Hongarije, de functie van tijdelijk staatshoofd zou moeten vervullen. Toen Baranayi en ik dit bespra ken, werden wij het eens, dat wij persoonlijk geen deel konden ne men aan pogingen om het regiem omver te werpen, doch inzoverre dit door buitenlandse interventie Militair rapport over Indonesië aan Veiligheidsraad Op een persconferentie heeft een woordvoerder van de com missie der V. N. voor Indonesië medegedeeld, dat de commissie heden zal vergaderen over een zou geschieden zouden wij het on- rapport van de militaire uitvoe- ze doen". I rende raad. Binnenkort kan een algemeen militair rapport aan de POGING TOT ONTSNAPPING. Veiligheidsraad worden ver- Na vijf uur ondervraagd te zijn wacht gehouden. (Van onze parlementaire redacteur). Op vragen van de heer Neder- horst (Arb.) over onze kolenposi- tie deelde minister v. d. Brink gistermiddag in de Tweede Kamer mede, dat de kolendistributie dit jaar niet verruimd kon worden, ook a. was de totale productie sinds het verleden jaar met één millioen ton gestegen tot 11 mil- lioen ton. Er bestaat echter in ons land zoals ook in andere West- Europese gebieden een schaarste aan huisbrandkolen. Door het ge brek aan deviezen is het niet mo gelijk de aankopen in het buiten land hoger op te voeren. Door het vrijgeven van verschil lende soorten brandstoffen is het rantsoen feitelijk al verhoogd. Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken voortgezet. Prof. Gerbrandy en dr Bruins Slot waren de eerste sprekers. Prof. Gerbrandy maakte en kele critische opmerkingen en dr Bruins Siot hield een voortref felijk betoog over het federalisme, dat volgens hem een stap is op de weg naar verabsolutering van de zelfstandige staat. Er moet iets gedaan worden voor de miiioenen onder drukten in Oost-Europa. Prof. Gerbrandy (A.R.) was van mening, dat de ambtenaren van de minister dezelfde taal moeten spreken als de minister. Hij doel de op de interviews van dr van Royen en mr van Kleffens, waar bij deze uitspraken deden, niet strokende met de mening van de regering. Onze buitenlandse politiek moet een nationale politiek zijp. Over de zending van de heer Vorrink naar Noorwegen, zei de oud-mi nister, dat men zo de indruk krijgt van een onderonsje, 't geen ge vaarlijk kan zijn. De waarde van de Ver. Naties werd door deze spreker in twijfel getrokken. De taak van de Veilig heidsraad moet zijn de internatio nale rechtsorde te herstellen. Voor Het is een overstappen van de rechts- naar de machtsorde. Wij moeten echter geen instel lingen creëren om Amerika een plezier ie doen. Een Assemblée zal nooit een propagandaeommissie mogen zijn. ."preker vroeg zich af waarom het persé nodig is om een West-Europees parlement op te richten. De Benelux taalt ook niet om een parlement. Daarmede raakte hij het be toog van de heer v. d. Goes van Naters (Arb.), die zich op het standpunt stelde, dat het Euro pees parlement afkomstig moet zijn van en verkozen moet worden door de parlementen der samen werkende landen. De afvaardiging zal niet tot de taak van de rege ring moeten behoren. Het beleid van minister Stikker is hem hon derd procent meegevallen. De heer Korthals (V.V.D.) bepleitte de aanstelling van een staatssecreta- Rusland is dit college echter meer ris voor de Benelux-aangelegen- een propaganda-instituut. Men "eden.^ blijft achter het gordijn van de eigen diplomatie. De motie Serrarens (K.V.P.) over de arrestatie van de Kardi naal Mindszenty achtte hij in de wortel goed, maar verkeren in Oost-Europa niet tientallen mil- lioenen mensen in soortgelijke om standigheden Een motie baat deze mensen niet. Zij moeten de j Paul de Groot (Comm.) kvviim als laatste aan het woord. Dit keer was zijn betoog nog matter dan anders. Vandaag zal de minister zijn r .".e houden. Bedrijfspensioenfonds aangenomen. Bij de behandeling van het wets- idee hebben, dat 'de vrije volkenontwerp voor de verplichte deel- Y-i o rv> o non hot hnHi-ii i'n/inciz\/in_ bereid zijn iets voor hen te doen. Is de Minister bereid om de strijd tegen de onderdrukking ais een der doeleinden van zijn politiek te maken WAAROM EEN WEST-EURO PEES PARLEMENT? De heer Bruins Slot zei in zijn betoog over het federalisme, dat het in feite het bewys is van een onvermogen van de wereld, die faalde in haar rechtsorganisatie. Noorwegen en het Atlantisch Pact. name aan het bedrijfspensioen fonds kwam minister Joekes gis termiddag geheel tegemoet aan de wensen van de heer de Kort. Degenen, die reeds voor de oude dag hebben gezorgd zullen niet verplicht worden gesteld om aan een bedrijfspensioenfonds deel te nemen. Eventueel zal een gedeel telijke vrijstelling kunnen worden verleend. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Tegen waren de heren v. d. Heuvel (A.R.), v. Dis (S.G.P.) en de Communisten. verantwoordelijkheid. Ze kan die niet dragen; schiet te kort; eu wordt gesmaad. Ze brengt ook nadeel voor de acties aarover de kerk gaatl heersen. Want als het particulier initiatief zich niet vrij kan ont plooien, in eigen gebondenheid aan het Woord, dan verstikt het; het gaat dood. Maar, zoals reeds is gezegd t.o.v. de school, zij is ook prin cipieel verkeerd. De kerk heelt geen daadwerkelijke leiding te geven in staat en maatschappij; zij heeft het Woord te verkondi gen en de maatschappij en de staat hebben onder eigen verantwoordelijk- heid daarnaar te luisteren. V elfs de Roomse kerk kan ons hier ten voorbeeld zijn tot op zekere hoogte. In de vroege middeleeuwen moest alles onder de kerk staan. Voor 't staatkundige b.v. was de paus de zon en de vorst de maan, die haar licht aan de zon ontleent. Dat gaf botsingen. Thomas van Aquino heeft daarna geleerd, dat staat en maatschappij toch een zekere zelfstandigheid moeten hebben. Voor die terreinen was niet no dig kerkelijke voorlichting, maar was het natuurlijk verstand van de mens voldoende, althans bij de gewone practische vragen. Natuurlijk is een protestant het met die opvatting niet eens.1 Maar er blijkt uit, dat zelfs de' Roomse kerk niet alles onder haar macht wil hebben. M. H. brief, van gevoelen, dat zelfs de Heilige Stoel geen bezwaar zou hebben tegen de totstandkoming van vrede op zulke voorwaarden. Na heropening der zitting werd medegedeeld, dat de rechtbank het verzoek van kardinaal Minds zenty tot stopzetting van de ge rechtelijke actie verworpen had. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P. dat het hoogstonwaar- schijnlijk is, dat de kardinaal een dergelijke verklaring vrijwillig zou hebben afgelegd, aangezien hij de be "oegdheid mist, zonder toestem ming van Rome afstand te doen van zyn waardigheid als prins primaat. De volgende beklaagde, dr Ba ranayi, werd vervolgens geduren- Aan Winston Churchill is gis teren bij een plechtigheid in de Londense Guildhall de gouden Grotius-medaille uitgereikt uit er kentelijkheid voor zijn diensten aan de zaak van de vrede bewe zen. Deze medaille is door de ver eniging voor internationale rechts orde in Nederland verleend. In zijn rede voor de aanwezige vooraanstaande persoonlijkheden uit het Nederlandse en Britse openbare leven verklaarde Chur chill o.a. dat de Nederlandse re gering vastbesloten er naar streeft de werkelijke vooruitgang in In donesië te vrijwaren voor de greep de twee uur verhoord. Na hem van het tweelingmonster van anar- werd de secretaris van de kardi naal, dr Zakar, aan een verhoor onderworpen. Dr Baranayi ontkende schuldig te zijn aan verraad, doch tijdens een kruisverhoor bekende hij schuld op alle punten, die tegen hem werden ingebracht en be schuldigde hij andere leiders van de voor- en na-oorlogse royalisti sche beweging en tevens kardinaal Mindszenty. Hy en kardinaal Mindszenty zouden een terugkeer van de vroe- chie en communisme. Churchill zeide, diep getroffen te zijn" door de vrendelijkheid, waarmede hij altijd door het Nederlandse volk was bejegend vervolgde: „Koningin Juliana is de regerende vorstin van een staat, die zulk een prachtige rol heeft gespeeld in de geschiede nis, niet alleen van Europa doch ook van de zaak der vrijheid". Herinnerd aan de door Neder land en Groot-Brittanië in de laatste oorlog gezamenlijk ge- besloten deze die wij gered hebben van wat wel scheen en bleek brute geweldenarij te zijn, in onze hoede te nemen". Onder vele moeilijkheden en ernstige gevaren streven Groot- Brittartnië en Nederland, tezamen met hun naburen, naar een nau were eenheid dan ooit sedert de vai van het Romeinse Rijk heëït bestaan, aldus Churchill. MOED EN VERTROUWEN. „Wij gaan in goede kameraad schap tezamen voort en van ver over de Atlantische Oceaan komt een machtige vloed van gezond heid en kracht tot ons in onze problemen van kwelling en ver warring." gere regent Nieolaas Horthy na voerde strijd voegde hij er aan een Amerikaanse overwinning op j toe: „Thans zijn wij, tezamen op de Sowjet-Unie willen verhinde-1 het wijdere gebied van de West- NIEUWE KERKORDE BESPROKEN. Raad van Europa in de voorzomer bijeen? De permanente commissie der Westerse Unie is gisteren in beslo ten zitting te Londen bijeen ge weest om het bijeenroepen van de Raad van Europa te regelen. De eerste bijeenkomst van de Raad van Europa zal in de voor zomer mogelijk in Straatsburg plaats vinden, zo wordt verwacht. heerschappij van Christus en be tekent een overbelasting van de menselijke inkleding van de Bood- Gisteren is in de Prins van schap. De Chr. belijdende kerk is Oranje te Goes een buitengewone eerst apostolisch gericht. De kerk- 1 orde zal gepaard moeten gaan met een waarachtige reformatie. classieale vergadering der Ned. Herv. Kerk gehouden ter bespre king van de nieuwe Kerkorde. In de morgenvergadering sprak dr K. H. E. Graüemeijer naar aanleiding van ingekomen vragen over de geestelijke zjjde van het onderwerp. Hij begon met het ontstaan der kerkorde te schetsen. In vroeger tijden was de kerk door partij- iwist verdeeld. In de oorlog is men wakker gaan worden. De kerk zelf zal haar eigen orde voor het leven weer moeten vinden. Zij j Dr WAGENAAR. Dr H. M. J. W a g e n a a r be handelde in de middagvergadering naast enkele practische punten vooral de figuur van de ouderling kerkvoogd in de nieuwe kerkorde. Ook de zorg voor de financiën der kerk is een geestelijke zaak. Eerst dient men na te gaan wat er nodigis, daarna moet de ge meente worden gesteld voor de verantwoordelijheid dat het geld er komt. De verbinding van bestuur en Hij drong aan: „Laat oude ve ten uitsterven, laat de hindernis sen tussen de rassen van 't con tingent afgebroken worden of wegteren, laat broederschap en vriendschap en vlot onderling verkeer een tijdperk doen be ginnen van cultuur en lering, zo dat welvaart en veiligheid het deel mogen worden van zo vele millioenen nederige tehuizen, die thans gekwéld worden door gebrek en vrees. Wij zijn allen droef gestemd door het feit, dat de nieuwe V.N.-organisatie zo verdeeld en gespleten moet zijn. De V. N. heeft in haar eerste 4 jaren een veel minder hoopvol begin gemaakt dan haar voor gangster, de organisatie van de Volkenbond. Doch hoewel teleur gesteld, wij moeten de moed en het vertrouwen niet verliezen, want slechts langs die wegen kan het menselijk geslacht be vrediging vinden voor zijn noden en verlangens". Jhr Beelaerts van Blokland, de Nederlandse vice-president van de Raad van State, wees op de figuur van Grotius en herinnerde aan 't werk van Churchill voor de demo cratische vrijheid. De voorzitter van de vereniging mr Kappeyne van Coppello, bood Churchill de medaille aan, ais een bescheiden hulde van Nederland en niet alleen als eerbewijs, doch ook als een bewijs van de vriend schap tussen beide landen. Lange, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken heeft in het Noorse parlement verklaard, dat Vele"*gasfabrïèken" "ondervinden de regering nog niet weet of zij moeilijkheden bij de afzet van gas- Pn:|s za' stellen op een uitnodiging cokes. Ook hier is het publiek, vol- °.m aan voorgestelde Atlan- gens de minister de schuld Het1 tIsch,Pact «^el te nemen. In ieder wenst uitsluitend anthraciet. De "ov ,was Noorwegen tot heden handel kan- daardoor geen gas- cokès afnemen van de gasfabrie ken. De minister deelde mee de gascokes en de eierkolen niet vrij te kunnen geven. Beide soorten zijn beslist nodig voor het reali seren van de bonnen. moet weer opnieuw gaan horen beheer moet anders worden. De dat God het in de kerk te zeggen kerkvoogdij zal het financiële en heeft en met de mensen. In het1 administratieve.orgaan van de ge- - ™.V:erP.i,^ d?:...de meente moeten zijn. Dat bepaalt Hoofdverpleegster ernstig gewond. Gistermorgen om zeven uur heeft zich in de polikliniek van het algemeen ziekenhuis te Harlingen een ontploffing voorgedaan, waar door een hoofdverpleegster, de 36- jarige C. Kolkman, ernstige ver wondingen heeft opgelopen. De zaal, waarin de verpleegster een recept aan het klaarmaken was, geraakte in brand. Toege sneld verplegend personeel schoot onmiddellijk te hulp. De hoofdver pleegster bleek zeer ernstige brandwonden te hebben opgelopen en verkeert in zorgwekkende toe stand. Voorbijkomende arbeiders hielpen de brand blussen. De brand bleef beperkt tot de éne zaal. Er wordt een onderzoek inge steld naar de oörzaak van de ont ploffing, hetgeen ten zeerste be moeilijkt wordt door het feit, dat de verpleegster nog niet verhoord kon worden. Men vermoedt, dat zij een verkeerde vloeistof heeft gebruikt zij zou aether inplaats van gedistilleerd water verwarmd hebben waardoor de ontploffing is ontstaan. Electrische draad sloeg door dak van trein. Gistermiddag sioeg op de brug over de Lek bij Culemborg een ge broken draad van de electrische bovenleiding door het dak van het laatste treinwagenstel van de electrische stoptrein, Utrecht Eindhoven. De gebroken draad kwam mid den tussen de passagiers terecht en veroorzaakte een begin van brand, dat echter onmiddellijk werd geblust. Onder de reizigers ontstond een paniek. Enkelen lie pen schroeiplekken op hun kle ding op, maar geen enkele be kwam lichamelijk letsel. De trein kreeg ernstige vertra- iijrkmöèstën Trachten'hurvêmg- Smg door het uitvallen van de - - - - stroom. Ook op de lijn UtrechtDen Bosch ontstond hierdoor vertra- nog niet uitgenodigd tot de be sprekingen over het pact. „Noorwegen is niet sterk ge noeg, zei Lange, om zonder hulp een aanval van een grote mogend heid te voorkomen of af te slaan en wij hebben militaire bevoorra ding uit het buitenland nodig om onze verdediging op te bouwen". Hij zeide verder, dat de Scandi navische landen „thans afzonder- heidsproblemen op te lossen". De Franeker" op Mauritius. De K.L.M.-Constellation „Fra neker" die Woensdagmiddag onder gezagvoerder de Haas van het vliegveld Kemajoran bij Batavia startte voor de vlucht naar Ne derland is op Mauritius geland. Het toestel heeft drie ton post en een ton vracht aan boord. ging. Bunche nodigt Arabische staten uit. Dr Ralph Bunche, de funge rende bemiddelaar inzake Pa lestina, heeft thans officieel be vestigd, dat hij zes Arabische oude, gedeformeerde Ned. Herv. bej arbeidsveld van de kerkvoog- Kerk weer de kerk van de Refor- den Qok in de financiën van heel matie zal worden. de kerk moeten zij worden betrok- Heel wat demonen moeten wor- ken den uitgebannen. Vooral het wan- Ho:, toezicht zal worden gcre- trouwen tegenover eikaar moet geld, zowel voor de diaconie als voor Gods aangezicht overwonnen voor de kerkvoogden. Dit toezicht worden I omvat drie gebieden, n.l. de be- Het eigenlijke kenmerk van de zittingen (onderhoud e.d.); de ad- Kerkorde is, dat heef de kerk ministratie en de financiën. De apostolisch gericht moet zijn. De kerk heeft een roeping in de we reld. De Kerkorde is geen belij denis, maar de orde van het leven der kerk. De belijdenisgeschriften hebben de Bijbel niet uitgeput. De kerk moet geen belijdeniskerk worden. Dat doet tekort aan de kosten van dit toezicht zullen ruimschoots terug komen. Kerkeraad en kerkvoogdij zul len samen hebben te zorgen voor de opbouw van de gemeente als Lichaam des Heren. Op beide inleidingen volgde een uitvoerige discussie. Rhodos te komen voor wapen stilstandsonderhandelingen met de Israëli's. De Israëli's hebben er in toegestemd met al die Ara bische staten te onderhandelen doch tot nog toe is er geen aan wijzing, dat één der Arabische staten de uitnodiging heeft aan vaard. Deze staten zijn: Syrië, Trans- jordanië, Irak, Saoedi-Arabië, de Libanon en Yemen. De Egyptische regering betreurt het, dat vele landen onlangs de z.g. staat Israël hebben erkend, ondanks het feit, dat het Pale stijnse vraagstuk nog onderzocht wordt. Van werkstaking tot rookstaking. Zoals bekend, wordt op het ogenblik in twee belangrijke siga- retlenfabrieken te Amsterdam ge staakt. In deze fabrieken wordt ruim 43 pet van de Nederlandse sigarettenproductie vervaardigd. In verband hiermede ziet de re gering zich voor de noodzaak ge plaatst "ernstig te overwegen, om bfj de eerstvolgende bonaanwijzing op 10 Februari a.s., welke zes rantsoenen voor de mannen en 2 voor de vrouwen zou hebben be- Schooltandverzorging in de Walcherse dorpen. In de gistermiddag te Middel burg gehouden vergadering van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, die Het zal waarschijnlijk Zaterdag- °°k werd bijgewoond door dokter morgen op Schiphol landen. J- R- v. d. Borgh, geneeskundig- inspecteur voor de Volksgezond- heid in Zeeland en door de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk, is gesproken over dc schooltandver zorging in de plattelandsgemeen ten op Walcheren. Uit deze bespreking resulteerde de instelling van een commissie die tot taak zal hebben een rege ling voor deze zaak voor te berei den. In deze commissie hebben, be halve de heren v. d. Borgh en Lijnzaad, zitting de burgemeesters van Nw- en St. Joosland en Dom burg, alsmede de gemeentesecre taris van Westkapeile. By .Parijs zyn drie treinen op elkaar gereden. Een zakte door een brug en kwam op een andere trein terecht en een derde trein reed op de brokstukken in. Er was één dode; 22 personen waren ern stig, 150 licht gewond. In Enge land is men bang geworden voor koppelaars tussen burgers en re geringsinstanties. Een commissie zal nu gevormd worden om te voorkomen, dat de regeringsper sonen te loslippig worden. De Russen schynen het erg jammer te vinden, dat Truman niet met Sta iin wil praten; straks zeggen ze Truman is een oorlogsophitser. Er is heel wat over te doen ge weest, maar de regering heeft nu toch piaar besloten Marshall dollars beschikbaar te stellen voor de aankoop van andere auto's dan Aanrijding te Kapelle. Gistermiddag heeft op de hoek bij café ,,'t Zwaantje" een vrij ernstige aanryding plaats gehad. Een passerende auto reed een drietal meisjes omver. Een van de meisjes, die nogal ernstig aan het been gewond was, moest naar het ziekenhuis te Goes worden over- gebracht. De anderen kwamen Ford en Kaiser-Frazer, zoals de mel- lichte verwondingen vrij. bedoeling was. 150 ton rubber en enkele huizen gingen verloren Terneuzenaar bestuurslid van by een brand in een rubberopslag plaats in Pontianak. -■ Denkt U er om: alle geldig verklaarde waar debonnen van het consumenten- crediet zijn na 28 Febr. a.s. niet meer geldig. - De Ver. Naties hebben een opstelprijsvraag uitge schreven voor personen tussen 20 en 35 jaar. Tien prijswinnaars krijgen een gratis retourtje naar Lake Success. Nederland heeft geprotesteerd by India, dat de Vereniging van Scheeps- benodigdhedenhandelaren. "Gisteren is in Utrecht opge richt een landelyke vrije vereni ging valt Scheepsbenodigdheden- handelaren. Als bestuurslid van de vereni ging werd o.a. gekozen de heer O. Ribbens te Terneuzen. dragen, deze'terug te brengen tot. vier voor de mannen en één voorvliegtuigen, daar niet meer mo de vrouwen. I gen landen. India voelt het echter als zijn plicht de toestemming tot Landen van Midden-Oosten in Atlantisch Pact? Het Russische nieuwsbureau Tass heeft in een door radio Mos kou uitgezonden bericht, ver klaard, dat de regering der Ver. Staten voornemens is het Noord- Atlantisch Pact tot de landen van het Midden-Oosten uit te breiden. Volgens dit bericht zou admi raal Conelly te Ankara reeds in leidende onderhandelingen hier omtrent zyn begonnen. Drs Knibbe sprak te Assen. Op de loogdag van de Chr. Jonge Boeren en Boerinnen uit Drenthe, die te Assen werd ge houden, heeft onder andere Drs J. J. Knibbe, secretaris van de af deling Zeeland van de C.B.T.B. te Goes gesproken. Voor de honderden aanwe zige jongeren hield hij een be schouwing over de economische landen en overvliegen van vlieg tuigen te weigeren. Wij Neder landers hebben wel eens wat ge kankerd over de berechting van Duitse oorlogsmisdadigers in ons land. De voorzitter van het Tri bunaal in de Britse zóne van Duitsland is er echter vol lof over.unie met België en Luxemburg. 't Kan verkeren. Dan nog dit: de secr.-generaal van de Benelux DE BILT ZEGT: mr dr Jasper heeft -czegd, dat de Droog weer mei weinig bewol- Benelux niet op ecu andere da- king en weinig wind. In de och- tum, doch op 1 Januari 1950 in tend matige vorst, in de middag werking zal treden. Wie strooit er temperatuur enkele graden boven toch al die valse berichten rond?! het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1